I Mij smaakt alléén f f een BROCHES cigaretf Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. w Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Stadsnieuws, Zaterdag 24 April 1926 50ste Jaargang No« 16233 |S!300^f^3aaHS00Si"10Si3EllsI S HEaaBaaagaEaBsaBHjïjEiija Schoorsteenbrandje. Het conflict der brandstofbewerkers. RCODESTIR in dit nummer UW REISGELD DRAAGT GE HET VEILIGST IIN5 DEN VORIV? VAN EEN CREDIETBRIEF BIJ U. Agenda 25 Apriï Agenda 26 April De Bibliotheken der St. Vinceo- tiusvereeniging zijn geopend Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van 7149 uur. De staking bij de A'damsche Ballast Mij. De bazar van het Brokkenhuis. De inbraak in de Peperstraat. Dcuchebaden. Het Informatiebureau van Vreemdelingenverkeer. V Voor den Politierechter. B. A. N. S. Kinder-Oranjebond „Prinses Juliana." Legaat C. J. Gonnet. «8K J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 r~ Haarlem. Personalia. Telegraphisch Weerbericht Tentoonstelling. Emmabioem-collecte-1926. Statuten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Pér kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 .(3 lijnen). Postrekening No 5970 Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 cl. per régel; op de le pagina's 75 cE per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een- der :rze kerings voor waar den f tjfjftjl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f O.^ij bij volgende uitkeeringen: ullUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oog/en: 3ï/.",doodelijken afloop: eei verlies van een een voet of een hand, f* JOTI bij verlies van een fKfl bij n breuk vaD f 4b0«' oog; I Vüd," duim of wijsvinger: 1 been of arm: bij verlies v. een andere vinger. .136. LIEFDADIGHEID OP EEN KOOPJE. I voor een rijke moeilijker om in den hemel kis de vorige week in de Engèlsche j tc komen, dan voor een kameel om door pers een niet alleda; gscb debat «gevoerd bet ootf van een naald te kruipen." tn.-schen jl'vn vader en een zoon. Baronet Hier wordt dus het bestaan van armoede Ifl Mosley, een grondbezitter van en rijkdom erkend en wel voor altijd. En deze uitspraak is op zich zelf al voldoen de, om de onhoudbaarheid van de socialis tische theorie vast te leggen. En we behoe ven deze verklaring uit goddelijkejï mond niet eens blindelings te aanvaarden. De sir -Osvaltf Mosley, een grondbezitter van 3300 acres land heeft een zoon Oswald Ernald die socialist is geivorden en aan zijn cveigang verplicht meent te zijn. af stand te scheidingen doen van eerètilêls en onder- Die ionge Oswald Mosley is ge huwd met adv Cyöthia. .een dochter van 1 geschiedenis van heel het menschdom nu al den bekenden, onlangs overleden minister gedurende zes duizend jaren en alles* wat van buitenlandsche zaken Lord Curzon, i wii dagelijks om ons heen zien bevestigt de die voor de eerste maal gehiiwd was met juistheid er van 'De menschen worden ge- een xnke Amerikaansche dame. een zekere boren zoo verschillend als de bladeren van juffrouw Leilhe uil Chicago. .Van haar een hoont. Zelfs de kinderen var één en grootvader, Levi I,either, beeft Cynthia een j hetzelfde gezin, van dezelfde ouders, ver- jaarlijksch" inkomen geërfd van acht duizend scbi)len in aanleg, karakter, talenten, ge- K.