UlfEM Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. Het antwoord van deu Algemeenen Raad van het Vakverbond op het ultimatum der Engelsehe regeering. Relletjes te Lyon tusschen commu nistische een niet-communistische Armeniërs. Eén persoon gedood. Mevrouw Regnauld, de echtgenoote van den Franschen oud-gezant in hare woning vermoord. Onder de Radio-berichten: De algemeene staking zou te middernacht in Gfoot-Brittannië zijn begonnen. Het Britsche leger mobiel; alle verlo ven zijn ingetrokken. Bij Liverpool liggen oorlogsschepen. De spoor wegen onder staatscontrole. Het valsche muntersproces in Hongarije begint a.s. Vrijdag. Monument Fransche vluchtelingen. J. A. van Steijn f Nasleep van de Culemhorgsche moordzaak. Een De Ruyter-medaille. De Koninklijke Familie naar Het Loo. Algemeene vergadering Ned. R. K. Huisvestings-comite. Ter voorkoming van fraude. FEUILLETON. Wenken voor veiligheid en Volksgezondheid. Verkeerswenken. Het conflict in de Engel sehe mijn-industrie. Het antwoord aan Bald win. De algemeene Raad van het Vakverbond heeft vanmorgen aan Baldwin een antwoord gezonden, waarin er teleurstelling over wordt uitgedrukt, dat de ernstige pogingen, in het werk gesteld om tot een eervolle regeling te komen, schipbreuk hebben geleden op het ultimatum der regeering. De Raad verklaart dat het niets weet om trent een beweerde bemoeilijking der vrij heid van drukpers en voegt er aan toe, dat de besluiten door den Raad definitief ge nomen elke zelfstandige, niet-geautoriseerde actie in die richting verbieden. De Raad kan geen verantwoordelijkheid aanvaarden en neemt maatregelen om daden van ongehoorzaamheid te voorkomen. De Regeering waakt. Alle tien burgerlijke commissarissen, die de regeering benoemd heeft met bevoegd heden, die het heele land omvatten, om haar in staat te stellen om zoo noodig de voor ziening in eerste levensbehoeften in stand te houden, zijn op hun posten aangekomen. De totnogtoe getroffen schikkingen met het oog op een eventueele algemeene werk- stalling worden volstrekt bevredigend ge acht. De toestand wat de levensmiddelen betreft wordt normaal genoemden verklaard wordt, dat er voor het publiek geen reden voor ongerustheid bestaat, laat staan aan leiding voor de gedachte aan een paniek. De regeering rekent op den loyalen steun van het groote publiek, dat indirect doch ern stig zal worden getroffen indien te elfder ure de onderhandelingen in Downingstreet mochten mislukken. Dit vertrouwen op de groote massa gaat uit van de veronderstelling, dat het volk loyaal en onbaatzuchtig de regelingen zal uitvoeren, die van tijd; tot tijd zullen worden getroffen met betrekking tot de levensmiddelen, de steenkool en de petroleum, en zal gehoorzamen aan het ver bod tegen het hamsteren van eerste levens behoeften. Hydepark zal een groot proviand- deeringscentrum en voor het publiek ge sloten worden. Er wordt met klem op gewezen, dat er een regeering moet zijn en dat wanneer de re geering wordt bedreigd en het volk haar steunt, zij het winnen zal. De regeering is op alle gebeurlijkheden voorbereid, zelfs op de publicatie van een regeeringsbulletin, in dien de bladen niet meer kunnen verschij nen. In verscheidene groote bladen wordt reeds bekend gemaakt, dat de drukkers het werk na Maandagmiddernacht moeten sta ken. De algemeene raad van het Vakverbond heeft op alle volgelingen, die in het bezit zijn van auto's, een beroep gedaan deze ter beschikking te stellen van de vakbeweging, teneinde haar in staat te stellen een onge broken verkeersdienst tusschen alle distric ten te onderhouden. Geen bunkerkolen voor buitenlandsche schepen. De Engelsehe regeering heeft aan de bui tenlandsche regeeringen medegedeeld, dat er geen voorraden aan bunkerkolen in de Engelsehe havens zijn en dat het slechts mo gelijk is bunker kolen te verschaffen aan sche pen, die diensten verrichten, noodzakelijk in het nationaal belang van Engeland. Een protest van den raad van net Vakverbond tegen het ultimatum der Re geering. In het heele land komt niet de minste wan ordelijkheid voor. Overal zetten de arbeiders op vreedzame wijze den arbeid voort, uitge zonderd de millioen stakende mijnwerkers. De plotselinge mislukking van de pogingen om tot vrede te komen heeft in het land groo te teleurstelling gewekt. Buiten en behalve de mijnwerkers, zal een algemeene werksta king anderhalf millioen man in het transport bedrijf en de aanverwante industrieën tref fen. De autoriteiten gaan krachtig voort met het treffen van maatregelen in verband met de buitengewone omstandigheden duizen den vrijwillige arbeiders zijn reeds aange worven de aanwerving wordt krachtig voortgezet. De