GIERSTRAAT 16 22-24 Prima Wilton Karpetten Een nieuw voorstel. UITSLUITEND DEZE WEEK Voornaamste Nieuws Maandag 26 April 1926*# 50ste Jaargang No. 16234 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. STADSNIEUWS. 27 April Agenda Bertus, de knecht van den Bisschop. PATENT BAAI W Igfl ll||g| W M A - DE RADIO-DISTRIBUTIE PER LIJN-TELEFOON TE HAARLEM. Opini van een Haarlemsch telefoon-technicus. HAARLEM SPECIALE AANBIEDING f 108.— IETS NIEUWS BIJ DE AUTOMATISCHE TELEFOON. Binnenkort wordt de „informatie"-toon ingevoerd. in dit nummer. j. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 I'ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverlentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën lusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel: op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CO bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f 19^ bij verlies van een 50." been1 of^nn: JT40 andere vinger, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: O U U U verlies van beide armen, beide .beenen of beide oogen: 1 wU."'doodelijken afloop; titiU," een voet of een oog: duim of wijsvinger, Hef rapport der commissie-Ruys tot reor ganisatie der R. K. Staatspartij begint nu geleidelijk aan de belangstelling der katho lieke kiezers in beslag te nemen, voorname lijk door de critiek, welke met den dag al meer los komt. Daarbij doet zich een merk waardig verschijnsel voor. De commissie is ingesteld naar aanleiding van de actie van Sa Michael, welke de eenheid der partij dreigde te verstoren. Nu er met volle instem ming en medewerking van de voormannen dierzeifde Michaëlbewcging, welke in de commissie plaats namen, een reorganisatie plan is gepubliceerd, is ongeveer niemand meer, tevreden. In de Katholieke pers is het rapport met gematigde onverschilligheid ontvangen; over het algemeen zag men geen groote wijzigin gen; met de voornaamste nieuwe instelling, den Partijraad, liep bijna niemand hard weg; overigens hoopte men er het beste van. De Michaëlisten zelf zijn over het gehee? niet voldaan: zij zien in de voorstellen geen bevrediging Maar het aller bedenkelijkste is wel de in het laatst der afgeloopen week verschenen mededeeling dat de vier groote standsorganisaties, die van de werkgevers en werknemers, van de boeren en van den mid denstand een radicale koerswijziging verlan gen en reebtstreekschen invloed eischen in het hoogste college van de Staatspartij, den nieuw te scheppen partijraad. Dit is wel een zonderling gebeuren en een onverwachte loop van gebeurtenissen. Een kleine twee jaren geleden stak de Sint Michaëlbeweging het hoofd op. Een aantal leden in de partij, waaronder vooral veel ambtenaren en onderwijzers, verklaarde zich ontevreden met den gang van zaken, met de toen nog pas voltrokken reorganisatie neer gelegd in het rapport-B'ongaerts. Pref. Varaart stelde zich aan het hoofd van de beweging. Er zou een werkelijke reorganisa tie in deroccratischen geest worden voorbe reid. Er is nu een rapport, onderteekend door twee der voornaamste Michaëlistische voormannen en.nu is het hek eerst recht van den dam. Daar staan de voormannen van de groote nationale standsorganisaties op en eischen een totale verandering in de leiding van de Staatspartij, een op socialen grondslag En tegenover hen stelt zich nu weer prof. Veraart! Zou de laatste nu niet lang zamerhand gaan denken: wat heb ik gedaan? Had ik de geesten van St, Michaël maar liever tijdig bezworen in plaats van een reorganisatie te eischen, welke zulke onver wachte gevolgen heeft? Want, wat onze sociale leiders nu ter tafel brengen, daarbij is heel het accoord Aengenent-Veraart maar kinderspel. Niet het minst ook hierom, omdat de eischen van die sociale voormannen heel gemakkelijk weerklank vinden bij tiendui zenden