KENNEMERLAND. m# Prof. Veraart te Santpoort. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Bïad Zaterdag 24 April BEVERWIJK. Een Regentenjubileium. WIJK AAN ZEE. p. JUBILEUM. Gisteren herdachten de heeren H. N. Dames en M. H. Beeke- iaar, regenten aan het St. Jozefgesticht te Beverwijk, hun 12-Ve-ja rig ambtsfeest. Hierboven: de jubilarissen mét hun familie aan den fecstdisch. ÏJMUIDEN. LENTELEVEN. Bij den lieer K. Fiseler. aan den Hoflanderweg te Bever wijk bracht een geit zes lammeren ter wereld. Inderdaad een zeldzame gebeurtenis. Hierboven een aardige kiek van de geitenmoeder met haar kroost. VELSEN. VELSEROORD. HALFWEG. BENNEBROEK. SPAARNDAM. GFMEENTERA r\ ZANDVOORT. Wer kloozen-demonstratle. LUCHTVERKEER. AMSTERDAMS CH NIEUWS. De brand in de Govert Flinckstraat. De definitieve route van de ,florge". UIT ONZE OOST. Slordig bekeer van 's lands gelden. KERK EN SCHOOL. Pater L. Nauta. Hei St. Jozefsrustoord aan de Peperstraat vierde feest gisteren. De film geeft verder te zien hoe de vader eindelijk tot inricht komt en denkt aan dien keer toen de jeugd de wekker wilde repa- reereiï met.... een hamer; hij dacht aan de vriendschap die Billy had aangeknoopt met Ier eere van twee regenten, die htm ko-het zoontje van den lorrenbaas, een aardig] peren ambtsfeest vierden. negertje, welke vriendschap hij echter ten Bii dc aankondiging van dit jubileum heb-i strengste verboden had, enz. enz. iselvaste partij. Hij herinnerde in dit verband 1 o.a. aan het woord door de bisschoppen in 1926 1868 vóór eigen Katholiek onderwijs gespro ken, en aan den oproep van Paus Leo Xlil, die zich ontfermde over de ellende waarin de arbeiders onder het juk van het libera lisme verkeerden. En nu, het is nog maar kort geleden, we den de Katholieken opgeschrikt door het Protestantisme, dat zich ergerde aan de toe nemende macht van het Katholicisme en de lafheid beeft begaan om mede te werken an de opheffing van het gezanschap bij den Paus, een Souverein, die als geen ander kan werken voor den wereldvrede. Telkens opnieuw worden de Katholieken herinnerd aan het groote belang van één te blijven. Nu vraagt men zich toch eens af of die Als medewerker treedt op dc humoristi Arno Treffers. ben wij reeds medegedeeld, wat de jubi larissen, de heeren H. N Dames en M. H Beekclaar. tijdens het regentschap voor het St. Jozefsgesticnl hebben gedaan. Welnu, èn de bewoners van het geslicht en rustoord in velen daarbuiten, hebben gisteren van lua duikbaarheid, belangstelling en sympa- bie doen blijken. Er had zich tevoren een comité gevormd lit eenige bewoners van het rustoord, onder voorzitterschap van den HoogEerw. H«ér Deken Lucassen, welk comité voorbereidin gen trof om den jubileerenden regenten een schoon herdenkingsfeest te bereiden. En dit is het inderdaad geworden. In de kapel van het rustoord, waar het priesterkoor van de voormalige St. Agatha- kerk zoovele herinneringen uit het verleden cproept. werd de feestdag ingezet met een H. Mis. opgedragen door den Z.Eerw. Heer Pastoor Wouterlood, als Bisschoppelijk Com missaris, met assistentie van twee Eerw. Pj~ ters uit Driehuis. Hier naderden allen tot de II. Tafel, on derwijl het knapenkoor, onder leiding van den heer Trompert, gewijde gezangen deed hooren. Hij kon het niet langer uithouden en zoo brak ten slotte de koesterende zonne der jeugd weer door en verjoeg de sombere wol ken die zijn huwelijksgeluk hadden gedreigd .te verstoren. „Om hel Kind" die Zaterdag en Zondag in de Witte Bioscoop wordt vertoond is een ontroerende speelfilm die ongetwijfeld ten zeerste in den smaak zal vallen. De „Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade" belegde Donderdag haar eerste Algemeene Jaarvergadering in café „Welgelegen" van den heer J. Jijl. Met een kort woord opende de voorzitter, de heer J. Th. Ro land, de bijeenkomst. 