RoomsGhe Reclasseering. Agenda 29 April Faillissementen. In meraoriam Mr. P. Tjeenk Willink. Pastoor J. H. H. Saulenn. „Die Haghezangers" in Haarlem. De aanklacht tegen den Officier van Justitie, Mr. van Everdingen. Gas, Gas, Gas. Gevonden voorwerpen. BLOC-NOTES. Een novum. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. VOETBAL. Voetbal vereeniging „Conrad". NieUWe Haarl. Courant-beker. CRICKET. H. C. C. Haarlem. ATHLETIEK. R. K. V. V. Onze Gezellen. DUIVENSPORT.' UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. WIJKEROOG. BEVERWIJK. VELSEN. DRIEHUIS. SPAARNDAM. IJMUIDEN. KOOL IN KOELHUIZEN VOOR EXPORT MARKTNIEUWS. Sociëteit „St. Bavo", „Kracht en Vriend schap" 8 uur Jonge Vrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Bestuur Spoor- en Tram 8 uur Haarlem's Zang genot 8 uur Propagandaclub Volks bond 8 uur Liefdebeurs 6 uur Bestuur der Anti-Rev. Kamercentrale 7 uur. St. Jczefsgezellengebouw Jansstraat 59. Jaarfeest half 8 uur. Gem. CcncertzaaL Haarlem's Gemengd Koor 8 uur. Grcote- cf St, Bavokerk 23 uur Orgel concert. Museum van Kunstnijverheid. Tentoon stelling 104 uur. Kringzalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootschap van R. K. Kun stenaars 3 uur. Teyler's Museum. Ten toonstelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo' Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uui 's Zaterdags alleen van 93412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Boschl R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig ^amenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraaraverzorging van de Derde Orde SL Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseermgs- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) Gisteren werden door de Haarlemsche Rechtbank in staat van faillissement ver klaard'. De N. V. Tommyfabriek, fabrikante van poetsartikelen, te Zaandam. Westzijde 280 282; curator mr. K. "Westerling, te IJmuiden. A. Eekhuis coiffeur, te Beverwijk; cura tor mr, dr W. P. Vis. alhier. P. J. Boerritfter. bakkersknecht, te Heem stede, Geweerstraat 19; curator mr. A. F. H. Schreurs. alhier. De Handelsvennootschap onder de firma P. J. in 't Veld Co.. handci in verfwaren, te Haarlem en hare individueele leden P. J. ir. 't Veld. wonende Schoterweg 57, te Haar lem en F. W. Buys, te Haarlem; curatog mr. F. J. Gerritsen, alhier Bii arrest van het Gerechtshof te Am sterdam werd Leendert Parlevliet. Directeur der Visscherij-Mij. „Vooruitgang", te IJmui den, curator mr. Th, A, W. Hellema, te IJmuiden, rechter-commissaris rar.Th. Maas- sen. alhier, in staat van faillissement ver klaard. Opgeheven werden de faillisseenten van: P. Ouwerkerk, loodgieter, te Haarlem, Kousebandslaan 4a; curator mr. G. W. C. Pliester, alhier. J. P. Tillemans, koffiehuishouder, te Zand- voort. Oranjestraat 5; curator mr. W. A. J. Stortenbeker, alhier. Geëindigd zijn de failissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van: W. Kuipers, te Schoten; curator mr. F. van der Goot, alhier. G. C. Fortgens. te Schoten; curator mr. A. H. J. Merens. alhier. De N. V. Bouw- en Handelsmaatschappij „Pericles", te Schoten; curator mr. Silvain Groen, alhier. Gisterenmorgen werd voor den aanvang van de civiele zitting der Rechtbank het verschei den van den advocaat mr. P. Tjeenk Willink herdacht. Bijna alle leden der balie waren bij deze plechtigheid aanwezig. Het woord werd gevoerd door den president der Rechtbank, mr. P.J.G. van der Muelen, die zeide Alvorens met onze gewone werkzaamheden te beginnen, zou ik een kort woord willen spreken naar aanleiding van het heengaan van mr. Pieter Tjeenk Willink, eergisteren te Amsterdam na een operatie betrekkelijk on verwacht overleden. Mr.TjeenkWillink heeft van 1903 af bij de ze Rechtbank de rechtspractij k als advocaat en procureur uitgeoefend en als zoodanig deed hij zich reeds spoedig kennen als een hoogst bekwaam jurist. Hij genoot als zoodanig het vertrouwen der rechtzoekenden, zijn omvangrijke praktijk staat daar om dit te getuigen. Hij genoot ook 't vertrouwen en de achting 2ijner confrères. Zijne verkiezing tot lid van den Raad van Toezicht en Discipline moge dit bewijzen. Hij genoot ook in groote mate het vertrou wen van deze Rechtbank ik acht 't een voor recht om dit van deze plaats te mogen en te kunnen verklaren. De Rechtbank betreurt het, dat ze in 't vervolg verstoken zal moeten blijven van zijn voorlichting, vooral in moeilijke handels zaken, waarin mr. Tjeenk Willink buitenge woon ervaren, ik zou durven zeggen „des kundig" was en waardoor hij de Rechtbank de, berechting van dergelijke zaken dikwijls in hoogc mate heeft vergemakkelijkt. Hij gaf ons de gelegenheid om van