VI ANDERS DAN ANDERE „ST. WILLIBRORDUS" Dit nummer bestaat nit 22 bladzijden, waaronder het gelllnstreerd Zondagsblad in acht bladzijden. De bebandellng van het Reorg nisatlerapport der fl-K. Staatspartij. 1 l Li V Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws. j f125.' ammms Zaterdag 8 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16245 Het amendement, gewijzigd aangenomen. Belastingverlaging. 1 UW ASSURANTIES SLUIT U HET EENVOUDIGST EN GOEDKOOPST OP BEURSPOLIS, DOOR BEMIDDELING DER ASSU RANT I E-AFD EE LING UWER BANK De Zuidpolder in Haarlemmerliede. Hooge prijzen der groenten. De Hongaarsche kinderactie. De Zaanlandsch^ Bank. Haarlemsche Brandverzekering-Mij. van 1926. in dit nummer. j. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Verzekering Maatschappijen is de Ned. VerzekeringsMaatschappij Verzekerd Kapitaal Ruim ELF MILLIOEN GULDEN Zij besteedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES Tuberculoselijders in Sana toria verpleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „St. Willibrordus" helpt U ons, ons doel bereiken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directie, Catharijnesingel 48, Utrecht, en door hare Vertegenwoordigers. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden QOflJI tegen ongevallen verzekerd voor een der volgénde uitkeeringen: uUUU." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door PVCf} verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: OU,' bij een ongeval met f doodelijken afloop: LO II," bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger: 138. KEUZE MAKEN. De mensch is van nature geneigd om het hoofd hoog te dragen. De meeste sterve lingen achten niemand beter, verstandiger, volmaakter dan zich zelf, al verklaren zij ook tien maal per dag in geveinsde beschei denheid het tegendeel. Zoo stil met zich zélf alleen neemt de ijdelheid echter spoe dig de overhand, worden mislukkingen aan 't noodlot, fouten aan het toeval, onvol maaktheden aan de schuld van anderen geweten. Wanneer iemand ongelukkig, zwak of dom lijkt, wijt hij dit aan de om standigheden; zonder deze was hij de ge lukkigste, knapste en volmaaktste mensch tér wereld! En toch heeft iedereen elk uur van den dag den meter bij de hand, om de grootte van zijn eigen wijsheid en scherp zinnigheid te schatten. De een meer dan de ander, niemand ontkomt er aan in grootere en kleinere zaken herhaaldelijk voor be slissingen te worden geplaatst. En als Sa lomo nog altijd als de wijze man geprezen wordt voor zijn menschkundige oordeel vellingen, zoo kunnen wij onze mate van wijsheid afmeten naar de juistheid onzer beslissingen. Daarvoor behoeft men geen rechter of arbiter te zijn. Een keus maken moeten wij ie de ren dag opnieuw, bijna ieder uur van den dag. Welnu, een keus maken is niets andèrs dan een beslissing nemen, voorkeur of afkeur uitspreken en de proef op de al of niet juistheid van ons oordeel is meestal heel spoedig te nemen. Bij instinct voelt echter onze ijdelheid hier het gevaar voor onze eigenliefde en doet ons het nemen van besluiten zooveel en zoolang mogelijk uitstellen en heeft, wanneer wij dan toch een keus moeten maken, voor een faliekant oordeel de excuses tegenover ons zelf en anderen al reeds tevoren klaar. Liefst wagen wij ons maar zoo min mo gelijk op het gladde ijs van keus maken of nemen onze beslissingen zóó, dat wij later onze verantwoordelijkheid kunnen af schuiven. Welk een zelfverblinding! Is ons heele leven niet een aaneenschakeling van vootkeur en afkeur, van sympathie en an tipathie? Reeds het kind geeft al heel jong zijn zin te kennen, onberedeneerd, maar daarom niet minder beslist. Het heeft lie ver