RWATTAS5 'eJAVSVREEP PAKKISTEN De Partijraad. Een amendement. Een kwestie in Haarl°msche rnakela rskringen. Het carillon der Groote Kerk Onze Grat s Ongelukken-Verzekering v.h. J.E.A.KAUB KAUB HET ADRES IS De School voor Bouwkonde Vers'erende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen. Plaatselijk Nieuws. KAMER VAN KOOPHANDEL. ct. Vijftig Gulden Vijftig Gulden Woensdag 5 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16243 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad R. K. Kiesvereeniging „CREDO PUGIMO" VRIJDAG 7 MEI Het standpunt der. makelaars en der notarissen- Bloembollendiefstal te Beverwijk. De scheepvaartlasten Gesubsidieerde handelsscholen Het voorstel-Hooij betreffende de voorbereiding, om te trachten te komen tot verlaging van belastingen en tarieven. Een zeldzaam jubileum. Het oordeel van den Ned. Klokken- en Orgelraad. Restauratie hoog noodig. Beter dan Goed: DE BESTE Heden keerden wij uit aan den Heer P. J. DE MOOIJ, Hoofdstraat 75 te HILLEGOM, een bedrag van wegens aan hem overkomen ongeval waardoor hij rijn rechterbeen gebro ken heeft. Aan den Heer M. v. d. PUTTEN (voor heen Heerenweg) Kanaalstraat LISSE, wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor hij zijn rechterpols gebroken heeft DE ADMINISTRATIE H.H. Bloembollenhandelaren! N.V. HOUTHANDEL HAARLEM mm Intrekking der rijkssubsidie per 1 September. in dit nummer. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De voordracht van Prof. Steger. De stichting eener bijzonden school te Velsen. De Trambaan HaarlemZandvoort. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. COURANT AdTerlentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. e's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0(10(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7RY) bij een ongeval met f 0 bij verlies van een hand, f IOC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUiïU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «U. doodelijken afloop: 1 IJ, een voet of een oog: 1 Alle abonne's bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van duim of wijsvinger: vU. been of arm: m bij verlies v. een 1 andere vinger. Dezer dagen hebben wij een amendement gepubliceerd, hetwelk het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging te Haarlem zich oorstelt aan de vergadering voor te leg gen, om daarmee op de vergadering van ïen Algemeenen Bond te verschijnen, waar net reorganisatie plan der R.-K. Staats partij zal behandeld wórden. Natuurlijk richt zich het amendement tegen artikel 11 van het ontwerp, waarin over den partijraad gesproken wordt. Na tuurlijk! want daar ligt het zwaartepunt van het geheele ontwerp. Al wat tot nu toe tegen en over het rapport der Com- missie-Ruys is gesproken en geschreven en dat is niet weinig! heeft zich hoofd zakelijk met den Partijraad bezig gehouden. Hoe meer bezwaren en oplossingen wij over en tegen dien Partijraad zien aandra gen, hoe meer wij versterkt worden in onzen dadelijk na het verschijnen van het rapport der commissie-Ruys verkregen in druk: n.m., dat de ontworpen Partijraad een gekunstelde schepping is, waarmee de Roomsche Kiezers zonder meer geen ge noegen zullen nemen. De Commissie wil te veel en te weinig lij wil een orgaan scheppen, wharin heel le partij in al haar geledingen vertegen woordigd is, waarin alle standen elkaar vinden; een orgaan, dat als de hoogste macht boven alle anderen zal staan. Dit orgaan zal staan boven bet nu toe als hoogst erkende gezag, de bondsvergade ring. Wel zullen de leden van de Bonds vergadering ook deel uitmaken van den Partijraad, maar deze zal aangevuld worden met de vertegenwoordigers van tal van sociale, charitatieve, wetenschappelijke en godsdienstige vereenigingen. Komt het ech ter op stemmen aan, dan beslissen alleen de leden van de Bondsvergadering; zij, die er bijgekomen zijn om den Partijraad te vormen, hebben slechts een adviseerende stem. Bovendien is angstvallig tegen stands