UÏTl^l Radio-Omroep, KERKNIEUWS. ËEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De Belgische Regeering betuigt den Italiaanschen ambassadeur te Brussel haar leedwezen over de betooging te La Louvière. Bethlen verdedigt zich tegen de aanvallen van Pallavicini. Mgr. Nolens wordt als ernstig candidaat genoemd voor het presidentschap der eerste arbeids- conferentie in Genève de volgende maand te houden. Het Poolsche kabinet afgetreden. De president weigert het ontslag te aanvaarden. De berichten betreffende overeenstemming inzake de Fransche schuld regeling tegenover de V. S. voorbarig. Onder de Radio-berichten: Overeenstemming bereikt tusschen Berenger en Mellon inzake conso lidatie der Fransche schulden. Een Britsch aanbod van een veiligheids pact aan Turkije, wanneer Turkije de grens van Mosoel, door den Vol kenbond vastgesteld, aanvaardt. Socialisten te La Louvière steken een pop in brand, Mussolini voorstellend. UIT HET 1 - t Het Poolsche kabinet afgetreden Frankrijk en de VerStaten. De overeenkomst tusschen de Ver. Staten en Italië. SOCIAAL LEVEN. De toestand in het heeren- kleedingbedrijf. Het ontslag aan de Domaniale mijnen. Georganiseerd overleg omtrent de Arbeidswet. St. Rahpaël en de gepension- neerde spoorwegemployé's. FEUILLETON. De Belgische regeering betuigt haar leedwezen over het gebeurde. De bankbiljettenvervalsching. Het Intern. Arbeidsbureau. De a.s. arbeidersconferentie te Genève. Onderhandelingen van Rusland met Scandinavië. De schuld van Frankrijk aan de Vereenigde Staten. Berenger en Mellon zijn tot overeenstem ming gekomen in de kwestie van de consoli datie van de Fransche schulden. Frankrijk zal ongeveer de helft betalen van hetgeen het thans in hoofdsom en opgeloopen rente verschuldigd is. Het accoord voorziet in be trekkelijk kleine betalingen gedurende een gering aantal jaren met eec toenemende vermeerdering over een periode van 62 jaren. Frankrijks betalingscapaciteit zal worden herzien. Gedurende de allereerste jaren zullen de betalingen waarschijnlijk niet veel de 20 millioen dollars overtreffen, die Frankrijk thans betaalt voor de door Frankrijk gekochte oorlogsvoorraden. Het herstel van den Franschen franc. De „New York Herald" maakt melding van een vrijwilige bijdrage van 100.000 frs. ter bevordering van het herstel van den franc. De relletjes in de Roe Damré- mont. .n het proces tegen de communisten, be schuldigd van doodslag in de rue Damré- mont te Parijs, vroeg een advocaat nadere mededeelingen over de fascistische organi satie. De getuige antwoordde niet te weten wat de advocaat bedoelde. Er ontstond daarop een levendige woordenwisseling tus schen de advocaten der beide partijen, waar op de president uitriep: „Men zou meenen zich in een openbare vergadering te be vinden." Een brigadier van politie, die vervol gens werd gehoord, vertelde dat de com munisten tot het uiterste werden gebracht tpen zij de meeting verlieten, daar een indi vidu hun kwam vertellen, dat men niet ver daar vandaan op andere commuimten schoot. Een andere getuige, die deel uitmaakt van de „Jeunesses Patriotes" en bij de on geregeldheden werd gewond, verklaarde dui. delijk het bevel te hebben gehoord: „Deu- xième section! Feu k volontél" De advocaat Torres bracht vervolgens voor bet Hof de op schrift gestelde conclu sies ter kennis aangaande het niet in acht nemen der reglementen Hij was van oordeel dat de president nalaat den beklaagden bij het wegzenden der getuigen te vragen of zij niets te antwoorden hebben op de getuige nissen. 'De zitting werd ten tweede male ge- Schorst Bij de hervatting besloot het Hof niet verder in te gaan op de in de conclusies van den advocaat der verdediging genoemde feiten. Het verklaarde het niet noodig te hebben geacht den beklaagden vragen te stellen over de verklaringen der getuigen, daar de beklaagden en getuigen het er over eens waren ééns en vooral te zeggen dat ze elkaar niet kenden. De zitting werd daarna zonder ander in cident opgeheven. De hertogin van York. De hertogin van York is bevallen van een dochter. Uit het Lagerhuis. •i f ^a=er"UIS "«eft gisterenavond de ar- tikelsgewijze behandeling van het wetsont werp inzake de bezuiniging beëind gd. Het ontwerp is nergens geamendeerd, zoodat de derde lezing heden kan plaats heboen. Dan zal MacDonald een voorstel indienen tot verwerping van het ontwerp. De kwestie van Mosoel. Volgens een telegram uit Konstantino- pel aan de bladen gelooft men, dat Britan- nië aan iurkije een veiligheidspact van lan gen duur met economische voordeelen heeft aangeboden, indien Turkije er in toe stemt de grens van Mosoel te aanvaarden zooals die door den Volkenbond is afgeba kend. