INFLUENZA STADSNIEUWS WfPPP Uw Huid PUROL VAN ALLES EN OVERAL. iilllr lil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 21 April 1926 OREST D. EMRIK t Agenda 22 April ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Kind Gered. Een belangrijke beslissing voor spoorwegpersoneel. ÉPI 1 - WËÊËË Inschrijving van Leerlingen voor den cursus 1926'27. Tarieven in het Brandstofienbedrijf. „Eigen Hulp." Faillissementen. Beëedigd. Examen Gemeente-Administratie. Kindje verbrand. Programma Spaarkas „St. Nicolaas." Gevonden dieren en voorwerpen. Gezellen vereeniging Haarlem I. Haarlemsche Coöperatieve Diner-Vereeniging. Vreemdelingenverkeer. Wijkverpleging „Het Witte Kruis." De Lente. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. LAATSTE NIEUWS. Herdenkingsdagen in Italië. Het Intern. Landbouw congres te Rome. De politeke toestand in Polen. ItaliëT urkije. Ontploffng aan boord van een onderzeeboot. De toestand in China. of Griep heerscht, neemt U in acht. Ver nietigt de ziektekiemen met de beroemde Akker's Abdijsiroop. Versachtend, genezend, slijmoplossend. DE MOTIE KLEIN. Bij besluit van den 26sten November 1919 van den Haarlemschen Gemeenteraad werd een verkeerscommissié ingesteld, die o.m. tot taak had de vraag te beantwoorden: „Langs welke bestaande, zij het te verbeteren of te projecteeren koofd- verkeerswegen moet het verkeer naar, door en uit de gemeente worden ge leid?" Tot leden dier commissie werden be noemd Mr, M. Slingcnberg, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, (voorzitter]; J. Gerritsz, raadslid: dr. H. S. Berlage, architect; ir. Jos. Th. J. Cuypers, architect en ir. L. C Dumont. directeur van Openbare Werken. Eenige ja'en is die commissie bezig ge weest met het bestudeeren van den toe stand zooals die is en zooals die volgens haar moet worden en het resultaat van die stiadie is neergelegd in een rapport, dat het vorige jaar is verschenen. Er is toen een zeep uitvoerig uittreksel van. in de N. H. Ct, opgenomen, zoodat ik hier niet ander maal op dat rapport z&l ingaan. We hebben dus nu een rapport en B. en W. hebben dit rapport als grondslag voor toekomstige regeling van bet verkeer, aan- Dezer dagen nu heft het gemeenteraadslid Klein op een belangrijk hoofdstuk van het verkeersrapport, n.t. op dat betreffende het spoorwegverkeer, weer eens de aandacht gevestigd door het indienen van de volgen de motie: „De Raad der gemeente Haarlem m rergadering bijeen; Gezien de toebereidselen voor de eleclrificatie van den spoorweg Haar lem,Leiden; Gelezen het betrekkelijk gedeelte van het Verkeersrapport; Gelet op de noodzakelijke ontwikke ling van het stadskwartier ten Westen van den spoorweg, vooral na de even- tueele annexatie; Noodigt bet college van B. en W. van Haarlem uit die stappen te doen, wel ke er toe kunnen leiden, dat de in het Verkeersrapport aangegeven doelein den worden bereikt." Die doeleinden zijn, zooals men weel de verplaatsing van het rangeerterrein en de c-pbooging van den spoordijk, opdat daarin doorgangen (viaducten) gebouwd zouden kunnen worde», waardoor het verkeer met de terreinen ten Westen van de spoorbaan, die zoo bij uitstek voor woonkwartieren in aanmerking zouden komen, zou kunnen worden onderhouden. Zooals de toestand nu is, is de lust om op die terreinen te bouwen niet bijster groot en geen wonder! Niemand 'wil toch graag achter een spoor dijk opgesloten zitten. De verkeerscommissie heeft dat natuur lijk ook wel ingezien en in het rapport staat daaromtrent dan ook: „Het is te verwachten, dat binnen een niet lang tijdsverloop de spoorweg Amsterdam-Rotterdam geëlcctrificeerd zal worden, in welk geval op dien spoorweg een druk snelvervoer zich zal ontwikkelen, ten gevolge waarvan over wegen „a niveau" onbruikbaar zullen worden." Nu is men evenwel reeds druk bezig met het veranderen van de baan voor de in voering Van 'bet electrisch spoorwegbedrijf en da? beeft den heer Klein ongerust ge maakt.