STADSNIEUWS KWATIAs.f H. J. LAMP «LES BESCHUi TJinnideii en de Engelsche staking. Verkeersongevallen VOLLE-MELK-REEP NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Vrijdag 7 Mei 1926 Agenda 8 Mei Goedkoope tarieven der N.Z.H.T.M. De aanrijding te Bloemendaal. R. K. Weeshuis. Feestavond Spaarnwouderstraat- vereeniging. Besmettelijke ziekte. Haarlemsche Schaakvereeniging. Haarlemsche Vereeniging voor Huisvlijt. Aiphabetische Stratenlijst 1926. Een concert in den Hout. Een verbetering. Het beeldhouwwerk voor de hal van het Haarlemsché Stadhuis. Duitschland als toeristenland. Beter dart Goed: D£ BESTE Jubileum bij de N. Z. H. T. M. Jubileum. Tentoonstelling R. K. Kunstenaarsgenootschap. Op het kantje aï. Aanrijding op den Zijlweg. BARTELJORÏSSTRAAT is NIEUWE ELECTR. KRONEN EN ZIJDEN KAPL.4M PEN Teyler's Museum. Tentoonstelling van schilderijen, teekeningen en etsen door Waalko J. Dingemans. Over het werken in de cel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. HEEMSTEDE. Honden en hygiëne. OVERVEEN. Sociëteit „St, Bavo". Bestuur Kamer Centrale 3 uur Postzegelbeurs 2 uur Vioolonderwijs 3 uur Ge wone Zittingen 7 uur Geel-Wit 5 uur. St, Jozelsgezelllengebouw, Janstraat 59. „Utile Dulci" 8 uur. Gem. Concertzaal. Concert door de Haar- lemsche Accardeon Vereeniging 8 uur. Kringzalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootschap van R. K. Kun stenaars van 1012 en van 25 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9^half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui "s Zaterdags alleen van 9/412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch! R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reelasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gistermorgen te half elf kwam de En gelsche Stoomtrawler Ben Courn uit _Ab- berdeen binnen. Dit schip had een lading visch, groot 500 manden. Daar de vischprij- zen in Engeland ten gevolge der staking zeer laag zijn (behalve in de groote steden) en de transport voor levensmiddelen, al hoewel gehandhaafd, toch groote stagna tie ondervindt, was dit de reden, waarom men te IJmuiden kwam markten, gelijk er eergisteren en gisteren een Engelsche t trawler had gemarkt. Des middags te half twee was, zooals wij gisteren reeds meldden, een bericht ontvan gen, dat een Engelsch Hoofdbestuurder van de Transport Federatie in aantocht was. Deze hoófdbestuurder, die per vliegmachine gearriveerd was, kwam met het verzoek namens de algeheele Transport Federation in Engeland om de Engelsche trawlers niet ie lossen, gelijk bij de twee andëre Engel sche schepen wel was gebeurd. Eveneens werd besproken het leveren van kolen en ijs en unaniem Werd vastgesteld niets te leveren alvorens overleg gepleegd was met het bestuur in Engeland. Het schip werd niet gelost, maar vol doende kolen, om naar Engeland te stoo- ir.cn, had het niet. Werd hier niet ingegrepen dan zouden 500 manden visch verrotten. Nadat het be stuur der Federatie te IJmuiden en eenige kolenwerkers in de bunkers de hoeveelheid kolen in oogenschouw hadden genomen en er niet meer als 7 ton aanwezig was, be sloot men, 20 ton bij te laden hetgeen ge schiedde onder toezicht van de zoo even genoemde bestuurderen der Transportfede- taties, zoodat het schip nu kon opstoomen naar Gramthon. Het Engelsche schip, dat gisteren zijn visch nog had kunnen verkoopen, lag aan de remming gemeerd, daar het geen vol doende kolen in had voor de terugreis. Toen nu de schipper vernam dat de Ben Courn kolen te IJmuiden kreeg, kwam leze spoedig met het verzoek om 5 ton kolen, opdat hij Lowest ft kon bereiken. Daar het schip ledig was. kon men op dit verzoek niet ingaan Besloten werd af te wachten, wat het Engelsche Hoofdbestuur hierme de wenscht aan te vangen. Reeds eerder meldden we,, dat des avonds nog een latere tram van Zandvoort naar Am sterdam zou worden ingevoerd. Uit de nieu we dienstregeling blijkt, dat de laatste tram op werkdagen 10.57 n.m. van Zandvoort, 11.20 n.m. van Haarlem naar Amsterdam vertrekt en op Zon- en Feestdagen deze zijn zal 11.17 n.m. van Zandvoort en 11.30 n.m. van Haar lem naar Amsterdam. Tevens zullen, ingaande 14 Mei a.s., dajL retour-biljetten Amsterdam-Zandvoort inge voerd worden. Deze retour-biljetten kosten 75 cent e» zijn alleen geldig op werkdagen en op de tramtreinen