Radio-Omroep. De Riiksregeering heeft het wetsontwerp, betreffende de verbeurdver klaring der bezittingen van de Duitsche vorstenhuizen, aan den Rijksdag doen toekomen. Het Duitsch-Russische verdrag is Zaterdag j.L onder teekend. De uitsluiting in de Noorsche ijzer-, mijn-, schoen- en textiel industrie, welke 30.000 arbeiders omvat, is Zaterdagochtend ingegaan. In Roemenië is een nieuw valsch muntersschandaal ontdekt. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. GEM. BUITENL. BERICHTEN. TERUGZENDING NAAR HET BAGNO OP VERZOEK. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch fabrikaat. Vruchten-import uit Zuid-Afrika. FINANCIËN. Magazijn <,De Bijenkorf. SOCIAAL LEVEN. Congres van den Nederl. R. K. Politiebond „St. Michaël Dc regeling met de Duit sche vorstenhuizen. De rijksregeering heeft thans aan den Rijks dag het door de communisten te zamen met de sociaal-democraten uitgewerkte wetsont werp nopens de verbeurdverklaring der vor stelijke vermogens, waarover einde Juni een volksstemming zal plaatshebben, doen toe komen. De rijksregeering heeft aan het wetsont werp een verklaring toegevoegd, waarin ze zich ten scherpste tegen het wetsontwerp uit spreekt, daar dit indruischt tegen de princi pes van een rechtsstaat. Het kabinet hoopt derhalve, dat het ontwerp door de volksstem ming zal worden verworpen. Het Duitsche-Russische verdrag onderteekend. Zaterdagmiddag te 2 uur hebben dr. Stre- semann en de Sovjet-Russische ambassadeur Krestinsky in het rijksministerie van Binnen- landsche Zaken het Duitsch-Russische ver drag onderteekend. Onmiddellijk daarop gat dr. Stresemann aan de leider der politieke partijen, met uit zondering van de communisten en de Duitschnationalen, in groote trekken een overzicht van den inhoud van het verdrag. De commissies van Buitenlandsche Zaken uit den rijksraad en den rijksdag zullen hef verdrag heden behandelen, waarop het dan Dinsdagmorgen zal worden gepubliceerd. Het zal per koerier naar de verschillende hoofdsteden van Europa worden gezonden. Naar verluidt is dit nieuwe Duitsch- Russische verdrag in hoofdzaak een bekrach tiging van het verdrag van Rapallo. Het stelt uitdrukklijk vast, dat er ook na het totstand komen van het pact van Locarno en van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond geen enkele wijziging in de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland zal intreden. Voorts garandeeren beide landen elkaar wederkeerige neutrali teit in geval van een niet-geprovoceerden aanval. Het voornemen bestaat eerlang onderhan- dtlingen te openen over een Duitsch-Rus- ssch arbitrageverdrag. Gemeld wordt nog, dat het nieuwe verdrag Sechts uit enkele artikelen bestaat en volko- nen vereenigbaar is met dat van Locarno !n een uitvoerig aanhangsel geven beide aartijen verklaringen ten aanzien van den inhoud. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. Daar nog geen nadere bijzonderheden be kend worden, neemt men aan, dat de regee- ring voor de overgangsperiode in de steen koolindustrie een plan voor een rentedra gende Staatsleening voor een bepaald aantal jaren in portefeuille heeft. In dit geval zullen de voorwaarden gelden, dat de industrie on verwijld wordt gereorganiseerd, dat de mij tten opnieuw worden gegroepeerd velgens de voorstellen der kolencommissie, dat maatre gelen worden getroffen voor economische verkoop en distributie en dat de mijnen, die slechts met verlies kunnen werken en geen uitzicht voor de toekomst opnemen, gesloten worden. Een derde der rente zou de staat opbrengen, een derde de mijneigenaars, en een derde de mijnwerkers. Dit laatste derde zou de loonsvermindering vertegenwoordi gen. De groote publiciteit, welke er is gegeven aan de onderhandelingen der afgeloopen week inzake het conflict in de mijnindustrie, is oorzaak, dat de openbare meening groot belang in het verloop der gebeurtenissen stelt. De draadlooze dienst vestigt hierop de aandacht en zegt tevens, dat de woorden van Baldwin, dat het toch ééns, voor of na een staking, tot onderhandelingen moet ko men, maar dat in het laatste geval beide par tijen veel armer zouden zijn, groote indruk hebben gemaakt. Vandaar dat de openbare meening zich beslist zou keeren tegen welke parti' ook, die een redelijk compromis zou weigeren of een regeling zou belemmeren. Bijkens hetzelfde draadloos bericht zal de premier heden een nieuwe bespreking hetben met de onderhandelingscommissies, weke op zijn instigatie door de mijneigenaars en mijnwerkers werden gevormdDe afzon derlijke besprekingen met de beide commis- sns hebben dezen materiaal verschaft, waar ever zij het week-end kunnen beraadslagen, ei men