gcorganiseerden, welke zij achter zich hebben. Bij dit optreden van de leiders der sociale organisaties valt voorloopig alle détailcri- tiek op het rcorganisatierapport weg en zinkt zelfs de Michaëlistische actie in het niet, we'ke de aanleiding tot het rapport was. Wat de bedoeling is der sociale leiders, is weergegeven in een helder gesteld betoog van bet bestuur van het R. K. Werklieden verbond. Of men het hier mee eens is of niet, het stuk heeft de verdienste van te zijn een sluitend geheel, met scherp afgeteekendc gedachten. Men weet precies, wat men er aan heeft. Daar valt ook niet veel aan te wijzigen of te amendeeren; men aanvaardt het plan of verwerpt het; het gaat n.m. om een beginsel. Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond wil (en in hoofdzaak zullen de besturen der andere R. K. Standsorganisaties zich daarbij wel aansluiten) behoud van de be staande politieke organsatie voor zoover be- treft de verkiezing van afgevaardigden voor gemeenteraden, provinciale staten en Staten Generaal. De bestaande instanties en appa raten, zooals wij die nu kennen in kiesver- ceniging, Rijkskieskringorganisatie en Bonds vergadering blijven gehandhaafd. Maar daar naast en, daarboven ten deele, komt een partijraad, waar men het program vaststelt en waar de verschillende politieke vraag stukken worden bestudeerd en besproken. De partijraad wordt samengesteld uit het Bondsbestuur, de Kamerfracties en vertegen, woordigers van sociale organisaties. Al deze personen in den Partijraad zullen gelijk stemrecht hebben; alleen wordt niet ten onrechte o.i. in overweging gegeven om niet de volledige Kamerfracties maar de be sturen daarvan met stemrecht in den partij raad op te nemen. Dit beteekent dus een radicale koersverandering. Immers tot nu toe is steeds de politiek uit de sociale organisa ties geweerd. Volgens dit plan echter zullen voortaan afgevaardigden van de R. K. Werkgeversvereeniging, den Boerenbond, de Middenstandsvereeniging enz. namens hun organisatie en door deze aangewezen, zitting hebben in den Partijraad; en deze raad stelt het partij- en verkiezingsprogramma vast; bestudeert en bespreekt de groote politieke vraagstukken; overlegt met de Kamerfrac ties, welk standpunt bij verschillende wets ontwerpen ware in te neflïen; behandelt een jaarverslag van de Kamerfracties, wat zeggen wil een ter verantwoording roepen van de Katholieke Kamerleden over de daden in de Staten Generaal verricht. De partijraad wordt op deze wijze dus inderdaad het voor naamste politieke lichaam. En in minder dan geen tijd zullen politieke en sociale actie •één zijn. Wij moeten natuurlijk veronderstellen, dat de ontwerpers van dit plan zich rekenschap hebben gegeven van de draagwijdte van het geen zij voorstellen. In het schrijven van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond vinden «wij voor dezen omkeer in de tot nu toe bestaande verhoudingen deze motivee ring aangegeven: Het is nu eenmaal een feit, dat de sociale organisaties aan zeer veel vraagstukken, waaromtrent op politiek terrein de eindbe slissing moet worden genomen, een ruim deel van hare werkzaamheid besteden. Wij noemen slechts: sociale wetgeving, belas tingwetgeving, onderwijswetgeving, buiten- landsch beleid (waarbij groote economische vraagstukken aan de orde komen). Men behoeft van deelname der sociale or ganisaties aan de politiek, in den gees't als door ons bepleit, voor deze geen nadeel te vreezen, Deze organisaties zijn bij het hui dige stelsel, en ook bij onrechtstreeksche vertegenwoordiging veel meer in gevaar, dan wanneer er in het organisatie-verband voor de leden gelegenheid bestaat om zich te uiten over zaken, waaromtrent door men- schen uit eigen kring mede geadviseerd wordt. Dia gelegenheid bestaat thans niet en de Commissie meent haar ook niet te