VOLLE-MELK-REEP GEMEENTERAAD VAN VELSEN. De gehuwde ambtenares. De persouee.'uitbreidiug aan Openbare Werken. Uitbreiding van het raadhuis. GeruiscMooze bestrating en j nog iets. De Sociaai-democraten over een benoemingskwestie. Beter <dan Goed: BE BESTE ZANDVOORT. WIJK AAN ZEE EN DUIN, i Het beste van bet beste. HEEMSKERK. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. DOET OW SCHOENEN GOED IJMUIDEN, SCHOTEN. HALFWEG. BLOEMENDAAL. GEMENGD NIEUWS. De Noordwester storm. Gisteravond kwam de raad dezer gemeente in vergadering biieen, onder voorzitterschap van den burgemeester. De xaad was voltallig. Na een aeheime zitting van een uur en 3 kwartier, wordt de openbare vergadering geopend. Ingekomen stukken. Ingekomen is Een dankbetuiging van het Centraal Steun comité te Emmen, voor de wiize, waaron de raad gemeend heeft de veenbevölking in Zuid-Oost Drente te moeten steunen een schrijven van inej, J. L. H. Dogferom, waarbij zij bericht, van de benoeming tot onderwijzeres aan school D te Velseroord, te bedanken. In verband hiermede stellen B. en W. voor het desbetreffende raadsbesluit in te trekken. De heer ROELSE zegt, dat het plotseling terugkomen od deze benoeming geschiedt als gevoig van het feit, dat de onderwiizeres in het huwelijk is getreden en B. en W. een verdere dienstbetrekking onder deze omstan digheden niet willen toiereeren. Spr ziet hierin een aanslag op de positie van den hu wenden ambtenares, zonder dat er eenige verandering en bepaling voorkomt, waarbij deze beperkende bevoegdheid wordt ver kend. Hiertegen nrote<=teert spr. met kracht. De heer VERMEULEN merkt op, dat hii in dit voorstel niets kan vinden, wat erop wiist, dat oo eenige manier dwang is uitge oefend of rechten zijn geschonden. Spr. zegt dat er in den raad een groote strooming is, die den wethouder dankbaar is, voor de ma nier waarop hij in deze heeft gehandeld. Het voorstel wordt hierna zonder stem ming goedgekeurd. een verzoek van C. Klap, hoofd der open bare lagere school B te IJpiuiden,om eerv. ont slag als zoodanig met ingang van 1 Sept. 1926. B. en W. steilen voor het gevraagde eervol ontslag te verkenen, onder dankbetuiging voor de langdurig bewezen diensten. Aldus wordt besloten. een verzoek van het bestuur der vereeni- ging voor Nijverheidsonderwijs in Kenne- meriand, om voor 1927 een subsidie te mo gen ontvangen van f 16.199.78 voor de dag school en f 1.881.03 voor de avondschool (te behandelen bij de begrooting voor 1927 een adres van A. J. Stoel Jr. te Blocmendaal, inzake bebouwing van grond, welke met het servituut van openbaren weg is afgestaan. In handen van B. er, W. gesteld om advies een verzoek van E. G. Beukman, pachter van een gedeelte zeestrand te IJmuiden, om vergunning tot het bouwen van eene veranda aan zijne consumptietent aldaar. B. en W. stellen voor, mits inachtneming van de bouw en woningverordening plaats heeft, het ver zoek in te willigen en de betrekkelijke pacht- voorwaarden dienovereenkomstig aan te vullen. Goedgekeurd. een verzoek van de firma Joh. Dienaar en Zonen te Helder, om kwijtschelding van boete, haar opgelegd wegens te late opleve ring van het werk voor den aanleg van ver schillende straten te Velseroord. B. en W. stellen voor, conform het advies der com missie van bijstand in het beheer der open bare werken, dit verzoek in te willigen met deze commissie zijn zij van gevoelen, dat het beter is, dat in den vervolge in zoodanige gevallen, bii gemotiveerd adres, verlenging van den opleveringstermijn wordt verzocht. een adres van Chr. J. Kiister, lunchroom houder te IJmuiden, Oranjestraat 24, waar bij hij verzoekt hem dispensatie te verke nen van de artikelen 2 en 3 der verordening houdende eischen, waaraan een loca'iteit moet voldoen om voor „vergunning"' of „verlof in aanmerking te komen, opdat aan hem alsnog een verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank kan worden verkend. B. en W. stellen voor, dit adres af te wij- Zen. Na eenige besprekingen wordt het adres aangehouden. een adres van het Comité ter verkrijging van een muziektent te Velseroord waarbij wordt verzocht om een andere plaats voor tie muziektent aan te wijzen. De heer MAAS beveelt dit adres in de aandacht van B. en W. aan, waarna het in handen van B. en W. wordt gesteld om ad vies. een adres van de afdeeling Velsen en om streken der Nederlandsche Vereeniging voor Dierenbescherming, vergezeld van lijsten van handtjeekeningen, waarbij verzocht wordt de bepaling inzake het vasthouden van honden zoo spoedig mogelijk in te trek ken en in afwachting daarvan het nu reeds mogelijk te maken de honden, onder ge leide en beheer op den openbaren weg los te mogen