2. MARKTNIEUWS. De stoute streken van Boefie en Foefie, de rattenbengels. Uit het Engelsche Lagerhuis. De schorsing der Labour afgevaardigd en. Een nieuw schandaal in Duitschland. Het verdrag van Duitschland met Rusland. De valschemunterszaak. De voorloopige vredesbesprekingen in Marokko. Hevige storm in Japan. De enquête inzake het drankverbod. Een ontploffing op een duikboot De vulkaanuitbarsting op Hawaii. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Indische begrooting voor 1926. Boringen naar steenkool. GEMENGD NIEUWS. Kind verbrand. Tusschen de machine. Moordaanslag op zijn vader. De ontvanger van Leimuiden ontslagen. Inbraak bij een juwelier. Voortgezet onderzoek in de zaak-Verschoor. De „Driebergen" te Livorno aangekomen. Kapitein Jones stelde gisteren in het La gerhuis aan minister Churchill de- vraag, oi de Fransche minister van financiën reeds een datum voor zijn komst te Londen heeft vastgesteld, en svat de Britsche minister wil doen, om de onderhandelingen te bespoe digen. Nadat Churchill had geantwoord, dat hij deze kwestie bij het debat over de begroo ting zou behandelen, vroeg Jones of minister Churchill dan tenminste maatregelen wilde nemen, om te verhinderen, dat Frankrijk in middels een intensieve propaganda voert te gen de regeling der schulden aan Engeland. Churchill antwoordde hierop, dat niets in de betrekkingen tot Frankrijk een dergelij- ken aanval rechtvaardigt. De Speaker voeg de hieraan toe, dat vragen betreffende vreemde mogendheden vooraf aan zijn goed keuring dienden te worden onderworpen en dat hij de vraag van kapitein Jones niet kon toelaten. De Lagerhuisfractie van de Labour Partij zal een. votum van wantrouwen indienen tegen den voorzitter van het Huis, die on langs 14 Labourleden heeft geschorst. Het voorstel is onderteekend door Mac- Donald, Clynes, Thomas en Snowden. De directeur van Het rijksverbond voor de Duitsche automobielindustrie, de in die krin gen algemeen geachte dr. Sperling, is gis teren op staanden voet ontslagen. Hij schijnt op zeer eigenaardige wijze met de gelden van het Rijksverbond te hebben gemanipu leerd en zich bovendieh in zijn kwaliteit van ■rijkscommissaris van in- en uitvoer door ver scheidene automobielfabrikanten in het bin nen- en buiteinland te hebben laten orakoo- pen. Een controle van de boeken van het rijks verbond leidde tot arrestatie van den hoofd boekhouder, die door vervalsching der boe ken een bedrag van ruim 75.000 Mark heeft verduisterd en met dr. Sperling gemeene zaak schijnt te hebben gemaakt Ook andere employés van het rijksver bond worden van medeplichtigheid verdacht en tenslotte heeft men reden om aan te ne men, dat de accountant, "die jarenlang de boekhouding heeft gecontroleerd en nimmer iets van de vervalsching zegt te hebben be merkt, zich door den boekhouder heeft la ten stoppen. De „Morning Post" betoogt dat het nieu we Russisch-Duitsche -verdrag veel minder ernstig moet worden geacht dan het verdrag van Rapallo. en dat men er in officieeie kringen te Londen ook zoo over denkt. Rapallo was het gevolg van de vertwijfe ling der Duitschers en Russen te Genua en kwam geheel onverwachts, terwijl thans Streseraann den Britschen gezant te Berlijn vooraf heeft ingelicht omtrent het huidige verdrag. De gezant bracht daarop de mo gendheden langs diplo.matieken weg op de hoogte. Verder merkt het blad op dat de onder handelingen over het verdrag in een lang zaam tempo zijn begonnen vóór de vergade ring van den Raad van den Volkenbond te Genève en dat, indien Duitschland in Maart tot den Volkenbond zou zijn toegelaten, het verdrag wellicht in het geheel niet tot stand zou zijn gekomen. Eerst na de mis lukking van de on4erhandelingen te Genève werden de besprekingen nopens het verdrag met Rusland bespoedigd. Nadat wc wekenlang gespeend zijn geble ven van sensationeel nieuws inzake de Hon- gaarsche valschercuntersaffaire kwamen er Maandag, naar gemeld wordt, nieuwe ont hullingen. Markgraaf Pallavicini, die zich vooral be kendheid heeft verworven door zijn hard- nekkigen strijd tegen de regeering-Bethlen, vuegers Wricm, en die reeds maanden geleden den minister- j tot rust is