•Binnenlandsch Nieuws. VERHAGEN'* MILKO DE fflQROEELlGSTE F JNE BONBON Radio-Omroep, Geruchten over het hervatten der onderhandelingen tusschen Baldwin iti MacDonaid worden tegengesproken. In den algemeenen toestand is weinig verandering gekomen, behoudens eenige verbetering in het spoor wegverkeer. De Belgische minister van Financiën treedt af. De president van Polen aanvaardt het ontslag van het kabinet-Skrzynski. Geen verandering ia den stand van zaken ten aanzien der algemeene staking in Engeland. Dreigende kabinetscrisis in Luxemburg. Het see. democr.-comm. wetsontwerp betreffende de regeling met de Duit- sche vorstenhuizen in tweede lezing verworpen. De onderhandelingen tusschen de Frn~scher en Riffiinen afgebroken. NEDERLAND EN DE STAKING IN ENGELAND. Vastere stemming voor vracht en sleepprijzen. Scherpe daling van lichte sla in 't V/estland. De Cunard-line vaart. Bezette vliegdiensten op Engeland. Een klein ponfliet 4e Amsterdam Staking op de „Penthaw" Prijs der Bunkerkolen verhoogd. De Bataviervaart op Vrijdag en Zaterdagavond, De terugslag op onze eieren- en botermarkt. Oud-Minister Aalberse aan het woord. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De nieuwe burgemeester van Heerlen. Zesde Nederlandsche Binnenscheepvaart-Congres. POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe Koloniale zegels. 'S^ Ee algemeene staking in Engeland. In den toestand der staking is in werke lijkheid geen wijziting gekomen. De hoop, De berichtendienst. De nieuwsbladen verschijnen „The Bri tish Gazette" verscheen in twee edities. De „Times" had gisterenmorgen vier pagina's, Invoer van buitenland- sche producten. De stakingsleiding weigerde den invoer uit Nederland van visch. De Nederlandsche groentenuitvoer zal groote schade onder vinden, evenals de Zweedsche cellulose- industrie, wanneer de staking lang duurt. Het aantal stakers. De „British Worker" geeft zijn eerste mededeeling over de deelneming aan de staking. Volgens deze opgaaf zouden er 2y2 a 3 millioen stakers zijn. De Parijsche editie van de „Daily Mail" meldt, dat de leider der spoorwegarbeiders Thomas achter de coulissen bemiddelings pogingen voortzet. Tevens zouden de vak verbondsleiders MacDonaid medegedeeld hebben, dat de algemeene staking zou kun nen worden opgeheven, indien de onder handelingen tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaren hervat werden. De „Daily Telegraph" verneemt uit par lementaire kringen, dat in het Lagerhuis de hoop bestaat dat nog in den loop van deze week tusschen beide partijen nieuwe onder handelingen ingeleid zullen vvorden. De Belgische minister van financiën afgetreden. Volgens een bericht uit Brussel is thans ook de minister van financiën, de heer Jan sen, afgetreden. Dit is, tezamen met de ministers van bin- nenlandsche zaken en koloniën, die gisteren die het o- «tivi guLM&uuiuiucu vici DUJdina 5, 1 r j i a b gewekt door de verzoeningsgezinde rede- waarin het gewone nieuws stond. The Z'Jn afgetreden, de derde minister, voeringen, die Woensdagavond in het Lager- British Worker", het orgaan van den alge- met o ef verlaat- huis zijn gehouden, wordt tot nog toe niet meenen bond, verscheen gisteren morgen voor -i- ;let eerst wet een editie van acht pagina's. bevestigd. Cook, de leider der mijnwerkers, zegt, dat de vredesgeruchten ongegrond zijn De raad van het. Vakverbond heeft Woens- De terugslag in Frankrijk. In Frankrijk begint men thans ook de uit- da ga vond beraadslaagd over de quaestie van werking der Engelsche staking te gevoelen, het uitbreiden van de staking, doch een be- Alleen de verbinding Dover—Calais wordt slissing werd r.iet bekend gemaakt. Het is nog gehandhaafd, maar in Boulogna zijn de echter zeer waarschijnlijk, dat de arbeiders hotels vol met Engelschen, die op een gelegen- bij de electrische centrales binnen 48 uur in heid wachten om over te steken. Er bevinden de staking betrokken zullen worden. Geen onderhandelingen zich tal van jongelingen onder, die zicH als vrijwilliger in hun vaderland willen opgeven. Op ne kaden van Boulogne staan groote tusschen Baldwin en Mac- voo-raden vruchten uit het Zuiden Donald. j Frankrijk en tweehonderd wagons nieuwe De Woensdagavond verspreide berichten aa-danoelen uit Spanje, die niet verscheept als zouden besprekingen tusschen Baldwin kunnen worden. en Ramsay MacDonaid hebben plaats gehad, worden thans tegengesproken den tusschen Br ld win, MacDonaid