Sport en Wedstrijden. NEDERLAND-BELGIË De 31ste wedstrijd. ZAL HOLLAND WINNEN? UIT Hgr AN Cl- f Onder de Radio-berichten: De Engelsche mijnwerkers verwierpen gis teren de voorstellen der werkgevers. Een buitengewone kabinetsraad bij eengeroepen. De staking zou in d enafgeloopen nacht om twaalf uur zijn ingegaan. Conflict in de Engelsche katoen-industrie. Veertigduizend arbeiders zullen de a.s. week het werk neerleggen. De onderhandelin gen in Marokko. Nog drie dagen uitstel verleend door de Fransche regee ring. 3 Mei a.s. zullen de Riffijnen een definitief antwoord moeten geven. De crisis in de Engelsche mijnindustrie. Een arbeidsconflict in de Engelsche katoenindustrie. De regeling met de Duitsche vorstenhuizen. De Meiviering te Berlijn. Prins Victor Napoleon. ln quarantaine. Ontploffing in een dynamiet- fabriek. Een laatste onderhoud der Riffijnsche onderhandelaars met Abdel-Krim. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling der werkzaamheden. Wijziging Spoorwegwet. Werkverschaffing in Noordelijke Provincies. MARKTNIEUWS. België N. V. B. N. V. B.-OVERZICHT. Programma voor Zondag. Kampioensprogramma R. K. F. R.-K. F.-OVERZICHT. KORFBAL. Het Tennisprogramma. INGEZONDEN. De voorstellen der werkgevers verworpen. De mijnwerkers hebben gisterenmiddag de herziene voorstellen der mijneigenaren verworpen. Na lang beraad hebben de vertegenwoor digers der mijnwerkers de nieuwe voorstel len der mijneigenaars verworpen en het is niet zeker, of de werkgevers opnieuw an dere voorstellen kunnen doen, zoodat op het oogenblik alle pogingen er op gericht zijn, een bestand tot stand te brengen. Koning George is gisteren uit Newmarket in het Buckinghampaleis teruggekeerd om een buitengewone zitting van den kabinets raad te presideeren. Onder de ministers, die zich naar den kabinetsraad begaven, merkte men ook Joynson-Hicks, den minister van Binnenlandsche Zaken, op. Ingeval de mijn werkers den arbeid mochten neerleggen, zou een proclamatie worden uitgevaardigd, waarbij aan de regeering volmacht wordt gegeven om aan de buitengewone crisis het hoofd te bieden. Nochtans duren de bespre kingen tusschen Baldwin en de vertegen woordigers der mijnwerkers en mijneige naars voort. Het Ministerie van Gezondheid heeft aan de oraafschapsgemeenteraden en andere autoriteiten een circulaire gezonden, waar in het -mededeelt dat, indien in de steen koolindustrie een nationale staking mocht uitbreken, de regeering het noodig oordeelt dat de organisatie voor het instandhouden van de essenlieele diensten gedeeltelijk in werking vfordt gesteld. Het zal niet noodig zijn, vrijwilligers op te roepen, indien de staking tot de steenkoolnijverheid beperkt blijft. Mocht echter het terrein van het ge schil zich uitbreiden, dan zullen speciaal benoemde burgerlijke commissarissen in elk district de namen van vrijwilliger aan „ser vice committees" mededeelen, met welke, naar gehoopt wordt, de raden en hun amb tenaren volledig zullen samenwerken. De mijneigenaars zijn gisteren opnieuw, even voor vijven in het Lagerhuis aangeko men en vernomen wordt, dat een nieuw- voorgestelde oplossing van den toestand overwogen wordt. De onderhandelingen over het mijngescbil duren voort Ramsay MacDonald deelde gis teren aan het eind van den avond mede, dat de toestand eenigszins verbeterd was. Het doel der onderhandelaars zou zijn, de re- geeringssubsfdie voor enkele dagen te ver lengen, ten einde de onderhandelingen te vergemakkelijken. Een later telegram meldt: De onderhandelingen inzake het conflict in het mijnbedrijf zijn afgebroken. Het Vak verbond heeft den premier medegedeeld, dat het een staking zal proclameeren, tenzij de mijneigenaars op hun voorstellen terugko- De staking in de steenkolenindustrie is gisteren te middernacht begonnen. Veertigduizend arbeiders fn de katoen spinnerij in het graafschap Lancashire zullen de volgende week den arbeid neerleggen naar aanleiding van een besluit der werkge vers om een daling der prijzen te voorko- De rijksdag heeft gisteren zoowel het be kende amendement der democraten als het wetsontwerp van het Centrum en het com- munUtisch-sociaal-democratisch wetsontwerp nopens de verbeurdverklaring der vorstelijke vermogens