J Binneniandsch Nieuws. ENGD gflIEUWS De stoute streken van Boefie en Foelie, de rattenbengels. Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff. Dir.-gen. van den Landbouw. Een burgemeestersbenoeming. Strijd tegen parasieten der liefdadigheid. Accijns op den wijn Zwitsersche hotelgids. Zuiderzee-werken. Oproep voor de R. K. Hongaarsche studenten. UIT ONZE OOST. Om Atjeh tot rust te brengen. Een brief van M. Asz. de Ruyter „De menschelijke luipaarden." 82 sis zij verscheen en vluchtten ijlings het bosch in. Op haar tocht was zij vergezeld door een zwarten kok, een zwarten bediende en een zwarten tolk-en-gids, die slechts in het don ker kon zien. Een aardig geschenk voor Borculo. De Utrechtsche insluiper gepakt. Een brutale kerel. Overreden en gedood. Verdronken. Het paard dat niet voort wilde. Willem Snelders ter beschikking der justitie gesteld De doodende stroom. Fooi-vrijheid in de hotels. Een zwakke brug. Uit den trein gevallen. Hotel Coops te Neede afgebrand. De fraude ter secretarie te Webl. Doodelijk ongeval te Rotterdam Ontrouw kassier gearresteerd. Bliksem ingeslagen. LEGER EN VLOOT. Voor betere toestanden van oud-militairen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De bloembollententoonstelling te Alphen aan den Rijn. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Wordt in Mei verwacht. Onze gezant te Washington, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, benoemd gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, wordt, naar het Hbld. verneemt, in de tweede helft van Mei hier te lande verwacht. Minister Kan prefereert een Commissie Van advies. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zegt de minister o.a., dat hij er toe overhelt het ambt van directeur-generaal van den Land bouw niet te herstellen. Hij geeft aanvanke lijk de voorkeur aan de instelling van een vaste commissie van advies voor land- en tuinoouwaangelegenheden. Dit denkbeeld is aan de groote organisaties voorgelegd. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1927 zal, naar de minister zich vleit, de zaak beslist kunnen worden. Tot burgemeester van de gemeente Goor is benoemd het s.-d. Tweede-Kamerlid W. van der Sluis te Almelo. Het antwoord der regeering. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de beörooting van Binnenlandsche Zaken, zegt de minister met betrekking tot het tegen gaan van misbruiken bij openbare inzame lingen het volgende: De vraag, of en zoo ja. welke maatregelen van regeeringswege zouden kunnen worden getroffen, ten einde misbruiken bij openbare inzamelingen tegen te gaan, heeft reeds de aandacht van den minister. Hij zal gaarne overwegen in hoeverre het denkbeeld, om voortaan het plaatsen van oproepingen in de nieuwsbladen, of het verspreiden van circulaires ter verkrijging van geldelijken steun voor liefdadige doeleinden afhankelijk te doen stellen van een vergunning, voor verwezenlijking vatbaar is, c.q. of de geheele materie bij de wet ware te regelen. Omtrent een en ander zal het advies van ae Armenccmmissie worden ingewonnen; vowts zal de minister te dezer zake met zijn ambtgenoot van Justitie in overleg tre den. Verschenen is het voorloopij* verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den ..ccijns op den wijn. In overgroote meerderheid bleek bij de vaste commissie voor belastingen tegen dit wetsontwerp ernstig bezwaar te bestaan. Zij wees er op dat het ontwerp is gebaseerd op de onderstelling dat de wijnen, welke het bier betreft, worden gebezigd tot het op groote schaal plegen van vervalschingen en beurog. Dat in normale omstandigheden vruchtenwijn in noemenswaardige mate zou worden gebezigd voor het versnijden van buitenlandschen wijn, is niet waarschijnlijk. Daarvoor toch schijnen de productiekosten ie hoog. Voor zoover in het belang van den con sument tegen vervalsching zou moeten wor den 'ewaakt, zou dit behooren te geschie den door het treffen van maatregelen krach tens de Warenwet 