moeten scheppen voor de toekomst. Gevolg daarvan zal steeds zijn meer onte vredenheid, mokken buiten de vergaderin gen, buiten de organisaties, wat zich op den duur aan de sociale organisaties en dus aan de katholieke zaak in het algemeen zal wreken. Met het oog op het algemeen Katholiek belang lijkt 't ons daarom veel beter, de sociale organisaties, die factoren tot bevor dering en bescherming van een goed geor dend Katholiek leven moeten zijn, recht streeks te doen deelnemen aan het werk van den Partijraad, Wij gelooven hiermede volkomen recht te hebben gedaan aan het nieuwe denkbeeld van deelname der sociale organisaties aan de politieke leiding. Over de bedoeling zal na deze uiteenzetting wel geen meenings- vérschii bestaan. Over de beteekenis en de gevolgen van het nieuwe plan hopen wij in een tweede artikel iets te zeggen. Sociëteit „St. Bavo" Feestavond Jongens- patronaat „St. Elizabeth en Barbara" 8 uur Haarlem's Gemengd koor 8 uur Collectanten ,,St. Jozef" 8 uur Grafischebond 8 uur Woningbouw- vereeniging „St, Bavo" 8 uur Post- zegelbeurs 7 uur Rechtskundig bu reau half 9 uur. Stadsschouwburg „Springvloed" 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89X> uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 urn 's Zaterdags alleen van 9X1? uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 t Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en vim 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. Si. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K, Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Verceniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Al sinds geruimen tijd wordt Bertus, de knecht van den Bisschop, in de Mariastich- ting verpleegd en een dezer dagen hoorden wij, dat hij zijn zeventigsten verjaardag ge vierd heeft. Dit laatste feit was voor ons een prikkel om eens met Bertus te gaan praten en van het babbeltje iets aan onze lezers te ver tellen. Want, niet waar, Bertus is een bekend man, bij alle katholieken van heel het Haar- lemsche diocees. Ert zoo zaten wij een dezer dagen, na een welwillende introductie van den rector der Mariastichling, aan zijn ziekbed op de vrien delijke kamer no. 2 van ons mooie, Room- sche ziekenhuis. Ik had gedacht, zoo begon hij, dat u maar liever wachten moest met wat over mij tc schrijven, totdal Monseigneur over twee en een half jaar zijn zilveren jubileum als bisschop viert. Dan ben ik 35 jaar knecht in het geheel en 25 jaar in dienst van Mgr. Callier. Meneer Hoogeveen dit is zijn van niemand in Haarlem en in het diocees zal zich kunnen voorstellen, dat u al zeventig jaar bent geworden. De meesten geven u zeker niet meer dan 55 a 60 jaar en dus is uw zeventigste verjaardag wel een berichtje waard. Maar dat kunnen wij toch moeilijk zoo simpel en alleen vermelden. Daar hooren wat bijzonderheden bij :&Z- ,7 Voor dit argument bleek de heer Hooge veen te bezwijken en hij'vertelde. Hij vertelde, dat hij nu 32 jaar geleden in Zoeterwoude woonde, dat wijlen Mgr, Bottemanne daar 15 jaar pastoor was ge weest, vandaar naar Amsterdam was over geplaatst en toen praeses van het seminarie Wormand was geworden. Daarop volgde zijn benoeming tot bisschop van Haarlem, En toen gebeurde het, vertelde ons Ber tus, dat Monseigneur zonder knecht en ik zender werk was. De pastoor van Stomp- wijk, Pastoor Bekker, raadde mij aan bij Mgr. Bottemanne naar de betrekking te sol- liciteeren. Hij zou er een goed woordje bij doen en bovendien kende Mgr. Bottemanne mij van jongsaf. Ik was op zevenjarigen leef tijd al misdienaar bij hem. Maar toen ik in Haarlem kwam om mij te presenteeren was de slag feitelijk al gevallen. Er was een an der benoemd. Mijn voorganger hield het echter maar tien dagen uit. Toen schreef Mgr. Bottemanne dat ik in dienst kon tre den. Toen