DAAN H0UTK00PER LOTTGERING RENAULT spaak Uwe kracht DE SPAARNEBANK Agenda 6 Mei Cabaretavond „Santa Lucia". Faillissementen van 4 Mei 1926. Een vermakelijke vergissing. 15-jarig bestaan P.V. „Haarlem's Amsterdamsch Kwartier". Aanbesteding. Personalia. Haarlemsche Brandverzekering-Mij. van 1946. De staking in Engeland en de verzending van luchtpost. Orgelbespeling. Belastingaanslag als werkforens gehandhaafd. Programma. Mannenkoor „Caecilia". Uit het Stucadoorsbedrijf. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, ioi13/16 ioi3/16 42 Va 169 83 182 121V4 122 373 5 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 7.98 7.95 30.— 30.— ^iiiffiiiniiiiniiiiiiiiiiiiLmiiïïiïïMiiiïïïïnnïïïïïïïïniiiïïiimiHiiiiiiTniiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniüia VOOR STOOKTEN EN 41) VERVEN 'll™ Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD. De actie in het brandstoiienbedriji. LAATSTE NIEUWS. Door gas bedwelmd. Staking te Rotterdam. De stations-overval te Bussum. Wie de kinderen wil verrassen kijke thans reeds dagelijks uit naar de aardige attractie in een Franken's rol Beschuit, In zoo'n rol Beschuit van Franken vindt een kind een leuk verzet dat hen aanstonds gaat vergasten op wat huiselijke pret. Sociëteit „St. Bavo" Examen Handels avondschool. half 7 uur. R.K. Armbe stuur, 11 uur. R.K Jonge Vrouwen bond, 8 uur. Esperanto, 8 uur. K. S. A„ 8 uur. Posi en Telegraaf, 8 uur. Smedenpatroons, 8 uur. Transport, 8 uur. Vioolonlerwijs, 6 uur. St. Jozefsgerellengebouw, Jansstraat 59. Zelatricen, half 9 uur. St. Genesius, 8 uur. Groote of St. Bavokerk. Orgelconcert, 7148 'A uur. Kringtalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootschap van R. K. Kun stenaars 3 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling. Kleine Theresie Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ..St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uui 's Zaterdags alleen van 9ii12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- 'lofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Ovprveen (dr. C Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevoikingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergb Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder- - dagavondhalf 9 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. *100DE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). T entoonstelling „Het Kinderprentenboek" Tn de aula van het Kennemer Lyceum Werd hedenmiddag een tentoonstelling ge opend, die, gezien het object van de ex positie, eerder curieus dan belangrijk schint. Niets is minder waar, en deze ten toonstelling moet bezocht worlen door on derwijzers, jeugdleiders en allen die met de jeugd en haar vorming in betrekking staan, maar ook en vooral ouders. Onder al de 'Jaedagogischc problemen, die tegenwoordig onze aandacht opeischen, is het vraagstuk der kinderlectuur een van de voornaamste en meest dringende. De invloed van het boek op den volwas sen mensen is bijna onbeperkt, ten goede of ten kwade. Hoeveel te meer is dit niet het geval met kinderen, op wie een verhaaltje een illustratie tot op gevorderden leeftijd nawerkt. Deskundige voorlichting der ouders in ac keuze van prentenboeken en leesboeken voor hun kinderen moet steeds dankbaar aanvaard worden. