V erkeersongevallen. DE SPAARNEBANK Agenda 23 April VAN ONZE RECHTBANK. DE AANRIJDING MET DOODEL1JKEN AFLOOP OP DEN BREDERODEWEG TE BLOEMENDAAL. Tegen beklaagde wordt een gevangenisstraf van 3 maanden geëischt. De arrestatie van Snelders. Een nieuwigheid op onderwijsgebied aan het Kennemer Lyceum. Electrificatie Leiden —Haarlem. Aanrüdinf. Brand. Gem. Orgelconcert. Alliance FraiiQaise. Tramvertraging. „Oordeelt niet". Besmettelijke ziekte. Faillissement Mej. Zuster W. J. M. Greeve, verpleegster. De Genestet- weg 1, Bioemendaal. 103 103 lOG/a I0313/16 45 45 35 146 146 195 195 781/* 78 58 645 654 3431/a 343 1 65i/a 1651/s 195 159 3861/2 387l/2 1185/s 121 io3/4 W/s 170 33/4 4 373 371 438 438 405 404 322 323 325 323 157 157 256 368 109l/? 393/4 4G/2b Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59 36 59 33 8 38 8.37 BRUSSEL 8 94 8 92 WEENEN 3 5i5 12 ui/, 12.12 STOCKHOLM 66 85 66.77 KOPENHAGEN 65 65.30 54 i5 53.95 10X4 10.04 7 42V# 7.40 WARSCHAU 29 29.— BURGERLIJKE STAND. DE INBRAAK BIJ DE AUTOMAAT. LAATSTE NIEUWS. Brand te Zwammerdam. N. V. v. d. Bergh's fabrieken. Volledi we distilleerderij ontdekt Tienrittenkaarten en week kaarten. Een aanvaring. Hel Intern. Juwelierscongres. Sociëteit „St. Bavo" PcJitie propaganda- club 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Stucadoorspatroons 8 uur Rederijkers 8 uur Amicitia 8 uur. Gem. Concertgebouw Gemeentelijk or gelconcert 8 uur. Stadsschouwburg „Robert et Marianne" kwart over 8 uur. HaarJemscbe Kegelbond. Bazar voor de Ver. „Het Brokkenhuis". Geopend van 2 tot 5 uur en van 810 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur Waaggebouw. Spaarne Tentoonstei'ing „K. Z 0 D." 104 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van hel Sint Franciscus Lieidewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9 'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Ovorveen 'dr C Boschl R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 23 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen nitleenen van boeken \an 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martfaavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche •::ai :es, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbnreau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond St. biisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arrne zieken der S E V Maandags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor r.iet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coe'oergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgtbonw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniMng, aid Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEI.VERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vnllen Telefoon 10231 ROODS KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Voor de Haarlemsche Rechtbank had zich hedenmorgen te vérantwoorden W. H. J. v. H. te Bioemendaal, wegens hem ten laste gelegden dood door schuld op 7 Febr. te Bioemendaal. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij den dood van G. J. Dingerdis op of omstreeks 7 Febr. 1926 te Bioemendaal aan zijn schuld te wijten heeft, hebbende hij toch als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig, hetwelk voorzien was van helder lichtgevende lantaarns, hiermede zeer on voorzichtig, roekeloos en onoplettend ge reden over den Brederodewég te Bioemen daal, ongeveer ter hoogte van het Provin ciaal-Ziekenhuis, terwijl hij met een snel heid reed van circa 35 a 40 K.M., althans meer dan 20 K.M. per uur, terwijl de maxi mum snelheid aldaar ter piaatse, blijkens ge- p'aatste borden, slechts 20 K.M. bedroeg en de plaatselijke gesteldheid van den weg, v. elke aldaar een kromming maakt, hem niet, althans niet voldoende bekend was en hij instede van hierop te letten en op het geen zich in de onmiddellijke nabijheid van zijn auto bevond en signalen te geven, zijn aandacht bepaald heeft op de straatlan taarns, die veel verder op een recht eind van den Bredercdeweg brandden, tengevolge van welk roekeloos, onvoorzichtig en onoplettend rijden, hij, verdachte met zijn auto, niet blijvende rijden op 't bestrate gedeelte van genoemden weg, doch over 't veer hem rechts van den weg gelegen c.a. 80 c i. breede