UTTEÏH Binnenlandsch Nieuws. Ra'dio-Omroep. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. VERHAGEN's PARIJSGHE WAFELS iETS BIJZONDERS - De millioenen-rede van Churchill wordt door de Engelsche bladen wei nig geestdriftig besproken. De indruk van het Duitsch-Russische ver drag in Volkenbondskringen. Armando Mussolini, de broeder van den Duce, over de noodzakelijkheid van expansie voor Italië. Onder de Radio-berichten: De kansen van Dr. Marx voor 't president- scnap der Centrumsfractie. Op 1 Mei a.s. zullen in Frankrijk alle op tochten zijn verboden. De Amerikaansche Senaat keurde de schuldre geling met Letland goed. FEUILLETON. De opvolger van Fëhrenbach. 1 Mei in Frankrijk. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. De algemeene indruk van het Duitsch-Russische verdrag te Londen. Het incident te La Louvière. Mgr. Van Roey te Brussel. Amerika en Letland. De vredesonderhandelingen in Marokko. Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, in Nederland. De Ministertvisseling. De nieuwe Staatsraden. Belastingverhooging te Amsterdam? Mr. P. J. Troelstra. Onderricht in het ver keers- vraagstuk. Frauduleuze invoer van vee uit België. Verbindendverklaring collec tieve arbeidsovereenkomst. DE MEERDERHEID VERKLAART ZICH ER VOOR. De toestand in Drente. De wegenbelasting. Verlaging Binnenlandsche porti fouragehandelaren, die aan het leger lever den, is een onderzoek ingesteld, waarbij een uitgebreide corruptie aan het licht is ge komen. Twee ambtenaren der intendance hebben vele millioenen aangenomen om aan twee ondernemingen de leveranties aan den staat te verzekeren. Beiden zijn gearresteerd, als ook de directeur-generaal. Er zijn voorts verscheiden huiszoekingen verricht, waarna een aantal hooggeplaatste officieren van hun functies zijn ontheven. De honvedminister heeft de leiding van een der afdeelingen van zijn departement in andere handen gelegd en bepaald, dat een met den bond van grondbezitters en pachters gesloten leveringscontract onmiddellijk zon der opzegging moet worden geannuleerd. De millioenenrede van Churchill. Bepaald geestdriftig toonen de bladen zich niet ten aanzien van Churchill's mil lioenenrede. Betreurd wordt het ontbreken van tastbare voorstellen tot verlichting van den belastingbetaler, maar erkend wordt, dat er eenige goede voorstellen in de begroo ting voorkomen. Bij het debat wordt ern stige critiek verwacht. Churchill deelde o.m. mede, dat het ver leden jaar ingevoerde zijderecht meer dan zes millioen had opgeleverd en dat intrek king van het recht algemeene ontsteltenis in net bedrijf zou wekken. De toepassing van het recht loopt vlot. De Mc Kennarech- ten hebben de verwachtingen overtroffen en zullen ongeveer 2% millioen opbrengen. Het met ingang van 1 Mei te treffen recht op ingevoerd pakpapier bedraagt 16 van van de waarde. De houding der D.-na- tionalen. De rede van den vroegeren D.-nationalen minister van binnenlandsche zaken Schiele, waarop de „Köln. Z." doelt, werd gehou den te Leipzig op een D.-nationalen partij dag van West-Saksen. De definitieve hou ding van de partij ten opzichte van de rijks- regeering zou ervan afhangen, zoo betoog de hij o.a., hoe het kabinet „het heete ijzer van de regeling met de vorsten" zou aan pakken, nadat de regeeringspartijen zulke vergaande concessies gedaan hadden aan de „Marxisten". Op het gebied der binnen landsche politiek meende Schiele een „vol komen catastrofe van de illusiepolitiek" van Locarno en Genève te kunnen vaststellen. Daarom moet men zich in Duitschland ern stig afvragen of het niet het verstandigste zou zijn terug te keeren tot de, oude politiek der bondgenootschappen en het beginsel van de vrije hand, In elk geval acht Schiele het noodzakelijk dat straffe besluiten wor den genomen en in den zin van een terug keer van den weg van het „Verzicht" Aan het slot van de vergadering bezwoer de voor zitter de partij geen lid te worden van een regeering waarin „de vervullingspoliticus en Locarnoonderteekenaar Stresemann" weer zou zitten. Het verdrag van Berlijn. In Volkenbondskringen wordt aan het Duitsch-Russisch verdrag groote beteeke- nis gehecht. De toenadering van Duitsch land en Rusland wordt in verband met de verhoudingen en het verdrag als een zekere aanvulling van Locarno beschouwd. Aan den anderen kant wordt