laten loopen. Ook dit adres wordt in handen van B. en W. om advies gesteld. Uitbreiding politiecorps. Op voorstel van den Burgemeester wordt besloten het politiecorps uit te breiden met een hoofd-inspecteur. De uitbreiding is noodzakelijk geworden tengevolge van de uitbreiding der werk zaamheden van den commissaris, in ver band met de nieuwe wet voor de strafvorde ring. Straataanleg. Aan de orde is hierna het prae-advies op een verzoek van de N.V. Mij. „Ooster duin", om vergunning tot het aanleggen van piraten op een terrein nabij de Watertoren te Velseroord en inzake het aangaan van een grondruiling aldaar. Na eenige bespreking goedgekeurd. De heer "VERMEULEN verzocht geacht te worden te hebben tegen gestemd. Personeelsuitbreiding. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van personeel aan het be drijf openbare werken. De heer VISSER vraagt nadere inlich tingen. De heer NIJSSEN zegt dat hij er reeds meerdere malen op heeft aangedrongen, om promotie onder de mindere ambtenaren. Men heeft spr. gezegd dat het niet altijd mo gelijk is. Dat betreurt spr. maar hij gelooft dat er onder het mindere personeel toeft wel zijn, die, wanneer men ze de gelegenheid geeft, de verantwoordelijkheid zeer zeker blijken te kunnen dragen. Spr. kan zich intusschen niet vereenigen met de benoeming van den opzichter le klas tot afdeeiings-chef. De heer VERMEULEN betreurt den vorm van dit voorstel. Hij had namelijk split sing gewild van Bouw- en Woningtoezicht en Openbare Werken, met beiden een af zonderlijk hoofd. De directeur van Open bare Werken is overbelast. Dit had_ men kunnen voorkomen door inplaats van den hoofd-opzichter te benoemen, een direc teur van Bouw- en Woningtoezicht aan te stellen. Ook spr. had liever een opschuiving van minder personeel gezien en hij zou willen aanraden de benoeming van den hoofd-op- zichter nog niet voor vast te doen zijn. De heer SCKUITEMAKER spreekt in dezelfden zin als de heer Nijssen. Echter niet voor wat betreft de benoeming van den afdeelingschef. Een splitsing acht spr. niet in het belang van de gemeente. De heer DALMEIJER wijst er nog op dat deze voordracht is opgemaakt in overleg en met volkomen goedkeuring van den direc teur. Van de splitsing heeft de gemeente in dertijd al last genoeg ondervonden. Twee der verordeningen wenscht spr. aan te "houden.; de consequenties hiervan zijn volgens snr. niet genoeg doordacht. Ook de Maas dringt aan op bevordering van eigen personeel. Wethouder DUNNEBIER kan zich ver eenigen met de aanhouding van de meerge noemde benoeming. Een tijdelijke benoeming, zooals dóór den heer Vermeulen gewenscht, acht spr. niet aan te raden, omdat dan de keuze onder sol licitanten te Hein wordt. De heer VERMEULEN zal geen voorstel tot splitsing doen de tijd zal het wel keren. Spr. zal dan ook vóór het voorstel stemmen. Intusschen ral spr. het op prijs stellen dat den hoofdopzichter gevraagd wordt of hij van zinsf is in tijdelüken dienst wil komen. Na nog een bespreking wordt goedgekeurd bet voorstel tot aanstelling van een opzichter 1 ais chef van de teekenkamer en over te gaan tot benoeming van een hoofdopzichter, in j hoofdzaak belast met den dienst van het i bouw- en .woningtoezicht. Aangehouden wordt het voorstel om den opzichter le klasse bij het bouw- en woning toezicht, E. J. Polderman, aan të wijzen als afdeelingschef den opzichter 2e klasse bij het bouw- en woningtoezicht, A. Brongersma, te bevor deren tot opzichter le klasse. Wegverbreeding. In behandeling komt hierna bet voorstel tot overname van grond voor wegverbreeding. Goedgekeurd. Arbeidswonipgbomv. B. en W. doen den raad een voorstel tot toekenning van voorschotten, onder waar borg van twqgde hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen, en wel aan F. P. Arisz, te Santpoort, voor 4 wo ningen aan den Hagelingcrweg, aldaar aan W. van Heiist, te Driehuis, voor 32 woningen aan den Zeeweg, aldaar aan W. v. d. Woude, te Velseroord, voor 5 woningen aan de Speijkstraat, hoek De Ruijterstraat, aldaar. Tegen de toekenning van deze voorschot ten, welke voor den onder a bedoelden bouw ten hoogste f 2400.voor dien, onder 'o bedoeld, hoogstens f 19200.en voor dien, onder c bedoeld, hoogstens f 3000.zullen bedragen, bestaat bij B. en W. geen bezwaar, omdat de te bouwen woningen aan de gestel de eischen zullen voldoen. Omtrent de onder a genoemde aanvraag adviseerde de commissie afwijzend. De heer NIJSSEN vraagt naar de reden hiervan. De heer DALMEIJER antwoordt dat het hierbij gaat over de soort woning, die men wenscht te bouwen. De heer TEN BROEKE zegt dat de hier bedoelde woningen reeds gebouwd zijn en aan alle eischen voldoen. De heer