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door mej. S. Lobo, bibliothecaresse der Gemeentelijke Leeszaal te 's-Hage cn mevr. J. J. van Hoogstraten-Croll, die een derge lijke tentoonstelling, doch op kleinere schaal reeds vroeger in 's-Gravenhage heb ben gehouden. Er heeft zich een commissie van uitvoe ring gevormd, benevens een commissie van aanbeveling warin o.m. zitting hebben ge nomen Jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal, Mr. A. Bruch. wethouder van onderwijs te Haarlem, G. D. Gratama, directeur Frans Halsmuseum en vele andere autoriteiten op onderwijsgebied. moeilijkheden,consrernaties, enz., mogen natuurlijk gebruikt worden, maar vragen paedagogisch toch om de hulp, de troost, de correctie of het herstel. De tentoonstelling geeft ten slotte een keuze van de allerbese kinderprentenboe ken. dat wil zeggen, van die boeken, die in de eerste plaats uit een warme liefde voor het onderwerp zijn ontstaan en tevens in kleur en vorm sprekend genoeg zijn, om door een kinderlijk waarnemer begrepen te worden. Als contrast zijn er daarnaast een aantal boeken neergelegd, die duidelijk de- monstreeren hoe het niet moet. De tentoonstelling is geopend gedurende de maand Mei, op werkdagen van 10 tot 12 en van 2 tot 5; Zaterdagsavonds bovendien van 7 tot 10; op Zondagen van 2 tot 5 uur. Ter viering van haar tweede lustrum had de R.K. I andolineclub „Santa Lucia", na het mooie feestconcert van vorige week, ook nog een Cabaret-avond georganiseerd, die gisteren in het gebouw St. Bavo is gehouden en al evenzeer geslaagd mag heeten. In de met planten en schilden versierde tooneelzaal waren bijna alle plaat sen bezet en er heerschte voortdurend een echt feestelijke stemming Na een kort openingswoord van den voor zitter der feestcommissie en 'n lustige in leiding van The royal Jazzband, kwam „Haarlem's Klein Cabaret" op de planken. Wie dit opgewekte en opwekkende gezel schap voor den eersten keer zag optreden, zal 't een bijzonder aangename kennismaking gevonden hebben. Het heeft den vroolijken toon te pakken en deelt dien al gauw mee aan het publiek, waardoor er een ongezocht contact tusschen de mensche'n voor en achter het voetlicht ontstaat. Er wordt goed gezongen, aardig geacteerd en de heer Jan Hoeben Jr. vat zijn taak aan de piano ernstig op. De heer Jan Hoeben Sr. deed ons ge nieten van enkele levensliedjes, waarvan vooral „Vodden", sober en juist voorgedra gen, een welverdiend succes had. Mevr. Jo van Leeuwen-Hoeben declameerde zeer gui tig „De officierspet", mei. Baars liet haar krachtig geluid meermalen bewonderen, de heer Henry van Leeuwen gaf dikwijls kostelijke mimiek, en last not least de heer Jos Mathot onthaalde ons op ver schillende leuke creaties, waarvan de vrou wenpartij in „Hannes en Trijn" en het Jordaansch boksverslag zeker niet de minste waren. Met hun samenzangen, vol aanstekelijke vroolijkheid, vond het gezelschap veel bij val. Toch willen we hier een bemerking plaatsen, 't Was opvallend, zooals in die stukjes het thema „Wein, Weib und Ge- sang" domineerde en niet altijd op een wijze, die in het kader van een Roomschen feest avond past. Hoe leutiger hoe aardiger op zoo'n avond, en „Haarlem's Klein Cabaret" heeft daar het materiaal voor, terwijl het ook de middelen bezit om iets hoogers en fijners te geven. „Naar het carnaval" echter maakt propaganda voor een vorm van feest vieren, welke niet alleen door de Overheid, maar ook ieder verstandig mensch wordt afgekeurd. We hopen, dat 'de auteur zijn krachten eens beproeven zal aan een beter onderwerp en dan zal doen blijken, dat hij den echten humor die lachen doet, maar ook het levensinzicht verscherpt wel ver staat. Evenals wij zal hij gisteravond op gemerkt hebben, dat ons publiek, gelukkig, de ronde, ware vroolijkheid prefereert. Het gezelschap had, gesteund door het aardige orkestje, met zijn nummers na de pauze de stemming zóó opgevoerd, dat honderden van de gasten nog nableven om té genieten van de verschillende