Deken Zondag 1 8 ANDERS DAN ANDERE ST. WILLIBRORDUS' Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Het eigen gebouw van Bloembollencultuur. Voornaamste Nieuws f50.- &.*E±,T"f40.' Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws. i ELF MILLIOEN GULDEN Zaterdag 1 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16239 De déconfiture der Zaanl. Bank. GEEN ZAKENMAN KAN DE FACILITEITEN, DOOR EEN MODERN BANKBEDRIJF GEBODEN, ONTBEREN De toog van den Seminarist. \2l/z-]&r\g bestaan van St. Ma,ria-Oord te Limmen. 25 Mei een beslissing. Het hoofdbestuur geeft de voorkeur aan het plan-Haarlem. 99 m dit nummer. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 NIEUWE COURANT Adverlentïën 35 cents per regel, bil contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door fJCjf) bij een ongeval met fCCft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uVUU« verlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen: 4 OU." doodelijken afloop: fc*# J»" bij.verlies van een hand, f IOC bij verlies van een 1 "tl' duim of wijsvinger: een voet of een oog: bij verlies v. een andere vinger. 137. HELDEN. Zijn ze al lang niet uit onzen tijd, helden? Schimmen uit een bloedig verleden, waarop wij meewarig terugblikken. Heldenfeiten as ik dezer dagen wekken' bij ons tegen- •voordig geslacht de visie van een slachting op een abattoir. Daarom heeft het me zoo verwonderd in de afgeloopen week geen enkel protest te hebben gehoord tegen de openbare hulde aan den zeeheld Michie! Adriaanzoon gebracht. De Koningin is met Haar Gemaal Zelf naar De Ruyter's graf gegaan, heeft daar een krans neergelegd, aldus demonstreerende, wat in ons vlakke land heel weinig geschiedt, dat het hoofd van Staat uit naam van heel het volk een grooten vaderlander eeren wil. Er is boven dien in de afgeloopen dagen naar aanleiding van De Ruyter s 250sten sterfdag veel loffe lijks over den held van Chattam geschreven, zonder dat daarbij eenige wanklank werd ernomen. En dc vraag is bij mij opgekomen, wat daarvan de reden mag zijn. Menigeen zal geneigd zijn daarop te ant woorden, dat de groote Michiel zóóveel van een sprookjesheld heeft, dat in onze school jaren bij het verhaal van zijn ontsnapping uit de lijnbaan, zijn beklimming van den Vlissingschen kerktoren, van de oolijkheid, die hem dc koopvaardijers met* vuilen boter deed insmeeren, waardoor de kapers langs gladde binten in het water gleden; dat de heel het avontuurlijke leven van den joögen „in blauw geruiten kiel", die hel lot admi raal en onoverwinnelijk beheerscher van de zee bracht, in onze meest ontvankelijke iaren, zulk een sympathie voor dien ruiter ter zee heeft doen ontvlammen, dat niets in staat is om dat aanlokkelijk beeld onzer kinderjaren neer te halen. De verklaring lijkt mij niet afdoende.. Met hoeveel helden hebben wij in onze jeugd niet gedweept; tot hoeveel groote mannen hebben wij niet met bewondering opgezien,, in wie wij later ons geloof verloren, die onze sym pathie bij een critisehe studie verbeurden? Geheel in het bijzonder is dit in onzen tijd het geval met de oorlogshelden. Nu wij na dc catastrophe van 1914 beweren voor goed met den oorlog te hebben afgerekend, nu het Haagsche Vredespaleis en de zetel van den v olkenbond te Genève de symbolen van de eeuw zijn geworden, nu hebben Hannibals en Alexanders, Napoleons, Blüchers en e'hngtons geen aantrekkelijkheid meer voor ons. Het kost den eerlijken mensch moeite om al die vechtersbazen te bezien in het raam van hun tijd en hen daarin te beoor- deelen om hen niet als barbaren en menschen- moordenaars te veroordeelen. Waarom heb ben wij met De Ruyter geen moeite en blijft hij ongeschokt in de herinnering van het Nederlandsche volk en zelfs in die van vreemde volkeren voortleven? Het antwoord is te vinden in de ongerepte persoonlijkheid van dien held. De Ruyter heeft het bewijs geleverd, dat onvergankelijke roem alleen op een volkomen gave persoon