LOTTGERING DE KATHOLIEKE liustrAtie Ce Haarlemscbe grens regeling. DE GROOTE ATTRACTIE VOOR OUD EN JONG! DE SPAARNEBANK VONDEL. Minister Kan incognito langs de Haariemsche grens. Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland". N.V. Haarl. Sodafabriek. BURGERLIJKE STAND. VERKOOPINGEN. a v. a. 4V2 Grondverkoop. Orest D. Emrik. j™, VOOR m Bp STOOR?EN EN VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 De doorvaart van de brug bij de Fuikvaart. Onbestelbare Stukken. Tentoonstelling van Schilderijen. Berichten uit onze vorige Oplage. Mr. van Houten contra Jurgens, Oss. Doodgevallen. De voetbahvedstrijd A msterd amDuisburg. De toestand van Mgr. Mutsaerts. De Batoe-Sumatra Maatschappij. Beperking der suikerproductie. 7weedsche luchtlijnen geopend. Het Duitsch-Russische verdrag. Het internationaal congres van fabrikanten enz. te Amsterdam. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 12 12V KERK EN SCHOOL. Het 50-jarig bestaan der Land- bouw-hoogesckool te Wageningen. 110.000 ABOE^NÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT" GEMENGD NIEUWS. De gevonden H. Vaten. De Minister van Binnenl Zaken en Landb. Mr. Kan heeft Maandagiddag in verband met het Haarlemscbe grensregelingsvraag- siuk geheel onvergezeld door ambtenaren van zijn departement, met behulp van een kaart, op de grensregeling betrekking heb bende, zich persoonlijk te Heemstede en te Bloemendaal, van de toestanden daar ter plaatse op de hoogte gesteld; het bezoek is aan dc betrokken autoriteiten aldaar, ge heel onbekend gebleven, „Zeeland" heeft zijn 3-jarig bestaan ge vierd met een feestavond, die een succes werd. voor de organisators en een gezellig feest voor de leden. De zaal van den schouwburg aan den Jansweg was kleurig en fleurig versierd met de wapens van ver schillende Zeeuwsche gemeenten. De Jazz band Ever Fun" bracht met de tierige, jo lige en schetterende muziek de stemming onmiddellijk erin. De voorzitter, de heer J. C. Heyblom, sprak een woord van welkom, in 't bijzonder tot de afgevaardigden van de Grcningsche en Friesche vereenigingen en van „Zeelandia", van Amsterdam. Onder uitbundig applaus deelde spreker mede, dat de tooneelgroep der leden weer een echt Zeeuwscb spel op zouden voeren, „Baas Jan", in 5 bedrijven naar het verhaal van wijlen H, E.- Beunke, voor het tooneel bewerkt door den heer J, C. Heyblom. „Baas Jan" is een succes geworden voor de executanten en een genot voor de toe hoorders. Haarlem is ongemeen rijk gezegend (of bezocht) met amateur-tooneelisten, en onder die tallooze dilettanten zijn er maar al tc veel, die bij hun uitvoeringen van dra ma's, kluchten en blijspelen getoond hebben niet het allerminst begrip en gevoel voor too neel en tooneelkunsi te bezitten. De „Zeeland"-Sche spelers hebben ge toond niet tot deze duistere categorie te be- hcoren, maar integendeel te zijn de beeld spraak is stout heldere sterren aan den dilettantenhemel, waar zoo vele dwaalster ren hun lichtje laten schijnen. En dan komt de tooneelclub van „Zeeland" sen woord van lof toe, voor het juiste in zicht en de goede smaak, die hen een stuk deed kiezen, dat hun krachten niet te bo ven ging, maar dat juist de meeste garantie gaf voor een goede vertolking. Want wie kunnen een Zeeuwscb stuk beter opvoeren dan Zeeuwen? Een Zeeuw- weet wat een Zeeuw is, verstaat zijd karakter, kent zijn natuur, zijn gewoonten; zijn gedachtenleven Terwijl bovendien niemand beter Zeeuwsch spreekt dan een Zeeuw, zoodat wij, inplaats van het mishandelde Nederlandsch, dat op dilettantenuitvoeringen zoo dikwijls de ooren pijnigt, een heerlijk, rond, typisch Zeeuwscb dialect te hooren kregen. Stuk en spel kon er slechts bij winnen. Het gevaar dat de heer J. van Huët als Baas Jan de „ster" zou worden van den avond, bleek denkbeeldig. Hij gaf een goed geziene creatie van den koppigen, geldzuch- tigen boer ea ontwikkelde in de wanljoo-ps- scène o.a. groote dramatische kracht, maar gelukkig verhief hij zich door rol en spel niet op een plan, waar de