S~ a EH6D—- gyfi i LUWS f 1 "ty De stoute streken van Boefie en Foefie, de rattenbengels. De Maasbrugkwestie te Maastricht. De Radio-staatscommissie. Arbeidswet en winkelpersoneel. LUCHTVERKEER. De Norgenog tot 3 Mei te Leningrad. De opsporing van kapitein Estavez en zijn mecanicien. EERSTE KAMER. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De wisseling aan oorlog. Indische begrooting. UIT ONZE OOST. De fideele gevangenis. Natuurverschijnsel. Gevaarlijk spel. Brandstichting. Hevig onweder in de Streek. Doodelijk ongeval aan boord van een schip. De bliksem ingeslagen. Paspoort-vervalsching. Een onveilige streek. Oplichting. Over de grens gezet. Roeken schieten. Brand in een modemagazijn. Gevaarlijk Groningen. MARKTNIEUWS. Ontaarde ouders. KERK EN SCHOOL. Benoeming in het Aartsbisdom. ragen van den heer Moller aan den Minister van Waterstaat. Door het Tweede Kamerlid Moller zijn aan den Minister var. Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het der Regeering bekend, dat er plannen bestaan om de monumentale 13de eeuwsche Maasbrug te .Maastricht te vervan gen door een nieuwe ijzeren brug, die zoo onvoldoende doorvaarthoogte zal hebben, dat bij hoogere waterstanden ledige schepen van grooter type met waterballast moeten varen? 2. Kan var. de Regeering worden ver wacht, dat zij het mogelijke zal doen tot be houd van de beroemde monumentale brug, wat volgens inzicht van vele deskundige heel goed mogelijk is met behartiging van alle practische belangen en dat dus de Regeering zal trachten de oplossing te vinden in ver bouwing van de oude brug, zoodat dit zeld zame Romaansche kunstwerk behouden blijft en tevens voldoet aan de hoogste eischen, door de scheepvaart te stellen. 3. Zal de Regeering er voor waken, dat aan de brug niets geschiedt wat onherstel baar zou kunnen zijn, vóórdat de beslissing Is gevallen in zake het NederlandschBel gisch verdrag omtrent de kanalen, dat deze aangeleenheid mede beïnvloeden kan? Naar de ,.Res. Bode" verneemt, is de Radio-Staatscommissie ook in haar voortge zette vergadering van gisteren niet gereed gekomen met de vaststelling van het eind rapport. Er zijn weer bezwaren gerezen tegen de regeling der zendavonden. welke bezwaren ter behandeling zijn opgedragen aan eer sub-commissie, die tevens de kwestie der programma's nader onder de oogen zal heb ben te zien. Ook de kosten zullen een nader punt van overweging uitmaken. Daar de sub-commissie, geruimen tijd voot haar arbeid noodig heeft zal de volgende vergadering der Staatscommissie eerst in Juni e.k. plaats hebben. De minister hoopt op spoedige inwerkingtreding. In de nota ter beantwoording van het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, over de begrooting van Arbeid, Handel en Nijver heid. zegt minister Slotemaker de Bruine, dat hij inwerkingtreding der bepalingen van de Arbeidswet zoowel voor kantoor- als voor winkelpersoneel noodig acht. Hij hoopt, da' de mogelijkheid za! blijken, om voor winkelpersoneel biertoe spoedig over te gaan Reeds nu eveneens voor kantoorpersoneel daartoe te besluiten, zou bij echter niet voor zij'n rekening willen nemen, reeds om dat de gedifferentieerdheid van het terrein, in verband met de beperktheid van de aan wezige controfekrachtcn, de vraag moet doen stellen of een regeling op dit oogen- blik wel voldoende tot haar recht zou kun nen ljotnen. Omtrent de invoering der werk- tij'dsbepalingeo voor het verplegend perso neel meent de minister zijn oordeel te moeten voorbehouden totdat hij zich een meening zal hebben gevormd betreffende de vraag, of die invoering bepaalde groepen van verplegings-inrichtingen ten opzichte van andere groepen niet te zeer in het na deel zou brengen. Titino heeft een bontjasje cadeau gekregen. Te Catsjina heerscht de meening, dat het noodig zal zijn de vlucht van de „Norge" naar Spitsbergen op nieuw uit te stellen en wel tot 1, 2 of 3 Mei, vooral omdat de Rus sische meteorologische stations melden, dat cr in de komende dagen kans bestaat op cyclonen in de omstreken van Leningrad en in het gebied van de Ladoga en Onega- meeren tot aan de Witte Zee. De meteoro logen verklaren, dat deze cyclonen veroor zaakt worden door den snellen dooi van dc sneeuw langs de Newa en