vroolijke attracties. Jammer, dat hierbij de leiding werd gemist van den heer H. Kroes, die het leeuwenaandeel in de voorbereiding had -gehad, doch nu door ongesteldheid verhinderd was te komen. Het feest werd nog enkele uurtjes prettig voortgezet en wij kunnen ons verslag eindigen in de over tuiging, dat ook deze tweede feestavond van de jubileerende mandolineclub uit nemend is geslaagd. Door de Haarlemsche Rechtbank werden de volgende faillissementen uitgesproken 1. A. Spring in 't Veld, koopman in rijwie len wonende te Aalsmeer Oost 189 curator Mr. Julius Hoog alhier 2. F.M.M. Haf- kenscheidt, reiziger te Schoten Rijksstraat weg 182 curator Mr. B. Bouman alhier 3. Jan van Wolferen, arbeider bij de Ned. Spoor wegen wonende te Haarlem Brouwerestraat 102 curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier 4. Theodoor Nieuwenhuizen, mastiekdakbedekker wonende te Haarlem, Holsteinstraat 7 rood curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier 5. Hendrik Koster, rijwielhersteller te SchotenBan- tamstraat 8 curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhierRechter Commissaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen alhier. Opgeheven werd het faillissement van H. Veen, coiffeur te Iipendam, curator Mr. C. van Sprang te Zaandam; uitgesproken 9 Maart j.l. Voor de betrokkenen niet aangenaam. In De Telegraaf lezen wij De vorige week is afgenomen het examen vanwege de Nederlandsche vereeniging Voor De Lever's Zeep Mij. Vlaardingcn Naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging, is op de laatst gehouden ledenvergadering besloten, dit jubileum te gelenken, door bet houden van twee jubileumconcoursen, cn wel op 27 Juni voor oude duiven anaf Ramboullet, afstand 461,2 K.M. en op 18 Juli vanaf Halle voor jonge duiven, afstand 185,4 K.M. Voor deze concoursen is reeds door de vereeniging 75 aan prijzen beschikbaar gestell, terwijl ook door vele leden een prijs is uitgeloofd, zoodat deze concoursen voor de jubileerende vereeniging, eenige aardige atfractie's beloven te worden. In vervolg op de gehouden aanbesteding voor de levering van waalstraatklinkers d.d. 27 April j.l. is de gunning als volgt: H. C. v. Meeuwen 300.000 stuks M. A. voor 32.50 per 1000 stuks; 130.000 stuks H., voor 30:75 per 1000 stuks; N.V. D. v. d. Leest 100.000 stuks I., voor 33.per 1C00 stuks; N.V. v.h. V. H. J. Troupin 100.000 stuks C. voor 35.per 1000 stuks. Hedenmorgen werd door het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem in het Stads- Armen- en Ziekenhuis aanbesteed: Het bouwen van een Kinderhuis bij het Stads- Armen- en Ziekenhuis, alhier, aan den Schotersingel No, 2. Ingekomen waren 13 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Marter» Zn., alhier 13415; N. V. Aannemersbedrijf F. Broersma 16950; D, Boerrichter, alhier 15200; J. Bree- voort, alhier 13960; Bouw- en Woning bureau F. Philips 16453; Fa. N. Coblens, Schoten 15900; P. J. H. Stiphout, alhier 14892; N.V. Bouw- en Expl. Mij „Rol land", v. Deursen, alhier 12640; G. H. Houtkamp, Santpoort 1555Ó; G. W. Pol derman, Spaarndam 18000; J. P. Wil- lemse, Santpoort 12625; J. Sietses en Zn.!' alhier 15297; N. J. Tromp, Overveen 14645. Voor het voorloopig diploma van machi nist slaagde te 's-Gravenhage de heer J, Barends, alhier, Van bovengenoemde Maatschappij is het jaarverslag over 1925 verschenen. De winst- en verliesrekening sluit met een bedag van 2.276.562.72 en de balans met een bedrag van 1.249.948.60. Het premie-inkomen steeg tot 1.586.019.73 De totale winst steeg tot 402.445.85. Het kapitaal der reserve-kas werd ver hoogd met 5000.tot 270.000de pensioenreserve met 15.000.