NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Donderdag 22 April 1926 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Raadsvergaderingen om de 2 of om de 4 weken? Alweer de f 100.000 winst bij het Waterleidingbedrijf. Het percentage der plaatselijke in komstenbelasting van 2 tot Vh verlaagd. Asphalteering van Koningstraat en Gierstraat. Bebossching der duinen? Verstrekking van schadelijke vaccine door de Rijksseruminrichting. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. HOOFDDORP. HEEMSKERK (Vervolg.) De heer VAN LIEMT gelooft den voor- ritter op zijn woord, maar kan dan niet een gedeelte dezer agenda bewaard worden 'ot over 14 dagen, zoodat het geheele col- leg'; hiervoor verantwoording pp zich neemt. Dan is er stof voor een 14-daagsche verga dering. Wethouder SL1NGENBERG merkt op, dat deze vergadering door het geheele college van B. en W. op dezen datum is belegd. Over de zaak der gastarieven behoeven B. en W. geen excuus te maken. Eerst 14 dagen geleden is deze zaak gereed gekomen bij den directeur der lichtfabrieken en een week geleden ingekomen bij B. en W., waarna zij onmiddellijk doorgezonden is naar de betreffende commissie, Dc heer v. d. KAMP wijst er op, dat de verantwoordelijkheid voor het bijeenroepen van den raad alleen berust bij B, en W. Spr. zou er bij de wethouders op aan willen drin- •gen, dat zij zorgen, dat er iets is voor een vergadering over 14 dagen. De heer GERRITSZ onderschrijft dit en dringt er nogmaals op aan, dat er vergade ringen over 14 dagen gehouden zullen wor den. De VOORZITTER merkt op, dat deze ver gadering eerst na een maand is vastgesteld tegen den zin van den burgemeester, maar op verlangen van de wethouders. De late uitzending der stukken neemt spr. niet voor zijn rekening, omdat die uitzending eerder had kunnen geschieden. Spr. zal verder met de bemerkingen rekening houden. De raad weet nu genoeg en spr. weet ook genoeg. Eervol ontslag. Aan mej. T. A. M. Corporaal wordt, met ingang van 16 Juni a.s., eervol ontslag ver leend als onderwijze-es aan school 26. Kas gemeente-ontvanger. Medegedeeld wordt, dat kas en boeken van den gemeente-ontvanger in orde zijn bevonden. Goedkeuring balans, enz. B. en W. bieden ter voorloopig vaststel ling aan, de balans en verlies- en winstre kening per 31 December 1925 van den Keu ringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, sluitend met een batig saldo van 4.025,14 Goedgekeurd. B, en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening van resp, 50 en 46 arbeiderswoningen van de Woningbouwvereeniging „Bloemhof", Goedgekeurd, B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening over het jaar 1925 betreffende het complex van 70 middenstandswoningen van dc Woning bouwvereeniging „Huis ter Cleeff." Goedgekeurd. Goedkeuring rekening, enz. B, en W. bieden ter goedkeuring aan dc rekening en verantwoording over 1925 van •het le, 2e, 3e en 4e douche-badhuis, inge diend door de Afdceling Haarlem der Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" cn de noodige subsidie te verleenen om de rekeningen sluitend te maken. Mevr. VAN LOOIJ zou meer reclame wil len maken voor de badhuizen en vooral voor dat aan den Koudenhorn, Dc VOORZITTER zegt overweging toe. De rekening wordt goedgekeurd. B. en W. stellen Voor, de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van peeringen, am bachten en bedrijven goed te keuren en het voordeelig saldo af 879.38 te doen storten in de gemeentekas. Goedgekeurd. Goedkeuring begrooting. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de begrooting voor het jaar 1926, betreffende 44 arbeiderswoningen aan en nabij de Mero- vingerstraat, van de Woningbouwvereeniging „Zorgvliet". Goedgekeurd. Suppletoire begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 2e suppletoire begrooting over 1925. De heer GERRITSZ herinnert aan de bij de begrooting voor 1926 gevoerde discus sies betreffende de boekingen in zake dc waterleiding. Door wat nu gebeurt, belas ten we de buitengewone middelen en de 100.000 van de waterleiding worden ge stort bij de gewone inkomsten voor 1926 en aldus verbruikt. Daarmede kan spr. zich niet vercenigen. Het is mogelijk, dat men er op een andere manier niet komt met een percentage der plaatselijke inkomstenbelas ting van VA. Maar het is niet de juiste weg. Die post van 100.000 vormt niet het bedrag, dat een punt van bespreking heeft uitgemaakt bij de begrooting. De heer ROODENBURG meent, dat nu niet gesproken moet worden over de kos ten van dienstleidingen, maar over reserve der waterleiding. Spr. vraagt naar de ver andering van zienswijze bij B. en W. om trent deze zaak. Spr. vraagt over enkele posten nog in lichtingen, o.m. omtrent dc verlaging van Rijksvergoeding ingevolge de L.O.