GRIEPERIG? GEBRs.BOSSE Nerveus en Overspannen Slapeloos en Afgemat Mijnhardt's Zenuwiableffen MODERNE DE SPAARNEBANK HAARLEM. DE AFD. HANDELSSCHOOL VAN HET R.K. LYCEUM TE OVERVEEN. Meyerink-uitvoering. „De Natuur." Verlof Drankwet. Vischakten. Leerlingwezen tuinbouwvak. De Molen „De Jonge Landman." Spaarndammerpolder. Personalia. Cultuur Maatschapoij Kalle Djompo. Het Snijverbod. Onderwijs. Afgesloten Verkeersweg. De Bloembollenvelden.' Hettema-Heerema-Leen. Poging tot inbraak. Brandje. Loopjongen Verregaande baldadigheid. MUZIEK. Doopsgezind Zangkoor. Feestavond R. K. Vrouwenbond. Orest D. Emrik. t R. K. Dioc. Tuindersbond. Glazen Buisje 75 cent, Bij Apoth, en Drogisten. Een conflict van brandstoffen- bewerkers. '•oi/i BURGERLIJKE STAND. BERICHTEN UIT ONZE VORltaE OPLAGE. De Ministerivisseling. De brand in de Govert Flinckstraat te Amsterdam. Inbraak te Amersfoort. Rookverbod. De vergoeding aan de V or stenhuizen in Duitschland. Verhooging van invoerrechten in Engeland. Voor het onmiddellijk elkaar begrijpen typeet ik even als Handelsschool de litte- 1 rair-oeconomische afdeeling van de H. B S (R. K. Lyceums. Deze afdeeling verkreeg burgerrecht bij Koninklijk Besluit van 15 Maart 1923 (S. No. 75), laatstelijk gewij zigd bij K. B. van 13 November 1923 (S, No. 518). Het leerplan van deze aideeling iaat eenige soepelheid, zoodat b.v. een schoi 1- besfuur vrijheid heeft het onderwijs sterk ie sturen in oeconomische richting. Zoodanig ingericht biedt deze school o a. een alge- meene, aldoende voorontwikkeling voo: onze toekomstige handelsnrenschen. De inschrijving van nieuwe' leerlingen zal weer spoedig plaats hebben aan het Lyceum, n.l. vanaf Maandag 3 Mei tot en met Zater dag 8 Mei.iederen middag van 3 lot 5 uur Juist in verband met deze naderende inschrijving deel ik aan de belanghebbende R. K. ouders mede, dat met ingang van 1 September 1926 deze boven omschreven Handelsaldeeling zal worden opengesteld, indien uit het getal aanmeldirfgen kan wer den afgeleid de wenschelijkheid van dit in stituut naast de bestaande afdeelingtn Gymnasium en H. B. S. B. Wat betreft de leerlingen voor dg eerste klasse, kan men de zorg voor dó keuze tusschen de drie richtingen, gelijk tot heden rustig blijven verschuiven tot halverwege de tweede klas. Speciale vermelding verdient echter, dat voor dit jaar tot de derde klasse van de litL oecon. afdeeling kunnen worden toege laten; a. Zij, die een einddiploma M. U. L. O. hebben behaald, grondslag en waarborg biedend voor een .verdere succesvolle studie; b. Zij, die na afgelegd examen in' ontwik keling gelijk geacht worden aan de onder a gnoemden. De Rector van het R. K. Lyceum. Men verzocht ons opname van het vol gende. Van den heer A. A. S. werd nog een bedrag van 25 als. gift voor de Meyerink- uitvoering ten bate van het Lighalfonds ont vangen. Den gever betuigen wij hartelijk dank voor deze bijdrage. Het totaal der opbrengst is thans gestegen tot 3089.55. voorwaar een schitterend suc ces, nadat er al zooveel gevraagd is voor watersnood, enz. Dit bewijs van medeleven stemt hoopvol voor het succes der Emmabloem-collecte op Woensdag 28 April a.s. Deze vereenging ter bevordering" van aquarium en terrariumkunde, hield Woens dag 1.1. haar maandelijksche ledenvergade ring. De voorzitter sprak zijn spijt er over uit, dat er in Haarlem zooveel aquarium liefhebbers zijn, die nog geen lid zijn. Onbekendheid met de vereeniging en haar voordeelen, schijnt de oorzaak hiervan te zijn. Er zijn plannen geopperd om een ten toonstelling ineen- te zetten, waar het Haar- lemsche publiek eens kennis kan maken met deze vereeniging, haar doel en haar werken. De vergadering had het karakter van een huishoudelijke. Na de sluiting bleef men nog een poosje bijeen, voor een gezellige onder linge causerie. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter opepbare kennis, dat is inge komen een vej-zoekschrift van G. D Brands, om verlof tot het verkoopen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenzaal van het perceel aan den Jansweg No. 34. De Burgemïester van Haarlem, brengt ter algemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli a.s. in het bezit wen- schen te geraken van eene viscb- of hengel- akte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 1926/1927, ter secretarie dezer gemeente, le afdeeling, blanco-verzoekschriften kunnen verkrijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. I Door de Commissie tot regeling van het Leerlingwezen in het tuinbouwvak voor Haarlem en Omstr., was Donderdagavond 'n vergadering belegd- in café „Spoorzicht". Op deze bijeenkomst, welke goed bezocht was, bestond tevens gelegenheid, zich op te geven voor deelneming aan het examen voor eerste en tweede knecht Een 'prijs- vraag werd gehouden in het noemen van namen van afgesneden bloemen, welke in de zaal aanwezig waren. De heer W. v. d. Hóek leidde ten slotte een causerie over het kweeken', waarna de voorzitter, de heer P. J. v. Empelen, de bijeenkomst sloot. De restauratie van den molen de „Jonge Landman te Vijfhuizen, is voltooid Hiervan kan gezegd wo'den, dat er vakmenschen aan het werk zijn geweest. Binnen tien dagen zijn deze belangrijke werkzaamheden gereed gekomen. Dat dit werk veel bekijks had, dat laat zich begrij pen, vooral het steken van de ijzeren roeden, die eenige duizende kilo's wegen, trok veler aandacht. In de onder voorzitterschap van den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thnssen gehou den vergadering van het bestuur van dén Spaarndammeroolder werden de rekenin* over 1925 en de begrooting voor 1926 voor- loopig vastgesteld en tot bestuurslid herko. zen de heer W v. Bodegóm. Besloten werd. 't gras voortaan ondershands te verpachten Z. D H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot moderator van de R.-K. Stu- dantenvereeniginö ,,St. Bavngildc". den Wel Etrw. Pater Dr. N Vlaar. alhier In de gehóuden algemeene vergadering van aandeelhouders der cul'uurrrnatschapD" ..Kalie Djomno" werden jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening goedge keurd. Het, dividend werd. na ruime afsrbrii. ving vastgesteld op 100 pet. De heer J. Vi A Beijnes, alhier, werd als commissaris herkozen. Maandag 19 April is de eerste zitting ge houden door de commissie ter beoordeeling van overtredingen van het Snijblocmencon- ttact voor Naretssec. Verschillende overtredingen werden ge constiteerd, waarvoor boeten werden opge legd van 5 tat f 1500 Z. D H de Bisschop var, Haarlem neeft benoemd tot Bissrhomael k Insnecteur van het R.-K. Onderwijs in het dekenaat Wer- vershoef. den Z.Ecrw. heer Deken C. M Jorckbloedt. Neemt Akker's' Abdijstroop. Gij zult verwonderd zijn over haar spoedige wer- king.Vraag eens Uw vrienden die Akker's Abdijsiroop bij een griepaanval gebruik ten naar hun oordeel. Algemeen zal men Akker's Abdijsiroop roemen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland bréngt ter openbare kennis, dat wegens daaraan uit te voeren werkzaamheden het in de gemeente Heem stede gelegen gedeelte van den Rijksweg van Haarlem, naar 's Gravenhage. tusschen de grens der gemeente Haarlem en de Adriaan -Pauwlaan onder Heemstede (H. M 402.30), van Maandag 26 April a.s. af tot nadere aankondiging voor Het verkeer met rij- en voertuigen zal ziin afgesloten. De wegen, welke het doorgaand verkeer tijdens de afsluiting kan volgen, zijn met borden en handwijzers aangegeven, Geheel de week zijn er nog talrijke lief hebbers van bloemen gekomen, om van de rijke natuur te genieten. De lpte Hyacinthen bloeien ds tulpen prijken in rijke kleuren, teiwijl de mooie, langstelige Darwintulpen ook tot komen nooden. Wie meent, dat het mooie van de Bollenstreek voorbij is, vergist zich terdege. Het is n\eer dan de moeite waard, nog een kijkje te nemen. B. en W, van Haarlem maken bekend, dat Bestuurders-Collatoren van het Hette ma-Heerema-Leen te Boisward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van eene studiebeurs. Jongelieden uit het geslacht der stich ters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, wor den uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den heer D N. Zuithoff, secretaris van het Leen lt Bo's- ward, onder overlegging van eene geboorte, akte, aanwijzing van genoten onderwijs zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór 14 Mei a.s. Sollicitanten moesten op 17 April j.l ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een ver? gelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt Volgens artikel 11 van het leensregic- ment worden jongelieden, ouder dan 16 ja ren, die geene opleiding aan een gymnasium, hoogere burgerschool of een daarmee in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet benoemd dan bij gebrrkc van hen, welke die opleiding of dat onder wijs wél hebben genoten. In den nacht van Woensda<5 op Donderdak beeft men getracht in te breken in perceel Paviljoenslaan 9. De bewoner W. H., werd om half vier gewekt door gestommel aan het raam, dat men trachtte te openen. Met het uitsnijden van 'n ruitje in de serredeur, om de spanjolet te bereiden, had de inbrek"' even weinig succes als bij het raam. zoodat hij onverrichterzake kon terugkeéren. Donderdagmorgen ontstond door 'n met vléesch op het vuur staande pan brand in het perceel Ged. Oude Gracht 69. De be woonster. J P., kon het vuur zelf blusschen. zoodat- de brandweer geen dienst behoefde te doen. De staf was aanwezig. Door de Amsterdamsche politie is aange houden de 17-jarige P. B„ te Haarlem, die gedurende een half jaar een bedrag van ongeveer 100.