STADSNIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 27 April 1926 Agenda 28 April Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs. Inschrijving Leerlingen, Scholen voor gewoon Lager Onderwijs. Gevonden dieren en voorwerpen. INGEZONDEN. FINANCIËN. Kerkelijke leening. UIT DEN OMTREK. VIJFHUIZEN. SPAARNDAM. IJMUIDEN. HEEMSKERK IJMUIDEN. VELSEROORD. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R.K.V.V. „Victrix". VolhardingH. B. C. DUIVENSPORT. PAARDENSPORT. De draverijen te Heemstede. LAATSTE NIEUWS. Amerika en het Wereldhof. Botsing van trein en autobus. De onlusten te Calcutta. Het spionnageproces. De legerhervorming in Frankrijk. De mondaine badplaats Bloemendaal. Wapenstilstand in Marokko. Boksen in Stockholm. De nieuwe Fransche gezant in aWrschau. Kanonnen en munitie naar Smyrna. De onderhandelingen over de Fransch-Amerikaansche schuld. Nieuwe actie der republikeinen? Frankrijk's schuld aan Engeland. Sociëteit „St. Bavo." Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur. Cursus Fransch 8 uur. Bestuur Volksbond half 8 uur. Zajigclub Volksbond 8 uur. Overheidspersoneel 8 uur. Bestuur „St. Jozef" half 9 uur. Personeel Perquin 8 uur. Viool- onderwijs 3 uur. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „St. Rosa" patronaat 7 uur. Rederijkers 8 uur. Elftalcommissie 8 uur. Gem. Concertgebouw Generale Repetitie Haarlem's Gemengd Koor half 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur. Kringzalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootschap van R. K. Kun stenaars 3 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins- dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, "s avonds van half 8half 9 uui "s Zaterdags alleen van 9SA12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur er 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr. C. Boschl R.-K- Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhotstraal 1. Zondags en Woensdags van 810 'uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsehe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabetb'k Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteilsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) De uitslag van de overgangs-examens is de volgende Bevorderd naar de 2de klasse Th. J. van den Aardweg, Elisabeth M. Bakker. Margje Bakker, IJ. Banning, Catharina M. Bogaert, Agatha P. Bouckaert, H. Drogtrop, J. J. van Dijk, Neeltje M. van Gammeren, J. Geutskens, Anna Harwijne, Margaretha C. Hessels, W. F. Hessen, Elisabeth A, Gel- dorp, Johanna N. Hoek, Margaretha J. Kolderie, J. Kroon, W. Langenbach, J. van der Linden, Th. Lodewijk, Alida Mes, C. Meijer, A. Moorhoff, J. Nijssen, Maria W. J. van Olst, W. F. Paauw, J. Th. Remmé, D, W. Sala, A. D. Scheelings, W. Scheffer, K. J. Ch. Schindeler, J. J. Schoonderbeek, Cor nelia F. Swaalf, Johanna M. Swaalf, A. C. Stevens, Maria C. Stuurman, Neeltje Tak ken, J. van Veller, Gesina J. Vermeren, Marti na Versteeg, F. de Vries, F. Warlé, P- C. van de Werken, H. Wieringa, W. van der Wilden, B. J. Wijnstra, W. J. Schouten, J. Stam, Geesje Weber, J. C. Akkerman en Anna J. W. Christiaans, terwijl 18 leerlingen der le klassen nier bevorderd konden worden. Bevorderd naar de 3e klasse Elisabeth H. Assies, Cornelia Bekker, J. H. de Blaazer, Antje Blijenburgh, Jacobina G. L. Bergem Josephina M. Bergem, L. F. A. Boersma, J. van den Berg, F. Bismeijer, G. P. H. MBis- meijer, Annie Bolleurs, J. L. Brakel, C. Buijs, C. F. A. de Bruin. Wilhelmina Bijleveld, J. Bijster, H. N, Cramer, Maria W. Craijé, H. M. M. Dreijer, F. Eichenberger, Jacoba C. Frits, J. van Gasteren, Nelly G. Hansen, Maria C. Harmsen, Adriana W. van Heer den, W. U. Hofkes, A. Hommers, Geertruida Jalink P. Jochem, W. Keesmaat, Hendrika J. Kumpe, J. A. Libosau, P. Linn, H. G. Maks, W. Mensink, E. W. van Nes, R- G. Roest, Maria Rompelman, J. Schipper, M. Schreuders, P. J. Stoffers, J. Uittenboogaard, L. van der Ven, Janneke Verkruissen, J. Verwer, D. van de Water, Margaretha van de Water, F. van de Wetering, Johanna J. van der Werff, B. W. Wieringa, Wilhel mus C. van Zurk, Nelly Klok en Cornelia Vos, terwijl 10 leerlingen van de 2de klassen niet bevorderd konden worden. Bevorderd naar de 4de klasse H. C. van Bilderbeek, A. C. C. van den Bosch, Suzan- na M. Vare den Broeke, J. H. J. de Bruin, Hendrika P. van den Burch, W. Costers, J. H. Geels, J. de Goede, Anna