De economische oorlog in Europa. Het natuurschoon in Kennemerland bedreigd. Voornaamste Nieuws Bureaux voor Beroepskeuze? Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 4 Mei 1926# 50ste Jaargang No. 16241 Dit nummer bestaat uit S bladzijden Eerste blad De toog van den seminarist. De bebouwing van het Naaldenveld. De Brugwachters in de Haarlemmermeer. HET ZIEKENAPOSTOLAAT IN DUITSCHLAND. Het eerste Eucharistisch Zieken- triduum van Duitschland in het Luthersche Worms. De Hollandsche molens. Jubileum. Auto te water. Het kampeervraagstuk te 1-ïmuiden. De Zaanlandsche Bank. Concert R. K. Kring. De schoolcommissie van den Motordienst. Inschrijving leerlingen aan de Openbare School voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Arbitrage-commissie in de Bouwbedrijven. in dit nummer. 0 J. J WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bi) contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben 'den tekst, als ingezonden mededeeiing, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 1—4 regels 60 ct, per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bii vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f9000 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: lülfJUi' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7^f] bij een ongeval met f 9KH bij verlies van een band, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i wU. doodelijken afloop: 1 tü J," een voet of een oog: 1 1^3." duim of wijsvinger: 3U." been breuk van f" tfj m bij verlies v. een andere vinger. of arm: HOE GERAKEN WIJ UIT DE CRISIS? In ons eerste artikel zijn de verschijnse len opgesomd, welke in de internationale verhoudingen op handels- en industriege bied aan den dag treden. Wij willen thans de middelen aangeven, welke kunnen leiden tot saneering van den tbans bestaanden toestand. In de eerste plaats moet een einde ge maakt worden aan het dumping-systeem, als gevolg van de geldelijke waarde-ver- mindering. De vaste geldswaarde dient te worden hersteld, alle prijzen moeten vol gens één universeelen en onveranderlijkcn maatstaf worden vastgesteld: den gouden standaard. In dit opzicht is reeds veel ge daan. Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Duitschland, Polen en Hongarije hebben den gouden standaard ingevoerd; in Engeland en de Dominions is hetzelfde geschied. Blij ven over België, Italië en Frankrijk. Het voorbeeld van België, dat een begin gemaakt heeft met de stabiliseering van zijn geldswaarde, bewijst, dat de zaak niet zoo heel eenvoudig is. Het directe gevolg immers is: een economische crisis. Wat er ook van zij, zoolang eenig industrieel land nog met geld moet werken, dat in waarde daalt, zal het de handelsbalans van alle an dere verstoren. De wederinvoering van den gouden stan- ■daard heeft slechts dit ten gevolge, dat de normale toestand tusschen de concurreeren- dc industrieën wordt hersteld. Hij veroor zaakt een crisis, maar lost haar niet op. Wil men vermijden, dat de prijzen op de wereldmarkt tot den kostenden prijs terug- loopen, dan moet er een vriendschappelijke regeling voor de verdeeling der- orders worden getroffen. Er zijn in deze richting reeds stappen gedaan door het on langs in het leven geroepen internationaal rail-kartel. Een zoodanige regeling veronderstelt evenwel voor elke industrie krachtige, goed geordende nationale groepen, gemachtigd om in naam van alle belanghebbenden met de buitenlandsche groepen te onderhande len en krachtig genoeg om eenmaal geno men besluiten te doen uitvoeren. Deze in- dustrieele concentratie is in Duitschland zeer sterk ontwikkeld, maar nog zwak in Engeland en Frankrijk. Intusschen, de prac- tische uitvoering van deze gedachte, zal, wanneer het eens zoo ver komt, een uiter mate moeilijke taak zijn, die al dadelijk zou kunnen worden vergemakkelijkt door in 't eigen land de productie van elke onder neming te specialiseeren en haar te laten vervaardigen, wat zij het best en goed koopst kan maken. Zoodoende zal -'t eene bedrijf 't andere aanvullen en onderlinge, scherpe concurrentie voorkomen worden. Een verdeeling der orders is niet vol doende^ zij moeten worden vermeerderd. Wil men de binnenlandsche markt uitbrei den, dan dienen de verkoopprijzen verlaagd te worden, echter niet ten koste van de loonen, wat een verminderde koopkracht van 'f volk uitlokt