PASTOOR HEUMANN m II BW CADEAUX-SYSTEEM UIT DE PERS. Wethoud erspensioenen. De wisseling aan oorlog. De geneeswijze van HELPT BIJ VELE KWALEK SOCIAAL LEVEN. Het 25-iarig bestaan der Katholieke Garde. De actie in de kleedingindustrie RECHTZAKEN. Een schietpartij van Stille Willem". Het luik, dat bewoog. Het vergaan der „Alkaid". Onder de Radio-berichten: Het tot stand komen van het Duitsch-Rus- sische verdrag is nog slechts een kwestie van dagen. In verband met de crisis in de Engelsche miin-inc'ustrie wordt Donderdag a.s. een con ferentie gehouden van alle bij het Vakverbond aangesloten organisaties. De studie-commissie voor de samenstelling van.den Volkenbondsraad gereed gekomen. Dreigende staking in Noorwegen. Slagerswinkel een werkplaats? De onderhandelingen van DuiHchland met Rusland. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. De samenstelling der studie commissie van den V. B. Raad. De stakinsbeweging in Noorwegen. Een spoorwegongeval. De onlusten in Calcutta. STOOMVAARTLIJNEN. MARSEILLE V. 20/4 City of Paris, Ka« In het „Geïllustreerd Gemeenteblad" komt een artikel voor. dat de wethouders pensioenen een eigenaardig soort pensioen noemt, welks „bestaan feitelijk niet te ver dedigen valt.' „Het verleenen van pensioen aan wet houders, die, vrijwilF-g of gedrongen, hun zetel ruimen, is zeer logisch, zooals we zullen trachten aan te toonen. Na een bepaald aantal dienstjafen hebben de wethouders recht op pensionneering, op kosten der gemeente, welke ze dienden, en welk pensioen voortduurt al den tijd dat ze verder op deze aarde rondwandelen. Dat een wethouder, die zijn tijd besch'k- baar stelt ten bate der gemeenschap, daar voor schadeloos gesteld wordt in den vorm van honorarium en zooals in grootere plaat sen van vrij telefoon, vrij tramabonne ment etc. is niet meer dan billijk. Indien als princiep geldt, dat de gemeente de beste harer mannen aanwijst als wethouder, dan behoort ze dit geldelijk te waardeeren. Tegen het toekennen van salaris aan wethouders is dan ook noo t voor zoo ver we weten protest gerezen. Wel over de hoe-groot-heid van dat honorarium doch niet over de vraag of geldelijke waardeering gewenscht en noodzakelijk was. Doch ten opzichte van de wethouders- pensionen staat de zaak heel anders. Het blad haalt o, a. volgende voorbeel den aan: In een der grootste gemeenten van ons land was een College van B. en W. als vclgt samengesteld: de burgemeester en de gemeente-secre taris, die hier buiten bespreking kunnen blijven; en een Mr. in de Rechten: een Commissio nair in effecten dreef zijn kantoor, de ge neesheer behandelde zijn zieken, en de aannemer b'.eef zich occupeeren met bouw werken, enz. Slechts de pred'kant was de gedupeerde, omdat hij in de onmogelijk heid verkeerde om naast zijn wethouders schap de herderlijke zorg over eene ge meente waar te nemen. In een kleinere plaats, van vijf a zes duizend zielen, is een College van Burge meester en gemeentesecretaris, en twee wethouders. Van deze laatst en drijft er eer- een groote fabriek, d e beduidende winst kansen heeft geboden en nog biedt, en de andere is agent van verzekeringsmaat- schappijen. Beiden zijn niet onbemiddeld." Treden deze wethouders door een of andere oorzaak af, dan krijgen ze geduren de hun geheele leven pensioe;. Het blad vervolgt: „Is er nu een motief om zulke pensioe nen te verdedigen? Ons lijkt van niet, want als reden voor pensionneer ng kan toch alleen maar gelden, dat iemand zich gehee' en al aan een taak heeft moeten geven, zoodat die functie hoofdbetrekking was, en hij nagenoeg niet of zeer weinig inkomsten nevens zijn tractement kon verdienen. Wan neer iemand oud geworden is in dienst van een werkgever, dan kan met goed recht van dien werkgever gevorderd worden, dat hij er voor zorgt, dat zijn employé's een onbekommerden ouden dag kunnen hebben, door het pensioen, dat hun wordt toegelegd. Maar bij wethouderspensioen is het zoo, dat iemand, m de volle kracht zijns levens soms. schadeloos gesteld wordt voor schade, welke hij nooit gehad heeft. Dat hij ge- pens:oneerd wordt, waarom.... ja, de reden is absoluut zoek. Het is slechts usance en niet meer. D'e usance is o.i. verkeerd te noemen en het zcu zaak zijn, dat er in dien toe stand wijz ging kwam, waardoor de gemeente kassen gebaat zouden zijn, daar een belang rijke post van de