vertegenwoordiging gewaakt, door geen ver tegenwoordigers van de vier groote stands organisaties direct in den Partijraad op te nemen; langs indirecten weg, door middel van de leden en plaatsvervangende leden van den Hoogen Raad van Arbeid, doen de werkgevers en werknemers, de boeren en middenstanders hun stem in den Partijraad hooren. Wij hebben het tweeslachtige in dezen opzet al eenige malen in den breede beke ken, zoodat wij Ons standpunt bekend mo gen achten. O. i. is de bedoeling van het rapport voortreffelijk: geen standsvertegen woordiging in een politiek college, maar wel bet inwinnen van raad en advies bij een uitgelezen groep vooraanstaande personen. En verder: alleen de door de kiezers zelf aangewezen vertegenwoordigers, dus de af gevaardigden der Rijkskieskringorganisaties hebben stemrecht; de overigen hebben slechts adviseerende stem- Met deze denk beelden zijn wij het eens. Waarom dan den vorm niet eenvoudiger en oprechter ge maakt vroegen wij en eerlijk uitge sproken, zooals het is: wij laten de Bonds vergadering het hoogste college in de par tij, maar stellen haar een permanent college van advies ter zijde, hetwelk zij verplicht is te hooren in alle zaken van partijbelang? Deze, onze gedachte, vinden wij terug in het amendement door het bestuur der Haarlemsche Kiesvereeniging opgesteld. Volgens dat amendement zal de algemeene vergadering (de Bondsvergadering) voortaan partijraad heeten, gevormd door de afge vaardigden der Rijkskieskringorganisaties, het bestuur der R.K. Staatspartij en de le den der Katholieke Kamerfracties. Deze drie groepen moeten samen een commissie vormen, welke den partijraad aanvult met personen, die geacht kunnen worden de verschillende schakeeringen in de Partij te vertegenwoorligen. Begrijpen wij de toelichting wel, dan is de bedoeling, dat de Bondsvergadering zelf uitmaakt, welke elementen haar nog ont breekt. De lijst van geadviseerde vereeni gingen kan daarbij tot leiddraad strekken; zij is echter ten deele onvolledig, ten deele te overladen. De groote standsorganisaties zijn uitgeschakeld; kleinere als die der on derwijzers, journalisten enz. zijn daarin wel opgenomen. Er zijn vereenigingen bij, waar van men in gemoede vraagt, welke politie ke raadgevingen haar vertegenwoordigers wel kunnen verstrekken! Vervolgens wor den van verschillende organisaties impera tief de voorzitter of voorzitter en secreta ris als gedelegeerden aangewezen. Niet on juist is de opmerking in de toelichting bij het amendement-Haarlem, dat deze perso nen misschien liever niet voor vier jaar in het politieke college zitting nemen, maar daarvoor andere leden van het bestuur of der vereeniging geschikter achten. De gedachte lokt ons dan ook wel aan, dat de Partijraad zelf haar adviseurs kiest uit een lijst van voorgedragenen door ver schillende vereenigingen. De Partijraadkan zelf reeds uit bepaalde groepen of richtin gen zooveel personen bevatten, dat zij aan aanvulling van dergelijke adviseurs geen behoefte heeft. Er dient echter goed te worden vastge legd, dat de bij te kiezen leden te samen slechts een college van advies vormen. Dit komt in het amendement nog niet voldoen de uit. En op de tweede plaats zouden wij in overweging willen geven onder de perso nen, welke qualitate qua den Partijraad vormen niet te noemen alle leden der bei de Kamerfracties maar slechts de besturen der fracties. In dezen geest kan o.i. het amendement velen bevredigen, n.m. allen, die geen stan denvertegenwoordiging in politieke colleges willen. Immers de partijraad kiest zelf zijn adviseurs uit een voordracht, en zoolang een vereenfiging een of meer gedelegeerden Zendt met raadgevende stem, heeft zij geen directe verantwoordelijkheid en blijft de politiek buiten de standsorganisaties. Op de tweede plaats zullen allen, die de wer kelijkheid boven den schijn kiezen zich be vredigd gevoelen, omdat op deze wijze aan den Partijraad inderdaad het karakter van hoogste college in de partij