overige spelers hem niet konden volgen. Het genot van een tooneelavond wordt geheel, ver gald, wanneer de executanten alleen op de planken komen, om door hun eigen fouten de feilloosheid van den hoofdrolvertolker te sterker doen uitkomen. Nogmaal gelukkig was dit hier niet het ge val. Het samenspel was goed, ging in enkele tafreelen tot ver boven de middelmaat, de dames en heeren completeerden elkaar ge heel aan en maakten de vertooning tot een beschaafd en. gaaf geheel. Als wij namen noemen, «mden wij willen vermelden de dames F. Vïssër, Gh. Keulemans en P. Roos, en de heeren P. Tichelaar, A. van Krieken, B. J. van Laere, L Staal en P. Roos. De Raad van Arbeid had de aardige atten tie ieder het „Zeelandnummer" van „Johan de Wit" aan te bieden. In de Maandagmiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhuoders der N, V. Haariemsche Sodafabriek, alhier, werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Tct commissaris werd herkozen de heer D. W. van Niekerk. Ondertrouwd: 20 April. H. Perrij en A. Meijer. Getrouwd: 20 April. W. G. J. Veenhoven en A. H. Houtma. Geboren: 17 April. d. van L. W. Land manEvelijn. 19 April. d. van J. G. Vink Langenberg. Overleden: 19 April. H. O., 3 mnd., z. s an N. Akkerman, Kamperlaan. F. Heij- danus, 63 j„ Koningstraat. J. W. Monné, 10 Kolkstraat 2. Uitslag der_ veiling in het Algemeen Ver-, kooolokaal, Nieuwe Gracht 74, op 19 April. Notaris T. C. Daey Ouwens. Nos. 15. Vijf Villa's of Landhuizen met Erven en Tuinen te Aerdenhout gem. Bloemendaal aan de Teding van Berkhoutlaan, gebouwd :n een blok van twee huizen (Nos. 9 B en 15) en een blok van drie huizen (Nos. 17, 19 en 211. No. 1. Het Huis met Erf en Tuin, No. 9 B, groot ongeveer 6.85 Aren. 5% Nederland 1919 '0>7/l6 6% Nederland 1923 103 103 4 NederL 1917 9b3/4 993/4 7% N-L 1921 A.. 1015/s 101«/8 6% N.-L 1923 D.. 10313/la 10313/16 HolL Lloyd 411/4 Oude Vaart 46 46 dito Gem. Eigend. 36 Mij «Nederland*', 1703/4 Scheepvaart. Unie 169«/i6 169x/2 Rotterd Lloyd 145 Paketvaxit 191 191 Hi Oude Boot 797/1(f 79 HolL Stoomboot 58 65 653 Java Cultuur 348 345 Jurgen» gew. 166 16fcl/2 Koloniale Bank 1941/a 193 3/4 Indische Bank l59'/8 159x/2 Cert Handel Mij. 1473/8 146x/2 Reso dito 1463/4 "31 lt f— Geconsolideerde 1^/4 Kon Olie 388 385 U. S. Steel 1183/4 118 Marine comm. 99/16 1721/2 9 3/„ Vorstenlanden 171 Actions ld 1680 160 Comp. Merc. Arg, 41/? Poerworedjo 110 Oude Deli 378 377 Senembab 459 455 Deli Batavia 407 4001/2 A'dam Rubber 3191/4 3l61/2 Serbadjadi 326 320 Silau 162 - Wai Sumatra 293 Dordtscbe Petr. 373 Southern Rails lC9*/? Union 1467/8 Anaconda 88 Wabash 39l/3 39x/2 Comm. Maxwel 53/8 No. 2. Het Huis met Erf en Tuin No. 15, groot ongeveer 6.25 Aren, No. 3. Het Huis met Erf en Tuin No. 17, groot ongeveer 5.92 Aren. No. 4. Het Huis met Erf en Tuin, No, 19, groot ongeveer 3.22 Aren, No. 5. Het Huis met Erf en Tuin No. 21. groot ongeveer 5.56 Aren. Combinatie nos. 1 tot en met 5, 56500, A. Tegelaar. Notaris D W. van Niekerk. No. 6. Het Heerenhuis met voor- en achtertuin te Heemstede aan de Landzichtlaan No. 12, groot 305 c.A. Opgehouden 7290. No. 7. Het Heerenhuis en Erf te Heem stede aan de Spaarnzichtlaan No. 21, groot 250 c.A. Opgehouden 8950. Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Overveen. No. 8. Het Heerenhuis met Erf en Tuin te Heemstede aan de Jan van Goyenstraat No. 3, groot 170 M2. v. d. Putten f 7375. Notaris Mr. J, A. de la Hayze te Heem stede. Nos. 915. Dertien Woonhuizen te Heemstede aan het Raadhuisplein. Plaatse lijk genummerd 10 en 12, 3750, C. J. A. Molenaars. Plaatselijk genummerd 14 eul6 3475, Th. J. Cramer. Plaatselijk genum merd 24, 7575, A. Verdonkschot. Plaatse lijk genummerd 26,28, 30, 34, 36, 40, 42, 44, 18320 C. A. M. Jonckbloedt. Notarissen Daamen te Haarlem en Hoog vliet te Amsterdam. Na 16. De Villa „Zon nig Hoekje" te Zandvoort aan den Kostver- lorenstraatweg 68, hoek Regentesseweg, met omgeving, groot 13 A. '44 c.A. Opge houden 14635. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. No. 17. Het Woonhuis met Schuurtje en Erf te Heemstede aan de Boogstraat 28, M. de Graaf, 2400. Notaris D. W. van Niekerk. No. 18. Het Burgerwoonhuis met Tuin te Oud-Schoten aan den Rijksstraatweg 382, groot 1 A. 3 c.A, v. d. Peet, 3750. B. en W. stellen voor te bekrachtigen den aankoop tot een gezamenlijk bedrag van 16.480 van a. een perceel bouwterrein aan de Dubbele Buurt groot pl.m. 2 A 40 c.A,, ge legen ten Zuiden van het huls aldaar, plaatselijk geteekend 17: b. het dubbel woonhuis met gedeelte stalling en erf en grond, ten Noorden v?ra het voorafgaande, groot pl.m. 4 A. 16 c.A.; c. de schuur, sta'ling en erf en grond, ten Noorden van het voorafgaande aan de Dubbele Buurt, groot pl.m. 6 A. 42 c.H. De op den verkoop gevallen kosten be dragen 1.381,20. Naar wij vernemen is de bekende secretaris van de afdeeling Haarlem der Maatschappij n: M'. «iiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. een groote belangstelling verheugen. Maan dag werd zij o, a. bezocht door den burge meester, den beer Maarschalk en baron Bentinck. Dezer dagen zal ookJZ. K. H Prins Hendrik, aan de expositie een' bezoek bren gen, o.a. om het onlangs gereedgekomen portret van H. K. H. Prinses Juliana te be zichtigen. De expositie blijft tot 30 April geopend. tot Bevordering der Toonkunst, de heer Orest D. Emrik, chef der firma Emrik en Bin- ger, ernstig ongesteld. De gemeente Haarlem wordt aansprakelijk gesteld. Op 1 Mei 1925 is het schip „Luik 3". toe- behoorende aan Wm. H. Müller Co.'s Al- gemeene Scheepvaartmaatschappij in de brug bii de Fuikvaart in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder aan den grond geraakt, tengevolge waarvan aan genoemd schip schade werd toegebracht. Ter zake van genoemd feit is thans fie Haarlemmermeerpolder en de gemeente Haarlem gedagvaard ten inde vergoeding te verkrijgen voor dc geleden schade. Voor wat de gemeente Haarlem betreft, wordt de eisch op schadevergoeding ge grond op de volgende overwegingen. Het is in de Rinvaart geoorloofd te varen met een diegang van ten hoogste 1.95 M. Ofschoon de „Luik 3" slechts een diepgang van 1.90 M. had. raakte het schip in de wes telijke brugopening aan den grond. Bii pei ling bleek dat de diepte daar ter plaatse niet meer dan 1.40 a 1.50 M. bedroeg. De brugwachter der bij de gemeente Haarlem in beheer en onderhoud ziinde brug. had door het plaatsen van een groen licht bij de wes- teliike doorvaartopening die doorvaart als vrii aangegeven. Door eischeres nu wordt gesteld, dat de brugwachter, die den geringen diepgang in de westelijke brugopening kende, althans moest kennen, een verzuim heeft gepleegd door geen maatregelen te nemen om de schippers van schepen die met grooter diepgang varen dan in die brugopening mogelijk is. tijdig te waarschuwen. Daar B. en W. van Haarlem de gemeente Haarlem te dezer zake niet aansprakelijk achten, stellen zij den Raad voor te be sluiten, dat de gemeente zich tegen den gestelden eisch zal verweren. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZEN DERS ONBEKEND ZIJN. BINNENLANDSCHE BRIEVEN. Administratie Heilsleger, Amsterdam; Berg Mevr. v. d,, Velp; Brumelen, den beer P. v., Amsterdam; Bur, de Telegraaf, Amsterdam; Booiman, den heer S., Haarlem; Coulhe, den lieer J. de, Hilversum; Directeur R.K. Tuin bouwschool Haarlem; Diederich, den heer, Amsterdam; Egmont, den heer C„ Nw. We tering; Engers en Faber, Amsterdam; Eens gezindheid, Amsterdam; Gemeentebestuur, Heemstede; Gedeputeerde Staten, Utrecht; Gemeenteraad, Amsterdam; Haart, den heer A. v. d., den Bosch; Hoogenboom Mej. Roe- lofsarendsveen; Hovink, den heer J„ Amster dam; Kloos Braakenburg, Mej„ Dordrecht; Kapelhof, den heer, Lug of Loeg, Mej, C„ den Haag; Minister President, den Haag; Meyer, Mej. M„ Haarlem; idem; Minister van Oorlog, den Haag; Ned. Vrouwenbond, Heem stede; Ontvanger der dir, bel, Amsterdam; Os, den heer A. v., Apeldoorn; Pensioen-aad, den Haag; Plasmans, den heer, Amsterdam; Smit, den heer, Halfweg; Vroonland, den heer