mS Binneniandsch Nieuws. üi mm. De stoute streken van Boefie en Foefse, de rattenbengejs. Centraal Bureau R. K. V rouwenbonden. Oud-Minister Van Royen. Minister Lambooy. R.-K. Vacantiestichting. Reorganisatie der R.-K. Staats party en de R.-K. Stands organisaties. De Ned. R. K. Boekhandelaren en Uitgeversvereeniging. De Ruyter-herdenking te Amsterdam. Hoeveel millionnairs er zijn en wat zij betalen. „Chevaliers d' Exposition." De steunverleening aan de slachtoffers der overstrooming. Het R.-K. Werkliedenverbond en de reorganisatie der R.-K. Staatspartij. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling der werkzaamheden. Interpellatie. Indische begrooting voor 1926. Hoofdst. der Ind. Begrooting. GEMENGD NIEUWS. Een heldin der zee. Mooie administratie. Een bosciibrandweer. Veel kievitseieren. Auto-dieven gearresteerd. Een vreemd adres. Plotselinge was van de Maas. MARKTNIEUWS. jr A. Plechtige inzegening. Het Centraal Bureau van de Federatie ran R. K. Vrouwenbonden in Nederland en het secretar aat van de „Union Inter nationale des Ligues Féminines Catholi- ques" is verplaatst van de Hoogte te Utrecht naar het perceel Bouwstraat 67, aldaar. Donderdag heeft de plecht ge inzegening van de nieuwe bureaux plaats gehad, als mede de plechtige introcisatie van he^ H. Hart. De kantoorlokalen zijn rustig en een voud g ingericht, maar toch zoodanig, dat meg bemerken kan, dat er vrouwenhanden aan het werk zijn geweest. Het is een waardige huisvesting, waarin de zaken van de vrouwenbonden zonder twijfel in een stille werksfeer^ zullen behandeld worden. De religieuse plecht:gheden werden ver richt dcor den HoogEerwaarden Heer Ka nunnik J. H. G. Jansen, Verder waren o, m. aanwez g de geestelijk adviseur der Fede ratie de ZeerEerwaarde Heer Pastoor G. W. Boldr, het bestuur der Federatie, mevr. Jorritsma, secretaresse van den Aarts- diccesanen Bond, mej. M, Romme, secreta resse van de „Union Internationale", mevr. A. Steenhoff-Smulders, redactrice van de „R. K. Vrouw" en mevr. De Rijk, voorzitster van den R. K. Vrouwenbond ie Utrecht. Na de inwijding verricht te hebben nam de Hoog'Eerwaarde Heer Jansen het woord, tot het -houden van een toespraak. Spr. zette uiteen, hoe de Kerk door hare zege ning aan de gevloekte aarde vrede brengt en afsmeekt den Engel Gods nplaats van den duivel te zenden. Van de Intronisatie it het doel, door het zien van de beeltenis van onzen Goddelijken Zal gmaker te leeren overwegen en navolgen, wal Hij ons heeft voorgedaan. Met al onze werkkracht willen wij ons toewijden aan Zijnen dienst en ook ons werk voor de vrouwenbeweging, natio naal en internationaal, w-ilen wij Hem wijden op geheel bijzondere wijze. Hij, de Liefde zelve, klaagt over het tekort aan liefde in de wereld, tekort bij ons zelf in de eerste plaats, tekort dan bij anderen- V^len sch eten te kcrt, wij zelf schieten dagelijks ook te kort. Als wij eerherstel geven, hebben wij dit dus in de- eerste plaats voor ons zelf te geven; dan zullen wi; zooveel beter voor anderen werken. Sgr. wijst dan op de bijzondere verplichtingen van gehuwde vrouwen, weduwen en orige- huwde vrouwen in haren levensstaat, waar bij steeds de verplichtingen tegenover hét hu sgezm voorop staan en daarna de sociale be'angen komen. Naarmate wij onze -eigen tekorten op ieder terrein goed hebben aan gemerkt, naar die mate zullen wij beter werken in de toekomst. Onze devotie tot het H. Hart is „liefde geven". Liefde is het eenig noodzakelijke, ons „beste deel". Wij, die willen werken, d e niet in con templatief leven onszelf verliezen, wij moe ten toch onzen arbeid bezielen mét den geest van gebed. Van harte iemand bemin nen is de wil doen van den beminde. Zoo zullen wij het hart van Jezus eeren niet met de lippen, maar met ons hart. En die waar- acht ge liefde werkt uit de zegenrijke, de nuttige, de niet-ijdele daad. Een vrouw, wier levensverhouding zóó staat gericht, is n et wereldsch en lichtzuAig, niet modern- heidensch, zij zal christmne zijn in alles, n briefwissel ng, lectuur, mode, ontspanning. Zij zal leven voor Hem en met voor zich zelf. Spr. schetst hoe dit ,,eenheids'!