Radio-Omroep. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De mijnwerkersstaking in Engeland. De Koning proclameert den nood toestand. Een redevoering van Macdonald. Dreigende algemeen© sta king bij de vitale diensten tegen Dinsdag a.s. 1 Mei-viering in het bui tenland. Over het algemeen .een rustig verloop. Bloedige botsingen in Polen. Groote betoogingen in Londen. Een aanval van de Italiaansche „Tribuna" op kardinaal Mundelein van Chicago. De Franschen en Spanjaarden hebben hun ultimatum tot 6 Mèi a.s. verlengd. De kerk vervolging in Mexico. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK.EN BLAD. UIT ONZE OOST. Versterking voor Atjeh. FEUILLETON. Dc mijawerkersstaking in Engeland. De conferentie der vakvereenigingen heeft besloten tot een algemeene staking bij de vitale diensten tegen Dinsdag a.s. tenzij er een regeling wordt getroffen ten aanzien van het geschil in de mijnindustrie. De „noodtoestand" ge proclameerd, De koning heeft wegens de staking in de mijnen den noodtoestand („state of emergen cy") geproclameerd. Het besluit om tegen Dinsdag een staking in alle vitale bedrijven.te proclameeren in dien op dit tijdstip geen overeenstemming met de mijnarbeiders is verkregen, is voor afgegaan door het besluit van bijna alle vak vereenigingen om het bestuur van het Vak verbond met volmacht te bekleeden. De sta king zal de spoorwegen, het verkeer te land en te water, ae havens, de drukkerijen (met inbegrip van de pers), de metaalarbeiders, de chemische bedrijven, en de bouwvak arbeiders (met uitzondering van huizen en hospitalen) omvatten. De vakvereenigingen die betrokken zijn bij de productie van elec- triciteit, de gasvoorziening, zullen de in- dustrieele bedrijven van kracht berooven. De gezondheidsdiensten zullen worden voortgezet. Ook in de voedingsbedrijven, #n in de reinigingsdiensten zal het werk niet worden stopgezet. De vakvereenigingen bie den aan te helpen bij het handhaven van de behoorlijke distributie van eerste levens middelen door een organisatie van vrijwilli gers. De autoriteiten hebben de havens last gegeven om den uitvoer van steenkool op te schorten. De regeering heeft een detachement troepen uit het zuiden des lands naar Wales, Lancashire en Schotland gezonden. Lloyd George steunt de regeering. Lloyd George, die te Cambridge het tvoord voerde, zeide dat ieder burger het gich tot plicht zou stellen, de regeering te steunen bij het handhaven van de orde en het organiseeren van de essentieele diensten van het land. Het land moest het eerst en het laatst komen, en wel te allen'tijde. De bevoegdheden der re geering onder den „nood toestand". De proclamatie door den koning van den „noodtoestand", die is afgekondigd krach tens de „Emergency Powers Act" van 1920, machtigt de/egeering tot het heffen van alle maatregelen, die zij noodig oordeelt voor het handhaven van de openbare orde en het ver zekeren van de essentieele levensbehoeften, het transport, enz. Een waarschuwing tegen geweldprediking. Het bestuur van het Vakverbond waar schuwt de leden der vakvereenigingen in het bizonder tegen het aansporen tot geweld. Thomas koestert nog hoop. Thomas, de leider der spoorwegarbeiders, heeft in een boodschap verklaard, dat het land voor zooveel hem heugt nog nooit voor Zulk een ernstige crisis heeft gestaan als die thans in de mijnindustrie heerscht. Men zou thans, ofschoon de toestand al ver heen Was, toch de pogingen nog voortzetten tot het ver krijgen van een regeling en naar Thomas hoopte met succes. Redevoering van Mac- Donald. Maclfcmald, de leider der Arbeiderspartij, die op de Vakverbondsconferentie het woord voerde, betoogde dat het besluit der regeering Vrijdagavond om de onderhandelingen af te breken een misdaad was tegen de samen leving. Het was de regeering, die het zwaard had getrokken en er thans voor het Engel- sche volk mee zwaaide. De regeering had be sloten tegen den levensstandaard van het volk ten strijde te trekken. Spreker was nog nooit verbonden geweest met een groep mannen, die krachtiger en oprechter naar vrede hadden gestreefd dan zijn collega's hadden gedaan. Hij was van meening, dat er millioenen mannen en vrouwen waren, die graag zouden zien, dat deze schandelijke en onnoodige strijd niet in het nad mijnwerkers uitviel. Hij en zijn vrienden zou den naast de mijnwerkers staan, omdat hun zaak rechtvaardig en eerlijk was. Hij hoopte vertrouwde en geloofde, dat vóór heden nog iets zou