47 leden waren aan wezig. Dc penningmeester bracht verslag uit, waaruit bleek, dat 1 Jan. het saldo ruim 96 was. Hij deelde mede, dat om reden van administratie ven aard het boekjaar niet van 1 Mei tot 1 Mei, doch van t Jan, tot'l Jan. zou zijn. Het saldo van 1 Jan. 1.1. is geslonken tot ongeveer niets. Het Jaar verslag van den secretaris, vooral door de lang doorgezette vergelijking van de Bri- Na de H. Mis werd in de recreatiezaal een gemeenschappelijk ontbijt gebruikt,waar bij behalve de jubileerende regenten met hun familie en de overige leden van het bestuur ook aanzaten de HoogEerw Heer Deken Lucassen en de ZecrEerw. Heeren Pastoor Wouterlood en Pastoor Serbrock, de bewoners van het rustoord en de wees kinderen en ouden van dagen uit het St. Jozefgesticht. De Bisschoppelijke Commissaris de Zeer- Eerw. Heer Pastoor Wouterlood. sprak hier hartelijke gelukwenschen uit en gewaagde met dankbaarheid van den arbeid, door de jubilarissen mei zooveel liefde voor „St. Jo zef"' verricht. Ook de HoogEerw. Heer Deken Lucassen sprak woorden van gelukwensch en bood den jubilarissen vérvolgens een huldeblijk aari. waaraan de bewoners van het rustoord ge zamenlijk hadden bijgedragen. Dit huldeblijk bestaat allereerst in een eerste kruisweg statie voor de kapel, volgens een ontwerp van den heer Loureysen, te Heemstede. Ver der bood de Deken beide heeren een fraai koperen tabakspot waarop een inscriptie, welke aan dezen heuglijken dag herinnert. Hierna kwamen de weeskindere» dc iu- fcileerende regenten huldigen met mooie lie deren en declamaties, waarin met dankbaar heid en erkentelijkheid de verdiensten van de jubilarissen werden geschetst Tenslotte dankten beiden, diep getroffen, voor alles wat men gedaan had om dezen dag to! een om ergetelijken te maken. Nadat hel dankgebed gesproken was ólcef men nog geruimen tijd onder gezclligen kout hiieen Thans kregen dc ouden van da gen gelegenheid om dc regenten te felici teren. Het was een ontroerend tafereel. Door ouderdom gebogen en gebrekkig soms •cwamen de bejaarde bewoners van het ge sticht, de heeren regenten de hand druk ken en hun bedanken voor dc goede zorgen welke zij in den avond van het leven moch ten ondervinden. In den loop van den dag kwamen bloemen .en schriftelijke gelukwenschen binnenstroo men, maar vele vrienden en bekenden wil den dezen dag niet laten voorbijgaan, zónder persoonlijk even de jubilarissen de hand te komen drukken. Om zes uur in den namiddag werd sen plechtig Lof gecelebreerd. Des avonds kwam de St. Jozef-harmonie in den tuin van het Rustoord een serenade brengen. Stille Omgang naar Alkmaar. De af- deeiing van den Stillen Omgang naar Alk maar, houdt een vergadering op Donderdag 29 April a.s., des avonds om 8 uur in de St. Jozefszaal aan den Arendsweg. In deze bijeenkomst zal de reis besproken worden, alsmede het opnemen van deelne mers, Goed afgeloopen. Gistermiddag om streeks 4 uur, wilde een ongeveer 10-jarige jongen, Os genaamd, op een ledigen wagen springen. Hij sprong mis, geraakte met zijn voet tusschen de spaken en kwam onder den gade met een zuigeling, ondervond veel bij val en was wel het woord van dank. van den voorzitter waard. De commissie, welke de rekening had nagezien was afwezig, doch had door hare handteekening openlijk hare goedkeuringtri in-ovdebevinding te kennen gegeven. Volgf: verkiezing van 3 bestuursleden daar mej. Pieterse. en de heeren Van Gooi en L. Schelvis periodiek moeten ai- treden. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Van Gooi cene groote meerderheid. Bij dé-tweede vrije stemming werd mej. D. .Vis gekozen; en bij de daarop volgende herstemming werd de heer Couzijn geko- zefl. Het b'cstuur heeft dus 2 niéuwe leden nu zal reder het met spr. eus moeten zijn, eenheid van een geheel volksdeel blijvend mogelijk is. Er zijn zulke geweldige verschil len van maatschappelijke en economische belangen, dat men er wel eens aan twijieU of zulk een samengaan op den duur wel mogelijk is. Die moeilijkheid aanvaart spr, niet. Eer stens vormen zij een bolwerk tegen den klassenstrijd en indien wij niet kunnen blij ven geven het voorbeeld aan het geheeie land, dan vervallen .wij in dien verschrikke- lijken klassenstrijd, zooais wij dat in België zien. Spr. betoogde vervolgens, dat de Katho lieke partij niet alieen geroepen is voor de behartiging van de godsdienstig zedelijke belangen; zij moet het Christelijk beginsel ook beleven in lagere orde en 'naar aan dacht