-!even be kroond d ent te worden door het veelvuldig ontvangen der H. Communie, de allerinnig ste vereeniging met het Goddelijk Hart van Jezus. Daér is de bron van een kracht- dad g zieleleven. Zóó, Godde'ijk Hart van Jezus, aldus besloot de HoogEerw. spreker met deze voornemens willen wij dezen dag heiligen en ons toewijden aan U, om U na te volgen. Amen. Vervolgens had de Intronisatie plaats op de daartoe versierde en bestemde plaats waarna de gebru kelijke gebeden gezamen lijk werden gestort. Naar wij vernemen, blijft de oud-minis ter Van Royen, die nog geen ontslag ge nomen had als hoogleeraar te Delft, na zijn aftreden als minister automatisch profc s- sor aan de Technische Hoogeschool a'- daar. De nieuwbenoemde minister van Oorlog, de heer Lambooy, werd Vrijdagmiddag 4 unr door de Koningin beëeaigd. Het Koninklijk besluit betreffende dc ministerwisseling aan het departement van Oorlog luidt als volgt; Bij Koninklijk besluit van 22 April- 1926 is met ingang van 24 April a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer prof. L. A. van Royen als minister van Marine ad interim en als minister van Oorlog, onder dankbetuiging^voor de in deze functies aan de Koningin en den Lande bewezen'diensten en-is met inging van dezen zelfden dag to tdie betrekkin gen benoemd dc heer J. M. J. H. Lam booy, oud-minister van. Oorlog. De overdracht van de portefeuilles zal plaats hebben Zaterdagochtend ten 9'/i ure .op het departement van Oorlog. Op Schiermonnikoog. Van Schiermonnikoog meldt men aan het v. h. N.: De R. K. Vacantiebuis-Stichting heeft moeilijkheden met haar betalingen. Zeer vele kleine zaken menschen op ons eiland zijn gedupeerd, zooals de drie bakkers voot een bedrag van duizenden, de meiklcve ranciers, enz. Vele schulden loopen al jaren lang. Er is op de gebouwen een le hypotheek van 70.000 en een 2e hypotheek van -10.000. De pleegzusters zijn verleden week a'len vertrokken. Getracht wordt met de crediteuren tot een accoord te komen. Naar wij vernemen kan hef voorstel der Comraissie-Ruys inzake de reorganisatie der R. K. Staatspartij, in Bestuurskringen der vier groote R. K. sociale organ saties van arbeiders, landbouwers, middenstanders en werkgevers geen nstemming vinden. Met name is men .gekant tegen de voor gestelde samenstelling van den Partijraad, waarin genoemde organisat es geen recht- streeksche vertegenwoordiging zullen krij gen. Men is'daarnaast van meen ng, dat de genoemde organisaties in den Partijraad stemrecht dienen te hebben, doch dat de taak van cdn Partijraad scherp moet worden onderscheiden van de taak welke aan de Bondsvergadering wordt opgedragen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot adviseur van de R.-K. Boek handelaren en Uitgeversvereeniging St. Jan. gevestigd tc Amsterdam. Heerengracht 246, den Z.Eerw. heer Prof. W. Nolet, van War- monU. Prins Hendrik zal aanwezig zijn. De Prins is voornemens op Donderdag 29 April a.s. te Amsterdam, in de Nieuwe Kerk bij te wonen de plechtigheid ter gelegenheid van de herdenking van M. A. de Ruyter s sterfdag. Belasiingdruk-cijicrs, Vergelijking tusschen de groote Steden. Door het Centraal Bureau voor Statistiek is wederom ten overzicht van den belasting druk gepubliceerd, thans over het belas tingjaar 19251926. Bij het doorzien van de in deze publicatie voorkomende cijfers blijkt dat de belastingdruk in de gemeenten on derling belangrijk afwijkt. Voor een gehuw de met 2 kinderen is de maximumdruk voor inkomens van 10005000 hieronder vermeld: Hoogste gemeentelijke Zuiver inkomen belastingdruk 1000 36.