Gemencd Nieuws. RIJWIELEN 8 Waarschuwing Raadgeving DE GRAAFF's MEUBELHUIS KANTEN en GALONS „DE KNOOPENWINKEL" i i Drukkerij „De Spaarnestad" Specialiteit in Koperdiepdruk |i li i Roggeveen's Goederenhandel OEIESM Ant. J. Lubbers BEHANGSELS n.t. Zuid Holl. Papierhandel J. C. RUS TM AN ssss&essceceoeQS&essmeQecft&s» WARMOESSTRAAr IA TELEÏ. ID727. Vraagt Uw winkelier Speciale Verkoop TERMIJNBETALING. 35 J9 Timmerman en Aannemer Woonpl. Hagestr. IC, Tel. I208C Werkplaats Magdalenastraat 18 H0LLAMB3CH- ZWITSERSCHE OPANGE-CHOCOLADB Familie-drama te Soest. Het sluitingsuur te Ubbergen. Op het voorbeeld van Michiel de Ruijter. Auto-controle te Delft. Twee inbrekers aangehouden. Een balletdanseres in zee geloopen. CONCU RREEREND IN PRIMA 8 HOIXANDSCHE- EN EN GELS CHE 8 Het collecte-schandaal. Schade aan den bloesem door hagelslag. Hij vond zijn bed niet mooi genoeg. SOCIAAL LEVEN. Een landelijk collectief contract in de Metaalindustrie. Het conflict in de kleeding- industrie. KUNST EN KENNIS. Een nieuwe veeziekte de Flugrose. IS HET JUISTE ADRES Anthonleslr. 46-48 Haarlem w Meubelen worden in den laatsten tijd door enkele avonturiers schrikkelijk verknoeid. Zij ontzien zich zelfs niet Crapaudstellen op de veiling te koopen en U met groote winst voor goed voor te zetten. EISCHT bij het koopen een volgens de wet goed omschreven bewijs van deugdelijkheid, een garan tiebewijs geeft niets, of U koopt in een meer dan 10-jarig goed bekende zaak. b. d. Concertzaal. WIJ HEBBEN een bijzonder mooie sorteering tegen BESLIST ZEER VOORDEELIGE PRIJZEN qoed NASSAU LAAN 49 HAARLEM Levert netjes, vlug en billijk CorrespondentiekaantenOndertrouw- circulaires, Reclamekaarten, Geboor- tekaarten, GelegenheidsCouverts, Rouwkaarten, Rouwcirculaires, Bid prentjes, Briefhoofden, Labels, Han delsenveloppen, enz. in in KUNSTZIJDE KUNSTZIJDE KUNSTZIJDE ZUIVER ZIJDE Complete Meubileering, Bedden, Dekens, Matrassen, Manufactu ren, Li ngeries, Schoenwerk, Heeren-, Dames- en Kinderconfectie, Karpetten, Vloerzeilen, Loopers, Matten, Gordijnen, Vitrages, Tafelkleeden enz. enz. Contant 5°/0 - 3 Maanden 3°/0 - Op termijn netto kleu Raamsingel 46, bij de Gr. Houtbrug de Telefoon 11152 ZAAIBOONEN. Stok Snijboonen, breede slagzwaard, en vroege Veensche. Stok Heeren- of Prinsessenboonen. Verschillende soorten Stam Snijboonen, breede. Stam Heerenboonen, echte dubbele en enkele, met en zonder draad. Boonenstokken. V. SCHERTZER ZOONEN Zaadhandel Damstraat 23. bestemd voor den Haeg en omliggende gemeenten, als ook voor Scheveningen, het Westlsnd enz. plaatst men het beet in HOBELSTR. 2 en 2a rï •s-GRAVENHAGE Rijkspensioen voor iedereen van f 3 tot f 20 por wook Staten Bolwerk 1 Telet. 12516 STALEN OP AANVRAAG DEN HAAG ROTTERDAM AMSTERDAM ARNHEM flAADT FM GROOTE HOUTSTRAAT 3-TELEFOON 14629 JlA/iRLlD*** BOEK SPEKSTRAAT Een zoon valt, in overspannen toestand, zijn ouden, zieken vader met een Scheermes aan. Zondagmiddag omstreeks 5 uur heeft zich te Soest een ernstig familiedrama afge speeld. In deze gemeente woont een zekere v. G., die bekend staat als een zenuwpa tiënt en die zijn ouden vader van 83 jaar bij zich in huis heeft, Deze oude man nu is op het oogenblik erg ziek en wel zóó ernstig, dat eiken dag het einde verwacht kan worden. Zondag kwam een zoon uit Rotterdam den zieke bezoeken en keerde des middags naar zijn woonplaats terug. Nu laat de verhouding tusschen v. G. en diens broer uit Rotterdam zeer veel te wenschen over, omdat v. G. volgens zijn zeggen, het niet zetten kan. dat zijn