Vele ROOMSCH-KATHOLIEKEN hebben hun positie te danken aan het bestaan van de Nederl. Verzekering Maatschappij „St. Willibrordus" STADSNIEUWS. ^Politieke en sociale actie. Voornaamste Nieuws V erkeer songevalïen. De Electrificatie der Spoorwegen 3.25 Dinsdag 27 April 1926 50ste Jaargang No. 16235 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. in dit nummer. Gouden echtnaar. Op Zondag 9 Mei a.s. hoopt het echtpaar P. v. d. Bos—iiarsveld, wonend Corverslaan te Wijkeroog zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom en bruid zijn respectievelijk 78 en 72 jaar oud en genieten een uitstekende gezondheid. DE INBRAAK IN „DE ROONHOEVE". Door verdere uitbreiding bestaat er voor R. IK. Energieke Personen gelegenheid om in het Verzekeringbedrijf te worden opgeleid. Alleen zij, die ernstig willen, worden verzocht zich aan te melden bij de Directie te Utrecht, Catharijnesingel 48 of bij de Hoofd-Inspectie te Amsterdam Adm. de Ruyter- weg 242. Voor 1000.juweelen gestolen. ,Wij zullen niets doen." Nadere bijzonderheden. De wagens. Treinsnelheid. Voordeelen en nadeeten van electrische treinen. De verwarming en verlichting. DE INBRAAK IN HET STATION DER H. IJ. S. M. Eenige nadere bijzonderheden. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem- Telegraphïs ch Weerbericht te Bond tot verbetering van den Pulphandel in Nederland. Hinderwet. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 ?er kwartaal Franco per post per 'kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiëa 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad ziin, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0000 legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 üUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf) bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f ffl bij verlies y. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I wU.rfoodelijken afloon: 1 LtiU*" een voet of een oog: 1 lliifmduim of wijsvinger: been of arm: andere vinger. Er is dus in een kort bericht meegedeeld, dat de hoofdbesturen van de vier groote standsorganisaties het niet eens zijn met de in het rapport der commissie-Ruys voorge stelde inrichting van den Partijraad. Zij schijnen daarin rcchtslreeksche vertegen woordiging met stemrecht te verlangen. Meer weten wij momenteel niet. Alleen het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond heeft zich uitvoerig uitgesproken; dit heeft precies gezegd, wat het bedoelt en het zou ons niet onwaarschijnlijk voorkomen, wan neer de andere hoofdbesturen een ongeveer gclijkluidenden wensch kenbaar maakten. Willen' deze laatsten echter eerst eens on derzoeken, hoe hun organisatie zelf er over denkt, vooraleer zij zich officieel vastleg gen? Dat zou toch het minste zijn, wat mocht worden verwacht; want, wij willen het bij deze gelegenheid wel eens zeggen: er gaan van tijd tot. tijd van besturen en hoofdbesturen der organisaties stukken uit, waarvan men met verbazing vraagt, hoe een college van vijf of tien menschen den durf heeft, om namens duizenden, soms tiendui zenden anderen te spreken, zonder de mee ning dergenen namens wie men sptgekt, te hebben gepeild Moest, zouden wij in het gegeven geval willen opwerpen, de vraag, of voortaan de politiek rechtstreeks in de sociale organisatie zal worden gehaald, niet eerst door de organisatie zelf in den breede werden bekeken en besproken, alvorens een he fdbestuur zulk een gewichtige kwestie ner gelegenheid bevestigend beant woordde en in een gedocumenteerd advies san de politike organisatie omzette? ien zal ons misschien tegenwerpen, dat ,de politiek" niet in de sociale veree- ix rtg wil balen, doch enkel een woord wenscht mee te spreken in den oppersten politicken raad. Maar wie dit beweert, be grijpt de beteekenis van zijn eigen voorstel niet. Er is een tijd geweest, dat de hoofdwerk zaamheid der politieke organisaties zich bepaalde tot hét stellen van candidaten voor de vertegenwoordigende lichamen. Er waren kiesvereenigingen, welke