STADSNIUWS. BRIEVEN UIT BORNEO. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 3 Mei 1926 Agenda 4 Mei 40-JARIG PROFESSIEFEEST Bond van Zangvereenigingen voor Haarlem en Omstreken. Kemiemer Padvinders. De H. O. V. LEDENCONCERT IN DEN TUIN VAN HET CONCERTGEBOUW. TOONEEL. De Schotensche inbreker voor de Rechtbank. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. SCHOTEN (Dorp). ANtX INGEZONDEN. Onder de Radio-berichten: Er is een staking uitgebroken bij de „Daily Mail." Teleurstelling bij de Eugelsche mijnwerkers over het afbreken der onderhandelingen. De kassen zijn over het algemeen slecht voorzien. Stakihg bij de „Daily Mail". Beperking van het Seenkool- gebruik. GEMENGD NIEUWS. Een oplichter. Hij kan niet tegen Handelsreizigers. KUNST EN KENNIS. Beveiliging tegen bliksem- gevaar. Mij. van Ned. Letterkunde. KERK EN SCHOOL. Politie-examens „St. Michael". HANDEL EN NIJVERHEID Het Zuid-Afrik, fruit. Ti-me*. ■■■-■ n. r„. m «tem wordt deswege ronder aarzelen voor bijgezien. Waren dus de beide opvoeringen slechts in een enkel opzicht een muzikaal evenement, een prettig uitgaansavondje gaven ze aan velen. E. Die goeie ouwe tijd is maar voorbij, komt nooit weerom. Vroeger was het toch je ware, moest je schrijven, dan eerst eens op je pen houder kauwen, hoe natter hoe beter, en ■t liep vanzelf. Mijne had steeds een mooi kwastje Maar tegenwoordig gaat 't niet zoo makkelijk. Verbeeld je om op een inkt potlood te zitten kauwen, je loopt vast een blauwtje 1 En een schrijfmachine smaakt ook niet, en mijn mondje is er niet groot ge noeg voor, daar moet je een grooten mond voor hebben. Ik denk nog dikwijls aan die dagen van genot en zoete pen. Ja dat was een goede pen die ik vroeger gebruikte om Borneo te pennen. Kan ook sijn dat mijn vingers koud en stijf zijn hier in het verre Noorden van ons eiland, of ook al omdat ik het laatste half jaar steeds op stap was zonder eigenlijk een „thuis" te hebben. Hoeveel kilometers heb ik gegeten, hoeveel «tof geslikt, hoeveel zweetparels kwistig ge strooid en hoe weinig keertjes eens „lekker" gegeten In een onbekend stuk land te zijn met veel oerbosch en o zooveel olifantengras dat snijdt en kerft en waar je niet doorkomt zonder 'n bloedoffer te brengen aan de grasgeesten, je eigen, bloedeigen bloed In een onbekend land menschen te zoeken, waar de huizen gebouwd zijn op onopkomelijke hoogten, in valleien in dicht ondoordring baar oerbosch, op heuvelschouders, verscho len achter boschbaarden van natuur. Zoek ze, vindt ze en er wonen oerkaffers die nog een goede (Borneo goed dan) reputatie hebben, 'die nog een kop snellen als ze kans krijgen, die dingen doen die niet door een heelen grooten beugel kunnen. En daar bij hen ben je nu op visite en je weet, dat ze je liever zien gaan dan komen. Met een beetje goeden wil kan je met ze praten hun dialect ver schilt nog al van ander Doesoen maar 't gaat. E11 zoo landloopcr je maar, nu hier dan daar. Is het vreemd dat je het schrijven er aan geeft? Met die oerkaffers heb je geen kans en kom je weer „thuis" na zooveel dagen, dan moet je eerst eens uitpuffen, dan een report schrijven, een kaartje maken van de juist bezochten streek en die weer uit- teekenen in je groote kaart van je heele pa rochie. Nog nooit een missionaris geweest zoo ver wij weten en dit stuk waar ik nu een half jaar gelandlooperd heb is zeker zoo groot als de bisdommen Utrecht en Haarlem te samen. Monseigneur is er een weekje ge weest en we hebben wat plaatsen bezocht waar ik dacht dat de beste kansen waren, in een stuk dat o zoo dun bevolkt is. Hij heeft mijn reporten en kaarten en nu afwachten wat hij en zijn consultoren beslissen. Om mij hier alleen te laten (mijn naaste buurman woont zeven dagen veraf), is tegen onze re gels en missionarissen zijn maar niet voor het opscheppen. We kunnen er nog gebruiken Hier dan weer een paar regeltjes van den Haarlemschen Missioman, met eenige van zijn moeilijkheidjes, om te tconen dat ie nog niet gekopsneld is. Ik ga naar Jesselton voor mijn retraite en meteen wat uit te blazen in de „beschaving". „Houdoe war", zeggen ze in de Meier;j_ Een gebedje s. v. p. t. t. J. STAAL, Pr. Miss. Kudat, 7 Februari 1926. Sociëteit „St. BavoDistrict Haarl. Voetbalbond, 8 uur. Examen Handels avondschool, half 7 uur. Mandolineclub „Sancta Lucia", 8 uur, Rechtskundig bu reau, half 9 uur. Bestuur Bouwvakbond, 8 uur. St. Jozefgezellengebouw, Jansstraat 59. geopend van 8 tot 10 uur. Groote- of St. Bavokerk, Orgelconcert 2 tot 3 uur. Kringzalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootschap van R. K. Kun stenaars 3 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van. 