zijne groote kennis te profiteeren en daarvoor zul len we hem steeds dankbaar blijven. De Rechtbank betreurt het ook dat ze in hem zal moeten missen den hoffelijken en correcten pleitbezorger, wiens voordracht steeds zakelijk, nooit persoonlijk was en wiens pleidooien en conclusiën nooit door een on vertogen woord aan 't adres van tegenpleiter of tegenpartij werden ontsierd. In die pleidooien en in die conclusiën straalde bovendien steeds duidelijk door zijne convictie dat de zaak, die hij voorstond, goed en rechtvaardig was. Mijne heeren, leden der Balie, de Recht bank betuigt u hare oprechte deelneming bij 't groote verlies dat gijlieden hebt geleden. Wij geven u de plechtige verzekering, dat de nagedachtenis van mr. Tjeenk Willink bij ons steeds in hooge eere zal worden gehouden. Namens de Balie bedankte jhr. mr. F.W. van Styrum, deken der Orde van Advocaten den president voor zijn gloedvolle woorden. Hoewel dit aan de Balie stellig bekend was, deed het haar goed te hooren in welk hoog aanzien de overleden collega bij de Rechtbank stond. De Rechtbank weet dan ook wat de Balie in den persoon van mr. Tjeenk Willink heeft verloren. Mr. Tjeenk Willink was in alle op zichten een goed en loyaal confrère nimmer behoefde men zijn bedoeling te raden, steeds streed hij met open vizier. De president heeft mr. Tjeenk Willink's lidmaatschap van den Raad van Toezicht en Discipline gememo reerd. Van dien Raad was hij secretaris en een zeer ijverig secretaris op wiens schouders een zware taak rustte. Den Raad van Toezicht vooral zal het verlies van mr. Tjeenk Willink zeer zwaar vallen. Om in korte woorden den overledene te schetsen, achtte spr. de woorden van Edmond Picard op hun plaats, waar deze in de voor rede van zijn „Paradoxe sur l'avocat" den wensch uitspreekt, dat zijn zoon zal worden „un noble avocat, un citoyen soumis a ses de voirs, e'est a dire, un caractère." Deze kenschetsing achtte spr. op mr.Tjeenk Willink in allen deele van toepassing. Want niet alleen was hij pleitbezorger, hij gaf zich geheel aan de maatschappij. De ZeerEerw. heer J. H. H. Saulenn, pas- too te Spaarnwoude aan de Lie, is thans weer in zooverre hersteld, dat hij de'H. Mis mag opdragen. Evenwel moet Z.Eerw. nog rust blijven nemen in de Mariastichting te Haarlem, Optreden van Louis Morrisson. Aanstaande Zaterdag en Zondag komt het bekende gezelschap „Die Haghezangers" Na een bijna tienjarig bestaan (sinds December 1916) bereikte de R.-K. Reclas- seeringsvereeniging in ons land dezer da gen een belangrijk succes met de verschij ning van het eerste nummer van haar or gaan. in den voorloopigen, bescheiden vorm van een „Bulletin Nauwelijks had dit nieuwe persproduct het levenslicht aanschouwd, of van verschil lende kanten werd gejuicht dat de Katho lieke Reclasseeringsgedachte nu een middel had om zich meer bekend te maken. Aan die bekendheid zoo uitte men zich openlijk in verschillende persstemmen ontbreekt nog al te veel, helaas! De evidentie van dit feit wordt ook in Haarlem en Omstreken gevoeld en daarom kan het nuttig zijn, de gelegenheid, dat de R.-K. Reclasseeringsvereeniging in ons land, Maandag j.l. te Utrecht in jaarvergadering bijeen kwam, aan te grijpen om van die Roomsche Reclasseering wat te vertelen. De vaardige, vlotte voorzitter, het Twee de Kamerlid Mr. Dr. Deckers joeg door zijn pittige en puntige leiding alle dorheid, wel ke men mogelijk in zulk een vergadering verwachten zou, volkomen op de vlucht en wist tevens als het noodig was de gedegen ernst te brengen, die aan zulk een bijeenkomst niet minder eigen behoort te zijn. Dit bleek al dadelijk weder uit zijn openingswoord, waarin hij nog eens deed uitkomen, hoe noodig het is, 't juiste karak ter van het Reclasseeringswerk der katho lieken, in het oog te houden. Wij werken met een hooger inzicht. Wij werken voor het godsdienstig heil, voor de zedelijke op heffing en daardoor voor de maatschappe lijke her-opvoeding, van de goedwillende gevallenen. In dien geest sprak de voorzit ter. Zijn woorden werden ongetwijfeld ge richt tot sommigen in de Roomsche Reclas- seerin^sbeweging die hoewel stellig ter goeder trouw in hun ijver en goedhartig heid te ver gaan; maar ook tol de buiten staanders, die en hun aantal is heel wat talrijker in de Reclasseeringsbeweging niets anders zien dan een ziekelijk gedoe, dat allerlei boosdoeners tracht vrij te plei ten van zeer verdiende straf!.... Niets is minder waar! De katholieke re- classeeraers stellen zich wel degelijk ook al hebben zij niet allen Thomistische wijs begeerte gestudeerd! op het stand->unt vanden grooten denker van Aquino ten aanzien van het doel der straf en hetgeen deze