Radio-Omroep. Rakowsky, de Russische ambassadeur te Parijs over de buitenlandsche politiek. Een rede van Vander velde, den Belgischen minister van bui tenlandsche zaken. De regeering treedt niet af. De inwijding van Mgr. van Roey te Mechelen. De kroning van den nieuwen Sjah van Perzië. Onder de Radio-berichten: De Amerikaansche Senaat heeft de schuld regeling van België goedgekeurd. De Duitsche Rijksdagcommissie heeft met algemeene stemmen het Duitsch-Russische verdrag goedgekeurd. De kans op aanneming van het compromis nopens de regeling met de vroegere Duitsche vorstenhuizen geringer. Een Engelsch-Amerikaan- sche leening aan Polen onder controle van den Volkenbond. De Ame rikaansche schulden-commissie heeft het voorstel van Frankrijk niet aan genomen. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. H<et gebeurde in La Louvière. België en de Ver. Staten. Het verdrag van Duitschland met Rusland. De regeling met de vorstenhuizen. Een mislukte aanslag. De financieele situatie in Polen. De inleidende besprekingen te Oedjda. Amerika en Frankrijk. Misleiding van het publiek? Martha Kosakovskirs Vrijspraak. De Glindhorst-affaire. KERK EN SCHOOL. RECHTZAKEN. Verhaal van pensioenen. Eerste H. Communie van een negerinnetje van 4 jaar. J schuldig blijktmaar dat hij tevens verlangt, dat op derelfde wijze opgetreden wordt tegen allen, die zi«h aan den staat vergrepen heb ben. De inleidende onderhan delingen in Marokko. De Fransche en Spaansche regeering heb ben besloten de besprekingen te Oedjda niet langer te voeren dan tot 1 Mei. Indien op dien dag geen overeenstemming is bereikt, ral het offensief aanvangen. De kroning van den nieu wen Sjah van Perzië. De kroning van den nieuwen Sjah Reza Pahlevi had in het oude paleis Golestan plaats te midden van tooneelen van Oostersche pracht. De kroonprins en vertegenwoordi gers uit alle kringen waren tegenwoordig, met inbegrip van het diplomatieke corps en de ministers. Het hoofd der oeletna's bood de kroon aan, waarmede de sjah rich relf kroon de. De minister van justitie bood den scepter aan. Anderen schonken verschillende met juweelen bezette voorwerpen* De stad wasiger de ambtenaren zich ten koste van de :.-j j-- pensioen-bijdragen zouden onttrekken aan versierd. Duizenden waren uit het heele land derwaarts gestroomd, onder wie afgevaardig den van verschillende godsdienstige gemeen ten, die kostbare geschenken medebrachten. Op de kroning volgen drie dagen van fees telijkheden met feestmalen, recepties, wed rennen, parades, illuminaties enhet ope nen van een nieuw draadloos station. De ex-keizer van Korea overleden. De ex-keizer Yiwang is overleden. De strijd om. Peking. De zoon van Tsjang Tso Lin, Tsjang Hoeëh Liang, heeft verklaard, dat zijn vader en Woe Pei Foe het volkomen eens zijn. De benoeming van een aanhanger van Tsjang tot garnizoenscommandant van Peking is inge trokken en Tsjang Hoeëi Tsjing, een aanhan ger van Woe Pei Foe, zal binnenkort die functie aanvaarden. Maarschalk Tsji Hsoeëh Ylean, die Woe vertegenwoordigt, is te Peking aangekomen. De buitenlandsche poli tiek van Rusland. Geïnterviewd door een vertegenwoordiger van Havas heeft Rakowsky, de Russische am bassadeur te Parijs en president der sovjet delegatie, ten opzichte van de financieele on derhandelingen verklaard, dat de beide par tijen concrete voorstellen hebben gedaan, wel ke men thans tracht samen te vatten. Sprekende over de buitenlandsche bladen, die de Franschen tot onverzoenlijkheid trach ten te bewegen door het vormen van een een heidsfront, verklaarde Rakowsky, dat dit een verkeerde berekening is, waaraan de Fran schen zich niet moeten storen. Rakowsky betoogt dan, dat de huidige economische crisis in Rusland een gevolg is van het feit, dat Rusland, de opbrengst van den oogst overschat hebbende, elders groo- ter bestellingen heeft gedaan dan gewoonlijk. Hij bevestigt de verklaringen van De Monzie nopens de petroleum en hij spreekt de Engelsche en Amerikaansche berichten daaromtrent ten stelligste tegen. Maar, voeg de hij er bij, over het algemeen begrijp ik niet hoe, indien wij met de Engelscnen en Amerikanen over petroleum kunnen spre ken, wij het niet met de Franschen zouden doen. Ten aanzien van het Duitsch-Russische