van Amsterdam vanaf 8 uur v.m. tot én met 12 uur 's middags en v. Zandvoort van af 3 uur n.m. tot en met 6 17 's namiddags. Tevens zullen 10 Mei onderstaande 10 rit- tenkaarten worden ingevoerd en enkele tra jecten vervallen: Haarlem-Tempelierstraat-Zandvoort 2; Haarlem-Waterleiding en Aerdenhout-Zand- voort thans 2.worden teruggebracht tot 1.50, De bestaande 10 ritten kaarten Haarlem- Bentveld ,en Aerdenhout-Waterleiding-Bent- veld-Zandvoort a 1.50 per kaart, komen te vervallen. O M. in hooger beroep. Het O M. bij de Haarlemsche Rechtban| is in hooger beroep gegaan van de uitspraak in de zaak tegen W. H. J. baron v. H., die terecht heeft gestaan ter zake. dat hij door roekeloos rijden in de nabijheid van het Prov. Ziekenhuis onder Bloemendaal, een man, genaamd D., heeft aangereden, die aan de gevolgen van die aanrijding is overleden Tot Overste van het R.-K. Weeshuis in de Hagestraat, is benoemd de Eerw. Zuster Ambrosia. 't Was Woensdagavond in 't gebouw van den Haarl. Kegelbond, wtaar de Spaarn- wouderstraatvereeniging een feestavond had georganiseerd, een gezellige drukte. Direct bij het binnenkomen kon men al merken^ dat de talrijke aanwezigen zich kostelijk amu seerden, hetgeen ook moeilijk anders kon, want er was gezorgd voor een aantal schit terende attracties, I Het duo v. Brussel-Lunenberg had telken- j male bij haar optreden een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Den geheelen avond zorgde Stoeken's Jazz Band, afgewisseld door een orgel voor muziek. In de afgeloopen week zijn alhier voorge komen twee gevallen van roodvonk. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan deze vereeniging werd een feestavnd gehou den in de tuinzaal van café Brinkmann. De feestrede werd gehouden door den voorzitter, den heer J. J. van Bork, Jr., waarna een wedstrijd gehouden werd. In de gisteravond gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging is o.m. het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat in September 176 jongens en 174 meisjes zich lieten inschrijven. Door verschillende om standigheden werden hiervan 150 jongens en 136 meisjes geplaatst. Verschenen is de alphabetische straten- lijst 1926 voor Haarlem en Omgeving. Het boekje, dat er weer keurig verzorgd uitziet, doet den uitgever, den heer G. Eikelenboom •te Bloemendaal, alle eer aan. Het bevat weer den plattegrond voor Haarlem en Omge ving en een nieuwe tramkaart. Gisteravond gaf de Haarlemsche Orkest- vereeniging, onder leiding van den heer W. Knikker, in de Stadstent in den Hout, zijn eerste avondconcert van dit seizoen. Een mooi programma werd ten gehoore gehracht, afgewisseld door regen- en hagelbuien, zoo dat de muzikanten met de kraag op en met verkleumde handen hun instrumenten bespeelden. De heer Knikker oordeelde het dan ook maar beter met de pauze uit te scheiden. Voor het perceel Zijlstraat 37. aan de Slagerswinkel van de heer De Graaff is een groote verbetering aangebracht. Door het groote vérbetering aangebracht door het perceel. Daar er een hooger trottoir geko men was, werd het voor de voetgangers ge vaarlijk om er met het hoofd tegen aan te loopen. Gisterenmidag te 4 uur is in de nis van de groote hal van het Stadhuis het beeld houwwerk geplaatst, dat de Haarlemsche beeldhouwer Theo van Reijn gemaakt heeft in opdracht van de gemeentelijke commis sie. De opdracht, aan den heer van Reijn ge geven, was geenszins een gemakkelijke, omdat zich verschillende moeilijkheden voordeden in verband met den Iaat-Gothi- schen stijl van de halle. Deze moeilijkheid is echter door_ den heer van Reijn glansrijk opgelost. De beeldhouwer, die er niets voor voelde om imitatie-Gothiek werk te scheppen, heeft toch een modern beeld ge maakt, dat zich alleszins in de omgeving aanpast. De gedachte, welke de maker voorop heeft gezet, is vorm te geven aan de ab stractie „Inspiratie". In verband met de houtbetimmering der hal, was de beeldhouwer aan dit materiaal gebonden, wilde hij iets maken, dat zich volkomen in het interieur oploste. Zijn keuze viel op het harde djattie-hout, dat buiten zijtn dichtheid nog meerdere goede kwaliteiten heeft en zich buitengewoon leent voor kunstsnijwerk. Bovendien is het hier gebruikte Javaansche djattie-hout wel het meest geschikte. Het beeld, architectonisch gedacht, heeft tot grondvormen, de