W. Gijsbers, Johanna Hogervorst, J. A. W. Kenselaar, H. Klaassen, P. Kleefstra, J. de Kleuber, W Kuyk, B Martin, R Meisma, Andrea C. Mulder, D. de Nobel. J. Nijenhuis, Sabijne van Olst, N. C. van Pel, Hendrika C. Rom pelman, P. Scherpenhuizen, Agatha Schie- ring, J. D. IJ Schultz, B. van der Sluis, B. R. Smit, G. M. Spoor. Adriaana E. van Straaten, G. Tierie, P van Veller, B. Visser, G. C. de Vries, Johanna B Weyland. H Wolf, J. J. B. H. Wijsman, A Zwiersen. Helen. W. Terpoorten en Wijnanda W. Akkerman terwijl 5 leerlingen der 3de klassen niet be vorderd konden worden Bevorderd naar de 5de klasse Johanna H. Akersloot, L. A. M. Amand, W. J van den, Berg, M. van den Boogaard. Bertha H. C. Botti, R. Cats. N. van Donselaar, A. van Dijk, F. H M. van Dijk, Th. L Eek/out, Luber tha Fabel, J. Gouwentak, F. F. Grocs, J. A. A. Hoeben, J. van den Hoeff, J. I- Hoogland, B J. G. Kloezeman, J. W Kok, F. C Kolle- rie, Anna C. Kuyper, Alida Lasschuit, Eli sabeth M. van der Lugt, Cornelia W. de Lijster, Alida J. Meuienbrugge, Albertje C. Nijenhuis, A. F. van Riet. C. van Rijs- dam, H. C. Sala, Antje Snip, M. Spoor, W' Steen, G, Suurendonk, J, H, Vreem, St T. de Vries, K. C. Willemse, Maria H. J. Wil- lemse, J. Willemsen, J. H. de Wit, Christina M. C. Zuidweg, W. P. C. Zuurendonk, Annig- je Zwan, D. A van Dalen en Katharina W. H. J. Hegge terwij! 3 leerlingen der 4de klassen niet bevorderd konden worden. Het toelatingsexamen, waarvoor zich 74 candidaten hebben aangemeld, zal plaats hebben op Maandag 3 Mei en Dinsdag 4 Mei aanstaande, des avonds van 6 tot 8 in het schoolgebouw Zijlvest 27. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat er gelegenheid is tot plaatsing, met 24 Augustus a. s., op onderstaande open bare scholen voor gewoon lager onderwijs van kinderen, welke op dat tijdstip den leef tijd hebben bereikt van vijf jaren en zes maan den. De inschrijving zal geschieden aan de Schoolgebouwen, en wel a. de Wilhelminastraat no. 43 a (School no. 17) b. de Sophiastraat no. 2,a (School no. 18) c. de Prins Hendrikstraat no. 1 (School no. 19) d. de Friesche Varkensmarkt no.22 (Scholen nos. 21 en 22) e. de Tetterode straat no. 66 (School no. 23) f. de Wouwer- manstraat no. 53 (School no. 24) g. de Nas- saulaan no. 37 a (Scholen nos. 1 en 2) h. de Tuchthuis str. no.3, ingang Botermarkt (Scholen nos. 3 en 4) i. de Parklaan no. 108 (Scholen nos. 5 en 6) j. het Leidscheplein no.36 (Scholen nos. 7 en 8) k. de Tempe liersstraat no.l (Scholen nos. 9 en 10) 1. de Spaarnwouderstraat no. 12 (Scholen nos. 11 en 12) tn. de Flaarlemmerliedestraat no. 29 (Scholen nos. 13 en 14) n. de Linschoten- straat no. 57 a (Scholen nos. 15 en 16) o. het Leidscheplein no.21 (Scholen nos. 25 en 26) p. de Schoterstraat no.2 (Scholen nos. 27 en 28) q. de Bakkerstraat no. 11 (School no. 29) en r. het Klein Heiligland no. 12 (School no. 31). De scholen sub a-f' zijn zesklassige-, de overige zijn zeuenklassige scholen. De leer lingen van laatstgenoemde scholen, omtrent wie later door de ouders beslist wordt, dat zij het middelbaar of het gymnasiaal onder wijs zullen volgen, kunnen na de 4e klasse overgaan naar de 5e klasse van een der zes klassige scholen. Ouders, die hunne kinderen, (zoowel voor een hoogere als voor de le klasse), wenschen geplaatst te zien op de nieuw te openen school aan de Karolingenstraat en Noorman- nenstraat, (z.g. Slachthuisbuurt), doen daar van mededeeling aan het Hoofd van één der scholen, hiervoren genoemd sub. lett. 1, m, n en q. Het Hoofd van elk der scholen zal voor de inschrijving zitting houden op Maandag 3 Mei tot en met Vrijdag 7 Mei a. s., (behalve op Woensdag), gedurende een half uur. Na den namiddagschooltijd, (derhalve van 4 tot half 5 ure.) Geboortebewijs en verklaring van vacci natie mede te brengen. J. Stad, Burgwal 55 J, werkbroek A. Vink, Tulpenstraat 18, Prot. kerkboek; C.G. Schijf, Hier. v. Alphenstraat 36, bal; R. Baert de la Faille, Marnixstraat 10, broche (muntstukje) Politiebureau, Smedestraat, geldstuk G. Martens, Leliestraat, gewicht J. Broekmeyer, Busken Huetstraat 1, glacé handschoen H. v. Zanten, Assendelverstraat 53; halsband P. Bey, p.a. Hoogervorst, woonwagen aan den Oudeweg, glacé hand schoenen J.W. v. Looy, Teylerplein 33, armbandhorloge L. Heymense, Gr. Heilig land 67, glacé handschoen Dr. L. Naessens, Tempeliersstraat 12, hond (puck( Politie bureau, Smedestraat, regenjas