1919. De invoering van een nieuwe acciinsheffing is hiervoor aller minst het geëigende middel. Een ernstig nadeel is ook, dat de voor gestelde bepalingen in feite beteekenen een bescherming van het buitenlandsch product. - Een kleine minderheid der commissie ga." te kennen, t. a. v. dit wetsontwerp thans nog geen stellig uitspraak te kunnen doen. Zij wenschte haar oordeel voor te behou den, totdat de regeering" nadere gegevens heeft verstrekt. Deze gids bevat in overzichtelijke volg orde in 5 talen de prijsopgaven van circa 1600 hotels, pensions en kurhuizen in Zwit serland. verder allerlei nuttige wenken, een hoteltelegramsleutel voor kamerbestellingen, badplaats en sportlijsten, enz. Dit handige boekje is bij de verkeers- en reisbureaux, bij de Zwitsersche consuls in den Haag, Am sterdam en Rotterdam, alsook rechtstreeks bij den uitgever, de Zwitsersche hotelhou- dersbond. Centraalbureau in Bazel, gratis verkrijgbaar. Bezwaren tegen de wetsontwerpen. Met de wetsontwerpen tot wijziging van de wetten tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en tot instelling van een fonds ten behoeve daarvan, konden blijkens het voorloopig verslag verschillende leden der Eerste Kamer zich bezwaarlijk vereenigen. Het te verkrijgen voordeel zal volgens hen blijken veel te duur te zijn gekocht. Daar het bij deze ontwerpen in zekeren zin gaat om de definitieve beslissing over de al of niet uitvoering der Zuiderzeewerken, meenden zij met nadruk te moeten waarschuwen, en zij herinnerden aan het bekende spreek woord: „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald." Verscheidene andere leden juichten de in diening der ontwerpen toe. Zij achtten het dringend" gewenscht, de uit te voeren werken zoo spoedig mogelijk aan te vatten, en zoo snel mogelijk tot een goed einde te brengen. Gevraagd werd echter of de minister voor nemens is, het vraagstuk der ontzilting op den in cultuur te brengen grond met spoed in studie te doen nemen. y Velen zijn er, die denken, dat alle lapden, door den laatsten wereldoorlog geteisterd, zich thans in zooverre hebben hersteld, dat zij den steun van het buitenland niet meer noodig hebben. Is dit in het algemeen waar, Hongarije maakt zeker een uitzondering. Het Hongarije van thans is niet meer het rijke Hongarije van weleer, wijl de groote bronnen van wel vaart bij het verdrag van Trianon zijn toe gewezen aan de randstaten van Hongarije Zoo is Hongarije arm geworden en genood zaakt zich nog steeds tot het buitenland te richten, met een bede om hulp. Veel is reeds g- —an voor het Hong. kind. ook voor den long. student, de hoop van Hongarije's toe komst. Moge Holland, zoo hoogstaand, in de ba- oefening der christelijke charitas, zich niet blind staren op de hoogst ondankbare han delwijze van enkele Hongaren, die den naam en het belang van hun vaderland in den laat sten tijd zulk een groote schade hebben aan gebracht, maar blijvend dit in nood verkee- rend land steunen. Het landelijk comité der „Mensa Adalbertina", hetwelk nastreeft de leniging van den nood der R.-K. Hong. stu denten, richt zich hierbü tot alle katholieke Nederlander'- ie wil ter liefde Gods een R.-K. Hong. student in de gelegenheid stellen, zijn va cantia gedurende Juli en Augustus door te brengen in Holland? Zij, die er voor voelen, zulk een student gedurende genoemden tijd bij zich op te nemen of genegen zijn de heen- en terugreis van een student te bekostigen, worden dank baar uitgenoodigd hun naam en adres be kend te maken aan een van ondergeteeken- den die ook gaarne bereid zijn, nadere in lichtingen te verschaffen. Mogen velen zich aanmelden! Hoe zullen dan vele studenten, die in hun vaderland moeten bedelen om een maaltijd, lichamelijk sterker worden en meer in staat, hun moei lijke studies na zulk een vacantie ijverig voort te zetten. Het Ned. Comité der Studenten Hulpactie „Mensa Adalbertina": MGR. P. STROOMER. Deken van Amster dam, eere-voorzitter. BARONESSE M. v. WIJNBERGEN, pre