begrootingen en reke ningen zcu kunnen verdwijnen. Maar als dan een wethouder het ver trouwen opgezegd krijgt, en hij moet heen gaan- Kan de gemeente hem dan maar zonder meer op straat zetten en hem de boodschap meegeven: ga heen en word warm? Neen, doch er is een andere regeling mogelijk. Een wethouder, die niet tijdens zijn wethouderschap zijn eigenlijk beroep of bedrijf had kunnen uitoefenen, zou ge durende een zekeren tijd, te regelen bij besluit van den gemeenteraad, wachtgeld moeten ontvangen, totdat hij gelegenheid heeft gevonden om een hem passende be trekking te aanvaarden. De wachtgeld- termijn zou niet te lang gesteld moeten wor den, doch behoorlijke gelegenheid tot zoe ken naar een gesch'ktc functie toch moe ten waarborgen. Het spreekt vanzelf, dat voor wethouders, els boven geschetst, ook het wachtgeld n'et ïou mogen worden beschikbaar gesteld, daar zij niet zonder inkomsten ijzn, al ver laten ze den wethouderszetel." Wethouderspensioenen zijn overbodig en nlogisch, besluit de schrijver. HET KARAKTER VAN HET KABINET ONGEWIJZIGD. De vraag of het karakter van liet extra parlementair kabinet-De Geer door de toe treding van den heer Lambooy niet wordt gewijzigd, beantwoord „De Tijd" als volgt: Men mag hierbij niet uit het oog ver liezen, dat het Kabinet-De Geer zijn extra parlementair karakter in hoofdzaak ont leent aan het feit, dat, wat het program èn wat de keuze der personen betreft, de kabi netsformateur geen overleg pleegt met de fracties. Hij staat los van de groepen in de Kamer en deze dragen geenerlei verant woordelijkheid voor wat het kabinet gelieft te doen of na te laten. In volle vrijheid en voor eigen rekening heeft de heer De Geer vele punten uit 't program van zijn voor ganger overgenomen. Voor de verwezenlij king van één dier punten heeft de formateur nu ook een der leden van het vorig Kabinet gevraagd. De kansen van de nieuwe defen sie-plannen zijn hiermede vermoedelijk ver beterd, maar in de verhoudingtusschen Kabinet en Kamerfractie is geenerlei veran dering ingetreden. Beiden blijven geheel vrij en los van elkaar. Ons oordeel samenvattend meenen wij dan ook, dat door de persoonswisseling aan Oor log de positie van de Regeering is versterkt, doch dat er in het extra-parlementaire karakter van het Kabinet geen wijziging is gekomen, „MET VASTE HAND NAAR HET GESTELDE DOEL," „De Maasbode" merkt o.a. op, dat ver schillende door den thans afgetreden Minis ter van Oorlog genomen maatregelen lijn recht in strijd waren met de verklaring der regeering, zoodat dit moest leiden tot een conflict. Thans staat minister Lambooy weer „op de brug.'' Als minister kon Z. E. destijds niet aan blijven, dat was een onmogelijkheid, alhoe wel zijn departement meer technisch dan politiek was. Thans, nu de kwestie van het gezantschap tot het verleden behoort, is er Deze genees wijze is te genwoordig niet alleen bekend in jeheel Euro pa, maar ook in Amerika, zoowel Zuid ils Noord let is verba zend hoe zij in korten tijd honderddui- :enden aan hangers heelt jekregen. De -.orzaak biervan is alléén te zoeken er 'e vinden in de gunstige werking van hare geneesmiddelen, wier resultater worden gestaafd door meer dan 140.00! vrijwillige dankbetuigingen uit alle lan- 'len. Alles wat den lezer hierover in teresseert, kan hij vinden in het boet. Pastoor Heumann's Nieuwe Genees wijze (360 bladzijden, 200 afbeeldingen), dat gratis en franco wordt toegezon den aan ieder, die deze brochure aan vraagt (briefkaart is voldoende), en zonder aan den aanvrager eenige ver dichting op te leggen. Te verkrijgers bij: L. Miiller, Apotheker, Kalverstraat 199 Amsterdam. A. 76. 360 bladzijden I Zondagavond 2 Mei zal in de zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage een groote feest- uitvoering worden gegeven, waartoe de af gevaardigden van de verschillende vereeni- gingen eveneens worden uitgenoddigd. Eventueele opgave tot deelname worden ingewacht ten kantore van den Algemeen Voorzitter Mr. D. J. I. van den Oever, Oude Molstraat 12 O te 's-Gravenhage, telephoon 11753. afbeeldingen I" Het book Devet o. a. eene nauwkeurige be- acbrijving van de volgende kwalen mei opjave ivao de incest werkzame recepten: Aambeien ijlcht 'Aderverkalking Kwaad bloed 1 Asthma |Maag- en Ingewand* Blaas- en Nierziekten.Open bceneri (ztekier Bloedarmoede, Bleels-iRheurnatlek