öeiütaak in de Joonhoeve" CRYSLER six DE SPAARNEBANK Beschuit van Franken is heerlijk bros. Beschuit van Franken koopt ge nooit los. Beschuit van Franken is delicieus. Beschuit van Franken zij dus Uw keus. Het conilict bij de fa. Kraaij. De ontslagkwestie-Spoon. Personalia. De procedure over het Brongebouw. Tooneelvereeniging V. Z. O. D. De overval te Bussum. Een waarschuwend voorbeeld. A.s. aftreden van Prof. Dr. B. Kouwer. Inbraak te Heemstede. BURGERLIJKE STAND. Twee der daders gearresteerd. M4DERE BIJZONDERHEDEN. St. Josephs' Gezellen-Vereeniging Haarlem III. DAAN H0UTKQ0PER LEIDSCHEVAAHTWEC TELEFOON 14596 ih3/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhagen Overtreding Drankwet. Aanbesteding. Goed afgeloopen. Serenade. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. De Holl. Stoombootmij. en de staking in Engeland. De Kon. familie in haar Zomer residentie aangekomen. Het groote arbeidsconflict. De staking in Engeland. Overreden en gedood. De staking in Engeland. De Nederlandsche transport arbeiders en de staking in Engeland. De Engelsche regering en de staking. Hooge prijzen. 10843 ƒ1500, 8639 20073 20586 ƒ1000. 2004 5248 17941 ƒ400. 4e klasse le lijst: 16040 m.z. 16044. Het verkeer tusschen Frankrijk en Engeland en de staking. De onderhandelingen met Abd-el-Krim. Boot omgeslagen. De drooglegging van Turkije. VRAGENBUS. stemming nemen wij deze passage uit de zelfde rede van den heer de vlugt over. Het is van het grootste belang voor het eeuwig en tijdelijk heil van den mcnsch, dat geen verkeerd beroep wordt gekozen, wat alweer niet zeggen wil dat iedereen, die niet het beroep heeft, dat hij begeert, onherroepelijk mislukt in tijdelijk en eeuwig Dpzicht. en Hoe ging nu de beroepskeuze tot nu toe? Deze was overgelaten aan de ouders en voogden, die daarbij te rade gingen bij de neigingen en voorliefde van hun kinderen en pupillen, rekening hielden met, de eco nomische omstandigheden van het huisge zin en van de samenleving, niet verzuimden over de beroepskeuze de onderwijzers en geestelijke leiders te raadplegen en ten slotte de keuze bepaalden. Een vak of be roep werd gekozen en in den regel rolde de jongen of het meisje net zoolang door het leven heen tot hij of zij op de goede plaats belandde. Ideaal was deze toestand niet en wij geven toe, dat dikwijls meer voorlich ting door vele ouders op prijs zou zijn ge steld. Maar zoo goed als nooit zijn er met dit stelsel ongelukken gebeurd en zeker zal niemand kunnen verzekeren, dat het aan tal verkeerde levensgangen, door de ver keerde keuze van besocp, zal verminderen bij de stichting van beroepskeuze-bureau.x Altijd zullen er mislukkelingen in het leven zijn en blijven, maar dit is niet het gevolg uitsluitend van verkeerde ebroepen, maar de oorzaak schuilt zeer dikwijls in het in dividu zelf. Maar geven de beroepskeuzo- bureaux dan meer zekerheid dat allen op de goede plaats in het goede beroep ko men dan de nu toe gevolgde methode? Neen, op de eerste plaats al vrees ik, dat ouders en voogden, die tot nu toe met zorg de keuze van een beroep peilden voor hun kind, minder zorgzaam zullen worden en de keuze aan een bureau zullen overla ten, wat nooit in bet belang van het kind kan zijn. Want geen bureau kent beter de kinderen dan de ouders en de onderwijzers. Maar dat is niet het voornaamste argument. Vergis ik mij niet dan hoopte men aanvan kelijk dat een beroepskeuze-bureau, vooral met toepassing van de psychotechniek, in staat zou zijn met groote nauwkeurigheid te bepalen voor welk vak iemand geschikt is. Het is echter wel gebleken, zooals Prof. Roels opmerkte op het congres te Amster dam, dat de psychotechniek geen panacé is, Ieder die te dien aanzien ervaring heeft zal moeten toegeven, dat de resultaten van de psychotechnische onderzoekingen, neer gelegd in tabellen, cijfers en kurven ons dikwijls zoo weinig verder brengen en dat wij veel meer hebben aan de wetenschap op welke wijze een individu zich uit een bepaalde situatie redt, De psychologische blik van de ouders en onderwijzers, zegt dezelfde Prof. Roels, die met zooveel liefde pp de kinderen rust, is eigenlijk tot heel wat meer in staat en voor de practijk van het beroepskeuzewerk èn voor de rechtmatige eischen van de psychc-techniek