verklaring der regeering, waarin zij de onmiddellijke onvoorwaardelijke intrekking cischt van de instructies tot voorbereiding van een alg»tneene werkstaking, alvorens zij de onderhandelingen voortzet, heeft een protest uitgelokt van de zijde van den Raad van het Vakverbond, die dit besluit noodlot tig en overijld noemt. De leiders der vak beweging blijven de volle verantwoordelijk heid aan de regeering wijten, terwijl de mijn eigenaars eischen, dat de mijnwerkers loons verlaging aanvaarden, alvorens de onderhan delingen voort te zetten. Heden verschijnen in heel Engeland geen kranten. Niet alle arbeidersdistricten begroeten de staking met sympathiein het bizonder staan Lancashire en Warwcikshire afkeerig tegenover de staking. de slaapkamer van meVrouw bevond zich 1 op dat de Fransche en Spaansche gedele- niemand. Spoedig werd het lijk gevonden in geerden op een heftigen tegenstand van een klein gangetje, dat naar den tuin leidt. Het droeg de sporen van drie revolverschoten. Vermoed wordt dat mevr. Regnault ont waakt is door het gerucht der inbrekers en dezen heeft willen verrassen, waarop zij neergeslagen werd. Communisten gearres teerd in Italië. De politie heeft een twintigtal communisten gearresteerd, o.w. Bendini, het Kamerlid voor Turijn, die zich in de onmiddellijke on- geving van Rome bevonden om den 1 Mei te vieren en in het bezit waren van ophitsende brochures. Een complot tegen den Spaanschen koning. De Krijgsraad heeft Zaterdag j.l. recht gesproken over de negen jongelieden, die verleden jaar op den Altos de Garraf, de de zijde der Riffijnen zouden stuiten. De Riffijnen erkennen slechts het geeste lijk gezag van den Sultan. Zij wenschen een autonomie in den nauwkeurigen zin van het woord en weigeren den Franschen en Spanjaarden het recht om hun chefs en hun Kaids te kiezen. Zij aanvaarden de ontwapening, doch deze moet door henzelf geschieden, onder de contr öle van officieren maar niet van troepen. Omtrent de quaestie van de verwijdering van Abd el Krim schijnen de Riffijnen toch tot een compromis geneigd te zijn. Zij zijn van oordeel dat Abd el Krim op het oogenblik niet dient te worden verwijderd, daar hij niet den schijn wil wekken zich aan een of ander bevel te onderwerpen. Ten aanzien van het bezetten van den rechteroever van de Werga door de Franschen (die, naar zij zeggen, daartoe krachtens de heuvelen bewesten Barcelona, een complot internationale verdragen het recht hebben) De luchtvaart Alle voorbereidende maatregelen van de zijde der regeeriug zijn getroffen. Hyde Park is de Centrale voor de Londensche melk voorziening. De luchtdienst met het Conti nent zal voortgang hebben, daar deze buiten de vakvereenigingen staat. Het binnenlandsch postverkeer zal door de marine-vliegtuigen worden onderhouden. Geen kolen naar Duitsch- land. Uit Essen wordt gemeld De „B. Z." ver wacht, dat de socialistische mijnwerkers bond te Bochum kolentransporten naar Enge land verhinderen zal. De nood-organisatie William Mitchell Thompson, de minister van Posterijen, is belast met de leiding van de noodorganisatie, die zal voorzien in de behoefte des lands, dat in tien districten is ingedeeld. Johnson-Hicks, de minister van binnen- landsche Zaken, bekend als de organisator van de industrieele noodhulp-organisatie tegen stakingen in Engeland, heeft ver klaard, dat Engeland zich thans in een even moeilijken toestand bevindt als bij het uit breken van den wereldoorlog. De regeering heeft tweehonderdduizend vrachtauto's gemobliiseerd tot verzekering van de levensmiddelenvoorziening en alle kolenvoorraden in beslag genomen. De bladen zullen door de draadlooze vervangen worden, waarvoor alle stations gemobili seerd zijn. De vakvereenigingen waarschu wen tegen deze berichtgeving. Het aanstaand bezoek van Doumergue. Het bericht, dat Doumergue, de president der Fransche republiek, in gezelschap van Briand, den Franschen premier en minister van Buitenlandsche Zaken, in Juni een be zoek aan Londen zal brengen, doet de vraag rijzen, of aan dit verzoek zuiver een beleefd heidsvisite is dan wel politieke beteekeni3 heeft. De „Manchester Guardian" verklaart dat het bericht algemeen verrassing heeft ver wekt, omdat er geen enkele aanleiding be staat voor een ceremonieel bezoek, zoodat het blad in de uitnoodiging niet anders kan zien dan een rechtstreeksche demonstratie van vriendschap van Groot-Britannië voor Frankrijk. De verklaring voor deze demon stratie zou gezocht moeten worden in de be hoefte van Engeland en Frankrijk om op deze diplomatieke wijze te antwoorden op het oniangs gesloten Duitsch-Russisch verdrag. In ieder geval, meent het blad, zal Austen