Radio-Omroep. Binneniandsch Nieuws. VERHAGEN'S PARÏJSCHE WAFELS TREFFEN JUIST U W SMAAK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 1 Mei 1926 Het Fransche kabinet keurt de schuldregeling met Amerika goed. Baldwin schijnt bij mislukking der onderhandelingen in de Engelsche mijnindustrie op een arbitrale uitspraak te willen aansturen. Turkije weigert de uitlevering van prof. Mezaros, die betrokken is bij het ïlon- gaarsche valsche munters-proces. De onderhandelingen in Marokko geven niet veel hoop meer op een gunstig resultaat. KERK EN SCHOOL. De wijding voor het H. Priesterschap. Naar het 28ste Internationaal Eucharistische Congres te Chicago. Een navolgenswaard Voorbeeld. Deken H. A. Th. van Dam. De arbeid in de wasscherijen. Het stopzetien der Hongaarsche kinderactie. DE NEDERLANDSCHE REGEERING STEEKT EEN SPAAK IN HET WIEL i De verjaardag van Princes Juliana. Artsen voor pensioenkeuring. Wijziging van de Spoorwegwet. Nederland's Welvaart. St. Raphael en Mgr. Mutsaers. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De Amerikaansch-Fran- sche overeenkomst. Het Fransche kabinet heeft de onder- teekening van de regeling met de Vereenigde Staten inzake de schulden goedgekeurd. De voorbereidende ont- wapenings-conferentie. De „Petit Parisien" herinnert er aan dat de voorbereidende commissie voor de ont wapening den 18en Mei in Genève bijeen komt, en zet het Fransche standpunt nader uiteen, n.l. Ie, dat de ontwapening eener natie moet worden bezien uit het oogpunt harer veiligheid2e, dat de bewapening eener natie niet slechts het aantal troepen en de hoeveelheid materiaal betreft, maar het geheel der militaire, economische en in- dustrieele krachten, welke zij in geval van een conflict kan gebruiken 3e, dat alle bewape ningen te land, ter zee en in de lucht op gelijke wijze moeten worden meegerekend bij de beoordeeling van de bewapening van een land. Het Duitsch-Russische verdrag. Terwijl enkele rechtsche Fransche bladen betoogen dat de Duitsch-Russische overeen komst feitelijk het Pact van Locarno te niet doet, vindt men heden zelfs in de radicale „Aere Nouvelle" het betoog dat die over een komst in strijd is met het Convenant van Genève. Frankrijk kan zich niet leenen tot een dergelijken gedoe, want het heeft de zorg voor de uitvoering van het Convenant, en de verschijning van een nieuw stelsel van bond genootschappen is een absolute ontkenning van het gezag van den Volkenbond, schrijft het blad. Dit teekent hoe algemeen men in Frankrijk Duitschland's houding afkeurt en een stemming opkomt dat dit land thans hee- lemaal niet meer in den Volkenbond thuis hoort. Pertibax spoort Briand in de „Echo de Paris" aan thans zoo spoedig mogelijk ver dragen te sluiten met Belgrado en Boekarest hetgeen hij reeds eenige weken geleden had kunnen doen, doch naliet, juist om geen Duitsch-RusSische overeenkomst uit te lok ken. Eventueel kan een dergelijk accoord wellicht ook tot Italië worden uitgebreid. Een geschonken auto ge weigerd. Een der leiders van de mijnwerkers in Yorkshire, de heer Joseph Hall, had een bevriend werkgever een auto ten geschenke gekregen. Hij heeft evenwel het voorbeeld van Ramsay MacDonald, die een dergelijk geschenk aanvaardde, niet gevolgd en het vehikel, dat een waarde vertegenwoordigde van 4 a 500 pond geweigerd. Niet dat ik dat geschenk als omkooperij beschouwde, Zoo verklaarde hij aan een persvertegenwoor diger, want de schenker kende hem te goed om niet te weten dat hij zijn mede-arbeiders zou „verkoopen". Maar hij had de auto terug gezonden om alle misverstand te vermijden. Een vertegenwoordiger der arbeiders moest naar zijn oordeel evenals de vrouw van Caesar boven verdenking staan. Hij had den schen ker gezegd, dat hij prijs bleef stellen op zijn vriendschap en dat hij hoopte, dat het terug zenden van het geschenk geen wijziging zou brengen in hun particuliere vriendschappelijke betrekkingen. De crisis n de Engelsche mijnindustrie. Gisterenmorgen heeft de premier nieuwe schriftelijke voorstellen van de mijneigenaars ontvangen. Kort daarna had hij een samen komst met vertegenwoordigers der mijnwer kers en van het industrieele comité van het Vakverbond, teneinde deze voorstellen met hen te bespreken. De gedelegeerende conferentie der mijn werkers houdt schier permanent zitting te Londen zoodat hun onderhandelaars in nauw contact met hen kunnen blijven. Voor het geval der besprekingen op niets uitloopen heeft de premier volgens de bladen het voornemen