zA/ROUWEM - RUBRjEK, m I De man, de vrouw en de voorstelling ONZE KLEEDING. In welke landen zijn de vrouwen kiesgerechtigd Onze Correspondentie, Een gezellige huisvrouw. De zorg voor de naaimachine. De Parapluie. Nog niet gebobd. Practische wenken. Patronen naar Maat Recepten. in STOKVISCHPUDDING. Ik ken bepaalde omstandigheden, waar onder je de bewering: dat de vrouw de laatste twintig jaar grondig veranderd zou zijn, en het geestelijk onderscheid tusschen haar en den man gaat uitgewischt worden, ineens en voorgoed ziet voor wat ze is: een beminnelijke theorie, die met 't dagelijksch leven niets heeft uitstaan! Wie werkelijk nog die eerlijke overtuiging heeft, hoeft alleen maar zoo'n klein beetje z'n studies te maken in een concertzaal of in den schouwburg of ook maar in een bioscoop. Wie daar binnen gaat, late alle hoop /aren, en alle illusies omtrent 't uit sterven van eeuwig-vrouwelijke zwakjes! Het verschil tusschen vrouwelijke en mannelijke mentaliteit is daar kostelijk na te gaan of eigenlijk is dit laatste niet eens noodig: 't dringt zich onmiddel lijk aan je op! Wanneer je je meer bijkomstige indruk ken van een buitengewoon mooi tooneel- stuk of concert uit je herinnering opfrischt, en je laat je gedachten gaan over de groote schare van je mede-toeschouwers, die je min of meer abstract hebt opge merkt, dan merk je, dat je er maar één groote impressie van hebt overgehouden: vrouwen vrouwen een bont, ruste loos gewoel van een grooten drom vrou wen. En wanneer je je kleine, comische of storende incidenten herinnert altijd zijn vrouwen de dramatis personae en fe ziet de korte, op-zichzelf-staande memorie-beelden zoo schero als fotogra fieën: die juffrouw met dat lila hoedje, wat 'n leven die maakte toen ze opstond, en dat gekke, enthousiaste profiel en die andere momentopname: die moeder die om de vijf minuten aan 't haar van 'r dochter frunnikte. Waren er eigenlijk heelemaal geen mannen dien avond, vraag je je dan plot seling af. Al ben je nóg zoo ver „weg", geweest aan de vrouwen heb je toch óók herinneringen! Maar dat is het nu juist. De man-tijdens -een-voorstelling is iets heel speciaals Mannen zijn trouwens bij alle gelegenhe den verschillend met een écht, diep gaand verschil, dat zich door alle lagen van bun wezen voortzet. De begrafenis- man is een ander mensch dan de Konin ginnedag-man en wee 't meUje dat de finitief haar hart verliest aan den stede lijken docent dien ze op den eersten voor jaarsdag aan 't mulle strand heeft leeren kennen! Ze trouwt met iemand dien ze nooit gezien heeft en slechts ééns in 't jaar, wanneer ze er althans in slaagt hem naar een afgelegen badplaatsie mee te tronen, krijgt ze haar eerste liefde te rug Zooveel uiteenloopende omstandighe= den, zooveel verschillende mannen groeien er uit den éénen dien je meende te kennen wie dus een splinternieuwen kennis wil hebben, ga met zijn oudsten vriend b.v. de Himalaya zien Maar een vrouw blijft dezelfde vrouw onder alle omstandigheden alleen haar toilet verandert en past zich aan, en wordt in overeenstemming gekozen maar juist daardoor wordt ze verhinderd uit zichzelf te treden. De kunstavond-man dan, is een vol maakt passief wezen. Het mag óp 't eerste gezicht onaannemelijk lijken, maar 't i s zoo! Zijn eigenschappen zijn negatief. maar juist daardoor zoo verdienstelijk. Een en ander komt zoo: de doorsncc- man, die naar zooiets toe gaat, doet dat niet vrijwillig! Hij wordt meegenomen, als geleide of ook wel met de welwillende bedoeling hem te laten genieten en hem op te voeden. Voor een veertig jaar was hij degene die „meenam" als een verrassing een beetje neerbuigend en vól triomfan telijken uitleg. Hoe weinig zeker hij ook stond in zijn artistieke ontwikkeling hij wist altijd toch nog meer dan zijn dame vooral meer vreemde woorden. Maar tegenwoordig heeft deze al véél eerder kennis genomen van