pyramide en de cir kel. De pyramidevorm bevat den cirkel vorm, welke als symbool der concentratie aan het hart ligt, in zich. Sterk staan de breede vlakken tegen elkaar en geven het werk zoo een zeer sterke expressie. Door de gelukkige plaatsing der slang als symbool der laagheid en van den adelaar, als beeld der verheffing, krijgt het werk 'n sterke stuwing en wordt de onderdrukking van het lage op gelukkige wijze gemar keerd, In de vorming der vlakken is de bewer king van het materiaal met opzet uitge drukt en zoo vinden we als vanzelf de vormen terug, gemaakt door vlakbeitel en guds. De maker heeft voorop gedacht aan een voorbeeld, dat in tegenstelling met een vaststaand beeldhouwwerk zeer bijzondere eischen heeft. Hel beeld is namelijk niet bedoeld van verschillende zijden gezien te worden, zoodat de geheele aandacht ge concentreerd dient te worden op de voor vlakken. Wij twijfelen er niet aan, of het beeld „Inspiratie" in de hal van ons stadhuis, zal weldra blijken een zeer gelukkigen invloed uit te oefenen op het welzijn van Haar lem's gemeentenaren. Gisterenavond werd in den schouwburg aan den Jansweg een voordracht met film voorstelling, uitsluitend voor genoodigden gehouden, over „Duitschland als Toeristen- land." Deze avond was georganiseerd door de Reichszentrale für Deutsche Verkehrswer- bung, in samenwerking met' het reisbu reau Lindeman, De verte gen wo o-digcr van de Reichszen trale, de heer M. Gerisch, hield een korte rede over de cultureele waarde van reizen. Daana hield hij de lezing roet lichtbeelden over Duitschland. Het Schwarzwald, Ba denBaden, Karlsruhe, het Holendal en ande-e dee!en van het groote Duitsche Rijk werden vertoon en op interessante wijze er van verteld. Meer voedingswaarde clan 2 EIEREN Daarnawerd nog een drietal films ver toond. De eerste van de groote, prachtige oude Beiersehe stad Nürnberg, die zoo rijk is aan folklore en zoo hekend door duizend dingen, verder een van Duitschland's lu mineuze badplaatsen in schitterende omge ving BadenBaden en tenslotte een Rijn reis van Mainz tot Keulen. Het was een interessante avond. De heer F. Meerens vierde vandaag zijn 25-jarig jubileum bij de N. Z. H. T. M. De heer Meerens, die gedurende die jaren als koperslager in de remise aan den Lcid- schevaartwog werkzaam was, heeft zich in dien tijd de achting en waardeering van al len, met wie hij in aanraking kwam, weten te verwerven. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van zijn woning ge haald en naar de remise aan de Leidsche Vaart geraden. Daar overhandigde zijn chet, de heer H. Meijer, hem namens de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud, en namens het personeel een gouden horloge met inscriptie en een bloemenmand. De echt genoote van den heer Meerens werd ver eerd met ten prachtige bouquet. Gisteren herdacht de heer J. H, Angeen brug den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de firma Van Waveren, graan handel alhier. In de feestelijk versierde ver gaderzaal van het kantoor werd de jubilaris met zijn echtgenoote door den directeur ont, vangen. Deze laatste hield een toespraak waarin hij de verdiensten van den heer An- geenbrug als mensch en als vakman schetste en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Verder voerde het woord de heer Elfring, procuratiehouder die eveneens waardeerende woorden sprak en namens het personeel een pendule met coups aanbood. Des avonds werd de jubilaris met zijn fa milie in de toonzaal van „De Kroon" door beursvrienden gehuldigd. Ook hier werden vele waardeerende woorden gesproken en werd den jubilaris, een fraaie club-fauteui. aangeboden. Bisschoppelijk bezoek. De tentoonstelling van werk der leden van het Genootschap van R. K. Kunstenaars voor Haarlem en Omstreken, welke zich allerwege in groote belangstelling verheu gen mag, zoodat de duur tot a.s. Zondag middag 5 uur verlengd is, heeft ook de be langstelling getrokken van Z, D, H. onzen Bisschop, die reeds meerdere malen het werk van het Genootschap hartelijk aan moedigde. Naar wij vernemen, stelt Z. D. H. zich voor, de tentoonstelling in de zalen Jans straat 49 a.s. Zondagmiddag met Haar be zoek te vereeren. Een boerenarbeider te# Beverwijk begat zich dezer dagen met een melkwagen naai den polder en passeerde op zijn weg een onbewaakten