CRYSLER six DE SPAARNEBANK '.Vlet duizenden en duizenden voor 't nieuwste op dit zorgt Franken dat gij dagelijks Uw fijn Kadetje ziet. kadetjes die H. Franken bakt zijn daardoor zeer subliem. Heel Haarlem spreekt daarvan met lot en roemt ze unaniem Personeel Van Gend en Loos. Firma F. Bohn. Postduiven. De Voorjaarsuitvoering van den R.-K. Kring. De restauratie van den Rijksweg HaarlemVelsen. R.-K. Jong-Studenten-Vereeuigiug St. Bavo-Oilde. Het werkplaatspersoneel der N. Z. H. T. M. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Orgelbespeling. Schoolbioscoop. Tentoonstelling. Haarlemsch Operette Koor. Statuten. Aanbesteding. DAAN H0UTK00PER LEIDSCHEVAArtTWEC TELEFOON 14596 W oningbouw vereeniging „St. Bavo." 40-JARIG KLOOSTERJUBILEUM. Tentoonstelling. N.V. Ned. Mil. tot het verrichten van Mijnbouwkundige werken. Toch meer bieten in den Haarlemmermeemolder. De Emmabloeni, West-Friesche kanaalplannen. Het bezoek van de „Zinnia" aan I.Imutden. io3/4 4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. «2 10 V8 Voor den toog van den Seminarist. Huisvesting Prov. Griffie te Haarlem. BURGFRUJKE STAND. LAATSTE i NIEUWS. Het mijnconflict in Engeland. DEBE5TE waterverf voor muren, behang.plafonds en buitenmuren Verkrijgbaar bij drogisten ^x^re^^hf^^tküopakt^n Churchill's begrooting De nood der Rijnlandsche wijnbouwers. De splitsing in de Servische radicale partij. De Amerikaansche fundeerings- commissie en de Fransche schulden. Communisten gearresteerd. VRAGENBUS. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. VELSEN. BENNEBROEK. gebied, B. en W. van Haarlem, doen weten, dat van heden ep alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des nam-ddags 2 uur, tot 10 Mei e. k. 's vcorm.ddags ten 11 Vt ure, ter gemeente-secretar e (7e afdeelmg) ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met bijlagen van W. J. A. Tijs- sen, om vergunning tot uitbreid-ng van zijn wasscherij-, drogerij-, strijkerij-, perserij en mangelinrieht.ng in het perceel aan de Sant poorterstraat no. 41, kad. sectie G. no. 1899 door het daarbij trekken van een gebouw, staande achter het perceel aan de Sant poorterstraat no, 43, kad. sectie A., no. 1898 gedeeltelijk het wijzigen en bijplaatsen van werktuigen en electro-motoren, zoodat het gezamenlijk vermogen TA P-K. zal worden, benevens het plaatsen van een stoomketel met 7 M2 verwarmingsoppervlakte en 7 at mosfeer druk ter vervang ng van den be- staanden stoomketel. B, en W. van Haarlem, doen weten, dat van heden cp alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des nam'ddags 2 uur, tot 10 Mei e. k. 's voorim-ddags ten 1134 ure, ter gemeente-secretar e (7e afdeelmg) ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van AtBurger, om vergunning tot opricht ng van een in richting voor het vervaardigen van zilver werken in het perceel aan den Burgwal no 32, kad. sectie D. no, 8460 ged., waarbij als beweegkracht zullen worden gebez gd 5 electro-motoren met een gezamenlijk ver mogen van 4 1/8 P. K., voor het aandrijven van -diverse werktuigen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 10 Mei e.k., 's voormid dags ten 113A ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de firma E. A. de Raaij en Zoon, om vergunning tot uitbreiding van bare bewaar plaats van lompen en beenderen, gevestigd in het perceel aan het Donkere Spaarne no. 52, kad. sectie D, nos. 7258, 7781 en 7780, door het in het daaraangrenzende perceel No. 50, kad. sectie D, No, 7782 oprichten van een opslagplaats van lompen. Door de beide transportarbeidersorgani saties, n.l. den Centralen Bond en den R.-K Bond wordt opnieuw een poging gedaan om voor het personeel van Van Gend en Loos een pensioenregeling te verkrijgen. Aan het betrokken personeel zijn vragenlijsten uit gereikt, teneinde een volkomen overzicht te krijgen. Aan het betrokken personeel zijn vragenlijsten uitgereikt, teneinde een volko men overzicht te verkrijgen van het pensioen- vraagstuk. i Van de uitgeversfirma F. Bohn, alhier, ontvingen wij de catalogus 1926 van boeken op geneeskundig, rechtskundig, sociaal en onderwijsgebied. Uitslag van de wedvlucht Lier op 25 April 1926, van de P. V. de Zwaluw, te Haarlem Hartman Sr., 1, 3, 5, 6, 9, 15; M. Riebeek 2, 13, 14, 17, G. A. Steijl, 4. 