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscns Liefdewerk Zoetestraat II Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „Si Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van halt' 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned, R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. Ji, Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smcdesiraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-- avond. St, Elisabeth's Vereeniging* Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 uur, R.-K, Kraamverzorglng van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, aid. Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gisteren herdacht de Eerw. Broeder Ste- phanus overste van het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo", den dag, dat hij voor 40 jaar geprofest werd als broeder in de Congregatie van „St. Joannes de Deo." Op dezen feestdag ontving de jubilaris zeer veel blijken van belangstelling. Zaterdag liet Z.D.H. de Bisschop zich door een zijner se cretarissen verontschuldigen, dat hij niet per soonlijk kon komen geluk wenschen, doch Mgr. liet zijn hartelijkste gelukwenschen aan bieden. Gistermorgen werd in de fraai versierde kapel door den rector van het Ziekenhuis, den Zeereerw. Heer P. de Wolf, een plechtige H. Mis tot intentie van den jubilaris opgedra gen. Het zangkoor der Broeders was voor deze gelegenheid versterkt met zangers van het koor der Spaarnekerk. De jubilaris had als zijn wensch te kennen gegeven, dat het feest alleen kerkelijk her dacht zou worden, doch desniettegenstaande ontving hij een groot aantal blijken van be langstelling. Velen kwamen hem persoonlijk feliciteeren, o.m. de Hoogeerw. Heer Mgr. MJP.J. Möllmann, Vicaris-generaal van Z. D.H. den Bisschop, de Hoogeerw. Heer Ple- baan L.A.A.M. Westerwoudt e.a. Voorts getuigden vele prachtige bloem stukken en schriftelijke blijken van belang stelling en sympathie jegens den jubileeren den overste. In 't gebouw „de Nijverheid" hield deze Bond zijn jaarvergadering welke, zeer be langrijk was. Daar de voorzitter, de heer B. A. Koper, wegens ziekte verhinderd was, werd de vergadering geleid door den heer C. H. Vrugt. In zijn openingswoord resu meerde deze heer het zeer goede werk dat de Bond heeft mogen verrichten ten bate van „Vos Humana," te Santpoort en „Ex celsior" te Beverwijk. Het bestuur werd hulde gebracht voor sijn jaarverslagen. De staat van inkomsten en uitgaven wees een bedrag aan van f 283.99 en f 52.15, soodat er een batig saldo is van f 231,84, Een schrijven was ingekomen van de controle commissie behelzende dat ze de boeken en bescheiden van den penning meester in goede orde had bevonden en voor stelde den functionaris over 't jaar 1924 te dechargeeren. Een voorstel van Haarlem's Gemengd Koor, luidende het vergaderingbezoek ver plichtend te stellen werd aangenomen, even zoo een voorstel van 't mannenkoor „Proza en Poëzie" om te trachten door alle aange sloten vereenigingen bij „de Bond" een gemeenschappelijk tuinconcert te geven. Hiervoor werd een commissie benoemd be staande uit de heeren N. Groos, Hetter en L. Reijnders, welke in samenwerking met het bestuur pogingen in 't werk zullen stellen 'om dat concert schitterend te doen slagen. De afdeeling Haarlem van de „Ned. Padvinders Vereeniging" (ver. Kennemer Padvinders) zal op Dinsdagavond 11 Mei a.s. in 't gebouw „Olympia", Kinderhuissingel 6 te Haarlem (zaal 16) een Algemeene Vergadering houden. Op deze vergadering zullen 3 bestuursleden moeten worden gekozen, wegens bedanken van de heeren van Kempen, Storm en van der Vecht. Door het bestuur werden als candidaten voorgesteld de heeren Dr. A. de Vletter, J. van Schouwen en H. Kermer. Na