overweg. Hij stak de rails over, zonder te letten of een trein naderde. Juist kwam echter van de richting Uitgeest een trein in volle vaart aansnellen. Een ongeluk scheen onvermijdelijk, doch de machinist zag het gevaar en remde uit alle macht. Vlak voor den man had hij zijn trein tot staan gebracht. De arbeider was natuurlijk hevig ge- schroken en was als door een wonder aan den dood ontsnapt. Van het gebeurde werd prces-verbaal op gemaakt, waarna de trein de reis met ge ringe vertraging kon voortzetten Gistermiddag kwart voor één reden eeni ge jongens per fiets in woeste vaart langs den Zijlweg. Een dame, mevr. IJ., wonende Hasselaersplein, die den weg over wilde steken, werd plotseling door een der jon gens, die den hoek omgereden kwam, aan gereden en tegen den grond geworpen. Ze kreeg daardoor een bloedende wonde boven het linkeroog en een lichte hersenschud ding Door omstanders werd zij bij de Sier- kan binnengedragen, waar ze van leden van Snelverband de eerste hulp ontving. Na verbinding werd ze naar haar woning vervoerd. Ter nagedachtenis van den, voor kort overleden, kunstschilder W. J. Dingemans wordt hier gedurende de maand Mei een tentoonstelling gehouden van een aantal door hem nagelaten werken. De collectie, met veel zorg samengesteld en met niet minder zorg gerangschikt, geeft een duide lijk beeld van den arbeid van dezen schilder. De catalogus, waarin, naast de titels, ook het jaartal van ontstaan der werken is opge nomen, stelt ons daarbij in staat den groei van Zijn talent te volgen en kennis te nemen van de veranderingen, die zijn werk, naar het uiterlijk, onderging. In zijn onderwerpen bleef hij vrijwel onveranderlijk, het land leven, dat hem lief was, schonk hem steeds inspiratie. Enkele titels als Hooiladen, Korensnijden, Binnenhalen van den oogst, e.d vertellen daarvan reeds genoeg. In het afbeelden van paarden was hij min of meer een specialiteit, terwijl we verder eenige bloemstukken, portretten en intérieurs (werkplaatsen) van hem kennen. Kenmerken de vroegere schilderijen zich door fijne stemming en beschaafde kleur, later kwam hij, wellicht onder invloed van het luminisme, tot meer uitbundigheid, hetgeen niet altoos winst opleverde. Zoowel in de eene als in de andere opvatting»heeft hij echter verdienstelijke werken voort gebracht. Ook in de aquarel heeft Dinge mans mooie resultaten bereikt, men zie bijv. het mooie portret, dat de schilder van z'n moeder maakte en waarin hij een groote innigheid wist te leggen. Vaardig was hij in het pastelleeren, waarvan o.m. „Schoen- rnakerswerkplaats" getuigt. Als teekenaar vinden we hem op z'n best> in de teekening met de sleeperspaarden op de Groote Markt voor de vischhal, waarbij ook de entourage zoo raak en pittig is neergekrabbeld. Een aantal etsen is er om te bewijzen, dat Dinge mans onder onze grafikers een eervolle plaats innam. De paarden, direct naar de natuur op de etsplaat geteekend, een gracht je met de bekoring van een subtiele oude gravure en zoo meer, doen hem als etser zeker niet 't minst waardeeren. De bezoekers van de tentoonstelling „Dingemans", die, naar we hopen talrijk zullen zijn, raden we ten zeerste aan ook een kijkje té nemen in de eerste schilderij zaal, waar een tentoonstelling is ingericht van oude teekeningen, gravures en etsen der Van de Velde's (de graveur Jan II, de schilders Esaias. Willem de Jonge en Adri- aen.) Te beginnen bij de deur zien we, rond gaande, eerst het portret van den stamvader der kunstenaars, Jan van de Velde, de Oude, (15601623) door Hendr. Goltrius', daar nevens het werk van Jan II, den meester- graveur, vele portretten, landschappen (o.m. de jaargetijden) volkstafreeien e.a. Daarbij sluit aan het werk van Esaias, voornamelijk teekeningen, waaronder landschappen, krijgs lieden, een terechtstelling enz. Van Willem de Jonge zien we prachtige teekeningen naar details van de rijk-gebeeldhouwde zeekasteelen dier dagen en zeegezichten in groote verscheidenheid. De laatste vitrine bevat een kostelijke verzameling penseel- en krijtteekeningen van Adriaen van de Velde, den landschapschilder. Vooral de krijtteekeningen naar menschen en dieren zijn prachtige staaltjes van de teekenkunst van den zeventiende eeuwschen meester. M. v. d. W. Wonderkinderen Een Fransche schrijver heeft gezegd .,Het is