1 Radio-Omroep. Binnenlandsch Nieuws. Benesj, de minister van buiteniandsche zaken van Tsjecho-Slowakije, over het nieuwe Duiiseh-Russische verdrag. liet Britsche Kabinet zal een belasting op liet wedden voorstellen. Geraamde jaariijksche opbrengst 4 tot 6 millioen pond, De wijding van Mgr. van Roey tot Aartsbisschop van Mechelen; zal plaats hebben op 25 April a.s. De voorloopige besprekingen in Marokko. Onder de Radio-berichten; Een incident in het Lagerhuis ter zake van de schuldregeling met Frankrijk. In de Nationale Vergadering doet Palla- vicini een felle aanklacht tegen de regeering-Bethlen. Een nieuw schan daal in de Duitsche zakenwereld. Hevige storm in Japan. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. R. K. Herstellingsoorden. Het nieuwe schip der mij. Nederland. Na het tekort bij de Bossche Politie. Een regeeringsonderzoek gevraagd. Geen nieuw Protestantsch Christelijk Dagblad. Geschenken van H. M. de Koningin. Mr. Bongaerts lid van den Zuiderzeeraad. Het grensverkeet. Het afgraven van veen ter verkrijging van vruchtbaren grond.- UIT ONZE OOST. De troebelen in Atjeh. Het geschil bijgèlegd. Onbegrijpelijk. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Journalistiek. VERKEER EN POSTERIJEN. Telegraaf verkeer met Nederland. «DRANKBESTRIJDING. LUCHTVERKEER. De Norge.zet 24 April den tocht voort. Het nieuwe verdrag Duitschland- Rusland, De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" 'meldt, naar men uit Londen seint, dat de minister van buiten, landsche zaken van Tsjecho-Slowakije, Benesj, een memorandum heeft gericht tot alle regeeringen, die het verdrag van Lo carno onderteekend hebben, met inbegrip van Berlijn. Doel van dit memorandum is zonder het sluiten der beraamde -Duiisch-Russische overeenkomst en zonder den datum der eerstvolgende vergaderingen van den Vol kenbondsraad of Volkenbond af te wachten, dc kwestie op te helderen of het ontwerp verdrag in overeenstemming is met de be palingen van Locarno en het statuut van den Volkenbond. Deze ongewone methode heeft in Duitschland reeds ontstemming gewekt, deels ook, omdat de vraag van een kléine mogendheid komt. De tekst der vragen van Benesj was Maandagavond laat nog niet be kend, maar volgens den medewerker van de „Daily Telegraph" berusten zij vermoedelijk op de volgende beschouwingen: Voor het geval let precedent van het Turksch-Russische vtrdrag wordt aangeno men, zouden Berlijn ea Moskou verplicht zijn met elkaar overleg te plegen wann"er de be langen van een hunner of van beide landen door een buitenlancbch geschilpunt -ouden worden aangetast. Zni zoo vraagt Benesj waarschijnlijk dc Duitsche minister van buiteniandsche zaket aldus niet verplicht zijn zijn vertrouwelijke onderhandelingen met andere mogendhecler en ten slotte ook met den /olkenbond aai Moskou le rapportee ren? De juiste vocrwaarden van Duitsch- Lnd's toekomstige •erplichtingen, ingevolge de Duitsch-Russisclu overeenkomst tegen over art. 16 van het tatuut van den Volken bond vormen evenems een punt, waarove? Benesj opheldering venscht. Als Duitschland zich bijv, tot neutralteit tegeöover Rusland zou binden in geval /an een oorlog, waarin Rusland betrokken z»u worden zonder aan valler te zijn, welke autoriteit zou dan heb ben uit te maken we de aanvaller is? Zou Duitschland dit besissen of de Volkenbond? Hoe zou de positi van Duitschland als lid van den Volkenboid zijn als deze een boy cott tegen Rusland iroclameert? Als Duitsch- land's neutraliteit ngevolge de nieuwe over eenkomst met Mckou begrensd werd dooi de toevoeging vai Locarno aan art. 16 van- het Pact en niet dor het volledige artikel 16 zelf, wie zou da: te beslissen hebben hoe deze toevoegin; inoet worden geïnterpre teerd? De schietpartij in dc Rue Damrémont. De eerste zitingsdag in het proces tegen do communiste! Clerc en Bernardon, die in April 1925 in le Rue Damrémont op een groep der „Janessc pat-iotique" hebben geschoten, waaioor zij vier van hen doodden en zeven wonden, is grootendeels in beslag genomen met net voorlezen der acten van beschuldiging :n het verhoor van Clerc. Clerc verklarde driemaal geschoten te hebben, zondr ie mikken; hij was aange vallen en ba uit zelfverdediging geschoten met een reviver, die hij op straat had ge vonden. Er ijn honderdtwintig getuigen ge dagvaard, vftig a charge en zeventig a dé charge; tot eze laatsten behooren o.m. Lcon Blum, Caiaux, Romain Rolland, Malvy, Henri Baaussc, Sadoel, Blasce Ibanez, Sforza e.a De beklagden werden verdedigd door Henri To