het vormen van een nieuw afzonderlijk bondgenootschap naast den Volkenbond betreurd en de nieuwe ontwikkeling een gevaar voor de verster king van den Bond geacht. Men twijfelt bo vendien of niet de neutraliteitsclausule van het Duitsch-Russische Verdrag in strijd is met de toekomstige verplichtingen van Duitschland ten opzichte van de artikelen 18 en 17 van het Pact van den Volkenbond. Ondanks alle bedenkingen gelooft men niet, dat de opneming van Duitschland in den Volkenbond door dit verdrag in gevaar wordt gebracht. De drang naar Italiaan- schc koloniën. Armando Mussolini, de broeder van Mus solini, die hoofdredacteur is van de „Popoio d'Itaha", heeft een interview toegestaan aan een medewerker van het Spaansche blad „A. B. C.". Armando huldigt natuurlijk de zelfde denkbeelden als zijn broer Benvenuto, en hij verklaarde dan ook aanstonds dat Italië met zijn 42 millioen inwoners, die op een be trekkelijk klein en arm schiereiland leven, er over denken moet afzetgebied voor het surplus zijner bevolking te vinden. Amerika is te ver om zeker te sturen en de Italianen, die er heen trekken zijn meestentijds voor Italië verloren. Naar Tunis dan? vroeg de Spanjaard. Misschien, antwoordde Armando Musso lini, maar later pas. Op het oogenblik wil len wij de zaken niet compliceeren. Tripoli behoort ons reeds toe, maar Tripoli is slechts een begin. Voorts zijn er de overblijfselen van het oude Turksche Rijk Albanië, een be trekkelijk rijk land, dat petroleum en kolen bevat, waaraan Italië behoefte heeft. Albanië zou kunnen worden geexploiteerd en het telt nauwelijks 'een millioen inwoners. Verder ft er nog Syrië, dat Frankrijk nooit kolonisee- ren, omdat het niet over een groot overschot aan bevolking bezit om er naar toe te brt i- gen Smyrna, dat ons reeds heden zou kun nen toebehooren. Het werd ons in 1916 be loofd, doch wij zagen van onze rechten af ten gunste der Grieken, die het verloren hebben. Onze behoefte aan expansie is dringend, besloot Armando Mussolini. Hierin schuilt geen imperialisme. Slechts één factor doet zich gelden wat doen wij met het suplus aan bevolking? Ik geef,mij er rekenschap van dat wij wat laat tot het concert der groote •mogendheden zijn toegetreden toen alle koloniën reeds verdeeld waren. Maar dat is geen reden opdat haar verdeeling niet zou kunnen worden herzién. Een nieuw schandaal te Boedapest. Naar aanleiding van oneenigheden met heele strijdmacht in het gevecht hadden ge worpen te hebben verslagen. De rebellen hebben het gewild, besluit de Jouvenel. Wij hebben hun den vrede aan geboden, zij hebben de voorkeur aan de nederlaag gegeven. Welkom in Chicago 1 De groote zakenmenschen hebben de stadsautoriteiten met vreugde verklaard, allen gasten die het Internationale Eucharis tische Congres bezoeken, gemeenschappelijk een aangename ontvangst te bereiden. William R. Dawes, de president van het Verbond van den Handel in Chicago, die de machtigste afzonderlijke organisatie der ge- heele wereld is, verklaarde aan de directie van de „New World" „Chicago heet alle deelnemers aan het Eucharistisch Congres op de meest hartelijke wijze welkom. Wij heb ben het bestuur van het congres verzocht over onze medewerking te beschikken, daar waar die maar op eenigerlei wijze gewenscht wordt: Gedurende het congres zal de aan dacht der gansche katholieke wereld op Chi cago worden gevestigd. Onze innige wensch is, dat allen, die naar Chicago komen, onze stad met een gevoel van vriendschap verlaten, waarin niemand zal nalaten zich verdienste lijk te maken door vriendelijkheid en hulp betoon tegenover den vreemdeling." Albert W. Harris, de voorzitter van de 4 - ,r „Hij begrijpt ons toch niet,' zei Hegemeis ter op medelijdenden toon. Maar hij vergiste zich! De kleine Hendrik begreep het wel, en nog beier dan de woorden begreep hij dc uit drukking van het gelaat van zijn vader. Toen ging het magere mannetje naar den anderen hoek van de kamer, met haastige bewegingen, en,op vriendelijken toon zei hij tot den knaap: ,,Kom met mij mede, beste jongen. Mijne vrouw zal je een stuk koek geven. Ja zeker, een heerlijk stuk koek en dan moogt ge in den tuin gaan wandelen en de kippen en konijnen gaan zien Wilt ge mij volgen?" De knaap gehoorzaamde. Die vriendelijke woorden maakten het hem gemakkelijker dan ruwe woorden