met 200 tegen 143 stemmen naar de juridische commissie uit den rijksdag ver wezen. Na het einde van de rijksdagzitting is het rijkskabinet bijeen gekomen en heeft beslo ten een eigen wetsontwerp inzake de finan- ciëele regeling met de vorsten in te dienen, dat vrijwel geheel overeenstemt met het compromis der regeeringspartijen. De Berlijnsche typografen hebben beslo ten heden ter gelegenheid van den eersten Mei niet te werken. Na hedenochtend zullen er dus te Berlijn geen kranten meer ver schijnen vóór Maandagmorgen. Een bericht uit Brussel meldt, dat de krachten van prins Victor Napoleon lang zamerhand verminderen. In den toestand van prins Victor Napo leon is geen verandering gekomen. De prins had een rustigen nacht. De nuntius bracht den specialen zegen van den paus over, Het stoomschip „Hainaut", dat de Belgi sche vlag voert, is, komende van Santa Fé in Argentinië, te Liefkenshoek, bij Antwer pen, in quarantaine gesteld. De artsen van den gezondheidsdienst hebben n.l. aan boord bij drie matrozen een sterk besmettelijke griep geconstateerd, die uiterlijk een goed aardig karakter heeft. Indien gedurende een normaal verloop van vijf dagen geen nieuwe gevallen worden geconstateerd, zal de „Hainaut" zich na een volledige ont smetting naar de haven mogen begeven. Gistermorgen, had een ontploffing plaats in de dynamietfabriek te Saint Martin de Crau bij Arles De kneedwerkplaats sprong uiteen, waardoor drie arbeiders werden ge dood. Painlevé verklaarde na afloop van een onderhoud met Briand, dat de regeering, zoo edelmoedig en verzoeningsgezind mo gelijk, den Riffijnen machtiging gaf om voor den laatsten keer met Abd el Krim te con- fereeren. Zij zullen op 3 Mei op ondubbel zinnige wijze moeten antwoorden. Vergadering van Vrijdag 30 April, nam. I uur. De VOORZITTER stelt voor de volgende v- eek Dinsdag en Donderdag ook 's avonds te vergaderen en te behandelen hoofdstuk Va en X. Conform besloten. Voorts stelt hij voor de interpellatie-van V oorst tot V oorst in zake de steunverleening nan de slachoffers van den watersnood te behandelen na de interpellatie-Heemskerk. Aan de orde is de stemming over het wets ontwerp tot wijziging van de Spoorwegwet (rooien van boomen). Het wetsontwerp wordt aangenomen met 54 tegen 5 stemmen. Aan de orde is de interpellatie van den heer Hiemstra. in verband met de bestrijding van de werkloosheid en den toestand van de. bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen, tewerkgestelde arbei ders, in het bijzonder in de Noordelijke pro vinciën. Spr. stelt daarbij de navolgende vragen: 1. Is de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw bereid: a. de normen te herzien, die als grondslag dienen voor de loonen bij de vanwege het rijk gesubsdieerde werkverschaffingen en voor deze herziening overleg te plegen met de daarvoor in aanmerking komende vak bonden? b. de voorwaarden tot toelating tot de in vraag 1 genoemde werkverschaffingen te herzien in dien zin dat het mogelijk wordt dat meerdere leden van één gezin te werk worden gesteld? c. in te trekken de beschikking dat ais regel de arbeiders die na 4 Mei 1924 ge- gehuwd zijn, niet tot de van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffingen worden toe gelaten. zoolang zij den leeftijd van 30 jaar niet hebben bereikt? d. m te trekken de beschikking dat arbei ders. die voor arbeid in de Limburgsche mij nen zijn aangewezen, maar door de mijnart- sen zijn afgekeurd, niet meer bij de van wege het Rijk gesubsidieerde werkverschaf fingen te werk mogen worden gesteld indien bedoelde afkeuring is geschied op grond van eigen klachten en niet op grond van bij hen geconstateerde gebreken? e. mede te deelen, welke maatregelen zijn en nog zullen worden getroffen om voor de in de provincie Drente wonende land- en veenarbeiders, blijvende werkgelegenheid te scheppen? 