verdrag zeide Rakowsky Men heeft in de bladen geschreven dat dit het antwoord is op de verdragen van Locarno. Dit is volstrekt niet waar. Hij herinnert er aan, dat de des' betreffende onderhandelingen, evenals die met Polen, de Baltische staten en Turkije, reeds lang waren begonnen en sjechts ten doel hebben het tot stand brengen van vreed zame en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en genoemde landen. Wat den aard van het Duitsch-Russische verdrag betreft zegt Rakowsky Ik bevestig, dat dit is een verdrag van non-agressie en weder- zijdsche neutraliteit. De regeling tusschen Frankrijk en Engeland. Het Fransche ministerie van financiën deelt mede, dat een voorloopig accoord be reikt is, met den Britschen kanselier van de schatkist, Churchill, inzake de eerste beta ling aan Engeland voor dit jaar, hangende de definitieve regeling der schulden. Het Fransche aanbod aan de V. S. Gemeld wordt, dat algemeen wordt aan genomen, dat het Fransche aanbod neerkomt op een totaal van zeven milliard dollar met inbegrip van de betaling van den interest over een periode van 62 jaar het is bijna een milliard voordeeliger dan het voorstel van Caillaux. Het heet evenwel dat er twij fel bestaat onder de leden der Amerikaansche schuldencommissie nopens de raadzaam heid om een eerste betalingvan slechts 25 millioen dollar te aanvaarden inplaats van de 40 millioen, door Caillaux als eerste be taling aangeboden. In den Senaat hebben een aantal senatoren opnieuw op scherpen toon de schuldcommis sie er van beschuldigd te gul te zijn ten koste van den Amerikaanschen belastingbetaler. De steunactie voor den franc. Men herinnert zich dat Francois Coty, de directeur van de „Figaro", eenige maanden geleden een oproep in zijn blad plaatste om bijdragen te storten in een autonome amor tisatiekas voor het herstel van den franc. De oproep had groot succesalle grooten uit den lande zonden bewijzen van instemming tezamen met aanzienlijke bedragen. Doch thans is, zooals men weet, de re geering ook een steunactie begonnen met de opening eener nationale inschrijving, waarvoor eveneens vrijwillig groote bedragen zijn gestort. De „Figaro", ofschoon natuur lijk instemmend met het denkbeeld van zulk een actie, voelde zich gekrenkt, omdat de re geering, na eerst door het initiatief van het blad tot daden te zijn aangespoord, thans ook een amortisatiekas is gaan oprichten, zoodat het werk van het blad ten deele wordt te niet gedaan. En Coty deelde mede dat alle bij hem gestorte bedragen op de nationale kas zouden worden overgeschreven. Briand heeft nu geantwoord op de ver wijten van Coty. Hij betwist den directeur van de „Figaro" geenszins de verdienste op het denkbeeld der kas te zijn gekomen. Coty echter wil aan zijn autonome amortisatiekas bepaalde voorwaarden verbinden, waarvan er sommige volgens Briand in het parlement op bezwaren zullen stuiten. De amortisatie kas, welke door het parlememt is goedge keurd, is naar hij meent, echter niet onver- eenigbaar met de plannen van Coty. Uit den trein geworpen In den spoorwegtunnel bij het Londensche station Gypsy Hill is Zaterdag het lijk gevon den eener 40-jarige vrouw, met een zakdoek in den mond. Men gelooft dat de vrouw uit den trein is geworpen. Toen de trein het station Gypsy Hill binnenkwam, stond het portier van een der coupés open en vond men in dien coupé een dameshandtaschje. De identiteit van het slachtoffer is reeds vastge steld. De vrouw had een diepe hoofdwonde die echter ook door den val uit den trein kan zijn veroorzaakt, terwijl een harer voe ten vermoedelijk door een trein verbrijzeld Storm en sneeuw in Engeland. Van Zatermiddag tot middernacht heeft het in Londen hard geregend, terwijl in Schotland zelfs sneeuw gevallen is. Door de stormen is de dienst Ostende-Dover ge stremd, terwijl de maildienst Vlissingen vier uur te laat vertrok. Een rede van Vandervelde Tijdens eên vergadering van socialisten te Laeken, waar Vandevelde het woord voerde over de regeeringspolitiek, zeide de minister van buitenlandsche zaken, dat hij en zijn collega's niet van plan waren uit de regeering te treden, daar dit in de gegeven omstandig heden een lafheid zou zijn. Dit geldt als ant woord op de uitlatingen van de nationalisti