lijkheid kan rusten. t Is waar, Michiel Adriaanszoon was een genie in zijn soort, zóó, als niet iedere eeuw er één oplevert. In zeven oorlogen, in meer dan veertig zeegevechten en vijftien groote zeeslagen, waarvan zeven onder zijn leiding en verantwoordelijkheid, heeft hij een scherp zinnigheid, beleid, moed en krijgskunde aan den dag gelegd, welke hem plaatsten onder de allergrootste zeehelden van heel de wereldgeschiedenis en hem den naam hebben gegeven van den grootsten admiraal van zijn grooten tijd. Maar die heldendaden zijn het niet, welke nu nog de vereering van zijn volk hebben doen betuigen ook in dezen van oorlog gruwenden tijd. Het is de wetenschap, dat Nederland in De Ruyter een man heeft voortgebracht, die door 'geen roem ook maar één oogenblik is verblind en die plicht boven zijn eigen leven stelde. Dat ie het, wat wij in zijn persoonlijkheid boven alles bewonderen. In 1640 zonaen de Staten der Vereenigde Nederlanden een vloot naar dc Spaansche kusten om Portugal te helpen, dat het Spaansche juk had afgeworpen. De Ruyter wordt daarop benoemd als kapitein-ter-zee. 24 jaar oud onderscheidt' hij zich zóó, dat hü schout-bij-nacht bevorderd wordt. -5 jaar lang blijft hij in staatsdienst en oogst lauwer op lauwer_ Een vechtersbaas in hart en nieren, een zeerob, die niets liever doet dan anderen verslaan? Neen, dat is juist het merkwaardige. Wanneer de eerste zee oorlog met Engeland uitbreekt heeft De Ruyter al genoeg van jen 00rj0g p[jj js 45 jaar oud, heeft als koene beschermer der koopvaardijvloot een aardig kapitaaltje bijeengegaard, want zijn onschatbare diensten werden goed betaald. En hij neemt het besluit om zich aan wal in zijn gezin terug te trekken. De Staten van Zeeland zoeken hem opnieuw aan. Hij weigert. Men houdt vol: vraagt zijn hulp nog vóór één tocht: „als goed burger en liefhebber des vader lands mocht hij zich niet 't zoek maken", zegt zijn geschiedschrijver. En hij geeft toe. Hij wint en trekt zich opnieuw terug. Maar men laat hem niet los. Als vice-admiraal m,oet hij Holland's vloot blijven leiden; als niemand hem meer kan vermurwen wint de onweerstaanbare overredingskracht van Jan de Witt ham ten slotte. Inmiddels wordt hij luitenant-admiraal-generaal van Holland en West Friesland, grootburger van Amsterdam, Ridder en Hertog; zware gouden ketenen worden hem door koningen op de borst ge hangen; Maar hij duizelt niet; hij blijft dc eenvoudige zeeman; vraagt bij vorsten aan tafel om scheepskost en houdt zijn eenvou dige woning aan den Buitenkant in Amster dam aan, zoodat een Spaansch collega, de admiraal, prins van Monte Sarchio, verbaasd staat te kijken, wanneer hij de Ruyter in de groote koopmansstad komt bezoeken. En wat wel heel bijzonder in dezen zeeheld treft, is zijn ware vroomheid. Den dood heeft hij altijd voor oogen. Op zijn zegetocht van 1673 leest hij Drelencourts „Vertroosting der geloovige ziele tegen de verschrikkelijkheden des doods," driemaal van het begin tot het einde. Talrijk zijn de staaltjes van zijn op rechte, godsvrucht. En zooals hij geleefd had, zoo is hij ook gestorven. Wij weten allen nog dat ontroerend verhaal uit onze schooljaren. Op 69-jarigen leeftijd werd hem-opgedragen om met een uiterst zwakke vloot naar de Middellandsche Zee te gaan en daar de Fransche oorlogsbodems'te ontmoeten. Een der leden van het college van Admiraliteit vroeg hem, toen hij bezwaar maakte, of hij op zijn ouden dag bevreesd was geworden. Zijn antwoord teekent geheel zijn persoon: ..ik heb mijn leven veil voor den staat, maar hel is mij leed, dat dc Heeren de vlag van den Staat zoo veil hebben. Wanneer de heeren niettemin hun verzoek handhaven is zijn iaat. ste woord: „De Heeren hebben mij niet te verzoeken, maar te gebieden; en al werd mij bevolen s Lands vlag op een enkel schip te voeren, ik zou daarmee zee gaan; cn, daar dc Heeren Staten hunne vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen." Hij