— tot 60.000 en de reserve voor koersverschil len met 38.951.60 tot 63.951.60. Het dividend werd op 20 pCt. van de storting bepaald. De aftredende commissaris, de heer G. S. de Clercq werd als zoodanig herbenoemd terwijl ter voorziening in de commissaris vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Volker Azn., als commissaris werd benoemd de heer Mr. R. E. Tilman, te 's Hertogenbosch. De directeur van het postkantoor te Ha; lem maakt bekend, dat in verband met staking in Engeland de gelegenheid is j opend tot-verzending tegen het gewo luchtrecht van correspondentie, uitsluite voor Groot-Brittanië en Ierland, met exti vliegtuig van RotterdamWaalhaven 8 u v.m. vertrek postkantoor Rotterdam; 6. v.m. (laatste buslichting te Haarlem, Hoofd kantoor 2.30 v.m.) f Wij vestigen de aandacht erop, dat h eerste avondconcert wederom zal plaa hebben Donderdag 6 Mei a.s. des avom van VA tot 854 uur. Het programma van de orgelbespelii door den heer George Robert luidt als volg 1. Passacaglia G. Frescobal 2. Toccata, Adagro et Fuga C.gr.t. J. S. Ba< 3. Preludio e Fughetta H. Andriess< 4. Adagio uit de 2de Sonate, C. F. Hendril 5. Pastel III S. Karg-Ele In de heden gehouden vergadering vr den Raad van State, afdeeling voor c geschillen van Bestuur, is o.m. voorlezir gedaan van het volgend Kon. Besluit; Beschikkende op een beroep van het ge meentebestuur van Haarleip, is verni een besluit van Ged. Staten van Noord-Hol land, waarbij was vernietigd de aanslag van J. B. S. te Heemstede in de plaatselijke in- 90 dagen in het belastingjaar is zend redacteur in dienst van Haarje Dagblad. Hiermede is dus beslist, dat de heer forens- is. - OOK 6 P.K. 4-WIELREMMEN LEEDSCHEVAARTWEG TELEFOON 14596 De dames S. Lobo en J. Hoogstraten leid- i gemeentebelangen ter verkrijging van een den hedenmorgen enkele genoodigden over de tentoonstelling rond. De bedoeling van dezë tentoonstelling is te laten zien, wat er in ons land op het gebied van kinderprentenboeken is ver schenen, met toevoeging van enkele voor beelden uit het buitenland; verder door een stelselmatige indeeling de verschil lende rubrieken typeerend te doen uitko men en ten slotte door vergelijkingen en tegenstellingen, de bezoekers duidelijk te maken waarin het wezenlijke van de soort ligt- De conclusie dringt zich daarbij aan ons op, dat de buitenlanders ons in menig op zicht voor zijn en dat het kinderlijk voelen en zien zelfs aan de beste teekenaars vreemd kan zijn, waardoor hun werk, hoe aesthetisch ook, juist het innerlijke leven mist, dat als een eerste voorwaarde aan ren kinderprentenboek gesteld moet wor den. In plaats van warmte en innigheid .inden wij dan slechts üiterlijken vorm. De waarde van een artistiek prentenboek kan door een kind meestal niet begrepen worden, rradat gewoonlijk de inhoud bui ten zijn gevoelsleven valt. Aan den anderen kant zien wij boeken* die misschien, wat tcekenwerk betreft, niet onberispelijk zijn, maar zóó onbevangen van inhoud en ontstaan uit zóóveel liefde voor het kind, dat zij vanuit een opvoed kundig oogpunt verre te verkiezen zijn boven den verfijnden aesthetischen vorm. Boeken, waarin gespeculeerd wordt op Je ve-nielzucht, de angst, of de wreedheid van het kind, zijn ten eenenmale af te keu ren, al verslijt men ze nog vaak voor uitin- ien v^n humor. Echte humor in kinderboe ken is zeldzaam; allerlei gebeurtenissen, akte van bekwaamheid voor de gemeente administratie. Het was noodig geoordeeld voor de examinatoren een toelichting samen te stellen omtrent de wijze waarop de prak tij kopgaven dienden te worden uitgewerkt 1 Het examen werd in verschillende plaatsen van