Be Nieuwe Reep, I. C. HAAN KARPETTEN. Voor Eerste en Plechtige H. Communie JANvanWUK Groote JamWeek en toch de 10% Korting ïrooin Dreestnann Het beste Handelsonderwijs Kunstmest, Plant-Tuinaarde Grint - Schelpen - Zand Graszoden G. T. NIEUWENHUIZEN De stoute streken van Boefie en Foefie, de rattenbengels. J. G. WASSENAAR 21.90 16.90 105.— 79— ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Koningstraat 7 b.d. Groote Markt Tot Woensdag a.s. alleen in Haarlem ■imihi' pii hm li lii m inn ui in ii i ,ii fjim—em—h—p Jam - Appelstroop Bessensap Elke kooper van 2 potten ontvangt 3 potten Elke kooper van 4 potten ontvangt 6 potten Elke kooper van 6 potten ontvangt 9 potten Elke kooper van 8 potten ontvangt 12 potten STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Interpellatie. Indische begrooting voor 1926. Forensen'belasting. De watersnood. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. U vindt de grootste sortee ring in ALLE KWALITEI TEN en afmetingen, tegen d»e laagste prijzen. - - - - 17 JANSWEG 17 Zie sorteering en prijzen in onze ETALAGES. VOOR FRAAIE CADEAUX! LAAT HET DE EERSTE REEP ZIJN, DIE GIJ HOOPT. OPGERICHT 1833 TELEFOON 10250 BARTEL JORISSTR. 39-4! WASSCHEN, STOOMEN en REPAREEREN van BEDDEGOED geschiedt vlug, billijk en vakkundig. Hoddenbach - Raamgracht 29 Adverteert in dit blad.l 34.29. 39.34— 69.- 49. 49.39. 97.50 85. Kantoor Brouwersvaart 106 Tel. 10743 - Na 6 tjur 26080 VERVERIJ EN STOOMERIJ „HEEMSTEDE" Bleekersvaartweg 29 - Tel. 28061 ONBERISPELIJK WERK tegen MATIGE PRIJZEN LEVERT Behangerij - Sfoffeerderij - Meubelen Handelsschool „Mercurius", Arnhem. Dir. A. v- d. Horst Ruime Sorteering Kerkboekjes, Rozekransen, Zilver- en Alpacca Kettinkjes, Medailles, Schilderijtjes enz. Inbinden en Repareeren van Kerkboeken. Vergadering van Woensdag 21 April, n.m. 1 nur. De heer OUD (V D.) vraagt de Kamer ver lof hem de reeds toegestane interpellatie ovei de Terschelling II in zooverre te mogen uitbreiden, dat ook een vraag wordt gericht tot den minister van Waterstaat. Conform besloten. Voortgegaan wordt met de behandeling der wetsontwerpen houdende de begro ting van Ned.-Indië voor 1926. De heer VAN VUUREN (R.-K.) betreurt het, dat minister Welter is weggegaan. In middels acht hij het van weinig belang om thans te gaan discussieeren. omdat de be- gtooting voor 1927 in Indië reeds is vast gesteld. Spr. zal zich dus tot eenige alge- meene besprekingen bepalen. Hij koestert ook gaarne het ideaal, dat Indië economisch en intellectueel zelfstandig kan staan. Onze koloniale politiek moet'er op gericht zijn de moreele verheffing van Indië in de eerste plaats te bevorderen. Vóór alles is noodig, dat goede krachten naar Indië gaan. om den Inlanders beschaving en ontwikkeling bij te brengen. Indien men van den beginne af minder op stoffelijk voordeel was uit ge weest en meer had gestreefd naar de gees telijke verheffing, dan zouden wij heel wat dlcntsr geweest zijn bij de zelfstandigheid van Indië. Er zijn er helaas 'velen, die in hun ijver voor Indië zich losmaken van den beganen grond en daardoor theorieën ver kondigen, die niet voor verwezenlijking vat baar zijn. Spr. blijft vasthouden aan de wer- kelrkhéid en wil niet meer dan beslist mo gelijk is. Van dit Kabinet verwacht hij geen groote hervormingen voor Indië. omdat het slechts een tijdelijk Kabinet is. Hij hoopt, dat de Regeering in spr.'s richting zal voortwerken: in de M. v. A. heeft spr. niet veel positieve plannen gevonden.. Het standpunt van den Minister tegenover het communisme