LOTTGERING üe grosden aan den Zeeweg, DE SPAARNEBANK De drie verlaten kinderen. Uit Letland en Estland. 73T ADSMËÜWsT Alexander Moïssi te Haarlem. Huurwetten en Hunrcon< missies. Ouderavond ..St. Franciscus van Safes". Ernstige val. E. H. Krelage. De huldiging van het Tram-fanfarecorps. tngezonden mededeelïngen 60 cents per regel. aan brood, steeds het allereerst aan Franken Dit geschiedt bij klein en groot. Waaraan dankt zoudt U wel denken dit verschijnsel z'n ontstaan? Heel eenvoudig Brood van Franken staat sinds jaren bovenaan, DE WONINGBQUWVEREEN. „ST. BAVQ". De verkoop in winkels der vereeniging. Programma Personalia. Concert Provinciaal Ziekenhuis. HET VASTRECHTTARIEF VOOR GAS. VOOR STOOP" EIV EN ,mm VERVEN Sr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 BURGERLIJKE STAND. Geen kleinigheid. Begrafenis Mr. P. Tjeenk Willink. Feestconcert R.-K. Mandolineclub „Sancta Lucia". 42 'Is Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De Emmabloem. AMSTERDAM, 28 April, Betreffende de drie achtergelaten kinderen in een wonjng aan de Vechtestraat alhier vernemen wij, dat de ouders gisteravond in de woning zijn te ruggekeerd. De vrouw deelde de politie me de, dat zij haar man was gaan «zoeken De kinderen waren, als gemeld, reeds in het Stadsbestedelingenhuis opaenomen en zullen daar wel voorloopig blijden Mochten de kinderen ng eens aan de ouders worden te ruggegeven, dan zal dit niet eerder geschie den, dan nadat de voogdij-raad en de kin derrechter een beslissjng te dier zake heb ben gegeven. Hoe deze beslissing ook mogè luiden, in bevoegde kringen verwacht men, dat in elk geval een gezinsvoogd zal wor den aangesteld Tegen de ouders is intus- schen proees-verbaal opgemaakt wegens moedwjllige verlating der kinderen. BERLIJN, 28 April. Volgens een bericht git Riga hebben de ministers van buitenland- sche zaken van Letland en Estland een per manente commissie samen te stellen tot sa menstelling jn de buitenlandsche economi sche en financieele politiek van beide lan den. De commissie zal zich langzamerhand tot een gemeenschappelijk Hoogerhuis ont wikkelen in samenwerking met de andere Baltische staten. Naar reeds werd gemeld zijn de onder- landelingen tusschen de firma van Dam er de Erven van der Vliet, over den verkoor) van d? gronden aan den Zeeweg, afgespron gen. Naar de rentmeester van de Erven v, d. liet ons mededeelde, had de firma Van D;.m, te Amsterdam, optie op de Zeeweg- gronden tot 15 April |.l. Alle» was in orde, ook met het gemeente bestuur van Bloemendaal, zoodat niets meer de totstandkoming van den koop in den weg stond, doch de firma Ven Dam heeft den termijn van 15 April laten voorbijgaan zon der de kooppenningen te storten. Wat do reden daarvan is, Ren de rentmeester ons. niet mededeelen. omdat hij zejde daarom- .rent ook niet te zijn ingelicht. Het, ligt vcor do hand, dat de firma geen kans heeft gezien een loonenden financieelen opzet uit tc werken en daarem van den koop afzag Thans zijn onderhandelingen gaande met een endcren kooper. maar daaromtrent konden nog geen mcdedeelingen worden gedaan. In den Stadsschouwburg, alhier, zal Vrij- Jag 7 Mei a;s. Alexander Moïssi een gast- 'voorstelling geven met medewerking van iet gezelscha'p vanhet Duitsche Volks- theater uit Weenen. Opgevoerd zal worden „Ein Spiel voc Tod und Liebe" van Romain Rolland. Ministers antwoord aan de Eerste Xamer. Naar aanleiding van hef voorloopig ver slag der Eerste Kamer omtrent de huur wetten deelt de minister van A. H. en N. mede, dat hij meent zieh van een stellig ant woord op de vraag, wanneer de huurwet ten moeten vervallen te onthouden, zoo lang niet de Raad van State zal zijn ge/- hoord over een eventueel ontwerp van een \Igemeenen Maatregel van Bestuur tot vervallenverklaring van die wetten. Handhaving van het instituut der huur- :ommissie voor afdoening van geschillen usschen huurders en huiseigenaren zou niet Hogelijk zijn zonder wetswijziging. Dinsdagavond had in - het gebouw „St 3avo", de Ouderavond plaats van het jon- genspatroniat van de parochie Elisabeth en Barbara. Oe directeur, kapelaan G. Goes, opende irecies hal: acht deze goed bezette bijeen- tomst. Hij deelde o.m. mede, dat deze Ouderavond speciaal was belegd, om de ouders tc doen zien, wat wordt gedaan in net belang van de jeugd. Als snreker trad op de WelEerw. Heer W. E. H, R'oniin, kapelaan te Amsterdam Spr. meende eens gemocdeb'k te moeten spreken met de ouders en hij behandelde ip aangename wiize de vragen, wat het 'rontat is en wat het doet. Verder besprak hij het doel van een >uderavond. Spr. spoorde ten slotte de ouders aan, ,-oora! toch te willen medewerken. Met een warm applaus werd Z.Eerw. b?