UIT HET AND- f DE ALGEMEENE STAKING IN ENGELAND. Het industrieele leven. De treinendienst. Het parlement en de staking. Een officieele radiodienst. Een officieel nieuwsblad der regeering. De Habeas Corpus Act opgeheven. De Mauretaniaaangekomen. De noodmaatregelen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Interpellatie over de V eenstreek. INTERPELLATIE OVER DE VEENSTREEK Nederland en de staking in Engelünd. Boottreinen uitgeschakeld. Onze visschers en de staking. Extra vluchten op Londen van de K. L. M. Hollandsche visch op de Londensche markt? De „Nieuw Amsterdam" doet Southampton niet aan. KERK EN SCHOOL. Benoemingen in het Aartsbisdom. Nationale Theresia novene. H. Theresia van Lisieux-fonds. Het eeuwfeest der Kruisvinding. KUNST EN KENNIS. Inhoud van tijdschriften. RECHTZAKEN. Muylwijk's laatste kans. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een goed ingezette ansjovis- campagne. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Het kabinet heeft gisterenmorgen raad gehouden Baldwin had een audiëntie bij den koning. De raad van het vakverbond kwam weer bijeen om de berichten in ontvangst te ne men en den toestand te overwegei raad wijst er in een slotboodschap op, dat geweldpleging en ongeregeldheden moeten worden vermeden. De ondergrondsche spoorwegen te Lon den liggen schiei geheel stil, doch gemeld wordt, dat de Metropolitan Railway een zeer beperkten dienst onderhoudt. Pogingen zullen worden gedaan om den dienst uit te breiden en een omnibusdienst in te stellen met behuip van vrijwilligers. Officieel wordt medegedeeld, dat de be richten, die bij de regeering binnenkomen; aantoonen, dat de arbeiders in het land al gemeen zeer rustig zijn De inschrijving van vrijwillige arbeiders gaat overal geregeld voort. De levensmiddelenvoorziening is normaal Alle treinen met melk en visch zijn te Lon den aangekomen Alle berichten bevestigen dat het in dustrieele leven van het geheele land ont wricht is In alle groote centra zijn duizen den zonder werk. Het land begint zich aan de nieuwe om standigheden aan te passen. Verscheidene spoorwegmaatschappijen kondigen een be perkten dienst aan, dien men hoopt uit te breiden. Men wil de spoorwegmaatschappijen be letten van Londen uit met militaire hulp het sneltreinverkeer te handhaven. De arbeidersleiders zijn bereid alle levens middelen treinen door te laten als er geen vrijwilligers op dienst doen De regeering heeft dit verbod, genegeerd De organisaties van spoorwegpersoneel hebben daarop ge last ook dergelijke treinen tegen te houden. De meeste schouwburgen van het West end zetten hun voorstellingen als gewoon lijk voort, In een vergadering van schouwburgdirec teuren is besloten alle Engelsche schouw burgen, met uitzondering van enkele in Londen, geopend te houden tot nader order. Officieel wordt gemeld, dat het in het geheele land kalm is. Overal melden zich duizenden vrijwillige arbeidskrachten aan. Gemeld wordt, dat de Raad van het Vak verbond zeer tevreden is, dat aan de af kondiging der staking overal gehoor is ge geven. De ontwrichting op de spoorwegen is in den loop van gisteren ietwat verminderd Er werden beperkte diensten onderhouden tusschen Londen en de voorsteden met name op de electrische lijnen. Eenige trei nen onderhouden de verbinding tusschen Londen. York, Manchester, Leeds, Bed ford, Derby, Nottingham en andere groote centra. In Schotland loopen een aantal treinen. Te Edingburg worden de trams en auto bussen door studenten bestuurd. Te Londen rijden alle autobussen die niet tot de „General" behooren normaal. Ook rijden er duizenden taxi's en autocars uit de badplaatsen. Alle wedrennen zijn afgelast. De officieele Britsche draadlooze dienst meldt, dat de noodmaatregelen voor het transport gisteren zeer doeltreffend ge werkt hebben. Gistermorgen zijn de plan nen voor de voorziening met melk en an dere aan bederf onderhevige artikelen vol ledig in werking gesteld. De autoriteiten hebben druk werk gehad met de groote massa's vrijwilligers uit alle kringen der gemeenschap, die zich aange meld hebben en aan wie het voor hen ge schikte werk wordt toegewezen. Er bestaat geen waarschijnlijkheid dat ei gebrek zal komen aan levensmiddelen, brandstof of petroleum. Op de Kanaalbooten wordt een beperk te dienst onderhouden. Maandag waren de zeelieden bezig een referendum te houden of zij al dan niet zouden staken. In weerwil van de staking was de op komst gisterenmiddag in het Lagerhuis nor- maal. De oDoositie onthuld zich met lip* oog op de c-isis van delvri