— .,2000 155.6214 3000 307,72 4000 528.78 5000 741.58 De laagste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 5 gemeen ten, waarin over 19251926 geen enkele gemeentelijke heffing op het inkomen be staat. Telt men bij de cijfers van den gemeen telijken belastingdruk dien van Rijk en pro vincie op. dan kan men een vergelijking maken tusschen den totalen belasting druk op het inkomen over de verschillende gemeenten. Hieronder zijn deze cijfers ver meld voor Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam en Utrecht en voor de gemeenten met den laagsten en den hoofisten belasting druk voor gehuwden met 2 kinderen en in komens van 2000 en 5000. t Totale belastingdruk f 2000 f 5000 Laagste druk 31.51 193.37 Amsterdam 79.30 428.50 's-Gravenhage 58.69 337.24 Rotterdam 59.27 358.59 Utrecht 71.06 430.76 Hoogste druk 185.8714 952.73 Uit een tweetal grafieken betreffende de Rijksinkomsten- en Vermogensbelasting blijkt, dat 36 pet. van alle aangeslagenen in eerstgenoemde belasting een inkomen heb ben beneden 1400 en gezamenlijk 3 pet. bijdragen in het totaalbedrag dezer belasting in hoofdsom. Daarentegen hebben 0.04 pet. van alle aangeslagenen een inkomen van 100.000 en hooger, welke categorie ruim 19 pet. bij draagt in het totaalbedrag der belasting. Wat de vermogensbelasting aangaat, wan worden vermeid, dat 44 pet van alle aan geslagenen een vermogen hebben van beno den 30 000. die te zamen 8*pct. bijdragen in de totaalopbrengst dezer belasting, ter wijl 0.57 pet. van alle aangeslagenen 1 mil- lioen of meer vermogen bezitten en geza menlijk ruim 17 pet. van het totaal der belasting betalen. De uitdrukking is, schrijft het „Hbld.", van den heer Roeper Bosch, die sedert lang krijg voert tegen deze ridders, die ten toonstellingen houden of doen houden van allerlei aard, minder met het oog op het belang van handel en industrie, dan wel teneinde eigen kas te stijven In de jongste vergadering van de Haagsche Kamer van Koophandel heeft de heer Roeper Bosch andermaal zijn lans op deze ridders gericht. Hij moest tot zijn leedwezen vaststellen, dat de Ncderlandsche Vereeniging voor Ten- ïoonstellingsbelangen nog steeds niet heeft ingewilligd het verzoek der Haagsche Kamer van Koophandel, in haar orgaan uitsluitend de bona-fide-tentoonstellingen aan te kon digen Op zijn voorstel besloot de Kamer nu aan de verecnigingen te berichten dat de Kamer intrekking van het ubsidic zou over wegen. indien de vereeniging in den loop van dit jaar aan het verzoek der Kamer niet had voldaan. Wij zouden dit optreden van de Haagsche Kamer aan de andere ten voorbeeld willen stellen Niet alleen door het onthouden van subsidie trouwens maar ook door publieke waarschuwingen tegen combinaties, door chevaliers d'exposition in elkaar gezet, zou den de Kamers iets kunnen doen om handel en nijverheid van deze heden te verlossen. De R.K. Middenstandsbond van het Bis dom 's Bosch, heeft pogingen aangewend om voor de middenstanders een hetere steunregeling te verkrijgen, welke pogingen met succes zijn bekroond. Voor de midden standers zal thans een andce maatstaf wor den aangelegd, waarvan de regeling is op gedragen aan het Nijmeegsch Comité van de Algemeene Watersnood-Commissie in over leg met het R.K. Huisvestingscomité te 's Bosch. Door het R. K. Werkliedenverbond is een schrijven gericht aan het bestuur van den Bond 'van R. K. Kieskringorganisaties be treffende de reorganisatie der R. K. Staats partij. Het standpunt der R. K. Standsorga nisatie is vervat in het resumé, dat wij hieronder als uitgesproken wenschen dier standsorganisatie laten volgen, a. De .werkzaamheden in verband met de samenstelling van het Politiek Advies wor den aan de bevoegdheid van den Partijraad onttrokken en opged-agen aan de bondsver gadering. b. In den Partijraad worden rechtstreeks opgenomen de personen, genoemd of be- doêld in het ontworpen art. 11, met uitzon dering van die, bedoeld in sub. 1, 5e, 51, 5n en 5o. (Er schijnt ons plaats voor de vraag of ."aan alle leden der Kamerfracties, dan wel 'aan de fractie-bestuursleden, stemrecht moet worden verleend.) Voor de organisaties der werkgevers, mid denstanders, landbouwers en arbeiders, ware de sterkte, waarmede ze in het voorstel der commissie onrechtstreeks zitting zouden kri'gen, aan te houden. De afgevaardigden komen in de vergade ringen van den Partijraid met vrij mandaat c. Aan den Partijraad op te dragen: 1. het bestudeeren en bespreken van po litieke vraagstukken; 2. het vaststellen van het program. Ten slotte sp-eken we als onze overtui ging uit, dat de hierboven, verdedigde wijzi gingen noodig