gevaarlijk de kinderen vroeg te laten iezen. Vóór hun achtste jaar, bij voorbeeld. Het boek richt een scheidsmuur op tusschen de werkelijkheid en het kind. Het kind, dat te vroeg leest, zal de dingen gaan zien door het boek." Een Zeer merkwaardige uitspraak, die voor den regenwoordigen tijd haar volle waarheid heeft behouden. Men laat de jeugdige her senen te vroeg werken. Er zijn altijd kinderen geweest, die de wereld hebben verbaasd door prestaties, welke voor hun leeftijd buiten sporig zijn. De jongste automobilist ter we reld, is het zoontje van een Fransch mecani cien, die op zesjarigen leeftijd reeds een auto mocht besturen. De Amerikaansche bladen brachten on langs het portret van een vijfjarig meisje, be stuurster van een auto in klein formaat. Won derkinderen als de Kid, die op jeugdigen leeftijd een film-beroemdheid is. Hij heeft j millioenen verdiend op een leeftijd, waarop andere kinderen nog niets van zich laten hoo- ren. Het vorig jaar was er sprake van een twaalfjarigen jongen, die simultaan speelde tegen acht schakers van naam en vijf partijen I won. Wonderkinaeren Benijdenswaardig, zegt gij. Wij betwijfelen het. Wij sluiten ons liever aan bij de boven aangehaalde uitspraak. Het is gevaarlijk de jeugdige hersenen van kin deren reeds zoo vroegtijdig aan krachtproeven bloot te stellen, welke niet met hun leeftijd vereenigbaar zijn te achten. Wat worden die wezentjes later in 't leven, als ze zoo vroeg een wereldvermaardheid hebben gekend De statistiek bevestigt, dat de mannen, die beroemd zijn geworden, een heel gewone jeugd hebben gehad en zich op school door niets onderscheidden. Het normale en gewone lijkt ons in dit verband verkieselijker dan het ongewone en buitensporige, dat de wereld verbaast. Met een variant op een bekende uitspraak van Vader Cats, zouden we kunnen zeggen „Laat de jeugd geven, wat van de jeugd mag verwacht worden.-" Is cel-arbeid gepruts Twee meeningen hierover van mr. J. D. Pasteur en mr. G. T. J. de Jongh. Het Mei-nummer van het „Maandblad voor Berechting en Reclasseering" bevat on der bovenstaanden titel een artikel van Mr. J. D. Pasteur, lid en secretaris van het College van Regenten over de Gevangenissen te Haarlem en van Mr. G. T. J. de Jongh, rechter te Amsterdam. Eigenlijk is het een polemiek tusschen beide heeren. In het Maart-nummer van genoemd blad heeft de heer De Jongh een artikel geschreven over Veenhuizen, waarin deze zinsnede voorkomt „De openluchtarbeid evenzoo, want zij vergt meer van de spieren dan het gepruts in de cel, hetwelk veel meer gelijkt op eert bezighouden dan op werken." De heer Pasteur komt tegen deze uitdruk king op o.m. in de volgende woorden „Laat mij mogen wijzen op het werken in de gevangenis te Haarlem, waarmede ik uit den aard der zaak het beste op de hoogte ben. „In gemelde gevangenis worden vervaar digd tal van groote werkstukken op meubel- ma kersgebied een zeer groot deel van alle voor rijksinstellingen benoodigde meubelen, tafels, stoeien, bureaux-niinistres, boeken kasten, kaartenkasten, kleerenstandaards, kartotheekkasten, geheele betimmeringen voor gebouwen worden h.c-r onder bekwame leiding vervaardigd en dat een en ander geen"„gepruts" is, moge blijken uit het feit dat toen een paar jaar geleden de geheele be timmering en meubileering van het nieuwe Gerechtsgebouw te 's Bosch hier vervaardigd is, de Minister van Justitie een bijzondere te vredenheidsbetuiging heeft doen toekomen aan de Directie, voor de zeer degelijke afwer king van een en ander. 'Marquisen en jalou- siën voor het meerendeel van de Rijksgebou wen worden hier vervaardigd. De stoffeerde- rij behandelt tal van meubelen voor de meeste Rijksinstellingen. „De breierij-levert tienduizenden stuks borstrokken, kousen en sokken. „Om een enkele andere gevangenis aan te halen de gevangenis te Leeuwarden levert alle uniformkleeding voor de posterijen en de gevangenissen. „Genoeg om aan te toonen dat (het woord gepruts ten onrechte is gebezigd voor het werk in de gevangenissen." Ten slotte verzoekt de heer Pasteur, dat de schrijver van de gewraakte zinsnede zal her roepen. De heer De Jongh verklaart zich daartoe echter niet bereid en schrijft in verband hier mede o. m. „Er wordt in de cel wel wat uitgevoerd en hier en daar zooais te Haarlem wordt wel menig goed stuk werk