gebeuren, dat hen in staat zou stellen de volgende week met vreugde en hoop het werk weer op te vatten. Indien dit niet het geval was, zouden zij hun lot zonder beklag torsen tot dat recht en billijkheid was be tracht. Het feit, dat de commissie van onderhan delaars uit het Vakverbond even vóór achten een bezoek heeft gebracht in de woning van den premier, waar verscheidene ministers aanwezig waren, wijst naar men gelooft op een belangrijke ontwikkeling in de crisis. Intusschen is Zaterdagavond de volgende korte boodschap van den premier aan het volj draadloos verspreid „Bewaart uw kalm te. Bedenkt dat de vrede op aarde gebracht wordt aan de lieden van goeden wille". Zaterdagmorgen zijn twee hoogst belang rijke bijeenkomsten begonnen, in de eerste plaats is de conferentie der mijnwerkersge delegeerden opnieuw bijeengekomen ten einde de tijdens de huidige crisis te volgen politiek te bespreken. Het bestuur was vol tallig aanwezig. Aan de tweede conferentie die van de vakvereenigingen, nemen 400 ge delegeerden deel, vertegenwoordigend de 5 miliioen arbeiders in de 200 vakvereenigin gen georganiseerd. Daartoe behooren het spoorwegbedrijf, het transportbedrijf en de metaalindustrie. Besproken kullen worden de middelen om steun te verkenen aan de mijnwerkers. De vertegenwoordigers der mijnwerkers zullen overleg plegen met de afgevaardigden der vakvereenigingen. Een draadloos bericht meldt, dat het co mité uit het Vakverbond waarschijnlijk Za terdagmorgen een onderhoud zou hebben met den premier. 1 Mei-viering in het bui tenland. De eerste Mei is te Brussel en in de pro vinciesteden met de gebruikelijke optoch ten der socialisten gevierd. Overal werd in den namiddag* eenigszins gestaakt. In be paalde optochten bemerkte men een groep, die een defense arbeidersmilitie vormde, waarvan de leden te Brussel en Antwerpen een grooten stok meedroegen. Er had geen enkel incident plaats. Te Londen hadden groote Mei-betoogin gen plaats. Een groot aantal arbeidersorga- ganisaties nam deel aan den langen, schil- derachtigen stoet, 'die met vaandels door Hydepark trok* Het eenige gevolg van de 1 Mei-viering in Frankrijk schijnt dat Parijs het karakter aanneemt van een Zondag. In tegenstelling met vorige jaren waren er geen politie-pa- trouilles. De eenige zichtbare voorzorgs maatregelen, die de politie lieeft genomen, zijn in de buurt van de communistische vergaderplaatsen. De politie mobiliseerde haar dienst, verkenningsvliegtuigen, en draadlooze telefoon, om manifestaties direct bij het begin te kunnen onderdrukken, doch men verwacht dat deze dienst geen aanleiding zal hebben om te intervenieeren. Bepaalde corporaties, die men als strijdlus tig beschouwt, zooals die der metaalbewer kers, grondwerkers, metselaars, staken vol ledig, doch leggen geen enkele vijandigheid aan den dag tegenover de corporaties, wier leden doorwerken, zooals de Parijsche spoor weg- of transportarbeiders. Gemeld wordt dat de communisten eenige manifestaties in de omgeving van Parijs voorbereiden. Te Parijs en. in de provinciesteden is de eerste Mei rustig gevierd. Overal werd op groote schaal het werk gestaakt. Het Meifeest had in Berlijn op de gewone wijze plaats. Tot dusver werden geen in cidenten gesignaleerd. Te München namen ca. 80 der arbei ders deel aan een betooging op de Theresien-. wiese, die een kalm verloop had. Bij de Meiviering, waaraan de arbeidende bevolking in Polen in grooten getale deelnam hebben bloedige botsingen plaats gehad. De communisten vielen de soc.-dem, die een optocht hielden, lastig. Er ontstond 'n vecht partij, waarbij tenslotte schoten vielen, ten gevolge waarvan vijf personen werden ge wond. Volgens latere berichten zijn in geheel Warschau in totaal vier personen gedood en meer dan 30 gewond. Te Heuhof kwam het eveneens tot bot singen met communisten, waarbij een per soon werd gedood en 14 gewond. Aan de viering van den Meidag in Rusland namen meer dan een miliioen personen deel. Incidenten vielen niet voor. Openbare fakir-vertoo ningen in Engeland ver boden. Te Londen geven dezer dagen, in niet- openbare bijeenkomsten, twee fakirs demon-, straties van hun vaak griezelige ongevoelig heid voor lichamelijk leed. Woensdagavond werd zulk een demonstratie gegeven voor een publiek van genoodigden o.w. bekende doctoren en aan het slot werd aan de aan wezigen gevraagd, om door handopsteken te kennen te geven, of zij meenden, dat de voorstelling in het openbaar