afloop van het officieel gedeelte zal Hopman J. B. A. de Vries een voordracht met lichtbeelden houden over het Internat. Padvinders kamp 1924 te Kopenhagen. Het werkprogramma. In dé mededeelingen aan de leden deelt het bestuur van de H. O. V. mede, dat de ledefticoncerten op 10 Mei, 8 Juni, 29 Juni, 20 Juli en 3 Augustus bij wijze van proef, ge geven zullen worden in de Gemeentelijke Concertzaal, bij zeer gunstig weer in den tuin, alwaar de nis zich buitengewoon leent voor het verklanken van een concert. De tuin zal door de goede zorgen van den directeur van het Concertgebouw aantrekkelijk wor den gemaakt, zoodat gehoopt wordt dat deze proef een werkelijke verbetering zal blijken te zijn. De overige zomerconcerten gaan als vorige jaren in den tuin van het Brongebouw. Zooals op een vorig concert reeds werd be kend gemaakt, zal op 18 Mei a.s. in de Ge meentelijke Concertzaal een buitengewoon concert plaats hebben, waarop zal worden ten gehoore gebrachtFragmente aus Goethe's „Egmont" van L. van Beethoven (zang, dec lamatie en orkest) en Derde en Vierde deel uit de 4e Symphonie van Mahler zang met orkest.) Verder liederen van laatstgenoemde en Elsa'sTraum uit „Lohengrin" van R.Wag- ner. Di Moorlag (zang) en Paul Huf (declama tie) verleenen hierbij hunne gewaardeerde medewerking. De toegangsprijs voor dit concert is ge steld op.f 2 pl. r. Het orkest zal dezen zomer concerten ge ven in „Artis" Amsterdam, Alkmaar, Bloe- mendaal, Driebergen, Leiden en Zandvoor.t De postiljon van Lonjumeau. Het is heden juist 70 jaar geleden, dat Charles Adolphe Adam overleed en van de 53 „opera's", die hij naliet is er nog maar één buiten de muziekgeleerdheid bekend Dat zegt over de blijvende waarde zijner muziek wel genoeg. En als men dan de Postil jon hoort uitvoeren, gelijk nu in onze stads schouwburg door de Haghezangers geschied de met 'n korest, bestaande uit acht strij kers en 'n pianist-dirigent dan vervalt alle mogelijkheid van een muzikale bespre king, en schuift ons verslag glad naar de rubriek „Tooneei". Immers, slechts als kluchtig blijspel, met vlotte muziek dan, heeft 't werk nog plankenwaarden (en de eigenlijken opzetstijl ligt 't ook niet) en als zóódanig heeft 't gezelschap dan ook den Postiljon opgevoerd. Hoewel er zeer verdienstelijk gezongen werd, Vooral Louis Morrisson gaf in de hoofdrol, met bevredigend spel, voortreffelijken zang Hij heeft 't echte geluid, de routine en den echten zwellenden zangdrift van den opera zanger, en zijn tenor verrukte het publiek in de zaal evenzeer als den markies de Corcy op het tooneei. Mevrouw SanthagenManders was op waardige partnerin, hoewel hier en daar wat verscherping in haar geluid merk baar wordt. Henri Bloemgasten's bas ook kwam, vooral in de toonladder-aria heel gun stig uit. Schiepen zij, Morrisson vooral, het succes onvolkomen zou dit geweest zijn zonder het waarlijk kluchtige spel van Joh. Boskamp als de markies. Zijn actie bracht de handige bewerking van het libretto tot een schatering- wekkend effect. Gelijk 't ook aan sijn regie te danken is dat de vertooning met de mooie costuums plezierig verloopt. Zijn gemis aan DE HEER N. GILDEMEYER vierde Zaterdag j.l. zijn 25-jarig dienstjubileum bij de firma P. A, Versteegc. De 25-jarige H. C. v. B,, die in den afge- loopen winter de bewoners van Haarlem en van de omliggende dorpen zoo ernstig ver ontrustte door zijn groot aantal inbraken, doch gelukkig ten slotte werd gesnapt, zal 6 Mei voor de Haarlemsche -Rechtbank terecht staan. Als zijn verdediger zal optreden mr. J. Deenik. Inderdaad heeft v, B. heel wat op zijn kerfstok. Zoo heeft hij in Bennebroek een briutale poging tot afpersing beproefd. Hij was n.l. op den laatsten Maart bij de wed. B., sigarenwinkelierster aan den Rijksstraatweg aldaar, gekomen en had gevraagd om een pakje sigaretten. Nauwelijks had hij de woor den uitgesproken of hij pakte de juffrouw, die alleen thuis was en slecht ter been is, in de borst en terwijl hij een bijtel uit zijn jaszak haalde riep hij „en nou al je geld." De hevig geschrokken vrouw begon om hulp te roepen, hetgeen gelukkig gehoord werd door eenige arbeiders die in de nabij heid aan het werk waren. De onverlaat