Be staking bij de Amster damsche Ballastmaatschappü V erkeersonge vallen. Z. K. H. Prins Hendrik te Haarlem Voornaamste Nieuws Romeinsche Correspondentie. Plaatselijk Nieuws. m i Donderdag 29 April 1926 50ste Jaargang No. 16237 Oit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Waarschuwing. Het hebben van een Radio- J ontvangtoestel zonder kennisgeving. Vereeniging „De Narcis". Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. De ZaanJandsche Bank. Opgepast! Voor den toog van den Seminarist. Rijksbemiddeling. Ernstig incident te Haarlemmermeer. De tentoonstelling van het Genootschap van R.-K. Kunstenaars geopend. Aanrijding. Posttarieven. A. J. Lips. in dit nummer. Besmettelijke ziekte. Een succes voor „Cremer." Begrafenis G. F. Snijders. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht DE EMMABLOEM. DE HULDIGING VAN HET TRAM-FANFAREKORPS. Nadat de herinne ringsmedaille aan het korps is overgedragen, dankt de leider mevrouw Del Baere Jiskoot namens het korps, voor het huldeblijk. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct, per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 cL per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OSlfSft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: ÏOUUU." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCjH bij een ongeval met F CO verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: dv."doodelijken afloop: 1 L-ii J," bij verlies van een hand, f10 C bij verlies van een fCH t>ij 'n breuk van f Afl vefdies v. een een voet of een oog: luj," duim of wijsvinger: JU." been of arm: *U« andere vinger. Het tweede eeuwfeest der hciligverkfaring van den H. Aloysius. (31 Dcc. 1726—31 Dec 1926). Het behoort niet tot de zeldzaamheden, dat, in de, het Christendom vijandige, min stens onverschillige omgeving, waarin wij leven, zelfs in den gedachtengang van Ka tholieken. opvattingen ontstaan en tot ont wikkeling komen, van inderdaad alles be halve Katholieken geest. Dit is dikwijls het geval bij de beoordee- lmg onzer Heiligen. Velen, ook onder onze geloofsgenooten. vooral onder de jongeren, ir.eenen, dat een Heilige iets ouderwetsch is, iets dai in onze beschaafde maatschap pij. zooals wij die thans kennen, niet meer thuis behoort. Zij zien volstrekt niet in dat zij daarbij onbewust onder den invloed komen van een soort mentaliteit, die lijn recht tegen het Katholicisme indruischt. Zelfs een zoo heerlijk en beminnelijk beeld, dat ons het leven van den H Aloysius van Gonzaga biedt, is niet vrij gebleven van een afkeurenswaardige critiek. ook van Ka tholieke zijde, waarop wij zooeven doelden Er bestaat eer streven, om in den H. Aloysius slechts het slachtoffer te zien eener ziekelijke ascese: men stelt zich hem voor als eer' jongeling, die óf met ziekelijke neigingen ter wereld kwanj en zich daarom in de wereld niet op zijn plaats gevoelde, óf wiens gelukkige aanleg, onder den in vloed van strenge boetplegingen, die reeds lang rdet meer' van onzen tijd zijn, tot on vruchtbaarheid moest veroordeeld blijven En dan. komt men tot de onbekookte uit spraak, dat zoon Heilige niet het ideaal kan zijn voor onze Katholieke jeugd! Nu is het waar. dal racer dan één een zijdige levensbeschrijving van Gods lieve Heiligen, ook die van den H. Aloysius, de groote fout aankleeft, dit heiligen-leven in een valsch licht te stellen. Dit geschiedt in die levensbeschrijvingen, waarin eenzij dig de nadruk wórdt gelegd op de buiten gewone gestrengheid zijner boetplegingen, en waarin zoo goed als geen melding wordt gemaakt van het vele liefelijke, aantrek kelijke en natuurlijke in 'hét karakter van