te kennen gegeven aan het Lagerhuis en de onderhandelende partijen een verklaring voor te leggen, die neerkomt op een arbitrale uitspraak over het geschil. Hierin zou zijn oordeel worden weergegeven aver de punten van geschil en aldus zou aan ieder duidelijk worden gemaakt bij welken kant de verantwoordelijkheid voor een stop zetting zou liggen. Te twaalf uur gisterenmiddag duurden de onderhandelingen nog voort. Het onderhoud van den premier met de mijneigenaars, die hem in het Lagerhuis hun nieuwe voorstellen brachten, duurde gerui- men tijd. De vertegenwoordigers der arbei ders moesten intusschen wachten tot hij hen afzonderlijk kon ontvangen. Zweden en Tsjecho-Slo- wakije. De ratificatieoorkonden van het op 2 Jan. tusschen Zweden en Tsjecho-Slowakije ge sloten arbitrageverdrag zijn te Stockholm uitgewisseld. Het verdrag treedt onmiddel lijk in werking. Een verdrag tusschen Duitschland, Rusland en Littauen. Naar uit Londen wordt gemeld, spreekt de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." de geruchten tegen over het afsluiten van een drievoudig verdrag tusschen Duitsch land, Rusland en Littauen, althans in dien vorm. Wel hebben Littauen en Rusland fei telijk een ontwerp voor zulk een verdrag gereed gemaakt, maar het kan eerst onder teekend worden na de verkiezingen in Lit tauen over een paar weken en nadat Littauen met Estland en Letland erover geconfereerd heeft. Getracht wordt thans een Duitsch- Litausch verdrag te sluiten op gelijken grond slag als een Russiscb-Litausch verdrag. Het valschemunters- schandaal. Op het verzoek van de Hongaarsche re geering tot uitlevering van den bij de valsche- i munters-affaire betrokken prof. Mezaros 'heeft de Turksche regeering (Mezaros is in Turkschen dienst) een weigerend antwoord gegeven uit een oogpunt van beginsel. Volgens een telegram uit Parijs heeft de „Daily Mail" bericht uit Boedapest ontvan» gen, volgens hetwelk onbekenden 's nachts in het paleis van justitie zouden zijn door gedrongen, zich meester hebben gemaakt van de dossiers der valschemunterszaak en deze verbrand, hebben. Met het gevolg, dat het proces voor onbepaalde ntijdzou zijn verdaagd. De onderhandelingen in Marokko. De houding van de afgezanten van Abd el Krim doet langzamerhand alie hoop op een gunstigen uitslag der besprekingen ver vliegen. Aangezien zij geen enkele conces sie doen verwacht men dat de onderhande lingen na afloop van het ultimatum heden zullen worden afgebroken en de vijandelijk heden hervat. In het vooruitzicht daarvan hebben de Fransche troepen het front reeds geleidelijk en zonder gevechten tot den rech teroever van de Werga overgebracht, het geen Frankrijk's recht is (al betwist Abd el Krim het), omdat de internationale tractaten de grens op twintig km ten Noorden der ri vier vaststellen. Dit wijst op het vooruitzicht van de aanstaande uitvoering van een groot offensief, dat tot dusver door de onderhan delingen was opgeschort. De Donderdag .gehouden bespreking, welke aan het geheel der vier vredesvoor waarden was gewijd, eindigde met de her nieuwde vaststelling van nieuwe meenings- verschillen op twee punten. Tenzij de Riffijnen zwenken is het afreke nen der onderhandelingen waarschijnlijk. Het vergaan van de Sji- sjiboemaroe. Het s.s. „Sjisjiboemaroe" dat Dinsdag in den Koerielen archipel schipbreuk leed had een bemanning van 26 koppen en vervoerde 233 visschers, die naar Kamsjatka gingen voor de krabbehvangst. Men weet niet wat er van hen geworden is. Een Japansche torpedo- bootjager en een stoomvischersvaartuig zijn naar de plaats des onheils vertrokken. Een sovjet-schip verbeurd verklaard. De Chineesche krijgsraad heeft de ver beurdverklaring uitgesproken van het sov jetschip „Oleg" met inbegrip van de lading bestaande uit een reusachtige hoeveelheid geweren en oorlogsmateriaal, waarvan de waarde op 2 1'2 millioen dollar werd geraamd. De kapitein werd tot 18 maanden gevangenis straf veroordeeldbesloten werd de be manning die onschuldig werd verklaard op kosten der regeering te repatriëeren. De „Oleg" was in Maart bij Takoe genomen door een Mantsjoerijsch oorlogsschip. De Chineesche chaos. China is nog zonder georganiseerde re geering, er is geen president, geen premier en geen kabinet, aldus vat een gisteren uit Sjanghai ontvangen telegram den toestand samen. Er wordt aan toegevoegd, dat er meeningsverschil schijnt te bestaan tusschen de aanhangers van Woe Pei Foe en van Tsjang Tso Lin nopens den persoon van den premier, maar