gelooft, dat wanneer zij Maandag cpnieuw bijeenkomen, de toestand voldoende aal zijn gewijzigd om een gedetailleerde en definitieve bespreking van de financieele po- ;itie der industrie en het loonprobleem moge- ijk te maken. Het bericht voegt er echter aan toe, dat het bericht, als zou de regeering een staats- leming aan de mijnindustrie overwegen, on- ,ust is. De vrijwillige bijdragen. De vrijwillige bijdragen in de Fransche rationale amortisatie-kas blijven aan het ninisterie van financiën toestroomen. Het Journaal," de „Matin", de „Petit Parisien" sn het Havas Agentschap hebben héden ieder 100.000 francs gestort. De Amerikaansche millioennair Eric V. Hauser, die op het oogenblik in Parijs ver toeft, had eergisteren in zijn hotel een re ceptie aangericht ter eere van de maar schalken Joffre en Foch, die hij tijdens hun reis door de Ver. Staten in 1921 in zij woning in Portland (Oregon) ontvangen heeft. Tijdens de receptie nam hij zijn porte feuille uit zijn binnenzak en overhandigde Joffre 20.000 francs als vrijwillige bijdrage tot herstel van den franc. Onder de talrijke giften vinden wij nog vermeld die van den heer de Robineau, gourverneur van de Banque de Frankrijk, met 10.000 francs (persoonlijke bijdrage), mevr. Deschanel, de weduwe van den pre sident der republiek, moet 5000 francs, en de bekende bankier Basil Zaharoff met.... één millioen. De verhouding van Frank rijk tot Rusland. De Monzie, minister van openbare werken, die door Havas over de werkzaamheden der a.s. Fransch-Russische conferentie is geïn terviewd, heeft verklaard dat het Duitsch- Russische accoord geenszins de Fransch- Russische onderhandelingen over de regeling der financieele, economische en politieke quaesties zal beïnvloeden. Hij herinnerde er aan dat de Sovjet-delegatie in 1926 ver zekerde besloten te zijn aan de Fransche aanspraken, voortvloeiend uit de schulden van het oude Russische Rijk tegenover be zitters van Russische fondsen, te voldoen. Het geschil loopt over de mate, waarin Frankrijk voldoening zal krijgen en de voor waarden der regeling. De Monzie betoogde dat Frankrijk geen geld zou kunnen verstrekken om zijn eigen houders van Russische fondsen te doen terugbetalen. De conferentie zal nimmer de quaestie der petroleum bespreken. Schuldregeling Frankrijk Engeland. De Fransche minister van financiën Péret zal in het begin van Mei naar Londen gaan ter regeling van de Fransche schulden met Engeland. Verwacht wordt dat de Fransch-Arneri- kaansche schuldtregeling Woensdag, of op Zijn laatst Donderdag, zal worden getee- kend. De Fransche ambassadeur te Was hington, Bérenger zal heden een laatste be roep doen op de Amerikaansche schulden commissie voor de waarborgclausule, doch Briand heeft verklaard dat Bérenger mach tiging heeft gekregen ook zonder deze clau sule de overeenkomst te teekenen. In bevoegde kringen wordt verwacht dat Frankrijk aan Engeland eenzelfde betalings regeling zal aanbieden als aan de Vereenig- de Staten en niet zal vasthouden aan het aanbod van Caillaux. De Fransche begroo ting zal de volgende week geheel zijn afge handeld, en het wordt waarschijnlijk ge acht dat Péret op 4 Mei naar Londen zal vertrekken. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de regeeringen te Parijs en te Londen onderhandelen over een voorloopige conso lidatie der Fransche schuld, daar minister Péret wegens de behandeling der begrooting verhinderd is naar Londen te gaan. Péret zal zich later naar Londen begeven. Nog geen beslissing om trent het jongste Fran sche aanbod aan de Ver. Staten. De Amerikaansche schuldencomm. heeft het nieuwe Ffansche aanbod tot regeling der schuld onderzocht. Na een beraadslaging welke een half uur duurde, ging de com missie uiteen en schortte haar besluit tot de volgende week op. Eenige leden der commissie uitten de hoop, dat er spoedig een oplossing zal zijn bereikt. Er zijn geen aanwijzingen, dat er een tegenvoorstel wordt overwogen. Het feit, dat het door den gezant Bérenger over handigde voorstel verder gaat dan datgene wat Caillaux in den afgeloopen zomer deed, is den Amerikanen aangenaam. De voorbereidende ont wapeningsconferentie. Tot vertegenwoordiger van Zweden in de commissie ter voorbereiding der ontwape ningsconferentie is de gezant Hennings be noemd. Gemeld wordt, dat Argentinië de uitnoo- diging tot bijwoning van de voorbereidende ontwapeningsconferentie en van de commis sie ter bestudeering van de reorganisatie van den Raad van den Volkenbond zal aan nemen. De economische confe rentie. De Zweedsche r<?geering heeft den direc teur-generaal der posterijen Oerne benoemd tot lid der commissie van voorbereiding voor de economische conferentie. De stakingsbeweging in Noorwegen. Zooals wij reeds meldden, hebben de ar beiders de voorgestelde loonovereenkomst. verworpen. Twee derden stemden tgeen. De werkgevers hebben haar met groote meerderheid aangenomen. 