paadje, hetwelk als voetpad wordt gebruikt, is gereden, den zich op dat paadje bevindende G. J. Dingerdis heeft aan- en omvergereden, tengevolge waarvan deze onder verschillende andere levensgevaarlijke verwondingen een breuk van de halswervel kolom tvsschen de le en 2e halswervel met volledige kwetsing van het halsmerg heelt bekomen, welke den dood van Dingerdis heeft veroorzaakt. De veroordeelde gaf toe op den bewusten datum op den Brederodewcg met zijn auto gereden te hebben. Hij 'eed met ongeveer 30 K.M, snelheid en had het maximum snelheidbord niet opge merkt. Hij had ter rechterzijde gereden en had Dingerdis niet eerder opgemerkt, voor- ei. t hij ongeveer 4 a 5 meter bij hem was. Hij had recht vooruit gezien en in de verte de lantaarns van den weg bemerkt, in rechte lijn. Daarom dacht hij. dat de weg rechtdoor nep en zoodoende had hii ook niet bemerkt dat hij op 't voetpad reed. Na de aanrijding had hij op ongeveer 10 meter afstand kun nenstoppen. Hierna worden de getuigen gehoord. Eer ste getuige is W. M. G.. die in de auto zat, toen de aanrijding plaats had. Er werd met ongeveer 40 K M. snelheid gereden. Hij had geen mars voor de auto uit in de richting Bioemendaal zien locpen. Eerst later, toen de auto dichtbij was, had hij hem bemerkt. Plotseling daarop hoorde hij geraas en gerinkel, de auto schoot nog enkele meters door en stond toen stil. Toen hij uit de auto stapte zag hij den man liggen. De verdediger Mr. T. A. M. A. van Löben Seis memoreerde, dat naasf den verdachte in de auto twee meisjes zaten. Op een desbetreffende vraag ontkent ge tuige dat het uiizicht voor den verdachte werd belemmerd door het meest rechts ge zeten meisje. Gehoord wordt dan mej. F, v. H., die naast beklaagde in de auto zat. Ook zij had den man op den weg niet eer der gezien, dan toen de auto dicht bij was. Ze had wel gemerkt dat de auto over het voetpad reed, maar ze had niet kunnen con- stateeren, dat de auto zoo dicht langs het hek reed. Ze hoorde een hevig gekraak en gerinkel, waarop ze uitriep: „Pas op dien man", maar 't was al te laat, want de aanrijding was reeds geschied. Op een desbetreffende vraag van den ver dediger, ve'klaart getuige, dat de lantaarns der auto ter zijde minder uitstraalden, dan> recht vooruit, zoodat terzijde min of meer slagschaduw was. Volgende getuige is J. D. die de auto van de richting Santpoort had zien komen met een snelheid van ongeveer 40 K.M., welke snelheid get. allerminst te snel achtte, ge zien de plaatselijke toestanden. Er staan wel maximumsnelheidborden maar aan die maxi mumsnelheid wordt niet gehouden. Hij had een klap gehoord, doch daar hij in de meening verkeerde, dat een der veeren van den anderen wagen brak, ging hij door. Get, verklaart in de gegeven omstandig heden ook met zulk een snelheid gereden te zullen hebben. De weg is niet slecht, doch ook niet bijster goed verlicht. Om de 100 M. staat een lantaarn. Get. had bij het onderzoeK verklaard, dat 't niet mogelijk was, dat men uit ie verde? op den weg staande lantaarns zou kunnen opmaken, dat de weg rechtdoor liep, thans wil hij op die verklaring terug komen, daar op de bewuste plaats hout ge hakt is en het uitzicht vrij is. Get. gelooft echter wel, dat de bocht vereischt, dat men signalen bij het passeeren geeft, G. K. T. hoofdagent rechercheur van politie te Bioemendaal is in opdracht van den commissaris van politie op den be wusten avond naar het Provinciaal Zieken huis gegaan en heeft het slachtoffer ge schouwd en de verwondingen geconsta teerd. Toen hij op de bewuste plek op den weg kwam zag hij een bloedplas en een spoor van een autowiel dichtbij het hek werk, Hij heeft later zelf proeven met een auto genonien en zag een persoon daar te- plaatse op ongeveer 20 Meter afstand. Wat de oorzaak kan zijn van de aanrij ding heeft get. ook nagegaan en hij is tot de conclusie gekomen, dat de auto ever naar links uitgeweken moet zijn, waardoor de verongelukte buiten de stralenbundels is geraakt. Daarop draaide de auto en de lichten weer even en kwam de man in 't licht, doch toen was 't te laat. Get. vindt de bocht daar ter plaatse, vooral waar veel auto's passeeren, zeer gevaarlijk. Wat de maximumsnelheid betreft, meestal-* wordt 30 K.M. gereden en wordt de