10, 12; J. de Graaf 7. 11, 18; H. v, d. Eykhof 8; J. Piers 16; H. C. Hartman Jr. 19, 20. Uitslag wedvlucht Schiedam, afstand 53 K.M. op 25 April: f. B. Roemers; 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10 11, 12, 19 A. H. Lestrade; 3, 20 H, M. Willemse, 4, 13, 14, 16, 18, 21 H. J. Petter; 15 J. Keijper; 17 H. P. v. d. Poll. Eerstgetoonde 12.59.26. Laatstgetoonde 1.59.23. Vrijdag 30 April a.s. heeft zooals wi al eerder gemeld hebber de voorjaarsuit voering van den R.-K. Kring plaats in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein. Was de vorige uitvoering onder leiding van Frans Meijer een goed succes, thans zal de reciteerafdeeling, met veler medewerking coder leiding van den heer A. Buys Jr., eer interessant en varie erend cabaretprogram ma afwerken. Dit bevat een groot aantal geheel nieuwe welverzorgde nummers, waarvan de meester in katholieke kringen te Haarlem nog nie' zijn vertoond. Voor de pauze zal bijzondere aandacht gevraagd worden voor de Rare- kiekkas, naar eigen ontwerp en uitvoerin' vrn den Kringsecrataris. Voorts biedt dc eerste helft een Engelsch marionettenspel terwijl het bestuur er in geslaagd is. voor de tweede helft o m. een zestal Amerikaan- scbe Jantjes bereid te vinden, een paar oud-, songs in nieuwe ensceneering voor het voet licht te brengen. O. m. komt verder de spre kende pop August in een nieuwe creatie met surprises. Het muziekensemble „de Krekel'' verleent bij tal van nummers zvn welwillen de en gewaardeerde medewerking, terwi'l het geheel door de conferences van den lei der het gebruikelijke voornaam cachet wee zal krijgen. Zoo men weet, zijn de uitvoeringen va- den Kring alleen toegankelijk voor lede en donateurs en begunstigers. Wie dus a:s Vrijdag dit halfiaarlijksch familieteest var Katholiek Haarlem wil medemaken, moe' zich te voren als lid. donateur of begunsti ger laten inschrijven. Dit kan alsnog gebei' ren bij dc heeren J. v. d. Pigge. Groote Houtstraat 68 en Th. S. J. Hooy. Kleine Houtstraat 57. Met de asphalteering van den Rijksstraat weg Haarlem-Velsen vanaf de Overtonstraat tot aan de Jan Gijzenvaart, wordt goede voortgang gemaakt. Het gedeelte nabij de Overtonstraat nadert zijn voltooiing, verder op ligt echter alles nog op de zoo hoog noodi- ge restauratie te wachten. Wanneer eenmaal het spiegelgladde wegdek zich tusschen de huizenrijen uitstrekt, zal men den vroegerèn decadenten verkeersweg niet meer terug- kennen. Maar 't werd tijd ook. De brug over de Jan Gijzenvaart is mooi opgeknapt. Intusschen is ook zorg gedragen, dat de toegangen tot de brug zullen beant woorden aan de moderne eischen van snel- verkeer. In dit verband vernemen wij, dat door het Rijk een drietal perceelen ten Noorden van de brug over de Jan Gijzen vaart en ten Oosten van den Rijksweg zijn aangekccht. Per 1 Mei 1927 moeten deze woningen ontruimd zijn, waarna met bet sloopen ervan wordt begonnen. Een belang rijk gedeelte tuin, meer ten Noorden gelegen en een gedeelte grond ten Oosten van den weg is eveneens door het Rijk aangekocht. Wanneer de slooping en ontruiming een maal heeft plaats gehad, zal een zeer breede en gerievelijke toegang tot de brug geschapen zijn. Bovengenoemde vereeniging hield een bij eenkomst in de zaal van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen, voorafgegaan door een kort Lof in de kapel. Door een samenloop van omstandighe den kreeg deze bijeenkomst een bijzonder karakter, zooals de voorzitter, na de ver gadering op de gebruikelijke wijze te heb ben geopend, mededeelde. Immers het was bekend geworden, dat de ZeerEerw. Pater Dr. N. Th. Viaar, die tot nu toe steeds als eestelij k adviseur werd beschouwd door ;.D.H. den Bisschop van Haarlem, be noemd was geworden tot moderator van het St. Bavo-Gilde. De voorzitter heette den pas benoemden moderator welkom in de vereeniging en sprak den wensch uit, dat Z.E. nog lang voor 't Gilde mocht behouden worden. Daarna richtte Pater Vlaar zich in