sidente. Jansbuitensingel 25. Arnhem. JONKVR. J. v. RIJCKEVORSEL. secr- penningmeesteresse, Jansbuitensingel 25, Arnhem. BARONESSE v. HÖVELL TOT WES- TERFLIERDE KUIJPER, Eist. MEVR. HnERKENS THIJSSEN—VAN DER KUN, Plein 13, Haarlem. JONKVR. M. v. NISPEN TOT PAN- NERDEN. Zevenaar. J. J. A. KUILMAN, kapelaan, Jac. v. Lennepkade 211, Amsterdam. Nieuwe wegen en oude controleurs. Het A. I. D. verneemt uit Batavia nog, omtrent de bestuursconferentie, dat Gouver neur Goedhart aandrong op de uitvoering der wegenplannen, welke door den oud- gouverneur Hens zijn voorgesteld. De Re geering zal het volgende jaar een begin ma ken met de uitvoering daarvan door den weg van Koetaraaja naar Meulaboh Zuid waarts door te trekken en voorts door den aanleg van een weg Meulaboh-Sigli te be ginnen, waarvoor in totaal 270.000 zal worden uitgetrokken. Voorts zullen enkele ouders controleurs ter beschikking gesteld worden van den gouverneur voor de opleiding van jonge, dus onervaren controleurs, wier plaatsing in een zelfstandige afdeeling ongewenscht geoor deeld wordt. Ter gelegenheid van den 250-jarigen sterfdag van Admiraal de Ruyter heeft de heer T. Vorstius te Wapenveld aan het Scheepvaart Museum ten geschenke ge geven een eigenhandig schrijven van den vlootvoogd, geschreven ter reede van Cadix op den 26sten Augustus 1657. Het schrijven is vooral daarom belangrijk, omdat het betrekking heeft op een voorval, dat in dien tijd veel stof deed opwaaien. De admiraal had n.l. in de Middellandsche Zee twee Fransche vrijbuiters genomen en den grootsten, de Regina, aan de Span jaarden verkocht... Een en ander was ons door de Franschen zeer kwalijk genomen allerlei verwikkelingen en represaillemaat regelen van beide zijden waren er het gevolg van en bij aankomst te Cadix op 21 Augustus 1657 ontving de Ruyter er het schrijven van Hunnen Hoogmogenden, inhoudende het bevel om de Regina zoo mogelijk weder van de Spanjaarden terug te bekomen en het schip daarna in een Franschen haven af te leveren. In zijn brief, welke thans in het Museum in een vitrine is uitgelegd, deelt de Ruyter in antwoord op deze order mede, bij den Spaanschen admiraal te Cadix de noodige stappen te hebben gedaan om de Regina terug te krijgen en daarin naar wensch te zijn geslaagd. Hij zegt verder het schip zoo spoedig mogelijk of naar Toulon, of naar La Rochelle te zullen zenden, „naer dat weer en windt sail willen dienen" De vlootvoogd gaat dan voort „lek wenste dat het all well in d'een ofte andere haven van Vrankryck lach, wandt het is zoo slecht alst well mach weesen, oock all hetgeen datter opstaet". Met dit argument verdedigt hij zich dan verder over den verkoop in zijn instructie staat toch vermeld, dat „soo wanneer de 'genomen) scheepen onbequaem souden zyn om naer het Vaderlandt gesonden te worden, men die alsdan aen de Meestbiedende soude verkoopen, soodat mv dunck. Haèr Ed. Mog. geen raeden hebben om hierover misnoeght te zyn Het is een aardig stuk, waarmede de heer Vorstius de verzameling van het Museum verrijkte, dat wel de lezing waard is. Moge zijn goede voorbeeld navolging vinden. Griezelig avontuur van Lady Dorothy Lady Dorothy Mills, een Engelsche da me, wier reislust haar tot dusver naar Tim- boektoe, Haïti en Koerdistan had gevoerd, is Woensdag te Londen teruggekeerd van een zevenweeksch uitstapje naar de binnen landen van Liberia, de negerrepubliek in West-Afrika. Aan een verslaggever van de „Daily Mail" vertelde lady Dorothy, dat zij niet alleen de eerste blanke vrouw was, die geheel Liberia doorkruiste, maar dat zij bovendien in vele streken de eerste blanke was, ooit door de inboorlingen aanschouwd. Vijf weken lang reisde-zij door een gebied, bewoond door Kannibalen, die een afkeer hebben van alle vleesch, tenzij het menschenvleesch is. Door welk wonder lady gespaard bleef, vertelde zij er niet bij. In de binnenlanden voer zij voort, heerscht een vreeselijke genootschap, ge naamd „De Menschelijke