VAN De Hollandsche debacle. Een verdiende Belgische overwinning, - Tweede Blad Maandag 3 Mei 1926 De Belgische ploeg. Spelers staande van 1. n. r.Swartenbroeck, Ditzler, Caudron. v. Halme, P. Braine, De Het Hollandsche elftal. Spelers v. I. n. r.: Hassink, Ruisch, Sandberg, Sigmond Tap. Krom, v. Kol. Denis, Pijl, Mol Knielend idem üilles. Adam, R. Braine, Flys en Diddern. Gielens en Quax. „Wanneer wij echter herhalen, dat de Belgen heusch niet „zooveel beter speelden dan in den vorigen wedstrijd te „Antwerpen, en er op hun spel nog heel wat viel aan te „merken, dan pleit dit geenszins voor het spel der onzen en „dit was dan ook inderdaad bijzonder slecht." Doelman Quax gepasseerd. )e Belgen zijn. ons backstel gepasseerd. Het 5de Belgische doelpunt werd van grooten afstand gemaakt. Quax is te laat. Caudron verrichtte zijn werk met veel succes. KEDERLANI-8ELGIË14. Bouw een Stadion waarin 100.000 raen- sciien, kunnen worden geborgen en bet zal bij Nederland.België totaal zijn uitverkocht De Belgen oefenen een geweldige aan trekkingskracht i uit op ons publiek Er is geen wedstrijd waarvan men zich zooveel voorstelt en hoe hel resultaat ook zij de wedstrijden zijn steeds spannend en rond de lijnen is er meer beweging maar bovenal meer leven dan bij andere internationale wedstrijden in het Amsterdamsche Stadion. Maar er is nog iets dat het -publiek in zoon hooge mate bekoort. De Nederland België ontmoetingen zijn als verschillende plaatselijke competitiewedsrijden, b.v. zoo als vroeger H. F. C.Haarlem. Men weet nooit vooruit wie als overwinnaar uit den Tot dit resultaat hebben nog andere fac toren hun medewerking verleend. Op de eerste plaats faalde ons elftal volkomen. Er was feitelijk niet één speler die zijn gewone spel te zien gaf. Verder heeft vrouwe for- tuna, die de Hollanders in den regel nogal goed gezind is, hen ditmaal geheel in de steek gelaten. Alles mislukte deze keer en na het vrij onverwachte doelpunt van 1 ap vermochten we zelfs niet meer uit 'n straf schop te scoren. Men moet hieruit echter niet afleiden, dat wij de Belgen niet de eer willen toe kennen welke hen thans ongetwijfeld toe komt. Onze tegenstanders speelden om te beginnen een tempo vlugger dan de oranje mannen Verder trokken zij met opvallend strijd zal komen. Weken achtereen trachten de overzichtschrijvers in de sportbladen ons te prepareeren op een overwinning van dal elftal wat zij het sterkste achten doch de heeren weten zelf wel dat hun berekeningen vooral hier, maar al te dikwijls falen. Dé wedstrijden tusschen België en Neder land leenen zich onder al dat soort van ontmoetingen wt;l het allerminst voor prog nostics en dit schijnt ons voor een niet gering deel oorzaak dat <le belangstelling er voor zoo geweldig is. Het spreekt vanzelf dat men den handel in kaarten niet geheel heeft kunnen tegen gaan. Door de kaarten te stempelen met de naam der vereeniging heeft de N. V. B. weliswaar een uilstekenden maatregel ge troffen doch er glippen altijd nog wel en kele van die „zakenlui" door de mazen van hel net. Hoe ze er aan komen snap je niet doch een feit is het dat ook ditmaal weer door verschillende personen handel is ge dreven, al heeft men er Zondag niet zoo veel van kunnen merken. De affaires hebben zich ditmaal voornamelijk de vorige week afgespeeld en het is ons bekend dat Vrij dag in Amstet-dam de zitplaatsen van 2.10 reeds voor een tientje gingen. Ook Zondag kon men in de buurt van den Amstelveenschen weg nog een vrij le vendige handel ontwaren. Het scheen ech ter dat de menschen een voorgevoel had den van de komende Hollandsche debacle, eliswaar werden er nog aardige prijzen 'ongen, doch deze grensden niet aan