1 De uitsluiting is Zaterdagavond begonnen en omdat 30.000 arbeiders in de ijzer-, mijn-, schoen- en textielindustrie. De loonsverle- ging van 17 tot 18 wordt door de arbei ders te hoog geacht, doch zij zijn in het bij zonder gekant tegen de voorgestelde verla- nlaging in het najaar En toen, de damp van het heette vet alles als in een sluier hulde, sloeg hij eenige eieren stuk en lie+ die in^de pan vallen. Zorgen had hjj Goddank nooit in zijn leven gekend! En zijn meester evenmin. Altijd hadden zij overvloedig te eten en te drinken gehad. O, dat zijn jeugdige meester toch niet wilde begrijpen, wat een groote zegen dat was! Verschrikt zag hij om. Een zware hand drukte op zijn schouder Zijn heer stond achter hem en zei: „Ge behoeft zooveel haast n.et te maken Ik ben vandaag al uit geweest. „Zijt gij al uit geweest?En midden ap den dag?" vroeg Herbert, terwijl hij zich over de pan heenboog. Zijn gelaat was rood geworden, en zijn vuist beefde, toen hij de pan van het vuur nam. „De moeders riepen hare kinderen in huis toen ik voorbij ging, cn de boeren, die ik met hun vee ontmoette, sloegen een zijpad in," vervolgde Hegemeister. „En is dat zoo pijnlijk voor u. meester, yroeg Herbert. „Is het al zóóver niet u ge komen, dat vrouwen u kunnen krenken? Maar weet ge dan niet, wat uw vader in zulke omstandigheden deed? Hij liep midden tusschen de kinderen door. om hen schrik aan te jagen en daarin vond hij behagen en dan zei hij tot mij: „Herbert zóó behoort een man te doen, in wiens handen het gezag zulk een groote macht heeft gelegd." O, hij was een man! En mijn hart klopt nog van trots, als ik daaraan denk." „De eene mensch is niet gelijk aan den anderen," antwoordde Hegemeister be daard. „Ik heb het ambt wel van mijn vader geërfd, maar niet den aard, die daarbij be hoort lk wil afstand doen van mijn ambt." Dc oude knecht kruiste beide armen over de borst, en zei: „Neen, dat kunt gij niet doen, meester. En uwe nakomelingen kunnen dat evenmin. Het staat zwart op wit in de oorkonde, die daar in die kast bewaard wordt. Hij, die tot het geslacht der Hegemeisters behoort, en zijn ambt neerlegt, en van zijn erfelijk recht afstand doet, of wie zijn oudsten zoon met opzet van die erfopvolging uitsluit, wordt als een afvallige, een meineedige be schouwd. Hij zal met vloek beladen ruste loos rondzwerven, en ellendig aan zijn einde komen." „Gij hebt die oorkonde goed van buiten geleerd," zei Hegemeister op bitteren toon. „Dat papier is al eenige honderden jaren oud, en wat bekommer ik mij om dien krachteloozen vloek? Het is nu een andere Dc bankbiljettenzwendel in Hongarije. De Fransche politiebeambten Collard en Houstings, die pas uit Parijs en Doucet, die onlangs uit München te Boedapest waren ge arriveerd, zijn heden weer naar Parijs terug geroepen. De zaakgelastigde der Fransche autoritei ten verklaarde, dat, indien het juist is, dat in verband met de valsche-francs-affaire de Hongaarsche berichten partijdig zouden zijn, hij het tot zijn plicht zou rekenen hiertegen schriftelijk te protesteeren. De ministerraad heeft besloten tot het nemen van krachtige maatregelen tegen de geheime genootschappen. Ook heeft de politie een onderzoek inge steld tegen vooraanstaande persoonlijkheden in het ministerie van Oorlog op vermoeden van omkooping door kleine Hongaarsche banken. Naar verluidt hebben ambtenaren van de economische afdeeling honderden millioenen gekregen. De directeur Haas van het Hongaarsche Genootschap van landgoed- bezitters is gearresteerd. Twee beambten van het ministerie van Oorlog zitten reeds in preventieve hechtenis. Een valsche munters schandaal in Roemenië. In Zevenburgen is de politie een valsche muntersbende op het spoor gekomen, die in 2Yz jaar ruim 300.000 Tsjechische bank biljetten heeft nagemaakt en in Tsjecho- Slowakije in omloop heeft gebracht. Talrijke arrestaties hadden plaats, waaronder de eigenaars eener groote drukkerij en een pa pierfabrikant. De besprekingen in Ma rokko. Generaal Simon en de Spaansche gedele geerde Lopez Olivan hebben Zaterdagoch- tend,Oedjda verlaten en zich naar El Aioen begeven, waar zij officieuse besprekingen met Azer Kan zullen houden. Zij vermoeden dat de jongste instructies van Abd el Krim onverzoenlijk zijn gebleven, doch zullen een nieuwe poging doen bij den Riffijnschen af gezant om hem tot een verstandiger begrip van den toestand te brengen. Uit Madrid wordt aan de „Daily Tele graph" gemeld, dat aldaar meer en meer de indruk overheerscht dat de onderhandelingen met de Riffijnsche gedelegeerden moeilijker worden, en dat de mogelijkheid om tot een gunstige oplossing te geraken verder verwij derd is. De door de Mooren aangeboden ga ranties vormen slechts een klein gedeelte van hetgeen van hen wordt verwacht, terwijl datgene wat zij aanbieden dubbelzinnig is. De Riffijnen spelen een spel van wachten, en de gunstige indrukken, welke uit Frank rijk worden overgebracht, vinden te Madrid weinig weerklank. De Fransche resident-generaal Steeg zou Zaterdag in Madrid zijn aangekomen. Nu de tijdelijke wrijving, welke bij de eerste gedachtenwisseling tusschen de kabinetten te Madrid en Parijs uit den weg is geruimd doordat de Franschen het standpunt der Spanjaarden hebben aanvaard, zijn de beide landen het volkomen eens. Zaterdagavond waren de Riffijnsche ge delegeerden, wier terugkeer uit Taoerirt ver traging had ondervonden, nog niet opnieuw in contact getreden met de Fransche en Spaan sche gedelegeerden. De „Matin" meldt uit Oedjda dat de in leidende onderhandelingen Zaterdag zouden worden hervat. De Riffijnen moeten onwrik baar zijn ten aanzien van hun besluit om de gevangenen niet te bevrijden vóór de onder- teekening van den vréde, tenzij er concessies worden gedaan nopens de militaire waarbor gen en de bezetting van strategische punten. De rebellen maken loopgraven bij Sidi Boe- rokka. De operaties in Somaliland Berichten uit Cyrenaïka melden dat de Italiaansche troepen in het gebied van No- gabenden rebellen hebben teruggedreven, die talrijke dooden achterlieten. De Italia nen hadden zes dooden en een dertigtal ge wonden. Een nadere mededeeling spreekt het in financieele kringen van eenige buitenland sche steden verspreide bericht tegen dat Italië voornemens zou zijn militaire opera ties te ondernemen. Het Aziatenvraagstuk in Zuid-Afrika. De bladen van elke politieke kleur be groeten met instemming het tusschen de re geeringen van Britsch-Indië en Zuid-Afrika tot stand gekomen overeenstemming met betrekking tot het Aziatisch probleem in Zuid-Afrika. Zelfs de extremistische bladen wenschen de regeering geluk met de rol, die zij in de onderhandelingën heeft gespeeld. De opstandige beweging in Syrië. Twee afgezanten van de Droezen, die brieven van notabelen uit de Dzjebel bij zich hadden, zijn door de opstandelingen gevangen genomen en voor een rechtbank gedaagd, die hun de handen deed afhouwen De onlusten in Calcutta. Bij de onlusten, die Vrijdag jl. tusschen de Hindoes en Mohamedanen hebben plaats gehad, werden zes personen gedood en zes tig gewond. De gedooden zijn drie Moha medanen en drie Hindoes. Het hoofd der politie ontkende in een intervieuw dat de onlusten het karakter hadden van muiterij. De jongste troebelen waren eenvoudig indi- vidueele daden van geweld, gepleegd door slechte individuen, die de periode van groo te opwinding willen verlengen voor hun eigen oogmerken. Indien de onlusten het karakter hadden gehad van muiterij, zou de taak der politie gemakkelijker zijn geweest. Zaterdagochtend deed een groep Moham medanen een aanval op de woning van een Hindoesch koopman en poogde haar in brand te steken, doch de politie belette dit. Zaterdag hadden er wederom botsingen tusschen Hindoen en Mohammedanen plaats. De politie joeg twee groote betoogingen van Hindoes en Mohammedanen uiteen. Vandaag werden 41 personen gewond. Bij de jongste botsing werden 13 personen ge dood. tijd. Nu kan niemand ter wereld ons meer dwingen, met weerzin een ambt te vervul len, waarvoor men de grootste verachting gevoelt. Ik trotseer die doode woorden. Kent gij een enkele stad of een enkel dorp in het geheele Duitsche rijk, waar thans nog zulk „een verouderd gebruik aan de orde is? Het is een overblijfsel uit donkere tijden, en wij moeten die ketenpn verbreken, of daaraan sterven. Ik wil niet langer die ketenen dra gen. Ik wil zijn als andere menschen." „Maar daarvoor is het immers te laat ge worden, meester," zei Herbert bedaard, en op vriendelijken toon. „Gij kunt beginnen rvat gij wilt, maar nooit zult gij worden als andere menschen. Uw naam draagt een stempel. Beproef het maar als gij wilt, maar het zal tevergeefs zijn." In opgewonden stemming ging Hegemeis ter met groote schreden op en neer in de nauwe keuken. „Ik wil hun die oorkonde en het geld voor de voeten werpen," zoo zei hij. „Ik wil vrij zijn, en ik wil het niet langer aan- hooren, dat moeders hare kinderen uit mijne nabijheid wegroepen, alsof ik een melaat- sche was. O, wat een zonderling gevoel moet het toch zijn, vrij te zijn!" „Beproef het maar, als gij