JHT Radio-Omroep. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De algetneeue staking in Engeland. De essentieele diensten liggen in het heele land stil. Kritiek in de Fransche Algemeene Raden terzake van de schuldregeling met de V. S. Onder de Radiö-berichtenDe algemeene staking in Engeland. Beperkt verkeer met de treinen. Oificieele radio-dienst, benevens nieuwsblad. Scheepvaartdiensten met het vasteland opgeheven, behoudens de lijn DoverCalais. De „Habeas Corpus Act" opgeheven. De strijd in Syrië, BINNENLANDSCH nieuws. De ex-keizer. Italiaansche fascisten in Nederland, Vergoeding wegens daden van oorlogvoerenden De Koningin naar Amsterdam. Katholiekendag te Goes. Stopzetting der Hongaarsche kind er actie. Bevordering der welvaart. Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond. UIT ONZE OOST. Na den aanval in Kloeët. Verleenen van retour-commissies Mgr. Niewindt-stichting. FINANCIËN. N. V. Hanzebank in Liquidatie te Delft. FEUILLETON. De algemeene staking in Engeland, De Moskousche roodc vakvereenigingsin- ternationale heeft tot alle communistische vakvereenigingen ter wereld een oproep ge richt om de stakende Engelsche arbeiders te steunen. Gedurende de besprekingen in het Parle ment verzamelde zich een ontzaglijke me nigte rondom het gebouw. Een gedeelte daarvan zong de „Red Flag", een ander ge deelte het volkslied. De eersten poogden 'n aanval te doen op de laatsten, doch de po litic kwam tusschenbeide en het kwam niet tot wanordelijkheden. Met uitzondering van de „Daily Mail" en de „Daily Mirror", die geschillen hadden met den Bond van Drukkerspersoneel over do weigering van dit personeel om bepaal de, door den hoofdredacteur geschreven artikelen te drukken, verschijnen alle och tendbladen, ofschoon in beperkten vorm. De kolommen zijn bijna geheel gevuld met berichten, die op de staking betrekking heb ben. Ofschoon hier in regeeringsorganen de meening wordt geuit, dat de staking niet louter industrieele oogmerken heeft, worden toch geen heftige woorden gebruikt; aan beide zijden worden de mérites der quaestic algemeen op academische gronden behan deld. Terwijl de conservatieve pers het ge drag der mijnwerkers veroordeelt en de li berale organen de verantwoordelijkheid voor het gebeurde voer een deel wijten aan de fouten der rege'ering, betreuren toch allen dc crisis, die enorme verliezen zal na zich sleepen. De „Daily Chronicle" doet in wat het misschien de laatste boodschap aan zijn le zers voor eenigen tijd noemt een beroep op beide partijen om zoo spoedig mogelijk het pad te betreden, dat ten slotte moet worden betreden, n.l. het pad der vreedzame onder handeling. Een oordeel van professoren. Vijf professoren van de hooge school van Oxford, o.w. de bekende liberaal Gilbert Murray, schrijven in de „Times" een inge zonden stuk, waarin zij de tijdelijke voort zetting van de regeeringssubsidie aan de steenkolenindustrie bepleiten. Zij wijzen er op, dat met het oog op de ingewikkeldheid vóui de quaesties, in het rapport van de Steenkolencommissie behandeld, een op overeenstemming gebaseerde regeling slechts het resultaat kan zijn van met-over ijlde en wei-overwogen onderhandelingen Zij meenen dat daarvoor nog niet voldoende tijd is toegestaan en dat de onderhandelin gen dienen te worden voortgezet, hetgeen tijdelijke voortzetting van den financieëlen steun der regeering mede brengt, een prijs, dien naar de hoogleeraren meenen, het pu bliek bereid is te betalen. De onderhandelingen moeten worden voortgezet op den grondslag, dat het rap port der commissie in zijn geheel, ofschoon niet in al zijn bizonderheden, wordt aan vaard. Het komt den schrijvers voor, dat de totnogtoe aan de arbeiders gedane voor stellen een onmiddellijk en beslist offer van bun kant medebrengen in ruil voor een toekomstige en onzekere reorganisatie. Om deze ongelijkheid te corrigeeren achten de schrijvers het noodzakelijk dat de regeering niet alleen op zich neemt om onvoorwaar delijk het deel van het rapport uit te voe ren, dat harerzijds handelend optreden vergt, doch ook onverwijld blijk geeft van haar plan om alle maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om de doeltreffende doorvoering te verzekeren van alle voor stellen, door de commissie geformuleerd voor de reorganisatie van de industrie. Aan de algemeene staking nemen 5 mil- lioen arbeiders deel, behalve de mijnwer kers, nl. ook de spoorwegarbeiders, metaal bewerkers, transportarbeiders en typogra- ven. De prins van Wales per vliegtuig naar huis. De Britsche ambassade bevestigt het bericht, dat de prins van Wales op het vliegveld te La Bourget bij Parijs een vliegtuig heeft