de aankondiging dan hij en met zelfstandig oordeel en ze weel hem te vertellen, dat ze in elk geval gaat, vóór hij eeni'' voorstel heeft kunnen opperen. En wanneer je een man de illusie van het initiatief beneemt, is alle pleizier er voor hem af, en wordt hij hopeloos in dolent. Nóóit zal een man andermans in vallen organiseeren! Daarbij komt, dat hij tegenwoordig erg goed op z'n tellen moet passen als hij kunstzinnige geleerdheid uitstalt. Hij pro beert het gewoonlijk maar niet eens meer, want we zien hier weer hetzelfde ver schijnsel: als hij op intellectueel gebied niet volkomen onbestreden over de vrouw kan triomfeeren, geeft hij alle schermutse ling als minderwaardig op, en wordt een toonbeeld van flegma, en wat hij zelf „een stil water" noemt. De moderne uitvoering-man wordt dus veelal meegenomen naar de uitvoering, en dat maakt hem kinderlijk, ongelukkig en sooedig geïmponeerd. Hij gaat zitten dat is het laatste dat e van hem opmerkt daarna verdwijnt hij. Er blijft een breede, onbeweeglijke rug en daarboven het een of ander haar overigens verzinkt hij geheel in wat er gegeven wordt hetzij in alle oprecht heid, of alleen uit welbegreoen noodzaak: irodat dit van hem verwacht wordt. Maar géén vrouw, al is ze nog zoo on der den indruk, wordt zich ook maar één oogenblik onbewust van haar uiterlijk. En al zit ze nóg zoo diep in beschouwing, dan zal ze wel, gedachteloos spelend, een oude sjaal in haar vingers verfrommelen, maar nóóit een kostbare nieuwe, die ze den vorigen dag gekocht heeft! Zelfs al dringt 't überhaupt niet tot haar door dat ze aan 't frommelen is! Sommige menschen jammeren altijd, dat b.v. bij een concert de onvermijdelijke aanwezigheid van het publiek een goed deèl van het genot vergalt. Dat zou waar achtig niet zoo hoeven zijn, wanneer heel dat publiek den mannelijken kijk op de dingen te pakken kon krijgen! Het vage schemerige visioen van die devote schare geboeide, contemplatieve medemenschen verhoogt en veredelt het deemoedig ge luksgevoel van den enkeling. Maar vr >u- wen, die vinden dat ze altijd en overal ge rechtigd zijn, de aandacht te trekken, en tot geen prijs zich zouden willen zien op genomen in de algemeene concentratie op een ander doelpunt dan haar eigen charme ja, die moesten dan eerst bekeerd wor den, daar geef ik de klagers groot gelijk in! Want ik heb ze onlangs wel zien bin nenwandelen in de Groote Kerk, die dui delijk hardop zeiden, niet met hun lippen, maar met hun oogen of hun schoenen of hun scarf: „Ja, daar is de Mattheus-Pas- sion maar hier ben ik! Naar Bach moog jullie luisteren, maar naar mij moet jullie kijken. En niet in de pauze, maar voort durend. hoor ie! Er kan nooit iets gege- No. 381. Kinderjurkje van effen wollen stof in een gedekte paarse tint. Van voren valt het lijfje los over het rokte en zet zich naar achter met een band voort, welke midden op den rug een strik draagt Terzelfder plaats ontsprin gen hier eenige plissee's in het midden van het rokje. Het kraagje is rond en eindigt van voren met een strikje, als op no 382 Een klein knoopje met 3 knoopjes als sluiting op de borst De mouwen heb ben van onder een smal polsbandje Patroon 0.67 No. 382 Elegante japon van een lichte rips in een mooie bois dé rose tint. Over de borst een ondergezet frontstuk met platte plooitjes en knoopsluiting; de «tril onder het kraagje is zwart, met bois de rose gevoerd lint Het rokje heeft v«fl voren drie groepen plissée. de tus- schenliggende deelen hebben een ver breeding naar beneden Het ceintuur is van gelakt leer in bijpassende of iets donkerder kleur. Kousen licht rose en schoenen beige met rood Patroon 1.35 No. 383, Meisjesjurk van beige linnen Men lette op het zeer korte lijfje, waar de rok geplooid tegen aangezet is, zoo dat een aardige, bewegelijke klokvorm ontstaat. De garneering bestaat uit strooken groene rips langs den zoom