deO Heilige van Gonzaga, Er is echter nog iets, dat hier de aan- dacht verdient Ook een verkeerd begrip van bet wezen der heiligheid, zooals de Katholieke Kerk die verstaat, speelt tegen woordig een slechte rol in de gedachten- sfeer van veel Katholieken. In dit opzicht wordt te veel toegegeven aan den tijdgeest, die niets van zelfoverwinning en zelfver loochening, noch van de noodzakelijkheid van - zelibeheersching en versterving wil weten; die slechts oog e'ri oor heeft voor het natuurlijke in den mensch, die echter blind - is voor de bovennatuurlijke verlich ting en het streven naar een bovennatuur- lijk léven der ziel. En toch, juist in onzen tijd heeft de menschheid behoefte aan degelijek grondi ge studie van de levens onzer Heiligen, Het is niet voldoende als men het geheim dier levens tracht te doorgronden met de oogeri van het koude verstand alleen. Zoo komt men er niet. Een levendig geloof, een vurige liefde, een innig mede-leven in den geest met de glorievolle daden onzer Hei ligen, is daartoe beslist noodig. Wanneer men het leven van den H. Aloysius nu bestudeert,, zooals dat leven dient bestudeerd te worden, dan komt men tot de bevinding, dat men zich een valsche voorstelling van dien Heilige maakt, door hem als een „geboren" Heilige, als een jon- gelipg, die uit een andere dan onze wereld te voorschijn is gekomen, te beschouwen. De waarheid is, dat de H. Aloysius een jon geling was van buitengewone geestesgaven, zeer levendig van temperament, zeer wils krachtig en daardoor in staat groote daden te verrichten. Zijn levensloop bewijst een en ander. Het was geen lafheid, die hem bewoog, afstand te doen van den hertogs- titel en in een geestelijke orde te treden. Het was geen nutteloos kloosterleven dat hij, eenmaal lid eener orde, leidde. Was hij een held in 't gebed, hij was ook een jonge ling die hard studeerde. Ook in dit laatste was hij een voorbeeld voor allen. En toen hij, pas 23 jaar oud, ofschoon zelf zieke lijk en zwak, zich aanmeldde om vrijwillig de verpleging van aan de pest lijdende on- gelukkigen op zich, te nemen en bij die ver pleging het leven liet, toen viel hij in den vollen zin des woords ten offer aan zijn heldhaftige naastenliefde; hij gaf zijn leven yoor zijn mede-menschen. Kan zulk een leven niet ten voorbeeld worden gesteld in onzen zwakzinnigen, weekelijken, zoetelijken, tijd, waarin men een afschrik heeft voor heldhaftige daden? Moge daarom het tweede eeuwfeest der heiligverklaring van den H. Aloysius door Paus Benedictus XIII, voor alle katholieken een aansporing zijn, niet alleen dezen Hei lige, als een schitterende ster aan onzen Heiligenhemel te vereeren, maar ook om 'de groote beteekenis onze Heiligen voor den tegenwoordigen tijd, beter te leeren doorgronden en kennen. Want juist onze lijd, heeft behoefte aan een juist inzicht in de groote waarde van wilskrachtige, on baatzuchtige zich voor anderen gevende menschen. Een nieuw boek over de ver schijningen te Lourdes. Onlangs is in Frankrijk het eerste deel '•erschenen van een bij uitstek degelijk werk over de verschijning te Lourdes. Schrijver er van is de thans överledén 'Pater L. Cros S.J., die zich jaren onafgebrokenbezig heeft gehouden: met bronnenstudie over de bekende verschijningen der H. Maagd aan de zalige Bernadette. Zoo. heeft hij met ongeveer 200 getuigen gespróken, die rechtstreeks of zijdelings met de gebeurte nissen te Lourdes in verband staan. Zelfs sprak hij herhaaldelijk met de zalige Ber nadette in persoon over haar wonderbare verschijningen. De bronnenstudie van Pater Gros munt uit door groote wetenschappelijke nauw keurigheid. Zijn boek kan gevoegelijk wor den beschouwd, als het betrouwbaarste van de velen die van 1858 af over de verschij ningen aan de zalige Bernadette in t licht verschenen. Heb hei uitstekendste aan te bieden da' iemand wenschen kan, boe zal de werelo bet weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. In de gistermiddag tc Leiden gehouden vergadering van de K. v. K. voor Rijnland, werd medegedeeld, dat de telegraafkantoren in de bollenstreek gedurende het tijdvak van 15 Juli tot 15 Sept. 