beoogt als noodzakelijk gevolg van de inbreuk op de rechtsorde. De reclasseering tast doel en karakter der straf niet aan. Zij houdt in het oog, dat de betrokken delin quent straf verdiend heeft, omdat hij de belangen van derden te nakwam en laat de preventieve werking der straf tot haar recht komen, Menigeen die in oppervlakkigheid en onwetendheid verkeerd oordeelt, moge dit en hetgeen in het jaarverslag (verkrijg baar bij het Centraal Bureau te -'s-Herto- genbosch) daarover te lezen staat, eens na der overwegen. Dan zal hij beter begrijpen het werk van naastenliefde, dat door de reclasseering beoefend wordt. Er zijn menschen, die vallen door toe te geven in een oogenblik van zwakheid. An-1 deren, die bezwijken voor de verleiding van slechte vrienden. Anderen, die zich in wan- hooo vergeten. Weer anderen, die een nood sprong doen in een verkeerde richting. An deren, die een domheid begaan. Eén mis stap, één fout, één zijsprong.... Moeten zij allen uitgestooten worde als paria's en met het altijddurend Kaïnstecken blijven rondloopcn, -of met de helpende hand der diener.de en koninklijke liefde door Christus Zelf aan het Kruis den goeden moordenaar betoond en ons tot voorbeeld gelaten zich ook hier niet uitstrekken? De rechtszaal en haar entourage is vaak de spiegel der sociale ellende! Langs den weg dier maatschappelijke ellende liggen bijna dagelijksch slachtoffers, door den duivel, de wereld en het vleesch beroofd, gewond en uitjeschud. Laat ons niet als de priester en de leviet voorbijgaan zonder omzien, maar als de Samaritaan barmhartigheid bewijzen! En als wij ons niet kunnen geven aan het werk zelf laat ons dan toch drachmen en tienlingen achterlaten, om de anderen met stoffelijke hulp te steunen! In twee .van zijn voornaamste punten gaf in den Stadsschouwburg met De Postilon van Lonjumeau. Medewerkenden zijn mevrouw Greta SanthagensManders, Louis Morrisson, Henri Bloemgarten en Joh. Boskamp. De Officier van Justitie deelde aan den heer Peterson mede, naar aanleiding van diens klacht dd. 12 Maart 1926 aan den Minister van Justitie, dat van eenig onwettig optreden door het Parket te Haarlem niets is gebleken, zoodat er geen reden is voor het verleenen van tusschenkomst, Het gemeentelijk gasbedrijf organiseert in samenwerking met de firma Polenz en Co. een tentoonstelling van gebruiksvoorwerpen, waarbij gas als warmtebron wordt aange wend. Tevens zullen in café Flora, Pretoria- plein, Schoten, waar de tentoonstelling wordt gehouden, kookdemonstraties worden gegeven opWoensdag 28 April 's middags van 3 tot 5 en 's avonds van 8 tot 10 en Donder dag 29 April 's middags van 3 tot 5 uur. De tentoonstelling biedt een volledig over zicht van de gebruiks- en keukenartikelen, die met gas verwarmd worden, als gas fornuizen, kachels, comforen, straalkachel tjes, strijkijzers (met dubbel strijkvlak), haar den, radiotoren voor centrale verwarming enz. Heden middag werd de tentoonstelling geopend door den heer Achtman, directeur van het gasbedrijf van Haarlem en Schoten. Speciaal voor dames is een bezoek ten zeerste aanbevelenswaardig. De 50e, 200e en 400e bezoeker (ster) zal verrast worden met een mooi gascomfoor. Donderdagavond zullen de dames elkaar in een openbaren kookwedstrijd bekampen, 's Avonds van half 8 tot 10 uur kunnen tel kens vier deelneemsters tegelijk hun -bak- braad- en kookkunsten ten toon spreiden op de gasfornuizen. Het menu bestaat uit biefstuk, aardappelen en rabarber. De eerste, tweede en derde prijs bestaat uit een gas comfoor resp. drie-, twee- en éénpits. Men kan zich tot 29 April 's middags 3 uur op geven tot deelname aan den wedstrijd. Terug te bekomen bij P. Brugman, Du- venvoordestraat 45rood, beursjeB. Va der, Berckheydestraat 1 rood, broche; P. Tjeertes, Haarl.liedestraat 4, asdop (Ford); M. v. Mierlo, Kruistochtstraat 12, roeiboot; Hartman, van Marumstraat 34, duimstok; W. Bouman, Javastraat 25, melkbusdeksel; Wit, Viersterrenstraat 18, geldstukje; Poli tiebureau Smedestraat, gummisfok; v. d. Putten, Zuiderstraat 3, zw. bruine hond, Fauna; v. d. Vossen, Ged. Raamgracht 26, herdershond; F. Baks, Frans Halsstraat 55 rood, beige handschoen; G. Meyer, Zuid Er is wel eens gezegd, dat het „Gemengd Nieuws" een grcot rad is, dat al maar door draait. Ik heb het geloofd. Ik meende, dat met kortere of langere tusschenpoozen de d.efstallen bij de juweliers, het rooven van kunstvoorwerpen, het in stukken snijden van vrouwen, de vadermoorden, lijken in koffers, bedelaressen, die als millionnaire sterven, moordenaars van dienstboden en ai soortgelijke gesch edenissen weerkeerden. Ik was er van overtuigd.dat ik in mijn leven geen enkel feit uit „Gemengd Nieuws" zou lezen, dat ik niet reeds gelezen had, alleen met andere namen en andere data. Daarin heb ik mij verg st. Gisteren las ik onder „Gemengd Nieuws" een bericht, dat mij totaal onbekend was en dat misschien alleen kan gebeuren in den tijd waarin wij leven. Het gaat over een ga leiboef, wel te verstaan, over een ontsnap ten galeiboef. Wat denkt ge, dat hem is overkomen? Tot nu toe werd het ontsnap pen van een galeiboef alleen vermeld, wan neer de politie hem op het spocr kwam. Hij was dan ontdekt door een inspecteur, of aangebracht door zijn buurman, of bij een klopjacht ingepikt. Maar dit geval staat ge heel op zich zelf. Deze galeiboef leefde ge heel onopgemerkt in een Parijsche straat. Maar hij is naar den Commissaris van Poli tie gegaan en heeft hem gezegd; „Ik wensch naar Nieuw-Caledonië terug te keeren". Waarom? Uit wroeging? Geenszins! Voor een nieuwe misdaad? Evenmin. Hij wenscht naar het bagno terug te keeren, omdat hij daar een prettiger leven heeft dan in Parijs. Het leven is bij de tegenwoordige duurte erg moeilijk in Frankrijk. Men vindt niet ge makkelijk werk. Het is een dagelijksche strijd tegen menschen, dingen en dagen. Men is weliswaar vrij. Maar is de vrijheid verkieselijk boven het dagelijksch brood? Deze galeiboef is al een man op jaren. Hij is de zestig gepasseerd. Hij voelt zich ge lukkiger in het bagno en hoopt daarin te kunnen terugkeeren. Hij is te oud geworden voor den tegenwoordigen strijd om het be staan. Wat zal hij zijn kornuiten wonder lijke vérhalen doen! En het is zeer te be zien of men hem zal gelooven, wanneer hij hun vertelt, dat men beter in het bagno kan zijn dan in Parijs. -de vergadering —'buiten de gebruikelijke jaarvergadèringspunten een beeld, ten eerste van de moeilijkheden, ten tweede van de beteekenis van het reclasseerings werk in het algemeen en van het roomsche in het bestaan bijzonder. De markante fi guur in het leven van Neerland s Roomsche Charitas, pater lldefonsus, die allereerst pleitte voor het houden van drankweer- lezingen voor gedetineerden, dus in de ge vangenis, sprak daarna een hartig woord over de verhouding tusschen de politie (niet de justitie) en de reclasseering. Natuurlijk heeft een politieman, hooger of lager van rang, recht op een eigen meening. Maar hij dient deze, althans indien ze ongunstig is ten aanzien van de reclaseering, vóór zich te houden. Dat gebeurt niet altijd; integen deel. Vooral tijdens transport, bij vóórge leiding van beklaagden, worden meeningen verkondigd over reclasseering, V. V. en V. I. (voorwaardelijke veroordeeling en voorwaardelijke invrijheidsstelling) die van politieambtenaren en -beambten qualitate qua niet dienen te worden gehoord. Op t het eerste gezicht zal het misschien bevreem den, dat zooiets voorkomt, maar duidelijker wordt het, als men de diagnose hoort, zoo als de directeur van de strafgevangenis te Amsterdam die stelde; de politie speurt naar het kwade in de delinquent, de reclas- seerder tracht omhoog te delven wat er aan goed in hem te vinden is. Qp den duur zal men terecht opmerken mag dit echter nóch ter wille van de reclhtvaardigheid, nóch ter wille van de liefde!, tegen elkaar botsen blijven. Vandaar de aangegeven middelen ter verbetering; cursussen over de Reclas seering op onze bestaande politie-scholen, en lezingen over ons werk in vergaderingen van den R.-K. Politiebond. Uit de vergade ring kwamen meer klachten over dit punt los, waaruit wel bleek, dat in dit opzicht vrij algemeen een ongewenschte toestand bestaat, hoewel de voorzitter alweer te recht opmerkte, dat niet de indruk mocht worden gewekt, als zou de Reclasseering op voet van oorlog staan met geheele politie macht van ons land! Allerminst. Maar zeker is in alle. rangen en groepen van de maat schappij, ergo ook bij dc politie, nog veel vooroordeel over ons werk te overwinnen. Daartoe moeten wij door positieve propa- Polderstraat 74, armbandhorloge; Zeeten- berg, Kleverparkweg 214, poes (zwart) Fau na; W. Goeting, Julianastraat 24, notitie boekje in metalen band; K, v.d. Bos, Kort Houtstraat 12, pluim; H. Koops, Hof van Egmond 10, rijwielbel. merk; A. Zonder land, Spaarnwouderstraat 79, reticule m.i.; G. Karrebelt, Kolkstraat 26rood, ring; E. Prins, Westerhoutstraat 19, kinderschoen; Zeetenberg, Kleverparkweg 214, speld met steentjes; B. v. d. Vosse Ten Katestraat 4, lage heerenschoen; v. Tongeren, Klaren- beekstraat 73, damestaschje m.i.; M. Der- nison, Ripperdapark 5, taschje met portret; H. v. Bilderbeek, Beerensteynstraat 22, een tasch m.i.; N. Visser, Brederodeweg 2, bood schappentasch; J. M, Hartman, Westergracht 25 zw- zak met cokes; J. Roosdorp, de