Chamberlain spoedig nadere opheldering moeten geven. Prins Victor Napoleon f. Met Prins Victor Napoleon sterft er weer een pretendent der Fransche kroon. De over leden prins was n.l. het hoofd van het Napo leontische huis, dat aanspraak maakt op de Fransche Keizerskroon. Hij werd op 18 Juli 18152 te Parijs geboren als zoon van prins Napoleon, den zoon van Jerome van West- falen en prinses Clotilde van Italië. Na den dood in 1886 van den eenigen zoon van Napoleon III, werd hij door de Fransche regeering, die geen pretendenten naar de Fransche kroon in Frankrijk toelaat, tiit zijn vaderland verbannen. Hij vestigde zich te Brussel, waar hij in 1910 met prinses Clémen tine, dochter van Leopold II trouwde. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren prinses Marie Clotilde (1912) en prins Na- poleon-Louis (1914). Zijn huis in de Avenue Louise te Brussel bevat een kostbare verzameling herinnerin gen aan Napoleon I en Napoleon III. Prins Victor Napoleon heeft nog een jon geren broer, prins Louis Napoleon, die in Engeland werd opgevoed, naderhand in het Russische leger diende en thans te Genève woont. Relletjes in Lyon. Er hebben gisteren in Lyon botsingen plaats gehad tusschen' communistische en niet-communistische Armeniërs. Eén per soon werd gedood. Een opzienbare moord te Parijs. Mme. Regnauld, echtgenoote van den Franschen oud-gezant in Japan, is vermoord in haar woning aangetroffen. Diefstal schijnt het motief der misdaad te zijn. Uit het relaas in de bladen omtrent den moord blijkt, dat deze 's nachts om ongeveer drie uur moet zijn geschied. De heer Reg nault die deel uitmaakt van de Fransche de legatie bij den Volkenbond, was met zijn oudste dochter uitstedig. Mevr. Regnault was met haar jongste dochter alleen thuis. Zij sliep op de beneden-etage, haar dochter boven, de bedienden nog een verdieping hooger. Toen het personeel 's ochtends beneden kwam vond het 't huis in groote wanorde. In tegen Koning Alfons hadden gesmeed. Een door hen vervaardigde bom zou door mid del eener electrische geleiding springen op het moment dat de Koning in Barcelona zou aankomen. Het complot werd ontdekt en de Krijgs raad sprak de doodstraf uit voor de drie hoofd schuldigen en gevangenisstraf van acht tot veertien jaar voor de zes andere beklaagden. De onderhandelingen in Marokko. Van den eersten dag af hebben de Rif- fijnsche gedelegeerden te verstaan gegeven, zegt de „Temps", dat zij zich onverzoenlijk zouden toonen ten aanzien van de 'quaestie van Abd el Krims verwijdering uit het Rifgebied en de uitwisseling der gevangenen. Kun verklaringen ten opzichte van de an dere Fransche-Spaansche eischen, ofschoon minder categorisch, wezen er eveneens wordt nog gemeld dat zij aldus 30.000 fa milies van verschillende stammen in hun gebied hebben opgenomen om zoodoende con tact met de rebellen te vermijden. Draadloos wordt uit Nemours (Algiers) gemeld, dat de voornaamste gedelegeerde der Riffijnen, Azer Khan, alvorens te ver trekken om «verleg met Abd el Krim te plegen, in een intervieuw heeft verklaard het onwaarschijnlijk te achten, dat Abd el Krim de in de Fransch-Spaansche nota vervatte eischen zal aanvaarden. Schermutselingen tusschen stammen. Blijkens een draadloos bericht heeft er in het Tadla-districf (Midden-Atlas) een scher mutseling plaats gehad tusschen Fransch- gezinde en anti-Fransche stammen, welke in een succes voor de eersten eindigde. De onthulling van het monument te Maas tricht voor de tijdens den oorlog in Neder land gestorven Fransche vluchtelingen zal plaats hebben op len Pinksterdag, 23 Mei. De Fransche gezant te 's-Gravenhage zal de plechtigheid bijwonen. Het monument is gemaakt naar het ontwerp van Huib Luns te Amste-dam. Zondagmorgen is de Intendant-Generaal van het Kon. paleis en domein Het Loo, de heer J. A, van Steijn, op ruim 70-jarigen leeftijd plotseling overleden. De heer Van Steijn, die 42 jaren geleden als rentmeester in dienst van wijlen Z. M. Koning Willem III trad, werd om circa kwart voor tienen liggend op den vloer van zijn slaapkamer gevonden; de levensgeesten waren reeds geweken. De behandeling van commissaris Blok. Volgens een mededeeling van het Depar tement van Justitie, is het onderzoek in de zaak, betreffende de behandeling, den poli tiecommissaris van Culemborg aangedaan, nog in vollen gang. Wat betreft het onder geleide vervoeren over de openbare straat, is de minister van oordeel, dat dit zelfs, al betreft het een verdachte, zoo behoort te geschieden, dat dit zoo min mogelijk in het oog loopt en den verdachte zoo min mo gelijk onaangenaamheid wordt berokkend, Aan het Haagsche Aneta-kantoor wordt gemeld, dat