bij de beroepskeuze-voor lichting zelve dan de psychotechniek in het stadium, waarin ze op het oogenblik ver keert. Dat hulpmiddel van dc psycho-techniek is voor de beroepskeuze-bureaux dan ook een zeer bijkomstig hulpmiddel geworden, dat slechts in zeer benaalde gevallen en voor slechts enkele vakken wordt toege past. Langzamerhand zijn de beroepskeuze- bureaux van voorlichting, waar men ver schillende inlichtingen kan krijgen omtrent de wc gen, die moeten ingeslagen worden om in bepaald beroep te geraken. Laten zij zich niet wagen aan inlichtingen omtrent den stand van de arbeidsmarkt in een be paald vak om daaruit af te leiden of men al of niet een bepaald beroep moet kiezen. Hoogstens kunnen die bureaux zeggen hoe het er in een bepaald vak op dit oogenblik uitziet, nooit echter hoe het er in dat vak uit zal zien over 10, 20 jaar, als de sollici tant dus volwassen zal zijn geworden, wat de bureaux op dat punt aan voorlichting geven is onbetrouwbaar. Iedere man op de rechte plaats brengen, is een ideaal van de voorstanders van beroepskeuze-bureaux. Maar meent men soms. dat de beroeps keuze-bureaux de sociaal-economische om standigheden dwingen? Is het omgekeerde niet veel meer het geval? De sociaal-eco nomische molen draait door ondanks alle adviezen en voorspellingen van beroeps keuze-bureaux. Zoodoende is van de wonderen, die men zich van beroepskeuze-bureaux voorstelde alleen dit overgebleven, dat de bureaux voorlichting geven omtrent de beroepen en den weg. die er heen leidt. Op zijn best kunnen zij aan sommige candidaten dan nog heel voorzichtig gesteld een advies geven om dit of dat vak niet te kiezen. Maar als dat de taak van de beroeps keuze-bureaux is geworden, moeten wij daarvan dan zuke dure instellingen maken? Kan dat werk niet eenvoudiger en veel practischer worden opgedragen aan de on derwijzers. Het gemeentelijk bureau te Amsterdam behandelde verleden jaar 6000 aanvragen, alle leerlingen van de openbare scholen die door de openbare onderwijzers ter meerdere eer en glorie natuurlijk van het bueau daarheen waren gestuurd. Dat maakt dus. dat per dag gemiddeld minstens 20 aanvragen werden behandeld Welke waarde moet er nu toch in s-he- melsnaam aan zulk een advies worden ge hecht, een advies nota bene, dat beslissen gaat over de toekomst van een leven. Is aan een ouder, een onderwijzer niet in staat een veel beter advies te geven dan zoo'n vreemde meneer, die eventjes 20 jongens en meisjes per dag afwerkt? Dat is de practijk.' Laten wij het werk der beroepskeuze op dragen aan de ouders en de onderwijzers. De psychologische blik van de ouders en onderwijzers, die met zooveel liefde op de kinderen rust, is tot zooveel in staat. Laat men den blik van de .onderwijzers, met name van de hoofdonderwijzers verruimen opdat zij in staat zijn aan ouders advies te geven over te volgen onderwijsinstellin gen, een medisch onderzoek aan te bevelen als dat noodig is of een psycho-technisch onderzoek. Late men de onderwijzers voor lichting geven in die richting. Het zal het contact tusschen hen en de leerlingen en de ouders der leerlingen zoo veraangena men. Laat men zich in die richting van de onderwijzers bewegen en geen dure gemeen telijke bureaux in het leven roepen. De kosten en moeite zijn het resultaat niet waard. Het is geld- en tijdverspilling. Nu nog wat .Van socialistische zijde schiint men de be- roespkeuze-bureaux dienstbaar te willen maken aan een bepaalde levensbeschou wing. Men wil er voor zorgen, dat de can didaten, die zich aanmelden, vooral geen bijzondere onderwijsinrichtingen volgen om het beroep te leeren, te zorgen ook dat zij niet in Jeugdvereenigingen komen, die hen afkeerig maken van een ongodsdienstige levensbeschouwing. Daar moeten de Katholieken maatregelen tegen treffen. Zoolang er dus neutrale beroepskeuze- bureaux riin, moeten wij er voor zorgen, dat er cok Katholieke bureaux rijn om onze Roomsche jongens en meisjes te hel pen. Hier blükt wel het bij uitstek paeda- goöisch karakter van de beroepskeuze. Zijn er echter geen neutrale beroeps keuze-bureaux meer, dan zie ik ook het nut van Roomschc-bureaux niet in. PRACTICUS. 