maximumsnelheid overschreden. Over eenig roekeloos rijden van verdachte voor dien is get. niets bekend. Getuige J. W. heeft met agent F. in de zelfde auto, waarmede het ongeluk ge schiedde, proeven genomen. De snelheid waarmede gereden werd was ongeveer 35 K.M. De persoon op de bewuste plaats kon bij die proef op ongeveer 3040 Meter ge zien worden. Get. verklaarde ook, dat de weg daar ter plaatse gevaarlijk is. Als getuige-deskundige wordt gehoord Dr. J. P. L. Hulst, die de sectie op het lijk ver richtte. Diens rapport wordt voorgelezen en get bevestigt hetgeen daarin is neergelegd. In dit rapport worden verschillende wonden als doodelijk geconstateerd. Op een desbe treffende vraag van den verdediger kan get. met absolute zekerheid verklaren, dat de man niet gestorven was vóór dat de aan rijding plaats had. Eenige getuigen h décharge worden dan gehoord. Allereerst idt. O. E. G. v. L, Deze heeit ook ter plaatse, vergezeld van den verde diger met de auto proeven genomen. De bocht óp de bewuste plek is zeer lastig. Verder verklaart get. dat iemand, buiten de slagschaduw van de lichten zijn, zeer moei lijk is waar te nemen. Het is verder get. be kend, dat de verdachte een zeer voorzich tig rijder is met verantwoordelijksheidge- voel. Volgende getuige décharge is mej. E. v. D. Zij heeft vooraan in den auto ge zeten op den bewusten avond. Ofschoon ze goed vooruit keek, had ze 't hek terzijde van den weg niet gezien, evenmin als 't voetpad. Als getuige deskundige a décharge wordt gehoord de heer Eugene Kimman. Volgens get. zijn de lichten van de wagen niet goed gesteld, waardoor bij het nemen van een bocht de lichtbundel der lantaarns te smal wordt. Dan neemt de Officier van Justitie het woord. Ten laste gelegd is dood door schuld, door onvoorzichtigheid en onoplettendheid. Spr. memoreert, hoe de auto volgeladen was. Naast den bestuurder zaten twee personen. Op den weg, vóór de bewuste plaats stond een maximumsnelheid bord: 20 K.M. Dit zag bekl. niet. Hier begint dus reeds zijn onop lettendheid. Verder reed hij met 35 K.M. snelheid, volgens spr. te snel voor een weg, dien men niet kent. Verder had bekl. de aandacht te houden op het door de lampen der auto verlichte wegvlak en niet op de lantaarns in de verte. Het spoar van den wagen wijst er ver der op, dat de wagen langzamerhand naar rechts is uitgeweken. Had bekl. kalmer gereden, dan was geen ongeluk gebeurd. Het .wettig en overtuigend bewijs is dus geleverd. Wat de strafmaat betreft, bekl. staat zeer gunstig bekend. Een geldboete wil spr. niet eischen; voorwaardelijke gevangenisstraf zou gelijk staan met vrijspraak, daarom eischt spr, een gevangenisstraf van 3 maan den. In zijn pleidooi zegt de verdediger de verdediging van zulk een sympathiek iong- mensch als bekl. is, met zeer veel genoegen op zich te hebben genomen. Spr. evenals bekl. is er diep van overtuigd dat het ongeluk, hetzij door schuld hetzij niet door schuld, een menschenleven heeft gekost. Dan komt spr. tot de zaak. De familie, in wier huis bekl. woont, vindt goed. dat van tijd tot tijd met de auto der familie wordt gereden. Men kwam op den bewusten avond in zeer kalme stemming van een middagfeestje Naast bekl. hadden twee ion^e dames plaats benomen, er was echter voldoende plaats. Deze omstandigheid kan dus terzijde worden gesteld. Spr. wil daarom nagaan of hier sprake kan zijn van dood door schuld in den zin van het Wetboek van Strafrecht. Spr, gaat de dagvaarding na. Er wordt gezegd, dat er roekeloos gereden zou zijn. Dit ontkent spr. ten sterkste. Dat verklaarden ook de getuigen niet. Blijft over. dat zeer onvoorzichtig en onoplettend gereden zou zijn. Toegegeven wordt, dat met 35 K.M. snel heid is gereden. Uit getuigenverklaringen is echter bewe zen, dat deze snelheid geenzins te g'oot is, daar biina iedere automobilist met zulk een snelheid rijdt daar ter plaatse. Maar spr. vraagt ook: „Is de doodelijke aanrijding veroorzaakt door te snel rijden? Spr. wijst e' met nadruk op, dat ook al was met 10 K$M. snelheid gereden toch de aan rijding met doodelüken afloop gevolgd zou zijn. Als volgehouden wordt, dat onvoorzich tig is gereden, hoe verklaart men 't dan, dat ook geen der andere inzittenden den persoon op den weg heeft zien loopen. Hoe