heelt het gewaagd en het verloren. Door een overmachiigen vijand omringd, staande op de scheepsbrug, werd hij door een kogel getroffen en weinig tijds later stierf hij aan wondkoorts. „Aan dit ellendig lichaam is weinig gelegen," waren zijn laatste woor den tot zijn omstanders, „als de kostelijke ziel behouden wordt. Mijn pijn is niet te achten hij de onuitsprekelijke smart en smaad, die onze Heiland onschuldig leed, om ons van de eeuwige pijn te verlossen." Van zulk een man mag zijn geschied schrijven in waarheid getuigen: "Van nature had hij een weerzin in den krijg en allerlei bloedstorting: en meèdoogend van aard zijnde, voerde hij den oorlog met een zachtmoedig en vreedzaam hart, zonder toorn of haat, en zocht, zooveel als mogelijk was, de overwonnen vijanden te sparen, te verschoonen, en, als ze in zijn macht waren, met goed doen te verplichten. Het Vader land was hij inzonderheid getrouw, den Heeren Staten, zijn wettige Overheid ge hoorzaam, een groot liefhebber en voor stander van 's Lands vrijheid, en evenwel een hater van der zeiver misbruik, en een aartsvijand van muiterij en oproer: want hij verstond, dat de stoute taal die tegen de hooge Regeering hier te lande gevoerd werd, ten hoogste strafbaar was. 't Is ook gebeurd dat iemand in een trekschuit, in zijn bijzijn, de Overheid op een vuile wijze met veel woorden lasterde, hij zich daar met grooten ernst tegen stelde: zeggende, dat hij, een Dienaar en in eed van 't Land zijnde, zulke taal niet kon dulden: bevelende den kwaadspreker te zwijgen: en als hij voortging in 't lasteren, hem meermalen waarschuwende, ook den schipper belasten de den man aan land te zetten. Doch als 't alles vergeefs was, heeft hij dien oproer maker aangetast, opgenomen, en, alzoo hij zeer sterk was, tezamengevouwen en buiten boord gezet, niet verre van 't land, daar hij zich bergde. Den schipper, die geen genoeg zame orde had willen stellen, werden de zes weken gegeven, en hem 't varen zoo lang verboden. Ziedaar de man van plichtj van karakter en deugd; een man met een groote ziel, dus een man van eenvoud en oprechtheid. Toen hij met grooten praal te Amsterdam begraven was, ging de vertegenwoordiger van den Prins van Oranje zijn weduwe opzoe ken om haar de deelneming van zijn heer te betuigen. Hij werd echter niet toegelaten; men verontschuldigde zich: moeder was door de droefheid en de drukte van den rouw stoet te zeer van streek, dan dat zij 's Prin sen delegaat ontvangen kon. De waarheid was aldus verhaalt zijn levensbeschrijver, dat zij den vorigen dftg een blauw schort gewasschen en te drogen had gehangen en, op een trapje slaande, daar afgevallen was en haar been had gekneusd. Zulke kleine bijzonderheden geven het orfloochenbaar ge tuigenis van den waren eenvoud van een ge zin, waarvan zulk een groot man als de Ruyter de ziel en het middenpunt was. Hij heeft de oude spreuk onderschreven, dat de eenvoud het kenmerk is der ware grootheid. Het genie bewonderen mij zonder meer; maar in dankbare herinnering blijft alleen voortleven de ware held, dat is de gave per soonlijkheid, hij die zich zelf verwinnen kan! HOMO .SAPIENS. De Nationale Bankvereeniging (hoofdzetel te Utrecht) heeft Vrijdagmorgen de kan toorlokalen van de voormalige Hanzebank te Krommenie in huur genomen, om daar met ingang van heden een filiaal te openen. Een en ander staat in verband met de de bacle aan, de Zaanlandscbe Bank. Nomen est omen, een naam is een teeken zegt een spreekwoord in het Latijn. Indien iemand zich de moeite zou widen getroos ten om de waarheid van dit gezegde met bekende namen uit onze dagen te ilhistree- ren, zou dit zeker een merkwaardige ver zameling geven, maar dan ook zou niet ver geten mogen worden de naam van den jubileerenden Herder van Vogelenzang, Zooals de Zondag, de dies Domini, de dag des Heeren, de dag is van rust en inge- Kort daarop bleek dan ook, dal onmoge lijk aan alle aanvragen kan