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen vah 9half 12 uur s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui s Zaterdags alleen van 914 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Blöc-m- hotstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur er» 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters Gistermorgen omstreeks 9 uur ontstond een 'schoorsteenbrandje in de Molensteeg, dat spoedig doör de brandweer werd gebluscht De staf was aanwezig. In dit conflict, waar wij gisteren mededee ling vhn deden, was hedenmorgen nog geen énkele verandering gekomen. Door enkele patroons, wordt nu ,met een tweetal vaste arbeiders getracht het schip leeg te maken, daar dit al reeds in ,de ligdagen ligt. Nader vernemen wij, dat door het bestuur van den Centralen Bond van Transportar beiders aan de -losse arbeiders circulaires zijn uitgegeven geworden, vermeldende een werkverbod voor de firma Hoenderdos. Volgens de mededeeling in deze circulaires, zou eerst dan dit werkverbod worden opge heven, als de gemaakte overuren zijn uitbe taald geworden. pond en verder heeft haar grootmoeder haar nog acn vermogen ran -2G.00Ö pond achtergelaten De familie - van. .den iongen Oswald a t et dus warmpjes in en voor een socialist beeft hij zeker niet over misdee- ling van aardsehe go'eren te klagen. De oude heer Oswald mi ergert zich aan het openbaar optreden van zi:n zoon die wel mooie theorieën verkoopt maar van daden weinig laaf zien „Ik ben van mee rling schrijft hij in eeii brief, welken de Enge!' che bladen hebben openbaar ge maakt. ,,dat mijn socialistische zoon en scbcondochtei kostbaarder hulp aan het land zouden verleenen, indien zij, in plaats van goedkoope publiciteit te bereiken door het opgeven van titels, stoffélijker daden verrichtten en wat van hun rijkdommen op gaven en zoodoende den toestand van som mige van hun minder gelukkige* volgelingen verlichtten." De ionge Mosley heeft hierop geantwoord dat hij in de eerste plaats niet zoo rijk is, als men het voorstelt, en dat hij in de twee de plaats geen lust heeft, geld aan de ar men te geven, aangezien dezen daar niet bij gebaat zouden zijn. De eenige manier om de armen te helpen is, zegt hij, dat het stelsel afgeschaft wordt, waardoor de ar men het van de openbare liefdadigheid moeten hebben. Voor het overige zegt hit dat bij de zaak van de arbeidersbeweging op allerlei manieren financieel gesteund heeft, voor' zoover zijn middelen hem dit veroorloofden, ,Het zou," besluit Mosley, „het kapitalis me uitmuntend te stade komen, indien wij onszelven even machteloos maakten als de genen die wij trachten te helpen door al onze middelen op te geven en in de ergste achterbuurten, die wij konden vinden, te wonen. Indien de heele arbeiderspartij dit voorbeeld volgde zouden tuberculose en andere ziekten de regeerende klasse spoe dig bevrijden van het eenige gevaar, dat zij hèeft te vreezen. Geen wonder, dat de re geerende klasse zoo geestdriftig voor het idee opkomt." Men doet dén jongen Mosley zeker meer dan voldoende recht, wanneer men zijn ant woord zoo in den brcede publiceert. En hij kan er niemand een grief van maken, wan neer men het met zijn beweringen niet eens is. En nu ben ik zbo vrij om mij openlijk tegen deze uitspraken van den jongen Oswald Mosley te verklaren; niet, om met hem te bekvechten, niet omdat mij bet twistgeschrijf tusscben vader en zoon Mos ley ook maar een syllabe interesseert, of omdat ik hoop, dat zij iets van mijn meening te lezen zullen krijgen; maar omdat er tien duizenden van die jonge Oswalden zijn; omdat deze Engelsche socialist een idee, een gedachtenwereld vertegenwoordigt, waarin ik veel verderfelijks zie en waar over nog eens te praten zijn nut kan heb- ben. Menschen die verstand hebben van poli tiek ik heb dat gelukkig niet hebben mij wel eens gezegd, dat socialisten men seden zijn. die beweren, dat de productie goederen aan de gemeenschap behooren; die dus bet privaat eigendom voor het voornaamste deel niet erkennen. Voor het overige, zegt men zijn socialisten precies menschen als anderen en daarom kan ie mand christen, protestant of katholiek, is- raëliet of mohammedaan en tevens socialist zijn, wanneer hij maar op dat stand punt van de anti-kapitalistische