het lachtige. Zelfs bleek de koers in ver- -ng met de voorafgaande dagen, eenigs- edaald. i over heeft deze wedstrijd ons weer -en hoe weinig er vooraf van het re- t valt te zeggen. Een feit is het, dat erwachtingen voor Holland vrij hopg 1 gespannen. De Belgen die gedurende afgeloopen seizoen maar weinig hebben resteerd. achtte men niet in staat onze oeg tp verslaan, vooral ook niet omdat ij zoo gewend zijn te winnen in het Sta- 'ion Wij hebben er in ons overzicht van Za terdag reeds op gewezen, dat de Belgen indien zij er in slaagden hetzelfde spel te ontplooien als in Antwerpen den onzen het vuur na aan de schenen zouden leggen. Welnu onze Zuidelijke naburen hebben vrijwel hetzelfde spel ontplooid, doch dat dit aanleiding zou kunnen geven tot een zoo gedecideerde nederlaag der Hollanders hadden wij niet verwacht. veel meer enthousiasme ten strijde, terwijl zij last not least op een uitstekende wijze hebben geprofiteerd van een aantal fouten in onze verdediging. Telt men dit alles bijeen dan kan men toch moeilijk zeggen dat de overwinning zelfs ook maar geflat teerd is. Waarlijk ze had nog wel grooter kunnen zijn want enkele malen ontsnapte ons doel maar ternauwernood aan meer dere doorboringen. Wel geven we toe, dat ook de Hollanders diverse kansen tot sco- beter speelden dan in den vorigen wedstrijd te Antwerpen en er op hun spel nog heel wat viel aan te merken, dan pleit dit geenszins voor het spel der onzen en dit is dan ook inderdaad bijzonder slecht g weest. Nu iels over den strijd. Het spreekt vanzelf, dat er tegen half drie in het Stadion geen plaatsje meer onbezet was. De Belgen betreden het eerst het veld en het doet ons goed den sympathieken Dr Swaertenbroek weer in de gelederen aan te treffen. Na de begroeting door de muziek verschij nen de Hollanders in keurige Oranje-blousjes Te mooi voor het voetbalterein Wanneer scheidsrechter Herren laat tossen is Denis de gelukkige. Hij kiest wind mede De ónderstaande elftallen stellen zich hier na op: HOLLAND: Denis Sandberg Gielens, Ruisch, Scheidsrechter: BELGIË: Diddens, Thijs, P Braine Demol Quax v. Kol Hassink Krom Pijl, Tap, Sigmond Herren (Zwitserland) R Braine, Adams, Gillis v. Halme Ditzler Swaertenbroek Caudron Even over half drie brengt R. Braine den bal aan het rollen. Direct stevenen de Belgen tegen den wind in op het Holandsche doel af en moet Quax in een vrij gevaarlijke situatie redding bren gen. Hef spel gaat dan heen en weer zonder dat er nog vee! teekening in den strijd zit Ondanks het windvoordeel gelukt het den Hollanders niet eenig overwicht uit te oefe nen. Adams is een keer wat fanatiek tegen v. Kol, hetgeen den Belgen een vrijen schop kost. De bal komt echter terug. R. Braine krijgt een moeilijke kans, waaruit hij hoog over schiet. Dan ondernemen de Hollanders hun eer sten goeden aanval Pijl zet goed door. Hij strandt echter op het Belgische backstel, doch de bal blijft voor het doel der gasten. Gielens plaatst goed voor, welke voorzet Pijl besluit met een schot dat juist over x€iegt. Na een vrijen schop tegen Pijl, verhuist het leder wederom naar de Hollandsche helft. Adams zendt van grooten afstand een schot in. doch Quax is op zijn post. Bij een volgenden aanval op onze veste neemt R. Braine den bal met z'n handen mee, hetgeen echter aan Herren's spiedend oog niet ontgaat. De strijd blijft gelijk op en neer gaan. De Hollanders hebben het dikwijls te kwaad met den wind. Vele ballen gaan uit of wor den te hard naar voren gespeeld. Als Adams na een snellen aanval juist naast heeft geschoten lost Tap aan den an deren kant een uitstekend schot dat ech ter fraai door Caudron tot hoekschop wordt verwerkt. Deze levert