Wit- straat, zakjes met spijkertjes. KAMER VAN KOOPHANDEL, Duitschland. Duitschland heeft bij eenige handelsver dragen aan verschillende landen tariefreduc- ties toegestaan voor enkele artikelen, onder voorwaarde dat alleen aanspraak zou kunnen worden gemaakt op het gereduceerde recht, indien de goederen geïmporteerd via douane stations, aangewezen in gemeenschappelijk overleg tusschen de contracteerende partijen. Ingevolge de door Nederland bij invoer in Duitschland genoten meestbegunstiging kun nen de uit Nederland afkomstige gelijksoor tige goederen eveneens aanspraak makeri^op bovenbedoelde tariefreducties,'echter alleen dan, indien de Nederlandsche goederen wor den geïmporteerd via de douanestations in gemeenschappelijk overleg tusschen de Ne derlandsche en Duitsche Regeeringen daar toe aangewezen. Zoo gelden o.m. gereduceerde rechten bij den invoer in Duitschland voor katoenen ga rens en bepaalde glassoorten. Door de Duit sche Regeering zijn thans, op door de Ne derlandsche Regeering gedaan verzoek, voor katoenen garens aangewezen de douanestati ons te Gronau, Bentheim en München-Glad- bach en voor glaswerk Aken, Bahnhof West. De Duitsche Regeering heeft echter ook nog bijzondere tariefreducties toegestaan voor de navolgende artikelen „Florettseidengespinste in Verbindung mit anderen Spinnstoffen" (uit tariefpost 398) „Jacken und Hosen aus baumwollen, mit Katschuk iiberzogenen Geweben" (uit ta riefpost 522) „Gepresste Knöpfe aus Horn von Hufen, sofern sie den hinterlegten Mustern ent- sprechen" (uit tariefpost 611) „Abgepaszte (festkantig) gewebte Blinder, nicht über 13 c. breit, sofer sie den hinterleg ten Mustern entsprechen (sogenannte Trach- tenbander ganz aus Seide teilweise aus Sei- de" (uit tariefpost 4C5) „Sogenannten Lodenstoffe irn Gewichte von mehr als 200 bis 700 g. auf 1 qm. Gewebe flache von der Art der hinterlegtej) Mustei" (uit tariefpost 432) „Pflastersfeine" (uit tariefpost 681). Belanghebbenden verzoeken wij mededee- lmg te willen doen aan hef Secretariaat der Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, te Haarlem. De voetbalvereeniging „Conrad" zal zijn zomer-wedstrijden weer hervatten op 4 Mei a.s.' en verder alle Dinsdagavonden. Het terrein is het Gem, Speelterrein Spaarn- hoveweg. Wedstrijden aan te v-agen bij de heer Vallenduk, 2e Zuidpolderstraat 54rood, Haarlem- Voor Zondag a.s. zijn de volgende wed- trijden vastgesteld; D. E. M. 1Victrix 1. LisseR. C. Y. Laatstgenoemde wedstrijd is dus omge zet, daar aanvankelijk was vastgesteld R. C. Y.Lisse. De IJmuidenaren wcnschcr, echter in Lisse te spelen. In de laatst gehouden bijeenkomst van het bestuur der H, C. C. Haarlem is het bestuur definitief als vólgt samengesteld: A. Maas, voorzitter; A. A. v .d. Poll, penning meester; F. C. Jaski, Santpoorterstraat 13, secretaris, P. A. de Ruig en Ir. C, Tesch- macher, commissarissen. Op Woensdag 28 April a.s zal in het gebouw der St. Jozefgezellenvereeniging een ledenvergadering worden gehouden ter bespreking om onze vereeniging aan te slui ten bij de R.-K. Athletiekvereeniging „Holland". De heer de Zwager, hestuurslid van bo- ganda in woord en in geschrift de sfeer gun stig beïnvloeden. -Wat ook geldt tegenover een nog moeilijker euvel: de mentaliteit der bewakers. Die zijn ons vooral cle gods dienstkwestie komt hier op het tapijt dikwijls niet gunstig gezind. Wat hier geldt voor den grondslag onzer eigen katholieke reclasseering naast die van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering en het Leger des Heils, geldt evenzeer voor het contact tus schen gevangene en bwaker; zooveel goeds als, vooral moreel en dus godsdienstig, in de conversatie-onder-vier-oogen in de stille cel kan worden uitgewerkt door een goeden bezoeker, zooveel kwaad kunnen andere woorden door andere monden gesproken, stichten in de stilte van diezelfde cel.... Het uitgestelde debat over de stellingen van directeur de Rooij -over de celstraf, bracht eindelijk de langverwachte verhel dering over de belangrijke conclusies.van een twee jaar geleden gehouden inleiding. Was er in 1924 geen tijd meer voor voldoende debat, in 1925 kon dit niet gehouden worden wegens "ongesteldheid van den heer de Rooij. Maar thans konden allen, ciie zich er op gespitst houden den degen te kruisen met den katholieken directeur der Amsterdam- sche gevangenis, hun hart ophalen. De heer de Rooij had in zijn betoog hetgeen men vanzelf sprekend in zijn stellingen terug vond opgezet van hoe groote beteekenis de celstraf is, als opvoedend eièment, teri wille van de reclasseering van gevangenen, tegenover de gemeenschappelijke opsluiting. Daarmede was reeds indertijd in katholieke