het land afgenomen. Te Haarlem nu wilde het ongeluk, dat de voor de examinatoren bestemde toelichting uitgereikt werd aan de examinandi. Werd eenerzijds beweerd, dat het maken van het schriftelijk werk hierdoor was vergemakke lijkt, anderzijds werd ook de meening uitge sproken, dat hierdoor sommige candidaten op een dwaalspoor werden gebracht en de kluts waren kwijt geraakt. Hoe dit intusschen zij, de Haarlemsche candidaten beleven het genoegen van nogmaals natuurlijk met andere opgaven en zonder toelichting het practijkexamen te mogen doen. Dat als ge volg van deze slordigheid veel ontevreden heid is ontstaan, laat zich gereedelijk verkla ren. Concert in den Hout op Donderdag 6 Mei, directie Willem Knikker. 1 The Liberti Bell, marsch,J. Sousa 2 Ouverture „Das Nachtlager in Gra nada C. Kreutzer, 3 Mein Traum, walzer ..'..E .Waldteufel. 4 Fantasia del'opera I Pagliacci, R. Leon cavallo. 5 Teufelsmarsch F. Suppé. 6 Ouverture Venus auf Erdcn P. Lincke. 7 Zwei Ungarische Tanze J. Brahms. 8 Terpsichore, Ballet L. Ganne. Het Mannenkoor „Caecilia" heeft een uitnoodiging ontvangen van den Bond van Koordirigenten in Nederland, om mede te werken op het pensioenfods-concert, uit gaande van bovengenoemden bond. Elk jaar houdt de Bond van Koordirigen ten een congres met een daaraan verbon den pensioenfonds-concert, echter telken male in een andere plaats. Ditmaal is Haarlem uitgekozen. De datum waarop het congres plaats heeft is 18 Juli e.k. en wordt gehouden in een der zij-zalen van het Gemeentelijke Con certgebouw, terwijl des avonds 8 uur het pensioenfonds-concert plaats heeft. Op het congres- zullen 2 onderwerpen worden behandeld, waarbij een zeer be langrijk onderwerp n.I.: „Het Gregoriaansch Gezang en Notenschrift". Een en ander wordt door voorbeelden verduidelijkt. Het Mannenkoor „Caecilia", die deze vereerende uitnoodiging aangenomen heeft, zal o.m. op dien avond uitvoeren het mo derne koorwerk „Boerenfeest" van Sem Dresden en hoogstwaarschijnlijk het groote en mooie koor „Requiem" van Zölnner, een voor dubbel-koor geschreven werk. Door het congres van den Alg. Ned. Stu- cadoorsbond werd, naar aanleiding van het voorstel Haarlem tot invoering van het kaartenstelfel de volgende resolutie aange nomen: „De Algcmeene Vergadering 1926, ge hoord de besprekingen, besluit de afdeelingen in ernstige overweging te geven, maatrege len te treffen waardoor het mogelijk wordt het volgende door te voeren: 1. op de werken zal worden doorgevoerd de controle der contributieboekjes op gezet te tijden; 2. geweigerd zal worden met ongeorgani seerden te werken; 3. geweigerd zal worden te werken met contributiezwendelaars; 4. de vakgenooten hebben tot plicht om zich bij werken buiten de woonplaats te- melden bij het afdeelingsbestuur binpen drie dagen. Zij zijn dan volkomen vrij om te werken, bij niet melden kunnen zij afgewezen wot. den. Mocht blijken dat een werkgever stelsel matig menschen ter plaatse woonachtig weert, dan hebben de vakgenooten van bui ten de plaats de plicht ook daartegen stel ling te nemen en dat niet te gedoogen. Een Commissie van bijstand. C heffing geneeskundige Armencommis en instituut gemeente-vroedvrouwen. Uitbreiding geneeskundigen dienst. De Geneeskundige Dienst in het Militair hospitaal. 5% Nederland 1919 ioi 13/ig b% Nederland 1923 1027/s 1027-/8 454 Nederl. 1917 99 99 7% N.-I. 1921 A.. 1013/i6 N.-I. 1923 D.. 10315/le 103«/le Oude Vaart 451/2 dito Gein Eigend. 361/2 Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie 172 Rotterd. Lloyd 1477/s 200 200 Dudc Boot 831/4 Hol!. Stoomboot 561/ 2 563/4 H. V. A 656 655 Java Cultuur 348 347 Jurgens gew. 164 163 Koloniale Bank 1983 197 Indische Bank 162i/4 161 Cert. Handel Mij... 145s/4 146 145i/4 146 90 !