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat ei geen officieele mededeelingen worden ge daan over de vorderingen der onderhande lingen over Mosoel in Angora; het kabinet is thans bezig, de nieuwe voorstellen, die de Britsche ambassadeur heeft gedaan, te onderzoeken. Deze voorstellen behelzen: la. Dat de tegenwoord ge linie van Brus sel verder naar achteren zal worden ver legd, maar zoo. dat Mosoel binnen het ge bied van Irak blijft; l 2e. dat de zone om Mosoel gedemilitari seerd wordt en aan een bijzonder beheer onderworpen; 3e. Er zal tusschen Turkije en Irak een pact van non-agressie worden gesloten'on der deelneming van Perzië; 4. Groot Britannië en Turkije sluiten een conventie van onzijdigheid, ongeveer gelijk aan de onlangs gesloten Fransch- Turksche overeenkomst; 5e. Voor het geval omtrent het voor gaande overeenstemming wordt bereikt, ga- -andeert Engeland aan Turkije een leening op gunstige voorwaarden. 6. Groot-Britannië verbindt zich om aan Turkije bepaalde materieele en financieele belangen te waarborgbn; 7e. Na onderteekening var- het verdrag vordt Turkije lid van den Volkenbond; 8e. Om alle mogelijke verzet en complica tes in de toekomst te vermijden, verbindt Engeland zich er voor te zorgen dat de Vol kenbond deze Entente dadelijk zal ratifi- seeren. De officieele Britsche draadlooze dienst waarschuwt, dat men berichten over be paalde voorstellen van den Britschen am bassadeur onder voorbehoud dient te aan vaarden. Als doel der onderhandelingen geeft de draadlooze dienst aan het „smake lijker" maken voor Turkije van de beslissing van den V. B. inzake Mosoel door een nadere regeling van de linie van Brussel en door het effenen van den weg voor betere economische betrekkingen tusschen Irak en Turkije. „Mussolini" in brand gestoken. De minister van binnenlandsche zaken heeft een onmiddellijk onderzoek gelast naar een incident, dat gisterenavond te La Lou vière is voorgevallen tijdens een socialis tische demonstratie tegen het fascisme. Na afloop der vergadering werd er een optocht gehouden; bij het ontbinden van de stoet werd een pop in brand gestoken, Mus solini voorstellend, die door de straten was meegedragen De pop was in het zwart ge kleed, had een fascistische pet op en een verband over den neus La Louvière heeft een socialistischen bur gemeester; de politie kwam niet tusschen- beiden. Markies Negretto-Cambiato, de Italiaan- sche gezant te Brussel, is dringend naar Rome geroepen en is reeds daarheen ver- 'rokken. «EeA verklaring van den Turk- schen gezant in Denemarken De Turksche gezant in Denemarken. Ali Haldar Bey. heeft in een interview ver klaard, geen officieel bericht te hebben ont vangen van een dreigend conflict tusschen Italië en Turkije. Indien Turkije evenwel wordt aangevallen, zal dit land zich met alle kracht verdedigen. Indien het tot oorlog komt, zullen wij op dezelfde wijze optreden als in den laatsten oorlog tegen Griekenland. Rusland zal neu traal blijven op grond van het verdrag van 17 December 1923. Een Dcensch-Poolsch arbi- trageverdrag. Gisteren werd, naar de Deensche draad looze dienst meldt, te Kopenhagen professor Makowski uit Warschau verwacht, die de aoolsche regeering zal vertegenwoo'digen bij de onderhandelingen over een arbitrage- verdrag tusschen Denemarken en Polen. Het verdrag met Rusland. De d:olomatieke correspondent van de „Daily Tel." bespreekt nog eens uitvoerig het a.s. Duitsch-Russisch verdrag. Hij betoogt o. a. dat Du'tschland wettelijk en formeel tot een en ander Gerechtigd is, maar dat bij de huidige psy chologie van de Sovietregeermg en haar haat te*en den Volkenbond en tegen En- ge'and Tsjitsjerin en zijn col'ega's vroeger of later zullen trach'en Du tschland's po sitie tegenover 4»n Vo'kenbond en Enge land te bemoeilijken. Niettenrn is men thans afkeerig er van "en druk op Du;tsch'and te oefenen, aan gezien men den tekst van het verd'ag wil afwachten en aangezien het nog altijd tijd voor een interventie is tusschen het afslui ten van het verdrag en de ratificatie. Beha've de teleurstelling over het ge beurde in Maart hebben nog andere rede nen geleid tot bespoedig ng der onderhan