Gemengd Nieuws. BINNENLANDSCH NIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 26 April 1926 Nu de Zuiderzee wordt drooggemaakt. Zilveren jubilé. St. Michaël. Onhandig autobestuurder. Geen welkome vreemdeling. INGEZONDEN. AND UIT DEN OMTREK. AMSTÉRDAMSCH NIEUWS. Aprilof de mislukte excursie. ZANDVOORT. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. 4 Ellen Key overleden. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. De Franschen nemen Soeëida. De onlusten in Calcutta. Litwinof over het Duitsch- Russisch verdrag. LAATSTE NIEUWS. De veencommissie voor Drente. Schip uitgebrand. Jongetje overreden. De stichting van een Romeinsch keizerrijk. De strijd om Peking. Sneeuwstormen in Frankrijk. Een cycloon in Italië. De besprekingen in Marokko. De regeling met de voormalige Duitsche vorstenhuizen. De bierstaking in Weenen en elders. Frankrijks onderhandelingen met de Riffs. KUNST EN KENNIS. Inhoud van tijdschriften. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De eiermarkt van Barneveld. Bijeenkomst der Ver. van Zuiderzee-gemeenten. Zaterdagmiddag werd in „Krasnapoiskij" te Amsterdam. de eerste jaarvergadering gehouden van de vereeniging van Zuider zee-gemeenten. De voorzitter, de burgemee ster van Edam, opende te 1 uur de bij eenkomst met een rede, waarin hij o.m, het volgende zeide: Verschillende gemeenten gaven te vorige jaar aan mijne uitno.odiging gehoor én in de eerste bijeenkomst op 14 Febr. 1925, werd besloten tot het constitueeren dezer vereeniging om de belangen der gemeenten, voor zoover deze verband houden met de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, gezamenlijk te blijven beharti gen. Als eerste werk heeft de commissie zich onledig gehouden met het ontwerpen van ben adres aan Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, Daarin werd o.m. ver zocht, ten spoedigste gelegenheid te geven tot het ontvangen van onderwijs aan vak scholen en onverwijld een regeling vast te stellen in zake de tegemoetkoming (schade loosstelling) en deze in geen geval te doen ap den voet van de kostwinnersvergoeding, en beoordeeling der tegemoetkoming door den burgemeester, van wien met recht ver wacht mag worden, zulks objectief te zul len doen; voorts de mogelijkheid om van de getroffen gemeenten eene bijdrage te vorderen, geheel uit het wetsvoorstel te lichten, en ten slotte in de wet vast te leggen, dat aan de gemeenten, die van de afsluiting de dupe worden en daarvan niets dan nadeel en achteruitgang ondervinden, :en bijdrage van Rijkswege zal worden ge geven. De commissie heeft ruimschoots gelegen- reid gekregen hare bezwaren ter kennis ran de Commissie van Rapporteurs te bren gen. Wat de visscherij betreft werd opge merkt. dat de waterverontreiniging op het Ysselmeer van invloed zal zijn, dat de visch, die uit het Ysselmeer naar Amsterdam ver voerd wordt, zal sterven en het gewenscht is, de visch in IJmuiden ie lossen. Er moet hulp geboden worden om een nieuw middel van bestaan te scheppen opdat daardoor gelegenheid wordt verkregen de schulden te betalen. Onze commissie heeft vervolgens het ontwerp van wet zoo gewijzigd, als naar hare meening wenschelijk was. In art, 1 wenschtc zij opneming van seizoenvisschers als belanghebbende}!; een nieuw artikel zou i.n uitzicht stellen tegemoetkoming aan de gemeenten wegens vermindering van in- komsten; de bijdragen door de gemeenten zouden vervallen; het ontvangen van land en tuinbouwonderwijs zou mogelijk wor den; de scholen zouden gevestigd worden in centra van de belanghebbende bevolking; voor credietverleening was eene andere re geling voorgesteld; de tegemoetkoming zou kunnen worden genoten door belangheb benden van 18 jaar en ouder. Onze leden weten, dat de wet, mede ten gevolge van hetgeen door ons en anderen is gedaan om verbetering te verkrijgen, niet ongewijzigd werd aangenomen. Den 15en Juni werd door ons een adres gezon den aan de Eerste Kamer, waarin werd ver zocht te bevorderen, dat de wet, desnoods partieel, ten spoedigste in werking zou tre den en dat ten spoedigste zou worden over gegaan tot samenstelling der in deze wet bedoelde Generale Commissie. In November werd door ons aan de leden mededeeling gevraagd van den omvang van het nadeel, dat reeds nu door bepaalde personen werd ondervonden als gevolg van de aanstaande afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. De gegevens, van dc verschillende gemeenten ontvangen, zijn door ons aan den minister gezonden. Bij de visschers bestaat een toestand van groote onzekerheid; zij weten niet, wat zij zullen beginnen. Men heeft hun gezegd; ,,de Zuiderzee wordt drooggemaakt, laat dus uw jongens een vak leeren." Enkelen hebben dit gedaan maar staan nu voor de kosten. Anderen wachten af. Er komt schaarschte aan knechts, waarvan loondruk het gevolg is. Scheepswerven etc. ondervinden van een en ander steeds moeilijkheden. Tot de vereeniging zijn thans toegetreden 31 gemeenten. Toch zal het gewenscht zijn, dat elk lid in eigen omgeving doet wat mo gelijk is, om gemeenten, die nog geen lid zijn, op te wekken, alsnog toe te treden. Nu de Generale Commissie is ingesteld en eenige artikelen der Zuiderzeesteunwet in werking zijn getreden, wenschen wij in het nieuwe jaar allereerst en allermeest on ze aandacht te schenken aan het onderwijs. Zoo spoedig zal de wet in haar geheel in werking moeten treden. Als een erkenning der Regeering van on ze vereeniging. meende spr. ten slotte zijn benoeming tot lid van den Zuiderzeeraad te mogen aanmerken. Op Zaterdag 1 Mei a.s. viert de heer W. Galesloot Czn, zijn zilveren jubileum als redacteur van het Centrum. Naar het „Centr." verneemt, komen de plaatselijke clubs van St. Michael op 8 Mei iii algemeene vergadering bijeen. .Het kind is behekst" en. „het spookt er". Als een loopend vuurtje ging het door het Noord-Limburgsche dorp Ottersum, dat het er in het woonhuis van zekeren S„ op het gehucht Ven niet pluis was. De dorpe lingen vertelden onomwonden aan allen, die cr ooren naar hadden, dat een tooverheks het pasgestorven kind van S. „behekst" had en dat de kleine tengevolge daarvan gestorven was. „Dat kind is behekst1*, zoo ging het van mond tot mond en de goede dorpsbewoners kregen bij de gedachte daaraan een rilling over hun lijf, want de heks is voor hen nog dat ongelukkig vrouwmensch, die een ge heimzinnige macht bezit en met den duivel gemeene zaak maakt. Verbittering wekte het dan ook ten opzichte van een vrouw, die haar tooverformule over het kind heette Uitgesproken te hebben. Men liet het echter niet alleen bij de „heks" zitten, nog een andere duivelsche geest liet men in de gesprekken onder het dak van S. verblijven, namelijk.... een spook. Menschen, die er van „wisten", had den vreemde dingen in en om zijn boerehuis waargenomen, 's Nachts, zoo tegen 't uur waarop de meeste menschen plegen te sla pen, moest er in de schuur met kettingen gerammeld "Zijn, een onzichtbare gedaante rondgeslopen hebben en zoo maar, zonder deur of raam te openen in en uit zijn gegaan. Secuur wisten de dorpelingen dat met een ijzig gezicht te verhalen zonder een spier in hun gelaat te vertrekken. Jammer echter bleken allen, wien we er naar vroegen, de feiten ^leen te weten van „hooren zeggen", maar het .geheimzinnige géval heette daarom niet minder waar te zijn. Zoo stonden de zaken, toen S., ten wiens huize men heks en spook met 'vereende krachten bezig liet, een advertentie in de „Maas en Niersbode" deed plaatsen, waarin hij den eersten den besten dorpeling een bedrag van 50 gulden uitloofde, die hem den persoon aanwees uit wiens mond het was gekomen, dat er in zijn woning „iets bijzonders" was voorgevallen, m.a.w. wie vertgld heeft, dat in het huis van S. genoem de geheimzinnige machten den boel op stel ten hadden gezet. Nu blijkt het heel moeilijk 1e zijn de(n) persoon te vinden, die het voor zijn hoofd wil nemen, dat er 's nachts bij S. met ket tingen gerammeld werd en een heks er ten tooneele verscheen. Het plaatsen van de advertentie werpt in- tusschen een eigenaardig licht op het bijge loof, waarmee ook de bewoners aan den Reichwaldkant behept zijn. Blijkbaar is het de bedoeling van den steller te willen be wijzen, dat er in zijn huis niet spookt, welke poging alleen reeds het bewijs levert, dat hij, al is het spook dan ook niet in zijn woning, er aan schijnt te gelooven. Heeft zijn advertentie succes, en wordt de persoon gevonden, die de bewering van van het spoken heeft geuit, dan moet na tuurlijk nog onderzocht worden geheel overeenkomstig den geest of het wel of niet ten huize van S. gespookt heeft. Begrijpelijk wordt dat een moeilijk geval, want een spook, 'n