's avonds van 9 tot 10 uur geopend zullen zijn voor locale en inter- locaie gesprekken. Besloten werd aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland te verzoeken het vaarver- bod met motorvaartuigen in boezemwateren op te heffen. Uitvoerige discussies werden gevoerd over de wenschelijkheid van een keur op tonnen en haring, waardoor de qualiteit officieel zou worden gewaarborgd Opgemerkt werd, dat ook de handelaren zelf de noodzakelijkheid van een dergelijke keur hebben ingezien en dat een speciale vereenióing van handelaren tot dit doel is opgericht. Er werd voorts naar voren gebracht, dat alleen rijksbemoeiïng in deze afdoende verbetering zou kunnen brengen. De meerderheid der Kamer bleek echter tegen regeeringsniaategelen te zijn. Besloten werd adhaesie te betuigen aan de genoemde vereeniging. Tegen het cadeaustelsel werd een motie van afkeuring aangenomen. Dc Commissaris van Politie te Leiden, geeft in overweging, bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens in handelsrelatie te treden met Gerardus Franciscus Kruithooft, geboren te Leiden, 12 Februari 1883, siga renwinkelier, wonende aldaar, Diefsteeg No. 11a. Gistermiddag heeft voor het Kantonge recht te Leiden, de voortzetting plaats gehad van de zaak tegen den student R. T. die. terecht had gestaan wegens het aan wezig hebben van een radio-ontvangtoestel, zonder daartoe de vereischte kennisgeving te hebben gezonden, aan den directeur van het telegraafkantoor alhier en zonder mach tiging van den Minister van Waterstaat. Verdachte had er zich den vorigen keer op geroepen, dat hij het formulier niet had ingezonden omdat daarop voorkwam de clausule, dat hij zich onvoorwaardelijk moest onderwerpen aan te dezer zaken be staande en eventueel nog te maken bepa lingen. 1 Als getuige werd nu gehoord de heet Eelaert, directeur van het telegraaf-kan- tobr alhier, die verklaarde dat niets den verdachte verplichtte om het formulier te onderteekenen omdat hij vrij was het toe stel niet te plaatsen. In ieder geval heeft hij, nadat hij de overtreding had gepleegd, aangifte gedaan. De kantonrechter vond het eveneens vreemd, dat men zich moet onderwerpen aan nog te stellen bepalingen, doch in ieder geval was komen vast te staan, hetgeen verdachte ook bevestigde, dat hij, voordat hij aangifte had gedaan, het toestel aan wezig had gehad en dat de aangifte eerst was geschied nadat de overtreding was ge constateerd. De Ambtenaar van het O. M., hierop re quisitoir nemende, merkte op, dat uit en kele overgeleverde bescheiden was komen vast te staan, dat al moge dan ook de aan gifte zijn geschied na de constateering van de overtreding,zij in ieder geval op denzelf den dag hebben plaats gehad en aangezien de dagvaarding niet vermeldt het uur van de constateering de overtreding en het uur waarop de aangifte is geschied vroeg hij vrijspraak. Voor een soortgelijke overtreding hebben daarna nog twee ander personen terecht gestaan, waarvan er één was verschenen. In beide zaken werd eveneens vrijspraak gevraagd. Door het bestuur der vereeniging „De Narcis", is overeenkomstig artikel 6 van het Narcissensnijbloemencontract