elders. De „Norge" schijnt thans geheel gereed te zijn en de luchtvaarders wachten op bericht van Spitsbergen, dat ook daar alles in orde is. Monsters gas uil de „Norge" zijn te Leningrad onderzocht en worden als bevre digend beschouwd. De terrier van comman dant Nobiie heeft een Russisch bontjasje cadeau gekregen voor de Poolreis. Titino zal zijn meester n.l. op de gehcele reis naar Alaska vergezellen. Een telegram van Kocmg Alions aan Koning George. In een speciale dagorder, door het lucht vaartministerie uitgegeven, wordt meege deeld, dat koning Alfons aan koning George een telegram heeft gezonden, waarin hij namens het Spaansche volk, het Spaansche leger en zichzelf oprechten en diepen dank be'.uigt voor de kranige en met succes be kroonde operatics om in de woestijn kapi tein Estavez en zijn mecanicien op te sporen, en verzoekt, dezen dank over te brengen aan de Kon. luchtstrijdkrachten. Koning George heelt hierop een telegram van dankbetuiging gezonden In de Dinsdag gehouden zitting der Eerste Kamer zijn Hoofdstuk I, II en MI a der Staalsbegrooting 1926, (Huis der Koningin. Hooge college van Staat en nationale schuldl, zonder-hoofdelijke stemming aange- Vergadering van Dinsdag 27 April NAM. 1 UUR. De heer Heemskerk (A.R.j vraagt verlof to; den voorzitte: van 'er Raad eter li nisters vragen te mogen richten betreffen de hel aftreden van den heer van Royen als minister van Oo'l' Marine ad interim en het opnieuw optre den var den heer Lambooy als minister. Bij de afdeeling Onderwijs voert de heer Van Zadelhoff (S.D.A P.) het woord en dring! aan op betere behandeling van de cnderwijsbclangen in Indië. Het percentage der inlandsche kinderen, dat geen onder wijs geniet, is zeer groot. Spr. betoogt, dat het schoolgaan niet afhankelijk mag zijn van het al of niet kunnen betalen var schoolgeld.. Er is in Indië een groot fekort aan mannelijke leerkrachten. Ir. de verhou ding tusschen mannelijke en vrouwelijke onderwijzers kar. verandering gebracht wor den door verhooging van het salarispeil. De onderwijzerssalarissen moeten in overeen stemming gebracht worden met het Bezol digingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren. Een verandering in de rechtspositie van de onderwijzers is eveneens noodig. Thans wordt de persoonlijke vrijheid van de on- derwijzers belemmerd en hun burgerrecht j aangetast door de regeeringscirculaire van j 27 Sept. 1919, de z.g. „muilkorfcirculaire". I Spr. dringt aan op intrekking van deze j circulaire die zich vnl. richt tegen het op- treden der onderwijzers buiten de school. Spr. dringt er op aan, dat. dc onderwij- i zers in Indië behandeld zullen worden als i de andere binnenlandsche ambtenaren cd j niet op dc wijze van koelies, i De heer Scheurer (A.R.j behandelt de kwestie van de volksgezondheid in Indië en spreekt er zijn vreugde over uit, dat de oprichting van een medische Hoogeschool in Indië aanstaande schijnt. Hij bepleit de aanstelling van hulpartsen met een eenvou- dige opleiding aan inrichtingen, door de Regeering in het leven te roeper). Het is vooralsnog niet mogelijk Indië te helpen aan de noodige medische hulp door volledig be voegde artsen. De heer Van Boetselaer van Dubbeldam (C.H.) is verheugd, dat de bezuiniging op onderwijs een einde neemt en tot uitbrei ding zal worden overgegaan. Spr. dringt aan vooral op uitbreiding der volksschool. Hij verzet er zich tegen, dat de bijzondere scholen worden geperst in het keurslijf van het openbaar onderwijs. Aan het particulier initiatief moet ruime kans worden gegeven, om mede vast te stellen, hoe de bijz. school zich het best bij de volksschool kan aanpassen. De heer Joekes (Y D.) vraagt de aandacht van den minister voor de z.g. schakelscho- len. die de overgang van inlandsche scho len naar het voortgezet onderwijs mogelijk maken. Inzake volksgezondheid sluit spr. zich aan bij de onmerking Vrijdag j.l door mevr. de Vries-Bruins ge maakt. In dit verband wijst hij op de be kende publicaties van den heer Tillima en bepleit vooral dc aanstelling van hygiënis ten. Spr. dringt op krachtige bestrijding aan van de volksziekten in het bijzonder de lepra, waaraan 1 pCl. der Indische be volking lijdende is. De heer L. de Visser (C.P.l klaagt over den