ter gelegenheid der herdenking van M. A. de Ruyter door de N.V. Ateliers voor edelsmeed- en penningkunst v/h. Kon. Begeer, een herinncringspenning in brons en zilver is geslagen en voor een ieder ver krijgbaar is gesteld bij het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver, „Onze Vloot". De netto opbrengst der verkoop wordt gestort in 'net Marine Steunfonds der Kon. Ned. Ver, „Onze Vloot". Per Staatsspoor van 6 uur 4 min. Maan dagavond vertrok de Koninklijke Familie naar het Loo tot het vestigen van het zo merverblijf aldaar. dere bankinstellingen gesteld, wilden Ged. Staten geen afstand doen. Zij gevoelden de noodzakelijkheid hiervan te meer naarmate er in ons land meer gevallen van fraude voorkomen. Het gemeentebestuur oordeel de echter, dat voor de bank van Neder- landsche gemeenten de eisch niet behoefde te gelden, omdat deze bank slechts niet pu bliekrechtelijke lichamen in verbinding staat en twee regeeringscommissarissen op haar gestie scherpe controle uitoefenen. Gedepu teerde Staten overwegen echter dat ai waarborgen deze omstandigheden ook een betrekkelijk grootere soliditeit der bank zij toch geen beletsel kunnen vormen voor het personeel der bank om fraude te ple gen, bijv. door kasgelden te verduisteren, welke wel steeds tot groote bedragen aan wezig zullen zijn. Daarom is, nu de gemeen teraad weigerde het raadsbesluit te wijzi gen, daaraan door Ged. Staten goedkeuring onthouden. Te 's-Hertogenbosch werd de Algemeene Vergadering van Kringafgevaardigden van hat Ned. R. K. Huisvesfings-Comité ge houden. Vertegenwoordigd waren de Kringen Nij megen, Alkmaar, Haarlem, Tilburg, Hulst, Eindhoven, Delft, Breda, Den Haag, Rot terdam, Roosendaal, Oldenzaal, Leerdam, Helmond, Leeuwarden, Leiden, 's-Herto genbosch, Valkenswaard, Hilversum, Goes, Amsterdam, Venray, Arnhem, Alphen a/d. Rijn, Gouda en Utrecht. Nadat de voorzitter Mgr. C.C. Prinsen de vergadering had geopend en op het gewicht der te behandelen punten had gewezen, kwam het jaarverslag, waarvan wij reeds een uit treksel mededeelden, in bespreking. De sec retaris-penningmeester de heer J. Pastoor gaf nog op eenige punten toelichting en legde het rapport over van den accountant van het comité, den heer J. Esbach, die boeken en kas heeft gecontroleerd, en alles volkomen in orde heeft bevonden. De verslagen werden ge wijzigd goedgekeurd. Het jaarverslag gaf aanleiding tot het vragen van inlichtingen over hét Herstellingsoord te Schiermonnikoog, dat in financieele moei lijkheden verkeert. Uit het antwoord van be stuurszijde bleek, dat het Huisv.-Comité met deze inrichting niets te maken heeft en er fi nancieel niet bij betrokken is. Alvorens tot de bestuursverkiezing werd overgegaan wijdde de voorzitter eenige harte lijke woorden aan den scheidenden secretaris penningmeester, den heer J. Pastoor, wiens verdiensten hij niet in staat was nzar waarde te schatten. Jaren lang heeft hij zijn werk-; zaamheden op bewonderenswaardige wijze en met buitengewonen ijver verricht. Zijne fi nancieel e administratie muntte uit doornauw' ||3P21 Limburgsche Burgerwachtendag keurigheid wat ook door de accountants is Aan den Limburgschen Burgerwachten- dag, welke op 27 Juni a.s. te Roermond wordt gehouden, zullen 3100 leden der Limburgsche burgerwachten deelnemen. Dien dag worden verscheidene ministers, de commissaris der Koningin en een hon derdtal burgemeesters te Roermond ver wacht. De burgerwachten zullen van af het bordes van het stadhuis door een vijftal sprekers toegesproken worden. Een gemeente, die er anders over denkt. De raad van de gemeente Smallingerland (Friesl.) bepaalde, dat de ontvanger het overtollige kasgeld der gemeente zou moe ten storten bij de bank van Nederlandsche gemeenten. Gedeputeerde Staten van Friesland wenschen hieraan echter alleen goedkeuring te verleenen, als de veiligheid der gemeentegelden door de bank werd ge waarborgd door onderpand met voldoende overwaarde. Van dezen cisch, ook aan an- geconstafeerd. De redenen voor zijn heen gaan moest spr. billijken. Hij bracht hem warme hulde en innigen dank en verheugde zich dat hij bereid was gevonden om deel te blijven uitmaken van het hoofdbestuur en tevens als perscommissie te blijven fungeeren, als hoedanig hij steeds de^ heele Katholieke Pers weet te bereiken en daardoor ook de be langen van het Comité zeer bevorderd heeft. De heer Pastoor sprak een dankwoord, waarin hij dankbaar de vriendschap her dacht, die hij steeds van het bestuur onder- vonde had. De voorzitter wees op dc groote moeilijk heid om een opvolger te vinden, die naast de geschiktheid ook over voldoende ambitie beschikt om de taak van secretaris-penning