Tweede Blad- NIEUWE HAARL. COURANT Woensdag 28 Apr?! 1926 's Middags komen dc slagers met auto's en wagens om het vleesch naar de winkels te vervoeren. KERK EN SCHOOL. Missie op Oost-Java. Een flinke slagersgezel kan een half varken wel dragen De koë wordt in tweeën gehakt. De heer met den baard is de eerste voor zanger der Israëlitische gemeente, die belast is niet bet toezicht op de ritueele slachting. Als de koe geheel afgeslacht is, wordt zij gewogen. Het normale gewicht is pl.m. 300 a 350 K.Q.; het hier gekiekte exemplaar woog 422 K.G. De keuring van een pas geslachte koe door den hoofdinspecteur. Voor het slachten van een koe, de keuring, benevens het gebruik van de slachtinrichting, betaalt de slachter 8.50. De fotograaf trekt alles en allen! Het Gemeente Slachthuis Aan den Zuid Westelijken rand van Haar lem ligi een complex gebouwen, die een dei belangrijkste gemeentelijke bedrijven her bergen. Het Slachthuis of Abattoir is de plaats waar alle vee, dat in Haarlem en om liggende gemeenten, wordt verbruikt, onder deskundig toezicht en leiding wordt ge slacht en gekeurd. De slagers in de Haarlem mermeer, die te grooten afstapd naar het Slachthuis zouden moeten affegggen, slachten zelf, terwijl de keuringsdienst van het Haar- lemsche slachthuis tweemaal per dag per auto de slagers van het district bezoekt. Onder het vriendelijk geleide van den hoofdinspecteur hebben wij een rondgang door het bedrijf gemaakt. van scherpe haken Deze haken grijpen in de pooten der varkens, die aldus vervoerd worden naa.r een volgende afdeeling, waar zij verder „geopereerd" worden. In het 'gemeentelijk slachthuis te Haarlem evenals overal elders in Nederland, is pijn lijden door het vee uitgesloten. Wel ziet men na het schot in den kop en het openen van den halsslagader nog spiertrekkingen in het licbaan: van het geslachte dier, maar men moet deze beschouwen als reflexbewe gingen, die niet geregeerd word endoor den wil of het centrale zenuwstel en 't zijn dus geen uitingen van pijn. Nadat de koe is uitgebloed, wordt het vuil en de laatste bloeddruppels onmiddellijk nische kracht voor de inrichting bedienen dc centrale verwarming, de generatoren en pompen voor de ijsfabricage en de pompen voor den watertoren In dezen watertoren zijn twee enorme reservoirs gebouwd van 4C.000 L. inhoud, voor koud en warm water, ten behoeve van de slachthallen. De ijsfa briek zelf bestaat uit een lokaal, waar in den vloer dc met water gevulde vormen liggen. Onder deze vormen loopt een bui zenstelsel. dat de temperatuur der omge ving afkoelt tot onder het vriespunt en dus het water doet bevriezen. Naast de fabriek zijn de magazijnen, waar de ijsstaven door een pekelkoelinrichting op de vereischte temperatuur worden gehouden. In al deze Onnoodig te zeggen, dat hét laboratorium een der voornaamste, zoo niet het voor naamste onderdeel van 't geheele bedrijf is. Hier wordt langs bacteriologischen, micros- copischen en microtomischen weg 't vleesch onderzocht. (Wil men een stof onder de mi- cioscoop onderzoeken dan moeten daarvan uiterst dunne schijfjes, die doorzichtig zijn, gebruikt worden. De microtoom nu is het instrument, dat deze deeltjes sniidt.l Van een lichaamsdeel of een der organen van een dier. dat ziekteverschijnselen vertoont, wordt een klein stukje afgeschroeid en na de noo- dige chemische behandeling in een reageer buisje blootgesteld aan den invloed van een reagens. Aan den aanslag op den wand vaa lokalen heerschte een koude, die, vooral als men de warme atmospheer van de slacht hallen niet gewoon is. aangenaam aandoet, ofschoon wij, toen de chef-machinist voor ens het deurtje opende van de pekelreoen- cel (waar de