wijden aan de vraagstukken, ook van tijdelijken aard. Groepspolitiek kan niet worden toege staan. Als wij zien, aldus spr., dat boeren een belangen poiitiek willen voeren, dar. wijzen wij dat in naair. van het algemeen belang al. Als de middenstand b.v. hun plaats wil handhaven ten koste van hoogere volksbelangen, dan wijzen wij -dat ook at, zoo goed, als wanneer de arbeiders zich zouden plaatsen op het standpunt van den klassestrijd. Het spreekt vanzelf dat dit niet gemak kelijk is en het is dan ook veel eenvoudiger socialist of liberaal te zijn. Een klasse- politiek voeren is in de staatkunde een ge makkeiijk baantje. Wij welen, zoo ging de spr. verder, dat de arbeiders iederen dag een heldhaftigen strijd voeren tegen de lokstem van het so- j cialisme. Maar zij niet alleen. Ook de boe- renstand heeft de verleiding te doorslaan l van een man als Braat, die haar met machts- ,j visioenen verlokt cn het liberalisme roep: onze werkgevers toe hun te volgen op zijn wegén. De verzoeking loert aan alle kanten. I Zoo staat onze partij in een geweldigen trijd, waarin wij ons zelf moeten blijven en waarin wij al orize daden moeien laten blij ven bebéerschen door de Katholieke begin- clen, door dc Katholieke staatkundige ge- 'achten. Wie het zóó ziet, moet zich met afschuw ifkeercn an hen. die durft raken aan onz», lolitieke saamhoorigheid. Spr. wees er op, dat men zich in de poli- tieke organisatie niet in dc eerste plaats ambtenaar, of arbeider oi werkgever moe' voelen. Dan vergeet men Katholiek staaïs- burger te zijn, die belangstelling heeft vooi I alle vraagstukken. Voorts geen politiek h> ie sociale organisatie. Spr. denkt niet gering iver deze organisatie; tot beden heeft zijn arbeid dat voidoen'de bewezen. Maar daar om juist wenschtc hij goed te doen begrij pen het verschil tusschen de sociale en po litieke organisatie De sociale organisatie is uitstekend als opvoedings-instiiuut voor den Katholieken staatsburger, de taak van Je politiek moet men echter aansluiten aan de politieke organisatie. Sprekende over de coalitie, zeide prof. Veraart, ten aanzien van de vraag of de oude coalitie weer hersteld kan worden, niet optimistisch te zijn gestemd. Het gaat als met twee oude vrienden, die oneer.igheid hebben gehad. Het is heel meilijk ze >veer tot eikaar te brengen, want ze zien eikaars fouten ais door een vergrootglas. Zouden wij niet weer met onze oude coa- titie-genooten kunnen samenwerken? In dc höogeré orde hebben we verschillende grie ven, zooais het Pauselijk Gezantschap, hét Indische Regeeringsreglement e.a., we heb ben ze echter ook in de lagere orde, tci aanzien dus van tijdelijke vraagstukken .et gekregen. Tot hoofdleider en -leidster wer den benoemd de heer Van Gooi en mej. Smit; tot 'hun plaatsvervangers:M. Off en- berg en D. Vis; tót leiders- J Groot en H. v. d. We! Jr. Het plan is gevormd, om. dezen zomer een bazar te doen houden tot steun der kas. Tol leden déi Commissie van Uitvoering worden benoemd de heeren H v. d. Zanten K. Jongert en. de dames: Eerhartv. d. Berg. Pieterse, Smidt en Vis. Voor den verpleegdienst wordt een 20- tal personen benoemd uit hen. die oen cur sus van Eerste Hulp bij Ongelukken heb ben gevolgd. Verdeeling dor werkzaamhe den zal later geschieden. Als herkennings- teeken van de leden der Redindgsbrigade wordt iets beters gewenscht dan eenkleurig strikje. De beer Gollard stelt voor speldjes te koopen (hij toont er eenige) en die te voorzien van een aluminium-plaatje, waar op het woord; „Reddingsbrigade staat. De heer J. Groot acht de insignes, zooals de id Zand voort heeft, doelmatiger. Reioen zullen naar deri prijs infórmeeren èn daarna kan wellicht tot aanschaffing worden over gegaan. De voorzitter beveelt bet blaadje „De Reddingsbrigade' voor de leden aan. Velen geven zich als abooné oo. Met een kort woord van dank wordt de bijeenkomst ge sloten. Tocneeluitvoering. Zondag 2 Mei. des avonds 8 uur, zal in hel R.K. Verenigings gebouw aan het Kennemerplein een tooneel- uitvoering gegeven worden door de Jozef- gezellenvereeniging. Opgevoerd zal worden ,,'t Hoogste Goed' van Louis Haver. Veiling. Dc b'.oembollenveiling