LOTTGERING Verkeersongevallen DE SPAARNEBANK Eigen Huip.. STADSSCHOUWBURG. Een H. Hartmonument op het kerk terrein te Heemstede. Toekenning geiden voor Bifzonder Onderwijs. Serenade. Mr. P. Tjeenk Willink f Revolverwedstrijd Burgerwacht. Nieuwe zaak. Uitslag Tooneelwedstrijd. R.-K. Bouwvakarbeidersbond ..St. Jozef." G. F. Snijders. Zilveren Jubileum. De bazar van het Brokkenhuis. Dienstjubileum. De toog van den Seminarist. Goed afgeloopen. Feest bij het St. Franciscus- Liefdewerk. Het station Piet Gijzenbrug verdwijnt. De ziekenhuisplannen te Alkmaar. Hoe komt het: als gij bij 't ontbijt Franken's Kadetjes peuzelt, dat gij dan steeds met smaak ontbij en nooit kieskauwt of treuzelt? H. FRANKEN wijdt ook aan klein brood zeer minitieus z'n zorgen. Kent gij Franken's Kadetjes niet? Bestelt ze dan voor morgen. Spelevaren. Inbraak bij de H. IJ. S. M. De loontjp bij de werf „Conrad." Jubilea. Diamanten Huwelijksfeest. Aanbesteding. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Gemeentel. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs cursus 1926—1927. De toestand in het scheepvaart bedrijf. VOOR bSTOOMEN EN VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 BURGERLIJKE STAND. De inbraak in het plaatskaarten bureau. INGEZONDEN. ioi9/16 I0313/le Wisselkoersen en koersen van Bai\kpapier. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. Ant. JurgensVereenigde Fabrieken. Zaterdagmiddag h(d de algemeene leden vergadering van de winkelvereeniging „Ei gen Kuip" in een der zalen van „Brinkman" plaats. Uit de aangeboden rekening, verantwoor ding en verslag, welke met algmneene stem men werden goedgekeurd, bleek, dat het le dental steeds wassende is en op I Januari 908 bedroeg. De Commissie tot nazien dezer bescheiden benoemd, welk onderzoek reeds te voren had plaats gevonden, bracht bij monde van den heer Bitter een zeer gunstig rapport uit. De omzet van winkel en bakkerij te zamen steeg met 13,065 tot 358,475.- De bakkerij, die tot nu toe steeds een klein verlies opleverde, behaalde dit jaar eene netto winst van ruim 2700.- hetgeen te danken is aan den steeds sterk vooruitgaanden omzet. Van de totale netto winst over winkel en bakkerij te zamen ad. 19289 33 werd beslo ten een bedrag van 12112.- onder de leden te verdeelen, hetgeen een dividend van 4% (v.j. 3y2"i), ook van het broodverbruik, be- teekent. Tot leden der Commissie tot controleering der rekeningen enz. in het loooende jaar wer den benoemd de heeren Bakker en Geluk, tot plaatsvervangers de heeren Torley Duwel en'Bitter. De aftredende bestuursleden de heeren Veenhoven en Steensma werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Na eene geanimeerde rondvraag, waarbij bleek, dat de producten der bakkerij zeer werden geroemd, sloot de voorzitter, de heer Ch.W. van Daalen, deze vergadering. DE SPIEGEL DER VADERLANDSCHE KOOPLIEDEN. Men schrijft ons Zaterdag j.l. konden de leerlingen der Haar- lemsche Hoogere scholen zich wederom te goed doen aan een dier zoozeer geliefkoosde schoolvoorstellingen. Ditmaal was de keuze gevallen op Pieter Langendijks „Spiegel der Vaderlandsche Kooplieden." En tevens het optreden van 't zoozeer geziene Rotterdamsch Hofstad Tooneel moge aanleiding zijn ge weest tot een flinke opkomst. We kunnen tevreden terugzien op dezen genotvollen middag. Ook al heeft men 't stuk nooit van te voren bestudeerd, zoo zal men toch een zeer duidelijk overzicht van het geheel hebben gekregen mede door het keurige spel der acteurs en actrices. Deze hebben veel werk van het stuk gemaakt, zoodat het als „comédie de moeurs" ongetwijfeld tot z'n recht is ge komen. Er wordt misschien, zooals iemand op merkte, in dit stuk teveel geredeneerd en te weinig gehandeld. Dit neemt echter toch niet weg, dat er een wezenlijke verdienste in ge legen is, zoowel wat betreft de studie van menschen en zaken als in de verscheidenheid en levendigheid van voorstelling. En er wor den hier tooneelen aangetroffen, die niet kun nen nalaten een komische werking te doen. Wat het laatste betrof, wisten de knecht en de dronken sleeper de vroolifkheid wel eens op te wekken. Eén ding echter moet ons allen wel even een weinig merkwaardig hebben aangedaan, n.l. die kristallen electrische luch ter, welke men daar in het derde