C. v.d. Beek, Semarangstraat 8, grijze poes Fauna C. v.d' Hart, Wagenmakerslaan Ir, lapjes poes Faiu- na Politiebureau, Smedestraat, witte poes Fauna J. Wijshaken, Koralensteeg 6, grijs kussen (rijwiel) H. Dozy, Heerensingel 131 inkorvingslijsten H. de Vries, L. Begyne- straat 14 rd., portemonnaie m.i. N. Hertog, Talmastraat 9, idem J.H. v.d. El, Zomerka- de 95, potlood J. Grosskamp, Rollandstraat 67, kinderportemonnaie m.i. M. Homburg, Alb. Thymstraat 23, damesportemonnaie m i. P. v.d. Ham Ravensteeg 4, pak met kiel enz. J. Wassenaar, Baliuwslaan 7,ruiten snijder A. Bijster, Allanstraat 72, rijwielbel. merk J. L. de Geé, Voörhelmstraat 9, rij- wielbel.merk Verbeek, Ged. Oudegracht 18, rijwielbel.merk J. Stad, Burgwal 55 f, werk schoenen J. Prins, Hofdijkstraat 31, zweep. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. SCHAAMT MEN ZICH, VROUW TE ZIJN Mevrouw Julia van Bork te Schoten heelt in de pluimvee-bladen al vaak ge schreven, dat de dames-kippenhoudsters zich niet foksters moeten noemen, maar fokkers, omdat in het eerste woord iets kleinee- rends zou liggen. Naar aanleiding daarvan vinden wij in het laatste nummer van het officieel orgaan der Algemeene Nederlandsche Pluimvee- fokkers-Vcreeniging, de volgende ontboe zeming: Krabbels van een enfant terrible. Open brief aan Mevrouw J. van Bork te Schoten (N.-H.) Lieve vriendin. Laat mij als vrouw en als fokker een woord tot U mogen zeggen. Gij hebt een nieuw geluid doen hooren. Gij vertikt het, langer als fokster te worden betiteld. Gij zult U voortaan fokker noemen. „Zoolang wij vrouwen foksters genoemd zulten worden" schrijft ge. „zoolang noemt men ons de mindere van onzen mannelijken collega Ik ben althans vast besloten, om den vrouwelijken vorm van dat woerd voor taan te negeeren en ongeacht het geslacht voortaan van fokker te spreken Bestaat het woord slaagstér als vrouwelijk van slager? Neen, immers: en toch zijn er wel vrouwen slagers Daarom is er niets op tegen, dat wij, dames, ons voortaan fokker noemen Ik ben ei glad vopr. Gij had nog sterker kunnen argumenteeren. Wees niet reeds llil- debrand erop, dat 't meest vrouwelijk beroep dat van baker, uitsluitend een mannelijken vorm heeft? Heeft iemand ooit van een baakster gehoord? Duiden niet de pagekop jes en korte rokken op het wegvallen der geslachten? Maar Mevrouw gij gaat den goeden weg slechts ten halve Geen fokster meer, dat spreekt vanzelf. Maar ook geen redactrice, alsof dat een mindere gelegenheid ware dan een redacteur. Geen medewerkster aan ons blad Er. waarom van een Secretarese ge sproken. zooals ik laatst nog las onder een oproep voor een vergadering. Redacteuren zijn het voortaan, medewerkers en Secre taressen! Ik zeg het nog eens, ik ben er voor. Wij moeten echter consequent zijn. Niet alleen in de A. N. P. V. ook elders, ook thuis, ja thuis vooral, moeten wij het invoeren, Onze Bertha, die reeds jaren bij ons is, heet voortaan Berthus. Ons tuinknechtje Jan, dat de mest van de planken schrapt, noemen we Jeanne, Ik hoor Mantel protcsteeren, hij is bang dat hel op hem slaat. Waarom ook niet? Waarom zou men, als men Julia heet, op zijn briefhoofden niet Julius laten drukken? t Lieve vriendin, (gij begrijpt, dat het slechts de macht der gewoonte is, die mij dit klei - neerende woord doet gebruiken), ik ben U dankbaar. Het is de schoonste uitvinding de zer eeuw. Weg met alle minderwaardige ge slachtsuitgangen! Ook ik was tot dusverre. een vrouw. Thans ben ik de man van mijn man, broeder mijns broeders, de zoon mijner ouders, ik ben de vader mijner kinderen. Vriend Julius, ik groet U. Tot in de lengte van dagen blijf ik Uw dankbare F. 1. Het R. K. Kerkbestuur der parochie van de H. Martha, It 's-Gravenhage, bericht, dat vanaf Woensdag. 28 April, de inschrij ving op eene geldleen ng, groot 300.000, tegen 5 pet (gedeeltelijk ter converig van de 6'A pet. leening van 1921) is opengesteld in stukken van J 1000 en 500 (coupons 1 Mei 1 November) tot een koers van uitgifte van 99 pet. De verdeeling der lecning is als volgt:225 cbli<5atiën van j 1000.genummerd 1 t/m 225, 150 obiigatiën van 500.