ten ba- te van dc R.K. Kerk heeft Donderdag de ka- pitnle som van 3816 opgebracht. „Witte Kruis". Donderdagavond vergader de de afdeeling BennebroekVogelenzang van bovengenoemde vereeniging in het café „Graaf Floris". Dr. P. v. Aalst opende met een hartelijk welkomstwoord en betreurde het dat de ver gadering zoo slecht was bezocht. De notulen werden goedgekeurd. De heer J v. Lierop' bracht het jaarver slag uit en het verslag van den magazijn meester. Uitvoerig memoreerde spr. het ver loop van 1925. Het ledental was stabiel ge bleven. Er zijn thans 525 leden. Over het geheel genomen is een gunstig jaar te boe ken. Het jaarverslag van den penningmeester den heer Th Braam, was eveneens gunstig. De inkomsten waren ƒ3.215.38, terwijl de uitgaven beliepen 2.327.10M. waardoor de vereeniging een batig saldo boekte van 888.27 Yt. De voorzitter dankte den w.n. secretaris cn penningmeester voor hun uitgebreide ver slagen. De leden der Financiëele commissie wa ren niet aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat de leden der 'commissie dc boek-n als goedgekeurd hebben geteekend. De bescheiden van den Penningmeester waren in orde De vergadering ring met deze verklaring accoord. Bij de bestuursverkiezing werd het aftre dend lid de heer E. Schöer met algemeene stemmer, herkozen, welke benoeming werd aanvaard. Het verslag der algemeene vergaderingen der Hoofd ereeniging word door den heer J. v. Lier uitgebracht. Tot leden der Financiëele Commissie voor 1927 werden gekozen de heeren C. Vis gn K. G. Smit. De heer Jansen Hendriks betreurt het, dat de beschrijvingsbrief niet .>p een ledenver gadering worden behandeld. Wat betreft de afgevaardigden is spr van meening, dat, wanneer er twee afgevaardigden gaan, er ook twee moeien worden gekozen en tevens 2 plaatsvervangers. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van één afgevaardigde Na driemaal stemmen staakten de stem ming met een gelijk aantal stemmen tus schen de heeren Th. Braam en J. v. Lierop, waardoor de heer Th. Braam als oudste werd aangewezen. Als plaatsvervanger werd de heer J. v. Lierop gekozen. Op 19 November 1901 werd de eerste ver gadering belegd en een afdeeling gfsticht met 40 leden, waardoor de vereeniging dit jaar 25 jaar zal beslaan. Tegelijk met dit jubilé hebben de heeren H. H. v. Waveren cn Th. Braam 25 jaar on afgebroken zitting in het bestuur. Over de vraag of deze dag moet worden gf- Gegund. Het aanleggen van rioleerings- werken en straten, op het terrein bij de nieuwe R. H. B. S. is door het gemeentebe stuur opgedragen aan de firma J. Dienaar en Zoon, te Den Helder, voor 58.790, zijnde de laagste inschrijver. Saldo bazar „Kunst na Arbeid." De netto opbrengst var. bovengenoemde bazar wagen terecht, waarna de wielen hem over bedroeg, na aftrek van alle onkosten een de beide beenen gingen. bedrag van 700.12. De voerman bracht dadelijk bet paard tot staan en bracht de jongen in de politie post, waar een verband weid gelegd, Toen kon hij weer te voet naar huis gaan. Een ongeluk, dat wonderlijk goed is af geloopen. Gisterenavond heeft de Prof. Dr. J. A. Veraart voor de R. K. Kiesvereeniging i „Jan Gijzenvaart" een rede gehouden in bet r.~,7h,. ,i- i n K. Vereenigingsgebouw aan de Jan Gij- Witte Bioscoop. William Latimir leefde zcnvaart. zijn kalm ingetogen leven van vrijgezel, vol- j De vopr2;tteri de heer P. Rings, sprak een gens een wel overlegd plan, waarvan nooit weikomstWOord en deelde mede, dat ei werd afgewekenTotdat op zekeren straks gelegenheid zou worden gegeven, tot dag, gansch onverwacht, doch onverstaan- van vragen, eventueel ook ovei baar, de liefde kwam cn hij in het huwelijk onderwerpen, welke door den spreker in trad. Evenwei, nadat tien jaren zijn verloo- zjjn retje n;e{ Z0U(>Bn zijn behandeld, pen, zien wij Latimir terug als een gestrenge I Hierna verkreeg Prof. Veraart het woord vader, niet begrijpend het kinderzieltje met De hooggeleerde spreker wees er aller- rijn pretjes, nooden en verdrietjes. Hij wil eerst op, dat de katholieken van Nederland zijn jongen streng aristocratisch opvoeden door een beschikking van de voorzier.ig- en in alles stiptheid