1) Het leek ons niet ongewenscht inzen der dezen kant van bet vraagstuk te laten belichten. Het standpunt der redactie bleek intusschen voldoende duidelijk uit het gis teren gepubliceerde artikeL Hedenmorgen was een viertal arbeiders bij den brandstoffenhandelaar Kraaij, waar, zooais bkend is, een staking is uitgebroken, op nieuwe voorwaarden aan het werk ge gaan. De organisaties slaagden er echter in, hen daarvan terug 4e houden, zoodat ook deze vier in staking gingen. Om 11 uur hedenmorgen werd een vergade ring van het personeel gehouden en besloten op geen andere dan op de gestelde voor waarden het werk te hervatten. In antwoord op de vragen van den heer Braat in verband met het ontslag van den heer A. Spoon, agent-incasseerder voor de vrijwillige ouderdomsverzekering bij den Raad van Arbeid te Haarlem, deelt de Mi nister van Arbeid, H. en N. o.m, het vol gende mede: Den heer Spoon werd door den Raad van Arbeid te Haarlem geen getuigschrift ver strekt, cmdat daarnaar zijnerzijds niet is gevaagd. Het ongevraagd verstrekken van dergelijke getuigschriften, is geen gewoonte. De eindafrekening met den heer Spoon zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor gediplomeerd schcenhersteller, plaag den voor diploma A: S. J. de Goede en L. Kooyman te Heemstede, Joh. Rcod te Hcciddrp, C. van Leeuwen, P. J. Klaassen, H. Bakkernes en H. W. Box te IJmuiden en M. Wilson te Vogelenzang, Door B, enW, is in de plaats van wijlen mr, P. Tjeenk Willink, nog niemand aange wezen, cm de belangen van de gemeente te behartigen in zake het geschil tusschen de gemeente Haarlem en de Mij. tot Exploita tie van Staalwaterbronnen over het Bron gebouw. In verband daarmede is door de Recht bank heden wederom 14 dagen uitstel ver leend voor het dienen van repliek. en Bovenstaande Vereeniging geeft Dinsdag 4 Mei haar slot-voorstelling in den Schouw burg Jansweg. Opgevoerd wordt„Gebroken Levens" van Joh. v. Erkelen. Zaterdag daarop volgende een Cabaret-avond in ,.St. Bavo" Smedestraat, met medewerking van verschillende Humoristen van naam, en het United Band, Conductor H. Hagen. Wij lezen het volgende in de „Tel.": Naar wi; ter zake van den Bussumschen overval vernemen, zijn de geruchten, als zoude dc dader naar België zijn uitgeweken van allen grond ontbloot. De politie heeft heden meer dan 100 aan wijzingen gekregen omtrent den vermoede- lijken dader, waarvan de meeste echter kant nog wal bleken te raken. Er wordt momenteel in twee richtingen gezocht, waarvan het eene spoor naar Haarlem leidde. Men had van daar zelfs 'n portret van den gezochte opgezonden, waarmede de Bussumsche politie haar voor deel heeft gedaan. In den middag vertrok een rechercheur naar Haarlem om de na sporingen in die richting voort te zetten. Omtrent het resultaat hiervan is momenteel %og niets bekend. De Commissaris van Politie deelt ons mede, dat van uovenstaand nieuws hij de Haarlemsche politie niets bekend is. Of er grond is voor een dergelijk bericht, vroegen wij. Och ja, zei de commissaris, die roover schijnt volgens de berichten, de spoorbaan afgevlucht te zijn in de richting Naarden. Dat is dus in de richting Haarlem, niaar verder kent de commissaris geen enkel verband tusschen den overval te Bussum en Haarlem. S Naar wij vernemen zullen Vrijdag a.s. een tweetal zaken door den politierechter worden behandeld van personen, die op frauduleuse wijze steun hebben getrokken uit de werkloozenkas. Zij behooren tot ver schillende organisaties Een waarschuwend voorbeeld voor anderen. Aan het einde van den cursus. Naar het U. D. verneemt heeft prof. dr. B. Kouwer, hoogleeraar aan dc Rijksuni versiteit te Utrecht en vroeger als bekend verloskundige in Haarlem werkzaam, be sloten aan het einde van den loopenden cursus taf te treden. Prof.' Kouwer is van oordeel dat zijn krachten hem niet meer veroorloven het zeer omvangrijke werk van klinisch hoog leeraar te blijven vervullen, zooals bij meent dat die arbeid vervuld behoort te worden en misdien acht hij het oogenblik gekomen het professoraat aan'een jongere kracht te moeten overlaten. In den avond van Zondag j.l. is ingebro ken in een tijdelijk onbewoond perceel aan de Johan de Wittlaan alhier. De inbrekers hebben zich toegang tot dat perceel verschaft door uitsnijding van een glasruit van de keukendeur. Door een deur toegang gevende tot de hal, te