z n om de beoogde bevredi- gin te brengen en de deelname van ons verbond te verzekeren. Vergadering van Vrijdag 23 April; n.m. 1 uur. De VOORZITTER stelt voor na de Indi sche begrooting verschillende ontwerpen en conclusies aan de orde te stellen en voorts de intarpellatie-Hiymstra in zake de werk verschaffing in de oostelijke provincies. Nadat de voorzitter er verder in heeft be willigd, op voorstel van Mr. Heemskerk, Dinsdagavond niet te vergaderen, worden verschillende kleine voorstellen, de regeling der werkzaamheden betreffend, aangenomen Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer Brautigam, om verlof tot het richten van vragen aan de Ministers van Waterstaat en van Arbeid. Handel en Nijverheid, omrent de noodzakelijkheid van het treffen van voorschriften ten dienste van de veiligheid, ten opzichte van de belading, de uitwatering en de bemanning van schepen in de binnenvaart, de Riinvaart. de Zuider- zeeyaart en de vaart op de Zeeuwsche stroo men inbegrepen. Het gevraagde verlof wordt verleend, De interpellatie zal plaats hebben op nader te bepalen dag. Voorlgegaa"n wordt met behandeling van de Indische begrooting voor 4926. Aan de orde is de stemming over dc mo tie van orde van den heer Cramer c.s„ be treffende intrekking van art. lólbis van het Indische Wetboek van Strafrecht. Deze motie wordt verworpen met 51 te gen 27 stemmen. Vóór de S.D.A.P.. de V.D. de communist De Visser en de heer Arts (Kath. Volksp.l Vervolgens is aan de orde de stemming over de motie van orde van den heer L H. de Visser, omtrent het afkondigen van een algemeene amnestie ten opzichte van alle in- en externeeringsbesluiten alsme"de uitgesproken vonnissen, verband houdende met het optreden en de -.volksbeweging in Indonesië. De heer CRAMER (S.D.) verklaart namens 2ijn fractie dat duidelijk gebleken is. dal zii tegen het.optreden der Regeering tegenover de volksbewegingen is, dat echter niet allo verantwoordelijkheid daarvoor valt op de Regeering. aangezien de communisten daar- aafi schuld hebbeu en dat ten slotte niet alk- vonnissen gelijkgesteld kunnen worden en voor amnestie in aanmericing gebracht, zoo dat zijn fractie tegen de motie stemt. De motie wordt verworpen met 78 tegen 1 stem. Vóór de heer De Visser (C. Fr.). De heer Cramer (V.D.) dringt aan op uit breiding van het Kantoor van Arbeid opdat meer tegen de misstanden van den Arbeid kan worden opgetreden. Spr wil dat Kan toor uitbreiden tot een Departement van Arbeid. Dc misdrijven bij het Staatsbedrijf te Sa- wah Loento zijn slechts toevallig uitgekomen Spr, hoopt dat de Regeering zal trachten dergelijke mishandeling van koelies te voor komen. Vervolgens klaagt hij over de wijze waar op arbeidsenquêtes worden gehouden. Ge bleken is, hoe voorzichtig men moet zijn met de adviezen der werkgevers. Voorts wijst hii er op, dat op de Oostkust van Sumatra de Zondagsrust wordt gesaboteerd, teneinde de dividenden te kunnen opvoeren. Spr wensebt de commissie, die wüzigingen in de koelie-ordonnantie nagaat, niet een-ziidig sa mengesteld te zien maar ook een Inlandscb -dement toe te voegen. Het wordt z. i meer d--> Bid de Poenale sanctie af te schaffen. Het vraagstuk der arbeiderskolonisatie besprekend, wiist hij er on dat bet niet aangaat dat ten koste van de groote massa de noervrie sanctie wordt afgeschaft zoodat in de arbeiderskolonisatic door de werkgevers moet worden bijgedra gen. De heer SCHEURER (A.R.l zal bij deze begrooting slechts heel weiniu zeggen, omdat spoedio de begrooting voor '27 weer aan dt- orde komt. Hij wil alleen wijzen oo het alcobokevzar en er fegen opkomen dat slcoholfabricage wordt toegelaten. Ook wenscht hij maatrege len ter verbetering van de behandeling van dwangarbeiders. De beer KLEEREKOPF.R fS.DJ critiseeri het gemis aan onpartijdigheid bii de justitie en licht dit met eenige voorbeelden toe. Hii wijst er Kv. op dat Journalisten in preven tieve hechtenis werden gesteld, hoewel er *een gevaar voor ontvluchting kon bestaan en dat een journalist *eboaiA werd getrans- oortcerd. Ook gesft hii gevallen, waarin een bekentenis was afgedwongen. terwül