v. d. STEEN zou het woord ar beiderswoningen willen weglaten, want daar zijn ze wel waf te duur voor. De heer VERMEULEN zegt altijd tegen deze voorstellen te zijn. Maar in dit speciale geval meent spr. bovendien, dat de voorschot ten niet gegeven kunnen worden, omdat de woningen reeds gebouwd zijn. Er ontstaat hierna een verwarde discussie over de teekeningen en plannen, welke aan de commissie zijn voorgelegd. Tenslotte worden de aanvragen c. en b. ingewilligd. Alleen de heer Vermeulen stemde tegen. Het advies van de commissie over de aan vrage onder a- niat te verleenen, wordt ver worpen, zoodat ook deze aanvrage wordt in gewilligd. Verweer. B. en W. stellen voor hen te machtigen zich te verweren tegen een ingestelde rechts vordering. Goedgekeurd. Grondverkoop. B. en W. adviseeren den raad afwijzend te beschikken op het adres van J. de Kloe te Schiedam inzake aankoop van grond aan den Zeeweg te Velseroord. Goedgekeurd. Üitbreiding van het ge meentehuis. Ter uitvoering van liet raadsbesluit van 26 Mei 1925, hebben B. en W. een plan doen opmaken voor uitbreiding van het ge meentehuis. Zij stellen thans den raad voor, dit goed te keuren en hen te machtigen bedoeld werk aan te besteden. Dan zal zoo spoedig mo gelijk na de aanbesteding de raad in de ge legenheid worden gesteld, zich omtrent de gunning uit te spreken. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig. Zooals bekend betreft dit plan o.m. den bouw van een nieuwe raadszaal. Ten behoeve van deze uitbreiding zijn door de gemeente indertijd twee perceelen gelegen naast het raadhuis aangekocht. Deze zullen nu worden gesloopt om plaats te maken voor de uitbreiding. De heer VERMEULEN kan zijn stem aan dit voorstel niet geven. De uitbreiding is te kostbaar in verhouding tot wat we krij gen. Spr. wil er niet te veel over zeggen, maar de oplossing die men hier geeft, is niet volgens de wenken, die indertijd zijn ge geven. De heer TEN BROEKE vraagt ook ver betering van den toegang tot het raadhuis. "De Jieer SCHILLING vindt de oplos sing met ideaal, maar het is een voorloopige oplossing. De financiën laten niet toe ver der te gaan. De heer NIJSSEN onderschrijft dit. De ze oplossing is nog de beste de eerste 10 of 15 jaar kunnen wij ons nu behelpen. Blijft onze gemeente groeien, dan zal de raad ongetwijfeld over 15. jaar gaarne het geld beschikbaar stellen voor een afdoende oplossing. Wethouder DUNNEBIER erkende dat dit niet de gewenschte oplossing is. We zijn echter voorloopig uit den brand. Spr. ont raadt om intusschen door te gaan werken aan het groote plan, zooals de heer Dal- meyer had bepleit. Dit zou weggegooid geld zijn. De heer DALMEVER zou hierin aanlei ding vinden om tegen te stemmen. De heer VERMEULEN handhaaft zijn standpunt, Met iedere uitbreiding, onder mijnd dé raad de mogelijkheid om te ko men tot hetgeen we willen hebben. In stemming gebracht wordt het voorstel ten slotte aangenomen met 18 tegen 3 stem men. Verlenging. B. en W. stellen voer overeenkomstig het bepaalde in artikel, 121, alinea 4 der bouw- en woningverordening, goed te keuren, dat de termijn van beslissing op het verzoek van J. L. Min te Driehuis, om vergunning tot het bouwen van twee dubbele woonhuizen aan den Driehuizerkerkweg te Velsen, voorloo pig voor den tijd van één jaar, wordt verlengd, aangezien bedoeld bouwplan in strijd is met het bij besluit van 1 December 1925, vast gestelde plan I tot herziening van het oor spronkelijk vastgestelde- uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. Over oit voorstel ontspint zich een breed voerige discussie, waarbij ook de schoon heidscommissie ten sprake wordt gebracht. De heer TEN BROEKE acht het wen- schelijk deze commissie uit te noodigen om in den raad te verschijnen, om met haar een (bespreking te houden. Het voorstel wordt tenslotte goedgekeurd. Meer voedingswaarde dan 58 EIEREN Gcruischlooze bestrating. B. en W. stellen voor over te gaan tot het doen leggen van een geruischlooze bestrating in het gedeelte van de Julianakade van den hoek van de Kennemerlaan af tot den spoor wegovergang. Gebruikt zullen Worden as- chaltbiocks het geruischlooze wegdek zal over een breedte van 5 meter worden aange bracht en de aan weerszijden overblijvende klinkermateriaal opnieuw worden bestraat, teneinde hierin de geleidingen te kunnen leggen. B. en W. vragen voor de inkooping van dit werk een crediet van f 21650.Voorts vragen zij een crediet van f 2500.voor de ver,breeding tot 3 Meter van het aan de noord zijde der kade aangebrachte trottoir. De heer VERMEULEN wijst erop dat dit een zaak is, die belangrijk in onze finan cien ingrijpt. Het oordeel der financieele commissie is niet