- oond voor deze prettige en leerzaipe rede De onderafdeeiing gvrnnasfiek verrichtte onder leiding van den heer Tb, Vreeswiik goed geslaagde oefeningen, zoowel dc kleine ren als de grooten wisten de aanwezigen te boeien. Voor en na dc pauze werden door een viool-ensemble, eveneens onderafdeeling eenige nummers zeer keurig uitgevoerd onder leiding van den heer Chr, Gigengack Het tooneelstukie „Het rare Kosthuis werd zeer goed vertolkt. Ook na de pauze werden nog eenige num- me-s gegeven door de gvmnastiekafdeeling. Er had een groote veHoting plaats van houtsnijwerk, vervaardigd door de pntro- naatsiongens. Aan bet slot werden nog eenige mooie priizen uitgereikt aan de gvrnnasten, in den onlangs gehouden weds'riid behaald Door een der gvmnasten werd met een toeoasseliik gedichtje een bloemstuk aange boden aan mej. A. Dollé, voor de piano begeleiding. De directeur bracht ten slotte nog een dankwoord aan allen, die hadden medege werkt tot het welslagen van dezen avond. Zaterdag kwam de heer J. v. B., wonen de in de Anthoniestraat, met zijn rijwiel te vallen, met het gevolg dat hij zijn dijbeen brak. Gisteren werd v. B. met de zieken auto naar een ziekeninrichting gebracht. Naar het Weekblad voor Bloembollencul tuur meldt is de voorzitter van de Alge- neene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, de heer H. Krelage, Maandag j.l van zijn reis naar Rome en het Congres van het Internationaal Landbouwinstiiuut teruggekeerd. AFSCHEID E. WILMINK. Bij gelegenheid van het a.s. vertrek van den heer E. 'Wilmink, stationschef bij de Ned. Spoorwegen tc Hoofddorp, naar Coe- vorden, werd hem door het spoorwegper soneel uit waardeering en dankbaarheid voor de prettige samenwerking en de in vele opzichten zoo bereidwillig betoonde medewerking een prachtig aandenken aan geboden. Hieruit blijkt wel, dat de heer Wilmink bij het personeel hoog stonjl aan geschreven. Te half 2 hedenmiddag werd het l'ram- fanfarecorps, dat thans voor de 10e maal zijn medewerking verleende op den Emma- bloem-collectedag gehuldigd. Mevr. Del Baere-Jiskoot overhandigde onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, met eenige sympathieke woorden, een medaille, die daarna aan het vaandel gehecht werd In de stad der Oamiaatjes denkt men„ als men denk In de algemeene ledenvergadering van de Woningbouwvereeniging „St. Bavo", gehouden 17 December 1925, kwam een voorstel in behandeling om met alle huurders van winkelhuizen schriftelijke contracten af te sluiten, waarin o. a. zou moéten worden vastgesteld, welke artikelen verkocht moes ten worden. Na eenige discussie omtrent het voorstel, werd een Commissie benoemd, die tot taak kreeg een regeling met de winkeliers te be werkstelligen. In deze Commissie werden benoemd de heeren Keesen, v. d. Maat, Rosenhart Snoeks, en Vaumont. Dinsdag 22 Decembef 1925 had doör het Bestuur der Woningbouwvereeniging St. Bavo de installatie plaats der bovengenoem de Commissie in tegenwoordigheid der betrokken winkeliers. Op deze vergadering gaven de winkeliers individueel hunne meening omtrent een en ander te kennen, Nadat de commissie een parig den heer Keesen tot voorzitter en v. d. Maat tot rapporteur had benoemd, ving zij hare taak aan. Allereerst kwam de vraag naar voren, in welke richting de oplossing van het voorge legde probleem moest worden gezocht. Twee wegen stonden open nl. adviseeren tot op maken van schriftelijke contracten,' dan we! door mondeling overleg het daarheen te leiden, dat de winkeliers vrijwillig tot den ouden en gewenschten toestand zouden terug gaan, m. a. w. dat iedere winkelier geheel vrijwillig zonder eenigen dwang zich zou be perken tot het handeldrijven in die artikelen, welke bij het betrekken en in gebruik nemen van het winkelhuis tot zijne branche be hoorden. Algemeen was de Commissie van oordeel, dat deze laatste oplossing de meest ideëele was. Uit de met de winkeliers gevoerde bespre- gingen bleek al heel spoedig, dat dezen met de commissie van oordeel waren, dat in den bestaanden toestand verandering diende te worden gebracht, en de door de commissie aangegeven weg door hen zonder