Dit is te bereiken door doelmatiger gebruik van machine en arbei der (Taylor), wat de Duitschers noemen de „Rationalisierung" der industrie en de Amerikanen „den oorlog tegen de ver spilling". Is de gouden standaard hersteld en de geldelijke dumping verdwenen, dan worden alle represaille-maatregelen overbodig. Het Duitsche ën Amerikaansche invoer-verbods- tarief kan worden verlaagd, de Engelsche maatregelen tot bescherming der industrie kunnen worden opgeheven. Zonder twijfel zou het ideaal zijn; het herstel van den vrijhandel over de geheele linie Maar in alle landen van Europa be staan nog industrieën, welke slechts hqar bedrijf kunnen voortzetten met behulp van hooge invoerrechten. Deze bescherming op heffen zou menig faillissement uitlokken, vergezeld van werkloosheid. De economi sche crisis, welke men juist wil opheffen, zou er door verergerd worden. Evenwel, met handelsverdragen op langen termijn kan elke export-industrie zich organiseeren met het doel een of andere vreemde markt te veroveren, zonder bevreesd te moeten zijn, dat het afzetgebied plotseling gesloten wordt door een onvoorziene beslissing. Op die wijze kan in geheel Europa een nor maal handelsverkeer hersteld worden. Wanneer anderzijds de clausule van „meest begunstigde natte" aan elk volk voor elk product wordt verleend, blijft de nationale industrie beschermd, maar alle andere verkeeren onderling op voet van gelijkheid. „Tarief-oorlogen" behooren tot het verleden; de economische vrede is ver zekerd. Intusschen kunnen nationale en interna tionale kartel-overeenkomsten de plaatse lijke industrieën geordend en gespeciali seerd hebben, waardoor bescherming al minder en minder noodzakelijk wordt. De kleinere industrieën, welke drijven op hoo ge, beschermende rechten, kunnen dan óf wel haar bedrijf hervormen, of hun kapi taal amortiseeren en zonder smart of pijn van het tooneel verdwijnen. Is 't zoover, dan is Europa op weg naar den vrijhandel. Dan zal het één groote markt vormep met 150 tot 200 millioen gegadigden, minstens gelijk aan die van de Vereenigde Staten. En elke onderneming kan zich bij dezen stand van zaken rustig ontwikkelen. 1 en einde een grooter uitbreiding te ge ven aan de buitenlandsche markt, kunnen de groote, industrieele volken een breed opgevatte crediet-politiek volgen ten op zichte van de nog niet geïndustrialiseerde landen. Deze politiek wordt reeds toege past in New-York en in Londen, sinds een deel der Europeesche landen den gouden standaard heeft ingevoerd. Die uitbreiding zal nog grooteren omvang aannemen, als de geldelijke saneering algemeen zal zijn. Dan zullen goederen en kapitalen vrij over heel Europa circuleeren, de koopkracht der in dustrie-arme landen zal toenemen, hun le veringen van goederen en grondstoffen zul len er de levensduurte verminderen, on danks de verhoogde loonen. In het herstel de internationale ruilverkeer, zal Europa zijn welvaart en sociaal evenwicht terug vinden. Elke staat blijft politiek autonoom; hij kan op zijn wijze en naar eigen inzicht, traditie en zeden zijn interne aangelegen heden regelen: wetgeving, administratie, Opvoeding, enz. Maar op economisch gebied zijn ze onderling afhankelijk en daar komen hunne vitale belangen niet meer in bot sing. Zij zullen in vrede leven, zooals on der gelijke voorwaarden „de Vereenigde Stateii van Noord-Amerika" dat doen De „Vereenigde Staten van Europa" zal dan niet meer iets denkbeeldigs zijn, maar een waar neembare werkelijkheid. Dit is de taak, die in de volgende tien of vijftien jaren voor den zakenman en den staatsman met vooruitzienden geest, is uit te voeren. De middelen zijn eenvoudig, de uitvoering uiterst moeilijk. Wij mogen niet uit 't oog verliezen, dat het stabiliseeren van de geldswaarde in die landen, waar de koers zich in dalende lijn beweegt, een ongemeen moeilijk werk is. Het vormen van nationale en internatio nale kartels in de verschillende onderdee- len der groote industrieën is nog moeilijker Aan deze kwestie zitten verschillende kant ten: vaststelling der hoeveelheden, specia liseering van het bedrijf, taylóriseerihg, enz. Het is een klemmende eisch, dat de voorbereiding van den economischen, Européeschen opbouw zoo spoedig moge lijk wordt ter hand genomen. Dat gewel dige werk evenwel moet de volle en dage- Iijksche belangstelling hebben van