Luipaarden". De leden daarvan vermommen zich zóó, dat zij er zeer luipaardachtig uitzien. Op hun rug hangen zij geel vlechtwerk, waar door hun zwarte huid rocfdierachtig vlekt De borst wordt wit geschilderd, aan de handen dragen de heeren ijzeren klauwen en zij bootsen met zorg den gang en het gegrom der wilde beesten na. De leden van dit genootschap liggen den heelen dag te wachten tot iemand in hun buurt komt, die dan wordt doodgeslagen en opgegeten. Ook boven het opeten van hun naaste familie achten zij zich niet ver heven. Op een strook van 30 K. M. breedte langs de kust na, is geheel Liberia oerwoud, vochtig en heet en, vol prachtige orchideeën en vlin ders. Dagenlang zag lady Dorothy den hemel bijna niet. Vele inboorlingen schrokken danig M De heer H. F. Onderwater te Dordrecht zal dezer dagen aan het gemeentebestuur van Borculo een eigenaardig geschenk aanbieden ter plaatsing in het raadhuis aldaar als een herinnering aan de stormramp, die het vorige jaar die stad heeft geteisterd. Tijdens de ramp in den omtrek van Bor culo vertoevende, heeft de heer O. een bezoek gebracht aan de geteisterde stad en op zijn verzoek is hem toen afgestaan een stuk van een eiken bint uit den neergestorten kerk toren. Van dat stuk eikenhout heeft de heer O. nu een gedenkzuil gemaakt een voet stuk, waarvan de vier zijden bevatten het nrtret van Borculo's burgemeester jhr. de "~uralt, het wapen der stad, een dankbetui ging der burgerij voor de betoonde hulp en den datum. Op het voetstuk staat een draaibare zuil. waarop de kunstzinnige 79-jarigf een sym bolische voorstelling van de ramp heeft ge beeldhouwd een weg met vernielde boomen, bliksemstralen uit donkere wolken, een brie send paard bereden door een amazone met vliegende haren de tweede zijde der vier kante zui! vertoont de kerk als ruïne de derde kant stelt de verdere gevolgen van het woeden der elementen voor vernielde boo men, door de lucht vliegende takken, enz., en het vierde geeft ook symboliek van den angst der burgerij een man, die een vrouw traclit te beschermen tegen het naderend ge weld daarboven een zeis, die alles weg maait een kruis, dat bedoelt weer te geven het geloof, dat geen houvast meer heeft en boven alles het alziend oog, dat vertolkt, hoe bij alle rampen en tegenspoed toch een licht punt te zien is. De heer Onderwater heeft eenige maanden aan het stuk gewerkt en hij heeft nu de vol doening, dat het van verschillende zijden een gunstige beoordeeling heeft gevonden. Zooals wij reeds meermalen hebben be richt, hebben er in de laatste maanden in Utrecht in verschillende deelen van de stad talrijke insluipingen plaats gehad, waarbij de dader alleen geld meenam, doch geen sieraden of andere dingen van waarde. Woensdagnacht is in de Willem van No- straat op dergelijke manier ingeslopen. Eerst werd het ruitje van de deur ingedrukt, waarna de deurknip opengeschoven kon worden. De bewoner van het perceel, die aanwezig was, bemerkte dit, en zag iemand de vlucht ne men. Hij kon de politie een vrij nauwkeurig signalement opgeven. Met de aldus verkregen inlichtingen is de politie er in geslaagd, een 36-jarigen tim merman, te Utrecht woonachtig, aan te houden. 'Hoewel men nog niet voldoende aanwijzingen heeft, is de politie er toch van overtuigd, in hem Je juiste persoon gepakt te hebben. De aangehoudene heeft reeds eenige vonnissen wegens dergelijke misdrij ven achter den rug. Op het dak van het vrachtgoederenbureau der Nederl. Spoorwegen te Leeuwarden was een loodgieter aan werk. Een kar met eenige gereedschappen stond beneden te wachten. Ieder, die den man daar ijverig bezig zag, dacht natuurlijk, dat hij daar werkte, in opdracht van den betrokken op zichter, en men liet den man rustig zijn gang gaan. Groote stukken lood werden onder groot geraas van het dak gescheurd en op de kar geladen. Met een flinke partij lood reed de man tenslotte weg. Een paar rechercheurs, die later den man met al z'n lood door de' stad