Breuken (zucht Uitslag Bronchiaalcatarrn |S Gal- en Leverziekten 3g Hoesten Hi Hoofdpijn Verkoudheid Verstopping Waterzucht Zenuwlijden ent. geen bezwaar -tegen zijn weder-optreden. Natuurlijk zouden we hem liever hebben ge zien in een rechtsch Kabinet, maar nu dit omrfogelijk is, juichen we deze oplossing toe. Al staat hij thans los van de partij, we zijn overtuigd, dat hij haar sympathie niet ver loren heeft en zeker op steun bij de uitvoe ring van zijn plannen zal mogen rekenen. Het Kabinet-de Geer, zoo besluit het blad, is door deze wisseling van functionarissen er zeker niet zwakker op geworden. Men is nu verzekerd, dat met vaste hand naar 't doel zal worden gestuurd, hetwelk deze bewinds man zich heeft voorgesteld. „VOLDOENING." „Het Centrum" schrijft o.m.: Lambooy's herbenoeming zal in den lande ongetwijfeld door veleh met instemming worden begroet. En dit zoowel om zijn persoon, als om den door hem gevolgden koers. In de enkele maanden, «dat hij reeds mi nister was, gaf hij blijk van groote activiteit, en vrij algemeen werd betreurd, dat hem door de crisis de gelegenheid benomen werd zijn plannen tot uitvoering te .brengen. De gelegenheid is hem thans weder ge geven, en dat hij niet zal aarzelen daarvan met voortvarendheid gebruik te maken,» kan niet worden betwijfeld. Het Kabinet-De Geer telt thans twee katholieke leden. Het vctioont dus ook weer meer een Rechtsche kleur. Maar behoudt overigens zijn karakter als extra-parlementair ministerie, dat los staat van de partijen Een congres tot voorbereiding ecner landelijke propaganda federatie. Op den eersten Mei 1926 zal de Alge- meene Propaganda Vereeniging „De Ka tholieke Garde" te 's-Gravenhage haat 25- jarig bestaan vieren. Zooals wellicht bekend zal zijn, is deze vereeniging een der oudste, zoo niet de oudste propagandavereeniging op dit gebied in Nederland. Op 1 Mei 1901 werd deze vereeniging op gericht als „De Jonge Garde" welke naam in 1917 werd veranderd in diè van „Katho lieke Garde." Ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan heeft het Hoofdbestuur der Katholieke Garde zich voorgesteld op geen betere wijze haar jubileum te kunnen vieren, dan door het bijeenroepen van een propagandacongres op 1 en 2 Mei e.k. te 's-Gravenhage. De bedoeling van dit congres is om te komen tot de oprichting van een landelijke federatie van Roomsch Katholieke Propa- ganda-vereenigingen, opdat de onderlinge samenwerking der verschillende propaganda- organisatie's wordt bevorderd en de propa ganda over het geheele land met meer re sultaten en nuttig effect kan worden ge voerd. Op dit congres zullen door eemge voor aanstaande sprekers n.l. Pater Borrotneus de Greeve, Mr. G. Kropman, Pater Dr. G. Vrijmoed uit Delft en het oud Kamerlid Ir. L. J. M. Feber onderwerpen, de propaganda betreffende, worden behandeld, opdat een beter inzicht zal kunnen ontstaan over den aard en het wezen der propaganda en hare noodzakelijkheid in dezen tijd. Het Hoofdbestuur der Katholieke Garde noodigt alle R. K. Propagandavereenigingen in Nederland uit om dit congres bij te wonen en er aan deel te nemen door het zenden van twee of meer afgevaardigden. In verband met het reserveeren van plaat sen verzoekt het Bestuur om binnen enkele dagen een opgave van de afgevaardigden te willen doen toekomen. Het congres begint des Zaterdagsmiddags I Mei e.k. om twee uur in de zaal van den Dierentuin aan den Benoordenhoutscheweg te 's-Gravenhage en eindigt Zondag 2 Mei e.k. omstreeks zeven uur. Des Zaterdagsavonds bestaat er gelegen heid om deel te nemen aan de gemeenschap- pelijken maaltijd omstreeks zeven uur. Des Zondagsmorgens zal om tien uur door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een Pontificale H. Mis worden opgedragen in de hoofdkerk der stad waartoe ook de afge vaardigden worden uitgenoodigd. Een conferentie met de werkgevers. De hoofdbesturen van de samenwerkende werknemersbonden vergaderden naar wij vernemen, Woensdag j.l. te Amsterdam, naar aanleiding van de personeelsvergade ringen, die deze week in verschillende plaat sen gehouden worden Aangezien de personeelen zich niet kon den vereenigen met de laatste voorstellen der werkgevers, werd besloten, aan de „Belangen-gemcenschap" (werkgeversorgani satie) in het maat-confcctiebedrijf een con ferentie te verzoeken tegen Vrijdag of Za terdag a.s. 1 