productie- wijze blijft staan. Al heel dikwijls is me echter gebleken, dat er nog tal van andere verschilpunten zijn en dat, hoe dieper men Zich in social istische en in eigen beginselen en practij- j ken gaat verdiepen, hoe verder een chris- ten van een socialist af komt te staan. j Daar hebt ge in bovenstaand geval Os- j wald nu weer^eens een voorbeeld! Hoe mooi klinkt dat, niet waar? Particuliere liefdadigheid is niets anders dan onder drukking van de massa; het is de ontwik keling van de wereld naar een gezonde maatschappij tegen houden. Welk goed christen en welk mensch met gezond ver stand kan dat nu onderschrijven? Blijkt hieruit niet een totaal verkeerd inzicht van het wereldbestel en van den aard en de natuur van den mensch? Armoede zou vol gens dit beginsel niet noodig zijn; wij kun nen. volgens den heer Oswald, de*'arrnoe- de door een betere organisatie uit de we reld helpen. En dan is de liefdadigheid overbodig! De christen herinnert zich daartegenover 1 dadelijk deze twee uitspraken van den j Stichter der Kerk; „De armen zult gij al- tijd bij u hebben," en deze andere: „het is j zondheid, lichamelijke en geestelijke krach ten hemelsbreed van elkaar. En nemen wij het" menschelijk geslacht in zijn geheel dan zijn de variaties duizendvoudig. Vergelijk den inboorling op een rotsig eiland of in een dorre zandvlakte onder tropenzon met de bewoners van streken, waar alles samen werkt om een overvloed van levensgeneug ten te waarborgen.- Maar vergelijk vooral de menschen zelf in hun verscheidenheid: den robusten kern gezonden man. naast het te ringachtig schepseltje; dep scherpzinnigen de"ker naast den stompzinnige, den gemak- keliiken prater, den begaafden handelsman, naast den stotteraar, den zwakkeling, zon der beroen been en weer zwalkend, den on fortuinlijke, diebij iedere daad zijn eigen ongeluk maakt Beschouw den fijngevoelige naast den dikhuidige; de mannen en vrou wen met een rijk gemoedsleven naast de geestelijk armen; de wilsk'achtigen naast de willoozen En zet daar nog duizend en meer contrasten naast. Dat is de armoede en de rijkdom in deze wereld. En zie al die mil- licenen met hun verscheidenheden door el kander wriemelen. Welke kan alleen de tenig gezonde bedoeling van zulk een schep ping zijn? Dat de slimme den domme uit buit; dat in één woord volgens de oude Romeinsche uitspraak de eene mensch een wolf is voor «de andere? Of wel, dat wij gaan zoeken naar een mechanisme, waar door al die ongelijkheden gelijk worden ge maakt; dat er in elk land een groote spaar pot kf>mt,te staan, waarin de beter bedeel den een stuk van hun weelde storten en dat er dan een opzichter is, die uit dien grooten pot aan de onfortuinlijken zooveel toewerpt, dat zij te eten hebben? Het model dus ,van mijnheer Oswald's heilstaat? Voelt men niet de onmogelijkheid van het één naast de dwaasheid van het andere? Of zou het wellicht zóó zijn, dat door den Schepper de verscheidenheid van alle menschen en dingen is gewild, opdat zij door en in onderling hulpbetoon, door wer derzijds aan te vullen, wat denander ont breekt, door christelijke liefdadigheid dus in den breedsten zin, ieder een levensroe ping krijgen? O, die groote staatsspaarpot, waaruit men den zwakken en ongelukkigen zóóveel zou toewerpen, dat er officieel kan worden gezegd: er is geen armoe meer, wat een kil en naargeestig ding is dat naast dien christelijken liefdadigheidszin, waarbij de gezonde naar den Zieke gaat om hem te troosten en op te beuren; waarbij de mensch met een rijk gemoedsleven naar den som beren en zwartgalligen medemensch gaat en diens ziel verheft boven zwarfe twijfels; waarbij de man met gezag zijn invloed laat gelden om verdrukte onschuld* te bescher men; waarbij de bezitters van