hadden kunnen doen. Hij werd bij de hand genomen, en toen kwam hij in eene kamer, die volgepropt was met allerhande dingen, en waar de zon hel der scheen. Daar waren bloemen, vogels, zelfs een De onderhandelingen in Marokko. In gezelschap van een aantal Fransche en Amerikaansche correspondenten heeft de Marokkaansche correspondent van de „Times" zich dezer dagen naar Oedjda be geven om daar een onderhoud te hebben met de Riffijnsche vredesgedelegeerden Sid Mohammed Azer Khan, de Kaïd Haddoe en Sir Mohammed Sjeddi. De „Times"-correspondent, die blijkbaar Arabisch spreekt, nam Azer Kahn ter zijde en had een langdurig gesprek met hem. In den loop van dit gesprek, dat door niemand anders werd bijgewoond, kreeg de corres pondent den indruk dat het Abd el Krim hooge ernst met zijn vredesbedoelingen is. Azer Kahn herhaalde dat de Riffijnen be reid zijn het wereldlijk en geestelijk gezag van den Sultan te erkennen, doch zich niet formeel willen onderwerpen dat Abd el Krim's verwijdering uit het Rifgebied niet in het belang van Frankrijk en Spanje is dat de quaestie der ontwapening mag wor den overwogen, doch dat er een militaire po litie dient te worden ingesteld, de autonomie der stammen moet worden gewaarborgd de uitwisseling der gevangenen pas moet geschieden als de vrede is gesloten. De Rif fijnen zouden bereid zijn de souvereiniteit van den Sultan te erkennen. De correspondent is tot de overtuiging gekomen dat als er moeilijkheden zijn bij het komen tot een vergelijk dit niet aan de Riffijnen doch ook niet aan de Franschen ligt, die beiden ernstig streven naar een yer- gelijk. De gedelegeerden van Abd-el-Krim zijn Maandagavond per auto in Oedjda aangeko men. Denzelfden avond nog is in het ge bouw van het Fransche consulaat, waar de onderhandelingen plaats hebben, een be spreking gehouden met de Spaansche en Fransche gedelegeerden. Dinsdagmorgen te negen uur is de con ferentie opnieuw bijeengekomen. De drie delegaties hadden Maandag een officieele bijeenkomst, waarin Simon het program mededeelde der eerstvolgende zit tingen, welke heden zouden beginnen. De Riffijnen trokken zich daarna terug in een te hunner beschikbaar gesteld huis- Maandagavond hebben Primo de Rivera en resident-generaal Steeg na een diner in de. Fransche ambassade te Madrid tot één uur 's ochtends geconfereerd. De „Nari- ciero del Lunes" zegt, dat het standpunt der beide regeeringen ten opzichte van de hui dige onderhandelingen identiek is. Steeg is gisterenochtend door den koning ontvangen. Het heilige tapijt. De Egyptische regeering heeft thans van Ibn Saoed, den koning der Wahabieten. de verzekering ontvangen, dat het heilige ta pijt en zijn escorte volgens aloud gebruik in Mekka mag worden binnengebracht. Dientengevolge is de kwestie van het tapijt thans van het tapijt en zal het naar Arabië wórden overgebracht. De reorganisatie van het bestuur in Syrië. De hooge commissaris heeft Damad Ah med tot hoofd van den staat Syrië benoemd totdat het parlementjzijn regeering zal kun nen kiezen. De staat Damascus zal zijn regeerders zelf kunnen kiezen. De bezetting van- Soeëida Naar aanleiding van de vermeestering van Soeëidji, de hoofdplaats van het gebied der opstandige Droezen, door de Fransche troe pen heeft de hooge commissaris de Jouvenel een telegram gericht tot generaal Andréa, waarin hij hem met dit wapenfeit geluk- wenscht. Hij zegt daarin te bedenken, dat Soltan Atrasj eind November zijn intocht in Damascus aankondigde voor denzelfden dag als waarop hij „den voet op Beiroet zou zetten." Vijf maanden zijn verloopen. Da mascus leeft in vrede onder bescherming van het Fransche leger en de Fransche kleuren wapperen opnieuw boven de hoofdstad van Djebel-Droese. Hij brengt generaal Andréa als overwinnaar van Soeëida hulde na een strijd van zes uur de Droezen, die hun ge Beursvereeniging, die ter plaatse alle banken omvat, verklaarde De banken vereenigen zich met de geheele stad om dit groote, katho lieke gebeuren welkom te heeten. Zulke con gressen moeten nu en in de toekomst gehou den worden, omdat zij een veredelende uit werking op de menschheid hebben." Zelfs de aanhangers van andere gezindten verheugen zich op het komende congres. Een der meest op de voorgrond tredende Jood- sche leiders van het land, rabbi Louis L. Mann, he^t zijne vreugde