forceeren, konden zij alle kamers van dat perceel be reiken. Er is door hen dan ook geen kamer ondoorzocht gelaten, terwijl alle kasten en bureaux tevens werden doorzocht. Het was hun ook dezen keer blijkbaar alleen om geld te doen, want slechts een paar gulden worden vermist. In verhouding tot de moei te, welke de inbrekers er zich voor hebben .getroost, is de buit wel zeer schraal te noemen. De politie onderzoekt deze zaak. Getrouwd: 4 Mei: H. Perry en A. Meijer. Geboren: 2 Mei: z. van W. C. v. Bergem- de Jeu; d. van C. Langeveld-Oppe; z. van H. v. Kouteren-Venings; 3 Mei: d. van A. Leuwener-Zandstra; 4 Mei: z. van S. J. M. Beers-Warmerdam; J, A. Molenaar-Critée; z. van H. Faber-Reijers; z. van M. Visser- v. Hemert. Overleden: 2 Mei: M. S. Döll, 87 j. Rip- perdapark; C. Vlaar, 54 j. K. Margaretha- straat; 4 Mei: G. Lambooy-v. d. Outenaar, 38 j., OlycanstaaJ. Naar wij vernemen, zijn de daders van de inbraak in den Houtrakpolder welke in den nacht van 25 op 26 April gepleegd is, ge arresteerd. Een der daders, de 23-jarige Zaandammer K. E. werd dezer dagen op heeterdaad betrapt bij den inbraak in de nationale bank te*Oosterbeek.. Op --verzoek van de politie te Halfweg werd door de Amsterdamsche recherche aangehouden de 34-jarige Amsterdammer J. W. Beiden bekenden en zullen aan de Jus titie te Haarlem worden overgeleverd. In aansluiting op hetgeen wij omtrent de aanhouding van twee der daders van de inbraak in de „Roonhoeve" in den Houtrak polder kunnen wij nog het volgende medc- deelen: overgebracht en daar door juffrouw de R. omtrent de daders had gegeven en uit de vingerafdrukken welke door de Haarlemsche politie waren genomen, wist men, wie gezocht moesten worden. Het gebeurde nu, dat K. E. te Oosterbeek op heetferdaad bij een inbraak in de Natio nale Bank werd betrapt. Inmiddels was door de Amsterdamsche recherche de 34-jarige J. V. aangehouden. Beiden werden ze naar Haarlemmerliede overgebracht en daa door jufrouw de R. hekend als twee der daders. De gearresteerden bekenden den inbraak gepleegd te hebben. Het waren oude beken den van de politie en ze hadden reeds meer dere vonnissen achter den rug. K. E. was eerst 23 April j.l. uit de straf-, gevangenis te Haarlem ontslagen en in den nacht van 25 op 26 April werd weer een inbraak door hem gepleegd. De twee andere inbrekers verblijven ver moedelijk in Brabant. De politie verwacht, dat ook spoedig de arrestatie der twee an deren zal volgen. Van de gestolen voorwerpen is niets terug gevonden. Omtrent de inbraak zelve verklaren de aangehoudenen dat ze niet per auto zijn ge komen en dus ook niet per auto hebben kunnen vluchten. Ze verzekeren te voet ge komen te zijn en na de inbraak weder te voet gevlucht te zijn naar Velsen, vandaar naar IJmuiden, vanwaar zij den volgenden morgen per eerste gelegenheid naar Am sterdam zijn vertrokken. Aan deze verklaringen twijfelt men even wel, daar de hoeve ongeveer 2Vt uur gaans van Velsen verwijderd ligt en deze verklarin gen ook niet kloppen met getuigenissen van de R. en van den pontwachter te Velsen, waarvan wij 'bij het bericht van de inbraak reeds melding maakten. Dat de gezochten zoo spoedig gevonden werden, was behalve aan de politie te Haarlemmerliede, brigadier titulair v. d. Bosch en den gemeenteveldwachter de Graalf, ook te danken aan het feit, dat de aanhouding radiografisch door het land was verzocht. Zondag j.l. vierde de St. Joseph-Vereeni- ging van de Spaarne-parochie een gedenk waardig doopfeest. Een doopfeest want de vanouds bekende vereeniging, welke in 1910 door Kap. Beysens gesticht werd, ontving een nieuwen naam en werd opgenomen in den grooten en edelen familiekring der St. Jo seph's gezellen Vereenigingen in Nedefland in Haarlem de derde van dien naam. Des mor gens hadden de gezellen in de H. Mis en bij hun algemeene H. Communie Gods zegen afgebeden over hun vereeniging en het ge meenschappelijk ontbijt daarna in het pa tronaatsgebouw had den onderlingen vriend-, schapsband weer versterkt en nauwer aaneen gesloten. Des avonds kwamen de 80 gezellen met de Seniorenafd., den raad van bestuur en commissarissen bijeen voor de plechtige aansluiting bij het Centraal-Verband. Na een frisschen Marsch, gespeeld door de kunstzinnige Mandoline-Club „Santa