moest worden herhaald. Bijna alle handen gingen de hoog te in. Lord Chamberlain, onder wien de censuur op de schouwburgen valt, heeft er intusschen anders over gedacht en de ver tooning in het publiek verboden. Een der fakirs heeft na dit verbod Enge land verlaten om er niet terug te keeren. Aldus valt een beraamde sensationeele te rugkomst in het wa|er. Hij was nl. van plan, bij wijze van inleiding zijner vertooningen in het openbaar, Zondag of Maandag in een verzegelde doodkist per vliegtuig uit Parijs naar Londen te komen. De impressario van den anderen fakir betwijfelt de bevoegdheid van den Lord Chancellor in deze, omdat het geen tooneel voorstelling geldt. Men zou misschien probeeren de klip te omzeilen door de voorstelling niet in een schouwburg te geven, maar in een ander gebouw, waar over Lord Chamberlain geen zeggen schap heeft. De Fransche schuld aan Engeland. De „Daily Mail" meldt uit Parijs dat Péret, de Fransche minister van financien, voorne mens is onmiddellijk stappen te doen tot regeling van de Fransche schuld van 642 miliioen pd. aan Groot-Brittannië. Hij wil voor de bijeenkomst van het Fransche par lement op 27 Mei een regeling getroffen hebben. De overeenkomst met Amerika over de regeling der Fransche schuld, de dreigende mislukking der vredesonderhandelingen met de Riffijnen, de nog niet tot rust gekomen toestand in Syrië, al deze quaesties geven de Franschen bladen, welke tegen de hui dige regeering zijn gekant (en het zijn er vele) aanleiding om scherpe kritiek uit te oefenen op het kabinet-Briand. Zij spreken van „de échec van Frankrijk over de geheele linie, en de „Liberté" gaat zoover om te beweren dat van de Spree tot Mekong, van het Rif gebied tot Colorado de geheele wereld weet dat Frankrijk zich in een staat van zwakheid bevindt, welke de ontbinding nadert. Als de Riffijnen, die goed zijn ingelicht over het geen er in Frankrijk geschiedt, zoo zegt het blad, niet den indruk hadden dat het er wankelt, zouden zij dan het spel hebben ge speeld, dat hen naar Oedjda heeft gebracht om over den vrede te onderhandelen zonder dat zij de preliminaire voorwaarden hebben aangenonen, welke zoo snel „postprelimi- naire" geworden zijn Indien de Ameri- kaansche politici, die niet met de Mellons, de Coolidges of de élite verward moeten worden, niet wisten dat Frankrijk geen tegen stand kan bieden, zouden zij dan niet de voorwaarden van Bérenger hebben aanvaard Zij hebben tot zich zelf gezegd dat het vol doende was om te eischen en dat Frankrijk dan wel ten opzichte der waarborgsclausule zwichten zou. Wat de Duitschers betreft, die waren sedert Genève op de hoogte. Zij wisten dat men hun alles zou toestaan als de schijn van het Pact van Locarno slechts werd gered. Wat de onderhandelingen m Oedjda be treft, de „Victoire" betoogt dat alleen reeds het feit dat Frankrijk en Spanje als gelijken met de Riffijnsche delegatie onderhandelen voor de opstandelingen het bewijs is dat ze niet overwonnen zijn. Eh een vrede, die de hoop* op revanche bij den tegenstander laat bestaan of ophitst, loopt de kans zeer pre cair te zijn. Het „Journal des Débats" is ten slotte ook zeer pessimistisch. Het maakt de balans op van de eerste vier maanden van 1926 en komt tot de volgende conclusies In de Ka mer is geen meerderheid, en dientengevolge- geen politieke leiding. De regeering is ge noopt' te schipperen en zoo goed en zoo kwaad als het gaat een onzekeren weg te vol gen tusschén de politiek van Herriot, welke het gezond verstand veroordeelt, en een rede lijke politiek, waartegen de partij van Her riot zich keert, In de buitenlandsche politiek is de regeering op sleeptouw genomen door het kartel in een prijsgevingspolitiek. welker pijnlijke gevolgen één voor één tot uiting komen de onderhandelingen met Abd el Krim draaien uit op een schandelijke mis leiding, de overeenkomsten van Locarno worden gevolgd door de échec van Genève en het Duitsch-Russisch verdrag. De be sprekingen inzake de intergeallieerde schul den worden niet door het publiek begrepen en brengen ontzaggelijke lasten mede voor het land. Het a. s. Congres der Fransche socialisten. De socialisten zullen met Pinksteren in congres bijeenkomen ter nadere bepaling van hun houding tegenover de regeering. Léon Blum heeft een voorstel ingediend, waarin de partij zich tegen deelneming aan de regeering uitsprak, doch bereid is steun te verkenen aan elke regeering, die den eco- nomischen en