meester te vervullen. Het bestuur meent dezen echter gevonden te hebben in den heer J. van Hellenberg Hubar, candidaat-notaris te 's-Hertogenbosch, iemand met buitenge wone werkkracht en werklust, dien spr. warm aanbeval, waarbij zich Notaris Lobach aan sloot., De heer v. Hellenberg Hubar werd daarna bij acclamatie tot hoofdbestuurslid gekozen 9 De man, die op de kist zat, liet het stuk krijt, dat hij tusschen de vingers hield, op den grond vallen, zag hem met groote oogen aan en antwoordde niets. ,.Ik ben Hendrik Hegemeister." Achter hem, op dc reien banken, was het doodstil geworden. Men hoorde alleen een griffel op den grond rollen. Hendrik bleef wachten. De oude man, die op de kist zat, ging zijn stuk krijt oprapen, en nam het toen weer tusschen de twee voorste vingers van zijn rechterhand. Nog eens herhaalde hij: „Ik ben Hendrik Hegemeister." „Zoo.... dat is goed.... dat is goed", zei de man met gemaakte vriendelijkheid. „Hendrik He.... He.... He...." Hij zweeg weer. „Gij zijt dus hier in de school," vervolg de hij. „Het schijnt wel dat niemand ie hie- gebracht heeft. Heeft men je soms nog een andere boodschap meegegeven?' „Ik moet letten op mijn nieuwe klecren om ze niet smerig te maken." „Hm, hmWelnu, dan zal het maar het beste zijnZiet ge wel, dat daar geen plaats meer is op die banken? Gij zijt hier juist over het getal heen. Maar ga bij mij zitten, aan mijn voeten is nog plaats. En neem dan je lei op je schoot." „Maar ik kan al lezen en schrijven," bracht Hendrik in het midden. Vol verbazing zette de oude man groote oogen op. „Wat zegt ge daar. Maar dat geldt hier niet. Wij moeten van voren af aan begin nen. De letters „De letters regeeren de wereld," vulde Hendrik aan, die zich opeens de woorden van zijn gestorven leermeerster herinner de: „Wie heeft je dat gezegd," vroeg de man op strengen toon en met vurrood ge laat. „Mijn vroegere leermeester." „ZooEn ga nu aan mijn voeten zit ten." „Maar dan zal mijn broek smerig worden door uw laarzen." De man met het krijt tusschen de vingers antwoordde daarop geen woord. Hij bekommerde zich ook in het geheel niet meer om zijn nieuwen leerling en Hen drik deed, alsof hij er niet was. Het onderwijs ging zijn gang. De jongens, die op de schoolbanken zaten zeiden op zingenden toon hun les op, en als zij daarmee gereed waren, dan zwegen zij. Het rook naar zweet, duffe kleereu en pommade. Hendrik werd doodelijk vermoeid in de drukkende, benauwende hitlc, die in het schoollokaal heerschtc. Maar hij lette er op, dat hij op een af stand bleef van de grove, plompe en met stof bedekte schoenen van zijn leermeester, waarboven ruwe, donkerkleurige, wollen kousen zichtbaar waren. Hij leunde tegen den wand, en beschouw de de hoofden der jongens vóór hem, die zich bewogen, en als roode vlekken tegen den donkeren achtc-grond afstaken. De zon had opgehouden te schijnen, en donkere wolken bedekten den hemel. De hitte werd onuitstaanbaar. Geen blad bewoog zich op de boomen. Hendrik zag dat door het venster, en wischte het zweet van zijn voorhoofd. Opeens hoorde men een gedruisch als van de voetstappen van wel honderd menschen. Maar die voetstappen klonken niet regel matig, als die van eene afdeeling soldaten, maar verward, ordeloos. En het was. alsof allen onder het hooge venster van het schoollokaal stilhielden. De onderwijzer rekte zijn r.als uit, wischte met zijn zakdoek het zweet van zijn voor hoofd, snoot zijn neus, en schudde het hoofd. Toen zei hij tot een van de jongens: „Molenaar, ga eens naar buiten zien en vraag, of er iemand is, die iets van ons wil Het schijnt wel, alsof het halve dorp buiten op de straat staat." Een dikke jongen, met blonde haren stond met trage bewegingen van de bank op.® Het was de zoon van den molenaar van- het dorp. In deze school had men de gewoonte, de kinderen te noemen niet bij hun naam. maar bij het beroep, dat de vader uitoefende. „Misschien is er wel eene overstrooming, of 19 er brand in het bosch uitgebroken," zei de oude man angstig. De jongen kwam terug, „Zij vragen of u naar buiten komt, zei hii. „Zij willen met u' spreken. En wij mogen allen naar huis gaan, En wij hebben ook vanmiddag geen school, want de geheele school moet eerst uitgerookt worden.'' De oude man bracht de hand aan zijn kin, en werd vuurrood. Langzaam ging hij naar buiten. Achter hem klonk een groot gedruisch, als ;n eene wilde horde Het waren de schooljongens, die naar bui ten stormden. Hendrik bleef in een hoek staan wachten. Hij zag, hoe die jongens elkaar met vuis ten sloegen, en de een den anderen zijn muts van het hoofd trok en de grooten de kleiner op zij duwden. Het schoollokaal werd