Lucia", onderafdeeling der Vereeniging, opende de praeses kapelaan J. Bfinkman, de bijeenkomst met den Kolpinggroet, verwelkomde de aanwezigen bijzonder den Z.E. Pastoor der parochie B.J. Schrandt en memoreerde in 't kort de 16-jarige geschiedenis der Vereeni ging en tevens de redenen, welke het bestuur ertoe gebracht hadden thans de aansluiting tot stand te brengen. Om de gezellen te doen deelen in de voor rechten van het Centraal-Verband, om los te komen uit de afzonderlijke en eenzame po sitie in het vereenigingsleven en vooral om aan onze jongens te geven dien heerlijken, edelmoedigen en vormenden Kolpinggeest daarom is die aansluiting zoo gewenscht en noodig geoordeeld. Mochten allerlei omstan digheden dit tot nog toe belet hebben, thans zijn alle bezwaren weggenomen en heeft de Centraal-Praeses zijn toestemming hiertoe gegeven. Jammer, dat Praeses van Adrichem verhinderd was om zelf de aansluiting te ver richten, doch in zijn plaats was de heer Emile Franke uit Den Haag gekomen om de doop- rede te houden. „Levens-leugen en levens waarheid" was de titel van deze even overtui gende als begeesterende toespraak. Er is zoo veel onwaarheid in het leven, in de pers, in de politiek en in den handel. Als de menschen eens afspraken om slechts gedurende eenen dag geen onwaarheid te spreken, geen leugen te bedrijven, wat zou er plotseling veel veran derd moeten worden in de wereld.' Men is zich zelfs niet meer bewust van de onwaar heid. Met tal van boeiende en overtuigende voorbeelden uit het practische leven werd dit betoog als een spiegel van waarheid en werkelijkheid. Willen we levenswaarheid, gaan we dan tot Jezus Christus, Die is de weg de waarheid en het leven. Hij wordt gevonden alleen in onze katholieke kerken. Met aan halingen uit Johannes Jörgensen en uit eenige Fransche dichters werd op dikwijls ontroeren de wijze aangetoond, dat bij Christus alleen de levenswaarheid en het levensgeluk te vin den zijn. Het was het groote levenswerk van Vader Kolping om onze katholieke jonge lingschap dichter te brengen tot1 die Bron van levensgeluk. En de St. Josephsgezellen- Vereeniging neemt die taak met toewijding over. Een goed Josephgezel is een goed christen, een goed katholiek. Na de verplich tingen van een goed lid der vereeniging te hebben voorgehouden, sloot deze eminente spreker zijn voordracht met een enthousiaste opwekking om steeds trouw te blijven aan het program van vader Kolping en zijn stich ting. Hierna was 't woord aan den Z. Eerw. Pastoor der parochie, die de gezellen geluk- wenschte met de aansluiting en hun op vader lijke wijze voorhield hun levensdoel steeds voor oogen te houden en de traditie der Vereeniging en haar goeden naam hoog te houden. Beiden sprekers werd door den Praeses dank gebracht en wederom deed de voortreffelijke Mandoline Club „Santa Lucia" zich hooren met een wondermooie vertolking van „Sous les ailes des prairies". Na een oprecht dank woord werd op geestdriftige wijze door allen staande een der Kolpingsliederen gezongen als slot van dezen hoogstaanden feestavond der St. Joseph's gezellen Vereeniging Haar lem III. 5% Nederland 1919 CO O 1013/4 6% Nederland 1923 103 103 4'A Nederl. Ï917 9815/16 9815/ 1% N.-l. 1921 A.. 101 ®/8 1013/8 N.-L 1923 D.. 1033/4 1033/4 42x/2 Oude Vaart 451/2 dito Gem Eigend. 36 Mij. „Nederland". 1683/4 168 Scheepvaart-Unie 1714/2 Rotterd. Lloyd 147 yB 147 Paketvaart 1981/4 199 Dude Boot 83 83 Hol!. Stoomboot 57 H. V. A. 659 656 Java Cultuur 348 349 Jurgens gew 1651/2 162 Koloniale Bank 1983/4 199 Indische Bank 1627/g 163 Cert. Handel Mij. 144i/2 145 Reso dito 144 145 Phoenix 914/2 Geconsolideerde 182b 182 Kon. Olie 3871/4 388 1221/2 121 Marine comn 9i/2 94/2 Vorstenlanden 1733/4 173 Actions id 363.50 162 Comp, Merc. Arg 41/8 44/2 Poerwoderjo 1091/8 380 380 4341/2 434 Deli Batavia 409 413 A'dam Rubber 3361/2 3381/a Serbadjadi 3461/2 347 I641/2 165 Wai Sumatra 272 Dordtsche Petr. 3711/4 Southern Rails 111 149 148 96 ,9 abash 41 423/4 Comm. Maxwel 54/4 4 MEI LEKS 1t KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.25 59.28 PARIJS 9 V 8.10 9.16 BRUSSEL 1 1 8.15 8.14 WEENEN 1 1 35.25 35.20 LONDEN I 12.081 /8 12.081/2 STOCKHOLM 1 66.70 66.60 I 65.10 65.05 OSLO i i 54.40 53.97 BAZEL B 1 48.14 48.18 NEW-YORK 12.49 24815 16 ROME s 10.01 9.98 PRAAG 7.42 7.38 WARSCHAU s 30.