gevraagd en dit betreurt spr. ten zeerste Zij wordt geraadpleegd om allerlei futiliteiten en over belangrijke zaken wordt haar meening niet gevraagd. De VOORZITTER antwoordt dat deze zaak de financieele commissie niet aangaat. Deze com missie machtigt zich allerlei be moeiingen aan, die niet onder haar bevoegd heid behooren. De heer VERMEULEN is van meening, dat aan dit voorstel een belangrijke financieele kant zit. Wanneer men het niet noodig oor deelt, haar meening hierover te vrageq, is het beter, die commissie cp te heffen. Spr. acht het een dure proef. Het is zeer de vraag of wij een voldoënde garantie krij gen voor den duur van het werk en de kwa liteit van het werk. Gaat men er toch toe over, dan raadt spr. aan de verharding breeder te maken. De heer ROELSE onderschrijft de critiek van den heer Vermeulen ten aanzien van de financieele commissie. De heer TEN BROEKE vraagt naar de garantie van het werk. De heer NIJSSEN is nooit een voorstan der van deze soort bestrating geweest. Maar hij zal zijn stem maar geven, omdat uit den raad steeds een drang is uitgegaan over een proef te nemen, wanneer de gelegenheid zich voordoet. De VOORZITTER wijst er nog op, dat hij de waarde van de financieele commissie niet in twijfel wil trekken. Doch het is zijn wensch, dat ieder op eigen terrein blijft en dat in de financieele commissie geen tech nische kwesties besproken worden. Wethouder DUNNEBIER zegt dat iedere proef geld kost. Op voorstel der-commissie zijn asphaltblocks voorgesteld. Wat de garan tie betreft, wijst spr. naar dergelijke wegen in andere gemeenten, (o.a. den Wagenweg in Haarlem) die zich z. i. goed houden. Spr. acht het beste om de breedte op 6 Meter te blijven' bepalen. Het voorstel wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 1 stem tegen. Regeling jaarwedde. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft den burgemeester toegezon den, een adres met bijlagen van den com missaris van politie alhier, houdende ver zoek zijne bezoldiging te willen verhoogen. In het aangehaald schrijven is namens den Minister van Justitie de uitnoodiging vervat, deswege den raad te hooren. B, en W. stellen voor, den Commissa ris der Koningin als het gevoelen van den raad kenbaar te maken, dat eene bezoldiging van f 5000.met twee jaarlij ksche verhoo gingen van f 200.tot f 6000.—, voor een commissaris van politie in eene gemeente als Velsen niet te hoog is te achten. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 stemmen tegen. Crediet. B. en W. vragen den raad een extra cre diet van f 525.voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de openbare lagere school D. Goedgekeurd, Commissie. B. en W. doen den raad een voorstel tot aflossing van Rijksvoorschotten, ontvangen ter verstrekking aan de woningbouwvereeni- ging „Velsen" voor den bouw van 87 wo ningen, en aangaan van twee annu ïteitslee- ningen, samen groot ten hoogste f 260.650. berekend naar een rentevoet van 5 met de Maatschappij voor Gemeente-Crediet. Goedgekeurd. Vermakelijkheidsbelasting In verband met een schrijven van Geel. Staten stellen B. en W. voor de eerste aline;, der toevoeging van art. 3 der verordening tot heffing van belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden, te wij zigen. Goedgekeurd. Benoeming. B. en W. stellen voor de benoeming van L. M. Lavoo, als lijdelijk leeraar in de prac- tijk der scheepswerktuigkunde aan de vis- scherijschool te IJmuiden, te verlengen voor het tijdvak van 1 April 1926 tot en met 31 Maart 1927. Goedgekeurd. Interpellatie. De heer SCHAAR houdt een interpella tie om de gang van zaken bij de benoeming van een commissie van bijstand voor den geneeskundige, ten behoeve van de kinde ren uit de Drentsche venen. Bij die benoeming is aan vrouwelijk gega digde (de vrouw van een gemeente-werk man) geweerd om plaats te maken voor een dame van andere richting en zulks, nadat eenigen tijd tevergeefs geprobeerd was le-» den voor deze commissie te krijgen. Spr. protesteerde hiertegen ten zeerste. Het gaat volgens spr. piet aan om een datne, die eerst haar belangstelling toont en zitting wil nemen, af te wijzen om een ander aan te zoeken. De VOORZITTER antwoordt dat de geneeskundige had verzocht, zich de mede werking te mogen verzekeren van 'ft commis sie, bij de verzorging van de geestelijke be- j langen der kinderen. Spr. stemde daarmede in maar beval een commissie aan van een zoo gemengd mogelijke samenstelling. E n- maal benoemd, bleek het, dat in deze com missie geen katholiek zitting had en uit den aard der zaak was het toch zéér gewenscht om ook van deze richting een persoon te be noemen om de geestelijke belangen van ka tholieke