een korte, kernachtige rede tot de leden. Door zijn benoeming tot moderator komt spr. in een andere verhouding tegenover het Gilde te staan dan tot nu toe. De band is nu dichter aangehaald. Het lag dan ook in de wegen van' Gods bijzondere voorzienig heid, dat juist spr. tot moderator benoemd werd en spr. dankt den Bisschop voor het gestelde vertrouwen. Spr. besprak nu de plichten en het werken van den moderator en hoopte het prestige van het Gilde omhoog te doen gaan, door een nader vast te stellen gedragslijn te volgen en zulks onder Gods zegen en tot vreugde van den Bisschop. Door een luid applaus betoonden de aanzwe zige leden hun instemming met deze rede. Daarna hield de ZeerEerw. Pater Esser zijn lezing over de „Pygmaeën" (Dwerg volken). Na een kort overzicht te hebben gegeven van de indeeling dei verschillende men- schenrassen besprak spr. de eischen, waaraan Pygmaeën moeten voldoen, om als zoodanig beschouwd te kunnen worden. Zij behooren tot het laagst ontwikkelde en minst beschaafde ras der menschen. Hun godsdienst is het ééngodendom één op pergod met verschillende nevengodies terwijl zelfs de premitiefste idees over vuur enz. welke de minst ontwikkelde natuur volken bezitten, bij hen ontbreken. Dit no madenvolk leeft bijna uitsluitend van de jacht en het verzamelen van knollen en wor tels akkerbouw is hun onbekend. Hun woningen zijn zeer premitief en zoo inge richt, dat zij vlug kunnen verplaatst wor den. Hun geestelijke ontwikkeling staat op een zeer laag peil, uitgezonderd eenige stam men op Malakka en in de Sahara. Voorzoover dit in de gegeven omstandig heden mogelijk is staat hun dramatische kunst op een tamelijk hoog peil, terwijl zij zeer bedreven zijn in Het nateekenen van dieren enz. Kinder- en oudermoord komen bijna niet voor. Zij zijn schuw en vrijheidslievend de meest tegenstrijdige gevoelens kan men bij hen waarnemen. Zij zullen b.v. dapper vechten voor hun vrijheid, maar zeer laf zijn in onderlinge twisten. Dit alles belet hun het aannemen van een hoogere cultuur. De voorvaderen worden in hooge eere ge houden ziekten en tegenspoeden worden aan geesten toegeschreven. Met een korte opsomming van de stre ken waar de Pymaeën heden nog leven en bespreking van de onderlinge verschillen, besloot de Eerw. spieker zijn boeiende le zing onder een luid en welverdiend applaus Na dankwoord van den voorzitter, sloot deze de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Naar wij vernemen heerscht er thans onder een deel van het werkplaats-personeel bij de Noord-Zuid-Holl. Tram ontevreden heid over het feit dat het dezer dagen een mededeeling ontving, waarin te kennen werd gegeven, dat eenige leden van dit personeel in een andere functie zijn aangewezen en daardoor in direct loon over een bepaald aantal jaren zullen achteruitgaan. Van boven staande deden zij mededeeling aan hunne respectievelijke hoofdbesturen, die zullen hebben na te gaan in hoeverre een en ander op juistheid berust. Meldden we onlangs, dat van de 106 gemeenten er 99 aangesloten waren bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf, thans is als honderdste de gemeente Schellinkhout, liggende in De Streek, nabij Hoorn, gevolgd. Programma voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 27 April 1926, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeluditim et Fuga a kl. t, J. S. Bach 2. Zwei Choralvorspiele über „Herzlich thut mich verlangen" Joh. Brahms 3. Improvisation Caprice Jos. Jongen 4. Grande Piece Symphonique César Franck In de Aula van het Kennemer Lyceum vond Zaterdagmiddag weder een schoolbios- coopvoorstelling plaats, welke werd bijge woond door de leerlingen der hoogste klas sen van openbare en bijzondere scholen van Bloemendaal en Haarlem. In Teyler's museum, alhier, wordt van 27 April tot 9 Mei in de bovenzaal een tentoon stelling gehouden ter nagedachtenis aan den kunstschilder Waalko J. Dingemans, van een keuze uit zijn nagelaten werken. In de vitrines der le schilderijzaal wordt een tijdelijke tentoonstelling gehouden van oude teekeningen, gravures en etsen der Van de Velde's, de Graveur Jan II, de