van het rokje. Eveneens zijn de pols bandjes groen en de omboording der halsopening welke zich voortzet langs een klein splitje op de linkerborst, dat gesloten wordt met een strik. Patroon f 0.67 No. 384. Een soepele zwarte marocain of crêpe do chine zal deze'japon tot iets fraais kunnen maken. Uit het lijfje wordt een groot, ovaal stuk weggesneden en fnen dragc daaronder een front van witte of licht paarse crêpe de chine. Het uit gesneden gedeelte wordt door een zig zag biesje van soutache (in de kleur van het witte of paarse front) omgeven De rok heeft in het voorpand twee ingezette godets op de teekening duidelijk zicht baar en van boven met een inspringende punt eindigend. In de hoeken een souta che garneering. De mouwen hebben van onder een aangezette wijde strook men geschulpte zoom. Kousen rose en schoe nen zwart. Patroon 1.35. ven worden, dat het minder interessant maakt, mij te zienl" Daaraan ontleenden ze dan ook het recht, om lachend op te staan als het slot koor juist gezongen heeft: „wir setzen uns mit Thranen nieder." N De mannen stonden pas op, toen ze hun vroegen, hoe laat 't al wel zou zijn. MACHTELD. Het orgaan van den Duitschen Vrou wenbond wijdt eenige beschouwingen aan den stand van het vrouwenkiesrecht in de verschillende staten der wereld, waar van hier eenige bijzonderheden volgen. In de volgende (alphabetisch gerang schikte) staten is aan de vrouwen zoowel het actief als het passief kiesrecht vol ledig toegekend: Australië, Canada (uit gezonderd de provincie Quebec, terwijl in geheel Canada de vrouwen voor den Se naat het passief kiesrecht missen), Dene marken, Duitschland, Estland, Finland, Vrijstaat Ierland, (Zuid-Ierland), IJsland, Kanaaleilanden, Kennia, Letland, Litauen, Luxemburg, Eiland Man, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Palestina (alleen voor de Joodsche volks vertegenwoordiging, niet volgens de al gemeene Staatsregeling), Polen, Rhode sia, Rusland, Tsjecho-Slowakije, de Ver- eenigde Staten en Zweden. Van de ove rige Europeesche staten kent België den vrouwen passief en actief kiesrecht toe voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar slechts passief voor Parlements- en pro vinciale verkiezingen, In Groot-Britannië bestaat voor de vrouwen alleen het actief kiesrecht voor gemeenteraadsverkiezingen en dan nog onder zekere beperkende voorwaarden, o.a is de leeftijdgrens voor de vrouwen hooger dan voor de mannen (30 en 21 jaar). Hetzelfde geldt voor Noord-Ierland Echter bestaat in Engeland voor het Lagerhuis wel het passief kierecht voor vrouwen; men denke aan Lady Astor Spanje kent den vrouwen slechts be perkt kiesrecht toe voor gemeenteraads verkiezingen. Ook in Hongarije bestaan voor de vrouwen beperkende voorwaar den; evenals, in Engeland moeten de vrou welijke kiezers 30 en de mannelijke kie- zers 21 jaar tellen alvorens van hun po litieke gezindheid bij de verkiezingen blijk te mogen geven. In Griekenland worden de vrouwen op 1 Jan. 1927 kiesgerechtigd voor de ge meenteraadsverkiezingen Naar de waarde van Uw brief, wordt Uw beschaving gepeild Eén brief kan Uw opkomst, of Uw ondergang worden. Als wij een brief ontvangen van een ons onbekend persoon, beoordeelen wij dien persoon naar zijn brief. De keus zij ne woorden, de manier waarop hij zich weet uit te drukken en het hand-schrift zelf zullen voor of tegen hem pleiten Iemand die aanspraak wil maken op beschavilig, dient behoorlijk een brief te kunnen schrijven. Dit is in dezen moder nen tijd beslist een vereischte Men mag dan al of niet geletterd zijn en een grooten woordenvloed of een be perkt getal woorden tot zijn beschikking hebben, een brief moet duidelijk en zon der taal- of stijl-fouten geschreven zijn Op de eerste plaats diene men de goe de vormen in acht te nemen. Het ligt voor de hand dat men beter te vorme lijk zijn kan, dan te kort schieten. Papier