geld en aard sehe goederen hun overvloed uitdeelen op den juisten tijd, op de juiste plaats en onder de beste omstandigheden; waardoor de overvloed wordt georganiseerd en geleid, om zonder verkwisting te worden aange wend, overeenkomstig de werkelijke be hoeften van den medemensch! Nu laat ik ieder kiezen tusschen die twee levensbeschouwingen, die van den socialist, welke zegt; ik behoud, wat ik heb; laat de Staat belastingen heffen en door ambtena ren de armoede uit de wereld bannen; of die van den christen, die in armoe en .rijk dom, in de eeuwige verscheidenheid van al het geschapene, den grondslag ziet van de naastenliefde, welke te beoefenen aan alle menschen als duren plicht en hoogste gebod is opgelegd! HOMO SAPIENS. ROOKTABAK. NIEME.IJER. NüEN De definitieve route van de „Norge." Plotselinge was van de Maas. Slordig beheer van 's lands gelden ifl O. Indië. Het R, K. Werkliedenverbond en de reo' ganisatie der R. K. Staaispartij. Stadsschouwburg. Rijk en geen Geld, 8 upr. St. Jozefsgezellengebouw. Jansstraat 59 Jaarfeest, precies half 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur Waaggebouw. Spaarne Tentoonstelling „K. Z. O D" 104 uur. Sociëteit 1 „St. Bavo". Haarlem's Zang genot, 8 uur. Bestuur Retraitefonds, 9 uur. Tooneelclub „Amicitia", 8 uur. Tooneelclub „Spoor en Tram", 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling, 104 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur. (uitgaande van den Ned. R K- Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau B] weg 309 Overveen (or. C Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur be halve des Maa^dagsochtends en op Zon en Feestdagen -uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereemging, - Bloemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van uur n.m. gezellig samenzijn voor HolianJscbe meisjes, die hier geen tehuis hebuep Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw bint Bavo - Smedestraat 23 van 8—IQ uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- avond. St, Elisabeth's Vercemging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorgiag van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richter tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en vérder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met. wit (cruis aan der huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen' Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 De Zondags- en nachtdienst der Apothekers wordt deze week waargenomen door: de Fa. C. G. Loomeyer en ,Zn., Barteljoris- straat 11, telefoon 10175 en de Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7149 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 734 9 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Naar wij vernemen werden van de nien- schen, die tengevolge der staking aan de Amsterdamsche Ballast Mij. werkloos, wa ren, geleidelijk weer te werk gesteld, 1 en- minste, aan de scheepshelling zijn weer eenige metaalbewerkers aan den gang, ter wijl ook aan den tunnel een 7-tal arbeideis werken. Op de vraag, of spoedig de overige arbeiders geplaatst zouden worden, kon men ons echter niets positiefs mededeelen. 'n Mooi succes De bazar van het Brokkenhuis in het gebouw van den H. K. B., die gisterenavond is gefloten, is een gfoot succes geworden. lederen middag en avond waren er tal rijke bezoekers. Vooral de verlotingen heb ben een mooi resultaat gehad. De 25 rogge* brooden, waarvan er een de bon voor het zilveren dameshorloge bevatte, zijn natuur lijk alle verkocht. Gisterenavond' werd er o.a. een pop, door een der dames gemaakt, verloot, voor een kwartje mocht men naar den naam van de pop gissen. De ware naam Jetje werd echter door niemand, tfe" raden, zoödat na de