en Lloyd George, tereinde naar een grondslag voor onderhandelingen te zoeken. In antwoord op een verzoek van Lloyd schop van Londen. De bisschop van Londen heeft aan J. H. duur. Tho s, den leider van den Nationalen Bond i van Spoorwegpersoneel, een brief geschre Het herstel van den Fran- schen franc. De vrijwillige inschrijving te Monaco voor de amortisatiekas heeft een millioen francs opgebracht. Het lichten van de „Bouvet". Onlangs hebben wij gemeld dat de Turk- sch» regeering een contract had gesloten met een firma die zich zou belasten met het lichten en bergen van de geallieerde oor logsschepen en duikbooten, welke tijdens de Dardanellen-expeditie in 1915 vóór den ingang der Pardanellen tot zinken werden gebracht. Onder d^ze schepen bevindt zich één Fransche kruiser, de „Bouvet", die den I8en Maart 1915 werd getorpedeerd. Het schip verdween in 4 minuten, 680 officieren en leden der bemanning met zich meesleepend De „Echo de Paris" maakt zich nu tot tolk van de verontwaardiging, welke bij de Fransche openbare meening is gewekt door de gedachte dat het aan een overwonnen vijand zal worden toegestaan de laatste rust der dappere strijders te storen en het ge lichte oorlogsschip te gelde te maken. De „Bouvet", is bovendien gezonken op een diepe plek, zoodat hij de scheepvaart geens zins belemmert. Het blad hoopt dat de Turksche regee ring van haar voornemen zal afzien. Niet slaan op school. aooocu Een vreeselijk ongeluk op de lagere school berekendzijn" o"p"een"conflict" van Tangen ite Dieburg in Hessen vestigt weer eens de aandacht op het gevaar van het slaan van kinderen door onderwijzend personeel. De Fransche Vakvbonden volgen de ge- j beurtenissen in Engeland uitteraard nauw- i gezet. De C. G. T. en de federaties, welke Hervatting der onderhan- indirect bij de Engel-che staking betrokken delingen. zijn, hebben hun solidariteit met de Brit- In de wandelgangen van het parlement sche arbeiders betuigd. Er kan echter op keersch.fe gistere: avond groote levendigheid, het oogenbük geen sprake zijn, zelfs niet De Ie.;- bespreken het denkbeeld, dat den voorzie mijnwerkers, van een sympathie- „Sper ker" zou worden gevraagd een confe- staking in Frankrijk, rent je te presi'ieeren, zoo mogelijk te hou- De regeering en de sta kingsleiders. De politieke correspondent van de „Daily Mail" meldt dat het Engelsche kabinet be- George gaf de Speaker te kennen dat er sloten heeft geen drastische maatregelen te gelegenheid zou worden gegeven over deze nemen tegen de stakingsleiders. De regeering zaak te debatteeren. verwacht dat de stakiflg niet lang zal duren. j In de kringen van de vakvereenigingen is men Een aanbod van den bis- echter van meening dat de stakingskassen De voedselvoorziening. Te Londen komen aanzienlijke hoevéel- ven, waarin hij he* L-> nbethpaleis (de woon- heden visch aan. Gisteren werd op de markt plaats van den bisschop) aanbiedt als een van Billingsgate 400 ton ontvangen en later neutrale plaats, waar partijen elkaar kunnen volgde er meer. Uit verschillende havens ontmoeten tot het voortzetten van de onder- worden de water of te land voorraden aan- handelingen. Het verkeer. De „White Star" lijn kondigt volgens een draadloos bericht aan, dat het s.s. „Megan- tic." op 7 Mei van Liverpool naar Canada zal vertrekken en het s.s. „Kimrid" op 8 Mei naar New York. De treinenloop. De Londen and Northwestern Railway heeft gisteren 212 treinen laten loopen. gevoerd. Slachtoffers der staking. De bloemendag ten behoeve der blinden is wegens de staking uitgesteld. Het regeeringscommu- nique. In een officieel communiqué, gisteren morgen vroeg in het regeeringsblad „The British Gazette" gepubliceerd, wordt ge zegd, dat een belangrijk deel van het zaken leven des lands wórdt tegengehouden en dat aan alle klassen in toenemende mate verlies en ongerief worden veroorzaakt. Er is een meer dan voldoende macht be- schikbaar om de orde te handhaven. De voor- Voortdurende verbetering ziening met kracht en licht wordt voldoende gehandhaafd. De electrische centrales zijn voorzoover noodig voorzien van bekwame technische vrijwilligers. De brandstoffen- en Autodienst Liverpool Londen. Tusschen Liverpool en Londen wordt een dienst met autocars onderhouden. Ofschoon nog steeds onder het normale blijvend, verbeteren de spoordiensten, in het bijzonder in de voorsteden, langzamerhand. De Load; sche, de Midland en Schotsche levensmiddelenvoorziening