financieelen wederopbouw van Frankrijk bevordert. be „blinde" passagiers. De Fransche onder-secretaris van koop vaardij heeft aan de directie der maritieme registratie te Marseille opgedragen een uit gebreid onderzoek in te stellen naar de clan destiene inscheping van z.g. „blinde" pas sagiers. De overeenkomst tusschen Amerika en Frankrijk. De „Petit Parisien" meldt uit Washington, dat de Fransche ambassadeur aldaar, Bé renger, nog deze maand naar Parijs zal ko men. De Fransch-Amerikaansche overeenkomst zal niet meer aan deze zitting van het Con gres ter ratificatie worden voorgelegd. Prins Victor Napoléon. In den loop van Zaterdag werden in den gezondheidstoestand van prins Victor Na poléon lichte teekenen van verzwakking geconstateerd. I Italië en het Vaticaan. Het Vaticaan waarschuwt door middel van de semi-officieele „Corrière d'Italia" de fascistische pers op te houden met de aan vallen op den Heiligen Stoel aangezien op deze wijze het bereiken van overeenstem ming met Mussolini inzake de Roomsche kwestie wel tot de onmogelijkheden zal gaan behooren. Deze waarschuwing is het gevolg van de hevige aanvallen der „Tribuna" op kardi naal Mundelein, bisschop van Chicago. De „Tribuna" beweerde n.l. dat deze ka»dinaal den Duitschen geestelijken vrij vervoer naar Chicago voor het Eucharistisch congres had gegarandeerd. Zoo onjuist waren deze aan vallen, dat geen enkele Amerikaansche dag bladcorrespondent er gebruik van maakte om ze naar Amerika te seinen. Zij veroor zaakten een polemiek tusschen het blad van het Vatikaan, de „Osservatore Romano" en de „Tribuna." Dc voorbereidende eco nomische conferentie. De commissie tot voorbereiding van de economische conferentie te Genève heeft Zaterdagmorgen haar werkzaamheden be ëindigd. Theunis, de président, resumeerde het in de afgeloopen week verrichte wérk. Een Zweedsch-Belgisch arbitrage-verdrag. Vrijdag jl. is een verdrag van verzoening en arbitrage geteekend tusschen Zweden en België. Dit verdrag moet door den Rijks dag worden goedgekeurd. De Wolga. De Wolga en haar zij-rivieren blijven wassen. Melding wordt gemaakt van een aantal slachtoffers. De onderhandelingen in Marokko. De vertegenwoordigers der Riffijnen heb ben verzocht Zaterdagmorgen te elf uur een conferentie te mogen hebben met de Fran sche en Spaansche gedelegeerden om hun definitief antwoord op de Spaansch-Fran- sche voorstellen mede te deelen. Generaal Simon heeft de Riffijnen er van in kennis gesteld, dat zij, indien zij de on derhandelingen na 1 Mei willen voortzetten zich ten opzichte van althans één der voor naamste voorwaarden verzoenlijker dienen te toonen. In het tegenovergestelde geval zouden Spanje en Frankrijk hun vrijheid van mili taire actie hernemen, zonder de mogelijk heid tot een hervatting der besprekingen buiten te sluiten, doch op een nieuwe basis, welke door den nieuwen toestand zou wor den gerechtvaardigd. De Riffijnen zouden Zaterdag antwoorden De Franschen en Spanjaarden zullen Azer Khan een in het Arabisch opgestelde nota ter hand stellen, welke de meeningen en verschillen resumeert geconstateert nopens de vier vredesvoorwaarden, en een docu ment, dat de voorwaarden noemt die de Riffijnen moeten verwezenlijken, opdat Frankrijk en Spanje de vijandelijkheden niet hervatten. Het respijt, aan Abdel Krim voor zijn antwoord gegeven, expireert in den avond Van 6 Mei. Om drie uur wordt een conferentie gehouden. Direct na afloop daar van zullen Azer Khan en Haddoe zich aan boord van een Fransch schip naar Alhucemas inschepen. De conferentie hield Zaterdag zitting van 5 u. 15 min. tot tot 5 u. 30 min. Generaal Simon stelde aan de Riffijnen een in het Fransch eh Arabisch gesteld verslag ter hand van de pourparlers tot op dezen dag, den tèkst van de Fransch-Spaansche voorwaar den voor de voortzetting van onderhande lingen, en van de verschillende verdragen en diplomatieke acten, die het statuut van Marokko regelen. Azeir Khan beloofde, Woensdagmiddag te Oedjda terug te zullen zijn. De Riffijnsche gedelegeerden vertrok ken in de richting van Nemoers, waar zij zich inscheepten op een torpedojager met bestemming naar de baai van Alhucemas. Godsdienst-onlusten in Mexico. In Februari heeft de Mexicaansche regee ring last gegeven dat alle particuliere scho len moesten worden ingeschreven bij het departement van onderwijs, dat die scholen voortaan geen godsdienst-onderwijs mochten geven, niet in betrekking mochten staan tot kerken