en couvert moeten bij elkaar passen en van dezelfde kleur zijn. Ook mogen wij geen half vel papier verzen den, dit geldt voor zeer onbeleefd. Ook al worden niet alle beide kanten volge- scheven, de helft-er af te scheuren be hoort niet. Aan hooger geplaatste of oudere personen behoort men niet op ge kleurd papier te schrijven. Een heer dient altijd wit of grijs papier te gebruiken en niet met gekleurde^ inkt te schrijven. Za kelijke brieven worden steeds op enkel vel geschreven of getypt. Een brief wordt met den openkant naar boven, vierdubbel opgevouwen in de enveloppe gestoken. Op de eerste blad zijde bovenaan rechts vermelde men zijn adres, ook datum en jaartal Gecopiëerde brieven, dragen onder den datum, naam en titel van den geadresseerde en plaats naam Voor rouw, gebruike men papier met rand, die voor zv/aren rouw breed en voor halven rouw, smaller is. VtTor da mes prefereert men tegenwoordig dikwllls grijs linnenpapier met zwarten rouwband Ook behooren daar bijkomende corres- por.dentiekaarten bij, die gebruikt wor den voor korte brieijes voor particuliere correspondentie Wanneer men een condolatie-brief schrijft, mogen wij geen andere onderwer pen in den brief aanroeren. Bij een feli citatie-brief mag dit wel, als wij maar zorgen, aan het einde van den brief, nog eens op de gebeurtenis, waarmede men geluk wenscht, terug te komen. Voor personen waarmede men zelden correspondentie voert en die ons slechts weinig bekend zijn begint men zijn brief met den aanhef: Geachte, zeer geachte, of Hooggeachte. Schrijft men aan een heer die ons ge heel niet bekend is dan zette men Wel- Edelgeboren Heer. Indien de geadresseer de recht heeft op een titel spreke men hem daarmede aan. Bijvoo-beeld met een dokter met: Weledel Zeergeleerde Heer; een advocaat met WelEdelgestrenge Heer (een officier eveneens hiermede) Indien mefi zelf een titel heeft, gebrui ke inen dien nimmer bij de onderteeke- ning van een brief. Briefkaarten te richten aan oudere of hooger geplaatste personen geldt voor een onbeleefdheid. Voor hen bediene men zich van een briefpapier met enve loppe Een sollicitatiebrief vooral kan niet tot voordeel strekken, wanneer niet aan de voorgeschreven vormen is voldaan Zoo als ik bij den a-nvang van dit artikeltje reeds zei: „Een brief kan Uw opkomst, of.... ondergang worden." Dit laatste be hoeft ge niet al te serieus op te vattenl WIJSNEUS Veel wordt er tegenwoordig geklaagd over de uithuizigheid der jongeren, veel over de zucht tot uitgaan, van mannen. Aan wie de schuld? Zou zoo vragen wij met de vrou welijke medewerkster van de Crt voor een overgroot deel niet de schuld bij ons vrouwen liggen? Kunnen wij er niet heel veel aan doen, of bij moeder thuis, de veilige wijkplaats zal zijn 'voor het gezin? Als kind werd ons altijd bijgebracht: laat nooit aan je omgeving merken, hoe druk je het hebt, dat wil zeggen: laat je omgeving, in dit geval je huisgenoo- ten, niet lijden onder ie drukke werk zaamheden En nu' is het wel eigenaardig, dat wij meestentijds zien. hoe grooter het gezin is, hoe meer regelmaat en orde er heerscht, hoe juist in een groot gezin alles van zelf lijkt te gaan. Doordat er velen zijn, wordt van zelf de noodzakelijke regel geboren, zorgt elk lid van hef gezin van zelf sprekend voor het ordelijk werker. Wij klagen altijd over drukte Maar kunnen wij niet veel vereenvoudigen? Waarom moet er onophoudelijk ge beld worden? Of waarom moeten we al tijd vergeten boodschappen te doen? Het is heusch een idee. dat 2 maal K pond suiker langer duurt dan 1 pond in eens. Een massa huisvrouwen meencn, dat in vollen ernst, denken dat ze meer krijgen, als zij een paar keer een kleine hoeveelheid halen. Behalve natuurlijk in geval van grooie armoede, zal het toch in elk gezin wel mogelijk zijn voor een heele week of zeker voor een paar dagen tegelijk alles in huis te halen Aardappelen