over de be- grootiniJsresoluties, die alle met groote meerderheid werden aangenomen. De re solutie inzake de belasting op het wedden werd met 282 tegen 122 stemmen aange nomen De resolutie, waarbij antiquiteiten van meer dan een eeuw oud behalve wij nen en spiritualiën van rechten worden vrijgesteld, werd zonder stemming aange nomen. Het Lagerhuis werd verdaagd zonder dat er een discussie werd gehouden over de algemeene staking. De regeering heeft gevolg gegeven aan haar voornemen een officiëelcn radiodienst in te stellen. V. D. meldt de volgende berichten van dezen officiëelen dienst: De Prins van Wales is Maandagavond te kwart over acht per vliegtuig te Croy don aangekomen. In Manchester ligt alle verkeer stil. Te Glasgow eveneens, bovendien ver schijnen daar geen kranten. In Aberdeen en Edinburg is de toestand hetzelfde. In Southampton vindt het verkeer van tram en autobus voortgang. De scheepvaartdiensten met het conti nent zijn opgeheven, met uitzondering van de lijn DoverCalais, waarop een dage- iijksche dienst onderhouden wordt. Gisteren zou in Queens Hal een ontwa- oeningsmeeting worden gehouden van de Engelsche Volkenbondsvereeniging. Deze vergadering gaat niet door. In de plaats daarvan spreekt de aartsbisschop van Can terbury om het publiek aan te raden zich zoo kalm mogelijk te houden. De regeering zal heden een officiëel lieuwsblad uitgeven onder den naam „Bri tish Gazette". De prijs bedraagt 1 penny. Het drukkerspersoneel van de te Sheffield verschijnende „Daily Telegraph" heeft zich gisteravond vrijwillig weer aangemeld Na een onderhoud met de directie, waarbij deze verklaarde hen bij moeilijkheden te zullen steunen, zijn de typografen dier krant weer aan den arbeid gegaan. Heden zal de „Daily Telegraph" van Sheffield dus weer verschijnen. De „Habeas Corps Act" is opgeheven. Aanhoudingen zijn thans ook zonder bevel tot aanhouding mogelijk evenals requisities van paarden, voertuigen en levensmiddelen; verder zijn huiszoekingen en fouilleeringen door de politie onbeperkt toegestaan. Het stoomschip „Mauretania" van New York is gisterenavond te Southampton aan gekomen. Het schip werd gelost door de be manning. De passagiers zijn met autobussen en particuliere auto's naar Londen overge bracht. De kantoren en zaken hebben bijzondere noodmaatregelen genomen om hun personeel te doen opkomen. De politie raadt de werk gevers aan hun personeel reeds des namid dags tusschen 5 en 6 uur vrij te geven om de transportmiddelen te ontlasten. De melkprijzen zijn verhoogd. Van gis teren af mag geen verdere prijsverhooging plaats vinden. De spoorwegmaatschappijen deelen door middel van de radio mee, welke treinen er loopen en wanneer. Tusschen Londen en de zeehavens is een autoverkeer ingesteld. De burgerlijke adjunct-hoofdcommissaris meldt, dat er gisteren geenerlei wanordelijk heden zijn voorgevallen. Men hoopt dat verscheiden bladen zullen verschijnen o.a. de „Daily Telegraph de „Times", de „Daily Mail" en de „Daily Express". Alle booten naar het continent waren gisteren overvol reizigers, die Engeland ver lieten. In theorie zou de post per vliegtuig ver voerd worden, maar in de practijk werd geen post vervoerd gisteren. Vergadering van Dinstlag 4 Mei n.m, 1 uur. Voortgegaan wordt met de interpellatie van den heer Hiemstra, in verband met de bestrijding van de werkloosheid en den toestand der, bij le van Rijkswege gesub sidieerde werkverschaffingen, tewerk ge stelde arbeiders, in het bijzonder in de Noordelijke provinciën. Hierbij is tevens aan de orde: de motie van orde van den heer Hiem stra c.s., betreffende verhooging van de normen voor de loonsbepaling bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing. De heer EBELS (V.-D.) wil wel emigratie bevorderen mits vaststaat, dat de geëmi- greerden een goed bestaan vinden. Emigra tie moet niet beteekenen verschuiving der moeilijkheden. Bevordering van land- en tuinbouw acht spr. eveneens zeer gewenscht Echter zijn daarbij vele moeilijkheden te duchteif met het oog op een noodzakelijke ontvening. Misschien is onteigening van gronden nood zakelijk en spr. hoopt dat de Minister niet zal terugdeinzen voor dit middel. De stich ting van kleine landbouw-bcdrijven is nu in overweging en spr. hoopt, dat deze be drijven in handen zullen komen van de inheemsche bevolking. De Landarbeiders- wet zaj daarbij toegepast moeten worden, zij het dan met eenige wijziging 'llet het oog op de financieele eischen. Op het oogenblik valt nog geen verbetering in de maatschappelijke en economische toestan den te constateeren. Spr wijst op de fi nanciën der gemeente Emmen. Er zijn nog wel gemeenten waar de belasting zwaarder i6, maar de gemeente kan niet verder gaan. Verandering in de financieele ver houding van Rijk en Gemeente is ook met het oog daa-op gewenscht. Kan inmiddels de Minister Emmen niet op andere wijze helpen, bijv door steun bij de bevordering van de gezondheid in Emmen. De hoeveelheid fabrieksturf is sedert verleden jaar nog grooter geworden. De Regeering moge eens overwegen of het niet moeilijk is het verzoek van den Ver- venersbond in te willigen om een subsidie voor de afnemers van die turf. De heer BOISSEVAIN (V.