afgeleverd dat ontkent niemand maar de vraag is of in de cel zoo goed als in de gemeenschap de lust tot arbeid wordt aangewakkerd, of het tempo voldoende is, of de spierkracht wordt uitgebuit en zoo mogelijk verhoogd, of de min of meer luie kerel, die de gevangenis binnen treedt, deze verlaat met den wil en de gewoon te, die hem in de cel is bijgebracht, om nu zijn handen eens uit te steken in de goecje rich ting om op eerlijke wijze zijn bróód te verdie nen. „Dat er op den langen duur én door een vrij groot aantal menschen ten slotte een zekere hoeveelheid vaft een bepaald product wordt afgeleverd, bewijst niets omtrent de intensi teit van het werk en de coëfficiënt van ieders arbeidsprestatie. In Leeuwarden wordt trou wens in de gemeenschap gewerkt. „In de gemeenschap wij laten hare na- deelen buiten dit debat is de onderlinge naijver, de prikkel om tegen een ander op te werken daar is het scherpere toezicht, dat in de cel nagenoeg ontbreekt. Daar is tenmin ste nog een beetje fleur en een afschijnsel van de werkelijke samenleving. In de cel is het de roest, de schimmel en de kelderluchtdaar heerscht de dood-in-de-pot, daar ontbreekt elke opwekking en elke aansporing tot ar beiden. En wat is dat meestal voor arbeid Ik heb ruim 25 jaren lang de cellen in verschil lende gevangenissen bezocht. „En vraagt gij mij hebt gij ooit iemand ont moet, die moe was van het sokken breien, poederdoosjes plakken, vuurma kersvervaar digen en allerlei ander gepruts, waarmee ke rels met een biceps als een koolraap zich maan denlang en jarenlang moeten bezighouden, tot zij zoo slap worden als een natte vaatdoek, dan moet ik volmondig antwoorden, neen en nog eens neen. „Zij zaten wel op een bankje te rusten, maar zij rustten niet wegens vermoeidheid. En al len, die met mij die cellen hebben bezocht, zullen het beamen. Daar ben ik absoluut ze ker van. „De cel kweekt lamlenderigheid en land- ziekigheid, doch geen arbeidzaamheid en werklust. „De ceLstaalt geen snieren, maar verslapt ze. „De cel zet geen eelt aan de handen, maar neemt het weg. „Hoevelen hebben mij na het ondergaan va hun straf, als ik hun een betrekking aanbood, waar een beetje spierkracht bij te pas kwam, hun armen en handep getoond én gezegd Ik zou wel willen, maar ik kan niet." TENTOONSTELLING „HET KINDERPRENTENBOEK". Gisterenmiddag half vier is de tentoonstel ling van kinderboeken in het Kennemerly- ceurn in tegenwoordigheid van comitéleden en genoodigden geopend. Dr. de Vletter rec tor van het Kcnnemer Lyceum, heette de aanwezigen welkom namens de commissie van voorbereiding en het bestuur van het Kennemerlyceum. Spreker dankte allen, die aan het welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt, vooral de firma Loosjes, die bereidwillig verschillende boeken had afge staan en de dames Hoogstraten en Lobo, van wie het i itiatief is uitgegaan en alles hebben voorbereid en georganiseerd. Dr. de Vletter deed het belang dezer expositie uit komen in een kort, helder en interessant betoog over de ontwikkelingsgeschiedenis van het kinderleven, dp kinderopvoeding en het kinderboek der laatste 150 jaar. Die geschiedenis is de geschiedenis der vrijma king der van de belemmerende invloeden bij de opvoeding. In het laatst der 18e eeuw, in den tijd dat J.J. Rousseau zijn Emile liet verschijnen, beging men bij de opvoeding de principieele fout, dat men in het kind den volwassen mensch zag en de opvoeder zich niet beschouwde als de dienende gast, maar als de dwingende en moraliseerende meestei;. Dat komt het best uit in de kinderlectuur dier dagen. De kinderen lazen toen over Spinoza, over het Engelsch scepticisme, de voor en na- deelen van het erfelijk stadhouderschap, het recht van zelfmoord etc. De kinderen werden niet opgevoed, maar steeds gestraft, gedron gen in een keurslijf, dat hun natuurlijken groei belette. Een kind, dat niet goed handwerkte, kreeg haar hand omwikkeld met in olie ge drenkte lappen, die in brand werden gestoken, en als men met het huisgezin uit rijden ging, voerde men een gesprek over „In hoeverre onze zaligheid afhangt van het al of niet ver staan der duistere plaatsen van de H. Schrift." Hieronymus van Alphus die ging schrijven over de trek, den pruimeboom en de baker die flensjes bakte, was ten onzent de revolutionaire (in goeden