echt natuurlijk dan heet geen wezen van vleesch en bloed te zijn, en ook de heks, die er bij te pas komt, zal, naar het ons voorkomt, het onderzoek niet komen vergemakkelijken. Bij gebrek aan bewijzen zal allicht S. het winnen („Limb. K.") Zondagmiddag zou de heer C. te Leiden rijn auto in een garage in de Rijnstraat stal len. Hij reed snel achteruit en botste tegen een deurpost. Toen het stuur omwendend, reed hij aan de overzijde van de straat een winkeldeur stuk, terwijl een dame, die juist passeerde, tusschen auto en muur bekneld geraakte, ernstige kneuzingen bekwam en oen an- 1 -ak Ben ik hier teracht? Het gebeurde bij de -zitting van een arm bestuur. 't Was even rustig. De heeren staken 'n sigaar op en zaten daarna, letterlijk en figuurlijk, te blazen. Een bescheiden tikje op de deur Na het geroep „binnen" kijkt een dames- hoofd om den hoek en treed schuchter een elegante dame in bontjas, bonthoed en loo pend op zwart verlakte schoenen, omhullend voeten licht gekoust, het zaaltje binnen. Nu ontwikkelt zich het volgend gesprek Ben ik hier teracht, zegt de elegante dame, bij het armbestuur van Ja mevrouw, antwoordt de voorzitter gaat u zitten. De voorzitter meent een bestuurderesse van een charitatieve vereeniging voor zich te zien. Een douarière, een baronesse of zoo iets, die over een of andere partij komt spreken. Er zijn nu eenmaal van die menschlieyemje naturen. Hij gevoelt zich prettig, 'n Koude avond, laat, in een uithoek van de stad en dan zulk een belangstelling. Hij gaat voort Wat er is van uw dienst, mevrouw Niets, niets meneer. Ik kom voor moeder. Meteen wordt de mantel losgeknoopt, een pruimkleurige japon wordt zichtbaar en voor de heeren goed begrijpen, wat er gaat ge beuren, zit de voorzitter met de bedeelings- cedel van „moedar" in zijn handen, hem door de liefhebbende, elegante dochter met een schuchter glimlachje overgereikt. De penningmeester verricht het noodige en twee gulden rijker verlaat de „douairière" het lokaal, na een genadigen groet. Armbestuur eenigszins onthutst, blaast weer. Toch een gezellige tijd tegenwoordig (Tijd.) Een Oostenrijker met slechte voornemens. Vrijdagmorgen vervoegde zich aan het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam een man, die een zeer fan tastisch verhaal vertelde, wat later bleek waar te zijn. De man deelde mede, dat hij den vorigen avond in een dancing aan den Schie- damschedijk aangesproken was door zekeren T. B„ een Oostenrijker van geboorte, B. had hem voorgesteld bij een juwelier op den Schie damschedijk een inbraak te plegen. Hij toonde den man een revolver en zeide, allen die hem in den weg zouden staan overhoop te zullen schieten. Waren zij dan in het bezit van het begeerde goud en zilver, dan wilde de man met een motorboot, die in de Maas lag, naar Engeland oversteken. Waren er eventueele mannen op de motorboot, dan zouden dezen overrompeld, gekneveld en overboord gewor pen worden. Tot zoover het verhaal. Hoewel de politie het verhaal zeer fantas tisch voorkwam, trok deze op onderzoek uit. 's Middags werd de man op den Schiedam- schedijk gearresteerd en bij fouilleering werd op hem gevonden een pistool, geladen met zes scherpe patronen, eenige trossen touw en een nieuwen reisgids voor Londen. De vreem deling is ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst en zal op transport worden gesteld naar Weenen. het grootste deel van Frankrijk! Monceau Fatigny, Proisy, Malzi in hel dal der Gise bezocht ik. Alle pastoors lijden er armoe. De kerkjes zien er allertreurigst uit hier en daar de ramen stuk. het dak ge deeltelijk zonder leien, nergens 'n koor, nergens 'n orgel, nergens 'n koster, en 'n petroleumlampje als Godslamp. Dat uiterlijk verval, die uitwendige ar- mo is erg. Doch veel erger de geestelijke nood. In de week komt nooit iemand de H. Mis bijwonen en heeft de pastoor zelfs geen misdienaar, Van de 900 katholieken, uit de parochies Proisy en Malzy, door één pastoor bediend, komen 's Zondags 30 menschen naar de kerk; 15 hielden er te Malzy Paschcn, waaronder twee mannen n.l. de klokken luider en de oud-klokkenluider. Vier meisjes werden cr voorbereid voor de eerste H. Communie. Ais ze eens 'n H. Mis bestellen voor overleden familiekomen ze toch zelf niet om de Mis bij te wonen. A wat eenigszins autoriteit is als amb tenaar is