hen, die dezen saneeringsarbeid uitvoeren. Zij moeten overtuigd zijn van de noodzakelijk heid van internationale economische af hankelijkheid en zich er aan gewennén hun persoonlijke belangen te bezien onder een internationalen hoek. Tenslotte zal al nun werk vruchteloos blijken, indien niet de publieke opinie en het parlement, voor zoover ze niet rijp zijn voor deze gedachte, tot dezelfde overtui ging worden overgehaald, om op die wiize een unanieme samenwerking in alle gele dingen der natie te verzekeren Wij hebben gisteren nog een gift .van 2.50 voor bovenstaand doel ontvangen en daarmee een ronde som van 2500 Fransche francs bereikt, welke wij vandaag aan den armen priester-student voor zijn uitrusting hebben toegezonden. Zijn antwoord hopen wij dezer dagen in de courant mee te deelen. In verband met het door den gemeente raad van Bloemendaal goedgekeurd bebou wingsplan van het Naaldenveld, zijn in den laatsten tijd vele stemmen in het land, vooral in de omgeving van Haarlem, opgegaan tegen schending van het natuurschoon in deze duinstreek met haar rijke flora en fauna. Een aantal natuurvrienden had daarom gis teravond in hét gebouw van den Protestan tenbond een protestavond tegen de aanhan gige bouwplannen belegd en velen hadden aan den oproep gehoor gegeven, zoodat de zaal ruim bezet was. Drie sprekers voerden het woord, terwijl tot slot handteekeningen geplaatst werden onder een request, dat aan Gedeputeerde Staten verzondeii zal worden. Rede ir. A. v. d. Steur. Als eerste spreker trad op ir. A. v. d. Steur, die Oen stedebouwkundig overzicht gaf. Beginnend met eenige algemeene beschou wingen, stelde spr. in het licht, wat er in de komende jaren in hét Westelijk deel van ons land te gebeuren staat. Er staat véél te gebeuren. Statistici berekenen dat in 1962 de bevolking van Nederland met 50 zal zijn toegenomen, wanneer de te berekenen sterftelijn zich volgens regelmatigen gang blijft voortbewegen. Die zeer belarigrijke be volkingsgroei zal in 35 jaar geschied zijn en dan rijst de vraag, waarheen deze menschen gebracht zullen moeten worden. De Zuiderzee zal na 10 jaar zijn droog gelegd en daar zullen ongeveer 300.000 inwoners een bestaan vinden. Volgens berekening zullen ongeveer 200,000 personen hun arbeid in den landbouw vin den, terwijl ook de industrieën een belang rijk aantal landgenooten zullen kunnen op nemen in haar centra, doch vrijwel zeker is, dat van de komende 3.5 millioen men schen,er 2,5 millioen in het Westelijk deel van ons land een plaats zullen moeten vinden. En dan gaan direct de gedachten naar Amsterdam, dat na 35 jaar ruim een millioen inwoners zal tellen. Amsterdam zal zich uit bouwen en al het omringende gaan verdrin gen, Dat alles in een tijdsbestek van 35 jaar. Daarom is het niet genoeg nu alleen de op voeding en het onderwijs der kinderen goed te verzorgen, willen zij later de ouderen van thans niet als kortzichtig beoordeelen. Amsterdam zal haar noodlot, de verwording tot een groote steenklomp, trachten te ont gaan en dat zal gebeuren door den uitbouw van het stadsleven, waartusschen de parken en plantsoenen; maar het zal ook daarnaast geschieden door de stichting van satelliet steden, met eigen industrieën, terwijl het contact met de moederstad behouden blijft. En ofschoon in den aanvang zeker niet zoo bedoeld, zal Haarlem de eerste satelliet stad van Amsterdam worden. Zoo zal haar groei zich ook uitstrekken tot de omliggende gemeenten in Kennemer land: Velsen, Bloemendaal, Heemstede enz. Was oudtijds de voorkeur van den stedeling, zijn buitenverblijf aan den rand van het water te stichten, thans trekt de sympathie meer naar bosch en duin en zoo ergens, dan is het in de duinstreek hoog noodig te waken, dat nog iets bewaard blijft voor het 'nageslacht om te genieten en te bewonderen; daarom is het zoo noodig te bewaren, wat er aan natuurschoon is. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben dit ook begrepen en dit getoond door de instelling eener commis sie van advies voor de gewestelijke uit breidingsplannen. Ook de belangstelling der talrijke thans aanwezigen, schept een sfeer van medeleven, maar om iets goeds te bereiken is meer noodig. Noodig is een tot in alle details uitgewerkt en juist beoordeeld plan en aan het tot stand komen van zulk een plan zit ontzettend veel vast. Tot de punten van beschouwing moeten daarbij gerekend worden: Het verkeer, zoo wel interlokaal als lokaal verkeer; tramlijnen, hoofdverkeersaders, het verkeer te water enz. Verder de industrieën, welke bedrijven in de stad zelve gevestigd moeten blijven en welke naar buiten kunnen worden gebracht. Dan de bouw in de kwartieren, waarbij te onderschéiden zijn laagbouw en hoogbouw, winkels, markten, ziekenhuizen, plaatsen voor ontspanning voor klein en groot, water vlakten voor roeien, zeilen, zwemmen enz. Ten slotte de plantsoenen, parken voor wandelaars, het contact met de natuur zelve en de natuurparken, waarin de natuur onge organiseerd is behouden kunnen worden. Dat zijn enkele hoofdpunten van het moei lijk werk en wat de moeilijkheid nog komt verzwaren is he? feit, dat de groepeering van dat alles zóó gefield moet worden, dat het maximum uit het gegeven getrokken moet zijn. En om zoo iets uit te werken heeft men iemand noodig met volle liefde en toe wijding voor zijn werk, een idealist, die aan zijn idealisme paart een practisch inzicht Thans tot het Naaldenveld komend, ook een onderdeel van het geheel, door spr. in zijn algemeene beschouwingen bedoeld, zegt spr. niet te willen beoordeelen of dit moet blijven bestaan of niet. Is dit niet veeleer de taak van de Gewestelijke- Commissie, die het ge heel overziet? Verschillende details van het door den Bloemendaalschen gemeenteraad goedge keurd plan becritiseert spr., zooals den hoofdverkeersweg. Is die noodig? Ligt die verkeersweg op de juiste plaats? Zou geen oplossing gezocht kunnen worden door ver- bréeding van den Vogelenzangschen straat weg? Al deze vragen stelt spr en concludeert, dat het aanleggen van den geprojecteerden weg alleen al voldoende zou zijn om het Naaldenveld ziin geheele charme te ontne men. Ook de Primula-beek beschouwt spr., daarbij den wensch uitsprekend, dat ze met een voldoende oppervlakte natuurschoon rondom bewaard zal blijven. De bouw van huizen zal niet zoo maar in het moerassig terrein kunnen geschieden: vandaar ophoo ging der terreinen met als gevolg vernieti ging van het natuuschoon. Spr. treedt nog in verdere details van hef plan, waaraan bii als zijn méening tenslotte toevoegt, dat het reeds wankelend vertrou wen, dat 't huidige bebouwingsplan met liefde en volle toewijding zou zijn gemaakt, tot nog toe en zeker niet door nadere be schouwing is versterkt. Men beschouwt het Naaldenveld volgens spr. meer als een stuk koopwaar, waaruit men moet halen wat er uitgehaald kan worden. Zijn beschouwingen licht spr. met enkele lichtbeelden toe, waarna hij zijn conclusies stelt, welke in hoofdzaak hierop neerkomen: Voor een goed en ernstig doorgewerkt en weloverdacht plan is noodig: 1. Een algemeene beschouwing van de functie van het terrein in het geheel. 2. Een bestudeering van het terrein ais detailpunt. 3. Het ontwerpen van een kaart van doorkijken en hetgeen verband houdt met het plaatselijk natuurschoon. 4. Een ernstige studie van de beste lig ging der secundaire wegen. 5. Een ernstige studie van de plaatsing der bebouwing ten opzichte der wegen. 6. Het opstellen van strenge en wel over wogen bepalingen omtrent het bouwen, bouwstijl, het kappen van boomen, het be planten enz. enz. Eerst als al die voorwaarden vervuld zijn, kan men, aldus spr. van een ernstig pj.au 'spreken. En voldoet een plan niet aan een dier voorwaarden dan is daarin reeds een reden te vinden, dat er voor gewaakt moet worden, dat het uitgevoerd worde, Daarom moet het bebouwingsplan van het Naaldenveld niet uitgevoerd worden, voordat het bezien is in verband met het geheel. Geen distributie van grond, voordat één spade in den grond van het Naaldenveld mag gestoken worden. Jan Strijbos. Na dit stedebouwkundig overzicht, be handelde de heer Jan Strijbos op zeer on derhoudende wijze aan de hand van een serie zeer mooi geslaagde opnamen de vo gelwereld uit 't Naaldenveld, daarbij voorop zettend, dat het Naaldenveld niet vogelrij- ker is dan b.v. Elswout, Leiduin, Woestduin of de Schapenduinen, In dien zin kan men dus het Naaldenveld niet beschouwen als een ornithologische schatkamer van bijzondere beteekenis. Toch is de vogelwereld er rijk. Interessante bijzonderheden vertelde de causeur van de bewoners van het Naalden veld van de Vitis, de nachtegaal, lijster, bonte