een commis- s'e van Toezicht benoemd, bestaande uit vier leden van de vereeniging en drie be stuursleden. Deze commissie heeft tot taak eventueele overtredingen te beoordeelen en over de al of niet-toelating van contractan ten te beslissen. De commissie bestafet uit de heer C. M. Grullemans H van Zonne veld, Joh, Speelman, Jac. Nijssen, P. P. A. Clemens, P. J. van der Ploeg, J. P de Bruin en W. van der Laan. als secretaris, tevens als plaatsvervangend commissielid. De com missie zal met zes plaatsvervangende leden worden uitgebreid. Bij de behandeilng in de Eerste Kamer der begrooting van het Staatsvisschers havenbedrijf te IJmuiden voor 1926, vroeg de heer De Gijselaar, of er op dit bedrijf niet bezuinigd kan worden, bijv door in stelling van een gemengd bedrijl. De minister zeide,» deze zaak te zullen onderzoeken, al gelooft hij niet, dat in dit geval een gemengd bedrijf te verkiezen is. De begrooting werd aangenomen zonder stemming. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de krasse maatregelen, genomen in de aan deelhoudersvergadering van 16 April 11„ om n.l. geen dividend uit te kceren, onrust ver wekt bij de depositohouders. Voornamelijk het bijkantoor te Zaandam werd als 'l ware bestormd. Teneinde de risico over een zoo groot mogelijk aantkl deposito- en rekening- couranthouders te verdeelen werd in de spoedeischende vergadering van commissa rissen besloten verdere betalingen stop te zetten Dinsdagavond kwamen de commissarissen weer bijeen. De directeur vertrouwt bij ge leidelijke afwikkeling der zaken, alle cre diteuren tevreden te "kunnen stellen. Vol gens het jaarverslag over 1925 was de bank per 31 December 1925 verschuldigd aan de posito's en deposito-obligatiën een bedrag van 2,028.692.03_, waarvan 1.638.110.39 op korten termijn en verder 328.940.49 aan' rekening-couranthouders. Aan vorderingen staan bier tegenover een bedrag van 1.201.0.80 van debiteuren, als mede een bedrag van 3.245.023.96 van rekening-couranthouders. Begrijpelijkerwijze verwekte plotseling sluiten heel wat beroering en tientallen vervoegden zich aan de Bank om nadere inlichtingen. Verschillende kleine bazen en middenstanders staan .geheel onverwacht voor moeilijkheden. De Bank zal surséance van betaling aan vragen zoodra zij beschikt over de hiervoor benoodigde gegevens van haar verschillende kantoren. Er is weer een nieuw soort oplichterstruc om tegen te waarschuwen! Er zijn individuen in ons land, drie er werk van maken om Bel gische vijf-franc stukken 'uit te geven voor rijksdaalders, wat een voordeeltje van onge veer 1.40 per revmtstuk opley.ri In Gouda is' <lc -politic" reeds oczig met nasporingen naar zulk een oplichter, van wiens behendigheid verscheidene winkeliers bet slachtoffer zijn geworden. Wij geven hierbij twee afdrukken van de voor- en ach terzijde van ""tl Belgisch '-francstuk. Nog ontvingen wij: Van H, D. 1.ter eere van de H. The- resia, wed. v. G. 5.van moeder en doch ter, ter eere van den H. Antonius 10 B. S. te Castricum 12.50; fam. P. te N. 2.J. C. G: te Monnikendam 1fa_ milie Z. te Lisse 2.50; N. N. 1.t0{ zekere intentie 4.