of godsdienstige lichamen, dat er geen heiligenbeelden in de scholen mochten zijn en dat het onderwijzend personeel niet tot eenige godsdienstige orde mocht behoo ren. Dit was het hoogste punt van het optre den tegen de kerk, waartoe ook het uit het land zetten van alle buitenlandsche geeste lijken en onderwijzers behoorde. Dit op treden, waarvoor de regeering zich beroept op de grondwet van 1917, heeft dezer dagen in de stad Zitacuaro, in den staat Mechoa- can, tot onlusten aanleiding gegeven. Een aantal katholieken, meest vrouwen, die wij ziging der nieuwe wetten eischten, hielden een betooging, waarbij een officier, die de me nigte tot kalmte wilde aansporen, gedood werd. De troepen schoten op de menigte, waardoor twee personen gedood en verschei dene gewond werden. Dc stad verkeert in staat van beleg troepen patrouilleeren door de straten. De schplden van Belgie Lethlan den Estland aan de V. S, Coolidge heeft de wetsontwerpen getee kend betreffende de maatregelen tot con solidatie der schulden van België, Lethland en Estland, waardoor deze maatregelen in werking treden. Foto's per radio. De eerste foto's op commercieel gebied, langs radiografischen weg over den Atlan- tischen Oceaan overgebracht, werden Zater dag in de Amerikaansche bladen gepubliceerd. Het experiment schijnt een volkomen suc ces te zijn. De geschillen tusschen Hindoes en Mohamme danen. De aangekondigde pogingen van Moham- medaansche zijde om tot een compromis te komen tusschen de elkaar bestokende Hin does en Mohammedanen, zijn, naar de cor respondent van de „Times" te Simla meldt, mislukt. De onlusten te Calcutta. De politie is door manschappen uit ver schillende regimenten versterkt. Zaterdag overleden vier personen, die bij vorige on geregeldheden werden gewond. De strijd om Peking. Niet-officieel wordt gemeld, dat Tsao Koen een circulaire-telegram heeft verzon den, waarin hij mededeelt, dat hij het pre sidentschap nederlegt. De schipbreuk van de „Sjisjiboe Maroe." Negenen-negentig leden van de bemanning van de „Sjisjiboe Maroe" zijn gered; 150 worden nog vermist. Tijdschrift voor Ouders en Op voeders. 1 Mei 1926. 9e af levering. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Bernard Bosman begint deze aflevering met een raak stukje over de uithuizigheid onzer kinderen. De oorzaken van dat treuri ge en gevaarvolle verschijnsel worden on derzocht, al de nadeelige gevolgen even aangegeven. De hoofdoorzaak zal wel de on gezelligheid zijn in eigen tehuis. Aan feesten en weelde ontbreekt het dikwijls niet in eigen familiekring, maar wel aan hartelijke genegenheid en innig meeleven met eigen huisgenooten. Om liefde bij de kinderen aan te kweeken voor eigen kuiselijken kring, behoeven we niet veel schittering aan te brengen of genotmiddelen, maar we moeten trachten dc oude oprechtheid, een hartelijke belangstelling, een liefdevol meeleven weer in 't huisgezin binnen te brengen. Dan wordt het eigen tehuis aantrekkelijk en doodt dien uitgangsdrang. Dr. Deelen uit Vught behandelt op zeer bevattelijke wijze de typhus en hare ver schijnselen. Hij legt uit hoe de ziekte zich verspreidt en wat door iedereen tegen de besmetting gedaan kan worden. Als de korte aanwijzingen van Dr. Deelen overal in de huisgezinnen doordrongen, dan was er veel voor volksgezondheid bereikt. 't Stukje van Anny Berkvens-Hulsmans aver „waar zijn" is een fijn gewetensonder zoek over onoprechtheid tegenover ons zelï en onze medemenschen. Diep-beschouwend 'laat ze ons voelen door uitteekening van echte levensomstandigheden, dat we te veel egoïst zijn, te vpel vastzitten in conventies, te lichtzinnig en onnadenkend alles over de lippen laten komen om zuiver-ware men- schen te zijn. 't Is een mooi stukje opvoed kundige psychologie. Sylvain de Rouck geeft zijn tweede be schouwing over karaktervorming. Verstan delijke ontwikkeling alleen vormt den mensch niet tot een beheerschend karakter; de vorming van wil en hart zal wel de hoofdzaak blijven. Oe eigenschappen van een echt karakter doorloopt de schrijver in 't kórt; de stiptheid van geweten, de ver draagzaamheid, den durf, de plichtsbetrach ting en de eerlijkheid. Maar van zulke man nen hangt de toekomst der maatschappij dik wijls af. Geheel een volk is in veel omstan digheden afhankelijk van het karakter van enkelingen. De redactie bespreekt ten slotte een paar boeken en geeft inlichtingen over een tien tal pensionaten voor meisjes met leerplan en kostgeld. Het bestuur van de „Basiliek-stichting" heeft hier een oproep geplaatst voor de me dewerking van de internationale basiliek, die Nederland wil bouwen om alle volkeren toe te wijden aan Jezus' Heilig Hart, v. L. Boekzaal der geheele wereld. Mei, 5e aflevering. Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg. Met „Het Rusland der Bolschewiki" opent G. Ridder de van der Scheuren deze keu rige, uitmuntend verzorgde aflevering. Hij geeft ons door de bespreking van drie, in 1925 verschenen werken over Rusland een kijk op den treurigen toestand van heden in 'Rusland: De oorlog heeft c.a. zeven mil iioen Russen gekost, de revolutie c.a. ne gentien miliioen! Dom. J. de Vathaire bespreekt in 'n uit voerig artikel „Voorspel en eerste bedrijf der Fransche revolutie" twee boeken van zijn medebroeder Dom. Leclerq. Deze veel schrijvende geleerde reeds méér dan 200 boeken verschenen van zijn hand heeft de verrassende vaardigheid zich in een" vak in te werken en het zich geheel eigen te maken. Zijn „Histoire de la Régencc pen dant la minorité de Louis XV" houdt in, de definitieve geschiedenis van dit tijdperk en zijn „Les journées d'octobre et la fin de 1789" teekent Lodewijk XVI en Mira- beau met onverbiddelijke juistheid. Het hoofdstuk „L'Assemblée organise la Monar chie" is ondanks de angstige beklemming van toon, een waar juweeltje van historio- graphie. Vrijmoedig wijst Dom. de Vathaire op de fouten, maar sluit terecht met de bewering, dat de werken van Dom. Le clerq 'n bijdrage van de hoogste waarde zijn voor de geschiedenis eener revolutie, waarvan heel Europa de wrange vruchten gesmaakt heeft. Op meesterlijke wijze heeft DINSDAG 4 MEL HILVERSUM. 1050 M. 12 en 7.30 Pob'- tieber. 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred Fry. 8 en 10 Persber. 8.10 Beethoven-Cyclus. Aansluiting van het concertgebouw te Amsterdam. Orkest o.I.v. Willem Mengelberg. Ouverture Leo- nore, le, 2e Symphonie Mis in C-dur. DAVENTRY, 1600 M, 10.20—12.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bas. cello). 12.201.20 Lunch- muziek. 2.35 Lezing: Elementary music and musical appreciation. 3.20 Tijdsein, causerie. 3.35 Concert van Marble Arch Pavilion. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Lezing: Is there too much Broadcas ting? 5 Dansmuziek, 5-50 Omroep voor Europa. 6.20 Weerber., nieuws. 6.30 Lezing: L'etui de Nacre. 5.50 Pianopreludes van Bach. 7 Causerie. 7.20 Welsh programma. G DowelL bari ton. W. Cockerill. harp G. Rowlands, so praan, W. S. G. Williams, piano. 8.20 Kamermuziek. De string players van het Modern chamber orchestra. 8.50 Weer ber., nieuws. 9 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.20 Kamermuziek, (vervolg). 9.5011.20 Dansmuziek van Café de Paris. PARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 1130 Concert Lusien Paris (piaflo. viool, cello). 4.05 Orkestconcert. Mme Juge, zang. J, Joly, viool. L. Radisse, cello, M. Camoi, piano. 7.25 Engelsche les. 7.50 Pool- sche avond. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 7.50 Dansrhytme's, door orkest. Inleiding van A. Schattmann. Tot slot de laatste dan sen: boston, shimmy, blues en charleston. Daarna nieuwsber. BRUSSEL. 264 M, en ANTWERPEN 250 M. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Galaconcert Orkest en Melle Mergan. sopraan. 7.50 Causerie: La littérature beige de langue Franqaise. 8,05 Concert. 9.20 Nieuws. MONSTER, 410 M. 12.20—12.50 Lezing; Die Gesolei, Diisseldorf. 12.50 Concert. 3.05 Concert. Werken van Beethoven, Schumann cn Schubert. 4.50 Lezing; Naturschutzpredigt. 6 Lezing: Tierle- ben in hohen Norden. 6-207 Italiaan sche les. 7.20 Spaansche les. 8.05 Sonates van Beethoven, Bach en Brahms, 9.40 Nieuwsber. HILVERSUM. 1050 M. R.-K. Radio-Om- roep. 7 308 Afscheidsrede van Mons. Dr. Cnebel aan de Hollandsche weldoe ners van het Hongaarsche kind. 9.30 10 Rede in de Engelsche taal. de recensent een resumé gegeven van ge noemde werken. M, M. beschrijft „Tolstoi's tragisch levenseind" en de middellijke en onmiddellijke oorzaak ervan. Om een diep gaand meeningsverschil met zijn vrouw, verlaat Leo Tolstoi zijn landgoed en sterft op reis in 'n klein spoorwegstation in mid den-Rusland. Fater Quirinus geeft 'n lezenswaardig ar tikel „Father Knoxen 'n Nederlandsch vraagstuk". Het gaat over den katholieken roman. Engeland en Nederland zijn rijp voor den katholieken roman, als er maar minder getheoretiseerd werd, als de xich vóór alles Roomsch noemende critici maar geloofden wat ze beweren, als ze misschien wat meer vast in 't geloof zaten. De Fransche chroniqueur toont kort en krachtig aan hoe weinig goeds er aan Fran sche romans verschijnt. Dan volgen besprekingen in rijke ver scheidenheid. De rubrieken „Uit boek en Blad", „Ver scheidenheden" en „Correspondentie" zijn ook ditmaal uitmuntend verzorgd. Uit „De Gemeenschap" wordt geciteerd een passa ge, die inderdaad meesterlijk is van scherpe ironie en bijtend sarcasme, gelukkig ech ter als blijk van onverdeelde instemming. Uit het „Tijdschrift voor R.