gekomen, president in het parlement van medeplich tigheid aan de vervalschingen heeft beschul digd, hield vandaag in de Nationale Verga dering andermaal een opzienbarende rede. Hij wees er op. dat de regeering niets had gedaan ter bestrijding van de geheime orga nisaties, van welke de vervalschingen waren uitgegaan. Deze passiviteit van de regee- ring, zoo verklaart Pallavicini, vindt haar oorzaak in het ;eit, dat minister Bethlen, de minister van binnenlandsche zaken Rakow- skL de Oberstaatsanwalt Strache, die het onderzöok in de valschemuntersaffaire leid de, en de president van de rechtbank, waar voor het proces binnenkort zal plaats heb ben. dr, Töreky, zelf leden van deze ge heime organisatie zijn. Het communiqué der Riffijnen heeft groo- ten indruk gerpaakt. Generaal Simon ver klaarde: Wij waren niet verrast door deze mededeeling, doch hadden er de voorkeur aan gegeven indien het verloop der bespre kingen niet onder dezen vorm aan dc open bare meening zou zijn voorgelegd. De discus sie zal nu niet meer in zulk een. zuivere atmosfeer kunnen worden voortgezet. Wat het fond van de verklaring van Azer Kan betreft, deze benadert de waarheid. Generaal Simon ontkent dat er een soert ultimatum aan de Riffijnen werd gesteid. Hij betreurde den vorm hunner mededee- iingen, doch de onderhandelaars zullen on danks deze kleine verdrietelijkheid alles' doen om de onderhandelingen voort te zet ten, daar men slechts den oorlog wil hervat ten als men er volstrekt toe gedwongen is. De Fransche gedelegeerde Ponsot heeft een bespreking gehad met den Spaanschen gedelegeerde Lopez Olivan over de verkla ring der Riffijnen. Het tweede communiqué der Riffijnen, dat Zondagochtend aan de pers is overhandigd, verklaart het oordeel der naties tot getuige te willen aanroepen dat de bedoelingen der Riffijnen waarlijk vredelievend zijn. Het duidt nader de wijzigingen aan, die in de vier fundamenteele voorwaarden zouden moeten worden aangebracht, indien de regeeringen geneigd zijn over vrede te dis- cuteeren en de belangen der stammen te beschermen, en het stelt o.a. voor de vol gende zinsnede in te iasscben: de erkenning van het wereldlijk en geestelijk gezag van den Sultan. Wat de verwijdering van Abd el Krim betreft, deze zou worden aanvaard op voor waarde da^ zij niet onverwijld geschiedt en dat men hem toestaat dat hij op Mohamme- daansch gebied blijft. Tenslotte zou de ont wapening worden gecompenseerd door dc vorming eener administratieve militie der stammen, en zou de uitwisseling der gevan genen na hef sluiten van den vrede plaats vinden. Volgens inlichtingen uit inlandsche bron zijn gedeelten van de stammen der Ghomara en Beni Hassan naar Tetoean gekomen om een aman te vragen. In de streek van Melilla worden bombar dementen uit een vliegtuig en in het gebied van Ajdir eenige schermutselingen gesigna leerd. Na den hevigen storm, die Maandag de geheele westkust- van Japan heeft geteis terd, worden meer dan honderd visschers vermist. De schade is enorm. In 't district Iwate is een brug vernield, bij Sapporo staan 200 huizen onder water. Bij de Koe- rillen is een boot omgeslagen waarin zeven personen zaten, die een huwelijksplechtig heid hadden bijgewoond. Allen verdronken. De voorstanders van het drankverbod hebben zich voor de Senaatscommissie in zake wijziging van het verbod kunnen be roepen op de uitspraken van fwee bekende Amerikanen, Henry f ord en Gary, den pre sident van de U. S. Steel Corporation. Se dert bet drankverbod werd ingevoerd, is het aantal ongevallen in de automobiel- en de staal-industrie verminderd en wordt er ook minder verzuimd dan vroeger. Volgens Ford is de „efficiency" in zijn en anderer fabrie ken belangrijk vergroot. Uit New London (Connectitut) wordt ge meld, dat tengevolge van een ontploffing aanboord van de duikboot S 49, die in het dok lag, twaalf leden der bemanning wer den gewond, van wie eenigen ernstig. Na een sensationeele vlucht boven den vulkaan Moena Loa 'nebben drie militaire vliegers bericht, dat de vulkaan wederom Onder geweldig tumult deelde Pallavicini verder mede. dat de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken Rakowski