Daarna wordt opnieuw met de personee len vergaderd, om een beslissing te nemen. Voor Amsterdam en Den Haag zijn deze vergaderingen bepaald op Zaterdagavond; voor Rotterdam m ,et de datum der verga dering nog worden vastgesteld. Aanslag cp 4 politie-agenten te Utrecht. Op 3 Maait heeft te Utrecht in de Ma- riastraat en de Elisabcthstraat een schiet partij plaats gehad. De 26-jarige koopman W. H. v. D., wo nende in de Beverstraat te Utrecht, in de wandeling bekend als' „stille Willem' iep, i na in de Mariastraat een café te hebben bezocht e enigermate, doch sechts licht 1 onder den invloed van het gebruik van alcohol in de Lange Elizabethstraat. In de richting Vreeburg gaande, sprak hij een willekeurig persoon aan, die hem antwoord de: „je hebt den verkeerde voor. Zijn eenigszins vreemde houding werd toen opgemerkt door een agent, die Willem aanmaande tot doorloopen, waaraan deze voldeed. De man werd er mankeerde vermoe delijk iets aan zijn kleeding door het publiek nog al nagekeken, waarna hij, ook daarna, bij „de Stad Parijs" plotseling weer omkeek, eenige wartaal sprak en toen door twee agenten tot doorloopen werd aange maand, waaraan hij ook weer voldeed. De agenten intusschen volgden hem op den voet en dit heeft den man waarschijn lijk gehinderd, zoodat hij, bij de Hamsteeg gekomen, zich plots omkeerde en een revol verschot loste op een der agenten. De ko gel miste zijn doel en vloog door een ruit van het café „Karei de StGute zoodat de ruit vernield werd. Toen meenden de agenten hel oogenblik gekomen, om, èn uit zelfverdediging èn in het belang van het publiek, ook te gaan schieten, waarop de man het op een loo- pen zette en café „Monopole" invluchtte. Weinige minuten later kwam hij weer buiten en meteen trok hij z'n revolver weer om midden op straat aan 't schieten te gaan Wederom had de man 't op de agenten gemunt en zeker zou hij óók een hunner zeer ernstig getroffen hebben, als deze niet tijdig gebukt had, zoodat de kogel, over zijn hoofd heenscherendè in 'n winkelruit te recht kwam. Een der omstaande burgers werd in zijn been geraakt, n.l. de 27-jarige schoenmaker M. uit de Smeestraat, zoodat deze naar de klinieken moest worden overgebracht. Daarop begonnen de 2 agenten hem weer te achtervolgen, tot de man bij de Drieha- ringstraat, nadat' zijn revolver was leegge schoten, plots neerviel, alsof hij geraakt was. Intusschen had hij nog eens geschoten en een agent geraakt. Toen de man op den grond lag, vlogen de agenten, toen waren ze met vieren gezamenlijk op hem af, ontnamen hem den revolver en arresteerden hem. Doordat de munitie van de politie niet doeltreffend was, werd Willem slechts zeer onbeduidend gewond. De agenten kregen eenige schoten door hun kleeren. Gisteren stond W. van D. voor de Utrechtsche rechtbank terecht. Hij had zich voor de politie van den domme gehouden en gezegd zich van het voorgevalene niets te kunnen herinneren. Door het Openbaar Ministerie was hem Inmiddels ten laste gelegd poging tot het dooden met een revolver, geladen met scherpe patronen van de agenten W. E„ W. C. B., C. M en L A v R Na het verhoor van talrijke getuigen eischle het O M. een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Gerlings, vroeg schor sing van de zaak opdat een psychologisch onderzoek bij den verdachte kan worden ingesteld. Na in raadkamer geweest te zijn deelde de president mede, dat de rechtbank de zaak zal schorsen tot na afloop van een onderzoek ten doel hebbende na te gaan of aan verdachte door gebrek aan geeste lijke ontwikkeling of ziekelijke stoornis van zijn verstandelijke vermogens de hem ten laste gelegde diaden kunnen worden toege rekend. Wie er uit kwam. Het was in den nacht van 25 op 26 Januari 1.1. dat een dienstdoend agent van politie langs den winkel De Nederl. Indu strie in dc Ketelstraat te Arnhem liep. Meenende eenig lawaai bij een kelderluik te höoren, bleef hij staan luisteren en zag teen, dat het luik werd opgelicht. Onmid dellijk haalde hij hulp, waarna de kelder werd onderzocht. Er werd evenwel niets gevonden. Niettemin werd voor het pand gepost en later kwam een jonge man te voorschijn, die meteen op de vlucht sloeg. Gevolgd door den agent, die eenige malen met zijn revolver in de lucht schoot, hep de man de Jansstraat in en verborg zich aldaar in een portiek. Toen de agent hem wilde a'rresteeren, vloog