een compromis wordt waarschijnlijk geacht., Er hebben weinig gevechten plaats, maar naar gezegd wordt bedreigen de troepen der provincie Sjansi den terugtocht van het na tionale leger in de richting van Kalgan. De wijdingen worden vervroegd. Naar het „Centrum" verneemt, zullen in het Aartsbisdom de wijdingen van het H. Priesterschap, te beginnen met dit jaar, worden vervroegd. Tot nu toe hadden de wijdingen meestal plaats op den feestdag van Maria ten Hemelopneming, 15 Augutus. In 't vervolg zuilen de wijdingen plaats hebben op den feestdag van den H. Jacobus (25 Juli), wanneer deze op een Zondag valt en anders op den Zon dag, aan dezen feestdag voorafgaande. Daar de feestdag van den H. Jacobus dit jaar op Zondag valt, zullen de Priesterwijdingen ook op dien dag, dus 25 Juli, worden toe gediend. Katholieken van Nederland! Nog levendig staat ons allen voor den geest het heerlijk Internationaal Eucharis tisch Congres, dat te Amsterdam werd ge houden in 1924. Onvergetelijke dagen hebben wij toen beleefd. Aan Christus Eucharisticus hebben de volkeren een weergalooze wereldhulde ge bracht. fc-n thans staan we wederom voor een In ternationaal Eucharistisch Congres. Het is u bekend, dat het 28e Congres 2024 Juni a.s zal worden gehouden te Chicago. Amerika zal Amerikaansch-grootsch zijn plannen uitvoeren en aan Christus in Zijn aanbiddelijk Sacrament een ongekende hul de brengen. Frankrijk, België, Italië, Spanje, Polen, Duitschland, Engeland zullen met de volke ren der overige wereMdeelen wedijveren in belangstelling en menschen-massa's aan voeren naar de nieuwe wereld. Moet Nederland achterblijven? Dan zou 't niet beantwoorden aan zijne traditie, traditie van groote, vurige liefde voor de H. Eucharistie. Nederland zal nu voor 't eerst een eigen sectie voor de Nederlandsche taal hebbeh op dit Congres. We hebben veel moeite gedaan, om 't zoover te krijgen. Maar dan moet Nederland ook een flink getal deelnemers aan 't Congres naar Chica go zenden! Zal dat geschieden? Slechts een 20-tal Nederlanders hebben zich tot nu toe definitief opgegeven. Andere landen voeren honderden aan. Moeten wij dan achterblijven? Geen tijd? Geen geld? Wie neemt geen vacantie? Kunt ge u een mooier vacantie denken dan een prachtvolle zeereis, een rustkuur op zichzelve! Binnen de maand'uit en thuis voor nog geen 800 gulden! Katholieken van Nederland, zorgen we ervoor, in groot getal in Chicago te ver schijnen! Nederland doet niet ondervoor geen enkel volk in openbare betuiging van waarachtige liefde voor Jezus Christus in het Allerheiligst Sacrament. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door ondergeteekenden. W. van Dijk O.S. Aug., voorzitter van het Nederlandsch Propaganda-Comité en se cretaris van de Sectie voor Nederlandsche taal op het Int. Eucharistisch Congres te Chicago, Bag'ijnhof, Amsterdam. W. J. R. Dreesmann, 2 Johan Vermeerstr., Amsterdam. O. M. F. Haffmans, Helden. Dr. A. C. A. Hoffman, Gouda. Ernest Laane, 23, Chasseestraat, Ginne- ken. H, Minderop, 50, Maritsweg, Rotterdam. Henry van Oppen, 18, Groote Gracht, Maastricht. Mr. G. van der Schrieck, 82, Schiedamsche Singel, Rotterdam. Prof. Dr. Alphons Steger, 19 Juliana van Stolbergplein, 's Gravenhage. A, W. van Thiel, Helmond. J. B. Vesters, 2, Emmaplein 's-Hertogen- bosch. F. J. F", Vismans, 101, Heemraads singel, Rotterdam. Mr. G. R. Baron van Voorst tot Voorst, 5, Klein Weezenland. Zwolle. Mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, Wilhelminastraat, Utrecht. L, H. Wachters, 47, O. Ebbingestraat, Groningen. Aug. Wehmeijer, 's-Hertogenbosch. Het was den secretaris van het Nederl. Propaganda-Comité voor het 28ste Int. Eucharistisch Congres te Chicago Ier oore gekomen, dat de parochie van den H. Lam- bertus te Haaren was ingegaan op het denk beeld. „één of. meer parochies mogen zich te Chicago laten vertegenwoordigen", dat ook door de Katholieke pers is verspreid. Hij heeft zich veroorloofd aan den Z.Eerw. Heer Pastoor dier parochie te vragen hem mede te deelen, hoe dat zich had toegedra gen, ondat dit voorbeeld ter navolging ware te stellen aan andere. Het antwoord volgt hieronder: Hoogedelgestr .Ho'oggel. Heer, Uw idéé was mij zeer sympathiek; ik had een candidaat, die zeker zeer accept was bij mijn volk, en ik ging als volgt te werk, om uwe gedachte ingang te doen vinden. Irr de vergadering van de H. Familie op 18 April (mannen en jongelingen) vertelde ik een en ander uit uwe lezing, in Den Bosch tfehouden. Ik stelde