doen betrachten, doch heid, van tijd tot tijd een stoot ontvangen, komt daarbij in botsing met het kind en welke hun eraan herinnert, dat zij bij elkaar met. zijn -vrouw. i moeten blijven in ééne, krachtige en begin- daf het in dit opz-cht niet hij het oude kon blijven, want we moeten zorgen dat de .men sen ad ons ook practisch volgen. Spr. weeS hierin op de verhouding tol de andere partijen, welke verhouding met den dag slechter wordt, als geyolg van de slee! te politiek, die .zij tegen ons voeren. De Katholieke Staatspartij zal dan ook geruimen tijd een afwachtende houding moetenaannemen. Zij heeft niet te i'or- ceeren. Ia dit moeilijke tijdperk moeten wc ech ter werken aan de eigen partij, zorgen dat zij groot en sterk wordt. Met gen krachtig" aansporing in dezen zin eindigde spr. Van dc- gelegenheid tot vragen stellen, maakte eenige aanwezigen gebruik. Gevraagd werd of de spr. nog voorstan der van de coalitie was. Voorts werd een vraag gesteld over de Michaëlistische bewe ging cn over een actie, die. gevoerd zou kunnen worden voor de afschaffing der evenredige vertegenwoordiging. Ten aanzien van de eerste vraag ant woordde Prof. Veraart dat hij. niets lieve zou zi,en dan herstel dér coalitie, maar niet op elke voorwaarde. Betreffende de Michaëlistische beweging zeide spr., dat het karakter dier beweging j geen afscheiding beoogde. Integendeel, eenheid in dc partij; aiieei. een anderen koers. En als spr. het resultaat ziet, dan kan hij niet anders zien, dan dat het zeer gelukkig is geweest. De nieuwe woelingen: Standsgroepéerifl- 'gen in kies-organisaties zijn een veel groo- ter gevaar dan het Michaëlisme ooit ge weest,kon zijn. Ten slotet zeide spr. dat eveqredige ver tegenwoordiging tele schaduwzijden heeft. Het districtenstelsel had die echter ook en spr. achtte het moeilijk een- oplossing te vinden, temeer, daar de evenredige verte genwoordiging gelegenheid biedt tot bet zuiver uitleven der Katholieke beginselen en wij allen langs dezen weg konden gera ken tot den ons toekomenden invloed in 'Ie Kamer. De vragenstellers waren hiermede naar genoegen beantwoord. Met een dankwoord aan den spreker, sloot do voorzitter hierna de vergadering. Missie-verloing. De uitslag der tijdlo- terij, ten bate der Missie van Borneo van Father P. Groot is, dat het horloge is ge controleerd op 2 uur, 48 minuten, 25 secon den. Eieren-veiling, Door de Pluimvec-ver- eeniging Halfweg en Omstreken, is alhier een j eierenveilïng opgericht. In het bestuur heb-' j ben o.a. zitting de heeren N. G. Scholten en j L. Bertens. Veiling Kerkakker. De gehouden veiiing op den Kerkakker heeft een ongekende op brengst geleverd. Vele parochianen hadden gehoor gegeven aan den oproep, terwijl alle aanwezigen een koopje deden. De op brengst was 3816, Zulk een hoog bedrag is nog nooit door de parochie behaald Mond-rgelclub „Hierna Beter." Bven- genoemde vereeniging geeft Zaterdag avond 8 uur in de zaal van „Bert? en Dak' een uitvoering. herdacht en, hoe, ontwikkelde zich een brecde discussie, waaruit twee voorstellen vloeiden, die beide werden aangenomen. Het voorstel v. Waveren-Braam luidde, j om over te gaan tot het uitgeven van een j brochure en daarbij in te leggen een biljet voor het aangaan van een rentelooze lee- ning tot stichtiug van een eigen gebouw. Dit voorstel zal door het bestuur worden uitgewerkt. Het voorstel VersteegJansen Hendriks was, om een commi sie te benoemen die] den herdenkingsdag zou voorbereiden buiten j de kosten der vereeniging. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren J. G. Jansen Hendriks, Versteeg en W. v. Lierop Jr. Van de rondvraag wordt geen gebruik ge-! maakt, waarna de voorzitter nog eenige op wekkende woorden spreekt, en den wensch j uit, dat dit jaar een schitterend en gunstig j iaar zal mogen worden, waarna deze verga- dering wordt gesloten. ONBEWOONBAARVERKLARING VAN WONINGEN. HET BELASTINGPER CENTAGE 3 3 4. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den waarn Burgemeester den heer Haas van Dorser. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vergadering van 22 Januari j.t. werden on veranderd vastgesteld. Ingekomen was een briet van Gcd. Staten 1 waarbij zij mededeelen, dat omtrent het bij hun college ingekomen beroep van de raads- leden Kok en Gijzelberg aangaande den bouw van 34 arbeiderswoningen, geen termen aan hebben gevonden voor tusschenkomst. Voor kennisgeving angenomen. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een gratificatie aan den rijksveldwachter Jansen van f 50.over 1925, wordt aangeno- i men. Het voorstel van B. en W. tot ver betering der straatverlichting wordt eveneens aangenomen en in verband daarmede de vergoeding voor het onderhoud der straat lantaarns verhoogd van 12.50 op 20.- per lantaarn per jaar. De heer D. Blanksma werd benoemd tot plaatsvervangend hoofd der school, welke benoeming moet worden ge- acht te zijn ingegaan op 15 September 1925, tegen eene vergoeding van 1.25 per school- dag of 300 per jaar, met dien verstande dat j hij eerst aanspraak op vergoeding kan maken, wanneer langer dan 2 weken de vervanging 1 plaats heeft. Omtrent het punt, onbewoonbaarverkiaren van een 20-tal woningen werd nog al eens van gedachten gewisseld. De Voorzitter deelde mede, dat de Gezondheids-Commissie ad viseert tot onbewoonbaarverkiaring. De heer de Vries kan zich met het voorstel wel vereenigen en vraagt of de perceelén Vis- scherseinde 20 en Ydijk 126 ook niet daarvoor in aanmerking komen. Spr vindt dat even goed noodzakelijk. De heer Jukes kan zich met begrijpen, dat perceel Westkolk 73 door de gezondheids commissie onbewoonbaar kan worden ver klaard, aangezien deze commissie dit perceel niet voldoende heeft onderzocht., De heer Kok wil eerst nog de inenschen aanschrijven en verbetering laten aanbren- ge. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet verantwoordelijk kunnen gesteld worden voor hetgeen de gezondheidscommissie ad viseert, wij hebben dat te aanvaarden. Om trent de opmerking van den heer Kok deelt spr. mede, dat. waar mogelijk, de eigenaren in de gelegenheid worden gesteld de woningen op te knappen, doch omtrent deze wonipgeri kan dat niet. De gezondheids commissie zegt dat de woningen zoo slecht zijn, dat zij niet op te knappen zijn. Wethouder Meijers verdedigt het voor stel van B. en W. De heer Gtjzenberg vindt dat liet een schandvlek is voor de bewoners, da' ze zoo'n bordje aan hun woning krijgen. De heer Kok vindt, dat het ver door gedreven wordt. In Spaarnwoude, aldus spr., is in 7 jaren tijd slechts 1 woning on bewoonbaar verklaard en daar zijn de wo ningen net zoo erg er aan toe als hier, zoo niet erger. Als hij hiér en daar eens een kijkje gaat nemen, b.v. in Haarlem en Schoten dan vindt hij dat deze woningen nog best op te knappen gijn. De Voorzitter zegt naar aanleiding van het gesprokene van den heer Kok, dat wat de gemeente Haarlemmerliede nalaat, voor deze gemeente geen argument kan zijn. Als die gemeente haar wettelijke plicht verzaakt, dan behoeven wij dien weg niet te volgen. Als het daar nog erger is dan hie- dan wordt het hoog tijd dat de Gezondheids- o nmissie ingrijpt. Wethouder Meijers zegt, dat in Schoten en Haarlem tal van woningen onbewoonbaar zijn verklaard, die neg veel beter zijn dan hier. In Amsterdam worden heele buurten onbewoonbaar verklaard. De menschen ei- schen meer. de zaak gaat en moet vooruit en wij moeten ons niet op een standpunt stellen, van wij hebben er altijd mee gedaan en wij doen het er maar mee. Daar zijn hier woningen waar geen vloer zich meer in bevindt en waar de menschen op zwarte aarde wonen. Moet het nog erger worden, moet er nog water inkomen ook Het zijn geen woningen meer te noemen. De voorzitter zegt, dat voldoende het voor stel is besproken en brengt het in stemming, hetwelk met 5 tegen 2 stemmen wordt aange nomen. Voor st mden Breda, Jukes, de Vries, Meijers en Stapel, tegen Kok en Gij- zenberg. Op voorstel van B. en W. wordt" de op de gedempte haven aan te leggen straat genoemd Havennlein. Aangenomen werd het voorstel van B.' en W., dat voortaan zonder vergun ning van hun College geen pompen, voor welk doeleinde ook, mogen worden gesla gen, geboord of op een andere wijze worden aangebracht. Vastgesteld werd h,et kohier voor schoolgeld 1925 1926 wegens