STADSNIEUWS G RlQfflöTE)) Verkeersongevallen CfPt»GtJ?AR£)l|S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I weede Blad Dinsdag 4 Mei 1926 Agenda 5 Mei DE AANRIJDING TE SCHOTEN OP 6 NOVEMBER 1925. Behandeling der zaak voor de Rechtbank. Een buitengewoon concert der H. O. V. Diefstal van seringen-bloemen. Auto tegen een boom. Het secretariaat van Bloem- bolienkultuur. De staking in Engeland. Oplichting en valschheid in geschrifte. Gevonden dieren en voorwerpen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het F.I.FA.-Congres. DE BESTE waterverf voor mupen. behang.glofonds en buitenmuren. Verkrijgbaar bij drogisten brochure gratis. 'A en Ikih pakken DUIVENSPORT. DAMMEN. ZWEMMEN. Piet Ooms op bezoek bij de Waterratten. KAATSEN. UIT DEN OMTREK. ZANDVÖORT. BEVERWIJK. De stand der tuinbouwgewassen. VIJFHUIZEN. OVERVEEN. IJMUIDEN. VOGELENZANG. LIJNDEN. VELSEN. GEMENGD NIEUWS. Buitenbrand bij de Bijenkort in Den Haag. Te water geraakt en verdronken Een meisje in den rug geschoten. Verdacht van oplichting. Sociëteit „St. Bavo™. Haarlemsche In koop combinatie half 9 uur Viool- onderwijs 3 uur Haarlem's Zangge not 8 uur Ziekenfonds „He'ipjt el kander" 8 uur Zangclub Volksbond 8 uur Muziekuitvoering „Euphonia" 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur, St, Jozefsgezellenvereeniging. Uitvoering van het St. Rosapatronaat half 8 uur R.-K. V. Zwaluwen 8 uur. Stadsschouwburg. „Nummer Zeventien of de Noodlottige gelijkenis" 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad half 2 uur. Kringzalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootschap van R. K. Kun stenaars 3 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vooi onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag var. 34 uur Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van he( Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 9J412 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671, Arbeidsbeurs voor R. K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C Bosch! R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des .Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van 8—-10 uur n.m, gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging' Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reolasseerings- vereeniging, afd. Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telei, 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Vrijdag 6 November, des avonds om streeks 6 uur, werd de 21-jarige W, Noor- iermeer, die achter een melkkar liep, op len Rijksstraatweg onder Oud-Schoten door zen auto aangereden en ernstig gekwetst naar de Mariastichting overgebracht. Daar is hij vier maanden verpleegd geworden, doch hij heeft blijvend lichamelijk letsel behouden. De bestuurder van den auto, G. C. K,, wonende te Overveen, verkeerde onder den invloed van sterken drank. Naar wij vernemen, komt deze zaak a.s. Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank in behandeling. Aan K, is ten laste gelegd het veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld. De H.O.V. zal Dinsdag 18 Mei a.s. een buitengewoon concert geven, waarop het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Fragmente aus Goethe's „Egmont" van L. v. Beethoven (Zang, Declamatie en Orkest). Ouverture Lied Zwischenakt- musik Lied Egmontsmonoloog im Ker ker Zwischenaktmusik Musik zu Klar- chens TodMelodram (Vision) Sieges- Symphonie. 2. „Elsa's Traum" aus „Lohengrin" (Zang en Orkest) van R. Wagner. 3. a. „Wo die schonen Trompeten bla sen". b. „Wer hat dies Liedlein erdacht", (Zang en Orkest) van G. Mahler. 4. Derde en vierde deel uit de 4e Sym phonie van G. Mahler. Medewerking zullen verkenen mej. Di Moorlag en de heer Paul Huf. De volledige „Egmont"-muziek van'L. v. Beethoven werd in Haarlem nog niet ten gehóore gebracht. Het bestuur der Haarlemsche Bach- vereeniging en van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst wekken hun leden op om door een bezoek aan dit concert de H.O.V. te steunen. Gisterenavond 11 uur werden door de Haarlemsche politie op de Leidsche Vaart drie personen aangehouden, die in het be zit waren van seringenbloemen, welke bij informatie bleken gestolen te zijn uit de orchideeëntuin van