Mgr. Bottemanne stierf en Mgr. Callier hem opvolgde ben ik mij direct bij hem gaan presenteeren en meende een schreefje op andere sollicitanten voor te hebben, omdat ik al tien jaar dienst had als knecht. Het kwam in orde en ik werd door Mgr. Callier aangenomen. En nu zal ik op 31 Mei a.s. al 32 jaar op het bisdom zijn. Of er wat veranderd :s in die 32 jaar? Er is, geloof ik, zei de heer Hoogeveen, geen enkele pastoor meer op de stand plaats, waar hij was toen ik in functie trad. Pastoor ten Brink te Overveen was de laatste, dien ik in diensttijd overtroffen heb. De pastoors van het Bisdom, ken ik alle maal van naam en van aanzien en ik weet ook Waar ze staan. Maar de kapelaans ken ik niet allemaal meer .Daarvan komen cr elk jaar te veel nieuwe gezichten bij. Als secretarissen van het Bisdom heb ik mede gemaakt achtereenvolgens de ZeerEerw. heeren, Coppens, Juffermans, Möllmann, v. Dam, Westerwoudt en nu v, d. Tuyn en Pichot. Ik heb precies 99 kerkconsecraties medegemaakt, met Mgr. Bottemanne en Mgr. Callier tezamen dan, Negen, en negentig? herhaalden ".'ij. Dat zullen we toch even noteeren, want het zou jammer zijn als de honderd niet vol kwam. En wie weet of de pastoor van de volgende kerk, die geconsacreerd worat, niet bijzonder in zijn schik zal zijn met de wetenschap dat het je honderdste kerkcoti- secratie is, waar je aan meehelpt. Ja, zei Bertus, 99 Kerkconsecraties en 18 afzonderlijke altaren, -Hoeveel vormelingen zouden er langs je heen gegaan zijn? vroegen we lachend Ja, dat weet ik niet, maar van verre weg de helft van Haarlem's Katholieken heb ik de toediening van het H. Vormsel bijgewoond. Ik heb alle vormreizen in een boekje opgeteekend. Met den naam van den pastoor der parochie er bij. Die naam ver anderde in den loop der jaren natuurlijk voor elke parochie. Voor sommige wel eenige malen. Dat is een aardige herinne ring. Mgr. Bottemanne wenschte, als ik met hem uitging, dat ik altijd in gekleede jas was en met den hoogen hoed op. Die hooge hoed werd toen meer gedragen dan nu. De tegenwoordige bisschop stond daar niet op, als ik er in fle diensten maar keurig ver zorgd uitzag. Daar zorg ik natuurlijk wel voor. En zoo ga ik nu in m'n colbertje uit en laat den hoogen hoed thuis, want als ik op 'de plaats van bestemming ben, heb ik geen hoed meer noodig. U componeert ook, niet waar? Deze vraag deed den heer Hoogeveen blijkbaar goed. Hij lachte en zei: Ja, zoo'n beetje. Ik heb verschillende composities gemaakt. Vooral kerkelijke gezangen. Ik denk ook wel dat er heel mooie bij zijn. Ja, kijk, ik heb nooit officieel les gehad. Het is alles eigen studie en daarom zullen musici als meneer Andriessen of Pastoor Jansen in mijn composities wel eens wat vinden waar van zij zeggen zullen: dat had je zoo niet moeten doen of hoe kan je zooiets neer schrijven, maar ik weet zeker dat er mooie dingen bij zijn. Ik ben ook altijd wel erg als musicus gewaardeerd. Meermalen hebij ben belangrijke gezelschappen mij uitge- noodigd om één of twee hunner repetities bij te wonen om mijn meening over de uit- DE DRIE DUITSCHE HERDERS, Elvrich, Azor en Ada, verwierven den eersten prijs met twee speciale prijzen, in de Groepsklasse, op de gehouden Internationale Kampioen schapstentoonstelling, op 24 en 25 April j.l. in het R.A.I,-gebouw te Amsterdam. Eigenaar de heer G, J. Wielders, te Schoten. voering te zeggen en te vertellen of er iets aan ontbrak. B.v. mijnheer Pielage vóór de uitvoeringen van 't Kathedrale zangkoor. Acht jaar was ik directeur van 't zangkooi der parochie van de H.H. Elisabeth en Bar bara in het Schoterkwartier en ook was ik eenigen tijd directeur van een zangkoor der St. Jozefsgezellen-vereeniging. Ik heb een heel bóek met wel 25 a 30 kerkelijke com posities, die ik gemaakt heb. Maar dat be waar ik en als ik