wordt gegeven. Wanneer het amendement-Haarlem in boven omschreven geest bedoeld is, dan willen wij het met eenige kleine redactie wijzigingen gaarne onderschrijven. Vergadering van het Bestuur en de heeren afgevaardigden der Kamercentrale Haarlem op in het gebouw „St. Bavo", 's avonds te 81/i uur. Bespreking Rapport der Reor ganisatie Commissie van den Bond van Rijkskieskringen. Op bovengenoemde vergade ring worden ook de leden der R. K. Kiesvereeniging uitge- noodigd. Zij gelieven dan het exemplaar der IM. H. Courant, waarin het genoemde rapport is afgedrukt, mede te nemen. HET BESTUUR. Sinds eenigen tijd is er een kwestie in kringen van Haarlemsche makelaars in onroerende goederen, welke kwestie zich meer hoofdzakelijk richt tegen de nota rissen. De oneenigheid loopt over den verkopp van huizen, ondershands of in publieke veiling, bij welk laatste instituut de Haar lemsche makelaars zich in het ongelijk ge steld achten ten opzichte der notarissen. De kern der zaak is deze. Sommigen onzer lezers zullen wellicht weten, dat bij publieke veilingen van hui zen in Amsterdam, het publiek zelf niet mag bieden of „mijnen", maar daarvoor steeds op de bemiddeling van een of an deren makelaar in huizen is aangewezen. Dit is in Haarlem niet het geval. Hier is ook aan particulieren geoorloofd te bieden en te „mijnen". In Haarlem staat dus de makelaar huiten deze bemiddeling. Daartegen nu gaat de grief der makelaars. Wanneer zij in opdracht van hun princi paal een huis buiten de veiling verlcoopen, ontvangen ze daarvoor 1 pCt, van den verkoopprijs; wanneer ze echter het huis bij een notaris bengen, opdat deze dit zou veilen, ontvangen ze geen loon, terwijl de notarissen voor het veilen een zeker per centage ontvangen. De Haarlemsche makelaars willen thans ook te Haarlem de Amsterdamsche vei linggewoonten ingevoerd zien en hebben daarom eenige weken geleden besloten bij publieke veilingen gedurende eenige maan den niet meer te bieden. Dit is het standpunt der makelaars, waartegenover de volgende opinie der Haarlemsche notarissen. De Haarlemsche notarissen, zoo deelde men ons mede, hebben bij het onderhavige geval zich de vraag gesteld: „Is invoering van de Amsterdamsche veilinggewoonten in het voordeel van het publiek?" Het ant woord daarop luidde ontkennend, omdat bij invoering van de bemiddeling van ma kelaars, die voor hun bemiddeling een zeker percentage zullen moeten ontvangen, het publiek weder op hoogere. onkosten wordt gejaagd. Daarom achten de Haarlemsche notaris sen het geenszins in 't belang van het pu bliek om in te voe-en, wat algemeen, ook bij de Amsterdamsche notarissen, in Am sterdam als een mistoestand wordt be schouwd. In November van het vorig jaar werden door de Gebrs. de Goede, bloembollen kweekers te Beverwijk, verschillende par tijen Irissen vermist ter waarde van' eenige duizenden guldens. Hiervan werd kennis ge geven van het hoofd van de Rijksveldwacht te Beverwijk. Na langdurige nasporingen is deze erin geslaagd de zaak tot klaarheid te brengen. Het bleek, dat de bloembollen waren ontvreemd door twee personen, alhier woonachtig, die ze op hun eigen tuinen hadden uitgeplant. Waar het hier een soort betreft, welke door zeer weinige kweekers in cultuur wordt gebracht, konden^ de bena deelden hun eigendom aan het gewas her kennen. De verdachten konden de herkomst van de bollen niet aantoonen en moesten toen spoedig toegeven, dat zij de bollen ten na- deele van de Gebrs de G. hadden ont vreemd. Beiden zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Het onderzoek is geëindigd. Van „meerdere arrestaties die nog zou den volgen", gelijk van andere zijde wjas medegedeeld, is geen sprake. Vast staat, dat de benadeelden de partijen bloembollen volledig zullen terug ontvan gen. Onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage vergaderde gisteravond de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. In handen van het Bureau wordt gesteld een schrijven van den