verloting, die 18 opbracht, de pop voor 3 werd verkocht. Ofschoon de totale opbrengst van den bazar nog niet bekend is, staat het vast, dat de verwachtingen verre overtroffen zijn. De dames en heeren van het comité zijn meer dan voldaan. Degenen die hun gewonnen prijzen nog niet' hebben afgehaald, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Uit de fooienpot van het personeel der fir ma Kremer, waar in den nacht' van Donder dag óp Vrijdag is ingebroken, naar wij in het blad van gisteren meldden, werd 120 ge stolen; acht pond koffie wordt vermist. De procuratiehouder had de zaak 's avonds om 9 uur gesloten en werd om kwart voor elf door den Nachtveiligheidsdienst gewaar schuwd, dat de deur van het pakhuis open stond, In het douchebadhuis aan den Schotersin gel zijn in de afgeloopen week 1216 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 903, in dat aan het Hofdijkplein 776 en in dat aan den Koudenhorn 431. Een der voornaamste maatregelen van reor ganisatie, die Vreemdelingenverkeer ten op zichte van haar informatiekantoor inyle Stationsgang, zal met 1 Mei in werking treden. Van dien datum af zal het Bureau namelijk den geheelen dag tot half zes in den namiddag geopend zijn, waardoor niet meer als vroeger de vreemdelingen voor dichte deur kunnen komen. Deze maatregel geldt niet alleen voor het drukste reisseizoen maar voor het geheele jaar. 'H'r'Sf: Ai -rto'jt tcuivaAK N. DEKKERC. BOS, wo nende Kloosterstraat 72, dat Vrijdag 30 April zijn gouden huwelijksfeest hoopt te herdenken. Een klantje voor „Pro Juventute." Een schuchter jongetje, die nauwelijks 15 jaar oud schijnt, gaat in de beklaagdenbank zitten. Hij blijkt echter 18 jaar te zijn, D. S. uit Landsmeer. Hij heeft herhaaldelijk uit kleeren, die in de schuur van een boterhan- delaar hingen, geld genomen. Als hij met vrienden uitging, en zijn zakgeld was op, stal hij geregeld, soms 5, soms 10 te gelijk en maakte het geld op in bioscopen en herbergen in Amsterdam. De boterhandelaar G. IJ, als getuige ge hoord, vertelde, dat S. geregeld bij hem thuis kwam. „Hij was als kind, thuis, Edelachtbare, als eigen kind. Hij knapte allerlei karweitjes voor mij op en ik gaf hem daar wat. voor, een gulden of 25 stuivers. Als ik mij ver kleedde, hing ik mijn goed op in de schuur en liet mijn portemonnaie er in. Ik miste ge regeld geld, maJr ik had absoluut geen ver moeden wie de dief was. Het is in een jaar zeker opgeloopen tot 300." De politierechter bracht hem onder het oog, dat hij, S. ruime gelegenheid had ge geven tot stelen, waarop IJ. 'volmondig er kende dat „het heel dom en een sloffigheid van hem was geweest." Een lid van Pro Juventute verklaarde, dat de ouders van S. noch iemand anders ouer hem te klagen hadden. Vrienden en de zucht tot uitgaan, hebben den jongen tot stelen gebracht, dat hem bovendien zeer gemakke lijk werd gemaakt. Een voorwaardelijke ver oordeeling is hier de beste straf, terwijl het wekeli'jksch betalen van 0.50 aan IJ, als opvoedkundige maairegel heel goed kan wer ken, omdat S. aan veel geld uitgeven ge wend is en nu maar ƒ.1.25 zakgeld per week heeft. De Officier achtte het ten laste gelegde een ernstig misdrijf, dat een lange gevange nisstraf verdient, maar rekening houdend met de jeugd van bekl. en het gunstig rap port van PPro Juventute, vroeg hij 'n voorw. gev.