-wet met 72.000. Dan zou ook de correspondeerende uitgaafpost met eenzelfde bedrag verminderd moeten worden, doch dit is niet zoo. De heer JOOSTEN bespreekt ook de kwes tie van 100.000 bij de waterleiding. Er is in dertijd besloten, die 100.000 onzichtbare reserve bij de zichtbare reserve van het waterleidingbedrijf te voegen. Doch nu wen- schen B. en W. op dat besluit terug te ko men en dat bedrag in de gemeentekas te stor ten. Spr, vraagt naqr de redenen, welke B. en W. daarbij geleid hebben. Spr. acht het niet juist, gekweekte reserves op te teren. De heer CASTRICUM merkt óp, dat, waar 100.000 bij het waterleidingbedrijf over is, dit logisch aangewend moet wor den tot belastingverlaging. De heer ROODENBURG stelt voor, post 3 „achterstallige inkomsten van vorige jaren 100.000" over te brengen naar post 188, (opbrengst waterleidingbedrijf). Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op. dat indertijd de reserve der waterlei ding overgebracht is naar den gewonen dienst. Een bestemming heeft dat bedrag nog niet gekregen. Spr. heeft er een be zwaar tegen, het te bestemmen voor het doel, dat de wethouder van financiën zich voorstelt, Een bezwaar is, dat het potje nu opgemaakt wordt in één jaar. Wat doet men dan een volgend jaar? Wethouder SLINGENBERG wil een onze kerheid wegnemen. Er wordt beweerd, dat er geen 100.000 in kas is. Er kan bij het be drijf een schuld zijn ten opzichte van den gemeente-ontvanger, maar dan kan er wel reserve zijn. De heer JOOSTEN: „liet geld zit aan pij pen in den grond." Wethouder SLINGENBERG merkt verder op, dat de bedrijven leenen van de ge meente. In een volgende vergadering komt een voorstel tot regeling dezer zaak. De toestand der kas kan précair zijn, maar dan kan de balans schitterend zijn. Volgens spr. moet de kaspositie zoo klein mogelijk zijn, om rente-betaling zoo klein mogelijk te'houden. In December 1925 is het accounlantsrap- port-Lucas besproken. Er waren objecten, welke op nul waren afgeschreven en nu bleken zij 100.000 waard te zijn. Dat is dus winst. Dan mag het bedrijf die winst uitkeeren aan de gemeente. In dit voorstel gaat het alleen over de 'i 00.000 van het als reserve geboekte be drag van het dienstjaar 1924 en niet over de crisis'eening. B. en W. durven dit voorstel te doen, om dat het bedrijf gunstig werkt. Het bedrijf der waterleiding werkt met klein kapitaal, wat te danken is aan burgemeester Boreel en wijlen wethouder De Breuk, aan wie het te danken is, dat voor 1 per jaar in eeuwigdurende erfpacht verkregen is het benoodigde terrein in de duinen. Tegen overboeking naar post 188 heeft spr. geen bezwaar, als dit boekhoudkundig meer juist is. Spr. beantwoordt ten slotte de verdere opmerkingen van den heer Roodenburg. De heer GERRITSZ is overtuigd, dat de meerderheid van den raad met B, enW. mee zal gaan, wat voor gekke sprongen gedaan zullen worden of wat voor voorstel len er ook komen, uit vrees voor het per centage der belasting. Mocht eenmaal de slechte financieele politiek blijken, dan treft die verantwoordelijkheid niet de S. D. A. P. doch B. en W. Het financieel beleid is er een van De heer JOOSTEN: „Nul komma nul." De heer GERRITSZ is van oordeel, dat de verdediging van B. en W. er een is, om, coüte que coüte, het voorstel cr door te halen. Spr. bestrijdt verder wethouder Slingen- berg betreffende den bewusten post bij het waterleidingbedrijf. Wat als kapitaal be spaard was, gaat men opsoupeeren en dat acht spr. niet juist. Wij moeten wel minder kapitaal steken in het bedrijf, doch andere gemeenten hebben de duinen in hun bezit. Dat is een voordeel, want als ooit die duinen niet noodig zijn voor drinkwater voorziening, kan men ze voor andere doel einden, als aanleg van villaparken, gebruiken. De heer ROODENBURG heeft geen be zwaar de 100.000 uit de waterleiding te halen. Het is niet erg, dat geld te gebruiken voor belastingverlaging. Spr. verdedigt zijn voorstel, den post onder een anderen post te boeken. Administratief acht spr, dit juis ter, om zekerder na te gaan, hoe men tot belastingverlaging is gekomen. Wethouder SLINGENBERG verdedigt het tc dezer opzichte gevoerde beleid van B. en W. Spr. aanvaardt gaarne de verantwoor delijkheid voor dit beleid. De discussies worden gesloten. Het voorstel-Roodenburg tot boeking on der post 188 wordt aangenomen. De post betreffende de 100.000 wordt goedgekeurd met de stemmen der S. D. A. P. tegen.De suppl. begrooting wordt vast gesteld z. h. s. Percentage plaatselijke inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor, het percentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting over 1926:1927 té bepalen op i%. De heer JOOSTEN merkt op, dat B. en W. 154 pet. durven