kinderen, waarmede personen van andere 'richting niet zoo op de hoogte zijn, te behartigen en te zorgen dat die kinderen" hun plichten behoorlijk kunnen vervullen. Nu waren er twee leden van Sociaal-de mocratische richting. Spr. heeft toen gead viseerd aan een dezer (de door den heer Schaar bedoelde dame) te verzoeken haar plaats aan een katholieke dame af te staan, hetgeen dan ook is geschied. Het gaat hier niet om den persoon, want spr. kent de dame niet. Hij stelde het zeer op prijs dat deze Zich aangebeden had, doch niemand zal het hun kwalijk kunnen nemen dat hij zoo gehandeld heeft. Er is hier geen sprake van achteruitzetting der S.D.A.P. Spr. zal altijd zoo moeten handelen, wil hij onpartijdig zijn. - De heer MAAS kan zich voorstellen, dat hét teleurstellend is, wanneer men zich voor een sociaal werk aanbied en deze wordt af gewezen. Spr. acht den gang van zaken on juist en had het beter geoordeeld, dat men zich tevoren tot alle richtingen gewend had. De lieer ROELSE merkt op dat men de geestelijke verzorging gerust in de handen van de s.-d.,-ieden kan toevertrouwen De heer NIJSSEN: Neen, mijnheer Roel- se, dat gaat <ziiet De heer ROELSE (voortgaande) maar het gaat niet aan om een lid er aldus uit te gooien. Men zou desnoods d*e com missie hebben kunnen aanvullen. De heer SCHAAR begrijpt wel, dat het niet om den persoon gaat, maar om de rich ting, in casu de S.D.A.P'. De VOORZITTER Neen, het gaat om het ontbreken van de richting. De interpellatie wordt hierna gesloten. Bij de rQndviaag dringt de heer MAAS op verbetering aan van het gedeelte van den Zeeweg aan de katholieke school. Bij re genachtig weer is de toestand daar zeer slecht. Dezer dagen moesten de onderwij zers met losse steenen een paadje maken, om de kleuters droog in de school te krij gen. Hierna wordt de vergadering gesloten. TELEFOON-VERBINDING. Door het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer wordt getracht, te bevorderen, dat deze gemeente wordt op genomen in het streeknet Haarlem, Blocmen daal, Heemstede en Aerdenhqut. Als deze pogingen slagen, dan zal het te lefoontarief van Haarlem gelden en zal een abonnement f 85 kosten. Waar het abonne ment, thans f 50 is, hetgeen als minimum tarief geldt, Zal dus f 35 per jaar meer be taald moeten worden. Daartegenover staan belangrijke voordeelen, die wel in het be lang van het baddorp geacht kunnen worden. In de eerste plaats, omdat daardoor een geregelde dag- en nacht-verbinding mogelijk wordt met Haarlem en de plaatsen in de om geving, welke gesprekken dan kosteloos kunnen plaats hebben. Verder bestaat de mogelijkheid, dag en nacht intercommunaal en met het buitenland te spreken. Om deze verbetering te bereiken, zullen minstens twee derden der aangeslotenen zich met deze plannen en daaraan verbonden voofwaarden moeten vereenigen. Aan de aangeslotenen bij het Zandvoort- sche telefoonnet heeft het bestuur formu lieren toegezonden, waarop de handteeke- ning kan worden aangebracht. Zoo'n inge vuld formulier zal dan als bewijs gelden, dat men zich met de plannen vereenigt, zoo als die voqrloopig zijn opgemaakt. Van het aantal handteekeningen, dat al dus als bewijs van instemming zal worden ingezonden zal het afhangen, of Zandvoort in het streeknet zal worden opgenomen. On getwijfeld zal er het benoodigd aantal hand teekeningen worden, daar de gebrekkige telefoonverbinding altijd een heel groot on gerief is geweest voor hen, die door zaken of door gewoonten van andere plaatsen aan een betere telefoonverbinding gewend waren, dan waarover wij ons hier konden verheugen. Burgsriijke Stand, Geboren: Martinus, z van \V. J, Joosten en A; W. Br amine r. Overleden: P, C. Zuurbier, 1 jaar. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornells Zoon en A. M. Huijpe. W. F, Niiman en M. Zuiderduin. Op hol. Maandagmiddag is een paard, gespannen voor den wagen van da firma K. op den Kees Delfsweg op hol geslagen.. Da wagen is tegen het ijzerén hek van het per ceel van den heer T, terechtgekomen, welk hak omsloeg. Bovendien moest een glasruit er aan gêlooven. Het hollende paard werd op de Breestraat gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Carousselrijders. Zaterdagavond heb ben meer dan 30 jongens en meisjes van de rijvereeniging Hoofddorp en Nieuw-Vennep de ruiterfeesten bijgewoond in de Manege te Haarlem. De directeur, de heer Kok, was zoo vrien delijk geweest om zijn leerlingen als gast te verzoeken en velen hebben daarvan een dank baar gebruik gemaakt. Bijna alle leden uit Nieuw-Vennep waren per autobus of rijv/iel gegaan, terwijl ook uit Hoofddorp verschillende leden aanwezig waren. De eere-voorzitter der vereeniging „Voor