lucht voor het koelhuis door stroomt), toch onwillekeurig beschutting zochten voor den knuden wind, die ons in hel gezicht woei. Bii de aanstaande uitbreiding zal ook de inrichting voor de ijsfabricage vergroot wor den Om tenslotte eenige cijlcrs te geven cijfers zijn droog maar geven dikwijls den juisten indruk de twee ijsmachines heb ben resp. een vermogen van 120.000 en 175.000 Caloriën. De groote molor van de machinekamer heeft een capaciteit van 150 P.K.. terwijl men bezig met de plaatsing van een motor van 200 P.K. De boeren, die hun koeien vóór de slach ting in hef abattoir brengen, kunnen hun beesten voor 0.30 per dag laten logeeren ir. de daarvoor bestemde stallen. Behalve de laatste 24 uur voor het slachten, krijgen de koeien per dag 5 KG., hooi. waarvoor de eigenaars natuurlijk extra betalen Met ver klaarbaren trots liet onze vriendelijke ge leider ons deze stallen zien. terwijl hij be weerde, dat nergens in het land dergelijke model-stalien in een slachthuis gevonden worden, welke bewering wij zonder voor behoud vóór waar aannamen, want. ondanks het gebruik van 19 jaar, verkeerden muren en vloeren in den besten toestand. Alle mu ren zijn zelfs tol manshoogte met verglaasde tegels bemetseld. pindlijkheid is overigens het kenmerk der geheele inrichting; noch in de slachthallen. noch in de andere lokalen worden water en zeep gespaard, terwijl er ten gerieve van de slagers een badhuis is gebouwd. Aan de frontz'ijde van het gebouw liggen de kantoren van den hoofdinspecteur en de keurmeesters en de cantine voor de slagers. Jn het hoofdgebouw zijn de administratie- iokalen ondergebracht, de dienstwoningen en het laboratorium. In de laatste afdeeling verricht de 'onder directeur zijn wetenschappelijke!! arbeid. het buisje kan men dan zien van welken aard de bacteriën zijn, die de ziekte ver oorzaakt hebben. Onder de microscoop wor den later de bacteriën nauwkeuriger on derzocht. Als studiemateriaal worden de bac teriën op voedingsbodems gekweekt en op ratten en muizen proeven genomen. Een hoekje van bet museum is ingericht als een soort van museum, waar allerlei cu rieuze afwijkingen en zieke organen be waard worden De heer de Vries toonde ons o.a. een voorbeeld van dubbele galblaas, longen en harten .die door tuber culeuze klieren geheel verwoest waren, een hart en long van een koe. die door een haar speld vreeselijk ontstoken waren, een long van een koe. waarin een lange naald van meer dan een d.M. lengte was vastgeroest en een poot van een varken, die diep in gesneden was door een fitting van een elec- trische lamp. waarin het beest in zijn eerste dagen was getrapt, zoodat het tenslotte mank ging loopen en afgemaakt moest wor den. In het kantoor van den directeur prijkt een verzameling voorwerpen, die gevonden werden in de maag van één koe; centen, knoopen steentjes in alle grootte, kaarspel den, stopnaalden, halve gebitten^ pijkers, van kopspijkértïes tot lange draadnagels toe. beentjes, medailles, stukjes ijzer. enz. Der gelijke maag-overladingen worden alleen gevonden bij koeien, die met schillen ge voerd worden. De tnenschen mochjen toch wel eens hun schillenmand nakijken en van al'e scherpe voorwerpen zuiveren voor zij de aardappelen- en groenlenafval aan den schillenboer geven. Het is een manier van dierenbescherming. die iedereen kan be trachten. Naar het „Centrum" verneemt, zullen de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw te Amers foort, in samenwerking met de Eerw. Paters Carmelieten, binnen afzienbaren tijd over- gaan tot de stichting van een Missie op Óost-Java, met bestemming Probolingo. gang zijn de machinehal, dc ijsfabriek, ma gazijnen en verschillende andere