later de ociuistheid bleek. Verder deelt hii een ge val mee van een door de post geweigerd vakblad, dat niet werd ^oor^^zrm^en. De beer VAN BOETZELAE" V\N DTTR BELDAM (C.K.l vraagt waarom het zoo lang duurt dat de voorwaardelijke veroordeelim' in Indië wordt ingevoerd en verzoekt toe zicht op vreemdelingen en Inlanders die al' werkgever o"Wden De heer JOEKFS (V.D.) bespreekt de pre ventieve hechtenis, die veel te vlug wordt toegepast en daardoor aanleiding geeft tot ernstige klachten Met name in gevallen var oorsdelictcn is die preventieve heoMepis mis plaatst. Zeer willekeurige handeb'n"en var huiszoeking enz znn aan dit kwaad verbon den. Versteking van het aantal juristen is voor Ind'ë van gewicht met het oog oo ee" beboorlüke uitoefening van de functie van landrechter. Nonens de sociale wetdeving merkt spi op, dat er eenige verbetering in het zicht is met name ten aanzien van den vrouwen- en kinderarbeid. Het is maar een begin en het is jammer, dat men al dadelijk niet is verder gedaan vooral ten aanzien van den nacht arbeid voor vrouwen. In overweding is de «nvoering van een verplichte uitkeering bi; bedrijfsongevallen, waarover spr. zich ver heugt. Uitbreiding van het Kantoor van Arbeid acht ook spr gewenscht. In dat verband wiist hii op het gebeurde bii de Ombil'n-mrner van Sawah-Loento en op de vele Klapzaken die de Regeering moet trachten te -verminde ren door het kwaad zelf aan te tasten. De heer DE VIQCER (CFrl constateert dat geen enkele arbeidsredeling in Tndië be staat. behalve dan de gehate poenale san^ tie Ontzettend is bet percentage gevange nen in Indië: ruim 470 duizend personen zijn de gevangenissen oogeslolen. waarvan er 70 duizend ziek zijn Spr. komt oo tegen d< afmartelind van het Indische volk met de rottan Alle woorden van christelijke liefde zijn daarteden nuMiek bedrog. De VOORZITTER: Ik verzoek u mativ te zijn. De heer DE VISSER (C.Fr.) constateert dat als met goedkeuring der Pegeering ro'- tanslagen worden toegepast zii verantwoor' delijk is voor die mishandeling en daartegen zal hii nrotcsteeren met de woorden, die bi1 deze mishandeling nessen. De heer DE VISSER (c. fv.) dient motie- in- om tegen mishandeling te protesteeren, om ve-bqd van vrouwen- en kinderarbeid te eischen en om afschaffing der poenale sanc tie ongenblikkeliik tot stand te brengen. Dc heer v. BOETZELAER VAN DUB BELDAM fc.h.): Bedoelt u niet eer Rusland? De heer DE VISSER: In Rusland is het 'n toonbeeld van goede rechtsbedeeling. (Groot gelach). Hij dient alsnog een motie in voor een algemeen wettelijke beperking van den arbeidsdag tot 8 resp. 6 uur voor sommige bedrijven, één tot ondersteuning van de werkloozen in Indië en één voor volledige vrijheid van politieke organisaties. Aangezien niemand één dezer moties on dersteunt, kan geen daarvan in behandeling komen. De heer VAN RYCKEVORSSEL (R.K.) wenscht het tempo der sociale wetgeving te versnellen; hij juicht den steun voor de ar- beiderskolcnisatie die de Regeering geeft, zeer toe. Deze kolonisatie is in 't belang der werkgevers ook. De Ministe" van Koloniën, de heer KO- NINGSBERBEN constateert dat sommige sprekers erkend hebben, dat op sociaal ge bied vooruifgang valt te constateeren. Met alle riemen, die beschikbaar zijn, zal spr. trachten te roeien om het tempo van de so ciale wefgeving zoo snel mogelijk te maken. Het is een moeili-'ke za-k, maar zij eischt dringend de aandacht der Regeering. De arbeidsinspecties worden bemoeilijkt door gemis van medewerking van de werknemers, die er niet toe te brengen zijn openlijk dc rnededeelingen te verstrekken, die men vraagt. Het is hun mentalische natuur en het gevolg van ja-enlarrge onderdrukking. De toestanden in Sawah Loerto zijn aan zienlijk verbeterd. Sedert Januari zijn geen rottanslagen toegepast. Het is dikwijls on vermijdelijk lijfstraffen toe te passen, omdat andere middelen-niet helpen. Wat de poenale sanctie betreft, spr. zal daarove- thans niet spreken, omdnt dit' punt in onderzoek is. Aan dg samenstelling der commissie zal spr. zijn volle aandacht vrij den, evenals aan het vraagstuk der