is voldoende om maatschappijen alleen al verwachten, dat- zij 'voor vele weken het leven hoewel niet de wei- gisteren vierhonderd treinen hebben kunnen laten loopen, met inbegrip van een sneltrein over langen afstand. vaart des lands in stand te houden. De distri butie van melk en levensmiddelen gaat ge regeld. De spoorwegdiensten worden gelei delijk hervater loopen reeds meer treinen De trek naar de City. dan op den tweeden dag der staking van I9l 9. Voor den derden keer trokken gisteren- j Het stroomt vrijwilligers voor de natio- morgen duizenden en duizenden Londenaars na'e diensten. De natie blijft kalm en vol met de gewone opgewektheid naar hun ar- vertrouwen. De bevolking draagt met sterkte beid, velen te voet, velen met alle mogelijke en goede gezindheid de onvermijdelijke ont- vervoermiddelen, waarbij automobielen van beringen der nationale crisis. het nieuwste, meest comfortabele type tot de' r eestrfgeleefde, doch alle volgeladen en vaak gevaarlijk naar eene zijde overhellend. De taxis te Londen staken. Juist dezer dagen is het thema uitvoerig besproken in een artikel „Tegen het slaan op school," in de „Voss. Z.", gevolgd door verschillende pro's en contra's. Tegelijk met het bericht over het ongeluk drukken de bladen het jongste besluit af van den Berlijnschen „Lehrerverein," waarin verklaard wordt, dat men in de lichamelijke tuchtiging een opvoedingsmiddel ziet, het welk door de hervormingen in het opvoe dingsstelsel overwonnen zal worden. In ver band daarmede wordt de overheid verzocht voor kleinere klassen te zorgen en voor spe ciale klassen voor lastig op te voeden kinde ren en wordt een beroep op de ouders ge daan zelf ook zich van de tuchtiging te ont houden. „Zoolang echter aan deze voorwaar den nog niet voldaan is, kan de „Lehrerver- verein" een verbod van de lichamelijke tuch tiging niet als gewenscht en gerechtvaardigd beschouwen." Welke gevolgen zelfs een lichte tuchtiging kan hebben, blijkt uit het gebeurde op de school te Die'ourg, waar een handwerkjuf frouw een elfjarig meisje een slag op het achterhoofd gaf, waardoor een breinaald, welke het kind in de hand had, tusschen oog en neus in het hoofd drong. Niettegen staande onmiddellijk geneeskundige hulp werd ontboden, stierf het kind 's nachts. Opgemerkt moet worden, dat hier wel een zeer ongelukkig toeval heeft meegewerkt om vast: „Ascania", 8 Mei van Liverpool; An- triM <n4-ri «nt-f rta**i IrlnmA trtllt IirOO I 1 O i 1 De toestand in de Rotterdamsche haver- in verband met de staking in Engeland is vrijwel onveranderd. De optimistische ver wachtingen omtrent de verhoogde kolen- zendingen van de Ruhr zijn nog niet ter- volle verwezenlijkt. Ook in gewone tijden vinden de schepen, die geregeld naar de Ruhr vert ekken, daar emplooi voor Hol land en België. De stemming voor de vracht- en sleepprijzen is vaster. Er wor den wel hoogere prijzen gevraagd, doch deze worden nog niet betaald, daar het groote aantal --eederijschepen aan de Ruh- aanwezig, de behoefte aan scheepsruimt' nog niet zoo nijpend maakt, dat een stijging gewettigd zou zijn. De sleeploonen zijn meer gestegen dan de vrachllocnen. De directie der Batavierlün deelde mede dat voorloopig nog niet gevaren wordt. Met uitzondering van de „Batavier II" zijn alle Batavierbooten te Rotterdam. Men laat de „Batavie- II" in Londen om bij een wijzi ging van de staking onmiddellijk den dienst van beide zijden te kunnen hervatten. Bij de K. L. M. op Waalhaven neemt de groote drukte steeds toe. De extra-diensten naar en van Londen functionneeren goed. Ook Donderdag was het toestel op Waal haven bezet met passagiers en vracht. De passagiers bestaan hoofr'zakeliik uit Engel- schen en Duitschers. De vracht in hoofd zaak uit post. Er zullen extra postdiensten wo-den ingesteld, daar veel post uit En geland verwacht wordt. Het s.s. „Tairbora" van de Rotterdam sche Lloyd is naar Cowcs, de voorhaven van Southampton, vertrokken en zal South ampton niet aandoen, De groente-export op Engeland is geheel stopgezet, nadat bericht ontvangen was dat men geweigerd had een fruitboot te Boulogne te lossen. Wij meldden Woensdag, dat de voor En geland bestemde g-oenten naar Duitschlam' in commissie waren gezonden. De gemaak te prijzen zijn echter tegengevallen, zoodat daarmede niet wordt doorgegaan door de exporteurs. De prijzen op de groentenveilingen gin gen zoodanig omlaag, dat niet-leden van den Tuindersbond besloten