delingen met Rusland en wel dat terzelfder tijd en snel achtereenvolgens Italië en frankrijk getracht hebben met Servië en Roemenië verdragen te sluiten en dat de- re in het bijzonder teGen het Duitsche Rijk gericht waren, waarbij dan nog kwam dr verandering van het vroegere Poolsch-Roe- meensche verdrag van een wederzijdsche vaarborging van hun Oostelijke grenzen, "lus ook van de Poolsch-Duitsche grenzen Berlijn zag daarin een groeiende bedreigin' en een pijnlijke omsingel ng welke strijdi* was met den geest van Locarno, een mee ning, waarin van Engelsche zijde gedeeld wordt. Ten slotte gewaagde Kellogg van de po gingen tot arbitrage in het geschil over facna en Arica, en besloot met te verklaren, dat de Amerikaansche buitenlandsche poli tiek geen streven naar imperialisme, naar het verkrijgen van grondgebied of politieke en economische overheersching inhoudt, maar slechts den wensch om onder gelijke voor waarden te leven en samen te werken. De strijd om Peking. Volgens den correspondent te Peking van de „North China Dail News" hebben de troepen van de Koeomintsjoen, alvorens Peking te ontruimen, pen vreeselijke wraak oefening bedreven. Op het laatste oogenblik werd de geheele militaire wacht van het kabinet, die op 18 Maart op^de studenten schoot, afgemaakt. De leden der wacht wer den buiten den gelen tempel gebracht waar zij met mitrailleurs werden doodgeschoten. Slechts vijf ontsnapten op een totaal van 400. ten. Hierop werden de onderhandelingen afgebroken. Minister-president graaf Skrzynski heeft gisteren bij den president der republiek het ontslag van het geheele kabinet ingediend. Uit Warschau wordt gemeld, dat de staatspresident heeft geweigerd de ontslag aanvrage van het kabinet-Skrzynski te aan vaarden. Groot opzien baarde het in pohtiekê kringen, dat de staatspresident gisterenmid dag een langdurig onderhoud met maar schalk Pilsoedski heeft gehad. Men verze kert echter, dat hierbij geen politieke noch uitsluitend militaire kwesties ter sprake zijn gekomen. Uit Washington wordt gemeld, dat de onderstaatssecretaris van financiën in het openbaar met nadruk de berichten uit Pa rijs heeft tegengesproken, volgens welke binnenkort een regeling der Fransche schulden aan Amerika tot stand zou ko men. Hij verklaarde, dat deze geruchten tendentieus zijn en voegde hieraan toe, dat een overeenkomst niet kan worden geslo ten alvorens de quaestie door de Ameri kaansche schuldencommissie is behandeld. De Senaat heeft met 54 tegen 33 stem men de regeling met Italië inzake de oor logsschulden goedgekeurd. Dreigend conflict. Men schrijft ons van werknemerszijde: Maandagavond hielden de samenwerkende vakbonden in de kleedingindustrie een ver gadering voor de maat-confectiezaken. Door de hoofdbesturen werd verslag uitgebracht van de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Na de in leiding werd namens verschillende personee- len betoogd, dat de voorstellen der werk levers geen goede basis vormen voor een overeenkomst. Met algemeene stemmen werd besloten de gemeenschappelijke vergadering der hoofd besturen op Woensdagmorgen a.s. af te wachten en daarna opnieuw bijeen te komen voor het nemen eener beslissing. Op aandrang der vergadering werd den hoofdbesturen met algemeene stemmen vol macht gegeven voor het zoo noodig treffen van scherpe maatregelen, om tot een rede lijke overeenkomst te geraken. Besprekingen tusschen de bonden en de directie. Maandagavond had te Kerkrade een be spreking plaats tusschen de mijndirectie van Ie Domaniale Mijnen en afgevaardigden van 'e Algemeene Nederlandsche, de ^nristelijke, ie Neutrale en de Protestantsch-Christelijkr Mijnwerkersorganisaties, in zake het aange legde ontslag, op genoemde mijnen. Van de zijde der vakorganisaties werd er op aangedrongen alle ontslagenen terug te nemen en afvloeiing der arbeiders geleidelij. te doen plaats hebben, door voor eventueel vertrekkenden, geen nieuwe arbeiders aan t stellen. De mijndirectie deelde mede, hierop ni te kunnen ingaan, op grond van het feit, dat op deze mijnen de wisseling van het perso neel zeer gering was, zoodat de afvloeiing te lang zou duren. Echter deelde z„ mede e ontslagen arbeiders zoo billijk mogelijk ver deeld te hebben en in de eerste plaats ont slag te hebben aangezegd aan arbeiders, die kort in dienst waren en verder aan hen, waarvan het werk t.e wenschen overliet, b.v wegens herhaald verzuim, enz. De vakorganisaties wezen er op, dat zulks niet altijd geschied was, want da' er arbe' VRIJDAG 23 APRIL. HILVERSUM, 1050 M. 12 en 7.30 Politie- ber. 67 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o.l.v. Fr. Lupgcns. 