voorstellen, omdat de resultaten over 1925 vrij gunstig zullen zijn. Spr. heeft echter geen enkel cijfer over 1925 in de' stukken gezien. Dat acht spr. onvol doende. Hij ziet liever cijfers rustig voor zich, dan dat hij ze aan de tafel van B, en W. hoort afdraaien, waar men zich soms wel, soms niet aan de zaken hopdt. Ook 1927 komt nog en daar moet men ■re kening mee houden. Als we VA pet. vast stellen, houden we over 187.500 voor 1927. Voor 1926 hadden we 400.000. Dat scheelt dus 212.500. Voor 1926 was er een overschot van 400.000, doch dit zal dan voor 1927 moe ten zijn 612.000 min 100.000 uit de wa terleidingreserve of ruim 500.000, Spr. vraagt, of er kans is op dat bedrag. Wethouder SLINGENBERG. meent, dat men niet alleen het kohierbedrag moet ver menigvuldigen met het percentage, maar ook op andere jaren moet letten. B. en W. durven te komen met een voor stel tot verlaging van het percentage, voor eerst, omdat 1925 zich vrij gunstig laat aan zien. Definitief is nog niets bekend, maar uit den aard der zaak kunnen B. en W. voor zich de gegevens verkrijgen. Dit onderzoek heeft B. en W. geleerd, dat de resultaten vrij gunstig zullen zijn. Het Gasbedrijf werkte niet zoo gunstig als verwacht werd, het electriciteitsbedrijf ech ter gunstiger. Het Waterleidingbedrijf en dat van het Slachthuis zullen een klein batig saldo hebben. De uitgaven werden niet ver der overschreden, de inkomste zijn vrij goed. De beg-ooting voor 1927 zal wel met een zelfde batig saldo, zoo niet meer, kunnen beginnen als die van 1926. De conversie van geldleeningen zal 125.000 rente minder ver gen en dat is nog niet in de begrooting van 1926 verwerkt. Daarenboven zal in 1929 de geheele crisisschuld verdwenen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De tarieven in het Groote Gasthuis. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging der verordening op het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, als mede een wijziging van het tarief van ver- pleegkosten. De heer LOOSJES bespreekt bet ontslag, indertijd door de regentessen op de linnen kamer genomen. Hier is sprake van toezicht op materieels belangen. De linnenkamer is de geldkas van het Gasthuis. Maar dan moet ook diegene daar toezicht op kunnen houden, die er voor aangewezen is. Nu wil dc ad junct-directrice de sleutels der kamer heb ben. Regenten geven haar gelijk en er zijn moeilijkheden ontstaan, geëindigd met hét nemen van het ontslag door regentessen. Spr. acht dit juist en hij brengt dien da mes dank voor wat zij in haar functie heb ben gedaan. In plaats van aan haar functie tc hangen zijn zij heen gegaan. Spr. begrijpt echter niet, dat in de veror dening toch een artikel opgenomen is, waar door de regentessen gehandhaafd worden. Spr. stelt daarom voor, art. 2 niet aan te nemen en tevens uit de verordening te schrappen de mogelijkheid van benoeming van regentessen op de linnenkamer. De heer MIEZéRUS bespreekt de voorge stelde tarieven. De kosten per verpleegdag in de tweede klasse zijn gestegen tot 7.23 in 1924 en men stelt het tarief op 5.50 vast. Spr. vraagt nadere inlichtingen hier over. De heer KLEIN wijst op z.i. noodzakelijke redactie-wijzigingen. De heer WOLZAK merkt op, dat de ad junct-directrice mede het beheer op het linnengoed wenschte te hebben. Dit was juist ca noodzakelijk. De voorzitter van het college van regenten meeft met veel geduld en tact getracht, het conflict op e lossen, doch het is niet glukt. Spr. slui zich aan, bij de hulde, door den heer Loosjes ge bracht aan de regentessen. Het regenten-college wilde, zij het niet unaniem, het college van regentessen hand haven. om de bestaande regeling te blijven volgen. Spr. beantwoordt verder den heer Mieze» rus. Spr. verdedigt het gelijke tarief voor inge zetenen en niet-ingezetenen der gemeente voor zoover het dc derde klasse betreft. Over de tweede klasse-cijfers moet men nagaan, wat een patiënt tweede klasse aan dc gemeente kost, Spr. becijfert, dat over 1925 zoo'n patiënt slechts 2.85 aan de ge meente kostte. Dr. ADRIAN constateert, dat de taak der regentessen belangrijk was, docht langzamer hand gelegd is op de schouders der adjunct- directrice. Haar taak was niet een van toe zicht houden volgens spr. Wethouder HEERKENS THIJSSEN wijst er op, dat dc wijziging in het reglement ont worpen is voor het ontslag van dc regentes sen. Zij hebben zich niet beroepen op de in structie voor de adjunct-directrice. Spr. gaat verder na de moeilijkheid, ver bonden aan het feit, dat alleen regentessen sleutels hadden van de linnenkamer. Moest men in de linnenkamer zijn, dan moest eerst een regentes gehaald worden. Die toestand was volgens de directie van het Gasthuis, niet te handhaven. De zaak is zoo