juicht spr. toe; ook is hij voor krachtig optreden daartegen en dus is hij niet voor de motie- Cramer om art. lölbis op te heffen. Spr. betreurt het eenigermate dat de Mi nister niet uitdrukkelijk heeft verklaard, dat een rechtvaardige behandeling van de Indi sche bevolking één der middelen is ter be strijding van den communistisch en geest. Volgens de regeering ligt art. 123 (het missie-verbod) in de voor haar verboden zone. Het ligt in de bedoeling van spr.'s fractie om afschaffing voor te stellen en hii hoopt, dat de linkerzijde daar voor zal zijn. De S. D. A. P. en V. D. hebben bet spr.'s fractie laatst nog aangeboden en zij zullen het dus thans niet kunnen weigeren. Vervolgens bepleit spr. volledige gelijk stelling op onderwijsgebied Wat de financiën betreft, wijst spr. er op. dat thans aan rente en aflossing per jaar meer betaald moet worden, dan in 1914 de gansche schuld aan Indië bedroeg. Gelukkig zijn de inkomsten zeer gestegen en is de begrooting in evenwicht gebracht. Bevordering en organisatie van den land bouw voor de bevolking, geliik die in de re- geeringsverklaring is toegezegd, heeft spr.'s instemming. Met belangstelling wacht spr. de daden van dezen Minister af. Hij wil hem zijn steun niet onthouden, maar zegt dien bij voorbaat niet toe. De heer VAN BOETSELAER v. DUB BELDAM (C.-H.) juicht het strenge stand punt van den Minister tegenover het com munisme toe. Hij is het niet eens met hen, die meenen. dat het krachtig optreden tegen het communisme dit kwaad zelf meer bevor dert. Het is dringend noodig, dat de Regee- rir.g het met alle kracht tegengaat. Spr. komt er tegen op dat het wordt voor gesteld alsof de wijziging in de samenstel ling van den Volksraad verleden jaar min of meer bij verrassing in de Tweede Kamer tot stand is gebracht. Het is inmid dels wel gewenscht, dat de herziening ter hand genomen wordt èn van de Indische staatsregeling èn van de verhouding tusschen Indië en Holland Omtrent de intrekking van art. 123 is spr. wat betreft de medewerking van de linkerzijde, niet zoo heel gerust. Voor vrijheid van godsdienst zijn de verhou dingen in een koloniale staat niet dezelfde als in een vrij land. Het zou kunnen ziin dat het aanbeveling verdiende de vrijheid eenigszins te beperken. Spr. begrijpt, dat in zake de opiumpolitiek niet meer gedaan kan worden. De regeling moet internationaal zijn en het is spr.'s vu rige wensch, dat aan het opium-kwaad een einde kan komen De heer JOEKES (V.D.) beeft het optre den van dezen minister met sympathie be groet, maar de Memorie van Antwoord en de houding van den Minister tegenover de communisten heeft hem teleurgesteld. De economische toestand in Indië is niet ongunstig. De dekking van de tekorten op de begrooting is door 's Ministers voorganer tot stand gebracht. Met de cultures gaat het goed. maar met den toestand van - de Indi sche bevolking gaat het verre van goed. De financieele uitkomsten van het regime-van Limburg Stirum zijn gunstig geweest en dat is van economisch belang geweest voor In dië. Hoe hef precies met de achterstallige belastingen staat, kan de Minister niet ee- deelen. Spr. vraagt nadrukkelijk een over- 'icht.van die belastingen in verband met de jaren waarover zij geïnd zijn zoodat kan worden nagegaan hoe feitelijk de opbrengst voor ieder jaar is geweest. Wat den buitengewonen dienst betreft beroept hij zich op een berekening die is overgelegd aan den Volksraad in 1925 door den heer Schneider, een ter zake zeer des kundige. De productieve waarde dekt de schulden