2. Is de Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid bereid om stappen ie doen die er toe leiden dat de verzekeringsplicht krach tens de Invaliditeitswet voor de in de werk verschaffingen werkende arbeiders wordt vastgesteld, desnoods door voorstellen tot wijziging van genoemde wet bij de Kamer I in te dienen? Spr.licht deze vragen nader toe en schetst den treurigen toestand in de veenstreken. die trouwens aan iedereen bekend is utt d euit- voerige persverslagen. De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw. de heer KAN, antwoordt. Hij be treurt het, dat geen woord van waardeering door den interpellant is gesproken voor al les wat het vorige Kabinet heeft gedaan. Onlangs heeft een waschechte sociaal-demo craat spr. gezegd, dat hij hoopt, dat nooit een sociaal-democraat aan het hoofd van Binnenl. Zaken zou komen te staan, zoolang de nood in Drente nog bestaat. Hij zou de grootste teleurstelling wekken, omdat hij niet meer zou kunnen doen dan thans gedaan is en hij zou de partij daardoor veel schade doen. Het is een zeer moeilijk vraagstuk dat op gelost moet worden en men moet trachten de arbeiders hun verantwoordelijkheidsbesef te laten behouden. Werkverschaffing is een overgangstoestand naar betere toestanden en moet den prikkel laten om ander werk te vinden. Tijdens den oorlog zouden vele personen naar Emmen zijn gelokt, maar dat legt de regeering niet den plicht op ten eeu wigen dage voor voldoende werk te zorgen. Het is echter zeer overdreven dat zooveel personen naar Emmen zijn gegaan, hetgeen spr. met cijfers aantoont. Ad vraag a. Spr. is niet bereid tot herzie ning en als hij bereid was, was het eerder tot verlaging dan tot verhooging. Het loon moet beneden dat van het parti culiere bedrijf blijven. Dat geeft ieder toe. De loonen kunnen wel hooger zijn dan 20 en 24 cent en de heer Hiemstra schijnt ver- t keerd ingelicht te zijn, want de loonen kun- nen stijgen tot 30 cent. De drie inspecteur» J waren eenstemmig van oordeel dat geen verhooging moest worden toegepast, eerder nog verlaging. Spr. geeft een overzicht, waaruit blijkt dat in Drente de loonen in het particuliere bedrijf 2530 cents en die bij de werkverschaffing in Emmen 31 cents en buiten Emmen 28K cents. Dat zijn andere cijfers dan de heer Hiemstra gaf. In een vergadering van de Heidemaatschappij werd algemeen geklaagd over de hooge loonen bij de werkverschaffing. Een woningtoeslag heeft spr. ingesteld om tot betere huisvesting te geraken. Werklie den die op verren afstand wonen worden goedkoop of gratis vervoerd. Een betere regeling voor regen-verzuim, voor kinder toeslag (die nu bij het 3e kind begint) en voor toeslag aan hen, die ouderdomsrente betalen, is ingevoerd. Dat zijn de verbete ringen die spr. heeft aangebracht. Ad. 2. De bedoeling is de jongelui die maar thuis blijven hangen, te dwingen el ders werk te zoeken. Men zal trachten jon gelui voor land- en tuinbouwarbeid op te leiden, met het oog op ontginning en andere te plaatsen op 30 K.M. afstand van hun huis, om hun op paedagogische wijze te lee- ren dat zij ook wel van huis kunnen. Ad. 3. Deze kwestie is vroeger al voldoen de geargumenteerd en spr. verwijst daar naar. Intusschen is er in de mijnen geen werkgelegenheid meer. Natuurlijk acht spr. propaganda beter dan pressie. Ad. 4. Ook die yraag beantwoordt spr. ontkennend. Ad. 3. Spr. verwfjat naar hetgeen de Keej* Zaalberg daarover heeft meegedeeld. Aan leg van wegen, kanalen, ontginning zijn mid delen die zijn aangewezen. Bovendien is steun verleend aan instituten die den bloei der streken willen bevorderen. In Emmen zelf heeft een raadscommissie tevergeefs gezocht naar een oplossing voor blijvende verbetering. Spr. vindt daar dus geen steun. Het vraagstuk der uitvoering Is niet gemakkelijk en ook zeer duur. De com missie voor een turfcentrale zal de uitvoe ring nu ook onderzoeken en in studie ne men. Ten slotte blijft emigratie onvermijdelijk, offcieele en niet officieele emigratie. Het bevolkingsaccres is in Drente zeer groot, 27 pet. zelfs, en de emigratie kan dit al niet bij houden. De Minister van Arbeid, de heer SLOTE- MAKER DE BRUINE, beantwoordt de laat ste vraag. Hij zet uiteen dat een regeling is getroffen die den interpellant zal tevreden stellen. Verplichting tot premiebetaling be staat niet. De heer HIEMSTRA, S. D., repliceert. Hij betreurt de houding der Regeering zeer. Loonen van 25, 26 cents zijn onvoldoende en volgens spr. zijn die van meer dan 28 cent hooge uitzondering. De Minister spreekt cy nisch over allerlei punten en dat keurt spr. af. Uit de