mevr. van V., te Aer- denhout. Zij werden naar den politiepost te Overveen overgebracht. Het waren van D. H. en B., allen uit Haarlem. Nadat zij ge hoord waren en de plaats aangeduid had den, waar zij de bloemen gestolen hadden, kon het drietal, nadat proces verbaal was opgemaakt, hedenmorgen de politiepost verlaten. Gistermiddag kwam de heer v. d. H., uit IJmuiden met zijn auto op den hoek van de Mollaan en Brederodelaan te Bloemen- daal, doordat hij zijn stuur kwijt raakte met zijn auto tegen twee boomen terecht. De radiateur werd beschadigd, zoodat de auto niet verder kon. Persoonlijk is de heer van der H. er goed afgekomen. Het is hem een raadsel, hoe dit geval hem overkwam.. Volgens ooggetuigen reed h een matigen gang. Vanaf Donderdag 6 Mei a.s. zal het Se cretariaat en de Redactie van het Week blad voo Bloembollencultuur gevestigd zijn in het gebouw Nationale Bank Men meldt ons uit IJmuiden: Bij het bestuur van den Socialen bond van transportarbeiders te IJmuiden is van het bestuur der Internationale federatie van transportarbeiders bericht ingekomen. dat te IJmuiden geen Engelsche schepen, ook geen stoomtreilers, gebunkerd mogen wor den, Ook het bestuur van de IJmuider fe deratie van transsportarbeiders ontving een dergelijk bericht. Voorloopig zal deze orr der worden opgevolgd. A,s. Donderdag zal, ter zake oplichting en het plegen van valschheid in geschrifte terecht staan C O., een dergenen, bekend uit de zaak der Schotensche flesschentrek- kers. Het hem ten laste gelegde, waarvoor hij a.s. Donderdag moet terecht staan, houdt echter geen verband met die bekende fles- schentrekkerij. C. Warle, Generaal de la Reystr. 36, hor logekettinghanger C. K. Cohen, Tetterode straat 42, bal Politiebureau, Smedestraat, rekenboekje J. v. d. Weiden, Koolsfeeg 14, duifA. Warren, Zoetestraat 21 r., duiven J. v. Denderen, Hofdykstraat 3, étui met schrijfbehoeften Politiebureau, Smede-str. hondenhalsband; J.Kamoen, Nieuwe Gracht 66, jachthond H. J. Mulder, Graaf Willem straat 45, kistje V. Rigteren, Schalk'our- gersgracht 96, gr. witte poes (Fauna) B. Buis, Witte Heerenstraat 7rd„ R.-K. kerk boek W. J. Hopman, Rozemarijnsteeg 18, idem A. Kuiselaar, Wouwermanstraat 21rd., manchet met knoopen M. Mulder, Adr. Loosjesstraat 41, mutsFennis, Z. B. Spaarne 34, sigarenpijpje P. v. Schaik woonschip „Haarlem 6" Amsterdamsche- vaart 9, auto-nummerplaatJ. Cival, Kerk hofstraat 5 rood, petv. Kampen, Lange Begijnestraat 32, pakje handdoeken Politie bureau, Smedestraat, rentekaartN. de Vogel, Bloemertsteeg 16. rozenkrans in étui H. Ebens, Vrouwehekstraat 121, padvinders- riem B. de Braber, Soutmanstraat 43, damesring J. Doornbosch, idem 40, rijwiel- beLmerk G. Duinkerken, schip a.d. Hooi- markt, kindertaschje m. i. D. v. d. Vlerk, Zijlstraat 6, idem F. Bouman, Klarenbeek- sytraat. 45 rd. zakmes. Het F.I.F.A.-congres heeft heden in zijn ochtendzitting de voorgestelde nieuwe sta tuten geheel kunnen afdoen, en met enkele weinig belangrijke wijzigingen aangenomen. Mén heeft besloten, dat het F.I.F.A-be- stuur voortaan zal bestaan uit: Voorzitter, secretaris-penningmeester, vier onder-voor zitters en drie bijzitters, gekozen uit de groepen: Azië, Noord-Amerika en Zuid- Amerika. Men heeft afgezien van het denkbeeld, ook Europa in groepen te verdeelen met eigen bijzitters in het bestuur. Een lange discussie ontstond over het door den Flongaarschen Voetbal Bond inge diende amendement op het laatste artikel der statuten, betreffende het verlies van het lidmaatschap der F.f.F.A. Hongarije, dat klaarblijkelijk in overeen stemming met de Oostenrijksche oppositie handelde, en daarbij den steun ook van Tsjecho-Slowakije genoot, stelde voor, dat het congres het recht zou hebben, op te tre den tegen een aangesloten nationalen Bond, die gedoogde, dat eenige zijner clubs in de eerste plaats politiek dreven, in plaats van de sport te beoefenen. Het ongelukkig geredigeerde Hongaarsche amendement verkreeg slechts vijf stemmen en werd dus verworpen, nadat voorzitter Rimet verklaard had, dat het voorgestelde statutenartikel zelf reeds elastisch genoeg is om in erge gevallen tegen politiek drijvende voetbalbonden te kunnen optreden. De verwerping van het Hongaarsche amendement