ziet men dezen weg en deze situatie, als men er niet van op de hoogte is? En kan men daaruit nu grove schuld distilleeren? Als factor van schuld wordt in de dagvaar ding aangevoerd, dat geen signalen zijn ge geven. Volgens getuige was dit niet noodig. Het zwaartepunt wordt gelegd in het rij den op het voetpad. Maar alles concen treert zich toch maar op de vraag: „Kon hij zien, of kon hij niet zien?" Men zoekt naar etn oplossing hoe het on geval zich heeft toegedragen; men moet het geval reconstrueeren. Mogelijk is, dat de man van rechts naar links liep, maar meer waarde hecht spr. nog aan de verklaringen van rechercheur T„ die zich het geval dacht, zooals hij dit verklaarde. Resumeerende ontkent spr. dat schuld in het geval is; het bewijs van schuld door on voorzichtigheid, roekeloosheid en onoplet tendheid is niet geleverd. En daarom is er reden om vrijspraak te vragen. En als spr. tot vrijspraak concludeert, mag spr. nog rekening houden met het feit, dat de rechtbank anders oordeelt en daa-om be-. spreekt spr. de strafmaat en in verband daarmede beschouwt hij verschillende ana loge gevallen, waarbij minimale straffen wer den toegekend. Men spreekt ook zoo gemak kelijk de beschuldiging van klassenjustitie uit en daa'tegen moet de rechtbank waken, maar ook moet dit niet leiden tot al te groo- te objectiviteit. Indien 't dan mocht komen tot een veroordeeling, dan wil spr. in her innering brengen het woord: Niet de daad maar de man. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 29 April a.s. Omtrent de arrestatie van Snelders, die rfezocht werd door de Amsterdamsche poli tie, vernemen wij nog het volgende: Toen gemeld werd dat S. in hei Klever park zou loopen, gingen onmiddellijk eenige rechercheurs op onderzoek uit in genoemde omgeving en werden de agenten, die daar per rijwiel patrouilleeren, gewaarschuwd. Op den Kleverparkweg werd de verdachte aangehouden door den rijwiel-agent H. Koops, die hem naar het bureau in de Smedestraat bracht. S. zeide aanvankelük Scheffers te heeten, maar toen men hem zijn portret voorhield gaf hij toe de gezoch te Snelders te zijn en bekende den moord gepleegd te hebben. S was bij het verhoor zeer oversoannen; hij zag er vervallen uit en had, volgens zijn verklaring, de laatste nachten in 't geheel niet geslapen. Hij werd, na het eerste verhoor, naar Amsterdam vervoerd om voor den Commis saris van Politie, bureau Westermarkt, ge leid te worden. S. sliep gedurende de dagen dat hij in Haarlem verbleef, in een logement aan de de Witstraat, dus niet in het Lgcr des Heils, zooals elders in dit blad wordt gemeld. Daar vertoefde hij bij een vorige gelegen heid. Met ingang van 1 September a.s. wordt aan het Kennemer Lyceum een gelegenheid geopend voor leerlingen, die het gewone onderwijs niet kunnen volgen, maar wier ouders er toch op staan, dat hun kinderen middelbaar onderwijs, zij het dan in gewij- zigden vorm, ontvangen. De bedoeling is voor deze leerlingen een aparte localiteit te bestemmen. De vakken, waarin zij belang stellen, kunnen zij in de gewone lesuren en leslokalen met de andere leerlingen van het Lyceum volgen. Overigens brengen zij den leertijd door in het aparte lokaal onder soe- ciaal toezicht van 'n bekwamen en daartoe speciaal aangestelden leeraar. Zij worden dan bekwaamd in de vakken, die voor hun toekomst van belang zijn. Het voordeel van deze leermethode ziet de rector van he.t Lyceum dat deze leerlingen in het school milieu worden geleid en zich zoo weinig mo gelijk de minderen voelen van andere leer lingen. Alle bezigheden buiten de leervak ken worden door hen met de andere leerlin gen mede verricht zooals uitstapjes, uitvoe ringen, enz. Het is niet alleen de bedoeling voor deze instelling 'n prima leerkracht aan de school te verbinden, maar er zal ook een osycholoog worden aangesteld, die deze leer lingen en ook dejandere leerlingen van het Kennemer Lyceum observeert. Een en ander wordt uit particuliere bijdra gen bekostigd. Met het zetten van de masten voor de elect-j hcat.'e van den spoorweg Leiden Haarlem zal men deze week gereed komen. Gistermiddag kwart vóór zes is de 60- jarige S. O., wonende Roosveldstraat 9, op de Groote Markt voor het stadhuis, aan gereden door een wielrijder. Hij