77.30 Lezing door den heer F. A. Boter- weg, over: Is de Volkenbond een „Fata Morgana", 7.45 en 10 Persbcr. 8.10 Aansluiting van de stadsgeboorzaal te Lei den, alwaar uitgevoerd wordt: „La Croi- sade der Tnfants", in 4 deelen naar het gedicht van Marchel Schwob Muziek van Pierné. Mia Peltenburg, sopraan. Joy Mac. Anlen, sopraan. L. v Tulder, Tenor. Ra- vellibas, barriton. Toonkunstkoor en Re sidentieorkest, o l.v. A. H. Tierie. DAVENTRY, 1600 M. - 10.20 Het radio kwartet en solisten (alt, tenor, en cello). 11.5012.20 2e Orgelbespeling in St, Mary Le Bow. 12 201.20 Muziek van hotel Metropole. 1.50 Speeches, gehou den aan het diner van de Shakespeare Club. 3.20 Voorlezing van St. George for merrie Engeland. 3.35 Concert. M. Deacon, sopraan: Z. Moore-Liedjes a. d. piano. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Or kestmuziek. 6.05 Lezing: St. George's Hospital appeal, 6 10 Uitt'eksel uit de radiobladen. 6,20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Causerie: Seen on the screen. 6.45 Pianosonate's van Men delssohn. 7 Lezing: The R. A. F. Ap- prentic scheme. 7.20 Concert. St. Ge orge for Merrie Engeland „Shakespeare and St. George", O kest, koor en solis ten. De London Radio-Players in: „King John", 5e acte 7e scene. 8.35 Lezing: Engeland down the ages Daarna weer koor en orkest. 9.20 Tijdsein, weerber. nieuws. Lezing: Zeebrugge (23 April 1918) 9.50 „Mrs. Pepys", ballade opera van C. Bax. 10.2011.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). I.05 Nieuws. 4.05 Orkestconcert. 7.35 Engelsche les. 8.05 Concert, gc. wijd aan een Fransche provincie. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 8.05 „Lconce und Lena", klucht in 3 acten van G. Büchner. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 262 M. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Sportcauserie. 8.05 Gramofoonmu- ziek. 8.30 Ha-monikamuziek. MONSTER, 410 M. - 12.35—1.50 Vroolijk concert. 3.103.35 Der Heiland Dich- tung". 3.355.05 Orkestconcert. 5.05 Voordracht in Frankfurter Dialect. 5.35 Lezing: Das Brot. 6.206.50 Le zing. 7.20 Engelsche les. 8.05 Concert door het Stedelijk strijkkwartet.- 9.05 Marschmuziek. Iers waren met veel dienstjaren, die ten gevolge van den mijnarbeid thans wat minder presteerden en daarom ook ontslagen war mi De mijn-directie ontkende, dat oit de bedoe ling zou zijn geweest en verklaarde zien be. reid naar de betrokken gevallen een onder zoek in te stellen en eventueele onbillijkhe den op te heffen. Een conferentie van werkgevers en arbei dersorganisaties. Te Utrecht heeft een conferentie plaats gevonden van vertegenwoordigers van pa troonsorganisaties en die van arbeidersor ganisaties in het bakkersbedrijf, welke door de R. K. Bond van Bakkerspatroons was uitgeschreven. De vergadering was belegd naar aanlei ding van' de uitlating in het „Vóórloooió Verslag", waaruit blijkt, dat den Minister de kleinen bakkerijen wil tegemoetkomen. De patroons meenden dat men daarover eens met elkander moest praten en zij wil den den Minister verzoeken, in ieder geval het beginuur in de groote steden van 6 u. op 5 u.i te brengen. Over dit laatste wilde de vertegenwoordigers der arbeidsorgani saties niets weten. Na lange bespreking besloot men in de e.v. vergaderig van de Hoofdbesturen het voorstel aan de orde te stellen, den Mini ster te verzoeken, een commissie in het le ven te roepen, bestaande uit patroons- en arbeiders vertegenwoordigers, liefst onder leiding van een hoofdambtenaar. Deze commissie zou dan het recht moe ten hebben om het geheele paragraaf 4 van de Arbeidswet onder de oogen te zien en eventueel wijzigigs voorstellen bij den Mi nister in te dienen, mits de Minister bereid is met zijn wijzigingen te wachten tot de commissie met haar werk gereed is. De hoofdbesturen hebben zich allen met het Verzenden van een dergelijk schrijven accoord verklaard. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van het bestuur van „St. Raphael", R.