eès, André Berton en Tournier, terwijl d' civiele partijen de Kamerleden Reibel e' Misoffe tot verdedigers kozen. Daar c minister van justitie onlangs last heeft gee ven, dat aan alle menschen, op sensatie uit, toegang tot' de terechtzitting ontzegdmoest worden, waren er in de zaal slechts de beklaagden, advocaten, journa listen, jetuigen en agenten aanwezig. Was tot nu oc bij dergelijke processen het groot ste del der toeschouwers vrouwen, nu wa ren e slechts twee, n.l, vrouwelijke advo caten Dc beklaagde Clerc is 37 jaar oud, bij werc'bij de verkiezing in Mei 1924 bijna tot Kaïrrlid gekozen; er werden 40.000 stem mer op hem uitgebracht, Bernardon is 27 jaai De begrooting door den Franschcn Senaat aangenomen. )e Senaat hééft met 278 tegenl2 stemmen d geheele bcgrooting voor het jaar 1926 angenomen. Ericb Dombrowski veroordeeld. Erich Dombrowski, de voormalige verant- /oordelijke redacteur van het „berl. Tbï lie indertijd in een -artikel heeft beweerd, dat Adolf Hitler 'van Fransche zijde geld voor zijn nat.-soc. actie had gekregen, is, wegens deze bewering te München veroor deeld tot 1000 M boete sub .20 dagen ge- 70 Maurice, die bet terrein kende, zou voor- uilgaan, om Fabienne en de kleine Martha le zoeken, terwijl de inspecteur met Justin Bréjon en Sophie Lacoste op eemgen al- stand zouden volgen, om de oude Ruth in het oog te houden. Langzaam en met gebogen hoofd ging Fa bienne vooruit, in de richting van den vijver, terwijl ze dc kleine Martha steeds bij dc hand hield. Ze had het einde van een aan beide zijdén met struikgewas omzoomd pad bereikt, en wilde den vijver naderen, toen opeens haar oog' op Maurice viel, die haar op dio plek had afgewacht. Met een luiden kreet snelde ze naar hem toe, en bijna bewusteloos van ontroering viel ze in zijne armen De oude Ruth had dien kreet gehoord. Maar eer ze iets kou doen^had Justin Bréjon haar al vastgegrepen, en' een prop in den mond geduwd, om haar het schreeuwen te 'beletten En de inspecteur, die van eenige stevige boeien voorzien was, bond haar met behulp van den wakkeren Justin, niettegenstaande vangenisstraf. Hitier, die een groote verde digingsrede hield, werd door talrijke aanhan gers toegejuicht, tegen welk applaus de pre sident protesteerde. De regeling met de vorstenhuizen. De ,,Dtm. Zlg. Dienst" wijst' er óp, dat 'e onderhandelaars der dem. partij het com- nromis inzake de financieels regeling met de vorstenhuizen hebben goedgekeurd in de overtuiging, dat het in overeenstemming is mét de belangen van die landen, Welke in de eerste plaats bij die regeling zijn be- 'rokken. In verband hiermede zal de'dem. rijks- 4agfractie de Pruisische regeering om een uitdrukkelijke verklaring verzoeken ten aanzien van haar zienswijze betreffeflde het wetsontwerp. Een dergelijke verklaring van de Pruisi sche "regeering zal waarschijnlijk ook niet zonder invloed blijven op de houding der soc.-dem. Een belasting op het wedden in Engeland. Het kabinet heeft zich volgens de „Times" thans definitief uitgesproken ten gunste vai, het voorstel van Churchill, dat in de be grooting, welke hij Maandag zal indienen, een belasting op het wedden zal, voorko men, ofschoon men aanvankelijk meende, 'at het onderwerp te samengesteld was ge bleken om nog tijdig de noodige maatrege len te nemen voor deze begrooting. Dc be- 'asting die in de dominions waar zij is 'ngevoerd gunstige financieele resultaten heeft opgeleverd zal voorshands alleen het wedden op erediet betreffen en niet het wedden op straat, gezien de moeilijkheden, daaraan verbonden. Dc jaarlijksche opbrengst wordt op 4 a 6 mi|lioen pond geraamd en verwacht wordt, dat de belasting door den bookmaker Op het publiek zal worden verhaald met het gevolg dat er niet meer 5; 1 maar 4: 1 zal gewed worden. Sommige ministers betwijfe len inluschen of het verstandig is de er uit voortvloeiende impopulariteit te riskeeren zoowel van dc zijde dergenen, die tegen :ederen vorm van wedden zijn als van hen, die druk wedden. Gevreesd wordt voorts, dat bookmakers er toe zullen worden ge bracht kantoren in bet buitenland te ope nen, waar zij buiten de belasting- vallen en hun concurrenten in Engeland kunnen over troeven door 5; 1 te bieden. De zaak-Harcett. Men herinnert zich wellicht nog wel de zaak,van den fruitkweeker uit Kent, Har nett, die een proces voerde tegen een twee tal doctoren wegens onrechtmatige opslui ting gedurende negen jaar in een krankzin nigengesticht. Hem werd 25.000 pond scha devergoeding toegekend, doch in hoogste instantie werd