—, genummerd 226 t/m 300 met A en B. Deze leening dient ter afloss.ng van de uitstaande 6H' pet. gtldleening dato 1921, groot 150.000, terwijl het restant zal wor den aangewend voor de atlossing van 6 pet. obiigatiën. Houders van Obiigatiën der 6,'a pCt. lee ning hebben het recht deze om te wisse- lenlen tn cbligattën dezer 5 pet. leening, zoolang de voorraad strekt, naar olgorde van binnenkomst der vrije inschrijvingen en aanmeldingen tot conversie, waarbij aan laatstgenoemden zal worden vergoed aan koersersch.l en rente (van 1 April—1 Mei a 6lA- pet, en van 17 Mei a 1. s pet.); De inschrijving is opengesteld ten kantore van de heeren 1 ruffels Co,, te s-Graven hage (Veenkade 47). alsmede bij vele ban kierskantoren. Van een woonwagen. Lang, zer lang was he L. K.'s wensch geweest een eigen woning te bezitten en wel in den vorm van een woonwagen, want steeds in een stal of schuur le moet huizen, dal viel op den duur. ook niet mede. Eindelijk zag hij zijn ideaal in vervulling gaan. Een timmerman werd gevonden, die voor L. op gemakkelijke condities een viagen zou bouwen. Spoedig was deze wagen dan ook klaar en L. huurde in den IJweg zeer billijk een stukje grond, zeker wel 300 M. van den publieken weg, en hier zette L. zijn wagen neer, want hij wilde door niemand lastig gevallen worden en evenmin wilde hij iemand tul last zijn. Zoo leefde hij recht gelukkig en hij was de koning le rijk een eigen dak boven zijn hoofd te hebben. Doch daar in dit aardsche tranendal de schoonste verwachtingen het eerst den bodem worden ingeslagen zou ook L. dit jammerlijk ondervinden. Want na een paar dagen, toen verscheen er een treetal politie mannen, die L. kwamen verwittigen, dat het daar geen standplaats was voor woon wagens, dat daar het Modderpad le Hoofd dorp voor was aangewezen, en dal hij daar ook mocht staan tegen betalng van 25 cl. per dag. Men begrijpt, dat dit voor I.. een 'onl- boocheling was en hij gaf dan ook zijn ont stemming op duidelijke wijze te kennen. Des andere daags is hij naar het gemeente huis geweest, maar hij kon geen toestem ming krijgen daar te blijven staan met zijn wagen. Goede raad was duur, maar in plaats van naar Hoofddorp te gaan met zijn wagen, vroeg hij meteen zijn verhuisbiljel op en het zich naar Heemstede brengen, waar hij op den Meerweg een gratis standplaats heeft gekregen. De waterleiding. Maandag is men ook alhier begonnen met de hulpaanslu tingen te maken voor de waterleiding. Alhoewel er momenteel niet zoo'n behoefte bestaat aan drinkwater, dank zij de regen van den laatsten lijd, zoo zal het voor vele hu s- moeders toch een geruststeling zijn, als de leiding in huis is. Gevonden Voorwerpen. Een dekzeil; een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen te be komen bij den gemeente-veldwachter al daar. Onbestelbare Stukken. Lijst van onbe stelbare Brieven en Briefkaarten, van wel ke de afzenders onbekend zijn. Terugont vangen in de lsle helft der Maand April 1926. Briefkaarten Binnenland. 1. 2. Par'I- levliet Johan, Briefkaarten Buitenland. 3. Kukens Else? rulir. 4. Kübler Ther. Cuschaven. 5. Last Frida, Allonaelbe. Brieven Buitenland. 6. Goote H., Ham burg. 7. Windle H., Milsonspoint. K. S. A. De vergadering van het PI. Comité der K. S. A. met de algevaardigden op heden, Dinsdag, gaat wegens omstandig heden niet door. Brand. Maandagmorgen ontstond er 'n begin van brand in 'n schuurtje achter 't perceel van den heer v, T. aan de Mare- laan. Door spoedig ingrijpen kon met een paar emmers water verdere uitbreiding voorkomen worden. Brand. 'In den nacht van Zaterdag op Zondag werd, door de wakers van den par ticulieren bewakingsdienst, een begin van brand ontdekt. Het was in de fabriek der N.V. Chemische fabriek Elvis, in de Indu striestraat, de vlschmeelfabriek. In deze fabriek - wordt de gehccle week continu- arbeid verricht, met uitzondering van den Zaterdag tot Zondagavond. Zoodoende was er juist nu niemand in de fabriek aanwezig. Door het inslaan van een ruit wist men het gebouw binnen te komen. Daar een aanwe zige slang te kort was om er den brand mee te bereiken, moest men emmers water aan dragen, om het vuur te blusschen. Nadat dit gelukt was werd, door den dienst, de politie en de brandweer in kennis gesteld mei het gebeurde. Het bleek, dat in de ruimte ach ter den ketel, een voorraad pakking en hout in brand was geraakt, dat na de blus- i sching, van de plaats des onheiels verwij derd werd. Concert Polyhymnia. Gisteravond heeft de gemengde Zangvereeniging „Polyhymnia" in „Tivoli" een vocaal en instrumentaal con cert gegeven. Er was vee! belangstelling. De avond werd ingezet met een drietal oude Nederlandsche