in 1922, foen hij nog geen minister en geen afgevaar digde was, van deze organisatie opdracht had Ttekregen. in Tsjecho-Siowakije valsche bankbiljetten van 500 Kronen in omloop tv brengen. Rakowski had dit echter niet aan gedurfd. Hii had verklaard, dat het te ge vaarlijk was zoo grootc biljetten uit1 te geven en had de Organisatie aangeraden liever bil jetten van 50 Kronen te vervaardigen. Die kon men gemakkelijker kwijtraken. De afgevaardigden van de regeeringspar- tijen hieven een oorverdoovend geschreeuw aan. Zij riepen Pallavicini toe: „Leugenaar! Dat moet ge bewijzen! Waar zijn de be wijzen?" Ook 'de president van de Nationale Ver gadering drong er met klem bij Pallavicini op aan, dat hij zijn beschuldigingen tegen Rakowski onmiddellijk zou bewijzen, Pallavicini verklaarde daarop, dat hij gaarne bereid was zijn beschuldigingen met bewijzen te staven, maar alleen voor de rechtbank. Hij heeft door zijn verklaringen in de pers de regeering gelegenheid gegeven, hem aan te klagen. De regeering durft dit echter klaarblijkliik niet aan. Ten slotte verklaarde Pallavicini nog. dat er kort voor Kerstmis*' eet» conferentie ten huize van minister Rakowski heeft plaats gehad, waaraan behalve Nadosy ook prins Wmaisch-Gratz en de secretaris van bis- scho Zadravecz hadden deelgenomen en waarbij men maatregelen had besproken om het valschenrunterschandaal zoo goed mo gelijk te camoufleeren. Men wilde probeeren lieden te vinden, die de vervalschingen op zich wilden nemen Daartoe was echter geld ncodig, en dat had men niet. Rakowski had toen beloofd, dit geld te zullen verschaffen. Rakowski protesteerde heftig tegen de verklaringen van Pallavicini en zeide, dat deze met de waarheid in strijd waren. Vergadering van Dinsdag 20 April, n.m. 1 uor. Na het trekken der afdeelingen en de be handeling van verschillende kicine wetsont werpen, is aan de orde: Bij dc algemeene beraadslaging is tevens aan de orde de interpellatie van den heer Dc Visser (C. Fr.) omtrent de vervolging varl communisten door de regeering in Ned.-In- dië en het onderdrukken van de vakbewe ging in Indonesië. De heer DE VISSER (C.Fr.) vangt aan met zijn interpellatie, waarbij hij den Minister de volgende vragen stelt: 1. Is de Minister van- meening, dat wereld bewegingen als de communistische en de vakbeweging der loonarbeiders de kleine boeren, die millioenen aanhangers tellen, duurzaam zijn te onderdrukken door maat regelen van geweld: zooals lijfstraffen, rot- tanslagen, vervolgingen, gevangenisstraffen, in. en externeeringsbesluiten, handhaving van de poenale sanctie en het neerleggen van opstandelingen? 2. Is het den Minister niet bekend, dat de politieke, zoowel als de economische bewe ging van het loonprolilariaat, die tot uiting komen in de organisatie van dc Communis tische Partij en de strijdende vakbeweging in Indonesië, hun grondoorzaak vinden in de koloniaal-kapitalistische overheersching en in de afschrikwekkende uitbuiting die daar plaats heeft? 3. Is het den Minister bekend, dat ook in Indonesië de klassen-tegenstellingen steeds scherper vorm aannemen, doordat eenerzijds de winst door kapitalistische ondernemingen behaald, steeds grooter wordt en anderzijds de ellende van de inlandsche arbeiders en kleine boeren bestendigd wordt, dan wel toeneemt. Welke groeiende tegenstelling tot steeds fellere botsingen tusschen kapitaal en arbeid moet leiden? 4. Heeft de historie der internationale ar beidersbeweging Uwe Excellentie niet tot het inzicht gebracht, dat met bruut geweld en uitzonderingsmaatregelen, deze beweging in haar maatschappelijk groeiproces toch niet is tegen te houden, maar dat zulke maatre gelen haar voeren tot ongewenschte exces sen, waarvan de feitelijke verantwoording slechts komt voor rekening van de hcer- schende klasse, die door haar geweld-poli- tiek ze beeft veroorzaakt? 