sche pers, die maar voortdurend stemming maakt door geruchten te verspreiden om trent den spoedigen val van het kabinet- Poul- let-Vandervelde. De iilwijding van Mgr. Van Roey. Zondagmorgen is mgr. Van Roey tot aartsbisschop van Mechelen gewijd. Behalve de Belgische geestelijkheid waren er talrijke afgevaardigden der Fransche en Spaansche geestelijkheden, diplomaten en regeerings- personen. De nuntius Micava presideerde de ceremonie. Na afloop bood mgr. Van Roey de autoriteiten een lunch in het aarts bisschoppelijk paleis aan. De economische wereld conferentie. Oud-minister Theunis (België) is tot vice- voorzitter der commissie van voorbereiding van de economische wereldconferentie te Genève benoemd. De levering van 500 mi trailleurs. De „N. Fr. Presse" verneemt, dat een fir ma te Boedapest een millioen sh. schadever goeding vraagt aan een Weensche firma, wegens de niet «naleving van een contract tot levering van 500 mitrailleurs, bestemd voor een andere mogendheid. De overstroomingen te Moskou en Petersburg. De Moskawa blijft stijgen en is thans reeds tot 2.65 M. boven het normale niveau ge wassen. Een groot aantal fabrieken is ge dwongen de werkzaamheden stop te zetten. De Newa treedt thans ook buiten haar oevers en vele omliggende straten staan blank. Het Viborgkwartier te Petersburg staat onder water. Een verklaring van Pasjitsj. In antwoord op den aanval van zijn ouden tegenstander Jovanovitsj verklaart de afge- getreden premier Pasjitsj o. a., dat hij wel 80 jaar oud is, maar dat zijn hersenen nog uit stekend zijn en dat ook zijn gezondheid beter is dan van menig 60-jarige. En om alle mogelijke illusies hen te be nemen, die erop mochten speculeeren, dat de oude heer nu wel langzamerhand van het tooneel zal verdwijnen, verzekert hij, dat in zijn familie de mannen makkelijk 100 jaar oud worden en slechts in het volle bezit van hun geestelijke vermogens. Dan somt hij op, wat hij in 40 jaar voor Grooter-Servië gedaan heeft en besluit met de verklaring, er niets tegen te hebben, dat zijn eenige zoon gestraft wordt, wanneer hij „Het is immers de eerste Mei," ant woordde Herbert op spottenden toon, „Vol gens overoud gebruik gaat de jeugd nu in het bosch zwerven, om feest te vieren, dat weet gij wel. Het is immers alle jaren het zelfde." „Elk jaar," herhaalde Hegemeister op dof fen toon. Met zware schreden trad hij van den drempel terug, in het duistere vertrek, waar de portretten van zijn voorouders hingen. Daar stond hij nu eenzaam, met gebogen hoofd. Langzaam stierf het gedruisch daarbuiten weg. Hegemeister begreep zelf niet, waarom zijn kinderjaren en zijn gèheele (eugd juist nu weer in zijn herinnering opleefden. Hij had gedacht, dat alles nu te zijn ver geten. Maar langzamerhand vormde alles, wat hij beleefd had, en wat anderen hem hadden verhaald of aangeduid, tot een le vensbeeld. Hij zag, nu terug op alles, wat hij ge weest was. In zijn verbeelding aanschouwde hij een zaal met donkere meublen, en een zwakke vrouw, die op een sofa lag. Een fijn gekleed heer, in zwart zijden gewaad, bezocht haar alle weken. Hij sprak dan met gedempte stem, wat een beklem- menden indruk op hem maakte. Dan nam hij meestal den kleinen Hendrik tusschen de knieën en hield hem vast bij de schouders, als wilde hij ontsnappen en dan lachte hij. En dan zag de kleine Hendrik schuw naar zijn moeder. In een tuin tusschen hooge muren stond een kastanjeboom. Dat was zijn speelplaats en dikwijls zag hij zijn vader onbeweeglijk onder dien kas tanjeboom staan, zijn oogen nadenkend op hem gevestigd En dat had zulk een diepen indruk bij hem achtergelaten, dat hij nooit een kastan jeboom zag zonder aan zijn vader te den ken. Nooit had hij zijn vader iets hooren be velen, maar hij wist alles af te dwingen met dien glimlach, waarvoor de moeder van Hendrik een zekeren angst gevoelde. De gewoonten van den vader van Hen drik Hegemeister waren die van een fijn heer, die een vergrijp tegen de manieren van de groote wereld veel minder zou heb ben vergeven dan een vergrijp tegen de tien geboden. Nog zag Hendrik hem in zijn verbeelding Baldwin zal heden met de mijneigenaars confereeren. Gisterenavond laat werd bekend gemaakt, dat de industriëele commissie uit het Vak- vereenigingscongres