verbeteringen die de Minister aan bracht, blijkt dat hij den toestand ook on voldoende yond, Spr. dient een motie in, waarin verhooging der loonnormen wordt gevraagd. De heer WEITKAMP, C. H„ wijst de ha telijkheid aan het adres der Christelijk-His- torischen af. Spr. komt uitvoerig op tegen de schijn- democratie die de vërbruiksartikelen duur der maakte. Het platteland ondervindt daar van de nadeelen. De arme veen-bevolking moet geholpen worden. Met land- en tuinbouw zal het niet zoo spoedig gelukken, want dat eischt heel veel tijd. Spr. wil het veen-bedrijf weer op gang brengen o.a. door een electrische cen trale met turf-verhitting op te richten. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) acht den toestand in de veenstreken zeer slecht. Het eenige middel ter verbete ring is te zoeken in het maken van Drente tot een land- en tüinbouw-provincie. De ont ginning zal veel geld kosten. De heer ENGELS (R. K.) ziet eenige licht punten in Drente. Er zijn n.l. belangrijke fabrieken die gezien mogen worden. Lang zamerhand zal de provincie zich hervormen en daarbij dient land- en tuinbouw te wor den bevorderd. Emigratie acht hij ook drin gend noodzakelijk en hij zet uiteen dat het leven van emigranten altijd, vooral den eersten tijd zwaar pleegt te zijn. Er zijn vele bezwaren aan emigratie verbonden, waarbij spr. op Enschedé wees, waar dagelijks hon deren arbeiders van buiten binnen komen en evenvele uit Enschedé naar Duitschland gaan. Men moet andere gemeenten niet op schepen met menschen, die men elders kwijt wil zijn. Fabrieken stichten acht hij ook een goed middel en voorts bevordering van de klein-bedrijven. De heer v. d. HEIDE (S. D.) schetst het levensverloop der kinderen in Drente, die geen perspectief hebben in hun leven. Dat er dan geen energie meer is, is alleszins be grijpelijk. De tegenstelling met de zonen der bourgeoisie die naar den Congo gaan, is zeer onjuist. Vakonderwijs voor de jeugd acht spr. gewenscht. Er is verder nog een groot onontgonnen terrein van 1Q.000 Hectaren in Drente die volgens dr. Lodewijks geschikt te maken voor cultures. Wil de Min. dit eens onderzoeken? In andere gemeenten bestaan soortgelijke toestanden als in Emmen. Spr. wijst b.v. op Onstwedde, Nieuwe Hoorn, Vlagtwedde en andere die in dezelfde positie verkeeren. Verder wijst hij op de stop- staande cartonfabriek te Coevorden. Het opgang brengen daarvan zou van veel be- teekenis zijn en zou de werkloosheid -(e Coevorden opheffen. Sommige gemeenten lijden ernstig onder de werkloosheid: Emmen betaalt per hoofd een zeer groot bedrag voor de bestrijding daarvan, veel grooter dan bij voorbeeld Amsterdam. Ten slotte bepleit spr. de geestelijke op heffing der bevolking op de buurthuizen die gesticht zijn. In Zwarteveen staat de biblio- teek van het buurthuis ook voor niet-katho- lieken onder censuur van den pastoor. De heer DECKERS (R. K.): Daar wordt het niet slechter van. De heer v, d. HEIDE (S. D.) Wij hebben geen behoefte aan die censuur, u waarschijn lijk wel. Spr. hoopt dat de Minister ook aan de geestelijke verheffing zijn aandacht zal wijden. De heer VISSCHER (A. R.) betoogt, dat blijvend herstel dezer streken het doel moet zijn van alle daden, daar zal geld voor noodig zijn. Particulieren deden reeds veel en de Regeering stelt een crediet van 50.000 gul den in uitzicht, waarvan 10 pCt. door anti revolutionaire zou worden bijeengebracht om het werk fn Drente ter hand te nemen. Die daad verdient waardeering en niet de kritiek van den heer Hiemstra. De heer ZIJLSTRA fA.R.) bestrijdt ook de rede van den heer Hiemstra. Hij acht die interpellatie overbodig, omdat de Regeering diligent is. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. GOUDA, 30 April. Coöperatieve Tui- niersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling. Sprinazie 110.90, postelein 23 34, zuring 79, per 100 K.G.; komkom men 2027, bloemkool 147, kropsla le soort 2.506.10, id. 2e soort 0.80 3.70, alles per 100 stuks; wortelen 1631, id. sprot 715, rabarber 3.3011.70, radijs 1.703.60, raapstelen 0.601.50, peterselie 55.50, selderie 0.803.10, alles per 100 bos; slavellen 2761 ct., zu ring 1836 ct„ per kist; aardbeien 1.28 1.45 per pond, eieren 4.906.20 per 100 stuks. AMSTERDAM, 30 April. Aardappelen. (Bericht v. d. Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche honte 4.8.5, id. blauwe 4.504.90, id. Eigenheimers 2.702.80, id. Bravo's 3.403.50, id. roode Stan# 2.502.60, roodbontenn 3.253.50; Friesche borgers 2.40—2.60, id. roodstar 2.50—2.60, roodbontenstar 3.103.40; Zeeuwsche blauwe poters 1.401.50, id. bonte poters 1.40—1.50,, id. roodstarpoters 1.40 1.50. Anna Pauwlowna zandaardappelen 4.50; Drentsche Eigenheimers 1.30 1.40 p. hl.; Winter Malta-aardappelen 7.50 9; zomer Malta-aardappelen 1617 per 100 kg. LEEUWARDEN, 30 April. Boter. Aan voer 79/3 en 95/6 v. Mijn hoogste prijs 1.89, middenprijs 1.86, laagste 1.70. Veiling hoogste prijs 1.76, laagste 1.64. Noteering van de commissie 1.86. Com missie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) 1.88. Kaas. Sleutelkaas 0.130.64,, Nagel kaas 0.111-0.31Goudsche 0.080.52. Edammer 0.30—0.98. Aanvoer 42.450 kg. LEIDEN, 30 April. Kaas. Aanvoer 93 par tijen. Goudsche le soort 4649, 2e soort 4245; Leidsche le soort 4043, 2e soort 3538, Handel goed. Vee, Aangevoerd 37 stieren 14019b; 321 kalf- en melkkoeien 220490, 633 varekoeien 160320, 183 vette ossen en koeien 280—600, 0.55—1.— per K.G. schoon; 43 vette kalveren 75180, 1.05 1.70 per K.G. schoon; 352 nuchtere kalve ren 715, 480 vette schapen 3345, 1.181,40 per K.G. schoon, 907 weide- schapen 2437; 312 lammeren 1117; 830 varkens voor Londen 2872, 0.78 0.84 per K.G. schoon, 1116 biggen 1525. Zal Holland winnen? Dit is niet alleen de vraag van de 30.000 Hollanders die morgen middag in het gelukkige bezit van een plaatskaart naar het Amsterdamsche Sta dion zullen trekken, doch bovendien van heel Nederland, dat nog minstens 50.000 teleurgestellde liefhebbers, desnoods van een staanplaatsje, telt. De belangstelling is ditmaal al weer be duidend grooter dan voorheen en thans reeds ongetwijfeld van dien aard, dat we een Stadion als te Wembley zouden kun nen vullen. De distributie der voorradige plaatsen heeft ditmaal bijna uitsluitend onder de vereenigingen plaatsgevonden en het feit, dat de clubs slechts ongeveer een vierde deel kregen toegewezen van hetgeen aange-. vraagd is, is wel 'n duidelijk bewijs, dat wij niet overdrijven. De oude maatregel, om de kaarten met den naam van d# vereeniging af te stempe len is ditmaal weer in toepassing gebracht. Mocht thans blijken, dat nog enkele ver- eenigingsmenschen met minder eerlijke be doelingen kaarten hebben aangevraagd, dan is het te hopen, dat zij hun gerechtigde straf niet zullen ontgaan. Dat er door de opkoopers echter nog wel moeite gedaan wordt de kostbare papier- kens in handen te krijgen is een feit. Zoo vertelde men ons dezer dagen, dat med er te Amsterdam in was geslaagd een partijtje kaarten in handen te krijgen, wel ke daags te voren door den N. V. B. naar Brussel waren gezonden voor de Belgische supporters. En in één van onze groote bla den adverteerde men met 2 zitplaatsen on overdekte tribune middenvak van 3.10 voor 15.Het bloed kruipt nu éénmaal waar het niet gaan kan. Wel kan straks het nieuwe Stadion in Amsterdam 20.000 menschen meer bergen, doch voor HollandBelgië zal het toch te klein blijven. Wij kunnen ons de belangstelling voor deze wedstrijden volkomen indenken. De Belgen mogen dan niet dat fijne voet balspel van Duitschers en Oostenrijkers vertbonen, door het enthousiasme waarme de zij ten strijde trekken heeft hun spel voor de toeschouwers veel meer bekoring HollandBelgië waarborgt in elk geval een wedstrijd welke het aankijken volkomen waard is, ongeacht den uitslag. Men herin- nere zich in verband hiermede maar eens den wedstrijd van verleden jaar. Ondanks dat de Hollanders een 50 voorsprong hadden bleven de Belgische aanvallers tot op het laatste moment uiterst gevaarlijk en wanneer v. d. Meulen er toen eens niet was geweest!! Zoo zal morgen de wedstrijd Nederland België een waardig slot zijn van ons inter nationale programma te Amsterdam. Een slot dat pakt, want het vurige spel van beide ploegen, waarbij het nationali teitsgevoel de spelers inspireert tot een uiterste krachtsinspanning, zal niet nalaten zijn invloed op de massa uit te oefenen. En zoo zullen twe morgenmiddag