deze uitspraak vernietigt. Thans heeft Harnett den dokter vervolgd die hem, in 1912. krankzinnig had verklaard. De jury besliste, dat Harnett toenmaals niet krankzinnig was en dat de dokter niet de noodige voorzichtigheid had betracht Zij kende Harnett 500 pond schadevergoeding toe. Dy rechter wees er op. dat Harnett kort voor hij krankzinnig was verklaard, ernstig ziek was tengevolge van een inspui ting met tubercuüne door een onbevoegde. In dien toestand schijnt hij geijld te hebben, wat* dan tot dc krankzinnigverklaring zou hebben geleid. Over de uitspraak der jury zullen nog pleidooien worden gehouden. De Engelsch-ltaliaansche besprekingen. De oficieelc Britsche draadlooze dienst zet diteen hoe de stand van zaken is wat betreft de besprekingen, welke hebben plaats gehad tusschèn Engeland en Italië nopens concessie in Abessinië. Engeland is met Italië tot. overeenstemming gekomen over dc wijze waarop men zich tot Abessi nië zal wenden, ten einde concessies van economisch en aard te verkrijgen, in over eenstemming met het verdrag van 1906 tus schèn drie partijen gesloten. Ingevolge art. 4 van dat verdrag kwamen de onderteeke naars (Britannië, Italië en Frankrijk) o.a. overeen samen te werken, ten einde de be langen var, den Soedan en Egypte te waar borgen wat betreft het Nijlwater en de be langen van Italië bij de verbindingen tus- üchijn zijn koloniën ter weerszijden van Abessinië Sedert dit verdrag, 20 jaar gele den, geteekend werd, zijn de omstandighe den aanzienlijk gewijzigd. D0 Soedan heeft zich ontwikkeld en bei benutten der wate ren van het Tsana-meei in Abessinië is van grooter belang geworden. Italiaanscb Soma- liland en Eritrea hebben zich inmiddels ook ontwikkeld, terwijl Abessinië lid van den Volkenbond is geworden Uitdrukkelijk wordt verzekerd, dat de Engelsch-ltaliaansche besprekingen alleen over economische concessies hebben geloo- pen. De wijding van mgr. Van Roey. De wijding van mgr. Van Roey tot aarts bisschop van Mechelen zal plaats hebben op haar woedenden tegenstand, zoowel handen als voeten, om haar te beletten, naar het kasteel terug te gaan, en hulp te gaan zoe ken. Sophie Lacoste was al vooruitgesneld, om haar kind aan haar hart te drukken. Maar terwijl Fabienne zich met haar ver loofde aan baar eerste vreugde over dit zoo onverwachte weerzien overgaf, kwam de in specteur Viaume hen storen. „Vooruit! Naar de boot terug," zei hij ongeduldig „Wij hebben geen oogenblik tijd te verliezen!" Justin ging met vlugge schreden vooruit, omde boot in gereedheid le brengen. tin nadat allen waren Ingestapt, werden de roeispanen gehanteerd, en verliet men den oever Maar nauwelijks was men eenige meters van land verwijderd, of een geweldige knal deed allen verschrikt het hoofd wenden in de richting van het eiland. De muren van het kasteel van Retzow •wankelden. en stortten met vervaarlijk ge- druisch ineen. Binnen weinige oogenblikken was niets '■nders dan een puinhoop van het trotsche gebouw overgebleven. Ziehier wat er gebeurd was. Nadat graaf Maltben het venster gesloten had, en naar zijne werkzaamheden in het 'la boratorium was teruggekeerd, kwam Con rad daar binnen. De kamerdienaar van graaf Malthen zag 25 April. Dc plechtige inhaling te Mechelen zal geschieden op 2 Mei. Op dit oogenblik is -de nieuwe aarts bisschop in retraite in het klooster der Trap pisten te Westma'le. Men verwacht zijn terugkomst hedenavond, Bij *dé verkiezingen is het aantal zetels voor het parlement van hel kanton Zürich 'met 37 zetels verminderd. Het parlement is als volgt samengesteld: 132 burgerlijken (vroeger 167), 84 sociaal-democraten (75), 4 communisten (10). Dertien auto-ongevallen op één dag. Gisteren hebber: le Boedapest dertien ern stige auto-ongevallen plaats gehad. Hierbij werden vier personen gedood. De politie heeft besloten streng op te treden en heeft gisteren drie automobielen en twee motor rijwielen in beslag genomen. Polen en Roemenië. De tekst van het Poolsch-Roemcensche waarborgverdrag is gepubliceerd. Naar uit Warschau wordt geseind, heeft de Poolsche premier verklaard, dat men ver onderstellen moet, dat het Duitsche rijk geen verdrag met Rusland zal teekenen, dat in strijd zou kunnen zijn met den geest van Locarno. Hij voegde hieraan toe, dat Polen de S.sprekingen met Rusland voortzet over het sluiten van een waarborgverdrag, maar dat het gaat om besprekingen en niet om voor stellen en dat hij zich naar Moskou zal be geven in de overtuiging, dat de geest, waarin het bezoek van Tsjitsjerin aan Warschau werd gebracht, zich blijft openbaren. De paci- icatie op de westgrens van Rusland zal wor den gewaarborgd, wanneer alle betrokken staten deelnemen aan de onderhandelingen. Aden wil den vrede, maar voor allen. Geen Grieksch-Itallaansche Entente. Dc minister van buiteniandsche zaken spreekt de geruchten van een Grieksch- 'taliaansche Entente, die tegen Turkije ge richt' zoifczijn, tegen. Een onderscheiding voor de dochter van Mussolini. De Koning van Italië heeft de bronzen eeremedaille verleend aan Edda Mussolini, de oudste dochter van den premier, die in I den vorigen zomer te Catolica haar leven In de Regentenkamer van het O. L. V.