zin) baanbreker, terwijl de Engelschen vooral, die intuitief voelden, hoe de belangstelling van het kind uitging naai dieren, poppen en kinderen zelf. Langzamerhand is het zielkundig element in de opvoeding doorgedrongen en dus ook in de lectuur voor de kinderen tot uitdrukking gekomen. Spr. uitte de hoop, dat de tentoonstelling de belangstelling en het succes zou oogsten, die zij verdiende, en-verklaarde de tentoon stelling geopend. Daarna werd thee geserveerd en een rond gang over de tentoonstelling gemaakt. REDDINGSHAKEN. Het Bestuur der Reddingsbrigade brengt ter algemeene kennis, dat, dank zij de me dewerking van den Inspecteur van het Ha venwezen, een reddingshaak is geplaatst aan de Zomerkade, hoek ten Katestraat. In verband met dit bericht verzoekt het Bestuur nogmaals aan het publiek, deze hoogst nuttige reddingsmiddelen vooral in bescherming te willen nemen. Nog dezer dagen verdronk een 10-jarige knaap bij de Kostverlorenkade te Amsterdam, doordat de daar opgehangen reddingshaak was ont vreemd. Voorts wordt bericht dat een oplossing is gevonden voor een gevoeld bezwaar. Als een brug was opengedraaid, kon het gebeuren^ dat een reddingshaak niet te be reiken was voor een water-ongeval, daar de ze hing aan de zijde waar een bruggewach- tershuisje staat. Nu is de haak naar de over zijde verplaatst, terwijl aan elk huisje een schippershaak aanwezig is. Burg. Stand, Geboren: z. van J. C. G. KoningGuldemond. z. van M. Kwar tenMeerman. z. van A. A. Ottolini de Leeuw. d. v. A. P. v. RossemBarend- sen. d, van A. C. A, MenseSelhorst. d. van E. KrabbendamSliggers. Ondertrouwd: A. Spek en J. C. Neeskens. J. A. Schepers en C. van Zijverden. Getrouwd: N W Willemse en A. Th. v. d Zwan. M. A. v. Zurk en A. K. B. Kohier. Th, J. Verdonkschot en M. V. Bremmers. P. v. d. Aar en M. E. van Ooijen. Overleden: J. M. Goes, 76 j. M, J. Bonte, wed M. Spies, 80 j. W. H. Bouer. 66 j. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is alhier voorgevallen 1 geval van buik- typhus. Een gevierde Nederlandscbe schrijver, die deels geroemd werd als een teer-voelend en fijnbesnaard kunstenaar, terwijl hij vcor velen ook gold als een verwijfde en over gevoelige salcnschrijver, ging e-ens cp be zoek bij den Vlaamschen iitteratCT Cyriel Buysse, Buysse had een mepien hond, een Russischen fcarsois of een hazewind, in ieder geval een pracht-exemplaar. Den eersten dag dat de bedoelde Nederlandscbe schrijver bij zijn Vlaamschen kunstbroeder logeerde, had hij, ongetwijfeld ook uit aesthetische overwegingen, vriendschap gesloten met den hond van zijn gastheer Het gevoel van sympathie was wederkecrig. De hond ik zal hem Pulcher noemen, „de hend" wordt zoo vervelend sliep voor de deur van des schrijvers slaapkamer, bracht hem 's mor gens naar de eetkamer en zat aan tafel naast zijn steel. Bij mcoi weer en bij mooi weer is het overweldigend mooi in Viaanderenland ging Buysse met zijn huisgencoten en logeer gasten roeien op de Leye. Als de Neder- iandsche schrijver voornoemd meeging op het water, was Pulcher ook van de partij. Op een mooien ochtend echter had de hond zich met zijn ontbijt verlaat of was door iets andeTs opgehouden: de boot staK zonder hem van wal. Toen Buysse met zijn gasten een half uur op het aardige riviertje had gespelevaard, kwam Pulcher langs den oever rennen, blaffend, tong uit den bek. De Nederlandsche schijver floot, riep lieve woordjes naar den wal en Pulcher sprong in het water, zwom naar het bootje, klom er in en ging regelrecht naar zijn vriend, blafte hem vrcolipk toe, en plaatste zijn natte pooten" op diens smettelooze, witte pante- lon. De schrijver uitte een kreet van schrik, en wendde vol afschuw zijn gezicht af van de modderplekken op zijn tennis- brcek. En sindsdien was hij Pulchers's gfootste vijand. Als iedereen zoo deed bi; de eerste de beste onaangename ondervinding met een hond, hadden de aardige, gezellige dieren in minder dan geen tijd geen enkeien vriend meer. Honden zijn nu eenmaal speelser., roolijk, dartel en vragen zich niet af, of hetgeen zij doen wel geoorloofd is of in den smaak valt. Al bestaat er nog een andere weg, dan dien de beroemd'; Nederlandsche schrijver bewandelde, die wegens een vuile ple*c eeuwigen haat jegens alle henden zwoer, is het wel eens mcodig het dier een Hinü standje te geven of desnoods een gevoeligen tik. Honden hebben manieren, die afgeleerd moeten werden. Maar ncoit beginnen met kettingen en hokken! Men ga bijv. 