Baldwin had verzocht de onderhandelingen nopens de mijnwerkers- loonen voort te zetten op een nationale in plaats van op een districtsbasis. Baldwin deelde de commissie mede, dat de mijneigenaars zekere voorstellen over wogen, die hij hun had voorgelegd. De minister van buitenlandsche zaken heeft gistermorgen den burgemeester van La Louvière en Haine Saint-Paul ontvangen en ondervraagd over de gebeurtenissen te La Louvière waar een pop, Mussolini voor stellende, werd verbrand. De Senaat heeft met 55 tegen 20 stemmen de overeenkomst inzake de regeling der schuld van België aan de Ver. Staten aan genomen, De regeling wordt van kracht on middellijk na de ratificatie en zal door Coo- lidge worden geteekend. In de rijksdagcommissie van buitenland sche zaken heeft gisterenmiddag minister dr, Stresemann een uitvoerige toelichting op het Duitsch-Russische verdrag gegeven. Na een kort debat, waarin vertegenwoor digers van alle partijen aan het woord kwa men, werd het verdrag met algemeene stëm- men goedgekeurd. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van het nieuwe Duitschland, dat alle par tijen, van de Deutschvölkischen tot de com munisten, het met elkander eens zijn. De zitting van de juridische commissie uit den Rijksdag, die op het oogenblik be zig is met de behandeling van het compro mis-ontwerp der regeeringspartijen inzake de financieele regeling met de vroegere vorstenhuizen zal eerst heden tegelijk met de plenaire zitting van den Rijksdag worden hervat. De kansen voor het compromis van de regeeringspartijen zijn-inmiddels weer aan zienlijk gedaald tengevolge van het feit, dat de onderhandelingen tusschen de sociaal democraten en de regeeringspartijen, die gisteren hebben plaats gehad, zonder resul taat zijn afgebroken. De sociaal-democraten hadden positieve amendementen ingediend, in het bijzonder strekkende om de terugwerkende kracht van de wet te verhoogen en aangaande de sa menstelling van het bijzonder gerechtshof, Deze sociaal-democratische voorstellen wer den door de burgerlijke partijen verworpen. Daar ook de Duitsch-nationalen blijkens een rede, die graaf Westarp gisteren te Potsdam heeft gehouden, een steeds scher per houding tegen de regeering beginnen aan te nemen en de sociaal-democraten nog extra in het harnas zijn gejaagd door de houding van het rijkskabinet ten opzichte van het socialistisch-communistisch ontwerp nopens de verbeurdverklaring der vorste lijke vermogens, staat vrijwel vast, dat de Duitschnationalen niet, zooals oorspronke lijk werd gehoopt, zich van stemming zullen onthouden, doch evenals de sociaal-demo craten tegen het compromis zullen stemmen. Op deze wijze zal het in geen geval moge lijk zijn een meerderheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen in den Rijksdag voor het compromis te behalen. Een indidivu vroeg toegang tot Théodore Aubert. advocaat, oud-Kamerlid, verdedi ger van Poloennine in het proces-Conradi en president van het permanent bureau voor een internationale entente tegen de Derde Internationale. Het individu zeide, dat hij persoonlijk een brief aan den advocaat had ter hand te stellen. Toen het zich in tegen woordigheid van Aubert bevond, trok de onbekende een revolver en legde op Aubert aan, die zich instinctief bukte en achter een deur verdween. Het individu bemer kende dat 't schot gemist had, nam de vlucht. De politie gelooft hier met een ge val van wraak te doen te hebben. Naar uit Warschau aan de „Berliner Börsen Courier" wordt gemeld, bestaat er een rechtstreeksch verband tusschen het bezoek van Paul Boncour en eenige andere Leeren van den Volkenbond aan Warschau en een Engelsch voorstel om Polen een Engelsch-Amerikaansche leening ten be drage van 200 millioen dollar te verstrek ken op voorwaarde, dat het' zich l'instar van Oostenrijk aan de economische en poli tieke contröle van den Volkenbond zal on derwerpen. In Poolsche politieke en economische kringen is dit voorstel algemeen met sym pathie opgenomen en bij officiëele onder handelingen tusschen de Poolsche regeering en Paul Boncour c.s. zou het voorstel in principe zijn aangenomen. Binnenkort zul len de voorwaarden van den Volkenbond nauwkeurig worden gepreciseerd. De sou- vereiniteit van Polen zou