broer, ondanks de ge maakte afspraak, niet bereid is bij te dra gen in de financieele lasten, die de verple ging van den ouden vader met zich bren gen. Tijdens het bezoek van den broer uit Rotterdam was Zondag tusschen de beide zoons dan ook zoo goed als geen woord gewisseld. Na het vertrek echter van zijn broer, wond Van G. zich zóó op, dat hij het huis uitvloog om te trachten zijn broer alsnog te pakken te krijgen voor het ver trek van den trein. Hierin slaagde hij ech ter niet. Hij keerde daarop naar huis terug en met een scheermes gewapend, viel hij zijn ouden vader aan, die zich te bed bevond. Op het geschreeuw van „moord, moord", door de vrouw van v. G., kwamen vele nieuwsgierigen toeloopen, zoodat het spoe dig zwart zag van de vele menschen, doch niemand durfde zich in huis te begeven, Gelukkig bevond zich in de nabijheid de chef van politie. H. J. van Leeuwen, die de woning binnentrad en na een hevige worsteling er in slagen mocht den zenuw patiënt te overmeesteren en hem het scheermes te ontwringen. De aanvaller verloor daarop het bewustzijn. Spoedig kwam hij bij, waarna een tweede aanval van razernij volgde. De man ging daarbij zóó hevig te keer, dat hij de rui ten stuksloeg. Gelukkig waren nu behalve genoemde Van Leeuwen, aanwezig een rijksveldwachter, benevens dr. de Vos, uit Soest. Met hun drieën wisten zij den man tot kalmte te dwingen. Gedurende den Zondagavond en ook in den afgeloopen nacht kreeg v. G. verscheiden aanvallen van razernij. De politie had echter gezorgd, dat een verpleger uit Utrecht aanwezig was om toezicht te houden. Maandagmiddag is y. G. onder geleide van dezen verpleger en de politie naar het krankzinnigegesticht te Utrecht overge bracht. Den ouden, zieken man zijn wonden in het gelaat toegebracht. Deze zijn gelukkig niet met het scheermes toegebracht. In Ubbergen heerscht groote ontevreden heid over de opheffing van het sluitingsuur voor koffiehuizen, waartoe de Raad onlangs heeft besloten. Bij den Raad is ingekomen een door honderden kiezers geteekend adres waarbij er op wordt aangedrongen, op het besluit terug te komen. De pastoors der vier parochies (Beek, Kekerdom, Leutii en Ooij) schrijven in „De Gelderlander", dat zij heb ben vernomen, dat er goede kans bestaat op intrekking van het besluit, doch dat een voor stel zal worden gedaan, des zomers het slui tingsuur te verlengen tot 1 uur en aan alle koffiehuizen, enz. onbeperkt verlof te geven, tot dit uur te laten dansen. Zij achten zich in geweten verplicht', hun parochianen met allen ernst te wijzen op de verderfelijke gevolgen, die huns inziens zonder twijfel te wachten staan, als dit voorstel door den Raad zal worden aangenomen,. 'n Zeventienjarige knaap sloop dezer dagen in de toren van de R.-K. Kerk te Zwaagdijk (N.iï.,, zich aan de haken vasthoudend, klom hij tot aan den bal, waarop het kruis rust' en wuifde zijn vriendjes gemoedelijk toe. Onge deerd kwam hij weer beneden. Dezer dagen is te Delft door de politie controle gehouden over de motorrijtuigen. AJle langs het Oude Delft passeerende autos zijn op de binnenplaats van het bureau van politie door de hoofdagenten van den tech- nischen dienst geïnspecteerd. Bij deze con trole werd een groot aantal overtredingen geconstateerd. Zoo bleken verschillende be stuurders niet in het bezit te zijn van een rij- of nummerbewijs, de kenteekens .waren in vele aangebracht op een wijze niet over eenkomstig de voorschriften. Voorts reden enkele chauffeurs met vrachtwagens langs het Oude Delft, zonder dat zij daartoe de vereischte vergunning hadden, terwijl ook de remmen en stuurinrichtingen bij sommi ge voertuigen niet in orde waren. Deze con trole bleek zoo doeltreffend, dat het voor nemen bestaat om haar op verschillende tijd stippen van den dag te herhalen. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kleedingmagazijn van den heer v. V. aan de Bierkade te 's Hage. Een viertal koffers met kleedingstukken zijn ontvreemd. De daders zijn door inklimming binnen gekomen. Eenige aanwijzingen brachten de politie op een spoor, dat tot aanhouding leidde van twee personen, als verdacht van deze in braak. Maandagochtend zijn n.l. gearresteerd de 21-jarige M. A. v. d. M. uit de Naaldwijk- schestraat en de 21-jarige de H. uit de Ru bensstraat. De gestolen goederen werden in hun be zit gevonden. Zondagmiddag omstreeks 6 uur bemcrkb-. een wandelaar, dat een dame op het stille strand, onder de gemeente Wassenaar, eens klaps haar parapluie weg wierp en in zee liep. Hij begaf ich oogenblikkelijk te water, om te pogen de dame te redden. Het gelukte hem haar in bewusteloozen waarbij er op wordt aangedrongen, op het om te pogen de dame te redcf besluit terug te komen. De pastoors der vier Het gelukte hem haar in b toestand op het droge te krijgen. Hij waar schuwde de politie, die een onderzoek naar dc identiteit van de dame instelde. Het bleek te zijn de 25-jarige balletdanseres S. wonende in de Papestraat, te 's Hage. De Geneeskundige Dienst, die eveneens ter plaatse was, vervoerde haar naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal. Toen de auto van den Genecsk. Dienst tot het einde van den boulevard gereden was. verzocht de dokter aan een motor rijder. die met zijn motor aan den kant van den weg stond, hem even met zijn motor naar de plaats te brengen, waar de bewus- telooze dame lag. De motorrijder weigerde echter aan dit verzoek te voldoen, zoodat de dokter den verderen afstand te voet moest aflegden en daardoor eerst na geruimen tijd in staat was hulp te verleenen aan het slachtoffer. De Voorwaarts deelt mede, dat de Rotter- damsche rechtbank de voorloopige hechtenis van Verschoor te Rotterdam in verband met zijn steuninzameling voor de Drentsche venen tot 9 Mei heeft verlengd. Het blad schrijft, dat Verschoor reeds in 1922 zich berucht heeft gemaakt tijdens de huizenspeculaties en de schandaalpractijken uitgeoefend op arme dakloozen en op ieder, die door den toen heerschenden woningnood gedwongen werd tegen honderden guldens belooning een armzalige bovenhuisje te be trekken. Hij was toen wel zoo goed die voor den meestbiedende leeg te houden. De huis eigenaar streek er dan wat van op.Verschoor naam het dikste deel van den buit. Tegen eind 1922, toen de huizenzwendel wat minder opleverde, heeft hij bij onder scheidene firma's te Rotterdam en Den Haag inkoopen gedaan. Mijnheer Verschoor was nl. plotseling impressario geworden van een troep Duitsche balletdanseressen. Hij wist zich op zulk een innemende manier voor te doen, dat een handelaar te Rotterdam hem zelfs een luxe auto voor f 4500 op crediet gafEen tailleur mocht aan mijnheer voor niet minder dan f 800 aan costumes leveren. Andere Rotterdamsche firma's genoten even zeer de eer van Verschoor's begunstiging. Toen daar de buit binnen was, trok Verschoor naar Den Haag. Hij huurde in Schieveningen het Ijspaleis en wist reclame-firma's te be- j wegen hem op crediet alles te leveren wat noodig was voor voorstellingen met het Duit- I sche ballet. Hij liet de troep artisten zelfs naar Scheveningen