schilders Esaias, Willem de Jonge en Adriaen. Het Haarlemsch Operette Koor „Nut en Genoegen," zal op Zondag 2 Mei, 's avonds om 8 uur een uitvoering geven in den schouwburg, Jansweg. Opgevoerd zal wor den: „Martha of de Markt te Rigmond." De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen ,.Roos en Beek" en van da Fa briek van Oprechte Haarlemmerolie voorh. „Claes Tilly" beide alhier. Hedenmorgen werd in het gebouw van Openbare Werken aanbesteed: de levering van 600.000 stuks Waalstra,- linkers In geschreven werd als volgt: N.V. Steenhouwerij „Troupin", monster A f 32.40. m. B. 33. m C. f 35. m. D. f 36, m. E. 38.75, m. F. 39, m. G. 40 per 1000 stuks. N. V. Bouwmaterialen-Mii. Schoroagcl 32.50 en 33.50 per 1000 stuks. H. C. v. Meeuwen, alhier. Merk A. f 32.50 m. B, 31.50. u>. II, j 30.70. m. H.I. 33.75. N.V. IJzer- en Bouwmaterialenhandel D. v. d. Leest, Merk I 31, m. II 33. L. v. d. Mey. Leeuwarden, 33 en 35 per 1000 stuks N.V. Waalsteenenfabriek Bijiandt, Arnhem Merk M. G, 32.70 per 1000 stuks. N.V. Nieuwe Handels-Mij. Waalsteenen te Nijmegen, 27.50 per 1000 stuks. Wij vestigen de aandacht op de buiten gewone ledenvergadering van bovenstaande woningbouwvereeniging, welke hedenavond gehouden wordt in gebouw „St. Bavo aan de Smedestraat. In deze vergadering zal o.m. behandeld worden het rapport der zgn. „Winkelcom missie". In verband met de belangrijkheid der agenda, is een groote opkomst der leden gewenscht. Zondag 2 Mei a.s. hoopt de Eerw. Broeder Stephanus, overste van het'ziekenhuis St. Joannes de Deo", zijn 40-jarig kloosterjubi leum te herdenken. Broeder Stephanus is in Haarlem algemeen bekend en gezien. Een vijftiental jaren gele den is hij Itter ook overste geweest. Veel goeds heeft hij tot stand gebracht in „Joan nes de Deo" en veel gereorganiseerd. Op de operatiezaal is hij een zeer bekwaam helper en op het gebied van ziekenverpleging een uitstekend deskundige. Op nadrukkelijk verzoek van den jubilaris zal het feest alleen kerkelijk gevierd worden, doch desniettegenstaande zal hij a.s. Zondag ongetwijfeld veel blijken van belangstelling ondervinden. Naar men ons bericht, zal de in het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem ge houden Tentoonstelling van zwarte en ge kleurde Japansche houtsneden slechts te bezichtigen zijn tot en met a.s. Zondag, 2 Mei, daar de diverse prenten na dien da tum aan dc verschillende eigenaars moeten worden teruggezonden. In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Ned. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkun- dige Werken te Haarlem werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend over 1925 werd vastgesteld op 6 pet. Tot commissaris werd herkozen de heer G. P J. Beccari. Uit het verslag bleek, dat de balans sloot met een bedrag van 2.096.144,36 en de winst- en verliesrekening met 192.358,50. In den Haarlemmermeerpolder werd even als vorige jaren een groot aantal hectaren bestemd voor den verbouw van karwij. Met den stand van dit gewas staht 't er echter, omdat het nogal van de droogte heeft te lij den gehad, niet al te best voor, zoodat sommige landbouwers reeds zijn overgegaan deze landerijen weer om te ploegen en be sloten hebben er nu maar bieten op te zaaien. Zoodoende zal de verbouw van bieten in dezen polder toch nog op wat grooter schaal plaats hebben, dan aanvankelijk werd verwacht. Door de medewerking van de K. L M. was de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose in staat een prachtige reclame te maken voor de collecte, die morgen ge houden wordt. Om twaalf uur cirkelde een vliegtuig boven de stad, dat in duizenden exemplaren onderstaand liedje naar bene den liet warrelen. EMMABLOEMDAG. Lieve lezers, lezeressen, Ziet U morgen op do straat Iemand, die daar vol verwachting, Met een bus en mandje staat, Zegt dan niet: „wéér een collecte", Zegt dan niet: „ik doe niet mee", Zegt dan niet: ,,hè, dat gebedel", Denkt eens aan de T. B. C.! Lezeressen, als U morgen 't Kleine Emmabloempje ziet, Toe, tast even in Uw taschje, Zóóveel tijd kost U dat niet. Zegt niet: „'t Kleurt niet bij mijn mantel", Lezeressen, zegt niet „nee Zelfs al vloekt de bloem bij 't hoedje.... Denkt eens aan de T. B, C.l Lezers, als U morgenochtend Haastig naar Uw werk toe gaat, Doet dan g'rust een duit in 't zakje Bij de dames op de straat. 