en groenten blijven om dezen tijd ook een heelen tijd goed. Boodschappen doen beteekent veel tijdverlies, omdat buurpraatjes zoo verleidelijk zijn. In elk huishouden moest altijd een stukje papier en potlood klaar liggen op de keukentafel Als wij nu eens telkens opschreven wat opraakte, of wat Wij te kort kwa men Het zou veel geloop en veel ze nuwachtigheid voorkomen, omdat al tijd alles op tijd was Elk lid van het gezin kan zijn taak van den huiselijken arbeid hebben; elkeen kan zich aanwennen, alles wat hij gebruikt, op te ruimen, en wegbren- gen. Veel arbeid wordt dan aan de huis vrouw bespaard. Voor alles moeten wij zorgen, om vier uur klaar te zijn: ten minste, dat alles aan kant is en de kinderen Moeder vinden die op hen wacht, die tijd heeft voor een gezellig praatje Wij kunnen immers in dien tijd veel verstelwerk doen of breien of zoo iets, mits wij een zekere rust aan onze omgeving meedeelen Een vrouw, die door overleg haar werk weet te verdeelen. zal ook tijd vinden, om zich een beetje op te knap pen vóór het eten. O, gij zwoegende, tobbende huis vrouwen, als gij eens ten volle inzaagt den grooten invloed, den grooten zegen die er kan uitgaan van de rustige huis kamer! Och, werk wat minder, laat desnoods het koper eens niet glimmen maar ver spreid gezelligheid; leer tijd vinden voor de geestelijke belangen van uw gezin Ook een naaimachine heeft zorg en een goede behandeling noodig, als men er tenminste geruimen tijd plezier van wil hebben En dit doelt nog niet zoo zeer op een regelmatig kundig onderzoek door een reparateur als wel op de geregelde verzorging door dengene, die de machine gebruikt Op vaste tijden moet de machine ge smeerd worden, gewoonlijk is eens per maand voldoende, bij veelvuldig gebruik echter meermalen Men neme daarvoor een spuitje met naaimachine-olie en volgt de handleiding, die bij iedere machine wordt verstrekt. Vooral het schuitje heeft met zorg toegevoerde olie noodig. Nadat de machine gesmeerd is, moet men het teveel aan olie, dat uit de ver schillende gaatjes druipt, zorgvuldig af wrijven en een oud lapje stof een paar malen doorstikken om te voorkomen, dat nieuw goed door vetvlekken beschadigd wordt. Om de machine tegen stof en vuil te beveiligen moet deze steeds afgedekt worden Dadelijk na gebruik plaatst men de kap er weer over, er aandacht aan schenkend, dat men die steeds aan de goede zijde plaatst De goederen, die ge stikt worden, laten draadjes, pluisjes en stof achter en voor men de machine gaat gebruiken moet men aan de onderzijde al dat vuil verwijderen en het schuitje met een borsteltje afschuieren. Men kan dan gelijk de spelden verzamelen, die ge woonlijk in den bak onder de machine te vinden zijn. Een naaimachine die verwaarloosd is en in slechten staat verkeert, kan men een behandeling met parafine geven. Daardoor zal de roest en de stroefheid verdwijnen en de machine met minder krachtsinspanning toch weer zachter wer ken Met een schrijfmachine-borsteltje kan men de bijna onbe-eikbare plaatsen behandelen, doch voor dat men de machi ne weer in gebruik neemt moet men de parafine goed afwrijven en weer met olie bespuiten Waar komt de parapluie vandaan? Iloe oud is zij? Wie was de vernuf teling, die op de gedachte kwam een uitspansel bo ven zijn hoofd te fabriceeren? Die man verdiende inzonderheid van de bewoners van ons natte Nederland een standbeeld. Maar helaas weet niemand een ant woord te geven op die toch wel belang rijke vragen, want niemand weet het fijne van de zaak. Raadpleegt men de oude obelisken of andere bouwwerken'uit den overouden tijd, dan merkt men, dat in die tijden al zooiets als een parapluie of parasol be stond. Tusschen die beiden bestaat geen es sentieel verschil. Maar in die la,ng ver vlogen tijden werd dit voorwe-p aljeen aan dé hoven van vorsten, "althans door hooge personages gedragen, temeer, om dat