zagen schuiven, keken elkaar eens aan. De voerman was hun niet geheel onbekend. Ze hielden hem aan en nu bleek al gauw, meldt het „L. Nbld.", dat de zaak niet zui ver was. De rechercheurs stelden een on derzoek in en hoorden, dat niemand op. dracht had gegeven tot herstel van 't dak en dat dus de aangehoudene op klaarlichten dag een brutalen diefstal had gepleegd. De man, de 34-jarige P. van D., heeft nog meer looddiefstallen op zijn geweten. De rechercheurs berekenden, dat hij den laat sten tijd minstens een 4 a 500 kilo van dit goedje gestolen heeft. Bij het oversteken van den weg is Zater dagmiddag omstreeks 3 uur op de Westlaan te Pijnacker nabij de ouderlijke woning het 9-jarig zoontje van den heer C. Koster door een auto overreden. Het ventje kreeg een wiel over het hoofd en is eenige oogen'blik- ken later aan de gevolgen overleden. Den autobestuurder treft geen schuld: Te Kerkrade is het eenigste zoontje van den heer G. onder de tram geraakt en over reden. Toen men het onder de raderen uit haalde, waren de levensgeesten geweken. Vrijdagmiddag is door onbekende oor zaak de 9-jarige A. S, wonende aan boord van een Rijnschip in de Waalhaven te Rot terdam overboord geslagen. Na ongeveer tien minuten werd de jongen opgehaald met de dreg. Kunstmatige ademhaling werd toegepast gedurende een uur. doch zonder resultaat. Het „Hbld." vertelt: „Of vue er nu lang of kort over spreken veranderd niets aan de zaak: het paard wou niet voort. Het stond Dinsdagmiddag in de Reguliersbreestraat voor een vrijwel ledigen wagen en verkoos ondanks vermaningen, vriendelijk toespreken, trekken aan toom en hoofdstel, niet vooruit te gaan. Een jonge man kwam met een handjevol klontjes aandragen. Geeft niets, zei de jon ge voerman, vele Regulieren hadden 't al met klontjes geprobeerd. Bles at de versna pering op, dankte met een vriendelijken blik uit zijn goedige paardenoogen, maar hij vol hardde in staan blijven. „Hai mot gesmeerd worden" zei een gijnige slagersjongen en klopte het paard op den hals: bles bleef staan. Een heer komt ook met klokjes naa- het paard toe, houdt een korte fluisterende toespraak tot het dier en pakt hem bij het hoofdstel bles blijft staan. Zijn ooren staan netjes rechtop, geen zweem van de ooren naar achteren gooien geen spoor van baloorigheidi Gemoedelijk, maar volhardend, weigert Bles vooruit te gaan. De jonge voerman is de wanhoop nabij, „Als ik maar durfde, dan kreeg ik hem wel vooruit." „Hoe dan?" vraagt een omstander. „Ik sloeg hem de beenen kapot!" „Nee, dat is geen werk," is de algemeene meening. En de jongen gevoelt dat wel en durft niet, waaruit blijkt, hoe de publieke opinie op zich zelf al voorkomend werkt te gen dierenmishanA hng. Maar toch is de aangroeiende menigte bel eens dat het paard vooruit moet Op voorstel van den jongen man wordt besloten, dat de voerman, het dier bij den teugel zal vasthouden en voorttrekken, ter- wijl anderen den wagen voortduwen tegen het achterdeel van het paard. Dit gaat te ver, vindt Bles en nu schopt hij achteruit. Niet naar mensc'hen, o heele- maa! niet, het is een humaan paard, maar te gen den wagen. Wat men ook probeert: het paard heeft panne, geestelijke panne wel te verstaan, en het gaat niet vooruit. Iedereen zint op een uitvinding. Men ziet aan een gymnasiast, dat hij op het punt staat voor te stellen het paard tot consul te be noemen, net als keizer Caligula eertijds deed, van tijd tot tijd klopt iemand bles op den hals, vermaant hem vriendelijk; bles blijft staan. Maar dan komt iemand op het denkbeeld: „umgekehrt is auch was wert". Het paard staat nu met het hoofd naar het Rembrandt- plein, het worde omgekeerd, stelt hij voor. En zoo geschiedt het. Bles laat zich vrijwil lig omwenden en zonder eenig spoor van verzet trekt hij den wagen voort. Zijn ge moedsbezwaren. tegen werken zijn vervallen. Wie zal zeggen waa-om hij niet naar het Rembrandtplein verk' <m te gaan? Heeft het dier daar misschien een onaangename