practisch alleen vergaderden, wanneer er verkiezing was. Formeel werd ook nog een jaarverga dering gehouden, waarop ongeveer niemand verscheen. En deze toestand was meer regel dan uitzondering en kwam ook overeen met de mentaliteit van den toenmaligen kiezer, die zich voor niet veel meer dan voor den persoon zijner keuze interesseerde. Thans is dat juist andersom. De personen van de afgevaardigden naar Provinciale Staten en Staten-Generaal interesseeren den kiezers maar heel matig. Periodieke verkiezingen zijn vervallen; eens in de vier jaren moeten tij een lange lijst met namen vaststellen van menschen, die automatisch in de volks vertegenwoordiging komen. Hoe men het draait of keert, welk stelsel men bedenkt, het blijft uiterst moeilijk invloed op de sa menstelling van die lijst uit te oefenen. Wie zich voor het plaats nemen op die lijsten en voor het rangnummer dan ook het meest interesseerèn, zijn de betrokken candidaten zelf. De grpote massa van de kiezers laat het ijskoud of er meneer A. of B. opstaat; dat blijkt uit de weinige belangstelling, wel ke de leden van de kiesvereenigingen too- nen, wanneer het er op aan komt invloed op die samenstelling uit te oefenen en nog meer uit het feit, dat het overgroote deel der kiezers niet eens de moeite neemt lid der kiesvereeniging te worden, het eenige middel om zelf mee te werken aan de aan wijzing van candidaten. In de Katholieke partij staat men er in verhouding van an dere partijen te dien opzichte nog zeer goed voor. En toch is ook bij ons nog zestig pro cent niet georganiseerd en van de overige veertig procent der georganiseerde Room- mee de sociale organisaties zich niet moe ten bezig houden, waarmee zij ,.de politiek" in de vakorganisatie zouden' halen. Maar bij de samenstelling van het partij- en verkie- zingsprogram; bij 1 het bestudeeren en be spreken van politieke vraagstukken wen sch en wij medezeggenschap. Daarvoor wil len wij onze menschen met stemrecht inden Partijraad doen zitting nemen. Na onze uiteenzetting in den aanvang van dit artikel zal men gevoelen, dat wij het met dien eisch niet eens zijn. Het zwaarte punt van de politieke belangstelling heeft zich terecht verplaatst naar het verkiezings program en naar de bestudeering der poli tieke vaagstukken. Die bestudeering vat het Werkliedenbestuur dan ook al op in dezen zin, dat jaarlijks de Kamerclubs ter ver antwoording zullen worden geroepen in den Partijraad door middel van een jaarverslag van de Kamerfracties. Nu vragen wij: wat is meer ..politiek": het samenstellen van de candidatenlijsten, of de taak, welke de be sturen der sociale organisaties aan den Partijraad willen toekennen? En denkt men met deze laatste taak de politiek uit de sociale organisaties te houden? Gesteld, in den Partijraad komen met stemrecht .zoo als gevraagd wordt te zitten zes arbei dersleden, eenige vertegenwoordigers van nog onderzoeken. den werkgevers-, boeren- en middenstands bond, denkt men dan niet, dat die organi saties verplicht zullen zijn om het verkie zingsprogram te bespreken, de verschillende politieke vraagstukken te onderzoeken, heel de gestie der volksvertegenwoordiging na te gaan, opdat de afgevaardigden in den partijraad die daar namens hun organisa tie zitting hebben! het standpunt van hun bond kunnen verdedigen? En is hiermee dus niet depolitiek in vollen omvang in de sociale organisatie binnen getreden? Waar om neemt men de samenstelling van het politiek advies dan ook niet op den koop toe eh schakelt de politieke organisa- j ties eenvoudig uit? Men gevoelt, dat is slechts een kwestie van. tijd. Wanneer men een radicale hervorming wil, laat men het dan opeens tot in alle consequenties door zetten! Hier raken wij het teere punt: de kiesver eeniging is voor de sociale voormannen naar hun eigen zeggen een slecht apparaat, waar door de politiek niet tot haar recht komt. En daarom moet de uitkomst gezocht wor den door rechtstreeksche deelneming van de sociale leiders aan de politieke actie. In den brief