Minister van Water staat in antwoord op het aan Z. Exc. ge zonden scbrijtven betreffende het ontbre ken van het stempel van aankomst op poststukken. Subsidies. Het Bureau stelt voor, aan de Alg. Ned. Ver, voor Vreemdelingenverkeer over 1926, evenals over 1925, een subsidie van 100 te verleenen en aan de Nationale Ver. voor Handelsonderwijs te Amsterdam over 1926 wederom een subsidie van 25. Aldus besloten. Demonstratiewagen P. E, N. Het Kleinbedrijf stelt voor, aan (het be stuur der Zandvoortsche Handelsvereeni- ging te vragen, om, indien op verdere be handeling der zaak betreffende den de monstratiewagen van het P. E. N. prijs wordt gesteld, uitvoerig gedocumenteerde stukken over te leggen. Aldus besloten. - De vermindering van postbe stellingen. De Commissie voor Verkeer en Vervoer stelt voor, aan den directeur van het Post kantoor te berichten, dat de Kamer zich kan vereenigen met diens voorstel, om na 'de vermindering der postbestellingen tot 3, het tijdstip der tweede bestelling op kwart over 2 a half 3 te bepalen, daar dan ook in die bestelling ook nog Duitsche post kan opgenomen worden. Goedgekeurd. De scheepvaartlasten. Het Bureau stelt voor, een schrijven te zenden aan het gemeentebestuur van Haar lem, waarin aangedrongen wordt op ver laging der haven-, lig- en bruggelden (voor het adres zie men elders in dit nummer). De heer HOOIJ brengt hulde aan het Bureau voor de verzamelde cijfers en den gewrochten arbeid. Als zoo de zaken aan gepakt worden, dan moeten de resultaten daaraan evenredig zijn. De VOORZITTER dankt namens het Bureau den heer Hooij voor diens vrien delijke woorden en hoopt ook, dat het adres resultaat moge opleveren. Besloten wordt, het voorgestelde schrij ven te zenden. Gesubsidieerde handelsscholen. De Onderwijscommissie stelt voor een schrijven aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te zénden,waar- in opgemerkt wordt, dat de haar verstrekte gegevens en cjjifers haar geen aanleiding geven den Minister te adviseeren tot op heffing of inkrimping van een of meer der gesubsidieerde handelsscholen over te gaan. Over de kwaliteit van het Onderwijs kan de Commissie op dit oogenlbik nog geen Dinsdag 11 Mei hoopt mejuff. Johanna Sprokkelenburg den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar geleden in dienst trad bij de familie Kerkvliet, Boerderij „Wassenaar" (in de Zilk) Gem. Hillegom. Ongetwijfeld een zeldzaam jubileum, en bet zal haar aan belangstelling niet ontbreken. Weer zijn wij den hoogen toren van de oude St. Bavo kerk op de Markt opgeklom men, langs eindelooze, smalle steenen en houten trappen, ons wringend langs balken, óns met beide handen stevig vastklemmend aan steile ladders, de hoed diep in 't hoofd gedrukt voor mogelijke verraderlijke ruk winden, die ons hier of daar mochten be loeren, voorzichtig soms tastend langs don kere zolders en geheimzinnige gewelven, maar eindelijk waren wij dan toch, waar we wezen moesten; bij 't carillon, Ieder uur, ieder half uur, ieder kwartier laten de metalen stemmen der zware klok ken zich hooren en wie, toevallig naar bo ven ziende, de plaats van het carillon in de torengewelven, vanaf den beganen grond beziet, kan zich den ontzagwekkenden in druk niet voorstellen, dien de reusachtige klokken van nabij maken. We stonden er, boven in den toren, op een paar meter afstand, toen het carillon zijn lied van het heele uur inzette. Toen begrepen we pas, welk een ontzag lijk werk daar boven in den toren is opge hangen en we begrepen evenzeer, welk een verantwoording op de desbetreffende perso nen moet rusten voor het onderhoud, het goed functionneeren en de veiligheid van het klokkenspel. Duizenden kilo's metaal ver boven een stad, ieder kwartier wederom in beweging. Eeuwen reeds hebben de klokken ge speeld en hoe kon het anders of het mecha nisme moest van weer en wind, waaraan het steeds is blootgesteld, veel te lijden heb- ben. Voor een leek op het gebied van (elók- kenspel en de techniek ervan is