worden voldaan en men bereids eenige uitbreiding aan het gebouw gegeven. In 1921 werd besloten een flinke uitbrei ding aan te brengen en onder leiding van den bekenden Haarlemschen Architect, wijlen den heer Robbers, vond dan ook zeer belangrijke verbouwing plaats. Hier door werd aan het gebouw een frontbreedte gegeven van bijna 50 Meter en vormt het met de schoone Parochiekerk en verdere gebouwen een prachtig geheel en is een •sieraad van het dorp. Menig bezoeker staart dan ook met ver wondering voor deze kolosale gebouwen massa. Met de laatste verbouwing is levens een nieuwe kapel gebouwd, welke keurig en smaakvol is ingericht. Alles in hel groote gebouw is trouwens volgens de .eischen van den tijd ingericht. Met deze groote uitbreiding is natuurlijk UN E IV K tegenheid, de dag van offer en gebed, de dag waarop het wentelrad van het mate- rieele lever. voor eenige uren stil moet staan om het zielelevcn gelegenheid te geven al zingende zijn mystieke vleugels uit te slaan en vlucht te nemen naar het land der eeuwige Zon, zoo is he leven van den grijzen priester des Heeren. wiens zilve ren herdersfeest heden gevierd wordt, ge durende vijf-en-twinglig jaren geweest de bezadigde kalmte waarin God spreekt tot de zielen; een voorbeeld van nederige zelf beschouwing cn bewuszijd van eigen fe:l- baarheid; een dagelijksche wierookgeur van inlens-vrome offerande en rustig smeek gebed; een stille, maar gestadige wenk naar hetgeen den mensch eens wachi. wanneer hij alles achterlaat op deze wereld. Ja waarlijk. Zondagskinderen zijn het. de parochianen van Vogelenzang, die dezen priester hun vadet noemen! In het groen der bosschen verscholen, door den rand der duinen beschut, ligt het vriendelijk dorpje met zijn gothieken kerk toren, die boven de kruinen der hoornen len hemel wijst. Daar woont op deftige huize de cude adel van Holland te midden van do 'riijiige werkers in Holland's bloemv tuin. Zoo dikwijls zagm wij Hem gaan door lommerijkc dreven, d: hoogbejaarde pries ter, steunend op zijn «tok met den zilveren knop, als man van den ouden stempel, de rug door den last vai bijna tachtig jaren een weinig gebogen, dc zilver-witte krans zijner haren om bet vriendelijk-innemend gelaat, de kleine oogen achter den gouden bril tintelend van nimmer-uijndoende geestig heid, en een groet voor een ieder, die Hem tegenkomt. Adel, men spot in onzen democratische» lijd zoo dikwij's te ve»! wellicht met dit woord, omdat er zooveel verschil is te zien in den adel van bleed en van geest, maar hoog en onaantastbaar staat zielenadel, die nog immer toegang heet bij arm en rijk. Zij, die Hem kennen var. meer nabij, den goeden ouden Deken zooals ze Hem gaarne noemen zij wetn, dat de adei van zijn geest als leeraar inde Moraal geen muur gebouwd heeft om ijn hart als een onverwinbaar kasteel, maar !at de adel van zijn hart Hem klein kan dop zijn met de kleinen verheugd met de feestenden en bedroefd met de bedruktn des harten. Weinigen onder de clerus van Haarlem zullen zijn een zóó sympathise figuur en zich zóó in de gunst van ale rangen bij clerus en volk kunnen verheufcn. Wij noemden Hem terloop eer man. van den ouden stempel, maar een telkens verfraaide kerk en een pas nlangs ver beterd Verenigingsgebouw stap daar om te bewijen, dat Hij niet cngevoelj was vcor den polsslag des tijds en dat Hij zijn goed- - J-- hen, die atbolieke nieuwere het aantal inwoners belangrijk gestegen, zoodat de Eerw! Zusters thans 20 in getal zijn, terwijl het aantal verpleegden ruim 50 bedraagt. Kunnen wij reeds in dit opzicht met dankbaarheid melding maken van dit feest, nog een ander en niet minder belangrijk- feit wordt hiermede herdacht. Immers, met de vestiging der Eerw. Zus ters en deze instelling in de Parochie Lim- men, is ook hier tot stand gekomen het R. K. Onderwijs. En juist niet 'het minst is net dit feit. dat de katholieke ouders dezer parochie tof groote dankbaarheid stemt. Offeren