P., Wijnbergh, Amsterdam; Want, den heer J. v. d„ Amsterdam; Zieken en Ondersteu ningsfonds, Utrecht. BINNENLANDSCHE BRIEFKAARTEN. Bruins, den heer H„ Schellmgwoude; Boom, den heer, Haarlem; Bakhuis, N. C., Haarlem; Brand, Mevr. A., den Haag;.Deden, den heer D„ Alkmaar; Dirks, den heer W. Amsterdam; Dahrs, G„ Rotterdam; Engelberts, Mej., Haar lem; Fuchs, dames, Amsterdam; Gonsche- rowski, Amsterdam; Giseken, den heer v„ den Haag; Jong. Mej. de, Haarlem; Jong, fam. de, Amsterdam; Komys, Mevr. Rotter dam; Luykx, den heer P. H„ Haa-lem; Meyer, den heer H„ Rotterdam; idem; Marei, dames v.d„ Haarlem; Oldenburger, Mej. Groningen; Polderman, fam., Haarlem; Popen, Mej., Haar(em; Roemeling, T„ Haarlem; Rijnberk, den heer F. v„ Utrecht; Thai Lassen, Mej. E„ Rotterdam; Verbeek, Mej. Willemse, den heer J. Voorburg; Zoest, Mej. E., Zutphen. BUITENLANDSCHE BRIEVEN. Eisenbach, Mej. L., Nurnberg; Priscber, Mej. F„ Ober Oesterreich; Tarral, Mevr. Y„ Montreal. BUITENLANDSCHE BRIEFKAARTEN. Bouska.den heer A„ Wien; Giaruieri, M„ Venezia; Holter, Duitschland; H. O., Köln; Julien, Mevr., Algerie; Kohlmann.Mevr. E., Halle; Ruempol, Mevr., Menton; Schulz, E„ zenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Men wordt verzocht cm het adres op de stukken te vermelden! Opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te ver zijden stukken van een volledig adres, straat- natm en huisnummer te voorzien. De tentoonstelling in het gebouw van dc Hoofdwacht van den Oostenrijkschen portretschilder, den heer Pirsch, mag zich in Gehoord hebben we allemaal van hem. Maar weten we allen veel bijzonderheden 1 Hij heeft den „Gijsbrecht" geschreven, ja, en „Adam in Ballingschap" door Rooyaards weer ten leven gewekt en.... hij had een kousenwinkel in Amsterdam, z'n zoon wou niet deugen en op z'n ouden dag werd hij klerk aan de bank van Leening; en.... daarmee houdt veler kennis op. Toch mag hij wel beter gekend worden. Vondel, de koning der Nederlandsche dichters, werd 17 November geboren in Keulen, m 1587. Toevallig, kan men gerust zeggen, want zijn ouders Joost van den Von del en Sara Kranen waren Antwerpenaars. De vader was hoedqpmaker. Om hun doops gezind geloof waren zij gedwongen de stad te ruimen, toen deze door de Spanjaarden werd /eroverd. Zij weken uit naar Puitschland en aldus kwam de kleine Joost in Keulen ter wereld en begon daar zijn aardsche loopbaan, lie over de 91 jaar zou duren. Kort daarop vertrok de familie naar Hol land, waar zij hun godsdienst veiliger kon uitoefenen dan in Duitschland na eenigen tijd te Utrecht te hebben vertoefd, begaven zij zich naar Amsterdam Zij vestigden zich hier, omdat moeder Von del er vele familieleden had wonen en zetten er een kousenwinkel op, die vooral dank de oudste dochter dementia, zeer goed ging. De kinderen kregen een uitstekende op voeding ze waren zeer begaafd. Reeds vroeg bqgon Joost te dichten hij had blijkbaar Fransch geleerd, daar hij het werk van den Franschen dichter Du Bartas, die toen veel opgang maakte, vertaalde. Itl 1610 trouwde hij met Maria de Wolff en nam eenige jaren later de goed beklante zaak in de Warmoesstraat, van z'n ouders over. Hoewel men niet kan zeggen, dat hij daarbij1 den winkel verwaarloosde, zoo valt het toch niet t^ verwonderen, dat hij er zich niet met hart en ziel aan wijdde. Men kan moeilijk Apollo en Mercurius tegelijk dienen. Zijn omvangrijke studiën, want geheel uit zichzelve leerde Vondel Latijn en Grieksch, moeten hem veel tijd gekost hebben en hij dichtte bovendien onverpoosd voort. 't Lijkt haast ongeloofelijk, dat hij nog tijd vond voor z'n zaken. Gelukkig was Maaiken, zijn vrouw, flink en werkzaam. Ofschoon zij altijd tusschen de kleine kinderen zat, be hartigde zij ijverig de belangen der zaken. Dat Vondel in die jaren zooveel.kon voort brengen, heeft zij vooral aan haar trouwe hulp te danken. In de ongelukkige godsdiensttwisten, die gedurende het 12-jarig Bestand, van 1609 tot 1621, ons land teisterden, koos Vondel de partij der Remonstranten, dus tegen prins Maurits. Hij was een groot vereerder van Johan van Oldenbarneveld en toen de grijs aard als offer viel van hatelijke partijzucht, toornde hij onverschrokken tegen diens be lagers cn beulen,. De tijd verzachtte zijn ver ontwaardiging niet en zes jaren na de te; rechtstelling van den grooten staatsman, dichtte hij zijn treurspel „Palamedes of de vermoorde Onnoozelheid." 