-K. Ouders en Opvoeders" wordt iets medegedeeld over de brandende kwestie: Jeugd-literatuur. Ook de citaten uit Bemoville over Saint Thérêse en uit Herman Bahr in Hochland over Ben. Croce zijn goed gekozen. Wouter Loub doet zich kennen als 'n fijne humorist: „Naar ik van mijzelf ver neem, heb ik thans eindelijk 'n middel ge vonden om op goedkoope wijze reclame voor het boek te kunnen maken". Een paar staaltjes: „Ford 1926: De vrouw aan het stuur! Ivans: De man op den achter, grond. Sapoderma het beste haar- waschmiddel, verwijdert zelfs De Roos van Dekama van Jacob van Lennep. Nic Beets' Camera obscura werd reeds gereinigd door de Hoover. Hij klopt.... en hij veegt..., en hij zuigt.... evenals Het Spook van Vóróshegy door Ivans," enz. enz. De „Verscheidenheden" zijn alle weerlezens- waard en frisch. Ook de „Correspondentie" is leerzaam. Bij de vermelde filmen bad nog wel wat duidelijker mogen uitkomen, dat de lofprijzing spel en ensceneering betrof, hei uiterlijk schoon en geenszins de mo- reele zijde. Een fraai kunst-reproductic van Schön- gauer; „Maria in Rozenweelde" siert waar dig dezé uitstekende aflevering. Ten slotte de bekende literaire Prijsvra gen voor de velen, die graag puzzlen. W. S. J. Een detachement van 60 man uit Priok vertrokken. Een 60-tal militairen, waaronder een brigade marechaussée, is, naar Aaeta meldt, van Tandjong Priok naar Atjeh vertrokken. Een volgend detachement gaat 8 dezer. Kapitein Gosenson te Mr, Cornells is aan gezegd, dat hij spoedig naar Atjeh moet ver trekken. 8 Met een harden slag viel de deur achter hem toe. Hendrik gevoelde, hoe de ijskoude regen aanhoudend over zijn hoofd ging, en hoe zijn lichaam in zwevende beweging werd gehou den. Dé nachf was duister, en hij'gevoelde be hoefte om te slapen. Hegemeister klopte eindelijk aan de deur van een herberg, waar hij nog licht zag. Zijn bediende volgde langzaam, met het beschadigde rijtuig. Het personeel van de herberg kwam met lantaarns naar buiten, luid door elkaar sprekend, Er was in de herberg nog eene kamer be schikbaar, en ook was er stalling voor de pa arden l)len zou de schade aan het rijtuig den vol genden morgen vroeg herstellen, want de herbergier oefende tevens het beroep van wagenmakei uit. Hegemeister knikte toestemmend, zonder een woord te zeggen. Men vroeg hem, of hij nog spijs of drank wenschte te gebruiken Toen nam hij een brood en een flesch wijn, óm den waard niet teleur te stellen, en toen wenkte hij ook zijn knecht, om hem in het koude, enge vertrek te volgen. „Breng de jongen naar bed," beval Hege meister, „wij blijven nog op." Met de handen op den rug ging hij toen op en neer, van het venster naar de deur en dan weer van de deur naar het venster. Intusschen was Herbert bezig, den slaap dronken knaap te ontkleeden, en toen lei Hij hem in de groote bedstede, Spoedig sliep Hendrik in. Toen hij weer ontwaakte, hoorde hij de stem van zijn vader, die helder en scherp klonk: „Binnen vier en twintig uur moeten wij thuis zijn. Gij weet waarom. Giet een paar emmers water over de pooten van de paar den. Toen Hendrik de oogen opende, zag hij de reusachtige gestalte van zijn vader in helder licht. Het was het licht van de opgaande zon, dat door het kleine venster der herberg doordrong. Glinsterende regendruppels hingen nog aan de takken der boomen. „Vooruit, Hendrik, naar de pomp, om je te wasschen," zei Hegemeister ernstig. Hendrik gevoelde een groot verlangen, in de vrije natuur ro'nd te zwerven. De stem van zijn ouden leermeester, het duffe vertrek met de tallooze boeken, dat alles was nu vergeten. Alleen wanneer hij half was ingesluimerd, dan vielen hem nog wel eens de woorden in: er zijn keizers, koningen, en brave men- schen," Maar hij had niet veel tijd, om te den ken, toen men het huis aan den Rijn had bereikt. Zijn vader en diens bediende lieten hem geen