'n Zachte vrouwenhand geeft bloemen, Is dat niet een fijn idee? 't Lieve lachje mag U houden, 't Geld is voor de T. B. C. CLINGE DOORENBOS. Nadat onlangs de Provinciale Staten de plannen voor de kanalisatie van West-Fries land en Noordelijk Noord-Holland met alge meene stemmen hebben vastgesteld, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland thans besloten de commissie van Aalst uit te noodigen zich te willen belasten niet het bijeenbrengen van de benoodigde bijdragen van gemeenten en polders. In de geraamde kosten van 13Yi millioen gulden moet door gemeente en polders volgens het Statenbe sluit 2li millioen worden bijgedragen. Gedeputeerde Staten zijn bereid dit voor de gemeenten en polders te vergemakkelij ken door de gelden voor rekening van de provincie op te nemen, waarna dan de ge meenten en polders daarvan aan de Provin cie rente en aflossing betalen, bijv. verdeeld over 40 jaar. De op j.l. Vrijdag te IJmuiden binnenge komen Belgische visscherijpolitiekruiser „Zinnia" gaat morgenochtend 9 uur weder om vertrekken, waarmede een aangenaam bezoek aan de haven van IJmuiden wordt afgesloten. Zaterdagmiddag werd de nieuwe sluisbouw bezichtigd, 's avonds werd aan onderofficieren en minderen een voorstel ling in het „Thalia" theater aangeboden en Zondagmiddag werden door den voetbalwed strijd StormvogelsBe Quick den voetbal- enthousiasten gasten eenige aangename uren bereid. Commandant en état major maakten als gasten van den Belgischen consul een aan- genamen autotocht, waarbii de omstreken 5% Nederland 1919 1003/4 1003/4 6% Nedefland 1923 10215/16 10215/16 4X' Nederl. 1917 985/g 985/g 1% N.-I. 1921 A.. lOll/o 101i/2 N.-I. 1923 D.. 10315/ie 103i5/16 Holl. Lloyd 42 b - Oude Vaart 44l/2 difo Gcm Eigcnd. 35!/8 Mij. „Nederland".. 168 169 Scheepvaart-Unie 1691/j 1691/2 Rotterd. Lloyd 144 145 196 1 196 78 5/4 781/a Holl. Stoomboot 541/2 H.; V. A 654i/2 659 Java Cultuur 3493/4 348 Jurgens gew 163 l973/4 163i/4 Koloniale Bank 199 Indische Bank 161 160 b Cert. Handel Mij... '443/4 145 b 146 b 1451/2 Phoemx 93 Geconsolideerde ltOl/4 394 391 U. S. Steel 1221/2 122 Marine comm 10i/? Vorstenlanden 171 171 Actions id. 160.50 161 Comp. Merc. Arg 315/l6 Poerwoderjo 1071/2 Oude Deli 3851/8 377 438 434 402 402 A'dam Rubber 3373/4 3343/4 352 345 171 169 Wai Sumatra 278 Dordtsche Petr. 376 Southern Rails '09l/2 113 1487/8 148 3/4 90i/4 0 423/4 Comm. Maxwel ^/tb ?7 APRIL ttRslc KOERS LAlhKt KOER BERLIJN s 9 59 27 59.25 PARIJS V 8 34 8.30 BRUSSEL 9.— 8.971/2 WEENEN f 35.25 35.20 LONDEN 1 12.101/2 STOCKHOLM 66 90 66.70 KOPENHAGEN 65 27 65.25 OSLO 1 53.90 53.75 BAZEL 48.121 /2 48.10 NEW-YORK 2.491/g 2 -487/g RO>ME 1 9.97 a 9.98- PRAAG 7 42 J4 7.39 WARSCHAU 'f 30.— 30.— van Haarlem en Bloemendaal werden be zocht. Een autotocht voor onderofficieren en minderen op Maandagmiddag besloot de festiviteiten. Verschillende autoriteiten o.a. de burgemeester van Velsen, maakten hun opwachting aan hoord. Nog zijn bij ons ingekomen de volgende giften: Uit aller spaarpot, gezin J. P. 5.50; N, N. 1ter eere v. d. H. Theresia 1; N, N. 10.Van een huismoeder, ter eere v. h. H. Hart v. J. 2.50; Van een huismoe der en kinderen 1.50; C. N. 1.A. N. 1.—; A. B. 1.—; Weduwe N. 1.—; N.N. 1.-; H. L. 1.-; N. N. 1.50; Th. H. 1.—; M. 2.50; A. M. D. G. 2.50. De minister voor het Paviljoen-plan. Minister De Geer deelt In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën o. a. mede, dat de bezwaren, welke ingebracht zijn le gen de voorgenomen huisvesting van de Pro vinciale Griffie te Haarlem in het Paviljoen aldaar, den minister voorshands niet van zoodanigen aard voorkomen, dat daarvan zou zijn af te zien. Integendeel is. naar zijn n.'e-ening de oplossing, waarbij het Paviljoen een waardige bestemming en de Griffie een niet minder waardige huisvesting zal verkrij gen. nog steeds de meest economische en juiste te achten. Tenzij het alsnog door hem met het be trokken provinciaal en gemeentebestuur te plegen overleg deze opvatting mocht doen wijzigen, ligt het in zijn voornemen, de uit voering van dt plan te bevorderen. Getrouwd: 27 April: A. H. Swaagstra en E. Groenewoud. B. v. d. Ridder en J. J. Mulder. Geboren: 26 April: d. van M. C, B. Steeg- straFleurié. 