GIERSTRAAT 162224 GEKLEURDE TULES en MADRAS GORDIJNEN KWATTATk Ji AL In en om Haarlem. Onze Grabs Ongelukken-Verzekering Gulzige Inbrekers. Voornaamste Nieuws m VOLLE-MELIS-REEP Plaatselijk Nieuws. 40 GULDEN 50ste No. 16240 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze. HAARLEM Het jubileum van Deken Zondag te Vogelenzang. De ziekenhuiskwestie te Beverwijk. Heden uitgekeerd aan den Heer H. WOLTERMAN, wonende Jan Ver- meijdensiraal 12. BEVERWIJK, de Somma van wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn ringvinger verloren is geraakt DE ADMINISTRATIE. Het tweede Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal. Beter dan Goed: DE BESTE DE REORGAiMSATlE DER R. K. STAATSPARTIJ. Een amendement van Haarlem. De storm hielp een handje. in dit nummer ^^mYl<°6oÜ J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Voor den toog van den Seminarist. Een knaapje wordt door een auto overreden. Noodlanding. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT j/f^ Adverlentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OHOf! Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Crt bij een ongeval met f 9Kf| bij verlies van een hand, f J9C tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: dUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: OU. doodelijken afloop: 1 U J, een voet of een oog: bij verlies van een fCf) duim of wijsvinger: «JU. bij 'n breuk van f n m been of arm: A TfU» oi] verhes v. een andere vinger. Bewonderaars van een stelselmatige en georganiseerde beroepskeuze-voorlichting, gelijk die de laatste jaren wordt gepropa^ geerd, zijn wij voorloopig nog niet, maar deze onze meening wijlen wij wegdoe zelen om alleen het voorstel van B. en W. van Haarlem tot stichting van een gemeente lijke instelling voor Beroepskeuze aan een beschouwing te onderwerpen. B. en W. van Haarlem stellen voor een afdeeling „Beroepskeuze" in het leven te roepen als onderafdeeling van den Gemeen telijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding. De kosten worden geraamd op 3500 per jaar. Voor nadere bijzonderheden omtrent de inrichting en werkwijze van dit instituut „Beroepskeuze" verwijzen B. en W. naar het rapport, dat de directeur van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding daarover heeft uit gebracht. Overzichtelijkheidshalve ontleenen wij daaraan nog eens de volgende bijzonder heden Bij het verrichten van de werkzaamheden voor de afd. Beroepskeuze zou de Dienst der Werkloosheidsbestrijding moeten worden bij gestaan door een commissie, waarin verte genwoordigd zouden moeten zijn in het al gemeen vormend vak- en ambachtsonder- wijs, de schoolartsendienst, medici, werkge vers, werknemers, deskundigen op het ge bied van jeugdorganisatie, arbeidsinspectie, kortom de elementen der bevolking die elk afzonderlijk deskundig op hun speciale ter rein te samen zouden kunnen komen tot het bereiken van het doel: voorlichting te geven bij de keuze van een beroep. Zij zou zóóda nig moeten zijn samengesteld, dat de waar borgen aanwezig zijn, dat de verschillende godsdienstige en geestesrichtingen haar ver trouwen zouden kunnen schenken. Zij zou onder haar leden ook vrouwen moeten tel len. Het aantal leden zou nader moeten wor den bezien en niet al te groot zijn. Deze commissie voor de Werkloosheidsbestrijding en 'n sub-commissie voor de Werkloosheids verzekering. De voorzitter der commissie van de Werkloosheidsbestrijding zou voorzitter dienen te zijn dezer sub-commissie. De heer Vader zou secretaris zijn der nieuw te vor men sub-commissie. De taak dezer commissie voor Beroepskeuze zou moeten zijn, behalve de vaststelling van de algemeene lijnen, be hulpzaam te zijn bij het verstrekken van voorlichting en hulp aan die ouders en ver zorgers van jongens en meisjes welke zich daartoe bij de afd. Beroepskeuze van den Dienst aanmelden en aan andere personèn die voorlichting en hulp wenschen. De bemoeiingen van het Bureau zouden kosteloos dienen te zijn. Den gang van za ken stelt de heer Vader zich aldiis voor: eenige maanden vóór