—; alle beetjes helpen 0.75. Hiermede wordt de inschrijving gesloten Morgen worden nog de laatste nagekomen giften verantwoord. Uit IJmuiden meldt men ons, dat het conflict bij de Amsterdamsche Ballast Maat schappij thans een nieuwe phase is gekomen. Gistermorgen werd het hoofdbestuur van den Ned. Centralen Bond van Transportar beiders, welke bond de werkstaking heeft geproclameerd, uitgenoodigd tot een onder houd over deze. actie met den rijksbemidde laar in dit district, Mr. S. de Vries Cz„ te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur had echter de leiding dezer staking geheel aan de betrokken af- deelingen overgelaten en zond dus de uit- noodiging daarheen door. Dientengevolge begaven zich gisterenmid dag naar het bureau van den bemiddelaar de heeren Th. B. Smeding, namens de afd. Amsterdam en C. P. Damme, namens de afd. IJmuiden. Naar we vernemen droeg het on derhoud, dat de heeren gevoerd hebben, in hoofdzaak een informeerend karakter, om den bemiddelaar op de hoogte van den stand van zaken te stellen. Thans kan verwacht worden, dat deze zich tot de directie van de Ballast Maat schappij zal wenden, om haar licht over deze zaak. Een gemeente-veldwachter mishandeld. Zooals in andere plaatsen ook wel ge beurd, bestaat in Haarlemmermeer bij som mige personen de minder goede gewoonte om op bepaalde punten in de dorpen of andere bebouwde buurten bij voorkeur op bruggen samenscholingen te houden, waarbij dan allerlei levensbeschouwingen worden gehouden en niet zelden ook ver schillende voorbijgangers op hoogst onge paste wijze worden lastig gevallen. Het ver keer ondervindt daardoor ook wel eens moeilijkheden en voor de politie is het met altijd even gemakkelijk om aan dit bij ver ordening verbóden kwaad voorgoed een einde te. maken. Dinsdagavond is hel nu toch eens op den hoek van den Aalsmeerderweg en Vijfbui- zerweg alhier, alwaar hetzelfde spelletje weer gaande was, tot een uitbarsting geko men. De gemeente-veldwachter B. verzocht eenige aldaar op de brug staande personen zich te verwijderen. Schoorvoetend voldeden enkelen hieraan. Eén hunner, de arbeider S„ maakte echter allerlei praatjes, verkoos aan het bevel van de politie niet te vol doen en raakte ten slotte slaags met den veldwachter, die zich genoodzaakt zag han delend op te treden en van zijn wapens ge bruik te maken, temeer waar kameraden van S. kwamen toesnellen en ook al be gonnen om hem in het mishandelen yan den politieman bij te staan. Aan het flink en actief optreden van den veldwachter is het te danken dat hij zich van de balieklui vers wist „vrij te maken", geen ernstig let sel had bekomen en nog in staat is geweest een tabaksdoos in beslag te nemen, waar mede hem een slag in het gelaat was toege bracht. De arbeider S„ de aanvoerder van het complot, werd Woensdagmorgen van zijn werk gehaald en gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Na een verhoor te hebben ondergaan, werd hij weder op vrije voeten gelaten en werd proces-verbaal opgemaakt. EeA interessante rede van den heer Vandervelde. Woensdagmiddag is in de zalen van den R. K. Kring te Haarlem geopend de tentoon stelling van werken van leden van het Ge nootschap van R. K. Kunstenaars voor Haarlem en omstreken. De voorzitter van het Genootschap, ar chitect M. I. van Engelen, sprak er zijn voldoening over uit, dat deze tentoonstel ling gehouden kan worden en gaf uiting aan de teleurstelling over het feit, dat de ten toonstelling nog niet geheel gereed is kun nen komen. Spr. verklaarde daarna met het uitspreken van den Christelijken groet de tentoonstelling geopend. De secretaris van het Genootschap, de heer Jos Vandervelden, hield daarna een interessante en belangwekkende rede. Spr. zeide, thans voor de tweede maal in het Bisdom Haarlem een dergelijke ten toonstelling te mogen openen. Daarover verheugt, hij zich zeer. Vooreerst,'omdat hij ook in Den Haag het Genootschap heeft mogen oprichten met behulp van eenige vrienden en omdat hij later ook in Haarlem eenzelfde Genootschap heeft mogen stich ten Verheugd is spr. daar ook over, om dat Mgr. Callier, de Bisschop van Haarlem, zoo