het be zoeken van scholen voor Middelbaar onder wijs te Haarlem, door leerlingen uit deze gemeente. Na 2 vrije en 1 tusschenstemfning werd benoemd tot lid der schattingscommis sie R.I.B. in de plaats van den heer C. Wil- lems, de heer J. Koning. Besloten werd tot aankoop van een strook water van het Spaar- ne van Rijnland noodig voor de wegverbree- ding van de Pol bij de Taanplaats, voor 20 cent per M.2, alsmede tot ruiling van grond met den heer Tichelman in het belang van verbetering van de grenzen van het terrein van de dokterswoning en van het aanzien aankoop van een strook water van het Spaar- ne van Rijnland noodig voor de wegverbree- ding van de Pol bij de Taanplaats, voor 2 cent per M.2, alsmede tot ruilling van grond met den heer Tichelman >n het belang van verbetering van.de grenzen van het terrein van de dokterswoning en van het aanzien van dat deel der gemeente en tot het voor den verkoop als bouwterrein gunstiger nia- ken van den tuin van de oude dokterswoning. Het percentage van heffing vari de plaatse^ lijke inkomstenbelasting, dienst 1926,1925 werd vastgesteld op 3 3'4 evenals het vorig jaar. Goedgevonden werd dat de kasgelolee- ning bii de Vereeniging van Ned. Gemeente werd verhoogd met f 150C0.— en gebracht werd van f 75G00.op f 90000.in ver band met de buitengewone werkzaamheden ter plaatse, in den laatsten tijd verricht.' Ten einde aan den wensch van Ged. Staten tege moet te komen, werd de begrooting der ge- n.eente en die der bedrijven gewijzigd en op nieuw vastgesteld; de opmerkingen waren uitsluitend van administratieven aard. Na de gebruikelijke rondvraag, die niets bijzonders opleverde ,werd de vergadering gesloten en overgegaan in geheime zitting. Het oude mannen- en vrouwengastuuis. Het plan om een particuliere woning, de woning van den heer Vossen, aan. te koopen voor Oude Mannen- en Vrouwen Gasthuis, mag zich niet verheugen in een volkomen mee gaan met die plannen van de zijde der Wethouders, naar men ons mededeelt. Het koopplan is nu bij de Commissie van P. W. Enkele adviezen die reeds zijn uitgebracht, zouden ook niet gunstig voor een aankoop luiden. Tegels in de Haltesfraab Bij de vernieu wing van den hoek Haltestraat—Kerkstraat gebruikt men voor het straatwerk de stee- nen. die uit het trottoir komen. Het trottoir wordt betegeld, wat een verbetering is te noëmen. Het werk ondervindt eenige ver traging omdat er niet genoeg tegels in voorraad zijn. Het opgebroken voetpad is nu juist niet erg geschikt voor wandelbaa.n en 't is te hopen, dat die toestand niet te lang zal duren. De vrouw heeft het jongste kind gegre pen omdat dit naast haar in bed lag. Daar na heeft zij de ruiten stuk geslagen en het kind aangereikt aan den benedenbuurman. Deze verkeerde in een zeer ongunstige po sitie omdat het raam slechts een klein eind je kon worden opengeschoven en hij zijn hand, arm en schouders door de kier kon steken. Zoo heeft hij hei vallende kind op gevangen en naar binnen getrokken.' De wijze waarop het leven van de vrouw gered werd, zoo vertelde de commandant van de brandweer, was nog wonderbaar lijker. Deze vrouw hing aan de vingertoppen aan bet kozijn van het stukgeslagen raam, J de benedenbuurman die zijn hand uit het venster had gestoken, dat schuin beneden het lichaam van de vrouw was. greep haar tijdens of even voor den val bij het been. De ongelukkige bracht er het leven af door dat zij op de betrekkelijk zwakke droog lijntjes viel en daarop bleef hangen. Het is zeer waarschijnlijk, dal de kinde ren den verstikkingsdood reeds hadden ge vonden, alvorens dc vlammen hun lichaam pjes bereikt hadden. Het hooge hoofdeinde van de ledikanljes heeft de vlammen die uit het doorgebrande schot sloegen tegen gehouden. De dekens waren dan oo'- vrijwel intact- Het venlie was sterk verkoold, ter wijl de rug zware brandwonden van de over het bedje heen gezogen vlammen ver toonde. Het meisje was in mindere mate vermirkt, wat ook weer een aanwijzing voor de mogelijkheid van een verstikkings dood is. Daarenboven heeft de vrouw buitenge woon hard geschreeuwd, haar noodkreten zijn op verren afstand hoorbaar geweest en het is ondenkbaar, dat