de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen deze in richtingen verlaten, wordt aan de hoofden en onderwijzeressen verzocht de aandacht der ouders en verzorgers te willen vestigen op het bestaan van het Bureau. Met de ouders die met hun kinderen op de spreekuren van het bureau komen wordt een voorloopige bespreking gehouden, eventueel een voor- 'oopige keuze nader onder oogen gezien, waarna inlichtingen omtrent het kind, wal betreft zijn geestelijke ontwikkeling worden ingewonnen bij de school en wat zijn licha melijke gesteldheid betreft bij den school artsendienst. Voor andere personen zou eventueel medisch advies kunnen worden ingewonnen bij den Geneeskundigen Dienst. Hierna wordt aan de hand van de verkregen gegevens door een paar leden der commissie voor Beroepskeuze bijv. door den voor zitter aan te wijzen waarvan één de tech nische zijde, de andere eventueel de gods dienstige en moreele zijde in het oog houden in overleg met het bureau een voorloopig a<4vies opgemaakt, dat in een op bepaalde tijden te houden vergadering der commissie in pleno definitief wordt vastgesteld. Wenschen ouders dat bij het uitbrengen van het advies en met eventueele plaatsina in een bedrijf ook overleg wordt gepleegd met iemand, die in meerdere belangrijke aan gelegenheden als hun raadsman, vertrou wensman optreedt (bijv. een geestelijke, hoc-id eener school, leider eener jeugdorga nisatie, enz., dan geschiedt dit. De commissie kan tot haar taak rekenen bet nagaan of zoo noodig van harentwege het sluiten van leerovereenkomsten kan wor den bevorderd, desgewenscht rechtstreeks van gemeentewege kan plaats vinden. Het is derhalve mogelijk dat in de toekomst uit dien hoofde uitgaven ten laste der gemeente komen. Dit rapport, dat de basis moet zijn, waar op een eventueele gemeentelijke instelling v,°°ï Beroepskeuze wordt opgebouwd als straks ook de gemeenteraad zich in meer- derheia daarmede vereenigen zou, is op ver- schillende punten aanvechtbaar. Maar om n.le', a' 'e uitvoerig te worden zullen wij slechts enkele onzer bezwaren en dat nog zeer beknopt naar voren brengen. Wij zul len er heden alleen op wijzen, dat het niet luist is een „commissie" van voorlichting te benoemen, verder dat het instituut niet moet znn een onderdeel van den Dienst der Werk loosheidsbestrijding, maar een zelfstandig bureau en ten slotte de vraag onder de oogen zien of menschen van alle godsdien stige gezindten en levensopvattingen van aezc gemeentelijke instelling gebruik zul len maken. Wij bepalen ons tot deze drie punten, omdat daarmede de grondslagen van het rapport worden aangetast en ook om dat de beperkte ruimte van een dagblad-, artikel geen wijdloopiger betoog toelaat. De directeur» van den Dienst der Werk loosheidsbestrijding wenscht de voorlichting bij beroepskeuze te doen geschieden door een commissie, waarvan de voorzitter van den Dienst voorzitter is en de heer Vader secretaris. Deze opzet een „commissie" van voorlichting lijkt ons principieel fout. )e stelselmatige beroepskeuze-voorlichting kan nog maar op weinige jaren van practijk bogen, maar deze hebben toch al wel duide lijk aangetoond dat de beroepskeuze-voor lichting niet aan commissies moet worden opgedragen. Verschillende steden waren be gonnen met een „commissie," maar. naar ons beste weten, is deze oorspronkelijke opzet overal enkele kleinere gemeenten uitge zonderd misschien verlaten en kwam er in de practijk een ambtenaar, belast met de voorlichting bij beroepskeuze, terwijl de commissie, een commissie van advies en toe zicht werd om den ambtenaar bij te staan en hem in bepaalde gevallen voorlichting te geven. Wij spreken er nu nog niet eens van dat de door B. en W. gedachte commissie veel te uitgebreid is. Er moet geen commis sie worden ingesteld, maar een ambtenaar aangesteld. En dat is ook logisch. Voorlich ting geven bij beroepskeuze is geen kleinig heid. Niet alleen vereischt dat zielkundige kennis van de beroepen en den aanleg en de geschiktheid van de menschen, die er naar solliciteeren, maar ook dient men te weten