bedrijf droog komiek had opgehangen temidden van dit plechtige, achttiende-eeuwsche,milieu 1 Alles bij elkaar zijn wij echter wederom veel dank baarheid verschuldigd aan diegenen, die ons in staat gesteld hebben het Rotterdamsch Hofstad-Tooneel in een dergelijk klassiek stuk te zien optreden. Deze week is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden tot/ plaat sing van het monumentale H. Hartbeeld dat geplaatst zal worden vóór de R. K. Kerk aan den Heerenweg te Heemstede, zoodat het beeld daar spoedig geplaatst zal zijn. Zondagmorgen bracht de Zeer Eerw.' Heer Pastoer, onder de H. Mis een woord van dank aan de velen, die hebben medege werkt om dit heerlijk plan ten uitvoer te brengen. Echter is zulk een monument duur en er komt nog al wat te kort. zeide Z. Eerw Daarom deed Z. Eerw. een beroep op de pa rochianen, vooral op hen, die straks de pa rochie gaan verlaten door overgang naar de nieuw te stichten parochie, om medewerking tot gebeele afdoening van het monument, wat voor hen nog een genoegdoening is, door te kunnen zeggen dat ook zij aan dit beeld vóór hun oude parochiekerk, waar de meesten gedoopt zijn en al de weldaden der H. Kerk genoten hebben, mede te hebben gesticht. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op artt. 75, le lid en 76 der lager- onderwijswet 1920 en op artikel 4 van het Koninklijk Besluit van 31 December 1920 (Stbl. No. 953) brengen ter openbare ken nis dat de Raad der gemeente op 21 April j.l. heeft besloten medewerking te verleenen tot verbetering van de speelplaats (tevens ter rein voor lichamelijke oefening), der Dr. Kuijperschoo! aan de Rozenhagenstraat No 15 en daarvoor heeft beschikbaar gesteld een bedrag van hoogstends f 3.625.dat ieder ingezetene en het schoolbestuur, tinnen 30 vrije dagen, van genoemd besluit bij Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep kun nen komen dat gedurende dien termijn alle bescheiden, op deze beslissing betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e Af- deeling). Zaterdagavond van half 7 tot half 8 bracht de muziekvereeniging „Harmonie-Cres cendo" onder leiding van haar directeur, den heer H. W Hofmeester, een serenade aan het echtpaar S. van Bragtvan Santen, naar aanleiding van hun 60-iarige huwelijks herdenking, aan hun woning Eendracht- straat No 44 Punt van opstelling was Oost-Indiëstraat vanwaar met een pittige, mooie marsch naar bovengenoemde woning gemarcheerd werd en vervolgens een prachtig programma werd uitgevoerd, zooals wij dat van „Har monie-Crescendo" gewend zijn. Eenige mooie nummers en marschen en niet te ver geten het lang zullen zij leven I werden uitgevoerd In de pauze werden de musici onthaald op sigaren en ververschïngen terwijl eenige toespraken gehouden werden. Bij het einde der serenade bedankte de oudste schoonzoon namens de familie de muziekvereeniging Harmonie-Crescendo en ook de bewoners der straat,- waarvan velen de vlag hadden uitge stoken, voor de sympathie aan zijn schoonou ders geschonken Door een buurtcommissie is nam /'s de bewoners der straat den 12en April ook namens de Bouwvereeniging „De Eendracht" een envelop met mhoud. alsmede van de directie der Borerfabriek aan de Leid- schevaarf een envelop met mhoud overhan digd Bij laatstgenoemde inrichting is.de ju bilaris werkzaam geweest Nog dient melding gemaakt van het feit dat de muziekvereeni ging Harmonie Crescendo naar aanleiding van 't zeldzame mbileum belangeloos deze serenade gebracht heeft De politie zorgde voor een goede handhaving der orde onder het vele opgekomen publiek Op hetzelfde punt van opstelling werd het korps weder ont bonden. Gisterenmorgen is in den ouderdom van 55 jaar overleden mr. P. Tjeenk Willink, advocaat en Procureur te Haarlem. Sinds de vorige week werd mr. Tjeenk Willink verpleegd in de Boerhaave-kliniek te Am sterdam, alwaar hij een operatie had on dergaan. 