- te meer, daar men daarmee reeds bedenkelijk dicht de grens van Haarlem is genaderd ja, deze zelfs heeft overschreden. Vandaar 'zijn motie. Die motie zal natuurlijk wel worden aan genomen, B. en W. zullen dus worden „uit- genoodigd om stappen te doen. Maar is het daar eigenlijk, nu eenmaal dé. palen voor de electrische leiding in den dijk staan en stevig ook in betonnen fundeeringen van 1.25 M. diep zegt de heer Klein niet reeds te laat? Beter zou het m. i. geweest zijn, wan neer de heer Klein bij zijn oorspronkelijk plan was gebleven, dat hij in zijn toelich ting aldus omschrijft: „Ondergeteekende wilde aanvanke lijk aangaande dit gedeelte van het Verkeersrapport vragen stellen, doch daar aangenomen mag worden, dat het college van B. en W. ie dezen opzichte steeds diligent was en 'is, meent hij den raad te moeten voorstellen het col lege in zijn streven om onze stad tot grootere ontwikkeling te brengen, te moeten steunen en het instituut „en andere zijde", de directie der N. S. onze meening kenbaar te maken." We zullen dus van dien kant wel weer niet te hooren krijgen, hoe de kwestie er op bet oogenblik voorstaat en daarom ben ik eens naar Utrecht getogen, om daar bij „de andere zijde" mijn licht op te steken. Wat ik er gehoord heb is niet veel, maar dat weinigje was min of meer ontstellend. Indertijd is namens de N. S. door de hee- ren van Heukelom en de Kanter met de verkeerscommissie een bespreking gehou den, waarbij, naar de heer de Kanter mij vertelde, alleen de mogelijkheid was over wogen om het goederen-emplacement te verplaatsen; tot een bepaald besluit kwam men uit den aard der zaak op deze eerste bespreking niet. Daarover is later aan B. en W. van Haar lem geschreven, dat de N, S. verplaatsing van het emplacement niet konden overwe gen, daar dit niet mogelijk was, zonder de belangen van de spoorwegen al te zeer te schaden. Da^rcJp is een schrijven van B. en W. terug ontvangenen verder hebben de N. S. nooit meer iets van B. en W. ge hoord. Over verhooging van den spoordijk is nooit gesproken ,.men heeft er ons niet om gevraagd," zei mij de heer de Kanter, „en wij hebben er dus ook nooit over gedacht. Bestaan tegeD verplaatsing van het goede ren-emplacement bij o.ns ernstige bezwaren, tegen verhooging van de spoorbaan zouden wij ons in principe niet verzetten, als men het ons maar niet wil laten betalen. Maar, zooals gezegd, men heeft het ons niet voor gesteld en dus bestond er van onzen kant geen enkele reden, die verhooging in over weging te nemen en de zaak nader ie be kijken." Van diligent gesproken! Maar de heer de Kanter wees ons nog op iets anders. Er wordt in het verkeersrapport gespro ken van het aanbrengen van viaducten in de spoorbaan op verschillende punten als Westergracht, Pijlslaan, Munterslaan en Zandvoortsche laan. Op twee van die overwegen, n.L die aan Pijlslaan en Munterslaan hebben de gemeen ten Haarlem en Heemstede als publiek rechtelijke lichamen; absoluut geen recht. Dat zijn n.l. particuliere overwegen, d.w.z. overwegen, waarvoor, zooals bij den aanleg van den spoorweg is bedongen, alleen zij het recht van overgang hebben, die gron den in de buurt in eigendom hebben en al heeft nu de gemeente Haarlem aan de Pijlslaan ook gronden, publieke "overgangen wordt die overweg daarom toch nog niet. Ook niet door het feit dat aan de Pijtslaan, nu vrij wel iedereen van den overweg gebruik maakt, zonder dat de Spoorwegen' daar aanmerking op maken. Met andere woorden: De toestand is dus eigenlijk nog veel erger, dan de meesten Haarlemmers wel wisten: Niet alleen dat daar aan Pijlslaan en Munterslaan geen via ducten zijn, er zijn feitelijk niet eens over wegen en als de N. S- om welke reden dan ook, de daar bestaande particuliere over gangen voor het groote publiek zou willen sluiten, dan is daar rechtens door de ge meente niets tegen in te brengen. Dat zullen nu de Spoorwegen wel niet doen, maar het feit dat ze het kunnen doen blijft bestaan en maakt bet voor de ge meente nu zich daar allengs een druk ver keer heeft ontwikkeld, dubbel noodzake lijk naar een oplossing te streven. Maar, ik heb het nu in Utrecht van offi- cieele zijde vernomen, de gemeente heeft nog geen enkelen stap gedaan om tot een oplossing te komen. De motie Klein zal B. en w. nu wel weer wakker schudden. Maar Nu slaan de ijzeren masten voor de elec trische geleiding reeds in den dijk. In 1.25 M. diepe betonfundeeringen, ARTHUR TERVOOREN. 