dood ben, zal 't wel ver dwijnen. Bij gelegenheid van het 12%-jarig Priesterfeest van jneneer v. d. Tuyn heb ik een t.iduina-lied gemaakt (u weet meneer d. Tuyn is evenals de H. Liduina in Schic dam geboren!) voor zang en orgel. Menc-er v. d. Tuyn heeft er de Kerkelijke goedkeu ring op gevraagd en na eenige dagen heeit Pastoor Jansen het goedgekeurd terugge zonden. Dc heer Hoogeveen was daar blijk baar erg mee in z'n schik en hij vertelde ons nog van het succes van een zijner andere composities: een Ave Maria in 't Esperanto (O, saluton Maria), dat onlangs, ter gelegen heid van eén Esperantistencongres in dc Sacré-Coeur. op de Mont-Martre te Parijs werd uitgevoerd. Een leeraar uit Eindhoven had er toevallig kennis van genomen en vroeg mij om de partijen, althans de eerste partij, vertelde Bertus, maar ik schreef hem, dat hij mijn naam nooit mocht noemen de maker er van, tenzij de compositie mot alle partijen werd opgevoerd. Ik was in dc Sacré-Coeur toen het gezongen werd. Ik wist niet dat 't gebeuren zou. Opeens zwijgt het lawaaierige orgel en daar zet een ver rukkelijk a capella-koor mijn ,,0, saluton Maria" in. Ik dacht dat ik door den grond ging. Ik was er kapot van. Van alle kanten kwam men mij na de uitvoering gelukwen- schen. Spoedig, nadat men te Den Haag het ini tiatief genomen had om pogingen in het wtrk te stellen, opdat een distributie van hetgeen de radio-stations thans bieden, zoo als berichten, lezingen, concerten, opera's, enz. enz, per lijnteleloon aan de abonnd's op het locale telefoonnet tot stand zou kun nen komen, en men proeven in die richting was gaan nemen, volgden ook enkele andere steden van ons land dit voorbeeld. Reeds meldden wij dan ook in dat ver band, dat de technische dienst der telefoon centrale te Haarlem overwoog, wat in eze te doen stond, opdat Haarlem niet achter zou blijven. Wij spraken een der leiders van den tech- nischen dienst en vernamen van hem, dat hij ten opzichte van deze telefoonsche-nieu- wigheid. zooals men 't zou kunnen noemen, sceptisch, zoo al niet tamelijk pessimistisch gestemd is en wel, omdat hem een bevredi gende verwezenlijking, van hetgeen men zich met deze radiodistributie per lijn voorstelt, zeer moeilijk voorkomt. Hij zette ons de bezwaren, die tegen een dergelijke distributie bestaan, nader uiteen, welke bezwaren in hoofdzaak op de vier volgende feiten neerkomen: 1. Uit de omstandigheid, dat de abonné, die bij der. „distributiedienst"' zal zijn aan gesloten, geen eigen ontvangtoestel en an tenne heeft, volgt, dat hij steeds afhankelijk zal zijn van den dislributiedienst om dat gene te hooren, wat rondgezonden wordt en zijn keuze dus zelf niet zal kunnen be palen. Hij zal dus genoodzaakt zijn voor lief te nemen datgene, wat de technische dienst rondendt. 2. De bestaande kabels van het telefoon net te Haarlem en dit niet alleen te Haar lem, maar ook in andere steden, zooals in Den Haag, zijn wel geschikt om het ge sproken woord rond te zenden, doch niet voor het distibueeren van muziek, die bij de radio een zeer belangrijke plaats thans in neemt, In zooverre zijn de thans in gebruk zijnde kabels van het telefoonnet voor ver zending van muziek ongeschikt, dat de tonen het middenregister gelegen, naarmate zij hooger liggen, meer en meer verdoezeld worden. 3. Noodzakelijkerwijs moet elk concert, elke lezing of elk bericht, hetgeen gedistri bueerd wordt, een langen weg langs de lijn bewandelen. Eerst wordt 't door de installatie aan de telefooncentrale per antenne opgevangen, vandaar op he telefoonnet overgebracht, oer lijn naar den geabbonneerde verzonden en bij den geabbonneerde door een loudspeaker versterkt. Dit brengt met zich mede. dat het geluid zeer dikwijls minder duidelijk en min of meer vervormd en gewrongen zal kunnen overkomen. 