her-, innering aan?" Willem Snelders. die bekend heeft, in het logement op de Noordermarkt te Am- steram, Nellie Wijker van het leven te heb ben beroofd, is thans ter beschikking van de justitie gesteld. Vrijdagmiddag is de 34-jarige P. C. S., cbef-electricien in een der onderafdeelingen van de N V. Philips gloeilampenfabriek te Emdhoven. tijdens de reparatie van een. hoogspanningsinrichting door een noodlottig toeval met den stroom in aanraking geko men. Alhoewel medische hulp onmiddellijk ter plaatse was, mocht 't niet meer gelukken dc levensgeesten op te wekken. Naar de „Chicago Tribune" meldt, heeft Int Internationaal Hotelhouderscongres te ?arijs besloten, het denkbeeld van „10 pet bol op de rekening" te laten varen en hef teven van fooien voor het personeel weer geheel aan de gasten over te laten. Vele hotelliers waren tot de overtuiging ?ekomen. dat ook in hotels, waar de 10 pet.- ïïgel werd verondersteld te gelden, de han ien toch werden uitgestoken. Enkele weken geleden had de stalen brug bij Bergen-cp-Zcom het onder de vracht eener vracht-auto begeven. Woensdag morgen zakte, naar de Volkskrant verneemt, een wagen, geladen met hout, weer dwars door den vloer der brug heen en werd het verkeer weer geruimén tijd gestremd. Dit is nu binnen een zeer kort tijdsver loop de derde maal dat deze brug in de hcofdverkeersweg naar Antwerpen bzwijkt, zoodat deugdelijke voorziening dringend ge- wenscht mag worden genoemd. Gisterenmiddag omstreeks hall één i,s een 9-jarig meisje, komende van Goes, onder de gemeente 's-Heer Arendskcrke uit den in vole vaart zijnden trein gevallen, doordat het portier plotseling openging. Het kind is, deerlijk aan het hoofd gewond, naar het zie kenhuis te Goes- overgebracht. Te Needc is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het bekende hotel-restaurant Coops totaal afgebrand. Tal van landbouwers gedupeerd. Omtrent de verduisteringen, gepleegd door K. T., ambtenaar ter secretarie te Wehl (Géld.), wordt nader gemeld, dat die ver duisteringen gepleegd zijn in zijn kwaliteit van agent eener spaarkas. Tal van landbou wers zijn gedupeerd. De gemeente is waar schijnlijk niet benadeeld. Omtrent de hoe grootheid van de zoekgebrachte gelden valt nog niets te zeggen. T. is naar Arnhem over gebracht. Conducteur aan station D. P. overreden. Zaterdagavnd had op het slation D. P. te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats. Toen de trein AmsterdamParijs om vijf voor chten het station binnenreed, en bijna tot stilstand was gekomen, sprong de hoofd conducteur H. Goedbloed, uit Roosendaal, uit den trein. De man gleeduit, viel achter over en scroot tusscnen het perron en een personenrijtuig. Met het hoofd kwam hij onder een der wielen terecht, dat Herin over den hals ging. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is overgebracht naar het Zieken huis te Rotteram. Door de recherche te Rotterdam is aan gehouden de 24-jarige kassier D. van J. uit Rijsdijk, die ten nadeele van een stoom bootonderneming aan de Leuveraven pl.m. 5000 aan vrachtgeld heeft verduisterd. De man heeft het geld bij kleirie bedragen van den walbaas en van agentschappen van de ondernemingen ontvangen en niet ver antwoord. Boerderij afgebrand. Bij den landbouwer Koops te Loenen, gemeente Apeldoorn, sloeg Zaterdagmiddag om halfvicr tijdens een hevig onweder de bliksem in. De geheele boerenbehuizing ging in vlammen op. Actie der samenwerkende bonden. Het comité van actie der samenwerkende bonden van oud-mil.tairen van Land- en Zeemacht en Koloniën, heeft in verband met het feit, dat eerstdaags in de Tweede Kamer in behandeling zal komen een in 1925 ingediende motie van den heer Dresselhuys, uitsprekende, dat thans maatregelen moe ten worden gencmen om te geraken tot verbetering van de toestanden der oud- gepensionneerden en hun weduwen en wee zen. een uitvoerig adres tot de Volksver tegenwoordiging gericht, in welk geschrift nog eens een zakelijk overzicht