viel met het gezcht tegen den grond, en bekwam een bloeduitstorting aan de wang. Door een juist passeerd lid der Roode Kruis Trans- portcolcnne, werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij te voet zrch naar huis kon begeven. Hedenmorgen kwart over elf is brand uit gebroken in het café van den heer L. Ged. Oude Gracht, hoek Koningstraat, De brandweer was spoedig ter plaatse, dcch behoefde geen d'enst te deen. Het b-and:~ ontstaan door een droogrek met wasch- tfoed, dat bij de kachel stond, werd ge- bluscht door den bewoner. De staf van de brandweer was aanwezig. Het laatste Gem. Orgelconcert vindt a.s. Vrijdag plaats, waarbij Bep de Wilde Ploeg, zang en Cor de Wilde, hunne mede werking zullen verleenen. Het programma bevat werken voor zang van: Gordigrani, Lully en Saint Saëns; voor cello van Corelli. George Robert zal orgelwerken ten ge- boore brengen van: Bach, Saint Saëns en C. Franck. In de bijeenkomst van de Alliance Fran- caise op Woensdag j.l., trad op de heer Louis Vuillemin. Onderwerp: Gabriel Faurë en zijn werk. Bij afwezigheid van den voorzitier, den heer Sauveur, introduceerde Dr. Jesserun den spreker bij zijn gehoor. De heer Vuillemin gaf een analyse van het werk van Fatiré analyse verbal et musical, waarna met medewerking van Madame Vuillemin het programma van den avond werd afgewerkt. Fauré tracht in zijn werk het sentiment van den dichter zoo zuiver mogelijk te in- lerpreteeren, zoekt niet naar ongewone eh fecten, maar vindt de musicale interpretatie van zijn compositie in een sobere, melo- dieuse en rhytmische weergave. Door een gevoelvol accompagnement heeft de heer Vuillemin het door Mad. Vuil lemin gezongen programma tot een gave muzikale eenheid gestempeld. De talentvolle voordracht van Mad. Vuil lemin kwam bijzonder goed tot haar recht' in La bonne Chanson XII en XIII, De heer en mevr. Vuillemin hebben hét werk van Gustave Fauré, hoewel in ons land niet onbekend, nader tot ons gebracht, De waarnemend voorzitter dankte hen voor den genotvollen avond. De aanwezi gen toonden zich eveneens dankbaar en ap- plaudiseerden langdurig. Gisterenmorgen geraakte de eerste tram dér N. Z. H. T. M. naar Schoten op den Binnenweg bij het Raadhuisplein te Heem- stéde defect, door het in brand raken van don motor, met gevolg dat de tram meteen stilstond en een sterke brandlucht zich ver spreidde. De tweede tram, die eenigen tijd later aankwam nam de collega op sleep touw en bracht haar naar de remise te Scho ten. De passagiers voor andere steden mis ten hierdoor de aansluitingen op treinen. De gewone dienst had ruim een kwartier vertraging. Ëen bespreking door het gevangenis personeel, In de vergadering van de vereeniging van gevangenispersoneel werd gisteravond een bespreking gehouden naar aanleiding van het nieuw tooneelspel van den heer Herman Smits, getiteld „Oordeelt met". Her eerste gedeelte dezer bespreking werd door den heer Herman Smits zelf bijgewoond. De voorzitter, de heer H. v. d. Veen zette in zijn openingswoord in het kort uiteen de beteekenis en het doel der personeels- vereeniging. De personeelsvereeniging is opgericht met het doel de ontwikkeling van het ge vangenispersoneel, opdat dit zijn taak ten opzichte der gevangenen naar behooren zou kunnen vervullen. Aanvankelijk was deze bijeenkomst belegd, om verschillende kwesties, het personeel betreffend, te be spreken, doch in verband met de critiek der personeelsvereeniging ten opzichte van het tooneelstuk „Oordeelt niet" had men daarvan afgezien en wilde men dit tooneel- werk met elkander bespreken en de grieven daartegen naar voren brengen. Velen der leden van het personeel hadden de eerste opvoering van het stuk bijgewoond en moesten constateeren, dat de uitbeelding van de gedragingen van het personeel tegen over de gevangenen met was, zooals deze in werkelijkheid is. Voordat evenwel de hden hun meening weergaven, werd het woord gegeven aan den heer Smits, om zijn stand punt en de uitbeelding van het gevangenis personeel in zijn tooneelwerk nader uiteen te zetten en te verdedigen. De heer Smits wees er eerst op, dat het voor hem een verblijdend teeken was, dat er gereageerd was op zijn stuk dit achtte hij als een niet te onderschatten succes. De