van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond (straks wellicht in brie- j ven van de andere organisaties) wordt het failliet der kiesvereeniging uitgesproken. Of dit juist is willen wij in een volgend artikel Weer een Smeroeionds. gift van 15000 van bet Nieuwe strijd in Atjeh. Goedkooper postvervoer. Opbrengst der weldadigheidszegels in 1925. Het heengaan van minister Van Roy en. Een mededeeling van minister De Geer. Dreigende staking in de kleedingindustric. Zie verder Laatste Nieuws, Na lange jaren, waarin het vraagstuk over de electrificatie der Nederl,' Spoorwegen nauwkeurig is bestudeerd, begon men een jaar of twee geleden met de uitvoering van de plannen, die nu binnen korlen tijd ver wezenlijkt zullen zijn. Ons lend komt niet de primeur toe van een dergelijke radicale verandering, maar is toch een. van de eer sten, die het waagstuk zijn begonnen. In Zwitselana, waar de groote internatio nale lijnen geëlectrificeerd zijn, is een heel gunstige exploitatie verkregen, hetgeen tot navolging opwekt. Ontegenzeggelijk worden groote voordee len behaald door electrificatie. Den groot sten stoot daartoe heeft wel de oorlog ge geven. Kolenschaarsche en over 't algemeen dure en slechte materialen, waarbij geringe bedrijfsuitkomsten, deden de plannen vasten vorm aannemen en onmiddellijk na het slui ten van den vrede werd de bestudeering van dit zoo belangrijke vraagstuk ter hand genomen en uitgewerkt. Groote omzichtig heid moest in acht genomen worden, waar men nergens een model motor kon aanwii zen, die aan alle eischen voldeed en de exploitatie van een electrischen spoorweg safe en winstgevend beloofde te maken. Ten sche kiezers werken vooral in de steden «lotte is men evenwel tot een resultaat ge- geen tien procent aan de samenstelling komen en werd de aanleg van den boven- der groslijsten mee. De politieke belangstel- bouw ter hand genomen, i j -■ tj i De electrische centrale te Leidschendam, Ult z,lch dan °0kJ°P aüdcre W1,Z1f' Hf die de stroom levert aan de lijn Rotterdam- gaat veel meer om de richting, welke de Sch evening en, maakte het zonder groote partij zal uitgaan; de houding, welke zij bij kosten mogelijk een proeflijn LeidenDen de verschillende vraagstukken zal aanne- Haag aan te leggen. Bij vier firma's in bin- men; de onderwerpen, welke urgent moe- nen- en buitenland werden dertig mojorwa ten worden geacht enz. Men ziet de partij meer als geheel dap vertegenwoordigd in de honderden personen, welke op de gezamen lijke lijsten voorkomen. En terecht; de mee ningen der afzonderlijke afgevaardigden doen er betrekkelijk weinig toe; men ver wacht niet zonder grond, dat een afgevaar digde het partijprogram onderschrijft en, eenmaal gekozen, zich daaraan houdt. De samenstelling van het politiek advies is dus niet het voornaamste werk der po litieke organisaties en voor zooverre het van beteekenis is, ligt de belangrijkheid voor een zeer voornaam deel in de „denkrich ting", welke de verschillende candidaten vertegenwoordigen; in den stand of de groep, waartoe zij behooren. Vandaar ook, dat reeds het rapport Bongaerts (het thans geldende reglement) spreekt van een zoo veelzijdig mogelijke samenstelling van het adviescollege en dat ook het rapport-Ruys aandringt op>het betrachten dier veelzijdig heid bij de aanwijzing van personen voor de Bondsvergadering. Waneer men dus over die samenstelling niet tevreden is en roept om middelen, ten einde die veelzijdigheid beter te waarborgen, dan tot nu toe ge schiedde, kunnen wij ons dat begrijpen. Maar vat doet de brief van het Bestuur van 't R.K. Werkliedenverbond? Deze zegt: de samenstelling van het politiek advies wenschen wij over te laten aan de bestaan de politieke organisaties: kiesvereeniging, Rijkkieskringorganisatic en Bondsverga- ring. Dat is de eigenlijke „politiek", waar- gens besteld, welke aan alle proeven vol deden, proeven betreffende treinsnelheid. bevestiging rijdraad, remvermogen, enz., met een treingewicht van 600 ton werd herhaal delijk