/2 Geconsolideerde Kon. Olie 3891/2 co oc 00 f-1 tö Marine comm 9?/ic 91/4 Vorstenlanden 173 1717/8 Actions id 162 160 Comp. Merc. Arg 41/8 41'2 Poerwoderjo 109 - Oude Deli 386 386 437 4371/2 414 417 A'dam Rubber 3411/2 357 360 169 170b Wai Sumatra 2761/2 Dordtsche Petr. Southern Rails Hl3/* 112 148 1481/2 931/2 40 491/46 Comm. Maxwel 5 MEI EEKólc LATERE KOERS KOERS BERLIJN 59.271/2 59.25 PARIJS v BRUSSEL 7.75 8.80 WEENEN 35.85 35 LONDEN 12,085/g '12.083/8 STOCKHOLM 66.65 66.65 KOPENHAGEN 65.10 65.05 j OSLO «ui.' 54.— 53.54 BAZEL a i 48.20 48.18 NEW-YORK 2.49 2.483/4 ROME 8 t 9.971/2 9.99 PRAAG 7.40 7.39 WARSCHAU B. en W. schrijven aan den Raad o.m De bestudeering van het rapport, eenigen tijd geleden door de Commissie ad hoe voor het ziekenhuiswezen aan Uwen Raad uitge bracht, heeft ons doen inzien, dat zich op het gebied der volksgezondheidszorg hier ter stede gaandeweg verschillende toestanden hebben geschapen, die deels door een ver ouderde, deels door onvoldoende regeling geen bevrediging meer schenken. De tijd voor een openbare behandeling en eventupele uitvoering der beginselen van dit rapport is o.i. dan ook gekomen. De groote omvang van de taak, welke ge noemde Commissie zich heeft gesteld en ten slotte heeft geleid tot een 11-tal tamelijk uit- eenloopende conclusies, maakt het evenwel niet gemakkelijk op een bepaald moment terstond over de geheele linie tot die uit voering te geraken. Het lijkt ons niet juist af te wachten tot zich een dergelijk moment zou voordoen. Het rapport leent zich trou wens zeer wel voor een uitvoering in gedeel ten. Aangezien de belangrijkste punten o.i. thans voor verwezenlijking vatbaar zijn, achten wij het dan ook in het belang der zaak daaromtrent nu een principieele beslissing van Uwen Raad uit te lokken, waarbij wij dan tevens gelegenheid zullen vinden om trent enkele andere onderdeelen van het rapport onze zienswijze en voornemens in het algemeen kenbaar te maken: In de eerste plaats hebben wij dan wel het oog op de navolgende conclusies der Commissie Opheffing van de Geneeskundige Armen- commissie en het instituut der gemeente vroedvrouwen, samengaande met een reor ganisatie van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. Al naar behoefte gratis gelegenheid van gemeentewege tot vaccinatie tegen pokken. Beschikbaarstelling van een doelmatig ge bouw voor den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. De wenschelijkheid en de mogelijkheid van een en ander is, naar het ons wil voorko men, door de Commissie wel afdoende bepleit, zoödat wij ons te dien opzichte gaarne aan hare opmerkingen refereeren. Ook de wijze, daarop deze reorganisatie ware tot stand te brengen, is reeds in groote trekken in hét rapport geschetst. Alvorens tot nadere jitwérking te kunnen overgaan dient echter cjmtrent die beginselen door Uwen Raad een beslissing te zijn genomen. Daarbij zouden wij dantevens nog enkele belangrijke details willen vastleggen, zónder welke er geen voldoende grondslag voor de te ont werpen regeling is. Verder komt het ons ge- wenscht voor reeds in dit stadium van be handeling met het voorstel te komen tot in stelling eener Commissie van bijstand voor de volksgezondheid, waarop al bij verschil lende gelegenheden vanuit Uw College werd aangedrongen en waaromtrent ons onlangs ook een voorstel bereikte van de heeren Ger- ritzs, Koppen, Klein en Adrian .Wij zouden er prijs op stellen, indien ook reeds bij de voor bereiding en inrichting van den nieuwen Geneeskundigen Dienst van haar medewer king kon worden