—ten nadeeie van zijn pa troon heeft verduisterd. Donderdagavond wisten twee kwajongens van 14 jaar de motor van een auto, staaiide voor perceel Schotersin<5eI 123A, in bewe ging te brengen De auto reed tegen het winkelhuis oo den hoek Scbotersin<'elJan Steenstraat. De pui werd beschadigd en een winkelruit ingedrukt, terwi'l de remmen van de auto eveneens beschadigd werden. Te°er de jongens werd proces-verbaal opgemaakt Het was 'n lente-concert al werd 't niet zoo aangekondigd dat wii Donderdagavond te genieten kregen. Elk nummer paste in de zen tijd*van b!ii natüur-ontwaken, terwijl toch van eentonigheid in de verte geen sprake was. Men zou dit zoo uitermate geslaagd programma uitgevoerd willen hoo- -en buiten, waar bet „lichtgroen waas om hult de boomen", zooals in -Gezang 319 ge zongen werd. Had nu de geest van jonge lichte lente, het lichtgroene waas, het klare 'blauw met zacht zonlicht, zich ook uitgedrukt in den zang van het koor, ons genot ware volkomen geweest. Van een zekere vlakke losheid echter was de uitvoering van geen enkel koornummer vrij te pleiten. Het materiaal is zoo kwaad niet, en de heer J. Zwaan, de leider, is lang geen diletr tant, Maar tot soepelheid kreeg hij zijn scha re niet. Het schalde meer dan het sprak, men zou een koninkrijk bieden voor een pianissimo de sfeer was er niet. Wij leggen op deze opmerking vol gewicht wijl 't zoo jammer zou zijn als dit koor laten we zeggen; niet los gemaakt werd. E" wordt met groote zekerheid en doorgaans volkomen zuiverheid een homogeen klank volume geleverd dat is veel verkregen; nu nog de weekheid in de stof. die foe'aat 't boetseeren tot uitdrukking der innerlijk heiden we mogen bij een volgend concert Je volle maat onzer bewondering geven. Dat de heer J. Zwaan zooveel bereiken kan staat wel vast; het bleek ter uitvoering zelf uit zijn composities, dat hij innerl-kbeid tot expressie weet te grengen. Toont hij hier en daar voo-liefde voo» ietwat p-ete" tieuse fi guratie f„Gezang 138" en „Wiegeliedel ders ve-rast 'nij door schalksche frischhei'' en de vondsten der ware insDu-atie Des te meer verwondert de vriur-ineuze weergave van b v. het „Zaansch liedeke"! Stukken beter was het koor in Beethovens Fantasie op S0 het glanspunt van den avond. Deze blijde b"lofte der vegende sym fonie tot uitvoering te hebben g-bracht dit alleen reeds is voor het Doopsgezind Zangkoor een verdienste. Bevredigde het koor zelf binnen dit totaal, de heer I-iirsen. die den vleugel bespeelde, toonde zich weer de knappe en zeer muzikale pianist, wiens talenten ons concertpubliek steeds meer waardeert Tn gave saroenwe-king met bet orkest maakte hii dit sympathieke werk van den grooten Ludwig ten volle geniete- Irk. De tweede, solistfe), mevrouw Jo Zwaan- Schermelé, gaf een viertal üederen'ten beste, waarin ha=>r sooraangeluid rein en klaar haar techniek goeJ maar ni°t geheel nve'- wonnen bleek. Wat effen voo-dracht en sporen van vroegere vemoeiynis doen voor alsnog de volle ontplooiing barer gSven ho pen. Een complimentje verdient het symphonie- orkest ..Cecilia" uit Santnoort, dat in de Prometheus-fragmenten, onder de pittige lei ding van den heer K. H. Kerkhoff, vrij bleek van dilettanten-gemoedelijkheid en vooral de ouverture met veel kleur en glans ver klankte. E. Dat deze feestavonden gewild zijn bij de leden van den Vrouwenbond bleek Donderdagavond nog eens duidelijk; de gr zaal van St. bavo was geheel gevuld en op de gezichten van die honderden oudere en jongere dames lag vertrouwvolle afwach ting. Dat deze niet teleurgesteld zou worden, durfde mej. F. A-. M. Peeters, de presidente in haar openingswoord gerust beloven en we twijfelen er ook niet aan, of voldaan met 't genotene zijn de leden later huis waarts gekeerd, zelfs al werd niet het ge- hcele