hoe de oogenblikkelijke toestand van de ar beidsmarkt in ten bepaald geval is, welke kansen dat vak voor een verre toekomst biedt, welke de beste weg en opleiding is om tot een bekwaam beoefenaar van het geko zen beroep te worden opgeleid. Het is moge lijk dat één man, die er zijn levenstaak van maakt, zich met hart en ziel op de studie van dat onderwerp toelegt en zich voortdurend op de hoogte houdt van het daaromtrent los komend studiemateriaal, een goed beroeps adviseur wordt, maar hoe zal een gansche commissie zich zoo goed in die wijdvertakte en veelomvattende wetenschap inwerken de leden hebben ook nog wat anders te doen! dat zij een advies kunnen uitbren gen, waaraan de sollicitant en de ouders of voogden van den candidaat wat hebben? Prof. Roels typeerde het onmogelijke werk van zulk een commissie op het congres te Amsterdam zeer juist als volgt: „Komt een vader met een zestienjarigen zoon bij de comrriissie, dan worden de leden als het ware geïnspireerd om in een vloek en een zucht uit te maken, welke eigen schappen het jongemensch heeft en voor welk beroep hij het best geschikt is, terwijl de vader toch zeventien jaar den tijd heeft gehad om zijn kind van alle kanten te bezien en na te gaan, wat in hem rit." De ambtenaar, die deskundig en gerouti neerd wordt op dit punt, bovendien beschik ken kan over vele hulpmiddelen, die. zijn ad vies kunnen vormen, als b.v. het vraagge sprek met den sollicitant en zijn ouders en ondervrijzers, zoo noodig het medisch onder zoek en de toepassing van de psycho-tech- niek, is daar veel beter toe in staat dan een commissie. De practijk heeft dat trouwens bewezen in andere gemeenten en het is vrij naief van deze forscht lessen der practijk geen profijt te trekken. Wij kunnen niet alle argumenten memoreeren die pleiten tegen de instelling van een commissie, maar bovenstaande moge voldoende zijn, om aan te toonen, dat voor Haarlem het voorstel luiden moet: aanstel ling van een ambtenaar voor de beroeps keuzevoorlichting, die naast zich krijgt een commissie van toezicht en advies om hem eventueel voorlichting te geven. Maar dan en hierop willen wij toch even den nadruk leggenl is het door B. en W. voor het nieuwe instituut uitgetrokken bedrag van 3500 per jaar onvoldoende. Zulk £en deskundig ambtenaar, waaraan zekere eischen van bekwaamheid worden gesteld, mag eene belooning van 4000 a 5000 per jaar zeker wel bedingen. Behalve dat bedrag moeten nog bureau-onkosten worden geraamd En ook hier zal zich de be kende neiging van alle gemeentelijke bu reaux wel vertoonen: ze groeien als kool, ze loopen uit als ^en olievlek op vloeipapier. Hoorden wij al niet fluisteren dat 't insti tuut voor de beroepskeuze in Amsterdam alles en alles bije'en rond 300.000 kost? Het schijnt ons toe, dat B. en W. nu vragen slechts een bruggetje is om later te komen tot een weliswaar betere maar ook duurdere inrichting van een gemeentelijk bu reau voor beroepskeuze. Laat men echter liever den koninklijken weg bewandelen en reeds dadelijk in forsche lijnen een goed ge dacht en goed geoutilleerd bureau uitstippe len, dat later geen onaangename verrassingen meer biedt op financieel gebied. Naar onze meening dient dus de beroeps keuze-voorlichting in andere richting, „Het worden opgedragen (een overal elders verla ten opvatting), maar aan een ambtenaar, bij gestaan door een commissie van advies of (en) toezicht. Een tweede fout in den Haarlemschen op zet is, de koppeling van het beroepskeuze bureau aan den dienst der Werkloosheidsbe strijding. Gok deze opvatting is verouderd in dezen tijd van zich snel-wisselende organisa- je-vormén der beroepskeuze-voorlichting, Opgekomen uit de wereld van den arbeid, dwongen de omstandigheden de beroeps keuze-voorlichting in andere richting. Het vraagstuk berust niet enkel op economische of sociale overwegingen, maar is in de eerste en hoogste instantie een paedagogisch (op voedkundig) vraagstuk, dat paedagogisch dient verzorgd," merkte de heer Zegers zeei terecht op den vacantie-leergang te Tilburg op. Hoe gaat het? De