besteld en gisterenmiddag naar Londen is vertrokken. De gisteren te middernacht begonnen rtak'.ng is, ofschoon van grooten omvang, op het oogenblik toch niet algemeen. Het rechtstreeks bij de algemeene staking be trokken aantal arbeiders, bij het spoorweg bedrijf, de transportbedrijven en verschei dene andere vitale industrieën bedraagt twee-en-een half millioen, doch het stilzet ten van alle transportmiddelen moet er ten slotte onvermijdelijk op uitloopen, dat ook andere bedrijven, die van de voorziening met brandstoffen en grondstoffen afhanke lijk zijn, tot stilstand worden gebracht, doch in vele dezer industrieën wordt de ar beid nog gewoon voortgezet. Te Londen «tonden gisterenmorgen tallooze duizenden, persoonlijke automobielen en door vrijwil ligers bestuurde vrachtauto's ter beschik king van het publiek. Ook werden geregel de charabanc-diensten tusschen Londen en de voorsteden onderhouden, terwijl een vierhonderd autobussen bij den weg waren, De organisatie van dezen noodtrampost- dienst was in handen der regeering, die haar toebereidselen reeds lang van te vo ren had getroffen en, afgescheiden van de onvermijdelijke opstopping, die op de kruispunten oponthoud veroorzaakte, liep alles glad van stapel en werden geen ern stige ongelukken gemeld. Er heerscht vol komen orde en de berichten uit de provin ciale centra melden, dat ook daar de vrede niet is verstoord. De algemeene raad van het Vakverbond hield gisterenmorgen met de bestuurders der Mijnwerkersfederatie een conferentie. De Algemeene Raden. De Conseils Généraux kwamen in alle Fransche departementen bijeen. De meeste namen resoluties aan, waarbij zij het ver trouwen uitspraken, dat de regeering een politiek zal volgen van financieel herstel; zij doen een dringend beroep op de natie ten gunste van de vrijwillige inschrijvingen; zij verlangen terug naar het arrondisse mentskiesrecht en noodigen ten slotte de regeering uit met kracht de politiek van den binnen- en buitenlandsche vrede voort te zetten. De schuldregeling met Amerika sterk gecritiseerd. Omtrent de bijeenkomst der Conseils Gé néraux wordt nog uit Parijs gemeld, dat de schuldenregeling met Washington het voor naamste onderwerp van bespreking in alle Raden uitmaakte. De scherpste houding werd aangenomen door den Raad van Bel fort, welke een motie aannam waarin een beroep wordt gedaan op de regeering om de overeenkomst, die is aangegaan door Bérenger, te verwerpen en het schuldpro bleem aan den Volkenbond voor te leggen. Dit departement koos onlangs Tardieu tot Kamerafgevaardigde en is zeer nationalis tisch gezind. In verscheidene andere raden werd ech ter een spoedige ratificatie van het accoord aanbevolen. Senator Durafour, minister van arbeid en leider van den raad van het de partement van de Loire, zeide dat de overeenkomsten met Amerika en Engeland voor Frankrijk zeer gunstig zijn. Afgevaardigde Bigon van het departe ment van de Seine daarentegen betoogde dat de Fransche zonen de schulden hun ner vaders zullen moeten betalen. Senator Chanal sprak in het Ain-departement de hoop uit, dat, na de ratificatie, Frankrijk door Amerika financieel geholpen zal wor den, Senator David (Opper-Savoye) zeide, dat de overeenkomst met Washington het herstel van den franc moet bevorderen. Staking te Rummelsburg. De ruim 2000 bouwvakarbeiders, die de groote electrische centrale te Rummels burg bij Berlijn bouwen, hebben gister avond in verband met looneischen en de talrijke ongelukken van den laatsten tijd het werk neergelegd. Een aanslag op een graf monument. Zaterdagnacht is het monument op het graf van Schlagter (lie tijdens de bezetting van het Ruhrgebied aldaar door de Fran- schen is doodgeschoten) op het kerkhof van Schönau met roode verf beklad. De rijkskanselier heeft bij het vernemen van het gebeurde onmiddellijk een telegram gezonden aan den vader van Schlageter, waarin hij uiting geeft aan zijn verontwaar diging. Hij constateert daarin, dat de wan daad slechts dit geVolg heeft, dat „thans alle Duitschers met dankbaarheid terug denken aan den man, die zijn leven voor het recht en de vrijheid van het Duitsche volk inzette." Van den dader is nog geen spoor ontdekt. De Duce en het bankbiljet. De Bank van Italië zal binnenkort nieuw papiergeld uitgeven met de beeltenis van Mussolini. De Duce zal gewone kleeren dragen en niet het fascistische zwarte hemd. Prof. Alessandri, die tijdens den jong- jonssten aanslag op Mussolini in de onmid. delrke nabijheid van dezen stond en het papiertje opraapte waarop Mussolini zijn notities voor zijn in het Kapitool te houden rede had gemaakt, heeft in een vergadering van medici