wilt, meester." Hendrik Hegemeister verliet de keuken. Het was een warme Mei-avond. Welriekende geuren stroomden de woning binnen, en in de verte hoorde men de een tonige geluiden van eene harmonica. Hij ging onder de deur staan, en luisterde Tacna en Arica. De presfeent van Peru heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat de Ver. Staten er ondanks hun goeden wil niet in geslaagd zijn de quaestie van Tacna en Arica op te lossen. Hij stelt der halve voor het bestuur over deze provincies aan den Volkenbond op te dragen met het oog op de voorbereiding van een defini tief plebisciet. Te Valparaiso ((Chili) is Woensdag een massademonstratie gehouden, waaraan 20.000 personen deelnamen om te protesteeren tegen het plan van Kellogg tot neutralisatie der provincies Tacna en Arica. De onderhandelingen tus schen Amerika en Frank rijk. Uit Washington wordt blijkens een draad loos bericht officieus gemeld, dat het voorstel van Bérenger een betaling betreft van 25 millioen dollar in de eerste vijf jaren, 60 millioen voor de volgende zeven en daarna 100 millioen tot de terugbetalingen voltooid zijn. De Fransche ambassadeur Bérenger heeft een samenkomst gehad met de Amerikaan sche schuldencommissie. Vernomen wordt, dat Frankrijk bereid is 25 millioen dollar per jaar te betalen, met inbegrip van dit jaar, welk bedrag dan tot 100 millioen zou stijgen. De regeling tusschen Ame rika en Italië. De Amerikaansche Senaat heeft geweigerd zijn goedkeuring van de regeling van de Ita liaansche schuld, welke na teelcening door president Coolidge van kracht zal worden, aan een herziening te onderwerpen. De zomertijd in de V. S. In den nacht van Zaterdag j.l. om twee uur, is de zomertijd in New York ingegaan. EEN DOODGEWAANDE HERLEEFD. Te Sandback, in .Cheshire, heeft de plotse linge verschijning van een doodgewaande groote verbazing gewekt. Een zekere Han cock had twee-en-veertig jaar geleden als matroos varend in de Golf van Biscaye schip breuk geleden, doch was door een voorbij komend schip uit zee opgepikt en meegeno men naar Ceylon. Na vele omzwervingen was hij naar Engeland teruggekeerd, waar hij zich te Londen vestigde en huwde, zon der zijn familie, die na de schipbreuk van de scheepvaartmaatschappij, waarbij Han cock gediend had, bericht had ontvangen, dat hij omgekomen was, iets van zich te laten hooren. Dezer dagen echter verscheen Hancock plotseling te Gardback, waar hij met groote moeite zijn verbijsterde familie leden terugvond. De drijfveer van Hancocks plotselinge belangstelling voor zijn familie was echter niet de bloedverwantschap, die sprak, doch de veronderstelling dat hij recht had op staatspensioen. Hancock wist nl. niet precies hoe oud hij was en wilde nu den familiebijbel raadplegen, die te Sandback berustte. Dit document wees uit, dat Han cock inderdaad over de zeventig was. Bij de Parijsche politie meldde zich dezer dagen een 60-jarig man aan, die vertelde dat hij ongeveer veertig jaar geleden naar het bagno van Nieuw-Caledonië was gezonden, omdat hij in 1885 in Algiers een wapenbroe der gedood had. Achttien maanden geleden was hij uit Noumea ontsnapt en naar Parijs gekomen. Zonder middel van bestaan zijnde, kwam hij nu verzoeken naar Nieuw Cale- donië te worden teruggezonden. DE OVERSTROOMINGEN IN MOS KOU. Uit Moskou wordt gemeld dat door het wassen van de Moskowa het water de muren van het Kremlin bijna bereikt heeft. De stra ten in het lager gelegen gedeelte van de stad zijn reeds overstroomd. Als gevolg van de maatregelen die genomen zijn, is de schade niet groot er worden geen persoonlijke on gelukken gemeld. UITVOER VAN DWERGEN De Weensche correspondent van het „Berl. Tag." maakt melding van een be richt uit Boedapest, dat sinds eenigen tijd in Hongarije de uitvoer bloeit van een eigen aardig produkt, n.l. de uitvoer van dwergen. De vraag ernaar, vooral uit Duitschland, is Zoo toegenomen, dat reeds gedacht wordt aan een organisatie voor dwergenuitvoer. De agenten van circus- en variétéondernemingen doen al het mogelijke om zich het benoodig- de „dwergenmateriaal" te verschaffen. In één gezin werden drie, geestelijk volkomen normale, dwergen door hen ontdekt, die voor drie jaren tegen een groot bedrag door de ouders verhuurd werden. Elders weer wer den vijf dwergen gevonden, in het geheel 20. TEGEN DE GEBOORTE-BEPERKING. De Italiaansche minister van binnen- landsche zaken Federzoni, heeft een speciale commissie benoemd, welke tot taak heeft de middelen te zoeken ter bestrijding van de geboortebeperking. Hij verklaarde „Wij moeten alle gevaarlijke theorieën onderdruk ken welke de moraliteit van ons volk kun nen schaden. De fascistische