i Het bestaansrecht der Kiesvereniging, Verkeersongevallen. De Zaanlandscbe Bank Voornaamste Nieuws m ■- Ij I Plaatselijk Nieuws/ Woensdag 28 April 1926** 50ste Jaargang No. 16236 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad viakkig, maar is een poging tot beschrijving L. P. Middendorp t Amerika leert tulpen kweeken. Een spiritusdrinker. Verdronken. De loketten gesloten. De botsing der trams op het traject Leiden-Noordwijk. Prachtige honden doodgeschoten. LAATSTE NIEUWS. Uit de schoenindustrie. Overstroomingen in Rusland. Ontploffing in Oakland. NEW-YORK, 28 April. Uit Oakland in dit nummer. jf. J. WEBER St ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Een vrouwelijkeLandru. Het Russische paviljoen in Milaan. De Cup-final te Wembley bil Londen. <- I /SP*""*! méWmM m wBÊmSmH - JT 7 Éten! 11 -f r üii Mwm® BH -,;x' 9HI v Cit pr waren oneeveer 100 000 toeschouwers. Hoewel .wat laat meenden wij onze lezers deze fraaie foto, welke ons een uitstekend beeld geeft Bolton Wanderers won den strijd met 1-0 van Manchester'fraaie speelterrein en de geweldige massa publiek niet te mogen onthouden. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE Advertentxën 35 cents per rege^ Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel; op de le pagina's 75 ct, per regeL Vraag, en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 00110 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7 Cf) bij een ongeval met f OIH bij verlies van een hand, f IOC 0 bij verlies van een f CQ 0 bij n brede van ^ndw^vhiger tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1ÖUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «JU."doodeüiken aftoon: 1 tiuU- een voet of een oo&: lLO' duim of wijsvinger: been J der cultuur en de eischen, door de tulpen aan grond en klimaat gesteld. Het plan, om als hoogste college in de R.K. Staatspartij een partijraad te scheppen waarin over de samenstell'ng van het partij en verkifczingsprogram wordt beslist en v aa" de koers voor de politieke partij tegen over de voornaamste 1 vraagstukken zal \yorden aangegeven en dat, alles door de vertegenwoordigers der sociale organisaties dat plan beteokent de dood van de kies vereeniging. Dat men met een dergelijke verandering w den bouw van de Staatspartij de kies vereeniging raakt heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond ook wel gevoeld Bij voorbaat is dan ook al reeds voor dezen aanslag een verklaring en een verontschuldi ging gegeven. De verandering zou moeten geschieden, om de eenheid onder de Katho lieken te bewaren en tot uiting te doen komen, wat er onder het volk leeft. Omtrent dit laatste staat er in den brief van het Werkliedenverbond: De gelegenheid daartoe bestaat in de R.K. Staatspartij practisch niet voldoende en zal ook in de toekomst practisch niet in vol doende mate worden bereikt, wanneer bet rapport ongewijzigd wordt aanvaard. Het is waar: onze plaatselijke en paro- chiëele kiesvereenigingen staan voor ieder een open en zullen dit ook in de toekomst doen Theoretisch kan iedereen daar als persoon zijn zienswijze maken. Maar prac tisch trekken de kiesvereenigmgen met de belangstelling der kiezers. Het overgroote deel der kiesvereenigingen bepaalt zich er trouwens toe bij verkiezingen den kiezers gelegenheid te geven - voor zoover dat binnen het raam der bepalingen mogelijk is invloed uit te oefenen op de samen stelling der candidatenliisten, De enkele kiesvereeniging, die tijdens de zittings periode tracht belangstelling voor het een of ander onderwerp te trekken, slaagt daarin in de meeste gevallen niet. Dit is naar onze overtuiging een gevolg van het feit. dat in den tegenwoordigen tijd de saamhoorigheid in de maatschappelijke greepen sterker spreekt dan de saamhoorig heid in onze tegenwoordige politieke orga nisatie, welke wij n'et zouden willen ver zwakken, maar integendeel versterken door in het partijverband met de eerste rekening te houden. Het is een fictie enkel alleen katholieke kiezers te zien, zonder zich metterdaad rekenschap ervan te geven, dat d'e kiezers zich het eerst en het meest aangetrokken gevoelen tot en zich gevoelen een met de maatschappelijke groep of den stand, waar- toe zij krachtens hun