medegedeeld, dat hij het met bloed bevlekte papiertje aan het museum der Universiteit van Rome heeft overge dragen. Een bom in een hotel geworpen. Te Stroemitza heeft een Macedonische aanhanger der Komitatsjoi een bom gewor pen in de hall van het hotel „Kosarevic", waarvan Ilia Kosarevic, een der leiders van (de anti.Komitatsji-legioenen, de eigenaar is. De bom ontplofte in het midden van de groote hall, waardoor twee personen ge dood en twintig gewond werden. De troepen herstellen met spoed de cita. del en het normale leven in Soeëida. Verschillende dorpen in de omgeving heb ben zich onderworpen. De onderhandelingen in Marokko. Azer Khan en kaïd Haddoe hebben mé. degedeeld dat zij bereid zijn zich in de baai van Alhucemas in te schepen om Woensdag via Nemours in Oedjda aan te komen. Vanwege hei ministerie aan de Quai dXDrsay wordt medegedeeld, dat indien vóór Vrijdag geen bevredigende regeling is ge troffen, het Fransch.Spaansche offensief zal worden geopend, Naar aanleiding van de berichten, laat stelijk uit Madrid, dat voorbereid wordt een vestiging door den gewezen Duitschen Keizer van een verblijf te Palma (Majorca) kan met stelligheid worden medegedeeld, dat bij de Nederlandsche regeering niets bekend is van een voornemen van den ex Keizer om zich in het buitenland te ves tigen. De dochter van markies Maestri Moli- nari de Mettone, gezant van Italië te s-Gravenhage, heeft, naar het Vad. ver neemt, Zondag twee fascistische vaandels uitgereikt aan de Italiaansche fascistische groepen te Rotterdam en 's-Gravenhage. Ingenieur Vanni, oud-officier der marine heeft in enkele woorden den toestand vóór en na de instelling van het directo rium geschetst. Hij heeit aan den gezant dén titel verleend van Eerepresident der italiaansche fascistische partij in Neder land en aan prof. Guarnieri den titel van eerelid, Dc gezant, zeer getroffen, heeft geant woord met een toespraak tot de chefs der fascistische partij en de 60 leden der Rot- lerdamsche en Haagsche groepen, die bij deze plechtigheid tegenwoordig wa~en. Prof. Guarnieri kondigde de a.s. oprich ting aan van een Italiaansche fascistische afdeeling te Amsterdam. De plechtigheid eindigde met het Ita liaansche Volkslied en het ''fascistenlied, gezongen door de zangeres mevr, Bellin- cioni en in koor herhaald door alle aan wezigen, die uitsluitend Italianen waren. De regeering neemt een afwachtende houding aan. Op de vragen van den heer Hermans, ter zake van de wijze van beslissing over het recht op schadeloosstelling van Nederlan ders, vooral in België, die schade leden we gens daden van oorlogvoerenden, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken het vol gende geantwoord; Het bij de behandeling van hoofdstuk III Jtaat«begrooting voor 1926 ter sprake ge- orachte denkoeeld om de instelling te be vorderen van een gemengde, uit vertegen woordigers van betrokken regeeringen sa mengestelde commissie van uitspraken in zake het recht op schadeloosstelling aan Nederlanders, die, vooral in België, schade -eden wegens daden van oorlogvoerenden is overwogen. Met het oog op de uitbetalingen, welke vanwege Duitschland telkens nog worden gedaan, is de ondergeteekende van meening, dat vooralsnog een afwachtende houding moet worden aangenomen. De aandacht van het Departement blijft intusschen op de ..angelegenheid gevestigd. Het voorleggen van de kwestie aan den Volkenbondsraad kan bezwaarlijk voor overweging in aanmerking komen in ver hand met zijn bevoegdheid en de omstan digheid, dat Duitschland van den Bond nog geen lid is. Van 29 Mei tot 4 JunL Verleenen van audiënties. De chef van het Militaire Huis en de Grootmeester van het Huis van de Koningin maken bekend, dat H. M, tijdens haar ver blijf in de hoofdstad van 29 Mei tot 4 Juni a.s., zich voorstelt, ten eerste te ontvangen de in de provincie Noord.Holland in garni- zoo liggende .officieren en verdere militai e autoriteiten, alsmede de in deze provincie gevestigde civiele autoriteiten, colleges, e< r- poraties en vereenigingen alsmede particu lieren in de provincie woonachtig, of daar hun werkkring hebbende, welke het verlan. gen te kennen geven, om aan H. M. hun op. wachting te maken of aan haar te worden voorgesteld of dank te betuigen. Ten tweede aan hen, die bepaalde re denen hebben, om aan de Koningin belan. gen van persoonlijken aard of die van de door hen vertegenwoordigde lichamen voor te dragen, een en ander voor zoover betreft in Noord-Holland gevestigde lichamen en personen daartoe gelegenheid te ver. strekken. In het Koninklijk Paleis te Amsterdam zullen van Woensdag 5 Mei tot Dinssdag 11 Mei as. lijsten ter inschrijving gereed