ontstemde echter de Tsjechen zoozeer, dat zij de onmiddellijke benoeming verlangden van een commissie, die over de verhoudingen in Midden-Europa zoo spoe dig mogelijk rapport zou moeten uitbren gen, en bevorderen, dat het sportief ver keer tusschen Tsjecho-Slowakije, Oosten rijk, Hongarije en Duitschland niet ver stoord wordt. De Tsjech herinnerde aan het Duitsche boycot tegen Tsjechische, Oostenrijksche en Hpngaarsche clubs, die beroepsspelers in hun midden hebben. Indien nu door de toe standen in Oostenrijk de beste Oostenrijk sche clubs den bij den F.I.F.A. aangesloten Bond zouden verlaten en dus ook tegen die clubs niet meer gespeeld zou kunnen wor den, zouden Hongarije en Tsjecho-Slowakije in een droevig isolement komen tc staan. Het is mogelijk, dat over dit Isjechische, door Polen ondersteunde voorstel, nog van avond zou gesproken worden, ofschoon voorzitter Rimet sterk waarschuwde tegen improvisatie op internationaal gebied. Dan komt het kardinale punt, n.l. dat der loonsvergoeding voor amateurs in behande ling. Door België wordt de volgende conclusie ingediend: Het congres, uitgaande van het stand punt, dat de beslissing van 'het Olympisch Congres te Praag, waarbij den internatio nalen federaties het recht werd ontnomen zelf te bepalen wie als amateur zijn te be schouwen slechts door een volgend Olym pisch congres kan worden gewijzigd; besluit aan het uitvoerend comité op te dragen zich onmiddellijk met het I. O. C in verbinding te stellen, ten einde een for mule te vinden waardoor het elk amateur mogelijk wordt gemaakt aan de Olympische Spélen en internationale wedstrijden deel te nemen; besluit voorts om in afwachting van het resultaat dezer besprekingen de nationale sportbonden tc machtigen zelf de vergoe ding wegens loonderving te regelen. Pickford (Engeland) waarschuwt tegen aanneming van vergoeding onder welken vorm ook. Wanneer de F. I. F. A. dit prin cipe toch aanvaard, zal het het begin van het einde zijn. De eenige goede oplossing is het Britsche standpunt in te nemen, waar Je profs en amateurs zich uitstekend bij be vinden en dat op een langjarige ondervin ding gebasee-d is. Schlegel (Zwitserland) wenscht een ver goeding onder bepaalde omstandigheden alleen voor gehuwde spelers of hen dfe kostwinner zijn gedurende hoogstens veer tien werkdagen per jaar en gedurende den duur der spelen tijdens een Olympiade. Cei- nost (Cechoslovakije) wil vergoeding onder controle van een internationale commissie. Linnemann (Duitschland) wenscht op dit congres nog geen beslissing inzake vergoe- r'iru; wegens loonderving, want indien het I. O. C. dan nog geen beslissing heeft geno men, krijgt men een on-jewenschte indeeling in Olympische en F I. F. A. voetbal'ers. Cetnarowski (Polen) stelt zich op 't Brit sche standpunt en Olave (Spanje) ondcr- j steunt het F'ansche denkbeeld. Wanneer ten slotte Berg (Noorwegen) zich voor het Zwitsersche voorstel heeft verklaard sluit voorzitter Rimet de discus sie over dit onderwerp. Intusschen heeft Frankrijk een resolutie opgesteld, waarbij het congres wordt verzocht te besluiten de artikelen van het reglement te schrappen, waarin het Britsche standpunt wordt uit eengezet met dien verstande,,dat den bon den wordt aanbevolen dit standpunt zoo veel mogelijk als richtsnoer te nemen. Dit voorstel heeft geen betrekking op de Olym- pische Spelen, Voorzitter Rimet houdt appèl nominaal en er wordt gestemd voor of tegen de ar tikelen welke vergoeding uitsluiten. Het re sultaat is- veertien stemmen vóór. vier blanco en twee tegen (van Zwitserland en Noorwegen), zoodat tot onze groote verba zing vergoeding wegens loonderving wordt uitgesloten Het blijkt echter dat sommige afgevaardigden zich hebben vergist. Er wordt onder groote verwarring beslo ten om toch over de amendementen te stemmen en eerst het voorstel van Frank rijk in behandeling te nemen. Seeldrayers beheerscht den toestand beter dan Rimet, zoodat eerstgenoemde feitelijk als voorzit ter fungeert. De verwarring wordt grooter, even is het stil wanneer gestemd wordt. Twaalf stemmen tegen, acht vóór, een blan co, zoodat hef Fransche voorstel is ver worpen. Het Zwitsersche voorstel komt dan in stemming, nadat Gassmann nog de volgende