daarover op de volgende wijze geuit„Ik noem het een voor recht het Internationale Eucharistische Con gres, dat in Juni in onze stad zal plaats vin den, een woord van begroeting te mogen wij den. Als duizenden en nog eens duizenden mannen en vrouwen hunne bezigheden, hun ne familie en hun vaderland verlaten, om aan deze zuiver godsdienstige demonstratie deel te nemen, dan is dat een. geweldig gebeuren tegenover het nationalisme van onzen tijd en een machtig bewijs van de geestelijke kracht, die in de menschen woont. Zelfs als Jood ver blijd ik mij over het heil, dat het Katholicisme der gansche wereld door dit congres zal deel achtig worden. Als godsdienstleeraar ben ik van meening, dat elkeen onbewust voordeel kan trekken uit dit wonderbare bewijs van geloofstrouw onzer katholieke broeders. Ik smeek gods zegen af over uw werk." Het plan om den oud-rijkskanselier en tegenwoordigen minister van justitie dr. Marx tot opvolger van Fehrenbach als voor zitter der centrumsfractie te kiezen we hebben er reeds eenige weken geleden mel ding van gemaakt begint steeds vaster vormen aan te nemen, In de heden gehouden vergadering van de centrumsfractie stond deze quaestie weliswaar niet op de agenda, maar is toch niet-officieel ter sprake geko men. Algemeen bleek men het er over eens, dat dr. Marx de aangewezen man is om tot voorzitter van de fractie te worden gekozen Naar we reeds indertijd aankondigden, zou dr. Marx in geval van verkiezing waarschijn lijk de portefeiulle Van justitie ter beschik king stellen. Na afloop van den ministerraad op het Elysée verklaarde de minister van binnen landsche zaken, dat hij op 1 Mei alle optoch ten en opruiende emblemen zal verbieden In het bijzonder zullen de vreemdelingen in het oog worden gehouden. Een gemeenschappelijke vergadering van vertegenwoordigers van mijnwerkers en mijneigenaars onder Baldwin begon gisteren avond om 7 uur in het Lagerhuis. De eige naars hadden Baldwin van tevoren mede- deeld, dat zij geen enkele beperking of reserve aan de discussies zouden opleggen In Londen bestudeert men zorgvuldig den tekst van 't Duitsch-Russisch verdrag. Alge meen heerscht de indruk, dat het meeren- deel der zinnen, in het verdrag gebruikt, vaag zijn, niet gepreciseerd en misschien op andere wijze zouden kunnen worden geïn terpreteerd. Niettemin schijnt er op het eerste gezicht niets in het verdrag te staan, waartegen men bezwaar zou kunnen maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft na zijn onderhoud met de burge meesters van La Louvière en Haine St. Paul aan den eersten een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat de houding van den burge meester bij de gebeurtenissen tot ernstige critiek aanleiding geeft. De minister herin nert aan de tegenover buitenlandsche auto riteiten verschuldigde égards, vooral wan neer het land dat zij vertegenwoordigen, een vriend en bondgenoot van België is. De minister acht het buitengewoon betreurens waardig, dat de burgemeester eerst den vol genden dag naar hij aan de pers ver klaarde kennis kreeg van de aanwezig heid in den stoet van een pop, die Mussolini voorstelde en van de beleedigende beteeke- nis der betooging en noodigt hem uit in het vervolg wat omzichtiger te zijn. In zijn brief aan den tweeden burgemees ter constateert de minister, dat hij zich aan het hoofd van de betooging bevond, maar dat hij volgens zijn verklaringen niet wist, dat er een pop werd meegedragen. Ook deze burgemeester wordt uitgenoodigd in het ver volg omzichtiger te zijn. Mgr. van Roey, de nieuwe aarstbisschop van Mechelen, heeft zijn plechtige intrede gedaan in de Sint Gudulakerk Mgr. celebreerde het pontificaal tridium ter eere van den Heiligen Peter Canisius van Nijmegen, die onlangs heilig werd verklaard. Daarna ging men over tot de vereèring van de heilige reliquieën. De Senaat hechtte zijn goedkeuring aan de schuldregeling met Letland na een debat, dat slechts anderhalf uur duurde. De gedelegeerden der Riffijnen kwamen gisterenmorgen om negen uur in het Fran sche consulaat aan. De conferentie begon onverwijld. De Riffijnen verlaten de confe rentiezaal en beraadslagen afzonderlijk over élk belangrijk antwoord. Generaal Simon zette den Riffijnen de bizonderheden van de toepassing der vre desvoorwaarden uiteen, waarop Azer Kahn antwoordde dat deze uiteenzetting verschil lende bezwaren inhield, zoo betreffende de verwijdering van Abdel Krim, betreffende de ontwapening van de stammen en de uitwis seling van gevangenen Gisterenmiddag zou de zitting worden hervat. Officieel wordt medegedeeld, dat de drie delegaties gisteren om 4 uur bijeenkwamen. Zij bestudeerden in het bizonder de maatre gelen, geëigend tot het verkrijgen en het handhaven van de veiligheid en van ontzag voor de internationale verdragen, en eer bied voor den sedert 18 April bestaanden wapenstilstand. De volgende zitting zal he denochtend plaats hebben. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland onder voorzitterschap van dr. J. Th. Oudemans. De eerste secretaris dr. Jac. P. Thijsse bracht het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het aantal leden der Vereeniging is nog steeds stijgende en loopt thans tegen de 9000. Aan legaten en giften werd ongeveer 10.000 ontvangen, waaronder verschil lende obligaties van leeningen, door de vereeniging uitgegeven. Woorden van waardeenng worden gewijd aan het werk van wijlen G. Perk, die in 1925 te Oisterwijk is overleden en wiens hulp bij den aankoop der bosschen en venen van veel beteekenis is geweest. De eig - naars van landgoederen Duin- en Kruidb g te Santpoort en Flift Hul te Hattem, alleen aan leden der Vereeniging vrije wan deling toe, door welken maatregel 250 leden konden worden ingeschreven. Als nieuw verworven bezit der Vereeni ging wordt genoemd een terreintje onder Jipsinghuizen in Westerwolde (Gr.), een ware botanische schatkamer met Zevenster (Triëntalis curopaea) en Zweedsche kor noelje (Cornus suecica). De helft der koop som werd door natuurvrienden in de omge ving bijeengebracht. Rhederoord werd uitgebreid door den aan koop van de schilderachtig gelegen boerderij Neerbosch. Bij deze transactie ondervond de Vereeniging de medewerking van het ge meentebestuur van Rheden en de financieele hulp van een der leden, die de koopsom renteloos voorschoot. Het natuurmonument Leuvenumsche Bosch zal binnenkort worden uitgebreid met het landgoed Het Roode Koper, ter grootte van 67 H.A., dank zij de medewerking van den verkooper. Op Texel werd aangekocht de broedplaats nabij Oudeschild, het Molenmieland, terwijl de Vereeniging op dat eiland bovendien nog in eigenom verwierf het Büttikofers Mieland, aquarium, en ook fruit en de beloofde koek. Alles vond hij daar, en zijne eerste ge dachte was: „O, als ik maar niet van die koek behoef te eten!" Bij het venster zat een kleine vrouw met zachte oogen en rooskleurige wangen, en gladgestreken haren. Evenals dit bij haar echtgenoot het geval was. had men ook moeilijk haar leeftijd kunnen bepalen. „Hier is het kind," zei hij, terwijl hij den kleinen Hendrik naar haar geleide, ,.Arm kind." antwoordde ze fluisterend, terwijl ze dc handen vouwde en den knaap medelijdend aanzag. Het ontging den wantrouwend geworden Hendrik niet. dat ze eenigszins verbleekte. „Geef hem nu een stuk koek," zei von der Waid tot ziine vrouw op denzelfden vrien- deliiken toon. Met een zekeren angst zag Hendrik, dat de kleine vrouw een keukenmes met ver guld handvat greep, erover blies, om de stof die er op lag te verwijderen, en toen een dieoe snede in de koek maakte. Toen nam ze het stuk «0161 hare magere vingers en lei het op den rand van eene tafel. „Ziedaar, beste jongen," zei ze vriendelijk. „Ge behoeft mij niet te bedanken," voegde ze er bij. toen Hendrik haar de hand toe stak. „Eet er maar goed van, Gc kunt nog meer krijgen. Hendrik ging in een hoek zitten en at het stuk koek op. Van zijn moeder had hij nooit koek gehadj alleen vruchten, Na eenigen tijd waagde hij het om te zien. En toen ontmoetten zijne «oogen die van de kleine vrouw die met eene zonderlinge uitdrukking-op hem gericht waren. Hij stond op en trad op haar toe. Toen lei ze haar handwerkje neer. stond ook op. en naderde hem ook Blijf maar zitten, beste jongen," zei ze vriendelijk glimlachend, terwijl ze voortging tot aan de deur. „Ik ga even naar Barbóïa en kom dan weer terug," voegde ze er bij. „Barbara is onze keukenmeid. Hendrik bleef alleen en zag alles met ver wondering aan. In het aquarium zag hij kikvorschen, die een onaangenaam geluid deden hooren, en in'een kooi sprong een kanarie, die eentonig oiepte. Toen ging hij naar het