22 December 1893 promoveerde de heer Tjeenk Willink te Leiden tot meestur in de rechte® op het proefschrift: „Publiekrech telijke gesqhillen in de Republiek der Ver eenigde Nederlanden." Daarna was de thans overledene een tiental jaren verbonden aap de Oliefabrie- ken van Cailvé te Delft en vestigde zich in 1903 als advocaat en procureur te Haarlem. In 1906 associeerde hij zich met mr. Sliu- ilenberg en in 1916 met mr. Bakhuizen van den Brink. Mr. Tjeenk Willink vervulde buiten de advocatuur verschillende functies. Zoo was bij o.m. secretaris van den Raad van Tot- zicht en discipline bij de Orde der Advo caten, voorzitter van den Voogdijraad in het rechtsgebied van de Arrondissemenis- Rechtbank te Haarlem en voorzitter van het Scheidsgerecht voor den Bloemenhandel. De begrafenis vindt a.s. Woensdag plaats op Wesberveld, na aankomst van den trein, van 11.38 's morgens. In „De Doelen" had de jaarlij ksche wed strijd plaajts op revrlver. Er werden weer buitengewone staaltjes van geoefendheid op dit wapen aan den dag gelegd en al dadelijk namen twee schutters de leiding met elk 45 printen. Dit aantal werd later met nog één punt verbeterd, hetgeen de spanning nog aanmerkelijk #verhoogde. Het laatst was de kampioen van het vorige jaar aan de beurt, die zich ook nu evenmin onbetuigd liet. Begin nende met 10, 9, 9, 9 ging het op de eerste plaats aan, doch het laatste schot, een lage acht, bracht hem op de tweede plaats. Des niettemin buide aan den jeugdigen en sta- bielen schutter. Na afloop werden de prijzen, daar de com mandant was verhinderd, door den heer P. Louis aan de gelukkige winners uitgereikt. Deze werden behaald als volgt1. J. Jacob 46 p. 2. P. de Groot 45 p. 3. G. H. Luttik 45 p. 4. W. P. v. Baak 45 p. 5- P. Deken 42 p. 6. J. W. Mulder 42 p.7. W. J. Voor dauw 41 p. 8. F. v. Pelt 41 p. Troostprijs J. A. Rij kens 28 p. De Groote Houtstraat is weder een mo dern winkelmagazijn rijker geworden, n.l, 't sigarenmagazijn der lirma Mignon Co.. Groote Houtstraat 128. Het winkelperceel, dat aan de meest moderne eischen van smaak en cachet voldoet, draagt het stempel van degelijkheid. Hiertoe draagt de fraaie inrichting veel bii De geheele betimmering, in strakke lijnen gehouden, is van mat-mahonie. Een ruime, open étalage, sierlijk verlichte vitrines en correct afgewerkte vakken bie den 'n keurcollectie der meest verscheidene sigaren- en sigarettensoorten, pijpen, het be kende merk „Dunhill-pipes" enz. Voor de fijnere Havanna-merken is een vernuftige bewaarplaats ingericht. De Havannasigaren vereischen. zooals men weet, een zeker vochtgehalte. Door de zgn. „bestrooming" der sigaren langs het vitrineglas. behouden de sigaren het vereischte vochtgehalte. Dc heer Kloppers, die de leiding van den winkel heeft, opende Zaterdag j.l. het ma gazijn. Bloemen, ter gelegenheid van de opening ontvange.n, gaven een feestelijken aanblik. Te Utrecht is door de aldaar gevestigde Rederijkerskamer „Nicolaas Beets", een nationale tooneelwedstrijd gehouden. Ook „Jacob van Lennep" heeft daaraan deelge nomen en daarbij een prijs behaald. De volledige uitslag is als volgt: le prijs: Lett. Vereeniging .Varia" te Vlaardingen. Gouden medaille en 400. 2e prijs: Rederijkerskamer „Inter Ami- cos" te Dordrecht, 300 en verguld zilve ren medaille. 3e prijs: Luttris Sacrum, zilveren medail le en 200. 4e prijs: Haarl. Tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep", 100 en zilveren me daille. De eereprijzen werden als volgt toege kend; Beste uitspraak: Inter Amicos te Dor drecht. Beste stuk: Varia, te Vlaardingen. Beste samenspel: Varia, te Vlaardingen. Beste regie: Varia te Vlaardingen. Beste tooneel-aankleading: Varia, te Vlaardingen. Verder prijzen voor: beste tooneelspeel- ster: (hoofdrol) mevr. Co HagemanVer hagen van Luttris Sacrum, als: Georgette .Romantische Liefde". Beste tooneelspeler (hoofdrol): Pomarius in „Pomarius". de heer A. J. Liepman van Inter Amicos. Beste tooneelspeelster (bijrol): Geesje in de Distel: mevrouw J. Hooglandvan der Heul, van Varia, Vlaardingen. Beste tooneelspeler (bijrol): Kees Kolk in De Distel, de heer W. van der Heul. van Varia, Vlaardingen. Beste tooneelspeler (bijrol): De procureur in „Pomarius": de heer E. Fappe van Inter Amicos. Naar aanleiding van het patroonsfeest, werd Zondagmorgen voor de afdeeling Haarlem van den R. K. Bouwvakarbeiders- bond „St Jozef" een H. Mis opgedragen, waaronder de aanwezgen ter H. Tafel nader den. Deze H. Mis had plaats in de kapel der Eerw. Zusters aan de Koningstraat. Het was de eerst? maal dat de afdeeling dit deed en zij kan op succes bogen, want niet minder dan 105 leden namen eraan deel. In gebouw St. Bavo had na