-K Bond van Spoor- Tramwegpersoneel,' om binnenkort in verschillende, vermoede lijk een viertal, plaatsen van ons land ver gaderingen te beleggen voor de gepension- neerde leden der organisatie en hunne echt- genooten ter bespreking van de nieuwe pen sioenwet, alsmede van nog enkele andere belangrijke vraagstukken. Z. D. H de Bisschop van Haarlem heelt 'n nieuwe parochie opgericht te Amsterdam- Zuid a d Amstei onder den titel van den H. Thomas van Aquine, en benoemd tot eersten pastoor dezer nieuwe parochie den WclEerw Pater fr. F J A Dickmann O.P. en tot kapelaans de WelEw. Paters fr. G. L. Binkhorst en fr. L. C. Biesta OP. Graaf Malthen hijgde van benauwdheid. „Gevoelt gij u nu wat beter?" vroeg Com ad spottend. „Wij hebben nog veel met elkaar te spre ken, heer graaf, en ik beloof u, dat het ge- spiek interessant zal zijn Maar gij moet u over n»rts meer verwonderen. Ik bewaar nog verschillende verrassingen voor u." Graaf Malthen slaakte een diepen zucht. ..Ellendel.ng! Moordenaar! Dief!" zei hij met gesmoorde stem. ,,En wat ben ik nog meer?" vroeg Con rad met een afschuwelijken grijnslach. „Al zegt gij ook nog zooveel, dacht gij dan dat ik mij ook maar het minst daarom bekom mer? Ja, ik weet dat alles wel. Ik weet het al lang. en gij weet het evengoed als ik Anders zoudt gij mij het loon niet hebben uitbetaa'd, dat ik tot nu toe van u heb ontvangen. Gij waart wel genoodzaakt dat te doen, want gij had iemand noodig als ik ben. En w.-r bad gij een tweeden, zoo als ik kunnen vinden?" „Moordenaar"! herhaalde graaf Malthen, terwijl hij weer wanhopige pogingen deed, zich uit zijn knellende banden te bevrijden. „Ja zeker. Ik ben een moordenaar, een moordenaar in uw dienst heer graaf Maar al uw beleediglngen zijn volkomen nutte loos. Zij laten mij volkomen koud, omdat zij mij worden toegeslingerd door iemand, die nog misdadiger is dan ik En al schreeuwt gij nu nog zoo bard. niemand kan u hooren. Gij weet wel, dat op dit uur de oude Ruth zich met uw be.de slachtoffers aan het einde van het park bevindt, en uw slem niet zoover kan doordringen. En boven dien heb ik nog wel een middel, uw het zwijgen op te leggen, als dat noodig mocht zijn. Terwijl hij dat zeide, toonde hij graaf Malthen de punt van een scherp mes, waar mede hij het koord om den hals van zijn slachtoffer iets losser had gemaakt. Maak dus niet al te veel misbaar," zoo voegde hij er bij, „ander zou ik geen cogen- blik aarzelen u den hals af te snijden.' „Maar dan wordt gij zelf als moordenaar opgehangen." zei graaf Malthen. „Neeen, heer graaf, dat zal niet gebeuren, en ik zal mij de moeite geven dat alles uit te leggen." Toen nam hij een stoel en zette zich naast zijn slachtoffer neer. „Mag .k zoo vrij zijn, te gaan zitten, heer graaf?" vroeg hij spottend „Ik heb n°g lang met u te praten." Hij zweeg eenige oogenbükken en ver volgde toen: „Gij hebt al te veel hooi op uw vork ge nomen, heer graaf, en de kruik gaat zoo lang te water, tot zij breekt. Ik heb u groote diensten bewezen, dat zult gii moe- Ten slotte rijst nog de vraag, of het Duitsch-Russische verdrag in Genève moet worden geregistreerd. Het officieele Brit sche standpunt ter zake is, dat dit niet ge schieden moet wanneer het verdrag geslo ten wordt, vóórdat Duitschland tot den Bond is toegetreden. De politieke crisis in Polen, De minister van Arbeid, de minister van Sociaal Welzijn en onderminister Hausner hebben heden bij den minister-president hun ontslag ngediend. Bij de rechterzijde en in het centrum zijn krachten aan het werk, die Skrzynski wil len bewegen leider van het rompkabinet te blijven en na 1 Mei de regeering te reorga- niseeren. Men verwacht echter, dat reeds morgen een definitieve beslissing zal worden ge nomen. De valsche munterszaak. Algemeen wordt aangenomen, dat de onthullingen van Palavicini den val van hel kabinet zullen tengevolge hebben, te meer waar van die zijde nog meer te verwachten is. Tijdens de rede van Palavicini was graaf Bethlen niet in de zaal. Toen hij kwam, deelde hij mede, dat hij op de aanvallen zou antwoorden, Bethlen verklaarde in de wandelgangen, dat hij er niet aan denkt af te treden. De huishoudelijke commissie uit het par lement stelt voor Pallavicini gedurende dertig zittingen uit te sluiten Groote oppo sitie tegen dit voorstel wordt verwacht. De hongerkunstenaars. De politie te Weenen, heelt verboden de „hongerk'unst" in het publiek uit te oefenen. Een „bierstaking." Uit Weenen wordt aan het „Berl. T.' ge meld, dat de restaurateurs aldaar op 26 dezer een algemeene „bierstaking" zullen beginnen. De bierbrouwerijen hebben n.l. haar prijzen verhoogd en de restaurateurs hebben