een snelheid van 100 K.M. bereikt en overschreden. Dit was noodzakelijk, omdat de afstand Amsterdam—Rotterdam 86 K.M. in 72 minuten moest ziin af te leggen De voordeelen vallen onmiddellijk op als men weet dat de treinen z.g. 5 -wagen treinen (240 ton), te weten 2 motor en 3 aanhangwagens - 5 maal moeten stoppen, n.l. te Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam, waarvoor 6 minuten berekend wordt. Snel aanzetten en stoppen, belang rijke kolenbesparing. het steeds voor gebruik gereed zijn der motoren in tegenstelling met de stoommachines, die regelmatig moe ten kolenladen, waternemen, draaien, enz., dat ziin voordeelen, die een klein beeld ge ven van de verkregen besparing. Evenwel beslaan er ook nadeelcn. die men niet te licht mag tellen. Er kan storing in de stroom- levering optreden, beschadiging van de bo venleiding plaats vinden door b.v. déraille ment; dus absolute bedrijfszekerheid kan niet worden verkregen. De goede resultaten van de lijn Rotter damScheveningen doen echter deze be waren zeer miniem worden. Herhaalde remproeven met de verbeterde Wcstinghouserem hadden tot resultaat dat men bij een snelheid van 100 K.M. binnen 400 a 450 M. kon stoppen. Op een rechten, vlekken weg kon men binnen drie minuten met een 5 wagentrein een snelheid van 95 K.M. halen. Het vermogen der motoren moest voldoende zijn om met eenzelfde treinstel gedurende 19 achtereenvolgende uren 12 ritten A damR dam 1032 K.M. te maken. De trein moest verzwaard kunnen worden tot een 10 wagentrein. Ziedaar eenige aan het materiaal gestelde eischen. Aangaande de stroomlevering is men tot de conclusie gekomen, dat men deze goed kooper van verschillende gemeenten kan betrekken, dan de enorm hooge kosten te maken voor een eigen centrale, In afwijking van de tot nu toe gevolgde ipethode, om de wagons geheel uit hout te bouwen, bestaan de electrische wagens ge heel uit ijzer. Hiermedé meent men het bij een spoorwegongeval zoo fatale versplinte ren der wagens te voorkomen. Gerekend wordt, dat thans in een dergelijke situatie alleen de wagonkap wordt ingedrukt. Van zelfsprekend blijft de binnenbekleeding van hout en wel in de le en 2e klasse van taekhout en in de 3e van eikenhout en berkentriplex. In totaal biedt een 5 wagentrein 442 plaat sen. n.l. 322 zit en 120 staanplaatsen. De lengte van een dergelijken trein is ongeveer 100 Meter, De indeeling der wagons is voor elk der drie klassen verschillend. In volgorde van eerste, tweede en derde klas bestaan de wagens uit 7 coupe's a 6 personen, 8 cou pe's a 8 personen en 9 coupé's 10 per sonen. Een gang, in 't midden van het rij tuig gelegen, is in de 3e klasse 60 cM. breec en bij de andere klassen iets breeder. Voor een zitplaats in de 3e klasse is 50 cM. be rekend, In dit verband zij opgemerkt, dat men in de Eerste Kamer, na het in gebruik nemen van deze rijtuigen op het baanvak RotterdamScheveningen. reeds aangedron gen heeft op comfortabeler indeeling. De coupé's zijn gecombineerd tot twee en drie aan elkaar. Het aanwezig ziin van twee belcons wil men benutten voor het instappen op het achterbalcon en het uitstappen van het voorbalcon. Iedere motorwagen is voorzien van vier motoren, twee aan twee blijvend in serie geschakeld waarvan elke motor een vermo gen van 200 P.K. heeft. Een treinstel, het welk bestaat uit '3 aanhang- en 2 motor wagens één vóór en één achter den trem wordt dus voortgedreven door een ver mogen van 1600 P.K. De verwarming en verlichting der rntui- gen geschiedt electrisch. De stroom, voor de verlichting benoodigd wordt geleverd door accu's, die tijdens het rijden door op de assen werkende dpnarno's worden geladen. De rijtuigen, in bouw biina geheel overeen komend met D-wagens. liggen vast op den weg. zoodat men zeer rustig zit. Zooals men weet. worden de treinen door één man bediend. Doet het geval zich voor dat deze onwel wordt, dan stopt de trein automatisch. Waarom een speciale construc tie is aangebracht. De dienst zal in 1927 aanvangen met een 125 tal rijtuigen, d. i. ongeveer 90 aanhang en 35 motorwagens. Voor de lijn Haarlem IJmuiden zijn onlangs ongeveer 25 wagens besteld. Naar het daar geldende verkeer, zal men de twee-wagen trein invoeren. Over dit onderwerp zijn indertijd talrijke lezingen gegeven door de Ingenieurs H. J- v. Lessen en E. Bolleman Kijlstra, lezingen die in alle. kringen buitengewone belangstel ling trokken, en dit vraagstuk helder belicht ten. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur kwamen vier personen per auto naar de „Roonhoeve" in den Houtrakpolder, ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De auto mbilcsten ontppt zich als inbrekers, die eenige juweelen buit wisten te maken. De bewoner, C. de R., werd gewekt door het gestommel, de inbrekers namen de vlucht en R. ging hen in zijn auto achterna. Bij de pont te Velsen verloor hij de inbre kers echter uit het oog. In aansluiting op bovenstaande valt nog het volgende te melden: Ongeveer half 12, kwart voor 12 gister avond stopte een auto nabij „De Roonhoeve"' in den Houtrakpolder. Een viertal mannen stapte er uit en verschafte zich toegang tot de hoeve door het verbreken van een faam. De vrouw des huizes, die naast' de huiskamer sliep, werd wakker, doordat zij geritsel hoorde. Zij meende, dat er iets niet in orde was met de kachel, stond op en ging kij ken. Toen zij de huiskamer binnentrad, zag zij alle lichten branden en drie vreemde mannen in de kamer. Deze traden op haar toe en duwden haar de kamer uit met de woorden: „Kalm maar! Kalm maar! Wij zul len niets doen." Daarna vluchtten de inbrekers langs den. zelfden weg, waarlangs zij gekomen waren en reden in den auto weg. De huisvrouw maakte onmiddellijk alarm en wekte de huisgenooten. De heer De Ridder kleedde zich onmiddel lijk aan, greep een revolver, haalde zijn auto voor den dag en met een der inderhaast ge waarschuwde buren begon de achtervolging. Men reed in de richting van de Velserpont, omdat men wel vermoedde, dat de dieven in die richting gevlucht waren. De auto van de vervolgden zag men echter niet meer, wat heel begrijpelijk is, omdat de vervolgers niet direct de achtervolging konden beginnen, daar er eenige tijd verliep met het gereedma ken van den auto. Bij de Velserpont gekomen bleek, dat men wel een goeden neus had gehad, want de pontwachter vertelde, dat even van te voren een andere auto aan den kant ge staan had, om overgezet te worden. Het duurde den wachtenden echter te lang en zij maakten rechtsomkeer in de richting Haarlem. De heer De Ridder zette onmid dellijk in die richting koers, doch de inbre kers konden niet meer achterhaald worden. Bij het ten huize van den heer De Ridder ingestelde onderzoek is gebleken, dat de dieven een aantal juweelen gestolen heb ben, ter waarde van ongeveer 1.000. Deze juweelen lagen in een beugeltasch, welke in een kast geborgen was. De minder waardevolle zaken in het taschje heeft men laten liggen. Er was ook veel geld in huis, doch de dieven hebben, doordat zij gestoord wer den, geen tijd gevonden, daarnaar te zoe- ken. Men heeft in 't geheel geen vermoeden, wie de daders kunnen zijn. Een hunner heeft bii de overhaaste vlucht zijn pet achterge laten. De bewaking onvoldoende. Voor duizenden guldens in de brandkast. eenig onraad vermoedt, zijn slag te slaan. Wanneer eenmaal aan individuen, die 't er op aanleggen, de weg bekend is, is 't voor hen zeker de moeite waard er een kans aan te wagen, want des nachts bevat ten de brandkasten altijd nog ettelijke dui zenden guldens, hoewel de grootste voor raad geld des avonds aan de Haarlemsche Bankvereeniging wordt afgedragen. In dat verband mag men er zich over ver wonderen, dat geen nachtelijke bewaking voor de kantoren is ingesteld, gedurende de enkele uren. vsn half 1 tot ongeveer 5 uur, dat het gebouw gesloten is. Op den bewusten morgen van gisteren, toen de beambte van den vroegen dienst te 5 uur in dienst kwam, vond hij reeds den opzichter van den nachtdiens, bij wien hij den sleutel moest gaan halen, beneden. Hij