koloni satie. Over de jeneverfabriek had spr. een tijd lang niets gehoord, maar hij kan nu meedee- len, dat de gansche zaak van de baan is. Het alkoholgevaa- behoeft dus nog niet gevreesd te worden, Spr. zal een oogje in het zeil houden. De gevallen, die de heer Kleerekooper heeft opgesomd, zal de Min. laten onderzoe ken. Op de volgende begrooling zullen gelden worden aangevraagd voor de uitvoering der bu-gerlijke kinderwetten. De Voorwaarde lijke Ve-oordeeling is in ontwerp bij dpr Raad van State ingediend. De uitvoering der nieuwe bepaling omtrent de preventieve hechtenis kan spr. niet toe zeggen. Voor het handhaven der openba-e orde is de bestaande bepaling onmisbaar. Bij art. 123 bespreekt de heer JOEKES 'v.d.j dc grenslijn van de nieuwe staatsre geling. De minister van Koloniën kan nu voor alle belangrijke punten aanwijzingen geven aan de G. G. de ministe1- blijft echter verantwoordelijk aan de Kamer. De Kamer heeft dus den plicht van' haar belangstelling te doen blijken. De Minister moet ook aan dacht wijden aan de handelingen van den Volksra~4. De MINISTER wacht af wat de Indische Regeering overlegt na de bespreking in den Volksraad. Op de begrooting voor 1927 zal 100.0000 worden aangevraagd voor onder zoek in strafzaken en 47000 voor verhoo ging van zittingsgelden van de ambtenaren. Bij art. 329 maakt de heer CRAMER (s.d.) eenige opmerkingen over den pandhuisaienst en zijn tarieven. Er is in den loop der jaren heel wat winst gemaakt. In 1925 13 millioen zelfs. In 25 jaar is 68 millioen gulden winst gemaakt In 1925 is een grootere winst te wachten, omdat de economische toestand slecht is. Spr vraagt verlaging der tarieven, wijl het winst is, die uit de zakken der al lerarmsten komt. De heer DE VISSER (c. fr.) acht winst uit dit bedrijf immoreel en wil die onmiddellijk afschaffen. De MINISTER zal verlaging der tarieven met den G.-G. bespreken. De heer CRAMER (s.-d.) vraagt voorzich tigheid bij het uitgeven van erfpacht en dringt aan op spoedige invoering van de Regentschapsraden. De heer JOEKES (v.d.) betreurt ook, dat de Regentschapsraden niet spoediger gereor ganiseerd worden. Over de houding der Regeering te dien aanzien is spr niet tevreden. Zij knot een stuk zelfbestuur en dat is een fout. De heer DE VISSER (c. fr.) ziet in de houding der Regeering tegenover de Re-' gentschapsraden ook weer een provocatie van verzet bij hen, die uit nationaal gevoel voor zelfbestuur zijn. De MINISTER erkent, dat de aanvfagen voor erfpacht zeer veel in aantal zijn en dat voorzichtigheid geboden is Echter wordt die voorzichtigheid reeds betracht zoodat niet alle terreinen worden uitgegeven. Ver schalende vragen zal spr. nader onderzoe ken. Bij art. 414 (particuliere landerijen) zegt de heer CRAMER (s.d.) dat eindelijk eens weer een begin wordt gemaakt met den aankoop van particuliere landerijen Hij wenscht in sneller tempo tot dergelijken aankoop over te gaan en de uitgaven onder buitengewone uitgaven te brengen. De MINISTER zal alles in het werk stel len om den aankoop te bespoedigen en over weegt de verdeeling der kosten onder ge woon en buitengewoon. Afd. V (Onderwijs enz,). Mevr. DE VRIES-BRUINS s.d. bespreekt de Volksgezondheid, die nog veel te wen schen overlaat. Zij herhaalt haar jaarlijksch betoog nu er een nieuwe Minister is opge treden. Alle onderwerpen behandelt zij we derom: de bestrijding van den mijnworm, de malaria, de uitvoering der gezondheidsbepa ling om ten slotte de oprichting van een ge zondheidsdepartement te bepleiten De heer BULTEN r.