27 April: z. van M. J. KoeleveldZwarter. Overleden: 26 April: F-, 2 j., z. van F, v, d. Maas, Ursulastraat. LONDEN, 27 April. Er heerscht thans een meer optimistische stemming met be f/rekking tot het bereiken van een compro mis in 't conflict tusschen de mijneigenaren en mijnwerkers, 't Schijnt dat de mijneige naren hun tegenstand tegen een nationale loonregeling willen opgeven, wanneer de re geering aan de districten die op den ex port zijn aangewezen en aan die welke onder de internationale depressie in 't bij zonder te lijden hebben, een voldoende ondersteuning zal toestaan. De mijnwerkers schijnen het nog niet eens te zijn over de vraag of zij, indien de mijneigenaren een nationale loonovereenkomst willen toestaan, zullen toestemmen in een verlaging der loonen of een verlenging van den arbeids duur. LONDEN, 27 April. De begrootings- rede van Churchill wordt in de pers over 't algemeen gunstig opgenomen. Een meerder heid in 't parlement schijnt verzekerd. BERLIJN, 27 April. Tot leniging van den nood der Rijnlandsche wijnbouwers heeft de Pruisische Regeering den Ober- President. van de Rijksprovincie 2 millioen mark overhandigd. I BERLIJN, 27 April. Volgens berichten uit Belgrado is de splitsing in de radicale partij van Pasjits reeds een feit geworden. WASHINGTON, 27 April. De fundee- ringscommissie heeft besloten den gezant Bérenger te verzoeken er bij z'n Regeering op aan te dringen, het aanbod betreffende de jaarlijksche schuldbetalingen te verhoo- gen. CASABLANCA, 27 April, Hier zijn 6 communisten gearresteerd, die zich nadden schuldig gemaakt aan aansporing tot deser tie. Vr.! Kunt u mij ook zeggen hoe ik nieuw nikkel, dat door de vocht is aangeslagen en leelijk geworden is, weer mooi kan krii- gen? Antw.: Smeer 't in met ruwe vaseline en laat 'n paar dagen stil zitten Daarna met zeepsop afnemen en als 't goed droog is poetsen met krijt en jenever. Vr.: Als men op den 15den in betrekking gaat is men dan verplicht ook tegen dien datum weder op te zeggen, of kan dit ook tegen den lsten? Antw.: Dat hangt af van de wijze van betaling. Indien per week wordt betaald, moet men ook met één week opzeggen. Per maand met één maand en wel zóó, dat tus schen twee betalingstermijnen één maand verloopt. U zegt dus in dit geval op den 15den tegen den 15den. Vr.: Ik woon in de gemeente Cajtricum en verdien j 29.per wefck. Ik ben aan geslagen voor de pérs. bel. 35.10. Huur waarde 18, Meubilair 1.50 10 pet. Lec- ningfonds. 20 pet. Provincie, 50 pet Gemeen te. Ik verwoon 5 per week. Is deze aan slag juist? Antw.: De aanslag in hoofds.om van 18 voor 5 huurwaarde is juist. Het meubilair voor 1.50 belasting is getaxeerd tusschen 200 a 300. Vr.: Waar zijn de boekjes te verkrijgen, die de Stoomboot Mij. Zeeland gratis uit geeft voor reizen naar Folkestone en de Zuidkust van Engeland? Antw.: Wendt u eens tot een reisbureau, b.v, het Reisbureau naast den ingang van het Station te Haarlem of het bureau Wentholi, aan den Wagenweg, hoek Jor- densstraat. Vr.: 1. Hoe kan ik uit groen (reseda) crêpe georget vlekken verwijderen, ontstaan door Sinaasappellimonade? 2. Hoe kan ik kalkvlekken verwijderen uit groene Liberty zijde? Antw.: 1. Maak een prop zeer schoone watten een weinig vochtig met zuivere spiri tus 90 (vooral geen brandspiritus) en wriji daarmede de vlekken af. 2. Eerst de vlek natmaken met sterk ver dund citroenzuur, druppel voor druppel met den top van den vinger er over verspelden. V.: Wat kan de reden zijn, dat er in Ne derland geen R.-K. Bond van Gemeente ambtenaren bestaat? (A. R, K, A. is bekend, deze kan echter niet spéciaal werken, zoo als andere bonden).. M. i. zijn er van Noord tot Zuid voldoende R.-K, Gem.