zacht mogelijk behandeld, doch de dames gingen liever heen. Het arti kei tot handhaving der regentessen is met één stem meerderheid in de verordening ge handhaafd. Waarom moest zoo'n college opgeruimd worden, na eeuwenlang bestaan te hebben. De tariefwijziging betreft slechts de in schuiving van een tusschenklasse (le klasse B), wat reeds geruimen tijd in andere zieken huizen bestaat. Spr. wijst er op, dat in de 3e klasse in de Maria-stichting en „St. Joannes de Deo" het zelfde belaald wordt door de gemeente, als thans voorgesteld wordt voor het Gasthuis. Spr. wijst cr verder op, dat volgens de laatste opgave 142 patiënten in het Gasthuis zijn, waarvan 2 klasse kamer-patiënten en de andere allen derde klasse patiënten zijn. Dat is zoo de normale toestand. Spr. gaat verder, nadat een vergelijking met andere ziekenhuizen niet geheel opgaat. De heer KOPPEN ondersteunt het voor stel-Loosjes gaarne. Wat het conflict zelf betreft, regentessen zijn buiten haar bevoegdheid gegaan. Haar was volgens het reglement van 1877 aan schaffing van linnen- en beddengoed opge dragen, doch niet het beheer daarover. De heer MIEZéRUS is van oordeel, dat cr wel te spreken is met de Diaconessen-heis. De R.K. Mariastichting kan krachtens haar instelling goedkooper werken. Ongelijke grootheden moet men niet met elkander ver gelijken. Spr. vergelijkt de prijzen van het Diaconessenhuis met die van ziekenhuizen in Amsterdam en Rotterdam en concludeert, dat de kostprijs van het Diaconessenhuis goedkooper is dan elders. Spr, stelt voor, de voorgestelde verpleeg- prijzen met enkele bedragen te verhoogen. Na de replieken merkt wethouder BRUCH cp, dat mogelijk nog eens een bespreking kan gehouden worden met de Mariastichting en het Diaconessenhuis. Weihouder HEERKENS THIJSSEN meent, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. De heer GERRITSZ acht dit niet juist, om dat de raad alleen met dit voorstel te ma ken heeft. Het verzoek kan, formeel gesproken, slechts overgebracht worden aan het college van regenten. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zal dit dan doen. Art. 1 wordt goedgekeurd. Aangenomen wordt met 28-4 stemmen een voorstel, om niet goed tc keuren art. 2 betreffende de aanstelling vad regentessen op de linnenkamer. Tegen, de leden Heerkens Thijssen, Van Looy, Wolzak en J. Visser (C.H.) Aangenomen wordt het voorstel-Loosjes, terwijl heeren regenten overnemen het voor stel, om het bestaande art. 9, dat de moge lijkheid van benoeming van regentessen in houdt, te schrappen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vergoeding L. O.-wet 1920. B. en W. stellen voor, ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan het school bestuur der school Nassauplein 2 een ver goeding toe te kennen Van 260.18. Aldus besloten. De S.D.A.P. is tegen. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Christelijke school aan de Dreef 200 te vergoeden, zijnde de huurprijs eener gym nastiekzaal, doch niet te vergoeden een be drag van 66.66, zijde terreinhuur. Aldus besloten. Verbetering speelplaats school. B, en W. stellen voor, aan het bestuur der vereeniging „Groen van Prinsterer" me dewerking te verleenen tot verbetering van de speelplaats der Dr. Kuyperschool en hun daarvoor een crediet van ten hoogste 3.625 te verleenen. Aldus besloten. Verkoop grond. B. en W, stellen voor, tc verkoopen aan: F. L. Oostenbroek 1087 M2 grond, gelegen aan de Garenkokerskade hoek Pijntoren- straat, tegen 17. per M2. D. A. Appelboom 242 M2 grond, gelegen aan de Jelgersmastraat, tegen 15. per M2. P. H. Meijer, 246 M2 grond, gelegen aan de Jelgersmastraat, tegen 15. per M2. S. Rinkema, 1892 M2 grond, gelegen aan de Akendamstraat, tegen 10. per M2. A. Arons, 30 M2 grond, gelegen aan den Zijiweg, tegen 17 per M2. Deze voorstellen werden goedgekeurd. Verweer tegen ingestelde rechtsvordening. B. en W. stellen voor, zich in rechten te verweren tegen de N.V. H. Müller Co.'s Algemeene Scheepvaart Mij. te Rotterdam, wegens een eisch tot vergoeding van schade ter zake van het op 1 Mei 1925 in dc brug Fuikvaart in de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder aan den grond geraken van het aan eischers toebehoordende schip „Luik III". De heer v. d. KAMP vraagt, of er overleg is gepleegd met de gemeente Haarlemmer meer. De VOORZITTER vraagt, hierover in open bare vergadering niet te spreken. De heer v. d. KAMP is tegen het voorstel, dat goedgekeurd wordt. Aankoop perceel, B. en W. stellen voor, voor 24.000 aan koopen van de Erven van wijlen den heer A. J. H. Graaf van Lijnden, perceel Zijiweg 103, waarvoor zij een crediet van 26.000 aanvragen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, voor een bedrag van 47.000 voor de -gemeente in het be lang der volkshuisvesting aan te koopen het aan de vereeniging tot bestrijding der Tuber culose te Haarlem toebehoorend lighalter- rein onder de gemeente Schoten met opstal len, uitgezonderd het gebouwtje voor ar- beids-therapie. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, te bekrachtigen den aankoop tot een gezamelijk bedrag van 16,480 van. a. een perceel bouwterrein aan de Dub bele Buurt groot pl.m. 2 A. 40 c.A„ gelegen ten Zuiden van het huis aldaar, plaatselijk ge teekend 17; b. het dubbel wjonhuis met gedeelte stal ling en erf en grond, ten Noorden van het voorafgaande, groot pl.m. 4 A. 16 c.A.; c. de schuur, stalling en erf en grond, ten Noorden van het voorafgaande aan de Dub bele Buurt, groot pLm. 6 A. 42 c.A. De op den verkoop gevallen kosten bedra gen 1.381.20. Goedgekeurd. Levering gas Bloemendaal. B. en W. stellen voor, in de overeenkomst met d gemeente Bloemendaal inzake de le vering van gas, eenige wijzigingen aan te brengen. Dc wijzigingen worden vastgesteld. Overbrenging dienst Werkloos heidsbestrijding. B. cn W. stellen voor, den gemeentelijken dienst der Werkloosheidsbestrijding over te brengen naar het voormalige Chr. Lyceum aan de Hoofmanstraat 17. De kosten van ver bouwing en inrichting met het aanbrengen van centrale verwarming en een telefoon installatie, benevens de kosten van mcubi- leering en verhuizing worden geraamd op 15.250. Goedgekeurd. Instelling aideeling „Beroepskeuze". B. en W. stellen voor, een bedrag van 2.500 te hunner beschikking te stellen ten behoeve van de instelling van de afdeeling „Beroepskeuze", als onderafdeeling van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbe strijding. Dc heer GERRITSZ vraagt, voor de ver dere regeling overleg te plegen met andere organisaties, om overtuigd te zijn, dat ge bruik zal worden gemaakt van het bureau. De heer KEESEN vraagt aanhouding van het voorstel, daar het niet voldoende overzien is kunnen worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN beant woordt de sprekers. Er is slechts een aan vraag, om voorloopig voot te kunnen gaan. Het belang van de zaak vraagt van zelf, met allen, die cr medé te maken hebben, overleg te plegen. De heer JOOSTEN gelooid, dat dit voor stel bedoelt de voorloopige inrichting van een bureau. Er zal mogelijk een specialiteit noodig zijn later, waarvoor meer geld noodig zal zijn. Het voorstel wordt aangehouden. Bouw gchakelhnisje. 3. en W.vragen een crediet van 12.500 aan voor den bouw van een transformatoren- station op de Botermarkt. liet crediet wordt verleend. Aspbalteeringswerken. B. cn W. vragen een crediet van 50.000 aan voor dc asphalteering en bijbehoorende werken van Koningstraat en Gierstraat. De heer KEERWOLF vraagtf of B. en W. pogingen aangewend hebben, het hek van de woning van mr. Enschedé in de Zijlstraat verwijderd te krijgen en wat het resultaat van dat pogen is. De heer CASTRICUM heeft geen bezwaar tegen dit voorstel, maar vraagt ook spoedige verbetering van de Nieuwe Spaarnwouder- straat. Wethouder RE1NALDA merkt op, dat in de Zijlstraat een obstacle is gebleven, waar door van gemeentewege niet uitgevoerd is kunnen worden, wat noodig was, Met den héér Enschedé is men niet tot overeenstem ming kunnen geraken. Een beroep is nu ge daan door den directeur van O. W. op den heer Enschedé, om in het algemeen belang de stoep over te dragen aan dc gemeente en de burgemeester zal dit vriendelijke, doc-h dringende verzoek nu herhalen. Het crediet wordt verleend. Uitvoering werken Dubbele Buurt. B. en W. vragen een crediet van 11.300 aan voor het uitvoeren van openbare werken aan dc Dubbele Buurt en Slachthuisstraat. Het crediet wordt verleend. W erkver ruiming. B. en W. stellen voor, het verzoekschrift van organisaties in het bouwbedrijf in zake weikverruiming voor kennisgeving aan te ne men. De heer KLEIN vraagt, hoe het staat mét de aanbesteding van den bouw van de 427 huizen. Dc heer KOPPEN vraagt, de betreffende veiligheidsbepalingen aan de uit te voeren bouwwerken aan te plakken. Wethouder REINALDA zegt gaarne toe, bij dc bestaande wijze ook in de toekomst maatregelen te treffen in samenwerking met bet rijk tot nadere bekendmaking van de sociale en veiligheidsmaatregelen. B. en W. zullen in dc volgende vergade ring de vraag van den heer Klein beantwoor den. De heer GERRITSZ bespreekt de noodza kelijkheid van werkverruiming, waarover hij reeds meermalen gesproken heeft. Hij heeft nooit van een pogen tot uitvoering daarvan gehoord. Naar de meening van spr. is er werk buiten de gemeente te vinden. Er heeft plaats ontginning van woeste gronden tot bosch, waaraan moeilijkheden verbonden zijn, omdat men meer let op de moreele werking van het te werk stellen der