volgens dezen deskundige geheel en al en in dat oozicht is de toestand dus Gezond. In denzelfden geest sprak een ander Vnlksraadslid. de heer Wiessing. Het geheel der financiën in Indië overziend moet men er rekening mee houden dat er baten zijn die niet zóó zullen bliiven. Spr wijst op die uit opium 'ffln tin. Echter valt een blijvende toeneming der staatsinkomsten te wachten uit het algemeen herstel van der economischen toestand. Indien het waar is. dat het financiënwezer aczond is, is het niet noodig 4'A millioen "■ulden te onttrekken voor dekking van den -entelast. maar kunnen geliik „Het Va derland" heeft geadviseerd deze millioe- oen beter voor productieve werken worden besteed. Grooter aandeel uit de stroomen *oud die uit Indië vloeien moge de regee- "ing trachten voor zich on te eiscben. Spr >s niet tegen particuliere ondernemingen ge "temd, omdat het kanitaa] daarvan Indië kan ''elnen. Zrlfs in Rusland tracht men builen, 'sndscb kapitaal naar zich te trekken. De handelsondernemingen die naar Indië ko men, moeten niet beer en meester ziin in Tndië. geen overmachtige invloed laten gel- 'en. Spr. wiist in dit verband even oo de 'Itrechtsche school, die in verkeerde richtin^ Tvoedt. De particulieren moeten geen po- itie van bevoorrecht adviseur krügen bij de cgeering en het is daarom gewenscht. dat de adviezen in het openbaar worden gege ven. Spr. betreurt het dat de Minister dr •>dviezen van de ondernemers over Vennoot 'etiapsbelasting niet heeft willen overleggen Geen hand- en snandi""sten moet de re- 'eering aan het Particuliere kanitaal ver- 'eenen. wat vroeger is gedaan en nog wel Geschiedt, hetgeen spr. met eenige voorbeel den illustreert o. a. een concessie van dp Handelsvereeniging te Amsterdam op Cele hes.1 Deze vereeniging zou over alle water hunnen beschikken in den drogen tijd, eer bepaling die in strijd is met het belang de- hevolking. De kanitaalsondernemingen moeten sociale maatregelen toepassen en bereid zijn eer behoorlijk aandeel van de winst aan de over heid af te staan. Alleen onder die voor waarden wil spr. het particuliere kapitaal 'oMaten. Spr. betoogt verder, dat het beleid no pens de bezuiniging in Indië niet gelukkig is geweest; het was hardhandig ten aanzien van goede instellingen als het onderwiis, de duurzaamheidswerken, den (voorlich tingsdienst voor landbouw en visscherij, de uitkee-ing aan de plaatselijke ressorten en de volksgezondheid. Daarnaast is de belas tingdruk op vele plaatsen aanmerkelijk verzwaard. Met vermindering van het hoofdgeld al leen zullen die verzwaringen niet worden opgeheven. Over de diverse stroomingen en bewe gingen kan spr. kort zijn. Een deel der be- 1 wegingen staat onder invloed van de Mos- kou-volgelingen en dat kan niet ontkend worden Het is te begrijpen, dat velen mee- loopen die feitelijk geen communist zijn; vele bewegingen zijn religieus getint. De Regeering zoekt haar kracht in politioneeie maatregelen en dikwijls op kleinzielige wijze, hetgeen spr. met een enkel voor beeld illustreert. De Inlandsche vakbeweging heeft een eigen karakter; het optreden van de Re geering daartegenover laat ook veel te wenschen over, hetgeen o.a bij de spoor wegen is gebleken. De toepassing van art. lólbis is onmiddellijk geschied en daardoor is staking onmogelijk geworden, omdat die zonder leiding niet kan geschieden. Het artikel lólbis acht spr. ontoelaat baar, omdat men begint met de leiders te isoleeren en dat is een optreden van de Regeering, dat spr. afkeurt. De Regeering moet beginnen met te trachten