-k bepleit uitbreiding van het onderwijs, waarvoor de uitgaven nog steeds gering zijn. Vooral moet de Minister t zijn aandacht wijden aan het personeelvraag- stuk wijl er een tekort is aan Europeesche j leerkrachten. Het peil van het onderwijs is j gedaald door gebrek aan steun in geld en v aan leerkrachten De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. Drie matrozen door een meisje gered. Door haar buitengewoon moedig en vastbe raden optreden heeft een Engelsch meisje, miss Foy Quiller-Couch in de haven Fowey (Cornewail) drie matrozen het leven gered. Deze matrozen, wier schip in Fowey potte- bakkersaarde had geladen, waren een uit stapje gaan maken in een zeilbootje. Toen zij buiten de haven kwamen bleek de zee ruw, en dc gevaarlijke stroomingen, waarmee de matrozen niet bekend waren, dreven hun bootje naar de rotsen, de meest-gevreesde van de geheele streek. Alle pogingen om naar de haven terug te keeren mislukten. Met on weerstaanbare kracht werd het bootje voort gejaagd naar de klippen, waar het zeker te pletter zou slaan. Miss Queller-Couch zag het gevaar, waarin de matrozen verkeerden. Zij bedacht zich geen oogenblik, sprong in éen motorboot, vloog de haven uit. Zij is een ervaren zee vrouw en kent de kust op haar duimpje. Zij slaagde erin, voorlangs de bedreigde boot te komen en den mannen een touw toe te werpen. Maar toen begon het zwaarste werk. De zeilboot, die voortdurend dreigde te kap sijzen, moest in veilige haven worden ge sleept. Het werd een gevecht tegen de zware zee en de snelle stroomingen. Maar onver schrokken begon het kloeke meisje de lang durige worsteling en eindelijk slaagde zij erin de haven te bereiken. Een opgewonden menigte sloeg aan den wal de redding der drie matrozen gade en iuichte de dappere redster geestdriftig toe. In de raadsvergadering van Hillegersberg heeft de voorzitter een rapport van den commies-verificateur der secretarie ter spra ke gebracht, dat het resultaat is van een onderzoek naar de financiën van het Bur gerlijk Armbestuur, op vermoeden van te kort. Dit vermoeden bleek juist te zijn er is van 1910 tot 1925 een verschil van f 3338 vastgesteld, dat niet terecht kan worden ge bracht. Er bleek o.a. dat de boeken van 18991910 nergens waren te vinden, dat de boeking allerprimitiefst geschiedde, soms ook een batig slot van een dienstjaar als nadeelig werd overgebracht, en er een groot gebrek aan controle heerschte. In al die jaren heeft er b.v. geen kasopneming plaats gehad, en de in 1923 toegevoegde steunregeling heeft de administratie totaal in de war gebracht in 1924 en 1925 is het tekort alleen reeds f 2150. De penningmees ter is inmiddels overleden. Over deze kwestie ontspon zich een breed voerig debat, waarbij van verschillende zij den tot den voorzitter van het Burg. Arm bestuur, den heer Jansen het verwijt werd gericht, dat hij zich bij de aanvaarding van zijn functie niet voldoende op de hoogte had gesteld. De voorzitter trok ten leste de slotsom, dat het tekort ontstaan is door onvoldoende boekhouding en toezicht, en stelde voor, het tekort formeel in de administratie cp te nemen. Dit voorstel is zonder stemming aangenomen. In de gemeente Renkum is, naar dc „N. R. C." meldt, een boschbrandweer opgericht, f ierbij zijn de gemeente-'boschwachter en zooveel mogelijk de particuliere boschwach ters van landgoederen en bezittingen in die gemeente ingedeeld. Als brandmeester is benoemd een hooldcpzichter van de Ne- 'efl. Heidemaatschappij. De leden van dit corps worden deskundig ingelicht betreffen- 'e te nemen maatregelen en huipverleenin» bij branden. Gereedschappen, die bij hel blusschifigswerk noodig zijn, zijn op ecu centraalpunt opgeborgen en worden ingeval van brand onmiddellijk per steeds gerecd- itaanden auto naar het terrein van den brand gebracht. In den greidhoek van Friesland werden in de laatste week ruim 37.000 kievitseiereu geraapt. De prijs liep op van 17 tot 24 ct. per stuk. Ongeveer een maand geleden maakten de bladen melding van een diefstal van een taxi-auto uit een garage in de Van Spïjk- straat te Rotterdam. Eenige dagen later werd de auto bij een boer in Zunderi door een marechaussee teruggevonden, wt'kc door middel van den radio-omroep van het gebeurde had kennis genomen. De auto werd in beslag genomen. Woensdag zijn door de politie te Nispen twee mannen aangehouden, n.l. de 20-jarige chauffeur J. A, en de 19-jarige chauffeur J. W. O., beiden uit Rotterdam. Bij het ver hoor bekenden beiden, in samenwerking met een derden persoon, zekeren A. G., die vroeger gearresteerd is, den auto te hebben gestolen. Zij wilden met de taxi de grena over, doch zijn hierin niet geslaagd. Niet