die dit bemerkte, vloog toen den winkel uit, sprong op zijn fiets en trachtte weg te komen, doch eeif der arbeiders wist het achterspatbord van het rijwiel te grijpen, trok den kerel van de kar af en de vogel was geknipt. Hij werd aan de politie overgeleverd, die hem naar Haarlem bracht en voor den officier van Jus titie geleidde. Later bleek, dat de man geen cent in zijn zak had, dus dat het sigaretten koopen maar een smoesje was en dat het rijwiel dat hij bij zich had ook al van diefstal afkomstig en te Haarlem gestolen was. Uit een nauwgezet onderzoek bleek, dat v. B. nog veel meer op zijn geweten had. O.a. te Schoten, waarvan wij de volgende inbra ken noteeren Een inbraak op 27 Nov. j.l. gepleegd bij den kapper L. A. Beuken in de Floresstraat, waarbij f 20 en een nikkelen fooienpot werden ontvreemd een inbraak op 8 Febr. j.l. bij den melkhandelaar Landwier in de Madoe- rastraat, ten wiens nadeele uit een kast f 771 werd weggenomen een inbraak op 4 Maart in het café van den heer v. Wansem, Schoter- weg, alwaar een bedrag van f 12.50, een goud horloge met ketting en een bos sleutels wer den weggenomen, en tenslotte een inbraak op 7 Maart in den sigarenwinkel van den heer H. Fonkert aan het Schoterboschplein, al waar uit de woonkamer f 40 werd gestolen. Deze inbraken hadden alle in den voornacht plaats door raamverbreking, toen de bewoners afwezig waren. Een poging tot inbraak in een perceel op den Rijksstraatweg mislukte, doordat de be woners thuis waren en ontwaakten, waardoor v. B. op de vlucht sloeg. Verder heeft de aangehoudene zich nog schuldig gemaakt aan een rijwieldiefstal ten nadeele van de heer Nieuwenboer in de Atjeh- straat, voor wiens woning de fiets een oogen- blik onbeheerd stond. Dit rijwiel was door v. B. naar de Bank van Leeuing gebracht en het briefje werd|in zijn bezit gevonden. Te Haarlem heeft het jongmensch als volgt huisgehouden Hij heeft bekend op 26 en 27 September 1925 twee heerenrijwielen te hebben gestolen. Vervolgens, dat hij in den nacht van 19 op 20 Maart over een poort is geklommen in de Saenredamstarat 5 b hier een doosje sigaretten heeft medegenomen in. den nacht van 21 op 22 Maart is hij over een hek geklommen van het perceel in de Judith Leisterstraat 56. Hier heeft hij niets ontvreemd. Ook heeft hij nog een poging gedaan om in te breken in perceel 22 aan de Leidsche vaart, waar het ookjbij een poging is gebleven en ten slotte bekende hij nog op 26 Maart een rijwiel te hebben ontvreemd. Ook in Haarlemmermeer is hij aan het werk geweest. In Nieuw-Vennep. Daar was bekend geworden dat iemand uit het café van den heer P. Stroet aan den Hillegommer- dijk een portemonnaie, inhoudende f 26, was meegenomen. Men wist wel niet zeker wie de dief was, maar de politie-agent van Gent vond uit de opgaven toch wel aanleiding om eens te onderzoeken of het ook v. B. geweest kon zijn. Daartoe begaf hij zich, in gezelschap van mej. Stroet naar Schoten, om dat te con- stateeren. Zulks geschiedde inderdaad mej. Stroet herkende in v. B. den dief en deze werd spoedig tot bekentenis gébracht. Hoogstwaar schijnlijk is hij wel op meer plaatsen in de omgeving van N.-Vennep geweest omzijn slag te slaan. Gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen bij J. de Bondt, de la Reystraat 13, een fasantJ. Bonarius, Soen- daplein 34, twee bedtijken Th. Leeman, Cronjéstraat 133, een voetbal J. Amama, 2d Hoogerwoerdstraat 48, een handschoen; J. Demmenie, Celebestraat 32, een schognma- kersleestJ. Nouland, Pres. Steynstraat 51, een doublé broche A. Blom, Cronjéstraat 116, een 42ngelsche bankhamer P. Adelaar, Spaanschevaartstraat 59, een kinderporte monnaie G. Broekhuizen, Korte Wijngaard straat 4 rood' Haarlem, een doublé vinger ring H. Zetliof, Scheepersstraat 49, een hee renhorloge Oppenkamp, Spionkopstraat 14, een hondje G. Logmans, Borneostraat 12, een koker met beenen figuren Kennel „Fau na" Haarlem, een hond met halsband P. Servaas, Dr. Leydsstraat 53, een gymnas tiekschoen J. v.d. Akker, p/a Philippo, Spaarndaramerweg, een damesportemonnaie met inhoud aan het Bureau van Politie een koperen sleutel van een melkbus, een ceintuur, een rozenkrans, een jongenspet, en een zakje met koffie. De onderlinge wedstrijden van de BI. Red. Brigade. Op Dinsdagavond II Mei zullen in Stoop's Bad de onderlinge wedstrijden van de BI. Red. Brigade gehou den worden. De Technische Commissie, bestaande uit de heeren A. Wapstra, M. v. Nugteren en P. A. Postma heeft daarvoor het volgende programma samengesteld 1. 