- Gasthuis te Amsterdam, werd in de vo rige week, onder voorzitterschap van Dr. N. P. van Spanje, de algemeene vergade ring gehouden van de veréen ging „Roomsch Katholieke Herstellingsoorden voor Long lijders en Zwakke Kinderen." Tijdens de vergadering werden vele telegrammen van gelukwenschen ontvangen ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van „Dekkerswald", dat dien dag gevierd werd. De aftredende leden van den Raad van Bestuur, de heeren Dr. N. P. van Spanje, voorzitter; Dr. P. W. C. M. Buscb, sccrp- tar.s; F. Th. Everard, penningmeester; Pas toor L. Stolk, allen te Amsterdam; Am. J. A. Gilissen, te 's Gravenhage; E. J. B. H, M. Engeringh, te Utrecht en Arts R. N. M. Eitkel, te Nijmegen, werden herkozen en als nieuw lid benoemd Pastoor J. v. Muiukom, oud-Rector van Dekkerswald le Nijmegen. Uit het verslag van den geneesheer-di recteur bleek, dat in het sanatorium D'x- kerswald in het afgeloopen jaar 440 patiën ten werden verpleegd met 58480 verplïcg- dagen, waarvan 280 patiënten werden ontslagen en nog 160 patiënten in vérple- g'iig zijn. Dit jaar zal de werkplaats worden geo-; pend, waarin voor patiënten uit verschil- ende beroepen gelegenheid zal zijn zich te oefenen, alvorens uit het sanatorium te worden ontslagen. Ook de kmderafdeeling bleek m een groote behoefte te voorzien. Geregeld wordt hier buiten in de heerlijke bosch- lucht schoolonderwijs gegeven voor de kinderen die daarvoor ïn^aanmerking ko men. De uitgestrekte bosschen blijken onder het voortreffelijk toezicht van den „heer Sprangers, inspecteur van het Staats-Bosch- beheer, in uitstekenden toestand te zijn. Besloten werd thans met den bouw van het Rocmsch-Katholiek Kindersanatorium te Wijk aan Zee te beginnen, wanneer de goedkeuring der plannen door het Genees kundig Staatstoezicht zal zijn geschied. De P.C. Hooft op 31 Augustus in de vaart- Naar de „Tel." verneemt, staat het thans vast, dat het s.s. P. C. Hooft 31 Augustus naar Indië zal kunnen vertrekken. Aan den Commissaris verlof verleend. De burgemeester van Den Bosch, heeft aan den heer P. van Dam, Commissaris van politie, op diens verzoek, met ingang van Dinsdag verlof verleend. Het Tweede Kamerlid, de heer Ketelaar richtte de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid; Is de minister 'bekend met den uitslag van het onderzoek in de. maanden Februari' en Maart j.l. door den arts G. J Lodewijks te Nieuw Amsteram ingesteld naar den ge zondheidstoestand van de kinderen op de er zeer kalm uit, en zijne houding was zelf bewust Een wreede uitdrukking lag op zijn gelaat te lezet^ Graaf Malthen nam in den beginne maat weinig notitie van zijne komst, en ging rus tig roet zijne proeven voort. Wel betuigde hij hem zijne ontevreden heid over zijn lang wegblijven. Maar toen begon graaf Malthen weer over zijn geliefkoosd onderwerp te spreken. Hij wilde zich weer nieuw levend mate riaal verschaffen, omzijne wetenschappe lijke proeven voort te zetten en zijn naam te vereeuwigen. Conrad nam in den beginne den schijn aan, alsof hij niet ongenegen was, op al dit plannen in te gaan. En hij vroeg zijn meester nadere inlichtin gen omtrent hetgeen bij van hem verlangde „Wanneer u zoozeCr daarop aandringt," zoo zei bi), „dan kan ik niet weigeren, aan uw verlangen te voldoen heer graaf. Ik zal u maar niet over mijne dankbaarheid spre ken, omdat u toch niet daaraan gelooft Maar de onderneming is gevaarlijk,* zeer ge vaarlijk en daarom zult u het mij zeker we! niet kwalijk nemen, haar graal, wanneer ik ooi; mijn eigen belangen' niet uit het oog verlies/ „Dat begrijp ik, Conrad. En dat is ook niet meer clan billijk En ik was juist voornemen.