anti-clericaal. de scholen god deloos, de verdere bevolking beleefd onverschillig. Zoover hebben de kerkvijaneigen het kunnen brengen! De oudste dochter der Kerk staat er wel droevig bij! De oudste dochter der Kerk steekt de hand uit om hulp! Zullen wij steenen vatten, om de schul dige want zelf is ze wel schuldig te treffen? Het voorbeeld van Christus leert ons an ders! Wij kunnen helpen! Door te bidden voor het arme Frankrijk, hetzij bijvoorbeeld door iedere week een H. Communie tot die intentie te ontvangen, hetzij door bij het gebed voor en na het eten toe te voegen; O, Jezus, om uw lij den, ontferm u over Frankrijk. Ook op andere wijze kunnen we helpen n.l. door die arme pastoors in de gele genheid te stellen een Missie te laten houden. Alle fondsen heeft de Regeering in be slag genomen, zoodat de anne parochies niet in staat zijn de kosten voor n Missie op te brengen. Hoelang dat in die dorpsparochies gele den is, weet ik niet, doch in Malzy was de laatste gehouden vóór 35 jaar! De franc staat laag En zoo kan met 45 gulden een Missie van acht dagen worden bestreden. Wat zou 't heerlijk zijn, als Katholiek Nederland de oudste dochter weer in eere Zooveel duizenden schonk Nederland aan dc Duitsche en Oostenrijksche priesters... om hun tijdslijken nood. Hoeveel edeler zou het zijn, den hran- schen dorpspastoor 'n middel aan de hand te doen, cm het leven op te wekken in de geestelijke woestenij! i Wie daartoe wil meewerken sture zn bijdrage aan G. Huijs. R.K. .Pr. Maunts- straat 24, Breda. Gironummer 2128U. Kunt ge kiekjes nemen.' Ook daarmee kunt ge helpen. Kiek op 'n dorp pastorie, kerk (ook Van binnen), patronaat, de menschen bij t uit gaan. der Zondagsmissen, de jongens en de meisjes der patronaten. Ook n dorpskiek waarop de scholen, alsmede n schoollokaal van binnen. Vraag vden pastoor naar het aantal communicanten en het aantal com munies per jaar. 'n Collectie van meerdere dorpen geeft dan 'n beeld van het godsdienstig leven op onze dorpen en die beelden, kunnen dienen voor lezingen in de Fransche dorpen. Vol vertrouwen op de Katholieken van Nederland, die zoo groote vereerders zijn van O. L. Vrouw van Louders en van de H. Theresia van het Kindje Jezus, wacht postwissels en foto's af. HUIJS Breda, Mauritsstr. 24: R- K. Pr. HAARLEMMERLIEDE, 23 Apri!'2ó. Geachte Redactie, Natuurlijk is de zelfverdediging van den directeur van de Rijks-seruminrichting te Rotterdam door ons met belangstelling ge lezen, doch in dit stadium van de zaak vin den wij geen aanleiding op dat antwoord verdeir in te gaan. Dankend voor de plaatsruimte, EEN BELANGHEBBENDE. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DROEVIG, DROEVIG, DROEVIG! Is bijna over geheel Frankrijk de gees telijke nood op het platteland. 'n Katholieke dorpsparocrie hier is 'n lust voor hdt katholiek gemoed. 'n Keurig kerkje, 'n fijne bijzondere Zus terschool, 'n katholieke jongensschool, 'n patronaat, n behoorlijke pastorieis dat geen lust?, 's Zondags alle Missen ret kerkje vol. Lof of Vespers goed bezocht, 'n H. Familie van veel trouwe leden... en het schoon ste van alles... heel veel H. Communies! Ook in de week velen in de H. Mis! Laten we God dankbaar zijn voor zoo veel heerlijkheid. Hoe diep ellendig is de toestand ia dc dorpsparochies san den wagen en een deel van den bijwagen, zij drukten de neuzen tegen de ramen, schreeuwend door elkaar, reden langs groote gebouwen, die ze veelal verkeerde namen gaven, bleven een paar uur in het Artis- paviljoen, gingen toen een lange wandeling maken. Zóó zag ik ze. Achter het Dam-Paleis, waar ze keken naar het verkeerswonder, dat de agent met zijn paal en z'n lat wrochtte, elke twee minuten. Het water droop van hun petten, s'eperde uit hun broekspijpen, lekte van hun hoed- randen. En dc broodjes en de koek waren als pap in de krantenpakjes. Zoo'n énkele grillige Aprildag toch ook! Hoe jammer! Slagerswinkels, die Zondags open zijn. Zooals men weet, is bij de laatste wijzi ging der Winkelsluitingsverordening ook een aanvullende cpaling opgenomen, waarbij de slagerswinkels op Zondag gesloten moeten zijp. Evenals het geval bij andere winkels in het bewuste artikel genoemd, zooals bloe- menzaken, coiffeurs, manufacturenwinkels, enz., kan verlof gegeven worden, Zondag wel open te zijn, mits op Zaterdag gesloten wordt. Een