5. Keurt de Minister het goed, dat de po litieke- en vakbeweging van de Inlandsche bevolking in haar normalen ontwikkelings gang worden tegengewerkt door belemmeren de maatregelen als beperking en verbod van vergaderingen, het straffen van hen die pro paganda voeren voor stakingen, het brood- rooven door ontslag van arbeiders en amb tenaren omdat zij het durven wagen een communistisch blad te lezen, het verbieden van vakvereenigingscongressen, het bes'.ag- leggen op drukkerijen en verenigingsloka len, het mishandelen, gevangen zetten en interneeren van communistische of andere der regcering niet welgevallige propagandis ten? 6. Zoo zijn Excellentie al deze geweldmaat- regelen niet wenschelijk acht, is hij dan be reid. het tot stand komen van normale toe standen te helpen bevorderen door oogen- blikkelijke intrekking van alle in- cn exter- neeringbesluiten, die het gevolg waren van politek optreden der betrokkenen, het ver- iecnen van amnestie aan alle politieke gevan genen, afschaffing van de rotan- en andere lijfstraffen opheffing van vergaderingenver boden en van beperkingen tot het recht van vergaderingen, demonstratie en staking, het toestaan van persvrijheid van' alle politieke richtingen, opheffing van alle beslagleggingen op verenigingslokalen en drukkerijen en van eventuecle maatregelen, waardoor dc politie ke en vakorganisatie in Indonesië belem merd wordt? Deze vraag licht hij uitvoerig toe, waarbij hij tal van gevallen aanhaalt, die aanleiding gaven tot het houden van interpellatie. De vroeger door hem gestelde schriftelijke vra gen zijn niet anders dan een miskenning van de betcekenis. die deze aangelegenheid heeft. De regeering ziet niet in wat de communisti sche beweging in Indië beteekent en maakt er zich te gemakkelijk af. In Indië gaat de ontwikkeling heel snel en het verkeerde be leid van de koloniale machthebbers bevor dert die feitelijk zelf. De leuze: IndoAsië voor de Indonesiërs zélf slaat diep in en de groote internationale organisatie van Moskou heeft terecht voor de bevolking de meeste aantrekkingskracht. Vervolgens citeert hij „Het Vaderland", waarin van de provocatie van een bomaan slag sprake is. Openlijk wordt dus gezegd, dat de regcering er op uitgaat een aanslag uit te lokken. In Nederland gebeurt soortge lijks herhaaldelijk, dringen individuen in de gelederen der communisten om enkelen over te halen tot aanslagen om op die wijze hen er bij te lappen. 1 De Voorzitter verzoekt hem bij Indie te blijven. De heer De Visser (C. Pr.) geeft nu aller lei gevallen van dwinglandij der politie. Er werd iemand gearresteerd omdat hij het woord „kapitalisme" gebruikte; in een zaal werden alle ramen en deuren gesloten, zoo dat het er snikheet werd, elders werden de bezoekers voor de vergadering gefouilleerd, zelfs de vrouwen, zoodat de vergadering niet kon aanvangen. Met gummistokken werden vreedzame ver gaderingen uiteengeslagen, elders werd met revolvers geschoten, waarbij vele dooden vielen.- Zóó zijn er tal van gevallen te noe men en altijd weer treedt de politie wille keurig op. Zelfs zijn personen ontslagen en broodeloos gemaakt omdat zij een commu nistische vergadering hadden bezocht. Com munistische onderwijzers zijn gestraft met het verbod les te geven, d.w.z. broodeloos ge maakt. Massa-arrestaties van communisti sche leiders zijn niet uitgebleven en met ge weld heeft men hen overmeesterd. Ambte naren die men verdenkt van communistische neigingen worden op straat gezet en zelfs vreemdelingen die in Indië aanwezig zijn wor den vervolgd en stèun-inzamelingen voor hun rasgenooten verboden. Stakingen worden er onmogelijk gemaakt door het verbod van vergaderen. Spr, wijst er op, dat voormannen van stakingen in hechtenis worden genomen en zoo gaat bei maar door, Het congres van de spoor- en tramweg-organisatie op 25 en 26 December te Solo samengeroepen, is verboden, Op het kantoor dezer organisa ties werd 23 Januari j.l. beslag gelegd en één der koelies werd .afgeranseld, Het re gime tegen de voksmassa gaat z. i, alle per ken te buiten. De slechte toestand voor de Inlandsche bevolking maakt het verzet hoe langer hoe sterker, maar altijd weer geeft men de propaganda voor het c.ommunisme daarvan dc schuld om reden te hebben zich daar krachtig tegen te verzetten. Het lijkt wel of die communisische beweging almach tig is en dat is heiaas niet het geval. Nieuwe gevaren bedreigen de arbeiders organisaties op dit cogenblik. Men is nog niet tevreden