uit" Mr. Slob en de heer A. Buurman, lid van het bestuur waren ook onder de genoo- digden. Coöperatieve Boerenleenbank. Door het vertrek van den heer Q.L Kramer uit de ze gemeente, zal op 1 Mei a.s. een vacature ontstaan als lid van den Raad van Toezicht van de Coöperatieve--Boerenleenbank Haar lemmermeer. Dierenbescherming. Hedenavond houdt de Zandvoortschei afdeeling eenal- gemeene ledenvergadering in Zomerlust. Om ongeveer acht uur zal na afloop der werk zaamheden de heer Dr. Meilink uit Haarlem een lezing houden over het onderwerp Het Kennemer Bosch als Levens-Gemeen schap. Waar de Kennemerbosschen thans de aandacht vragen door de verschillende plannen, die men met de boschstreek heeft, waarbij o.a. ook het Naalaenveld betrokken is, verdient de lezing van Dr. Meilink wel de aandacht. De lezing van Dr. Meilink is ook voor niet-leden van de vereeniging toegankelijk, waarvoor de entree uiterst laag gesteld is n. 1. op slechts f 0.25. Ook daar een rusthoek. Iemand, wiens beenen niet sterk genoeg meer waren, door het te veel gebruiken van geestrijk vocht, werd te Bentveld in 't hokje opgeborgen om hem gelegenheid te geven zijn roes uit te slapen. Dat gebeurt daar niet dikwijls, maar het blijkt toch, dat zoo'n inrichting daar van nut kan zijn. Oud-Holland. Dinsdagavond had de verloting en prijsuitreiking plaats aan hen, die op het oud-Hollandschc marktplein een lot hadden gekocht of door schieten of schijfwerpen in de sjoelbak zich van een prijs hadden meester gemaakt. Eerst werden er 250 prijzen uitgereikt die verloot waren, waaronder zeer mooie. Hierna volgden 4 hoofdprijzen, welke be haald zijn door het schijfwerpen in de sjoel bak. lste prijs, 31 punten, een elec. lamp; 2de prijs, 30 punten, een étui lepels; 3de prijs, 28 punten, een eiken kapstok; 4de prijs, 28 punten, een frist sigaren, waarna nog 6 prij zen voor dc sjoelbak werden uitgereikt. De 4 hoofdprijzen door het schieten be haald, waren: lste prijs, 26 punten, schemerlamp op voetstuk; 2de prijs, 25 punten, rooktafel; 3de prijs, 24 punten, gehaakt kussen; 4de prijs, 24 punten, kist sigaren, waarna nog 6 prij zen voor het schieten werden uitgereikt. De naam der fraaie pop, waarna men ra- 'en moest, werd bekend gemaakt en heette Zita. De fraaiste prijs trok aller aandacht, zijn de een moquête huiskamer ameublement, welke door No. 3, den heer M, G. v, Praag, voor dit doel belangloos was afgestaan. Dil prachtig en kostbaar geschenk werd gewon nen door mej. Nijssen. In het geheel werden er 271 prijzen uit gereikt. Het autobus-verkeer. Voor de groote autobuslijn IJmuidenHaarlem via Velsen is thans een nieuwe belemmering der route bekomen. Door het vernieuwen der bestra ting van den Stationsweg, kunnen de bussen dien weg niet volgen, maar moeten vanaf het slation Velsen langs het rijwielpad aan het kanaal-, dat ze bereiken langs gevaar lijke bochten. Nog erger is het voor het pa'' zelve, dat slechts voor rijwielen bestemd ir en nu wéér door die zware auto's geheel wordt stukgereden. Land- en tuinbouw. De overvloedig gevallen regen was voor de landerijen en vooral ook voor de tuingronden in den Haar lemmermeerpolder een ware uitkomst. Uit Noord-Brabant en Gelderland zijn reeds wieders dezen polder binnengekomen om bij de boeren te vragen of ze op het land werk zaam gesteld kunnen worden. Inbraak. Bij den veehouder W„ wo nende te Rijk.alhier, is 's morgens op klaar lichten dag ingebroken, terwijl de bewoners afwezig waren. De dief heeft het geheele huis doorsnuf feld en zich -meester gemaakt van eenige gouden voorwerpen. De politie stelt een on derzoek in. Diefstal van belastingplaatjes. In de' Haarlemmermeer werden in den laatsten tijd herhaaldelijk belastingplaatjes van rijwielen ontvreemd. Van dezen diefstal wordt verdacht een nog jonge man, die er met een transportrijwiel op uittrekt en verblijf houdt in een woonwa gen. Freesdemonstratie. Alhier is in de na bijheid van .Hoofddorp onder leiding van prof. Holdaek een demonstratie gehouden met een 30 P.K, landfreesmachine, systeem- Von Meyenburg Hoewel het freesw'erk in :!c eerste plaats uajaarswerk is en ondanks de slagregens der laatste dagen, leverde het werktuig goed W-erk. Verder werd nog gedemonstreerd met de 8 P.K.