specht, winterkoninkje, roodborstje, staartmees, fazant, Vlaamsche gaai, ransuil, steenuil, de wilde eenden, nachtzwaluw, snip enz. De projecties gaven scherpe en juiste op namen van het doen en laten der kleine be volking. C. Sipkes. De heer C. Sipkes behandelde bij een aan tal fraaie projecties de bloemen van het Naaldenveld volgens een chronologisch over zicht. Alle bloemen en planten uit het Naal denveld passeerden de revue. Evenals de eerste spreker, verwierven ook de beide volgende sprekers een hartelijk applaus voor hun werk. Vele handteekeningen werden onder het request aan Gedep, Staten geplaatst. In dit request wordt Gedep. Staten verzoent niet goed te keuren het plan van bebouwing van het Naaldenveld, zooals dit door den gemeenteraad van Bloemendaal is goedge keurd. Een beslissing inzake forensenbelasting. De ringvaart, welke rondom den grooten Haarlemmermeerpolder loopt (door ouden van dagen nog steeds „het kanaal genoemd is ruim 70 K.M. lang. Niet minder dan 18 bruggen en pontveren zijn er, welke deze gemeente in communicatie bfengen met de bewoners van de 12 omliggende gemeenten. Verschillende van deze brugwachters en pontwachters wonen aan de overzijde van „het kanaal", d.w.z. in de gemeenten Ben- nebroek, Lisse enz,, alwaar zij dan ook in de rijksinkomstenbelasting en gemeente belasting zijn aangeslagen. Door de inspectie zijn zij echter ook als werkforens aangeslagen om hun aandeel te dragen in de gemeentelijke lasten van Haarlemmermeer. Blijkbaar meenden zij dat dit ten onrechte was geschied waarom door hen bij gelijklui dend adres tegen dezen aanslag werd ge reclameerd. Bij koninklijk besluit is echter dezer da gen beslist, dat zij geheel terecht als forens in de gemeentelijke belasting te Haarlem mermeer zijn aangeslagen, omdat het water gebied van de ringvaart behoort tot het territoir van deze gemeente en zij gedu rende meer dan 90 dagen per jaar op dat watergebied aanwezig zijn tot vervulling van een dienstbetrekking; wanneer een brug wachter staat op zijn brug om die open of dicht te draaien of een pontwachter zich bevindt in zijn pont, dan is hij werkzaam op het gebied der gemeente Haarlemmer meer en als zoodanig belastingplichtig. Reeds meer dan 1500 leden telt thans het Apostolaat der Zieken na de luttele 6 maanden van zijn zegenrijk bestaan en het is niet alleen tot Nederland beperkt gebleven. Ook in het buitenland is de ge lukkige mare er van doorgedrongen en de belangstelling voor dit heilzaam werk nam vooral in de laatste tijden zeer toe. Voor een groot deel zal dit te danken zijn aan het bezoek, dat de volijverige stichter van het Apostolaat, de Zeereerw Heer Pastoor L. J. Willenborg uit Bloemen daal aan Duitschland bracht. Op uitnoodiging van een Duitschen pater Jesuïet, die reeds in tijdschriften voor priesters een en ander van het Apostolaat der zieken en van het Eucharistisch Triduum had medegedeeld,, ging Z. Eerw. verschil lende priesters persoonlijk bezoeken en uit eenzetten wat reeds in Nederland bereikt was. Deze tocht, die zich hoofdzakelijk tot het Rijngebied bepaalde, heeft, zoo verzekerde Z. Eerw.., een volledig succes gehad. Ver gezeld van den Duitschen Jesuïten-pater bezocht Z. Eerw. Keulen, Coblenz, Mainz. Trier, Worms enz, en geheel die;reis droeg zichtbaar, het stempel, geleid te'worden door de Voorzienigheid. Duidelijk was waar te nemen, verklaarde pastoor Willenborg, dat de Voorzienigheid ons beter leidt dan onze eigen wijsheid, want hoewel de tocht niet voorbereid was en men feitelijk niet juist wist waar en bij wie het best bezoeken zouden kunnen gebracht worden, heeft de reis juist daar het meest zegenrijk succes gehad, waar ze geheel niet voorbereid was en waar de twee reizigers zich feitelijk ver gist, hadden in de te volgen route. Zulk een succes was het, dat nog dit jaar in Worms het eerste Eucharistisch Triduum voor zieken zal gehouden worden na Sacramentsfeest. Een Eucharistisch Ziehentriduum dus in het Luthersche Worms, in de Stad, waar juist dat jaar het vierde Eeuwfeest zal her dacht worden van het fei, dat Luther in 1526 aan de Kathedraal van Worms zijn stellingen aanplakte en het Protestantisme in Duitsch land begon. In de Michaëlskerk te Worms, zal 'het triduum plaats vinden en de Eerw. Zusters van een nabijzijnd ziekenhuis werden vol komen bereid gevonden, de zieken te ver plegen gedurende die 3 