komen. Verschoor had, toen het op betalen aankwam, geen cent En in Febr. 1923 kwam zijn faillissement met een schuld van ruim f 48.500 en geen cent actiefReeds e!en maand later werd het fail- lissement door de Rotterdamsche rechtbank wegens gebrek aan baten opgeheven en geen der leveranciers, noch van de auto, noch de I kleermaker', noch een der anderen, heeft ooit een cent ontvangen De gemeente Den Haag had zelf haar tele foon niet betaald gekregen. Het Ijspaleis had bijna f. 12.000 te vorderen, de artisten van het ballet moesten nog ongeveer f 2000 salaris hebben niemand die ook maar iets kreeg of ooit gekregen heeft. En mijnheer Verschoor ging vrij uit. Nog geen anderhalf jaar later paradeerde deze zelfde mijnheer als de redder van de arme Drentsche gezinnen Aan de vijftig duizend gulden schuld is nooit meer gedacht. Neen, sterker nog toen de autoleverancier na het faillissement op zijn wagen beslag wilde laten leggen, bleek het dat Verschoor de auto reeds voor f 1600 verkccht had Het noodweer, dat Zondagmiddag in Zuid- Limburg heeft gewoed en dat vergezeld ging van een hevigen hagelslag, heeft aanzienlij ker schade veroorzaakt dan aanvankelijk vermoed werd. Nagenoeg alle bloesem is van de vrucht- boomen verdwenen, terwijl aan de jonge groente aanmerkelijke schade is toegebracht. Men schat de schade aan kersenboomgaar- den in deze streek toegebracht, op ten minste 20.000 gulden. Maandagmorgen ontstond brand in het perceel Hooigracht 4 le Leiden, Een 7-jarig knaapje had zijn bed in brand gestoken. Het vuur werd echter spoedig gebluscht, doordat zijn 13-jarig zusje, dat in een aan grenzende kamer sliep, den brand merkte en de huisgenooten waarschuwde, die met behulp van de politie en buren de vlammen doofden. Door do politie ondervraagd, ver klaarde de knaap, dat hij zijn bed niet mooi genoeg vond en aangezien hij geen ander kreeg, trachtte hij op deze wijze toch zijn zin te krijgen. Zijn 4-jarig zusje, dat met hem in dezelfde kamer sliep, had hij voor af naar een ander vertrek gebracht. ONDERSCHEIDINGEN. Als bewijs van waardeering voor het bij houden en inzenden van meteorogische jour nalen, ten dienste van het Koninklijk Neder- landsche Meteorogisch Instituut zijn bij Ko ninklijk besluit van 6 Maart 1926 no. 34 de volgende onderscheidingen toegekend de gouden medaille aan de gezagvoerders: G. Boon, van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland"; D. van den Ent, van de Stoom vaart-Mij. „HollandZuid-Afrika Lijn," C. W. Koenderink, van de Stoomvaart-Maat schappij „Rotterdamsche Lloyd."; de zilveren medaille aan de gezagvoerders C. Kromwijk, van de Stoomvaart-Mij. „Ne derland"; J. J. Jager, van de Stoomvaart- Mij. „Rotterdamsche Lloyd"; J. A. Libau, van de Stoomvaart-Mij. „Holland Amerika Lijn"; A. R. Nijboer, van de Stoomvaart- Mij. „Koninkl'ijke West-Indische Mail dienst" F. J. Bakker, van de Stoomvaart- Mij. „Koninklijke Hollandsche Lloyd"; J. J. Blankert, van de Stoomvaart-Mij. „Java- China-Japan Lijn"; G. B. J. Sorgdrager, van de Stoomvaart-Mij. „Nederland"; W. R. C. van der Meer, van de Stoomvaart-Mij. „Rotterdamsche Lloyd"; J. C. A. L. de Vries, van de Stoomvaart-Mij. „Rotterdam sche Lloyd"; Th. Jaski van de Stoomvaart- Mij. „Holland-Ameri ka Lijn." Stappen van den R.-K. Bond. Onder voorzitterschap van den heer A. Schaaper werd Maandag in het Jaarbeursge bouw te Utrecht een algemeene vergade ring gehouden van den Nederl. R. K. Me- taalbewerkersbond. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een beschouwing over den economischen toestand van het metaalbedrijf, waarin de toekomst z. L niet bepaald ongunstig laat aanzien. Spr wees er op, dat er in den scheepsbouw behoorlijk werk is, althans in het grootbedrijf. Het kleinbedrijf is ook niet ongunstig. Niet gunstig werkt het electro-technisch bedrijf. De Bond blijkt actief waar hij heeft te strijden voor de 48-uren week. Als de om standigheden gunstiger worden, gaat de Bond werken voor de afsluiting voor een landelijk collectiefarbeidscontract met de patroonsbonden in alle takken van het me taalbedrijf. Vervolgens gaf spreker een uiteenzetting van do verhouding tot de andere metaalbe werkersorganisaties, 't Aantal leden be draagt thans 8128. Ook de financieele toe stand van den Bond is goed. In 1924 werd 119.945.87 en in 1925 97.956.99 aan werklooze leden uitgekeerd; in totaal dus 217.802.86. In diezelfde jaren werd in totaal 74.008.77/4 bij staking en uitslui ting uitgekeerd. Vertegenwoordigd waren de Duitsche Bond door de heeren Belpaire en Walleyn; de Zwitsersche Bond door den heer Heil; het Internationaal Christ. Vakverbond door den heer Serrarens en het R. K. Werklie denverbond door den heer De Bruyn. Na eenige besprekingen werd de tactiek en leiding van het Bondsbestuur goedge keurd. Uit het financieel verslag bleek, dat het bondsbezib ruiip 206.000 bedraagt. De ontvangsten en uitgaven betreffende de zui vere bondsfinanciën bedroegen 145.656.97, met een saldo 7.145.2314. Aan contributie, inclusief voor do fondsen, werd 281.583.49 ontvangen. Het verslag werd goedgekeurd. De be grooting werd vastgesteld tot een bedrag van 379.493 aan ontvangsten en uitgaven. Met 3806 steramen vóór en 3676 tegen werd een nieuwe regeling aangenomen in zake restitutie van bondscontributiën aan de afdeelingen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H, W. Ceelen te Hel mond voor district Eindhoven; H. J. Mel- kert te Tiel voor district Nijmegen en J. Nieuwenhuis te Apeldoorn voor district Hengelo. (O.). Door prof. dr. F. Roels werd vervolgens een referaat gehouden over: „Het zielkun dig bureau in het verleden en in de toe komst". In de Zondag voortgezette vergadering werd na uitvoerige besprekingen een voor stel van het hoofdbestuur aangenomen om de door een commissie ontworpen nieuwe contributieregeling in te voeren. De #vergadering besloot op advies der commissie niet over te gaan tot het in stellen van een bondraad. Het hoofdbestuur deelde ten slotte nog mede, dat het bij den minister voorstellen heeft ingediend om te komen tot een be tere regeling der uitkeeringen. Staking zoo goed als zeker. Zaterdagavond is, naar de Tel. verneemt, met de kleermakers, werkzaam voor de maat-confectie-zaken te Amsterdam en Den Haag vergaderd. In deze vergadering deelden de Hoofd besturen mede, dat de werkgevers-or'an'sa- tie een conferentie had aangeboden tegen Dinsdagmorgen a.s. Te Amsterdam was een stroomJig onder de aanwezigen om deze conferentie met af te wachten en reeds Maandagmorgen de staking te proclameeren. Ten slotte werd het advies van de Hoofd besturen aanvaard, om, wanneer de confe rentie geen bevredigend resultaat mocht hebben, tegen Donderdagmorgen in staking te gaan. Uit een schriftelijke stemming bleek, dat de overgroote meerderheid der kleermakers zich vóór staking had verklaard. In Den Haag waar de vergadering even eens druk bezocht was, sprak men zich met algemeene stemmen er voor uit, om zoodra de staking in Amsterdam een feit mocht zijn geworden, eveneens den arbeid neer te leggen. Wanneer tot strijd