jonge man of jonge vrouw heeft de klassen van het lager onder wijs doorloopen en zal straks worden opge nomen in de jeugdorganisatie, in de scholen voor voortgezet onderwijs. Wat moet de jon gen, wat moet het meisje worden? De schakel, tusschen de lagere school en et voortgezet onderwijs is de beroepskeuze. Hieruit blijkt wel, dat het vraagstuk een opvoedkundig vraagstuk is en dus niet moet worden ondergebracht bij den dienst der ar beidsbemiddeling. Zeker de hulp van de Arbeidsbeurs zal in bepaalde gevallen mogen worden ingeroe pen, evenals de diensten van den Gemeente lijken geneeskundigen Dienst (voor medisch onderzoek der sollicitanten) of van den psy choloog (voor toepassing van de psycho techniek) maar de beroepskeuze-voorlichting moet geen uitbouw van de Arbeidsbeurs ziin, geen onderdeel van den dienst der Werk loosheidsbestrijding, De dienst moet zelfstan dig staan. Liever nog zagen wij ze onderge bracht bij den ambtenaar van de „Nazorg," dan een onderdeel van den dienst der Werk loosheidsbestrijding, omdat deze opzet prin cipieel fout is. „In laatsten aanleg," zegt Prof. Roels, (en hij alléén is niet van die meening) „is het vraagstuk der beroepskeuze van opvoedkun digen aard: de adviseur is in de eerste plaats paedagoog. Vooral is dit het geval," zoo gaat hij voort, „wanneer hij de te nemen maatrege len ziet in het licht der opvoedkundige doel einden, die moeten worden verwezenlijkt en hij zich niet tevreden stelt met aan de ouders mede te deelen: uw kind heeft die lichame lijke en geestelijke eigenschappen, maar hi) de te nemen maatregelen ziet in het licht van het ideaal, dat hij verwezenlijkt wenscht te zien, hetzij als katholiek of christelijk bur ger als klassenstrijder, dienaar van de menschheid of hoe men hem noemen wil." Beroepskeuze dus geen onderdeel van den dienst der Werkloosheidsvoorziening, maai een zelfstandig instituut. Evengoed als de „Nazorg.t: Nog een laatste aanmerking willen wij maken. Deze betreft de verhouding tusschen het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze en een eventueel te stichten R.K. of Chris telijk bureau voor beroepskeuze. De heer Vader schrijft in zijn rapport het volgende: De voorlichting moet in staat zijn ouders en verzorgers van alle godsdienstige gezind ten en geestelijke richtingen en stroomingen van allerlei levens- en wereldbeschouwing van advies te dienen. De heer Vader zal, vreezen wij, in zijn op timisme teleurgesteld worden. De ouders, die en dit terecht de beroepskeuze voorlichting zien als een bij uitstek paedago gisch vraagstuk, zullen men zij katholiek of Protestant of stelle zich op het standpunt van den klassestriid vrij willen zijn in de keuze van den persoon, die advies zal geven óver den toekomstigen staat van hun kind of pupil. Wie zijn taak in dezen begrijpt, zal dat advies niet over kunnen laten aan iemand, die zijn levensopvattingen niet deelt, omdat die persoon, hoe goed zijn bedoelin gen ook zijn, geen, in alle opzichten betrouw baar, advies kan uitbrengen. Het is niet mo gelijk dat deze adviseur in zulke belangrijke vraagstukken als de toekomstbestemming van een heel leven nu eens een rood jasje aantrekt om advies te geven aan een candi daat van rooden huize, dan weer een katho liek, protestantsch of joodsch jasje, al naai gelang de behoefte van het oogenblik. Hoe hangt b.v., om maar iets le noemen, met vele beroepen niet nauw samen de opleiding, die daarvoor noodig is en van hoeveel ge wicht kan bij de bepaling of een -of andere opleiding toelaatbaar is voor een candidaat niet zijn het al of niet goed godsdienstig millieu, waaruit de sollicitant stamt. Wij kunnen, om dit nog eens te herhalen, in dit korte bestek de bezwaren alleen aanstippen, niet uitstippelen. Hoe dan, naar onze opvatting, de voor lichting bij beroepskeuze in een stad als Haarlem moet worden ingericht? Ziehier de hoofdlijnen: Er besta een gemeentelijk bureau voor beroepskeuze. Daarnaast een R. K. bureau, ten Protestantsch bureau en zoo noodig een Joodsch bureau. Deze bureaux worden van gemeentewege