feestprogramma afgewerkt. De tijd vóór de pauze werd in beslag genomen door mej. Else Wille met haar geschoold koortje. Zóó stond 't op het programma gedrukt en zóó is 't ook ge bleken te zijn. Met de opvoering van zoo'n operette door een jeugdig ensemble, dat nog pas aan de eerste beginselen van den zang toe is en niet ^zonder groote moeite „biihnengerecht" wordt gemaakt, heeft de vaardige leidster wel getoond voor haar taak te staan. Mej. Wille had een uitstekende hulp in mej. Annie Bonarius, die de titelrol in „De Prins, van Sind" vervulde. We heb ben alle waardeering voor hetgeen de jeug dige dilettanten ten gehoore brachten er werd dikwijls zeer aardig gezongen en lief geacteerd vooral enkele hoofdper sonen toonden door het geven van meer uitdrukking aan hun zang, dat zij de lessen der dirigente begrepen hadden maar met dat al was 't toch wel êens een moment van herademing, als de Prins met haar soepel en welbeheerscht geluid, dat van goed acteeren vergezeld ging, het peil der op voering omhoog bracht. £ij wist ook van de weinig beteekenende muziek der ope rette nog veel te maken, terwijl juffrouw Wille aan de piano zorgde voor uitmuntende begeleiding en leiding tevens. Het publiek genoot van de aardige tafe reeltjes en het prettige zingen zóó volop, dat de lange poozen tusschen de bedrijven wel voor lief genomen werden. De fleurige aankleeding trok bewondering en er waren momenten, vooral in het derde en vierde bedrijf, die spanning brachten. Dan was de sprookjessfeer er, trots de gebreken van den tekst, die maar al te weinig poëzie geeft. 'Dankbaar klonk telkens het applaus en tqen later mej. Else Wille.door de presi dente met bloemen gehuldigd werd, stem den allen daar hartelijk mee in. Een mooi moment, al kostte 't lange voorbereiding, was, na de pauze, de apo theose van den Vrouwenbond, uitgevoerd door een groep levende beelden, die het prachtige bondsvaandel plastisch weergaven. We meenen, dat de heer J. Icas van Dijk hier de hand in had en dan verdient hij lof, evenals de Missienaaikrans voor het vervaardigen der costumes. Expressief zon; Else Wille hierbij het oude vaandellied. Een fijn moment was ook het volgende de huldiging van mej. D. Poelhekke, oud- secretaresse der Haarlemsche afdeeling van den R.K. Vrouwenbond. In hartelijke be woordingen schetste mej. Peeters hoe noode het bestuur de secretaresse, door reglemen tair aftreden, uit zijn midden had zien heengaan en hoezeer allen ook nu haar persoon en haar werk waardeerden. Dit wilden ze tot uiting brengen door de aan bieding van een geschenk, een vulpen houder, met bloemen overhandigd. Luid applaus steeg op naar de gehuldigde op het tooneel, en toen mej. Poelhekke op spontane en niet stijf-Haarlemsche wijze de presidente dankte, verdubbelden ziéh nog de toejuichten. Inmiddels was t zóó, laat geworden, dat het derde gedeelte van het programma bijna geheel verviel. Dit was jammer. De tooneelclub van den Vrouwenbond, onder leiding van mej. M. de Rooy, heeft reeds dikwijls overtuigende bewijzen van haar kunnen gegeven en ook van de vier «an nonceerde nummertjes hadden' we wel wat verwacht. Alleen het laatste Club Leve de Vrijheid" werd^ nog gespeeld, maar het scheen, dat nu bij „Animo" de animo er 'n beetje uit was, zoodat de strekking van deze parsiflage niet geheel tot haar recht kwam. Toch werd er, vooral om „de krom me", wel gelachen. Alles büeenvenomen is deze feestavond van den Vrouwenbond uitnemend geslaagd, zoodat hij bij de leden en de verschillende medewerksters nog lang in prettige her innering zal blijven. t Gistermiddag te twaalf uur had op_ de Alöameene Begraafplaats de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den hoer Orest D Emrik, lec bekenden secretaris van de afdeeling Haar lem der Maatschappij tot b|vordering de: toonkunst. De belangstelling tijdens de begrafenis was zeer groot. Onder de zeer talrijke aan wezigen merkten wij op: Namens het houf '- bestuur der Mij^ tot bevordering »dcr T ion kunst, dr. Paul Cronheim, den heer Jules Wolf, oud-secretaris der Faagsche afdee ling van Toonkunst; den heer A: Milders, oud-hoofdbestuurslid van Toonkunst; na mens de afdeeling Haarlem der Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst: den bee: Evert Cornells, directeur, verder de hearen v. Someren Grève, dr. Broese van Groenou A. C. Strumphler. Bloemendaai, P Dyse- rinck, mr. Toulon v. d. Koog en v. Ros,sum, de heeren J. C. 