op eigen risico groenten in commissie* naar Duitschland te zenden. -Tot dusver hebben zich in de Rotterdam sche haven geen arbeidsgeschillen voorge daan in verband rr.et de Engelsche staking De veilinghandel ondervond in de eerste dagen dezer week minder nadeeligen invloed van de staking in Engeland, dan aanvanke- ijk gevreesd werd. Woensdag werkte de toestand over zee alleen merkbaar prijs- frukkend op de lichte slasoorten, wélke Engeland bij voorkeur vraagt en "op de to maten. De prijzen der lichte sla daalden scherp, terwijl de zware kroppen, welke voor de binnenlandsche ma-kten en voor Duitschland gekocht worden, met slechts geringe prijsdaling verhandeld werden. De tomaten leden reeds ernstig onder dc vervoerbelemmering. De prijsdaling viel echter niet vast te stellen, daar de uitvoer handel wegens den nog betrekkelijk gerin- gen aanvoer nog geen vaste lijnen volgde en de prijzen „wild" waren. De geringe aan voer kon nog wel geplaatst worden. Doch met den dag zal het vervoerbezwaar groo- ter wo-den, daar (Ie pluk sterk toeneemt en zeer vele vroegstokers dagelijks aan de markt komen. Naar wij vernemen staat de afvaart der volgende Cunard-booten naar Ncw-York Onlusten. Een menigte van verscheidene duizenden personen kwam gisteravond laat te Edinburg in botsing met de politie, die zij met flesschen I Gisteren nacht zijn ook de taxichauffeurs en steenen bestookte. De ruiten van winkels van iets, dat op zich zelf een kleine fout was, een groot onheil te maken. Het ontslag van het Pool- sche kabinet. Skrzynski heeft het ontslag van zijn ka binet aangeboden, hetwelk aanvaard werd. Naar de Kamerontbinding in Italië „Avanti" meldt heeft de minis- in staking gegaan. werden ingegooid verscheidene winkels werden geplunderd. Vijf constabels en een De transportmiddelen te Londen zijn op- aantal burgers moesten naar het hospitaal nieuw verbeterd. Het mooie weer vergemak- worden vervoerd. Het paard van een bere- telijkt het verkeer langs de straten, dat thans d.en constabel sloeg op hol en kwam in bot- veel vlotter gaat. Er waren gisterenmorgen ïog een honderd taxi's in het verkeer, in weerwil van de houding van den bond van taxibestuurders, die zich bij de staking aan sloot. De O.ndergrondsche spoorwegmaatschap pij kondigt een dienst aan, die om de tien minuten rijdt op een belangrijke sectie van den spoorweg en minder frequente diensten op een bepaald aantal andere secties Het luchtverkeer tusschen Londen en Parijs is Woensdag verviervoudigd. Vier duizend kilo poststukken zijn verzonden. sing met een hek, met het gevolg dat het paard werd gedood en de constabel ernstig gewond. Vijf personen werden gearresteerd. Te Cardiff is een lichte kruiser aangêkomen Een menigte deed een aanval op de omni bussen in het Zuiden van Londen. Zij stak één in brand en behandelde den vrijwilligen bestuurder en den conducteur nogal hard handig. De politie snelde naar het tooneel en herstelde spoedig den toestand. Ook werd een lorry onderstboven geworpen. ter van binnenlandsche zaken Federzoni in het parlement opnieuw een voorstel tot ontbinding der Kamer ingediend. Algemeen is men van meening, dat de Kamér binnen kort bijeen zal worden geroepen om haar eigen doodvonnis te voltrekken. De communistische pro paganda in Marokko. Herhaaldelijk is den Taatsten tijd melding gemaakt van de communistische agitatie in Marokko, welke desertie onder de Fransche troepen tracht de bewerkstelligen en op „verbroedering" met de troepen van Abd el Krim aanstuurt. De arrestatie in Rabat van den commu nist Carette-Bouvet en zes zijner mede plichtigen heeft het bestaan aan het licht De staking in de metaal-gebrac ht van een „agentschap voor deser- van meening |e zijn over de vraag welkom dania", 7 Mei van Southampton; „Maure- tania 8 Mei van Southampton; „Seythia", 8 Mei van Liverpool. De vliegdiensten van Amsterdam naar Engeland zijn voortdurend bezet. Zoo zijn Donderdag ongeveer 40 passagiers heen en 40 passagiers terug vervoerd. Om zever: uur s ochtends vert ok een extra-machine van Schiphol met bestemming naar Croy don met zeven passagiers aan boord. De normale c'ienst van halfdrie was eveneens bezet. Hetzelfde was het geval met de toe stellen van de Imperial Airways, terwijl voor deze gelegenheid een toestel van de Luft Hansa, eveneens propvol doo vloog naar Londen. Indien meer drang tot ver voer naar Londen bestaat, zullen nog tegen een kleinen toeslag