had in de vestibule een ledige geldbak gevonden en onraad bespeurd. Het kantoor werd geopend en daar con stateerde men. dat alle laden waren geopend, ook die. waarin zich de buitenlandsche cou pons bevonden- Deze lade was gesloten geweest, doch ze was opengebroken; evenwel werd niets ver mist. Het was blijkbaar alleen om het geld te doen geweest, want dit verklaart alleen waarom verder alles onaangeroerd was ge laten. In het kantoorlokaal bevond zich een drie tal brandkasten. Een ervan is ongeveer een manshoogte groot, de twee anderen zijn van kleineren omvang. Een der brandkasten bevat het wisselgeld, dat voor het verkoopen der plaatskaarten iederen dag aanwezig moet zijn, ongeveer 100 voor elk loket. De groote brandkast, die van den chef. commies, bevat de grootste geldswaarden, hoewel eiken dag een bedrag gestort wordt bij de Haarlemsche Bank. Het kantoor te Haarlem bevat ook dik wijls daarom zulke groote geldswaardige be dragen. omdat vanuit Haarlem verschillende omliggende stations van wisselgeld voorzien moeten worden. Hoe de dieven feitelijk zijn binnengeko men, heeft men nog niet met volkomen ze kerheid kunnen vaststellen. Men vermoedt, dat ze langs den uitgang aan 't Kennemerplein zijn binnengekomeit Van den ingang was de boom verwijderd, terwijl die binnendeur, die iederen nacht ge sloten. is, open stond. Ook is 't mogelijk, dat de dieven langs een der perrons zijn binnengekomen en het station door den uitgang aan 't Kennemer plein hebben verlaten. Toen ze eenmaal in de vestibule waren gekomen, hebben ze 't raampje van het middelste loket verbroken en zijn door de opening naar binnen geklauterd. Alles werd doorzocht, niets gevonden. Alleen één pak ket werd er meegenomen. Wellicht dachten ze daarin iets van hun gading te vinden. Toen ze blijkbaar later zagen, dat het slechts oude spoorkaartjes bevatte, hebben ze 't weer weggeworpen, want het werd later weer in den tunnel gevonden. Vingerafdrukken werden door de recher che, die onmiddellijk gewaarschuwd was, genomen. Verdere aanwijzingen kon men niet ont dekken, dan alleen een klein Lipssleuteltje. waarvan, de herkomst niet kon worden vastgesteld. Dit is in beslag genomen, ver dere overblijfselen werden niet ontdekt. Dat men nagaat, in welke richting gezocht moet worden, is begrijpelijk en nu heeft het ook de aandacht getrokken, dat enkele dagen geleden, gedurende drie of vier avon den achtereen, even voordat de trein van 12.28 des nachts zou binnenkomen, een tweetal verdacht uitziende personen een perronkaartje kwamen koopen en dan naar boven gingen. Mocht dit al verwondering of eenige be vreemding wekken, men kan natuurlijk niet weigeren, dat perronkaartjes gekocht wor den. Als ze niet worden opgespoord, komen de inbrekers terug, dat is zeker. Voor de veiligheid van een en ander is het te wenschen, dat het onderzoek van de po- Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 7.48. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 27 April 1926. Barometerstand 777.5 m.M. Barometerstand 758.9 m.M. te Hoogste Haparanda. Laagste Hamburg. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 April: Aanvankelijk zwakke westelijke tot noor delijken, later wellicht verder omloopende wind, nevelig tot betrokken of zwaarbe wolkt. weinig of geen regen, zelfde tempe ratuur. Mr. P. TJEENK WILLINK, de bekende ad vocaat en procureur te Haarlem, die Zondag j.l. aan de gevolgen van een operatie overleed. geweest,, zouden geworden. zij allicht de dupe zijn Omtrent de inbraak in het station der H. IJ. S. M.. in den nacht van Zondag op Maandag hebben wij gisteren reeds 't een en ander medegedeeld. In aansluiting hierop litie spoedig gunstige resultaten oplevert, zullen wij nog enkele interessante bijzonder heden mededeelen. Dat de inbraak voor de dieven zoo weinig resultaat heeft opgeleverd, is voor een niet gering deel wel te danken aan de accura tesse en zorg van het bedienend personeel der loketten- Immers al de geldbakken. waaronder ook die van het wisselgeld, waren