-B.) ziet een brandstoffenprobleem en een bevolkings probleem in de kwestie van de veenstre- ken. Turf heeft als brandstof niet veel waarde en het turfbedrijf heeft zijn tijd grootendeels gehad Het bevolkingsprobleem is dientenge volge moeili;k want een deel der bevolking is zonder werk. Van de 1200 jonge man nen zonder werk in Drente heeft er zich niet één aangemeld voor Canada. Het is noodig dat de Regeering voorlichting geeft in zake de emigratie, .want deze dient be vorderd te worden. Het vraagstuk in Drente is van blijvenden aard en er dient met alle kracht eindelijk tot oplossing te worden getracht. Niet langer dient geld in den bo- demlooze put te worden gestejd. De heer DE VISSER (C.-Fr.l zet uiteen, dat de bourgeoisie verantwoordelijk is voor den nood in Drente, dien zij daar gebracht heeft. Het is moeilijk den toestand te ver beteren omdat zelfs het proletariaat niet in een ommezien alle kwalen van het we- reldkapitaiistische kwaad kan herstellen. De mededeelingen van den Minister over den steun aan de werkloozen heeft alle hoop den bodem ingeslagen. Er gebeurt niets en de toestand blijft slecht: de loonen zijn onvoldoende en de bevolking lijdt armoede. Als vorm wil spr. het volle loon in het overeenkomstige bedrijf als loon betalen. Men zeg! dat dan de prikkel weg is voor de arbeiders om elders werk te gaan zoe ken Die prikkel wordt altijd aangevoerd alleen als middel, om minder te betalen. Met minder loon, met als gevolg armoe de, stompen de arbeiders af en worden zij ongeschikt om ander we-k te zoeken. Emigratie zal men bevorderen om van de menschen af te zijn, maar dat is geen sy steem om dit vraagstuk op te lossen. Aan de werkloozen dient een uitkeering gegeven te worden gelijk aan het volle loon Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.-D.) be handelt nog eenige detailminten uit het antwoord van den Minister. De cijfers over de toeneming der bevolking acht spr. niet juist wat betreft de vergelijking die de Mi nister aan de hand daarvan heeft gemaakt. De bevolkingstoeneming was in 1916 en '17 het hoogste en pas in '23 is net zeilde per centage van ruim 4 bereikt. Hieruit volgt, dat wel terdege in de jaren '16 en '17 men schen zijn getrokken naar Emmen. De toezegging voor woningtoeslag heeft de Minister gedaan. Wie weigert een krot woning te verlaten, wordt van steunverlee- ning uitgesloten. Zijn er nu voldoende wo ningen? Spr. meent van niet, hetgeen zij illustreert met cijfers. Gaarne vernam spr. wat de Regeering wil doen ter bevordering van den aanbouw in Emmen. Ten slotte vaagt zij de aandacht voor den gezondheidstoestand van de kinderen in Emmen, een toestand die te wenschen overlaat, als gevolg van de algemeene ma laise. Spr. geeft cijfers van het onderzoek van dr Lodewijks. Aanstelling van school artsen en meer schoolvoeding acht zij ge wenscht De heer DUYS IS. D.) bestrijdt de rede van' den heer Zijlstra. die het kabinet- MacDonald verweet de werkloosheid ook niet te kunnen bestrijden. Geen partij heeft meer voorspiegelingen gedaan dan de anti- revolutionnaire In de practijk is het altijd anders uitgekomen. De a. r. partij heeft de zaak der werkloozen bedorven. Voor hen zou gezorgd worden, zeiden zij altijd toe, als het tegen de verkiezingen ging. maar de toestand van de werkloozen <s uitermate slecht. Spr. citeert hit de dagbladverslagen ook het bezoek der journalisten aan Drente, waaruit blijkt, hoe ellendig treurig de toe stand is. Wat doet de heer Zijlstra daar voor? Niets. Ze praten er over of de slang wel gesproken heeft. De VOORZITTER verzoekt den spreker zich te beperken tot het onderwerp. De heer DUYS: Ik doe niet anders Ik constateer alleen dat de heeren hun tijd verpraten aan allerlei andere zaken, maar naar de werkloozen niet om zien. Spr. stelt daartegenover wat Macdonald deed, nl. de productie veriioogen. De heer BI IT.EVELD (a.