liggen. Aan de inschrijvers zal worden bericht, wanneer aan hun verlangen zal worden ge. volg gegeven. De dames, wonende in de provincie Noord-Holland, die haar opwachting wen. schen te maken of aan H. M. wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd, zich daarte schriftelijk aan te melden vóór Zaterdag 8 Mei, met opgave van volledig adres bij de Dame de Palais, mevr. Van Loon.Egidius, Keizersgracht 672. Deze zal in haar woning op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Mei van 35 uur ontvangen. Evenals verleden jaar hoopt H. M. ook ditmaal een avondfeest ten paleize te geven. Het Hoofdbestuur der Katholiekendagen in het Diocees Haarlem heeft ons Verzocht mede te deelen dat voor de behandeling van het onderwerp „Het Kind" op den op 9 Juni a.s. te Goes te houden Katholiekendag door de na te noemen inleiders de volgende con- clusiën zijn gesteld Sectie I. Het kind in de eerste levens jaren. Voorzitter Pastoor L. Dolle te Goes. Inleider Prof. Dr. A.H.J.M. van Rooij te Amsterdam. 1. Het behoort tot de eerste en belangrijk ste plichten der ouders, reeds in de eerste le vensjaren der kinderen nauwkeurig te zorgen voor een zoo goed mogelijke ontwikkeling hunner lichamelijke en geestelijke eigenschap pen. Bij de vervulling dier plichten moeten de ouders zich laten leiden niet alleen door na tuurlijke, maar ook en vooral door bovenna tuurlijke beweegredenen, 2. Door die ontwikkeling wordt voor een groot deel bepaald, wat het kind eens in zijn verder leven waard zal zijn. 3. Een uiterst belangrijk deel van de ont wikkeling der geestelijke eigenschappen is io vroeg mogelijk bijbrengen van gods dienstige begrippen aan het kind. 4. Het is voor toekomstige ouders en voor al voor toekomstige moeders een natuurlijke plicht, zich tijdig aangaande de kunst van verzorging en opvoeding van zuigelingen en jonge kinderen uit beyoegde bron behoorlijke kennis te vergaren. 5. Onthouding van moedervoedmg aan het kind is een zeer ernstige plichtverzaking tenzij gewichtige redenen van onthouding bestaan. 6. Tot de factoren, die begunstigend wer ken kunnen op de normale ontwikkeling van het kind in de eerste levensjaren, behoort ook het geneeskundig onderzoek der toekomstige ouders vóór hun huwelijk. Sectie II. Het kind in de schooljaren. VoorzitterDe heer H.G.M. van der Vijver te Rotterdam. Inleider Pater N. Th. Vlaar, litt- doet. s. Rector R.K. Lyceum te Overveen. 1. Katholieke opvoeding in den meest verheven zin beteekent de ziel van het kind maken tot een geschikten voedingsbodem voor de vruchten en gaven van den H. Geest. 2. De goed begrepen katholieke opvoeding veronderstelt daarom in den Opvoeder (Ou ders, Priesters, Onderwijzers) als werktuig van den H. Geest, een ernstig streven naar zelfheiliging en zelfverzaking, waar het geldt de uitoefening van een sterken invloed ten goede op het kind tijdens de schooljaren. 3. De goed begrepen katholieke opvoe ding beveiligt in haar consequenties het kind tegen de verwringing naar een vast model en waarborgt eerbied voor de persoonlijkheid van het kind, omdat de genade de natuur niet misvormt, maar aan de natuur nieuwen, bo vennatuurlijken luister geeft. 4. Den grondslag voor alle studie en voor lichting over de eigenschappen van den op voeder, om de middelen ter opvoeding en de aanwending dier middelen, biedt Jezus, de Opvoeder der volkeren, in het H. Evangelie. Sectie III. Het kind op weg naar den levensstaat. Voorzitter Mr. H.W.J.M. de Jong te 's-Gravenhage. Ipleider de heer E. Franke, leeraar aan het R.K. Lyceum te 's-Gravenhage. 1, Het is de plicht van de ouders in het huisgezin een godsdienstigen sfeer te schep pen en te bewaren, daarbij voortbouwende op den godsdienstig-zedelijken grondslag, die door het Catechismus-onderwijs in de vroege jeugdjaren is gelegd. Zij mogen dien plicht nooit afwentelen op de geestelijken. 2. De overdreven sportbeoefening, zooals men oie tegenwoordig onder een goed deel der opgroeiende jeugd vindt, is een groot ge vaar voor godsdienst en zedelijkheid. 3. In het huisgezin moeten de kinderen bevrediging vinden voor hun behoefte naar en recht op levensvreugde. 4. De plicht der ouders van waakzaamheid over 't gedrag der kinderen eindigt niet bij de volwassen kinderen of zoodra zij het ouder lijk dak verlaten, en zoolang dezen niet eene positie innemen geheel onafhankelijk van bet ouderlijk gezag. 