uitzondering als de meest wenschelijke werd toegejuicht. Overwegende, dat de thans bestaande toe stand geleidelijk is gegroeid, kwam vast te staan, dat de terugkeer ooit dienovereen komstig diende te geschieden. Derhalve zou door die winkeliers, die den verkoop van bepaalde artikelen zouden uitschakelen, het hquideeren geleidelijk geschieden. Voor de zen geleidelijken overgang diende een zekere tijdsruimte vastgesteld te worden, welke echter den termijn van 6 maanden niet mocht overschrijden, te rekenen vanaf den datum van het besluit der algemeene ledenverga dering. Tevens diende, volgens de Commissie, het Bestuur der woningbouwvereeniging „St. Bavo". de bevoegdheid te worden ver leend tot het nemen van reglementaire maat regelen, tegen dengene, die het besluit der algemeene vergadering zou overtreden. Over deze kwestie was gisteravond een algemeene ledenvergadering belegd in ge bouw „St. Bavo" Bij ontstentenis van den voorzitter was de leiding in handen van den heer J. M. v. Seggelen. Het rapport der Commissie werd uitge bracht door den heer v. d. Maat en toegelicht door den heer Keesen. Gewezen werd nog op de belangrijkheid van het te nemen besluit, zoowel voor de bewoners als voor de winkeliers. Betreurd werd, dat één winkelier ^ich niet met de voorgestelde regeling had vereenigd. De Commissie stelde in haar rapport ten slotte het volgende voor De huurders van winkelhuizen der Woning bouwvereeniging „St. Bavo" zullen in deze perceelen het achter hun naam vermelde bedrijf of nering uitoefenen. Winkeliers, die geleidelijk artikelen moe ten uitschakelen, welke niet tot hunne branche behooren, zullen dit doen binnen een tijds bestek van zes maanden, te rekenen vanaf den datum van het besluit der ledenvergade ring. Het bestuur der Woningbouwvereeniging „St. Bavo" zal zonder aanzien des persoons, op diengene, die dit besluit overtreedt de betreffende reglementaire bepalingen toe passen. Over het rapport en het voorstel werden verschillende vragen gesteld, waardoor een geanimeerde discussie ontstond. Ten slotte werd het voorstel van de Com missie met 4219 stemmen aangenomen. Wat betreft den verkoop uit toehuizen zal eventueel ten strengste worden opgetreden bij overtreding van art. 28 van het huishou delijk reglement, terwijl geen reclame in of aan deze huizen mag worden aangebracht. De medewerking van winkeliers en be woners werd tenslotte ingeroepen, om het slagen der regeling te verzekeren. voor de Orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 29 April 1926, des namiddags van 23 uur. Door den heer George Robert. 1. Ciaona Joh. Pachelbel; 2. Pastorale J. S. Bach 3 Eerste en tweede gedeelte uit de Sonate d.kl.t. A. Mailly; 4. Suite gothique L, Boëllmann; Introduction-Choral; Menuet gothique; Prière; Toccata; (op verzoek). Voor het te Deventer gehouden Analyst- examen (practisch gedeelte), slaagde de heer P, v. Brummelen, alhier. Morgenavond zal door het Symphonie- orkest „Euterpe," directeur de heer J. A Meng, een uitvoering worden gegeven in het Prov, Ziekenhuis, Santooort Hoe het zijn moet. Naast het voorstel van de heeren Keesen e.a, om de prijzen van het gas te verlagen, is, naar bekend is, bij de behandeling der Gemeentebegrooting door B. en W. mede gedeeld dat door den directeur onzer gas fabriek een vastrechttarief voor de levering van gas in studie was genomen. Het voorstel van den directeur is eenigen tijd geleden bij B. en W. ingediend en deze hebben het met bekwamen spoed in studie gegeven bij de gascommissic. Wij zullen er dus weldra meer van hoo- ren. Intusschen was de heer Van Liemt, lid van den Raad, wel bereid ons zijn meening over het vastrechttarief te zeggen. Bij het vastrechttarief, betaalt de ver bruiker maandelijks een vast bedrag (vast recht). Plus een bedrag voor elke gebruik te kub. meter gas. Maar dit bedrag is veel lager dan hij anders voor eenzelfden kub. meter zou bebben moeten betalen. Hoe wordt nu dat aantal kubieke meters gas vastgesteld? Daar zijn verschillende methoden voor. De meest eenvoudige en minst omslachtige is de beste en als zoodanig kwam, volgens den heer v. Liemt, in aanmerking bet Am- sterdamsch systeem". In Amsterdam wordt als basis genomen het verbruik van gas gedurende de zomer maanden (gedurende het tijdvak 1 April— 30 September). Het wintérverbruik wordt uit het zomerverbruik afgeleid door dit laatste met 10 pCt. te verhoogen. Immers in den winter