't Gemeentebestuur van B. kwam van deze beslissing in beroep bij den Kroon o.a. aan voerende, dat aan belanghebbende door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen de gemeente B. als standplaats was aange wezen. De Kroon heeft overwogen, dat blijkens de overgelegde ambtsberichten de belang hebbende op meer dan 90 dagen van het belasting jaar te B, aanwezig zijn geweest tot vefvulling van hun betrekking en zij dus terecht overeenkomstig het zooeven aange haalde artikel der gewijzigde Gemeentewet in die gemeente als forens zijn aangeslagen, zoodat met vernietiging van de beslissing van Gedeputeerde Staten de aanslagen als forens in de gemeente B, worden gehand haafd, Gisterenmiddag is in het Groote Gasthuis, \vaar hij verpleegd werd, na een vrij korte, doch hevige ongesteldheid, overleden de heer Orest D Emrik, directeur der bekende steen drukkerij firma Emrik en Binger aan.de Ko ningstraat en vooral bekend als de secreta ris van de afdeeling Haarlem der Mij. tot Bevordering der Toonkunst. De heer Orest Emrik bekleedde het secre tariaat gedurende vele jaren en was ook lan gen tijd lid van het hoofdbestuur der Mij. tot Bevordering der Toonkunst; verder was. hij bestuurslid der vereeniging Koninginnedag, lid van de commissie van toezicht op de Sociëteit „St. Bavo". Examen van de ver eeniging van Gemeentebelangen 10 uur Feestavond Vrouwenbond 8 uur, Jonge Vrouwenbond 8 uur. Esperanto 8 uur Gecombineerde Besturen van kantoorbe- dienden 8 uur. Bestuur A.R.K.A. 8 uur. Bevólkingsbureau 8 uur. Vioolonder- wijs 6 uur. Stadsschouwburg. „Oom Wanja", 8 uur. schouwburg Jansweg. „Oordeelt niet", 8 uur. 3em. Concertgebouw. Concert „Die Chor-' fantasie", 8 uur. Hsarlemsche Kegelbond. Bazar voor de Ver. „Het Brokkenhuis". Geopend van.2 tot 5 uur en 8 uur. Vfuseum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur. Waaggebouw. Spaarne Tentoonstelling „K. Z O. D." 104 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89/-s uur. R.K- Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,.St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uui 's Zaterdags alleen van 9J412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat tl. Zondags en Woensdags van 810 uur njn. gezellig samenzijn voor Holïandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uu' op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2 -3 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook. voor niet-ledcn van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Gcd. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur, St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- I vereeniging, afd Haarlem, eiken ponder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVEREAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den hutsgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gisterenmiddag even voor 2 uur, viel een iongen van 10 iaar van den walkant in den Heerensingel. De heer G. Metselaar, aanne mer, wonende aldaar, hoorde hulpgeroep. Omziende zag hij een hoofd nog even boven water. Hij gooide zijn fiets neer, en sprong gekleed te water. Het gelukte hem na een paar grepen het kind te grijpen, hetwelk reeds in zinkenden toestand verkeerde. Dr. Kuenen was direct aanwezig. Het ongeval liep goed af. Na van droge kleeding voor zien te zijn, kon de jongen huiswaarts kee- Een beslissing inzake de forensenbeiasting. Het orgaan van den Centr. Bond van Spoorwegpersoneel schrijft onder boven staand opschrift het volgende: De Kroon heeft een beslissing gegeven in zake den aanslag van treinbeambten als werkforens in een andere gemeente dan die hunner woonplaats, Eenige treinbeambten, wonende in de ge meente A„ waren als werkforens aangesla gen in de gemeente B., tegen welke beslis sing zij bij Gdeputecrde Staten van Gelder land in beroep kwamen. Dit college vernie tigde do bestreden aanslagen uit overwe ging, dat uit de ter zake ingestelde onder zoek was gebleken, dat de beambten welis waar dagelijks bij den aanvang en bij de be ëindiging