5. De ouders zijn verplicht aan hunne op groeiende kinderen een standvastig voorbeeld te geven van gehoorzaamheid'en onderwer ping aan het geestelijk gezag, niet alleen in geloofszaken,, maar ook daar, waar dit hoog ste gezag zich verplicht acht op zedelijk ge bied practische voorschriften te geven, zoo als in kleeding en dergelijke. Iedere Katholiek, woonachtig in het Bis dom Haarlem, is bevoegd, mits vóór den 18en Mei a.s. onder opgaaf van naam en woonplaats wijzigingen op vorenstaande con- clusiën in te dienen bij den Voorzitter der betrokken afdeeling. WAT IS M1LKO? Het fweede Kamerlid, de heer Bomans, heeft de volgend schrifthjke vraag aan den minister van Justitie ingezonden: Is het waar, dat de eerlang te verwach ten stopzetting der Hongaarsche kinderactie te wijten zou zijn aan de Nederlandsche Re geering, omdat deze den te duren eisch stel de van een Nederlandsch visum op de Hon gaarsche paspoorten? Installatie der commissie van onderzo de algemeene welvaart kunnen en moeten worden genomen. In het Bondsgebouw te Amsterdam werd gehouden de 36ste algemeene vergadering ran den Centralen Raad van den Ned. R.K. Volksbond. Nadat de voorzitter de heer H. C. Silvius de samenkomst had geopend, werd door alle aanwezigen het bondslied aangeheven, hierna werd het woord aan den geeste lijk adviseur, rector J, G. Jansen, die eenige woorden van dankbaarhe-d en hulde wijdde aan dc nagedachtenis van Mgr. Mutsaers en de leden aanspoorde om deze groote stuwkracht in de arbeiders-beweging in hun gebeden te gedenken. Het jaarverslag, rekening en verantwoor ding over het afgeloopen jaar werden ver- voigens goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting voor 1926 ontspon zich een uitvoerige discuss-e. Tal van afgevaardigden wenschte dat het salaris van den secretaris en de vacantie- ioeslagen van de gesa.arieerde bestuursle den verlaagd zouden worden. De voorzitter wees op de tegenstrijdig heid, dat arbeiders, die een salarisactie voe ren tegen dc werkgevers, beknibbelen op de salarissen van het personeel van hun eigen bond. De begrooting werd tenslotte ongewijz-gd aangenomen. De verkiezing van bestuursleden had tot resultaat, dat het afgetreden bestuurslid de heer Th, Mouwens, Schiedam werd herko zen en dat gekozen werden de heeren J. v. d. Leeuw, Pijnacker en L. H. van Rooyen, Amsterdam, aan welken laatste ook het voorzitterschap in opvolging van de aftre denden functionaris, den heer H. Silvius werd opgedragen. De voorzitter richtte daarna enkele woor den van gelukwensen tot den nieuw-gekozen leider, den heer van Rooyen, die daarop verklaarde zijnverkiezing te zullen aan vaarden en zijn beste krachten te willen geven aan den Nederlandschen R. K, Volks bond. De lieer J, W. Smit, oud centraal presi dent sprak vervolgens enkele hartelijke afscheidswoorden tot den heer Silvius, dien hij dankte voor hetgeen hij voor den Volks bond had gedaan. De scheidende centraal-president behield dan nog de leiding ter behandeling van de opmerkmgen der aanwezigen en de amen dementen der afdeeling betreffende het be stuursvoorstel om een distritsindeeling in te voeren en aan het hoofd van elk district een vrijgestelde aan te stellen. De tegen stand gold niet het voorstel zelf, maar de financieele consequenties. Ter tegemoetkoming stelde de voorzitter veer, dat de vergadering zich thans zou utspreken over het principe van het voor ste]. De heer Guit, Den Haag stelde voor, dat het Centraal Bestuur de voorstellen zal in trekken en intusschen trachten zal andere voorstellen te formuleeren, waardoor de ge- wenschte centralisatie evenzeer kon wor den bereikt, maar meer in overeenstemming met de wenschen der afdeelingen, De voorzitter deelde daarna mede, dat het betreffende voorstel wordt ingetrokken. Zonder dat het centraal bestuur echter de verantwoordelijkheid daarvan aanvaardt. Op de volgende jaarvergadering zullen an dere voorstellen worden ingediend, welke van minder verstrekkenden aard zijn. Ten aanzien van den wensch door den af gevaardigde van Den Haag geuit, strekkende tot het verkrijgen van meer centralisatie merkte de voorzitter op dat het wezen van de standsorganisatie zich tegen een doorge voerde centralisatie verzet. Evenwel zou worden overwogen in hoever, men itf die iichting zal kunnen gaan. Den Haag trok daarna zijn voorstellen in Vervolgens was aan de Orde het bestuurs voorstel om „Het Verbondsblad" verplich tend te stellen voor alle afdeelingen. Het voorstel werd met een groote meer derheid verworpen. Na behandeling van nog enkele voorstellen van huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. EEN INGEWIJDE AAN HET WOORD. DONDERDAG 6 MEI. Hilversum, 1050 M. 12.en 7.30 Politie- ber. 3 304.30 Uurtje voor wees- en zie kenhuizen. Mevr. Ant. v. Dijk, omroep- ster. Opa komt sprookjes vertellen. Cor Smits Marietie zingt liedjes. Marie Gys- wyt. Piano Mevr. v. Ede Berkhoff. 5.6.30 Vooravondconcert door het II. D. O.