35 M. vrije slag (dames en heeren) 2. Hardloopen met hindernissen voor onge- oefenden (dames en heeren) 3. 16 M borstzwemmen met hindernissen (d. en (h.) 4. Touwtrekken voor ongeoefenden (d en h.); 5. 16 M. zwemmen met drenkeling d; en h.); 6. 16 M. snelzwemmen voor onge oefenden (d. en h.); 7, Popduiken (model) (d. en h.)8. 35 M. rugzwemmen (d. en h-); 9. Springen van den toren (vrije sprong) (d. en h.). De Kindertuinen van Jeugdwerk. De kindertuinen van de vereeniging „Jeugdwerk' zullen op Zaterdag 8 Mei des namiddags om 5 uur officieel geopend worden. Hoewel deze opening eenigszins in besloten kring zal plaats hebben, zullen toch enkele corporaties, on- derwijsmenschen, de pers en de kinderen, die zich opgaven voor een tuintje, hierbij worden uitgenoodigd, Niet alle kinderen, die zich opgaven voor het verkrijgen van een tuintje (ongeveer 60) zullen er een kunnen krijgen. De finantiën van de vereeniging laten voorloopig niet toe, meer dan een 35 a 40 tuintjes te laten bewerken. Waarschijnlijk zullen de 60 lief hebbers na de opening om een tuintje moeten loten. Jubileum P.M. Berséc. Zaterdag heeft de heer P.M. Bersée, tuinbaas bij Me vrouw Damalvy Molière Gouda op Louise State alhier onder vele blijken van belangstel ling zijn 25-jarig jubileum als tuinbaas her dacht. De huldiging begon des morgens ten huize van Mevr. Molière, die op ondubbel zinnige wijze blijk gaf van haar tevredenheid met haar bekwamen en trouwen baas.^ Maar de ingezetenen zijn niet achterge bleven in het betuigen hunner belangstelling in Bersée's jubeldag. Velen kwamen den ju bilaris ten zijnen huize persoonlijk geluk wenschen. De post bracht schriftelijke feli citaties en de telegraaf vele telegrammen van gelukwenschen. Het Departement Haarlem van de Mij tot Nut van 't Algemeen vereerde den heer Ber sée met een diploma in lijst. De zangvereeni- ging „Benedictus", waarvan Bersée lid is kwam den jubilaris gelukwenschen en schonk een fraai bloemstuk. Als lid van 't bestuur van de R.K. Harmonie „Euplionia" werd hij ook door deze vereeniging gehuldigd en vereerd met een fraai bloemstuk. Door den Eere voorzitter, den heer P.J. van Kessel werd de jubilaris gecomplimenteerd, toen Eupho- nia 's avonds 7 uur een serenade bracht aan zijn huis. Begrijpelijkerwijs bracht deze mu zikale opluistering heel wat volk op de been. Tal van vooraanstaande ingezetenen van Bloemendaal kwamen nog hun gelukwen schen aanbieden, zoodat de heer Bersée wel heeft kunnen ervaren, dat hij bij de ingezete nen in hoog aanzien staat. Onderzoek Raadscommissie inzake be schuldiging Jorritsma. Naar wij vernemen heeft gisteravond de laatste vergadering plaats gehad van boven genoemde commissie. Men weet dat deze zaak betreft beschuldiging van den heer Jorritsma tegen den heer Swolfs, dat deze handelingen zou hebben gepleetd, waar van hij profijt kon trekken, door middel van zijn functie. In deze commissie-vergadering is besloten den Raad voor te stellen het rapport in ge heime vergadering te behandelen. Nader vernemen wij nog, dat deze zaak in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde zal komen. Badhuis. In het Badhuis aan de Post kan. werden in de week van 26 April t.m. 1 Mei genomen: 378 douchcbaden 42 kuip baden. Aan 43 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt. Gelegenheid voor kostelooze schoolbadcn bestaat op Woensdagmiddag. Ned. R.K. Volksbond. Dinsdagavond des avonds te acht uur houdt de afd. Schoten en Omstreken van den Ned. R. K. Volks bond een vergadering in het Bondsgebouw aan de Kerklaan. De agenda bevat o.m. jaarverslag van den penningmeester, hetwelk door onvoorziene omstandigheden de voor gaande vergadering, (jaarvergadering) is uit gesteld. Aansporing tot 't bezoek van deze ver gadering mag hier niet overbodig heeten, omdat in de afd. Schoten en omstr. een op de 1.1. gehouden jaarvergadering