door een derge lijke controle niet worden aangetast. De commissaris van den Volkenbond zou ech ter het controlerecht over het staatsbudget, de circulatiebank etc. krijgen. Een telegram uit Oedjda bevestigt het be richt, meldende dat de betrokken regeerin gen den datum van 1 Mei hebben vastge steld als den uitersten iermijn voor het voe ren van de besprekingen, die thans aan den gapg zijn, en dat, wanneer de Riffijnen ob stinaat blijven, de troepen tot het offensief zullen overgaan. De onderhandelingen met de Riffijnen be gonnen vandaag te Oedjda over vier punten, die als grondslag van de pourparlers werden aanvaard. De Arnerikaansche commissie voor het fun- deeren der schulden heeft besloten, dat Frankrijk zijn voorstel tot het delgen van zijn schuld aan een herziening moet onderwer pen. De commissie legde er den nadruk op, dat de besprekingen niet waren geëindigd, Een van de voornaamste moeilijkheden is, hoe veel Frankrijk zal betalen bij het begin, doch de onderhandelingen zijn niet afhankelijk van de twistpunt uitmakende veiligheidsclausule, welke Frankrijk zou ontlasten van zijn schuldaansprakelijkheid in geval Duitschland in gebreke bleef zijn betalingen te doen. De Amerikaansche schuldencommissie verklaar de zich krachtig daartegen en verwacht wordt, dat' Bérenger niet aan zulk een waar borg zal vasthouden. het pensioen, en dat zij later weer voor dat pensioen zouden kunnen in aanmerking komen, wanneer werden bijbetaald de stor tingen. waaraan zij zich vroeger hadden ont trokken,, de bepalingen voor de verhaalbaar- hëid van de bijdragen niet op die ambte naren toepasselijk is, zoo niet werd bijbetaald, waartoe uitdrukkelijk de vrijheid werd ge laten. De Hooge Raad verwierp derhalve het ingestelde cassatieberoep. EEN MERKWAARDIGE KWESTIE. A/oor de buitengewone Kamer van de Rechtbank te Amsterdam, hadden zich he den twee winkeliers te verantwoorden die „om het handelsdebiet van zichzelf of een ander uit te breiden, te behouden of te be vestigen, bedriegelijk en tot misleiding van het publiek in hun winkel boter ten verkoop in voorraad hadden, terwijl zij in de étalage zichtbaar en tot misleiding van het publiek bedriegelijk aanwezig hadden een reclame, bestaande uit een plank, waarop voorkwam een afbeelding van een vat boter. De eerste verdachte verklaarde dat hij vroe ger was aangesloten bij een rij ksboterstation. Hij moest toen van elk ons dat verkocht werd boekhouden en had verder een uitvoerige administratie bij te houden. Het bleek hem dat zijn concurrenten, die ook margarine verkochten, dezelfde voordeelen genoten van het rij ksbotermerk als hij en hij besloot, hoewel hij uitsluitend boter verkocht van een fabriek onder rijkscontröle, niet langer aan gesloten te blijven bij het rijksboterstation. Toen hij echter een schilderij van een vat boter met het rijkscontrölemerk in de étalage zette, vervolgde men hem, hoewel ieder, ook de directeur van het boterstation, die als ge tuige in deze zaak werd gehoord, moest toe geven dat hij niet vervolgd zou zijn, wanneer hij het vat boter zelf in de étalage had gelegd. Hij had het „schilderij" dan ook laten ma ken uit een hygiënisch oogpunt. Eenige win keliers uit zijn buurt verklaarden als getuigen dat zij geen schade hadden ondervonden door i het plaatsen van deze reclame in de étalage van den verdachte. De Officier van Justitie zei, dat al was hier dan niet van een halsmisdrijf sprake, de mis leiding vaststond, want de reclame maakte den indruk dat de winkel onder contröle van het rijksboterstation stond. Hij eischte tegen ieder der verdachten f 25 boete. De verdediger, Mr. A. H. J. v. d. Biesen, was van meening dat men den beklaagde er een verwijt van maakt, dat hij niet langer is aangesloten bij het boterstation. Niemand zal in deze reclame misleiding zien, waar 'de bo ter waarvoor .reclame wordt gemaakt inder daad en uitsluitend verkocht wordt. Zelfs al zou er nog andere boter of margarine wor den verkocht, dan nog zou de reclame niet misleidend zijn. Hier moeten winkeliers, die niet het vat zelf in de étalage leggen, om ver ontreiniging te voorkomen, menschen, dus nooit vervolgd zijn, in de verdachtenbank plaats nemen wegens misleiding eet., omdat zij te veel zorg aan het artikel besteden. De inspecteurs, die deze zaak doordrijven, willen dat alle handelaren in comestibles etc. zich aansluiten bij de boterstations, hoewel de wet slechts spreekt van boterproducten en boterhandelaren. PI. vroeg ten slotte vrij spraak voor beide beklaagden. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Het O. M. nfet !n appél. Naar het persbureau Vas Diaz verneemf, heeft het O. M. geen appèl aangeteekend tegen het vonnis van de Vierde Kamer der Rechtbank, waarbij de buffetjuffrouw uit de „Royal Bar'', in de Halve Maansteeg, te Am sterdam, Martha Kosakovski, werd vrijge sproken van de haar ten laste gelegde dood slag op den diamantbewerker \V. Torenberg. Ds, Vogelaar in hooger beroep. Naar „De Standaard" verneemt, is ds. G. J. Vogelaar van het vonnis der Utrechtsche Rechtbank in hooger beroep gegaan. Mr. Muller Maseis zal ook in deze instan tie als veredediger optreden. Een uitspraak van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft Woensdag arrest gewezen in de procedure tusschen den burge meester van Rotterdam en het Ned. Onder wijzers Genootschap over de verhaalbaar heid van pensioenbijdrage op die onderwij- zers(essen), die onder de vroegere pensioen wet voor onderwijzers afstand van hun (haar) pensioen hadden gedaan. Een onderwijzeres te Rotterdam, die onder bovengenoemde categorie viel, had betaling van salaris gevorderd. De gemeente was van meening, dat op dat salaris het verhaal moest worden gekort. De rechtbank besliste echter dat deze korting niet mocht geschieden, omdat art. 36 Pensi oenwet niet op deze onderwijzeres van toe passing is. De Hooge Raad overwoog, dat waar vroe- Wij treffen in het April-nummer van de „Annalen der Afrikaansche Missiën" (Witte Paters) het volgende ontroerende feit aan, dat ons doet zien, hoe God ook in het zwarte deel van Afrika schoone Eucharistische bloe men van de edelste keur laat opbloeien. „Te Kisoebi zou de Eerste H. Communie der nog jeugdige kinderen plaats hebben. Een Pater en een Zuster bereidden dan gedurende tien dagen de kleinen voor, door oefeningen, aangepast aan hun jeugdigen leeftijd. De 10de December was de voor hen gewichtige dag. Ieder kind komt dan, om het den biecht vader gemakkelijk te maken, met een briefje, waarop zijn naam en zijn leeftijd staan. Op het oogenblik nu, dat ik naar de kerk ga, zegt me de Zuster, belast met de kinde ren: „Pater, aan uw biechtstoel zit een meisje, dat ik wilde tegenhouden, omdat het nog te jong was doch na anderen geraadpleegd te hebben, heb ik het toch doorgelaten, want het kent de gewone gebeden en de voornaam ste waarheden. Aan u om er over te oordee- len." WOENSDAG 28 APRIL, Hilversum, 1050 M. 12.en 7.30 Poli- tieber. 5.6.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest o. 1. van Fr. Lup- gens. 6.307.30 Duitsche les door den heer Grun, 7.4510,Persber. 8,10 Christel. Radio Omroep. Sprekers: Ds. Tazelaar, uit Rotterdam en de beer L. Penning, uit Utrecht Muzikale gedeelte'. Zangkoor uit Hilversum. Het Utr, Chr. Geh. Onth. Strijkje „Musica". Dir. M, van Markesteijn, Een Bijbelsche en een vrije vertelling van den heer L. Penning. Daventry, 1600 M. 10,2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (so praan, bariton, piano). 12.201,20 Or kestmuziek, 2.35 Lezing: Citizenship. The child as citizen. 3.20 Lezing: Out of doors. 3.35 Dansmuziek. 3.55 Or gelconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5,20 Dansmuziek. 6.10 Tuinpraatjc. 6.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fran sche lezing. 6,45 Piano-composities van Bach. 7.Causerie. Spaansche lezing. 7.20 Concert. Het J. H. Squire Celeste octet R, 'Gourley, liedjes aan de piano. E, Florence, sopraan. 8.20 Dans muziek. 8.50 Speeches aan The Pil grim's Dinner, door Earl of Reading en Lord Birkenhead. 9,35 Wecrbcr.. nieuws. 10.05 Dansmuziek. 10 20 11.20 Muziek van het New Prince's res taurant. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 4.05 Orkestconcert. 7 50 Opera-concert (concours Femmes). Königswusterhausen, 1300 M. 7.20 „Die Schone vom Strande", operette in 3 ac- ten van Victor Hollaender. Speelt in Ber lijn. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel. 262 M. 7.20 Fragmenten van Faust, opera van Gounod. Na de le acte Lezing: La litterature de langue Fran- caise (Le theatre contemporin). 