gegeven wordt van de motieven, waarop het stand punt, ingenomen door het comité, steunt en dat, naar de meening van het comité, be hoort te leiden tot een algeheele herziening der pensionbijdragen van de voor 1 Ja nuari 1918 gepensienneerde militairen van land- en zeemacht en hun weduwen en weezen, tot de bedragen, die volgens de thans vigeerende militaire pensioenen en de weduwen-wetten kunnen worden be reikt, met opneming in de laatst genoemde wetten van de voor de inwerkingtreding der militaire pensioenwetten 1909 in dienst gehuwde weduwen van overleden of reeds gepensionneerde militairen van die takffen van den staatsdienst. De afdeeling Amsterdam van den Alg. Mil. Pensicenbond nam een motie aan, waarin o. m. het hoofdbestuur werd opge dragen met alle ten dienste staande mid delen op de meest scherpe en krachtige wijze actie te voeren voor liet verkrijgen van een rechtvaardige en billijke herzie ning van de pensicenen der oud-gepension- neerden en hunne weduwen. Aan dc in Augustus te Alphen a/'R. te houden Bloemententoonstelling is uitbrei ding gegeven door een afdeeling voor groenten en fruit. LEEUWARDEN, 23 April. Boter. Aan voer 92/3 en 122/6 v. Mijn hoogste prijs 1.92, middenprijs 1.89, laagste 1.72. Veiling hoogste prijs 1.80, laagste 1.59. Noteering van de commissie 1.89. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) 1.91. Kaas. Sleutel kaas 0.160.47, Nagelkaas 0.100.32, Goudsche 0.080.67, Edam mer 0.270.68. Aanvoer 49.858 kg. NORG, 22 April. (Jaarmarkt). Op de jaarmarkt waren aangevoerd 400 paarden, 130 koeien, 60 biggen. Luxe paarden 475 575, werkpaarden 200450, twenters 150 300, enters 75250, hitten f 75225, melk- en neurende koeien 34Ó400, id. vaarzen 200300, guste koeien 180280, pinken 90160, biggen ƒ3 per week. Han del tamelijk. SCHAGEN, 22 April. Eierenveiling. Aanvoer 57.839 kippeneieren, bruine 5.40 6.20, witte 4.406 11.951 eenden-5.30 5.70 118 kalkoen-/6—7. ZWOLL.E, 23 April. Boter. Aangevoerd 70/8 v. 15 6 en 170 stukken, samen 1635 kg. Prijzen per 1/8 v. 3538 per kg. 1.90 2.10. Vee. Aangevoerd 1409 runderen, 291 gras kalveren, 182 nuchtere kalveren, 51 schapen, 63 lammeren, 140 varkens en 911 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.80 1.05, idem kalveren 1.151.60, id. varkens 0.780.82 per kg schape t 2248. De handel in jonge neurende koeien, verse h gekalfde koeien en vaarzen was redelijk in vet vee, stieren en kalveren iets beter, prijzen niet hooger weidevee met grooten aanvoer, handel in mindere soorten slecht, HOORN, 24 April. (Beurs Parkzaal) Gra nen. Rogge f 1012, tarwe f 1317, gerst f 1213, haver f 1113 per 100 Kg. brui ne boonen f 1422 per HL; mosterdzaad f 36 per 70 Kg.; karwijzaad f 12, maanzaad f 3639 per 50 Kg. HOORN, 24 April. Vee. Aanvoer 1 vette koe f 400, 6 graskalveren f 100150, 5 nuchtere kalveren f718, 3 zeugen f 100 150, 18 schrammen f2545, 251 biggen f 2032, 175 schapen f 4050, lammeren f 3442, 2 geiten f 1016, 3 paarden f 170 240. Handel goed. AMSTERDAM, 24 April. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgeb. expl. De Jong Koene) Aardbeien f 1.401.90, specieboonen f 0.85 0.90 per pond; asperges (dik wit) f 0.78 0.92, id. (dik blauw) f 0.580.64, idem (dun wit) f 0.420.48, id. (dun blauw) f 0.280.32 per bos; sla I f 6.808.40, id. II f 3.805.20 per 100 krop; spinazie f 5 8, postelein f 2638 per krop; spinazie f 5 8, postelein f 2638 per 100 Kg., bloem kool extra f42—48, id. I f 28—36, id. II f 1420 per 100 stuks; rabarber f 1222 per 100 bos; Hollandsch witlof f 4048 per 100 Kg. Bloemen Rozen: Hadley f 1319, Kei zerin f711, Sunburst f6.509, Colum bia f7—10, Ophelia f7—10, Cordes f8— 11 per 100 stuks; seringen f 22—34, viclie ren f 1216 per 100 tak lathyrus f 2 2.70, anemonen fulgens f 0.701.20, ane monen fulgens f 0.701.20, anemonen caen f 2.203.50, Am. anjers f 912, tulpen f 34.50, callas f 1828 per 100 stuks; snij- groen f 49 per 100 rank. Potplanten: Azalea's f 23.80, idem II f 