wetende, wat zij met den auto doen mors ten, hebben zij haar bij een boer bij de Belgische grens gestaH. De dieven zlji> toen naar Frankrijk vertrokken en hebben daal en in België rond gezworven, tot de honger hen weer naar de Nederlandsche grens te rugdreef. In een zaak te Zwolle kwam een Duitsche relz'ger voor een Duitsche firma zaken doen. Buiten noteerde hij den naam enz. met de meeste nauwkeurigheid. Echter keek de Zwolsche zakenman wel vreemd cp, toen hij uit Duitschland éen brief kreeg met het wonderlijke adres: Aan den Heer... Instrumentmaker Stapvoets rijden ZWOLLE (Hol'and) Wat op den voorgevel stond was door den reizigers netjes overgeteekend, aldus bericht het „U. D." De Maas is Donderdag, naar uit Venlo werdt gemeld, plotseling 40 c.M, gertvassen. Den laatsten tijd was door voortdurenden val de stand voor de scheepvaart krit.ek geworden. MEDEMBLIK, 22 April 1926. Ansjovf# 0.45 a 0.48 p. K.G.; Kuilvisch 0.38 p. K.G.; 75 vaartuigen. Aanvoer 600Ó kg. BEVERWIJK, 23 April. R.K. Coöp. 'fuin- dersvereeniging „Kennemerland". Witlof 1640 ct, per K.G.; Asperge dik wit 0.72 1, idem blauw 4260 ct., Rabarber 11— 20 ct„ Radijs 3—6 ct. per bos; Aardbeien per stuk 3—5 ct., Komkommers 24 per 100 stuksj Raapstelen 35 ct,, Prei 715 c{., Pieterselie 2—4 ct. per bos; Aardappe len 47 ct. per kilo; Spinazie 4—1.30; Postelein 1.652,05; Zuring f 47.10; per kist; Koolrapen 2536 per 100. RIJNZATERWOUDE. Eierveiling van Donderdag 22 April. Aanvoer 5760 kipeie-, ren 5.205.S0. Eendeieren 1201 st. 5,15 5.45; 41 kalkoeneieren 7.808; spinazio 10—16 cent per kilo; bieten 1.581.67 per kilo; aardapelen 2 pér H.L. LE1MUIDEN. Marktbericht van Donder dagmorgen 22 April. 1909 kipeieren 5.50 5.65; 1219 eendeieren 5.055.15; sla 56 cent per krop; Leidsche kaas 76 cent per kilo; kroten 1.751.90 per lilo; konijnen 2.803; Duiven 1101.50 per paar. AMSTERDAM, 23 April. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 4,40 4,80( blauwe 3.80—4.20, Eigenheidiérs 2.602.70, bravo's 3.25—3.50, roode star 2.402.50, roodbonten 3.40—3,60, Frie- sche borgers 2 102.50, roodstar 2.40 2.50, roodbonten 3.403.60, bravo's 3,153,30, Noord-Hollandsche blauwe 2.402.60, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1.251.50, blauwe poters 1.25—1.50, bonte poters 1.251.50, Anna Paulowna zandaardappelen 4.50, Drentsche Eigen heimers 1.401.60 per hl., Winter Malta aardappelen 79, Zomer Malta-aardappe len 16.50—-17,50 per 100 kg. LEEUWARDEN, 23 April. Vee. Aange voerd 132 stieren 120480; ossen; 612 vette koeien 200430, per kg. 0.80 1.10; 2459 melk- en kalfkoeien 200470; 140 vette kalveren 40—85; 354 pinken 75—160; graskalveren 515 nuchtere kalveren 6—13, 405 vette schapen 28— 45; 262 weideschapen 2030; 563 lamme ren 1015; 523 vette varkens 60.155, per kg, 0.66—0.78; 48 magere varkens 30—65; 510 vette biggen 32—63; 355 kleine biggen 1322; 40 paarden, 43 bok ken. De handel in gebruiksvee en vet vee was tamelijk, tegen bet einde echter minderj stie-en prijshoudend; vette kalveren prijs houdend nuchtere kalv. vaster, lichtere flau wer; varkens lager; wolvee prijshoudend; lammeren met goeden handel. Eieren. Aanvoer 53.000 kippen- 56,50; 6000 eenden- 5.506. 169. Boefie en Foefie kro pen in het' struikgewas en be sloten daar te wachten tot de avond viel. En die kwam spoe diger dan ze gedacht hadden. Aan den horizon kwam een •donkere lucht opzetten, die niet veel goeds voorspelde. 170. Machtige zwarte wol kenmuren schoven snel naderbij en een zwoele wind deed de oude boomen kreunen. Boefie en Foefie zagen elkaar ver schrikt aan. Dat werd een ont zettend onweer. En..., ze kon den nergens schuilen. 171. Weidra werd de zwarte hemel verlicht door felle blik semstralen, nijdige rukwinden gierden voorbij en rukten de takken van dc boomen. En nu en dan vielen groote druppels neer, die een hevige plasbü: voorspelden. 172. Boefie én Foefie, die al bun praats verloren hadden bleven ineengedoken zitten. Dat •leden ze zelfs, toen er 'n wol' breuk losbrak, die hen in een oogenbiik zoo nat maakte of ze in het water lagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14