ledig. Hij ging naar buiten zien, Vóór het gebouw stond een dichtopeen- gepakte menigte en midden tusschen hen in de plaats van den heer Eug. Goulmy, die zich niet herkiesbaar had gesteld. De wel- eerw. heer Kapelaan Wennen re Haarlem werd bij acclamatie herkozen. (In de hoofdbestuursvergadering werd de heer v. Hellenberg Hubar tot secretaris penningmeester benoemd en Notaris Lobach te 's-Hertogenbosch tot lid van het Dage- lijksch Bestuur aangewezen De Voorzitter wijdde hartelijke woorden aan het adres van het afgetreden verdienstelijke hoofdbestuurs lid, den heer Eug. Goulmy) Bijde bespreking der Hongaarscne actie deed de secretaris voorlezing van een dank schrijven van de Liga dat nader gepubli ceerd zal worden waarin om beëindiging der actie werd verzocht. De nog in ons land vertoevende kinderen zullen in twee treinen moeten terugkeeren de eerste vertrekt 15 Juni, de tweede tegen September. Voor elk dezer treinen wordt een zeker gedeelte van het land aangewezen waaruit de kinderen vertrekken moeten, voor den eersten trein het Noorden, voor den tweeden 't Zuiden. Het Comité zal geen verdere gelegenheid meer kunnen bieden om kinderen naar Hongarije te doen terugkeeren. WJhneer de kinderen niet vertrekken zullen de pleegouders verantwoor delijk blijven. Wanneer kinderen met toe stemming der ouders in ons land blijven zul len de ouders eene gezegelde verklaring moe ten geven, dat zij alle verolichtinsen van het Comité overnemen. Medegedeeld werd dat Mgr. L>r. Knebel a.s. Dinsdag om half 8 per radio afscheid zal nemen van de Nederlandsche pleegouders. - Na de pauze werd de Nederlandsche af deeling besproken,. Het hoofdpunt vormt de met Amsterdam gerezen moeilijkheden. Amsterdam heeft een voorstel gedaan, dat in hoofdzaak hierop neerkomt dat de kinder uitzending voortaan zal Joopen over een te 's-Gravenhage (voorloopig nog te Amster dam) gevestigd bureau, terwijl het bestuur eraan vasthoudt dat dit zal geschieden over het bureau in Den Bosch. Leiden bracht warme hulde aan het bureau in Den Bosch voor alles wat het verricht had. Ingevolge èen in de voorafgaande hoofd bestuursvergadering genomen besluit werd voorgesteld de kwestie-Amsterdam thans niet nader ter algemeene vergadering te be spreken, en ter wille van het behoud der een heid eene commissie te benoemen die alnog zal trachten eene voor alle partijen bevredigen de regeling'in der minne te vinden en dien aangaande zoo spoedig mogelijk-een voorstel te doen, terwijl .middelerwijl Amsterdam met de kinderuitzending kan voortgaan op de wij ze als thans practisch geschiedt. De vergade ring ging hiermede accoord. In de commissie werden benoemd Kape laan Wennen te Haarlem, Dr. Heijmans te Amsterdam, Notaris Lobach, Jos. van Macke- lenbergh en J. Pastoor te 's-Hertogenbosch. Inzake de medische inspectie werd me degedeeld, dat aan Dr. P. van der Heijden te 's-Hertogenbosch de functie van medisch inspecteur is opgedragen welke deze heeft aanvaard. Eene regeling van het toezicht op de gezinsverpleging is in voorbereiding en de hoofdlijnen ervan werden medegedeeld. De bedoeling is zich van medische zijde nog meerdere zekerheid te verschaffen of de ge zinnen waarin kinderen worden opgenomen, daarvoor geschikt zijn, terwijl voor het toe zicht op de kinder^fi tijdens hun verblijf al daar de medewerking zal worden gevraagd van de Nat, Federatie van het Wit-gele Kruis. Besloten werd als algemeenen regel te stel len dat; ten behoeve van de kinderuitzending in Juni een bloemendag in het land zal worden gehouden, doch de afdeelingen vrij te laten een voor haar meer geschikt tijdstip te kie zen of een anderen vorm van geldinzameling. Verschillende propagandamiddelen wer den besproken. De uitzending van kinderen door St.'Vincentius-Vereenigingen werd on der de oogen gezien en de weg aangegeven waarop deze binnen de grenzen der plaatse lijke afdeelingen van het Huisv.-Comité, waartoe de St. Vinc.-Vereen. zijn toegetreden, kan geschieden Er zal propaganda gevoerd worden voor het werven van vrijplaatsen in gezinnen. In het algemeen zal de propaganda berusten bij de plaatselijke afdeelingen en die welke niet plaatselijk geregeld kan worden aan het hoofdbestuur worden overgelaten, In 1926 zullen leden van het hoofdbe stuur verschillende visifatiereizen naar af deelingen houden. In het Huish. Reglement werden de over gangsbepalingen art. 24 en 25 geschrapt, als zijnde thans overbodig geworden. SDe begrooting van het Centraal Bureau werd vastgesteld. Daarbij werd besloten het stamkapitaal der Nederl. afdeeling (nu 17000) te verhoogen tot het werkelijke be zit dier afdeeling 25000). De rente daarvan zal strekken tof bestrijding