gesubsidieerd. Het gemeentelijk bureau, dat daartoe de noodige middelen ontvangt, verstrekke aan de andere bureaux alle inlichtingen, die noodig zijn om een goed advies over den candidaat uit te brengen. Bijv. het recht, om een candidaat aan een psycho-technisch onderzoek te onderwerpen of aan een me disch onderzoek, verstrekt worden gege vens omtrent den stand der bedrijven, het leerlingwezen, onderwijsinrichtingen en der gelijke meer, kortom, een betere en in niger samenwerking tusschen de onder scheidene en zelfstandig werkende bu reaux. Tenslotte een eindopmerking: I Het schijnt ons toe, dat het voorstel van B. en W. inzake de stichting van de afdee ling „Beroepskeuze" niet voldoende is voorbereid. Men heeft verzuimd gebruik te maken van de uitgebreide kennis van de uitstekend op dit terrein geoutilleerde li chamen in ons land, die zich met dit vraag stuk bezighouden. Late men eens advies vragen aan de drie lichamen: de Openbare Nationale Centrale voor Beroepskeuze, waarvan de heer E. J. van Det voorzitter is: De Protestantsch Christelijke Centrale en de R.K. Nationale Centrale voor Be roepskeuze. Laat men eens vragen hoe de ze organisaties zich de plaatselijke Organi satie van de Beroepskeuze indenken. On getwijfeld zal men dan tot een ander voor stel komen dan het nu bij den Raad aan hangig gemaakte. De parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart heef.t gisteren in eenigszins bescheiden vorm doch met waardigheid het jubileum gevierd van haar pastoor, den HoogEerw. Heer Deken H. J. Zondag, die^ op dezen dag 25 jaar zijn herderlijken arbeid hier in Vogelen zang had verricht. Vlaggen met den pauselijken wimpel wap perden van de huizen der parochianen en schitterenden in de zon en de eerepoort voor den hoofdingang van de kerk ver wachtte den priester, gelijk de schaar parochianen, die zich in het Godshuis verza meld had om hun grijzen pastoor zoo aan stonds te begroeten. De HoogEerw. jubilaris kwam per auto en in gezelschap van zijn kapelaan, den Wel- Eerw. Heer J. Schmidt, aan den ingang der kerk, waar de misdienaars en de bruidjes gereed stonden om hun voor te gaan naar de sacristie. En terwijl boven in den toren de klok haar feestlied zong, betrad de Hoog Eerw. jubilaris den drempel van zijn parochie kerk, waarin hij gedurende "sn kwart eeuw zijn parochianen in vreugd ;n leed voor ging tot God en hen vanaf den kansel zijn vaderlijke .vermaningen gaf. De geloovigen begroetten hem met een welkomstlied, waara het koor, onder leiding van den heer J. Lensen, het Veni Creator van S. H. Tychen liet hooren Toen nam de plechtige Hoogmis een aanvang. De HoogEerw Celebrant werd geassis teerd door den WelEerw. kapelaan J. Schmidt en den WelEerw. pater J. Corver, priester van het H. Hart. Het zangkoor zong de „Missa in Honorem Sactae Familiae Jesu Mariae Joseph," van A. Ponten. Na het Evangelie beklom de HoogEerw. jubilaris den preekstoel om zijn parochianen toe le spreken Hij herinnerde dan eerst aan de woorden die de H. Apostel Lucas in zijn brief aan de christelijke gemeente der Phillipensen heeft geschreven. In dezen brief betuigt de Apostel zijn dankbaarheid aan God voor Diens lief deblijken; vervolgens uit hij zijn blijdschap om de toegenegenheid, welke hij van zijn christenen mag ondervinden, om dan te be sluiten mei een gebed voor hun geestelijk heil. Deze woorden van den Apostel Lucas durfde de HoogEerw. spreken tot de zijne te maken op dezen dag, waarop hij het voor recht had zijn 25-jarig pastoraat te midden van zijn parochianen te mogen gedenken Die woorden toch zoo vervolgde de Deken geven de gevoelens aan, die mij be zielen op.dezen dag. Gevoelens in de'eerste plaats van hartelijken dank jegens God, Die mij, Zonder eenige verdienste van mijn kant, in Zijn goedheid geroepen heeft tot bet H. Priesterschap. Gevoelens van dank ook jegens u, be minde parochianen, in wier midden ik zoo langen tijd heb mogen doorbrengen. Gods genade heeft u goddank uw plich ten jegens uw priester trouw doen vervullen. Hij heeft u doen medewerken met mijn ar beid. Moge God