de goede Zusters reeds zeer veel op aan dc Verzorging van den Ouderdom, een bedrag van 50.000 in geld), den door het Bestuur van den Bond van Bloembollen- handelaren uitgewerkten financieelen opzet voor de exploitatie van een eigen gebouw- te Hillegom met 50.000 reeds uitvoerig door ons gememoreerd) en het aanbod der gemeente Haarlem 100.000 maximum ter beschikking van de Alg. Vereen, als biidrage in de stichting van een eigen gebouw). Verder luidt het prae-advies als volgt: Het Hoofdbestuur acht thans den tijd ge komen om over deze aanbiedingen een be slissing te nemen. Het acht het volkomen overbodig nogmaals in beschouwing te tre den over de voor- en nadeelen. aan het be houd of de verplaatsing van den zetel der vereeniging verbonden. Iedere afdeeling en ieder lid 'der vereeniging heeft zich daar over 'n gevestigde meening gevormd en het geen hierover te zeggen valt, is in de vorige vergaderingen, waarin het onderwerp bespo ken werd, volkomen uitgeput. Bij het nemen van een beslissing over de beide thans aanhangige aanbiedingen zal de vergadering naast dc keuze van de haar het geschiktst toeschijnende plaats rekening moeten houden met overwegingen van organisatoriscben en financieelen aa Van organisatorischen aard. omdat in de zen een kenmerkend verschil bestaat tus- «chen de aanbieding-Hillegom en de aanbie ding-Haarlem. Aan het plan Hillegom is ver bonden de toezegging van een hedrag van 50.000 van den Bond van Bloembollen handelaren, waaraan aanvankelijk de voor keuring en medewerking gaf aa; moderne eischen stelden en de Organisatie wilden leiden 'n banen. Tot .tweemaal toe werd zijn parohie aan merkelijk verkleind om nieuwe kerhn leven te geven; maar w.erd ook de schekng door herder en kudde wel degelijk gevoelboven alles ging het belang der onsterflijki zielen Hij hielp het eerst en steunde bi zware zorgen. Wij hopen ten deele. dfli in de drube van het feest, dezen Zondag, de Jubilari het geen wij hier schreven, niet lezen zal Vcl- i strekt niet omdat wij meenen een ;nkel woord bezijden de waarheid te hebbe. ge zegd, maar omdat wij met reden beCjcht zijn, dat Hij dit schrijven g'imlacheno ter zijide zal schuiven en zeggen: soli Deo do- riam; aan God alleen moet gij glcrie geen. Maar al kennen wij de bescheidenheid an den ouden Deken, toch past het op en feestdag als heden den stillen Werker in den wijngaard onze hulde te brengen, cl vertrouwen op den Heer, Die den Paster van Vogelenzang na .zooveel wrk eens dn hemelschen adel schenken zal bij harpens;&s en engelenzang. Na het afdrukken der courant van gisteren zijn iiog bij ons ingekomen: van P. H. 1.50; zonder nadere aanduiding 5. Maandag 3 Mei zal het 12K' jaar geleden zijn, dat bovengenoemde inrichting voor ouden van dagen alhier werd geopend. In de 12 'A jaar, die sinds dc opening van deze liefdadige instelling zijn voorbij gegaan, heeft het zich een uitstekende reputatie verworven en is bij zeer velen goed be kend. Dat deze instelling zeer gewenscht en nuttig is, bleek reeds spoedig na de ope ning. Immers, tal van aanvragen kwanten in' van ouden van dagen, die hier onder de goede zorgen der Arme Zusters van het Goddelijk Kind hunne laatste levensdagen rustig wenschten door te brengen. wie zal beschrijven welke zorgen cn opoffe ringen zij met engelengeduld doen voor de kinderen. In de 12/2 jaar, die sinds de opening van St. Maria-Oord zijn voorbijgegaan, is dan ook veel tot stand gebracht, wat siemt tot groote dankbaarheid. Blijkbaar rust Gods zegen op deze echte mooie Roomsche instelling. Moge de ge denkdag van het 1214-jarig bestaan, het welk Maandag in blijde stemming zal wor den gevierd, voor de vele vrienden, die St. Maria-Oord in dit tijdperk heeft verworven en vootal voor de parchianen een aanlei ding zijn, m opnieuw van hunne dankbare gevoelens blijk te geven. „St. Maria-Oord" groeie en bloeie onder Gods Zegen tot in lengte van dagen. Het „V^eekblad van