zich als één man aan de zijde van het publiek geschaard. Zij verklaren, dat zij na 26 April geen bier meer zullen schenken, tenzij de brouwerijen de prijzen weer ver lagen. Het koloniale vraagstuk in Italië. Het fascistisch orgaan „II Trevere", dat voor enkele dagen de noodzakelijkheid had betoogd v#n koloniale mandaten voor Italië is plotseling radicaal van meening veran derd. Een oplossing, bestaande in het verleenen van een mandaat aan Italië, schrijft het blad nu, moet van de hand worden gewezen, lo omdat het maar een tijdelijke oplossing zou zijn; 2o. omdat het vraagstuk der grond stoffen, waaraan Italië behoefte heeft, er niet door wordt opgelost: 3o. omdat het ook het probleem der ïtaliaansche arbeiders in het buitenland geen stap verder zou bren gen en 4o. omdat het verleenen van een of ander mandaat Italië zou beletten later zijn rechten en behoeften te doen gelden. Het handelsverdrag van Portugal met Duitschland. Het voorloopig handelsverdrag met Duitschland is tot 2 Juni verlengd. De waarschijnlijke antwoor den van Abd-el-Krim. De correspondent der „Matin" te Oedjda meent te weten, dat de antwoorden van Abd-el-Krim, die Caïd Haddoe meebrengt zoodanig zijn dat de besprekingen rustig zullen kunnen worden hervat. De eerste besprekingen in Marokko In officiee'e kringen is men van oordeel dat hef vei-sch'l van inz:cht tusschen Fran sehen en Spanjaarden en Rifïijnen 'n Geen "nkel oozicht de kern de- onderhandelin gen raakt: aangezien het a"eén Gaat om de vaststelling der wapenstilstandsvoorwaar den. nood'G voor het beginnen der officieele "in-terhandel'ngen. Frankrijk zou van geen wijken weten at betreft de maa'regelen, onmisbaar voor den vrede in Ma-okkn. met name de ver wijdering van Abd-el-Krim de onderwer- p'nG zonder voo-behoud aan den sultan. Frankrijk weitfert niet om de voorstellen van den tegenstander in overweg'ng te nemen, mits zij de vediGbe'd der Fransche 'roenen waarborGen Frankri'k wil in vrede het beschavingswerk voortzetten; de onder handelingen moeten toonen of de R'ffijnen den vrede al of niet willen. Naar aan'e'd:nG van den onGunstigen in druk, d'e het R;ffijnsche commun:qué m conferentiekrngen heeft gemaakt heeft \zer Kan het Gedesavoueerd en verzekerd dat het, ofschoon het een bemeo doet on de openbare meening der wereld, niet had moeten worden gepubliceerd. Het drankverbod in de V.S De voorstanders eener wijzigmg van het drankverbod hebben g steren een overwm- n:nG hehaa1d. doordat bet in de wetgevende vergadering van den staat New York me' 87 tegen 62 stemmen een reso'utie werd aangenomen tot net houden eener volks- stemnrng in den gehee'en staat over he' drankverbod ter ge'eGenhe'd van de nieu we verkiezingen in November. Een radiografische rhèni'e Ofschoon slechts een fo'o overgebracht 'angs radiograf'schen weg uil Londen, be- --hikbaar was, heeft de Bankers Trust Cv. a'h'er een chèque van 1000 do'lar uribe- 'aald, ge'rokken door generaa' Harbord -•res'dent der Ra^'o Association of America d'e thans te Londen vertoeft. Dit is de eer- 'te maal dat een dergelijke betaling word' Gedaan. Amerika's buitenlandsche politiek. v Kellogg, de Amerikaansche staatssecreta ris van buitenlandsche zaken, die aan een feestmaal der Associated Press het woord heelt gevoerd, verklaarde dat de Ameri kaansche regeering een overeenkomst, die het in 1921 in Washington begonnen werk ten erkennen. En nu zult u wel zeggen, dat gij mij zóó' ruim betaald heb, dat ik in staat was een groot fortuin op te sparen, zonder nog te spreken over dat befaamde testa ment, Maar nu zijn de toestanden totaal veranderd, dat zal ik u trachten te doen inz.en. Tot nu toe had ik er groot belang bij, u nog wat te laten laten leven, maar nu ben ik tót mijn grooten spijt genoodzaakt, een eihd te maken aan uwe krankzinnige dwaasheden. Anders zou ik mijze'fven er aaü blootstellen, n.et alleen mijn fortuin te verliezen, maar ook zelf de grootste on aangenaamheid te ondervinden, en met de Justitie kennis te maken." „Ik beloof je een m.llioen!" viel graaf Malthen hem in de rede. t Conrad schudde het hoofd. „Dat is volkomen nutteloos heer graaf. Al zoudt u mij uw geheel fortuin beloven, tcch zoudt u uwe beloften niet kunnen houden." Waarom niet?" „Omdat u de macht niet meer hebt, heer graat. U hebt in uw krankzinnige en mis dadige dwaasheden geen maat weten te houaen. En dat is de oorzaak geweest van uw verderf. Gij hebt Fabienne de