reclassaeringskringen ter behandeling in een acuut stadium opgeworpen de al oudere strijdvraag; celstraf of genteenschap. Met een ongewone hartstocht heeft de Amster- damsche directeur de cellulaire opsluiting verdedigd tegenover de gemeenschap^ dr. hij zelfs niet schroomde een uitvinding var 'en duivel te noemen, hetgeen wel niet per- oonlijk bedoeld zal zijp! De geest der ver gadering ging algemeen accoord met deze stelling van den heer de Rooij, die alleen een fel tegenstander vond in den'heer Loef- fen, den ondcr-directeur der strafgevangenis te Rotterdam. Deze verdedigde gemeen schappelijke opsluiting echter uitsluitend op maatschappelijke gronden: vakarbeid, (en vengenoemde vereeniging heeft zich bereid verklaard op dien avond een uiteenzetting te geven over het nut van de athletiek voor den voetballer. Daar de athletiek de beste, training is voor het volgend seizoen en ook een der machtigste factoren om succes te behalen in de komende compe titie, daarom vertrouwt bet bestuur er o'p, dat alle leden, zonder eenige uitzondering Woensdag a.s. aanwezig zullen zijn. DE P. V. „DE ZWAUJW" EN DE P. V. „DE KOERIER". Deze combinatie van Haarl. Postduiven- iiefh. aangesloten bij afd. A., hield Zondag 25 April een gecombineerde wedvlucht vanaf Lier (België), Afstand 138 K. M. ,De prijzen werden als volgt behaald; J Philippo 1, 10k.; M. Riebeek 2z.; J. C. Fris 3, 6, 14 k.; D. de Geus 4. 9, 11, 12, 22, 24, 25, 27, 28, 29 k.; C. W. de Graaf 5 15 k.; G. Heerschop 7, 8, 20 k.; P. v. Andel 13, 21 k.; J. Smit 16 k.G. A. Steiü 17, 30 z.; J. Heerschop 18, 19 z.; J. de Graaf 23 z.: H. v. d Eiik 26; Eerste getoon de duif 10 u. 51 m. 53 sec. Laatstgetoonde duif 11 u. 59 m. 59 sec. Strandpachters en de nieuwe con tracten. Naar men ons mededeelt, liggen van^f heden de nieuwè contracten voor het aangaan van de nieuwe strandpacht ter se cretarie ter teekening. De strandpachters kunnen zich daar ter verdere vaststelling aanmelden op de uren, dat het secretarie ge opend is voor het publiek. Gasreservoir. Een begin is gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een gasreservoir aan de Zand- voortschelaan. De uitgegraven ring, waarin het muurwerk moet komen, doet vermoeden, dat het een flinke groote bergplaats zal wor den. Stille Omgang. A.s. Zondagavond houdt het Genootschap van den Stillen Om gang een vergadering in het R.K. Ver gebouw. Alle leden worden verzocht deze vergadering bij te wonen, in verband met de bespreking van het a.s. jubileum. De R. K. Prop.-club jubileert. Op Za terdag 1 Mei zal de R. K. Propagandaclub van Wijkeroog 10 jaar bestaan. Gedurende deze 10 jaar heeft de heer G.'P. Langendijk, een der oprichters en lid van den gemeenteraad, het voorzitterschap onafgebroken vervuld. Met hem heeft de tegenwoordige secretaris de heer H. v. d. Bosch al dien tijd onafge broken zitting in het bestuur gehad. Aan deze heeren een eeresaluut voor hun arbeid in dienst van de Katholieke zaak. Doch ook de overige leden hebben hun ver diensten. Ligt hun taak uit den aard der zaak voornamelijk op politiek terrein, tot bij stand van de Kiesvereeniging, ook op ander gebied werden hun diensten gevraagd, zooals het collecteeren voor het Studiefonds en de zorg van de busjes van het Witte-Gele Kruis. Daarbij waren zij steeds klein van aantal. Het ledental bleef meestal zoo rond de 15 nu de club het 2e lustrum viert, telt zij 17 le- den.Moge dit jubileum voor velen aanleiding zijn om de propagandaclub met hun werk kracht te versterken. Er zijn er nog veel die de gelegenheid en de geschiktheid hebben om propagandist voor de Katholieke zaak te zijn. Welaan, zij geven dan de propaganda club gelegenheid, haar "vleugels breeder uit te slaan. Aanvankelijk bestond het voornemen, om het 2e lustrum met een grootsche propag'an- davergadering te vieren. Helaas echter is de geestelijke adviseur, de Weleerw. heer Ka pelaan C. de Koster, lijdende. Reeds is Z. Eerw, in de Mariastichting verpleegd gewor den en dezen dagen moest hij zich wederom naar het ziekenhuis begeven. ter onderzoek. Gelukkig kon thans van een verbetering wor den gesproken. Intusschen is de vergadering uitgesteld en zal de bestuursviering zich thans bepalen tot een kerkelijk feest. Des morgens een H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der le den en daarna een gemeenschappelijk ontbijt' in het R. K. Vereenigingsgebouw. Stillen Omgang naar Alkmaar. In Je 'lezer dagen gehouden vergadering van den Stillen Omgang naar Alkmaar, werd ver- dag gedaan van het financieel beheer. Het bleek dat er een batig saldo was van 13.95. Nadat de tijd van vertrek en de intenties der bedevaart waren medegedeeld, was er