wijzigingen heeft aangebracht: de vergoe ding mag nimmer grooter zijn dan het loon van den speler bedraagt, 'terwijl Zwitser land den tijdsduur van uitbetaling aan de F.I.F.A. wenscht over te laten. Resultaat: elf stemmen vóór; acht tegen en twee blan co, zoodat het Zwitsersche voorstel is aangenomen Nederland stemde vóór. Uitbetaling van vergoeding wordt dus on der bepaalde voorwaarden toegestaan. Bij de bestuursverkiezing wordt voorzit ter Rimet bij acclamatie herkozen. Als vice-voorzitters worden herkozen Bonnet, d'Ouitremont en Oestrup Gekozen wordt Ferretti (Italië). Zwitserland wenscht secretaris Hirschman niet te handhaven en stelt voor Meisl als zoodanig te kiezen Deze zegt de candidatuur alleen te kun nen aanvaarden, wanneer deze betrekking gesalarieerd wordt. Berg Noorwegen stelt voor Hirschman bij acclamatie te herkiezen. Wat geschiedt. Hauser (Zwitserland) pro testeert tegen deze wijze van kiezen. Als vertegenwoordigers bij de internatio nal Board worden gekozen Delaunay en Bauwens. Het volgende congres zal plaats vinden op drie Juni 1927 te Helsingfors. POSTDUIVENVEREENIGING 't CENTRUM. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht vanaf Roosendaal op 2 Mei. De prijzen werden als volgt betaald door M. Mes 1ste, 5, 14, 20 H. Holsken 2de, 3, 4, 6, 8, 11 H. J. Handgraaf 7, 9 L. v. Breugel 10, 13, 16 Engel Hugtenburg 12 J. v. Latum 15, 19 Joh. Steeman 17 L. Mutsaers 18. „HAARLEMS' AMSTERDAMSCH KWARTIER." Bovengenoemde vereeniging hield op Zon dag 2 Mei een wedvlucht vanaf Roosendaal afstand 96 K. M. waarbij de prijzen als volgt werden behaald. A. v. d. Pol 1, 11, 21, 38e prijs S. Heitlager 2, 14, 19, 40e G. Meulenbroek 3, 4, 23, 28, 34e N. de Bie 5, 7, 8, 20, 32e a H. de Droog 6e J. Klumper 9, 24, 43e J. D. v. d. Putten 10, 11e W. der Vrinderen 12e P. v. d. Veen 13e H. Boersma 15, 27e A. v. Tongeren 16, 29e H. F. Hos 18, 25, 26, 30, 40e F. v. Kleef 17e J. Kappelhof 22e B. C. v. d. Meer 31e J. H. Hart 33e A. dc Boer 35, 37e H. Vrinjet 36e J. G. v. Leuven 39e, 45e, J. J. Hart 41e A. Kramer 42e Eerste duif getoond 11, 31, 41 Laatste duif getoond 12, 22, 51. GROEPENWEDSTRIJDEN „ONS GENOEGEN." Dezer dagen werden onder groote belang stelling de groepenwedstrijden voortgezet. De uitslagen zijn als volgt Groep B 1. P. BeelenG. Beelen 20. C. SpanjaardTh. Brandsma 11. a Groep B 2. P. HollenbergM. Veenendaai 02. C. Kok—J. Kok 2—0. Groep B. P. Mul—Meier 2—0. W. ErbrinkN. Somers 11. Aanstaande Vrijdag 7 Mei zullen de groepenwedstrijden geen voortgang vinden. Dit is in verband met de Beker-uitreiking. Maandagavond hield de H. Z. P. C. de Waterratten hare laatste oefenavond in Stoop's badinrichting, welke buitengewoon goed bezocht was. Voor dezen avond was ook uitgenoodigd de alom bekende heer Piet Ooms, bij iederen zwemmer zeer be kend. De bedoeling was van deze uitnoodi- ging Piet Ooms te laten zien wat voor zwemmateriaal er bij de Waterratten zit, en ook zoonoodig verstrekken van fouten, welke eventueel gemaakt werden bij het uitvoeren der zwemslagen. Genoemde heer was verrukt over de zeer goede jonge zwemmers, over hunne buitengewone soe pele zwemslagen en maakte de opmerking dat dit de zoogenaamde geboren zwemmers waren. Hij kon daarom niet nalaten de oefen leiders te complimenteeren met deze jonge zwemmers. De heer Piet Ooms wilde nu nog even een demonstratie geven van de diverse zwemslagen. Deze welke met be langstelling werden gade geslagen hadden veel succes. Hij demonstreerde achtereen volgens de schoolslag, steekslag, engelsch slag, trudgeon, crawl. Jammer dat de tijd te kort was om alle slagen te behandelen, doch de heer Ooms verzekerde ons binnen zeer korten tijd terug te komen om het niet behandelde af te werken. Na bedankt te zijn door het bestuur der Waterratten vertrok de heer Ooms weder na een buiten gewone ovatie in ontvangst te hebben ge nomen voor den leerzamen avond, Op Zondag 16 Mei a.s. houdt de afdeeling Zwolle van den Ned.Kaatsbond ter gelegen heid van haar 15 jarig bestaan een groote kaatspartij door elkaar loten. Bereids gaven zich van de afd. Haarlem zeven leden op. Ten einde deelname aan dezen wedstrijd mogelijk te maken, moet dit aantal evenwel minstens tien zijn. De leden die wenschen deel te