met alle reeds toegepaste middelen en zint op steeds scherpere- maat regelen. De Regeering toont zich daarbij als een groep onverantwoordelijke misdadi gers. De VOORZITTER verzoekt deze woorden terug te nemen. Dc heer DE VISSER (C, P.): Ik hob daar niet veel zin in. De VOORZITTER; Dan roep ik u tot de orde. De heer DE VISSER (C. P.) gaat voort met zijn beschuldiging tegen de regqering en met het meedeelcn van allerlei gevallen, waarin zware straifen werden opgelegd. Men hoopt, dat de tegenwoordige gouver neur-generaal er in zs^ slagen ale organisa ties voor goed onmogelijk te maken. De Indische volksbeweging wil men uitroeien en dat is het êeriige doel. Niet ieder van de bourgeois is het met de middelen eens; zelfs zegt men, dat Mini; ter Colijn vaak het hoofd heeft geschud over de middelen, die de gouverneur-generaal Fock meende te moeten toepassen. Een afschuwelijke corruptie werkt in Indië en hij wordt los gelaten op het Indische vólk. Indien de Regeenng zich niet matigt, voorspelt spr. ernstige excessen, waarvoor de verantwoordelijkheid zal neervallen op de Nederiandsche regeering. De Minister van Koloniën, de heer KO NINGSBERGER antwoordt. Op de zeer uit voerige redevoering zal hij niet kunnen in gaan, want zij bevatte tal van feiten, die spr. niet kan nagaa nM.et genoegen heeft spr. het eerste deel aangehoord over de geschiedenis en de ontwikkelingder Indi-^ sche beweging. Spr, zal zich bepalen tot het antwoord op de zes vragen, maar vooraf zet bij uiteen hoe zijn houding is tegenover de commu nisten. Zijn standpunt komt hierop neer: het communisme is te vergelijken met de moeraskoorts, die ons door het optreden van bepaalde muggensoorten wordt over gebracht (Gelach). Die koorts valt vooral jonge krachten aan cn de schadelijke ge volgen daarvan zijn bekend. Het commu nisme werkt cok zuiver destructief en legt de Indische bevolking ernstige hinderpalen in den weg en daarom zal spr. alle mid delen gebruiken om het buiten de lands palen te houden. Ad vraag 1. In Ned.-Indië keert de com munistische beweging zich tegen het Gezag en dat dient dus met alle middelen bestre den te worden. Ad vraag 2 en 3. Spr. beaamt niet, wat daarin wordt gezegd. De klasse-tegenstel lingen worden niet scherper dan alleen door het communisme. Ad 4 en 5. De gewone organisaties zul len geen tegenwerking vinden. i Ad vraag 6 antwoord spr. kortweg „neen" j en de Regeering in Indië kan op spr.'s steun in den strijd tégen het communisme rekenen. Er zijn verschillende middelen tegen moe raskoorts. Men kan muskietgaas nemen, en dat helpt preventief. Maar men kan ook probeeren dc. muskieten tegen te g'aan, re pressie! dus, We moeten de sapolidi. den muskieten-mepper hanteeren m een einde te maken aan de communistische muskieten. De heer CRAMER (S, D.) houdt aigc- meene beschouwingen over de Indische be grooting. De benoeming van dezen minister deed spr. genoegen, omdat hij hem kent als een zeer onpartijdig man en als een man van groote eerlijkheid tegenover de Indi sche beweging. De Memorie van Antwoord was de eerste teleurstelling en het zcoeven gegeven amvoord aan den heer De Visser was de tweede teleurstelling. Eerst keert hij zich tegen den heer De Visser. Van een Sovjet-republiek kan in Indië geen sprake zijn; zulks erkent zelfs de heer Sneevliet, Semaoen begrijpt het ook heel goed en het is onverstandig ge west dezen man te interneeren. Het com munisme kan geen vat krijgen op de Inland sche ziel end'aarom dient ihet zich cp andere wijze aan, nl. ais een Indische be weging, De Regeenng ziet het verschil wel en weet het ook wel, maar handelt er niet altijd naar. De communistische beweging m Indië heeft een uitgesproken nationalisti sche tendenz, waaraan ook Inlandsche boudgeois deelnemen. Er zit natuurlijk wel een communistisch element in; maar de Regeenng houdt geen rekening met den aard van het Indonesische volk. Door mid del van geweld komt men niet tot succes. Wel zegt de Regcering, dat zij sommige bewegingen met sympathie begroet, maar spr. heeft daarvan niet veel bespeurd. Be groet zij met sympathie een beweging, die les an Nederland wil? Als de Regcering het nationale gevoel