reeds te oordeel uitspreken. Wel hoopt zij zich om trent de doelmatigheid hiervan spoedig een meening te kunnen vormen. Het concept-schrijven wordt goedge keurd. Verlaging belasting en tarieven. De heer Hooij stelt voor: a; door- een commissie ad hoe een in tensieve actie te doen voorbereiden in zake verlaging van gemeentelijke- en pro vinciale belastingen, zoomede van de ta rieven van gas, water en electrischen stroom; b. deze actie zelfstandig te voeren voor zoover zij betreft gemeentelijke belastin gen en -tarieven, terwijl voor de provin ciale belastingen en -tarieven contact ge zocht moet worden met de andere in Noord-Holland gevestigde Kamers van Koophandel. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor dit voorstel in zijn handen te stellen om prae-advies. De heer HOOIJ merkt op, dat de ten- denz van zijn voorstel niet is, dat de finan ciën door de gemeenten niet goed behar tigd zouden worden. Wat spr. wel wil zeg gen, is, dat de hooge belastingen niet an ders dan met de grootste krachtsinspan- ning gedragen kunnen worden. Spr. haalt daartoe eenige voorbeelden aan en wijst op de grootte van de oninbare posten. Spr. stelt zich voor, dat een commissie ad hoc of eij vaste commissie uit de Ka mer een onderzoek instelt naar de be lastingheffing en de prijzenpolitiek in de gemeenten en in de provincie en te trach ten verlaging daarvan te verkrijgen. (Ap plaus.) De heer TEDING VAN BERKHOUT merkt op, dat de woorden van den heer Hooy hem uit het hart gegrepen zijn. Het vorige jaar is door de Mij. voor Nijver heid en Handel een desbetreffend rapport gericht aan het gemeentebestuur van Haarlem. Er zullen wel fouten in gestaan hebben, maar een behandeling als in den Haarlemschen raad had het toch niet ten deel mogen vallen. De wethouder van Fi nanciën sprak zelfs van „economische non sens." Spr. vreest daarom, dat» het voor- stel-Hooij niets uit zal halen en geen nut zal opleveren. De heer VAN LIEMT meent, dat een te voeren actie, als de heer Hooij bedoelt, in samenwerking met andere Kamers, iets anders is dan het rapport van de Mij. voor Nijverheid en Handel.. Van het voorstel- Hooij zullen mischien spoedig resultaten zijn te zien. De actie, door den heer Hooij bedoeld, zal geschieden, na grondig onder zoek, op zakelijke wijze. De heer HOOIJ gelooft, dat het rapport van de Mij. voor Nijverheid en Handel den juisten toon niet getroffen heeft. Na verdere bespreking wordt het voor- stel-Hooij in handen van het Bureau om prac-advies gesteld, dat in de volgende vergadering zal worden uitgebracht. Hierna gaat de Kamer in geheime zit ting. constateeren, dat de „tand des tijds" er da nig heeft huisgehouden. Dit begreep ook het gemeentebestuur van Haarlem, toen het aan den raad voorstelde een bedrag van ongeveer 3000 te voteeren om de noodige herstellingen en voorzienin gen aan te brengen. De Raad stond dit bedrag toe en de res tauratie werd opgedragen aan de firma R. Eijsbouts te Asten, die een globaal overzicht van de vereischte verbeteringen inleverde. Als deskundige werd de Nederlandsche klokken en Orgelraad in de zaak gemengd, die zich persoonlijk van den toestand tei plaatse kwam overtuigen. Ongetwijfeld is het interessant te vermel den, wat de Nederlandsche Klokken- en Orgelraad omtrent het Haarlemsch carillon als zijn bordeel in een rapport uitspreekt. De Nederlandsche Klokken- en Orgelraad stelt het volgende vast: „De geheele speelinrichting van het caril lon verkeert in een verwaarloosden toe stand en behoeft een grondige herziening. Al het draad- en ijzerwerk moet ver nieuwd en aangevuld worden, wat tevens geldt van speeltafel en voetklavier. Vooral de ophangingswijze der hamers en klepels is zoo vergaan, dat dit ernstig gevaar oplevert en dringend voorziening behoeft. Met in de opgave van de firma Eijsbouts gemaakte opmerkingen over de rangschik king en bevestiging der klokken kan de Ned. Klokken- en Orgelraad zich wel ver eenigen. Het is echter wenschelijk bij de herstel