sympathiseert met het streven, het Ge nootschap op te richten, uit te breiden en te trachten, op deze wijze leden te winnen. Mgr. heeft verklaard, dat hij gaarne zou zien, dat. ook in Amsterdam' zoo'n Genoot schap zou wórden ongericht, opda\ er een diocesaan 'vérband gelegd kan worden tus schen Amsterdam, Haarlem en Den Haag. opdat bereikt worde een steviger organisa tie yan katholieke kunstenaars in het bis dom Haarlem: Spr. uit er zijn blijdschap over, dat het hoogste Kerkelijk gezag, het Genootschap zoo goed genegen is en zijn werk volgt, Spr. deelde vervolgens en passant mede, dat eenige kerkelijke autoriteiten voor de opening uitgenoodigd waren, o.m. Deken Westerwoudt en Pastoor Boogmans. Dat deze laatste niet aanwezig is, aldus spr., is zeker te wijten aan het feit. dat hij door ambtsbezigheden verhinderd is, anders zou hij zeker wel aanwezig zijn. Spr. verheugt er "zich over,, dat het werk zoo gedijt en de eenheid en samenwerking onder de jongeren bijzonder goed slaagt, trots zeer moeilijke omstandigheden. Spr is verblijd door het houden dezer tentoonstelling door het Genootschap, om dat hierdoor een traditie wordt voortge zet. Het is al meer dan 400 jaar, ctot hier geen groepeering is geweest van R.K. Kun stenaars. De groote, mystieke school voor Haarlem was zeer bekend. Sinds den Re- naissance-tijd is die groepeering niet meer geschied. Hoe bescheiden de pogingen tot het hou den dezer tentoonstelling ook zijn, spr. is overtuigd, dat hare beteekenis belangrijk is. Deze tentoonstelling is een historische ge beurtenis, omdat sinds-den Reformatietijd deze groepeering van R.K. kunstenaars komt aansluiten aan de traditie der middel eeuwen, de zuiver mystieke traditie, welke zoo prachtig gebloeid heeft in de groote mystieke school van Haarlem. Wij staan hier, aldus spr., in den voormaligen tuin van het klooster der Johanniter-orde, in den tuin van Geerte tot St. Jans, en ook daar om is spr. blij, dat deze tentoonstelling juist hier, op deze plaats, gehouden wordt. Spr. zette dan uiteen, dat men de men schen meer op het verleden wijzen moet. De R.K. kunstenaars moeten daarbij de richting geven en aan de spits der herleving blijven staan; dit is hun plicht. Als zoo danig heeft ook de groepeering waarde en nut Het Genootschap is niet modern, doch middeleeuwsch in geest en streven. Wil men dat modern noemen, ja, dan zijn wij ook modern, aldus spr. Wij moeten besef fen de religieuse kern van ons streven en ons willen. Alles moet gericht zijn op ver levendiging van katholiek bewustzijn. Spr. Wees dan op de noodzakelijkheid van het toetreden van vele leden tot het Genootschap. Er is verschil in de richtingen, doch op den grondslag van eenzelfde willen, moet men gaan naar een herleving, naar een her boren worden van het Katholieke schoon heidsbesef. Geestelijk willen moet daartoe de band zijn. Ruim in denken, breed van opvatting moet men zijn, maar men moet gaan naar de ziel van den mensch, met een niets entzienden geestelijken hartstocht. Alles moet in een machtig willen* gegrepen en ge bonden worden.. Ons ideaal is "de gebon denheid der school. Maar boven die school moet uitgaan niet de Romeinsche bijl, maar de Keltische duif die den vrede beteekent van den H Geest Deze bezieling moet worden aangekweekt door kennis en tucht en spr. hoopt, dat deze tentoonstelling daartoe zal mogen bijdragen Met den wensch,- dat ieder werkelijk "ka- Ihohek kunstenaar zich bij het Genootschap I zou aansluiten, besloot spr. zijn aandachtig aangehoorde en luid toegejuichte rede. I De tentoonstelling, waarop wij nog nader terugkomen, duurt tot 8 Mei.