voor, dat eene parochie, zooals de miine gemakkeliik een afgevaar digde naar Chicago kon zenden. Zij moesten zelf daarover eens nadenken, en zorgen voor de inzameling der gelden, indien het idee hun goedkeuring mocht hebben. Reeds aan stonds na de vergadering bleek, dat ik mij niet vergist had; er werd zelfs reeds ge mompeld, om den volgenden Zondag een vergadering daarover te houden Ik sprak er over met andere priesters in de buurt, deelde hun mede, wat ik had gedaan, en allen juichten het ten zeerste toe. De moeilijkheid omtrent de keuze van den persoon, die afgevaardigd zou worden, om de parochie te vertegenwoordigen," loste 'k natuurlijk zelf op: mijn kapelaan, de Wel- Eerw. heer Martinus v. d. Linden, zal afge vaardigd worden c. q. Zondag 25 April had ik de Hoogmis; mij- ine toespraak onder dit H. Mis was weer ge wijd aan hetzelfde schitterend onderwerp, door U mij aan de hand gedaan. Gewapend met uw argumenten, heb ik mijn volk nog eens krachtig toegesproken en hun gezegd: Als mijne gezindheid de uwe wordt, dan gaat mijn kapelaan als afgevaardigde naar Chicago. Aanstonds na dc Hoogmis vergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw; de mannen kwamen druk op. De heer J. van den Oever, voorzitter van de Boerenleenbank, leidt de vergadering. Allen geven hartelijke instem ming met het voorstel, door den pastoor in de kerk gedaan. De besturen van enkele plaatselijke ver- eenigingen, aangevuld met vrijwilligers, ne men welwillend de taak op zich, om de gel den in te zamelen Twee aan twee nemen zij een wijk der parochie voor zich, om huis aan huis mijn volk te gaan bezoeken. A.s. Woensdagavond afdragen van opge haalde gelden. A.s. Donderdag komt de Bis schop vormen, daarom met bekwamen spoed, om den Bisschop den uitslag mede te deelen Nu weet u alles. Ik hoop en vprwacht ook, dat de uitslag schitterend zal zijn, want de stemming en gezindheid gaan hoog! Hoogachtend en vriendschappelijk groe- I tend t.t. in Xo. A. VAN DEN BROEK, Pastoor. Goed succes!! Als een parochie van 1300 Communican ten (Pius-Alm. 1925) tot zulk voorgaan in staat is. kunnen dan de grootere niet vol gen? De Internationalistische Congresseft zijn in het leven geroepen en door de Pausen zoo krachtig aanbevolen, opdat ten minste nu en dan ook de volkeren de gelegenheid zouden hebben hun schepper en Heer in het openbaar en gezamenlijk te erkennen, Hem eerherstel te geven, Hem te danken voor de ontvangen weldaden en nieuwe af te smee- ken. door met elkaar deel te nemen aan het H. Misoffer, naast elkaar aan te zitten aan denzelfden Liefdedisch. massaal te getuigen van het gemeenschappelijk geloof in Zijn aanbiddelijke tegenwoordigheid in het H. Sacrament des Altaars, door de plechtige Congres-processie. Kan Roomsch Nederland dan niet wakkei worden om door een waardige vertegen woordiging te toonen, dat het op Eucharis tisch gebied mee wil doen, als de volken op trekken naar de door den H. Vader zelf aan gewezen plaats waar dat internationale feest dit iaar gaat gevierd worden? In pauselijke audiëntie ontvangen. Z. H. de Paus heeft Donderdagmorgen den hoog eerw. heer H. A. Th. van Dam, dexen var. 's-Gravenhage, in particuliere audiëntie Oh ivangen. (Msb.j. De Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten vergund, dat gedurende het tijdvak van 10 Mei tot en met 15 Mei en van 25 tot en met 29 Mei in hun onderneming door de aldaar werkzame arbeiders, in afwijking van artt. 23 en 24, al. I, der Arbeidswet, arbeid wordt verricht als volgt: op 10, 11, 12 en 14 Mei 1926 en op 25, 26. 27 en 28 Mei 1926 gedurende ten hoogste 9 uren per dag, en op 15 en 29 Mei gedurende ten hoogste 8 uren per dag, onder voorwaarde, dat in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt geen arbeid wordt verricht op 13 Mei en op 24 Mei; op 15 en 29 Mei geen arbeid wordt verricht na 5 uur des middags. De Maasb. schrijft: Wij deelden dezer dagen mede, dat de eerlang te verwachten stopzetting der Hon gaarsche kinderactie geschieden zal op ver zoek van Hongarije zelf. Van Hongaarsche zijde vernemen wij in tusschen, dat de toedracht der zaak eenigs- zins gecompliceerder is. Zooals het bericht luidde, zou men ge neigd zijn de gevolgtrekking te maken, dat Hongarije geen behoefte meer gevoelt om zijn kinderen naar den vreemde te zenden. Dit is, jammer genoeg, niet het geval. Van daar ook dat de actie in Zwitserland en België gewoon doorgaat De reden der stopzetting van de actie voor zoover «Nederland betreft is dan ook