dagen. Tot drie maal toe had pastoor Willenborg het voorrecht voor een kring van meer dan 15 geestelijken het werk van het Aposto laat uiteen te' zetten. In Mainz had hij het geluk voor een geheele vergadering van studenten van het seminarie het woord te mogert voeren en met volle instemming werden zijn woorden aangehoord. Warms zal dus voor Duitschland het vooraeeld geven waarna zeer waarschijnlijk zullen velgen nog dit jaar: Mulheim, Keulen, Mainz en Kathau, nabij Trier. In het Retraitehuis te Leutesdorf zal het secretariaat van het Ziekenapostolaal voor Duitschland worden gevestigd. Zoo is de eerse spade in den geestelijke grond van Duitschland gestoken en het zaad, dat er geplant is, zal zeker even zegenrijke vruchten voortbrengen als dit in Nederland reeds het geval is. Enthousiast is men in Duitschland voor dit liefdewerk en ook voor de „Opfer des Krieges" voor de verminkte soldaten uit den oorlog wil men er Tridua organiseeren. Nog een zeer groot arbeidsveld ligt in het buitenland voor ontginning klaar; de krachtige steun van de zegeningen door het lijden der zieken van het Apostolaat -n overvloedige mate afgesmeekt, zal het werk sterk maken en zich doen uitbreiden, tot het de geheele wereld omvat heeft. De korenmolen „De Zandhaaste Sant poort zal, naar wij uit goede bron verne men, verdwijnen. _De heer A. Govers herdacht heden den dag, dat hij 25 jaar in dienst was bij de fa. Dyserinck, handelende in oliën en vet ten. Door den patroon werd hij hedenmor gen in waardeerende woorden toegespro ken en werd hem de gebruikelijke enve loppe met inhoud geschonken. Van het per soneel ontving hij een prachtig pendulestel. Een paal van het Electrisch Net door midden gereden. Maandag wilde de bestuurder van een uit de richting Leiden komende auto op den Hoofdweg in Haarlemmermeer uitwijken voor eenige kinderen, die zieh met rijwielen op den weg bevonden. Het gevolg was dat de auto te ver in den kant van den weg raakte en in volle vaart botste tegen den aldaar staanden grooten paal van het elec trisch net, die door den hevigen' schok door midden brak. Ook de draden knapten af en kwamen op den grond terecht. De chauffeur, het gevaar ziende, had nog de tegenwoor digheid van geest uit het motorrijtuig te springen en kwam er ongedeerd af. De auto werd deerlijk gehaven, sloeg over den kop en tuimelde in de Hoofdvaart. Met 't oog op het groote gevaar voor ongelukken werden onmiddellijk maatregelen genomen om de electrische draden van den weg te verwijde ren, hetgeen gelukkig onmiddellijk kon ge schieden, zoodat verder onheil voorkomen werd. Eenigen tijd geleden heeft de Gemeente raad van Velsen een commissie benoemd, die opdracht kreeg, den burgemeester bii te slaan in het zoeken naar een oplos sing van het kampeervraagstuk te IJmuiden. Deze commissie heeft gisteravond een vergadering gehouden, waarbij ook de commissaris van politie aaitwezig was. In deze bijeenkomst is o.a: een regle ment van den Ned. Bond van Kampeerders besproken. Over het resultaat dezer be sprekingen kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Naar wij vernemen, was de noodza kelijke goedkeuring van den Rijkswater staat nog niet ontvangen. Toch zal hoogst waarschijnlijk reeds in de eerstvolgende raadsvergadering, welke 11 Mei a.s. wordt gehouden een principieele beslissing van den raad worden gevraagd. De débacle van de Zaanlandsche Bank is oorzaak, de de firma Aafies St Co, gramo- phoonfabrikante te Krommenie haar fa briek heeft stopgezet. Naar we vernamen, zullen nog enkele andere zaken, die in re kening-courant met die Bank stonden, moe ten sluiten Dit intieme concert werd gegeven m de tentoonstellingkamers van bovengenoemden kring. De kunstvoorwerpen en verdere stof feering der kamers konden 'n mystieke stem ming scheppen, ideaal om de muziek van het veelbelovende programma te gaan aanhooren. „Les Prières" van André Caplet werden door de zangeres mevr. Helène Ludolph Geysen zuiver van toon, eenvoudig en met bezieling gezongen. Ook „Chansons Grecques van Ravel werden doorleefd voorgedragen. In een concertzaal zou haar stem glansrijker geklonken hebben. De slechte acoustiek werkte niet mede. De pianist, de heer Marius Monnikendam, liet zich als solist hooren in werken, van Ravel. Hii wist echter de stem ming van diens muziek niet bijzonder weer te geven. „Pavane" werd