liederen voor koor, be werkt door Fl. van Dusse en herkomstig uit de vijftiende, zeventiende en achttiende eeuw De mooie Hollandsehe liederen werden door het koor goed gezongen, uit Haarlem, echter nog een dankbare taak weggelegd, namelijk die van beschaving der klank. De zang kan aan fijnheid en buig zaamheid van den toon nog veel winnen. Als solisten traden dezen avond op: mevr. Bep de Wilde, sopraan, de heer J. Rose- krans, viool, en mej. Annie Kolkman, bege leiding, allen uit Haarlem. De heer Rosekrans, een jeugdig musicus, die o.a. deei uitmaakt van het Haarlemsch Orkest, speelde „La Tonia" van Corelli Leonard en verkreeg een warm applaus, evenals mevr. de Wilde, die twee liederen van Lully zong. De soliste en haar begeleid ster ontvingen bloemen. Voor de pauze werden door het koor werken van E. F. Richter en Philip Loots uitgevoerd n.l. „Motet" en „Bruidszang". Nadat in de pauze een fraaie schemerlamp was verloot, trad bel koor nog eens op en zong „Cantecleer" van Olivier Koop en „Droomlied" van den Haarlemschen musicus Jos de Klerk, waarmede het wederom een dankbaar applaus oogstte. De Haarlemsche solisten toonden zich hierna nog eens van hun goeden kant. Mevr. de Wilde met een paar gevoelige liedjes en de heer Rosenkrans met een mooie viool solo, waarna het koor tot slot liederen zong van Jac. Bondel „Lentegeboort" en van Cornelis Dapper „De Wilgen". Daarmede behoorde dit tweede concrt van Polyhymnia in dit seizoen tot het verleden. Het afwisselend programma had dc talrijke aanwezigen een genotvollen avond bezorgd. Secretaris O E Sinck, Hagestraat 10. Uitslagen van Zondag j.l. Concordia IVictrix 1 22 Victrix II—R. K. V. Z 111 5—4 Victrix IIIVitesse III 28 *Victrix wint na loting. CONCORDIA I—VICTRIX I Beide partijen hebben een invaller. Con cordia is dadelijk iets sterker, doch de Victrix achterhoede houdt voorloopig stand. Toch neemt Concordia na een half uur de leiding en weet zelfs voor de rust de voorsprong te vergrooten. Rust 2-*-0. Na de rust trapt Victrix al en de voor hoede gaat fraai samenspelend op de Conc. veste af en nog zonder dat een Con- cordiaan het leder heeft aangeraakt ver kleinen de bezoekers den achterstand 21. Victrix speelt enthousiast verder en weet zelfs kort daarna gelijk le maken door toe doen van den linksbuiten, 22. Er ont spint zich een vinnige strijd om de leiding, waarbij de thuisclub meestal in den aan val is. De blauwzwarten-achterhoede houdt echter stand. De stand blijft 22. zoodat er 2 maal 754 min. verlengd moet worden. Concordia is nu overwegend «terker, doch de Viclrix-achterhoëde houdt haar doel schoon. Als de arbiter tijd blaast is de stand nog onveranderd. Onder groote stilte vindt de loling plaats en onder luid ge juich v. d. Victrix-spelers bleek, dat de Haarlemmers de loting hadden gewonnen en in de volgende ronde tegen D. E. M. uitkomen. VICTRIX II—R. K. V. Z. III. Kort na het begin neemt R. K. V. Z. de leiding, doch Victrix maakt spoedig gelijk. Kort voor de rust lost de Victrix-rechts- half een hoog schot op het R. K. V. Z.- doel, hetwelk via het hoofd van een Zwalu wen-back doeltreft, 21. Nadat een spe ler der bezoekers den bal in eigen doel ge werkt heeft, verhoogt Victrix de score tot 41. De zwartjes komen dan overweldi gend opzetten en weten andermaal 3 maal te doelpunten. Toch neemt Victrix ander maal de leiding en wint dus met 5—4. VITESSE IIIVICTRIX III. Voor de rust wisten de Victrix-benjamins kranig stand te houden en de stand was toen 22. Na de rust waren ze echter uitgespeeld en de thuisclub voerde de score op tol 82. Voor Zondag 2 Mei a.s. is opnieuw vast gesteld de Kampioenswedstrijd Volharding H. B. C. te Deventer. Supporters die wenschen mede reizen kunnen zich aan melden Donderdaga^pnd in het R.-K. Ver- eenigingsgtbouw te Heemstede van 810 uur, of Vr,dagavond van 8 'A91 j uur bij den secretaris thuis, Zandvoortkade 13. Kosten bedragen 4.30. bij aanmelding te voldoen. DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN VAN DEN D. H. V. B. Secr. H. van Turnhout, Emmaplein 38. Het bestuur van het district Haarlem en Omstftken der D. H.- V. B. vergadert Woensdag 28 April a.s. des avonds te 8 uur, in het R.K Lyceum aan den Zijlweg. POSTDUIVENVEREEN. „DE LUCHT POST" TE SANTPOORT. Uitslagen van gehouden wedvluchten Roo sendaal (98 K.M. Zondag 11 April 1, 3, 11, 12, 13, P. Koning 2. ,H. v. d. Berg 4. 9. 