— 30.— Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den hotelhouder W., wonende Jansweg. W. heeft een lgementsvergunning en heeft aan twee personen, die niet tot de logeergasten behooren, sterken drank verkocht. Ook tegen de twee personen is proces verbaal opgemaakt. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken, alhier, aanbesteed: de levering van 2400 Meter rechte en 800 M. gebogen trottoirband. Ingekomen waren 13 biljetten, Ingeschreven werd als volgt: De Beer Gnirip, Saksisch graniet, rechte 5.43, gebogen 6.34 per meter; Zweedsch graniet, rechte 5.57, gebogen 6.87 per meter. M. v. d. Wall, Den Haag, rechte 6.15, gebogen 7,15 per meter, Saksisch graniet, rechte 5.59, gebogen 6.84 per meter. Fa. Eebeling en Teuler, Amsterdam, Saksisch graniet, rechte 5.99, gebogen 7.49, Zweedsch graniet, rechte 5.06, gebogen 6.01 per meter. Fa. Ofer- hom, rechte 5.60, gebogen 7 per me ter. Basalt Mij., Rotterdam, rechte 5.65, gebogen 6.78 en 6.50, Saksisch graniet, rechte 5.37, gebogen 6.67 per meter. H. Knuppe, Rotterdam, rechte 5.69, ge bogen 7.19 per meter. C. Kasteele, Amsterdam, 500 rechte 6.22, 200 gebogen 7.85. Fa. G. W. Sanckes, rechte f 5.29, 5.09, 4.89, 3.38, gebogen 6.59, 6.09, 5.89, 3.87 per meter. Pelt Hooikaas, Rotter dam, rechte 6.28, gebogen 7.85 per meter. Levert van Gent, Nijmegen, Sak sisch graniet, rechte 3.61, gebogen 3.97, Zweedsch graniet, rechte 5.68, gebogen 6.68 per meter. N.V. C. v. d. Linden, Rotterdam, rechte 5.42, gebogen 6.78 per meter, N. V. Steenhouwerij v. h. J. Troupin, rechte 4.85, 4,71, 5.42, 5.03, 5.17, gebogen 6.36, 6.48 per meter. Maandagavond omstreeks 8 uur is op den Kruisweg de heer C. S. H., wonende te Santpoort, onwel geworden, terwijl hij zijn auto bestuurde. Zich onwel voelende, zette hij den motor stop. Toevallig was aanwezig een lid der Roode Kruis Transportcolnne, die dadelijk om assistentie liet telefoneeren zoodat binnenkort meerdere leden der colon ne aanwezig waren, die den heer H. binnen brachten bij den heer L., Kruisweg. Ook le den van Saedverband waren spoedig ter plaatse. Na bij gekomen te zijn is de heer H. in zijn eigen auto door een zijner ken nissen naar huis gereden. Dc heer H., die lijdende is aan toevallen was van zijn moe der vergezeld. Naar aanleiding van het 50-jarig huwelijk van den heer J. ter Horst cn mej, Smits, werd gisteravond door het Haarlemsch Symphonieorkest onder leiding van den heer C. v. d. Broek een serenade gebracht aan hun woning in de Oranjeboomstraat 124, van 89 uur. Het korps voerde een zer mooi program ma uit, waarbij het „lang zullen zij leven" natuurlijk niet ontbrak, terwijl in de pauze de muzikanten onthaald werden op sigaren en ververschingen. De muziek viel erg in de gunst van het vele publiek, - wat dit door applaus bewees. De politie zorgde verder voor een ordelijk verloop onder de vele opgekomenen. Een buurtcomissie heeft namens de be woners eenige dagen geleden 'n enveloppe met inhoud en een bloemstuk overhandigd. Eenige vlaggen versierden de straat. Aanbesteding. Hedenmorgen werd in het Raadhuis te Schoten aanbesteed: le. Het verrichten van metselwerken; 2e. Het verrichten van stucadoorswerken; 3e. Het verrichten van glas- en verfwer- ken; 4e. Het verrichten van loodgieterswerken, ten behoeve van het bijbouwen van een schoollokaal, verwarmingskelder, steenko- lenbergplaats en bijbehoorende werken aan en in het voormalige schoolgebouw te Oud- Schoten, aan den Rijksstraatweg. Ingekomen waren 15 biljetten. Ingeschre ven werd als volgt: G. Brugman alhier, lood- en zinkwerken 2450; N. V. Het Schildersschild, J. P. Faure, glas- en verfwerken, 4625; A. Baas, alhier, metselwerken, 4350.J. Schrey- ers, lood- en zinkwerken 2265; Gcbr. H. Hilgerman, Schoten, metselwerken, 4495; W. v. Leuven, Santpoort, stucadoorwerken 2340; A. de Vries, stucadoorwerken, 3294; PI. Koning en Zn., alhier, lood- en zinkwerken 2199; A. F. Doing, stucadoor werken 2650; C. A, Hoenderdos, Scho ten, metselwerk, 4273; Siewerden en Raaphorst, glas- en verfwerken, 8275; S. Apeldoorn, glas- en verfwerken 2800; P. Kroon, Schoten, loodgieterswerk 2350; Posch, metselwerken 4008; Deuteboom en Gebr. Molenaar, Schoten, metselwerken 