hij op den agent aan en gaf dezen een hevigen slag^ op het hoofd. Na hem in den arm te hebben ge schoten, werd de man gearresteerd. Voor deze feiten had hij zich voor de Rechtbank alhier te verantwoorden, Het was de 21-jarige M. A. T. H. uit Arnhem, gedetineerd. Hij bekende het hem ten laste gelegde. Pres.: Je bent nu maar zoo verstandig te bekennen, na eerst te hebben ontkend. Bekl.: Ik heb al genoeg gelogen. Pres.: Hoe ben je er toe gekomen? Bekl.: Tusschen halftwaalf en halféén was,het plan bij me opgekomen. Pres.: Wat was je plan? Bekl.: Mijn plan was om te stelen; het eerste luik was open, het tweede gesloten. Toen heb ik een vijl gehaald ihuis en ben daarmede'naar binnen gekomen. Terwijl ik even uit stond te rusten, hoorde ik stem men, die op dezelfde plaats bleven. Toen lieb ik me verstopt achter een pilaar en wat doeken om me heen gegooid. De agen ten kwamen den boel onderzoeken en zei den: er zit niets in. Ook hoorde ik zeggen dat er 's nachts tot halfdrie wacht gehou den zou worden. Toen zij weg waren, kon ik het niet meer uithouden en ben gevlucht en later gearresteerd. Na het getuigenverhoor nam de Officier van Justitie requisitoir. t Spr. eischte wegens diefstal door middel van inklimming en mishandeling van een ambtenaar, anderhalf jaar gevangenisstraf. De Raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende het vergaan van het stooitischip „Alkaid" in den Aflantischen Oceaan. De deskundige was van meening, dat de kapitein ten onrechte met een klein schip als de „Alkaid" den Noordelijken weg over den Atlantiscben Oceaan in plaats van den Zui delijken weg heeft gevolgd. Het was den deskundige door extracten van meteorologische journalen, hem door de directie van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut verstrekt, bekend geworden, dat om en nabij den tijd, dat de „Alkaid" op den Noordelijken weg met het slechte weer wor stelde, zich drie Nederlandsche schepen be vonden op velschillende geographische leng ten tusschen 30 gr. en 35 gr. N.Br., dus tus schen de breedtegrenzen, waar de Zuidelijke w'eg ligt. Twee dier schepen vonden hier ma tigen tot krachtigen Noordoostelijken wind, het derde schip zeer veranderlijken wind van Zuid door West en Noord en Noord-Oost, van zwakken wind tot krachtig. De onstan- digheden waren daar dus zeer gunstig tot gunstig voor een reis naar het Westen. De Raad vereenigde zich geheel met de meening van den gehoorden deskundige. De oorzaak van de ramp is dan ook hierin gele gen, dat de kapitein den Noordelijken weg over den Atlantischen Oceaan heeft gevolgd met zulk een klein en dien geladen schip als de „Alkaid", dat slechts '8 mijl per uur kan stoomen en dat bovendien niet eens behoor lijk in alle opzichten voor de gevaarlijke reis was voorbereid. Hoe voorbereid men echter ook was ge weest, nimmer had een schip als de „Alkaid" langs den Noordelijken weg in wintertijd den Atlantischen Oceaan mogen oversteken, dit is een onverantwoordelijk bedrijf. Aan de „Westphalia" en in het bijzonder aan de kranige bemanning van de boot, die onder commando van den tweede-stuurman der „Westphalia" Johann Retberg de red ding bewerkstelligde, mag een woord van warme waardeering voor de onder zoo moei lijke omstandigheden verleende hulp niet worden onthuoden. I Het is een rage tegenwoordig met het ge ven van cadcaüx bij verschillende artikelen. Zeg To, be grijp jij nu dat de winkeliers er tegen zijn? Als dat werke lijk zoo was, dan pousseer den zij toch die artikelen niet, cf zij zouden door middel van de Mid denstands-Cen trale trachten het publiek te waarschuwen. Zoo, zegt Iet, denk je dat, nu dan heb je 't glad mis Het dienstpersoneel dwingt om die artikelen waarbij een cadeau wordt ge geven en de Huisvrouwen durven daar niet tegen op. Ik kocht dezer dagen een pakje B. K. om badkuip en toilet schoon te ma ken. Dit ging prachtig en kost slechts 1214 cent voor dezelfde hoeveelheid, waarvoor ik vroeger een kwartje betaalde! Ik zou wel luidkeels willen uitroepen Tol Koop alleen KOEN's B. K. Reinigingsmiddel, Maandag werd voor den Hoogen Raad ge pleit in hei cassatie-beroep van den slagers patroon R. J. D. te 's-G-avenhage, die door den Kantonrechter en de Rechtbank te 's-Gravenhage was veroordeeld, wegens het niet-zorgen, dat in zijn slagerswinkel, een arbeids-register en arbeidslijsten