den toestand binnen in de bevol king te verbeteren; daarmede zal zij be- wegfhgen zooveel mogelijk voorkomen. De staatkundige inrichting van Indië eischt, naar spr.'s oordeel, belangrijke her ziening. De verandering van het kiesrecht voor den Volksraad acht spr. onjuist en betreurenswaardig. Hij hoopt, dat de Mi nister zal meehelpen om verschillende ver beteringen ook in de gewestelijke raden aan te brengen. Indi* is door het verkeerde optreden van de Regeering in een hachelijken toestand gebracht. Wanneer niet spoedig verande ring wordt gebracht in het beleid zullen ernstige moeilijkheden niet kunnen uit blijven. De heer SCHEURER A. R. begint met den Minister te vragen bij zijn ambtegenoot van Oorlog aan te dringen op spoed in de beslissing ten aanzien van de torpedojagers, die ook van deze begrooting zijn geschrapt. Deze begrooting draagt een eigenaar-'ig karakter als gevolg van het karakter der Regeering, dat een neutrale, een zooge naamde neutrale politiek eischt. Een poli tiek tegenover Indië kan niet neutraal zijn. Spr, brengt hulde aan het tweemanschap de Graaff-Fock, dat heel veel voor Indië deed. Het is zoo gemakkelijk kritiek te oefenen, maar die wordt zoo licht onbillijk. De Mi nister heeft 's lands gelden voorzichtig be handeld en dat zorgvuldig beleid is in het belang van Indië. Niemand weet hoe de verdere gang van zaken is en daarom blijft voorzichtigheid een eerste eisch Dat betee- kent niet dat men niets anders moet doen en niet moet aanvangen met leniging Van nooden die gebleken zijn. Integendeel, de welvaartspolitiek moet met kracht worden voortgezet. Gaarne vernam hij hoe de Mi nister over die politiek denkt Spr.'s standpunt inzake art. 123 is be kend en dus spreekt hij daarover thans niet Inzake den strijd tegen het communisme is spr. het eens met den Minister. Uitvoerig toont hij aan, dat het den communisten te doen is om revolutie te verwekken. Er is zelfs sprake van het vormen van een Oos- terschen Volkenbond op communistischer grondslag. Het Bolsjewisme is een onuitroei bare haat tegen de bourgeaisie, heeft de voorman der Bolsjewisten' zelf verklaard Het strijd ook tegen den godsdienst. Daar. om moet de Regeering met kracht daarte gen optreden. Ten slotte bespreekt hij het rassen vraagstuk, dat voor Indië van veel belang is. De oorlog heeft in dit vraagstuk groote veranderingen gebracht. Het Oosten wenscht niet meer overheerscht te worden door het Westen en wij moeten ons ver blijden in de opklaring van het zelfbewust zijn. Men wenscht zichzelf te zijn en nie mand mag die ontwikkeling tegengaan. Ons beleid moet zich daarbij aanpassen. Elk mogendheid moet in haar beleid het begin sel opnemen van gelijke behandeling aller rassen De heer VAN RIJCKEVORSSEL R.-K houdt financieele beschouwingen en betoogt, dat wel degelijk een gevaar voor inflatie is gekomen door het financieel beleil der Re geering. De bezuiniging kan nu verzocht wor den,'maar met de uiterste voorzichtigheid De toon van de Memorie van Toelichting was te optimistisch, die in de Mem. van Antwoord is getemperd en daardoor beter geworden. Spr. juicht de keuze van den nieuwen Gouverneur-Generaal toe. Hij is een diplo maat en dien hebben wij in het Oosten noo dig Een goede weermacht is daarnaast nor dig om aan onze internationale verplich tingen te voldoen. De welvaartspolitiek der Regeering is thans van het allergrootste gewicht; de Re- geeringsverklaring geeft dienaangaande be langrijke toezeggingen. De bevordering van de handelsgewassen en voedselgewassen heeft de Regeering zich tot taak gesteld en deze is dringend noodig bij de toeneming der bevolking. Wijziging van de Staatsinrichting acht spr. niet gewenscht, niet in algemeenen zin en niet incidenteel. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Door het bestuur van het R.K. Werklie denverbond is d.d. 19 dezer aan Zijne Ex cellentie den Minister van Financiën na volgend adres verzonden: Op 17 November 1924 wendden wij ons tot de regeering met een rekest inzake het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet met betrekking tot de plaat selijke belastingen (Farensen-belastingen). Wij veroorloven ons van dat rekest Uwe Excellentie hierbij een afschrift te doen toekomen. Het Voorloopig Verslag over dit wets ontwerp is door de Tweede Kamer uitge bracht, maar de Memorie van Antwoord moet nog verschijnen. Intusschen heeft Regeeringswisseling plaats gehad. Wij weten daarom niet, hoe de nieuwe Regeering en vooral Uwe Ex cellentie tegenover het bedoelde wetsont werp staat. Dit geeft ons aanleiding de aan dacht van Uwe Excellentie op deze aange legenheid te vestigen. Nog altijd blijft bestaan de o.i. schrijnen de onbillijkheid, dat zoovele menschen, die verplicht zijn buiten hunne woongemeente te werken, behalve den last, dien dit uiter aard reeds met zich brengt, meer belasting moeten betalen dan degenen, die werken in hunne woonplaats. Deze onbillijkheid is nog drukkender voor degenen, die tenge volge van plaatselijke omstandigheden (gril lige gemeente-grenzen) in de onmiddellijke nabijheid van hun werkplaats wonen, dik wijls absoluut niets anders kunnen en des ondanks nog eens extra'worden belast. Wij behoeven dit niet in den breede uit een te zetten: het is ook Uwe Excellentie ongetwijfeld voldoende bekend. Met 't oog op een en ander hebben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken te willen bevorderen: a. dat een werkforens totaal niet meer belasting zal betalen dan een inwoner in dezelfde omstandigheden betaalt in de zwaarst belaste gemeente, waarin hij woont of werkt; b. dat in de wet een minimum-grens worde vastgelegd van b.v. 2500, waar beneden geen forensen-belasting mag wor den geheven; c. dat eventueel rekening worde gehou den met de opmerkingen, welke wij om trent de artt. 244a en 244b van het aan hangige wetsontwerp hebben gemaakt. Bij het Nederlandsche R.-K Huisvestings comité is ingekomen tot en met Zondag 18 April 735.407.39 'A. Hiervan is tot dusver aan de Algemeene Watersnood-Commissie te Amsterdam afgedragen een bedrag van 707.961.76. ALKMAAR, 21 April. Paarden. Op de markt werden 311 paarden aangevoerd. De prijzen varieerden van 150500. BEEMSTER, 21 April. Vee. Aan de voor- jaarsmarkt was een kleine aanvoer, hoofdza kelijk geldekoeien. De handel was goed en de prijzen waren hoog. Men besteedde van 200 385 per stuk. ENKHUIZEN, 21 April. Zaden en peul vruchten. Grauwe erwten 30 36, bruine boonen J 1522 per hl. Bruin mosterdzaad 3637 per 70 kg, maanzaad 3435, kar- wijzaad 12, beide per 50 kg. HOORN, 21 April. Varkens. Aanvoer 45 varkens vette- 0.780.82, Londensche- 0.80—0.82, zouters- 0.78—0.80 per kg schoon. Handel vlug. Eieren. (Veiling). Kipeieren wit 4.80 6.20. Aanvoer 46.880 stuks. Eenden- f 5.50 5.70. Aanvoer 7160 stuks. Kalkoen- 7.60 7.70. Aanvoer 57 stuks, per 100 stuks. MAASTRICHT, 21 April. Botermijn. Prijzen hoogste 1.95, midden-1.90, laag* ste 1.80. Aanvoer 152,175 kg. VOLENDAM, 21 April. Eieren. Aan de veiling waren 585.000 eendeneieren, 5.50— 5.60 en 8000 kippen-5.65 per 100. GOUDA, 21 April 1926. Coöperatieve