van bun dagtaak het station te B. moeten bezoeken om de presentielijst te '.eekenen, alsmede om hun dienstregeling te vernemen en voorbereidende maatregelen voor dien dienst te treffen, doch niettemin :oo goe^ als geheel hun beroep als beambte van de Nederlandsche Spoorwegen langs de lijnen dier spoorwegen, dus buiten de ge meente B., uitoefenen, zoodat een aanslag op grond van art. 244a, lid 1, 3e der Ge meentewet niet gerechtvaardigd was te ach ten H. O. V. en commissaris der Nutsspaarbank alhier.' Juist dezer dagen had de heer Emrik als secretaris van Toonkunst met ingang van 1 Augustus a.s. bedankt. Voor Haarlem was de groote beteekenis van den heer Emrik vorai gelegen in zijn functie van secretaris der bloeiende Haar- lemsche afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Gedurende 28 jaar heeft hij zich met liefde en toewijding aan die taak gegeven en in 1921 is zijn zilve ren jubileum als bestuurslid der Toonkunst- afdeeling op hartelijke wijze gevierd. Dat was niet te verwonderen, want zijn ju bileum was het jubileum van Toonkunst. De namen Emrik en Toonkunst waren als aan eengegroeid en zijn beteekenis voor het zoo bloeiende muziekleven in deze stad kan moeilijk worden onderschat. Men denke hierbij niet alleen aan de immer, voortreffe lijke, door het heele land beroemde uitvoe ringen en kamermuziekavonden van Toon kunst, met al de beslommeringen, die aan zoo'n aangelegenheid zijn verbonden, als het opstellen van programma's, koorleden aan schrijven'. trams bestellen, enz. enz,, maar ook aan de mooie muziekschool van Toon kunst, waar zoovelen onzer stadaenooten hun eerste en volledige muziekopvoeding genoten. Deze instelling van Toonkunst heeft moei lijke jaren doorgemaakt, maar aan het onver woestbaar optimisme enonverpoosd ijveren van den beer Emrik is het te danken, dat deze school niet alleen de benauwenis te bo ven Jcwam, maar thans een grooten bloei ge niet. Van Toonkunst ging groote invloed uit op het muziekleven in onze stad en dat was dan voor een groot deel bet werk van den onvermoeiden secretaris, die zijn liefde aan Toonkunst verpand bad en wiens naam moei lijk uit de annalen der afdeeling te wisschen zal zijn. De heer Emrik was een bescheiden, hulp vaardig en plichtsgetrouw man een aange naam mensch ook in den omgang, die ook zijn drakkerszaak tot een groote vermaard heid heeft opgevoerd, een goed burger met grooten gemeenschapszin. Zijn herinnering zal, vooral onder zijn vele vrienden, langen tiid blijven voortleven. De heer Emrik bereikte den leeftijd van 58 jaar. De begrafenis heeft plaats Vrijdag 23 April, des middags 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats. De gelegenheid daartoe voor het inschrij ven van leerlingen op onderstaande scholen bestaat op; Dinsdag 27, Woensdag 28 en Don derdag 29 April a.s., telkens des namiddags van 2'T 434 ure, en wel: a. voor hel Gemeentel, Lyceum; bij het Directorium, Zijlvest 27 of Prinsenhof 3; b. voor dc H. B. School A met 5-j. c. H. Handelsschool en H. B. S. met 3-j. c. met aparte handels-eindklasse: bij den Directeur Dr. Elzinga, Zijlvest 25a; c. voor de H. B. School B njet 5-j. c.: bij den Directeur, Dr. Donk, Prinsenbolwerk 3; d. voor de Midd. School voor meisjes met 5-j, c.: bij de Directrice, Mej. Berdenis van Berlekom, Krocht 1. De aangifte moet geschieden door ouders of verzorgers persoonlijk. Door de vergadering van de vakgroep Brandstofwerkers, gehouden op Donderdag 15 April 1926, in „De Centrale", werd met algemeene stemmen besloten, dat in den vervolge de losse arbeiders alleen op de vol gende voorwaarden werk in het Brandstof- bedrijf mogen aanvaarden. Loon. Het loon voor de losse arbeiders bedraagt 6 per dag. voor loswerk uit het sebip 7 per dag. Voor den Zaterdag zijn deze bedragen reep. f 4.50 en 5. Als dagtaak wordt beschouwd een 8-urirfen arbeidsdaf. behalve voor den Zaterdag. Za terdags is een dagtaak 5 uur. Deze arbeidstijd is als regel gelegen tus- schen 's morgens 7 uur en 's middags 5 uur met 2 uur schafttijd. Voor het overwerk wordt 0.85 per 'uur berekend. Het lossen van vaartuigen; voor het lossen van vaartuigen wordt