lokalen, o. a de vetsmelterij en dc stoominrichting voor gesteriliseerd vleesch. Het vleesch van zieke koeien bijv. K niet totaal ongeschikt voor het gebruik doch wordt in stukken van 2'i K.G gedurende drie uur aan een 'tempera tuur blootgesteld van 90 gr. C. Daar de bac teriën reeds sterven bii 'n temperatuur van 70 gr. C„ kan het gestoomde vleesch zon der gevaar vóór de gezondheid gebruikt worden. Achter hét groote slachtgebouw zijn nog gebouwd de. slachtplaatsen voor dood en ziek vee. z.g. nooclslachtingen. Besmei vee wordt in een afzonderlijk lokaal geslacht, omdat een kléine ruimte spoedig ontsmet en gezuiverd kan worden. Aan het einde van het terrein liggen dc biologische kelders, waar het afvalwater van het geheele slachthuis wordt verzameld. Na een vastgestelden tijd worden de bovendrij vende meststoffen afgeschept en het water, na zuivering, naar het Spaame afgevoerd. Behalve het vóórkoelhuis liggen aan den transportgang de vetsmelterij en steriliseer- irrichting, de rookerij. verschillende werk plaatsen en magazijnen de ijsfabriek, het ketelhuis (waar ook het afgekeurd vee wordt verbrand) en de machinehal, Dc machines leveren de noodige mecha-1 Hef aldus afgeslachte en gekeurde vee wordt over het luchtspoor naar de trans portgang gerold, waar het op de weegschaal wordt weggebracht. In de slachthal zelf is een moderne veerbalans gebouwd, doch J< slagers en grossiers geven O' er het algemeen dc voorkeur aan de ouderwetsche bascule met de groote, ijzeren gewichten. Is het vee geslacht door een grossier, dan wordt het na het wegen aan de haken in den trans portgang gehangen waar 's-middags een soort beurs van slagers en grossiers word! gehouden. Bij de uitbreiding van het slacht huis. die binnen afzienbaren tijd te ver wachten is, zal er voor deze vleeschbeurs een afzonderlijk lokaal gebouwd worden. Na het wegen, of in het andere geval Ra de verkooping. wordt het vleesch in liet vóór-koelhuis gereden, dat tegenover de grootveehal ligt. Het vleesch gaat n.l. niet onmiddellijk van het abattoir naar den win kel omdat het te versch en eenigszins taa is. Het wordt daarom gedurende minstens vier dagen bewaard in koelcellen, die de slagers kunnen huren in verschiilénde groo'- ten, alnaar den omvang van hun bedrijf Het warme vleesch, dat onmiddellijk van de slachthal naar de koelcellen gaat, zóu te geruimen tijd vergen om de temperatuur de- omgeving 2o O tot K-o O. zooda! het vleesch dus niet kan bevriezen aan te nemen, hetgeen weer leidt tot een kost baarder exploitatie van liet koelhuis dan noodig is. Vandaar dat liet vleesch ccs! eerigen tijd verblijft in het vóórkoelhuis waar de temperatuur zweeft tusschen 1 gr. C. en 3 gr. C. en O. daarna wordt liet in de koelcellen gehangen. De lage temperatuur verkrijgt men door een circutalie van koude lucht. Aan de zol dering loopen houten geleidingen, waardoor de lucht van lage temperatuur gedreve wordt, de lucht treedt uit door openingen aan den onderkant der leiding, terwijl de warmer geworden lucht door openingen aan den bovenkant weer ïn de buis treedt. In het koelhuis wordt ook 'l bevroren Argén- tijnsch vleesch bewaard, om daar langzaam tot ontdoaiïng te komen. De koude lucht wordt verkregen door een zwavelig zuur- installatie. In de kelders onder het koelhuis zijn de opslagplaatsen van gezouten spek, dat steeds door de grossiers bij groote partijen voor zij naar het slachthuis vertrekken, nog een extra maaltijd geven, of zelfs met zand voederen) Varkens zijn dieren die met al hun kracht tegenstribbelen als zij het einde van hun bestaan genaderd achten. Vroeger bond men bi; het slachten de achterpooten vast, nu heeft men echter een practischer