zoo eerbiedigt, dan moet ze het verlangen naar nationale vrijheid ook respecteeren. Vele gevallen door den heer De Visser genoemd, zijn juist. Spr, heeft het aan den lijve ondervonden hoe de Regeenng han delt. Onder ^an Limburg Stirum is er een priode geweest, waarin beter werd gehan deld, vooral onder invloed van zijn advi seurs, zooals de heer Hazeu. Onder den invloed van Minister De Graaff is het weer den verkeerden kant opgegaan. Bezadigde tncnschen als Kernkamp hebben de regee nng vaak gewaarschuwd om niet op die wijze ycort. te -gaan. Om fituliteilen worden menschen ont slagen of gestraft, zelfs op grond van ver moedens wrdt al pgetreden. Laat de Regee ring tch niet uit den weg gaan voor scherp slijpers als den heer Talma. De Regeering wil tegen de ondermijning van het gezag optreden, maar zij liet de ondermijning door het Suikersyndicaat of den Ondernemers rad wel toe. Vervolgens herinnert hij aan de vele sta kingen, die er geweest zijn. 't Zijn niet alle communistische stakingen, al zijn de com munisten met hun taktiek er de schuld van, dat de arbeidersbeweging in het moeras Joopt. Zij sturen de staking in de war en geven de Regeenng de kans om krachtig cp te treden. De meeste stakingen hebben een communistischen ondergrond en wie tracht daarin verbetering te brengen, doet veel verstandiger dan de Regeering, die krachtig wil optreden. Betere bejegening Van de menschen is al een uitstekende daad, gelijk bij de staking aan de locomo tief is -gebleken. De Regeering onderzoekt niet de oor zaken van een conflict, dch treedt te vlug op en verbitterd daardoor, Spr. wijst op de havenstaking in Soerabaja, waar wei dege lijk een conflict is bleken tusschen de re geering en den 'heer Jordaan. Het optreden door massa-arrestatie was al zeer onge- lukkg, In verband hiermede dist spr. een motie in, waarbij intrekking van art. 161bis van het Indisch Règeenngsreglement wordt gevraagd. Naar spr. opvatting moet de Re geering strjkt onpartijdig blijven bij sta kingen. en Wat de herziening der staatsinrichting berteft, herinnert spr. aan de jongste wijzi ging van de samenstelling van den Volks raad. Deze heeft geen onverdeeld gunstigen indruk gemaakt en in den Volksraad is 'n scherpe crifiek daarop geoefend, o, a. doo den Katholiek Ten Berge, die zijn partij genot Feber uit deze Kamer, scherp criti- seerde. Spr. dienteen motie in om de ge wijzigde samenstelling van dett Volksraad te doen herroepen. In de Regentscbapsraden en de Provin ciale Raden zitten te veel bestuursambte naren en dat acht spr. een groot nadeel. Hij vraagt de Regeering een-staatscommissie te benoemen tot herziening van de Staats inrichting. Ten slotte betreurt spr. de gebeurtenissen in Atjeh, waar Slachtoffers zijn gevallen. 'Spr. kan niet bèoordèelen wat de aanleiding is geweest, want de deskundigen spreken eikaar tegen, AUeèn wil spr. den Minister verzoeken een volledig onderzok in te stellen, Spr. hoopt, dat. de nieuwe minister en de nieuwe gouverneur-generaal een nieuwe- riehting zullen brengen in de grauwe poli tiek en dat het. stelsel de Graaff-Fack een einde zal hebben. Het verloren vertrouwen moet heroverd werden, De vergadering wordt verdaagd- tot Woensdag één uur. Bij de boringen onder de gemeente Her kenbosch wend Zaterdag een diepte be reikt van 220 Meter, In den boortoren te Vlodrop was men op een diepte van 30 Meter gekomen. Te Garderen (Geld.) had het 2K'-jarige dochtertje van den daglooner H, van BIoó- tenburg, het ongeluk achterover in een pot met kokende rijst te vallen, waarbij de kleine zulke brandwonden bekwam, dat zij aan de gevolgen is overleden. Te Boxtel had de werkman van R. het on geluk met zijn arm tusschen de snijmachine te geraken in welke pijnlijke situatie hij 20 minuten gevangen bleef, totdat de machine uit elkaar was genomen. De ongelukkige is daarop naar hetziekenhuis in Den Bosch vervoerd. Men meldt uit Leerdam aan de „Rotterd.' Bij een huiselijken twist in het gezin van de H,, Ówenstraat, alhier, heeft Maandag morgen om 6 uur een 28-jarige zoon een revolver afgeschoten op zijn vader, zonder hem echter te treffen. De zoon is in verze kerde bewaring gesteld. Meermalen