berekend, per 10 ton, per hoofd: volle balen uit het schip 1,50; weegwerk uit het schip f 1.70; per H.L. f 0.15. Evenwel zal steeds voldoende gerij aan wezig moeten zijn en de losploegen voldoen de bemand. Voorts zal voor bezorging buiten de stad. als deze extra of (en) langer werkzaamheden vereiscben, extra betaald moeten worden. Bovenstaande prijzen gelden voor het los sen van kolen, anthraciet enz. Voor het lossen van gietcokes en briketten wordt 20 per 10 ton berekend. Lossen van turl: korte turf 20 cent de man pet 1000; lósse turf 25 cent de man per 1000 Tevens werd besloten alleen te werken met georganiseerde transportarbeiders. Aan het jaarverslag 1925 van bet dis trict Haarlem en Omstreken van de ver eeniging „Eigen Hulp" wordt het volgende ontleend; Bij den aanv'ang van het iaar telde het district 904 leden. Op het einde van het jaar was dit aantal gestegen tot 908. De gang van zaken m de afdeekng Winkel was bevredigend, hoewel de omzet J 3744 lager was dan in 1924. Daarentegen nam de omzet van de Bakkerij toe met j 16829, zoodat deze afdeeling een winst opleverde van ruim 2700 in plaats van verlies, zoo als in 1924. In de vergadering van 15 Juni werd be sloten bij den Inspecteur der Directe Be lastingen te reclameeren tegen den aan slag m de dividend- en tant.éme-belastipg. Het bestuur is van meenng, dat, hetgeen aan de leden bij het e.nde van 't boekjaar wordt uitgekeerd, geen eigenlijk dividend is en dus als zoodanig niet voor belasting vat baar, Dc reclame heeft intusschen geen sucses gehad, daar de betrokken inspecteur zich op ht standpunt plaatst, dat elke uii- keering .aan de leden eencr vereeniging valt onder de dividend-belasting. Het be stuur gaat met die opvatting niet accoord en zal, waar het pas geeft, blijven protes teeren. De omzet van winkel en bakkerij te samen steeg van 345390— in 1924 tot 358.475 in 1925; het ledental bleef. ondanks de zeer vele mutatiën vrijwel zichzelf gelijk; verliezen van eenige beteekenis werden niet geleden. T en opzichte van den omzet in de af deeling winkel zij medegedeeld, dat deze met 3744— is gedaald; voor de afdeeling Bakkerij zij er op gewezen, dat de omzet vermeerderde met 16829,:terwijl de entvangst uit den commissie-verkoop: brandstoffen etc, en schoenreparat»e 288— meer bedroeg, zoodat het geheele bedrijf 13373.aan meerdere ontvangsten moent boeken. Over den gang van zaken in de afdeeling Bakkerij mag worden gezegd, da' r'eze nn de reeds in het vorige verslag uitgesproken verwacht.ng heeft beaniwoo.u; niet alleen het nieuwe bedrijfsonderdeel, de bakkerij, maar ook dat de broodbakkerij reden geeft tot tevredenheid. De leden-afname was in 1925 ad .f 48584, tegen 36012 in 1924, dus ruim 12500 meer. Voorgesteld wordt het dividend voor de leden te bepalen op 4 pet. De balans sluit met een eindcijfer van 145717.33Hl; de winst- en verliesrekening met 835.0434. De geheele bedrijfswinst beloopt 19408.56/4. De algemeene vergadering van I,Eigen Hulp" wordt in Caié -Brinkmann, Groote Markt gehouden op Zaterdag 24 April a.s. te 2 uur. Op 20 April 1926 werden in staat van fail lissement verklaard H.S. Gonggryp, be drijfsleider automobielenfabriek te Haarlem Emmastraat 8 curator Mr. P. Tjeenk Wil link alhierP. Ouwerkerk, loodgieter te Haarlem, Kousebands laan 4 A curator Mr. G.W.C. Pliester alhierJ.F. Kolderie, han delaar in dameshoeden te Haarlem, Groote Houtstraat 97 curator Mr. A. Bruch alhier A. van Willigen, fouragehandelaar te Haarlem mermeer, Zwanenburgerdijk 264 thass te Amsterdam curator Mr. F.A. Davidson al hier Opgeheven werd het faillissement van W.J. Koning, houder van een wasch- en strij kinrichting teHaarlem, Bakenesser- gracht 7 curator Mr. J. van der Vegt alhier. Als makelaars werden beëedigd de heeren 1. P. Kok te Schoten 2. H.J. Nyetihuis te Heemstede 3. P.J. Bakker te Ymuiden 4. H. J. Kappers Sr. te Haarlem en 5. J. de Boer te Koog aan de Zaan 6. M.W. Klut te Zaandam, en 7. G. de Vries Pzn. te Zaandam die sub 1 in onroerende goederen die sub 2 in vaste goederen die sub 3 in vaste goede ren die sub 4 in onroerende goederen en chir. instrumenten en verplegingsartikelen die sub 5 in onroerende goederen en meubi lair die sub 6 in onroerende goederen, die sub 7- in roerende en onroerende goederen. 