nemen moeten zich zoo spoedig moge lijk en in ieder geval vóór of op Donderdag a. s. opgeven bij den secretaris d. afd. Haarlem. Onder betaling van het verschuldigde inleg- geld. Laat ook de afd. Haarlem met een groot aantal deelnemers uitkomen, zoodat met vol doening kan worden gewezen op het succes v. dezen voor de propaganda zoo belangrijken kaatswedstrijd. Laat alle leden zich opgeven. Het stuivendezand. Op het terrein, waar vroeger„Germania' stond, is men eenige weken geleden begonnen met de verlenging van den Boulevard. Het werk schiet niet erg hard op, eerst was het wachten op materiaal en nu vraagt het kleine werk in het dorp overal de kracht van de straten Maar het gevolg is, dat stormwind en zee wind dagelijks korreltje bij korreltje weer op het uitgegraven gedeelte terugbrengen, wat met karrenvol aan den zeekant is neergestort. Dat korreltje bij korreltje ook bij zand een massa kunnen vormen, daar kan men op het terrein een mooi voorbeeld van zien. De weg, die reeds uitgegraven was tot het straatpeil, is v/eer onder eendikke zandlaag bedolven. Een laag van wel een paar decimeters dik. Nu moet die opgestoven laag eerst weer worden afgegraven. Wordt het werk niet spoedig vol tooid, dan kan men over een paar weken weer met de graverij beginnen. Een vastzetten van de uitgestorte zandmassa zou het stuiven voorkomen. De bewoners van de Noordbuurt zouden dat ook wel wenschen, maar de krach tige wind drijft het zand zelfs tot hun huizen en veroorzaakt veel last. Bij stormwind is het natuurlijk nog veel erger. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Op 3 Mei waren op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven als werkzoekenden 13 grond werkers, 1 opperman, 2 visschers, 1 kantoor bediende, 1 slager, 1 schilder, 1 kinderjuf frouw, totaal 20. Nog altijd de snelheid. Bij een gehou den controle werd weer tegen een zevental autobestuurders proces-verbaal opgemaakt wegens het te hard rijden. De gecontroleerde snelheden der overtreders waren 30 en 40 K.M.en hooger. De maximum snelheid voor de dorpskom bedraagt 20 K.M. Er kan met voldoening geconstateerd worden, zoo schrijft men ons, dat de stand van de te veld staande gewassen in de om streken van Beverwijk goed, ja zelfs zeer goed is, ten spijt van het wispelturige weer dat we de laatste maand ondervonden heb ben. De spinazie-cultuur is zoo goed als ge ëindigd. Deze veel gezochte groente heeft wat betreft den prijs, oede resultaten op geleverd, al dient hierbij gezegd, dat veel spinazie, door geel worden, waardeloos was. De asoerge begint in tamelijke aanvoeren ter markt te komen. Zij wacht echter nog meer zon en warmte. Voorts ziet men uitgeplante sla en erw ten in goeden stand te velde staan. Onze hoofdculttur: de aardbeien, staan er in doorsnee goed voor en bii verder gun stig weer belooft zij een goede oogst. De vroege aardbeien kan men reeds in vollen bloei zien staan. Koude en vorst kunnen de cultuur echter nog slecht beïnvloeden. De tulpen staan er buitengewoon best voor Alleen die velden, welke last onder vonden hebben van het overtollige winter- water, zullen enkel bij koel weer doorzett- ten. Wordt het warm, dan zal blijken dat zij geen kracht genoeg bezitten om ge stand te blijven. De narcissen staan eveneens goed en doen een goede opbrengst verwachten, evenals dc irissen. De publieke veilingen, welke dit jaar gehouden zijn, lieten wel eenige teruggang in de prijzen merkbaar worden, doch over het algemeen zijn deze toch zeker nog Ioonend te noemen. De fruitboomen, al worden deze hier nie( in groote hoeveelheden aangetroffen, staan er schitterend voor; zoowel peren als appelen. Wanneer er tijdens de bloeiperio de geen verraderlijke nachtvorst komt. kan ook deze oogst goed worden. Wat nu de weilanden aangaat, het gras- gewas is in doorsnee gunstig en vroeg. Het mooie Aprilweer heeft het vee in de wei den doen brengen en wel zonder dat de beesten gebrek leden of last van' koude had den, Alzoo een voordeel, èn voor den vee houder èn voor het vee. Met dit alles voor oogen, kan het jaar hoopvol worden tegemoet gezien. De vroege groenten hebben een redelijke prijs opgebracht. Vooral de rabarber gaat dit jaar goed. Veel wordt er uitgevoerd en dat doet