volgens onzen Hongdarschen zegsman veel eer te zoeken in het, feit, dat de Neder landsche regeering den eisch heeft gesteld dat ieder Hongaarsch kind. hetwelk hier te lande verpleegd zou worden, zou voorzien zijn van een Nederlandsch visum op zijn pas poort, wat op een meerdere uitgaaf van 6 per kind zou te staan komen, Terwijl ook de reiskosten, vroeger tot de Nederlandsche grens door de Hollandsche Liga gedragen, sinds het laatste transport geheel voor haar rekening zijn gekomen, heeft de nieuwe kos- tenverzwaring ten gevolge van den regee- ringsmaatregel voor de Liga onmogelijk te dragen genoopt tot de kennisgeving, dat zij onder deze omstandigheden niet langer in staat is de actie voort te zetten; ofschoon mede volgens onzen zegsman de kinderen meer dan ooit de hulp van milddadig Nederland behoeven. Wij geven deze Hongaarsche lezing van het geval zonder verderen commentaar. Vra gen ons alleen af, of, indien werkelijk een voortzetting der actie moet afstuiten op den bedoelden regeeringsmaatresel, hier wel met het noodige beleid van Overheids wege werd ingegrepen. (In de Residentie). Vrijdag wapperden in de residentie aller- wege de nationale en oranjevlaggen ter eere van den 17en verjaardag van Prinses Juliana En, als gewooniijk, prijkten de ge vels der gezantschapsgebouwen en consula ten met de vlaggen der hier vertegenwoor digde landen. Voor de schoolgaande jeugd was het 's-middags vacantie, terwijl het tevens een feestmiddag was, te danken aan het initia tief van het Haagsche Comité voor Volks feesten, welk feest ditmaal bijzonderen luister ontving door de aanwezigheid van de verjarende Prinses en verschillende le den van de Koninklijke Familie. Ook het ambtenarencorps werd in het genot van middagvacantie gesteld. Een vroolijk en fleurig aanzien hadden wederom de prachtige middenlanen van het Lange Voorhout, aan welks toegangen be- vlagde en bebloemde frontispices een aar dig effect maakten. In de nabijheid van het paleis der Ko ningin-moeder stond een muziektent, waar des middags de Residentie-Harmoniekapel een feestconcert gaf. In het koninklijk paleis aan het Noord einde en in dat van de Koningin-Moeder, lagen registers van gelukwensch, op welke den geheelen dag door de civiele en mili taire autoriteiten, het diplomatieke corps en vele particulieren werd geteekend. 's-Avonds was er nevens de gebruikelijke electrische of gasverlichting aan de gevels der departementen van Algemeen Bestuur en andere rijksgebouwen en aan de Witte Sociëteit, een door het Haagsche Comité voor Volksfeesten aangeboden vuurwerk in het Malieveld, dat door de jarige Prin ses en de verdere leden van het Konink lijk Huis werd bijgewoond. Koningin, Prins en Prinses Juliana ge bruikten 't noenmaal bij de Koningin-Moe der, waarna de Vorstelijke Familie geza menlijk uitreed naar den nabijgelegen Die rentuin, ter bijwoning van het kinderfeest. Is de afvoering van een groot aantal, betuiniging. Het Eerste Kamerlid de heer Slingenberg heeft de volgende vragen tot den minister van Financiën gericht: Is het den minister bekend, dat het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst protest heeft aangeteekend tegen den onlangs getroffen maatregel, waarbij een groot aantal genees kundigen is afgevoerd van de lijst in zake geneeskundig onderzoek in gevolge de Pen sioenwet 1922? Is het juist, dat bij den bestreden maat regel een groot aantal geneeskundigen van deze lijst is afgevoerd, zonder dat redelij kerwijze eenige aanmerking was te ma ken op de wijze, waarop zij hun taak had den volbracht? Is het juist, dat bij de thans aangewezen geneeskundigen (huisartsen en specialisten) geen enkelijke vrouwelijke arts is? Is het niet te verwachten, dat door deze al te sterke inkrimping (700 artsen m 1923 tegen 70 huisartsen en 118 specialisten in 1926) het tegendeel van bezuiniging wordt bereikt ten gevolge van hooge reis- en verblijfkosten? Is de minister bereid om alsnog in over leg te treden met het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Genees kunst, ten einde moeilijkheden bij de uit voering van den maatregel te voorkomen en alsnog het rechts- en billijkheidsgevoel der geneeskundigen te bevredigen? Het wetsontwerp tot wijziging van de Spoorwegwet en van de lokale spoor- en tramwegwet, waarover Donderdag in de iweedc Kamer is beraadslaagd, is Vriidag door de Tweede Kamer met 544 stemmen aangenomen. Voorts is besloten om de aanhangige in terpellatie van de heeren Van Voorst tot Voorst en Drop