wederom het Stadion omzoomd zien door een menigte, die al even enthousiast is als de spelers in hat veld. Jammer is het, dat voor onze Belgische broeders de Hollandsche guldentjes zoo pe perduur zijn. Gaarne hadden we er eenige duizenden rond de lijnen gezien. Want die Belgische toeschouwers verstaan nog beter dan wij de kunst om er den gang in te brengen. IN NEDERLAND: 14-5-'05 Rotterdam: Nederland- 13-5-'06 9-5-'07 Haarlem 26-4-'08 Rotterdam: 25-4-'09 10-4-'10 Haarlem: 2-4-'ll Dordrecht: 28-4-'12 20-4-'13 Zwolle 26-4-'14 Amsterdam: 1-5-22 29-4-'23 23-3-'24 3-5-'25 4—0 2—3 1—2 3—1 4—1 7—0 3—1 4—3 2—4 4—2 1—2 1—1 1—1 5-0 Olympisch tournooi. Nederland 14 8 2 4 18 4221 1.28 België 14 4 2 8 10 2142 0.71 Zal Holland winnen? Wij zijn er niet zoo zeker van als de meeste onzer collega's. De Belgen speelden in Antwerpen een spel, dat absoluut beter was dan het onze. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat de Belgische voorhoede toen, met wat meer geluk en zonder v. d. Meulen in de goal, meer doelpunten had kunnen maken. De Belgische elftalcommissie heeft het blijkbaar net zoo gezien als wij want na een andere proef legen Frankrijk die faalde, heeft men thans tegen Holland pre cies dezelfde voorhoede opgesteld als bij den eersten wedstrijd in Antwerpen. En ditmaal hebben wij een anderen kee per en een half-linie, welke als geheel niet beter is dan die te Antwerpen. Voor Krom maken we een gunstige uit zondering en Sandberg kan ook nog wel mee. Maar de voorname mid-half plaats! 't Is te hopen, dat we wat pessimistisch zijn Na hetgeen wij bij de samenstelling der elftallen hierover reeds hebben geschreven kunnen wij thans kort zijn. Dat de sterkste winnen! Wij rekenen allereerst op een fraaien, eerlijken en spannenden strijd. Mocht Hol land zich hierin de sterkste toonen en de overwinning behalen dan zullen we ons hierover bijzonder verheugen. Doch wij stellen ook het werk der Belgen op hoo- gen prijs en indien de Roode Duivels ons de beide puntjes afsnoepen dan.... eere wie eere toekomt! De elftallen zijn als volgt: NEDERLAND: Quax A. D. O. Denis v. Kol H.B.S. Ajax Sandberg Hassink Krom H.V.V. P.S.V. R.C.H, Gielen Ruysch Pijl Tap Sigmoond Hercules D.F.C. Feyenoord A.D.O. H.F.C. Scheidsrechter: Herren (Zwitserland). Diddens Thijs R. Bralne Adams Gillis R.C. Mal. Beerschot Beerschot Anderl. St. L. P, Braine v. Halme Ditzler Beerschot C.S. Brugois Stand. L. Demol Swartenbroekckx Union S. G. Daring Caudron Anderlecht BELGIË: Scheidsrechter is dus de bekende Zwit- sersche heer Herren, die hier reeds op een uitstekende wijze een tweetal wedstrijden leidde. De Hollandsche reserves zijn v. d. Bergen (Excelsior), Vermetten (H. B ,S,), Van Nus, (Voorwaarts), Smeets fH. B, S.) Bij de Belgen zijn Celie (Gantoise), v. Ruysseveld (Beerschot), v. Averbeke (Beer schot), Devos (C. S, Brugois), v. d. Ouden (Berchem) reserves. In tegenstelling met vorige jaren zal ditmaal 's-morgens geen wedstrijd van Hol landsche tegen Belgische sportjournalisten worden gespeeld. De guldens zijn te duur en in verband hiermede kunnen de Belgische krantehmen- schen geen behoorlijk elftal in het veld brengen. De resultaten van de tot op heden ge speelde HollandBelgië wedstrijden zijn: IN BELGIE: 30-4-'05 Antwerpen: België-Nederland 14 9-4-06 5-0 14-4-01 1—3 29-3-'08 1—4 21-3-'09 1—4 13-3-'10 3—2 19-3-'ll 1—5 10-3-'12 g, 1—2 9-3-'13 3-3 15-3-'14 2-4 31-8-'20 3—O* 15-5-21 1—1 26-4-22 H 4—0 27-4-'24 1—1 15-3-'25 0-1 14-3-'26 1—1 Nederland België 16 8 4 4 20 35—29 1.25 16 4 4 8 12 29—35 0.75 De totaalstand is dus: Nederland 30 16 6 8 38 77—50 1.26 België 30 8 6 16 22 50—77 0.73 PROGRAMMA 2 MEL KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Be QuickStormvogels. Enschede—M. V. V. Aldeeling II. Promotie 3de klasse. FortuneTransvalis. MerwedeQlympia. Aldeeling III le klasse. Beslissingswedstrijd. Quick21 A. C. (te Apeldoorn). Aldeeling IV. Promotie. M. Z. M.Roosendaal Aldeeling V. Promotie. SneekH. S. C. Door het uitstellen van den wedstrijd C. V. V.—V. U. C. heeft het N. V. B,- programma veel van zijn belangrijkheid ver loren De aandacht is hier thans voornamelijk gevestigd op de kampioenswedstrijden. 