gebruikt men meer gas dan in den zomer. Telt men nu bet zomerver bruik van gas bij het winterverbruik op en deelt men dit totaal door 12, dan heeft men het gemiddelde maandverbruik. Een voorbeeld, Iemand gebruikt in den zomer 200 kub. meter gas, In den winter gebruikt bij dan, zoo redeneert men in Am sterdam, 220 kub, meters (zomerverbruik plus 10 pCt. verhooging). Totaal heeft hij dan in één jaar gebruikt 420 kub. meter, dus per maand 420:12 of 35 kub. meter. Met den verbruiker wordt dan in Amster dam overeengekomen dat hij 1.75 per maand vastrecht moet betalen (35 kub. me ter k 5 cent) en bovendien voor eiken ver bruikten kub. meter gas 5 cent. Wie dus 30 kub. meter gas in een maand gebruikt betaalt 1.75 vastrecht plus 5 X 30 of f 1.50, dat is te zamen 3.25. Wie 60 kub. meter gebruikt, betaalt: 1.75 vastrecht plus 5 X 60 of 3, totaal dus 4,75, Dat is een eenvoudige methode om het vastrecht te berekenen. Er zijn nog andere methoden. Bijvoorbeeld kan men degenen, die 100 M3. gas per maand verbruikt 6 cent per kub. meter laten betalen (boven het vast hecht); zij, die 200 M3. gas verbruiken 5% ct„ zij, die 300 M3. gebruiken 5 cent; zij, die 400 M3. gebruiken 414 .ct. Die methode wordt in andere plaatsen van ons land ge volgd, maar zij is veel te omslachtig en vGor de administratie van de gasfabriek of voor de centrale kas, die de gastarieven moet innen, om tureluursch te worden. Wat 'n administratie om dat voor alle gas- verbruikers bij. te houden! De heer Van Liemt voelt dan ook niets voor zulk. een ingewikkeld systeem. Hij houdt het bij het eenvoudige en geeft aan het eenvoudige Amsterdamsche systeem de voorkeur. Natuurlijk zit bij hen, dié de een meer dan de ander wil laten betalen, voor dat zij geen risico willen loepen dat de gasfa briek te veel schade lijdt, maar dat is nu eenmaal een waag, die elk koooman, die iets onderneemt, moet durvem doen. De heer v. Liemt voelt dus niets voor een ingewikkeld, maar voelt alles voor een eenvoudig systeem. De gascommissie en in 'aatste instantie de Raad zal nu een keus hebben te doen, Wat is de bedoeling van het vast recht? Propaganda voor het gasverbruik. Men wil de menschen meer gas laten ge bruiken. In den zomer zal dat moeilijk gaan. Dan Gebruikt de huisvrouw alleen gas om op *e koken en in sommige huishoudens wordt iog wat gas voor licht gebruikt. Maar in den winter kan gas aangewend worden voor verwarming van kamers. En dat nu wil men bevorderen door het vast recht, Op dit oogenblik wordt gas weinig voor verwarming gebruikt in Haarlem, Een prijs van 8 tot 11 cent per kub. meter is te kost baar. Maar wanneer de prijs van het gas zóó wordt gesteld dat gasverwarming niet duurder is dan verwarming met kolen of netroleum, dan beeft men kans dat vele huismoeders de kolenkachel of het petro- 'eumstel opruimen om daarvoor den gas haard te nemen, die vlug aan en ylug uit is. Dat is de bedoeling van het vastrecht. Of de prijs nu zoo laag zal kunnen gesteld worden dat het de concurrentie met kolen in petroleum kan doorstaan, is. een vraag, lie wij hier niet zullen probeeren te be antwoorden. Vooral niét als men weet dat voor den a.s. winter een aanzienlijke ver laging van den kolenprijs wordt aangekon digd. Men spreekt zelfs van anthraciet van een prijsverlaging van rond de 3 per mud tot even boven de 2. In Amsterdam is het vastrechttarief een -.ucces gebleken. Het aantal vastrèchtcöft- tractanten nadert nu reeds de 4500. De pro pagandisten van het Amsterdamsche gas halen vele voordeelen aan van gasverwar- ming. Geen opslagruimte voor brandstof is er noodig, zeggen zij, geen gesleep met vul- emmers, geen asch of stof, g'asverwarming is met de tegenwoordige haarden hygiënisch, enz., enz. Maar de propaganda voor gas kunnen wij wel gevoegelijk aan dc gasfa briek .overlaten; tegenspraak hierbij van andere belanghebbenden zal wel niet ont breken. Het is ook onze bedoeling niet een lans te breken voor gasverwarming, alleen wil den wij doen uitkomen wat het streven en de bedoeling is van het vastrechttarief voor gas. Nu maar afwachten welke vastrecht-tarie ven voor gas den Rtfad zullen bereiken! Ondertrouwd: 28 April, J.H.J.Pardon cn L. v. Norde, J. H. Bakker en J. Roosen, W. F. Hoed en G. Bakker, A. Kamp en A. G. Roest, J. C. E. Hogendoorn en E. v. Lierop, H. J. v, Slooten en G. J. Jansen, B. II. Nieuwendijk en C. A. H. Dijkzeul, P. Tijd- gaat en T. Mellema, J. J. v. Honschooten