aan de agenda toe te voegen. De minister van Arbeid heeft thans in gesteld een subcommissie uit de commissie voor de economische politiek, die een onder zoek zal hebben in te stellen naar de om standigheden. welke verschillende toestan den van ons volksbestaan ongunstig beïn vloeden en de uit dat onderzoek voortvloei ende voorstellen zal hebben te doen, met betrekking tot de vraag welke maatregelen door de Regeering in het belang van den algemeenen welvaart kunnen en moeten worden genomen. De installatie der commis sie zal plaats hebben op 4 Mei. Zooals bekend ondervond deze aangele genheid vertraging door de verschillende ministerwisselingen Het hoofdbestuur van de Ned. R.-K. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel ..St. Raphaël' heeft alle leden uitgenoodigd de begrafenis van den oudbondsadviseur 7 „Het is mogelijk, maar daarover moet de vader van het kind beslissen. Ik heb nu de plaats van zijn vader en van zijn moeder bij hem vervuld," zei mevrouw Cordula. „Maar u weet niet, wat ik al voor het kind gedaan heb. En ik neem Hendrik mede naar mijn huis," zei Dorothea. De vader van het kind moet beslissen, wie van ons beiden het meest geschikt is, het op te voeden, gij mevrouw van der Waid, voor wie ik, niettegenstaande uwe vele ge breken, toch eene oprechte hoogachting ge voel, of de weduwe van den rijken grond eigenaar Gotthold Ambrosius Cordula. Een beschikking der voorzienigheid heeft dit kind in mijn huis gebracht en nu zal niemand het mij kunnen ontnemen, behalve de vader. Doe nu geen verdere moeite daarvoor, mevrouw von der Waid, maar ik noodig u toch vrien delijk uit een kop chocolade met mij te ge bruiken." Verlegen stond Hendrik tusschen de twee vrouwen, die om hem streden. Hij zag, hoe mevrouw von der Waid ter sluiks glimlachte. Toen zei ze langzaam en duidelijk: „Uw huis is zeker meer waard dan het mijne, dat de vader van Hendrik daar den voet zet. Denk er aan, dat ik u dat gezegd heb mevrouw. U zult daaraan denken, zoo lang u leeft." Toen maakte Dorothea een overdreven diepe buiging, en ging toen langzaam heen. Mevrouw Cordula werd vuurrood. „Wat bedoelde ze daarmee, Hendrik?'' vroeg ze, maar hij kon geen antwoord op die vraag geven. „Wat kan ze toch daarmee bedoeld heb ben?" vroeg ze nogmaals. Hendrik bleef het zwijgen bewaren. Hij wist het ook niet. Nog denzelfden avond liet mevrouw Cor dula een kamer gereed maken, die anders nooit werd gebruikt. „Dat is nu mijn logeerkamer," zei ze tot Hendrik, „Je vader zal toch zeker wel een paar dagen mijn gast zijn. Ik ben maar een oude vrouw, en sedert ik weduwe ben, heb ik geen gasten meer in mijn huis ont vangen." Dien avond stond een zilveren kandelaar met zeven armen, waarin waskaarsen brand den, in den corridor bij de huisdeur, en me vrouw Cordula zat in haar antieken, kunstig gesneden mahoniehouten leuningstoel, alsof ze iemand verwachtte. Daarbuiten kletterde de regen op de straatsteenen en de straten schenen als uit gestorven. De ketting, waaraan de straatlantaarn bing, slingerde door den wind been en weer. Eindelijk hoorde men in de verte het ge luid van de wielen van een rijtuig, dat na derde, en voor dc deur stilhield. De huisknecht opende de voordeur. Een zware stap klonk in den corridor. Een groote man met zwarten baard, in zwarten mantel gehuld, zwaaide met zijn door den regen doorweekten hoed in het rond, zonder er op te letten, dat de druppels tegen de muren vlogen. Somber zag hij om zich heen. „Men heeft mij gezegd, dat mijn zoon in dit huis is," zoo zei hij, „ik verzoek u, hem te gaan zeggen, dat ik gekomen ben om hem af te halen, en dat hij zich reisvaardig moet maken. Wij vertrekken dadelijk." Mevrouw Cordula was van haar leunigstoel opgestaan, en in den coridor gekomen. Met koele verwondering groette de vreem deling haar. „U zult het iieve kind toch zeker niet in dit weer in den nacht laten reizen," zei zè op vriendelijken toon, „Ik wil liever hopen, dat u een glas wijn bij mij zult drinken, en een bescheiden gastvrijheid in mijn woning zult willen aannemen, waar uw kind zich al zoo goed thuis gevoelt." „Het doet mij leed, mevrouw, dat ik uwe gastvrijheid niet kan aannemen. Mijn reis duldt geen uitstel," zei Hegemeister koel. Mevrouw Cordula wenkte haar huisknecht, om den vreemdeling zijn door den regen doorweekten mantel af te nemen. Toen noodigde ze hem uit, tenminste even in den salon®aan de tafel- plaats te willen nemen, totdat de kleine Hendrik reisvaar dig zou zijn gemaakt. Toen