-frees, hier le lande in de laatste ja ren welbekend geworden door de heeren Brinl%man en Nlemeyer. Droevig, maar ontroerend. Een groote belangstelling ontstond gisterenavond nabij den ingang van de R. K. Kerk aan den Rijksstraatweg. Een meisje, in den bloei harer jeugd, maar door een kwaadaardige, kwijnende ziekte aangevallen en overwon nen, zou heden ten grave worden gedragen. Den avond vóór de beaarding werd het lijk naar de kerk gebracht en daar aan den in gang der kerk, van den weg af tot het kerk portaal toe, stonden in twee lange rijen haar vriendinnetjes haar op te wachten. Vrome kinderhandjes bieden blanke serin gen en door deze haag schoof de lijkbaar naar de kerkdeur toe. Een lieve groet, van lieve kinderen aan een lief kameraadje! De kinderschare volgde de kist de kerk door tot op het altaar, waar het lichaam den laatsten nacht zou rusten in de schaduw van het tabernakel, de woonplaats van den Christus Eucharisticus. Het was droevig, maar ont roerend, waar er vele tranen vloeiden. Vanmorgen vergezelden de vriendinnetjes de lijkbaar op dezelfde wijze naar den dooden- akker.... R.K. Kiesvereenigingen Jan Gijzenvaart en Oud-Schoten. Ondanks eenige voor bijgegane teleurstellingen, zal onze voorge stelde propagandavergadering nu to?h ein delijk doorgaan. Onze geachte spreker voor dezen avond zal zijn het Tweede KamerliW den Hooggel. Heer Prof. Dr. J. A, Veraart. Het is zeker iets nieuws voor ons, R.K. kiezers(essen), deze politicus hier te mogen hooren. Veel hebben wij over hem den laat sten tijd kunnen lezen op politiek terrein en het onderwerp, dat de spreker zal be handelen is ook interessant nietwaar? Het luidt: Coalitie, uiterste noodzaak, Kamerontbinding. Moeten wij nu onze R.K. kiezers(essen) nog opwekken voor deze vergadering? Wij gelooven dat het gebouw van den R.K. Volksbond Kerklaan'op a.s. Vrijdagavond 23 April 's avonds half 8 uur te klein zal zijn om alle belangstellenden te kunnen plaat sen. Zorgt dus 'bijtijds aanwezig te zijn. Uit eerbied voor den geachten spreker, nieuwsgierig naar de rede met dit urgente onderwerp, benieuwd naar de meening en ideeën van dit geachte Katholieke Kamerlid inzake onze Roomsche politiek, zullen alle R.-K. Kiezers (essen) van Jan Gijzenvaart Oud-Schoten en Omstreken dien avond hunne schreden richten naar deze vergadering elkander aansporend en opwekkend, pro paganda makend voor onze Kiesvereenigin gen, die hen dezen belangrijken avond bereid heeft. Voor wie per abuis geen convocatie ontvangen heeft, geldt dit schrijven, want elk Katholiek leest natuurlijk de krant, en vanzelfsprekend onze Roomsche pers. De besturen der„R.K.K.V. Burgerlijke Stand in de week van II tot en niet 17 April. Geboren: A, van Em- pelNeuteboom, d.; M. Feldmasnvan der Reijden, z.; J. SoetKruisdijk, d.; J. M. SteenhoekSeihorst, z.; G. M. de Wit Dierkes, d.; C. RutteRutte, z,; S. C. J van RoonSleeuwaegeu, z, en d.; M. P. ZegwaartKamer, z.; H-. A. H. Geluk Schoonheim, z. Ondertrouwd: P. Cramer en J. C, van 't Hof; J. W. Verdonk en W A. Aarts; W. Jansen en C. Blankwatqr; J. Schaaper en M. IJ. Kaandorp. Getrouwd: A. Gaalman met W. Horemafl; H. J. van Brugge met G. C. Hilders; A. van Kouteren met N. M. Sinnige; G. F. J Harren met D. A. Vroege; A. A. C. van Dorst met M. J. A. Waasdorp'. Overleden: C. Lodewijk, 76 jaar. Wedvlucht, Bij de eerste gehouden wedvlucht door de Postdu'venvereeniging ,De Luchtpost", was dc uitslag vanaf Roo sendaal, afstand 95 K. M. Deelname 75 duiven. „Wel jongens, wat hebben je lui nu weer?" Ja," zegi l'ii.p, „Meester heeft ons ge vraagd, op te geven, wat het beste reinigings middel is. Iet riep Vim, To riep Dura enz., maar ik zei mets, cn dacht U zal 't wel we ten." „Natuurlijk jongen, ben je dat vergeten? Dat is natuurlijk toch KOEN'S B, K. REINI GINGSMIDDEL Als j'e dat gebruikt, ver dwijnt alles wat vies, vet of vuil is, Zegt 't vanmiddag maar. Je zult zien dat Meester dat bedoelde," 1, 7, 17, 21. K. Visser; 2, 5, 10, 13, 16, Joh. Tjalma; 3, 27, G. Agterdenbos: 4, S, 12, 19, 22, 23, J. Wilderom; 6, 25, 28, 37, B. Doeven; 9, 11, 18, 31, 36, J, Speijker; 14, 15, G, Visbeen; 20 A. Maas; 24, 35 L Westmaas; '26 W. Spierin.gs; 29, 30 H. v. d Doel; 32 H. v. d. Kv/ast; 33, 34 J, de Heij. Losgelaten 8 uur v. m. Aankomst lste duif, 9 uur 11 min. 40 sec. 37ste Duif 10 uur 7 min. 52 sec. Bij de gehouden wedvlucht van wege dc Postduivenvereeniging „De Postduif" war de uitslag van af Roosendaal, afstand 95 K. M, 1, 5 prijs, W. J, Cornelissen; 2, 9 pr. T, Potgieter; 3, 11 pr., C. Herfst; 4 pr.,. F de Leeuw; 6, 14 pr., A. Kikkert; 7, 8 pr. C. v. Niéuwburg; 10, 12, 13 pr., J. P. Tien stra; 15 pr.. M. Griffioen. Korfbal. -- Bij do gehouden Korfbalwed strijd was de uitslag HalfwegS. V. I 9—0. Vergadering Tuinbouw- en Plantkun de. Dinsdagavond hield de afd. Bloemen- daal-Velsen van de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw- en Plantkunde een ledenvergadering in Hotel „Vreeburg" alhier. Een ongewoon groot aantal leden was op gekomen en dezen hadden door hun talrijke bloemen- en planteninzendingen de zaal een feestelijk aanzicht gegeven, zoodat