en H. C. Möhringer, A. Ferwerda en W- C. Jansen. Getrouwd: 28 April: B. J. Donsen en C. M, D. Randoe, J, A, v. Gennip en K. In de N. H. Crt. van gisteren, heeft de lezer eenige bijzonderheden kunnen vinden over de electrische sporen, die in 1928 op de lijn AmsterdamRotterdam zullen loopen. Zij waren zeer interessant om het beeld dat zij vormen van den geweldigen vooruitgang onzer techniek. De wonderen zijn de wereld niet uit, zegt men wel eens, en elke week hebben wij weer reden te over ons te ver bazen en te verheugen over den vooruitgang, van de wetenschap en industrie. Men denke maaj eens aan de wondere Radio, aan de telefoon, waarvan wij dezer dagen meldden, dat er weldra een informatie-toon zal wor den ingevoerd, waardoor men te weten kan komen of het nummer dat men opbelt defect is of dat de bezitters van dat telefoonnum mer niet thuis zijn. Moeten wij nog herinne ren aan de ontdekkingen op chemisch gebied? Laten wij ons bepalen tot de elec trische spoor en nog wat cijfers noemen. Weet ge hoeveel paardekracht de motor wagens halen, die op de lijn Amsterdam Rotterdam zullen gebrüikt worden. Elfhon derd paardekracht. En ze kosten een flink burgermansvermogen. Een motorwagen kost ongeveer 1C0.000, zegge honderdduizend gulden. Een aanhangwagen, ongeveer de helft dus vijftigduizend gulden. Als daar dus straks een vijfvéagentrein over de spoorbrug van het Spaarne dendert, dan gaat daar voor een rond bedrag van driehonderddui zend gulden voorbij. Gij en ik zouden ons waarschijnlijk voldoende beloond achten met die som te ontvangen na jaren van ge zwind-werken. Maar in dezen tijd gaat alles in het groot. Wij maken cn gebruiken motor wagens die 100,000 kosten, ende ontvangsten zullen navenant zijn niet alleen om de kosten van die wagens te dekken maar de nog zooveel hoogcre onkosten aan bedienend en administratief personeel en andere uitgaven. Nellissen. J. Jansen en P.J.J. v. d. Steijle C. G. C. Kauling en C. M v, Bakel. P, Schoorl en G. v.Gennip. Geboren: 28 April: M. E. de Mink-PIoeg, d. 24 April: D, Eeltjes—Wijhenkc, z, Overleden: 28 April; M. H. E. Rolff—v. d. Wouden, 57 jaar, Hazepaterslaan, 26 April: A,, 6 jaar, z. van H. Kops, M. v. Heemskerkstraat. 27 April: D. Bosmand- de Blaauw, 53 jaar, Kamperlaan. Onder zeer groote belangstelling had he denmorgen op de begraafplaats Westcrveld de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer mr. P. Tjeenk Willjnk. Zeer vele kransen en bloemen dekten de baar. In den langen stoet, die de lijkbaar volgde, liepen mede vertegenwoordigers van de Orde van Advocaten, van den Raad van Tqvzfch! er psczpline bq de orde van Ad vocaten, de Associés van. den overledene, vertegenwoordigers van den Voogdijraad, le den van de Haurlemsche Rechtbank, verte genwoordigers van den Bond van IIóm- bol! enhandela-ren, vac de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur er. van het Scheidsgerecht der Algemeene Vereeni ging, verder vertegenwoordigers van den Armenraad, van de Haarlemsche Hypotheek bank en van de Gist- en Spiritusfabriek tc Delft. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door den heer R. C. Wal ler. directeur der Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Spr. wenschte namens deze fabriek, en de fabrieken Calvé Delft en de lijm- en gela- tinefabriek aldaar uiting geven aan hét. ge voel van smart, dat de directie bij het vernemen van het overlijden van den heer Tjeenk Willink had gevoeld. De oude heer v. Marken, aldus spr., had een goeden kijk op menschen gehad, toen hij den heer Tjeenk Willink als secretaris der directie koos. In hem bevond men een. man met groote liefde voor zijn werk en een man van groote bekwaamheid. De heer Tjeenk Willink heeft den opbloei van het bedrijf te Delft medegemaakt en hij had zijn hart en hoofd eraan verpand. Toen hij Delft verliet, bleef hij toch nog als adviseur aan de fabriek verbonden. Tot aan rijn dood heeft hij zijn liefde cn ken nis aan de onderneming gegeven. De bedrijven te Delft verliezen in 1 hem zeer veel. De directie is hem dankbaar voor zijn groote toewijding en wij, zijn vrienden, voor zijn groote vriendschap. Als tweede spreker voerde het woor.d de heer J. C. Tadema. Deze zeide, 9 jaar ge leden hier de laatste eer te hebben bewe zen aan den vader van mr. Tjeenk Willink. Thans staat bij aan de groeve van den zoon. Toen was hem de taak opgedragen, om woorden aan de