afloop een ontbijt plaats, waar de administrateur en concierge voor een keurige versiering had den zorg gedragen. De heer Woeéink speelde eenige piano nummers, terwijl een ander lid eenige liede ren zong, o.a. „Tota Pulchra es" van den heer Hoogeveen. Hier ter stede is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer G. F. Snijders, oud-ambtenaar der Provinciale Griffie van Noord-Holland, die vele jaren ook lid en secretaris was van het Burgerlijk Armbe stuur te Haarlem. y Den 13en Mei zal de heer F. Braak 25 jaar als tuinknecht aan de Mariastichting ver bonden zijn. Het zal hem wel niet aan be langstelling ontbreken. Namens het bestuur van het Brokkenhuis verzoekt men ons mede te deelen, djtf op nummer 87 van verioting 1, als prijs is geval len de kristallen theebus met zilveren knop, welke afgehaald kan worden bij mevr v d Vangst, Brederodestraat 14; op hetzelfde adres zijn nog beschikbaar gesteld vier prijsjes, n.l op de nummers 7, 25, 9 en 2. Op nummer 11 is de prijs gevallen van het zilveren dameshorloge, hetwelk reeds in het bezit van de gelukkige winnares is. Voorts is op no, 70, verloting 3, als prijs gevallen het ledikantje met pop, dat Dinsdag a.s. des middags tusschen 2 en 3 uur afge haald kan worden aan het gebouw van het Brokkenhuis, Donkere Spaarne 34 alhier. De heer G. J. van Hoften viert heden zijn 40-jarig jubileum als fabrieksbaas bij de firma Cohen en v. d. Laan. De jubilaris werd hedenmorgen per auto van zijn wo ning gehaald en naar de fabriek gereden waar hij door de Directie werd toegespró ken en hem een salon-ameublement werd aangeboden. Het fabrieks- en kantoorper soneel bood een buffet aan. Een collega-op zichter en de boekhouder spraken den ju bilaris nog toe, terwijl na afloop van de huldiging een foto werd genomen van dc directie en het voltallige personeel. H. M. de Koningin onderscheidde den lieer v. Hoften met de Eere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Wij ontvingen naar aanleiding van het in gezonden stuk onder bovenstaand hoofd in ons nummer van Zaterdag: familie L. 1. N. N. 2.50, Th. V. 300 fracs; N. N. 1. N. N. 1.N. N. 1.50; van P. op hoop van navolging 10. De 9-jarige A, B. te Beverwijk wilde op een in beweging zijnden wagen, door een oaard getrokken, klimmen. De jongens, die op den wagen zaten, gaven hem een duw, waardoor hij viel en een der wielen over de beenen kreeg, ter hoogte van de knieën. De bestuurder van den wagen, zekere H. K., verzocht den jongen naar het politie bureau over te brengen. Toevallig bevona zich, toen het ongeluk gebeurde, de hfei J. H. A. B„ heloer van het Roode Kruis te Haarlem, in de straat. De jongen werd door hem aan het bureau verbonden. Het ongeval blijkt, wonder boven won der, nog goed afgeloopen te zijn. De knaap komt met eenige kneuzingen vrij. Zoovele malen reeds achtereen mochten wij bij het St. Franciscus-Liefdewerk een Eerste-Communie-feest meevieren, dat van zelf wij ons de geschiedenis van dit meest actueele instituut van sociaal-charitatieve actie gingen voorstellen als ingedeeld naar de perioden van deze staag opeenvolgende apostolische overwinningen op de verwor ding, die zoo gemakkelijk haar prooi vindt in de onderste lagen der grootstads-samen- leving, en die, in hoe bescheiden mate Haar- I lem ook aanspraak moge laten gelden op den titel van g-ootstad, ook hier, zonder de wél georganiseerde en met liefdevolle toe wijding gevoerde actie van het S. F. L., veel grooter aantal slachtoffers maken zou. En ongetwijfeld zal ook het Liefdewerk zelf gaarne deze triomfen als de mijlpalen van zijn moeilijken weg beschouwen en van daar dan ook de groote plechtigheid en de hartelijke vreugde, waarmede deze feesten worden gevierd. Ook gisteren werden in de feestelijk ver sierde kapel van het Franciscus-huis aan de Zoetestraat weder 24 pupillen tot hunne Eerste H. Communie toegelaten. Onder het zingen van den toepasselijken psalm „Laudate pueri" werden zij om negen uur in processie door een achttal misdie naars in feestelijk-roodc toogjes en door zes bruidjes de kapel binnengeleid, waar dade lijk de H. Mis aanving, door den Eerw. Di recteur, Pater Noordermeer, opgedragen. Na het Evangelie verrichtte Jacob Paap namens zijn kameraadjes aan de Communie bank, omgeven door de misdienaars