kwam het in bovengenoemd gezin tot botsing tusschen man en vrouw, waarvan de laatste voor de tweede maal ge huwd is. Toen dit thans weer het geval was, heeft de zoon op zijn stiefvader geschoten, met bovengenoemd gevolg. De gemeenteraad van Leimuiden heeft op voorstel van B. eri W. besloten, met 4 tegen 3 stemmen den gemeente-ontvanger te ont slaan, omdat hij niet op tijd voor de inning van belastingen heeft zorg gedragen. De voorzitter deelde mee, dat de kas goed is bijgehouden, ook de registers, cn dat de kas gelden bij kasopneming steeds aanwezig waren. De aideeling Zuid-Holland van den Ned, Bond van Gemeente-ambtenaren heeft het gemeentebestuur meegedeeld, dat Gedep, Staten van Zuid-Holland zal gevraagd wor den, het raadsbesluit niet goed te keuren. Voor 1100.- aan gouden voorwerpen ontvreemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag, om streeks kwart voor vier heeft men een ruit in de étalage van den horlogemaker en goud smid C. W. H, P. aan den Katendrechtschen Lagen Dijk no. 349a ingeslagen. Van twee standaards werden 50 gladde-ringen, 60 gou den monogram-ringen ontvreemd, terwijl be nevens 2 gouden heeren-horlogekettingen ge stolen werden, Door den Nachtwaker A. S. van een particuliere Nachtveiligheidsdienst werden in de nabijheid van den winkel een handbijl, 2 gouden ringen benevens 'n gou den horlogeketting gevonden. Een agent van politie'heeft nog op den Katendrechtschen Lagen Dijk een gouden ring teruggevonden. Er is in totaal voor 1100 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. D.e juwelier was niet verzekerd. "H De baten van het Amsterdamsche filiaal. Het onderzoek in de zaak Verschoor strekt zich ,naar uit Rotterdam gemeld wordt, thans ook tot Amsterdajn uit. Zooals men weet, had de heer Verschoor te Amsterdam een filiaal opgericht, om gelden te verzamelen voor de noodlijdenden in de venen, Een Rotterdamsch inspecteur van politie gaat thans te Amsterdam en omgeving o.a, ook te Buiksloot na, wat de baten van dit Am- sterdamSchc filiaal zijn geweest. Het schip niet beschadigd. Bij de reederij Furness te Rotterdam, is bericht ingekomen, dal hét s.s, „Driebergen", dat bij Malloria aan den grond was geloo- pen, behouden te Livorno is gearriveerd. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft aan getoond, dat het schip geen schade bekwam. Alle ruimen waren droog. BODEGRAVEN, 20 April 1926. Kaas- en Varkcnsmarkt. Kaas: Aanvoer'269 par tijen, Waaronder 230 Rijksmerk, 11655 stuks, wegende pl.m. 9324G K. G. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk le soort J 4549 2e soort 40—A3; zonder Rijksmerk '3845 'A Handel vlug. Varkens; Aanvoer 265 stuks. Prijs; Magere 6070; Schrammen 3650; Biggen 18-26. AMSTERDAM, 20 April. - Aardappelen, (Bericht van den mak, Jac. Knoop) Zéetiw- sche bonte 4.40—-4,80, id. Blauwe j 3.80— 4,20, id. Eigenheimers 2.602.7C, idSiavo'» 3,253,50, id. Roode Star 2.50- 60, -d 4,20, id. Eigenheimers 2.602.70, id. ravo's 2,10—2.50, id. Roodstar 2.502,_ jd. Bravo 3.153.30, id. Bontaslar ',.50— 3.60. Noord-Hollandsche Blauwe 2.4C2.60, Zeeuwsché Eigenheimers poters 1.401,60, id, blauwe Poters 1,401,60, id, bonipo- ters 1.401.60, Anna Pguwlowna -nd- aardapelen 4.50, Drentsche Eigenhejjjrs 1.401.60 per H.L.;- Winter j'-lalta-^H- appelen 8.509,50, Zomer id J 1819,er 100 K.G. BODEGRAVEN, 20 April. Kaas. er markt waren 269 wagens. Prijzen 38A'i rijksmerk le soort 4549, 2e soort 40- Handel vlug, EDE, 19 April. Weekmarat Eien. 5.40—6.10, biggen 18—26. Aangevoerd 158.000 eieren, 11? biggen. GRONINGEN, 20 April. Vee. Kalf- i melkkoeien le soort 425500, 2e 3104 375, 3e 225275; vrocgmelkkoaien le sooi 325375, 2e soort 250300; kalfvaarze le soort 325350, 2e soort 21026 varekoeien le s. 300325; 2e s. 250— 270; stieren lc s. 0.840,88; 2e s. 0 70— 0,76; slachtvee le s. 1,021.06; 2e s. 0,9< 0.98 per K.G., slachtgewicht, nelkschapen 40—50; vette schapen lc s. -44—48; 2e s. 3538; weideschapen le s. 35—38 2e soort 2528; weidelammeren 1014 vette kalveren le s. 120—1.24; 2- s1 1.08; vette lammeren 2832; iocn-arken: 2017; vette varkens 0.740.7; 2e s 0.700.72. Londensche varkens 0,80- Ö.86; zouters le s. 0.80082; biggen/ 