instrument, dat de dieren vrijwel alle bewegingen on mogelijk maakt. Door een poortje, dat de stallen met de slachthal verbindt, loopen de dieren in een soort ijzeren gang met schuin afloopende wadden. Door middel van een hefboom laat men den bodem van deze groo te varkensval wegvallen, zoodat het dier nu machteloos tusschen de wanden hangt; door den z.g. perciteur wordt liet onmiddellijk gedood. Bij varkens gebruikt men niet het scbietapparaat, omdat de kogel door de wecke beenderen van den kop zou dringen en gevaar voor de slagers opleveren. De genoemde perciteur bestaat uit twee in el kaar loopende ijzeren staven, waarvan de binnenste met een ijzeren veer gespannen kan worden. Het toestel wordt door een hefboom aan den muur gespannen, op den kop van het varken geplaatst en door het overhalen van een pal ontspannen, waardoor de punt van de staaf in de hersenen dringt en 't dier dadelijk gedood wordt. De varkens- val wordt nu 'n kwart slag omgekanteld, het doode beest valt er uit en wordt met een takel in een reservoir met heet water ge- 'aeschen, terwijl men dé val voor en volgend slachtoffer gereed maakt. Het dier blijft 5 a' 10 minuten in het heete bad (70 gr. C.) en wordt daarna op een tafel gelegd, waar met een eenvoudig werktuig de borstels uit dc huid worden gekrabt en de teenën uit de pooten getrokken en daarna op dezelfde wijze als de runderen schoongemaakt en af geslacht. Voor het dier in de badkuip wordt neergelaten, zijn de bloedvaten geopend om het bloed te verzamelen. Ten slotte wordt het lichaam in twee helften gehakt en over het luchtspoor naar den trausportgang of het koelhuis vervoerd. ïri het naastgelegen lo kaal worden de ingewanden schoongemaakt, die later dienst doen voor de verschillende worstsoorten. Naast de varkenshal liggen nog de kiein- veêfcal, waar kalveren en schapen worden geslacht en de algemeene darmwasscberij. Aan den anderen kant van de transport wordt verkocht Momenteel was deze han- del zeer slap, zoodat de afdeelingen van j verschillende handelaren tot de zoldering vol gestapeld waren met zijden spek. Ook deze" kelders zijn door een buizenstelsel waar pekel doorstroomt, tot een koelinrich- ting ingericht. De installatie van de koel cellen heeft echter het voordeel, dat hierdoor liet in- en uitstroomen der koude lucht, steeds circulatie plaats heeft, terwijl het in de kelders noodig blijkt nü en dan de ven sters te openen om frissche lucht te laten intreden. Het Argentijnsch vleesch. dat in liet koel huis ontdooid is. wordt in een afzonderlijk lokaal gekeurd, voorzien van een verzegeld blauw kaartje en een stempel en daarna in den handel gebracht. Naast de grootveehal ligt de slachthal voor varkens lr. de aangebouwde stallen hangt de groote weegschaal, waar de dieren, voor dat zij in de stallen komen, worden ge wogen, Varkens worden n.l. levend verkocht waarbij de slager dus rekening moet hou den met het verschil in gewicht tusschen 't levende varken en het geslachte dier, dat „schoon aan den haak" hangt. Om den koo- per voor schade te behoeden, is het ge woonte dat^de dieren een etmaal vóór het slachten moeten vasten. Niettemin komt het wel voor, dat sommigen hun beesten, Het i grootste gebouw bestaat uit de slachthallen voor de verschillende soorten vee, de machinekamers, de ijsfabriek en het koelhuis, in het midden loopt een lange tiansportgang. fDeze gang dient tevens, tot dat er pen verkooplokaal wordt gebouwd, als localiteit waar de grossiers en slagers hun handel kunnen drijven). De grootste siaclithai is de z.g. grootveehal, waar de koeien worden geslacht. In het midden en langs de muren loopen luchtsporen, die met elkaar in verbinding staan