-, je daarover te spreken. Ik wil je loon ver dubbelen en bovendien zult gij voor de ge wichtige diensten, die gij mij nu weer be- waagde bij het redden van iemand, dit zich' bij liet baden te ver in zee gewaagd had. De voorloopige besprekingen in Marokko. De afgevaardigden der Riffijnen hebben een communiqué over de onderhandelingen in het kamp van Berteaux verstrekt. Uit dit communiqué blijkt, dat van de zes prin- cipieele puntjes, die werden besproken er twee werden aangenomen, terwijl dc vier andere punten slechts na wijziging zullen kunnen worden aanvaard. Dc éischen van onmiddellijke uitlevering der gevangnen en he't- naar voren schuiven der Fransche en Spaansche troepen naar stellingen, die thans door dc Riffijnen worden bezet, zullen niet •voor dc olficieele onderhandelingen kunnen worden ingewilligd. De afgevaardigden voegden cr aan toe, dat zij om uitstel verzochten om Abd-el- Krim te raadplegen; hun persoonlijke mee ning was dat de voorwaarden niet konden worden aanvaard, tenzij door dc Fransche en Spaanschc regeeringen concessies zou den worden gedaan. Generaal Simon heeft namens dc Fran sche en Spaansche gedelegeerden aan de afgevaardigden der Riffijnen verklaard, dat de wapenstilstand, het bezit van territoriale waarborgen, de uitwisseling van gevangenen noodzakelijk- zijn voor een voorloopige be spreking der politieke voorwaarden, n.l. de erkenning van het gezag van den Sultan, dc verwijdering van Abd-el-Krim, de ontwape ning, der stammen en dc administratieve oi- •'anisatie der Riffijnen. Azer Kan antwoord de, dat de politieke voorwaarden als basis der besprekingen zouden kunnen dienen, •naar dat de militaire voorwaarden ontoe laatbaar waren, fibd el Krim aanvaardt den wapenstilstand, maar verzet zich tegen de verschuiving der Fransche en Spaansche linies en de uitwisseling der gevangenen De Franschen en Spanjaarden hielden vast aan dc bezetting van gebied als een onmis- baren waarborg voor de goede trouw van van Abd el K'rim. De voorloopige besprekingen. Uit Oedjda wordt gemeld, dat de Kaid Haddoe gisteren ós teruggekeerd om heden deel te nemen aan de onderhandel'ngen met de Spaansche cn Fransche gedelegeerden. IDe besprekingen zullen in de eerste plaats gaan over het sluiten van een wapenstil stand. Op.enbarc Lagere school te Berger Etfschei- derveen, uit welk onderzoek o.m. bleek, dat 62 van de 142 kinderen slecht of niet poed gevoed waren, terwijl 88 gevallen van bleekzucht en klierzwellingen voorkwamen." Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen naar den gezondheidstoestand 'van alle schoolkinderen in de Drentsche venen. Is de minister bereid, maatregelen te tref fen en te bevorderen, waardoor ayn gruwe lijke toelanden als hierboven genoemd, zap spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt? Men meldt aan de „N. R. Crt." uit Am sterdam:- Naar wij- vernemen heeft het comité, dat het plan gevormd en reeds gedeeltelijk uit gewerkt had, een Protestantsch christ dag blad uit te geven, onder hoofdredactie van ds. C. A. Lingbeek (van welk blad reeds 2 proefnummers verschenen zijn en waarvan de verschijning tegen 1 April 1.1. was aan gekondigd), thans besloten voorloopig dit blad niet te doen verschijnen. Dit besluit moet nauw verband houden met het feit, dat de financieele steun, wel ken het comité voor de uitgave van zulk een dagblad heeft verkregen, geheel onvol doende wordt geacht, om de oprichting en het voortbestaan van het dagblad te verze keren. Wol is het comité voornemens de ac tie voort te zetten, doch het bureau, dat in verband met de verwachte spoedige ver schijning van het' blad aan de N.Z. Voor burgwal was ingericht, is weder opgeheven. H, M. dc Koningin heeft aan verschillende autoriteiten en particuliere lichamen etsen geschonken van het huldeblijk, dat bij. het zilveren huwelijksfeest door de ingezetenen van Néd, Indië werd aangeboden. Tot lid van den Zurderzeerpad is benoemd, mr. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van ■Valerstaat, te Den Haag. De Kamer van Koophandel te Nijmegen, heeft den Minister van Buiteniandsche Zaken verzocht grenspassen voor. 