-orkest, o. 1. van Fr. Lupgens. 6,30 7.30 Fransche les door den heer Ch. Miche 7.45 en 10.Persberichten. 8.15 Uitzending van de Beethoven-cyclus in het Concertgebouw te Amsterdam, Dir. Willem Mengelberg. Solist: Louis Zim- mermann, viool. Ouverture „Coriolan". Concert voor viool en orkest in D. gr. *t. Symphonic no. IV. Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (so praan, bariton, viool). 12.201.20 Gramofoonmuziek. 150 Oxford-mu- ziekfeest. „The heather oration", door Sir Allan." The weekly practise", door Dr. Heather. 2.35 Lezing: Shakespeare's Heroines. Lady Macbeth 3.20 Cause rie. 3.35, Trocaderomuziek. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 6 Lezing: The world, wide brotherhood. 6.20 Tijdsein Big Berf, weerber., nieuws. Lezing: Ancient Egypt, tombs and their development. 6.45 Concert door de Royal Parks band. 7.30 Lezing; Allot ments for the nation. 7.52 Pianoprelu- des van Bach. 7.35 Speeches aan het diner van de Football association fina lists. 8.20 Concert H. Taylor, mezzo sopraan. W. Cunningham, tenor. Het Fo- den's kwartet. 8.50 Tijdsein, weerber. nieiAvs. 9.20 Pianoconcert door F. La- mond. 9.5011.20 Dansmuziek. Parys „Radio-Paris", 1750 M. 11.50 Con cert Lucien Paris, piano, viool, cello, 4.05 Kinderuurtje. 7.20 Esperantober. boekhoudles. 7.50 Concert. Kcnigswusterhausen, 1300 M. 7.50 Con cert, Orkest. S. Balla, bariton. Daarna nieuwsber.. 9.5011 20 Dansmuziek. Brussel, 264 M, en Antwerpen 250 M. 4.20 Kindennatinée, Mme. Denie, zang. 7.20 Orkestconcert. 8.30 Dansmuziek. Antwerpen bovendien om 8.20 Vlaamsche lezing. Munster, 410 M. 12.351.50 Symphonie G-rrol en D-dur van Mozart door orkest. 3.20 Concert door den zithervirtuoos Pankok. 4.50 Lezrng: Max Eyth. 5.20 Lezing: Das handpupoentheater. 5.50 Lezing: Gesundheitspflege des Kindes 6.307 Juristische lezing. 7.20 Spaansche lezing. 7.50 De klokken van Corneville". Dc minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft Dinsdagmiddag als voorzitter der commissie geïnstalleerd de dezer.dagen door hem ingestelde subcommisie uit de commisie voor economische politiek, die een onderzoek zal hebben in te ste !en naar de omstandigheden, welke verschillende takken van ons volksbestaan onguhstig be ïnvloeden en de uit dat onderzoek voort vloeiende voorstellen zal hebben te doen met betrekking tot de vraag, welke maatre- ge en door de regeering in het belang van Wie thans nog beweert aldus schrijft de oud-briTadecommandant der marechaus see, de heer G. van Lier, nog aan de „Sum. Post" dat het gevaar van geen beteekenis is, reikt zich zelf een brevet van onkunde uit. Een overval, die aan onze zijde 6 doo- den en 12 gewonden en aan vijandszijde 19 dooden kost, moet men niet onderschatten. Uit ondervinding sprekende, durf ik het aan- tal der aanvallers gerust op ongeveer 75 man te schatten. Tot goed begrip zij medegedeeld, dat een Z.g. Atjehsche klewangaanval slechts een quaestie is van een moment. Het is feitelijk meer een hinderlaag, die wordt gelegd op een plaats waarvan men weet, dat een mili taire troep moet passeeren. De aanvallers stellen zich zoodanig op, dat ze met één sprong in den troep zitten, eenige houwen met hun vlijmscherpe klewangs en eenige steken met hun nog gevaarlijker rentjongs uitdeelen, trachten vuurwapenen te vermees teren en daarna weer met één sprong in het bedekte terrein kunnen verdwijnen. Vuur wapens spelen bij zoo'n aanval geen rol. Het gebruik daarvan gedurende het handgemeen levert slechts gevaar op voor eigen kameraden ze kunnen dienen om» na het gevecht vervol gend vuur, af te geven, indien de aangevallen troep daartoe in staat is. Een klewangaanval is door de troepen niet altijd te vermijden, omdat men soms gedwongen is een daarvoor geschikt terreincleel te passeeren, maar men kan cr wel op voorbereid zijn, en dat is al veel waard. Elke patrouille-commandant moet hiervan doordrongen zijn. Dc brigades, welke den laatsten klewang aanval doorstonden, schijnen behoorlijk ge reed te zijn geweest, getuige het feit dat geen enkel vuurwapen verloren ging, hetgeen altijd een een feit van beteekenis was. Nu er weer zooveel slachtoffers zijn ge vallen dient men de vraag te stellen, of nu eens eindelijk de oogen van de regeering open zullen gaan en deze wat meer aandacht zal schenken aan de raadgevingen van ter zake kundigen. Ook het Legerbestuur dient te weten dat niet elk officier en onder officier geschikt is om op de Atjehsche be volking te worden losgelaten. Er dient een einde te komen aan het feit dat officieren en onderofficieren die niet het minste begrip hebben van de zeden en gewoonten van den Atjeher, die zich soms