gelegenheid om zich op te geven voor het deelnemen aan de reis per autobus, waar toe door eenige leden den wensch te ken nen was gegeven. Er gaven zich zeven leden op, terwijl men zich hedenavond nog kan aanmelden bij den voorzitter, den hcci A. Floris, Vlierbosch; bij den secretaris, den heer G. Kroon, Kanaalkade L. 25 en aan het R. K. Vereenigingsgebouw. De afreis heeft plaats van het R, K. ver eenigingsgebouw. Ais penningmeester werd gekozen de hcei H. v. d. Plas. De gaskwestie, De sociaal-democra tische raadsfractie heeft aan Ged. Staten dezer provincie een request gezonden, waarin zij verzoekt te willen bevorderen dat de veranderingen in het contract, door haar in de laatste raadsvergadering bij amendement voorgesteld, doch door den raad verworpen, alsnog in het contract wor den opgenomen. Ingeval onverhoopt de di rectie der N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen weigert hieraan mede te werken, verzocht adressante aan het college van Ged Staten het raadsbe sluit, waarbij het concept-contract werd goedgekeurd, bij de Kroon ter vernietiging te willen voordragen. Maria Antoinette. Men verzoekt ons te wilkjti melden, dat Woensdag 5 Mei a.s. een opvoering zal plaats hebben van het historische drama „Maria Antoinette" in het K. S. A. Gebouw alhier op te voeren door het Tooneelgezelschap onder leiding van de heeren Langenaken en Lamaire, welbekend door de vertooning van „Het Teeken des Kruises" enz. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de biljetten en de advertentie in bel nummer van Zaterdag a.s. Goed aigeloopen. Gistermiddag, toen een met paard bespannen voertuig de klei ne pont zou oprijden, werd het paard plot seling schichtig en begon gevaarlijke ma noeuvres le volvoeren. De wagen stond spoedig achterste-voren en het gevaar, van in het water te komen werd groot. Het gelukte den voerman tenslotte het beest te kalmeeren cn van deze gevaar lijke plaats weg te leiden. Men oordeelde het maar veiliger de groote pont voor dea overtocht te gebruiken De kerkbollenakker, De opbrengst van de kerkbollenakker bedraagt ongeveer 1100..—. Verbetering. Men is bezig de afritten van het pontveer te Buitenhuizen op te homogen. Een mooie verbetering! Eenige weken geleden hebben wij gemeld, aldus het alg. Hbld. dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland ge durende drie jaar bezig is in Engeland reclame te maken voor de Nederlandsche kool. De Engelschen zijn geen kooleters, daarom wordt getracht hun door middel van kook-demon- straties het kool-eten te leeren. Het is in dit verband van zeer veel belang, dat ook op an dere wijze getracht wordt voor onze kool een ruimer afzetgebied in het buitenland te vinden. Bij de gewone verzending verliest de kool, als zij op de plaats van bestemming aankomt, veel van haar frischheid. De buitenbladen zijn slap of verrot en er moet heel wat worden weggeworpen voordat de kool toonbaar is. Maar daardoor heeft ze ook veel aan gewicht en aan waarde verloren terwijl er voor deze bewerking veel aan arbeidsloon verspeeld wordt. Er zijn vroeger al eens proeven genomen met het bewaren van "kool in koelhuizen, maar de resultaten zijn niet gelukkig geweest. Vermoedelijk was de kool, toen zij gekoeld werd, niet volkomen frisch meer. Het is dui delijk, dat het product, dat zulk een bewer king moet ondergaan, van de beste qualiteit moet zijn. De Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden hebben in October van het vorig jaar voor ei gen rekening een proef genomen met 275 kg witte, gele en roode kool. Nadat deze voor raad in koelkamers op een temperatuur van ongeveer vriespunt een half jaar bewaard is, werd zij gisteren in volkomen goeden staat, zonder eenige beschadiging van het buitenblad in wagons geladen en naar het buitenland vervoerd. Deze proefneming die met eerste quali teit kool is genomen, is dus volkomen ge slaagd. De beteekenis daarvan is voor den handel en voor de tuinders inderdaad zeer groot. Bracht de kool gewoonlijk in het buiten land op f 150— 250 per wagon, nu kunnen prijzen van f 11001300 worden gemaakt. Men ontgaat ttiet alleen het betalen van ar beidsloon voor het toonbaar maken van het product bij aankomst, maar de kool is aanmer kelijk zwaarder dan ze tot nu toe kon worden aangeboden. In hoever deze bewerking van het product voor onzen geheelen groenten-export van belang kan zijn, kunnen wij niet beoordeee len, maar het komt ons voor van veel waarde te zijn, dat aan de wijze van verzending allg Zorg wordt besteed, evenzeer als het noodij is, dat de beste kwaliteit op de buitenlandj sche markt wordt gebracht. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Aangevoerd: 282 vette kalveren 11.06; 0.80—1.00; 0.62—0.80; enkele boven no teering; 129 nuchtere kalveren 818; 500 varkens', Holl. 1.00—1.01; 0.98-1.00; vette varkens 0.920.95, dan goede, productieve, geen knoopsgaten majKen of zakjesplakken) leert men door gezamenlijk werken, en men ontwend niet zoo sterk het verkeer onder de menschen Kon de heer de Rooij al niet geheel het ver wijt ontgaan, dat hij niet zoozeer het zwaar tepunt gelegd had op de celstraf als opvoe dend element in verband met de reclassee ring, sterk stond hij in zijn repliek dat de godsdienstige verzorging den moreele^erhef- iing, die voorop moeten staan, beter, zooa niet alleen tot hun recht kunnen komen in de cel. En vanuit dc vergadering kwamen allerlei practici (als de onder-directeur van de rijkswerkinrichting in Hoorn, de aalmoe zenier in de gevangenis te Leeuwarden e.a.) aandragen met bewijzen voor deze stelling Zij en anderen bleken van hun aanvankelijke sympathie voor de gemeenschappelijke op sluiting totaal bekeerd. Zeker is het aanne melijk, dat het godsdienstig gevoel zich in de cel beter kan uiten dan in gezelschap, van dit1 genre! Het spreekt vanzelf, dat in dit geval het menschclijk opzicht hier alles doet! En één goede zal hier heusch geen vijf of acht slechte elementen beter maken! Veel eer zou het opgaan, dat zelfs éénrotte appel in den mand, dezen geheel, tot schande zou maken.Frappant waren zeker de Hcornscbe staaltjes, dat menschen; die bij wijze van gupst gemeenschappelijke opslui ting hadden, terwille van hun ziel weer vroegen om opsluiting in de eenzaamheid der cel! Evenzoo blijft het teekenend, dat het niet de beste elementen onder de „betrok kenen" zijn, die zich tegen de cel en vóór dc gemeenschap uitlaten! Van belang was voorts het pleidooi van den inleider voor wijziging van het straf stelsel en de wijze van berechting, o.m, met invoering van het zoogenaamde onbepaalde vennis, met een minimum en een maximum trafduur. Hier verdwalen wij echter op een ij uitstek speciaal terrein, waaróp zelfs door 'e wetenschappelijke experts nog lang niet 'enoeg is gegrasduind. Met de kwestie die ij den lezer bij herhaling willen voorhouden, heeft het trouwens veel minder te maken. Dat is de kwestie van de noodzakelijkheid, om het liefdewerk, dat reclasseering heet, voortaan met wat meer belangstelling te vereeren! Over de stellingen van. dea heer de Rooij is geen stemming gehouden. Zou het ge schied zijn, dan zou de vergadering zich ze ker met groote meerderheid vóór de cel straf hebben uitgesproken! Wat er van zij, de celbezoekers van de R.-K. Reclasseerings vereeniging zullen voorioopig nog wel eeni- gen tijd hun werk van barmhartigheid voort zetten. Het mag zijn, dat wel eens de cel van een onverbeterlijken recidivist moet wor den voorbijgeloopen, dat wel eens wordt bin nengetreden in een cel, waar voor den re- classeerder geen succes is te behalen, -het -lijft ook waar, dat menigmaal het geluid van 'iet openspringend celdeurslot het begin aan kondigt van een hartelijk stukje levens vreugde, in het hart van een gevallen mede- broeder. Voor dezen na zijn straftijd te doen wat mogelijk is, om verleiding en hervallen te voorkomen, dat is een dankbare, maar moeilijke taak. Want als dc godsdienstige verzorging in orde is en de moreelc verhef- .ing beste kans van slagen biedt, dan is er nog de groote moeite voor maatschappelijk welslagen! Een welslagen, dat voor vruchtbare reclas seering onafwijsbaar is, zoolang „de genade bouwt op de natuur". Tot dit maatschappe lijk weislagen kan menigeen bijdragen, door althans de klanten van de Roomsche Re classeering niet te beschouwen als besmette lijke zieken, maar eer als onbekenden-met- den-goeden-weg, die een gids noodig heb ben, Door goedwillende reclassanten niet q.q, uit te sluiten van normale werkverschaffing Door moreelen en financieelen steun aan de R.-K, Reclasseeringsvereeniging! En niet minder door grooten steun aan het eerst daags krachtiger aan te wenden pogen tot stichting hier ter stede van een katholiek doorgangshuis. Uit de practijk zouden zoo veel staaltjes ^oor de noodzakelijkheid van die stichting kunnen worden aangehaald, dat de. lezer die wellicht deze regelen al met moeite. ten einde heeft gevolgd in de ver leiding zou kunnen worden gebracht schrijver dezes onvriendelijke dingen toe te wenscben. Dit niet volgens dc bedoeling der Roomsche Rèclsseering zijnde, eindigen wij met den wensch, dat de christelijke naastenliefde in de naaste toekomst op het terrein der Room sche Reclasseering vele nieuwe triumfen moge vieren door de goede gezindheid van Katholiek Haarlem- ïl, N. S,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6