-ambtenaren voor een dergelijke vereeniging en ook in elk bisdom afzonderlijk. Antw.: Uw vraag is geen vraag, die in de Vsagenbus moet worden beantwoord. Eerder is het een vraag, die ge als ingezonden stuk zoudt kunnen geplaatst krijgen, met de be doeling medestanders voor uw denkbeeld te vinden om dan te trachten dat idee in wer kelijkheid om te zetten. Vr.: Wil u even in de Vragenbus vermel den. of mijn aanslag voor de Personeele Be lasting juist is? Ik ben aangeslagen voor 13.03. Ik verwoon 3.75 aan huur en heb 4 kleine kinderen. De gemeente Uitgeest is in de 7e klasse. Op dc "behstingbrief staat vermeld: Huurwaarde 11.70, mobilair 1.50 totaal 13.20; aftrek kinderen 6.34, totaal na aftrek 6.86; voor alle grondslagen 6.17, totaal 13.03. Antw.: Voor zoover wij kunnen beoor- dcelen is uw» aanslag juist. Vr. Ik heb 8 kinderen onder 20 jaar en een weekloon van 36.--. Ik ben aangesla gen in de Rijksink. Verd, bel. II en Gem. Ink. bel. voor Q 8096. Ik woon in de ge meente Velsen. Is deze aanslag juist? Antw. Naar alle waarschijnlijkheid is uw vraag niet volledig gesteld. Wanneer uw inkomen inderdaad niet hooger is dan 36.per week en u hebt 8 inwonende k'nderen, dan is uw aanslag veel te hoog. Hij zou dan als volgt moeten luiden: Jaarlijksch inkomen 1872; kinderfatrek 150) 1200. Blijft over 672, Voor het Rijk dus onbelastbaar. Voor de Gem. Inkomstenbel. zou, na af trek van 700 voor noodzakelijk levenson derhoud en 600 kinderaftrek, een belast baar bedrag overblijven van 572- De aan slag wordt dan 22.60. Het verschil is, zooals u ziet, nog al groot. U moet dus nog naar andere oorzaken zijn aangeslagen, welke uit uw vraag niet zijn gebleken. Vr. Mijn aanslag in de Personeele Belas ting 1926, gem. Beverwijk lu'dt: woning 21.75, meubilair 3.kinderaftrek 2.47. Totaal na aftrek 22.28; voor alle grondslagen 19.83. Totaal v. d. aanslag: 42.11. Daar dit bedrag 50 pCt. meer is als ver leden jaar, zou ik graag weten of die aan slag juist is. Ik verwoon 6,50 per week. De ratten van de Entos.Meermalen is er de aandacht op gevestigd, dat het den rattenfamilies op het Entos-terrein heel goed schijnt te gaan. Dank zij de schuil plaatsen, die deze dieren vinden op het belt terrein, dat daar ook is, vermenigvuldigen ze zich als een nijver bijenvolkje. Maar nijvet kunnen we deze knagers helaas rHet noemen al zijn ze ijverig. Zoo ijverig zijn ze, dat ze hun strooptochten niet meer beperken tot het Entos-terrein, maar ook verder dwalen. Ondernemende persoonlijkheden in dat rat- tenkoninkrijk (of misschien is 't wel een republiek) strekken hun onderzoekingstoch ten zelfs uit tot Kostverloren en Haarlem merstraat. Werkelijk kon men van een gevaar gaair spreken, want in de nabijheid van het ratten- gebied durven ze overmoed zelfs men schen, kinderen maar ook grooteren aanval len. De klachten, vroeger geuit, hebben ge leid tot het maken van een verordening. Aan die verordening, waarbij een prijs gesteld was van 7cent op eiken rattenstaart, die dus toch een rat den kop kostte. Die verordening is nooit ten uitvoering gebracht terwijl ook het aanwenden van serum bezwaren had, zoodat men er niet mee durfde te beginnen als be strijdingsmiddel. En intusschen leefden de rattenfamilies hun onbezorgd rattenbestaan en wonnen de stamvaders geheele geslachten. Thans zal echter hun overmoed gestraft worden. De verordening is van het stof dei vergetelheid ontdaan en elk geknot rattenle- ven zal betaald worden met 7y2 cent. Naar men ons mededeelt behoeven de staarten, volgens verordening wel, niet inge leverd te worden. Een agent van politie koml eenige malen per dag de verslagen vijanden tellen en op het debet blaadje der jagers no- teeren. De dieren worden daarna vernietigd door 'ze te verbranden. De gemeenteontvan- vanger betaalt dan aan eiken jongen zooveel stuks a 7% cent uit. Verbetering aan de wegen. De groote hoekpanten der straten, zooals bij Halter straat en Hoogenweg hebben een groote verandering ondergaan, maar ook de kleine hoekpanten worden herzien. De ronding der hoeken wordt grooter ge'maakt, wat het ne men van de bocht gemakkelijker maakt. Een hinderlijke zandberg. De van Galenstraat achter Grand Hotel heeft als toegangsweg naar den