partij zal door een krachtige actie iedere beweging in dien geest bestrijden." FABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een particuliere fabriek van ontplofbare stoffen nabij Saloniki is door een explosie totaal vernield. Er werden vijf personen ge dood en velen gewond. DE NALEVING DER DRANKWET. Kapitein Robert Pamphlet van de schoe ner „Pescawha" uit Vancouver is door de rechtbank te Portland (Oregon) wegens met de handen op den rug. Met welgevallen ademde hij de frissche lucht in. Zouden zijne ouders en grootouders en overgrootouders, die vóór hem hier woon den, ook zoo in dezelfde deur hebben ge staan, om van den heerlijken lente-avond te genieten? Hij floot de melodie van een landelijken dans. „Eén moet toch den moed hebben, om met dat oude bijgeloof te breken. Eén moet toch de eerste zijn," zoo mompelde hij. „Maar zóó is het altijd. Niemand wil dc eerste zijn. Iedereen lacht om den 'dwazen vloek, die in die oude oorkonde is genoemd, en toch vreest iedereen daarvoor, alsof dat papier leefde. Zij beschouwen dat papier als iets onaantastbaars, en zij vernietigen liever een menschenleven dan zulk een stuk papier." Opeens stond Herbert met zijn korte pijp in den mond achter hem en vroeg: „Meester, hoe oud zijt gij vandaag ge worden?" „Veertig jaar," antwoordde Hendrik He gemeister kortaf., „Ik dank u. Ik was het vergeten. Ik wil de het alleen maar nauwkeurig weten," zei Herbert. „Waarom?" „Omdat er nog geschreven staat: „Hij, die tot het geslacht der Hegemeisters be hoort, mag zijn veertigste levensjaar niet overschrijden, zonder tenminste éénmaal zijn plicht als drager van een gewijd en er- overtreding der drankwet veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 5000 dollar boete. Onder zeer bizondere omstandighe den was zijn schip in Februari van het vorig jaar binnen de 12-mijlgrens in beslag geno men. De Amerikaansche vrachtboot Caoba uit Columbia Bar verkeerde in nood, de „Prescawha" snelde haar te hulp, zonder daarbij rekening te houden met de 12-mijIs grens, en redde met groot gevaar de beman ning, Zoodra dit was geschied, naderde een regeeringsvaartuig en legde beslag op de „Pescawha". De kapitein werd tegen een borgstelling van 10.000 dollar op vrije voe- voeten gelaten. Hij zal tegen het vonnis in hooger beroep gaan. EEN BOER-OUDSTRIJDE R OVER LEDEN. De uit den Boerenoorlog bekende vete- aan Visser, die sedert zijn verbanning uit Zuid-Afrika in New Jersey woonde, is aan een hartkwaal overleden gedurende het ver kenen van hulp bij een brand in een dorp. (Naar men zich herinnert had de Britsche regeering Visser onlangs vergunning ver leend naar Zuid-Afrika terug te keeren.) In de April aflevering van het maandblad van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" treffen wij allereerst aan een oosom- ming van wat de Vereeniging in de laatste maand deed, waaruit blijkt, dat met mede werking van verschillende Kamers van Koop handel en Fabrieken verscheidene personen in de gelegenheid gesteld zijn geworden ken nis te nemen van model blikverpakkingen, zooals deze voor verzending naar de tropen in aanmerking komen, welke modellen thans zijn opgesteld op het secretariaat der Vereeni ging. Verder wordt in het overzicht vermeld dat van 8 tot en met 10 April jJ. in samenwerking met den Rijksnijverheidsvoorlichtingsdienst en het Bestuur van de Middelbaar Technische School te Leeuwarden, aldaar een beperkt aantal Nederlandsche fabrikanten in de gele genheid gesteld is geworden de werkwijze en het gebruik van door hen vervaardigde ar tikelen voor vakmenschen te demonstreeren. Verder vinden wij in dit overzicht een ver slag uitgebracht omtrent de zeer krachtige ontwikkeling van c(e industrieele filmafdee- ing van de Vereeniging, terwijl overigens uit deze opsomming blijkt, dat de Vereeniging krachtig en op veelzijdig gebied werkzaam is. „Waakt Nederlanders, wa kt" bevat een overzicht omtrent publicaties, welke van de Regeering zijn uitgegaan met het doel het gebruik van het Nederlandsch fabrikaat te bevorderen. De schrijver van dit artikel, de heer Meijer de Vries, knoopt aan deze publi caties belangwekkende beschouwingen vast. De in deze aflevering opgenomen lijst van industrieele films, ter beschikking staande van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", toont dat het filmarchief van de Ver eeniging een omvangrijken omvang heeft verkregen en dat met behulp van deze films een zeer veelzijdig beeld kan worden gegeven van wat Nederland op industrieel gebied vermag. Tenslotte zij nog de aandacht gevestigd op de geregelde rubrieken, zooals „Export", welke een opgave bevat van adressen van handelaren over