men3chen. Spr. vestigt de aandacht op de mogelijkheid van bebossching der duinen. Door dc duinen loopt reeds de Zeeweg; de Amsterdamsche waterleiding is er, enz. De jachtgclegenheid is er dus minder gewor den en spr. meent, dat er daarom alle aan leiding is, eens met groot-grondbezitters te spreken, om zoodoende te komen tot bebos sching van de duingronden, althans aan de Zuidzijde van de Zeeweg gelegen. Dit is een oppervlakte van eenige honderden Hectaren. Desnoods kan dc onteigeningswet toegepast worden. Spr. vraagt, dat het college van B. en W. hieraan zijn ernstige aandacht wijdt Anders komt er niets van de zaak terecht, evenals nu van de kwestie van den spoordijk aan de Leidschevaart, door den heer Klein aange roerd, niets zal terécht komen. Spr. heeft daar al in 1912 de aandacht op gevestigd; Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat B. en W. dc zaak zullen over wegen. Een toezegging kan niet worden ge daan. Aan deze zaak zit Wel een en ander vast. De heer GERRITSZ vraagt, of in de tweede raadsvergadering na deze dan mededeeling kan worden gedaan. De VOORZITTER antwoordt, dat ook deze vraag in het college van B. en W. zal worden overwogen. De heer GERRITSZ zegt, dan met een initi atiefvoorstel te moeten komen. De VOORZITTER zeg, dat B. en W. in dezen opzichte zeer diligent zullen zijn. Benoemingen. Benoemd worden tot herschatler van het vergunningsrecht H. H. van Asch; tot lid van de Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs: Mevrouw I. van der Sluijs-Eijssen. De overige punten worden aangehouden. Rondvraag. De heer Klein beeft de volgende vragen gesteld: le. Wat deden B. en W. terzake de op- hopging van den spoordam en het aanbren- ben van viaducten op de lijn Haarlem-Lei- tingen. als ic denken aan ecne verontreini- den? 2e. Indien er tot op heden niets voor ge daan werd, mag de gemeenteraad van Haar lem dan weten, waarom dit werd nagelaten? *In verband met dc thans gevoerd worden de correspondentie zegt Wethouder REI NALDA toe, deze vragen in de volgende vergadering te zullen beantwoorden. De heer JOH. VISSER (C. H.) vraagt in lichtingen omtrent de premieverleening voor bouwen door „Eigen Woning. Wethouder REINALDA antwoordt, dat B en W. moeite gedaan hebben de bouwpre- ime te behouden. De uitslag is nog niet be kend. De heer JOH. VISSER (C. H.) vraagt wat met de eventueele premie zal gebeuren, als B. enW. niet willen medewerken tot den bouw der woningen. Wethouder REINALDA antwoordt, dat in een vorige vergadering geen verant woordelijkheid zal worden aanvaard voor wat gebeurd is bij „Eigen Woning". De le den der vereeniging zullen ondergebracht worden in nieuwe woningen. De bouwpremie is slechts 1/20 van de bouwkosten en daarom is deze niet dc alles- beheerschende factor voor den bouw. Op nadere vragen van den heer JOH. VISSER (C. H.) deelt wethouder REINALDA mede, dat de bouwvereeniging den weg om te komen tot een minnelijke schikking heeft verlaten en de gemeente een proces heeft aangezegd. Spr. meent, dat nu afgewacht moet worden de uitspraak van den rechter, wié schuld heeft. Mevrouw MAARSCHALL vraagt inlichtin gen omtrent het beheer van de Barbara- bewaarscbool. Wethouder BRUCH antwoordt, dat nog steeds onderzoekingen gaande zijn, zoodat 't aan force majeure te wijten is, dat de zaak nog niet afgewikkeld is kunnen worden. Mej. VAN VLIET vraagt een reddingshaak aan te brengen aan de Zomerkade, tusschen de De Génestetstraat en de Ten Katestraat. De VOORZITTER zal de zaak onderzoe ken. De heer KOPPEN vraagt, wat er met het adres gebeurd is van den brandweerman Scholten, die eenigen tijd geleden een onge luk gekregen heeft bij een brand en nu fi nancieele tegemoetkoming verzocht heeft. Spr. vraagt verder verbetering van den Terspijtweg. De heer DE BRAAL onderstreept dit tweede verzoek. Wethouder REINALDA antwoordt, dat be treffende de zaak-Scholten in een der vol gende vergaderingen den raad een voorstel zal bereiken. Wat den Terspijtweg betreft, een voorstel tot wijziging van dien weg is in voorberei- ding. Mevr. VAN LOOIJ vraagt aandacht tc schenken aan de gemeentelijke gebouwen Het gebouw in de Kruisstraat en bet Waag gebouw bijv. zien er ontzettend uit. Kan in die gebouwen niet elke week een flinke schoonmaak worden gehouden? Ook het Stadhuis ziet er verschrikkelijk uit Kan dat niet schoongemaakt worden door zandafspuiting? Wethouder REINALDA waarschuwt tegen dit laatste. Ook de kleur der steenen werkt mede tot het mooie van het stadhuis en dat mooie zou bij ruwe zandafspuiting kun nen verdwijnen. Het gebouw in dc Kruisstraat wordt nu niet geschilderd, omdat B. en W. rekening willen houden met de regularisatie in het schildersbedrijf. Daa'om laat de gemeente geen schilderwerken in den zomer uitvoeren. Hierna sluiting der vergadering. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD D.D. 21 APRIL 1926. Gesteld worden in banden van Burge meester en Wethouders om prac-advies: een voorstel van den heer J. Gerritsz e. a. om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een voordracht te doen tot het instellen van een Commissie van Bijstand voor het ziekenhuiswezen en aanverwante onderwerpen; een voorstel van den heer W. J. B. van Liemt om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen maatregelen te treffen tot het instellen met een proeftijd van 3 jaren van een accountantsbureau, bestaande uit 2 ambtenaren der gemeente onder leiding en toezicht van een daartoe aan te wijzen accountant; een voorstel van den heer M. L. A. Klein om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen die stappen tc doen, welke er toe kunnen leiden, dat de in het Verkeers- rapport aangegeven doeleinden betreffende ontwikkeling van het stadskwartier ten westen van den spoorweg HaarlemLeiden worden bereikt; een verzoekschrift van S. L. Blom en Tj. de Vries om grond aan de Leidschevaart in erfpacht te mogen ontvangen voor den bouw van 8 woonhuizen; C. Naar aanleiding van een bij Burge meester en Wethouders ingekomen verzoek schrift van G. W. Bolomey om ontheffing van het lidmaatschap der Plaatselijke Com. missie van Toezicht op de Scholen voor Middelbaar Onderwijs wordt aan J. G. W. Bolomey voornoemd eervol ontslag uit ge noemde functie verleend. D. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten: Om ten behoeve van de ophooging van voor straat bestemde strooken grond onder de gemeente Schoten, welke strooken in gevolge raadsbesluit van 3 Maart 1926, No. 14 aan die gemeente kosteloos en om niet zullen worden overgedragen, ter beschikking van Burgemeester en Wethouders tc stellen een bedrag van 63C0. Gesteld wordt in hand van Burgemeester en Wethouders ter afdoening; een verzoek schrift van J. Mulder, e'genaar van perceel Bilderdijkstraat 46, om door afkoop onthef- k'ng te verkrijgen van de bepergende be palingen, welke cp dat perceel rusten. Onze lezers zuljen zich het artikel herinne ren, dat wij eenige weken geleden plaatsten, omtrent het sterfgeval van drie runderen in de Haarlemmermeer, na insouiting van vac cine, verstrekt door 0e Rijksseruminrichting tc Rotterdam. De directeur van genoemde inrichting zendt ons nu het volgende: Naar aanleiding van het bericht, voorko mende in Uw blad van 8 April, betreffende het sterven van drie runderen na dc in spuiting met autovaccin, bereid aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam, verzoek ik U het onderstaande in de „Nieuwe Haar- lemsche Courant" te willen doen opnemen: Op 12 Augustus 1925 werd mij telefonisch gemeld, dat 1 rund gestorven was en 2 run deren ziek zouden zijn geworden enkele da gen na de inspuiting met autovaccin en naar men meende, aan houtvuur. Bij een on middellijk ingesteld onderzoek bleek, dat ook de beide zieke runderen reeds waren gestorven, doch dat hier geen houtvuur be stond, maar een infectie van baccillen. bf^ hooiende tot eea der groepen van de z.' bloedvergiftigingsbaccillen (gasoedeembaccil- len) had plaats gehad. Aangezien dergelijke bacteriën gewone bo dembewoners zijn en dus ook geregeld op de huid van runderen voorkomen, lag het evenzeer voor de hand om aan te nemen hier met eene toevallige infectie te doen te hebben, als gevolg van de verrichte inspui ting met dergelijke micro-organismen. De eerste opvatting werd nog versterkt dcor de omstandigheid, dat met bedoelde enstoi 10 dagen tevoren reeds 13 runderen waren ingespoten zonder dat cenig nadeclig verschijnsel was waargenomen. Bij het bezoek aan dc Rijksseruminrichting meende de heer Flohil te moeten vasthouden aan de diagnose „houtvuur en daaruit volg de, volgens 'ncm, dat de infectie zou rijn ontstaan door de entstof, op grond van het feit. dat die ziekte in de omgeving van Haar lem niet voorkomt. Ik deelde hem toen mede, dat deze meening onjuist was op grond van het verrichte onderzoek en dat niet was gebleken, dat de sterfte was ont staan door de entstof en gaf hem als miinc meening te kennen, dat het hier eene be drijfsschade gold. welke de veehouder zelve moest dragen en dat alleen, afs het directe bewijs was geleverd, dat de entstof de oor zaak van bet sterven bevatte en niet wan neer met zeer groote waarschijnlijkheid daar aan gedacht moest worden, de Regeering het verleenen van schadevergoeding zou kunnen overwegen. Toen de veearts dreigde, indien deze zaas niet in voor belanghebbenden gunstigen zin bij de Regeering werd bepleit, het geval op de vergadering der Maatschappij voor Dier geneeskunde ter sprake zou worden ge bracht cn de veehouder