u blijven vervullen met diezelfde gevoelens, waarmede gij tot nog toe uw pastoor hebt omringd. Moge mijn werk, verricht tot eer van God en tot heil der zielen, door u op prijs gesteld worden Ik kan slechts een kor! woord tot u spreken. Laten we blijven bidden met en voor elkander. Laten wij als trouwe kinde ren door onze medewerking en door trouwe vervulling onzer plichten, God blijven dienen. Deze Mis zal ik opdragen voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn der parochie. Maar zoo ooit, dan zal vandaag lang bidden, dat God de rechtvaardigen onder u zal bewaren en versterken, dat Hij de tragen tot meer ijver zal ontvlammen en dat Hij de afge- dwaalden, zoo dezen er mochten zijn, zal terugvoeren. De genade van onzen Heer Jezus Christus zij met u allen, amen. Aldus eindigde de HoogEerw. jubilaris zijn toespraak. Hierin werd het H. Offer voortgezet. Toen de zegen met het Allerheiligste ge geven was, klonk uit alle monden het jubel lied voor dezen feestdag op. Omstreeks één uur in den middag kwam Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A J. Callier, persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden. Mgr. was vergezeld van zijn secretaris, den ZeerEerw. heer Pichot. Ook Mgr. Deken S. H. F. Stoffels, kwam den HoogEerw. jubilaris persoonlijk geluk wenschen; zoo ook zeer vele geestelijken uit den omtrek. De receptie was zeer druk bezocht. Paro chianen en oud-parochianen en de vele vrienden en' bekenden van Deken Zondag kwamen in grooten getale hun opwachting maken. Daarbij was het dames-comité, dat den jubileerenden pastoor een som gelds overhandigde als zijnde het geschenk, door de parochianen bijeengebracht en waaraan de HoogEerw. jubilaris naar eigen goeddunken een bestemming mocht geven. Verder wer den vele andere cadeaux en bloemstukken aangeboden van vereenigingen en particulie ren. O.a. een mooie fruitmand van den eer sten doopeling van pastoor Zondag. Om vier uur werd een plechtig Lof gecele breerd, met dezelfde assistentie als des mor gens en waaronder de Deken een woord van hartelijken dank tot zijn parochianen richtte voor al die bewijzen van toegenegenheid welke hij in verschillenden vorm van hen had mogen ontvangen. Tot besluit van dezen dag kwam het fan farecorps „Kunst na Arbeid" omstreeks 6 uur den HoogEerw. jubilaris een serenade brengen, waarbij veel belangstelling was. De muzikanten werden in de pastorie ont- naald en gingen, na een hartelijk dankwoord van den HoogEerw. Deken, met volle muziek naar het vereenigingsgebouw. Hedenmiddag had in het Vereenigingsge bouw de huldiging plaats door de kinderen. Voor de parochianen werden eenige feest avonden georganiseerd, waarvan Woensdag de eerste zal plaats hebben. Zooals men weet hebben Gedeputeerde Staten de beslissing omtrent het raadsbe sluit van 13 Jtili 1925, waarbij een subsidie van 8000 werd verleend ten behoeve van een in deze gemeente te stichten ziekenhuis, verdaagd in afwachting van het rapport van den Inspecteur der Volksgezondheid. Thans is dit rapport verschenen en op de Provinciale Griffie te Haarlem ter inzage ge legd tot 10 Mei a.s., waarna Gedeputeerde deze zaak in een openbare vergadering zul len behandelen. Het rapport geeft een overzicht van den stand der ziekenhuis-verpleging in Noord- Holland. Vervolgens herinnert de Inspecteut aan hèt advies, door hem indertijd aan het gemeentebestuur uitgebracht en waarin hij reeds te kennen gaf, dat op het oogenblik te Beverwijk en omgeving geen dringende behoefte bestaaa aan meer ziekenhuisruim te. In die meening, zoo vervolgt de Inspec teur, ben ik zeer gesterkt door het thans verrichte uitgebreid onderzoek. Daaruit toch is komen vast te staan, dat in het ziekenhuisgebied-Haarlem, waartoe Beverwijk moet worden gerekend, aanwezig zijn 3.9 bedden per 100 inwoners en dat de gemiddelde bezetting dezer bedden slechts 60.9 pet bdroeg. Verder dient hierbij in aanmerking te wor den genomen, dat een uitbreiding van het diakonie-gasthuis te Haarlem is voorgepo- nomen met minstens 10 bedden en dat de Maria-Stichting