niet eens behoorlijk in het maleisch kunnen uitdrukken, zelf standig op tcurnée worden gezonden. Het publiek moet niet meer gelooven dat het herhaaldelijk gebeuren in het Tapa- Toeansche het werk is van enkelingen. Schrij ver dezes heeft de bevolking aldaar te goed leeren kennen om'niet de overtuiging bij zich te dragen dat aldaar beslist iets gebeurd is dat de bevolking diep gekrenkt heeft. Onbekendheid der bestuurders en troepen commandanten met de zeden en gewoonten van het volk en het niet voldoende rekening hQuden met hetgeen de bevolking vaak van ondergeschikte bestuurders heeft moeten ondervinden, is zeer zeker een der oorzaken, zoo niet de oorzaak. Twee firma's van g'ouvernements-leveranties uitgesloten. De Regeering heeft, naar Aneta uit Bata via meldt, de Nederlandsch-Indische Maat schappij tot voortzetting der zaken Van der Linde Teves en R. S. Stokvis Zn. Ltd benevens het Technisch Centraal Bureau der firma Karl Schlieper gedurende een jaar uitgesloten van gouvernements-leveranties, zulks in verband met het verleenen van retourcommissies voor 1923. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" merkt op, dat het de bedoetling is geweest, een voor beeld te stellen, doch dat die in het onder havige geval te laat is geschied en dus niet vrij van zekere onbillijkheid. Het onder zoek berokkende eerstgenoemde firma reeds zeer veel schade, hetgeen de Regeering in aanmerking had moeten nemen. „La Union" van Curacao van 1 April 1.1. meldt de oprichting op 28 Maart I, 1. van de „Mgr. Niewindt-Stic'hting", ten doel hebbende aan het Apostolisch vicariaat de middelen te verschaffen to-t bouw en in richting en onderhoud van gebouwen, aan den godsdienst gewijd. Naar wij vernemen, zal de N. V. Hanze bank in liquidatie, gevestigd te Delft, in den loop van deze maand beginnen aan een nieuwe uitkeering van 10 pCt 10 Zij lieten het dorp in den rug. Nooit in zijn leven vergat Hendrik het hevige onweer van dien dag. Binnen weinige minuten viel over den gcheelen omtrek eene duisternis, alsof het nacht was. De h'jna groene golven van den Rijn stroomden over de schipbrug, en de bliksem sloeg in een molen. De hagelsteenen hadden de wijnranken vermeld en nog nooit was de wijnoogst zóó slecht geweest als dit jaar. MaarHendrig zag of hoonde daarvan niets meer, want zijn vader bracht hem den vol genden dag over de grenzen, naar Bazel, in een kostschool voor jongens,, en nam toen voor eenige jaren afscheid van hem. „Ik geef je nu geheel uit mijne handen,"' zoo zei hit bij het afscheid, met eene wee moedige uitdrukking in zijne oogen. „Word nu een man, in alle opzichten, als ge kunt. Vaarwel!" Toen stapte hij in een rijtuig en ging heen. Hendrik volgde het rijtuig met de oogen, zoolang hij kon, in droevige stemming. Hij was ntt bij nuchtere, burgerlijke lieden ondergebracht, waar de huishouding gere geld zijn gang ging, en waar het leerpro gramma nooit boven het middelmatige uit ging. Voor het onderwijs waren goede, bruik bare krachten aanwezig, en bij hen leidde Hendrik een vreedzaam, werkzaam en orde lijk leven, Al de afwisselingen en raadsels van zijne jeugd vergat hij weldra, in de eentonigheid van zijne schooljaren. Toen hij veertien jaar oud was, had hij al de manieren van den toekomstigen student aangenomen. Hij was tot eene vereeniging van scholieren toegetreden, had zich een gouden bril aan geschaft, hoewel hij zeer goed zonder bril kon zien en zijne kleeding was van het mo del. dat bij zijne medeleerlingen het meest gezocht was. - Over de opstellen, die hij moest maken, was hijzelf altijd bijzonder tevreden, en hij was er vast van overtuigd, dat hij nog eens -refessoT zou worden. Toen hij zeventien jaar oud was geworden, verviel hij in een zekere droefgeestige droo- merij. Hij werd verliefd op een jong meisje, dat aan den overkant van de markt woonde, en zijn dagboek toonde de sporen daarvan. Laat in den avond, wanneer volgens dc regels van het huis alien rustig te bed moes ten liggen, en de Rector van het pensionaat met ziju wederhelft al lang hun legerstede hadden opgezocht,, sprongen zeven jonge lie den uit hun smalle, harde ijzeren ledikanten en groepeerden zich om Hendrik Hegemeis ter, die zijn dagboek op de knieën hield en met fluisterende stem daaruit voorlas. Een kort eind kaars, dat hij gedurende den dag in zijn zak droeg, moest hem daarbij bijlichten. „Slaapt de oude al?" „Ja zijn pantoffels staan voor de deur. Hegemeister begon te lazen. „Maandag 11 Mei. Ontmoeting met Cecilia Ik moest voor den Rector lak halen, om den kolenemmer van zijne wederhelft nieuw te lakken. En Cecilia was in denzelfden winkel, om een stuk zeep te