- 30 April houdt mevr. Ellen Russe een voordracht over Claudel's „Maria Bood schap, 3 Mei wordt een muziekavond ge-1 geven met medewerking van mevr. Hélène Ludoiph Geysen, zangeres, Marius Monni kendam, hoofdleeraar van het Conservato rium tc Rotterdam en P. Lenz, cellist, cand Prix d Excellence van het Conservatorium te Amsterdam; 7 Mei spreekt dr. Jos. Van dervelden over Ibsen's „Peer Gynt". Gistermorgen werd, te Noordwijkerhout, bij het naar school gaan, een dochtertje van den burgemeester aangereden door een autobus van den dienst NoordwijkHaar lem. Gelukkig werd het kind niet ernstig aan een der beentjes gekwetst. Zij werd direct bij den Gemeente-ontvanger binnen gebracht, waar dr. Romijn, die inmiddels entboden was, een verband legde en een lichte kneuzing constateerde. Den chauffeur treft geen schuld. Op de kantoren der Posterijen zijn ver krijgbaar gesteld overzichtelijke wandtabel- len van de voornaamste tarieven voor brief postzendingen enz. in het binnenlandsch- en het internationaal verkeer. De prijs van deze tabellen bedraagt 5 cents. Zooals wc reeds eerder meldden, zou Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek brengen aan de tentoonstelling van den heer Pirsch in het gebouw van de Hoofdwacht, waar het nieuwste portret van H. K. H. Prinses Ju liana geschilderd door den heer Pirsch, ge- exposeerd is. Z. K. H. zou heden circa 4 uur op de ten toonstelling aanwezig zijn en vermoedelijk vergezeld zijn van zijn particulieren secre taris, kapitein ter Zee Jhr. J C. F. von Mühlen. Z. K. H. zou per auto arriveeren en ont vangen word endoor den burgemeester van Haarlem, den beer C. Maarschalk. Donderdag 6 Mei hoopt de heer A. J. Lips, wonende Pieter Kiesstraat 52, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. J. Beijnes, Stationsplein, alhier. De jubilaris heeft als teekenaar gedurende een kwart eeuw met groote nauwgezetheid zijn functie vervuld en het zal hem op dien dag niet aan belang stelling ontbreken Plechtige herdenking van den sterfdag van De Ruyter te Amsterdam. De bioscoop-wet op 11 Mei in openbare behandeling in de Eerste Kamer. Een rede van Dr. Kröller in Genève. i De wijziging der wet op de uitoefening der Geneeskunst in ons land. Een gnnstig rap- j port der Tweede Kamer. Mgr. Baudrillart over zijn Nederlandsche reis. De staking in het heerenkleedingbedrijf gaat niet door. Wellington Koo wordt belast met de vor ming van een nieuw Chineesch Kabinet. Een Japansch schip vergaan bij de Koerie- len. 230 Personen vermist. De beraadslagingen over het compromis- wetsontwerp inzake de regeling met de vroegere Duitsche vorstenhuizen in de juri dische commissie op het doode punt geko men. De Centrumfractie doet een nieuw voorstel. De Finsch-Russische onderhandelingen nopens een veiligheidsverdrag afgebroken. Een handelsverdrag tn6schea Frankrijk co Spanje. Zie verder Laatste Nieuws. De Katholieken kennen den energieken propagandist A. J. Lips wel. In dagen van verkiezing zien wij den propagandist en oud-leider van district II A. J. Lips met vol vuur en geestdrift werken voor de goede zaak. De heer Lips is onder zijn collega's en onder de Roomsche propagandisten zeer gezien. De jubilaris is nu leider van de Sint Antonius-Paroéhie en van het H. Hart. In 1918 was hij secretaris van het R. K. Comité van Actie tegen de Revolutie. Ook is de heer Lips lid van de Huurcommissie en lid van de P. A. C.. Zooals wij reeds meldden, zal het aan belangstelling wel niet ontbreken. In de afgeloooen week zijn alhier voor gekomen 11 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis. Bij den door de te Utrecht gevestigde tooneelvereeniging van