ling verbeteringen aan te brengen in nader overleg tusschen den Klokken- en Orgelraad en de uitvoerster. Doch er is meer. Het rapport, door de firma Eijsbouts uit gebracht, maakt geen gewag over een twee- lal klokken, die aan dit fraaie Hemony- carillon vreemd zijn en er een minderwaar dige plaats innemen. De Klokken- en Orgelraad meent met na druk hierop te mogen wijzen, aangezien thans om velerlei redenen de gelegenheid gunstig is, deze te vervangen door klokken van superieure kwaliteit. De Klokken- en Orgelraad bedoelt hier de beide klokken C I en D I, welke respec tievelijk door de firma v. Bergen te Heili- gerlee en door de firma Petit en Fritsen te Aarle Rixtel bijgegoten zijn. Het ware zeer wenschelijk ze te vernieu wen. De Klokken- en Orgelraad begroot het hergieten dezed twee klokken op ongeveei f 900, waarmede dit carillon weer gaaf en volledig zou zijn, mits bij de keuze van een gieter deskundige leiding is, waartoe de Klokken- en Orgelraad bereid is. Hetzelfde geldt van de herstellingswerken zelve, welke er aan het carillon verricht moeten worden en inderdaad urgent zijn en kan de Klokken- en Orgelraad slechts de opmerking maken, dat het geheel niet in« handen van den reparateur alleen worde ge steld, maar in samenwerking met en onder leiding van den Klokken- en Orgelraad om gebruik te maken van langdurige ervaring in het oplossen van allerlei problemen, die voor elk klokkenspel specifiek zijn. De Nederlandsche Klokken- en Orgel raad gaat daarbij uit van het beginsel, dat voor het onderhoud en herstellen onzer Ne derlandsche carillons, waarvan het mecha nisme zoozeer door de atmosfeer wordt be ïnvloed, geen middelen goed genoeg zijn, wil het werk een duurzaam karakter dra gen. Daarom geeft de Klokken- en Orgelraad aan B. en W van Haarlem in overweging: A. Aan de firma Eijsbouts te Asten een uitvoeriger plan der werkzaamheden, verge zeld van een specificatie der begrooting ad. 2400, werkteekeningen en details aan te vragen. B. Deze stukken na ontvangst in handen te stellen van den Ned. Klokken- en Orgel raad om prae-advies. C. Den Klokken- en Orgelraad te machti gen met de firma Eijsbouts daarna te over leggen en samen te werken voor- en aan de herstellingen. D. Den Klokken- en Orgelraad le machti gen tot het doen van een gedetailleerd voorstel om de beide vermelde klokken door betere en passende te doen vervan gen." Tot zoover het oordeel en het advies van den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad. Waar een bij uitstek deskundig lichaam verbeteringen hoog noodig acht, zal het ze ker een daad van wijs beleid van B. en W. zijn; aan de "van die zijde gegeven adviezen gevolg te geven. Binnenkort hoopt de firma Eijsbouts met de restauratie werkzaamheden een aanvang te kunnen maken, waarbij de Ned. Kickken- en Orgelraad deskundige adviezen zal ge- bestelt nog heden Uw bij L. Heerenvest 114-128 Teleioon 12203 Reeds bij een enkele bestel ling zult U ervaren dat Het bestuur van bovenstaande school schrijft ons het volgende: Het bestuur van de school moet zeer tot zijn leedwezen mededeelen, van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van den Minister van Finan ciën bericht te hebben ontvangen, dat zij zich voorstellen, met ingang van 1 Septem ber a.s. dus op zeer korten termijn het Rijkssubsidie der school in te trekken. De leerlingen worden verwezen naar het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam, de Middelbaar Technische School te Haarlem of die te Utrecht. Hoe een overplaatsing der leerlingen zal gere geld worden, is niet bekend. Aangezien in het schrijven over de hee ren leerkrachten niets wordt vermeld, zul len verdere regelingen vermoedelijk later tegemoet te zien zijn. Het bestuur der school behoeft na alle pogingen, die in het werk zijn gesteld tot behoud der school wel niet nader aan te duiden, dat het slechts noodgedwongen tot uitvoering van het Ministeriëele voornemen zou overgaan en dat het ten zeerste be treurt, dat aan