venster, en zag nieuwsgierig naar buiten. Recht tegenover zag hij een muur, waar aan een ketting was bevestigd, waaraan een groote lantaarn hing. De straat was slecht geplaveid en smerig. Terwijl hij -bezig was, dat alles te be schouwen, kwam zijn vader binnen, die hem op den schouder klopte en zei: geschonken door de Nederlandsche Vereeni ging tot Bescherming van Vogels. Deze ver eeniging heeft de kosten van aankoop kun nen bestrijden uit bijdragen harer leden ter eering van den afgetreden voorzitter dr. J. Büttikofer. De Vereeniging had nog steeds strijd te voeren voor het behoud der Boorn- bergemer Petten in Friesland en ten slotte werd een overeenkomst getroffen, waardoor althans een belangrijk deel dier Petten be houden kan blijven. Ondanks dc vertoogen der Vereeniging blijven Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bij hun besluit om het Zandpad tus- schen Amsterdam en Weesp tot een primai- ren verbindingsweg met het Gooi te maken. Het verslag vermeldt nog uitvoerig wat in het afgeloopen jaar verder door de vereeni ging is verricht. Met waardeering wordt melding gemaakt van de poging van den heer A. Tulp, lid der Provinciale Staten van Overijsel, om bij ont ginningen enz. vooraf overleg te plegen met de Vereeniging. In het verslag wordt de wensch uitgespro ken, dat men moge komen tot ruimere op vattingen, tot een levendiger besef van de waarde van natuurgenot en van de nood zakelijkheid om het natuurschoon van Nederland in zijn vollen omvang ongerept te houden. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd uit gebreid met de heeren S. baron van Heem stra en mr. S. Jacobs. Hierna werden vertoond de nieuwe vogel films van A. Burdet, welke werden toegelicht door dr. Jac. P. Thijsse. Interpellatie-Heemskerk te wachten. In de Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft de heer Th. Heemskerk, A. R., verlof gevraagd tot den minister-president eenige vragen te mogen richten aangaande de ontslagneming van den heer Van Royen als minister van Oorlog en Marine ad int. en het optreden als zoodanig van den heer Lambooy. Over dit interpellatie-verzoek zal heden, Woensdag, worden beslist. Mrs. Limburg en Kooien beëedigd. Dinsdagmiddag zijn in de vergadering van den Raad van State de nieuw benoemde leden mr. J. Limburg en mr. dr. D. A. P. N. Kooien door den vice-president beëedigd. Mr: van Leeuwen heeft hen daarop in een korte toespraak met hun benoeming geluk- gcwenscht en welkom geheeten in de ver gadering. Mr. Limburg zal waarschijnlijk deel uit maken van de afdeelingen Buitenl. Zaken, Justitie en Arbeid, Handel en Nijverheid, terwijl mr. Kooien zitting zal nemen in de afdeelingen Financiën en Arbeid, Handel en Nijverheid. Naar verluidt, is de opbrengst der belas ting van Amsterdam tegengevallen en wordt er thans ten stadhuize gedacht aan belasting verhooging. Mr. P. J. Troelstra wordt in Bronovo te 's-Hage verpleegd in verband met een blaaslijden. De Nederl. Bond van particuliere chauf feurs, heeft een adres tot den minister van Onderwijs gericht, waarin voorgesteld wordt om aan alle hóófden van scholen de verplich ting op te leggen, om b.v. een half uur per week onderricht te doen geven in het ver- keersvraagstuk, waarbij dan speciaal de aan dacht gevestigd dient te worden op het ge vaar van het spelen op rijwagen, terwijl naast theorie ook practische lessen zouden kunnen worden gegeven. Gevraagd wordt voorts een kleine commissie, die dit voorstel uitwerkt en den minister nadere voorstellen zal doen. Namens den Zuid-Höllandschen Bond van Veehandelaren hebben de heeren M. de Haas, voorzitter, en H. I. Sterner, secreta ris, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Ondergeteekden zijn zoo vrij Uwe Excel lentie in kennis te stellen, dat er wekelijks veel vee uit België naar Nederland vervoerd ivordt. Dit is zeer schadelijk voor veehou ders en veehandelaars Beleefd doch drin gend is ons verzoek, oogenblikkelijk zooveel mogelijk afdoende maatregelen te nemen om den invoer van vee u:t België naar ons land, hetgeen wettelijk verboden is, tegen te gaan, cpdat de veemesterij niet nog meer gedupeerd wordt. De bespreking in den Hoogen Raad van Arbeid. In een Dinsdag onder voorzitterschap van den Minister van A., H. en N. gehouden ver gadering van den Hoogen Raad van Arbeid, werd het prae-advies van Commissie XII over het door Minister Aalberse bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerp van een wet regelende de verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten be handeld. Een meerderheid in den Raad (2115) sprak als haar oordeel uit, dat het wensche- lijk is de mogelijkheid te openen tot een ver bindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten. DONDERDAG 29 APRIL. HILVERSUM 1050 M. 12.00 ?n 7.30 Politieberichten. 