met brandende lampen en de bruidjes, de ver nieuwing der Doopbeloften, waarna Pater Noordermeer hen in een blijde hartelijke feestpredikatie nog de laatste voorbereiding gaf voor het groote oogenblik. Met bijzondere en werkelijk ontroerende plechtigheid werd hun, nadat de H. Mis was voortgezet, voor 't eerst het H. Lichaam uitgereikt en ook velen van hun ouders na derden mede ter H. Tafel. Na de dankzegging vonden de Eerst-com- municanten en hun familie-leden in een der benedenzalen een feestelijk ontbijt gereed, waaraan allen door Pater Noordermeer har- 'telijk werden gelukgewenscht met het ont vangen geluk en waarna de, groep werd ge fotografeerd. Het H. Sacrament werd dan tot aan het Lof ter aanbidding uitgesteld.' 56 jongens hadden zich opgegeven om achtereenvolgens bij het Allerheiligste de wacht te houden, en trouw werd die taak vervuld. Onder het Lof, dat te 4 uur door Pater Noordermeer wferd gecelebreerd, verrichtte Karei Bötzel de opdracht aan Maria, en werd, na een treffende toespraak van den Eerw Directeur, allen Eerst-Communicanten liet H. Scapulier opgelegd. Te zeven uur waren alle beschermelingen weer in het gebouw aanwezig, met de ouders der communicantjes. Pater Noordermeer heette allen welkom, en spoorde de ouders aan, toch hun volle medewerking aan het Liefdewerk te blijven verleenen: de kinderen zijn nu aan de Com muniebank geleid, maar in den voorberei dingstijd hebben zij slechts een beknopt on derricht kunnen ontvangen, en de taak van het Liefdewerk is bij deze plechtigheid dan ook nog lang niet geëindigd. En slechts, wanneer de ouders krachtig meewerken, kan het van hun jongens menschen maken, lie hun eer en hun steun zullen zijn in hun ouderdom. Nu was het aan de Jazzband „de Krekels" om met veel schoone wijzen, die door de luide, metalen kelen van ganscher harte werden mee-gevocifereerd, den tijd te vul len, dien Professor Antonini nog noodig had om stiekum achter z'n scherm de noodige voorbereidingen te treffen voor z'n magi sche experimenten, die in ademlooze stilte 'jazeker, voor het Franciscushuis was 't werkelijk ademloos) werden gevolgd. En dan de sprekende pop August, die met zoo ont stellende vrijmoedigheid tegen het jongste bruidje zat te knip-oogen, dat ze vol jonk- vrouwelrken schroom achter d'r geleidster's ug wegkroop! De limonade en koeken, die werden rond gedeeld, verhoogden natuurlijk nog extra de luidruchtigheid der feestvreugde, en wel heel voldaan waren de bengels, toen na het wel verdiend dankwoord van den voorzitter, den heer van Os, aan Prof. Antonini en „de Kre kels", te half tien het feest besloten werd. En het S. F. L. kan dankbaar terugzien zoowel op deze geslaagde feestviering als op het nieuwe, mooie resultaat van zijn volhar dend werk. Het station Piet Gijzenb-ug gaat verdwij nen. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Noordwijkerhout '^eeft de directie der Ned Spoorwegen he loten den naam Piet Gijzenbrug in Noord- •i'kerhout te veranderen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het gemeentebestuur van Alkmaar bericht dat ze afwijzend hebben beschikt op het verzoek om een jaarlijksche subsidie van 20.000 voor het op te richten gemeentelijk ziekenhuis toe te kennen. In den Heerensingel roeide Zaterdagmid dag iemand in een kano. Daar het bootje te licht voor den man was, kantelde het De 27-jarige J. K. Heerensingel 3 sprong ge kleed te water en redde den drenkeling, die onder de kano was terecht gekomen. Hedenmorgen kwart over vijf kreeg dc politie bericht van een inbraak in het plaatskaartenbureau van de H. IJ- S. M. Door forceering van de tochtdeuren tus schen de gangen der vestibule is men vanaf de perrons binnengedrongen, en door ver breking van het loketraampje in het plaats kaartenbureau geklommen. Alle laden wer den doorzocht; geld wordt niet vermist, ter- wel het nog niet gebleken is, of er plaats- kaarten verdwenen zijn. De inbraak moet gebeurd zijn tusschen de controle van drie uur en die van kwart voor vijf. Zaterdag is de gewone halfjaarlijksche herziening der loonregeling bij de werf „Conrad" ingevoerd. Gisteren herdacht de heei B. Huybens den dag, dat hij 50 jaar in dienst was bij de fa. 