betrekkelijk groot aantal winke liers, die vleesch verkoopen in den zin van art. 2 van de Vleeschkeuringswet, heeft nu aan B. en W. kennis gegeven, dat zij hiervan gebruik wenschen te maken. Deze categorie bétreft in hoofdzaak de Joodsche slagers. Het „Hbl." vertelt: Het water droop van hun petten, sieperde uit hun broekspijpen,, lekte van de hoedran- den, had broodpakjes doorweekt.... „Jongens", zei de meester, „als alles goed gaat, dan zullen wij tegen eind April een leuk dagje hebben. Het hoofd heeft met mij besproken, dat ik met jullie een leerrijk uit stapje naar Amsterdam ga maken." De geestdrift was algemeen. Amsterdam, de siad, den Knorrendijkers slechts bij ge ruchte bekend; Amsterdam, dat geheimzin nige wonder van hooge huizen, bioscopen, "^Meester moest vertellen. Deed het, met de praatgraagte van Roel, den bereisde, te midden van onwetenden. Want meester kende Amsterdam. Hij wist te verhalen van al dc geneugten, die zij er zouden smaken. Van Artis, natuurlijk m de eerste plaats, en even een wandelingetje door een stuk Vondelpark; van de beroemde grachten en den Westertoren; het Begijnhot, hel wereldberoemde Rijksmuseum, de Kal- verstraat, de Beurs, het Paleis van de Konin gin en het Paleis voor Volksvlijt. Overal zou den ze langs of ingaan, en. een tramrit maken en alles zouden ze goed in zich opnemen en de herinnering meedragen als een kostbaar bezit. ïi- De vaders en moeders van jeugdig Knor- vcndijk werden bedolven onder enthousias e verbalen. Toebereidselen werden gemaakt, dagen van te voren; jasjes en broeken moesten na gezien, nieuwe schoenen of een kleurig dasje aangeschaft worden en aan den vooravond van den feestdag, toen de jongelui met de kippen op stok gingen, werden krentebrood- jes, eieren en dikke plakken koek inge- pakt. Zóó trokken zij er op uit, Maandagmorgen, vol van grootsche verwachtingen. Dat het stortregende kon niet één van hen uit het veld slaan. Och wat.... een los Apriibuitje, voorspelden ze, met de weerkennis van bui tenkinderen. En héél de jolige troep werd ingekwartierd in twee derde klasse coupés, onder meesters zeer waakzaam geleide. Regen pletste, in pijpspelen, tegen de raampjes. Toen zij „voet aan wal" zetten op het perron van het C.S.,plaste het stralen. Meester, optimistisch, loodste zijn troepje naar een café aan het Damrak. Stelde zijn hoop op de toekomst. Een kwartier later ging hij me teen paar knapen den boel verkennen. Het goot. Bakken vol. Wachten maar weerof.... tóch maar gaan Dus klomnutn ze in een tram. Zij vulden/ DE VOLKSBADEN. EEN NIEUW VOORSTEL. Zooals bekend is, werd in een der vorige vergaderingen van den gemeenteraad te Zandvoort een voorstel tot het uitbreiden der Volksbaden, ingediend door het raadslid, den heer Geers, behandeld en op diens ver zoek wederom verwezen naar B. en W„ opdat zoo mogelijk alsnog eene bespreking van het college van B. en W. den en voortel ler zou kunnen plaats vinden, alvorens dit punt als een definitief voorstel beschouwd zou worden immers uit het betoog van den heer Geers bleek duidelijk, dat dit ook zijn geheele opzet was geweest, vandaar dat hij dan ook zijn verwondering uitsprak dat dit voorstel weer ter inzage was gelegd. De heer Geers had gemeend dan een meer concreet voorstel den raad te kunnen voorleggen, omdat hij dan ook meende, den steun van het College in het advies te zien belichaamd, waar het hier toch volgens zijn overtuiging gold een algemeen belang. Hoe lang reeds staat de badplaats Zandvoort niet bij .velen, die eertijds met graagte Zandvoort bezochten in een slecht daglicht En geen wonder Degenen die de toestanden gedurende de laatste jaren kennen en het ernstig met de badplaats meenen, zullen het beamen, dat het strandleven in het bijzonder veel te wenschen overliet. Nu het kampeeren van de baan is, gaat men een betereu kant op, doch men is nog lang niet, waar men zijn moet. Ook dit werd, evenals bij de actie tegen het kampeeren door den heer Geers begrepen. Hij beoogt langzaam maar zeker verder te gaan om het Zandvoortsche strand te maken zooals het moet zijn, voor ieder, jong en oud toegankelijk. Dit ligt ook voor een groot deel opgesloten in het thans door den heer Geers ingediende voorstel, nadat hij op 14 April j.l. een bespreking met het college van B. en W. hieromtrent gehad heeft. Over deze bespreking