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.307.30 Fransche les door den heer Ch, Miche. 7.45 en 10.00 Pers berichten 8.10 Populair concert Het versterkte H. D.-orkest o. 1. van Fr. Lup- gens. Mej. Beatrix Noljora: zang H. Egbert Veen: piano. 8.309.00 Lezing door den heer Fr. Frowein, over: Amateur-photo- graphie en haar cultureele belangen, 10ÏÓ011.00 Heruitzending van de om- roepstations Londen, Berlijn, Parijs. DAVENTRY 1600 M. 10.20 Concert door het radio-kwartet en solisten (contra alt, tenor, cello) 12.201.20 Gramafoon muziek. 2.35 Lezing: Shakespeare's He roines Rosalind 3.20 Lezing: More inti mate glimpses of Brasil 3.35 Trocadero- muziek. 4.35 Kinderuurtje5.20 Dans muziek 6.10 Marktprijzen. 6.20 Tijd sein Big-Ben. Weerber. Nieuws. Lezing: To those who dribe. 6.45 Pianocompo sities van Bach. 7.20 Concert. Versterkt symphonie-orkest en A. Sammons: viool. 8.50 Tijdsein. Wcerbe-. Nieuws. 9.20 Cello-concert door C. Sharpe. 9.50 11.20 Dansmuziek van het Savoye-hotel. PARIJS. „RADIO PARIS" 1750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 4.05 Klassiek uur. 7.20 Espe- rantoles 8.05 Concert KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M, 7.50 Kamermuziek. Werken van Schumann en Mendelssohn. R. Schmidt, piano, H. Mahlke, viool, A. Steiner, cello, E. Leg- brand, declamatie. 9.5011.20 Dans muziek. BRUSSEL, 264 M, 4.20 Kindematinee. 7.20 Concert. Orkest en Mej. Luinett, zang. 7.50 Damespraatje. 8.05 Con cert 8.30 Dansmuziek. MUNSTER, 410 M. 12.35—1.50 Orkest concert. 3.20 Symphonieconcert. Wer ken v. Mozart. 4.20 Lezing van scenes uit „Jenseits" en „Der Sohn". 5.20 en 5.50 Lezingen. 6.307 Lezing: Das Recht auf der Strasze. 7.20 Spaansche les. 7.50 Concert door den luitzanger E. Duis. 8.20 Concert door de zangver. „Arion". 8.50 Voordrachten. 9.20 10.10 „Ein Heiratsantrag", hum. schets iq 1 acte. De leden, die in de minderheid zijn geble ven hebben hun bezwaren daartegen ge opperd. De Raad vereenigde zich met de in het voor-ontwerp uitgewerkte denkbeelden, dat de beslissing omtrent een verbindendverkla ring wordt genomen door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, nadat hij het advies van een daartoe door hem in te stel len commissie heeft ingewonnen. Breedvoerig werd stilgestaan bij de voor waarden, waaraan voldaan moet zijn, alvo rens een verbindendverklaring mogelijk zal zijn. Het advies van den Raad zal eerlang met het prae-advies van Commissie XII worden gepubliceerd. Voor de kinderen uit de venen, In een te Nieuw Amsterdam (Drente) op aanstichting van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap gehouden yergaderng, waarin mede vertegenwoordigd waren de Bond van R.K. Onderwijzers, de Bond van Nederl. Onderwijzers, de Bond van Christelijke On derwijzers in Nederland en Overzeesche Bezittingen en de Bond van Hoofden, is de nood van het arme veenlrind besproken. De vraag of het wenschelijk is een commissie te benoemen voor uitzending van kinderen, werd bevestigend beantwoord. Er zullen circulaires worden gezonden aan he4 personeel van alle scholen in Neder land, waarin zal worden opgewekt, door de kinderen der betrokken scholen gelden te doen inzamelen vor hee arme veenkind. Nog werd besloten, in iedere plaats een uitzendcomrté te stichten. Rekening zal worden gehouden met de bestaande afdee lingen van Hoefijzerverbond. Groene Kruis en Moeder en Kind, welke veteenigingen bestaande uit leden van allerlei gez'ndten. Het Nederl. Onderwijzersgenootschap stelt een onderzoek in naar den intellectueelen achteruitgang van het arme veenlrind in de periode na den oorlog. Dr. Limburg Meyer, gemeente- en school arts te Velsen, heeft in den Zuid-Oosthoek van Drente een onderzoek ingesteld naar den gezondheidstoestand van verschillende schoolkinderen, met het oog op de uCtzen- d'ng van kinderen naar Velsen voor reke ning van die gemeente. SPOEDIGE INDIENING VAN EEN WETSONTWERP. In zijn antwoord op het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer over de Waterstaats- begrooting deelt de minister mede, dat hij, in samenwerikng met zijn ambtgenoot van Financiën, de spoedige indiening van een ontwerp van wet,regelende de wegenbelas ting, hoopt te kunnen bevorderen. DE KWESTIE WORDT NOG OVERWOGEN, In de nota, naar aanleiding van het afdeo- lingsverslag der Eerste Kamer over de be grooting van het P. T. T.