daaraan toevoegde, dat hij de zaak zou publiceercn, heb ik hun medegedeeld, dat mijn overtuiging zich door die bedreigingen niet liet wijzigen. Eenige dagen later op eene vergadering deelde de heer Flohil mi: mede, dat hij nog enkele buisjes van hetzelfde vaccin in zijn bezit had. Ik heb hem toer. verzocht, één dezer buisjes te mijner beschikking te stellen voor een nader onderzoek, onder mededee ling. dat, wanneer mocht blijken, datde ent stof, door welke toevallige omstandigheden ook, besmet was, ik mijne medewerking zóu verleenen tot het verkrijgen van schadever goeding. Op dit voorstel wilde de heer Flo hil echter niet ingaan. Daar inlusschen door der. veehouder een request om schadevergoeding aan den Mi nister van Binncnlandsche Zaken en Lan- bouw was verzonden, heb ik gemeend mij van verdere inmenging te moeten onthouden, in afwachting van de beslissing op dat ver zoek. DE DIRECTEUR DER RIJKSSERUMINRICHTING. Duivensport. De Postduivenhouders- vereeniging „De Zwaluw" alhier heeft eea wedvlucht gehouden vanaf Lier in België afstand 132 K.M. De duiven werden te 8 uur v.m. in vrijheid gesteld. De eerste kwam aan te 9-27-41, eigenaar F. Reekers, die daardoor tevens winnaar was van den uitge loofden prijs. Vervolgens kwamen aan 2. Gebr. Zwaneveld 9-31-55 3. P. Seijsener 9-32-49,; 4. Idem 9-33-24; 5. Gebr. Zwa neveld 9-33-30; 6. M. Koek, 9-34-50; 7. W. Beijersbergen 9-36-39; 8. P. v. d. Reep; 9. W. Beijersbergen 9-37-31; 10. Gebr. Zwa neveld 9-37-45; 11. W. Beijersbergen; 12. S. Warmerdam 9.40; 13. S. Warmerdam 9-41; 14. P. v. d. Reep 9-41-46. Zondag a.s. wordt er gevlogen vanaf Halie, afstand 182 K.M. Bij goed weer zul len de duiven weder te 8 uur los gelaten worden. Uit de bijgevoegde tijden van aankomst ziet men hoe snel deze eerste duiven den stand Lier-Hillegom hebben afgelegd. Een mooie praestatie. Personalia. Door Z.D.H. den Bis schop van Haarlem is als Kerkmeester van St. Martinus herbenoemd de heer Th. Lommerse en idem van St. Joseph dc heet J. Witteman. Vereeniging tot bescherming van meis jes. Dc collecte in de St. Martinuskerk door de Eerw. Zuster Laura gehouden, ten bate van genoemde vereeniging heeft ruim f 600 opgebracht. Voor dit mooie bedrag zegt Zuster Laura de parochieanen van St. Martinus hartelijk dank. Kerkeveiling. De BioembolienveiÜng in de parochie van St. Martinus, gisteren gehouden heeft opgebracht voor Kerk en Armen f 3099, voor de St. Elisabeth- vereeniging f 779, samen f 3878. Kerkeveiling Vogelenzang. - Voor dc Parochie O. L. V. Hemelvaart te Vogelen zang was de opbrengst voor de Kerk f 1648, voor de Armen f 154, samen f 1802. De auto-sproeiwagen. Gisteren en eergisteren zijn proeven genomen met den aan te koopen auto-sproeiwagen, merk Laffy, van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij. De proeven, genomen zoowel op de brand- kranen der waterleiding als langs anderen weg, voldeden schitterend, vooral de vulling met 2500 L. water in 2 minuten is een succes. Waar deze praktische wagens zoowel te Haarlem als te Amsterdam uitnemend vol doen, zijn we overtuigd, dat tot spoedigen aankoop zal worden overgegaan. Daar moet op gelet worden. Zondag sagen we, dat heel deftige bloemenkijkers op den R. K. Armentuin een flinke hoeveel heid hyacinten en tulpen afplukten. Een der dames wachtte bij het bruggetje over de kromming van de Wilhelminalaan en een andere dame met 3 heeren verzamelde de geplukte bloemen, die later tot bouqetten werden gebonden. Ofschoon we ons kunnen begrijpen, dat de mooie bloemen tot pluk ken nooden, mag het natuurlijk volstrekt niet en zou het oorzaak kunnen worden, dat het gaan over dezen particulieren weg werd verboden. Bovendien zou de verden king van bloemenplukken (lees stelen, want anders is het niet)vallen op inwoners, die daar aan part noch deel hebben. Men zij gewaar schuwd R. K. Landbouwcursus. Dezer dagen is onder veel belangstelling het eerste half- jaarlijksche seizoen van dezen cursus ge sloten. 0.a. waren aanwezig de Rijks land- bouwconsulent, de heer J. Smeding, Pastoor Soepnel; het bestuur en eenige belangstel lenden. Deze cursus is gevolgd door 19 cursisten. De heer Smeding sprak de cur sisten toe. Hij prees hun ijver en-trouw, waar mede zij den cursus hebben gevolgd. Spr. bracht ook dank aan de leeraren, die den cursus hebben geleid en aan het bestuur voor zijn actief werken. De heer v. d. Geest antwoordde als oudste der cursisten. Nog voerden het woord de heer A. J. de Wildt, voorzitter en de heer Roggeveen, leeraar. Bollenveiling. De veiling der bollen tea bate der R. K. Kerk heeft de somma opge bracht van pl.m. 1000. De juiste uitslag is nog niet bekend, Voorwaar 'n schitterend bedrag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9