4150. AMSTERDAM, 4 Mei. Naar wij verne men, heeft de Directie van de Holl. Stoom boot Mij. in verband met de algemeene sta king in Engeland, van morgen besloten, vporloopig geen schepen, meer op Engeland en Schotland te laten varen. APELDOORN, 3 Mei, De Kon. familie is hedenavond 8.23 per sneltrein, waaraan de kon. salonwagen was verbonden, in Apel doorn aangekomen. De burgemeester van Apeldoorn was ter begroeting op het twee de perron aanwezig. Van daar begaf de ko ninklijke familie zich door de koninklijke wachtkamer naar het Stationsplein, waar de open rijtuigen bestegen werden, waarmee de koninkl. familie naar het Loo reed. Een zeer talrijke menigte had zich bij het station geschaard om bij de aankomst tegenwoordig dig te zijn. Een conferentie der arbeidersleiders. De levensmiddelenvoorziening. De toestand in het algemeen. LONDEN, 4 Mei. Hedenmorgen is de Commissie der Vakvereenigingen (T. U. C.) bijeengekomen. Ook de arbeidersleiders Herbert Smith, Cook en Richardson waren aanwezig. Te elf uur arriveerden Ramsay Mac Donald en Thomas. Er wordt groote geheimzinnigheid be tracht. De deur van het gebouw wordt ge sloten gehouden en de pers wordt niet toe gelaten. In het hoofdkwartier van de mijnwerkers hadden eveneens besprekingen plaats. De toestand is in het geheele land rustig. De levensmiddelenvoorziening is normaal. De arbeiders hebben van de leiders op dracht gekregen zich aan de wetten te hou den en de orde niet te verstoren, Ifi Londen hebben zich vele vrijwilligers aangemeld, zoowel vrouwen als mannen. Gisterenavond waren in Sheffield reeds duizend vrijwilligers ingeschreven. In sommige gedeelten van het land moes ten de mailtreinen onderweg blijven staan. De post werd uitgeladen en met auto's langs den weg verder vervoerd. De spoorwegmaatschappijen trachten eenige diensten aan den gang te houden en hebben een beperkten dienst aangekondigd. Er zullen treinen rijden van het Liverpool- Street-Station naar Norwich en Yarmouth. De toestand bij de spoorwegen. LONDEN, 4 Mei. Ondanks de algemeene staking zijn hedenmorgen vroeg aan de ver schillende stations te Londen vele treinen met levensmiddelen, voöral melk en visch, aangekomen. Aan het station-Paddington kwamen veertien treinen met melk en visch aan. De toestand op de spoorwegen was heden morgen rustig. GOOR, 4 Mei. Maandagavond omstreeks half zeven is het 3-jarig dochtertje van den klompenmaker Ten Berge uit Enter, door een auto overreden en gedood. LONDEN, 4 Mei. De toestand in Wales is over 't algemeen bevredigend. Te New- Port hadden zich gisteravond, reeds, voor dat de oproep was verspreid, 150 vrijwilli gers aangemeld. AMSTERDAM, 4 Mei. De Nederland sche Federatie van Transportarbeiders heeft het bestuur van den Centraien Bond van Transpcrarbeiders schriftelijk uJtgenoodigd tot een gecombineerde bestuursvergadering cm te overwegen, welke maatregelen ge nomen moeten worden in verband met de staking in Engeland. LONDEN, 4 Mei, Hedenmorgen is mair een klein deel der bladen en dan nog in verkleinde editie verschenen. Doch ook de 441e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 4 Mei. 4e klasse 2e lijst. 2887 14913 ƒ200. 3S09 10477 13514 15078 100. Prlizen van 65. 124 66 76 101 112 1)7 120 257 341' 355 458 477 590 625 689 705 754 771 778 797 825 869 872 911 939' 1008 1063 1157 1235 1257 1331 1356 1371 1379 13S0 1425 1 TQA 1442 1511 1656 1706 1752 1757 I /o4 1857 1916 1944 2103 2147 2164 2220 2281 2287 2290 2317 2327 2354 2380 2449 2508 2555 2597 2621 2783 2921 3035 3083 3097 3118 3136 3279 3282 3287 3293 3299 3316 3353 3440 348/ 3551 3564 3584 3589 3631 3683 371? 3721 3753 3756 3799 3876 3914 397' 4007 4027 4035 4072 4085 4110 412" 4141 4245 4288 4351 4354 4367 43f! 4415 4456 4461 4469 4579 4581 4598 4603 4659 4676 4742 4890 5070 5138 5175 5180 5246 5277 53C5 5329 5396 5399 5422 5447 5473 5485 5525 5611 5622 5651 5678 5715 573S 5845 5892 5924 5963 6066 6107 6127 6160 6167 6332 6170 6217 6223 6271 6316 6317 6347 6362 6374 6378 6382 6448 6459 6483 6486 6510 6555 6558 6590 6681 6715 6725 6728 6732 6756 6768 6827 6882 6936 7083 7087 7142 7179 7180 7196 7378 7414 7449 7602 7633 7650 7734 7758 7843 7906 ,7984 8039 8101 8126 8532 8138 8174 8247 8296 8354 8427 8664 8679 8814 8852 8857 8909 8915 