4. Voor degenen, die niet aan 'het locale telefoonnèt zijn aangesloten, zullen de kos ten aan dë ontvangst der radioconcerten ver bonden, tamelijk hoog zijn, althans in ver houding tot hetgeen men ontvangt. Immers, indien men de kosten van de distributie voor de niet-a\angeslotenen; op een gelijk bedrag, als men zich in Den Haag voorstelt te zullen heffen, kapitaloseert. zal in vele gevallen bevonden worden, dat men voor een gelijk bedrag zich een eigen com pleet radio-ontvangstation zal kunnen aan schaffen, met alle*voordeefen daarvan, waar van mem hij een radio-distributie noodzake lijkerwijs verstoken blijft. Al deze overwegingen hebben, onzen zegs man er toe geleid dat hij sceptisch en eerdgszins pessimistisch gestemd was ten op- 4 »s*s „AZGR" verwierf den eersten prijs en drie speciale prijzen in de Jeugdklasse op dezelf de tentoonstelling. „Azor" behoort aan deiizelfden eigenaar als boven. zichte vanh et volkomen slagen van hetgeen men boogt. Met belangstelling ziet men daarom uit naar de resultaten, die men elders, in dit geval dus te Den Haag, zal bereiken. Intusschea zal ook de Minister van Wa terstaat zijn officieele goedkeuring nog mos ten hechten aan dit nieuwe instituut, voor aleer 't toepassen ervan geoorloofd zal zijn. Die goedkeuring en de resulaten der proe ven wil men althans te Hearlem eerst af wachten, om daarna tot dc al of niet na volging hier ter stede te besluiten. In het weekblad „de ingenieur", orgaan van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de vereeniging van Delftsche ingenieurs schrijft ir. J. M. J. Hendriks onder den titel „de Informatietoon" een artikel, uit hetwelk wij hieronder het voornaamste willen rele- veeren: Het ontbreken van een levende tusschen- schakel in het automatisch telefoonbedrijf tusschen oproeper en opgeroepene, aldus de schrijver, kan in meerdere gevallen (bijv. bij nummerwijziging, foutieve gidsvermelding, uitstedigheid van den opgeroepene, het tij delijk van het verkeer uitgesloten zijn, bijv. bij storing en wanbetaling) aanleiding geven, dat de oproeper in de veronderstelling „geen gehoor te krijgen, meerdere malen tever geefs het gewenschte nummer tracht te be reiken. Bij telefooncentrales met bandbediening kan de bedienende telefoniste den oproeper inlichten. In dit opzicht staat het automatisch tele foonbedrijf derhalve achetr bij het handbe- drijf. Echer kan ook bij het automatisch be drijf deze onvolkomenheid ogeheven wor den en wel door middel van een specialen informatietoon, welke aangeeft, dat de ge wenschte abonné niet te bereiken is. Wenscht men nader te vernemen, om welke reden zulks het geval is, zoo kan men bij den informatiedienst nadere inlichtingen ver krijgen. In het Weslern-Electric-systeem, zooals dit te Haarlem toegepast is, is reeds een drietal tonen, n.l. een toon van 400 perioden als kiestoon, een onderbroken toon van 133 perioden als bezettoon en een toon van 16 perioden voor het weksignaal in gebruik. Als eerste eisch voor den in te voeren vierden toon, dient derhalve gesteld te wor den, dat deze duidelijk van de anderen te ondrscheiden is. Gebruikmaking van een toon van hooger of lager periodental dan 400 zou allicht ver warring met den niet onderbroken kiestoon geven en het onderbroken van dezen laat- sten verwisseling met den bezettoon moge lijk maken. Als oplossing is gevonden een signaal, hetwelk bestaat uit een regelmatige opeen- volging van een hoogen en lagen toon, welke combinatie zeer duidelijk van de andere signalen te onderscheiden is. Voorloopig geen directeur-generaal va» den Landbouw. Tegen parasieten der liefdadigheid. Maatregelen om Atjeh tot rust te brengen» Een centrale van 350 zangkoren opgericht. De „Norge" vertrekt 30 April. Groote belangstelling voor het Neder- landsch paviljoen te Milaan. Mr. P. Tjeenk Willink, advocaat en pro cureur te Haarlem, overleden. Het Duitsch-Russische verdrag is Zaterdag j.l. te Berlijn onderteekend. De Rijksregeering heeit den Rijksdag het wetsontwerp nopens de onteigening der be zittingen der Dnitsche vorstenhuizen does toekomen. De uitsluiting in verschillende Noorsche industrieën Zaterdag j.l. ingegaan. Zij omvat 30.000 man. In Roemenië wordt een nieuw valse he muntersschandaal ontdekt. Zie verder Laatste Nieuws. Barfome-terstand 9 uur v.m.: 753. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.46. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den mórgen vanf 26 April 1926. Hoogste Barometerstand 775.2 m.M. te Abisko. Laagste Barometerstand 751.7 m.M. te Yarmouth. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 April: Matige zuidwestelijke tot zuidoostelijk' wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regen of onweer, zelfde temperatuur. Door middel van koprden met stoppen welke in de onderzoekklinken van de< hoofdverdeeler gestoken worden, wordt de informatietoon op de gewenschte contacten van de contactenbank (multipleveld) van den eindkiezer gebracht. Moge deze verbetering bijdragen tot meerdere appreciatie van het automatisch telefoonbedrijf. Tot zoover het artikel. Naar wij vernemen, zal deze informatie toon ten gerieve der abonné's binnenkort op het Haarlemsch automatisch telefoonnet worden ingevoerd. U bent voorzitter van de Haariemsche R. K. Espeiantistenvereeniging, niet waar?. Al tien jaar en al vijftien jaar, dat is vanaf de oprichting af, lid der vereeniging. De toenmalige voorzitter kwam eens op het Bisdom voor zaken en ik vroeg hem toen, of ik lid der verceniging kon worden. Maar voegde ik er bij: ik durf niet te beloven, dat ik op alle vergaderingen zal kunnen komen. Dat is niets, zei den voorzitter, als je maar contributie betaalt en Esperanto leert. Dat heb ik gedaan en zooals u ziet: ik was als die soldaat, die den maarschalkstf in deu ransel droeg: ik ben nu voorzitter. De heer Hoogeveen is zeer ernstig ziek geweest, heeft een zware operatie onder gaan en werd zelfs voorzien van H.H. Sacramenten der Stervenden. Hoe gaat het nu met u? vroegen wij. Tegenwoordig gaat het veel beter. Ik was eerst bang, dat ik niet meer zou kunnen loopen. Maar het begint nu langzaam aan te komen. Ik wandel al eens in den tuin. Maar een operatic op mijn leeftijd is geen kleinig heid. Ik iig al zes maanden in de Maria- stichting. Over belangstelling heb ik niet te klagen. Vele eerw. heeren geestelijken heb ben mij al eens opgezocht; alle leden van het hoogwaardig kapttel hebben mij hier al een bezoek gebracht en de bisschop heeft mij al vijf maal bezocht, zei hij gelukkig. De laatste maal op Witten Donderdag. Mgr. heeft gezegd, dat ik weer terugkom op het Bisdom, als ik beter ben. Er is nu een jonge kracht daar en daar ben ik eigenlijk maar blij om. Dal kan een heele steun voor mij zijn. Wat denkt u van Haarlem en van de Haarlemmers? U bent nu al 32 jaar in Haar lem. U zult er wel een oordeel over hebben? Haarlem is mij nog net zoo vreemd als toen ik er pas inkwam. Ik heb mi^nooit met Haarlem bemoeid en, op enkele uitzonde ringen na, ken ik geen Haarlemmers. Een oordeel heb ik er dus niet over. En met de prettige zekerheid, dat dus de heer Hoogeveeen zich nimmer aan achter klap of hcrretjesprlat over de Haarlemmers schuldig maakt, hebben wij dit babbeltje be sloten, waarvan het relaas van sommige Haarlemmers nog wel enkele aardige bijzon derheden zal bevatten, hopen wij, over Bertus, den knecht van den Bisschop, die dezer dagen 70 jaar werd en tot aan zijn opneming in de Mariastichting, nu zes maan den geleden, nimmer ontbroken heeft op welke plechtigheid ook, waar hij uit hoofde van zijn functie bij moest ziin. Eeeretroujé dientaarl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1