voornemens is te Velsen een ziekenhuis te stichten. Het gebrek aan ziekenhuisruimte mag ze ker geen argument zijn om de oprichting van een klein ziekenhuisje te Beverwijk te moti- veeren. De Inspecteur merkt dan op, dat het z.i. zoo goed als onmogelijk is een zekere uit spraak te geven voor een exploitatiereke ning van een ziekenhuis, dat nieuw wordt opgericht. In het bizonder is het moeilijk eenige voorspellingen te doen omtrent het aantal patiënten, dat zich in de inrichting zal laten opnemen, Neemt men echter in aanmerking, dat vol gens mijn onderzoek aldus de inspecteur de gemiddelde bezetting in de verschil lende gebieden (behalve Amsterdam) hoog stens 64.9 pet. is geweest, dan schijnt het mij gewaagd voor deze inrichting op een ge middelde bezetting te rekenen van 75 pet De inspecteur onderstreept dan verdei nog zijn opmerking over het bezwaar om het benoodigde verpleegend personeel te krij gen op de meest economische voorwaarden én gèeft dan ten slotte als zijn persoonlijke meening te kennen dat het oprichten van kleine ziekenhuizen in plaatsen, gelegen onder de rook van een stad met goed inge richte ziekenhuizen, geen aanbeveling ver dient. Naar wij vernemen, zal het Eucharistisch Triduum voor Zieken in de R.-K. Kerk te Bloemendaal. dit jaar weder gehouden wor den en wel op Dinsdag Woensdag en Don derdag 8, 9 en 10 Juni. De patiënten, die aan dit Eucharistisch Triduum willen deelnemen, moeten zich. evenals het vorig jaar. weer aanmelden bij Zuster Casander. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem, is voornemens het volgende amen dement op het ontwerp-reorganisatieplan aan de vereeniging voor te stellen: Artikel 11 van het ontwerp reglement wordt gelezen: De algemeene vergadering der R. K. Staatspartij het Partijraad. Voorzittervan den Partijraad is de voorzitter der R. K. He Kamerfractie. De Parijraad is samengesteld uit: lo. de afgevaardigde der Rijkskieskring- organisatie; 2o. het bestuur der R. K. Staatspartij; 3o. de leden der R. K. le en 2e Kamer- fractie's. Bovengenoemde leden van den Partijraad vormen een commissie in zijn geheel, tot het benoemen van de overige leden van den par tijraad, echter zoo, dat rekening gehouden wordt met de verschillende schakeeringen in de R. "K. Staatspartij, zoo, dat zij zooveel mogelijk in politiek evenwicht is en de grootst mogelijke bevrediging geeft, gehoord de verschillende vereenigingen. Toelichting: 1. Het komt ons voor, dat het inconse quent is, terwijl in het rapport ve-meld staat, dat geen standsorganisaties gevraagd of vertegenwoordigd zullen worden, toch enkele vereenigingen genoemd worden, (zie lijst der vereenigingen) die een bepaalde catagorie vertegenwoordigen: 2. Wij missen het element van den land-, tuinbouw. 3. Het komt ons niet juist voor, bepaalde functionarissen aan te wijzen, zooals de lijst aangeeft. Het valt niet te ontkennen, dat voor een vereeniging op sociaal- of gods dienstig terrein, die personen worden geko zen. die op dat terrein met vrucht werkzaam kunnen zijn, om nog niet te spreken van ambitie voor de politiek. Het gevolg is dat voor den partijraad moeten worden aange wezen die personen, die met vrucht werk zaam kunnen en willen zijn voor het alge meen belang en niet het minst voor de R.K Staatspartij. 4e. Het moet mogelijk zijn, dat wanneer een of ander persoon, beter op zijn plaats is dan een aangewezen persoon, volgens Het ontwerp, dat het bestuur der R. K. Staats partij, die zich kan assumeeren. 