-r.): Gezwets! De heer DUYS: Zwetsen kunt u het beste; dat hebben wij gezien toen u achter de regeeringstafel stond en uw kruisers ver dedigde. De heer KETELAAR (V. D.) komt nog eens op voor de kinderen in de veenstreek. die toch zeker niet de dupe mogen zijn van den slechten toestand. Hij geeft cijfers van het onderzoek door dr. Lodewijik ver richt, waaruit b'ijkt, dat de kinderen van de veenarbeiders er het slechts aan toe zijn. Een goede voedintf is vooral noodig. De 'heer SNOECK HENKEMANS {C. H.) zal zijn stem niet geven aan de motie- Hiemstra in zake de loonen. Hij is het met den minister eens, dat de loonen bij de werkverschaffing iets beneden de normale loonen moeten blijven. Bevordering van productief werk, o, a. de aanleg van het -eeds in 1922 ontworpen kanaal Rijn Twente, wenscht spr. aan te pakken. De Minister van Binnenlandsche Zaken de heer KAN, zegt, dat hij zich van den eersten dag van zijn ministerschap met Drente heeft bezig gehouden Wat hij deed heeft hij reeds uiteengezet. Men onder schatte de moei'ijkheden van het vraagstus niet en spr. had wel een anderen toon ver wacht dan die in de rede van den inter, pe'lant klonk. Als die toon was geweest als die van de rede van den heer Van der Heide, dan was spr. wellicht meer onder den in druk gekomen. De ciifers. die spr. Vri'^ag gaf zijn juist en vereischen geen aanvulling. Spr verwijst naar artikelen in De Kampioen, waarin pre cies is uiteengezet wat de vorige regeering heeft gedaan voor dc leniging van den nood in Drente. Een e'ectrische centrale is wederom in overweging nadat eerst het onderzoek Ja/>rnaar was stopgezet. De vraag van subsidie aan turf gebruiken de fabrikanten, zal worden onderzocht. Aan het vakonderwijs zal spr. zijn aan dacht wijden. Particuliere ontginning zal spr gaarne bevorderen. Spr. geeft nadere inlichtingen op ver- sch""eride vragen, maar is telkens onver staanbaar. De cijfers over den bevolkingsaanwas van Emmen gelijk spr. die gaf. waren juist en dc conclusies daaruit handhaaft spr. Tekort aan woningen zal spr. trachten te béstrijden Het advies over de stroocartonfabriek te Eoevorden is ingekomen en luidt afwijzend Rpr. overweegt nog wat hij zal doen en neigt er toe dit adv;e9 niet op te volgen. De motie-Hiemstra kan spr. niet aanvaar den. Wordt ze aangenomen dan zal spr. ze n;e' kunnen iritvrw-en. De heer HIEMSTRA (S. D.) dupliceert. Na eenige opmerkingen wordt de interpel- 'at'e gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur. AVONDVERGADERING. ONDERWIJS. Minister Waszink, blijkbaar hersteld van de ongesteldheid, welke hem Donderdag avond het volgen der debatten tot een kwelling maakte, heeft bij de afdeeling Middelbaar, Nijverheids- en Handelsonder wijs blijk gegeven van zijn goeden wil om, waar mogelijk, de nadeelen, door de nood zakelijke bezuiniging aan het onderwijs toe gebracht, te verzachten. Erkennend, dat het onderwijs lijdt onder de financieele maatregelen, onder het vo rig Kabinet genomen, stelde mr. Waszink voorop, dat men die maatregelen thans nog niet kan intrekken. Naarmate de middelen echter beschikbaar zullen komen, zal de nieuwe bewindsman gaarne naar opheffing of verzachting streven. Eerst moet daar over overleg in den boezem van het Kabi net plaats hebben en nagegaan dient te worden wat het eerst in aanmerking komt voor minder besnoeiing. Opheffing van de stopzetting der subsidicering van na 1 Mei 1924 opgerichte nijverheidsscholen (tegen welke stopzetting uit de Kamer vele be zwaren waren gerezen) kon de Minister dus nog niet toezeggen. Eerst wil Z. Exc onderzoeken en met dit onderzoek is •-eeds een aanvang gemaakt of het on derwijs van de rijpere jeugd niet anders moet worden geregeld Intusschen heeft de Minister van Financiën reeds een beoerkt bedrag ter beschikking van ziin ambtge noot voor Onderwijs gesteld. Vereenvou digde spelling bleek in minister Waszink een voorstander te vinden; de spelling van de Vries en te VCinkel acht Z, Ex. kortweg verouderd, maar hoe te komen tot eenheid bij het streven naar vereenvoudi ging? Degenen, die over vrijheidsbeperking bij het Middelbaar Onderwijs hadden ge klaagd, kregen een bevredigend bescheid; minister Waszink zal gaarne die beperking uit den weg ruimen. Nog twee toezeggingen mogen hier ver meld "worden. Een salarisregeling werd in uitzicht gesteld, volgens welke op leeraren, die op 1 Jan. 1926 den 45-jarigen leeftijd hadden bereikt, de salaris-aftrek van 15 pCt. niet zal worden toegepast. Voorts werd een wetje aangekondigd, dat \voor kinderen, ten behoeve van wie 'n z.g. leer