nagedachtenis van den vader te spreken, thans heeft hij de taak aan vaard, om woorden aan de nagedachtenis van den zoon, een van sprekers oudste vrienden, te wijden, Mr. Tjeenk Willink heeft gewenscht, dat aan zijn graf alleen het woord zou worden gevoerd namens de instelling, waaraan hij zooveel jaren verbonden is geweest en door een van zijn oudste vrienden. Spr. herinnerde aan de groote vriend schap, van de zijde van mr. W. Tjeenk onder vonden en zeide dan, dat niet in enkele woorden is te zeggen, wat mr. Tjeenk Wil link voor de gemeenschap is geweest. Wel kan Spr. de verzekering geven, dat het heengaan van mr. Tjeenk Willink bij vele corporaties en zijn talrijke vrienden een le dige plaats zal achterlaten. Namens de fa milie geeft spr, ten slotte uiting aan de liefde en dankbaarheid, welke zijn gezin voor mr Tjeenk Willink voelde. Namens de familie dankte de heer H. D. Tjeenk Willink voor de hartelijke woorden aan de groeve gesproken en voor de be langstelling, door zoovelen betoond. Met een concert, dat waarlijk feestelijk mocht heeten door het rijke programma de bijzonder mooie uitvoering en de opge wekte stemming heeft „Santa Lucia" gis teravond de openbare viering van haar tweede lustrum ingezet. De Schouwburgzaal aan den Jansweg vertoonde op alle rangen een druk bezoek; zeer vele vereenigingen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven en waren door afgevaardigden vertegenwoor digd; de HoogEerw. heer Deken Westc- woudt gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling in de jubileerende vereeniging evenals meerdere Katholieke Raadsleden. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den WelEerw. Kapelaan Brinkman, die allen welkom heette' en de beteekenis van deze lustrumviering in het licht zette. Hij bracht hulde aan dc ijverig werkende «club en haar bekwamen directeur, dank aan de donateurs voor hunnen steun en aan den heer Jan Hoeben Jr.. die voo' Santa Lucia" een specialen marsch had ge- ccmponee'rd. Met dezen marsch sneed „Santa Lucia" haar deel van het programma aan. De kittige gang van de niet in alle deelen oorspronke- 5% Nederland 1919 100»/16 6Nederland 1923 102'/s 434 Nederl. 1917 98°/s 7% N.-I. 1921 A.. 10 Wie N.-I. 1923 D.. 104 42 Holl. Lloyd 45 Oude Vaart dito Gem Eigend. jqyi''4 Mij. „Nederland".. '2 Scheepvaart-Unie 144I Rotterd. Lloyd jggl^ Paketvaart 7^ Oude Boot.„J,' 7 4 Hol!. Stoomboot rem* 6601/., H'VA"350 Java Cultuur ikji/ T li Jurgens gewj Qg3 Koloniale Bank Tndische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito q2l/ PhoenixU X Geconsolideerde 4 Kon. Olie 39V4 U. S. Steel ]2^h Marine comm101/2 Vorstenlanden Actions id Comp. Mere. Arg Poerwoderjo 228 Oude Dell 381 Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi 3 50 Silau 168 Wai Sumatra 2^5 Dordtsche Petr. Southern Rails 091/2 Union '487/$ Anaconda 9Q1/2 Wabash4—7/g Comm. Maxwel 5°/g 1009/i6 1027/g 985/„ 1017/ie 104 45 35 168 145 1951/2 80 660 350 167 198 161 1451/2 146 182 392l/g 122 101/" 1711/2 161 4 377 440 404 333 348 165 112 i483/„ lijke compositie bekoorde, maar toch bleek dc club nog niet geheel op dreef. De com ponist ontving een ovatie voor zijn van ta lent getuigend werk. Met de twee volgende nummers, de phan- tasieën „Dans la prairie" van F. Jullian, en „Sans les ailes du moulin", van A. Couief. hield de Mandolineclub niet alleen haar ste vig gevestigde reputatie hoog. maar verbe terde zij deze nog op beduidende wijze. Meermalen hoorden wij met eerlijke bewon dering „Santa Lucia's" welverzorgd spel. maar wat zij gisteravond met de uitvoering dezer twee samengestelde composities pres teerde, heeft ons nog verrast. Een compli ment aan den directeur, den heer A. J. P Hakkenberg van Gaasbeek, die zooiets met zijn goed geschoolde krachten weet te be reiken en daardoor aantoont, dat de zoo genaamde expressie-beperktheid van 't man- dclinespel bij een uitstekend geleid gezel schap niet bestaat. Met een strak en toch soepel rythme, met een warmte van klankkleur en een variatie in kracht van geluid, bewerkte de club een vólheid van uitbeelding, die het luisteren bijna tot zien deed worden. Geen wonder dat er luid geapplaudisseerd Werd, toen de ondervoorzitter, de heer H, Kroes, met eenige hartelijke wo.oreQ van waardee ring een fraaien lauwerkrans overhandigde aan den directeur, die meer dan negen, iaren „Santa Lucia" had geschoold en geleid. De heer G, Dogtrop deed het