0.80—1.60, hortensia's I f 1.50—2.75, id. II f 0.401.20, cineraria's f 0.220.45, cal- seolaria's f 0.280.45, primula's f 0.250.42, coleus f 0.250.38, genista's f 0.450.85, zonalen crampels f 0.180.22, id. Rubin f 0.18—0.23, id. Jean Mallare f 0.20—0.22 kentia's f 23.20, aurancaria's f 1.202.40, (groot) idem f 0.600.90 (klein) per stuk. ALKMAAR, 24 April. Vee. Aanvoer 17 paarden f 150325, 84 koeien f 300425, 246 nuchtere kalveren f924, 185 schapen' f 3242, 47 lammeren f 1422, 20 magere varkens f 3844, 182 biggen f 2430, 25 bokken en geiten f 418, kleine id. f 2 3.50. Boter per 0.5 Kg. f0.650.92i Eieren per 100 stuks f 56. AMSTERDAM, 24 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knöop.) Zeeuwsche Bonte f 4.404.80, id. Blauwe f 3.804.20, id. Eigenheimers f 2.602.70, id. Bravo's f 3.253.50, id. Roode Star f 2.402.60, id. Rood Bonten f 3.503.60 Friesche Bor- gers f 2.102.50, id. Blauwe f 44.50, Bra vo's f 3.15—3.30, Roode Bonten f 3.403:60; Noord Hollandsche Blauwe f 2.40—2.60 Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1.251.40, id. blauwe Poters f 1.251.40, id. bonte Po ters f 1.251.40 Anna Pauwlowna Zand- aardappelen f 4.50 Drentsche Eigenheimers f 1.251.30 per hl. Winter Malta-aardappe len f 68, Zomer Malta-aardappelen f 16 17 p. 100 kg. DELFT, 24 April. Kaas. Aangevoerd 15 stapels Komijnekaas, f 0.470.68 per kg. UTRECHT, 24 April. Vee. Aangevoerd waren 1400 stuks. Handel matig. Prijzen wa- 1 ren stieren f 120320, kalfvaarzen f 170 300, pinken f 100160, melkkoeien f 250 420, kalfkoeien f 270450, vaarskoeien f 170 320, magere kalveren f nuchtere kalveren f 712 magere varkens f tO60, biggen f 1330, magere schapen f 2836, lammeren f 12—18. Grasboter f 1.051.10 per kg. Eieren f 41/-6. Kaas f 0,500.95 per kg. IJMUIDEN, 24 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtreilers en 9 loggers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.801, tongen f 2.351.90 per kg. Griet f 5719, gr. schol f 2917, md. schol f 27 f 16, zetschol f 31—26, kl. schol f 16—11, f 6.502.90, scharren f 9.505 per 50 kg. Roggen f 1911.50 per hoop. Vleet f 1.55 per stouk. Pieterman en Poon f 8. Gr. Schel- visch f 2822, md. schelvisch f 2518, k.md. schelvisch f 1612, kl. schelvisch f 12 8.50. f 106.50, kabeljauw f 5127, gr. gullen f 14.50—9.50, kl. gullen f 10—6.50, wijting f 4,402.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 24 April. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJ.K. 99 (Johanna Elisabeth) met f 2600 IJ.K. 58 (Amplitudo) met f 1575 IJ.K. 384 (Eriva) met f 2218 IJ K 46 (Hei- ga) met f 1378 IJ.K. 47 (Tubantia) met f 2181, IJ.K. 130 (Eendracht I) met f 2865 IJ.K. 432 (Raaf) met f 2129 K.W. 133 (Ro bert William) met f 2486 en de zeilloggers K.W. 152 (Agatha Maria) met f 225 K.W. 110 (Gijsbert Karei van Hogendorp) met f 310 K.W.173 (Minister Kuyper) met f 408 K.W. 166 (Nederland III) met f 391 K.W 53 (Jacoba) met f 214 K.W. 36 (Nederl?: V) met f 132 K.W. 62 (Concordia (Constat met f 136 K.W. 60 (Katwijk aan Zee V met f 103 en K.W. 105 (Kees) met f 279 aan besommine. 173. Eindelijk hield het on weer op en de avondzon brak nog even door de wolken. Boe fie en Foefie, bibberend van de kou, sloegen den weg naar de stad in. Zij liepen langs de tramrails, dat was de kortste weg. 174. Maar wat schrokken ze toen ze bij de beek kwamen, waarover de brug van de tram lag. Want de beek was door de stortregen en den storm zóó ge zwollen, dat ze de brug groo- tendeels had weggeslagen. 175. Boefie en Foefie be dachten zich niet lang. Zwem men konden ze uitstekend en ze behoefden niet bang te zijn, dat hun klceren nat werden. Dus sprongen ze 'in de beek en zwom men naar den overkant. 176. Terwijl ze tegen den wal opklauterden, zei Boefie plotse, ling: Zeg, moet de laatste (ram naar Boschkoop niet gauw komen? Foefie zag zijn makker verbijsterd aan. Je hebt gelijk riep hij.... o, wat zou dat een vreeselijk ongeluk zijn!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8