niets" op. Eenige hooge ballen op het Belgische doel belan den in de veilige handen van Caudron. De Belgische doelman is vandaag bijzon der op dreef. Een gevaarlijk schol van Pijl heeft hij klemvast De Hollanders worden dan iets sterker. De sterke wind is hiervan de oorzaak Er wordt door de onzen veel geschoten; ech ter van te grooten afstand om succes te hebben. Een zeer gevaarlijk moment ontslaat voor leder raakt corner. Deze levert zooals ge woonlijk ook nu niets op Dan beleeft het Hollandsche doel een benauwd moment als Diddens inschiet Quax laat den bal glippen, doch deze loopt juist langs de paal corner. Eenige schoten van Tap leveren ook al geen resultaat op. Een schiterende safe verricht Caudron, wanneer hij een door Ruisch ingeschoten bal van eenige meters afstand verwerkt. Het loopt reeds aardig naar half time wanneer Holland de leiding verovert. Tap lost van zeer grooten afstand een ooed schot Het schijnt dat de bal naast zal gaan doch de wind drijft hem langs den verrasten Caudron in den rechterhoek. 10 voor Holland. Een donderend applaus begroet dit eerste succes. Lang hebben de oranje-mannen echter geen plezier van dezen voorsprong. R. Braine krijgt spoedig het leder te pakken. De Belg rent op den toestormenden Sand berg af. Deze bemachtigt den bal en zal op Quax terugspelen. Ongelukkig raakt hij het 'eder slechts half waardoor Braine nog juist kans krijgt den bal langs Quax te plaatsen De stand is 11. De vrij talrijke Beien geven op een dui delijke wijze acte de presence. In de resteerende minuten voor half time gebeurt er niet veel bijzonders meer. Rust komt met gelijken stand Tijdens de thee is men over 't algemeen weinig gerust over het eindresultaat Met den sterken wind in den rug krijgen de Belgen nu inderdaad een prachtkans Spoedig zouden zij deze benutten. Na een vrij langen rust is het spel nog geen twee minuten oud. wanneer Diddens er van door gaat. De kleine Belg zet hoog voor. Adams kopt en v. Kol meenen wii ook. De bal komt hoog op ons doel af Quax slaat er grandioos overheen en de stand is 1—2 Direct na den aftrap weer een rush van Diddens. Een goede voorzet volgt. Adams staat vrij en met een formidabel schot,(in eens) geeft hij Quax geen schijn van kans. Na 5 minuten spelen is de stand reeds 1—3. Het schijnt dat de Belgen zich reeds bin nen voelen. Hun tempo verslapt althans even. De Hollandschev aanvallen hebben in deze periode niet vee! te beteekenen en worden zonder veel moeite onschadelijk gemaakt. Éénmaal denken we Sigmond te zien sco ren doch Caudron stopt op massieve wijze het van een meter afstand geloste schot. Dit schijnt er bij de onzen den gang wat in te brengen. Er wordt nu flink aangepakt. Di verse aanvallen op de Belgische veste vol gen, doch 't driemanschap Swartenbroecks. Demo! en vooral Caudron triompheeren steeds. - Onze achterhoede begaat dan de fout te ver op te dringen. Dit wordt ons noodlot tig Sandberg maakt op een gegeven mo ment wederom een fout. Hij plaatst den bal voor de voeten van Gillis, die er vanaf het midden van het terrein snel vandoor gaat. De Belg brengt het tot Quax, die hij ten slotte met een welgeplaatst schot voor de 4e maal laat visschen. 