's morgens vroeg kijken cp de greentenmarkt. Als de grcenlenhande- laars cp de markt zijn gekomen, worden de trekhonden uitgespannen en 'osgelaten. Dan begint het lieve leventje. Eerst wordt oen soort vergadering gelegd ter bespreking van het gewichtige vraagstuk hoe zij zich ge durende de vrije uren zullen amuseeren. De conferentie eindigt meestal in eén gezellige blaf- en vechtpartij en daarna gaat de tToep uiteen in verschillende greepjes. Dat de dieren zich nu cp allerlei mogelijke en cnmo- gelijke manieren door en over de stapels man den en kisten wringen, dat zij af en toe aan 't vechten slaan, een helscfa lawaai maken, stoeien en ravotten, de menschen voor de voeten loopen, dat is tot daaraan toe. Maar zij iconen op een ondubbelzinnige wijze niet het minste begrip van hygiëne en fatsoenlijke manieren te bezitten en vergeten dat de groenten en vruchten dooT Haarlem's eerzame burgerij geconsumeerd werden. Alle groente wordt grondig gewasschen <m schoongemaakt, maa- het staat niet aan de honden te zorgen, dat deze maatregel nog aan nut en noodzakelijkheid wint. Niet alleen de trekhonden der groenten- handelaars, ook de straathonden bezondigen zich aan cvertreding der beleefdheids- en gezondheidswetten. De uitstallingen op straat voor iederen groentewinkel staan aan het bovengenoemde gevaar bloot. De eigenaar mag ze iederen keer wegjagen en een vloed van verwen- schingen over hen laten losbreken, hij is toch steeds te laat. Hoe hierin verandering te brengen! Men kan den honden niet bevelen zich als nette dieren te gedragen. Vasthouden, in huis op sluiten? Wat is een hond zonder de dier bare vrijheid? No» erger en meelij vekken- der dan een lijster in een kooi. Iedere die renvriend zou terecht tegen dergelijke vrij- reidsberooving opkomen. Alle honden zou den zich dood treuren en kniezen. Efe eenige oplossing is een PoKtie-veror- dening van deze strekking. „Op de groentemarkt zoowel als voor groentewinkels moeten de aardappelen, Vruchten en groenten tentoongesteld wor den op stellages van voldoende hoogte, dat het aan honden onmogelijk is, om...- De betrokken ambtenaar zal ongetwijfeld de juiste en passende termen vinden, om duidelijk te maken, wat de honden onmoge lijk moet worden gemaakt. Onze Brandweer. Zagen we vroeger een agent van politie met het slangenwagentje achter zich langs den weg hollen, dan konden we er zeker van op aan, dat er ergens brand, brandlucht, rook of brandgevaar was. Tegen woordig kunnen we er geen touw meer aan vastknoopen, want Van de 10 keer, dat de motorbrandspuit uitrukt, is 't bijna 11 keer, om een oefening te houden. Toch lieten we ons gisteravond, toen de motorspuit met groote vaart door 't dorp kwam rollen, niet op een dwaalspoor brengen, want daar voor was de bemanning te volledig en was 't voor iemand, die ook wel eens te doen gehad heeft met fantasie ditten of datten, duidelijk dat 't afgesproken werk was. We lieten dus den wagen maar rollen. En de uitkomst be wees, dat we een helder oogenblik hadden gehad, want bij de brug over de Brouwers vaart aangekomen, zagen we den motor wagen staan, terwijl er van brand geen spoor te ont dekken viel. 't Was dus een oefening. En tot eer van onze Vrijwilligers dient gezegd, dat de oefening vlot van de hand ging. In een minimum van tijd waren de slangen afgela den, afgerold, aan elkaar gekoppeld, aange schroefd op de standpijp, hing een dikke slang in 't water van de Brouwersvaart en stonden de spuitgasten met gevelde straalpijp in de houding. Even een gil op de sirene van den commandant, en daar draaide de motor. Oogenblikkelijk bolden zich de slangen en sissend en knetterend spoten 4 slangen hun nijdige stralen de lucht in. Weer een stoot op de sirene en daar kwamen 2 nieuwe stralen zich bij de andere voegen. Toen even later uit slechts 1 straalpijp water werd gegeven, bleek hoever en hoe hoog men hiermee een brand kan bereiken. Weer een signaal en de oefening was ge ëindigd. Eenige minuten later was alles weet netjes geborgen, de mannen namen hun plaats in op den wagen en daar reed hij heen, slechts enkele plasjes achterlatend op de straat-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5