't Was duidelijk dat de dichter hier prins Maurits en zijn raadgevers ten tooneele voer de en onder het mom der Grieksche vorsten brandmerkte. Een ware storm brak tegen Vondel los. Hij moest zich verbergen om aan de vervolging te ontkomen. Het scheelde niet veel of zijn Sleutel-treurspel had hem het hoofd gekost. Gelukkig voor hem, had hij machtige voor sprekers en kwam hij er met f 300 boete af, omdat hij „dingen had gesproken, die hij behoorde te zwijgen." Tegen de predikanten vooral, wien hij de schuld gaf van de hatelijke godsdiensttwisten, was zijn verontwaardiging gericht en hij bleef hen vervolgen met zijn scherpe pen, zooals blijkt uit zijn bittere, maar geestige hekel dichten „Rommelkot van 't Hanekot", „Ros kam" en „De Harpoen". Z'n leven lang bleef hij, die anders zoo zachtzinnig was jegens an dersdenkenden, met hdö in strijd. Vondel wds een rusteloos werker. Treur spelen, gelegenheidsdichten opdrachten, godsdienstige bespiegelingen, vertalingen uit het Fransch, Latijn en Grieksch,vloeiden on afgebroken uit zijn dichterveer. Beproevingen bleven hem niet bespaard. In 1633 stierf zijn zoontje Constantijn, dat hij genoemd had naar den eersten Christen keizer, dien hij in een heldendicht had willen verheerlijken. Moedeloos verbrandde hij het pas begon nen epos en dichtte het beroemde troostlied op zijn gestorven kind, dat misschien een der populairste verzen van Vondel is. Het volgen de jaar stierf Saartje, zijn 8-jarig dochtertje en twee jaren later trof hem <}e zwaarste slag zijns levens, de dood van zijn trouwe, lief hebbende vrouw, aan wier nagedachtenis hij een aandoenlijke „lijkklacht" wijdde. Door al deze rampen diep terneergeslagen keerde zijn hart zich meer en meer tot God Hij was altijd vroom en godsdienstig geweest, maar nu voldeed hem zijn doopsgezind geloof niet la'nger misschien ook door zijn studiën over het tijdperk van Constantijn, werd het hem duidelijk, dat het niet het geloof der eer ste Christentijden was. Terwijl hij steeds meer Roor.rsch getinte treurspelen schreef„Gijsbrecht van Aem- stel", „Jozef in Dothan", de „Maeghden", DEN BQSCH, 20 April. De rechtbank deed heden uitspraak in de procedure van Mr. van Houten contra Jurgens, Oss. De eisch inzake dividenduitkeering werd toe gewezen. Het vonnis waarvan procureurs nog geen inzage kregen bevat nog eenige bepalingen. LEIDEN, 20 April. Doordat hij zijn evenwicht verloor, is hedenmorgen de 34- jarige werkman Jan V., terwijl hij werkzaam, heden verrichtte op een ongeveer 10 Meter hooge stellage van de stedelijke lichtlabrie- ken naar beneden gestort Hij kreeg een schedelbreuk en was bijna onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. AMSTERDAM, 2 April. De Zondag a.s. in 't stadion te houden steden-voetbaftved- strijd AmsterdamDuisburg, zal worden ge leid door Mr. E. G. van Besselick. DEN BOSCH, 20 April In den toestand van Mgr Mutsaerts is weinig verbetering gekomen. De toestand blijft hoogst zorg wekkend. De lijder heeft eenig bewustzijn Naar wij vernemen, zal aan de Algemeene Vergadering van aandeelhouders van de Batoe-Sumatra Maatschappij worden voor gesteld bver 1925 een dividend uit te kee- ren v3n 16 pet. HAVANA, 20 April In overeenstemming met de Cubaansche regeering is besloten de uikerproductie te beperken. Voor 1926 is 'e productie bepaald op 4.758.993 ton. De Regeering heelt alle suikerplantags hiervan 'n kennis gsteld en deze verzocht binnen 5 dagen hun instemming of afkeuring te uiten. STOCKHOLM, 20 April. De Zweedsche luchtlijnen die gisteren geopend zijn, zijn MalmöHamburgAmsterdam, Londen Parijs en MalmöBerlijn. De lijn Stockholm Helsingfors zal 15 Mei geopend worden BERLIJN. 