extra-toestellen worden ingelegd. Er schijnt in de Hoofdstad eenig verschil De dienst bij de Londen- sche ceintuurbaan. De Londensche ceintuurbaan onderhoudt wec*er opgenomen, an gisteren af om de twintig minuten eent 'ienst. De voorziening van Londen met melk, oter en eieren is normaal. De o-dergror.dsche stelde drieduizend vrijwilligers in cienst, zocdat gisteren de eeste zijner lijnen liepen. nijverheid. De groote staalfabrieken te Newport heb ben het werk hervat. Vijfennegentig pet. der arbeiders van deze fabriek hebben het werk De schouwburgen te Londen. Het meerendeel der schouwburgen van het West End blijft geopend. tie," dat te Casablanca is gevestigd. Het heeft zijn vertakkingen over het geheele land en wordt door de communistische partij te Parijs gefinancierd. De „Cri morocain" is het orgaan van het bureau. Aan 't agentschap is een „passenbureau" verbonden, hetwelk de Fransche deser teurs van valsche paspoorten voorziet en ze naar Tanger dirigeert.. schepen men in Nederland tracht hét bun keren te verhinderen en welken, niet. Tot de laatste behooren alle schepen, die gewoonlijk daar bunkeren, mits ze niet voor Engeland bestemd zijn. Zooveel mogelijk trachten de transport arbeiders hier te lande echter te voorko men het bunkeren van Engelsche scheper, en van schenen, die anders naar Engeland gaan om te bunkeren. Inmiddels wordt aan de Tel. te Rotter dam gemeld, dat eenige bestuursleden van den transpo'tarbeidersbond zijn vertrokken naar de Vondelingenplaat bij Hoek van Holland, om te onderzoeken of de schepen lie daar kolen innemen behooren tot de categorie, die men geen moeilijkheden in 'en weg wil leggen. Donderdagmiddag is na een onderzoek oor eenige bestuursleden van den Centra- :en Bond van Transporta-beide_s het werk 'oor de leden van dien bond gestaakt aan boord van het Engelsche s.s. „Penthaw", lat wilde bunkeren om vervolgens te ver trokken. De „Penthaw" was reeds ongeveer zes veken in onze haven en had eenige repa ratie noodig. De „Centrale Bond" besloot echte- het schip niet te laten vertrekken en gaf order het werk te staken, waarop, naar de „Centrale Bond" mededeelde, de directie van ..Arrsterdamsch havenbedrijf te kennen gaf, dat alle stakers onmiddellijk ontslagen zouden worden. Het werk is evenwel toch gestaakt. Naar namens de directie van „Amste-- 'amsch Havenbedrijf" wordt medegedeeld, lag het niet in de bedoeling de „Penthaw" te laten vertrekken. De staking betreft slechts een machinist van de kolenkraan. Het schip heeft met ander personeel toch de benoodigde hoeveelheid kolen in genomen. Naar de Tel. verneemt is de prijs van bunke kolen met 5 shilling verhoogd. Er is zeer veel vraag voor steenkolenexport naar de Middenlandsche Zee, Door aan drang van steenkolenexport naar de Mid denlandsche Zee, wordt voor de scheep- vracht twee shilling minder betaald dan de vorige week. Naar de directie van de Batavier-lijn mededeelt, zal Vrijdagavond en Zaterdag avond te 7 uur een afvaart plaats hebben tot Londen. De passagiers zullen tot aan de quai gebracht worden- Naar wij vernemen was op de eierenvei- :ing te Roe-mond, Barneveld en op andere markten, de staking in Engeland op de prij zen der eieren nog niet merkbaar. De ver zending van eieren naar de Engelsche markt was de laatste weken reeds gering. Men verwacht, dat de eie-prijzen volgende week zullen dalen, daar de Duitsche markt veel eieren uit Denemarken krijgt nu het vervoer naar Engeland stop staat en dit de prijzen zal drukken. De boterprijs in Dene marken was heden reeds tien kronen per 10 k.g, lager en men verwacht dat de te ugslag hiervan komende week zich ook op ie Nederlandsche boterprijzen zal doer gevoelen en den export naar Duitschland doen verminderen. Moot de R.K. Kiesvereeniging te Leiden heeft prof. mr. P. J, M. Aalberse Woensdag avond een rede gehouden over: „De Katho lieke Staatspartij in de huidige situatie. Na betoogd te hebben, dat de Katholie (een reeds 40 jaar hebben gewerkt om het positieve Christendom grondslag te doen zijn voor onze regeering ontkende spreker, wat van zekere zijde is beweerd, dat de Roomsch Katholieken om godsdienstige re denen het gezantschap bij den Paus wilden "bestendigd zien. Daarvoor, aldus spr., heb ben wij het gezantschap piet noodig. Daar voor hebben we onze bisschoppen. De voor naamste reden waarom- wij bestendiging van het gezantschap wilden, was hierin gelegen, omdat wij het noodzakelijk oordeelen