audiorïum genieten van zijn sterke en gave tenorstem in „Kersnacht" van Warnbach. een lied, c'.at den zanger gelegenheid biedt ziin vocaal ver mogen te uiten, maar niet diep genoeg is gecomponeerd, om stemming te kunnen scheppen. Met de natuurzangen na de pauze vooral in het Meilied van Hubert}, schonk hij ons. naast heerliiken klank, ook -een meer zeggende voordracht. Haarlem's Strijkkwartet deed zijn eenheid van opvatting waardaeren en zijn even se rieuze als kunstzinnige uitvoering bewonde ren in Quartet no. 17 C dur. van Mozart en Qartet op. 96 F dur, v. Anton Dvorak. Voor een deel van het publiek, dat op een .feestavond meer gestemd is om populaire muziek te genieten, waren deze composities moeilijk te verteren, niaar de samenstellers van het programma hebben hierbij 1 getoond dat zij ook een feestconcert op hoog peil wenschen te houden. En de kenners hebben zich dankbaar getoond voor dit voortreffe lijk genot. 't Was in de pauze een aardig moment toen de jubileerende club op het tooneel stond geschaard en de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. B. v. d. Sande. naar voren trad 0111 iri een hartelijke toe spraak „Santa Lucia" en hare leiders te hul digen voor het verdienstelijke werk in eer tijdsverloop van tien jaren verricht. Spr wees er op, dat de clüb door haar ernstiu kunstbeoefening zich niet alleen de sympa thie en waardeering van vele muziekliefheb hers heeft, verworven, maar ook het mando- 'inespel in t algemeen tot hooger aanzie heeft gebracht. Met den wenscli, dat er no<* vele donateurs tot de club zouden toetreden eri 't met den bloei van „Sana Lucia'' sem per crescendo mocht gaan, besloot de voor zitter onder applaus zijn speech. Nadat in het kort mededceiing gedaan was van tal van ontvangen gelukwenschen, o. a. van der oprichter der club den Z. E. Rector De Boer kwamen verschillende muziekvereenigingen ..Santa Lucia feliciteeren onder het aan bieden van prachtige bloemstukken. De feestelijke stemming was nu volkomen en het publiek bracht aan de club een har telijke ovatie Zoo is dit feestconcert, dat ook door den eere-voorzitter, den Weleerw. heer J. A, J. van Rooy, wejd bijgewoond, tot een groot succes voor „Santa Lucia" geworden. Zooals de heer Kroes aan het einde van den avond meedeelde, wordt a.s. Dinsdag het feest voortgezet met een cabaret-avond in het gebouw SI. Bavo, waarvoor de donateurs introducties kunnen verschaffen. Ook die avond zal daar zijn we van overtuigd op peil staan! Naar ons werd meegedeeld, is het tweede lustrum van „Santa Lucia" in eigen kring ook op echt-katholiekc wijze gevierd. Op Zondag 18 April werd in de kapel van het Veronicagesticht een H. Mis opgedragen voor de jubileerende vereeniging, waaronder de leden ter H. Tafel naderden, terwijl de Eerw. Zusters de plechtigheid opluisterden door schoonen zang. Daarna had in het patronaat aan de Koningsteynstraat een ge meenschappelijk ontbijt plaats, waarbij vér- 28 APRIL CCKC1L KOF-R1- LATERE KOERS BERLIJN 59.221/g 59.24 PARIJS 8.26 8.26 BRUSSEL 8.91 8.91 WEENEN 35.25 35.20 LONDEN i 12.097/s 12.09 7/? STOCKHOLM 66.70 66.62 KOPENHAGEN 65.25 65.20 OSLO 54.05 53.97 BAZEL 48.09 48.11 NEW-YORK 487/8 2.483/4 ROME g 10.— 9.98 PRAAG 7.40 7.40 WARSCHAU 30.— 30.— schillende toespraken werden gehouden. Door de leden werd bij die gelegenheid aan hun verdienstelijkste medelid, den heer F. A. Voss, penningmeester der club, als blijk van waardeering een fraaie mandoline aange boden. De blijken van belangstelling die het Em- mabloem-CSmité in de dagen van voorbe reiding ontving, het groot aantal collctrlccs, dat zich opgaf, de muziekkorpsen die zich beschikbaar stelden, en de pakkende Licht reclame gisterenmiddag met hef liedje van Clinge Dóorenbos, deden de dames en hee ren van het Comité den collcctedag me.t ver trouwen en optimisme tegemoet zien En alles wijst er op, dat zij in hun verwachtin gen niet teleurgesteld zullen worden. Vanmorgen zijn de jonge collectanljes over de stad gestreken, om in Haarlem, Schoten en Bloemendaal met het blauwe bloempje het geld uit de zakken in de bpsjes te too- veren. In ZandvOort wordt vandaag niet ge collecteerd, omdat in die gemeente een zelf standige afdceling van de vereeniging be staat. Het oogst-gebied is verdeeld in acht wij ken, in iedere wijk zetelt in het wijkbureau een der leden van het Comité, Van hieruit wordt dc verdeeiing der wijken geregeld. Behalve