4. Improvisation 1. C, Saint-Saêns. 5. Grand Chovur alle Haendel, A. Guil- mant. .v:-.•-•x-. wordt mooier en ook blanker door Doos 30 cent. Den 25sten April herdenkt de heer Jb. Mans handen den dag, dat hij 50 jaar in dienst is bij de iirma G. J. Waardijk, te Uitgeest en Beverwijk. Het zal den jubilaris, die door zijn patroon zeer gewaardeerd wordt, wel niet aan belangstelling ontbreken. De heer B. tiuybens hcopt Zondag 25 April dén dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar in dienst kwam bij de iirma Martens en Zonen, Ged, Oude Gracht, alhier. Vandaag en morgen worden in gebouw „St. Bavo" de examens afgenomen voor ge meente-administratie. Er zijn 86 candidaten. Gisterenmiddag 1 uur is een 2 jarig kind ie, F. v. d. M. Ursulastraat 9, in een ketel kokend water gevallen. De moeder had het kindje één oogenblik alleen in de keuken gelaten, om iets aan ha8r man in den winkel te brengen, In dien tusschentijd was het kind in den waschketel gevallen, die met kokend water gevuld was. maar is er zelf weer uit gekropen. De vader bracht het kind onmiddellijk naar het St. Elisabeths Gasthuis, waar de geneesheer de brandwonden aan rug en beentjes verbond. Er bestaat geen levens gevaar. _an de orgelbespeling in Ce Groote of St. ""avoke-k te Haarlem, op Donderdag 22 pril 1926, des nami'Vags van 23 uur, ".oor den heer George Robert. 1. Fantasia et Fu^a c. kl. t., J. S. Bach. 2. Zesde Sonate, Choral Variationen, Fuga, Finale, F. Mendelssohn Bartholdy 3. Trauerode, Franz Liszt, Dinsdagavond vergaderde de Spaarkas „St. Nicolaas" in het gebouw „St. Bavo". De voorzitter, de heer Castricum, opende deze druk bezochte bijeenkomst met den christelijken groet en sprak een woord van welkom. Medegedeeld werd dat op voorstel van een der leden een bedrag van 10.- ver strekt zal worden aan de stakende manden makers. In verband met de propaganda- vergadering verkreeg het bestuur machti ging ook een volgend jaar een dergelijk feest te organiseeren. Besprekingen werden ge houden over de leverantie welke het laatste jaar gedaan was. Verschillende brandstoffen handelaren werden genoemd, die in de gelegenheid zijn gesteld in te schrijven voor de leverantie. Slechts één biljet was tot heden ingekomen. Gelegenheid werd gegeven de soliditeit der firma's te bespreken. Hierna werd de ver gadering met den christelijken groet gesloten. 9 C. Lahey, Geweerstraat 23, broche J. v. d. Putten, L. Boogaardstraat 9, „vliegende hollander" M. Schipper, Bakenessergracht 66, keeshond Fauna N. van Strien, Lange Poellaan 22, bruine hond Fauna J. Baars, N. Geldeloozepad 34, regenjas; L. de Hoog, Nagtzaamplein 77, kindermuts F. Heese mans, Hier. v. Aiphenstraat 41, kinderman tel Fonville, Zijlstraat 55, damesparaplu G. Mienis, Beeresteynstraat 43m, damespor- temonnaie Politiebureau, Smedestraat, kin- derportemor.naie tn.i. C. Swinkels, Vyf- heerenstraat 14 H.stede, hondenpenning W. Bouman, Gen. Bothastraat 113, passer, H. Kauling, Tulpenstraat 48zw„ portemonnai m.i.Jansen, Kleine Houtweg 20, kinderpor- temonnaie L. den Hollander, Westergracht 23rood, hondenpenning J.P. Hendriks, Gasthuislaan 97, petB. Straatsma, Heyt- huyzenweg, rywielbel.merk W. Teeuwen, Damiatestraat;, idem A. v. Raaphorst, Turf- steeg 2a rood, kinderschóentjes A. Pool, Spaarne 102, bos sleutels P. de Jong, Nas- saulaan 56, taschje met kam enz.T. v. Te- j tering, Groote Markt 4, kanarievogelT. de Leeuw, Heerenvest 82, steenkolenzakken J. Westfrhoven, Javastraat 29 Schoten, rij wielzadel J.C. de Vries; Schreveliusstraat 14, hondenzweep M. W. van Btirkum, Groendaalsteeg no. 11, zilveren rozenkrans met medaille. Zooals bekend houdt bovengenoemde vereeniging haar jaarfeesten, waarvan jj. Zondag en Maandag de eerste twee gegeven werden. Nadat de muziekvereen. Utile Dulci eenige nummertjes ten beste heeft gegeven, spreekt de President Pater Hentzen, de talrijke aan wezigen toe. Dan was 't de beurt van de Rederijkers, die 't leeuwenaandeel van den avond in be slag nemen. Zij voeren een