'Martens Zn„ timmerlieden en met selaars en aannemers Ged. Oude Gracht 135 Bij deze gelegenheid is hij Zaterdagmid dag door firma en collega's gehuldigd ge worden. De firmant sprak hem in waardee- rende woorden toe, roemde zijn ijver en trouwe plichtsbetrachting en bood hem als blijk van erkentelijkheid een cadeau onder couvert, alsmede een gouden horloge aan. De collega's schonken hem een prachtig rooktoestel. De heer W. Lasschuit herdacht gisteren den dag, dat hij 40 jaar in dienst was bij de fa. Droste, cacao- en chocoladefabriek alhier. Aan hem is uitgereikt het diploma voor 40-jarige trouwe dienstvervulling be nevens de gouden draagmedaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het jubileum is door directie en colle ga's niet ge'vierd geworden, omdat de jubi laris nog niet 40 jaar aan de fabriek ver bonden is. Dez toch bestaat slechts 36 jaar, doch de jaren daarvoor was de heer Lasschuit bij den heer Droste in dienst. Onder overgroote belangstelling heelt het echtpaar v. Bragtv. Santen, Een- drachtstraat 44, zijn 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Uit de buurt-vereeniging had zich een commissie gevormd, die bij de buurtbe woners een lijst had laten circuleeren, wel ke een flink bedrag opbracht. Zaterdag morgen kon men den gelukkigen oudjes 80 en 81 jaar daarvan een enveloppe met inhoud aanbieden, terwijl het huis volge laden werd met prachtige bouquetten en bloemenmanden. Des avonds kwam „Cres cendo" in groot tenue en met het vaandel voorop, een grootsche serenade brengen Van verschillende zijden kwamen mooie cadeaux, terwijl namens de directie en per soneel van de firma Cohen en v. d. Laan, waarvan de bruidegom wegens 44-jarigen dienst een lijfrente geniet, eveneens een enveloppe met inhoud werd aangeboden Heden werd het feest in huiselijken kring gevierd. Hedenmorgen werd ten Raadhuize aan besteed: Het leveren van de hoeveelheden anthraciet, turf en petroleum ten behoeve v de gemeentegebouwen en inrichtingen, be- noodigd in het tijdvak van 1 Juli 1926 tot en met 30 Juni 1927. Ingekomen waren 12 biljetten Ingeschreven werd als volgt: D. van Gelder, alhier, petroleuirr 13 'A ct per liter, N.V. v. Bremen Co., alhier, korte turf 7.23 per 1000. K. Bouma, alhier, Belg. anthraciet 2,20 per H.L. F. Perquin. alhier, Ned. anthraciet Merk F P. I 2 en F. P. II f 2.40, Belg anthraciet F P. III 2.80 en F P. IV 2.20 G. v. d. Haak Jr., alhier, anthraciet 2; 1, turf 12 per 100. k. turf 8.50 per 1000. A. Hoedner, alhier, k. turf 8 per, 1000, 1 turf 12,25 per 1000. N.V. Hoenderdos Vunderink Belg. an thraciet merk A. 2.20 en merk B. f 2.50 per H.L J. Mandemaker. alhier, Oranie-Nassau anthraciet 2 20; 30X50 2.50; 1. turf 13.25 per 1000. P v, d. Berg. alhier, k, turf f 7.20 per 1000. Haarlemsche Steenkolenhandel Belg. an thraciet 2.18; 1. turf 11.20 per 1000 K. Moot. IJmuiden, Belg. anthraciet f 2 per H.L. G. Honing Zn., alhier, anthraciet 20X30 1 95, 30X50 2,25; 1. turf 12.25, k. turf 9,50 per 1000 stuks. Ontrouwe penningmeester. A. S. had zich wegens verduistering te verantwoorden. Hij was penningmeester van den Alg. Ned. Typografenbond, afd. Pur- merend. Om de drie maanden werd de kas gecontroleerd; het ontbrekende vulde A. S. telkens aan door bij kennissen geld te lee- nen. In Januari van dit iaar was de fraude echter uitgekomen, er ontbrak 180. S be zocht vaak café's, waar hij met kaartspelen geld hoopte te winnen om de kas "aan te zuiveren. De getuigen, beide bestuurders van den Typografenbond, verklaarden, dat S. met het voorstel bij hen was gekomen, we kelijks iets af te dragen om het ontvreemde geld te vergoeden. Als S. weer als lid van den Bond wordt aangenomen, krijgt hij ook weer werk in zijn vak, hij zal dan iedere week een achtste van zijn loon afdragen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde een ernstig misdrijf maar requireerde toch een voorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maan den met een proeftijd van 3 jaar en de voorwaarde, dat S. wekelijks 2.50 betaalt en gedurende den proeftijd zich onthoudt van herbergbezoek. De politierechter veroordeelde hem op dezelfde voorwaarden tot 2 maanden ge vangenisstraf. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebben den, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zal plaats hebben bij den Directeur dier school op Maandag 3, Dinsdag 4 en Woensdag 5 Mei a.s., des avonds tusschen 7 en 9 uur aan de school Zijlvest 25 A (ingang hoofddeur). Het schoolgeld is progressief, met een m.nimum van 4.terwijl onvermogenden het onderwijs kosteloos kunnen volgen. Geboortebewijs moet worden mede gebracht. Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders is een vergadering gehouden voor de arbeiders werkzaam in het Binnenbeurtvaartbedrijf. Door den Bondsbestuurder Smeding uit Amsterdam werd een uiteenzetting gegeven van den algemeenen toestand in het Rijn- vaartbedrijf en in het Binnenbeurtvaartbe drijf. Ook het conflict aan de Ballast maat schappij werd uiteengezet waarbij bleek, dat het voornaamste punt, waarvoor de arbei ders in staking zijn gegaan, is de weigering om bij vorst of ijsgang aan de arbeiders 70 pCt. van het loon uit te betalen, uiteenzet ting werd gevolgd door een aantal vragen, door versohillende aanwezigen gesteld en waarbij er sterk op werd aangedrongen om zoo vlug mogelijk een actie in te zetten voor een afgebakenden arbeidstijd en zoodra deze wordt overschreden dan hiervoor over uren te laten uitbetalen. Hl] Geboren: 23 April: H. M. WallbrinkPhi- lippo, z. H. M. Jonker-"Vos, z. R. v. d. NoordMagré, z. A. G. v. Essen Aukes, z, A. M. v, d. AndelTerwen, z. 24 April: C. M. A. TurkenburgFrensen, d. D, PostWijts, d. A. M. v. Dijk v. d. Hulst, z. H. G. SwarteHommen, z. 25 April: J. T. v. d. LindenHoes, d. C, J, Bormsv. Eeden, z. 26 April: J. G. JoustraVos, d. Overleden: 22 April: S. ten BokkelSal- tet, 69 j„ Floraplein H, v. Breevoort, 31 Kamperlaan. 23 April: J. SterkEkker- man, 81 j„ Jansstratft 24 April: J. G. W. Kuijken, 28 j., Waldeck Pyrmontstraat M. Calandt, 11 j., Brouwersstraat J. v. Harpen, 83 j., Kleverparkweg G. F. Snijders, 82 j„ Iordensstraat 25 April: G. A. Comatja, 83 j., Pieter Kiesstraat J. Krouwels, 86 j., Kampersmgel P, Mid dendorp, 71 j., Kamperlaan. Naar wij nog nader vernemen omtrent deze inbraak, was in de brandkast een som van duizenden guldens aanwezig. Er is echter zelfs geen poging gedaan, om de brandkasten te forceeren. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE INFLATIE. Geachte Redactie Wegens uitstedigheid was ik niet in de ge legenheid Uwe kritiek op mijn Ingezonden stukje te beantwoorden. Dat antwoord kan heel eenvoudig zijn. De vergelijking tusschen den kredietwaar- digen toestand van België en Nederland gaat mank, zegt-U. Doch het zij mij veroorloofd op te mérken, dat die vergelijking, in het voordeel van ons Land uitvallend, gemaakt werd door een Belg zeiven. Wat Colijn betreft, ondanks de Weelde belasting (wij verklaarden ons niet tegen 't beginsel, alléén tegen de toepassing ondanks de verhoogingen der zegelbelasting, zóó hinderlijk voor onzen Handel ondanks ook de zóó beteekenende salarisverandering waarlijk geen voordeel voor den Midden stand Colijn is en blijft een hoogst zeldza me krachtfiguur. Laat ik slechts dit uitknip- seltje uit „De Maasbode" citeeren COLIJN. „Ons volk lijdt het is meer opgemerkt in geestelijken zin aan torenvrees. Wij. zijn „een vat vol tegenstrijdigheden." Wij d. w. Z. de massa wij bewonderen figuren van het eerste plan, wij scharen ons graag achter hen en toch zijn we bang voor hen en gaan hen in alles critiseeren. Carlyle noemde datde maat nemen van groote mannen. Nu dan „Colijn was een flinke, sterke kermge fi guur. Ruig en onverschrokken. Wars van po pulariteit. Een die durf had om te regeeren. „Laat ons dit erkennen, al is hij niet één der onzen. Laat ons dankbaar constateeren, dat hij onze financiën een prachtig eind,op streek heeft gebracht, al gingen wij niet in alles met hem mee." D. Hans in „de Vrijheid." Hieraan behoeft mijnerzijds geen woord meer toegevoegd. Dankend, P. J. M. van TERERING. Naschrift. Ook onzerzijds behoeft hieraan niet veel te worden toegevoegd. Waar om praten wij toch altijd over dingen waar over wij het eens zijn, op een manier, alsof wij het oneens zijn Wij zijn hef volkomen hierover eens, dat de heer Colijn een zeer be kwaam man en een krachtfiguur is. Maar we leven nu eenmaal in een constitutioneelen staat, met een parlementair stelsel. Nu moe ten we één van beiden doen, óf wel streng vasthouden aan de zeden en gewoonten, wel ke dit stelsel meebrengt, of wel ronduit naar wat anders streven. Welnu, na de verkiezin gen van 1925 was de heer Colijn o.i. niet de aangewezen man voor minister-president. Iets anders hebben wij nooit betoogd en deze redeneering wordt met de daling van den Belgischen en Franschen franc niet omver gepraat. Redactie. 