een meer dan veertigjari gen ernstigen arbeid aldus in enkele maan den een einde wordt gemaakt. Bij den Mi nister is dan ook tegen het voornemen tot intrekking der subsidie geprotesteerd en het bestuur is thans met den minister in onderhandeling. Nederland en de staking in Engeland De Koningin te Amsterdam van 29 Mei-* 4 Juni. Muylwijk's laatste kans. Verzakkende huizen in Zuid-Limbnrg. De roof in 't station te Bnssum. Groote boschbrand bij Weert. Vanaf 1 September a-s. wordt geen rijkssubsidie meer verleend aan de school voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem. De algemeene staking in Engeland. Zoo goed als volledige stilstand bij de essen- tieele diensten. De scheepvaartdiensten met het vasteland opgeheven, behondens de lijn Dover-Calais. Oificieele regeerings-radio- dienst, benevens regeerings-nienwsblad. De „Habeas Corpus Act" opgeheven. De Fransche Algemeene Raden oefenen scherpe critiek op de schuldregeling met do V.S. Zie verder Laatste Nienws. Hiiuuimj Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Achteruit Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.01. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 5 Mei. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 755.2 m-M. te Skudaesnaes. Verwachting van den avond van 5 tot des avond van 6 Mei. Zwakke tot matigen, veranderlijke, later noordelijke tot westelijken wind, zwaarbe wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. Wij wille» nog eens herinneren aan de voordracht met lichtbeelden, welke prof. Steger, morgen, Donderdagavond over het Int. Eucharistisch Congres te Chicago zal houden in de groote zaal van St. Bavo, Smedestraat. Overal, waar prof. Steger tot nu toe zijn lichtbeeldenavond gehouden heeft: in Am sterdam, Rotterdam, den Haag, Nijmegen, Utrecht, Groningen, Breda, den Bosch, werd het een groot succes. In Utrecht stel de zelfs de Aartsbisschop er prijs op de voordracht bij te wonen. De Tijd schreef o.m, over de lezing te Amsterdam: „Welk een buitengewone avond „Uiterst belangwekkend, leerzaam, prik kelend om de wonderen te gaan zien, die professor Steger ons met bijzonder fraaie lichtbeelden deed bewonderen en waarover hij zoo allergeestigst, zoo onderhoudend te causeeren wist Laat Haarlem's Katholieke burgerij nu ook haar belangstelling toonen- De voor dracht is voor ieder Katholiek toegankelijk In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur is o.m voorlezing gedaan van het volgend Kon. Besluit: Ongegrond is verklaard het beroep van een 16-tal ingezetenen der gemente Velsen, tegen een besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit der gemeente Velsen is bepaald, dat de door het bestuur der ver eeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en mulo-onderwijs te Velsen gevraagde medewerking tot stichting eener bijzondere lagere school in de omgeving van de 50 nieuw gebouwde woningen der Woningbouw vereeniging Vel sen, alsnog behoort te worden verleend Nu de werkzaamheden aan de trambaan HaarlemZandvoort bij de halte Aerden- hout door een gedeeltelijke bochtverlegging als beëindigd kunnen worden beschouwd, is men aan de halte Tol een dergelijke ver andering begonnen, wat zeer zeker een groote verbetering genoemd mag worden. Ook hier zal een minder sterke bocht ge legd worden, waarbij tevens de baan zelve een tientaj meters zal worden omgelegd, waardoor de gemeente Zandvoort aan de Oostzijde het aangelegd rijwielpad zal kun nen doortrekken. Dan zal tevens meerdere ruimte verkregen worden, wat voor het steeds toenemende verkeer zeer gewensebt TE BEVERWIJK. Gistermiddag is op de Breestraat te Beverwijk een wielrijder door een auto aangereden. Het ongeluk moet geweten worden aan een samenloop van omstandig heden. De fietsrijder vergiste zich, ten op zichte van de richting welke de auto nam en kwam daardoor onder het moterrijtuij terecht. Hij bekwam echter geea letsel. Da fiets werd ernstig beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1