8917 8929 8980 8992 9014 9034 9050 9077 9184 9196 9202 9463 9498 9551 9592 9618 9737 10073 10110 10113 10135 10338 10407 10413 10449 10459 10478 10538 10555 10578 10706 10736 10794 10828 10845 10855 10899 10905 11000 11046 11047 11133 11169 11193 11213 11216 11364 11379 11437 11574 11617 11683 11757 11803 11913 11921 11925 11937 11956 12050 12073 12192 12281 12287 12313 12373 12385 12479 12534 12557 12616 12637 12659 12677 12689 12859 12870 12872 12945 12968 13065 13074 13080 13092 13119 13154 13302 13318 13337 13376 13407 13475 13478 13484 13486 13562 13564 13577 13628 13776 13790 13821 13846 13853 13856 13905 13918 13951 13977 14007 14041 14114 14121 14219 14297 14314 14333 14367 14369 14373 14406 14516 14524 14594 14610 14650 14754 14797 14800 14955 14957 14958 14971 14982 ir 6 15104 15106 15223 15*47 15255 15264 15454 15537 15579 15586 15629 15666 15711 15735 15766 15858 15881 15898 15991 15994 16010 16055 16065 16071 16092 16151 16153 16156 16189 16248 16310 16415 16419 16452 1650! 16512 16636 16695 16711 16747 16754 16788 16828 16858 17017 17020 17039 17040 17063 17098 17108 17125 17132 17179 17182 17239 17282 17289 17477 17598 17624 17637 17673 17707 17719 11733 17749 17785 17809 17820 17879 17902 18010 18012 18031 18047 18082 18111 18117 18138 18153 18192 18254 18399 18437 18551 18555 18559 18562 18587 18669 18744 18748 18775 18815 18846 18992 18997 19011 19144 19160 19274 19280 19315 19376 19379 19407 19429 19614 19621 19623 19736 19804 19830 19862 19917 19978 19995 20012 20037 20068 20092 20093 20116 20118 20122 20162 20219 20243 20244 20498 20602 20661 20702 20709 20787 20837 20855 20877 20991 bladen, die verschijnen, staan onder controle der drukkers, daar de oproeping voor steun van dc regeering geheel ontbreekt. Waarschijnlijk zal de regeering ate midde len te baat nemen om de orde te hand haven. Zij heeft groote volmachten en kan fabrieken, gebouwen, havens en kanalen in beslag nemen. Volgens Daily Tel. is de stakingsleiding voornemens het uitzenden van radio-berichten te verhinderen. PARIJS, 4 Mei. Alle berichten komen op den achtergrond door de staking in Enge land. De bladen stellen vast, dat reeds de mijnwerkersstaking niet nagelaten heeft in vloed uit te oefenen op den franc. Volgens de „Petit Parisien zal liet snel verkeer naar Engeland onderbroken worden. Het vervoer over Calais wordt niet meer gegarandeerd. PARIJS, 4 Mei. Heden wordt de terug keer van de Riff-gedelegeerden te Oujda verwacht. Als Abd-el-Krim tracht de on derhandelingen nog verder te rekken, zul len deze onmiddellijk worden afgebroken en zal het offensief direct een aanvang nemen. In de haven van Varna is een sloep met 35 personen, die zich aan boord van het s.s. „Sofia" zouden begeven, omgeslagen. Vijf tien personen, voor het meerendeel aan zienlijke burgers van Varna, verdronken, de anderen werden gered. De regeering heeft het gebruik van Champagne en Whisky in Turkije verboden Vr. Wat is de kortste weg per fiets vaf de Ziliki naar Opdam en van Opdam naai' Groötebroek en hoeveel K. M. zijn deze af standen? Antw. Zilk Bennebroek Haarlem Bloemendaal Santpoort Velsen Beverwijk Castricum Limmcn 1 Heilo Alkmaar Oudorp Hensbroek Obdam Afstand 59.3 K.M. Obdam Spanbroek Wadway Wog- num Westwoud Grootbroek af stand 31.5 K.M. Vr. Kunt u mij ook zeggen of het noodig is, de uitgebloeide bloem van een clivia af te snijden? Antw. Snijd de bloemstengel halverwege af. Het blijvende stuk zal verdrogen en kan later gemakkelijk en zonder schade aan dc plant te veroorzaken, worden uitgetrok ken. Vr. Ik ben in dagdienst geweest en heb mijn betrekking aangegaan zonder bepaling van opzegging. 1. Nu heb ik mijn betrekking opgezegd met 8 dagen. Doch mevrouw zegt, dat ik verplicht ben om 14 dagen vooruit te waarschuwen. Is dat zoo? 2. Nu zegt ze me echter, dat ik a.s. Maandag al thuis kan blijven. Kan ik nu acht dagen loon eischen? Antw. 1. De opzegtermijn houdt verband met de wijze van betaling. Wordt u per 8 dagen betaald, dan moet u acht dagen voor uit opzeggen, wordt u met 14 dagen betaald dan moet u met 14 dagen opzeggen. 2. Als mevrouw genoegen genomen heeft met uw opzegging van 8 dagen, dan kunt u natuurlijk geen loon meer eischen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2