de vraag steeds grooter worden. Moge het ook zoo zijn met de aardbeien. Een goed jaar voor de tuinders geeft stij gende koopkracht en die komt dc geheele streek ten goede. kinderen hetrelfde .programma nog eens voor de ouders opvoeren. De heer P. Roele herdacht zijn 25-jarig jubileum als Koster aan onze parochiekerk^ Ook deze jubilaris entving vele blijken var, belangstelling. Hedenochtend werd een ge zongen H. Mis opgedragen tot zijn inten tie, waarna de jubilaris, met zijn gezin in de parochie het ontbijt mochter^ gebruiken Jubileum. Zondag ij, nerdacht mei A. de Graaf den dag waarop zij voor 25 jaa bij den Hoog Eerw. Heer Deken Zondag betrekking kwam. Behalve van den Hoogeer'. Deken en den Weleerw. kapelaan, mocht z. van anderen vele hartelijke gelukwensche in ontvangst nemen Eenige cadeaux e fraaie bloemstukken vertolkten de waa? deering en dankbaarheid voor haar trouw diensten. Met vele anderen roepen wij haa een „ad muitos annos" toe. Gistermorge. werd er een gezongen H. Mis opgedrage- ter harei intentie Pols gebroken. De 14-;arige A. J. di werkzaam was te Haarlem kreeg met he aanzetten van een motor soo'n gevoelige slas van den slinger dat hierdoor een polsbreu ontstond Practisch onderwijs. Naar wij verne men, bestaat het plan om aan de leerlingen van de hoogste klassen der scholen practische lessen te geven in veilig wegverkeer. De leiding van deze lessen zou worden opgedra gen aan den heer Bollée, inspecteur van po litie, alhier. Floralia. Gistermiddag souden de stek- en potplantjes worden uitgereikt van de vereeniging „Flora". De kweeker achtte het weer van de laatste dagen te ongunstig, om de kleine teere plantjes uit de kassen, waarin ze tot nu toe veilig geborgen waren, naar Zand- voort te doen verhuizen. Nader zal nu be kend gemaakt worden, wanneer de uitrei king naar kweekers voordeel dan wel zonder schade zal kunnen plaats hebben. Waar schijnlijk de volgende week. Lafhartigheid. Door den heer C. v. M. werd aangifte gedaan dat gisterenavond op den Duinlustweg een manspersoon zich ten zijne huize vervoegde. Bij het openen der deur ontving v. M. een slag in het aan gezicht, waarom hij een bloedende neus opliep. Daarna ging de lafaard op de vlucht. Of hier wraakneming in het spel is, zal door de politie nader worden onderzocht. Bloemend. Red, Brigade. Hedenavond 7 uur is de laatste oefenavond in Stoop's Bad. Van 6.30 tot 7 uuu zal er gelegenheid bestaan, zich bij den heer Postma, in de inrichting aanwezig, op te geven voor de onderlinge wedstrijden. NOORDPOOL-EXPEDITIES. Ik weet niet, of u er over denkt als ik, maar ik heb eenvoudig lak aan de Noord pool. Als men mij zou zeggen: „Hier is nu de Noordpool. Hij behoort u toe," zou ik zon der aarzelen antwoorden: „Wat moet ik er mee beginnen? Uw pool laat me absoluut koud. Die ijsbanken dienen tot niets. As perges kan men er niet trekken en zelfs zilvervossen zal men er niet zoo gemak kelijk aankweeken." Wat behelzen die tochten naar de Pool? Alleen om de menschen te verbazen met de mededeeling: „Ik ben er geweest, ik, die op 't oogenglik tot u spreek." Vraag eens aan een Noordpool-onderzoe- ker, wat hij gezien heeft. Als die man, die van verre komt en bijgevolg kan liegen, u eerlijk antwoordt, zal hij moeten zeggen: „Absoluut niets!" Om nu naar 't uiterste punt van de we reld te trekken, ten koste van bovenmen- schelijke inspanning en moeilijkheden, en niets te zien, is toch een beetje gek. Persoonlijke of nationale trots drijft de menschen naar die onherbergzame oorden, waarvan men alleen verklaart, dat het een onmogelijke streek is. Men zal mij tegen werp en: „Maar de moed, het heldhaftige, dat no bele streven, zegt u dat niets?" Het zegt me niets, als het tot niets dient. Er zijn duizend dingen te verrichten, die heldhaftig en meteen nuttig zijn. Voor den arts, die 's nachts sneeuw en storm trot seert om een zieke te bezoeken, heb ik grooter bewondering dan voor den pool- ontdekker. Tegenover de beweringen van hen, die spreken van heldenmoed, kunnen we stel len het martelaarschap van de deelnemers aan deze expedities, welke met zooveel op hef aangekondigd worden en zoo vaak ein digen met den dood. In onze directe omgeving is nog zoo veel te veroveren, dat we