sociaal-economische posit-e rekenen te behooren. Er zijn er, die dit betreuren, loochenen kan men het niet en 't is daarom goed re kening er méde te hoüden. wil men de partij met zoo orgahiseeren, dat deze onmogelijk aan de thans te vervullen eischen kan vol- doen. Op deze gr#nden bepleiten wij derhalve rechtstreeksche opname van de sociale or ganisaties in den Partijraad. Uit dit gedeelte van den brief van het R. K. Werkliedenverbond blijkt zeer dui delijk, welke waarde er aan de gewenschte samenstelFng van den Partijraad moet wor den gehecht; het meeningsverschil omtrent de al of niet wenschelijkeid van het bren gen van de politiek in de standsorganisatie komt hier scherp naar voren. De kiesvereeniging trekt de belangstelling niet meer, wordt gezegd. Wij zouden wil len vragen: is de belangstelling voor de stand- en vakorganisatie zooveel grooter? Wordt bij de een niet evenzeer over slecht vergaderingbezoek geklaagd als bij de an dere? Wij durven zelfs de bewering aan, dat de kiesvereenigingen de laatste jaren meer menschen naar de zalen hebben getrokken dan de sociale vereenigingen. DH element moet men in de discussie uitschakelen, om niet den schijn te wekken het verloop van de ecne organisatie te willen tegengaan door een andere het bloed af te tappen. Maar nu het groote argument waarmede de geheele opzet staat of valt: in de kies vereeniging, beweert men. kan men enkel maar in theorie voor zijn meening uitkomen; practisth niet. In zijn sociale organisatie voelt men zich thuis, in eigen milieu. Daar kan men praten en zijn hart onder vak- en standgenooten luchten. Ziehier de kern der kwestie. Wanneer dat zoo is, dan is het streven om de kiesver eeniging te verzwakken en de politieke be langstelling naar de sociale organisatie te verleggen, allerverderfelijkst, zoolang onze openbare lichamen: gemeenteraden, Provin ciale Staten en Staten Generaal de poli tieke lichamen blijven, welke zij nu eenmaal in ons staatsbestel vormen. Eerst wanneer men deze colleges, welke ten doel hebben de behartiging van het algemeen (plaatse lijk-, gewestelijk- of landsbelang) gaat af schaffen en vervangen door sociale kamers, eerst dan kan men de kiezers, welke die openbare lichamen samenstellen op een an dere wijze gaan organiseeren. Maar een so ciale vereeniging, welke de koers aangeeft voor een politiek lichaam, is een maat schappelijk monstrum. En het is pns ten eenenmale onverklaarbaar, hoe heldere koppen, als de leiders onzer sociale organi saties, zulke wanverhoudingen kunnen be vorderen. De kiesvereeniging is dè eenig juiste or ganisatie welke in het parlementaire stelsel past. Neemt men deze weg of ondergraaft men haar invloed, dan tast men het karak ter der vertegenwoordigende lichamen zelf aan. In de kiesvereeniging moeten de kie zers van een partij, maar V&n verschillen den stand, worden samengebracht. Daar moeten de politieke inzichten langs elkaar wrijven, daar moet men elkanders behoef-' ten leeren kennen en begrijpen, daar moet men de eenzijdigheid van inzicht, het star vasthouden aan bepaalde meeningen leeren afleggen; daar moet men tpt het inzicht komen, dat het meest gewenschte niet al tijd bereikbaar is en dat men met het min dere dikwijls moet volstaan op straffe van anders niets te bereiken. Wie nu beweert dat dit een ideaal is, het welk in de kiesvereeniging met bereikt werdt, moet niet beginnen met daarom de kiesvereeniging af te breken, maar te hel pen om haar te versterken en uit te bouwen naar de behoeften van den nieuwen tijd. Om die reden Toepen wij al jaar en dag om een krachtige organisatie van de kiezers in de kiesvereeniging. Daarom hebben wij ook bij de bespreking van het' reorganisatie- lapportRuys weer met klem op een be tere organisatie der kiezers aangedrongen; op de stichting van een Partijbureau met bezoldigde krachten, die zoo spoedig moge lijk deze organisatie ter hand nemen. Wie de rust en eenheid in onze katholieke gelederen wil behouden en versterken, hij kan niet beter doen dan het ideaal nastre ven: alle kiezers, zonder uitzondering, be langstellend lid te maken van de plaatselij ke kiesvereeniging. Dat is de onderbouw, waarop dan de verdere organisatie van de Staatspartij veilig kan worden opgetrokken. Maar zoolang dit fundament zwak blijft of constructieve fouten heeft, zal iedere bo venbouw, hoe vernuftig ook bedacht, wan kel blijken. Hedenmorgen werd op het R.