1—4. Dan krijgt Pijl een prachtkans om ons ren hebben gehad, doch het meestal hou- tigere gepeuter van onze voorhoede had nimmer evenveel succes kunnen opleveren als de Vlugge en vurige Belgische attaques. De Hollanders hebben van het wind-voor deel zoo goed als geeft profijt welen te trek ken. Nauwelijks hadden in de 2de helft ech ter de bezoekers den stevigen wind in den rug, of zij verrasten onze achterhoede vol komen en in geen tijd, was de stand 31 Zooals uit het bovenstaande wel blijkt, zijn de tegenstanders van gisteren ons in alle op zichten de baas geweest. Wanneer wij echter herhalen, dat de Belgen heusdh niet zooveel Ruisch ingeschoten bal door, doch het het Hollandsche doel wanneer Quax op aan een 2de goal te helpen. De Rotterdam- Diddens uitloopt. De Belg weet den bal nog voor het doel te plaatsen. Deze wordt in geschoten doch v. Kol heeft zich goed op gesteld en retourneert het leder. Dan volgt een goede aanval der onzen Pijl bemachtigt een zuiver aangegeven bal van Sigmond. De Rotterdammer passeert de Belgische achterhoede doch juist wan neer hij zal schieten, werpt Caudron zich kordaat voor den bal en de kans is ver keken. Even hierna loopt Tap op een door mer krijgt den bal op een meter afstand voor Caudron vrij, doch ziet onbegrijpelijk kans precies in handen van den Belgischen doelman te schieten. Aan de overkant kopt de jonge Braine uit een voorzei van Gilles juist naast. Even hierna maakt dezelfde speler van pl.m. 25 meter afstand, met een goed, doch geenszins onhoudbaar schot. No. 5 voor de Belgen. Quax viel er een onderdeel van een seconde te la^t naar. 1—5. Het spel is geenszins eenzijdig, doch on ze aanvallen blijken de een na den ander onbeteekenend. Tap verknoeit pen goede kans door treu zelen. Ons doel beleeft een narrow escape wanneer Gilles tegen de paal schiet. De bal rolt over de doellijn en Thijs is present om hem het laatste tikje te geven. Hii kar. het leder echter niet onder zijn bereik krij gen, zoodat deze prachtkans geen resul taat oplevert. Even nadat de (Hollanders onterecht voo- een strafschop appeleeren. krijgen we toch werkelijk een penalty te nemen Na een goed aangegeven bal van Pii krijgt Tap in de gevaarlkije zóne een on- geoorloofde duw. Herren wijst naar de be ruchte stio Tap plaatst zich achter den bal dccli wanneer de Hagenaar tegen den paa: schiet gaat zelfs deze kans verloren Gedurende laatste 10 minuten zijn Oranjemannen in den aanval. Tap maakt een doelpunt, nadat even van te voren voor bir tenspel was gefloten, o. i. dubieus. Na schitterend werk van R. Braines en Gilles schiet de laatste hard in doch Quax is thans op zijn post. Het loopt dan tegen het einde. Vlak voor tijd probeert Tap bet nog eens docb ook nu bliift Caudron meester van het terrein. Spoedig fluit Herren dan inrukken. De Hollanders zijn gedecideerd geklopt. eiken bal eerst te moeten stopoen. Eenige malen waren zijn tegenstanders hem hier- foor te vlug af. De Ajaxied was nog indirect debet aan het tweede Belgische doelpunt doch dit scheen ons meer een ongelukje. In onze middenlinie heeft Hassink niet te- 'eurgesteld. waarmede echter lang niet is gezegd, dat hii ons de aangewezen midhalf schijnt. De groote fout zat 'm echter ditmaal in mzf vleugelhalfs. van wie zoowel Krom als Sandberg heel wat minder waren dan in Dusseldorf Laatstgenoemde heeft bovendien twee van de Belgische goals op zijn geweten. Van de voorhoede valt al evenmin iets tfoeds te zeggen Gielens speelde zooals gewoonlijk, d.w. z. niet bijzonder goed doch al evenmin opval lend slecht Aan Ruvsch die zelfs met den wind in den rug veel te veel achterbleef, had hii niet den minsten steun. In bet veld deed de D.F C. er soms wel handig werk. doch voor het Belgische doe! zag men hem zelden Het spel en de spelers; Over het spel zeiden wit reeds het een en ander. De Hollandsche ploeg is ontzettend tegen gevallen. die der Belgen peelde precies zoo als wij er op gerekend hadden. Niet beter, doch zeker ook niet slechter. De Belgische spelers hebben zich zonder uitzondering geheel gegeven. Stuk voor stuk waren zij ons ditmaal de baas. Allereerst dient Caudron genoemd, die hel doel onzer tegenstanders op een sublieme