spoorwegambtenaren gehouden internationalen tooneelwedstrijd, behaalde de Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cre mer" een 2den prijs, verguld zilveren medaille en 200. Aan den heer L. Jansen, werkend lid van „Cremer", is een persoon lijke prijs toegekend. Onder groote belangstelling is gistermid dag te 2 uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. F. Snijders,overleden op den leeftijd van 82 jaren, in leven oud-lid van het Burgerlijk Armbestuur, ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nagenoeg alle leden van het Burgerlijk Armbestuur waren aanwezig, en in de volg- rijtuigen medegekomen.Een menigte bloem stukken dekte de baar. Toen de stoet langs het Stads Armen- en Ziekenhuis trok, hadden zich daar de directeur dé heer Glasstra met zijn echt- genoote, benevens de verpleegden in een rij opgesteld, die een stillen groet aan den ontslapen secretaris van hel B. A. brach ten. De stoet stond gedurende eenige oogenblikken vor het gebouw stiL Aan de groeve werd het woord gevoerd door het oudste lid van het Burgerlijk Arm bestuur, den heer J. H Visser, die mede deelde, dat de voorzitter tot zijn groot leedwezen wegens ambtsbezigheden ver hinderd was de plechtigheid bij te wonerï en dat de vice-voorzitter in het buiten land vertoefde. Om die reden was aan'spr. de taak opgedragen een laatsten groet te brengen aan hun ouden vriend. Ofschoon deze sinds 2 jaren niet meer in het bestuur zat, had hij toch tot 't laatst zijn onver flauwde belangstelling in het B. A. getoond. Wat de heer Snijders al dien tijd dat bij lid was deed, deed hij met groote liefde en bereidwilligheid. Ofschoon hoog van jaren, wist hij zich tot met gemakkelijkheid aan te passen bij al het nieuwe wat het leven Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.51, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen ran 29 April 1926. Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. le Stockholm. Laagste Barometerstand 754.2 m.M. te Brest. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 April: Zvfakke tot matigen zuidelijke tot ooste lijken wind, licht tot halfbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. bood. Wij zullen, aldus eindigde de heer Visser, U niet vergeten. Moge God U het loon geven voor Uw leven, waarin gij de schoone deugden van naastenliefde hebt getoond, waarin gij gewerkt hebt voor we duwen en weezen. Gij hebt gewerkt totdat de kracht U heeft begeven De herinnering 1 aan Uw welbesteed leven moge troost aan de weduwe en kinderen schenken, i Vervolgens sprak een neef van den over ledene, die in zijn toespraak de deugden van zijn oom roemde,waarna een schoonzoon, de heer I. J. F. Reydon, namens de familie bedankte voor de belangstelling. De geest van liefdadigheid schijnt in Haar lem wel vaardig geworden. Na al de open bare collecten van den laatsten tijd, gisteren weer de Emmabloem. Die nog meer opge bracht heeft dan andere jaren. De opbrengst, zoover als zij hedenmorgen bekend was, bedroeg 8923,04. dat is ruim 400 meer dan het vorig jaar. Zandvoort, waar het vorig jaar 325 was gecollecteerd, heeft nu een zelfstandige afdeeling der vereeniging, zoo dat in deze gemeente nu geqn bloempjes ver. kocht werden. Feitelijk is de opbrengst dus 700 meer dan verleden jaar. De dames en heeren zijn dan ook zeer tevreden over den uitslag. De muziekkorpsen hebben natuurlijk in niet geringe mate tut het succes bijgedragen. In Ovferveen was de opbrengst 392, i* Bloemendaal 605 en in Aerdenhout 200, In totaal zijn ongeveer 65.000 bloemje* l verkocht. v i-.vX-:*:-;.-JST; v V .zei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1