wenschte de heer Geers zich thans niet uit te laten, maar hij was hierover zeer teleurgesteld. Toch, niet tegenstaande dit, meent hij zijn voorstel als zoodanig te moeten handhaven in het belang der zedelijkheid en goede [orde Een maatregel, zuiver in 't belang dus van Zandvoort. Het tarief is door hem in zijn voorstel eenigszins gewijzigd, alsmede de uit breiding van personeel. Dit laatste, meende hij, kon gevonden worden door de tenten te concentreeren. De heer Geers hoopt hierbij thans op den steun en medewerking van den Raad, aan wien hij onderstaand voorstel inzond op 26 April Onder intrekking van het reeds ingezon den voorstel betreffende de uitbreiding van volksbaden, heb ik de eer, Uwen Raad, het volgende voorstel te doen Op de thans daarvoor aangewezen plaats worden 4 tenten beschikbaar gesteld, n.l. 2 voor mannelijken en 2 voor vrouwelijke personen. Deze tenten worden opgesteld van des *s morgens 9 tot des 's avónds 8 uur en zullen ook toegankelijk zijn voor tijdelijk alhier vertoevenden. Het tarief van gebruik making is als volgt Pers. tot den leeftijd v. 10 j. f 0.10 per bad. 15 o.l5 *t ft* De voorsteller boven is voorts van mee ning, dat bij aanneming van dit voorstel het personeel hoogstens met 1 badman en 1 badvrouw behoeft te worden uitgebreid. Bepaald zou nog kunnen worden, dat bij wijze van proef deze regeling alleen voor het a.s. seizoen zal gelden. Het Clubkampioenschap 2de Klasse der Haarlemsche Damclub.". De wedstrijd om het 2de Klasse Club kampioenschap der „Haarlemsche Dam club" is dit jaar voor de betreffende deel nemers van bijzonder belang. Behalve om den Kampioenstitel 2de Klasse wordt ook gespeeld om een plaats in de Hoofdklasse. Voor 't eerst is dit jaar in deze vereeniging het systeem ingevoerd dat zij die in dit tournooi minstens 1.33 gemiddelde zullen behalen, zonder promotie-wedstrijden zullen promoveeren naar de Hoofdklasse, terwijl zij die minder dan 0.70 gemiddelde zullen behalen, degradeeren naar de 3de klasse. Zooals uit onderstaande ranglijst blijkt, hebben de heeren S. M. Mons en H. van Santen reeds het vereischte aantal punten (18) behaald om te promoveeren naar de Hoofdklasse. De heeren J. van Berkum en J. Otter kunnen het vereischte minimum van 0.70 niet meer behalen, zoodat dus beideii de gradeeren naar de 3de Klasse. De ranglijst dezer afdeeling is als volgt 1. S. M. Mons •11 8 2 1 18 1.64 2. H. van Santen 12 7 5 0 19 1.58 3. P. Mollema 11 6 3 2 15 1.36 4. R. H. Rooda 8 4 1 3 9 1.13 5. A. Slinger 8 3 3 2 9 1.13 6. C. van Waard 10 4 3 3 11 1.10 7, J. H. Reedijk 13 ,4 5 13 1.00 8. N. J. Soeteman 3 1 1 1 3 1.00 9. F.H. Kluen 7 2 2 3 6 0.86 10. B, W. Kensen 10 3' 2 5 8 0.80 11. J. van Berkum 13 3 3 7 9 0.69 12. W. J. Bosman 8 2 1 5 5 0.63 13. W. J. A. Matla 10 1 4 5 6 0.60 14, J. Otter 12 3 1 8 7 0.58' De overstrooming te Moskou. Met betrekking tot het buiten de oevers treden van de Moskwa wordt gemeld, dat eergisteren een hevig onweer boven Mos kou is losgebarsten. Gistermorgen begon dc ijsgang in de rivier en in den nacht traden deze builen haar oevers en overstroomde zij de lager gelegen terreinen. Het overstroom de gebied wordt door cavallerie en andere bereden militairen afgezet. Men vreest, dat de electriciteitsvoorziening der stad heden niet gehandhaafd zal kunnen worden. Het stadsbestuur heeft in verband hiermede aan de muren der huizen in de overstroomde stadsgedeelten de olielantaarns laten aan brengen. Het heeft voorts opdracht gegeven gevaarlijks ijsstuwingen in de lucht te doen springen. Hedenmiddag geraakte de z.g. Commissa- rissenbrug door den ijsgang in gevaar. Na bij de rivier is een militaire schijnwerper opgesteld, die het terrein voortdurend be licht. Nader werdt gemeld, dat alle bruggen te Moskou over de Mosk va, met uitzondering van de z,g. Krimbrug, onder water slaan. Het water stijgt nog steeds. De bekende Zweedsc'ne schrijfster Ellen Key, is gisteren in den ouderdom van 77 jaar overleden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit- sche regeering niet het voornemen heeft aan de steenkoolindustrie een leening te verstrekken. De Fransche troepen hebben de hoofd stad der Djebel-Drusen, Soeweida, na een gevecht, dat zes uur duurde, veroverd. De ongeregeldheden blijven aanhouden en nemen allengs een zeer ernstige wending. Za. terdag hebben den