onevenwichtig van klankkleur gespeeld. De astrale starheid, die van deze muziek uitgaat, wil nog niet zeggen, dat het rythme zoo eentonig moet wezen. „Sonatine" werd zwak vertolkt en leed aan dezelfde gebreken. Zoo werden b.v. in het energieke laatste deel de als 't ware trom- petstooten als luchtige sprongetjes gespeeld. „Rigandon" ging veel beter In het prachtige „Prélude, Choral et Fu- gué" van César Franck stelde de pianist ons teleur. Behalve vergissingen en slordigheden wist hij niets te geven van het diep-wijsgeeri- ge van deze nobele kunst en kreeg het werk een oppervlakkige en naor onze meening be ter verdiende uitvoering. Door het weinige en onlogische pedaalgebruik klonk alles bo vendien nog droger. Na de pauze bracht de cellist P. Lenz ons verademing. Hij heeft een ware, edele toon en droeg de „Mélodies Arméniennes" met ontroering voor. „Aubade sur la mer" voor zang met pianobegeleiding getuigt van het compositietalent van den heer Monnikendam, hoewel wij in de illustratieve begeleiding met mooie klankcombinaties iets gezochts vinden en de melodie aan zekere modernen herin nert. In de daarna volgende werken van Debussy wist de pianist werkelijk sfeer te scheppen. Vooral „Minstrels" werd geestig en rythmisch zuiver weergegeven. De moeilijke zangwerkjes van Debussy maakten hierna een hoogtepunt. De pianist is een goed begeleider en het samenspel was, behoudens enkele zeer groote moeilijkheden in het laatste werk „Sonate pour violoncelle et piano" van den heer Monnikendam, steeds goed. In dit werk toonde de cellist zich ook technisch op een groote hoogte. Het is een knap, interessant, frisch werk, nog niet zeer oorspronkelijk en belangrijk maar getuigend van zin voor logischen opbouw en fantastische rythmen en kleuren. Wij wenschen den com ponist dan ook veel geluk met deze eerste uitvoering van zijn'werk. P. MöHRINGER. Afscheid majoor van Noordjvijk. Voor degenen die, hetzij als burger, hetzij als militair, wel eens iets Met de School- compagnie van den Motordienst te maken hebben gehad, en dat zijn er ongetwijfeld verscheidenen, is de sergeant-majoor-in structeur Van Noordwijk geen onbekende. Majoor Van Noordwijk, die van zijn 31-jarigen diensttijd de laatste 8 jaren bii het militaire motorcorps heeft doorgemaakr en die gedurende dien tijd honderdtallen militairen, officieren zoowel als minderen, heeft geïnstrueerd, heeft den Motordienst vaarwel gezegd. Ten overstaan van den troep hield de commandant, de kapitein Rövekamp, een toespraak, waar-n hij den thans gepensio neerden majoor schetste als een sympathieke verschijning. Hij bracht hem dan ook dank voor de aan zijn corps bewezen diensten. De majoor Ermel Scherer sprak namens den chef van den Generalen Staf en roemde eveneens Van Noordwijk in verband met zijn lessen aan verscnillende hoofdofficieren en leden van den Generalen Staf. Persoon lijk herinnerde hij zich nog de buitengewone tact en het groote geduld dat Van Noordwijk bij lesgeven steeds aan den dag legde. In de onderofficiers-cantine werd de scheidende sergeant-majoor door de onder officieren van het corps gehuldigd, waarbij hem een stoffelijk blijk van waardeering door de collega's werd aangeboden. Wij vernemen dat sergeant-majoor v. Noordwijk het automobielvak nog niet den rug toedraait. De directie van de Continental Petroleum Company (Texaco) heeft n.l. beslag op hem gelegd en zoo zal de ex- majocr eerstdaags in zijn functie van chef van den technischen dienst bij deze Maat schappij werkzaam zijn. Zij, die Van Noordwijk kennen, zullen er niet aan twijfelen, of hij zal, met zijn groote kennis van zaken en zijn prettige manier van omgaan met een ieder, ook hier veel succes op zijn naam boeken. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan genoemde school voor den cursus, welke op 1 September a.s aanvangt, zal geschieden bij het Hoofd (den Heer F. T. Popma), dat daartoe zitting zal houden in het school gebouw aan de Jacobstraat No. 2 op Maandag 10, Woensdag 12, Vrijdag 14, en Zaterdag 15 Mei a.s., van 11.10 tot 12 ure des voormiddags. Nadere inlichtingen omtrent de vereischten voor de toelating verstrekt het 'Hoofd. Bij de aangifte moet een Geboortebewijs wor den overgelegd. Men schrijft ons: Door de samenwerkende Patroonsver-' eenigingen in Haarlem was bij bovenge noemde Commissie een schrijven ingeko men, waarin o.,m'. het volgende werd mede gedeeld: De S. P. V. wenscht in Haarlem een Col lectief Contract af te sluiten met de Tim- merliedenvereeniging „Eensgezindheid," voorheen afdeeling van den Ned. Neutr. Timmerliedenbond, geheel gelijkluidend aan het geldende landelijk Contract, afge sloten met de erkende organisaties. Verzocht werd nu, of de Commissie be reid zou zijn, eventueel daaruit voortvloei- Weer een bandjir in onze Oost, Licht in de beroovingszaak te Bussm. Nederland en het arbeidsconflict in Enge» land. Onderzoek van verlofgangers. Het vraagstuk van de Maasbrug te Maas» trichL Het vertrek van de „Norge" weer uitge. steld. Mevrouw Reynauld, echtgenoote van der Franschen oud-gezant in Japan, in haar wo ning te Parijs vermoord. De onderhandelingen afgebroken. De sta king in Engeland te middernacht begonnen. Het leger wordt gereed gehouden. Alle ver loven ingetrokken. Troepen ontscheept bi' Liverpool. De spoorwegen onder staatscon trole. De voedsel-centrale in Hyde-park. Het Hongaarsche valsche muntersproces begint a.s. Vrijdag. Zie verder Laatste Nieuws. S- Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand Licht op: De lantaarns moeten morgeit worden opgestoken om 8 uur. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Mei. Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te Janmayen. Laagste barometerstand 753.3 m.M te Clermont. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Mei. Zwakke tot matigen, oostelijke tot noor delijken wind, meest zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. ende de geschillen te berechten en mede te deelen of uitspraken in die geschillen de zelfde rechtskracht zouden hebben als de andere arbitrage-vonnissen. Door verschillende leden der Commissie werd bezwaar hiertegen geopperd. De voor zitter was van oordeel dat een toestem mend antwoord alleen met algemeene stem men gegeven kon worden, aangezien ieder lid gerechtigd is zich terug te trekken bij dé behandeling van een geschil, als hier be doeld en daardoor de rechtmatige behan deling onmogelijk zou maken. Waar deze algemeene instemming niet kon verkregen worden, werd het verzoek afgewezen. De heer G. F. Visser, gediplomeerde van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde der Middelbare Technische School te Haarlem is benoemd tot technisch ambtenaar bij de Wee en Werken, met ingang van 1 Mei j.L (Ingezonden). 1) Sta mij toe. geachte Redacteur, naar aan leiding van uw artikel in de N.H.Ct. van gisteren de prealabele vraag te behandelen ofver in Haarlem een gemeentelijk bureau voor Beroepskeuze moet worden opgericht en of zoo grootsch^ opgezette bureaux voor beroepskeuze als men nu in verschillende steden van ons land. zoowei van gemeente wege als van particuliere zijde, bezig is op te richten, nuttig zijn en bestaanrecht heb ben. Mijn meening is. dat de resultaten voorals nog niet voldoende opwegen tegen de vela moeiten en kosten, die deze bureaux mee brengen. Zeker, hetzelfde geluid werd vernomen bij vele andere sociale maatregelen, die werden genomen, zooals armenverzorging, werkloos heidsbestrijding. rente-uilkeeringen enz., maar deze dooddoener moet toch worden afgewogen tegen de argumenten, die voor mijn standpunt pleiten. Men oordeele. De practische beroepskeuze voorlichting beoogt, zooals het woord zelf reeds aan duidt voorlichting te geven bii de keuze van een beroep. Niet alleen aan kinderen, die de lagere school gaan verlaten, maar ook, aan volwassenen, bij wie de vraag rijst of zij wel het goede beroep hebben te pak ken. De voordeelen van voorlichting zijn onmisbaar. In het leven der menschen neemt het be roep een gewichtige plaats in. Hoe kan juist, dat beroep er toe bijdragen hel leven harmonisch en rijk te maken en hoe- kan ook dat beroep een onevenwichtigheid in het leven brengen, aldus de heer de Vlugt bij de opening van het congres voor be roepskeuze te Amsterdam. Wij voegen er aan toe dat het beroep niet zelden van grooten invloed is voor de eeuwige bestem ming van den beoefenaar. Een passend beroep gee*t veerkracht om moeilijkheden te trotseeren, het doet fier en krachtig staan te midden der stormen, terwijl een werkkring, waarvoor men niet de noodige geschiktheid of liefde bezit, energie rr. leveóslust doodt, bijdraagt tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1