'Tadema en P Risselade, hadden zich bij den stoet aangesloten; het icerarencorps der muziekschool van da Haarlemsche afdeeling van Toonkunst was vertegenwoordigd door de heeren: Jos ds Clercq, P, Vincent, M. J. Lürsen en Jac Zwaan, De directeur der, muziekschool, Je, hec\ de Vogel was verhinderd. Hij had jrich ech ter laten vertegenwoordigen door zijn echt- tfnote, mevr. de Vo^el. Het bestuur der Haariemsche Bachveree- niging was vertegenwoordigd door den heer mr. Viser 't Hooft en Jhr. Reigersman. Namens de Commissarissen der Nuts- spaarbank waren aanwezig de heeren Pruis- sen, mr. Hoog, mr. Miedema, de heer Fon tein en de heer Fuhri Snethlage, di~ecteur der bank; van de commissie van toezicht op de H. O. V. wa-en aanwezig de heeren W. v. d Kamp en Groenendaal. De voorzitter Mr. J N. J. E Heerkens Thijssen was ver hinderd. Verder waren aanwezig de heeren K..v. Eden en v. d. Velde, naméns de Ko ninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap; de heer E. A. van Bilderbeek namens de af deeling Haariem van de Ned. Vereeniging van Postzegelverzamelaars; het bestuur der Koningstraat-vereeniging was vertegenwoor digd door de heeren Max Weber en J. C v. B-ussel; het hoofdbestuur der Vereeniging Koning'nnedag was vertegenwoordigd doo- de hr mr. Th. A. Wesstra, E. H Tenckinck en J C. Peereboom Sr.; verder waren nog aanwezig de heer M. A. Jacobson, voorzit ter van den Steendrukke-sbond. de heé' Levenkamp, directeur der Haarlemsche Bankvereeniging, oud-generaal Meijboom, prof. v, Walsem en leden van het personeel der firma Emrik Binger. Zeer vele kransen van alle vertegenwoor digde corporaties dekten de baar. Toen de lijkkist in de groeve was neerge laten, werd het eerst het woord gevoerd door den heer J, C. Tadema. Bij deze groeve voelt spr, zich gedrongen enkele woorden van afscheid te spreken tot hem, die ontijdig is heengegaan en niet alleen wil spr. woorden van afscheid uiten, omdat hij hier vertegenwoordigt de afdeeling Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, waaraan de heer Emrik 30 jaar zijn beste krachten heeft gewijd, en de commissie van toezicht op de H. O, V., maar omdat spr, aan de groeve staat van een be proefd en getrouw vriend. Wanneer spr, den geheelen persoon van den overledene zou willen samenvatten, zou hij dit in één uitdrukking kunnen doen: ge trouwheid. De heer Emrik was getrouw aan groot en klein, aan zijn werk en ook aan „zijn" Toonkunst. Spr. memoreert, hoeveel Toonkunst aan de getrouwheid van den overledene te dan ken heeft, hoe de heer Emrik steeds bereid was de reddende hand te reiken als de nood voor Toonkunst ten top steeg. Maar waar de heer Emrik steeds zoo be scheiden was, moet spr. dan hulde brengen voor dat alles? Met weemoed staat men aan het graf maar een vert-oosring is datgene wat men van den heer Emrik behoudt, n.l. de herinnering aan een goed en braaf vriend Moge de overledene na zijn arbeidzaam leven de eeuwige rust ingaan. Dr. Paul Cr^nhcim sn-ak namens het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst en getuigde van den weemoed, die het hoofdbestuur vervult, bij den dood van zijn medelid. Maar naast dien weemoed gewaagde spr. van dank voor hetgeen de heer Emrik voor Toonkunst deed. Dit zal in dankbare herin nering blijven en zeker vruchten dragen. Na mens het hoofdbestuur der Vereeniging „Koninginnedag" memoreerde de voorzitter Th. A. A. Wesstra, hoe de heer Emril steeds een ijverig verga'deringbezoeker en trouw medewerker was, die met hart en ziel ten uitvoer b-acht, wat hij op zich nam. Daarvoor bracht spr. hartelijken dank. De heer v. Dalen, procuratiehouder der firma Emrik Binger sprak namens het personeel. Het was voor het personeel een groote slag, toen het den dood van zijn pa troon vernam. Die slag kwam onverwacht en in zijn patroon verliest het personeel zeer veel. Het veriiest in hem een humaan pa troon, die met zijn ondergeschikten mee leefde en hun een warm hart toedroeg. Zijn plotselinge dood spaarde hem voor 'n langdurig ziekbed. Zijn nagedachtenis zal steeds in hooge eer blijven. Het personeel zal met algeneele toewij ding zich voor de zaak blijven geven. Namens de familie dankte de broer van den overledene voor de belangstelling en de sympathieke woorden. GOEDKOOPSTE E IX GROOTSTE sorteering ORANJESTRAAT -1 TEl: Dezer dagen vergaderde de R. K. Dioc. Tuindersbond. De vcorz.tter, de heer Jac. Groen Az„ opende de vergadering. Spr. gaf een kort overzicht van de afgeloopen periode. Dit