geheelen dag botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen pjaats gehad, ten gevolge waarvan de politie een maal genoodzaakt is geweest, het vuur op de menigte te openen, ten einde de drei gende situatie te bedwingen. Het aantal slachtoffers wordt verschillend opgegeven. De matigste raming is 11 dooden en 100 gewonden. Twee politicbeambten zijn even eens benoemd. Verontrustend is de toene mende vijandigheid van het publiek tegen over de politie. In bet Noordelijk deel der stad is het za kenleven geheel tot stilstand gekomen. De beter gesitueerden wagen zich 's avonds slechts goed gewapend of onder sterke be scherming op straat. Volle treinen uit de stad brengen de Europcesche gezinnen naar rus tiger oorden. Persoonlijke aanvallen hebben plaats ge had in verscheidene gedeelten der stad. Gis teren zijn drie dezer aanvallen in de Euro- peesche wijk gemeld. Onder deze omstandigheden kan het geen verwondering baren,, dat in alle kringen een toenemend verlangen gaat heerschen, dat de regeering tot krachtiger stappen zal over- eerst op 30 April te vertrekken, tenzij de gaan, ten einde de troebelen te bedwingen, j weersomstandigheden dan ongunstig mocn- De tegenwoordigerheid van den goitver- ten zijn. neur, die thans in zijn zomerverblijf te Dar- De universiteit te Leningrad heelt giste- jeeling vertoeft, schijnt dringend noodzake- f ren speciale feestelijkheden ter eere van de lijk. Voorts is het wenschelijk, dat opnieuw leden der expedtie georganiseerd. i o*_pcii zullen worden opgeroepen en Waar schijnlijk ook hulptroepen. Talrijke telegram, men hebben den gouverneur bereikt, zoowel van organisaties als van particulieren, waarin krachtige maatregelen worden gecischt. De Europeesche kolonie stelt voor, dat opnieuw Europeesch personeel aan de politie zal wor den toegevoegd uit de Britsche regimenten, zooals ook destijds bij het bezoek van dea prins van Wales is gedaan. Ongeregeldheden in Luik. De fascistisch getinte vereeniging „Légion Nationale" had heden in het „Cirque des Variétés" alhier een vergadering met debat belegd, waar ook communisten het woord zouden voeren. Het begin van de vergadering was. al buitengewoon opgewonden. Men sphreeuwde en gebaarde aan allen kant. De eene helft van de zaal zong de Internationale, de andere de Braban^onne. Plotseling weerklonk een schot; dit was het sein voor een verschrikkelijke vechtpartij. Men sloeg er op met knuppels en stokken. Twee personen werden vrij ernstig gewond. Ten slotte werden de communisten uit de zaai verdreven, waarna de vergadering, die tegen de aan het bewind zijnde partijen gericht was, werd voortgezet. De politie heeft krachtige maatregelen genomen. Dc burgemeester van Luik had een openluchtbijeenkomst verbo den. Litwinof deelde ten aanzien van het nieuwe Duitsch-Russische verdrag mede, dat dit het verdrag van Rapallo a!s grond slag voor de toekomstige betrekkingen tus schen beide Staten beschouwt. Du' tschland en Rusland verplichten zich alle politieke en economische kwesties ten allen tijde in overleg met elkaar te zullen regelen. Voorts verplichten zij zich, bij een conflict met derden neutraal te zullen blij ven en aan geen vijandelijke handeling jegens elkaar en geen hnancieele en econo mische blokkade deel ie nemen. Daarbij heeft de Duitsche regeering ver klaard, dat naar haar meening de Volken bond de ideeën van den vrede dient. De Duitsche vertegenwoordigers in den Volkenbond zullen steeds voor de vredes- idee opkomen. Voorts worden geïnterpreteerd de be- gende nota's, betreffende de artikelen 16 en 17 van het Volkenbondsstatuut, in dier voege, dat het van de beslissing van Duitschland zelf afhangt, of hét aan de sancties tegen Rusland wil deelnemen en dat daarom deelneming aan zoodanige sancties, bij het ontbreken van agressieve bedoelingen bij Rusland, niet mogelijk is. Beide landen zijn voorts bereid, onder handelingen te openen over het sluiten van een arbitrageverdrag. „De Norge". De tweede commandant van de „Norge Larssen, heeft een telegram van Amundsen ontvangen, waarin hij mededeelt/dat hij op 20 dezer op Spitsbergen is aangekomen, doch dat de landingsmast en de loods nog niet gereed zijn voor de ontvangst van het luchtschip. Om die reden heeft Larssen be sloten, het vertrek van de „Norgeuit Gatsjina nog een week uit te stellen en Zijn vrouw vergiftigd? Volgens geruchten heeft te Vught, Van der H, zijn vtouw vergiftigd. Op last van de juistitie werd sectie op het lijk verricht, dat iti beslag is genomen. De overledene was moeder van vijf zeer jonge kinderen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft alsnog benoemd in de veencommissie voor Drente den heer J. 1 h. Nijkamp. bestuurslid van het R.