Hendrik zijn vader zag, herkende hij hem bijna niet. Wat een sombere uitdrukking op zijn ge laat! Hoe verward waren zijn haren, en hoe slordig zijn kleeren! Wat kon de oorzaak zijn van zulk 'n ver andering? Zwijgend zat Hegemeister aan de tafel. Met moeite liet hij zich overreden, eenige spijs en drank te gebruiken. Ook mevrouw Cordula bewaarde het stil zwijgen. De huisknecht kwam binnen, en meldde fluisterend, dat,het rijtuig van den heer He gemeister in 't ongereede was geraakt. Het rechterwiel was beschadigd, en daarom kon de reis dien avond niet worden voortgezet. De oogen van Hegemeister fonkelden van toorn. Mevrouw Cordula zag hem aan, zonder iets te zeggen. „Mevrouw," zei Hegemeister beleefd, „ik weet niet, waaraan ik de eer heb te danken, uw gast te zijn, en ik moet openhartig be kennen, dat het mij verre van aangenaam is. Ik vrees, dat uwe gastvrijheid op eene ver gissing berust. Ik ben aan zulk eene schitte rende ontvangst niet gewoon.'1 De gastvrouwe verbleekte. Ze begreep die zonderlinge woorden niet. „Uw kind is mij lief geworden," antwoord de ze. Hem hebt u het weinige te danken, dat ik u kan aanbieden." Ze streelde het kind, terwijl de huisknecht eene schaal met fijne vruchten binnenbracht. „Is dit kind, mijn kind, u lief geworden?" vroeg Hegemeister langzaam. „Maar weet u dan wel, wiens kind het is?" „Het uwe," zei mevrouw Cordula aarze lend. „Natuurlijk, mevrouw. Maar ik bedoel.... Is het niet een weinig onvoorzichtig, kinderen van onbekende, rondreizende lieden in huis op te nemen, zonder dat het beroep van den vader zulk eene gastvrijheid gerechtvaardigd doet schijnen?1' „Ik begrijp u waarlijk niet," zei mevrouw Cordula, terwijl ze onwillekeurig ophield, het kind te streelen. „Het is Voor mij voldoende, dat het het kind is van een voornaam per soon." Hegemeister ledigda zijn glas met één teug, en zette het neer. Toen zag hij zijne gastvrouw recht in het gelaat, en zei: „Ik durf eene weddenschap met u aan gaan,mevrouw, dat dit glas, waaruit ik ge dronken heb, morgen verbrijzeld op een mesthoop ligt, waar niemand het meer zal vinden, en dat de tafel, waaraan ik gezeten heb, hoe kostbaar die ook is, nooit meer ge bruikt zal worden. En dan zal het kind van dien voornamen persoon, en ook de vader, al ver van hier zijn. Het is wel jammer, want het is zoo goed, hier te zijn. Wanneer ik nog was zooals vroeger, dan zou ik van dat alles genieten, en vroolijk vierder gaan, maar ik ZONDAG 2 MEI. HILVERSUM, 1050 M. 8.30—9.30 R.-K. Morgenwijding. Spreker: L. v. d. Broeke. redacteur van „De Tijd", met medew. van Mej. Rie van Putten mezzo sopraan, Mej. L. Brom piano, Hr. D. Brom cello. 1 Largo, Handel, Zang, cello en piano. 2 Andante, Mann, Cello 3 Jesu wijs en won- dermachtig. Haas Zang 4 Spreker: L. v.d. Broeke. 5 Evangelie der natuur. Zweers. Zang, 6 Le rêve, Golterman. Cello. 7 Ave Verum Corpus. Mozart Zang, cello en piano. 9.45 N Chr. Radiover. 9anslui- ting van dc Gereformeerde kerk, Duys- straat, Rotterdam-Delfshaven. PredikaDt Ds. G. Nomes, aldaar. 9.50 Orgelspel. Vo tum en zegen. Psalm 84 Vers 1. Schriftle zing Lucas 13 Vers 22-30. Gebed Psalm 138 Vers i-3. Tekst Lucas 9* Vers 57-62. Psalm 25 Vers 2 en 6 (Gem. zang). Dank zegging Psalm 119 Vers 17. Zegen. 2.30 Uitzijding van het Artis-concert te Am sterdam. De Amsterdamsche orkest ver. o. 1. v. Fr. v. Diepenbeek. 7.00 Vrijz. Prot. Radio-omroep. Preek door Ds. D. A. Vorster, voorganger van de Afd. Vrijz. Herv. le Arnhem. 8.00 Persber. en sport uitslagen. 8.10 Svrnphonie-concert door het H. D. O.-orkest (versterkt), o. 1. v. Willem van Warmelo in de zaal „Concor dia", Bussum. Alevr. Grondys-Gontiarenko piano. Symphonieën van Haydn. Beetho ven en piano-concert van Mendelssohn. DAVENTRY, 1600 M. 9.35 Militaire Zon dagsdienst van York Minster, met medew. van een militaire band. 11.20 Sluiten. 2.50 Evensong vac King's College Chapel Cambridge. 3.50 Concert. De band van de dragonder-garde. B. Davies tenor. 4.505.05 Scenes uit „Naar het U lijkt van Shakespeare. 7.20 Godsdienstoefe ning, Preek, orgelmuziek en koorzang. 8.00 Vocaal concert door de vereenigde koren van New. College, Magdalen en Christ. Church. Oxford. 8.15 Liefdadig heidscauserie, 8.20 Weerber., nieuws. 8.35 De vereenigde koren. 8.459.55 Concert. Orkest., I Kiddier sopraan, D. Noble bariton. PARIJS „Radio-Paris'i 1750 M. 12.05 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 1.05 Nieuws 7.50 Concert door het orkest Mario Cazes. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. 