aanwezig waren. Allereerst werden eenige formeele gronden te berde gebracht waarbij o.a. betoogd werd, dat uit de gebezigde bewijsmiddelen het ten laste gelegde niet kon volgen. Vervolgens werd bestreden, dat een slagerswinkel een werkplaats zou zijn in den zin der Arbcids-i wet op grond van de geschiedenis, be doeling en een logische opvatting der zoo even genoemde wet. Strijd met 'de geschiedenis bleek o;m: uit het rekest, dat de Ned. Slagersgezellenbond tijdens de behandeling der wet aan de Ka mer had gericht, waarin de bond het be treurde, dat blijkens het ingediende ontwerp de slageregezellen als winkelpersoneel wer den beschouwd, welke meening toen door niemand we-d bestreden. Verder werd het beschouwen van een da gerswinkel als werkplaats ook strijdig geacht met de bedoeling des wetgevers. Als er een vergelijking gemaakt wordt tus schen hetgeen in de memorie van antwoord betreffende het ontwe-p Arbeidswet over kapperszaken gezegd is en de argumenten die voor de slagerswinkels gelden, dan kan geenszins ontkend worden dat de beweegre denen, die dus den doorslag gegeven hebben om zelfs kapperszaken als winkel te doen beschouwen, ook voor slagerswinkels gel den. In het bijzender klemt dit argument, daar een slagerswinkel in zijn verhouding tot het publiek er precies eender voorstaat als elke andere winkel. Vast staat, dat e'ke sla gerswinkel valt onder de omschrijving die de Arbeidswet yan „winkel" geeft, alleen is het de vraag of zij ook niet valt onder die van werkplaats, in welk geval de be palingen voor de wckplaats geldend, toe passelijk zouden zijn ingevolge art. 7 der wet. De bedoeling des wetgevers was echter niet, om dit artikel in vollen omvaag toe te pas sen, maar er verschillende uitzonderingen op 'te maken, wat blijkt uit de toevoeging „behoudens in de gevallen bij alg. maatregel van bestuur genoemd". Nu deze alg. maatre gel, welke impe'atief is voorgeschreven er nog steeds niet is, kan slechts dc rechter lijke macht helpen, om een rationeele toe passing der Arbeidswet te krijgen, welke aan de bedoeling des wetgevers beantwoordt. Ten slotte is de tekst van art. 2 der wet zóó gekozen, dat vrijwel alle winkels als werkplaats kunnen werden beschouwd. Als voorbeeld werd hier genoemd de kruideniers zaak, waar door het malen der koffieboonen deze zonder twijfel meer geschikt tot ge bruik worden gemaakt, welk geschikt maken in art. 2 der wet voor het doen vallen van een besloten ruimte onder het begrip werk plaats vereischt wordt. Aan de consequentie, om ook deze en verschillende andere soorten winkels onder de bepalingen der Arbeidswet te doen val len, denkt echter niemand, zoodat hie'uit wel blijkt, dat de getrokken grenslijn in strijd is met een logische opvatting der wet, daar men de conseguenties van het ingeno men standpunt niet aandurft. De praktijk, die tallooze bekeuringen meebrengt, bewijst trouwens wel, .dat de slagerspatroons een voudig zich niet aan de voor hun bedrijf uitgeschreven bepalingen kunnen houden. Op. grond van de hier genoemde cassatie middelen werd vernietiging van het vonnis der Haagsche rechtbank gevraagd. Het be roep werd toegelicht door Mr. G. W. J. Jon ker, advocaat te 's-Gravenhage. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, hebben de Duitsch-Russische onderhandelin gen de laatste dagen een zeer bevredigend verloop genomen, zoodat ook de laa'.ste moeilijkheden, uit den weg zijn geruimd. Het definitief tot stand komen van het verdrag is nog slechts een quaestie yan enkele dagen. In de Kamercommssie voor buitenl. zaken verklaarde Briand in antwoord op een vraag nopens de Russisch-Duitsche onderhandelin. gen, dat hij den loop der gebeurtenissen met opmerkzaamheid volgde, in volkomen over eenstemming met de bevriende mogend heden. De mijneigenaars hebben aan de ingangen der mijnen de loonen apuigeplakt, welke 1 Mei van kracht Worden. Zij toonen aanzien lijke verlagingen voor alle districtqn. Vernomen wordt dat de pogingen van den premier er gisteren op gericht waren om de uiteenloopende uitleggingen door beide par tijen van de adviezen der staatscommissie nopens de procedure voor 'het door onder handelingen tot stand brengen van een natio nale overeenkomst en het vaststellen der loontarieven voor de districten met elkaar in overeenstemming te brengen. Het bestuur der Mijnwerkersfederat e heeft