-K. Werklie denverbond te Utrecht. Te Uithuizen (Gron.) is het schip van schipper M. Koster uit Wildervank.^ dat met stroo geladen was, geheel uitgebrand. Öe schipper en zijn gezin konden zich met moeite uit het vooronder redden. Schip en lading zijn verzekerd. ZEVENAAR, 26 April. Gisteravond pas seerde de heer Th. Geers uit Zevenaar, per auto het dorp Wieken, toen plotseling een 4-jarig zoontje van den arbeider A. Kete laar den weg overstak. Het kind wej"d ge grepen en levensgevaarlijk gekwetst. De bestuurder treft geen schuld. MILAAN. 26 April. Te Milaan en ia Tu rijn hadden groote fascistische demonstraties plaats voon de constitutie van 'n Romeins- h Keizerrijk plaas. Mussolini verklaarde te Milaan, dat het streven der Italianen gericht moet zijn op het bouwen van een grooter huis. We zijn op weg en, vertrouwen op het geluk en de dapperheid der Italianen. LONDEN, 26 April. De correspondent van de „Daily-Mail" had van Tsjang-tso-lin's zoon toestemming gekregen om in een ge- wapenden trein een aanval mee te maken op de Nankow-heuvels, waar Feng's troepen zich 20 mijlen van Peking verschanst had den. Feng zond 3 ijzerwagens, geladen met blokken en steenen op den trein in. De treinen botsten op elkander, waardoor een 7-tal inzittenden gewond werd waaronder de correspondent van de Daily-Mail. De trein keerde toen naar Peikng terug. In Peking zijn maatregelen genomen om plundering te voorkomen. In de siad worden honderden geëxecuteerd als waarschuwend voorbeeld. Uit Midden-Frankrijk worden sneeuw stormen gemeld. ROME, 26 April, Door een cycloon in Rome dn Milaan zijn 2 personen gedood. OUDJDA, 26 April. Heden zullen de Franschen, Spanjaarden en Riffs, de voor waarden voor een wapenstilstand bespre- i ken. BERLIJN, 26 April. In parlementaire kringen verwacht men, in verband met het tusschen de regeering en de sociaal-demo craten ontstane conflict inzake de vergoe dingen aan de Vorstenhuizen, ernstige ver wikkelingen, waaruit eventueel ontbinding van dei» Rijksdag zou kunnen volgen. De socialisten verwijten de regeeringspartijeu toenadering tot rechts. WEENEN, 26 April. Heden begint te Wee nen en in Neder-Óostenrijk de bierstaking, die alle hotels en cafés zal omvatten. PARIJS, 26 April. Uit Oudjda wordt ge meld, dat generaal Simon de conferentie van heden met het volgend voorstel zal openen: Uitwisseling der gevangenen tege lijkertijd met het afzenden der Roode Kruus- Missie; bezetting der strategische positie», ontwapening van de opstandige stammen: vorming van een gemengde politie-macct; verbanning van Abd-el-Krim; het erkennen van de autoriteit van den Sultan van Ma rokko en de organisatie van het Riff zullen later worden besproken. M enhoopt in den loop dezer week overeenstemming te be reiken. BERLIJN, 26 April. De Turksche gezant te Rome, heeft volgens een bericht uit Pa rijs, Zondag bij Mussolini stappen gedaan, in verband met de geruchten over een a.» Italiaansche actie tegen Turkije. Mussolini 'demonteerde alle geruchten ca verklaarde daarentegen, dat Italië de ey nomische betrekkingen met Turkije wenscht te verbeteren. De begrooting in Frankrijk aangenomen. PARIJS, 26 April. Voor de tweede maal heeft de Kamer de begrooting met 417 tegen 153 stemmen aangenomen. Thans gaat zij weer naar den Senaat, om waarschijnlijk reeds Woensdag, na een nachtzitting bij de Kamer terug te komen St. Frandscus, 4iste jaarg. 5e ail. Maria, Maagd der Maagden. Onze Statuten. Gouden Diepten. Ridder van Cijfistus. Hoe Mgr. Manning ge profest werd. „Geen leven." Mode en Ergenis. Bij de Platen. Seraphijnsche Kroniek. De eieraanvoer was Donderdag te Barne veld grooter dan ooit tevoren en bereikte voor het eerst de VA millioen. Reeds Woensdag begon de toevoer uit de omlig gende streken en dien avond stonden al 160 manden, elk inhoudende ongeveer 1000 stuka in de eierhal gereed, om bij de opening der hal direct te worden verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9