15— 20; 2.503, per week. Aanvoer 175 vette koeien, 453 keverm, 985 melk- en kalfkoeien, 58 stierf, 207 schapen, 1244 lammeren, 824 vette eiLon- densche varkens, 483 magere varkis en biggen. Bij iets vlugger handel werd het kalfv-, en melkvee, het slachtvee, de stieren en jtte kalveren tegen vastere prijzen opgeruim ln de nuchtere stierkalveren was de handel .er traag. Deze braeht van 6 tot 10 offn wolvee had de handel een langzaam nar prijshoudend verloop. De 6-weeks lammen werden eveneens langzaam verhandeld. Vee varkens en zouters lager. Biégen traag. GRONINGEN, 20 April Granen. L laagst.e en hoogste prijzen waren als volgt; 20 April 13 April Roode tarwe 14'.50—15.25 14.50—15,11 Witte tarwe 14.5015,50 14.5015,10 Inl. rogge 9.25—10.10 9.50—10.00 Wintergerst 9.50?11.75 9,5011.00 Zwanenh, gerst 10.0011.25 10.0,011.25 Zomcrgerst 9.0010.50 9,0010.00 Witte haver 10.00—10.90 10.00—10.90 Gele haver 9.00—10.75 9.00—10.75 Zwarte haver 10.5011,50 10,0011.40 Gr. erwten 9.5016.00 9,5016,00 Karwijzaad 17,00—24.00 17.00—24,00 Kanariczaad 12.0015.75 12.0015.25 Lijnz. blauwbl, 12.0016.00 12.0016.25 Idem witbl. 12.00—16.00 12.00—16.25 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 K.G,, rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha versoorten 10 et. per K.G, PURMEREND, 20 April, Eieren,Aan de veilingen waren aangevoerd 100.000 kip peneieren 56.50 en 154.000 eenden eieren f' 5.50—6.10. PURMEREND, 20 April. Kaas. Aan voer 14 stapels fabriekskaas 40, met merk 43,50, 20 stapels boerenkaas 42, met merkt 47, 1 stapel Goudsche met merk 41. Boter. Aanvoer 115 K.G. j 1.801.90 p. K.G. Eieren. Kippen- 56, eenden- 5.35 per 100 si,, 3000 kievitseieren 15 cent per stuk, ROERMOND, 19 April. Eieren. Aan voer 4.750.000 stuks. Hoogste prijs kippen- 6.20, midden- 5.7(1, laagste 5.20, idem kleine 4.705.10. Eenden- 5.20—5,70 p. 103 st. ROTTERDAM, 20 April, Vee. Ter mark' waren aangevoerd 250 paarden, 10 veulens, 1778 magere runderen, 723 vette runderen, 356 vette en graskalveren, 2121 nuchtere kalveren, 66 schapen of lammeren, 14 var kens, 271 biggen. De prijzen waren als solgt: koeien fle kwal. 115—120 ct„ 2e kwal. 105 95 ct., 3e kwal. 8575 ct.; ossen le Wal. 110115 ct., 2e kwal, 10090 ct„ 3e kval. 80—90 ct.; stieren le kwal. 95100 ct. 2e kwal, 8575 ct., 3e kwal. 65 ct. per. ég,; vette kalveren le kwal. 160—180 ct.. 2e rw. 140120 ct., 3e kwal. 11095 ct. per ïg melkkoeien 200385; kalfkoeien 21 i 395; stieren 175—375; pinken 150—lo; vaorzen 160—190; werkpaarden 1003i") slachtpaarden 95—150; hitten 95171 nuchtere kalveren 1115; fofekalverë; 27—28; biggen 1626; overloopers 26 42. Melk- en kuitkoeien matig verhandeld. Nuchtere kalveren tot stationaire prijzen re delijk verhandeld. Biggen, overloopers en paarden bij redelijken aanvoer met matigen handel. Vet vee en vette kalveren b'ij korten aanvoer in dn le qualiteiten redelijk ver handeld tot iets vastere prijzen;'2e en 3e kwaliteiten met zeer matigen handel. Eieren (Rot. Cons, veiling.) Aanvoer 195000 stuks. Prijzen: kippen- 5.256.50, id. kleine 4.505; eenden- 55.50; gan zen- 1114; kalkoenen- 89. (Rott. Veiling). Aanvoer 275.000 stuks. Vrijzen kippen- f 4.507.20; eenden- f 4.50 —5.70. 157. Nu, vader kneedde nipt alleen het beslag, maar ook alles wat er onder zat. Daarna moes ten Boefie en Foefie zich reini genen meteen naar bed. „Uit mijn oogen," riep vader, „ik wil jullie niet meer zien!" 158. Daar lagen de bengels nu om zes uur op bed. terwijl buiten de kermisvreugde eerst recht begon- Boefie vond het een schande en Foefie snikte dat bet gruwelijk onrechtvaardig was. Dat zij zelf de schuldigen waren, hadden ze natuurlijk al vergeten, 159. Tenslotte konden ze t niet meer uithouden. Ze kleed den zich aan en klommen behen. dig door een tuimelraampje op het dak van het huis. Ze moes ten en ze zouden kennis vieren, 't mocht kosten wat het wilde. 160, Voorzichtig lieten ze zich langs de dakgoot naar be neden glijden, slopen het binnen plaatsje over enwaren weer op straat. Ze wilden het eerst een bezoek gaan brengen aan den kermis-schouwburg, waar juist de voorstelling begon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8