een buitengewone conferentie bijeen geroepen van gedelegeerden uit alle mijn- districten op Woensdag a.s. om een best s' ng te nemen over de politiek der mijn werkers. De commissie, welke de mijneigenaren vertegenwoordigt, heeft gisteravond 'ge durende een uur met Baldwin geconfereerd; d e, welke de mijnwerkers vertegenwoor digt, had gisterm.ddag een onderhoud met den premier. De bijeenkomst van het bestuur der Mijn werkersfederatie met de industr eele com missie uit het Vakverbond duurde yerschei- dene uren. Nadien werd medegedeeld, dat er Donderdag a.s. een conferentie zal wor den gehouden van alle bij het Vakvereeni- g'ngscongres aangesloten organisaties ten einde mededeel'ngen omtrent den toestand n ontvangst te nemen. Dergelijke conferenties worden nooit bijeengeroepen, behalve in geval van een crisis. Er mag dan ook worden aangenomen dat indien de onderhandelingen falen, de conferentie ge beskuit zal nemen omtrent dc actie, waartoe zal worden overgegaan om de mijnwerkers te steunen in geval van een stopzetten der mijnen. Du tschland zal in de commissie inzake de rccrganiisiatie van den Raad door von Hösch, den ambassadeur te Parijs, worden vertegenwoordigd, Frankrijk door Bon- cour, Engeland door Cecil, Spanje door Pala- cios, Tsjecho-Slowakije door Benesj, Bra- lië door Mello Franco. Zwitserland door Motta, Zweden door Sjöberg, China door 1 sjoe en België vermoedelijk door De Brouckère. De werkgeversvereniging deelde mede, dat zij het bemiddel ngsvoorstel der staats commissie voor arbitrage aanneemt. De vertegenwoordigers der arbeiders daarentegen verklaarden, dat zij het voor stel van de hand moeten wijzen. Hedenavond zullen derhalve 30.000 maa het werk neerleggen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeid, dat al daar ,bij een botsing tusschen een personen trein en een goederentrein 45 passagiers werden gewond. De woedende passagiers hebben het treinpersoneel met steenen aan gevallen. Bij de ongeregeldheden, welke gisteren tusschen Hindoes en Mohammedanen plaats hadden, ziin vijf personen eedood en een vijftigtal gewond. Van de 49 personen, die zich in het hos pitaal bevinden, zijn twee overleden. Gisterenmiddag drongen Mohammedaan» sche bandieten de centrale hallen binnen en deden een aanval op Hindoesche manufac- turen-handelaars. van wie er vier zwaar ge wond werden. Fruitverkoopers, ofschoon Mohammedanen, schoten de Hindoes te hulp en verjoegen de aanvallers. Een honderdtal Mohammedanen plunder den een graandepot en verwondden een Hin does koopman. Politie-patrouilles bevinden zich in de wijk der onlusten. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangek. 22 April (Sur. k.) Van Rensselaer, S. West-Indië, stukg., carg. Vrachtmail(H. k.) Saxonstar, S. Antwer pen, vleesch, carg. Ruys Co. Lingestroom, S. Londen, stukg., carg. Holl. Stoomboot Mij.Hoofdkan. W.) Aleida, z. Bremen, cement, carg. de schipper(H.k.) Vlie- stroom, S. Huil. stukg. en steenk., carg. Holl. Stoomboot Mij.(Ertsk.) Willy. S. Newcast le, steenk., carg. Ruys Co. 23 April (H.k.) River Ribble, S. Goole, stukg. en steenk., carg. Gebrs. Scheuer (Sur. k.) Ben- nekom, S. Hamburg, stukg., carg. Vracht mail (Zeeb. k.) Gouwestroom, S. Fowey, Chinaklei, carg. Holl. Stoomboot Mij. (Silo) Lühe, S. Hamburg, stukg. en gerst, carg. Ned. Bevrachtingskant. (H.k.) Tern. S. Londen, stukg., carg. Gen. Steam Tranjp. Cy. IJMUIDEN aangek. 23 April Gouwe stroom, S. Manchester Lühe, S. Hamburg Tern. S Londen. Vertr. 23 April Schokland, S. Methil. MAASSLUIS aangek. 22 April Poeidiep S. Kyngslynn. Vertr. 22 April Heemskerk, S. O. Afrika Archangel, S. Harwich Ster, S. Stettin Cromer, S. Harwich. MAASSLUIS aangek. 23 April Bernisse, S. Hamburg "Kepler, mb. Valencia Aurora, S. Amsterdam Forttmato, S. Genua Arlette S. Hamburg Pluto S. Amsterdam Frebreno, S. Casablanca n. Vlaardingen Konrad Mohr, S. Antwer pen (voor kolen), George L. M. Embiri- cos S. Pondicherry Hessa S. Hamburg n. St. John (voor kolen St. Denis, S. Harwich Felixtowe, S. Harwich Blom- mersdijk, S. New York (6.10 v.m. binnen) Batavier IV, S. Londen Werra, S.'Ham burg Harelda, S. Southampton 1. v. Ant werpen St. Tudwall, S. Yarmclth Lis- trac, S. Havre 1. v. Antwerpen Ketwick- hall, S. Walleroo Ary Scheffer, S. Havre 1. v. Antwerpen. Vertr. 