terugblik is van beiang, aldus spr., omdat in de periode die achter ons ligt, de inwerkingtreding viel dor zoozeer ge vreesde Duitsche tariefwetten. En. wij kun nen niet ontkennen, dat deze wet- nadeel beeft getracht; de tuinders, die een deel hebben moeten afzetten toen de autonome tar-even werden toegepast, zouden hiervan kunnen spreken. Toch als we eerlijk en onbevooroordeeld het ]aar, dat achter ons ligt overzien, dan' mogeij wij dat niet. als ongunsl'g bestempelen. De afzet 'van de Hcllandsche producten naar Duitschland blijft, ondanks de hooge tar even bevredigend, een bewijs dat men deze noodig heeft ep dit stemt tot opti misme, Tot onzen spijt zagen wij cok dit jaar ons ideaal niet verwerkelijkt, nl.- om alle Ncoud- en Zujd-Holiandache Tuinders ün onzen R, K. Dioc. Tuindersbond samen te brengen. Wij moeten echter constateeren, dat nauwelijks A der R. K. Tuinders in ons Bisdom, 'aangesloten is in de R. K. organ satie. In groote kringen van tuinders heeft men zich gewoon gemaakt met de gedachte, dat het tu'ndersbelang n et verder gaat dan met het verkoopen onzer producten en dat men kan vo'.staan met het lidmaatschap van de vei! ng. c:i Dat de~R. K. organisatie op verlangen van de Kerkelijke OveHieid ;s gesticht, omdat er bij den strijd om de stoffelijke belangen degelijk prmc epen aan ten grondslag liggen, omdat de neutrale idee, zco nauw verwant is met de liberale 'dcc, Waar geen sprake kan zijn van rechtvaa-di,1hft;d en naasten liefde, beleefd 'n den.echt Christelijke geest, dat schijnt men in deze te zijn vergetén. Wanneer het gaat over cultureele en so ciale belangen, wanneer er sprake is van iuinbouwwetgeving. dan noemen wij dit pun ten die niet in de yeilingorganisaties aan de orde behooren te worden gesteld. Gaorne zou spr. zien, dat van deze ver gadering een richting zou uitgaaan, die, in dien gevolgd, ongetwijfeld tot meerdere ac tiviteit en aansluitin in den Rcomschen bond zal leiden Me voldqeninnig mag spr. wijzen op de ïesultatén voor deelnemers en niet-déelne- mers aan den Keuringsdienst. Ook hierbij mak het eigenbelang ons niet leiden, maar moeten wij vooral als Katholiek georgani- seerden toonen gemeenschapsgevoel te heb ben. Wanneer dat zoo is. dan is spr. er van overtuigd, dat deze vergadering een begin zal zijn van een bloeiend organisatieleven, dan ziet spr. de fnooie Roomsche organisatie weer versterkt worden met de honderden, dje men mist. Dan zal no<5 wel eens de dag aanbreken, dat de Dioc. Tuindersbond van den L. T B. in het Biisdom Haarlem een tuindersbond zal zijn, die er wezen mag. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. De secretaris brenöt hierna zün jaarver slag uit, dat wordt goedgekeurd, De verlifes- en winstrekening sluit met een batig saldo van 183.83. De voorziter stelt voor om dit saldo ten bate tc doen sreekken van den L I. B. De kring Wes-Friesland komt hier tegen in verzet en wenscht dit bedrag ,te reserveeren Besloten wordt bet saldo voor dit jaar nog beschikbaar te stellen, doch op eén vergadering van den L. T. B. de vraag te doen beslissen of hei bedrag van f 0.50 per lid voor de vakbonden moet worden be schouwd als een vast recht ofwel dat dis is bedoeld als als een maximum uitgave met de verplichting de niet'gebruikte gelden te reriitueeren. De heeren A. Quant uit Heerhugowaard en J. D. de Kok uit Loosduinen, die vol gens rooster moesten aftreden werden met algemeene stemmen herkozen. Beiden aan vaarden hun benoeming. Gebruik hiertegen de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Voorstellen uit de afdeelingen: De afdeeling Rijswijk stelt voor; 1. Wederinstelling van de finanlieelc- commissie. Besloten werd dit punt in han den te geven van het Hoofdbestuur van den L. T. B, 2, Uitgave van een eigen orgaan. De voorzitter wijst op de vele moeilijkheden welke aan de uitgave van een eigen or gaan vastzitten, niet alleen de financiën maar ook over den vorm is verschil van meening. Sommigen wenschen een specifiek vakblad, anderen weer een blad met ge- mengden inhoud. Ten slotte bestaat reeds lang het plan tot samenvoeging der gewes telijke bladen in den R.