gelegenheid daartoe. Al bij zonsopgang moest hij zijn bed ver laten, om dadelijk een bad in het water van den Rijn te nemen, en dan moest hij iö den tuin arbeiden, „Arbeid is noodig, om het lichaam te har den voor je beroep," zei zijn vader altijd, als hij vermoeid begon te worden. Soms vroeg hij Herbert wel eens, wèt toch eigenlijk het beroep van zijn vader was. En dan zag de oude Herbert naar den grond, en antwoordde bedaard: „Dat zult gij wel ondervinden, als de tijd daartoe is gekomen." Maar Hendrik was wantrouwend gewor den en het wantrouwen van een kind heeft scherpe oogen. Waarom ging zijn vader altijd alleen in den laten avond uit, of des morgens heel vroeg, als de haan begon te kraaien? zoo vroeg hij zich gedurig af. Wanneer de klok negen uur sloeg, en Hendrik nog wakker in zijn kamertje lag, kraakte de huisdeur in hare hengsels, en spoedig daarop begonnen de honden in het dorp de een na den anderen te blaffen. Als hij dat hoorde, dan sprong hij soms uit zijn bed, klom op een kjst, die onder het hooge venster stond, en zag met moeite naar buiten. Alles was dan stil, en geen vogel deed zich hooren. Op zekeren avond trad zijn vader onver wachts vóór zijn bed, en zei: „Hendrik, sta op. Gij moogt mij vergezel len." Een gemengd gevoel van vreugde en schrik voer door zijne ledematen. Zonder iets te antwoorden, ging hij naar zijne kleederen, en trok die aan. Hij huiverde, want de avond was koel, en het geheim, dat de nacht voor hem verborg v/as nog onopgelost. Zwijgend stapte hij achter zjjn vader aan, en bezag de huizen, die aan weerszijden van de straat stonden, en een eentonigen, doodschen indruk maakten, in dit late uur. Achter het weiland, dat de rivier be grensde, stond de maan, en bet lichaam van zijn vader wierp lange schaduwen over den weg. Een lichte nevel zweefde over de nvier. „Hier nestelen kievitten," zei de oude Hegemeister tot zijn zoon. „Gij moogt hun nooit alle eieren tegelijk ontnemen, maar uit elk nest niet meer dan een. En ook als ge in de lente viooltjes plukt, moet ge niet alle bloemen, die ge ziet, gedachteloos af rukken, maar weinig tegelijk. De natuur schenkt ons alles in overvloed, maar wij mogen niet roekeloos daarmee omgaan." Hendrik verwonderde zich er over, zijn vader, zóó te hooren spreken. Met ingehouden adem liep hij door het vochtige gras, tot zijn voetendaarin weg zonken. „Wanneer ik er niet meer zal zijn, jon gen, en ge een vriend noodig hebt, wan neer gij zoo eenzaam en verlaten over zijt gebleven, ga dan in den nacht door de bos- schen wandelen, of door een rustig veld, of langs de rivier, en dan zult ge niets meer ontberen, want zij zullen een verstaanbare taal tot je spreken. Maar keer de huizen daarginds den rug toe", zoo besloot zijn va der, terwijl hij zich omkeerde, en naar de stad wees. Voor de eerste maal, sedert Hendrik het gebruik van zijn verstand had, hoorde hij zijn vader zuchten. Zijn stem klonk ruw en pijnlijk. Langs een anderen weg keerden zij naar de stad terug en weer blaften de honden aan hun kettingen. Hegemeister lachte grimmig. Menigen nadit brachten zij aldus door, totdat na Paschen een groote hitte over het Rijndal kwam. Heet en onrustig lag Hendrik op zijn strooizak, want al in den morgen was het zóó warm, dat het een verlammenden in vloed op alle ledematen uitoefende. Opeens kwam Herbert zijn kamertje bin nen, met een fluweelen buis in de hand, en zei tot hem op barschen toon: „Trek dat aan. Gij moet naar de school. Vader heeft dat bevolen.' Wantrouwend zag Hendrik dat kleeding- stuk aan, betastte het aan alle kanten, maar eindelijk trok hij het toch aan. Toen nam Herhert hem bij de hand en geleidde rem op straat „Daar is de school," zei Herbert ontevre den, terwijl hij hem het gebouw aanwees. „Daar moet «rij binnengaan en daar zult gij een man op een soort kist zien zitten, met een stuk krijt tusschen de vingers. Ge moet naar dien man gaan en'hqm je naam zeg gen, en pas dan op dat je je nieuwe Uee- ren niet smerig maakt." Herbert keerde om, zonder zich verder om Hendrik te bekommeren, die verge noegd de steenen stoep bij het schoolge bouw beklom. Een onduidelijk gemompel trof zijn oor. Hij volgde dat geluid en kwam toen voor een openstaande deur, waardoor hij de door Herbert genoemde kist zag staan, waarop een manspersoon zat. Bedaard, zoo als hem bevolen was, trad bij op dien man toe, en zei: „Ik ben Hendrik Hegemeister." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7