de ijsbanken aan den Noordpool veilig kunnen overlaten aan de pinguins, waarvoor ze ongetwijfeld zijn ge schapen en die er zich behaéeliik voelen. Een reis met tegenspoed. Vrijdagavond kwam hier binnen het stoomschip „Thora", met een lading papierhout. uit Leningrad naar de papierfabriek te Velsen. Het schip is voor den winter vandaar vertrokken, doch heeft enkele maanden in het ijs, in de Oostzee, bekneld gezeten. Daarbij bekwam het zoc ernstige schade, dat het naar Hamburg moes: om te repareeren. Gewoonlijk maakt men daarvoor eèrst de schepen ledig, doch als een bijzonderheid, gebeurde dit met de „Tho ra" niet en is het schip, met lading en al, in het dok geplaatst geweest. Aanvaring. De Zaterdag binnenge komen stoomtrawler Albatros, IJ.M. 191, blijkt op zee, terwijl men visschende was, aangevaren te zijn door de Duitsche mail boot Crefeld. Ofschoon het schip uiterlijk slechts licht beschadigd is, heeft men het in het dok geplaatst, voor beter onderzoek. Wij hebben over deze aanvaring een onder houd gehad met den schipper der Albatros, den heer A. Glas. Deze vertelde ons dat hij Vrijdag 30 April, in den namiddag, aan het visschen was, nabij het lichtschip Borkum. Het schip voerde het voorgeschreven ken- teeken dat het visschende was, in welk geval andere, in de nabijheid komende schepen steeds afhouden moeten. Daar er een zware mist heerschte werden bovendien aanhoudend met stoomfluit en bel de be trokken seinen gegeven. Plotseling hoorde men een stoot achterwaarts en zag men een groote boot uit de mist opstoomen. Het schip voer regelrecht op de Albatros aan, zoodat men niet missen kon en raakte den trawler op den achtersteven. Had het iets verder midscheeps getroffen dan zou on herroepelijk een ernstig ongeluk gebeurd zijn thans was men op de ronding en schoof en schuurde boot hangszij van den trawler. Toen de schepen weer vrij van elkander waren, wilde men zich aan boord van de groote boot er blijkbaar zoo afmaken, want in plaats van te stoppen om te onderzoeken in hoeverre men de bemanning van het visschersschip hulp moest verieenen, werd daar van het dek af geroepen „All right" en verdween de boot in de mist. Gelukkig had de trawlerschipper de tegenwoordigheid van geest gehad den naam, vermoedelijke grootte en koers van het schip op te nemen, welke gegevens wij controleerden aan de bestaande opgaven en geheel klopten. De Crefeld is een boot der Norddeutsche Lloyd, die dienst doet tusschen Bremen en New-York. Zij meet 9500 ton en is 1 Mei te Bremen aangekomen. Voor zoover publiek is gemaakt, heeft zij geen bijzonders gerap porteerd. Uit de verklaring van schippet Glas blijkt le dat zij onvoldoende uitkeek en mistseinen gaf 2e als oploopend schip geen maatregelen nam, waardoor het ingehaalde vaartuig rustig door kon varen 3e niet afhield voor een visschend vaartuig en 4e schromelijk naliet te onderzoeken of door de botsing ook menschenlevens in gevaar konden komen. Kinderfeest. Gistermiddag is de Hoog- Eerw. Heer Deken J. H. Zondag in het Ver- eenigings-gebouw door de schoolkinderen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig pastoraat. Behalve de HoogEerw. Jubilaris waren bij dit aardige feest tegenwoordig de kapelaan, de WelEerw. heer J. Schmidt en de Eerw. pater J. Corver, alsmede de Kerk- en Arm- meesters en het damescomité. Onder de leiding van heb onderwijzend personeel was het kinderfeest uitstekend ge arrangeerd. Allereerst werd door 50 kinderen een can tate gezongen onder leiding van den heer H. Versteynen en met piano-begeleiding van mej. Wellink. Vervolgens opende de hoofdonderwijzer, de heer Th. Reymerswaal het feest met een keurige toespraak, waarna door de kleuters allerlei aardige voordrachten werden ten beste gegeven Gedurende de pauzen zorgden de leden van het dames-comité er voor, dat het den kinderen aan niets ontbrak. Tenslotte werden aan den HoogEerw. Deken voorgesteld het kleinste schoolkind, alsmede de oudste inwoonster van Vogelen zang, mej. Roele, die bijna 93 jaar oud ls. Bij het einde sprak de HoogEerw. heer deken een dankwoord. A. s. Zondagmiddag om 5 uur zullen de Op hol. Maandag was de ZeerEerv. Heer Pastoor Soepnei van Hoofddorp op huisbezoek te Vijfhuizen. Terwijl buitei de