deze meer op een zzaai, waarin een bloemententoon stelling gehouden werd geleek dan op een vergaderzaal. De leden hebben op deze bijeenkomst, de laatste, welkd»- de afgetreden voorzitter, Dr. W. Posthumus Meijjs bijwoonde, hun beste beentje nog eens voorgezet en hem zelf nog eens in de bloemen gezet. Ruim 8 uur opende de ondervoorzitter, de heer E.A.W. Hirschfeid, de vergadering en richtte een woord van welkom aan Dr. W. Posthumus Meijjes, diens echtgenoote en dochter, tot den afgevaardigde van het Hoofd bestuur, den heer De Roos, en tot de leden. Na een telegram van den voorzitter van het Hoofdbestuur, Jhr. van Tets, voorgelezen te hebben, waarin deze een hartelijk woord van afscheid richt tot den.scheidenden „onverge- telijken" voorzitter Posthumus Meijjes, sprak de heer Hirschfeid den scheidenden voorzitter toe. Spreker moest, na wat in de vorige vergadering reeds tot Dr. Posthumus Meijjes werd gezegd, wel in herhalingen tre den, maar toch wilde hij nog eens den nadruk leggen op het vele, wat Dr. P. M. voor de af deeling gedaan had. Spontaan hadden de leden nü ook-wat voor hun oud-voorzitter willen deen. En door vele kleine bijdragen van de leden was het bestuur in staat gesteld, den gewezen voorzitter een souvenir aan te bieden van de afdeeling. „Gij gaat nu naar verre streken en gij zult nu en dan wel eens behoefte hebben, ons wat dichter bij te halen. Daarom bied ik U namens de afdeeling dit geschenk aan." Hierna werd aan Dr. P. M. een verrekijker in foudraal aangeboden. „En nu roep ik U niet 't afscheid, maar een „Tot weerziens" toe, want gij komt weer tot ons terug, gij kunt Blcemendaal niet vergeten en niet missen." (App). Hierna richtte Dr. P.M. het woord tot de aanwezigen, zijn „beste vrienden" en bracht in welgekozen woorden zijn dank voor hun tegenwoordigheid, voor het feestelijk aanzien, dat ze aan de za§l gegeven hadden en voor het hartelijk blijk van sympathie. „Ik zal", zei Dr. P, M. Floralia blijven lezen en op de hoogte te blijven van wat er in de afdeeling omgaat en 't zal steeds met mijn geest in U we vergadering zijn." Daarna werd het woord gevoerd door den afgevaardigde van het H.-B„ die namens dat H.B. hulde bracht aan Dr. P. M„ voor alles wat hij voor de Mij. geweest was. Als bewijs van erkentelijkheid werd aan Dr. P. M. toe gezegd, dat hij weldra tot Eere-lid van. de Mij. Zou worden benoemd. Dr. P. M. dankte dezen spreker voor de eer, die hem was toegezegd, maar wentelde dié voor een deel af op de leden, zonder wier medewerking de afdeeling-, niet geworden zou zijn, wat ze nu was. (App.) Vervolgens hield de heer J. Ende een cau serie over de teelt van meloenen en tomaten. Na deze causerie werd het woord nog i gevoerd door den heer Verhoef, voorzitter van de Vereeniging van oud-leerlingen van Tuinbouw-Wintercursussen en door den I heer Alb' Bos, namens de leden van de Ver, voor Bloembollencultuur. Ook deze sprekers I werden door Dr. P. M. beantwoord. „Ik voel me als een schip", zei Dr. P. M., „dat nog aan den wal ligt, gereid om te vertrekken, j Verschillende touwen zijn al losgemaakt. En nu wordt ook de laatste, de dikste kabel los- i gegooid. Daar ga ik, de wijde wereld in. 1 VaarwelTot weerziens. 1" En zeer onder den indruk verliet hij met zijn vrouw en dochter dc zaal. Toen werd het stil in de zaal. De leden voelden, dat iets van hen was afgescheurd. Toen werd de agenda verder afgewerkt. Eerst werd nog een stille hulde gebracht aan het overleden lid, den heer I. Jager, doordat al le leden even'van hun zitplaatsen fipre?,en. - De secretaris bracht vervolgens verslag uit over den gehouden Tuinbouw-W:nter cursus. Besloten werd in September een excursie te houden naar Aalsmeer. De Lathyrus avond werd vastgesteld op de laatste week van Juni. Bij de verkiezing van een Bestuurslid- liefhebber (vacature Posthumus Meyjes) werd Prof. De Groot te Aerdenhout met bijna algemeens stemming gekozen. Na behandeling van een paar vragen uit de Vragenbus, werd de vergadering gesloten* Maandagmiddag zijn te Eiburg binnenge bracht twee schipbreukelingen, de heeren A. en C, Smit, uit Den Helder, die met hun ldcin jacht „Dolfijn" op weg waren van Zwartsluis naar Amsterdam, In de nabijheid van Elburg, doch uit het gezicht van de kust, sloeg het vaartuig om. Schipper W. van Triest pikte de schipbreukelingen op en bracht hen behouden aan wal. Wegens het stormachtige weer heeft Maan dag het kommiezenvaartuig van Oost-Ma- horn een veilige plaats achter Schiermon nikoog gezocht. Tijdens den jongsten Novemberstorm was een kommiezénvaartuig, doordat het geen goe-'e ligplaats gekozen bad, tut wrak ge slagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6