stuk op getiteld „De Burgemeester van Heideheuvel", blij spel in drie bedrijven. Dat 't een blijspel is, bleek wel. Er is om gegierd, van 't lachen. Noemen we slechts 't diner uit 't tweede be drijf wat al volop aanleiding geeft om de lach spieren danig in beweging te brengen. Wat de spelers zelf betreft, hierover valt niets dan lof te vermelden. Allen hebben er 't hunne toe bijgedragen om dit stuk tot een'succes te ma ken. Tusschen 't .eerste en tweede bedrijf brach ten enkele zangers een paar stukjes ten gehoo- re, wat zeer in den smaak viel. Verder zagen we nog een kleine verande ring aangebracht, namelijk 'n podium, waar op de muzikanten plaats namen. Dit mag een verbetering genoemd worden, daar de leden van U.D. nu ongehinderd tot 't succes van de feestavonden kunnen bijdragen. Rest ons nog te vermelden dat de avonden op tijd beginnen en op behoorlijken tijd ein digen, om ongeveer 11 uur. Dinsdagavond werd de jaarlijkschc alge meene vergadering gehouden in het gebouw „De Nijverheid", onder voorzitterschap van den heer A. F. P. Onderwater. Uit de jaarverslagen bleek, dat de ver eeniging niettegenstaande de malaise in eec bloeienden toestand verkeert. Niet minder dan omstreeks 60.000 diners werden in 1925 geleverd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester over 1926 werden benoemd de heeren Volbeda, Talsma en Veenhoven en als hun plaatsvervangers de heeren Matzin- ger en Steensma. Alf bestuurslid werd bij accalamtic herko zen dc heer P. C. van Dobben. De contributie werd bepaald op 1.50. In het verslag van den secretaris werd aan bet personeel hulde gebracht voor den ijver en de opgewektheid, waarmede het steeds zijn niet gemakkelijke taak vervult. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. Ter gelegenheid van de JaarÜjksche Alge meene Vergadering der Algemeene Vereeni ging van Vreemdelingenverkeer, welke van 1619 Juni a.s. te Zantvoort zal worden ge houden, zullen de afgevaardigden ook een bezoek aan Haarlem brengen op 17 Juni. Het gemeentebestuur van Haarlem biedt den afgevaardigden, die op dien' dag de gas ten zullen zijn van Vreemdelingenverkeer, alhier, een orgelconcert in dc Groote Kerk aan, waarna een officieele ontvangst ten stadhuize zal plaats vinden. De afgevaardigden ten getale van waar schijnlijk ongeveer 230 personen, zullen ptr extra tram uit Zandvoort komen en later in auto's, via Velserend waar de Ruïne van Brederodc zal worden bezichtigd, weder naar Zandvoort worden teruggebacht. Naar wij vernemen, is de Commissie, die door „Het Witte Kruis" ingesteld was, om een onderzoek in te stellen naar de wensche. lijkheid van de instelling van een wijkver pleging in Haarlem, met 'iaar onderzoek ge reed gekomen. Een rapport is samengesteld en dezer dagen ingeleverd bij hel bestuur der aid. Haarlem van „Het Witte. Kruis." In de Commissie is ook'besproken de wenschelijkheid van publicatie van het rap port. De meerderheied was echter van oor deel, dat de beslissing hieromtrent moest worden overgelaten aan het bestuur Een enkel lid der Commissie stond huiverig tegenover publicatie, terwijl anderen van oordeel waren, dat publicatie juist gewenscht was. In het rapport is een clausule opgenomen, waarin er op aangedrongen wordt, aan de pers afschrift van het rapport te verstrekken of een communivué daarover te verstrekken. Vanmorgen werden aan de Zomervaart koeien in de weide gebracht. De beestjes waren zoo dartel, dat zij van blijdschap heen en weer sprongen. Een dame, die daar op de fiets reed, moest haar rijwiel in de steek laten en beenen maker: om niet met het vroolijke goedje in aanraking te komen. De Java-Missie. Gisteravond werd in de K. S. A.. alhier, een lezing met licht beelden gegeven door den Eerw Pater W. Keller S J., van Nijmegen. Deze lezing was er een over dc Java-Missie. welke is toe vertrouwd aan de E.E P.P Jezuïeten. De gewijde spreker toonde allereerst aan. de grootte van Java en vertelde daarbii tevens hoe Java Naderkndsch bezit werd en schetste 'welke plicht Nederland beeft tegenover de Javanen maar vooral Roomscb Nederland iogens de ongelukkigen. die nog van allen godsdienst