-K. Kerkhof te Heemstede ter aarde besteld het stof felijk overschot van den vooral in onder wijskringen algemeen bekenden Oud-Direc teur der R.-K. Bisschoppelijke Kweek school voor Onderwijzers te Beverwijk, die Zondag j.l. na een kort, maar smartelijk lijden in de Maria-Stichtiag te Haarlem overleed, in den ouderdom van 71 jaar. Onder bovenstaand en titel wijst Het Weekblad voor Bloembollencultuur erop, hoe de Fl. Exchange meent, dat zij goed door in haar blad af en toe eens uitvoerige beschrijvingen en cultuuraanwijzingen te geven van de cultuur van bollen. Narcissen en Hyacinthen zijn in vorige jaren eenige malaen aan de beurt geweest, in het nummer van 10 pril zijn het de tulpen en hun teelt, die door een Hollander worden beschreven, wiens „kennis is gebaseerd op een men- schenleeftijd in nauw contact cn daadwer kelijke ervaring." De foto's zijn goed ge slaagde afbeeldingen van een bedrijf hier te lande, en speciaal de foto's de bollen en hun geslachtelijke vermeerdering in beeld brengend, zijn duidelijk. Het artikel is opper- Tot de oprichting van bovengenoemd önderwijs-inrichting heeft hij te zijner tijd zijn hoog gewaardeerden steun verleend, en na eefst gedurende het tijdperk, dat de Kweekschool in Hoorn gevestigd cas, al daar als Leeraar in de Nederlandsche Taal te zijn verbonden geweest, werd hij tot Directeur benoemd, daar de school ver plaats werd naar Beverwijk. In deze func tie heeft hij 16 jaar met onvermoeiden werklust zijn beste krachten gewijd aan de opleiding der R.-K. Onderwijzers in dit Bisdom. Door zijn groote paedagogische kennis heeft hij velen hunner tot degelijke Katholieke mannen weten te vormen. Voor allen was hij een trouwe vriend, een 'wijze raadsman en een ware vader. Toen hij dus op 67-jarigen leeftijd, 4 jaar geleden, zijn pensioen nam. kon hij op een .rijken staat van verdienste terugzien, éh werd hij door den Paus begiftigd met met Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Zijn arbeid heeft zich ook uitgestrekt op ander gebied, getuige zijn Voorzitterschap van de Vereeniging van Hoofden van R.-Kl Scholen in bet Bisdom Haarlem. Jarenlang was hij ook examinator voor de examens van onderwijzer in Amsterdam en Haarlem. En behalve deze rechtstreeksche bemoei ingen heeft hij zich voor. vele R.-K. Onder wijzers verdienstelijk gemaakt door zijn nauwkeurige kennis in pensioen-aangele genheden. Aan ieder, verleende hij van ganscher harte zijn gewaardeerde hulp en steun, ook nog in de jaren, dat hij het on derwijs reeds had verlaten; en ook in dit opzicht zal de overledene door velen erg gemist worden. Bij dit alles was hij een man van diefie geloofsovertuiging, die door het nauwgezet en met ijver vervullen zijner geloofsplich ten, allen steeds een stichtend voorbeeld is geweest. Moge God den dierbaren ontslapene in den Hemel reeds het loon hebben geschon ken voor zijn vele goede werken hier op Te Heemstede had hedenmorgen de ter aardebestelling plaats. In de parochiekerk van den H. Bavo had te kwart voor negen de Plechtige H. Mis van Requiem plaats, welke werd opgedragen door den ZeerEerw. heer X B. J. M. Höp- pener, regent der R. K. Kweekschool te Be verwijk. Verschillende vertegenwoordigers der Bis schoppelijke Kweekschool woonden de plechtigheid bij, Na da H. Mis werd de absoute verricht, waarna de beaardïng op het R. K. Kerkhof plaats vond, welke eveneens door den Zeer Eerw heer J. B. J. M. Höppener geschiedde. De belangstelling bij de teraardebestelling van den algemeen geachten inwoner van Heemstede was groot. Maandag werd nabij Halfweg een man langs den weg gevonden, die in bewusteloo- zen toestand verkeerde. Weldra bleek men te doen te hebben met een spiritusdrinker, die zich zoodanig te buiten had gegaan, dat hij bewusteloos ineenzakte. De man werd door de zorg van de politie op een wagen naar Halfweg vervoerd, alwaar hij eenige uren later is bijgekomen. Een autobotsing te Voorhont. Op het smalste punt van den 's-Graven- damschenweg te Voorhout kwam een zwaai beladen vrachtauto uit de richting Noord- wijkërhöut