5. Ten slotte merken wij op. dat het aan wijzen van bepaalde functionarissen eenig contact schept, zij het ongewild en iedere medezeggenschap (verantwoordelijkheid) dient, buiten-staande organisaties onthouden te worden. Wij stellen ons voor dit amendement dezer dagen nader te bespreken. Van het feit, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. een stevige Noord- Oostenwind woei, die soms de allures van een storm aannam, hebben inbrekers ge bruik gemaakt om ongestoord hun Hag te slaan en zonder moeite mede te nemen, wat van hun gading was. Het perceel Middenweg, hoek Overton- straat, te Schoten, ligt geheel blootgesteld aan den Noord-Oostenwind. Van die gelegenheid maakten inbrekers in den nacht van Zaterdag op Zondag gebruik, om in dit perceel, een winkelhuis, bewoond door den heer J. de B., in te breken. Ze verwijderden een winkelraam en na men uit de retalage de volgende con sumptieartikelen mede: 14 pond spek, bloedworst en leverworst, 98 chocoladeree- pen, 6 flesschen advocaat, 6 flesschen wijn en uit den winkel een kopje, inhoudende ongeveer 3 aan zilvergeld. De bewoners, die achter den winkel slie pen, hadden niets van het ongqwenscht be zoek gemerkt. De politie stelt een onder zoek naar de daders in. Versterking voor Atjeh. De overval in het station te Busstun. Mr. P. J, M. Aalberse benoemd tot Rijks bemiddelaar. Mr. J. Schokking Kamerlid. Belastingverhooging en wederinvoering def zakelijke bedrijfsbelasting in Den Haag. Ernstige storing bij de Ned. Dokmaat- schappij. De mijnwerkersstaking in Engeland. De noodtoestand geproclameerd. Dreigende al gemeene staking bij de vitale diensten tegen morgen aangekondigd. De 1 Mei-viering in het buitenland heeit, behoudens bloedige botsingen in Polen, over het algemeen een rustig verloop gehad. Het Italiaansche blad de Tribuna doet een aanval op Kardinaal Mnndelein. De Franschen en Spanjaarden hebben het ultimatum aan de Riffijnen tot Mei a.s> verdaagd. De Kerkvervolging in Mextco Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.58. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 3 Mei 1926. Hoogste Barometerstand 774.4 m.M. te Akureyri. Laagste Barometerstand 752.8 m.M. te Toulouse. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Mei: Matige, in het noorden afnemende ooste lijke tot noordelijken wind, toenemende be wolking, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, vooral,in het noorden, overdag iets kouder. Ten slotte zijn nog bij ons ingekomen 1.en twee postwissels: mej. D. te Lisse f 1.en H. te Hillegom 5.50. Omstreeks half zeven gistermiddag had op den korten Zijlweg nabij de R.-K. Kerk te Overveen een ernstige aanrijding plaats. Het ongeluk waarbij wij toevalligerwijs tegenwoordig waren, droeg zich als volgt toe. Een 3-jarige iongen zekere v W 'eed per fiets langs den Korten Zijlweg. Even voorbii de R.-K. Kerk, kwam ziin fiets in aanraking met een langs hem heenrijdende wielrijdster Door deze aanraking kon de iongen het stuur niet meer houden en kwam ter rechter zijde van den weg te val len juist voor een auto, die uit de richting O'erveen naderde. Een aanrijding way niet meer te vermij den daar de jonden vlak voor den auto viel en de bestuurder van den auto niet tijdig, meer kon remmen. Onmiddellijk waren omstanders bereid te helpen. De knaap lag op den grond en had veel pijn aan het rechterbeen. Een inmiddels ontboden genees verleende de eerste hulp en geholpen door een verpleegster werd de knaap in een bran card gelegd en naar het gasthuis overge bracht. Het ongeval verwekte natuurlijk zeer veel belangstelling. De politie bad de handen vol om het verkeer over den toch al niet al te breeden verkeersweg te leiden langs de plaats van het ongeval. Procesverbaal van het ongeval werd opge maakt. De auto toebehoorend aan een bloembcllenhandelaar werd* door den eige naar zelf bestuurd. Hij verklaarde niet tijdig meer te hebben kunnen stoppen, omdat de afstand van de plaats waar de knaap viel en den auto. niet meer bedroeg dan ongeveer een meter. Van het rijwiel was alleen het achterwiel verbogen. De iongeD bekwam verwondingen aan hoofd en beide beenen. Zijn toestand is redelijk. Op een stuk land aan den Lisserwe^. onderonder Haarlemmermeer, moest met een Duitsch vliegtuig een noodlanding ge maakt worden, omdat de piloten de koers waren kwijt geraakt en men me! bet oog op het mistige weder veiliger vond niet- verder te vilegen. Nadat de aviateurs zich behoorlijk om trent de verdere koers georiënteerd hadden, trok de tweedekker verder m Ocste ijke richting, om weldra op het vliegveld Schip hol te arriveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1