koetsier met paard en wagen stond in wachten, schrok het paard eensklaps var drie veulens die voorbijkwamen en spronp meteen m den sloot voor het huis van de Wed. Reeuwijk. De bestuurdet kwam er goed al doch dt wagen had nogal geleden Café geopend. Zaterdagmiddag is hei nieuwe café, „Nieuwerkerk" aan den Liir, derdijk onder heel veel belangstelling ge opend. Zeer mooie bloemstukken warer den eigenaar, den heer C. Groenveld bii de ze gelegenheid aangeboden Het nieuwe ge bouw dar hei oude in alles vei overtreft, i« bepaald een aanwinst vooi de omgeving. Het is geheel in moderne stijl gebouwd en ziet er zoowel in als uitwendig keurig uit En was het er vroeger bij gunstig weer buiten al een gezellig zitje, dit is nu aanmer kelijk verhoogd doordat er ook een terras .s aangebracht Gevonden voorwerp, en Een porterr.onnau met inhoud. 3 diverse ceintuurs. 1 jongens muts en een dameshandsebcen. Inlichtingen te bekomen aan den politie post in Velserbeek De orde in Velserbeek. In den loop van de vorige week werd door de politie me' het toezicht op het park belast, tegen 3 per sonen proces-verbaal opgemaakt, wegens bel rijden met de fiets op niet verharde pader. Bovendien zullen 5 personen zich moeten verantwoorden voor den rechter, omdat ze op het gras wandelden, in plaats van op dc paden De politie deelde daarbij mede, dat er tegenwoordig met de meeste gestrengheid wordt opgetreden tegen allerlei vandalisme en direct proces-verbaal wordt opgemaak Omstreeks half 12 Maandagmorgen za gen voorbijgangers rook opstijgen achte; de schutting, die het open terrein naast di Bijenkorf in de Residentie aan het oog ont trekt. Op dit terrein heeft de Bijenkorf een tij delijke vuilmsstaal ingericht. Bij de inrich ting van het groote pand is veel houtwol, stroo, papier en ander pakmateriaal voor den dag gekomen. De directie had dit tij delijk op groote hoopen laten liggen op het afgesloten terrein. Op aandringen van de Brandweer was men reeds bezig dit pakmateriaal af te voe ren. Er hgt echter nog een groote hoeveel heid. Daarin is brand ontstaan. Hoe, weet niemand. Waarschijnlijk doordat iemanc' een eindje brandende sigaar of sigaret over de heining heeft geworpen. Toen er eenmaal vlam in zat, zorgde de wind voor de rest. Het werd een loopend vuurtje. Op vier plaatsen nestelde het vuur zich. De schutting vatte vlam. Een zware rookmassa trok de stad in, en in de omgeving heerschte een sterke stank van brandend stroo Personeel van de Bijenkorf begon water te geven uit de vijfde verdieping van he: pand. Binnen bleef alles rustig. De verkoop ging ongestoord voort. De brandweer pakte met drie stralen aan Op het bericht dat er in de nabijheid van dt Bijenkorf brand was, had het hoofdbureai geen groot alarm gemaakt ijjaar toch twee motorspuiten en een ladderwagen gezonden Met de drie stralen had men de vlammen spoedig weggewerkt. Maar het vuur had zich natuurlijk ingevreten. Met klauwhaken en rieken moest de bovenste laag worden om gewerkt. Den geheelen dag is er een wacht met een straal op de waterleiding achter gebleven. De directie van de Bijenkorf zal nu met nog meer spoed de staal ontruimen om stank en gevaar van broeiing te ontgaan. Zaterdagavond was bet 12-jarig zoontje van den heer De Vries aan bet visschen in den vijver van de bruinkoolontginning te Heerlerheide. toen hij uitgleed en in het water viel. Tevergeefs trachtten kameraad jes hem te redden. Toen hij later met een dreg werd opgehaald, bleken dc levens geesten reeds te zijn geweken. Zondagavond waren eenige iongens en meisjes in de Oranje Nassaustraat te Heer len aan het wandeler,, toen plotseling de 17-jarige G. B. een banketbakkersleerüng, met een flobert-pistool het 15-jarig meisje N. de P„ naar hij zegt om haar schrik aan te jagen in den rug schoot. G. B„ die reeds onder toezicht staat an den Voogdijraad, werd gearresteerd. Het meisje is niet levensgevaarlijk gewond. Een koopman gearresteerd. De politie heeft óp het station le Venlo aangehouden en ter beschikking van de politie te Roermond gesteld, de koopman A. de B.. wonende te Scheveningen. De koopman wordt er van verdacht zich aan oplichting en verduistering le hebben schul dig gemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5