'Stormvogels gaat naar het hooge Noorden om revanche trachten te nemen op de verleden weck tegen Be Quick geleden nederlaag. Of het hen zal gelukken. Indien de IJimiidervoorhoede en meer speciaal het binnentrio wat beter op schot is dan ver leden week, schijnt ons dit niet onmogelijk. Stormvogels heeft bovendien vorige week het geluk niet op haar hand gehad. Indien dit nu eens anders is. Een spannende strijd wordt het in elk geval. Van zeer veel belang is het resultaat van den wedsrtijd EnschedeM. V. V. Indien de thuisclub wint stijgt de kans, dat zij het landskampioenschap behaalt hierdoor be duidend. Zouden de bezoekers echter met de eer gaan strijken dan is Enschede 3 pun- te^,kwijt en M. V. V. nog geen enkel. De Maastrichtenaren kom?n er dan bijzonder goed voor te staan N. V. B.-BEKER-PROGRAMMA. Volgens de Sportkroniek worden Zondag de onderstaande bekerwedstrijden gespeeld A.F.C.H.B.S. (uitgesteld tot 9 Mei). V.O.C.Laren (uitgesteld tot 9 Mei). D.F.C.Overmaas. D.O.N.A.R.—N.E.C. De SpartaanU.V.V. VeloxAssendelft. Z.F.C.—L.S.V. E.D.O.Alphen. S.V.V.Hertog Hendrik (uitgesteld tot 9 Mei). D.H.C.—R.C.H. A.D.O.Einhoven (uitgesteld tot 9 Mei) Zwolsche BoysBlauw-Wit. VitesseVelocitas. HeraclesFriesland. Wageningen't Gooi. L.O.N.G.A.—T.O.N.E.G.I.D.O. RoermondZ.A.C. N.A.C.Enschedesche Bouys. AchillesXerxes. H.R.C. vrijgeloot. BE QUICK—STORMVOGELS, Het mag inderdaad merkwaardig heeten, dat de Westelijke kampioenen in de wed strijden om het landskampioenschap zoo weinig succes hebben. Nu wij tot dusver M, V. V., Enschedé en Be Quick tegen de Stormvogels in actie zagen, moeten we eer lijk bekennen, dat de heerschappij van het Westen ten einde is. En al mag het nu waar zijn, dat Stormvogels tegen Be Quick een gunstiger uitslag dan een 21 nederlaag verdiende, evenzeer is het waar, dat de ne derlaag tegen M. V. V. volkomen op haar plaats was en het gelijke spjel tegen En schedé eigenlijk wel een nederlaag had mogen zijn. Neen, de Westersche opper heerschappij is voorbij en we veronderstel len, dat het ten slotte om het landskam pioenschap zal gaan tusschen Enschedé en M. V. V. Morgen reizen de Stormvogels naar Gro ningen, natuurlijk allen bezield met den wil revanche te nemen voor de niet verdiende nederlaag van Zondag j.l. Het elftal ziet er weer hetzelfde uit als Zondag j.L, dus de volgende spelers zullen* de Stormvogelskleu- ren verdedigen, Thijssen, Haak, Koster, Bakker, Struys, v. d. Velde, Oldenburg, .Visser, Blinkhoff, Houtkamp, Bóekelaar. Kampioenschap R. K. F. VolhardingH. B. C. Overgang B. De MeerLimvio. 2e klasse G. Wilskracht 2—R. R. W. S, V. De onderstaande wedstrijden zijn vastge steld: 9 Mei: P. V. C.Volharding. 13 Mei: VolhardingP. V, C. 16 Mei: H. B. C.—P. V. C. 24 Mei: P. V. C.—H. B. C. We kunnen ditmaal kort zijn. Alleen de wedstrijd VolhardingH. B. C. dient te worden besproken ?n hiervoor geldt nog hetzelfde wat wij verleden week reeds schreven. Hopen wij dat H. B. C. onze verwachtin gen, welke inderdaad hoog zijn gespannen, niet zal beschamen. Omtrent de redenen welke er toe hebben geleed dat deze ontmoeting verleden week moest worden uitgesteld, verkeeren wij nog tamelijk in het onzekere. De centenkwestie schijnt hier een beduidende rol te hebben gespeeld! Doch hoe is dat nu zoo ineens voor elkaar gekomen? Wij krijgen thans den indruk dat de R. K. F. verleden week tegen Volharding niet streng genoeg is opgetreden, aangezien het moeilijk is te veronderstellen dat de om standigheden waarin de Deventenaren ver keeren, zich zoo plotseling hebben gewij zigd. In elk geval is H. B. C. door dezen gang van zaken gedupeerd geworden. HET KORFBALPROGRAMMA. AMSTERDAM, 30 April. Het progra ma van de competitie-wedstrijden van N. K. B. voor Zondag a.s. luidt: Kampioenschap van Nederland. Jubbega: W. K.Excelsior. Kampioenschap Oost, le klasse, Deventer: E. K. C. A.Naas. Oostelijke le klasse. A: Zutfen: RapiditasNoviomagum. B: Enschede: D. O. S.A. K. C. Noordelijke le klasse. Assen: KineaS. S SS, Om den Holland-beker. Leiden: Noordelijk XH-talZuidel. XII-tal Om den Zilveren Nieuws v. d. Dag-bal. Amsterdam: D. D, V. IIAllen Weerbaar, Het programma voor Zondag luidt: Eerste klasse: Afd. 1. Rotterdam: Anglo Dutch IaAnglo Dutch lb; Dordrecht: Dordtsche L.T.C.