9.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.351.50 Orkestcon cert, 3.05 Verhaaltjes vertellen. 3.35 Lezing: Selma Lagerloff. 4.20 „lm Elfenreich", voor 3-stemmig dameskoor, soli en piano.4.50 Voorlezing uit ei gen werken door \L. Bate. 5.506.20 en 7.20 Lezingen. 7.50 Gedichten van F. Castelle. 8.50 Kamermuziek door het Schoenmakerskwartet. 10.2510.55 Volksconcert door het dubbelkwartet „Ronsdorf". „Zuster, laat dat kind dan maar zitten. Het zal wel te jong zijn en dan merk ik wel op haar briefje, dat ze voor dezen keer is geweigerd." De beurt is aan dat meisje. Ze geeft me haar briefje en ik lees daar Anna Namisango, geboren 14 October 1921, gedoopt daags daarna. Ze maakt een kruisteeken, zegt de voorbiecht, ze belijdt haar fouten en ze geeft zulke duidelijke antwoorden op de vragen, die ik haar stel, dat ik me afvraag „Wat moet ik doen Haar leeftijd zoo jeugdig, vier jaar en twee maanden, en toch zoo wel voorbereid De opvoeding daarenboven, die ze heeft ontvangen, pleitte in haar voordeel. Haar vader is als catechist een man van groote waarde voor de Missie, haar moeder was eer ste hulp-catechiste in een Missie-post van inlandsche Zusters, doch geen roeping voe lende voor het religieuze leven, heeft ze trouw voor haar eigen kindere gedaan, wat ze eerst deed, als catechiste, voor de kinde ren van anderen en hun een degelijke chris telijke opvoeding gegeven en groot gebracht in de liefde tot God. Anna was immer mee gegaan met haar drie jaar ouderen broer, als deze naar de voorbereidende oefening kwam voor de maandelijksche H. Communie. Het woord Gods had dus vrucht gedra gen in haar ziel, die nu brandde van verlan gen om deel te hebben in het geluk van haar broer. lederen Zondag woonde ze met engel achtige godsvrucht de Hoogmis bij. Met dit alles voor den geest vroeg ik me af„Wat te doen De Apostelen navolgen en de kleine afwijzen, of luisteren naar onzen Heer én Meester, die zegt: „Laat de kleinen tot mij komen?" Het antwoord kwam me door de H. The- resia van het Kindje Jezus: De kleinste, die mij lief heeft, is mij als een paradijs. Zou ik ooit kleiner voor me hebben dan de vier jarige Anna? Aan den goeden Verlosser in haar ziel een paradijs openen in de hoop, dat dit mij eenmaal het paradijs zal openen 1 Kon ik weerstaan aan zulk een uitnoodiging van omhoog? Ik besloot dus: al is het niet om dat kind, dan is het om den Zaligmaker en ik schreef op het briefje aangenomen. Den volgenden dag was Anna aan de spits van haar kleine makkers. Zij luisterde met graagte naar de kleine onmiddellijke voorbe reiding van den Missionaris en bad met groo te vurigheid. Dan kwam het oogenblik der H. Communie ze komt niet boven de com muniebank uithaar gitzwarte oogjes zijn gevestigd op de H. Hostie, alsof ze zocht naar Dengene, oie onder de gedaante van brood tot haar kwam haar mond is zoo klein, dat de Hostie er nauwelijks in kan daarna gaat ze naar haar plaats terug en bidt dan onbe weeglijk alleen haar lippen bewegen, als sprak ze met iemand. In de school terug vroeg haar de Zuster, die haar in de kerk niet uit het oog had ver loren „Met wien hebt gij na de H. Com munie gesproken „Met wien, Zuster met Jezus 1" „En wat hebt ge Hem gezegd „Ik heb Hem gezegd mijn lieve Jezus, ik houd veel van j „Maar Anna, ge maakt me wat wijs." „Toch niet Zuster," antwoordde het kind levendig, „ik heb aan Jezus niets anders ge zegd." Gelukkig de Missionaris, die aldus aan het goddelijk Kind der Onbevelekte Moe der een paradijs mag openen hier op aarde. Indien de jonge mannen in het vaderland wisten, hoe de harde opofferingen van den Missionaris reeds hier op aarde worden be loond, oh III naast de sofa van zijn moeder zitten, ter wijl hij koffie dronk uit een vergulden kop. Hij zag hem met twee vingers een bijna onzichtbaar stofje van zijn mouw verwijde ren, en dan weer zijn gouden horloge te voorschijn halen en' in zijn vestzak steken. En dan ging hij heen, na een kus te heb ben gedrukt op het voorhoofd der bleeke vrouw, en op de wang, die zijn kind hem tegen wil en dank reikte en na zich we gens dringende zaken te hebben veront schuldigd, dat hij niet tot den volgenden middag kon blijven. En toen zijn