'net' verkeer' met Duitschland te verkenen aan alle bewoners van Nijmegen, Heuir.en en Mook. Vertegenwoordiging R.K. Werkliedenverbond in de Commissie van Steunverleenïng. Den Minister van Binnenlandsche Zaken en uanaoouw kwam het gewenscht voor, dat het R. K. Werkliedenverbond hem een aanbe veling deed toekomen ter benoeming van een fid in de commissie, die een onderzoek zal instellen naar de vraag of het gewenscht is van Rijkswege steun te verleenen voor het in'snel tempo afgraven van veen tot fabrieks- .urf, ter verkrijging van vruchtbaar land. Het R. K. Werkliedenverbond met erkente- -ijkheid van hel verzoek van den Minister wezen hebt, eene extra belooning ontvan gen, die gij zelf moogt vaststellen." Conrad schudde ongeloovig het hoofd. „Jawel, heer graaf, dat zegt u nu wel, omdat u zulken grooten haast met die zaak hebt, maar wij weten wel, boe het later met dergelijke beloften gaat. Zij zijn in het zand geschreven, en worden door de eerste de beste windvlaag uitgewischt." „Maar durf je het dan te wagen, aan mijn beloften te twijfelen? riep graaf Malthen driftig uit. „Heb ik dan niet altijd mijn be- often gehouden? „Tot nu toe, ja. dat kan ik niet ontkennen, heer graaf. Maar alle menschen zijn sterfe lijk, en er is maar weinig toe noodig, iemand naar de andere wereld te doen verhuizen. Als u zoo goed zoudt willen zijn, dan zou :k uwe beloften toch liever op een stuk pa nier zwart op wit bevestigd zien." „Maar hebt gij dan mijn testament verge ten?" vroeg graaf Malthen met spottender: lach. „Dat heelt hiermede niets te maken," zei Conrad, zonder op den spoltenden lach van zijn meester te letten. „Dc belooning, die u mij nu beloofd hebt, is weer een geheel an dere zaak." „Moei ik u dus die belooning schriftelijk bevestigen? Eischt gij dat van mij?" „Ja, zeker, heer graaf.... tenminste als u vilt, dat ik mij met die nieuwe expeditie, die voor mij zoo gevaarlijk is, zal belasïen, en dat zoo spoedig mogelijk doe." „Welnu, schurk, je weet wel, dat ik altijd kennis nemende zal aan Z. Exc. ccn aanbe veling doen toekomen. De commandant van Amundsen's lucht schip „Norge". Nobile, en de bestuurder, Riiser Larsen, hebben, volgens bericht uit Leningrad, alle noodzakelijke regelingen ge troffen met het geophysisch observatorium voor het verstrekken van meteorologische berichten aan de „Norge". door lusschen- kemst Ser Russische stations, tijdens de vluqht van het luchtschip van Gatsjina naar Spitsbergen. Larsen verklaarde, dat hij van meening is. dat de berichten uit Leningrad voor de ex- oeditie van het grootst mogelijke nut zullen rijn. Hij bracht in herinnering, van welk een groot nut soortgelijke inlichtingen voor Amundsen zijn geweest, tijdens zijn vorige ,ooging om de Noordpool te bereiken. De „Norge" zal op 24 dezer tegen den avond vertrekken en gedurende den nacht over land vliegen. Dageb'ks stroomen tal rijke bezoekers naar het Trotzk aerodroom. om het luchtschip te bezichtigen. Hun aantal bedraagt ongeveer 10.000 per dag. J Het oordeel van Resident Schmidt. Troepenversterking cngewenscM. Van het verblijf van resident Schmidt van Menado te Batavia, heeft Aneta gebruik ge maakt om het oordeel van deze Atjeh-auto- riteit in te winnen over dc jongste gebeur tenissen. De heer Schmidt is jarenlang officier in Atjeh geweest, gimf daarna over bij het B.B. werd assistent-resident van Meulaboh dc streek van hel tegenwoordige verzet en wordt nog steeds beschouwd als een der beste kenners van 'and en volk Aan zijn oordeel over de troebelen der laatste maanden en de oorzaken daarvan ontleenen wij hel volgende: ?,Het is zeer onbillijk en hei getuigt van weinig kennis van de Atjehschc toestanden,, om de jongste aanvallen toe te schrijven aan een verkeerd bestuursbeleid van gou verneur Hens, die de krachtige hand bezat, voor Atjeh zoo noodig. Mijn besliste overtuiging is, dat indien ge neraal Swart, als gouverneur van Atjeh ware opgevolgd door een figuur als gouverneur Hens, de toestand in Atjeh gunstiger ge weest zou zijn, dan hij nu is hoewel de te genwoordige toestand geen reden behoeft te geven tot ongerustheid. Van een georganiseerd verzet op groote schaal zal volgens mijn overtuiging, ook in de toekomst geen sprake meer zijn. Zij die bijv. verband zoeken tusschen den moord aanslag op kapitein Van der Siuys Veer te Sigli, aan de Noordkust van Atjeh en de overvallen van de natrouille Wiarda Ier Westkust vergissen zich deerlijk. Men mag, wil men billijk blijven, van geen cirkelen gouverneur van Atjeh verlangen, dat hij, zoolang de generatie die ons bevochten heelt, nog leeft, plaatselijke 'rustverstorin gen, zooals dié zich in de laatste maanden ter Westkust hebben voorgedaan, afdoende zal voorkomen. Het is bekend, dat een Atjeher, die door een zijner hoofden onbillijk is behandeld, de neiging heeft "zich te wreken op de gezags organen, omdat hij die in zijn hart verant woordelijk stelt voor het onrecht, hem aan gedaan. Naast de zucht, om zich'den naam te ver werven van een dapper strijder voor hét ge loof, geldt voor den Atjeher het hem door de weinig ontwikkelde geestelijkheid inge prente motief, van een nimmer eindigende