gebruik gemaakt. In ver band met de zeer verschillende vraagstuk ken, welke zich op het gebied der volks gezondheid kunnen voordoen, lijkt ons hier een commissie, bestaande uit zes leden onder voorzitterschap van den Burgemeester ge- wenscht. (Wordt vervolgd Getrouwd: 5 Mei: C. Schutter en J. E, Voogt H. Wielart en M. A. G. Weins- S:0n. Geboren: 3 Mei: H, G. Tholenv. d. d. Kamp, d. 4 Mei: G. v. d. Hurk Maass'en, z. en d. 5 Mei: N. Gressie Bergers, z. M. E. K. v. d. Putten Rolf z. Overleden: 3 Mei: F. J. Faase, 53 j., M. v. Heemskerkstraat 4 Mei: M. Blom, 59 j., Voortingstraat C. RuiterVisser, 84 j„ Kamperlaan A. C. LemaireHens- kens, 45 j„ Pieter Kiesstraat. Ondertrouwd: 5 Mei. J. B. Bakker en C. M. Bank. J. Vroom en H, Gort. G. Lode en E. J. M. v. Halem J. W. Ran en R. C. M Lehmann, G. Nix en M. G. Giesberts. J. H. Burghout en M. J. C, Snoek L. J. Nelis en C. M. Verbrug- rien. - M. W. Creeraers en M. J. Hoes. J Willemse en T. J. Oppe, J. Hooft en A. M. v. d. Pol. C. H. T. Bleijswijk en M. A, v. Reijsen G. N. v. Harte en I. L. L R. Gabriels. Hedenmiddag'vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de leden Klein Schiphorst, King- 441c STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 5 Mei. 4e klasse 3e lijst. Hooge prijzen. 3227 25.000. 14435 ƒ5000, 5937 1500. 16730 ƒ400. 13398 ƒ200. 2393 3973 6213 1094S 12371 1S561 10Ö. Piüzeu van 65. 39 67 77 96 145 173 178 277 476 484 494 548 586 591 C48 712 746 747 860 878 1014 1016 1131 1206 1311 1321 1335 140C 1459 1469 1560 1578 1607 1637 1642 1766 1772 1822 1839 1874 1933 2002 2025 2040 2045 2062 2070 2080 2092 2160 2194 2223 2396 2427 2513 2590 2506 2671 2677 2728 2743 2802 2879 2885 3069 3154 3249 3324 3356 3369 3377 3409 3414 3427 3446 3560 3628 3719 3798 3854 3859 4018 4082 4163 4166 4223 4230* 4241 4301 4328 4348 4353 4397 4531 4539 4550 4589 4637 4663 4671 4681 4683 4730 4743 4763 4766 4849 4871 4934 4959 5011 5032 5039 5071 5258 5351 5415 5509 5513 5519 5586 5634 5714 5741 5775 5787 5794 5805 5895 5921 5991 6049 6077 6086 6230 6241 6288 r^55 6431 6473 6497 6498 6594 6612 6672 6723 6738 6742 6743 6847 6881 6962 6968 6989 7023 7084 7091 7109 7176 7185 7194 7195 7216 7260' 7299 7310 7331 7356 7420 7424 7427 7441 *7466 7539 7557 7579 7601 7652 7659 7663 7701 7728 7766 7767 7790 7797 7868 7893 7980 8007 SO 16 8063 8110 8150 8157 8301 8311 8323 8338 8555 8569 8574 8575 8579 S668 8720 8812 8834 8886 8924 9004 9020 9049 9117 9146 9198 9224 9270 9273 9325 9335 9391 9412 9421 9436 9504 9565 9577 9659 9661 9723 9783 9799 9814 10072 10090 10097 10126 10158 10176 10178 10197 10269 10497 10501 10650 106.' 10749 10769 10783 10803 10812 10816 10850 10942 11017 11101 11109 11138 11140 11179 11189 11206 11277 11291 11367 11376 11387 11120 11473 11511 11525 11641 11768 11874 ll 905 11971 12088 12093 12151 12161 12223 12327 12412 12433 12494 12574 12653 12698 12738 12788 12808 12884 12929 12937 12956 12985 13003 13008 13066 13169 13224 13282 13283 13319 13331 13385 13445 13460 13536 13537 13538 13550 13613 13726 13810 13822 13831 13862 13873 14053 14076 14093 14096 14122 13140 14213 14262 14390 14407 14464 14499 14500 14547 14557 14637 14666 14963 14996 15036 15113 15114 15120 15124 15143 15227 15239 15304 15315 15386 15521 15561 15638 15651 15669 15698 15755 15769 15794 15901 15905 15946 15979 16072 16148 16198 16232 16262 16275 16307 16335 16421 16471 16517 16566 16583 16603 16624 16761 16850 16942 17009 17019 17074 17102 17338 17344 17356 17364 17401 17444 17506 17545 17667 17701 17740 17770 17997 18026 18036 18040 18063 18070 18097 18100 18102 18136 18217 18264 18285 18412 18459 18465 13474 18546 18565 18608 18625 18634 18638 IS668 18671 18695 18696 18705 18736 18767 18772 18842 18862 18875 18876 18895 18966 18987 19037 19047 19107 19136 19272 19281 19323 19383 19447 19463 19484 19490 19491 19507 19530 19581 19641 L9575 19693 19695 19715 19791 19798 19832 19849 19905 19951 20040 20124 20181 20196 20216 20270 20337 20374 20379 20399 20438 20439 20503 20573 20577 20580 20608 20646 20672 20682 20738 20752 20758 20793 20823 20848 209S4 4e klasse 2e lijst: 18111 m. z. 18211. ma, Jch. Visser (C.