moeder hem veel geluk met rijne zaken wenschte, antwoordde hij daar op met afwerend gebaar. En nooit vergat Hendrik, hoe bleek toen zijn trotsch gelaat werd. En dan kwam hij weer eenige weken niet terug, en als hij dan eindelijk weer verscheen droeg hij de handschoenen, die bij zoolang hij bleef niet uittrok. Hij zeide, dat hij dat deed om eén wed denschap te winnen. Maar al was Hendrik toen nog maar vijf jaar oud geweest, toch had hij aan die weddenschap geen geloof gehecht. Hij gevoelde een groote nieuwsgierigheid de handen van zijn vader te zien. en voort durend staarden zijne oogen daarop totdat zijn vader onrustig werd en de rechterhand dan weer tusschen zijn rok, dan weer in zijn broekzak stak. En op al die herinneringen volgde eene andere: Zijne moeder werd plotseling ongesteld, en stierf zacht, tengevolge van de zwakte, waaraan zij altijd geleden had. De weduwnaar tooide het sterfbed met bloemen en geleidde hem daarheen. „Vergeet het nooit, wanneer gij in uw volgend leven eene doode Zult zien, dat uwe moeder de eerste was, die gij ih den doods slaap hebt gezien." Dat waren de woorden, die zijn vader daarbij gesproken had. En toen raakte hij de koude handen der doode aan, en eene huivering overviel hem. Alle warmte was uit zijn leven verdwenen. Een vreemde trok hem zwarte kleeren aan en zijn vader nam hem mede naar een zwarte koets, die bij den tuin stond te wachten. „Stap in," fluisterde zijn vader hem toe. Het was de laatste maal, dat Hendrik dat buis met den grooten tuin z.ag. Het werd al kleiner en kleiner en ver dween eindelijk uit zijne oogen. Eene nieuwe wereld ging voor hem op. Men reed over bruggen en door dorpen en twee dagen later rolden de wielen over slecht geplaveide straterj, tusschen hooge, scheevc en hoekige huizen, en eindelijk hield men stil vóór een donker gebouw. Dadelijk werd Hendrik naar een der ver trekken van dat gebouw gebracht, waarna zijn vader zich naar een anderen hoek van dat vertrek begaf, waar hij eenige minuten moest wachten. Eindelijk verloor zijn vader die het wach ten niet gewoon was, zijn geduld. Hij sloeg met den zilveren knop van zijn wandelstok op de tafel. Eene deur werd geopend en een mager mannetje trad binnen. Het was onmogelijk hem aan te zien, of hij oud of jong was. Zijn baardeloos gelaat kon bij eiken leef tijd passen, „Ik heb mijne komst door een bode laten berichten'', zei Hegemeis'ter koel. „Heeft bij de boodschap niet overgebracht?" De andere knikte bevestigend met het hoofd. „Het schijnt wel, dat men mij niet ver wacht heeft," vervolgde Hegemeister op on tevreden toon. „Ik ben gewoon, dadelijk ont vangen te worden." Met eene zekere verwondering zag de man hem aan. „Weet gij, wie ik ben?" vroeg Hegemeister „Ik weet het." „En weet gij dus ook, waarom het te doen is, mijnheer Ulrich von der Waid? Men heeft u aan mij als een uitstekend opvoedkundige aanbevolen. Gli moet mijn zoon opvoeden, hem in alle wetenschappen onderrichten, en gij moet hem ook op zijn beroep voorberei den," „Ik?" riep het magere mannetje uit, terwijl hij een schrede terugweek. „Moet ik hem voorbereiden.... op dat beroep?" Met ingehouden adem luisterde de kleine knaap naar dat gesprek. Zijn hart Kegon onrustig te kloppen. Hij meende, dat in de stem van den vreemde schrik, ja ontzetting doorklonk. „Meent gij soms. dat dit met elkaar in te genspraak is?" vroeg zijn vader lachend. „In elk geval moet mijn zoon worden wat Ik ben: een gentleman,'' De andere scheen in gepeins verzonken. „De verantwoording," mompelde hij. „De verantwoording, wanneer hij te weten komt, dat gij. „Ik laat het-aan u over. hem op de hoog te te brengen wanneer gij dat noodig zult oordeelen," zei Hegemeister bedaard. „En uwe taak zal het ook zijn, hem dat groote beginsel in te prenten, dat er geen verach telijk ambt bestaat. Er bestaan alleen ver achtelijke en achtenswaardige menschen. Er is geen ambt. dat ons verlaagt, maar wij- zelven verheffen of verlagen onzen arbeid. En schrikt gij nu terug voor de taak, mijn zoon op te voeder,?'' „Maar wat zie ik?.... Het arme kind staat daarginds in den hoek, stamelde do andere moedeloos. „Hij moet weg. Ik heb nog veel met tt te spreken.' (Wordt vervolgd);,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8