2 April. Nu de Rijksminister voor buitenlandsche Zaken Strcsemann te Berlijn is teruggekeerd, verwacht men, dat het Duitsch-Russisch verdrag spoedig tot stand zal komen. Volgens de LoLal-Anzeiger, zouden de kleine verschillen, die nog tus schen Duitschland en Rusland staan, spoe dig uit den weg geruimd z in en zou het slui ten van dit verdrag nog deze week verwacht kunnen worden. Men seint ons uit Amstecdam: In de Industrieele club, alhier, is heden begonnen het internationaal Congres van fa brikanten, groot- en kleinhandelaren in bijouteriën en gouden- en zilveren werken. Vertegenwoordigd zijn organisaties uit Duitschland, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, België, Denemarken, Hongarije, Italië, Noor wegen, Nederland, Roemenië, Zweden, Zwit serland, Tsjecho-Slavakije en New-Yersy. Tot congres-voorzitter zijn benoemd de heeren C. J. A. Begeer, Nederland; P Meebalse, Denemarken; C. Igeri, Zwitser land; W. Lamcver, Duitschland en D A. Dod, Engeland. De eerste zitting werd ge presideerd door den 'heer Beyer, die bij de opening hedenmorgen, de gasten en congres sisten verwelkomde. 21 APRIL ctKslt LAICK. KOFR1- KOER rihKLIJN 0 59 40 PARIJS 3 35 BRUSSEL 9a WEEN EN 36 LONDEN STOCKHOLM 66 85 KOPENHAGEN v 65 30 OSLO 9 1 44 60 BAZEL 1 t 1 48 20 NEW.YORK .50 ROME 10.10 PRAAG t 7 49 WARSCHAU t r 44 fe STAATSLOTERIJ. Trekkirg van Dinsdag 20 April. 3e Klasse 2e LHst. Hooge prijzen; 2666 20533 1000. 7076 17499 ƒ400. v 8716 18739 200. 5453 9204 13541 16721 18975 ƒ100. Prijzen van 45: 171 183 200 27 284 607 1005 1320 1514 1797 2031 37 397 695 1039 1375 1545 1844 2042 2204 2228 2665 2685 2938 2950 3142 3168 3374 3411 3739 3837 4014 4233 4575 4612 5038 5043 5136 5155 5402 5417 5631 5673 5829 5S37 6221 6318 6496 6504 6710 6714 7031 7056 7217 7234 7401 7452 7643 7667 7914 8099 8.358 S405 8788 8793 9262 9331 9727 9772 408 743 1082 1391 1586 1879 2094 2240 2753 3023 3235 3434- 3884 4239 4770 5045 5171 5432 5747 5877 6328 6524 6750 7129 7249 7481 7686 8181 8565 8798 9406 9792 463 793 1124 1397 1614 1929 2110 2405 2823 3024 3265 3439 3941 4259 4808 5078 5194 5446 5768 6042 6370 6556 6808 7151 7295 7498 7693 8268 859,3 8863 9425 9854 483 858 1140 1481 1691 1969 2112 2522 282S 3044 3315 3475 3961 4493 4811 5105 5253 5497 5781 6043 6428 6573 6817 7158 7325 7563 7762 8281 8641 8864 9545 9858 210 565 879 1146 1488 1718 1983 2159 2575 2868 3051 3317 3509 3955 4511 4833 5117 5297 5499 5796 6155 6430 6653 6913 7169 7348 7620 7771 8287 8729 8907 9574 9872 Dc vergadering van het comité voor de feesten, in September te houden bii gele- genheod van he 50-jarig bestaan van de in richtingen voor Landbouwonderwijs te Wa geningen heeft het navolgend voorloopig programma vastgesteld: Maandag 13 September; ontvangst van de oud-leerlingen, cabaret en bal in Janushoff Opening van de winkelweek. Dinsdag 14 September: offieieelc ontvangst door het gemeentebestuur; receptie en aan bieding van het geschenk door de gemeente 25.000 voor den bouw van een nieuw la boratorium en 2 H.A. grond). Des avonds concert, aangeboden door het gemeente bestuur. Woensdag 13 September: plechtige herden king van het 50-jarirf bestaan van het Land bouwonderwijs in Nederland, door een co mité van oud-leerlingen en anderen, van welk comité Z K. H. Prins Hendrik 't eere- voorzitterschao heeft aanvaard. Des voorm keuring van vee. des nam. harddraverij. Des •avonds zanguitvoering door een koor van ruim 300 zangers. Donderdag 16 September: des voorm. kin derfeest. Des nam officieele cpening van de nieuwe studentensociëteit Ceres". Des avonds .vuurwerk. Vrijdag 17 September: des middags recep tie cp de Rijksproefstations, die eveneens hun 50-jarig bestaan herdenken. Optocht en des avonds lichtstoet. Zaterdag 18 September: des middags voet balwedstrijd ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA MAURITSKADE 39 'S-GRAVENHAGE 10003 10060 10123 10201 10212 10252 10309 10381 10389 10427 10464 10584 10682 10727 10842 10868 10887 10936 