op gronden van zuiver diplomatieken aard. Spr. merkte verder op, dat er personen zijn, die zeggen, dat als Nolens zijn verkla ring maar niet had afgelegd, het niet zoover zou zijn gekomen. Spr. ontkende dit. In October was in het Voorloopig Verslag al aangekondigd, dat de Vrijzinnig Democraten, ofschoon zij altijd vóór het gezantschap hadden gestemd, er nu tegen zouden stemmen, alleen om de coali tie te breken. En onder de Christelijk-histo- rischen is er zeker niemand geweest, die als Nolens die verklaring niet had afgelegd, an ders zou hebben gestemd. Had Nolens die verklaring niet afgelegd, dan zouden de Chr- historischen een ander motief gevonden hebben om tegen te stemmen. Na verder den loop der crisis te heb ben nagegaan, vroeg spr: Hoe staan wij nu tegenover dit kabinet? Wij zijn, ^ldus spr., allen Katholieken uit de school van Schaepman en die heeft gezegd, dat wij zijn een minderheid, dus dat we moeten zijn gou vernementeel. Werpen wij dit kabinet om ver, dan zijn wij voor de gevolgen verant woordelijk en dan kunnen wij niet doen als Marchant, n.l. een meerderheid decreteeren. Op ons rust dan de plicht mede te zorgen, dat er een nieuwe kabinet komt. Laten we daarom blij zijn dat dit kabinet er is en het steunen. Spr is overtuigd, dat, als men onder het parlementaire stelsel niet is staat is een meerderheidskabinet te vormen, dat wij dan te zorgen hebben voor een minderheidska binet. En dan spreekt het vanzelf, dat dit kabinet zal zijn, bestaande uit anti-revolu- lutionairen en Roomsch-Katholieken. Onder de Katholieken is de sympathie voor de anti- immers, een zakje van 1 ns bevat 17 s uks waarvan het vo urne 2x zoo groot i« a s van een zakje andere bonbans. 12 Ook den Rector en zijne eebtgenoote noo- diCden zij vriendelijk uit, aan het feest te willen deelnemen. De gestrenge Rector gaf het gevraagde verlof, met een glimlach, dien men, maar zel den op ziin gelaat zag. En hij nam de uitnoodiging aan. ook uit naam van zijne gemalin. Een van de studenten kwam op den stout moediger inval ook „Cecilia" bij het feest uit te noodden omdat zij drie jaar geleden, al was bet dan ook zonder er zelve iets van te vermoeden, de Muze van het pensionaat was geweest. Maar een ander was van gevoelen, dat dit bezwaarlrk zou gaan, omdat men dan ook der. provisor, haar verloofde wel zou moe ten uitnoodigen. En zóó mislukte dit plan. En men stelde zich ermee tevreden, een reusachtig bouquet voor .Cecilia" te bestel len, dat men aan hare woning liet bezorgen, vergezeld van een kaart met vergulden rand. waarop geschreven stond: Aan mejuffrouw Augusta Muller, in be wondering toegewijd door de leerlingen van de hoogste klasse van het pensionaat". Daaronder volgden de namen van de ge vers. Alleen de naam van Hendrik Hcgc- nieister ontbrak. Met eene voor al zijne kameraden onbe grijpelijke halsstarrigheid had hij geweigerd zijn naam op de kaart met vergulden rand te plaatsen. „Laat mij met rust met dien onzin,'' zoo antwoordde hij. Dat zou een gezellige avond worden, als hij in die stemming bleef! Het biervat kwam bijtijds aangerold, en in den kastanjeboom werden eenige lampions opgehangen. De echlgenoote van den Rector maakte eigenhandig gebak gereed, en de Rector gaf een dozijn vuurpijlen, om het feest op te luisteren. De stemming was opgewekt en vroolijk, al was het nog zoo heet. De Rector was iuist bezig, eenige oude schoolcahiers te sorteeren, toen Hendrik aan de deur van zijn studeervertrek klopte en na bekomen verlof binnentrad. Hij zag er zeer ernstig uit. „Heer Rector," zoo begon hii verlegen, ,,ik zou u willen verzoeken, mij ervan te ont slaan, het feest van dezen avond bij te wo nen. Ik zou gaarne nog vóór den avond wil len vertrekken.... naar huis." Verbaasd zag de Rector hem aan. ..Wat bezielt je toch? Ben ie krankzinnig geworden?" vroeg hij. „Je vader heeft toch de duidelijke boodschap gezonden, dat hij ie zelf zal komen afhalen, en wel na het einde van deze week." „Heeft hij dat gedaan?'' „Maar weet je dan niet meer. dat ik het ie heb medegedeeld?" „Ja, heer Rector, nu herinner ik het mij ook Toen groette Hendrik hem beleefd en ging heen. In de gemeenschappelijke kamer boven stonden de gelukkige zeven kameraden van Hendrik. Zij waren bezig met het inpakken van hun koffers. Morden zouden zij immers naar huis gaan! Boeken, ondergoed, alles lag verward dooreen. Alleen de Zondagskleeren lagen op de bed den want die zouden zij voor