zaligheid in het hiernamaals, als belooning voor dien strijd. Vermeerdering vim troepen, m.i. een stap terug zou bovendien een verkeerden in druk op den Atjeher maken. De verwaand heid der slechte elementen zal daardoor ver meerderen terwijl onrust en angst opgewekt wordt bij de goede elementen. Alle kracht behoort gewijd te zijn aan de ontwikkeling van de Atjehsche hoofden en aan de ver- al je wenschen vervul." „En nu, heer graaf, vraag ik mijzelven af. wat u gedurende mijne afwezigheid zult doen." „Hoe bedoelt gij dat?" vroeg graaf Mal then, terwijl hij zijn kamerdienaar verwon derd aanzag. „Ik bedoel, hoe u het zult aanleggen, om mijne hulp te kunnen missen." „Maak je daarover niet ongerust. Alles zal opperbest zijn gang gaan. De hoofdzaak is, mijne beren in den vroegen morgen van voedsel te voorzien. En Ruth zal voor de rest wel zorgen." „Welnu, heer graaf, als dat zoo is, wilt u ian zoo goed zijn, aan de tafel plaats te ne men, en uwe beloften op het papier te zet ten?" „Ik zal alles doen, wat je wilt, schurk." Toen nam graaf Malthen voor zijne schrijftafel plaats, in een grooten leuning stoel met hoogen rug, terwijl Conrad de schrijfbehoeften voor hem in gereedheid bracht. Graaf Malthen vatte de pen op, en begon te schrijven. „Hoe groot moet het bedrag van de be looning zijn?" zoo vroeg hij. „Ik heb je im mers gezegd, dat je zelf het bedrag daarvan moogt bepalen. Meer kon graaf Malthen niet uitspreken Hij voelde een sterk koord om zijne lede maten, dat steeds sterker werd aangetrok ken, en waarmede hij aan den leuningstoel werd vastgebonden. lichting van het volk, waartoe het volkson derwijs het aangewezen middel is. Aneta seint uit Soerabaja: Het geschil tusschen Anton Verheyen cfl de leden van zijn gezelschap is bijgelegd. De heer Verheyen is van Batavia te Soerabaja teruggekeerd, met de bedceling le protesteeren tegen zijn faillissement. Hij willigde de eischen van Hubert Laroche ia en betaalde de artisten uit, waardoor het faill.ssement werd opgeheven. Hubert Laroche zet thans met een deel van hei gezelschap de tourneé voort. De -Nwe Soer. Ct." heeft tot haar groote verbazing in „Api", het bekende commu- aiat'sche orgaan, eene advertent.e aange troffen van den burgemeester van Scma- rang, waarin deze kennis geeft, dat de aanslagbiljetten in de Venncotschap-belas- t.ng zijn uitgereikt. Vroeger jaren, zoo schrijit de „Nwe Soer, Ct." adverteerde de gemenete alleen in de „Locomotief", en „Warna Warta". Nu is de gemeente heelemaal aver stag gegaan en plaatst zelfs advertenties m „Api'. Nu mag dat gedaan worden in het „alge meen belang", zaoals dat heet, toch vinden ,we bet wel wat al te ver gedreven, dat de gemeente in „Api" adverteert. Het lijkt ens ongo venscht aldus het blad" dat de gemeente een blad steunt. in welken vorm dan ook, waarvan het eigenjijk het be staan onmogelijk zou moeten maken. Men wil in den laatsten tijd, al wat maar even tjes naar communisme nekt, weren, hetgeen heel goed is, maar de gemeente Semarang weert dat blad niet, neen, ze steunt het zelfs fmanc.ecl. PLANTEN EN VERPLANTEN, Wanneer men nog het een en ander te verplanten heeft, kan men het nu nog doen. Straks, als alles begint te groeien, gaat het volgens „Floralia" niet zoo goed meer. Vooral boomen. heesters en rozen, die 's winters hun blad verliezen, kunnen deze maand April nog verplant worden. Groenblijvende heesters cn coniferen hebben den Bid nog, hoewel ^§en die nu ook heel goed kan verplanten. Deze laatste hebben in den regel vaste kluiten, wortel- ballen. waardoor ze door het verpianien zeer .weinig lijden en bijna ongehinderd doorgroeien. Anders is dit met boomen, heesters en rozen, die geen kluit houden, en na de planting dikwijls gesnoeid worden, ifet eerste jaar zelfs ten koste van het bloemhout, zooals klim- of leirozen enz. Nu is het van het allergrootste belang, dat het planten goed gebeurt. De wortels mogen niet dubbelgesiagen of vele bij el kaar met aarde bedekt worden, maar men moet zooveel mogelijk de wortels uitsprei den, zooals dat ook voorheen was, toen ze gerooid zijn. Er »mag geen kluiterige, bon- kerige aarde op de wortels komen, deze moet vooral goed fijn zijn. Zoogenaamde bewerkte tuingrond is heel goed te ge bruiken. Is dit bij het nlanten niet aanwezig, dan gaët men een kruiwagen grond van een andere goede plek halen en dekt daarmee de wortels, zoodat de grond overal goed tusschen kan komen. Desnoods spreidt men de wortels met de handen uit Ook wordt wel, vooral bij boomen, een peuterstok genome^, een