besproken quaestie geen bevredigend resultaat heeft gebracht en enkele leden daardoor hun lid maatschap wenschte in te trekken. Dit laatste is natuurlijk nooit goed te keuren. Indien een of andere quaestie zich voor doet, is het in het belang der afd. en tevens in 't belang der leden deze zoo spoedig mogelijk tot beider bevrediging op te lossen. Spaarkas St. Antonius van Padua. Vrijdagavond te 8 uur houdt de Spaarkas St. Antonius van Padua (onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond) in het Bondsgebouw aan de Kerklaan een vergadering. De agenda bevat o.a, verslag penningmeester aanbe steding der te leveren brandstoffen voor stel bestuur enz. Het laatste punt, wat betreft 't voorstel van het bestuur houdt het volgende in Het bestuur stelt de leden voor, dit jaar een bedrag uit te trekken voor 10 H.L. cokes, welke aan de armste parochianen zullen wor den uitgereikt. Met het oog op deze belangrijke vergade ring wordt aller opkomst noodzakelijk ge acht. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HET NAALDENVELD. Geachte Redactie. Wilt ons een zeer bescheiden deel van uw plaatsruimte afstaan voor een korte, maar daarom niet minder ernstig gemeende op wekking aan de bewoners van Haarlem en omliggende gemeenten. En wel deze. Gaat, wanneer gij slechts even gelegenheid kunt vinden, Maandagavond naar den Protestan tenbond ter bijwoning van de bijeenkomst, waar de heeren Sipkes, Strijbos en v. d. Steur over het Naaldenveld zullen spreken, over de planten en vogels van dit heerlijk terrein voor liefhebbers der natuur, wat den laatst genoemde betreft over het stedebouwkundig aspect. Wie uwer heeft niet in deze omgeving gewandeld, wie heeft niet met ontsteltenis gelezen dat het overgroote deel van dit na tuurterrein gevaar loopt in een villapark te worden herschapen en dat als geliefkoosde wandeling zal ophouden te bestaan. De mate van belangstelling voor deze interessante en met fraaie lichtbeelden geïllustreerde lezin gen zal wegen, wanneer het lot van het Naai den veld bepaald wordt. Het bestuur van Vreemdelingen verkeer" te Haarlem» Bij de „Daily Mail" is een staking uit gebroken, uit verzet van de drukkers en zetters tegen een zinsnede in een hoofdar tikel over dc algemeene staking. Deze zin snede luidde: „Wij roepen allen, die de wet eerbiedi gen, op, om hun diensten ter beschikking van koning en land te stellen", wat dus een oproep is om zich bij het vrijwilligerscorps van den minister van Binnenlandsche Za ken aan te sluiten. De redactie weigerde deze passage te schrappen, waarop de staking uitbrak. Het blad komt derhalve vandaag niet uit. De staking bij de „Daily Mail" heeft een onvoorzien en verreikend gevolg gehad. Het blijkt, dat het kabinet in deze staking een reden heeft gezien of aanleiding heeft ge vonden om de onderhandelingen af te bre ken. Het oificiëele communiqué van de regee ring luidt: „De regeering gelooft niet, dat een op lossing van dc moeilijkheden in de mijn-in dustrie gevonden kan worden, welke uit voerbaar en voor alle partijen eervol is, zonder dat het steenkoolrapport oprecht wordt aanvaard. Deze aanvaarding sluit in: reorganisatie van de industrie, waarmede onmiddellijk een aanvang gemaakt moet worden. In den tijd, die verloopen moet óm de resultaten van deze reorganisatie te verkrijgen, dient men tijdelijk de looncn of den werktijd aan de omstandigheden aan te passen, waardoor het economisch mogelijk zal zijn het bedrijf dien tijd voort te zetten. Als de mijnwerkers of, namens hen, de vakverbondscommissie bereid geweest zou den zijn duidelijk te verklaren, dat zij dit voorstel aanvaarden, dan zou de regeering bereid zijn geweest, de onderhandelingen te hervatten en het subsidie gedurende veertien dagen te verlengen. Sedert de onderhandelingen tusschen den premier en de leden van de vakverbonds commissie plaats hebben gehad, is niet al leen algemeene staking tegen Dinsdag a.s. geproclameerd in de belangrijkste bedrij ven, doch heeft reeds een grove inbreuk plaats gehad op de vrijheid van de pers. Deze laatste daad is een tarten van de constitutioneele rechten en dc vrijheid der natie. Zijner Majesteits regecring eischt. voor dat de