1011/1€ 103 99,1/16 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 103 Nederl, 1917 49l/ie 7% N.-I. 1921 A.. '.019/l6 N.-I. 1923 D.. '0313/l6 Holl. Lloyd 42 Oude Vaart dito Gem Eigend. 3j Mij. „Nederland".. 168 Scheepvaart-Unie 2 Rotterd. Lloyd '44 ^4 Paketvaart '2 Dude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. 655i Java Cultuur 840^/'2 Jurgens gew IQ7 Koloniale Bank Indische Bank '603/^ Cert. Handel Mij... I451/ Reso dito 145^/2 b Phoenix^3 Geconsolideerde 84 Kon. Olie U. S. Steel ,22l/2 Marine commI01I2 Vorstenlanden I7l Actions id'60.50, Comp, Merc. Arg 37/s Poerwoderjo 1077/ Oude Deli 386 Senembah449"*" 2 Deli Batavia406 A'dam Rubber 3281/? Serbadjadi 33? Silau 16l Wai Sumatra 268 Dordtsche Petr. 3^3 Southern Rails 09-*-/2 Union Anaconda 90 Wabash43l/8 Comm, Maxwel ^116 26 APRIL i69i/2 194 781/a 6561/2 345 163 198 160 1453/, 146 395 123 10i/3 171 159.50 4 387 4491/2 403 338 354 172 149 ctKblt LAIERt WER1- KOER" BERLIJN e 59 3lx/2 59.36 PARIJS .- i e 8 34 8.36 BRUSSEL 8.821/2 8.88 WEENEN 35.35.20 LONDEN 12 i03/4 12.103/4 STOCKHOLM 66 70 66.75 KOPENHAGEN 65 25 65.25 OSLO j 53.521 /2 53.50 BAZEL 48.i21/2 48.10 NEW-YORK g 2.49V4 2.483/4 ROME j 10.04 10.02 PRAAG i 140 7.39 WARSCHAU 28— 30.— van een bekend haarwater Wanneer dan een excuus is uitgesloten, blijft alleen over een zucht naar winstbejag, d.w.z, om aan deelhouders een zoo hoog mogelijk dividend uit te kunnen keeren. Zou het voor aan deelhouders geen overweging verdienen, of zij niet in geweten verplicht zijn de Directie van zoo'n Dagblad op het verkeerde van hare opvattingen te wijzen en zich voor het verkrijgen van dividend tevreden te stellen met een fractie van een procent minder? De tegenstelling in wat we op Zondag 18 dezer hoorden, èn wat we op Zondag 25 April te zien kregen, is wel wat heel sterl U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend: W. v. L. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansnrakeliik, AAN AANDEELHOUDERS IN R. K. DAGBLAD-ONDERNEMINGEN. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte voor het volgende. Het was gisteren juist een week geleden, dat ons van den preekstoel het vermanende woord van onzen Bisschop tegenklonk over de ontoelaatbare kleeding, toen mij in net ochtendblad van een onzer R. K. Dagbladen een afbeelding trol op een harer adverten tie-pagina's, welke als „beneden peil" in een Katholiek blad zeker niet thuis behoort. Een excuus, als zou dit aan de oplettend heid van de administratie zijn ontsnapt, kan nu niet meer gelden, daar binnen één maand voor de 3de maal in dit blad cliche's voorkwamen, afbeeldende een kleeding ten eenenmale in strijd met de Bisschoppelijke voorschriften. Tweemaal kwam dit voor in een annonce van een Rotterdamsch Con- fectie-magazijn, nu weder bij de aanprijzing Naar het Hbld. uit goede bron verneemt, zal de algemeene vergadering van Aandeel houders van do Anton Jurgens' Vereenigde fabrieken hebben te beslissen, op welke wijze de uitkeering van de 15 pCt. dividend over vorige (aren zal hebben te gechieden. Door het Bestuur is destijds uitdrukkelijk verklaard, dat de-dividend-bewijzen over de vorige jaren waareloos waren en de onder stelling ligt dan ook voor de hand, dat zal worden voorgesteld, de betaling te doen ge schieden tegen intrekking van het dividend bewijs No 20, waarop eventueel het divi dend over 1925 had moeten worden uitge keerd. 1 Heden overleed in de Maria stichting te Haarlem, na een korte ongesteldheid, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdott van 71 jaar, de heer LODEWIJK PETRUS MIDDENDORP weduwnaar van Mevrouw Maria Francisca Johanna Pex. Oud-Directeur der R.-K. Kweek, school voor onderwijzers te Beverwijk. H. SCHREURf Exec. Test Heemstede, 25 April 1926 De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de pa rochiekerk van den H. Bavo, t« Heemstede, op Woensdag 2f April a.s., te 8.15 en 8.45 uur d* H. Mis van Requiem, waarna d^ begrafenis op het R.-K. Kerkhof t« Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2