de bescherming tegen de zon of re gen zoo groot was, dat die boven iemands hoofd achter hem aan gedragen moest 'worden. Zeker Aziatisch potentaat draagt onder vele andere titels ook dien van: Heer der tienduizend parasols. Dc groote parapluie met zeven verdie pingen speelt bij de kroning van den vorst van Siam een minstens even gewichtige rol als ten onzent de rijksscepter. De Romeinen kenden haar ook al en ve-maakten haar aan hun opvolgers de Italianen en vandaar drong dit nuttige voorwerp, de wereld voor zich verove rend. door in Frankrijk Toch duurde het nog een paar eeuwen voor Europa zich onderworpen had aan de macht van dit uitspansel. Het had met veel tegenstand te kampen, van spot ters, maar ook van vijanden; niet alleen Er is tegenwoordig in heel wat gezin nen een klein oorlogje De dochter of en de vrouw des huizes wil heur haar laten knippen; de vader of de man is er tegen; dit is een gewone gang van zaken Het resultaat is echter, dat toch reeds de helft der vrouwelijke menschheid haar voormaligen pronk bij den kapper heeft gelaten: en volgens de grondbeginselen der rekenkunde volgt daaruit dat de an dere helft nog in het bezit is van de volle haar door moeder natuur toegemeten hoe veelheid haar Dit brengt voor deze categorie echter moeilijkheden mee in dezen zin. dat ze bijna geen boeden meer kan vinden die haar groot genoeg zijn omdat de industrie in 't algemeen de matenv der pagekopies aanhoudt. De groote catastrophe is door gaans de wrong achter aan het hoofd: ze is heel gewoon niet in den hoed te krij gen. Daarom is men steeds zoekende naa- een andere wijze van haar-opmaken voo> degenen die niet gebobd zijn Een dezer nieuwe vormen vindt men op onze plaat waarop tevens duidelijk te zien is, hoi men te werk moet gaan. om het beoogdt resultaat te verkrijgen Men merkte op dat het haar boven de ooren toch nog biigekniot moet worden. van theologen, maar ook van huurkoet siers, die terecht een gevaarlijk concur rent in haar meenden ontdekt te hebben. Niemand, zoo vreesden zij, zou meer van hun diensten gebruik willen maken, wan neer men zich op een minder kostbare wijze tegen regenvloed en zonnebrand kon beschermen. Zij beschouwden den nieuweling als een gevaarlijk indringer op hun recht matig territorium. Maar zooals het meer gaat tegen de nuttigheid van de nieuwe linge, moesten alle tegenstanders het af teggen. De parapluie verwierf zich bur gerrecht en eerst een latere concurrent, de auto, zou het eindvonnis over de oude huurkoetsiers voltrekken. Waaruit men leeren kan, dat op dit onderaardsche altijd nog wel plaats is voor wat nieuws en dat dit nieuwe zich ook wel staande weet te houden, wan neer dit nieuwe den mensch maar te stade komt Belangrijk zou het wezen, als iemand, eens een overzicht geven kon van alle vormen, grootten, kleuren, die de para pluie gehad heeft in den loop der tijden. Wij twijfelen er niet aan of we zouden menigmaal een glimlach of een schater lach niet kunnen weerhouden. Maa' zoover onze herinnering strekt heeft de parapluie, misschien de oude be steedster, die ook aan een kleine fami lie desnoods onderdak bood, meer dan het kleine coquette damesparapluïetje den dienst verleend, dien men van haar ver wachtte, om namelijk te wezen een be schermster tegen den regen en de sneeuw, waaraan ons aan het water ontworsteld land zoo rijk is. Om schimmel in kasten of op platen te verwijderen, make men een mengseltje van gelijke deelen groene zeep en stijf- selpoeder; voeg hier wat lijm aan toe en maak het vochtig met een beetje citroen sap. Sp-eid dit papje uit over de be schimmelde plekken en laat het daar in de open luchfc indringen. Schrob nader hand de kast met een flink zeepsop en wrijf haar daarna goed droog. Fijngema len houtskool op een schoteltje of in een leschje in de kast geplaatst, trekt alle vocht tot zich en zal zoodoende maken dat de kast