bij. het passeeren in botsing met een luxe auto, komende' van de richting Sassenheim. Beide auto's' reden in matige vaartj zoodat de aanrijding zonder persoon lijke ongelukken afliep. Alleen de luxe auto was .zwaar beschadigd en kon haar reis niet meer vérvolgen. C' Autobotsing te IJmuiden. Een vrij ernstig verkeersongeval had gis termiddag te IJmuiden plaats bij de beton- brug. -Daar had een botsing plaats van de a-utobus KatwijkIJmuiden, van den heer J. v. d. P., en de luxe auto van den heer de B. De auto's, beide Fordwagen,s. werden beide aan den motor vrij zwaar beschadigd de bus [bovendien ook aan het chassis. Een nader onderzoek gaf ons het volgende overzicht van het gebeurde. De luxe auto kwam over de brug en wilde linksaf de Julianakade afrijden, in de richting Velseroord. Uit die richting kwam dé bps ^aanrijden, de rechtuit wilde, in de richting van de Visschershaven. dus voor dc brug langs. Volgens de regelen van het verkeer moest de p,er,sonen-auto de bocht groot nemen, voor de bus langs draaien en dan recht' passeeren. De bestuurder.d de heer M., wilde daaraan voldoen. De bestuurder van de bus. die rechtuit wilde, kon eveneens zijn plicht vrij spoedig bepalen. Hij moést rechts van den weg aanhouden, het voor hem van rechts- komende voertuig gelegenheid geven tot passeeren en dan zijn weg vervolgen. Waarschijnlijk echter heeft v. d. P. ge hoopt, dat de auto hém wel verkeerd zou kunnen passeeren. door de korte bocht te nemen en links te houden. Althans 7 M. uit den trottoirband had de botsing plaats, dus waar de bus nooi mocht komen. Van de personen, die in de luxe auto za ten, behalve den bestuurder, den eigenaar cn diens echtgenoote. werd mej. de B. doo1 de scherven van een glasruit aan het hoofd zoodanig verwnd. dat ze bij Dr, v. Leeuwen binnengebracht moest worden, die de wonde hechtte. Voorts werd dezelfde dame nog lichj aan en knie gewond. Tegen den bestuurder der autobus zal oro- ces-verbaal worden opgemaakt. Maandagmorgen werd nabij den Benne- broekerweg uit een bij de ringvaart grenzen de sloot het lijk opgehaald van een meisje, dat spoedig bleek te zijn, dat van de 15- jarige A. M., wonende aan den Aalsmeer- derdijk in de Haarlemmermeer. Gistermorgen zijn de kantoren der Zaan- ïandsche Bank te Krommenie en Zaandam en verdere kantoren in Noord-Holland ge sloten gebleven in verband met fmancieele moeilijkheden. Naar de directie te Zaandam mededeelde zal waarschijnlijk een surséance van be taling worden aangevraagd. Nader vernemen wij, dat ten gevolge van het feit, dat naar aanleiding van het jongste jaarverslag een groot aantal deposito's is opgevraagd, de directie zich genoodzaakt heeft gezien surséance van betaling aan te vragen en dientengevolge de kantoren te sluiten. De Zaanlandscbe Bank te Krommenie werd in 1904 opgericht en heeft sinds dien haar kapitaal geleidelijk van 100.000 tot 2.000.000 verhoogd. Hiervan is uitgegeven en volgestort 1.000.000. Over 1924 werd nog een dividend van 5 pet. uitgekeerd, doch over het. laatste boekjaar werd het dividend gepasseerd. Naar de directie in het jongste laarverslag meedeelde „om de innerlijke positie der instelling zoo sterk mogelijk te houden Naast het hoofdkantoor te Krommenie heeft de bank bijkantoren te Schagen, Alk maar, Amsterdam, Zaandam. Broek-op- Langendijk en Midden-Beemster. Voorts onderhoudt zij agentschappen te Hoofddorp, Lutjebroek, Veisen, Hippolytusboei en Winkel. De aaneelen zijn in de officieele noteering te Amsterdam opgenomen. en Voor de Haagsche Rechtbank heeft te recht gestaan de gewezen reserve-wagenbe stuurder van de Noord-Zuid Hollandsche Tramweg Maatschappij G. M. G. uit Lei den, wegens het aan zijn schuld te wijten heb ben, dat in den avond van 28 October 1925 op de Janzwanenbrug in de tramroute Lei den-Noordwijk twee personentrams op el kaar zijn geloopen, waarbij eenige passa giers werden verwond. Bekl. bestuurde dien avond een tram, gaande naar Noordwij k. Hij zou toen in plaats van bij genoemde brug gestopt te heb ben om een van Noordwijk komende tram, welke den'voorrang moest hebben, te laten passeeren, zijn doorgereden, tengevolge waarvan het ongeluk zou hebben plaats gehad. Bekl. zeide, de lichten van de tram voor