achteruitgang van het onderwijs, waar van de vitale belangen zijn geschaad door de bezuiaigingspolitiek. De noodzaak van bezuiniging was maar camouflage; slechts het kapitalisme werd er door gediend. De heer G. L. Vleeming gaf 'n gedocumenteer de brochure over den gunstiger stand der financiën, hetgeen ook blijkt uit de hooge dividenten. die uit Indië naar Nederland stroomden. Spr. besluit met het indienen van een motie, waarin wordt aangedrongen op uit breiding van alle onderwijs in Indië. De minister van Koloniën dr. Konings bergen merkt ten opzichte der zorg voor de volksgezondheid op, dat men Indië niet moet vergelijken met Westersche landen. Daarbij bestaat er bij de inlanders weerzin tegen de behandeling door 'n Westerschen arts. Het aantal geneeskundigen in staats dienst zal worden uitgebreid, maar de za ken moeten in onderlingen samenhang wor den afgehandeld. Ook voor het preventief optreden is veel zorg noodig. Spr. zal ver schillende der gegeven wenken overwegen. De Minister behandelt nader de wiizc, waarop verschillende ziekten worden be streden. De inlandsche artsenschool ..te Soerabaja zal niet verdwijnen. Voor de op leiding van goed verplegend onderwijs voelt spr. meer, dan voor die van hulpartsen. Wat het volksonderwijs betreft, dat ligt hem zeer na aan het hart en hij zal voor de belangen er van blijvend waken. 70 pet der kinderen op Java wonen in hei ressort der scholen, doch 47 pet. is vrijwillig analphabeet. Nu verandering te brengen in de salarissen van den Indischen onderwijzer acht de Minister niet nopdig, het zou trou wens ook geheel de salarisschaal der amb tenaren verbreken. De positie van den In dischen onderwijzer is beter dan die vait zijn collega hier. Dc bestreden circulaire over de politieke uitingen der onderwijzers, wil spr. niet intrekken. De Minister zal verschillende punten Ier kennis brengen van de Indische Regeering. Den heer de Visser merkt hij op, dal ver schillende zijner cijfers reeds verouderd zijn. De heer VAN ZADELHOFF, S. D„ repli ceert. De heer BULTEN, R. K„ repliceert, evenals mevr DE VRIES-BRUINS, S. D„ dc heer L. DE VISSER, C. P., de heet SCHREURER, A R., en de heer VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM, C. H. De Minister van Koloniën, de beer KO NINGSBERGER repliceert. De motie-Dc Visser komt spr. overbodig voor. De motie-De Visser werdt verworpen met 58 tegen 14 stemmen. Alleen de S. D. A. K, en de heer De Visser voor. Bij de afdeeling Landbouw, Nijverheid en ilandel merkt de heer CRAMER, S. D. A. P., op, dat hij dc beteekenis van het bui- tenlandsck kapitaal niet overschat. Hij waarschuwt echter ook tegen onderschat ting. De inlandsche kapitaalvorming acht spr. van meer belang. In dit verband be toogt hij de noodzakelijkheid van bevor dering van den inlandschen landbouw. Hi; wijst er op. dat de Indische landbouw op hoog peil staat en van eminent belang is. Bezuiniging daarop is zeer te betreuren. Spr. bepleit verbetering van derf afzei van Indische landbouwproducten en aan stelling van landbouw-consuienten. Hij be strijdt de opvatting als zou het kweeker. voor den uitvoer gevaar opleveren voor de voedselvoorziening. Als men inlanders op die gronden de rubbercultuur zou willen beletten zou men ook de uitbreiding van de rietcultuur moeten beletten. De misstanden bij den opkoop van in landsche rubber worden door den lieei Cramer voorts besproken. De in Singapore gevestigde Ckineesche opkoopers plukken de vruchten in plaats van de inlanders In dit verband beveelt spr. de plannen tot vorming van inkoopsyndicaten en tot stich ting van fabrieken op Sumatra in dc nauw keurige aandacht der regeering aan. Kan men hie- den weg der coöperatie niet in slaan? Hoe komt het, vraagt spr. dat het de partement van landbouw, nijverheid en handel dc inlandsche rietcultuur bevordert, doch dat deze door het departement van binnesiandsch bestuur wordt belemmerd? De heer LOVINK. C. H„ vroeg inlich tingen naar de bezwaren tegen dc winst- aandeelkassen Bestaan er gedrukte stuk ken over deze quaestie? Minister KONINGSBERGER merkt op, dat men ter zake van het vraagstuk der voedings- en handelsgewassen steeds naar omstandigheden zal moeten handelen Deze quaestie hceit de volle aandacht der Re- geering. De bezwaren tegen het opkoopen van rubber kent spr en het vraagstuk van de oprichting eener landssuikerfabriek zal de Minister nog nader bestudeeren; ver schillende moeilijkheden doen zich daarbij voor. Den heer Lovink antwoordt spr., dat men nu eenmaal liever een rijksdaalder vrij willig offert dan eer. gulden verplicht; de quaestie is nog in overweging. De heer LOVINK, C. H.. is bereid deze overweging af te wachten en behoudt zich voor dit vraagstuk over eenige maanden nog eens aan de orde te stellen. Bij afdeeling VII (Burgerlijke Openbare Werken) brengt de heer CRAMER, S. D., o.a. de dag- en nachtregeling ter sprake.