Bloembollencultuur" meldt dat de uitgestelde vergadering van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencul tuur zal gehouden worden op 25 Mei a.s. In deze vergadering zal gelegenheid gegeven worden een principieele beslissing te nemen inzake de plaats van vestiging van het eigen gebouw. In het preadvies dat het hoofdbe stuur op dit voorstel geeft wordt allereerst nog even gememoreerd het aanbod der ge meente- Hillegom (een perceel bouwgrond en waarde verbonden was. dat bet central- ge bouw in eigendom zou worden overgedragen aan eene naamlooze vennootschap, die het beheer van het gebouw zou hebben, in welk medezeggenschap zou hebben, maar waar door geen sprake zou zijn van een eigen ge bouw der vereeniging Na de daartegen in gebrachte bezwaren, heeft de Bond zijn voor stel in dier voege gewijzigd, dat het gebouw wordt aangeboden aan onze vereeniging. on der beding dat in de commissie voor den bouw ook eenige leden van den Bond zitting zullen hebben. Tevens zou de jaarlijksche huur van de Vereeniging worden terugge bracht op f 4000. Hierbij mag echter niet uit het oog wor den verloren dat de in den brief van den Boud van 27 Februari 1926 opgenomen be grooting, slechts een zeer algemeen en voor- loopig karakter heeft en dat de daarin ge geven cijfers allerminst geacht kunnen wor den een vaste basis te bezitten. Het is derhalve zeer wel mogelijk, ia zelU hoogstwaarschijnlijk, dat een bedrag van 4000 per jaar niet voldoende zal blijken cm in de kosten van exploitatie te voorzien. Het is trouwens niet duidelijk, hoe de Bond dit bedrag zou kunnen of moeten vaststel len. indien het in de bedoeling ligt, het gebouw aan te bieden of over te dragen s.an de Algemeene Vereeniging en deze dus dc geheele financieele verantwoordelijkheid van de exploitatie zou hebben te dragep. In dien onze vereeniging inderdaad over een eigen gebouw zal hebben te beschikken, zal zij ook zelve moeten kunnen vaststellen op welke wijze zij het zal moeten exploiteeren. Het Hoofdbestuur is van meening, dat dc exploitatie-mogelijkheden te Hillegom uiterst Verzekering Maatschappijen is de Ned. Verzekering Maatschappij Verzekerd Kapitaal Ruim Zij besteedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES Tuberculoselijders in Sana toria verpleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst nogeiijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te stuiten 'ij „St. Willibrordus" helpt U ons, ons doel bereiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie, Qitharijnesingel 48, Utrecht, en door hare Vertegenwoordigers. De zaak-Verschoor in een nieuw stadium. De verjaardag van Prinses Juliana. In de Residentie. Het stopzetten der Hongaarsche kinder actie in ons land. .Arbitrage-verdrag met Duitschland. Overval op het station Bussum. 8000 gestolen. Dc Fransche ministerraad keurt de scbul- denregeling met de V. S. goed. De Britsche mijnwerkers verwerpen de voorstellen der werkgevers. Een buitenge wone kabinetsraad bijeengeroepen. De sta king zou in den afgeloopen nacht om 12 uur zijn geproclameerd. Conflict in de Engelsche katoenindustrie. Veertigduizend arbeiders zullen bet werk volgende week neerleggen. De Fransche regeering heeft goedge keurd dat de Riitijnen andermaal overleg plegen met Abd el Krim. Zij eischt echter uiterlijk 3 Mei a.s. een definitief antwoord! Zie verder Laatste Nieuws. gering zijn. Er is te Hillegom geen noemens waardige kans op verhuur van zalen of lo kalen en deze inkomsten zullen toch in derdaad niet kunnen worden gemist. Een verder bezwaar tegen het plan van den Bond komt het Hoofdbestuur voor te zijn de eisch van de Incassobank, om in het beursgebouw een kantoor te vestigen. Hier door toch zuilen dc bouwkosten aanmerke lijk worden verhoogd, terwijl uit de aan bieding van den Bond niet blijkt, dat in deze verhoogde kosten door dc Bank zal worden bijgedragen. Wat de aanbieding der gemeente Haarlem betreft, heeft het Hoofdbestuur