-K Boerenstand. Dit achtte spr. de meest gunstige oplossing. De geestelijke adviseur deelt vervolgens mede, dat hij besprekingen heeft gevoerd met eenige zakenmenschen over de op- .richting van een orgaan. De plannen heb ben een zoodanigên vasten vorm gekregen dat reeds onderhandelingen zijn aangs- knoopt met eenige drukkers, die hem prijs opgave zullen verstrekken. Ook kan hij mededeelen, dat als de plannen ten uitvoer zullen worden gebracht, dat het blad gratis zal worden verspreid onder de leden. Besloten wordt een circulaire aan de af- ■deelingen te zenden, waarin eenige vragen ter beantwoording zullen worden voorge legd. De Geestelijk Adviseur bepleit een al gemeen blad, waarin de tuinders zoowel als de melkveehouders enz. vakkundige artikelen zullen aantreffen. De afdeeling Berkel stelt voor, invoer- belcmmeringen van Fransche en Belgische tuinbouwproducten, omdat deze de prijzen drukken van de binnenlandsche groenten. In het praeadvies wijst het bestuur er op, dat men voorzichtig moet zijn met ad- viseeren van dergelijke maatregelen, omdat men daardoor de eigen houding ten opzich te van de Duitsche invoerrechten ver zwakt, door zelf te doen wat men zelf niet wenscht van anderen. De afdeeling Poeldijk stelt voor wijziging van de tariefwet pm deze als retorsie maatregel te kunnen gebruiken tegen an dere landen, die onze land- en tuinhouw- t»roducten door hooge invoerheffingen weren. De voorzitter wijst op de gro.ote moeilijkheden, vooral omdat zooals reeds eerder gezegd is zelfs in de neutrale orga nisaties de leiders hun principe van vrij handel niet willen laten varen Besloten worr't om deze zaak in handen te geven van den R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond. De afd. Berkel vraagt'om betere regeling voor de levering van Paardenmest. De voorzitter deelt me^e, dat in de Tuin- houwcommissm van den R.-K. Nederi. Boe- en- en Tuindersbond deze aangelegent"'id bebandeM en ee^ adres is verzonden ■m de Regeering. Deze heeft echter het erzoek afgewogen als zünde niet voordee- "g voo' de Rj'bsfinanciën. De afgevaardigde van Berkel vraagt dan om controle op inhoudsmaat van schuiten. De Voorzitter zegt, dat indien men per tonnenmaat koopt, men hef werkelijke ge wicht kan eischen Twüfelt 'men aan den inhudsmaat van .de schuiten, dan kan een rijksambtenaar de schuiten oometen. De Kring West-Friesland steft voor: a. om onaekeurde aardappelen niet voor de keuring toe te laten; b. den datum vor opaave van deelname aan de keuring van aardapne'en voor alle orga-nisafifes geli'kti'dig te sluiten. Het bestuur zal eerstgenoemde wensch, waarmede het accoord gaat, in de provin ciale regelingscommissie in bespreking brengen. Wat de tweede betreft, reeds het vorig jaar is een derselük besluit genomen in. bo vengenoemde Provinciale Commissie; op de nakoming hiervan door andere keuirngsdien- strn zal nogmaals worden gevJezen; c. De keuring te bévorderen voor alle tuinbouwzaden om zich van goed zaaizaad te verzekeren Het bestuur is wel doordrongen van de noodzakelijkheid van dit voorstel en acht dit een mooi werkprogram voor de verschillende kringbesturen. De heer Kok stelt zich disponibel om proeven te nemen tot verkrijging van. goed bloemkoolzaad. d. Vraagt de afdeeling in hoeverre het estuur is gevorderd met het voorstel om e inkomstenbelasting voor tuinders te be rekenen ver een gemiddelden aanslag van 3 jaren. Het bestuur kan geen andere medededing doen, dan dat dit voorstel nog in handen is van de belastingcommissie vail de drie cen trale landbouW-organisaties. De afdeeling Amsterdam stelt voor: actie te voeren, teneinde onbillijke uit vloeisels van de .onteigeningswet voor de tuinders-eigenaars en -huurders rondom groote steden op te heffen. Tevens in de commissie van schatters ook tuinders op te nemen. Dit laatste acht het bestuur een billijken wensch, die allen steun verdient. Wat het eerste betreft, zal het bestuur hierover rechtskundig advies inwinnen en zal bij den Ned. R, K. Boeren- en Tuindersbond wor den aangedrongen, dat bij eventueele herzie ning van de onteigeningswet hiermede reke ning zal worden gehouden. Oe afd. Pijnacker wil opnieuw actie voe ren tegen den zomertijd. De voorzitter wenscht zich in deze te houden aan het prae-advies om in de af- declingén den zonneti d le handhaven. De afdeeling'Poeldijk deelt mede, dat door intensieve propaganda 40 nieuwe le den zijn toegetreden. De mcdedeeling wordt met applaus ont vangen. Daarna sluiting met dén Chr, groet. Van werknemerszijde deelt men ons mede; De vorige week is door de vakgroep brand- -tofwerkers van den Cenfralen Bond van Transportarbeiders op de gehouden vergade ring een aantal punten vastgesteld, waarop in den vervolge de losse arbeiders te werk gesteld zouden kunnen worden. Een van deze punten was de 8-urige arbeidsdag- Hierover is Donderdagmiddag een conflict uitgebroken tusschen de firma Hoenderdos en de losse arbeiders, die bij deze firma ;n dienst waren. Alle losse arbeiders heb ben het werk neergelegd, waardoor de los sing van een groote aak met brandstoffen, die gelegen was aan het Spaarne, geheci stil ligt en tevens legden de arbeiders, die met de wagonslossing belast waren, het we'k neer. Ook gistermorgen waren de werkzaam heden niet hervat en werd door de 'bij het -onflict betrokken arbeiders bij het werk 'epost. Van werkgeverszijde deelt men ons om trent dit conflict mede, dat tot op heden uur per da<? 