—T.O.P.I. Afd. 2. Haar lem: Haarlemsche L.T.C. IaHet Spiegel la; Amsterdam: D.D.V, laFestina, Afd. 3. Haarlem: Haarlemsche L.T.C. IbHet Spiegel Ib; Amsterdam: Smash ID.D.V. Ib; StadivoHilversum I. Tweede klasse: Afd. 1. Schiedam: Schie- damsche L.T.V.Game; Rotterdam: Baan. XIV—Oranje T.C. Afd. '2. Den Haag: Tuin stadswijk HoutrustDordt II; Rotter dam: Anglo Dutch IINuova. Afd. 3. Den Haag: ShotClubhuis te Werve I; Rotterdam: Wigwam IT.I.O.D. Afd. 4. Den Haag: T.I.O.P.Rijswijk; T.O.P. II— Leiden I. Afd. 5. Rotterdam: Sido Rotterd. T.C. 1920; Den Haag: Waalsdorp Wals I. Afd. 6. Leiden: Leiden II— Onder Ons I; Den Haag: ReadyT.O.P. Ill Afd, 7. Rotterdam: OdeaSchiedam II; Den Haag: Wals IITuinstadwijk Houtrust II. Afd. .7. Rotterdam: ShotAge I; Blauw Wit IWaalsdorp II. Afd. 9. Am sterdam: Festina IIGroen Wit I; Hilver sum: Hilversum IID.D.V. Ila, Afd. 10. Amsterdam: D.D.V. lib—Alt* I; Stadivo^ Do mi I. Afd. 11. Amsterdam: SegiodsJg —Het Spiegel II; Utrecht: AdvantagePr. Juliana I. Afd. 13. Amsterdam: United T.C. IT.O.R.; Koog a.d. Zaan: Zaandijk- Smash Ibl. Derde klasse: Afd. 11, Haarlem: Haarl. T.V.Zaandamsche T.C.j T.C.H.Bever wijk. Afd. 12. Enkhuizen: Enkhuizen— Koog Zaandijk II; Zaandam: L.T.V. Zaan damJuliana. Afd. 13. Amsterdam: Swift I—United T.C. II; K.A.T. I—Prinses Juliana DL, Afd. 14. Arasterdam: Rally Swift II; D.O.S,Good Luck; Bonzo K.A.T. II. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Trekking Loterij R.-K. Vroedvrouwenschool te Ginneken. De trekking is zonder uitstel vastgesteld op 27 Mei a.s.. ten half twee. op „Moeder- heil", Valkenierlaan. Ginneken, Loten zijn nog verkrijgbaar bij mej. Chr. van Gilse. „Mariahoevc". Roovendaal (N.« B.) en bij het Bestuur van den R.-K. Dioce- sanen Vrouwenbonu. Bisdom Breda. Wie draagt nog een steentje bij voor den. bouw der school, waarvan de noodzakelijk heid reeds zoo menigmaal besproken is in woord en geschrift. Een laatste pleidooi willen wij er nog voor houden, door aan het woord te laten Dr. Eykel. destijds Hoofdinspecteur der Volks gezondheid in Noord-Brabant, die in een rap port, aangeboden aan Ged. Staten v. Noord- Brabant, zegt: „Het getal vroedvrouwen in Uwe povincie is ongetwijfeld te gering,Waar in Noord-Brabant op ongeveer 9300 inwo ners één vroedvrouw komt. daar vinden we in Gelderland één vroedvrouw op 6161 in woners en in Limburg één op 6600 inwoners.'' En Dr. Gribling zegt in zijn bekende bro chure over het Vroedvrouwenvraagstuk in - Noord-Brabant, dat in het Westelijk deel 11 pet. der geboorten zonder deskundige hulp plaats heeft, terwijl met reden verondersteld mag worden, dat dit aantal in werkelijkheid veel grooter is, dan officieel is aangegeven. De Presidente der Federatie van R.-K. Vrouwenbonden. Mevr. SteenbergheEnge. rinfih, beveelt de loterij krachtig aan de af. deeling van de R.-K. Vrouwenbonden aan. door te getuigen, dat het hier geldt een ge. loofs-, een vrouwen- en een gezinsbelang en spoort dan aan. dat ieder lid één lot neemt, waarmede de zaak dan voor elkaar is. Heb» ben alle leden al aan dat verzoek der Pre sidente voldaan? Met zulke gegevens van tot oordeelen be voegde personen zal ieder weldenkende in zien. dat de school er komen moet. want ook onze moeders mogen het recht voor zich opeischen. in de moeilijkste uren haars levens te worden bijgestaan door een bevoegde ver loskundige, met een levensbeschouwing gelijk aan de hare, zoodat zij verzekerd zijn voor. lichting tc ontvangen niet tegenstrijdig aan de Roomsche opvatting omtrent geloof en zeden, Medegedeeld zij hier nog, dat „De reis naaf Rome", die onder de te winnen prijzen be hoort. nu gemaakt kan worden onder leiding van Paters Capucijnen. Aan allen, die loten verkocht hebben, wordt vriendelijk verzocht vóór 15 Mei het geld en overgehouden loten af te dragen. De prijzen zullen op verzoek worden toe gezonden na ontvangst van het winnende nummer en 50 ets. voor postpakket Grootere' prijzen worden ongefrankeerd toegezonden, terwijl de prijzen, die vóór 20 Juni niet zijn afgehaald, aan de Stichting „Moederlied" vervallen, Trekkingslijsten a 10 cent verkrijgbaar bij Mej. Van Gilse, „Mariahoeve". te Roosen daal t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10