het groote feest van den avond nog moeten gebruiken. Om eeven uur werden twee van hen af gevaardigd om den Rector en zijne echl genoote plechtig te gaan afhalen. De Rector was nas geschoren en zijne ge malin droeg een bruin ziiden kleed. Voor deze beide genoedigden waren stoe len met zachte kussens klaargezet, met bloe- maen-guirlandes versierd onder den kastanje boom. en to en zij minzaam lachend hun eereplaatsen hadden ingenomen, stond Eber- beim, een van de leerlingen, op. en com mandeerde stilte. Hegemeister wendde het gelaat af. Waarom kon hij niet vroolijk zijn als de anderen? Maar zij konden de wijde wereld ingaan terwijl men voor hem een hoogen muur had opgebouwd, met eene poort, gesloten met zeven grendels. De leerlingen stonden op, en zongen met ieugdige, frissche stemmen een welkomstlied. Ook de echtgenoote van den Rector zonrt mede en Eberheim dirigeerde met geestdrift Voor hem v/as de studie met veel moeite en ontberingen gepaard gegaan. Hii Ivas de zoon van een arm muziek onderwijzer. Het biervat werd afgetapt, en de schui mende bekers gingen rond. „Hegemeister!" riep een van de kamera den „waar blijf je?" Gedurende bet zingen van de laatste cou pletten was hij naar den achtertuin gewan deld. Nu keerde hij weer lachend naar den kas tanjeboom terug. Zi'n oogen waren rood. De onvermoei'le Eberheim schonk de gla zen weer vol. Toen commandeerde hij weer rtilte. en nam het woord, om een korte re de voering te houden, en eenirfe woorden van "ank tot den Rector te richten, voor het voortreffelijke onderwijs van hem, die her allen tot mannen gevormd had, en tot zijne echtgenoote, voor hare moederlijke zorgen. Toen de duisternis begon te vallen., wer den de lampions aangestoken. Door de vensters van de huizen op de markt zag men al licht schemeren. „Nu gaat de nrovisor zijne „Cecilia" be zoeken," zei Eberheim, terwijl hij Hendrik Hegemeister aanzag. ..Dat moet ie in je dag boek opteekenen." Hendrik antwoordde niet. Een der lampions in den kastanjeboom vloog in brand. De vrouw van deh Rector stond verschrikt op. om de neervallende "tukken papier te ontwüken. „Nu gaan wij een fakkeloptocht houden," riep Eberheim zijn makkers toe. „Geeft mii stokken!" De nog onbeschadigde ballons werden aan lange boomtakken bevestigd en daarmede trok men een paar malen den tuin rond. Toen slingerde men de lampions op den grond. Het feest was geëindigd. Onbemerkt sloop Hendrik heen. Nog eenmaal wendde hij h^t hoofd om- De vensters van de huizen op de markt wren donker geworden. Tien minuten later stond hij op de Rijn- hrug. met een kleine, lederen reistasch op 'en rug. Onder hem ruischten de golven van de rivier met eentonig, geluid tegen de pijlers an de brug. Hendrik vervolgde zijn weg. Toen de zon opging, had hii zijne bestem ming bereikt. Het moest hier in den nacht ZATERDAG 8 MEI. Hilversum 1050 M. 12 en 7.30 Politie bericht 4.306.30 Voordrachtavond door H, D. O.-orkest, onder leiding van Fr Lupgens, Herre de Vos, volks'iedjes bij de luit; 6.307.30 Cursus in han delskennis en handelstechn ek. door den heer J. Pelser Jr. 7.45 en 10 uur pers berichten; —f 8.10 V. A. R. A.- radio avond. Mies de Groot, sopraan; Joh. Jong, piano, Hugo de Groot, viool, M. van 't Woud, cello. Spreker: de heer F. van der Walle secretaris van het New. Ver bond van Vakver. over; Het Troelstra- oord, Marsch, Schubert (triof; 2. 2a Pre- 'ude, Rachmaninoff, b. An der Frühling, Grieg (p ano); 3a Ihr, die Ihr Triebe, Mozart; b. Ungeduld, Schubert (sopraan); 4.. Eerste deelen van de sonate voor cello en piano, Grieg. 5a. Simple aveu, Thome, b: Canzonetta, Amb-osio 6. Cau serie door den heer v. d. Wa'le. 7. Sere nade, Widor (trio). 8. Frühlingsrausen, Sin- ding. b. Polonaise in Fis-mol. Chopin (pi ano) 10a. Sag mir nur elnmal ja, Herrmann b. Wir armen, armen Madeben (uit Waf- fenschmeid). Lortzing. Dans les fleur^ Macheroni (sopraan) 9a. Adagio uit D» dur concert van Haydn, b. Tarantella, Po- per (cello). 11a. Madrigale, Simonetta. b.- Serenade Pierne (viool), 12. Fan'asie uit Sylvia ballet. Delibes: Alder (trio.) Do liederen worden op de piano begeleid door H. de Groot, alle andere solo's door Joh. Jong. 10.1512.00 Dansmuziek van Tusch'nsky te Amsterdam. DAVENTRY - 1600 M. 3.20 Tijdsein, lezing: A garden chat 3,35 Kinderuurtje 4.20 Concert door Moulder's orkest van Rivolitheater 4.40 N. Royle: sopraan zang, 4.50 Orkest 5.10J. Turner, tenor. J. Spencer: humorist 5.30 Orkest 5.50 Tenorzang 6 uur Orkest 6.20 Tijds. Big-Ben. Weerber. Lezing. Nieuws. Whaling ships and men. 6.45 Pianoprelu- des van Bach. 7.00 Causerie. 