^ nu wij de ergste depressie voor bij zijn, bij bevloeiingswerken niet meer de rentabili teit op den voorgrond behoeft te staan. Bij afdeeling VIII (Gouvernemenlsbedrij- ven) bespreekt dc heer CRAMER, S D., de bezwaren, in een brochure van ir. Op- tenoort, tegen de Ned. Ind. Aardolie-Mij. geopperd. Kan daarnaar niet een onderzoek worden ingesteld? Voorts vraagt spr. uit voerige inlichtingen over de quaestie met bet hoogovenbedrijf in Z. 0. Borneo, waar van niets schijnt ie komen. Wil de Regee ring geen beslissingen in zake spoorweg aanleg in de buitengewesten nemen alvo rens den Volksraad daarin is gekend? Minister KONINGSBERGER ontkent, dal er tegenwerking zou zijn van het Djambi- bedrijf. Er is juist bijzondere vooruitgang en de critiek van ir. Optenoort is volkomen ongegrond. Het hoogovenbedrijf is inder daad geheel in het zand geloopen; spr. zal de Kamer hierover nader iniidfcten Aan het laatste verzoek van ir. Cramer zal wor den voldaan. Bij afdeeling X (Marine) komt de hce» CRAMER. S. D., er tegen op, dat inen in cidenteel wijziging zou brengen in du kes- tenverdeeling voor de vliegtuigen. Minister KONINGSBERGER meent, da; waar deze vliegtuigen uitsluitend voor Jndië dienen, de kosten ook op de Indische be groeting moeten worden gebracht. Het hoofdstuk uitgaven in Ned. Indië wordt goedgekeurd. Bij het Hoofdstuk Uitgaven in Nederland spreekt de heer JOEKES, V. D., over de militaire pensioenen, waarbij hij opmerkt, dat het leger in Indië diensten verricht, welke men in ruimen zin politiediensten kan noemen. Met name komt spr. op voor de oude militaire landsdienaren, gepension- neerd van vóór 1920. In Indië heeft men zich herhaaldelijk uitgesproken voor gelijk stelling van deze categorie met dc na 1920 gepensionneerden. Spr. dient ten slotte een motie in, waarin een betere regeling Voor de miilitaire gepensionneerden van ten minste 60 jaar. De heer SCHEURER (A.-R.) wil. dat de Minister zich in verbinding zal steiien me; Indië, teneinde daar een nieuwe regeling voor deze pensioenen te laten ontwerpen. Dc heer DROOGLEVER FORTUYN (V. B.) merkt op. dat deze motie eenigszins de ruimere motie-Dresselhuys voor den oud-gepensionneerden doorkruist. Met dei: voorsteller is spr het echter eens, da; thans een beslissing moet worden genomen voor deze categorie en voorlöopig is hij ge neigd met deze motie 'mee te gaan. De heer CRAMER (S.-D.l, namens den heer K. ter Laan sprekend, bepleit ook dringend verbetering voor deze menschcn Minister KONINGSBERGER is tot de conclusie gekomen, dat het eerste woord ten deze van Indië moet uitgaan. Daarna zal de Minister zich, zoo eenigszins mo gelijk, met een in te dienen voorstel ver eenigen. De heer JOEKES (V. D.): De Volksraad heeft zich meermalen uitgesproken. Minister KONINGSBERGER bedoelde het eerste woord, in wat hij hoopt dat de laatste phase in deze zal zijn. Dr. SCHREUDER (A. R.) adviseert den voorsteller de motie in te trekken. De heer JOEKES (V, D.) kan hieraan niet voldoen. Over de motie wordt Woensdagmiddag tc 1 uur gestemd. Bij onderafd. 1004 dient de heer CRA MER (S. D.) een amendement in, om de helft van den post voor de vliegtuigen 1.365.000) af te nemen en naar de Ned. bee'rooting over te brengen. Minister KONINGSBERGER zou dit ten zeerste betreuren. De Nederl. begrooting is trouwens reeds vastgesteld Spr ont raadt het amendement met kracht. Woensdagmiddag rvordt over het amen dement en het wetsontwerp gestemd. Bij Hoofdstuk I (Middelen in Ned.-Indië) bestrijdt de heer CRAMER (S.