droog en vrij van schimmel blijft Als men de schimmel uit een stof moet halen moet mén heel lang naspoe len om bovengenoemd papje er uit te krijgen; neem iederen keer weer versch frisch water, net zoo lang tot bet helder blijft bij het doorspoelen Wring daarna goed uit en laat de stof drogen. Donker tafzijden lint kan men was- schen in houtzeep Spoelt men niet alle zeep uit en strijkt men het lint dadelijk nat op. dan wordt het weer mooi stijf Ook kan men het lint gewoon was- schep, goed uitspoelen, door bier halen en direct opstrijken Het bier in dit ge- val dient als stijfmiddel van, die op een koele plaats wordt gezet Dan rolt men den bal uit ter dikte van een gulden en belegt een vlakke taartvorm of springvorm ermee zoo, dat ook een opstaande kant verkregen wordt. De bodem wordt dan met fijngestamp te beschuit best-ooid waarop de vruch ten b.v ingemaakte kersen, pruimen tot marmelade gekookt enz gelegd worden De vruchten mogen vooral niet te zoet ziin Bij goede onderhitte bakt men de koek m warmen oven Van het uitgerolde deeg kan men ook vierkanten snijden, op het midden ervan wat jam leggen en daarna de punten bij eenvatten tot een knoop Men bestrijkt dan de bovenzijde met geklopt eiwit, strooit suiker erover en bakt de koekjes gaar in een warmen oven. 500 gr. geweekte en gekookte stok- visch wordt fiingehakt en warm ver mengd met een paar eierdooiers, 100 gr. boter 100 150 gr .broodkruim, wat zout en nootmuskaat en 't laatst de stijfge klopte .eiwitten Een warme puddingvorm wordt met boter besmeerd, met paneer meel bestrooid, dep uddingmassa hierin gedaan en gedurende een uur au bain Maric gekookt. BROODOMELETTE. 150 gr oud brood zonder korst, IK d.L, melk 2 eieren, 50 gr. suiker, geraspte citroenschil, boter Bereiding: De melk laten koken, hierin het brood brokkelen en het tot een pap roeren Deze afmaken met citroenschil, suiker, eidooiers en stijfgeklopt eiwit D^t op het laatst erdoor roeren Wat boter in de koekepan lichtbruin laten worden, het mengsel erin gieten, lichtbruin laten worden en keeren op een deksel1 Het deksel omkceren en de omelette aan den anderen kant bruin bakken. Ze op een schotel laten glijden en dik met poeder suiker bestrooien. Ze vóór het presentee ren in punten snijden. RABARBERKOEK. 2 3 eieren worden met 100 gram suiker tot schuim geslagen, met 80 gram aardappelen- of ander meel vermengd, vingerdik op een beboterd hhk gestreken of in een platten vorm gedaan en bij ge lijkmatige hitte gebakken De koek wordt dik bestreken met rabarber, die met suiker tof een strooperige massa is in gekookt AARDAPPELKOEK. 250 gr. gekookte aardappelen worden fijngewreven en met IK L. melk, wat peperzout en nootmuskaat tot een ste vige puree gekookt (waarbij zoo noo dig wat bloem gebruikt kan worden.) Een fijn gesnipperde ui wordt bruin ge bakken en 30 gr. boter of half boter en vet, en voorzichtig uit de pan verwij derd. In het vet wordt nu de purée uitge spreid en gladgestreken. De koek wordt aan - één kant bruin gebakken, bovenop met bloem bestrooid, dan op een bebo terde deksel gekeerd en de tweede kant bruin gebakken, zoo noodig wordt hier voor nog een ietsje boter toegevoegd. De intusschen warm gehouden gebak ken uien worden dan over den koek uit gestrooid. GISTBESLAG VOOR VRUCHTENKOEKEN. 'AK.G. bloem, 350 gram boter, 1 ei, 1 eierdooier, 50 gram gist, 50 gram sui- kei, 1 'A d.L. melk De bloem en boter hakt men fijn door elkaar en voegt men de overige benoo- digdheden erbij nadat eerst de gist in de lauwe melk is opgelost. Met de hand kneedt men dan een stevigen deegbal er- Papieren patronen op maat gemaakt, kunnen besteld worden onder toezen ding of bijvoeging van het bepaalde be drag plus 15 cent porto, aan het Comp- toir des Patrons; Molenstraat 48 B, Den Haag De maten op te geven volgens on derstaande teekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6