stek met een punt er aan, ea hiermede de grond tus schen de wortels gewerkt en verdeeld. Het spreekt van zelf, dat men heteen de be mesting aanbrengt, voo^d rozen hebben deze noodig. De mest doet men nooit direct op de wortels der planten, maar eerst fijne aerde, daarna mest en daarover weer grond. Alle goed verteerde mest is goed, en het hangt van de vruchtbaarheid van den grond af, of men veel of weinig gebruikt. Hij kon zijne armen niet meer bewegen. Alle zelfverdediging was hem onmogelijk. Met ongeloofelijke behendigheid en snel heid was dat alles geschieé. Graaf Malthen werd bijna verstikt. Maar daarom bekommerde Conrad zich slechts weinig. Hij haalde nog een ander stevig koord te voorschijn, dat al tevoren was klaar ge maakt, en waarmede ook de bcenen van graaf Malthen, die zich tevergeefs met de kracht der wanhoop trachtte te verweren, aan den ieuningstoel werden vastgesnoerd, Conrad had op alles gerekend. Dc koorden boden weerstand aan al de bewegingen van den rampzalige, die luide om hulp r.ep, zonder door iemand ie wor den gehoor. Al zijn wanhopige bewegingen hadden, geen ander resultaat, dan zijne- ledematen nog vaster aan den leuningstoel te snoeren zocdat spoedig elke beweg.ng hem onmo gelijk werd. Graaf Malthen was onherroepelijk verlo ren. Hij was nu het slachtoffer geworden van hem, dien hij tot medeplichtige van al zijn misdaden gemaakt had. „Welnu, heer graaf," zei Conrad op spot- tehden toon. ,,Heb ik mijn werk niet goed gedaan? Dat had gij zeker niet verwacht? Maar nu zal ik u een weinig lucht geven." Het koord werd aan den hals een weinig los gemaakt, {Wordt vervolgd,] De heer A. Kaller zal als hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant" te Breda worden opgevolgd door rar. Dorbeck Jr, te Alkmaar, Belangrijke verlaging 1 Mei te verwachten Op initiatief van de Eastern Extension Telegraph Comp. is, naar uit Bandoeng door Aneta wordt geseind, een zeer be duidende verlaging in het te'cgraafver- keer tusschen Nederland en Indië en om gekeerd met 1 Mei ic verwachten, door de 'nstelling van een Deli'-lettcrtelegram-ser- vice tegen tarieven, die circa 50 pCt. lager zijn dan de bestaande uitgestelde telegram tarieven. JEUGDCOMMISSIE DIOC. KRUISVER- BOND IN HET BISDOM HAARLEM, De Jeugdcommissie van het Diocesaan Kruisverbond in Eet bisdom Haariem houdt op Woensdag 19TVlei a.s., des middags half drie, in het patronaatsgebouw „De Post hoorn", Haarlemmerhouttuinen 26, Amster dam, een vergadering, waarop het Roomsche Drankbestrijdingsjeugdwerk onderwerp van bespreking zal zijn. Mevrouw J, Huijvenaar-van Beek zal een inleiding houden over: „Het practisch werk in de* Jeugdbonden", de heer- H. B. van der Sande over: „Het nut en de beteekenis vn drankbestrijding voor onze jeugd." Maatregelen voor den draadloozen dienst. DONDERDAG 22 APRIL. Hilversum, 1050 M. 12.en 7.10 Pcdi- tiebcr. 3.304.30 Uurtje voor de wees- *en ziekenhuizen, door Mevr. Anl. v. Dijk. 5.6.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o. 1. van Fr. Lupgeris. 6.30-7.30 Fransche les door den heer Ch. Miche. 7.45 en 10.Persber. 8.15 Abonnementsconcert in het Concertge bouw te Amsterdam, Dir. Willem Men gelberg. Suite „Burger und Edelmann", Strauss. Intermezzo, Strauss. Pauze. 5e Symphonie. Mahler. 1011 uur Her uitzending van de programma's van Ber lijn, Lenden en Parijs. Daveniry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (so praan, bariton, viool). 12.201.20 Tijd sein, gramafoonmiiziek. 6.20 Tijdsein, causerie „Books to gread' 3.35 Tro- caderomuziek. 4.35 Kinderuurtje, 5.20 Dansmuziek. -5.55 Marktnoteerin- gen. 6 uur La,ndbouwbullciin. 6.20 Tijdsein Big Ben. wcerber. en nieuws. Lezing: Ancient Egypt. 6.45 Piano sonates an Mendelssohn. 7.Lezing: The mind of a dog. 7.20 Concert. Si. Hilda's band, J. Farrington, bas. 9.20 Tijdsein, weerber.. nieuws 9.5011.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). I.05 Nieuws. 4.05 Klassiek uur. 7.35 Esperanto- en boekhoudles. 8.05 Con cert. Königswusterhausen, 1390 M. 7.50 „Die Katastrophe", vervolg-radioroman van. H. J. Gramatzki. 8.20 Concert, F. Bau- mann, tenor en orkest. Daarna nieuvs- ber. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 4.20 Kiudermatince. 7.20 Orkestconcert. 9.2Nieuws. Münster, 410 M. 12.351.50 Oxkcslctn- cert en sopraanzang, 3.204.50 Wer ken van erdi en Wagner door orkesL 66.20 Voorlezing. 6.307 Juristisch praatje. 7.20 Spaansche les. 7.50 „Nathan der Weise", van Lessing. 1 10.3011.Dansmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7