19, H. Voogt 5, P. Rosemeijer 6, 20, H. Haven; 7, 15, H. H. Kramers 8, 16, H. Dingerdis 10, 14, 17 N. Koning 18 P. Voorting. Lier (140 K.M.) Zondag 18 April I, 7, N. Koning; 2. H. Voogt 3, 10 11, A. Voogt 4, H. v. d. Berg, 5, H. Haveb 6, 17, H. H. Kramers 8, 15, 18, 19, H. Din- gerdus 9. P. Rosemeijer 12, 14, P. Ko ning 13, 16, G. Voorting. Hall (188 K. M.) Zondag 15 April 1, 5,12, N. Koning 2, 7, G. Voorting 3, H. H. Kramers.; 4, 8, 9, 13, 17, 18, H. Haven; 6, 10, P. Koning 11, 16, A. Voogt 14, 15, H. Dingerdis. De favorieten geklopt. Een sensatievolle sportdag Alle favorie" ten bij het publiek stelden n.l. teleur, zoodat deze courses zonder twijfel veel stof tot „na praten" zullen geven Circa 2. uur werd de bel geluid voor de Dumas Prijs, Prijzendravetij 4e klasse. Per fect St. Lancier die aan de kop vertrekt, be houdt circa 1 baanronde de leiding, en loopt zelfs in het begin iets op de andere paarden uit. Ondertusschen komen Prinses Ölga en Nerva opzetten, en passeert eerstgenoemde tot veler verwondering, in de laatste bocht Perfectly binnendoor. Nerva loopt nog ver der op. Prinses Olga in en wint ten slotte nog met ruim 3 sec. voorspi ong. Over het algemeen werd in deze course slecht gedraafd, en was het dan ook tot ve ler verwondering dat deze uitslag gehand haafd bleef. De favorieten Our Uhlan B en Oblique B. stelden beiden teleur. Eerstgenoemde maak te op ons een zeer slechten indruk en was zijn loopen niet te vergelijken met dat van Pinkster-Maandag. Oblique was door fou ten direct al geheelnuit de course. Voor de Capita Henry-prijs 2e en 3e klasse waren niet minder dan 4 heats noo- dig. Stal v Stralen, vertegenwoordigd door Marie P. en Oscar, maakte hierin een besten indruk. Vooral Marie P. gaf in de eerste 3 heats mooi partij Odell Axwortlhy B. stelde door springen en onkant-draven vele zijner aanhangers teleur. Oosstar gaf in de eerste wel een mooie verrichting doch miste ten slotte de noodige ausdauer om op deze heat beslag te leggen, werd zelfs in de 3e heat gedistonneerd en zoodoende tot verdere deelname uitgesloten. Oscar zegevierde ten slotte door zijn sfayercapariteiten. Jammer is het dat een paaid als Marie P. die toch eigenlijk een der beste verrichtingen toonde, nu nog zonder prijs naar huis terugkeerde. In de Kerriganprijs, Prijzendraverij le kalsse, 2400 M. vielen Norton B en Eilladar tegen. De outsider Lady G. daarentegen, liep een beste course, en was het te betreu ren dat zij zich door een foutje in het laatste rechte eind, slechts tot de strijd om de plaats kon bepalen. Silladar toonde momenten van nog grootere speed als wij reeds van hem te zien kregen, doch verloor door stilstaande fouten te veel terrein. De drafmoyens van Uncle Sam vielen oas persoonlijk tegen, en had het ons niet verwonderd of disqualifi- catie was het gevolg geweest. De strijd om den 2en prijs in deze heat was schitterend en kwamen de 4 eerste paarden slechts met 2 5 tijdsverschil door de finish. De Amiensprijs Kortebaan Handicap 800 M. was vrij onbelangrijk. In deze course was het Perrigan B. die niet aan de verwachtin gen beantwoorde, hoewel toch zijn zwaarste concurrent Oostar, door weg springen haar serie verloor. Over het algemeen een aardige sportmid dag, waarover velen zeker voldaan huis waarts gekeerd zijn. Wanneer het ijverige Bestuur nu nog tot verlaging der entrée- prijzen, en opening eener goedkoopere rang, overgaat, dan twijfelen wij er niet aan dit jaar nog verschillende courses op het „Oude Slot" te mogen bezoeken. Gespecificeerde uitslag. I. Dumasprijs. 2 u. Prijzendraverij 4e kl 2000 M. niet opgekomen Our Bonnie 1950, Pretty Polly 1950, Qurville Patrick 2015, Osusanna 2030, Mimedosa 2040 en Omega 2045. le Prijs f 250 Nerva, 2000 M. eig. J. Deutekom, Zuid-Schalkwijk. Ber. A. de Vlieger. 2e Prijs f 50 Prinses Olga 1950 M„ eig. D. de Vlieger, N--Vennep. Ber. J. de Vlieger Niet geplaatst Perfecthly St. Lancier 1950 M. Obi que B. 2045. Ingehouden Our Uhlan B 2015 II. Captain Henry Prijs 2.30 u. Heat Prijzendraverij 2e en 3e klasse 1600 M. niet opgekomen Nevada B. 1600, Perrigan B. 1615. le Heat Oostar 1635 M. eig, L. J. Elkhui- zen, 's Gravenhage, berijder J. G. de Boer. 2e Heat Odell Axwarthy B. 1645 M. L. Ensmg, Heemstede. at Berijder eigenaar. 3e Heat Oscar 1615 M„ D. A. v. Stralen, Schoorl. Ber. A. C. Commijs. Gedistonneerd Oostar. 4e Heat le prijs f 600 Oscar (Oscar) Snel ste tijd alle heats 2.36. 