23 April Ribbledale, S. Rochester Pacifie, S. CardiffAntonios Yanr.ou- lates, S. Patras Western Ally, S. Antwer pen Ella, m.b. Londen Tregarne, S. Buenos Aires; Rosalia, S. Napels; Bain- sizza, S. Gibraltar v. o.Tristan Viel- jeux, S. Rouaan. MAASSLUIS aangek. 23 April. Ammon, S. Chili 1. v. Antwerpen; Anna Sodie, S. Susa u. Danzig (voor kolen). Vertr. 23 April Hessa, S. St. John. VLISSINGEN, 22 April. Gepass. naar A.ntw.: Whitwood, S. Cardiff; Athelbe- ach, S. Rotterdam. Gepass. van Antw.: Espagne, VS. Mar seille; Ruy Barbosa, S. Havre. ZIERIKZEE aangek. 22 April Apollinaris m.s. Londen n. Remaken. Vertr. 22 April. Albatros, Boerma; Druten n. Londen; Baltic, Brinkman, Go- rinchem n. idem; Jantje Harmina, Zorge, Lobit n. idem. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDE3AMIN 21/4 v. Newyork n. Rott. ARUNDO 22/4 v. Las Palmas, San Nicolas n. Antwerpen. BATAVIER III 23/4 v.m. 8 u. 45 v. Rott. te Graverend. BATAVIER VI 23/4 v. Rott. te Hamburg. BARENDRECHT 22/4 v. Beaumont n. Vigo. DONAU, sleepb. 23/4 te Sabang, met een rotsbreker op sleept., Leith n. Australië. EEM 22/4 Ouessant gep. Bilbao n. Wott HUDSON en POOLZEE, sleepb. 23/4 Lizard gep., Birkenhead n. Rott. met beschadigde s.s. „Valdura" op sleept. KATENDRECHT 23/4 v. Southamptonn. Batoum. KIELDRECHT 22/4 v. Karachi n. Marmu- gao. MAASHAVEN 22/4 v. Puerto Padre te New York. SAN ANTONIO, m.sch. 22/4 v. Tynemouth n. Sevilla. SLIEDRECHT 22/4 v. Ango Ango te Beau mont. THEANO 23/4 v. Belfast n. Amst. WAAL 22/4 Gibraltar gep. San Carlos n. Cadix. IJSELHAVEN 23/4 St. Michaëls gep. Benisaf n. Philadelphia. j ZAAN 22/4 v. Straalsund n. Stugsund» STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BATOE, Rangoon n. Zaandam, pass. 23/4 Quessant. KARIMATA, Rangoon n. Zaandam, 23/4 v. Port Said. MOPIA (thuisr.) wordt 24/4 v. m. ea. 7 u, te IJmuiden en te 10 u. te Amst. verwacht. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) wordt Zondagochtend ca. 7 uur te IJmuiden en ca. 10 uur te Amsterdam verwacht. SOEBA (uitr.) 23/4 te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. —KON. WEST-IND. MAILDIENST. AURORA 23/4 v. Amst. te Rott. CLIO 22/4 v. Varna te Constanza. NEPTUNUS 22/4 v. Valencia n. Amst. NEREUS 22/4 v. Kopenhagen n. Aarhus. NERO 22/4 v. Oporto n. Vigo. PLUTO 23/4 v. Amst. te Rotterdam. POLLUX (thuisr.) pass. 23/4 Dungeness. THESEUS 22/4 v. Carthagena n. Alicante. VESTA 22/4 v. Piraeus n. Salonica. KON. HOLL. LLOYD. ORANIA (uitr.) 22/4 v. Cherbourg. ZEELAND IA (uitr.) 22/4 v. Bahia. KON. PAKETV. MIJ. RETCH, Rott. n. Batavia, pass. 23/4 Malta. HALCYON LIJN. EMMAPARK, v. Hamburg n. Salonica 22/4 te Malta. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, Rott. n/d. N. Padfickust, 21/4 te Les Angelos. LOCHMONAR v. Rott. v. de N. Pacific, 22/4 te Calon. NOORDENDIJK, v/n. N. Padfickust n. Rott., 21/4 te Les Angeles. HOLLAND-AFRIKA LIJN- HEEMSKERK 22/4 v. Rott. n. Oost-Afrika HOLL. BRITSCH-INDIE LIJN. IJSELDIJK (thuisr.) 23/4 v. Madras. HOLLAND OOST-AZIE-LIJN. OLDEKERK (uitr.) pass. 22/4 Gibraltaf ZOSMA (thuisr.) 22/4 v. Port Said. JAVA—NEW YORK LIN. NELEUS, v. Java naar New .York pass, 22/4 Malta. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMBI 23/4's nachts 12 u. v. Hamburg n. Rott. INDRAPOERA (thuisr.) 23/4 v.m. 9 u. v. Marseille. INSULINDE (thuisr.) 22/4 v. Colombo. KEDOE (uitr.) 22/4 Peniche. SAMARINDA (uitr.) pass. 22/4 Gibraltar, ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALBABI (thuisr.) 22/4 v. Bahia. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN." MACHAON, v. Japan n. Rott. 22/4 t« Penang. RHESUS, v. Japan, n. Rott., pass. 23/4 Perim. BUITENLANDSCHE HAVENS. DAKAR V. 20/4 Este, Rott. n. Bathurst. EAST LONDEN A. 22/4 Durhrm Castle, Rott. HAVRE V. 21/4 Am. Duperre, Brazilië. A. 21 4 Skala, W. Afrika. rachi n. Hull. SAGRES gep. 22/4 Delia Terzo, Rott. a. Livorno; Stylcanos, Coutsodontis, id. n. Sebemco, Camppania, id. n. Napels; Her» mada, Napels n. Rott. SHIMONOSEKI A. 21/4 Saarland, Rott. BATAVIA A. 22/4 Menado Maru. ELSENEUR gep. 22/4 Torne Rott. GIBRALTAR gep. 22/4 Martha Halny, Rott. n. Triest. GOODE ISLAND gep. 23/4 Sussex, Sama- rang n. Bluff. LIVORNO V. 19/4 Cadore, Roft. NORFOLK, A. 22/4 Sac City, Baltimore. OUESSANT gep. 22/4 Brasilia, Rott. n, Chili. ST. THOMAS V. 20/4 Alexandria, Amst. TOCOPILLA V. 22/4 Poseidon, Rott. n. Antifagasta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 15