overeenkomst is aangegaan, het verbod om arbeid te verrichten bededen 14 jaar zal worden opgeheven. Bij de afdeeling Lager Onderwijs merkte, de heer Ketelaar op, dat er weinig reden Was om, nu over en' half jaar de nieuwe begrooting voor de kamers al liggen, breed voerige besprekingen over het onderwijs tc voeren, een opvatting, welke echter niet door de andere sprekers werd gehuldigd. Opnieuw werd sterk gepleit voor hek herstel van het zevende leerjaar (waarvoor de heer Gerhard een motie indiende, waar bij de Regeering werd uitgenoodiisd met voorstellen te komen om met 1 Januari a.s. den 7-jarigen leerplicht te herstellen), voor kleinere klassen, voor een meer loyale uitvoering dèr onderwijs-pacificatie, voor herstel van het oude u.l.o., van het Fransch in de gewone lagere school, betere salaris regeling en wat niet al? Buiten het kader der gewone besprekin gen viel de rede van ds. Lingbeek, wien de neutrale school een gruwel is en die niet rusten zal, vóór wat hij noemt de levende God in de openbare school zal worden beleden en wiens nachtrust niet minder ver stoord wordt door het niet te ontkennen fei, dat een belangrijk bedrag aan onder wijzerssalarissen jaarlijks naar de klooster- kassen gaat. Een beroep op dezen Minister om daaraan een einde le maken kon na tuurlijk geven resultaat hebben. Midden in de belangstelling stond natuur lijk de door de Regeering aangekondigde Staatscommissie, welke een onderzoek zal instellen naar minder kostbare toepassing van die onderwijspacificatie met de volledige handhaving van de beginselen daarvan. Van verschillende zijden (o.a. door mej Westerman) werd de benoeming van zulk een Staatscommissie hartelijk toegejuicht Alleen de heer Tilanus stond er vrij scep tisch tegenover, tenzij de herziening een zuiver technisch-financieel karakter drage. En de antirevolutionairen, zoo verklaarde de heer Zijlstra, staan niet onvriendelijk tegenover de Staatscommissie, vinden alleen dat de Minister wel wat erg veel aan c(,en kapstok van deze Staatscommissie op hangt.-Naar dc meening van den Minister, die te kwart na middernacht aan het woord kwam, ligt het zeker op den weg der Regeering om een onderzoek te doen in stellen naar de al-dah-niet gegrondheid van de vele klachten over de uitvoering der gelijkstelling. Een kapstok zal deze Com missie niet zijn; verschillende wijzigingen zijn reeds aan het Departement in bewer king. Uit Rotterdam wo-dt gemeld: De directie der Cornelder Scheepvaart Mij. zal, in afwachting van nadere berich ten, voorloopig geen boot naar Engeland laten afvaren. De RotterdamLonden lijn is nog in onderhandeling over de afzending van een met levensmiddelen geladen boot. Daarna zal men den dienst stopzetten, in afwach ting van nadere berichten. t Met ingang van morgen. In verband met de staking van den stoombootdienst Hoek van HollandHar wich zullen met ingang van vandaag niet meer loopen: de boottreinen 145 tusschen Hoek van Holland (vertrek 6.30 v.m.) en Rotterdam D. P. No. 161 tusschen Hoek van Holland (vertrek 6.36 v.m.) en Amster dam C. S. en Rotterdam D. P.; voorts de treinen D 1 van Hoek van Holland (vertrek 6.24 v.m.) en trein No. 172 tusschen Rot terdam D. P. (vertrek 9.19 n.m.) en Hoek van Holland; No. 142 tusschen Rotterdam D. P. (vertrek 9.57 n.m.) en Hoek van Hol land; No. 2 tusschen Rotterdam D. P. 'vertrek 10.11 n.m.) en Hoek van Holland; No. 160 tusschen Amsterdam C. S. (ver trek 8.19 n.m.) en Rotterdam D. P. en Hoek van Holland. De reeders te IJmuiden, die dc laatste weken hun treilers in Engeland lieten markten, hebben van hun agenten aldaar hun advies gekregen, met het oog op de staking geen treilers meer naar Engeland te zenden, daar de schepen niet van kolen kunnen worden voorzien. De kolenwerkers te IJmuiden zullen op advies van hun hoofdbesturen, indien Engelsche treilers te IJmuiden mochten binnenkomen, deze niet bunkeren. In verband met de staking in Engeland, zal de K. L. M„ naar het Haagsche Aneta- kantoor ve-neemt, des ochtends 8 uur twee extra-toestellen in de vaart op Londen brengen, die door belangstellenden kunnen worden gehuurd. Het toestel van 2.30 uur namiddag uit Amsterdam en 3.15 uur uit Rotterdam, zal den gewonen dienst vervul len. De twee extra-toestellen voor Dinsdag waren reeds geheel bezet. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging van Reeders van visschers- vaartuigen te IJmuiden zich schriftelijk tot de IJmuider Federatie en den Centralen Bond van Transportarbeiders gewend met het verzoek of beide organisaties erin toe stemmen, dat Hollandsche trawlers hun visch te. Londen aan de markt brengen. Beide organisaties hebben zich lot de 1 T. F gewend, welke organisatie zich te legrafisch tot de Engelsche vakvereenigin- gen om inlichtingen gewend heeft. Met het oog op de staking in Em'elan'1 zal het s.s. „Nieuw-Amsterdam" Southamp ton niet aandoen. De passagiers uit Roe land zijn daartoe hedenmorgen met de Ba- tavierliin naar Rotterdam gekomen, om zich vervolglns op de „Nieuw Amsterdam" in te schepen. 7.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Zeereerw. Heer J. B. Wubbels, op diens verzoek, eervol verslag verleend als pastoor te Dalfsen en heeft benoemd tot pas toor aldaar den Weleerw. Heer J. Galama. Voorts heeft Z. D. H. benoemd tot kape laan te Deventer (H. Lebuinus) den Weleerw. Heer W. A. Smulders tot kapelaan te Baam den Weleerw. Heer J. B. J. Hugen tot kape laan te Groenlo den Weleerw. Heer G. A. J. Overmars tot kapelaan te Tubbergen den Weleerw. Heer F. A. Smittot kapelaan te Apeldoorn (H.H. Fab. en Sebast.) den Weleerw. Heer J. B. Slosser tot kapelaan te Amersfoort. (H. Ansfirdus) den Weleerw. Heer J. H. J. Groothuis tot kapelaan te Harmeien den Weleerw. Heer W. H. Kaal- berg tot kapelaan te Enschedé (H. Jac. de M.) den Weleerw. Heer J. M. W. Mengel berg tot kapelaan te Vleuten den Weleerw. Heer J. L. Gerritsen tot kapelaan te Delden den Weleerw. Heer R. G. Lommerse en tot kapèlaan te Wegdam den Weleerw, Her J. A. van den Hoven. Afgezien van alle finantieele actie wil het bestuur van het Theresia vanLisieuxfonds- ook gaarne hulpe bieden aan de Zusters The- resianen in hun leven van geestelijk weldoen Daarom voldoet het bestuur gaarne aan den wensch der Eerwaarde Zusters om aan gansch Roomsch Nederland bekend te maken, dat onder haar geestelijke leiding ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de heiligver klaring van de H. Theresia van Lisieux een groote Nationale novene zal worden gehou den voor de intenties, die een ieder aan haar adres kan opzenden. Reeds bij de oprichting van het Lisieux- fonds werd een soortgelijke novene gehouden. Meer dan vijfhonderd intenfies werden inge zonden Bescheidenheid verbiedt hier publicatie. Wel echter mag worden medegedeeld, dat uit .'.eer vele dankbrieven gebleken is, dat vele geestelijke en lichamelijke gunsten ver kregen werden. Vanuit den Carmei te Schiedam wil men wederom de Hemel geweld aandoen, om een stroom van genade en gunsten over ons land uit te storten. Van Zondag 9 Mei tot en met Maandag 17 Mei, den dag van Treesjes Hei ligverklaring, wordt onder leiding van onze Zusters door allen, die wenschen mee 't doen eene novene gehouden voor aller intenties.Een ieder bidde niet alleen voor eigen maar tege lijk ook voor de intenties der mede- biddenden. Zoo zal het gemeenschap^ pelijk gebed voor zich zelf en voor anderen een grooten invloed hebben op het Hart van Hem, wiens woord gelden blijft Bidt en gij zult verkrijgen. Vanaf heden tot en met Maandag 17 Mei kan dus door een ieder per post of mondeling intenties worden ingezonden aan de Eerw. Overste van den Carmei, Warande 125, Schiedam. Men make zelf de keuze van de gebeden in deze novene te bidden. Het bestuur van het H. Theresia van Lisieuxfonds. Langzamerhand heeft bovengenoemd fonds bekendheid verkregen onder de Katholieken van ons vaderland. Krachtig gesteund door onze Roomsche pers, heeft het Lisieuxfonds de sympathie van velen gewonnen. Dit dankt het fonds aan zijn doel om de Zusters There- sianen te helpen bij den afbouw van haar klooster te Schiedam. Juist omdat het hier betreft de medezusters van de kleine Treesje van het Kindje Jesus, juist daarom hebben velen na een eersten oproep in kleinere en grootere gaven hun sympdthie met onze in stelling vertolkt. Om onze oprechte erkentelijkheid te too- nen, willen wij dan ook weer door middel van de pers aan alle sympathiseerenden mededeelen, dat de grondslag van ons fonds gevormd is. In twee maanden tijds mochten wij een bedrag van vier duizend guld»n ont vangen. dat nu de grondslag vormt, waarop verdergebouwd moet worden. Want eenieder zal begrijpen dat ons plan tienduizenden kosten zal. Het is genoegzaam bekend, dat het een der wenschen is van onzen Bisschop om in verschillende plaatsen van zijn volkrijk Dio cees kloosters te bezitten, waar beschouwen de kloosterlingen geheel bun leven van ooete en gebed opofferen, om Gods barmhartig heid af te roepen over h<-t zondig ges.acht van onzen tijd, om Gods zegen af te smeeken over het werk van apostolische priesters en