gronden, waarop spr. zijn nieuw tooneel stuk beeft opgebouwd zijn de volgende Er zijn zoo dikwijls menschen, die hoorend van de veroordeeling van een schuldige, oogenblikkelijk met hun oordeel klaar staan „Ze moesten nog veel strenger straffen". Daartegen, tegen dit dikwijls bruut oor- deelen, gaat spr's stuk, dat hij aanvankelijk onder pseudoniem schreef, terwijl zijn naam eerst later bekend geworden is. In zijn werk heeft spr. dit lichtzinnig oordeel scherp aan de kaak gesteld, zooals hij met enkele voorbeelden uit de dialoog aantoont en tevens ageerde hij daarin tegen het verschrikkelijke van ons strafstelsel. De aanvallen in zijn werk, waren echter niet gekeerd tegen één persoon, doch tegen de geheeie maatschappij. Daarom moest spr. met zijn stuk indruk maken, en hij weet, dat hij dien gemaakt heeft uit de vele loftuitingen die hij daarover ontving. Wat hij schreef, moet spr. kunnen verantwoorden en dan wil hij wel met nadruk verklaren, dat hij met hetgeen hij schreef, niemand heeft willen beleedigen. De grieven gaan thans hoofdzakelijk tegen de uitbeelding van den gevangenis bewaarder. Nu wil spr. toegeven, dat de persoon, die deze rol te vervullen had, mis schien een zeer sterke uitbeelding gaf, doch hier moeten de omstandigheden van een première in aanmerking genomen worden. Bovendien was een sterke uitbeelding van dengene, die de orde en rust in een ge vangenis moet bewaren wel noodig. Spr. wilde het ware gevangenisleven ten tooneele brengen eh daarom spijt 't hem dat er thans grieven zijn gerezen. Spr. had niet de minste bedoeling de bewaarders te krenken en tevens de reclas- seering te verheerlijken. Het publiek wil nu eenmaal sensatie en daarom dient op 't tooneel gechargeerd te worden. Wie thans echter de uitbeelding van den bewaarder bij de volgende opvoeringen ziet, zal tot de conclusie komen, dat deze veel humaner is geworden, nu de omstandigheden van de première voorbij zijn. Spr. hoopt met zijn verklaringen alle misverstand te hebben opgeheven. Het was louter spr's bedoeling oifr het publiek te laten zien, wat er in de gevangenis omgaat en met nadruk wenscht spr. te ver klaren, dat hij niet heeft uitgebeeld de Haarlemsche Strafgevangenis, doch 'n mo derne strafgevangenis. De voorzitter wees er met enkele woorden vervolgens op, dat het gevangenispersoneel wel waardeering voor 't stuk heeft, maar door het stuk is een gedachtengang van den bewaarder ten opzichte der gevangenen gewekt, die niet door den beugel kan. Dat de uitbeelding thans verbeterd is, is volgens spr. alleen het gevolg van de aanmerkingen die door het personeel na de première daarop reeds waren gemaakt. Hierna verliet de heer Smits de ver gadering, waarna de onderlinge besprekingen aanvingen. De heer v. Bilderbeek wees er met alle lof voor het tooneelstuk' op, dat de figuren ontdaan moeten worden van alle fantasie en daarom juist is het grievend, dat het ge vangenispersoneel als ruw, onopgevoed, on beleefd enz. wordt voorgesteld en daarom ook vraagt spr., dat het stuk herzien zal worden. De heer Doornebosch meende, dat de heer Smits met zijn stuk niet zou bereiken, wat hij beoogde, om de eenzijdige op geschroefdheid en het overdreven tooneel. Een fout van den heer Smits vindt spr., dat hij niet met het gevangenispersoneel vooraf overleg heeft gepleegd en dit had hij toch in het belang van zijn stuk behooren te doen. De heer Karst zag in het stuk een propa gandistisch karakter. Het gevangenispersoneel wil de gevange nen humaan behandelen, waarheen thans ten sterkste zijn streven gaat en daarom juist is het voor spr. een grief, dat de gevangen bewaarder geheel in strijd optrad met de wijze, die thans gevolgd wordt. Spr. komt hierbij tot de conclusie, dat het vooruit streven van het personeel benadeeld wordt. Ook mist spr. in het stuk de voorstelling van het gevangeniswezen, zooals de schrij ver zich dat in de tcekomst denkt. Wat den bewaarder betreft, de buiten staander krijgt van hem den indruk als van een „boeman". De heer Kalf vraagt zich af, of 't wel de juiste weg is, dat men dergelijk gevangenis- werk aanschouwelijk voorstelt. Indien de figuren te sterk worden uit gebeeld, worden zij in strijd met de werkelijk heid, zooals het met den bewaarder het geval was. Verder