1300 M. 10.50 Concert door het Bandonion Strijk orkest. 7.50 Duo en duet J. V olfstha I viool, H. 'Mahlke viola. N. Pisling-Boas sopraan, M. Seret van Eyken alt. A. Stei- nei cello, L. Scheiwein fagot. 8.50 Con cert F. S. Bruinier piano, F. v. Szpanows- ki viola, J. Berger cello 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 264 M. en ANTWERPEN, 250 M. 1.50 Concert. Solisten en koor v. Cesar Franck. 7.35 Galaconcert. 8 05 Lezing: Les evenements de la semaine. 8.209.20 Concert. MUNSTER, 410 M. 7.50—8.20 Les in een heidskortschrift. 8.20—9.20 Morgencon cert. lo, 2o Goethematinee. 11.0311.50 Concert door den toonkunstenaar* Paul Mania. 2.40 Lezing: Lustiges aus dem Hundeleben. 3.20 Tzigancconcert. Orkest en zangsolisten. 4.50 Concert Kwartet Cacilia. 5.50 Schaakles. 6.20 Sportber. 6.25, 6.50 en 7.20 Lezingen. 7.50—10.50 Concert Orkest en solisten (tenoi- sopraan). MAANDAG 3 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieber. 5.006.00 Kinderuurte, door Mevr, Amt. v. Dijk 7.00.7.30 Radio praatje door den heer W. Spruit, over: Het zoeken en verhelpen van fouten in ontvangtoesellen 7.45 10.00 Persber, 4 8.10 Concert door het versterkte H.D.O.- orkest o. 1. van Frans Lupgens. Mei. An nie Craamer, sopraan; H. Everhard: de blinde pianist 8.30—9.30 Lezing door prof. Dr. D. Cohen, over: Zionisme. Daar na weer concert. DAVENTRY 1600 M. 10.20—12.20 Concert door het radiokwartet en solisten, (contra alt, tenor, piano) 12.20120 Orgelconcert 2.35 Lezing: Reptiles and •their allies-The extinct reptilians 3.20 Lezing: The pre-war „Jeune fille" 3.35 Orkestmuziek 4.35 Kinderuurtje 5.20 Dansmuziek 6 uur Lezing: Fading and the heavisidelayer 6.20 Tijdsein Big- Ben. Weerbericht, Nieuws 6.45 Piano- preludes van Bach 4 uur Lezing: The city of Stoke-on-Trent and its industries 7.20 Liederen van Schubert, T. Goodey, tenor; 7.50 Speeches, zang er, muziek van het diner van de Society of Dorset men in London 8.50 Tijdsein, Weer bericht. nieuws. Voorlezing: Simple Simon 9.2010.20 Concert door het Casano- octet en B. Hooper, tenor 10.2011.20 j Dansmuziek van het Carlton-hotel. Parijs „Radio-Paiis" 1750 M. 11.50 uur Cocert Lucien Paris (piano-viool-cello) 4.05 Orkestconcert 7.50 Concert. Königswüsterhausen 1300 .M. 7.50 uur Concert P. Zampa, sopraan. FL Erichsen, accordeon, K. Naumann. cornet a piston. Brussel, 264 M. en Antwerpen, 250 M. 7.20 Fragmenten uit „Boccace operette van Suppé 7.50 Voorlezing: La maison sur l'eau, Gauchez 8.05 Operette- fragmenten 9.20 Nieuwsberichten. Münster 410 M. 12.35 Orkestconcert 3.20 Boekvoorlezing 3.40 Lezing: Goethe und die Tonsetzer seiner Ze't 4.30 Sportlezing 4.50 Avonduitzending- inleiding 5.20 Lezing: Die Liebe zu den Bergen 5.5010.50 „Die Meistersinger von Nürnbergopera in 3 acten van Wagner. mgr. A. J. ^M. Mutsaers op Maandag 3 Mei tc 's-Herto'genbosch bij te wonen en daar voor desnoods een dag verlet te vragen. Pastoor-Donders zal s morgens om kwart over tien voor de leden van St. Raphaël in de kerk van den H. Leonardus aan het Emmaplein* een H. Mis voor de zielerust van mgr. Mutsaers opdragen. Een stemmig uitgevoerde extra-editie van het „Rechte Spoor" zal gewijd worden aan de nagedachtenis van mgr. Mutsaers, beu nu niet meer dezelfde van vroeger." Mevrouw Cordula was opgestaan, en trad eene schrede terug, terwijl ze hare oogen niet van den vreemdeling kon afwenden, „Het is niet beleefd fluisterend met elkaar te spreken," vervolgde Hegemeister, „maar toch zou ik u verlof willen vragen, dit nu te mogen doen." Toen trad hij op de gastvrouw toe, en fluisterde baar iets in het oor, zoodat Hen drik het niet kon verstaan. Alles was hem onbegrijpelijk, en maakte op hem een be- klemmenden indruk. De vrouw, die hem met lieve woorden en lekkernijen als overstelpt had, zag hem op eens met eene woeste uitdrukking aan, alsof hij een wild dier was. Zwijgend zag zijn vader dat aan. in af wachtende houding. Toen nam mevrouw Cordula de plooien van haar zijden kleed, en zonder nog een woord te zeggen verliet ze met haastige schreden de kamer. De zeven kaarsen in den zilveren kande laar branden steeds voort. „Komaan, jongen, nu zullen wij gaan,'1 zei Hegemeister tot zijn zoon. Hij nam zijn mantel, dien de huisknecht te drogen had gehangen, wikkelde Hendrik daarin, en droeg hem zóó in zijne armen tot aan de voordeur. De huisknecht stond daar al, om de deur voor hem tc openen. {Wordt vervolgd.]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9