2e Prijs f 100 Odell Axworthy idem 2.32 seconden. III. Herriganprijs. 3.15 Prijzendraverij le klasse 2400 M. niet opgekomen Judge Scot 2400. le prijs f300 Uncle Sam 2445, Eig. L. A. F. Prins, Wassenaar. Ber. C. F. Ockhorst 3.43 2 5 2e Prijs f 75: Lady G. 2355, Eig. Jac. de Graaf, 's-Gravenhage, Ber. de Graaf Jr. 3.43 3,5. 3e Prijs f 50: Silladar 2430 J. W. Schuyl, R'dam, Ber. G. D. M. Schuyl 343 3/5 sec. 4e Prijs f25: Norton B. 2415, Stal Ber. G. Ensing, 3,43 4/5 sec. Niet geplaatst Mallingcrot 2385. Amiensprijs Korte baan Handicap 800 M. Niet opgekomen Nevada B. 795, Malie B. 790, Maggy Henry 800 Osussanna 735. lste serie le maal gepl Nerva 700 M. Niet gepl. Minnedosa 725, Nobel 745 M.; 2e maal gepl. Nerva 700 M. n.g. Nobel 745 Minnedosa 725 2e serie geplaatst Prinses Olga 700M. n.g. Oblique B. 730, Meigroet 735 3e serie geplaatst: Pol. 755 n.g. Aura 760 Rautenkranz 785 4e serie geplaatst Perrigan B. 735, n.g. Mallingcrot 770, Oostar 795 M. Fina'e (winners der 4 series) Prinses Olga 700 M. D. de Vlieger, Nieuw-Vennep. le Prijs f 150, J. de Vlieger 2e prijs f 75 Nerva 700 M. J. Deutekom, Zuid-Schalk- wijk, A de Vlieger 3e prijs f 50 Perrigan B. 735 M. J. v. d. Sluys, Haarlem, B. P. ten Hagen 4e prijs f 25, Pal 755 M„ L. Ensing, Heemstede, Ber. eigenaar. De Tsjechische regecring heeft den secre taris-generaal van den Volkqnbond mede gedeeld, dat bij de uitnodiging tot de juris tenconferentie op 8 Sept. 1926 ter bespre king der reserves van den Amerikaanschen Senaat inzake de toetreding der Ver. Staten tot het Perm. Hof van Intern. Justitie in den Haag aanneemt. Uit Melbourne wordt gesemd: Een electrische trein greep op de spoorlijn Ferntree—Gulli, op het kruispunt Boroma een autobus, die vol vacantiereizig^.s was. Negen personen werdén gedood twa i'f ge wond. De gedooden waren zwaar ver''inkt Gistel en werden te Calcutta vijf Mahome- dan-m tn één Hindoe doodgestoken. 1 wee personen, die Zondag werden gewond, over leden gisteren. Zoo goed als alle winkels in de Indische zakenwijken zijn gesloten. Te Kiddepore, in het district Calcutta, werden 58 personen, meerendeels Mahomcdanen, gearresteerd. Gisteren is voor de correctionecle recht bank te Parijs het proces begonnen tegen de drie Engelschen en de twee Franschen, die onderscheidenlijk beschuldigd worden van spionnage. De verhooren hadden bij ge sloten deuren plaats. Bij een uiteenzetting betreffende de mi litaire hervormingen en de vermindering van den diensttijd tot een jaar, wees Pain- levé op den plicht van Frankrijk om de ver dediging van zijn grond le verzekeren en de orde in zijn buitenlandsche gewesten te handhaven. Hij bepleitte nadrukkelijk dc ontwikkeling der troepenmacht in de overzeesche gebie den, welker nut door de gebeurtenissen in Marokko en Syrië was gebleken. Frankrijk, voegde hij er bij, is sterk vóór den vrede, maar zeer kwetsbaar en moest dus een vlug werkende, homogene defensie hebben, welke het mogelijk maakt een aan valler onmiddellijk snel het hoofd te bieden. Painlevé acht de beperking van den diensttijd vereenigbaar met de behoeften der national defensie en in overeenstemming met de wenschen des lands. In het desbe treffend wetsontwerp wordt het contingent voor de buitenlandsche gebieden vastgesteld op 277.000 man, waaronder 97.000 blanken Iemand zendt ons de volgende opmerkingen: Een jaar oi drie geleden heeft een der voortrekkers van dit denkbeeld in dit blad eens laten vertellen, dat dft mondaiSie bad plaats Bloemendaal binnen vijf jaar tot dc werkelijkheid zou behooren. Er is nu nog twee iaar tijd om deze pro fetie te laten uitkomen, maar tot nu toe bleef het bij fantastische plannen. Zeker, daar is in dien tusschentijd wel v.ai gebeurd. De Erven v. d. Vliet verkochten de-gron den langs den Zeeweg aan de combinatie Van Dam. te Amsterdam, die voor de ver dere exploitatie zou zorg dragen. Toen dit gebeurd was, stak de gemeente Bloemendaal haar neus tusschen die twee combinatie en eischte een deel der baten op. die zij van' de exploitatie verwacht. Slechts op voor waarde, dat haar deze in den schoot zouden vallen, was de gemeente bereid een uitbrei dingsplan voor de te exploiteeren gronden vast te stellen Het scheen, dat alles nu goed ging. Maar het blijkt, dat meer en meer m'n vriend gelijk krijgt die dc handige advo caten, pleitbezorgers en zaakwaarnemers der Erven v. d. Vliet