-ü.) de dub bele belastipg, welke de inlandsche rub berplanter thans betaalt. Minister KONINGSBERGER zal hieraan zijn bijzondere aandacht wijden. Mr. KNOTTENBELT (V. B.) komt op te gen de dubbele belasting van buitenlandsche scheepvaart-ondernemingen. Het antwoord van den minister ten deze in diens M. v. A. is niet bevredigend. Spr. vraagt den mi nister onverwijld te handelen: de kwestie is rijp voor beslissing. Voorts uit spr. grieven tegen de wijze waarop in Indië de aanslag wordt vastgestejd; in Engeland heeft dit veel ergernis gewekt. Ook hier is onverwijld ingrijpen zeer gewenscht. Minister KONINGSBERGER kan niet een dadelijke toezegging doen. Wel zal hij on verwijld aandacht aan beide kwesties schenken. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt te 7 uur gesloten. Gezang, gestaak en sabotage. Het was nacht en donker als gewoonlijk. De sterren, enzoovoorts, vertelt het A.I.D. In Tjipinang heerschte de gebruikelijke stilte. Somber stond dc gevangenis den omtrek te beheerschen en de gevangenen werden verondersteld te slapen. Maar schijn bedriegt, want plotseling weerklonk over de muren heen.... de Marseillaise. Eenigszins Idonesisch van klank, min of meer vermengd met pan- toem-motieven. Niettemin: de Marseillaise Al luider klonk bet lied, al 'luider zongen de gevangenen hei bed der overwinning. „Ajo kinderen van het vaderland, de dag der overwinning is gekomen." Er volgde meer. Voorzoover de stemmen er toe bij machte waren, werd na dc Mar seillaise ook nog de „Internationale" ge zongen. En de geheele gevangenis was weldra in rep en roer. De gevangenen, die niet zongen, doch ondanks hun geplaagd geweten in slaap waren gevallen, werden er wakker van. Het onderzoek wees uit, dat men hier te doer, bad met de ongeveer dertig poli tieke gevangenen, die zich blijkbaar had den aaneengesloten, om eens eenige liede ren ten beste te geven. Er kwam echter nog meer. Eenige dagen later werd bij den directeur een request in drievoud ingediend. Eén exemplaar voor het hoofd van het gevangeniswezen, één exemplaar voor de regeering. Daarin stonden eenige eischen vermeld. Onder meer wenschten de Inlandsche po litieke gevangenen, wat het voedsel betrof aan Europeanen te worden gelijkgesteld. Zij wenschten betere ligging, betere voe ding, betere behandeling, enz. De directeur gaf de verzoekschriften door, het hoofd van het gevangeniswezen liet het voedsel door den dokter nog eens extra keuren en bekeek het verzoek aan dachtig, Toen werd bet geweigerd. Aan den politieken gevangenen werd be kend gemaakt, dat hun eischen niet zou den worden ingewilligd. Dan staken wij! riepen de heeren uit. Aangezien de dokter aan het hoofd van het gevangeniswezen verklaarde, dat het voedsel goed te eten was en er geen aan leiding was om de eerste zeven dagen te vreezen voor ecu hongerdood, liet men de heeren kalm" staken. Zij aten niets op den eersten dag en niets op den tweeden dag. Toen werd geprobeerd een paar lieden af zonderlijk te zetten. En ziet, deze afzon derlijke politiekelingen aten met smaak van de rijst, die zoo slecht heette te zijn. Zij verklaarden geïntimideerd te zijn door de anderen en verzochten apart te mogen blijven, omdat zij anders niet dorsten te eten. ffoe meer er afzonderlijk werden ge zet, hoe meer zij begonnen te eten, doch het stelletje, dat nog bijeen was, riep tel kens, wanneer een der cipiers of de di recteur naar het eten kwam zien; baoe. baoe! (het stinkt! het stinkt!) Nadat men allen drie dagen had later baoe-baoe'en, was de staking ten einde. Er was intusschen nog meer. Op alle mogelijke manieren werd getracht, verzet te plegen. Door het niet opvolgen van bc-j velen, door rumoerigheid en door allerhan de andere methoden. Zoo had men in den beginne aan deze poiitiekchngen o'pgedra- gen om boeken te, binden. De boeken wer den voorzien van pornografische teekenin- gen en zagen er smerig uit. Daarom moest men deze lieden opdragen om touw te pluizen, bij wijze van straf. Enkelen moes ten zelfs in de boeien worden gesloten of in afzonderlijke cellen worden gezet. Het bleek een ware revolutie. Een der heeren verzocht om.... de gevangenen tc mogen toespreken, teneinde hem wat op te beu ren. Dit verzoek is natuurlijk geweigerd. En wie vormen deze fraaie collectie ge detineerden? Het zijn schuldigen aan ver zet en opruiing, aan