11043 11053 11068 11107 11142 11178 U183 11192 11320 11.322 11370 11435 11449 11464 11568 11571 11655 11793 11839 11864 11970 12156 12219 12240 12282 12294 12312 12337 12384 12469 12489 12504 12610 12672 12742 12778 12795 12829 12882 12903 12917 12918 13048 13061 13075 13083 13088 13178 13322 13332 13370 13461 13471 13557 13655 13688 13704 13724 13761 13777 13854 14054 14092 14129 14176 14214 14339 14531 14581 14591 14616 14670 14791 14793 14820 14843 14861 14904 14969 15012 15090 15166 15343 15547 15574 15628 15664 15732 15756 15784 15871 15910 15943 15959 16041 16068 16170 16184 16204 16218 16327 16379 16398 16411 16474 16478 16496 16534 16719 16726 16794 16801 16861 16921 17064 17085 17172 17213 17318 17322 17360 17371 17406 17426 17439 17445 17487 17531 17568 17580 17644 17675 17783 17819 17833 17848 17975 17994 18046 18062 18109 18140 18231 J8258 18313 18320 18374 18395 18396 18405 18477 18492 18494 18498 18521 18522 18598 18693 18710 18750 18854 18935 19102 19116 19130 19158 19159 19253 19289 19356 19357 193470 19417 19442 19538 19539 19545 19610 19633 19644 19714 19752 19769 19807 19858 19868 19952 19971 20186 20187 20189 20197 20317 20380 20450 20488 20500 20547 20671 20770 20840 20883 20886 20911 3e Klasse Je Lijst: 1123 m.z. 1133. 281 599 982 1218 1502 1742 2029 2195 2630 2930 3084 3348 3515 3996 4520 4923 5130 5333 5528 5821. 6176 6487 6698 6946 7188 7358 7636 7778 8336 8738 9199 9718 9902 10262 10616 11004 11180 11438 11833 12273 12473 12779 13012 13271 13597 13S33 14260 14717 14967 15570 15809 16141 16380 16653 17007 17349 17446 17696 17999 18282 18455 18534 19059 19282 19445 19645 1993.3 20203 20591 Hel comité hoopt, dat H. M. de Koningin een dezer dagen een bezoek aan Wageningen zal willen brengen. De geheele week is er kermesse d'été, ter. wijl nog verschillende eestelijkhden in voor. beteiding zijn, bestudeerde hij ernstig de Katholieke geloofs-1 leer, met het verblijdend gevolg, dat hij m 1641 in de Heilige Stede (het Begijnhof) te Amsterdam in de Katholieke Kerk werd op genomen. Na zijn bekeering is Vondel met hart en ziel Roomsch geweest. Zijn leven was ge wijd aan de verdediging van zijn nieuw geloof Strijdbaar als hij steeds was, kwam hij rond voor zijn overtuiging uit, zoowel in zijn leven als in zijn handelingen en geschriften. Zijn eerste treurspel na zijn overgang was het door en door Katholieke „Peter en Pau wels" kort daarop volgden zijn „Maeghden- brieven". waarin hij twaalf heilige maagden aan het woord laat. Heerlijk gaf Vondel uiting aan zijn nieuw geloof in de „Altaergeheimemssen", die hem opnieuw de woede der predikanten op den hals haalden. Harder viel het hem zeker', dat vele trouwe vrienden waaronder de dros- saart Hooft, met hem braken om der geloofs- wille, maar hij bleef niet alleen trouw aan zijn geloof, maar jubelde er in, Groot leed wachtte hem op zijn ouden dag. Zijn zoon Joost was zeer verkwistend en zor geloos. Hij deed de kousenzaak verloopen en om dreigend bankroet te voorkomen, offerde Vondel een groot deel van zijn vermogen. Met zijn dochter Anna en een kleindochter woonde hij nu samen en was gedwongen een postje aan de Bank van Leeniug aan te nemen. Hij was toen reeds 70 jaar oud, maar onver moeid ging hij voort met dichten. De treur spelen volgden elkander op. Zijn meesterstuk „Lucifer" in 1654 geschreven, mocht door den tegenstand der predikanten niet opge voerd worden. Zijn „Maria Stuart" werd met 180 beboet. Het deerde hem niet. Hij schreef zijn prachtige leerdichten „Bespie gelingen van God en Godsdienst" en „De Heerlijkheid der Kerk"» zija heldendicht •„Johannes de Boetgezant" en bezong, 77 iaat oud, nog met leugdig vuur den „tocht naar Chattam", den „Val van Candia" en andere krijgsgebeurtenissen dier dagen. Ver der dichtte hij zijn verrukkelijk mooi treur spel „Adam in Ballingschap" en op 85-ja- rigen leeftijd nog zijn „Noach of de onder gang der Eerste Wereld." Na zijn 85 ste jaar legde hij eindelijk de pen neer zijn leven was eenzaam geworden zijn kinderen