veilig achter slot geborgen in een der drie groote brand kasten, welke zich in het kantoor bevinden zoodat de dieven bij hun komst, hoe nauw keurig of zij ook speurden, niets van hun gading konden vinden. Was die mislukking van den opzet der inbrekers aan de zorgzaamheid van het kan toorpersoneel te danken, zeker was t niet om de bewaking. Te Hillegom. Zondagmiddag geraakte de 16-jarige jon gen J H., bij het oversteken van den straatweg, onder een auto. De auto werd direct tot stilstand gebracht, zoodat het on geval nogal goed afliep. De jongen bekwam een paar schrammen aan beide beenen. Door een agent werd hij naar z'n woning gebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Te Hillegom. Zondagmorgen omstreeks 12 uur, reed de heer A, S. met zijn Chevrolet ter hoogte van de Weeresteinstraat, in de richting van u u waiv— Haarlem, toen hem een luxe auto achterop Want "die" hoewel volgens de voorschrif- kwam en er ook een auto van dc tegen- - - overgestelde richting naderde. Inplaats dat de auto. achter die van S. aankomende, even wachtte, reed hij voorbij en botste tegen de dop van het voorwiel aan van de andere auto. Hierdoor nam het stuur een wending ten natuurlijk stipt uitgevoerd, Is ten eenen. male onvoldoende. Men. ga zelf maar eens na. De bewaking, zoowel op de perrons als in de tunnels, hallen en kantoren, geschiedt des nachts door één man, zegge één man, die; en de auto reed door de heg m de tuinties tweemaal per nacht de ronde door het sta-i van de heeren Spijker c.a. Ofschoon de tion doet I woeste rijder het ongeval bemerkte, reed nu Hoe gemakkelijk is 't nu niet, waar men door, terwijl de inzittenden door de ruiten van zoovele kanten, zoowel langs de per- J gluurden. Gelukkig is t nummer be end en rons, als door de tunnels, zich toegang kan j kon proces-verbaal opgemaakt worden. Het I verschaffen of dat men zich hier of daar ongeval veroorzaakte slechts geringe schade; kan laten insluiten, zonder dat de bewaker 1 indien echter menschen in hun tumties waren Door de onlangs tot stand gekomen Ver- eeniging van Pulpverbruikers en den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, is opgericht de Bond tot Verbetering van den Pulphandel in Nederland. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Jac. Rijlaarsdam, Bodegraven, le voorz.; J, J. v. Schie, Haar lem, 2e voorz.; J, W. Bonda, Oegstgeest, secr. penningm.; Joh. Uittenboogaard, Oegstgeest, commissaris; A. C. v. Paassen, Schipluiden, commissaris. Tot rechtskundig adviseur werd benoemd mr. dr. C. M. A. R. van Roy, advocaat en procureur alhier. Het secretariaat van den Bond is gevestigd Oude Vest 13, B. en W. van Haarlem, doen weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 10 Mei e. k. 's voormiddags ten 11/"» ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeltng) ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van C. de Vrie9 om vergunning tot uiebreiding van zijne in richting voor machinale houtbewerking, ge vestigd in het perceel aan de Wtte Heeren straat no. 41, kad. sectie C nd. 6060, door het daaroon bijtrekken van het verbouwde perceel aan de Witte Heerenstraat no. 43, kad. sectie C. no. 6101 en het in laatst genoemd perceel plaatsen van 4 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van. 28X> P.K. voor het aandrijven van verschil lende werktuigen. B. en W. van Haarlem, doen weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des nam'ddags 2 uur, tot 10 Mei e. k. 's voormiddags ten 11K ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met bijlagen van de Firma Leman Co., om vergunning tot oprichting van eene inrichting tot het bereiden en ver edelen van bont. in het perceel aan den Zijlweg no. 2, kad. sectie A., no. 3958 en het daarin plaatsen van een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 3X M2., benevens verschillende werktuigen welke zullen worden angedreven door 13 electro- motoren, met een gezamenlijk vermogen van 24 P. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1