'earbeid werd. Indien de werk nemers zich daaraan hielden, kon de schuit gelost worden. De arbeiders wilden op die voorwaarden wel lossen, maar konden daar toe geen verlof krijgen van hun bond en zij:, nu dientengevolge in staking gegaan. 5% Nederland 1919 lU l?/l6 ,0l7/ie 6% Nederland 1923 11215/16 '021 s/16 4/ri Nederl. 1917 ^116 497/16 1% N.-I. 1921 A.: IÜ1H/16 '0'H/xe l N.-I. 1923 D.. I0315/l6 >0315/|6 43 1 Oude Vaart 46 1 46 dito Gem Eigend. 35x/4 35 Mij. „Nederland".. 172 I7i Scheepvaart-Unie- 1191 /2 1681/, Rotterd. Lloyd 1461 /4 195 - Oude Boot 78 '9 Holl. Stoomboót 58 H. V, A 650 65-1/2 Java Cultuur 3 44 343 Jurgens gew 1623U Koloniale Bank l95i/4 194 Tndische Bank 1591/a 159i/„ Cert. Handel Mij... '45i/2 146 1461/., b Geconsolideerde )bOi/4 387 389 121 122 Marine comm. 1015/16 '03/4 Vorstenlanden ...1 171 170 159 50 159 Comp. Merc. Arg 39/ie 4 Poerwoderjo li.??/,, Oude Deli 377 382 44O 443 409 4il A'dam Rubber 3243/4 325 c3i 331 b 158111 i58 Wai .Sumatra 265 Dordtsche Pejr. 366 Southern Rails l09i/2 in X/2 '481/8 i473/4 b9 4115/l6 423/8 Comm. Maxwel 1 '?/l6 Geboren: 21 April, d van A. R. v. Velt- hovenv. Ophem. Overleden: 22 April. R. Geus, 83 jaar Gaelstraat. M WieringaMollema, 48 j. Dahliastraat J. Löwensteijn, 65 jaar Gasthuisvest. 23 April. C. J. y Slootci v. d. Voort, 63 jaar, Pieter Kiesstraat DEN HAAG, 23 April. De nieuwbs noemde Minister van Oorlog Lambooy treedt tevens op als Min. van Marine, o. i. Hedenmiddag werd hij door H. M. de Ko ningin beëedigd. AMSTERDAM, 23 April, Omtrent dei brand m de Govert Flinckstraat waarb: vannacht 2 kinderen om 't leven kwamen, vernemen wij nog nader, dat de juffrouw v. Kragten niet de trap is afgesneld toen di brand uitbrak Zij heeft bet venster geopenc' en oni hulp geroepen. Een .buurman bene den schoof daarop ook zijn raam open. Zi heeft toen haar kind zoover mogelijk later; zakken, dat door den buurman wo ri op gevangen, do vrouw zelf is toen ook^t het venster geklommen en heeft zich la zak ken tot zij aan haar vingertoppen hing; daar na liet zij zich vallen De buurman greep haar toen, doch kon haar niet houden, maar zij bleef gelukkig op de draden liggen, waardoor hij haar naar binnen kon trekken en redden. DRIE DER INBREKERS GEPAKT. AMERSFOORT, 23 April Vannacht is ingebroken in het manufacturenmagazijn „De Rooster" van den heer H. B. Kuyper. Ver schillende goederen en een klein bedrag aan geld werden ontvreemd. In denzclfden nacht achterhaalde de politie door een inval in een ander perceel, de vermoedelijke drie daders, terwijl men den vierden dader op het spoor is. Vermoedelijk heeft de politie de hand we ten te leggen op de bende, die den laatsten tijd door verscheidene inbraken, de omge ving van Amersfoort onveilig heeft gemaakt. De Gemeenteraad van Epe stelde een verordenng vast, waardoor het «voor jongens beneden de 15 jaar verboden zal zijn, in het openbaar le rooken. BERLIJN, 23 April. De besprekingen van den Rijkskanselier met de vertegenwoordi gers der regeeringspartijen, over den uitweg uit de crisis inzake de vergoeding aan de vorstenhuizen, welke door het verwerpen van verschillende paragrafen ontstaan is, hei- ben gisteren nog niet tot overeenstemming geleid, zoodat zij heden voortgezet zullen worden Naar verluidt za! de Rijkskanselier zich direct met den Pruisiseben minister- Dresident in verbindng stellen aangezien Pruisen het meest geïnteresseerd is in de geheele kwestie. LONDEN, 23 April, De door het ministerie van Handel ingestelde commissie welke tot taak had, de verdere uitbreiding van de „safe Warding act" te onderzosken, is gereed ge komen en publiceert een reeks voorstellen. Deze voorstellen houden belangrijke ver hoogingen van rechten op verschillende ar tikelen in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2