de stakkertjes hier door niet zouden zijn gewekt. De werkloozen bebben Woensdagmiddag na een vergadering in gebouw „De Harmo nie" aan de Rozengracht, opnieuw in grooten getale een stra%tbetooging gehouden, waar in verschillende borden met werklustig aan doende opschriften werden medegedragen. De stoet stond onder indrukwekkende po- litie-bewaking. Mer, liep langs Raadhuis straat en N. Z. Voorburgwal naar bel Spui, waar de stoet moest worden ontbonden. Voor de stoep van het Maagdenhuis gaf een der leide*s den raad te blijven betoogen en voortaan vrouwen ec kinderen mee de straat op te nemen. De redenaar spoorde dan aan kalm uiteen te gaan. Een ander galmde van de stoep. „Kamera den, we krijgen zoo noppes, laten we het ne men waar het te halen is. De eerste spreker waarschuwde dan ech ter tegen onbezonnenheden. De betoogers gingen daarop uiteen. De toegangen tot de Kalverstraat waren voor hen afgesloten. Verschillende dingen omtrent den nood- lottingen brand in de Govert Flinckstraat 101 zijn in den loop van den dag nog ko men ast te staan, Zoo werd in de eerste plaats de brand ontdekt door bewoners van de parallel Itoopende Albert Cuypsiraat wier aandacht werd getrokken doordat de vrouw van den sigarenmaker K-agtsn de ruiten stuksloeg en om hulp riep. Deze achterburen hebben dadelijk de brandweer gewaarsch .wd. zoodat deze vijf minuten nadat de brand ontdekt was, zich reed, in het brandende perceel bevond. De vrouw moet niet in normalen toestand verkeerd hebben. Vermoedelijk is zii ten gevolge van de verbrandingsgassen sul ge worden- Dat bij brand voorwerpen vallen is een bekend verschijnsel en deed zich. zooals gemeld, ook hier voor. Doch a; n haar toestand zal het wel te wijten zijn. dat ze op het geluid niet reageerde. De prikkel tot uit het bed springen is naar verondersteld wordt pas ontstaan doordat de vlammen over haar heen sloegen. Achteraf is bet denkbeeld gerezen, dat de brand wel eens ontstaan kon zijn in een der kasten, waar Kragten een inriebtinhje had gemaakt om zijn sigaren te drogen. Op die plek vielen trouwens na de blussching de zwaarste brandspofen te ontdekken. Langs den Moermar.sk-spoorweg en vla Vadsö naar Spitsbergen. De definitieve route van de „Norge is, naar de Tel. verneemt, thans vastgesteld rn wel via Petrozavodsk langs den Moerman sk- spooTweg naar Kola. Vandaar naar Vadsó. waar het schip vijf uur zal blijven. Van Vadsö gaat de reis naar Spitsbergen. Het voornemen bestaat het vertrek van Trotzk uiterlijk den 27sten te doen plaats hebben. „Onkunde en onachtzaamheid de oorzaak." De commissie van voorbereiding uit den Volksraad heeft, zoo bericht Aneta uit Batavia, naar aanleiding van het verslag van de Rekenkamer over 1924 verklaard, dal zij tot haar pijnlijke verbazing kennis genomen heeft van een zeer groot aantal ernstige on regelmatigheden in 's lands administratie. Zij meent, dat slechts zeer grondige verbeterin gen van het raderwerk der administratie, uitkomst zal kunnen brengen, daar zij over tuigd is, dat de oorzaken alleen zijn onkunde en onachtzaamheid Evenmin beeft zij oen indruk, dat alle autoriteiten doordrongen zijn van de noodzaak van eer. duidelijke en cor recte administratie der door haar beheerde- landsdiensten De commissie vertrouwt, dat de regeering in het verslag der Rekenkamer aanleiding zal vinden om zoo krachtig en spoedig mogelijk in te grijpen ir de om slachtige en dure administratie, opdat waar borg woidt verkregen, dat 's land gelden op doeltreffende wijze worden beheerd, Vrijdagmorgen is de Welcerv. Pater L. Nauta O.P. van de pastorie van O. L. Vr. Rozenkrans te Schiedam in de Oranjestraat aldaar aangereden. Z.Eerw., die daar op de fiets reed, viel tegen de straat en verloor enkele oogenblik- ken het bewustzijn. Hij had een wonde aan het voorhoofd en de kin bekomen. Binnenge bracht in de pastorie aan bet Frankenland werd Z.Eerw. daar door dr. Elzevier Dom voorloopig verbonden. Nadat na eenigen tijd in het ziekenhuis de wonden, die niet van ernstigen aard bleken te zijn opnieuw waren behandeld, kon Z.Eerw. te voet huiswaarts keeren. fMs'b.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5