autolichten te hebben gehouden. Daarom reed hij door. Echter verminderde hij de vaart der tram op de brug. Toen hij bemerk te, dat een tram van den anderen kant kwam, heeft hij onmiddellijk gestopt. De andere tram is toen met flinke vaart op hem ingere den. Volgens eenige getuigen was het niet zeer waarschijnlijk? dat men een tram voor een auto zou aanzien. Eenige passagiers uit de van Noordwijk komende! tram verklaarden, dat zij niet ge merkt hadden, dat de bestuurder van deze tram de snelheid op de brug (waarop slechts met een snelheid van 5 y2 K.M. mag worden gereden heeft verminderd. De behandeling der zaak werd geschorst tot 18 Mei a.s. des middags te 2 uur, om nog over verschillende punten een deskundige te hooren. Een landbouwer in Haarlemmermeer had twee prachtige honlen. Een dezer dieren een hazewindhond, die een waarde verte genwoordigde van meer dan 300 en reeds enkele malen bekroond was. had een paar dagen geleden wederom een prijs be haald. Maandag waren deze honden aan het toezicht van den eigenaar ontsnapt en naar een stuk land van een aan den IJweg wonenden landbouwer gegaan, die echter niet scheen te dulden.dat z'n land met een dergelijk bezoek vereerd werd. Hij greep zijn geweer, schoot den hazewindhond dood, terwijl de andere hond ook door een schot werd getroffen, doch nog in staat was zich te verwijderen.Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. Men seint ons: Door de samenwerkende organisaties in de schoen-industrie zijn de voorstellen wel ke door de werkgevers waren gedaan, af gewezen. Vanaf 1920 waren de arbeids voorwaarden in een collectief arbeidscon tract tusschen werkgevers en werknemers, geregeld. De arbeiders werkzaam in de schoen-in dustrie wenschten geen nieuwe verslechte ringen te aanvaarden. In de gewone confe rentie, Vrijdag 23 April te Tilburg, deelden de werkgevers mede, dat zij opnieuw met hun leden zouden vergaderen om te beraad slagen wat er nu moest gebeuren, omtrer.t het al of niet opzeggen van de bestaande overeenkomst. Op 'n vraag of, als de ver gadering van werkgevers besloot het con tract op te zeggen, de arbeiders bereid wa ren opnieuw de besprekingen te hervatten, werd bevestigend geantwoord. MOSKOU, 28 April. De Wolga en haar bijrivieren zijn buiten haar oevers getreden. Uitgestrekte gebieden zijn overstroomd. Uit vele plaatsen worden groote verliezen aan menschenlevens gemeld. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. De spoorwegverbinding tusschen Wlademer en Nisjni—Novgarad is verbroken. Onderricht in het verkeersvraagsink. De „Norge" nog tot 3 Mei te Leningrad? De ministerwisseling. Interpellatie-Heems kerk te wachten. Verbindend-verklaring collectieve arbeids overeenkomst. Bespreking in den Hoogcn Raad van Arbeid, De nieuwe Staatsraden Mrs. Limburg Kooien beëedigd. Arbeidswet en winkelpersoneel. Spoedige indiening van een wetsontwerp: wegenbelasting. Aanvulling van bet Motor- en Rqwielreg- Iement. De kansen van Dr. Marx voor het presi dentschap der Centrnmfractie, In Frankrijk zijn op 1 Mei alle optochten verboden. De indruk van bet Duitsch-Russische ver drag in Volkenbondskringen. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.; 7.62 stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.50. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vas 28 April 1926. Hoogste barometerstand 775.2 m.M., te Saeraa. Laagste barometerstand 754.3 m.M., te Biarritz. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 April: Zwakke tot matigen, oostelijke tot ruide-, lijken wind. meest zwaarbewolkt, toenemen de kans op regen of onweer, zachter. wordt een zware ontploffing gemeld, 1500 pond dynamiet ontploften; 4 arbeiders wer den gedood. PARIJS, 28 April. De jury te Nimes heelt een 40-jarige vrouw ter dood veroordeeld. De vrouw had uit louter vreugde tot dooden, in de laatste 5 jaren 10 personen vergiftigd. Zij lokte vriendinnen en kinderen in haai woning en deed vergift in hun dranken. MOSKOU, 28 April. Ter gelegenheid vai. de opening van het Russische paviljoen van de tentoonstelling te Milaan, heeft een hartelijke telegramwisseling plaats gehad tusschen Mussolini en Tritsjirin. tta» 1 -w- mm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1