koopen, dat groen was en een heerlijken geur verspreidde. Al is het ook nog zoo beneden onze waardigheid als leerlingen der hoogste klas van het uensi- onaat, wanneer de Rector ons gebruikt, om inkoopen voor zijne huishouding te doen, toch was dit zonder eenigen twijfel eene hoogere beschikking. Is het dan mogelijk te beschrijven, wat men gevoelt op het oogenblik, dat men een wezen, dat men tot nu toe alleen maar in de verte heeft aanschouwd, en waarvan mei? alleen het gelaat kan onderscheiden plotse ling voor zich ziet staan?...." „Dinsdag 12 Mei. De vrouw van den Rec tor zei dezen morgen tot mij: „Hegemeister, vóórdat gij naar de klas gaat, moet gij vlug haar den overkant loopen, naar de oude vrouw Mehlert, om haar te vragen of zij vandaag de wasch kon komen doen,'' Ik deed het natuurlijk niet. O hoe moeilijk is toch het kiezen van een beroep voor een jonkman van veelziidige ontwikkeling! Het liefst zou ik een groot treurspel schriiven. waarin Cecilia de hoofd- -ol zou vervullen." „Lees vlug tot het einde," zei een van ziin makkers. „De kaars is bijna uitgebrand* Dc heete druppels branden mij op de vingers." Hegemeister sloeg zijn dagboek dicht. „Laten wii het venster openen, op de markt brandt nog licht." „Maar wij staan in ons hemd.'' „Wat doet dat ertoe? De oude Grieken hadden geen ander costuum, Waayom volgen wij hun voorbeeld niet," zei Hendrik. „Eén moest maar den moed hebben, die mode in te voeren. Hij zou zich groote verdienste voor het menschdom verwerven." „Dan moet gij het invoeren," zei een van zijn kameraden. „Ik geloof, dat ik dat onderwerp zal kiezen voor een van mijn volgende opstellen," zei legemeister. Allen zwegen. Zij zagen naar den rook van de uitge brande kaars. Zij huiverden van de koude. Even later sprongen allen in hun ijzerer bedden en het werd doodstil. In den namiddag van een heerlijken Juni- Zondag werd cr geklopt aan de deur van de particuliere woning van den Rector, De Rector zat met een pijp in den mond hij de theetafel, verdiept in de lezing van een dagblad. Door het venster kon men de groene hoo rnen van den tuin zien. De vrouw van den Rector verdween door een zijdeur, en toen riep de Rector eenigs- zins ontevreden: „Binnen," Het was Hendrik Hegemeister, die op den drempel stond. Hij was gekleed in lan gen rok, volgens de laatste mode. Zijn gou den bril stond vast op zijn neus, 'en zijne handen staken in gele glacé-handschoenen. Onder zijn gebogen rechterarm droeg hij zijn grijzen cylinderhoed, zooals dat bij voorname jongelieden van dien tijd gebrui kelijk w-as. „Wat is er aan de hand?" vroeg de Rec tor met eenigszins schorre stem. „Komt gij mij uwe verloving mededeelen? Of zijt gij van plan, op reis te gaan?" „Heer Rector,' zoo begon Hendrik be leefd, „mag ik u een oogenblik gehoor ver zoeken?" „Heb je geld noodig?" „Neen, heer Rëctor. Vader voorziet mij zóó rijkelijk van geld, dat ik. „Veel te rijkelijk," viel de rector hem in de rede. „Een jongen van jou leeftijd moet zulke rijke kleeren niet dragen als gij, en moet er niet uitzien als een fat." „Heer rector, zoudt u mij even willen aan- hooifen?" vroeg Hendrik met nadruk. „Welnu, spreek dan." „U weet zeker wel, dat ik i^i den aan staanden herfst op deze school zal hebben uitgeleerd." „Dat zullen wij tenminste hopen. Met de meetkunde staat het anders slecht, zeer slecht zelfs, maar het andere gaat tamelijk wel. Zoo ongeveer middelmatig." „En nu wordt het toch langzamerhand tijd voor mij, om te gaan overleggen, wat ik moet worden," vervolgde Hendrik. De Rector zette zijn kop thee neer. „En kom je nu bij mij, opdat ik je zal helpen, dat te overleggen? En nog wel op Zondag," zei de rector ontevreden. „Wees niet boos op mij, heer Rector, en bedenk toch, dat de anderen te jong zijn, om mij daarin te raden. Zij denken er al leen aan, hoe zij zich zullen vermaken, als zij de school hebben verlaten," zei Hendrik. „En denkt gij dan aan niets anders dan studeeren?" vroeg de* rector, terwijl hij hem doordringend aanzag. „Hebt gij dan soms geen-bijzonder belang gesteld in zeker jong meisje, ze heette geloof ik Cecilia?" „O, dat was niet ernstig, heer Rector Haar naam is eigenlijk Augusta, en ze is nu verloofd metden provisor uit dc apo theek aan den overkant. Maar ik denk nu aan niets anders dan aan de studie. Ik wil iets worden in de wereld en wel hoe eer hoe liever. In mijn slapelooze nachten heb ik daarover nagedacht, en als alles stil ron dom mij was, heb ik mijn wilskracht ge staald. Ik maakte het vaste voornemen, nooit mijne krachten te verspillen en mij geheel te wijden aan het beroep, dat ik zou In zen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6