7.20 „Cruel Coppinger", geschreven en geacteerd door R. A. Roberts. 7.50 Listening time radio revue met koor en orkest, koor en zangsolisten. 8.50 Tijdsein, weerber. nieuws. Lezing: Athletic training. 9.20 Sludenten'iedjes door koor en R. Newell- bariCon. 9.40 „The rum runners", radio- comedie in 1 acte van R. Hughes. 9.5511.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello.) 4.05 Orkestconcert. 7.20 Cau serie 7.50 Galaconcert met medew. van voca'e en instr. artisten KONïNGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 7.35 Galaconcert M. F. Gerard, tenor 8.05 Causerie: Les evènemerits de la Se- maine 8.20 Voortzetting van het con cert tot 9.20 Antwerpen om 8.20 Vlaanische lezing. MUNSTER 410 M. 10.50 Opening van de Gesolei-tenloonstelliqg Dusseldorf 12.35—1.50 Orkestconcert 3.05 Schiller feest 4.05 „Wallensteins Lager" van Schi'ler 5.05 Esperan<oles 5.50 Ra diopraatje 6.207.00 Engelsche les - 7.20 Lezing 7.50 Vroolijke avond. Or kest. jazzband en zangsolisten. revolutionairen zeer gestegen, en die sym pathie wordt nog grooter, nu we zien dat de anti-revolutionairen, ondanks de Christ.-his- torischen hen tegen hun eigen partij trachten uit te buiten, desondanks den moed der overtuiging blijven behouden. Waar het echter kooral op aankomt, is, dat de Katholieken, onverschillig in welken maatschappelijken stand ze behooren, één aaneengesloten partij blijven vormen. Benoemd is tot burgemeester der gemeente Hee-len de heer M. F. G. M. van Grunsven, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Sus- teren. Het Binnenscheepvaart-Congres te Gro ningen besloot zich voor de Regeering te wenden met het verzoek de plannen tot verruiming van den zeeweg Groningen De Lemme- thans ter hand te némen en tot uitvoering te brengen en daartoe het over leg met de Provinciale Besturen van Fries land en Groningen te hervatten. Het Cpngres heeft verder onder applaus de volgende resolutie ^aangenomen: Het Binnenscheepvaa-t-Congres, gezien de prae-adviezen van de heeren Mr. E. J. Korthals Altes en G. C. Nuy, gehoord de besprekingen, geeft als zijn eenstemmig oordeel te ken nen, dat het aannemen van het tractaat NederlandBelgië in zijn huldigen vorm niet gewenscht is. Tenslotte werd de volgende resolutie aangenomen: De vergaderden ter gelegenheid van het 6e Binnenscheepvaart-Congres, van oor deel, dat verschil van meening bestaat over de vraag, of het voor de binnenvaart wen- ichelijk is maatregelen te teffen in het be lang van vaartuigen, lading en opvarenden, dragen het Bestuur van de Vereeniging Het Binnenscheepvaa-t-Congres op, in overleg met de Regeering een commissie te benoemen, waarin alle categorieën van belanghebbenden moeten zijn vertegen woordigd, welke commissie het onderwerp •n studie moet nemen. Naar de „Tel." verneemt, zullen binnen kort de volgende koloniale zegels in andere kleur worden uitgegeven: Suriname 3 ct, in groen, 5 ct. paars, 10 ct. rood, 15 ct blauw, 20 ct. olijf; Curasao: 3 ct. in groen, 5 et. paars, 15 ct blauw, en 20 ct, olijf. Ned.-(n- dic: 4 ct. groen. hebben geregend, en 'de daken der huizen kwamen uit een grauwen nevel te voor schijn. Het weiland zag er frisch uit. de boomgaaiden waren met vruchten beladen, en de bladeren der boomen begonnen cl geel te worden. Hendrik zocht het ouderlijk huis. Daar stond het, dicht bii de rivier, die hier tusschen steenachtige oevers voortstroomde. Langzaam gind hij over de schipbrug, die nauwelijks merkbaar op ëft neer ging. „Ik zal mijn vader overvallen als een ja ger het wild", had hii gezegd' Stil klom hii over de omheining van den tuin De vensters van de ouderli'ke woning waren nog gesloten, behalve één enkel van de benedenverdieping. Dat was het venster van het vertrek, waar de portretten van zijn voorouders hingen, het vertrek, waar zijn va der vroeger geheele nachten had doorge bracht, wachtende op den aanbrekenden dag. „Het treft" goed," dacht Heudrik bii zich- zelven. ,Hij is al opgestaan!.of: hij is rog niet ter ruste gegaan." Hij klom op de vensterbank, en zag naar binnen in bet vertrek, waar de zonnestralen nog niet waren doorgedrongen Langzamerhand gewendden ziin oosen zich daaraan en kon hij onderscheiden, wat zich in het vertrek bevond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6