-straf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar, gedurende welken tijd S. weke- lijksch 0.50 aan IJ, zal afdragen, .onder toezicht van het hoofd der school te Lands meer, daartoe door Pro Juventute verzocht. Uitspraak conform eisch. Dinsdag 20 April j.l. hield de afdeeling Haarlem een zeer geanimeerde ledenvergade- i ring ter behandeling van den beschrijvings brief voor de a.s. alg. vergadering óp 24 en 25 April te Rotterdam. Nadat de nieuwe voorzitter, collega Ave- 1 lingh de aanwezigen in een korte openingsre de had welkom geheeten, werden de diverse agenda-punten behandeld. Het beleid van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen, alsmede het ontslag van de fin. commissie, goedgekeurd. Als plaats voor de e.v. jaarvergadering in 1927 werd Haarlem gekozen, werd het D.B. der afdeeling opgedragen zulks met klem te verdedigen. De voorstellen der verschillende afdeelin- gen inzake de dienst- en rusttijden werden met vuur verdedigd, en werd er op aangedron gen dat meer publiciteit aan dezë aangelegen heid zou worden gegeven. Sterk werd naar- voren gebracht dat de bezuiniging op 't per soneel te ver wordt doorgevoerd, ten koste van het personeel. Bij het voorste! betreffende kindertoeslag was men unaniem *van meening, dat deze uit den booze is, maar daar zij nu eenmaal inter nationaal is ingevreten, moet zij ook zooveel voor 'Spoor- als Rijkspersoneel gelijkelijk Worden toegepast. Ook het voorstel afschaffing Standplaats classificatie werd met warmte verdedigd. Omtrent de Intern, verbindingen werd be sloten zich te scharen achter het*H. B., en de besprekingen te Rotterdam verder af te wach- ten. Te ongeveer 11.30 sloot de voorzitter de vergadering met een woord van opwekking ook aan de niet-aanwezige leden voor be zoek aan de Alg. Verg. te Rotterdam en na dat door de vergadering de collega's Avelingh v^Duuren en Bauling als afgevaardigden wa ren aangewezen. Men schrijft ons „Evenals de voorgaande jaren van het 16- jarig bestaan van den Kinder-Oranjebond in het Amsterdamsche Kwartier, zal het Kinder feest, ter viering van den verjaardag van H.K. H. Prinses Juliana, worden ingezet met een, thans gecostumeerden optocht, waaraan ook de Winkelstand, voor reclamedoeleinden kan deelnemen, Voor de mooiste versieringen worden prijzen beschikbaar gesteld. Met nadruk moet er echter op gewezen, dat de inschrijving, voor deelname, welke ge schieden kan bij den heer J.E. Mansvelder, Zomerstraat 20, zeer spoedig gesloten wordt. Na terugkomst van den optocht, op het Teylerplein, worden de kinderen onthaald op versnaperingen. Het avondfeest zal worden gehouden in het Bavogebouw. Aldaar geeft de feest-arrangeur, de heer Williams van Amsterdam, «kinder voorstellingen als Dik Trom in vier afdee- lingen Jopie Slim en Dikkie Bigmans Jan Klaasen en Cathrijn en Goochelvoorstellingen waaraan de kinderen medewerken. In de pauze worden den kinderen verschil lende versnaperingen uitgereikt. Het bestuur zal het zeer op prijs stellen als de buurtbewoners, door het uitsteken der nationale vlaggen, mede willen werken de feeststemming te verhoogen." Wijlen de heer C, J. Gonnet, heeft bij uiterste wilsbeschikking een kostbaar Delftsch draaibord aan den Staat der Neder landen vermaakt, ter plaatsing in het Rijks museum te Amsterdam. Dit legaat is krach tens machtiging van, de Kon:ngin aanvaard. De brand Amsterdam. in de Govert Flinckstraat te Inzake de schuldregeling van Frankrijk te genover Amerika is spoedig een vergelijk tc wachten. Tot stand gekomen een Deensch-Poolscb arbitrage-verdrag. De studiecommissie* voor de samenstelling van den Volkenbondsraad. Het Duitsch-Russisch verdrag zal binnen enkele dagen worden gesloten. In verband met de crisis in de Britsche mijn-industrie zal Donderdag a-s. 'een conle- rentie worden gehouden, waarbij alle organi saties, bij de vakvereeniging aangesloten, zullen zijn vertegenwoordigd. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. In de commission, in 1926 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt Na, Nq, Nr, Ns, NVII, NVIII, NXVII én NXVII1, welke gehouden zullen worden te Rotter dam en Utrecht, zijn o, m. beneend in de commissie voor de akten Na, Nq, Nr en Ns: tot lid, vice-voorzitster en secretaresse onze oud-stadgenoot mej. M. M. A. Michels en tot lid onze stadgenot mej. H. E. Veeger. Voor het doctoraal examen Rechten slaagde te Leiden mej. J. W. F. van 't Woud, alhier. en Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.42 en overmorgen om 7.44. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 24 April 1926. Hoogste Barometerstand 769.5 m.M. te Thorshavn Laagste Barometerstand 750.4 m..M. te Toulon. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 April. Zwakke tot matige noordelijke tot ooste lijken wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, nachtvorst, iets zachter overdag. 50-JARIGE Ecrii viJKEEMIGING, 30 April a.s. viert h. t echtpaar hl. Kramer, wonende Frans Halsstraat 55, zijn 50-jarige echtvereeniging. De oudjes de man is 83 en de vrouw 80 jaar verkeeren nog in goede gezondheid. Alleen begint de vrouw tegen woordig iast van dooiheid te krijgen. Vroeger was de man stucadoor, maar nu met den ouden dag, verdient hij zijn broodje met het ophaler *van schillen. Het echtpaar, dat reeds 35 jaar in die buurt woont, geniet aller achting en vooral de man, dié ondanks zijn leeftijd er nog dag in dag uit op uittrekt, heeft talrijke kennissen en bekenden. Het gedenkwaardige feit gaat zeker niet Onopgemerkt voorbij. Het Genootschap van R.K .Kunstenaars te Haarlem en Omstreken houdt van 28 April tot 8 Mei in de zalen van den R.K. Kring (Jansstraat 49) een tentoonstelling, tijdens welke drie voordrachtavonden zullen plaats, vinden: 30 April zal mevr. Ellen Russe Clau- del's Maria Boodschap voordragen; 3 Mei zal Marius Monnikendam met den cellist P. Lens voor de eerste maal zijn sonate voor pidno en cello ten gehoore brengen; 7 Mei spreekt Jos Vandervelden over de regie van Ibsen's Peer Gynt. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren ontvangt het Comité vele blijken van belangstelling en toezeg gingen tot medewerking, om de collecte te doen slagen. Vele dames en jongedames ga ven zich op om het bloempje a.s. Woensdag te verkoopen. Het zal dan ook niet gemak- kelijk zijn, zich op straat te vertoonen op den collecte-dag zonder het bloempje, het symbool van naastenliefde en weldadigheid. Bovendien gaf een flink aantal jongelui zich op voor estafette-dienst. De Haarl. Politie-muziekvereeniging en het Tram-Fanfarecorps stelden zich, gelijk vorige jaren, wederom belangeloos beschik baar, teneinde straatconcerten te geven, op dat hierbij gecollecteerd kan worden, om zoo doende de opbrengst zoo groot mogelijk tc maken. De Haarl. Harmonie-kapel onder leiding van den heer C. van den Broek heeft, even als voor eenige jaren, thans ook weder haar belanglooze medewerking toegezegd en zal, evenals de beida straatvereenigingen, straat- concerten geven gedurende den middag. De Roode Kruis Transport-colonne is zoo welwillend de collecte op zich te nemen bij de straatconcerten, voorwaar een zeer krachtigen steun voor fcet finantieel succes dezer concerten. Nu nog de medewerking van het publiek, dat bij zulke bewijzen van belangstelling niet anders kan zijn dan royaal bij de beta ling en de opbrengst der Emmabioem-col lecte loopt evenals voor eenige jaren in de vijf cijfers. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat door den heer Clinge Doorenbos een zeer pak kend gedichtje is gemaakt, als opwekking voor de Emmabioem-collecte. Door bemid deling van de K. L. M. zullen Dinsdagmiddag tusschen 12 en 1214 uur eenige duizenden strooibiljetten, bedrukt met dit gedichtje, boven Haarlem, Bloemendaal en Schoten worden uitgestrooid. De „Staatscourant" bevat de statuten van de speeltuinvereeniging „Het Ooster kwartier", alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1