de geheele wereld verspreid, welke in aanraking wen schen te komen met Nederlandsche expor- teerende fabrikanten. „Arbeidsbemiddeling", ten doel hebbende bemiddelend op te treden ten aanzien van die betrekkingen, voor welke men zich niet tot Arbeidsbeurzen kan wenden, dus voor leidende posities, en „Contrólemerk", bevattende een opgave van fabrikanten, welke vergunning hebben verkregen tot het voeren van het Nationali- teitskenmerk V.N.F. ten bewijze dat hun artikelen Nederlandsch fabrikaat zijn. Donderdag is te Hoek van Holland via Southampton uit Zuid-Afrika aangekomen het stoomschip „Edda", met een lading van 50.000 kisten Zuid-Afrikaansche fruit, be stemd voor Rotterdam, dat de importhaven van Zuid-Afrika voor het vasteland is ge worden. Vroeger geschiedde die verzending immers via Londen en in zeer kleine hoe veelheden. Overlading en verscheping kwa men de kwaliteit der vruchten niet ten goede. Met de uitzondering van een schip met bananen, dat het vorige jaar hier te lande uit Zuid-Amerika aankwam, is dit de eerste keer, dat een schip uitsluitend voor zachte vruchten ingericht en uitsluitend daarmede bevracht uit het Zuiden is gekomen. Sinaas-appelen zijn natuurlijk al eerder op deze wijze ver scheept. Verleden jaar nog kwam er een schip hier uit Zuid-Afrika aan, dat uitsluitend met sinaasappelen bevracht was. Doch isinaas- appels hebben een gansch andere tempera tuur noodig, dan zachte vruchten, en slechts na langdurige proefneming heeft men_ in Zuid-Afrika over de behpeften dezer laatste zekerheid kunnen krijgen. Het sinaasappel-seizoen in Zuid-Afrika duurt van Juni tot December, als wanneer er geen andere ter Europeesche markt kunnen komen. En dit wordt dan van De cember tot eind April gevolgd door het sei zoen der zachte vruchten. Vrijwel doorloo pend kan Zuid-Afrika zoodoende de Euro peesche markt voorzien. Zuid-Afrika ver trouwt, dat Nederland op prijs zal stellen, dat Rotterdam werd uitgekozen tot invoer haven voor geheel Europa van zulk een be langrijke productie. De „Edda" is speciaal voor het vruchten- vervoer gecharterd door 80 pCt. der Zuid- Afrikaansche verbouwers, die zich georgani seerd hebben tot een coöperatieve fruitbeurs. Deze heeft in Londen haar vertegenwoordi- ger, welke zorgt voor het noodige advertee- ren, en ook in het algemeen op het behande- DINSDAG 27 APRIL. Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieber. 6,307.30 Engelsche les door den heer Fred. Fry 7.45 en 10.00 Persberichten 8.10 R.-K. Radio-Omroep. Spreker Z.Ew. Pater W. Molenaar M.S.C., te Sittard, over „De Katholieke Drankbestrijding". Mede werking van den WelEd. heer P. Thissen, tenor, te Rumpen (Limb.) en het H. D. O.- orkest. o. 1. v. Fr. Lupgens: 1. Recit. en. aria uit „Die Schöpfung", HandeL ..Und Gott schuf den Menschen". 2, Recit. en aria uit „Joseph", Méhul. „Vainement Pha- raon'\ 3. Aria uit „Der Messias" Handel. „Er weidet seine Heerde". 4. La donne mobile uit „Rigolétto", Verdi, Daventry, 1600 M. 10.20—12.20 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, ba riton, viool) 12.201.20 Lunchmuziek. 2.35 Lezing: „Elementary music and musi cal apprecestion' 3.20 Lezing: „The pros and cons of the car" 3.35 Orkestmu ziek 4.05 Kinderuurtje 4.50 Lezing: Dow we know how to proncunse English? 5.20 Dansmuziek 6.20 Tijdsein, wcer- ber., nieuws, Fransche lezi- 6.45 Piano composities van Bach 7.25 Programma door De Roosters 8.20 Speech door Lloyd George, a. h. loe diner van de Lon don Head Teachter s association 8.40 Orkestconcert. 8.50 Weerber., nieuws. 9 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.20 Orkestmuziek. F. Tittertton, tenor. 9.5011.20 Dansmuziek. irys „Radio-Paris'', 1750 M. 11.50 Con cert Lucien Paris, piano, viool, cello. 4.05 Solistenconcert. 7.35 Engelsche les. 8.05 Concert „Radio art et pensée. 'nigswusterfcausen, 1300 M. 7.50 Rokokw A. Ehlers-Cembalo. R. Langer-declamatie. E. Prill-fluit. E. v. Catopol-sopraan. 9.5011.20 Dansmuziek, ussel, 264 M. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. Orkest en Rubeau, tenor. 7.50 Lezing: Les tresors d'art de Bruxelles (Les musées). 8.30 Concert. 9.20 Nieuwsber. unster, 410 M. 12.351.50 Coneert. 3.505.20 Kamermuziek' van Mendelssohn, door strijkkwartet. 5.20 Lezing: Tier- leben im hohen Norden. 5.50 Lezing. 6.207 Italiaansche les. 7.20 Spaan sche les. 8.05 Lezing. 