verstóken zijn. Weini gen gullen vóór deze lezing geweten hebben, hoe groot het arbeidsveld daar is en zii krijgen door de duidelijke lichtbeelden een ■"oeden kijk op hetgeen voor hef geloof ge daan wordt en wat er nog te doen is om aller, tot den waren godsdienst te beenden Een van de beste middelen om dit doel te bereiken is wel het onderwijs. Dit wordt dan ook zoo goed mogelük ter hand eeno men; doch het onderwijs kan nog lang niet voorzien in de vele aaóvragen van leerlin gen, die dc scholen wenschen te bezoeken. De bestaande school der missie biedt plaats aan ongeveer 1000 leerlingen waarvan zeer velen intern. De scholen worden bediend vc.cr de jongens door de Eerw. Broeders van Onze Lieve Vrouw en voor ce meisjesscho len door de Eerw Zusters Franciscanessen van Heythuizen. die zeer tevreden zijn over de resultaten van het om^rwijs. Welke zijn nu de vruchten? dezen zijn dat vele dezer leerlingen den Katholieken Gods dienst vrijwillig aannemen, maar ook, dat liet thans al zoo ver gevorderd is, dat er R. K, onderwijzers(essen) uit de Java-Mis sie, zelfs gekweekt worden. Kweekscholen werden daarvoor opgcriêbf, met goed resultaat. Zelfs zijn op kosten van de Missies, hier in Nederland enkele leer lingen onderwezen en zelfs is er een Ja- vaansche onderwijzer op de Hollandscben school bij het onderwijs. Een ander resultaat is, dat dit jaar zelfs een Javaantje, wiens foto vertoond werd, het H. Priesterschap zal ontvangen, zoodat later de geestelijke verzorging en het onder wijs, door inlanders kan worden gegeven, wat zeer gewenscht is. Ook vele Javaantjes melden zich als nonnetje of broeder aan. Dat er nog behoefte bestaat aan Room- sche scholen en Roomscb onderwijs, mag wel hieruit blijken, dat er 4.000.000 kinderen zijn, waarvan 25.000 neutraal onderwijs ge nieten en 7000 R. K. onderwijs. Nu is men begonnen Dessa of dorpsscholen te stichten, wat vee! geld kost en daarom werd de hulp van Nederland weer ingeroepen. Voor elke Dessa-school. die gebouwd wordt, is noodig 1000.—. Zulk een school bied* dan plaals voor 100 Javaantjes. Een beroep wordt gedaan op Katholiek Nederland, om steun voor de Missie, voor de Inlandsche geestelijken cn voor bet onder- wijs. De aandacht werd gevraagd voor de Missie busjes, welke gratis verkrijgbaar zijn, en waarvan dc inhoud uitsluitend wordt besteed, voor opleiding van inlandsche geestelijker. Wij twijfelen niet, of de WelEerw. Pater zal met zijn interessante lezing in Beverwijk, wel succes behalen. Jammer was het, dat zoo weinigen waren opgekomen. ROME, 21 April. Italië herdenkt heden 3 belangrijke leiten: de slichtingsdag van Rome; de arbeidsdag en de koloniale dag. Alle bladen wijden pagina's aan deze her denkingen. In alle steden hebben plechtig heden plaats en zullen fascistische sprekers getuigen van de glorie van het moderne Ita lië. Heden verschijnt het eerste nummer van een nieuw blad voor leger en vloot; „Le forge armate" (De gewapende macht). Het nummer bevat eenonderteekendc bood schap van Mussolini; welke hij beslui* met de volgende woorden: de tijden zijn bijzon der gunstig voor de hervatting van onze militaire activiteit, gunstig voor onze sol daten cn alle Italianen, die waardig zijn zich Italianen te noemen. ROME, 21 April. De plenaire zitting van het internationale Landbouw-congres heeft zich gisteren bezig gehouden met de benoeming der commissie. WARSCHAU, 21 April. Heden zal een zitting van den ministerraad plaats hebben, waar in zal worden besloten, of de regee ring in verband met het uittreden der socia listische ministers in haar geheel zal aftre den. KONSTANTINOPEL, 21 April. Mussolini liet te Angora officieel de geruchten tegen spreken over agressieve bedoelingen van Italië tegen Turkije. BERLIJN. 21 April. Aan boord van een Ajncrikaensche onderzeeboot in de haven van New-Haven zijn door een ontploffing 12 leden der bemanning meer of minde' zwaar gewond. BERLIJN, 21 April. Volgéns bericht uit Peking heeft Tsjan-Tso-hi het terugroepen geëischt van den Sov jes-gezant te Peking, wegens het opruien der studenten tegen de regeering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5