vraagt spr. zich af, of de heer Smits wel de aangewezen man is. om een zuivere uitbeelding van dit gevangenis leven te geven. In dit verband gelooft spr. dat de heer Smits de zaken niet juist heeft gezien. De heer Bilderbeek meent dat de heer Smits bij zijn verdediging de kern der zaak omzeild heeft. Volgens spr. zal de bewaarder in de toe komst reclasseeringsambtenaar moeten wor den. De heer de Vendt heeft den „boeman" in den bewaarder niet gevonden. Dat de uitbeelding misschien onjuist was, is niet de schuld van den heer Smits en zal zijn bedoeling ook niet zijn geweest. De voorzitter kan zich bij het gesprokene behalve bij dat van den heer de Vendt, vol komen aansluiten. De heer Smits zeide, dat het publiek sensatie wilde. Maar bij uit beelding van het gevangeniswezen moet men niet van het standpunt uitgaan Wat verlangt het publiek Men moet iets geven, der waarheid getrouw. Door het optreden van den bewaarder in 't stuk is de positie der gevangenisbewaarders naar beneden ge haald en daartegen protesteert het perso neel, dat juist alles doet om humaan in zijn optreden te zijn. Welke de reden is, dat de bewaarder niet goed werd uitgebeeld, laart spr. koud. Men heeft hier alleen met de feiten rekening te houden. Nogmaals wil spr. er tegen protesteeren, dat men naar buiten uitdraagt, als zou het personeel de gevangenen niet goed behan delen. Van het tegendeel heeft spr. juist vele loffelijke getuigenissen. Daarom is 't ook nuttig geweest, dat het juiste standpunt ten opzichte van het nieuwe stuk is ingenomen. Hiermede werden de besprekingen ge sloten. In de week van 11 tot en met 17 April is alhier voorgekomen 1 geval van rook- vonk. „Handelsbelangen" no. 1918 bevat de cre diteur en lijst in 't faillissement van mej. Zus ter W. J. M. Greeve, te Bioemendaal, Zij telt 29 namen, met een totaal passief van 56.323.63. De baten zijn nog niet volledig bekend. 5% Nederland 1919 101 101 b% Nederland 1923 4A NederL 1917 7% N-L 1921 ,A. 1011/» 6% N-L 1923 D.. 1031 »/10 411/., Oude Vaart dito Gem. Ëigend. Mij „Nederland'1, 172 Scheepvaart-Unie 1,68 Rotterd. Lloyd Paketvaiit Ouae Boot Holt Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank 1931/a Indische Bank 159 Cert. Handel Mij. 146 146 ll Reso dito 147 l46i/2 *2 Geconsolideerde I8OI/4 Marine comm. Vorstenlanden 1691/, Actions id. '58 158 CótDp. Merc. Arg. Poerworedjo .1171/2 Seneoibab Deb Batavia A'dam Rubber Wai Sumatra Dordlscbe Petr. Southern Rails iir 1473/8 1473/4 Anaconda »75/l6 Comm. Maxwel 22 APRIL ilt-KO 1 L. KOERS LAlcK. KOER •StKLlJN PARIJS s 1 1 35.221 LONDEN s t OSLO 1 s 1 BAZEL 48 17 48 15 NEW-YORK '.491/2 2.491/4 TOME 1 1 PRAAG 1 441e STAATSLOTERIJ, Trekking van Donderdag 22 April. 3e Klasse 4e Lijst. Hooge prijzen: 11784 1000. 5870 12876 100. Prijzen van f 45: 55 92 374 398 409 627 647 1204 1325 1555 1975 2227 2586 2790 2838 3580 3840 4005 4128 4164 4167 5420 5448 5730 5842 5931 5941 6186 6641 7226 7235 7307 7910 8092 8452 8597 8657 8797 8887 9079 9247 9374 9459 9550 9588 9698 10208 10385 10424 10442 10536 10625 11064 11111 11210 11232 11243 12184 12262 12320 12566 12701 12992 13532 13700 13990 14169 14316 14397 14414 14656 14976 15110 15391 15591 16486 16628 16839 17363 17534 1776. 17950 18152 18379 18384 18441 18650 18727 18824 18887 18991 19098 19162 19229 x991? 20035 20302 3e Klasse 3e Lijst 4454 m.z. 4452. Geboren 21 April: A. de VriendSamson, z. C, KensenBlokker, d. 22 April: R. MantjeKok, d. Ondertrouwd 22 April: C. Noord en J, G. L, Vernhout K. Brum en J. F. Rabouw W. A. Felix en C M. A Olthoff Getrouw 22 April: H. I. v. Goor en E. M. J, Sweerts J. G. M. Bruschke en L. C. Buijs A. v, d. Bogaardt en H. Cassé D. Zaalberg en M. W, Zaalbe'g J. H. Ol denburg en C. C. H. v, d. Beek L. G. Max en B. M. E. E. Wortman F. A. Kahlman en J. G. v. d. Maaren Jansen. Overleden 21 April: A. C., 15 mnd., d. van C. W. Roosloot, L. Margarethastraat. J. A. Middelbeek, 14 j„ Zijlstraat W. J. 23 mnd., d. van J. v, d. Zee, K. Heerenstraat W. Rigter, 66 j., Koralensteeg 22 April: A. Driehuizenv. d. Werff, 53 j., Hazepa- tcrslaan. Het Amsterdamsche Gerechtshof behan delde heden het hooger beroep tegen den 39-jarigen muziekhandelaar J. K. en den 26- j.arigen C. A. K. beiden uit Haarlem, door de