een spel van kat en muis ziet spelen met het gemeentebestuur van Bloemendaal. Schijnbaar worden er alleszins bevredigende concessies gedaan aan het ge meentebestuur. maar inderdaad zet de com binatie er alles op haar plannen door te drijven zonder al te veel tinancieele offers aan de gemeenschap en met zoo hoog mo gelijk opgevoerde winsten voor de speculan ten. Ik weet niet. of die vriend van me niet wat al te zuur in de keuken van die heeren kijkt, maar toegegeven moet worden, dat bet geheimzinnig gesjacher onaangenaam is en achterdocht wekt. Nu weer circuleert het be richt. dat de onderhandelingen met de firma v; Dam algesorongen zijn en c'e verkoop van de gronden aan den Zeeweg niet doorgaat. Wat zit daar nu achter vraagt Jan Publiek en wacht met belangstelling het volgende bericht af. dat mijn vriend dan ri nieuwen zei zal noemen op het dambord van de pleit bezorgers van dc Erven v d. V liet. Of hij de zaak niet te grimmig aankijkt, weet ik niet. maar dat de Erven v. d. Vliet van die gronden aan den Zeeweg graag een gouden kalveren barende melkkoe willen maken, geloof ik zeker. Dat dit niet ten nadeele der gemeenschap gebeure, is natuurlijk dc taak van dc open bare bestuurslichamen. Zouden daarom Gedep Staten van Noord- Holland oo voorzichtig zijn met hun goed keuringen ten aanzien van besluiten, die dc gronden aan den Zeeweg raken? Onlangs keurden zij de verkoopsvoorwaarden goed. maar deden opmerken, dat elk nieuw besiuit in verband met dien verkoop opnieuw de goedkeuring van Gedep. Staten noodig heeft. Als dat zoo is. dan kunnen wij gerust de toekomstige dingen afwachten. Maar dan moeten wij voorloopig ook maar niet aan een bebouwing van den Zeeweg denken en evenmin aar> een mondaine badplaats Bloemendaal. en dat van het moederland op 20 in plaats van 32 divisies. OEDJA, 27 April. In verband met het feit, dat de vredesonderhandelingen feitelijk eerst een aanvang nemen is op het gehecle front een volledige wapenst lstand inge treden. STOCKHOLM. 27 April. In het circus te Stockholm heeft de Zweedsche boks kampioen Harry Pedson den Deen Pedersen in de 6de ronde knock-out geslagen. WARSCHAU, 27 April. Gisteren is de nieuwe Fransche gezant te Warschau, Laroche aangekomen. LONDEN, 27 April. De bladen melden uit Konstantinopel, dat de Turken voortgaan met het transporteeren i an kanonnen en munitie naar Smyrna PARIJS, 27 Aprik. Briand en Perèt heb ben gisteravond in de financieelc kamercom missie belangrijke verklaringen afgelegd in zake de Fransch-Amerikaansche oorlogs- schulden-onderhandelingcn, die te Washing ton gevoerd worden. Over deze onderhande lingen wordt de meest strikte geheimhouding bewaard er. ook van de bespreking in de commissie is geen publicatie gegeven, aan gezien het tot stand komen van een rege ling reeds meerdere malen misluk* is door voorbarige publicatie. Uit bevoegde bron echter luidt, dat Briand in de commissie ver- .klaard heeft, dat de tot nu toe gepubliceer de berichten over de onderhandelingen, veel te optimistisch waren.Hij waarschuwde de commissie, dat er een ernstig verschil be staat tusschen het aanbod van Bérenger en de eischen icr Vereen. Staten Het verschil bestaat vooral over het totaal-bedrag en het aantal annuïteiten. Naar vernomen wordt, heeft Berènger 63£ milliard dollar aangeboden, terwijl de linancierings-comraissie TA milliard vraagt. Briand sprak de hoop uit, dat Amerika de valuta-clausale betalen zal, welke ge baseerd zal zijn op dc fluctuatie van de franc. Hij verklaarde vervolgens, dat hij Berènger instructie had gegeven, de financierings commissie te wijzen op den ernstigen econo- mischen toestand des lands. De douane-ambtenaren te Cork bebbta een passagier aangehouden van het s. s. Adriatic, die een groot aantal documenten en aanzienlijke sommen gclds ói) zich had. De stukken waren geadresseerd aan voor- aa:„ taande leden der Iersche leputlikein. sche partij en hadden betrekking op een zending wapens en munitie uil de Ver. Sta« ten naar Ierland. Péret heeft aan de commissie van iinan' ciën omtrent de schuld aan Engeland mede gedeeld. dat de stortingen, te doen gedu- rene het Engelsche begrootingsjaar 1926-'27, zijn vastgesteld op 2 miljioen pond tot 31 Dec. 1926 en 2 millioen tot 31 Dec. 1927, te verrekenen in annuïteiten, welke :n de definitieve overeenkomst zullen worden vastgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5