leeken. Maar dan ook aan ons de zorg om die boeten de en biddende zielen de gelegenheid te geven om hun zwaar leven van beschouwing in de breedte te ontplooien in kloosters, zooals hun regel dat vereischt. Het is deze verheven gedachte, die het be stuur van het Theresia van Lisieux-fonds er toe aanspoort, een blijvend beroep te doen op alle Katholieken van Holland, om door fi- nantieelen steun het plan van den afbouw van de Carmei te Schiedam, zoo spoedig mo gelijk werkelijkheid te doen worden. Met groot vertrouwen publiceert daarom het fonds opnieuw zijn adres Lange Haven 77 Schiedam, Telefoon 68941, Postrekening no. 39730. HET PAUSELIJK SCHRIJVEN aan MGR. HOLLMANN. De Paus heeft ter gelegenheid van het 16e eeuwfeest der Kruisvinding, ook aan den Hoogeerwaarden Pater-generaal der Krucs- heeren mgr. Hollmann te St. Agatha bij Cuyck, een schrijven met gelukwenschen gericht. De H. Vader zet in Zijn brief uitvoerig de beteekenis van het H. Kruis uiteen (Msb.) STUDIA CATHOLICA, Nieuwe reeks van „De Katholiek", Tweede jaarg. Afleve ring IV. Inhoud: 1 Missiearbeid en de ware Kerk, P. fr. Dr. N. Sanders O. F. M. 2 Het Thomistisch Vitalisme in het licht der moderne levenstheoriën. Dr. Th. v.«L Bom. 3. Le Mouvement Historique en Ethnologie. H Pinard de la Boulloye S. J. 4. Trente en Rubens II. Huib Luns. 5. Recensies. De zaak 25 Mei voor den Hoogen Raad. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal de behandeling van de bekende zaak-Muylwijk voor den Hoogen Raad, hoogstwaarschijnlijk worden bepaald op Dinsdag 25 Mei. Vergoeding voor de slechte haringvisscherij. De haringvisscherij is, naar uit Amster dam gemeld wordt, voor de Zuiderzee-vis- schers zoo 'goed als afgefoopen. De resul taten waren voor de visschers bedroevend. Verleden jaar was hij al niet groot, dit jaar was de haringaanvoer nog geringer. Hoopvol daartegenover staat dc ansjovis- visscherij. De ansjovis liet zich drie weken eerder zien dan gewoon en die weken ga ven mooie reultaten. Maandag kwamen de visschersschuiten overal met dikke en rijke vangsten binnen en algemeen verwacht men, dat deze vangsten zullen aanhouden. Vandaar, dat de moed onder de visschers begint te verlevendigen Daarbij komt, dat de betaalde prijzen, de groote vangsten in aanmerking genomen, hoog zijn, zoodat de resultaten dan ook gunstig zijn. 't Valt moeilijk eenige voorspellingen te maken, doch waar Nieuwediep dagelijks nieuwe aanvoeren meldt, zijn er velen, die terugdenken aan het recordjaar 1890. ROTTERDAM, 4 Mei. Eieren. (Rtt. Cons. Veiling.) Aangevoerd 160.000 stuks, kippen- f 56, idem kleine f 44.50, eenden f 55.50, ganzen- 1113, kalkoenen- f 8—10. (Rotterd. Veiling.) Aanvoer 245.000 st,. kippen- f 4.056.20, eenden- f 4.65—5.25. Vee. Ter markt waren aangevoerd 289 paar den, 18 veulens, 1607 magere runderen, 787 vette runderen, 270 vette en graskalveren, 1848 nuchtere kalveren, 118 schapen of lammern, 25 varkens, 208 biggen. De prij zen waren all volgt koeien le qual. 110 115 c., 2e qual. 10090 c., 3e qual. 8070 c., ossen le qual. 105110 c., 2e qual. 95 85 c., 3e qual. 7564 c., stieren le qual. 90 95 c., 2e qual. 8070 c., 3e qual. 60 c. per kg. vette kalveren le qual. 1451.65 c., 2» qual. 130110 c., 3e qual. 1000.80 c., melkkoeien f 200380, kalfkoeign f 215 390, stieten f 180360, pinken f 150170, graskalveren nuchtere kalveren f 10 15, fokkalveren f 1628, biggen f 1628, overloopers f 2045, vaarzen f 160180, werkpaarden f 100275, slachtpaarden f 90 150, hitten f 95165. Vet vee en vette kalveren bij ruimen aan voer zeer matig verlmndeld tot teruggaande prijzen. Melk- en kalfkoeien met redelijken aanvoer en handel, prijzen teruggaande, nuchtere kalveren zeer traag, voor export bijna onverkoopbaar. Biggen en overloopers met redelijken handel. Varkens voor export met weinig belangstelling. Paarden weinig verhandeld. AMSTERDAM, 4 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 4.805, id. blauwe f 4.354.80, idem eigenheimers f 2.50—2.60, id. bravo's f 3.30—3.40, roode star 'f 2.402.60, id. roodbonten f 3.253.30 Friesche borgers f 2.40—2.50, id. roodstar f 2.402.60, id. roodbonten f 33.20 Noord-Hollandsche blauwe f 2.402.60 Zeeuwsche eigenhei mers poters f 1.101.25, id. blauwe poters f 1.251.40, id. bonte poters f 1.251.40, id. roodstarpoters f 1.401.60 Anna Pauw- lowna zandaardappelen f 4.50 Drentsche eigenheimers f 1.301.50 p. hl.zomer Malta-aardappelen f 1516 p, 100 kg. AMSTERDAM, 4 Mei. (Noteering v h. Veilinggebouw De Jong Koene.) Aard beien f 0.270.32 per doosje, id. f 0.90 1.20, spercieboonen