Eoulevard vanuit de Dr Mezyerstraat een groote beteekenis gekregen. Een zandheuvel belemmert echter het uitzicht, zoodat met het afronden van den straathoek tevens ook het verzetten van den zandberg zal plaats hebben. Men ts al met het werk begonnen. De strandtrappen Nu een strand trap gereed is kan men er een oordeel ovei krijgen. Wij gelooven, dat de raadsleden, di« eenige bezuiniging hadden voorgesteld, wel gelijk zullen krijgen In de eerste plaats ligl de trap heel ver voor 'f duin en dan strekj zich op het strand een betonnen bordes uil tot bijna aan den hoogwaterlijn. Kan een bouwen over de reep zijn nut hebben mei het oog op het stuivende zand, practische Zandvoorters, die bekend zijn met het strand, gelooven, dat bij den eersten storm het bordes, ook al is 't van gewapend beton, zal worden stukgeslagen. De autoriteiten zijn op deze bezwaren- attent gemaakt. Opbrengst Liefdadigheidsbazar. Naar wij vernemen bedraagt, de netto-op brengst van de in de openbare school no.10 aan den Meidoornweg alhier gehouden bazar ten bate van de wijkverpleging in Haarlem mermeer ongeveer f 1300. Burgerlijke stand.Geboren Corne lia Wilhelmina, d. v. G. A. Schoorl en M.H, C. Terhaar Adriana Johanna Maria, d. v. W. van der Aar en M. C. Vermunnicht j Nicolaas Willem, z. v. J. A. Kors en M. Beijk Gerhardina Lucina, d. v. A. G. van den Heuvel en A. E. Huis Hendrika Gerarda, d. v. Th. Franken en R. Uiterwaal Hen drik, z. v. C. Moolhuijsen en G. Goulooze Jacob Jacobs, z. v. J, Sikma en B. G. Oost- wpuder. Gouden Huwelijksfeest. Zaterdag 8 Mei a.s. zal het 50 jaar gelèden zijn dat het echtpaar G. DijkmanA. Deugd, wonen de aan den Kruisweg te Hoofddorp in 't huwelijksbootje stapte. Het zal den oudjes die nog zeer kras zijn, op dien dag voorzeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken, Middenstandsvereeniging. Vanwege de Federatie van Middenstandsvereenigingen. in Haarlemmermeer, zal te Hoofddorp Don derdag 29 April a.s. en te Nieuw-Vennep Vrijdag 30 April a.s. de, tentoonstelling wor den geopend van de aan de Nijverheidsschool voor meisjes aldaar vervaardigde werkstukken. Ernstig ongeluk. Omtrent den toe stand van den arbeider v. S. aan den Slcter- weg alhier, die bij het vervoeren van een inboedel door het omslaan van den wagen er onder geraakt en ernstig gekneusd werd opgenomen, vernemen we, dat de man thans zoover hersteld is, dat hij weer eenige lichte werkzaamheden kan verrichten. De waterleiding. Aan de Directie van de Amsterdamsche waterleiding is vergunning verleend tot het bouwen van een pomp station aan den Spaarnwouderweg alhier. Het werk is opgedragen aan den aannemer P. Rings te Santpoort. Met de voorbereiden de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt.- Ds. van Duin geschorst. Ds. van Duin, te Hoofddorp is door de gecombineerde ver gadering van den Kerkeraad van Haarlem, mermeer der Geref. Kerk Oost ijde en die van Hoofddop geschorst tot 5 Juli. wegers weigering tot onderteekening van de verkla ring, waarin hem gevraagd wordt zich te conformeeren met alle besluiten van de bui tengewone synode tc Assen. Gas van het Hoogovenbedrijf.Dooi den heer Wl. F. Visser, raadslid der gemeen te Velsen, wordt in het periodiek „De Ge meente" het betrekken van gas van het Hoog ovenbedrijf besproken en daarbij een en an der omtrent de nadeelen die hieraan verbon den zijn medegedeeld. De heer Visser schrijft o.m. „Alles tezamen is mijn meening, dat voot gemeenten met een eigen gasfabriek er nogal eenige gevaren zijn verbonden aan het betrek ken van gas van het Hoogovenbedrijf, ook al is de prijs van het gas laag. Alles is nog zoo onzeker, terwijl vooral voor die gemeenten de voordeelen liggen in den langen duur van afname. Voor Velsen evenwel staat de zaak anders en kunnen wij, indien er althans de kolenprij.- zen niet enorm oploopen, het financieel voor deel, hetwelk de gemeente hierbij heeft, ge rust schatten op f 40.000 a f 50.000 per jaar." Burgerlijke Stand. Geboren: J. C. Bis schopSmits, d.; J. S. v. Eeuwen Koppe, d. i Getrouwd; J, P, Castien en M. Kromhout/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2