mocht worden beslo ten, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze tot andere plaatsen uitgebreid wordt. Er zijn vooral in Zwitserland fabrieken; die aluminium fabriceeren uit verbindingen, die fluor bevatten. Dit fluor gaat meestal als fluorwaterstof of als kiezelfluorwaterstof de lucht in. Het werkt zeer schadelijk op de vegetatie in de omgevingalle planten gaan na korten tijd dood. Men haa opgemerkt, dat het vee, dat in den omtrek van aluminium- fabrieken weidde, aan een eigenaardige ziekte ging lijden de dieren werden mager, kregen een stijven rug en stijve pooten, hun beende ren werden zeer breekbaar, zoodat de dieren vaak vanzelf beenbreuken kregen en na een smartelijk lijden stierven. De eigenaren der dieren brachten deze ziekte in verband met de schadelijke gassen uit de aluminiumfa- brieken, maar het ziektebeeld leek op een ziekte, de zoogenaamde osteomalacic, die ook spontaan bij dieren voorkomt en daarom wei gerden de fabrieksdirecteuren te erkennen, dat er verband bestond tusschen de ziekte en de fabrieksgassen. Prof. Cristiani uit Genève heeft deze zaak onderzocht en tot klaarheid gebrachtin de „Presse médicale" vertelt hij zijn bevindingen Hij heeft zijn toevlucht genomen tot het experiment en in zijn laboratorium kleine dieren (caviae) gevoed met gras, dat aan de dampen van de schadelijke gassen was bloot gesteld. Deze proefdieren kregen nauwkeurig dezelfde verschijnselen als de runderen, waar over boven werd geschreven ze werden ma ger, kregen een stijven rug, stijve pooten en na verloop van een jaar stierven ze. De been deren bleken dan veel breekbaarder dan bij normale caviae. Prof. Cristiani meent, dat er geen twijfel is, dat de zoogenaamde os teomalacic der runderen in de buurt van de aluminiumfabrieken een fluorose is, een ziekte veroorzaakt door een teveel aan fluorverbin dingen. Men zal hieraan moeten denken bij de huisvesting van den arbeider der fa brieken deze mogen dus niet te dicht bij de fabrieken wonen. Beter zou het nog zijn, als de dampen niet in de lucht werden geleid, maar op andere wijze werden onschadelijk gemaakt. Het is wel merkwaardig, dat het dierlijk liAaam zoo reageert bp fluorverbindingen, terwijl fluor toch een noodzakelijk bestand deel is van het dierlijk lichaam, in de tanden b.v. komt vrij wat fluor voor. lr'fPNÖM?El "W'f. Oe nieuwste modelletjes in MEIS JESMANTELS 5.50 - 6.75 - 7.95 10.50 12.75 - 17.50 HAARLEMAoegang '-jfcE.-Vs-v. i i L V, s. KOUSEN aar wij zécr strenge eisen stellen mn Je goede afwerking van onze kousen, zowel aan die welke voor de Export- als voor onze wink el verkoop bestemd zijn, wordt elk paar, in onze Eigen Fabrieken en in die van de Fabriekanten, waarmede wij Kortraklcn voor de AlUenve^oop hebben gesloten, uiterst nauwkeurig nagezien. Zodra ook maar de kleinste afwijking in weefsel, kleur of pasvorm voorkomt, worden de kousen op zijde, gelegd en door ons tegen extra lage prijzen verkocht; Zeer in het biezonder komen bovengenoemde afwijkingen voor bij Kunstzijden kousen. Deze kou»®*1» gedurende de laatste 3 maanden ver zameld, worden tans tegen onderstaande buitengewoon lage prijzen verkocht. i l Vraagt zonder verplichting onze voorwaarden. PRIMA KWALITEITEN BILLIJKE PRIJZEN 1 1 i in alle moderne in alle moderne in alle moderne m.'n ren Geregelde prijsyj kleuren Geregelde prijsI kleuren Geregelde weinig kunst prijs i zijde versterkt Geregelde prijsL 48c 75° 1 GERZON T.t.l«««CO M Umiraïil! Ï1 HAARLEM «Z.H.P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9