wijze heeft verdedigd. Want ondanks het feit, dat onze aaval faalde, heeft hij - vrij druk werk gehad. Eenige malen voorkwam hii een bijna zeker schijnend doelpunt- De beide backs, Swartenbroecks en Demol speelden eveneens een _eer goeden wed- striid. Ze warep aan elkaa- gewaagd. Demol is beweeglijker, dan de Belgische aanvoerder, doch deze stelt zich zoo oor deelkundig op, dat hii bij bijna eiken aan steken. Tap en Sigmond hebben dit trou wens ondervonden. In de Belgische middenlinie was Dilzler geen speler van bijzondere klasse. v. Halme en P Braine speelden zooais we dit van hen gewend zijn. Laatstgenoemde vonden wij in Antwerpen iets beter. Als geheel voldeed de Belgische midden linie veel beter dan de onze. De voorhoede de gasten speelde open en snel en wist ditmaal uitstekend van de kan sen te profiteeren. De vleugelspelers Gillens en Diddens heb ben goed werk verricht, zonder nochtans uit te blinken. Zij stonden nogal eens vrii en konden daardoor geregeld goede voorzetten geven. Van bet binnentrio waren R. Braine en Adams de menschen. De Bei.gen zullen deze beide jeugdige spelers nog wel lang als in ternationals kennen. Thys begint wat af te takelen. En nu over de Hollanders. Ons anders nogal gelukkig elftal zag zich ditmaal dcor vrouwe Fortuna den rug toe gekeerd. Bovendien speelden onze mannen stuk voor stuk beneden hun gewonen vorm Om te beginnen met Quax. die zeker 2 ~>f 3 doelpunten had moeten voorkomen. Wii gelcoven echter, dat we met dezen keeper in eiken wedstrijd eenzelfde risico zullen locpen zoodat van hem niet kan worden gezegd, dat hij beneden zijn gewonen vorm speelde. Zelfs Denis kon zich niet boven het mid delmatige verheffen. Nagenoeg geen wed- stiid werd er tot op heden gespeeld of onze captain behoorde tot de op den voorgrond tredende spelers. Thans was dat niet het geval. Na- een onzeker begin heeft de H.B.S.'er weliswaar geen slechten wedstrijd gespeeld, doch de oude was bij lang niet. Van Kol was ook niet bepaald slecht doch heeft nog steeds de groote fout nagenoeg En Pijl onze midvoor De Rotterdammer selt zich uitstekend op. Krijgt hij een ba! toegespeeld, dan moet hij ia den regel nog slechts één tegenstander vo-orbij, docb dit gelukt hem belaas nimmer. Bovendien laat zijn schieten veel te wenschen over. Behalve het uitstekende doelpunt van Tap valt er van dezen Hagenaar ook niet veel goeds te zeggen. Hij is handig en snel. doch door het vele gepingel blijft zijn spel middel matig. Kan hij dat getreuzel af'eeren, dan is hij zeker onze beste voorspeler. Sigmond deelde in de algemeene malaise. Ter verontschuldiging van den H. F. C. er kan worden aangevoerd, dat hij gedurende de IA uur van Tap 2 of 3 ballen toege speeld heeft gekregen. Het verwonderde ons in verband hiermede wel eenigszihs. dat men na half time Ruisch en Tap niet van plaats deed verwisselen. Men zal het ons misschien aanwrijven, dat wij na deze groote nederlaag van ons elftal geen goed hebben kunnen zien. doch inderdaad is er ook maar heel weinig goeds te noteeren geweest en wij kunnen toch moeilijk den lof gaan bezingen van een team, dat zich op zoo'n afdoende wijze door een vrij normaal spelend Belgisch elftal hee* laten overdonderen. Scheidsrechter Herren heeft de ontmoe ting goed geleid. Tweemaal vergiste hij zich met buitenspel. De eerste maal floot bij daarvoor ten onrechte, toen Tap een eenigs- zins naar achter geplaatsen bal van Pijl ge machtigde en daaruit scoorde, te>-wiil hij even daarna de Hagenaar maar liet door spelen, toen er werkelijk van buitenspel sprake was. Doch dit waren ook de eenige fouten, ea we vergeven ze Herren gaarne. JAN B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5