de 700 meisjes-collectanten hebben zich de heeren der Roode Kruis Transport- Colonne voor 't mooie doel beschikbaar ge steld. Hedenmorgen om half 8 waren zij op het Stationsplein en bij de halten der E. S. M., Amsterdamsche Poort, Kampervest en Tcm- peliersstraat op hun post, om de vele foren sen in staat te stellen hun colbert met het blauwe bloempje te sieren. Een der geunl- formde heeren wist aldus gedurende een nuf 250 bloempjes te verkoopen. Honderd jongelui, waaronder padvinders, hebben zich Voor estafettendienst aangemeld, Zij hebben daartoe van de respectievelijke scholen een dag vacantie gekregen en be wijzen nu goede diensten met het brengen en halen vr.p bloempjes, bussen, enz. De 60.000 bloempjes, waarmede om 9 uur de collecte, wordt begonnen, zullen naar ieders verwachting alle verkocht worden. Om 11 uur kwamen vele collectanten reeds met hun léege mandjes terug, om nieuwen voorraad te halen. Hoewel dit geen bewijs is dat alle 60.000 bloempjes toen verkocht waren, omdat in de eene wijk meer verkocht wordt dan in de andere en er 's avonds al tijd onverkochte bloempjes terugkomen, ver wacht men toch dat 60.000 a 65.000 bloemp jes verkocht zullen worden. Die schatting is zeker niet te hoog, ge zien de resultaten van andere jaren en de uitstekende organisatie, waardoor het bij kans uitgesloten is, dat iemand bij de hui zen- en straatcollecte niet in .de gelegen heid zal zijn zich met het bloempje van rftil- dadigheid en naastenliefde te tooien. De collecte werd in het Consultatiebureau op de Ged. Oude Gracht blij ingezet, waar het 4-jarig dochtertje van den secretaris der vereeniging tot bestrijding der tuber culose, den heer v. Waart, een bloempje mocht verkoopen aan een vriendelijke da me, die daarvoor een gouden tientje i.n het busje liet glijden. Charley Chaplin de heer J. Theysscn is ook weer van de partij. Als hijmet zijn zwiebel-stokje en zolderschuiten schoenen het middelpunt is geworden van een respectabel oploopje gaan de collec- tantjes met mandje en- busje rond onder de bewonderende en geamuseerde kijkers. Natuurlijk ontbreekt ook de muziek dezen keer niet. Het fanfare-corps van de E.S.M. het muziekkorps van de Politie, de Haar lemsche Harmonie-kapel onder leiding van den heer v. d. Broek en het muziekkorps van de H. H, S. „Die raeckt ze", trokken 's middags naar verschillende punten van de stad, om het zilver en papier uit de zak ken der luisteraars te blazen, te strijken en te slaan. De gezelschappen maken hun mu zikaler rondgang op auto's die daartoe wel willend werden afgestaan door de firma B. A.T.O., Beynes, de houthandel „Het Nieu we Fortuin" en den heer Limb ach. De piano voor „Die raeckt ze" is gegeven door de firma W. v. Wouw. Het fanfarekorps viert in dit verband vandaag een jubileum. Tien jaar achtereen heeft het nu op den Emmabloemdag mede werking verleend. Het jubileum is te eigen, aardig, om- het onopgemerkt voorbij te laten gaan. Daarom is als bewijs van waardeering en sympathie vanwege het Comité een her inneringsmedaille geslagen. Hedenmiddag half twee, voor het' korps zijn rondgang be gon, werd deze medaille door de presidente mevr. Del BaereJiskoot, aan het fanfare korps aangeboden en op het vaandel be vestigd. Met vurig elan en enthousiasme trokken de muzikanten daarna uit. Om 5 uur werden de busjes in de wijk- bureaux verzameld en vandaar is de op brengst naar de Haarl. Bank vervoerd voor de eindtelling. De globale opbrengst is morgen bekend. HAARLEMSCHE JOURNALISTEN KRING. De Haarlemsche Journalisten-Kring heeft in de bovenzaal van De Kroon vergaderd. Op deze bijeenkomst, waarvan een ruim gebruik van introductie van jonge collega's-niet-leden was gemaakt, waren ook de dames der leden uitgenoodigd. Nadat de agenda met bekwamen spoed was afgehandeld, heeft de heer Eug. de By, die behoorde tot het gezelschap Nederlandsche journalisten, die verleden jaar op uitnoodi- ging der Finsche regeering een bezoek aan Finland hebben gebracht, het vrij talrijke gezelschap aangenaam bezig gehouden met een causerie over dit over het algemeen wei nig bekende land. De heer De By wist er tal van hoogst interessante bijzonderheden 0- ver mede te deelen en luisterde zijn lezing met fraaie lantaarnplaatjes op. Na afloop vertolkte de heer J, J. F. Möll- mann op de piano een drietal belangrijke com posities van Finsche meesters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2