8.35 Spa- n- sche avond. Spaansche muziek en zang. Tot slot „A loc toros", stierkamp. len der vruchten toezicht houdt, alsmede eventueele klachten in ontvangst neemt. Zulk toezicht wordt trouwens ook in Zuid-Afrika reeds uitgeoefend van regeeringswege, een scherper toezicht dan in één der andere Do minions plaats vindt. Zeer hooge eischen worden gesteld zoowel aan de hoedanigheid als aan de grootte der vruchten. Winst 1925 542.300., dividend 10% en 20. per winstbewijs. Op de balans per 31 Dec. 1925 komen o.a, de volgende posten voor: Activa: onr. goed. mach. enz. 4.862.348 3.313.834), kassa 84 335 53.257), ban ken 155.675 493.441), goederen 2.238.431 2.404.503), debiteuren 334.132 408.239), bizonder debiteuren 1.725.340 fondsenrek. 853.581 stat. onder panden 61.000 (als v. j.), totaal 10.325.959 6.738.276). Passiva: aand.kap. 3.000.000 (als v. j.), 50Q0 winstbew. P. M. (als v. j.), statutaire reserve 237.933 205.000), speciale re serve 500.000 (als v. j.), res. v, diverse be langen 121.953 128.469), le 6% hyp. obl. leening 4.000.00Ö, prolongatie o/g 400.000 c-editeuren 955.890 834.807), per- soneelfonds 365.545 326.900), stat. pand gevers 61.000 (als v. j.), saldo Ao. Po. 121.299, winst over het boekjaar 1925 542.300 (v. j. 651.444). Blijkens de winst- en verliesrekening be draagt de bruto-winst ƒ3.342.431 (ƒ3.106.275). Hiertoe dragen bij goederen 3.085.185 2.936.067) en diverse baten 257.245 170.207). In mindering hiervan komen alg. onkosten 2.374.496 2.300.366), gereser veerde intrest obl. leening 60.000 emissiekosten 121.281 afschrijvingen f 123.053 147.234), winst incl. saldo Ao. Po. 663.600 658.673). Voorgesteld zal worden een dividend van 10 (als y. j.) en 20 (als v. j.) per winst bewijs. Op 5 en 6 Juli a.s. wordt in het gebouw „Veritas" te Den Haag het Congres gehou den van den Ned. R. K. Politiebond „Sl. Michaël" en waarbij de afdeeling Den Haag haar tweede lustrum feestelijk zal vieren. Op 7 Juli wordt 's morgens o:n 8 uur in de Paschaliskerk de Pontificale H Mis op gedragen door Zijne Exc den Pauselijken Nuntius. Vóór deze H. Mis generale H. Communie der Congressisten. 's Avonds om 8 uur feestvergadériag in den Dierentuin. De agenda voor het Congres vermeldt o.m. verkiezing van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding. Voorstellen ter behandeling zijn ingeko men van de afdeelingen: Bergen-op-Zoom, Sittard, Bergen en omgeving, Schiedam, Rotterdam en Venlo. felijk ambt te hebben vervuld, en de echt genoot van een vrouw van onbesproken ge drag le zijn geworden." „Zijt gij krankzinnig geworden?" vroeg Hegemeister met woesten lach. „Waarom komt gij mij juist vandaag met al die oude bakersprookjes lastig vallen?" „Omdat het nu de juiste tijd daarvoor is, meester, en omdat niet alleen die oude spreuken u dat zeggen,-maar ook uw ge heele wezen, al uw denken?' Hegemeister beet zich op de lippen. „Dwaas," antwoordde hij. „Allen ont vlieden mij immers." „Ja, ik weet wel, wat gij bedoelt," ant- woorde de knecht, terwijl hij zijn pijp uit klopte „Maar uw voorouders hebben het toch maar klaar gespeeld, een vrouw te vinden. En zij zouden er tien voor een heb ben gevonden. Men moet het maar slim weten aan te leggen. Maar uw vader heeft het toch anders aangelegd dan uw grootva der, Uw mejeder heeft tot aan haar dood in de meening verkeerd, dat hij de Belgische Gezant was. Zóó voornaam was zijn uiter lijke verschijning, en hij had fijne handen als die van een hoveling. Nooit heeft zijn vrouw vermoed, wel werk die handen aj verricht hadden." „Zwijg!" zei Hegemeister, met afgewend gelaat. „Hij verstond de kunst om te leven," vervolgde de knecht, zonder zich in het minst van zijn stuk te laten brengen, „en ik geef u den raad om ook te leven en te ge nieten, en daar die oude geschriften nu juist op u toepasselijk zijn, moet gij daar naar handelen. O, ik meen het zoo goed met u, meester. Neem toch een voorbeeld aan uw vader, ga cn zoek wat gij noodig hebt, om van het leven te genieten, en wat wij betreft moogt gij het menschdom bedriegen want de menschen verdienen niet beter, zij die iemand durven te verachten om het ambt, dat hij uitoefent. Ga ver van hier, waar niemand u kent." ..En waar niemand de kinderen van mij afhoudt," vulde Hegemeistér aan. „Gij ge lijkt op den Satan, beste Herbert, en ge zoudt eigenlijk verdienen met een steen aan den hals in het diepst van den Rijn tc worden geworpen." „En toch heeft mij nog niemand daarin geworpen," zei Herbert lachend. „Uw va der had spoedig begrepen, wat hij aan mij had. Ik acht een menschenleven niet van zooveel gewicht als anderen en daarom was ik juist geschikt voor den dienst in uw huis en daarom heb ik zooveel geslachten overleefd. En mijn laatste wijsheid is voor u, en die duldt niet, dat gij den stam, waar uit gij zijt ontsproten, laat ontaarden." „Van waar komt toch dat gedruisch," vroeg Hegemeister, terwijl hij naar buiten zaft. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7