en die tevens correspondeeren met de luchtsporen in de andere afdeelingen, zoodat het vervoer vant geslacht vee oo deze wiize van en naar alle localiteiten gemakkelijk en vlug kan plaats hebben. Het te slachten dier wordt in de hal ge leid en op eenigen afstand van den muur ge plaatst, met den kop naar het midden van het lokaal Een employé houdt het dier met het touw vast. terwijl een ander het scbiet apparaat op den kop plaatst, onder den hoornkam. Het toestel dat tegenwoordig bij het afmaken der dieren wordt gebruikt is het stoff-sehietaparaat, dat. in hoofdzaak bestaat uit een holle buis, waarin een soort losse patroon gedaan wordt De buis wordt met een schroefdop afgesloten, het toestel wordt op den kop van liet beest geplaatst, een slag rret den houten hamer doet de la ding ontbranden en de kogel dringt in den kop en verbrijzelt de groote hersens, zoo dat de koe onmiddellijk levenloos neervalt. Daarna wordt de halsslagader opengesne den en het uitsttoomende bloed opgevangen Vroeger gebruikte men de martelende methode om den nekspier door te snijden. Dan moest men het dier nog cenige uren in de grootste pijn laten leven, om niet tot dc nog onmenschelijker methode over te gaan om het dier te slachten, terv/ijl het nog leefde. x Do reusachtige Amerikaansche exportsla gerijen, kunnen in dit opzicht onze Holland- sche abattoirs tot voorbeeld nemen. In Chi cago b.v. worden de koeien door een ha merslag gedood en bij de varkens gaat het nog ruwer en bloediger toe. De beesten worden jn een hok gedreven, waar aan het einde een transportketting loopt, voorzien weggespoten. Men legt het beest op den rug en begint het aan de buikzijde te ont- huiden. de hoeven worden afgesneden, enz Dan wordt het, met de achterpooten ,in ijze ren haken geslagen, door middel van een takel opgeheschen aan een stalen beugel die op liet luchtsp'oor rijdt. De rug wordt nu ook van de huid ontdaan en de organen, maag, en ingewanden, verwijderd, die in een kruiwagen naar de darnienwasscherii wor den gereden. De koe is nu. wat men noemt, afgeslacht, wordt over het midden van den rug doorgehakt (zie foto) en is nu gereed voor de keuring. Het doel van de keuring is te onderzoe ken of het vleesch geschikt is voor de con sumptie, Daartoe wordt natuurlijk niet het geheele lichaam onder de loupe genomen, maar alleen die gedeelten onderzocht waar de ziektekiemen zich Ln de meeste gevallen ontwikkelen. Zoo worden in de kauwspie ren vaak de bacteriën van ambrioos gevon den (de oorsprong van de lintworm, indien een hond bijv, dergelijk, aangetast vleesch eet. ontwikkelt zich bij Hem de lintworm, waardoor dan weer gemakkelijk de menscb wordt geïnfecteerd). In de kcelspieren' zete len dikwijls de tuberkels. evenals in de longen en de luchtpijp. De zieke lichaams- deelen worden uitgesneden en vernietigd, het overige vleesch levert in deze gevallen geen gevaar op bii de consumptie. Hebben de ziektekiemen zich echter ontwikkeld in de okselspieren of in de beenderen. dan wordt het geheele lichaam vernietigd of ge- stereliseerd. Is na dit onderzoek het vleesch geschikt voor de consumptie bevonden, dan worden over het lichaam verspr»:4 op ongeveer 40 plaatsen het keuringsstempel gezet, zoodat vrijwel geen vleesch kan verkocht worden, dat niet van een stempel voorzien is. Iedere keurmeester heeft zijn eigen stempelcijfer, zoodat men bij evenlueele fouten in de keu ring kan nagaan wie voor de fouten ver antwoordelijk moet worden gesteld. De lezer begrijpt, dat de kcurmeeste-s een gespecificeerde en langdurige opleiding ge nieten, voordat zij tot hun verantwoordelij ken post worden toegelaten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5