der onkosten. Van het batig saldo der algemeene kas (voor ver schillende liefdewerken) zal van een bedrag van 12500 de rente ten goede komen aan de Nederl. afdeeling. Omtrent de op te richten R.K. Charitas Centrale werd medegedeeld, dat het stand punt van den Hoofdraad der St. Vincentius- Vereeniging is, dat aangezien de R.K. pa rochiale armbesturen, de St. Lidwiua- en Elizabeths-vereenigingen niet landelijk geor ganiseerd zijn en daardoor buiten de Cen trale blijven een groot deel der Kath. charitas buiten het nationaal verband zou vallen. Het voorstel der ingestelde studiecommissie is niet als volmaakt te beschouwen en de St. Vincentius-Vereeniging heeft besloten niet toe te treden. Ook het R.K. Huisv.-Comité ziet geen nut in toetreding, zoodat besloten werd niet tot de R.K. Charitas Centrale toe te treden. Omtrent dc Watersnood-actie deelde de secretaris-penningmeester eenige interessante cijfers mede. De inzameling van het R.K. Huisv.-Comité heeft tot dusverre opgebracht 738.739.56 Ji. Voor redding van menschen en vee met booten in Noord-Brabant en Gelderland is slechts een uitgaaf van 1301^3 noodig geweest. Het vervoer van vluchte lingen per spoor, boot en autobus heeft 3656.62 gekost. In de eerste dagen is voor ruim 5000 aan levensmiddelen en goederen aangekocht. De vrachten der uit het heele land ontvangen goederen hebben ruim 1700 gevorderd. Telefoon-, telegram- en portikos- ten hebben ruim 1000 bedragen. De bureau kosten waren niet hooger dan 167. Voor de verschillende comité's, die daadwerkelijke hulp verleenden, was een bijstand van ruim 4400 noodig. Voor het vee, dat naar Noord-Brabant stond de onderwijzer in groote verlegenheid, terwijl hij onophoudelijk de schouders op trok. „Wat kan ik er aan doen?" herhaalde hij telkens. „De burgemeester heelt het bevo len." „Maar wij dulden het niet," antwoordde dan de menigte. „Onze kinderen mogen niet op dezelfde bank zitten als het kind van zoo iemand. Liever willen wij...." Een plotselinge bliksemslag en daarop volgende donder deed de menigte een oogen blik verstommen. „God zij ons genadig!'' riep eene vrou wenstem. „Dat is de straf voor de zonde." De regen begon te vallen. „Waar is hij?" vroeg iemand, „In de school" zei de onderwijzer opge wonden, „Ik zal hem naar huis zenden. Hij zal nooit meer in mijne school terugkomen, Tk neem de verantwoording op mij. En gaat nu allen naar huis. Anders kost het mij nog mijne betrekking. Ik piag vóór het schoolge bouw geen volksoploop dulden," „Uwe betrekking?'' riepen eenigen woest 'ooreen. „Van wie hebt gij dan uwe betrek king gekregen? Immers van ons! En de chool behoort ons toe. En eer zal die school "'Ibrandcn, dan dat de zoon van zoo'n man onder hetzelfde dak met onze kinderen zit, Weg met hem." De onderwijzer beefde en werd doods bleek. WOENSDAG 5 MEI. Hilversum 1050 M, 12 en 7.30 uur Politiebericht 56.30 Vooravcndcon- cert door het H. O D.-rkest, onder leiding van Fr. Lupgens 6.307.30 Duilsche les door Ed. Grün 7.45 en 10 uur Pers berichten 8.10 Christelijke Radio- Omroep. (Zie aanvulling). Deventry 1600 M. 10.2012.20 Cod eert dcor hef radiokwartet en seksten (Conra alt-tenor-piano) 12.201.20 Or- kegtconcert 2.35 Lezing: Sir 'Stanley Lcathes „Citizenship, ccming of age, the vote 3.20 Tijdsein. Causerie „Out of doors" 3.35 H. Shepherd's new gallery- orkest 4.35 Kinderuurtje 5.20 Dans muziek 6.10 Tuinpraatje 6.20 Tijd sein, Big Ben, Weerbericht. Nieuws. Le zing: Leaves from the earth'.; dia"': The birth of a precious stone 6.45 Pnano- preludes van Bach 7 uur Spaansche lezing 7.20 „Dido en Aeneas", opera van Purcell. Orkest en koor 8.50 Tijd sein,Weerbericht. Nieuws. Lezing: Some animals of the buried past: Giant amphi bians of the coal swfamps 9.20 „Bubbly", succesrevue van Ph. Braham 10.20 Dansmuziek van Ciro-club. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 11.50 uur Concert Lucien Paris (piano-viool-cello) 4.05 Orkestconcert 7.50 Concert Konigswiisterhausen 1300 M. 6.50 „Rigoletto", opera in 4 acten van Verdi. Daarna nieuwsberichten. Brussel 265 M. en Antwerpen 250 M. 7.20 Fragmenten van La favorite, opera van Donizetti 9.20 Nieuwsberichten. Münster 410 M. 12.35—1.50 Orkest concert'3.20 Kinderliedjes 3.50 „Das tapfere Schneiderlein Ratsel des Vogel- zuges 6.206.40. Lezing: Reiseerleb- nisse im heiligen Lande 7.20 Lezing van Prof. Maneen, Barcelona 8.20. Voorlezing uit eigen werken van Ludwig Bate 9.05 Moderne kamermuziek door het Schmidt-kwarlet. Hilversum 1050 M. 8.10 Ned. Christ Radio-Omroep. Sprekers Ds. de Geus uit Zaandam: „Het onderwijs in de school met den Bijbel"; Hr. H. A. Leenstra uit Heerenveen: „Stad cn platteland"; Hr, D. Pereboom uit Ede: „Een propaganda- woord". Muziek: Het trio uit Amersfoort, bestaande uit de heeren Alex Bikkers, viool, A. J. v. d. Wees, cello. H. Chr. Vee man, piano, 1, Mein Regiment, Blanken burg op. 102; 2. Ouverture Die Zigeunerin, Balfe. 