Haarl. Rechtbank vrij gesproken van den diefstal van den inhoud der brandkast ten rican Petroleum Company. Door het O.M. was van d:t vrijsprekend vonnis hooger beroep aangeteekend. De Procureur-generaal, mr. Van Harinxma thoe Slooten, vroeg vóór de pauze gevan genneming van den beklaagde C. A. K., die verschenen was. J. K. was niet verschenen. De verdediger, mr. De Rijke, verzette zich tegen dit verzoek. Het Hof achtte gevaar voor ontvluchting aanwezig en beval de gevangenneming van bekl. C. A. K. Hedennacht werd de knecht van den hak ker v d. D in de Bragstraat te Zwammer- dam, tegen 2 uur wakker door een verstik- kenden rook. Het bleek, dat in de bakkerij brand was ontstaan die snel om zich been greep De bewoners van 't perceel wisten nog eenig huisraad le redden, doch aan ver der reddingswerk kon niet gedacht worden. Een ware vonkenregen viel op de dicht be bouwde omgeving. De brandweer kon ech ter uitbreiding van den brand voorkomen. Het perceel brandde volkomen uit. De oorzaak van den brand is onbekend, Naar wij vernemen hebben commissaris sen van de N.V. v. d Bergh's fabrieken be sloten aan aandeelhouders voor te stellen de volgende dividenden vast te stellen: 6 pCt. op de preferente winstaandeelen A; 6 pCt. op de preferente winstaandeelen N; 15 pCt. op de gewone aandeelen A {gelijk aan 't vorig jaar) en 5 pCt op de gewone aan- deelen B; (vorig jaar nihil). VEENENDAAL, 22 April. Gisteravond vonden de rijksambtenaren uit Veenendaal, bijgestaan door den rijksambtenaar te Lun- teren, den majoor der Rijksveldwacht en een veldwachter te Ede, na een huiszoeking bij zekeren Sluit, aan den Amersfoortschen straatweg bij Lunteren. een volledige instal latie voor het distilleeren van sterken drank Sluit had. toen de ambtenaren zich bij hem vervoegden, een huiszoeking zonder verzet todgelaten In de boerderij werd evenwel niets gevonden Achter de boerderij stond een schuur en toen de ambtenaren toegang tot deze schuur vroegen, zeide Sluit dit niet te kunnen toestaan, omdat de schuur van ziin zoon was en hij hem niet kon ope nen De politieambtenaren braken daarop de deur met geweld open. In de schuur vonden zij een uitgebreide instaPatie voor het distilleeren van sterken drank. De ge heeie installatie met den aanwezigen voor raad drank werd tn beslag genomen en met een vrachtauto naar 't 'kantoor van den Rijksontvanger te Ede vervoerd Tegen Sluit werd proces-verbaal opgemaakt. AMSTERDAM, 22 April. Met 'ingang van Maandag 26 April 1926 zullen op de wagens en bij de kiosken verkrijgbaar zijn: Knipkaarten voor 10 ritten a 1. Bij het afleggen van een rit wordt de kaart geknipt en een rood contramerk af gegeven. Meerdere passagiers kunnen tege lijkertijd van zoo'n kaart gebruik maken, indien er voor wordt gezorgd, dal steeds het contramerk tegelijk met de bijbehooren- de kaart kan worden getoond: een contra merk zonder kaart is geen geldig plaatsbe wijs. Voorts zijn verkrijgbaar bij het hoofdkan toor, de kiosken en de verkoopplaatsen van abonnementszegels: weekkaarten voor 12 ritten a 1, geldig voor 2 ritten op Maan dag t/m. Vrijdag en 2 ritten op Zaterdag óf Zohdag. Van de weekkaart mag maar één passagier tegelijk gebruik maken. Het knip pen van de kaart en het afgeven van een contramerk geschiedt als bij de 10-ritten- kaart. HELLEVOETSLU1S, 22 April. H.M.'s mijnenlegger „Van Meerlant" is hedenmor gen bij het binnenkomen van de haven van Hellevoetsluis op den buitenkant van het Westelijk havenhoofd geloopen Bij de tweede poging de haven binnen te komen voer het vaartuig tegen den kademuur, waardoor aan dezen belangrijke schade werd veroorzaakt. De ,Van Meerlant" kreeg oogenschijnlijk geen schade. AMSTERDAM, 22 April. Gisteren avond is in een daartoe afzonderlijke be legde bijeenkomst van het Inlern"tionaal Juwelierscongres besloten tot stichting van een internationale organisatie, waarvan o.m. de taak zal zijn de vraagstukken, op het congres behandeld, nader te onderzoeken en actie te voeren voor de verwezenlijking van de verschalende door het congres geuite wenschen. Tot het volgend congres zal de zetel van deze internationale organisatie Amsterdam zijn, Als voorzitter is aangewezen de heer C. J. A, Begeer,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2