onderhandelingen hervat kunnen worden, dat de vakvereenigingscommissie de inbreuk, door de staking gepleegd op dc persvrijheid, deavoueert en onmiddellijk en onvoorwaardelijk de instructies voor een algemeene staking intrekt." Uit Londen wordt geseind:.. De leider der regeeringshulporganisatie heeft de volgende orders uitgevaardigd: Voor huiseiijke doeleinden mag geen steen kool worden verstrekt of in ontvangst ge nomen. ais het desbetrefiend gezin reeds over moer dan 250 K.G. beschikt. Voorts mag, zooals gemeld, niet meer dan 50 K.G. per week worden geleverd of in ontvangst genomen. Wat betreft industrieën en handelszaken, waarbij inbegrepen fabrieken, winkels, scho len en kantoren, mag het wekeiijkscb ver bruik, hetzij uit- voorraden of anderszins, niet meer bedragen dan de helft van hel gemiddelde, dat wekelijksch verbruikt werd in de vier weken voorsfgegaande aan den len Mei. Nieuwe voorraden kunnen slechts in ontvangst worden genomen na schriftelijke toestemming der plaatselijke autoriteiten. Lichtreclame en verlichting van etalages is verboden, maar lichten, die naar de mee- ning der politie noodig zijn voor de bescher ming van den eigendom en voor de open bare veiligheid, mogen blijven branden. Er moet zooveel mogelijk worden bezui nigd in het gas- en electriciieitsverbruik. Ten einde hiertoe mede te werken zullen de gas fabrieken eventueel den gasdruk verminde ren. De levering van gas en electriciteif voor induslrieele doeleinden zal op dezelfde wijze worden beperkt als die van steenkool. Overtreding van deze orders zal met ge vangenis of boete gestraft worden. Berichten uit de miindisfricten wijzen er op. dat de oproep van het bestuur der mijnwerkersfederatie overal is opgevoigd. Niettemin is men in vele districten diep te leurgesteld door het mislukken der onder handelingen. De kassen der mijnwerkersbon- den zijn nergens goed voorzien en een laugc duur der stopzetting moet tot ontberingen leiden. In North-Sunderland is de kaspositic niet zoo slecht. In het kleine Durham-district is de toestand ernstig. In dit district wordt door de werklieden beoogd, dat 't stopzet ten een gevolg is van en lick-out, zoodat zij recht hebben op een uitkeering voor werk loosheid. Deze kwestie zal nog in het Lagerhuis ter sprake worden gebracht, doch succes is hier van niet ie verwachten. In de Schotsche districten beschikt men slechts over geringe middelen, daar de kas sen de gevolgen van de laatste staking neg niet te boven zijn gekomen. In Zuid-Wales d at een der armste distric ten is, hopen de mijnwerkers, dat dc re geering de situatie nog zal redden door ver deren financieelen steun te verleenen, Zaterdag en gisteren zijn in bijna alle dis tricten meetings gehouden, doch overal was het volkomen rustig. De steenkolenvoorraden in Londen en de meeste groote steden van Engeland en Schotland zijn voldoende om ae gas- en clectriciteitsvoorzieniug voor ge- ruimen tijd te handhaven, zoodat als er geen algemeene staking uitbreekt, deze voorzie ning geen gevaar loopt. De voorraden huis brand zijn over het algemeen gering, doch in dezen tijd van het jaar is dH van weinig belang. De regeering heeft den export van steenkool verboden. Dc Lagerhuisfractic van de Labour Party beeft gisterenavond vergaderd. Alle voor aanstaande leiders waren aanwezig. Beslo ten werd. heden een debat in het Lagerhuis over de stopzetting der kolenmijnen aan ie vragen, tenzij voordien een regeling zou zijn getroffen. Flesschentrekkèrs en oplichters zijn meest al wonderlijk van den tongriem gesneden en hebben een fantasie die menig romancier hun benijden kan. Is het eigenlijk wel won der, dat er één op het idee is gekomen, zijn slag te slaan met een verhaal, waaraan de Amerikaansche drooglegging en de daaruit voortgesproten smokkelarij op groote schaal een schijn van waarheid moeten geven? Waarom zou niet een of andere leverancier tuk op een goede zaak, er invliegen aldus het maandblad „De Wijn." De mijnheer van Dam, die in het begin van deze maand in Amsterdam getracht heeft, onder voorgeven, vertegenwoordiger te zijn van een consortium van smokkelende hof meesters, dat excusez du peu maar over een kapitaal van 6 ton beschikte bij