spreek- en peVsde- licten, die er ook voor weten tc zorgen, dat er in de Inlandsche pers misleidende fantasieën over de gevangenistoeslanden te Tjipinang verschijnen. Dinsdagmiddag om, ruim 12 uur is te Leiden een eigenaardig natuurverschijnsel waargenomen. Aan den donkeren hemel vertoonde zich een groote, ronde, zwarte vlek. Langzamerhand trok het middenge deelte weg waardoor een zwarle cirkelom trek overbleef. Deze nam vervolgens een ovalen vorm aan waarbij bet zwart in rood overging. Daarna verdween het natuurver schijnsel. Talrijke personen sloegen bet schouwspel dat ongeveer 10 minuien duur de, gade. Te Losser (O.) speelden Maandag eenige jongens met een geladen geweer. Het ging af en de kogel drong een hunner in bet hoofd. Zijn toestand is ernstig. Zondag brandde de boerderij van den heer H. de Kruif aan den Arnhemschen straatweg te Woudenberg tot aan den grona toe af; alleen een nieuw aangebouwd bak huis bleef behouden. Men denkt aan brand stichting door een zwerver die 's nachts in een hooiberg heeft geslapen. Het onder zoek naar den dader is in handen van de maréchaussee. (U. D.i In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft gedurende een hevig onweder een zware hagelbui groote schade aaugricht aan dc Vruchtboomen en de te veld staan de gewiassen in de Streek. Maandagmorgen is op het. stoomschip „Indian Transport," liggende in dc Maasha ven te Rotterdam? een doodelijk ongeval gebeurd. De 28-jarige havenarbeider P. D. uit de Meerdervoorstraat kreeg bij het ver richten van eenige werkzaamheden een baai op het lichaam, welke uit een strop schoot. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Cóolsingeï vervoerd. y Men meldt, uit Apeldoorn; Tijdens het onweder, dat Zondagmiddag boven Beekbergen woedde, werd dc woning van den heer Bouw aan den Engelanderweg door den bliksem getroffen. Een jongen van 14 jaar, die mei zijn zusje van 10 maanden op den arm in de deuropening stond, werd bewusteloos geslagen. Hij kwam echtci spoedig bij, doch had een brandwonde aan iet been bekomen. Het hemelvuur verliet de woning aan de achterzijde en sloeg van daar op het huis van den heer J. Kiopman, in geen der beide woningen was brand ont staan. Te Venlo werd door de Rijksambtenaren aangehouden en aan de politie overgele- erd de koopman H. G. uit Diisseldorl, als verdacht van vcrvalsching van zijn pas poort. In de cmgeving van Boxmeer, vooral on der St. Anthonis, werden reeds geruimen tijd verschillende inbraken gepleegd zonder dat men dc daders wist te betrappen. Thans heeft men bij een der verdachten huiszoeking gedaan en verschillende voor werpen, afkomstig van een op vastenavond gepleegde inbraak bij H. S., gevonden. Twee verdachten zijn mt gearresieerd en gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. De marechaussée -te Hallum (Fr.) heeft gearresteerd een zekeren G. H., aldaar, die ervan verdacht wordt valschelijk loten van de Hollandsche Grondcredietbank te heb ben uitgegeven. Verdachte is direct ont slagen. De Hollandsche'Grondcredietbank gaat in deze geheel vrij uit. Te Roermond werden Maandag, door de politie verschillende vreemdelingen (Duit- schers en Oostenrijkers) .die daar zonder de vereischte papieren rondzwieren, over de grens gezet In de hooge boomen van de Worp te Deventer hadden dit voorjaar weer een aan tal roeken hun nestplaats gekozen erf onge stoord had men de vogels hun woning la ten bouwen. Menig paar had al gebroed' en was 's morgens vroeg tot 't avonds laat druk in de weer met het aandragen Van voedsel voor hun jongen. Dit bestaat in hoofdzaak uil enielten. larven, regenwormen, slakkeneieren enz., zoodat de roek een voor den landbouw hoogst nuttige vogel is, die dan ook door de wet wordt beschermd er: niet geschoten mag worden, tenzij deze vo gels in zoo grooten getale voorkomen, dal ze overlast aandoen. Dit nu was op de Worp geenszins het ge val en toch werd daar dezer dagen over de geheele roekenkolonie het doodvonnis uit gesproken. En ook de geringe hinder, dien de wandelaar er bij het passeeren er mis schien weieens ondervond wettigde aller minst de verwoesting, zooals een jachtop ziener daar onder de roeken, oud en iong. heeft aangericht. Men kan zich haast niet voorstellen, hoe iemand zoo hardvochtig kan zijn. dal hij op vogels, die broeden of jonge hebben, kan schieten. Het zijn toch ook ou ders, die hun kinderen met zorg en lief cl grootbrengen. Meende men de roeken op de Worp niet te kunnen dulden erf wilde men ze daarom uitroeien, dan had men de dieren kunner verjagen of doodschieten direct hij den aan vang van het nestelen. In en na den broed tijd is dit zeer af te keuren. De vogels zulk leed aandoen, is onnoodig en wreed. Intusschen verneemt „de Tijd", dat de afd. Deventer der Ned. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren door haar inspecteur een onderzoek laat instellen om eventueel een vervolging uit te lokken. ALLES VERNIELD. In den nacht van Maandag op Dinsdag ongeveer vier uur brak brand uit in het mode magazijn bvan de Gebr. Van Wilderen te Amersfoort, waar juist uitverkoop was. Het vuur greep vlug" om zich heen. De brand weer die spoedig ter plaatse was, wist na een paar uur het vuur meester te worden. De be woner wist zich te redden, door aan de achter zijde uit het raam te springen. Verzekering dekt de schade. De winkel voorraad is geheel vernield. In Groningen wordt een centrale rio- leering aangelegd mitsdien is de Vischmarkt herschapen" in een reeks van modderpoelen De oudste iongen trachtte Dinsdag aan den raad, hem door zijn moeder gegeven, uitvoering te geven. Hij heeft een poging gedaan eenig huisraad te gelde te maken. Dit trok evenwel de aandacht van de buren, die de politie waarschuwden. Deze heelt toen ingegrepen De kinderen zullen ver moedelijk naar het stadsbestedelingenhuis gebracht worden. Inmiddels zal de politie trachten de ouders op te sporen. ROTTERDAM, Dinsdag 27 April. Eieren. (Rott. Cons-veiling). Aanvoer 180.000 stuks. Prijzen kippen- 5 a 6.25 id. kleine 4.50 a 5. Eenden- 5 a 5.75. Ganzen-12 a 15. Kal koenen- 8 a Z10. (Rott. veiling) Aanvoer 210.000 stuks. Kip pen- 4.50 a 6.35. Eenden- 4.75 a 5.65. Vee. Ter markt waren aangevoerd 302 paar den, 10 veulens. 1905 magere runderen, 194 vette runderen, 375 vette en graskalveren, 2161 nuchtere kalveren, 100 schapen of lam meren, 14 varkens, 288 biggen. De prijzen waren als volgt koeien lequal. 115—117V2c. 2e qual. 10595 c., 3e qual. 8575 c., ossen le qual. 8070 c., stieren le qual. 95100 c., 2e qual. 8575 c., 3e qual. 65 c. per kg., vette kalveren le qual. 515170 c., 2e qual. 135 115 c., 3e qual. 10585 c., melkkoeien 200 380, kalfkoeien 215390, stieren 175 375, pinken 150170, graskalveren vaarzen 160190, werkpaarden 100300 slachtpaarden 90150, hitten 95165, nuchtere kalveren 1117, fokkalveren 19 30, bigden 1526, overloopers 27 46. Vet vee en vette kalveren in alle qualitei- ten slechts zeer matig verhandeld 2e en 3e soorten moeilijk te verhandelen. Melk- en kalfkoeien bij redelijken aanvoer matig ver handeld. Nuchtere kalveren met redelijken handel in de goede soorten prijshoudend. Biggen en overloopers met williger handel. Paarden redelijk verhandeld. BARNEVELD, 27 April. Paarden. Ter paardenmarkt waren heden aangevoerd 298 stuks. Weeldepaarden golden 400500, werkpaarden 250400, jonge paarden 150300, veulens 90130 en hitten 75 225. Handel flauw. GRONINGEN, 27 April. Eieren. In den groothandel 4.254.87% p. 100 st. in den kleinhandel 1.20 p. 20 st. HOQGEVEEN, 27 April. Eieren. Aanvoer 471.000 stuks van 5-5.75. Handel kalm. ROOSENDAAL, 27 April. Botermijn. Aan voer 48.750 kg. Prijzen hoogste 1.90, mid den- f 1.86, laagste 1.74. VEENENDAAL, 27 April. (Weekmarkt) Eieren 55.80 per 100. Aanvoer 240.000 stuks. Handel trager. Biggen 1(548 per stuk. Aanvoer 375. Handel trager. AMSTERDAM, 27 April. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Aarbeien en'doorsneden mét k7gr7en'7éT7e7ver- f 1.20—1.50, spercieboonen 0-85—0 90 per schillende diepte en breedte. p?nd" Asperges dik wit 0.65-0.80 dik De dag, waarin het verhaal speelt, dat het b auw 0.48-0.56, dun wit 0.32-0.40, dun „N. v. h! N." mededeelt, was een der natste blauw 0.24—0.88 per bos. Sla I 4.80— van deze maand. Een dame wandelde over het marktplein. Toerl ontging aan haar opmerkzaamheid een plas. Een doodgewone plas zou de opper vlakkige toeschouwer gezegd hebben. Een plas, waarin je hoogstens een'paar natte schoe nen en als de voetbedekkingen niet al te degelijk