Tuiniersvereen:g ng „Gouda en Omstreken" Spinazie 1-808.20; Postelein 3242 p, 100 k.g. Kropsla le soort 2405.90; idem 2e soort 0.903.70 per 100 stuks; Rabarber 1.80—5.70; Radijs 1.30—3.50; Wortelen 2329; Raapstelen 11.60; Selderie 0.502.40. per 100 bos. Slavel- len 0.240.49 per kist. Eieren 5.20— 5.60 per 100 stuks. WOERDEN, 21 April. Kaasmarkt. Aan voer 340 partijen. Eerste kwaliteit 4144, tweede kwaliteit 3840, met Rijksmerk 4549. zonder Rijksmerk 4044. Han del vlug. ALPHEN, 20 April 1926 Marktbericht van de N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a.d. Rijn". Spinazie 712 p. 100 k.g.; Radijs f 3.805.00; Rabarber 1.201.60 per 100 bos; Kropsla le kw. 67; idem 2e kwaL 2.404.00 p. 100 st.; Bloemkool 2e kwaL 1923 per 10J stuks. IJMUIDEN, 20 April. Ofschoon Maandag wederom een groot aantal schepen (1 Duit- sche en 21 Nederlandsche stoomtreilers, als mede 10 Katwijksche zeilloggers) van de Noordzeevisscherij met hunne vangsten hier aan den afslag kwam, was de omzet der door deze vaartuigen aangevoerde visch dien dag met zoo,groot als verwacht was, hetgeen zijn oorzaak vond in de minder goede besom mingen der stoomtreilers. De opbrengst der treiischepen bedroeg dan ook slechts f 45.173, waarvan de hoogste besomming was die van den Duitschen stoomtreiler H.H. 65 (Hein- rich Jenevelt) met f 4148. Van de beugvis- scherij arriveerde dien dag slechts 1 stoom- beuger (uit Vlaardingen) met eene besomming van f 1421. De stoomtreiler IJ.M. 316 (Ge rard) keerde van eene reis naar de Faroër- eilanden terug en besomde voor de lading versche visch f 3786, aldus niet bijzonder hoog voor zulk eene langere reis. De totaal omzet bedroeg aldus f 50.380 beduidend min der dan op voorgaande dergelijke dagen. 161. Toen ze in de zaal kwa men, stond juist een vreeselijke roover op het tooneel. Hij heette baron Amadeus de Verschrikke lijke en hij was zóó zwaar ge wapend, dat de heele zaal er van beefde en rilde. 162. Meneer Ossekop zette van schrik oogen als doosjes schoensmeer en mevrouw Kweb belaar geboren Snaterneb was voor 't eerst van haar leven tien minuten aan één stuk dood stil, Zoo afgrijselijk mooi speelde baron Amadeus. 163. Boefie en Foefie slopen tusschen de beenen van het pu bliek door naar het tooneel. Achter het scherm vonden ze Kubus, den baas, die het gor dijn moest ophalen en het ook weer moest laten zakken. 164. Dadelijk moesten de bengels weer een boevenstuk uithalen. Zij begonnen snel bet touw door te knagen, waarmee het zware gordijn werd opge trokken. Kóbus, die een hazen slaapje deed, merkte er niets van. KARPETTENünLOOPERS «I Bij mij wil men zijn Voor feest of bij rouwJ Ik kleed keurig fijn Zoowel man als vrouw! Voor mantel of jas Betaling naar keus, Elk Colbert goed pas, Dat blijft steeds mijn leus! rfli AXMIÜSTER karpetten, 12 els, in diverse Perzische moderne uitvoeringen AXMINSTER karpetten 2X3 M in pracht Salon-dessins, zeer prijswaardig BOUCLÉ karpetten 2X3 M„ zee r solied eetkamer karpet MOCHEE SMYRNA karpet 12/4 VELVET karpetten 2X3 AL, prima huiskamer karpet WILTON karpetten 2X3 M„ in de fijnste kleurcombinatie -MYRNA HANDGEKNOOPTE karpetten, in geheel nieuwe tcekening, volgens bekende ontwerpers 2X3 M. Het is algemeen bekend dat de langs schrift, weg, in Boekh., Nederl., Duitsche en Eng. Handelscorr. en Ste nografie. Volledige opleiding alle practijk-examens. Cursussen voor Be ginners en Vergevorderden. Vraagt omgaand gratis prospectus, proefles et naamlijst van geslaagden aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7