-bedrijf, zegt de minister van Waterstaat, dat door hem nog wordt overwogen, of binnen jjorten tijd tot verlaging der binnenlandsche porti zal kun nen worden overgegaan Uit den aard der zaak moet hij ter zake overleg plegen met zijn ambtgenoot van Financiën. Nu kom ik afscheid van je nemen, Her. drik. Alles wat je noodig hebt, zal ik je toezenden.'' „Moet ik hier blijven?" vroeg hij zacht. „Ja," zei Hegemeister. „Vaarwel." Hij kuste zijn kind niet tot afscheid, maar schudde hem de hand, alsof hij èen man was. Von der Waid kwam binnen. Hij zeide, dat hij zijn vrouw tevergeefs gezocht had Misschien was ze wel uitgegaan! „Doe geen moeite," zei Hegemeister glimlachend. „Ik neem het. uw vrouw niet kwalijk, dat ik geen afscheid van haar kan nemen. En nu tot weerziens! Wanneer ik terug zal komen, kan ik nog.niet zeggen. Ik ben een man van plotselinge invallen," Toen maakte hij een korte buiging en vertrok. Hij had sporen aan zijne laarzen. Voor zijn terugtocht had hij een paard voor zich laten zadelen, Von der Waid en Hendrik zagen elkaar aan. Eerstgenoemde scheen niet goed te we ten, wat hij nu zou beginnen. „Dorothea-' riep hij luide. Toen trok hij een soort voorhangsel te rug, waarachter zijne vrouw met rood ge laat cn verwarde haren te voorschijn kwam Hij had dus heel goed geweten, waar zij zich bevond. „Het is dus waar," mompelde ze op dof fen toon. „Gij hebt dat dus besloten." „Ja, Dorothea, ik heb mijzelven eene heerlijke taak opgelegd," riep de kleine magere man opeens uit, vol groote geest drift, „En het was hier altijd zoo gezellig, zoo gemoedelijk in huis," zei Dorothea moede loos. „Ja, al te gemoedelijk!" antwoordde van der Waid, „Het was hier om te sterven van verveling. Wij hadden niets anders te doen dan kanarievogels en konijnen te voederen, koek en taart te bakken, en groenten te telen in onzen tuin. En ik zou in dat alles eengroote opruiming willen houden. En onze gemoederen werden bij dat alles ver hard. Wij vernamen de stem der mensche- lijke ellende niet meer. Komaan, Dorothea, dat alles moet nu anders worden. En begin nu eens met het kind te omhelzen." Verwonderd zag de kleine Hendrik hem aan. „Moeder heeft mij nog nooit omhelsd," zei hij. Er volgden eenige oogenblikken stilte Toen zei Dorothea: „Laat mij tijd. Ik zal mij wel daaraan gewennen. Von der Waid geleidde nu den knaap naar een ander vertrek, waarvan de wan den bijna geheel door boeken waren be- dekt. Groote, dikke folianten en sierlijk inge bonden kleinere boeken wisselden elkaar af Alle stof was zorgvuldig verwijderd. „Weet gij, wat dat alles is, beste jongen?" vroeg von der Waid, terwijl hij met de hand naar die boeken wees. „Neen." „Dat zijn boeken. Ik heb al die boeken gelezen. En als men dat alles gelezen heeft, dan heeft men geen behoefte meer aan het gezelschap der menschen. Begrijpt ge dat?" Hendrik schudde het hoofd. „Dan is het maar het beste, dat wij da delijk beginnen met het ABC. Het is we! jammer. Gaarne had ik het een of andei boek met je doorgelezen. Er is zoovee schoons daarin te vinden. Er is zooveel schoons in de wereld, en ik zal je dat alles toonen. En neem nu dit stuk krijt, en ga dan daar aan de tafel zitten. Wij beginnen met de letters. Waarom doen wij dat? Om dat de letters de wereld regeeren." Dit was de eerste les, die de kleine Hendrik ontving. Deze eerste dag ging voor hem als in een droom voorbij. Tegen den avond beval zijn leermeester hem, zijn hoed op te zetten, en toen ging hij met hem wandelen. Von der Waid droeg een langen, grijzen jas en een wandelstok met gouden knop. Toen beiden door de nauwe straten gin gen, fluisterden de menschen elkaar toe: „Dat is nu de nieuwe leerling van mijn heer von der Waid. Hij moet van gehein» zinnige afkomst zijn." iWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7