Chaligny weten te ontvoeren, en dat was al eer bijzonder groot waagstuk. Zoowel voor mi, als voor u. Wij hebben groote kans geloopen pen te worden opgehangen." „Ik zou je gered hebben, ten koste van mijn fortuin." „Onzin! Verbeeldt gij u dan, straffeloos alle misdaden te kunnen bedrijven, omdat zou voltooien, met vreugde begroeten zou. Elke definitieve stap in de richting der ont wapening, hoe klein ook, is van grootcr waarde yoor de bevordering van den wereld vrede, dan eerzuchtige, theoretische plan den. De Ver. Staten hebben vrijwillig hun Bewapening te land tot een minimum ver minderd., Het verheugt ons, aldus Kellogg, dat onze positie dit veroorloofde, doch wij zijn niet gerechtigd de verschillende problemen over het hoofd te zien, waartegenover andere naties zich zien gesteld. Wij zouden eiken Stap, die door andere landen ten opzichte van de beperking der bewapening te land mocht worden gedaan, met vreugde begroe ten. Ten opzichte van China heeft de regeering getracht de in de overeenkomst van Washington vervatte beloften aan de Chinee- zen na te komen. Zij is voorts niet van de traditioneele Amerikaansche politiek in het beoogde ver drag met Turkije afgewezen. De Belgische regeering heeft den Italiaan schen ambassadeur te Brussel haar leedwe zen betuigd naar aanleiding van de betoo ging te La Louvière. Bethlen heeft in de Nat. Vergadering de Dinsdag door Pallavicini tegen hem inge brachte beschuldiging van de hand gewezen en verzekerd, dat Nadosv is ontslagen, zoo dra zijn medeplichtigheid aan het schandaal tjekend was, aan welks instructie Nadosy geen deel nam. Het is niet bewezen, dat Nadosv ook een rol heeft gespeeld in de vervalsching der Tsjechische bankbiljetten. Bethlen, na de bewering te hebben tegen gesproken, als zou de regeering kennis heb ben gedragen van de vervalsching der Tsjechische bankbiljetten, verklaarde, hier omtrent eerst bij de arrestatie van Meszaros iets te hebben vernomen. In verband met de vervalsching van de francsbiljetten las Bethlen verklaringen van Palavicini en graaf Sigray voor, volgens welke prins Windisch Gratz zou hebben gétuigd, dat Bethlen wel iets van de verval- schingen zou hebben geweten, maar dat hij er tegen was geweest. Graaf Bethlen ver wees in verband hiermede ook naar zijn in de parlementaire commissie afgelegde ver klaringen, dat hij de plannen van Windisch- Gratz terstond had afgekeurd en Nadosy naar aanleiding daarvan instructies had ge-, geven. Voorts las Bethlen getuigenverklarin gen voor van minister Vass, bisschop Mikes en prinses Windsch-Gratz, volgens welke de uitlatingen van Pallavicini eveneens met de waarheid in strijd zouden zijn. Ten slotte keurde Bethlen de houding van Pallavicini scherp al. De rede werd door zijn aanhangers langdurig toegejuicht. In het nieuwe arbeidspaleis te Genève is gisteren onder presidium van den Franschen regeeringsafgevaardigde Fontaine de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeids bureau bijeengekomen. Tijdens de eerste publieke zitting heeft de directeur Albert Thomas eenige waardee- rende woorden gewijd aan den onlangs ver trokken hoofdambtenaar J. J. de Roode, thans lid der redactie van „Het Volk." Thomas prees De Roode als bekwaam mede werker, wiens heengaan in het bureau alge meen werd betreurd. Hoewel momenteel nog niet met zekerheid kan worden gezegd, wie dit jaar het voor zitterschap der twee arbeidsconferenties', die hier in Mei en Juni zullen plaats hebben, zal bekleeden, schijnt mgr. Nolens een van de ernstigste candidaten voor het presidium der eerste conferentie te zijn, die 26 Mei aanvangt. Nolens' candidatuur is te Genève al ver schillende jaren achtereen besproken, zoodat de kans zeker groot is, dat hij dit jaar door de conferentie wordt gekozen. Op de eerste conferentie zullen alleen al gemeene arbeidskwesties ter sprake komen De tweede conferentie, die 6 Mei bijeen komt, behandelt uitsluitend arbeidsvraag stukken bij de zeevaart. Géruchten, v/elke de ronde hebben ge daan, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen Rusland en de Scan dinavische landen over een wederzijdscli waarborgverdrag, worden, naar het „Berli ner Tageblatt" uit Kopenhagen verneemt, van bevoegde zijde bevestigd Rusland onderhandelde met Finland, Zwe den en Noorwgen, niet echter met Dene marken. De Russen wilden met deze drie landen een verdrag sluiten, waarin de te genwoordige grenzen gegarandeerd