zijn een paar natte voeten zou kunnen ophalen. Doch deze plas was een verraderlijke. Haar onschuldig aanschijn verborg een diepte van circa een meter en zoo stond mevrouw plot seling tot haar middel in het water. Met veel moeite werd zij weer op het droge gehaald, waarna zij naar huis af „droop". Ouders past op uw kinderen. Te Venlo werd door een onbekend indi vidu een 4 'A jarig jongetje mee getroond naar een eenzame plaats Daar sloeg hij het ventje meermalen met een stok, terwijl ver moed wordt, dat het onmensch zich aan het kind vergrepen heeft. Het jongetje kon geen duidelijke verklaring geven hieromtrent. De politie bemoeit zich natuurlijk met het geval. DRIE KINDEREN ONBESCHERMD ACHTERGELATEN. Drie kinderen, die door hun ouders war-en verlaten zijn Dinsdag door de politie in be scherming genomen. Het gezir waarin deze drie kinderen thuis behooren, woonde in de Vechtstraat no.' 37 te Amsterdam. De vrouw heeft voor een drietal weken haar man, een zekere S., verlaten. Deze heeft toen bij de politie haar opsporing gevraagd en de vo rige weck is zij in de woning teruggekeerd. Een paar dagen daarna is de man vertrok ken, zonder adres achter te laten. Zondag avond j.l. is ook de vrouw heengegaan. Maandag keerde- zij nog -even in haar wo ning terug en deelde aan haar 3 kinderen, een jongen van elf en een van acht jaar en een meisje van vier jaar mede, dat zij mo- - gelijk nog terugkwam, maar dat de kinderen anders datgene wat nog van den inboedel aanwezig was, maar moésten verkoopen en daarna naar hun grootmoeder, die te Maastricht woont, vertrekken. per 7.40, id. II 2.80—4.20 per 100 krop. Spi nazie 58, postelein 2638 per 100 kg. Bloemkool extra 4046, id. I 2535, id. 11/ 1522 per 100 stuks. Rabarber 12 26 per 100 bos, Hollandsch wit lof 3846 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley 1420, Keizerin 813, Sunburst/710, Columbia 713, Ouhelia 812, Cordes/914per 100stuks. Seringen 2032, Violieren 1015 per 100 tak. Lathyrus 22.60, Anemonen fulgens 0.801, Anemonen Caen 1.502.50, Am. Anjers 815, Tulpen 24.20, Callas 17 25 per 100 stuks. Snijgroen 36.50 per 100 rank. Potplanten. Azalea's groot 2.203.90, id. II 0.90—1.50, Hortensia's 1.40—2.50, id. II 0.50.1.30, Cineraria's 0.250.46, Falseolaria's 0.250.38. Primula's 0.28-r 0.40, Coleus 0.260.35, Genista's 0.50 0.90, Zonalen Cranpels 0.220.25, Zonalen Rubin 0.210.24, Kentia's 2.504, Zona len Jean Mallare 0.220.24, Aurancaria's 1.502 (groot), id. klein f 0.550.80. alles per stuk. AMSTERDAM, 27 April. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 4.404.80, Blauwe 4.204.60, Eigenheimers 2.502.70, Bravo's 3.25 3.50, Roode Star 2.492.60, Roodbonten- star 3.303.50, Bravo's 3.153.30, rood bonten dj 3.203.50. Noord-Hollandsche Blauwe 2.492.60. Zeeuwsche Eigenhei mer poters 1.251.40, blauwe poters 1.25 1.40, bonte poters 1.251.40. Anna Pauwlowna Zandaajdappelen 4.50. Drent- sche Eigenheimefs 1;301.40 per hl. Winter Malta-aardappelen 89, Zomer idem 1617 per 100 kg. ELST (Bet.) 26 April. Fruitveiling V.V O.B. Aardbeien f 4.505.40 en 5.305.70", Peperappels 22, Keukmans 9%11, Spaan sche rabauwen 1ste soort 1516, 2de soort 9 ct. per kg. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot pastoor te Kilder, der Weleerw. heer J. B. Niirolder. 181. Op het achterbalcon stond Gerrit het Boschkoopsche Dagblad te lezen. Daar stond een groot stuk in over twee on deugende rattenbengels, die een heelen pot beslag van poffertjes bedorven hadden. Gerrit dacht wel dat hij die bengels kende.. 182. Joris Langoor, de be stuurder, keek intusschen scherp pit. Na zoon zwaar onweer konden er boomtakken op de rails liggen misschien wel door den bliksem getroffen boo men Hij voelde dus, dat hij goed moest opletten. 183. Daar bespeurde hij plot seling iets vreemd. In de fel- witte lichtbaan, die de tram vooruit wierp, dansten twee zwarte figuren. Joris deed zijn oogen wat verder openhij droomde toch nietHij was tcch wel goed wakker? 184. Neen, hoornu zag hij het secuur. Twee paar armen werden waarschuw -d opgehe ven, alsof ze de tram wilden te genhouden.» Joris schrok ervan Zou er toch één of ander onge luk dreigen? De tram was vlak bij de brug over de beek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8