3. Propagandawoord door den heer Pereboom; 4. Adagio in G-dur op 38 Bargiel (cello en piano); 5. Rede van Ds. de Geus uit Zaandam; 6. Largo, Handel; 7. A toi, romance van Bikkers; 8. Valse papillen, Jo'y; 9, Prière voor cello met orgelbegeleiding, St, Saens; Rede van den heer Leenstra; 11. Paraphrase over de „Lorley", van Jos Nesvadba op. 17. 12. Ballet ouverture, Hausê; 13. Finale. werd overgebracht, moest in de eerste dagen een onderkomen gezocht en veevoeder worden aangeschaft. Geleidelijk is dat vee door de Brabantsche boeren kosteloos opgenomen. De heele veeverzorging-in Noord-Brabant heet' zoodoende het Comité nog geen 3700 ge kost. De boeren hebben eenige wagons vee voeder kosteloos beschikbaar gesteld. Het Comité heeft voor het vervoeren ervan ruim 7500 moeten betalen aan spoor- en boot- kosten. Daar staat weer tegenover, dat de boereninstellingen nog tusschen de 25000 en 30000 aan geld aan het Comité hebben ge schonken. Deze cijfers gaven den secretaris aanleiding om warme hulde te brengen aan den geest van christelijke naastenliefde der Brabantsche boeren, waarbij de vergadering zich door applaus aansloot. Met voldoening werd vernomen, dat ook het R.K. Huisves- tings-Comité een vertegenwoordiger heeft kunnen aanwijzen in de commissie, die de schadevergoedingen toekent en dat liet Comi té heeft kunnen bevorderen dat niet streng de hand zal worden gehouden aan de aanvan kelijk gestelde inkomengrens waarboven geen schadevergoeding zal worden toegekend doch elk geval op zich zelf zal worden beoor deeld. Hef bleek, dat het Comité nog over een belangrijke hoeveelheid bovenkleeding oe- schikt, die niet meer voor de slachtoffers van den watersnood noodig is. Besloten werd om, na bekomen toestemming van de Alg. Wa tersnood-Commissie, waarmede in alles over leg is gepleegd, deze goederen te verdeeleiv. onder de afdeelingen en vereenigmgen, die goederen zonden, met advies deze ter be schikking te stellen der St. Vincentius-Ver- eenigingen ter uitdeeling aan armen en stille armen, alsmede een gedeelte te bestemmen voor de noodlijdenden in de venen. Na bespreking van nog eenige aangelegen heden werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Indien men voor een zieke deskundige verpleging wenscht dan neme men daarvoor geen verpleger of verpleegster aan, alvorens zich er van te overtuigen, dat dc verplegende in het bezit is van een in het Rijksregister ingeschreven diploma A voor gewone zie kenverpleging of B voor de verpleging van zenuwzieken Voor de verpleging van kraam vrouwen neme men bij voorkeur een ver pleegster op wier diploma een aanteekening voor kraamvrouwverpleging is gesteld dooi den Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid. Een kraamverzorgster bezit niet de kun digheden van een kraamverpleegster. Dc graad van deskundigheid mag bij de vaststel ling van het honorarium in aanmerking wor den genomen. Motorrijder en automobilist, spaar Uw hoorn niet, doch gebruik hem niet overbodig. Noocfeloos getoeter is niet in het belang van het verkeer, daar Gij dan zelf dc signalen van anderen wellicht niet hoort. Denk nim mer, dat Gij door te signaleeren, volkomen Uw plicht hebt gedaan; uitkijken en voor zichtig rijden blijven toch geboden. Gezondheidsraad, Langzaam en rechtop kwam een man vati hooge gestalte met breede schouders nader. Hij was gekleed in zwarten rok. tot hoog aan den hals gesloten. Het was de vader van Hendrik, Toen hij de menschenmassa vóór het schoolgebouw zag staan, zag hij allen van uit de hoogte aan en zei op plechtigen toon; „In Gods naam!" Toen verroerde niemand zich meer, Hendrik begreep niet waarom alles ineens zoo stil was geworden. Hij zag zijn vader aan, en het was,alsof eene geheimzinnige kracht van hem uitging. Toen ging hij naar buiten, zijn vader tege moet, die hem bij de hand nam, en hem dwars door de schuw achterititwijlten.de mc- jnenigte geleidde. „Mijn zoon zal niet meer met uwe kinde ren onder hetzelfde dak en op dezelfde ban ken zitten zoo sorak hij luide, met duidelij ke stem. „Gij allen kunt nu gerust naar huis gaan. maar ziet liever toe, dat nie mand van uwe kinderen onder de handen van mijn zoon geraakt," Niemand antwoordde. Maar op het gelaat van sommigen lag angst te lezen. Hegemeister ging met zijn zoon het onweer tegemoet, dat van de zijde van den Rijn met groote snelheid naderde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6