-H,), Peper, Gerritsz, Kuenen en Rcodenburg. Vaststelling kohier. B, en W. b'eden ter vaststelling aan het le suppletoir kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belasting jaar 1925, tot een tcaal bedrag, -van 2360,15. Vastgesteld. (De zitting duurt vcort). Men deelt ons van werknemerszijde mede: Dinsdagochtend was door den heer Kraay een viertal menschen aangenomen op an dere voorwaarden n.I. in daggeld; als de voorwaarden, waarover het conflict is ont staan, n.I. in aangenomen werk. Nadat het bestuur der organisatie van de brandsiof- werkers er mede in kennis was gesteld, werd aan de betrokkenen verzocht het werk niet voort te zetten, aan welk verzoek werd voldaan. Op verzoek van een aantal brandstofwerkers besloot het bestuur een spoedvergadering uit te schrijven en werd te 11 uur 's morgens de lossing van alle schepen met brandstof (4) stop gezet, ten einde alle brandstofwerkers in de gelegen heid te stellen de vergadering bij te wonen. Door den heer Mars werd verslat uitge bracht van den stand van het conflict UP medegedeeld, dat ondanks het vezoek de handelaren Kraay en v. d. Pol niet bereid zijn het bestuur te woord te staan en even min om aan den wensch van de arbeiders om het schip door negen man te doen los sen. gehoor te geven. Hierna was het woord aan verschillenden der aanwezigen. Algemeen was men van oordeel, dat, gezien den grooten afstand,waar - langs de balen gesjouwd moeten worden, 9 man beslist noodig is en hiervan in geen geval afgeweken mocht worden. Men be sloot na de uitvoerige besprekingen met algemeene stemmen in geen geval onder andere voorwaarden het werk te beginnen. Voorts werd aan het bestuur opgedragen de werkgevers te boycotten en de bewoners van de wijken, waar deze werkgevers wo nen, hiervan per circulaire in kennis te stellen. Nader vernemen wij, dat het den werkge vers gelukt is, een tweetal arbeiders be reid te vinden aan de lossing, die nu door een drietal werkgevers geschiedt, mede te helpen. Van werknemerszijde deelde men ons evenwel mede, dat dit geen brandstof- werkers zijn. Het schip zal een groot aan tal ligdagen krijgen, AMSTERDAM, 5 Mei. Toen hedenocn- tend ruim 9 uur de werkster zich vervoegde aan de woning van den 80-jarigen gepen sioneerde H. V., Lagestraat 12, bleek er iets niet in orde te zijn, daar er uit de slaap kamer van den ouden man geen enkel geluid naar buiten doordrong. De werkster waar schuwde een buurvrouw en drong te zamen met haar de kamer binnen. Zij vonden V. te bed liggen, terwijl er een sterke gaslucht in de kamer hing. De kraan van t gaskomfoor bleek half open te staan. Dc Geneeskundige Dienst constateerde, dat de man bewuste loos was en vervoerde hem naar een der ziekenhuizen. Zijn toestand is niet ernstig ROTTERDAM, 5 Mei. Vanmorgen is bij Burgerhout's Machinefabriek een staking uitgebroken. 60 Man legden het werk neer omdat een arbeider ontslagen is. De Mo derne Bond zal trachten het conflict bi; te leggen. BUSSUM, 5 Mei. Naar wij vernemen, zijn in verband met den geplecgden over val op 't station alhier, 2 rechercheurs naar Brussel vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2