f 0.600.80 per pond asperges dik wit f 0.600.80, dik blauw f 0.250.30 per bos, sla f 47.50, idem II f 23.20 per 100 krop, spinazie f 916, postelein f 2539 per 100 kg., bloemkool extra f 0.3542, d. I f 0.250.32, idem II f 0.120.16 per stuk, rabarber f 1528 per 100 bos, peulen f 46—52 per 100 pond, prei f 818, selderie f 1216, peterselie f 7 11 per 100 bos. Bloemen. Rozen. Hadley f 1317, Cordes f 10—13, Columbia's f 812, Butterfly f 8 12, Ophelia f 710, Golden Ophelia f 7.50 10, Keizerin f 711, Sunburst f 68.50, Verschure f 79 per 100 stuks, Seringen f 24 34, Violieren f 1016 per 100 tak, Am an jers f 815, Lathyrus f 1.502.20, Ane monen Caen f 12.20, Anemonen fulgers f 0.601.10, Callas f 1827, Irissen f4 6.50 per 100 stuks, snijgroen f 411 per 100 rank. Potplanten. Hortensia's 1 1.402.60, id. II f 0.501. Azalea's groot f 3.209, klein f 1.302.20, Azalea's Hexe's f 0.400.90, Coleus f 0.280.35, Tradescantia's f 0.24 0.34, Cineraria's f 0.250.45. Primulaars f 0.280.35, Kentia's groot f 3.205, klein f 1.402.30, Zonalen Crampels f 0.230.26, Jean Maclara f 0.200.25, Rubin f 0.24 0.28, Pultatums Rood f o.260.30, rose f 0.270.30, Deutsia's f 0.200.38, Spirea's f 0.500.80, Cenista's f 0.40—0.80, Adriant- hums f 0.120.16, Plumosa's f 0.080.12, Varens f 0.09—0.11, alles per stuk. ELST (Bet.), 3 Mei. Fruitveiling V.V.O- B. Aardbeien le soort f 23.70, 2e soort f 2.10—2.50 per Kg. GRONINGEN, 4 Mei. Granen. De laag ste en hoogste prijzen-waren als volgt: Zomertarwe f f Roode tarwe 14.50-15.00 14.50-15.0C Witte tarwe 14.50-15.00 14.50-15.15 Inl. rogge 8.50- 9.50 9.00-10.0C Wintergerst 9.50-11.00 9.50-11.00 Zwanenb. gerst 10.00-11.00 10.00-11.00 Zomergerst 9.00- 9.75 9.00- 9.75 Witte haver 9.60-10.40 9.75-10.50 Gele haver 9.00-10.00 9.00-10.25 Zwarte haver 10.50-11.30 10.50-11.40 BI. peulerwten Gr. erwten 9.50-16.50 9.50-16.50 Schokkers Paardeboonen Wierboonen .-7-,, Waalsche b. Koolzaad Karwijzaad 17.00-24.75 17.00-25.50 Geel m. zaad Kanarariezaad 13.00-16.50 12.00-15.75 Lijnz. blauwbl 11.00-15.75 11.00-15.50 ld. witbl. 11.00-15.75 11.00-15.50 BI. maanzaad De korting en bijbetaling bedraagt /hans voor tarwe natuurgewicht 7 kg. rogge, boek weit, kanariezaad, iniandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per Kg. GRONINGEN, 4 Mei. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425500, 2e f 310 375, 3e f 225275 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e s. f 250—300 kalfvaarzen le s. f 325—350, 2e s. f 210—260 varekoeien le s. f 300—325, 2e s. f 250—270 stieren le s. f 0.84—0.86, 2e s. f 0.70—0.76, slacht vee le s. f 1—1.02, 2e s. f 0.86—0.90 p. kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 vette schapen le s. f 4448, 2e s. f 3538 weide- schapen le s. f 3538, 2e s*f 2528 weide- lammeren f 1014 vette kalveren le s. f 0.900.96 vette lammeren f loop varkens f 2017 vette varkens f 0.720.76 2e s. f 0.66—0.70. Londensche varkens f zouters le s. f 0.760.78 biggen f 1520, f 2.503 per week. Aanvoer 338 vette koeien, 464 kalveren, 796 melk- en kalfkoeien, 69 stieren, 304 schapen, 3372 lammeren, 524 vette en Londensche varkens, 487 magere varkens en biggen. Het kalfvee, melkvee en weidevee werd traag verhandeld. Voor het slachtvee liepen prijzen iets terug. De handel in vette kal veren was wederom zeer traag, waardoor prijzen zich met moeite staande hielden. De wolveehandel had een prijshoudend ver loop. De 6-weeks lammeren werden gister avond iets vlugger verhandeld tegen vastere prijzen. Vette varkens en zouters iets lager. Londensche varkens werden in verband met de staking in Engeland niet verkpehi# Biggen prijshoudend. IJMUIDEN, 4 Mei. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 53 (Derika VI) met f 1594 IJ.M. 124 (Derika XI) met f 1693 IJ.M. 175 175 (Trio) met f 1759 IJ. M. 244 (Delfland) f 1680 IJ.M. 323 (Walvisch) met f 1383 IJ.M. 22 (Ita) met f 1990 en de zeillogger K. W. 166 (Nederland III) met f 436 aan br somming. IJMUIDEN, 4 Mei. Heden waren aan den RijksVischafslag 9 Stoomtrawler, 1 log ger. De prijzen waren als volgtTarbot f 1 0.85, tongen f 1.401.20 per kg.griet f 63 19, gr. schol f 40, zetschol f 2925, kl. schol f 13—11.50, 8—3.70, scharren f 7—5.50 per 50 kg.roggen f 1710 per hoop vleet f 1.450.70 per stuk makreel f 23, pieterman en poon f 2410.50, gr. schelvisch f 3315, md. schelvisch f 26—24, k. md. schelvisch f 1812.50, kl. schelvisch f 139. 9.50, 105.50, kabeljauw f 4224 gr. gullen f 17—7, kl. gullen f 10.50—3,50, wijting f 53.40 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7