zouden worden. Finland stelde echter den eisch, dat men bij eventueele oneenigheden den Volkenbond tot scheidsrechter zou benoe men, waarvan de Russen niets wilden we- gij onmetelijk rijk zijt? Neen. dat is een groote dwaling, Er zijn grenzen, die men niet straffeloos kan overschrijden. D.e ont voering van Fabienne de Chaligny was buitengewoon interessant. En zelfs vermake lijk. En alles was op bewonderenswaardige wijze voorbereid. Die lof kan ons niet wor den ontzegd. Ik zeg: ons, want gij weet wel, dat ik niet wem g aan het welslagen van die onderneming heb meegewerkt. En ik heb dat met he' grootste genoegen gedaan, en ik zal ook niet ontkennen, dat ik er veel voordeel bij genoten heb, maar daarbij had gij uw moeten bepalen. Die onder neming was nu eenmaal schitterend gelukt. Waarom waart gij daarmee niet tevreden? Waarom waart gij niet te verzadigen? Nauwelijks was uw wensch vervuld, of de waarzin greep tl opn.euw aan. Ik kan geen beteren naam daarvoor vinden. Toen hebt gij een kind willen hebben om he.t ook bloed af te tappen. En weer heb ik aan uw ver langen voldaan, hoe gevaarlijk d.e onder neming ook voor mij was. En bijna was hei i slechts met mij afgeloopen. Toen de moeder, van dat kind mij in de straten van Parijs- herkende, kostte het mij de grootste moeite aan een vervolging te ontsnappen.." .JTaar gij zij er ook vorstelijk voor be- taa'q" yiél graaf Malthen hem ongedulde In" dè" rede. „Waarover beklaagd gij u dan? Conrad haalde de schouders op. ,KIk „ondervindt nu wel, dat men niet op dankbaarheid moet rekenen, als men zijn leVén voor een groot heer in gevaar stelt," antwoordde hij. Maar graaf Malthen luisterde n.et e«ns naar hem. Hij bedacht alleen, dat hij nu zijn schandelijke plannen, niet verder kon voortzetten. En op het gelaat van Conrad lag een groote, een duivelachtige voldoening te lezen, omdat hij nu zijn meester zoo straffe- loos kon kwellen. „Ja heer graaf," zoo vervolgde hij, „ik was bijna verloren. En ik moet wel zeggen dat gij alles gedaan hebt om ons ,n het verderf te storten. Maar gij zijt nu zeker verloren. Ik ben er zeker van, dat Maurice de Prévannes er de bewijzen van heeft, dat Fabienne de Cha'igny nog leeft.... En Maurice is hier. Hij leeft." „Is het mogelijk, dat hij nog leeft?" riep Graaf Malthen uit, terwijl hij een wanhopige beweging maakte, om zich uit zijn banden te bevrijden. „Ja zeker, hij leeft! Hij heeft uit de mijnen van Yalka weten te ontsnappen. Op welke wijze :s mij een raadsel. Maar weel gij wel wie in gezelschap is van Maurice de Prévannes en zijn ordonnans?Neen ik zal uw geduld niet langer op de proei tenen", zoo vervolgde 'hij spottend, „Het s do moeder van de kleine Marthal En nog vergezelt hen iemand, die ook de eerste naai bij hen was. Er ontbreekt slechts één en dat :k dokter Miniéres. Graaf Malthen was doodsbleek geworden. Hij knarsetandde van woede N.emand had kunnen zeggen, wat nu de grootste oorzaak was van zijn wroeging; of- i wel zich het weerlooze slachtoffer te zien j van zijn gewetenloozen medehe'per, of wel het werk, dat hij met duivelachtige sluw- he.d had opgebouwd, nu te zien vernietigd. „Gij begrijpt wel, heer graal, dat ik nu heb mgez en, dat wij noodzakelijk het onder spit moeten delven, nu wij tegenover zóó veel vijanden staan. En ik heb er mij. ook rekenschap van gegeven, dat k het gelag zou moeten betalen. En na lang nadenken kwam ik tot de overtuiging, dat ik mij in de droevige noodzakelijkheid bevond mijtic belangen van de uwe te scheiden," „Maak mij los" riep hij uit „Wij hebben nog den lijd naar Amerika le vluchten. Ik beloof u de helft van mijn fortuin." Conrad scheen nog een oogenblik te aarzelen. Maar het duurde niet lang. En na goed het voor en tegen te hebben rverwogen, vèrvolgde hij aldus: „Neen, waarde graaf. Als ik op uw voor tel inging, dan zoudt gij weer opnieuw met uw krankzinnige dwaasheden beginnen. En me zou dan weer het gelag betalen? Na- uurlijk de arme Conrad!En wat zal er van uw fortuin overblijven, als de Justitie •,ich met uw zaken zal gaan bemoeien? En k heb nog altijd mijne spaarpenningen.... "n als gij.... verdwenen zijt, dan ben ik uw irfgenaam." „Maar als ik je goed begrepeh heb, dan denkt gij nog van mij te erven, nadat gij mij vermoord hebt. En kent gij dan de wetten niet? Weet gij dan niet, dat een moordenaar niet van zan slachtoffer kan erven?" (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6