en kleinkinderen, zijn beste vrienden waren hem voorgegaan. Kalm en gelaten wachtte hij het oogenblik af, waar op hij eindelijk de heerlijkheid Gods, door hem zoo vaak bezongen, zou mogen aan schouwen. Zijn verzwakking nam steeds toe en den 5den Februari 1679 ontsliep hij zacht en kalm tn God. Het is moeilijk een overzicht te geven van al zijn werken. Elk genre is door hem beoefend, behalve het blijspel. Zijn talent is bij uitstek lyrisch. Behalve in zijn lierzangen heeft hij ook uitgeblonken in zijn beschrijvingen. Zijn zelf aangeworven kennis wis grootGe schiedenis, Fabelleer, Theologie, hadden voor hem geen geheimen. Zelf zachtmoedig, vriendelijk en beschei den, was hij in zijn hekelschriften buiten gewoon scherp. Overigens was zijn leven ge heel in overeenstemming met zijn ernstigen, van godsdienst doordeesemden arbeid. Een trouw zoon der Kerk, beleefde hij zijn geloof door zijn edel, rein leven, door zijn vastheid van beginselen, gepaard aan zijn naasten liefde en verdraagzaamheid jegens anders denkenden. Zijn groote verdiensten werden bij zijn leven wel erkend, maar toch pas sedert de 19de eeuw werd hij naar waarde geschat. Men kan zeggen, dat Vondel toen pas door het nageslacht is ontdekt, Men is begonnen De diefstal te Neerboscb in 1886. Omtrent den diefstal in den nacht van 12 op 13 October 1886 in de R. K. Kerk der E.E. Paters Dominicanen te Neerbosch gepleegd, van welken diefstal men nooit de daders heeft kunnen vinden, maar waarvan, zooals men weet, voor enkele dagen bij graafwerk aan den spoordijk NijmegenWijchen nabij den Muntweg de gestolen miskelken enz. teruggevonden zijn, meldde „De Gelderlan der" van 14 October van dat jaar het vol» gende: „Dezen nacht is in de sacristie der R. K. kerk te Neerbosch ingebroken. De tot den diefstal gebruikte gereedschappen zijn door de daders gehaald uit de nieuwe school, waarin nog timmerlieden werkzaam waren geweest In de school schijnen de dieven te zijn binnengekomen door het indrukken der ruiten. De lijkbaar van het kerkhof is tegen den muur der kerk geplaatst, Om door de ramen der sacristie te kunnen binnen dringen. Er worden vermist 3 zilveren kel ken met dito ziekenbusje, 1 verguld Gothisch bewerkt reliquiekastje, waarin een relikwie van den H Dominicus. Twee ijze ren bussen met hangsloten voorzien, zijn opengebroken en dc inhoud er uit g-haald. Het is den booswichten niet gelukt het tabernakel open te breken, daarora mogen wij ons verbeugen,dat geen gruwelijker heiligschennissen geoleegd zijn. De hostiën welke in de sacristie verstrooid, gevonden zijn, waren niet geconsacrctd -i hem te lezen en te bestudeeren, dank vooral zijn grooten bewonderaar Dr. Jos. Alber- dingk Thijm. Een standbeeld heeft men hem opgericht en een geheel Amsterdamsch stadskwartier naar hem genoemd. Prachtige uitgaven van zijn werk kwamen uit. Niet alleen is er een uitgebreide Vondel- litteratuur ontstaan, maar ook een Vondel museum werd gesticht waarin alles werd bij eengebracht dat aan den grooten Dichter herinnerde en toch.... wordt hij helaas! nog met genoeg gelezen. Velen praten over hem, prijzen hem, zooals het opschrift van zijn standbeeld luidt, om den adel van zijn karakter, om den rijkdom van zijn genie, om den gloed en de liefelijk heid zijner dichtergave en andere groote hoe danigheden, maar zij kennen hem slechts van hooren zeggen. Tot het lezen zijner onster felijke werken komen zij niet. Behalve een groot dichter was Vondel ook een keurig proza-schrijver. Zijn werken in ongebonden stijl zijn lang niet zoo bekend als zijn gedichten, maar toch mogen zij veilig naast die van dë beste schrijvers uit onze Gouden Eeuw geplaatst worden. Velen zijner voorreden en opdrachten van zijn treur spelen zijn ware juweeltjes van inhoud en vorm, van uitdrukking en gedachte. Fijne spot en geestige scherts wisselen elkander af met hoogen ernst, practischen zin en gezond verstand. Vondel was een edel mensch, een verheven gr-est en een genie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2