ver schillende firma's groote hoeveelheden fijne wijnen te bestellen, is niet zoo gelukkig ge weest, een van die firma's bereid te vinden, hem op zijn goede gezicht, (dat hij blijkens de persoonsbeschrijving, die we van hem ont vingen, trouwens ook niet bezat), te leveren. Mijnheer van Dam's verhaal was niet on vermakelijk. Hij betrekt een gewezen gezag- voerder van de Maatschappij „Nederland" in zijn relaas en zelfs een zeer bekenden kapi tein van de Holland-Amerika-lijn, dien hij vereert met den titel van „rooverhoofdman. Hij moet naar zijn verhalen te oordeelen op stoomschepen goed thuis zijn en noemt li keuren en wijnen op met een zekerheid, waar uit men besluiten moet, dat hij in de bar van een passagierschip geen onbekende is. De grootste bankinstellingen zijn natuurlijk zijn relaties. Als zijn adres heeft hij bij een onzer Am- sterdamsche leden opgegeven Claes de Vries- laan 37 te Rotterdam. De Rotterdamsche re cherche, aan wie we van de zaak het een en ander hadden verteld, heeft hem daar echter niet kunnen vinden. Om deze waarschuwing volledig te maken, willen we hier de persoonsbeschrijving van den man, zooals die ons gewerd, laten vol gen De zich noemende van Dam maakt den in druk een Israëliet te zijn. Hij zag er tamelijk verloopen, althans weinig gesoigneerd uit, was gekleed in een grijs pak, is niet te groot van stuk, maar vierkant gebouwd met vrij breede schouders, beschikt over een zekere bespraaktheid, spreekt met dikke tong, is baardloos, heeft een ongezonde gelaatskleur en eenigszins schuwe oogen. Men zij dus voor dezen „goeden klant" op zijn hoede De 22-jarige handelsreiziger J. B. te 's Hage heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling. Hij kwam Vrijdag in een winkel in de Benthuizerstraat aldaar om orders en vroeg de winkeljuffrouw of meneer thuis was. De winkeljuffrouw antwoordde ont kennend, maar op hetzelfde oogenblik kwam de winkelier binnen en deze sloeg den reiziger op zijn gezicht. De man heeft onlangs nog een reiziger met een kinderstoel op het hoofd geslagen. Schuilt bi; onweer zoo min mogelijk onder boomen leun in geen geval tegen den boom, want het menschelijk lichaam geleidt elec- rriciteir beter dan hout en de bliksem- ontlading zal daarom geheel of gedeeltelijk van den boom op den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer eventueel wél tegen den boom aan de zijde zoover mogeiijk van zich af. Het goed geleidend ijzer bevordert aldus, dat de bliksem bij treffen van den boom op eenigen afstand van den schuilenden persoon büift. „Gezondheidsraad." Dr. Sterck over Vondel. De eerstvolgende vergadering van de Maat schappij van Ned. Letterkunde zal plaats heb ben op Vrijdag 7 Mei a.s. 's avonds te half 8 uur in een der lokalen van het Nutsgebouw te Leiden. Als spr. zal alsdan optreden de heer Dr. J. F. M. Sterck van Haarlem, met het on derwerp „Iets nieuws van en over Vondel." In de vergadering der commissie tot het af- nemenfvan het examen, ingesteld door der. R.K. Politie-Bond „St- Michael", te 's-Herto- genbosch gehouden, werd gekozen tot voor zitter der commissie mr. L. B. J. Vermeulen, substicuut-öfffcfer van justitie aldaar. Tot le den van het bestuur de heeren T. Erkens, L. Offermans en P. A. M. Preuding, comm. var politie, respectievelijk te Heerlen, Kerkrade en Tilburg en A. Brouwers, inspecteur van politie te 's-Hertogenbosch. Tot plaatsver vangende leden van het bestuur de heeren E. Diekhof, inspecteur der rijksveldwacht te *s- Hertogenbosch en B. Meijer, commissaris van politie te Breda. De examens zullen aanvangen op 22 Sep tember a.s. In ons land en in het buitenland in veiling gebracht. Het fruit, dat de vorige week door her stoomschip „Edda" uit Z.-Afrika aan den Hoek v. Hoelland werd aangebracht de eerste rechtstreeksche vruchtenexport van Z.-Afrika naar het Europeesche vasteland is deze week-voor een gedeelte te Amsterdam, Rotterdam en Eist in de veiling gebracht- Een ander deel wordt te Berlijn, Weenen en Antwerpen verhandeld. De prijzen waren over 't algemeen middel matig, maar het is nog te vroeg om iets te voorspellen omtrent het welslagen van deze proef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9