gemeend zich te moeten vergewissen of te Haarlem de mogelijkheid bestaat om tot de stichting van een eigen gebouw op financieel gezonden basis te geraken. Het is na onderzoek ge bleken. dat die mogelijkheid 'inderdaad be staat. Er is meer dan één terrein aan :.S wijzen dat zoowel wat ligging als grootte betreft, voor 't beoogde doel volkomen ge- schik is er tegen .aannemelijken prijs kan worden aangekocht. Het is echter in verband met een goed verloop der hierop betrekking hebbende on derhandelingen niet gewenscht omtrent deze terreinen hier nadere medcdce'ir.gen te doen. Betreffende de financieele regeling kan wor den medegedeeld, dat bij het Hoofdbestuur is ingekomen een aanbieding, van een Bank instelling. waarbij op gunstige voorwaarden een kapitaal van 100.000 Ier beschikking wordt gesteld, zonder dat daaraan eenige voorwaarde voor hét heben van een kan toor in het beursgebouw is verbonden. Liet Hoofdbestuur acht het volkomen mo gelijk om op dezen financieelen grondslag te Haarlem een eigen gebouw der vereeniging te stichten. De exploitatie-mogelijkheden zijn te Haa-- lem belangrijk gunstiger dan te Hillegom. Er is te Haarlem steeds behoefte aan lo kalen en zalen voor verschillende doelein den en terwijl het Hoofdbestuur meent dat het aan anderen ter beschikking stellen van zalen en lokalen niet onbeperkt zal kunnen geschieden en dat rekening -al moeten wor den gehouden met het doel. waarvoor men ze zal wenschcn te gebruiken, anderzijds zal 'och zender eenig bezwaar op deze wijze naar vermeerdering van inkomsten kunnen worden gestreefd. Het is zonder eenigen twijfel mogelijk bin nen het kader der ter bes-hikking gestelde gelden 100.000 van de gemeente Haarlem. f 25.000 van het Krelage-fonds en i 100.000 geleend geld) 'n stichting tot stand te bren gen, die aan het beoogde doel ten volle kan beantwoorden. Het Hoofdbestuur meent zich op dit oogen blik van verdere uitwerking van plannen te moeten onthouden, omdat de medege deelde gegevens voldoende geacht kunnen worden om thans een principieele beslissing te nemen. Het Hoofdbestuur meent dal de geboden gelegenheid om over de beide in aanmerking komende plaatsen van vestiging afzonder' te stemmen, aan een zuivere uitspraak der vergadering bevorderlijk zal zijn. De afdec- lingen worden in dit verband opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid om hare afge vaardigden op te dragen, om ingeval bij voorbeeld punt A verworpen mocht zijn. cok al hebben de afgevaardigden daarvóór gestemd, toch voor punt B ie stemmen. Al leen in geval men niets anders dan bijvoor beeld punt A juist acht. en geen enkele andere mogelijkheid wenscht zou dan tegen stemmen tegen het tweede punt gerechtvaar digd zijn. Het Hoofdbestuur acht op organisatorische en financieele overwegingen en afgezien van overwegingen betreffende de plaats van vestiging zelve het plan-Haarlem te ver kiezen boven het plan-Hillegom. Het meent echter de vergadering ztlve de keuze tus schen beide plannen te moeten overlaten en voegt in dit verband aan de toelichting twee ontwerp-besluiten toe, waarvan het eerste in behandeling, zal worden gebracht als de aanbieding van Hillegom door de vergade ring wordt aangenomen, het tweede indien de keuze oo Haarlem valt. Ontwerp-besluit A. De Algemeene Vergadering machtigt het Hoofdbestuur het noodige te verrichten tot stichting van een eigen gebouw der Ver eeniging te Hillegom, in overleg met den Bond van Bloemobllenhandelaren. Ontwerp-besluit B. De Algemeene Vergadering machtigt het Hoofdbestuur om ten behoeve van de stich ting van een eigen gebouw der vereeniging te Haarlem: a. aan te koopen in die gemeente een terrein voor zoodanigen prijs als het Hoofd bestuur wenschelijk zal voorkomen: b. daarvoor plannen te laten ontwerpen en uitvoeren, rekening houdende met de mogelijkheid om het gebouw dienstbaar te maken aan een goede exploitatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1