glimmende en blinkende dan doffe voorwerpen, liever rood en blauw dan grijs en zwart; liever suikergoed dan spinazie; liever limonade dan melk. Wanneer ge het rijn gang laat gaan, dan pakt het van uw tafel scharen, messen en lucifers, ook al zoudt ge er tevoren de mooiste doozen met blokken of tinnen soldaten hebben neerge zet. De voorkeur gaat uit naar het ver- bodene, het gevaarlijke, naar alle dingen, die het enkel voor groote menschen be stemd weet. Daarom is het goed, dat het kind geen keus gelaten wordt, dat het zijn voedsel en speelgoed, zijn kleeding en ver snapering krijgt toegewezen door anderen, zelfs zonder uitleg en verklaring: de vrije keuze zou een onding zijn. Toch zal een verstandige opvoeding er rekening mede houden, dat ook in de vorming der keuze een machtig element ligt der opleiding. Al wordt er op dit gebied heel wat ov etrdre- ven en al worden er onder de leuze van opvoeding tot zelfstandigheid heel wat pedante jongens en meisjes en heel wat eigenzinnige menschen gemaakt, ook het andere uiterste is verkeerd. Zoo vroeg mo gelijk leere men het kind inzien, dat het verkeerd zou hebben gedaan met zus of zoo te kiezen; te wijzen op de kwade ge volgen van deze of gene en op de juistheid van de andere keuze. Het kan zelfs nuttig zijn een kleinen dwarsdrijver na ernstige waarschuwing zijn zin maar eens te laten doorzetten en hem de bitterheid van een verkeerde keus, tegen den raad van oude ren en wijzeren in gedaan, te laten proe ven. En dit geldt voor heel de opvoeding: zóó leere men het kind zijn smaak te oefe nen, door geen vloekende en schreeuwende maar harmonieuse kleuren te kiezen, even goed als het moet inzien matig te zijn en zijn lust te bedwingen op straffe van scha de voor zijn gezondheid en niet in 't minst telkens en telkens weer bóoze neigingen van drift en afgunst, van leugentaal en kwaadspreken, van allerlei leelijks te on derdrukken. Dat alles is niets anders dan een keuze maken tusschen leelijk en mooi, tusschen veilig en gevaarlijk, tusschen goed en kwaad. Wie van jongs af getraind is in de kunst van beslissen, zonder aarzelen, wie geoefend is in het doen van den juisten greep, zóó, dat hij in de dagelijksche le vensdingen zonder moeite beslist, zonder mis te tasten en steeds voelt in welke ge vallen zijn krachten ontoereikend worden, en het geraden is het oordeel van anderen in te roepen, zoo iemand heeft een on schatbare kracht voor zijn leven meege kregen. Want kiezen moet hij toch, her haaldelijk en zijn levengeiuk hangt voor 'n groot deel van zijn keuze af.. Is hij fijn gevoelig of angstvallig van aard, dan zal gebrek aan zelfstandig oordeel hem duizend maal in twijfel en verwarring brengen; is bij zwak, dan zal hij zijn leven door ande ren laten maken zonder het genot, dat eigen initiatief, dat eigen daden geven en bovendien door zijn leunen tegen anderen aan, nog een voortdurende last voor zijn omgeving worden; is hij roekeloos en on verschillig, dan zal hij met niets ontziende en ondoordachte daden het leven van an deren voortdurend kwellen en als hoogste loon nooit anders hebben dan leedvermaak over een anders ongeluk. De moeilijke keuze! Draait heel ons le ven niet om het keus maken? O, wanneer het enkel ging om een beslissing of wij thuis zullen blijven of uit wandelen gaan, of wij in een restaurant het menu van den dag zullen nemen of a la carte zullen eten, we behoefden er ons niet al te bezorgd over te maken. Maar de levensdisch stelt zwaardere eischen! Vandaag staat een jong- mensch, een knaap nog, of een meisje, voor de keus van een beroep, over eenige jaren voor de beslissing over een levens staat. Straks komt een jong ouderpaar na eenige zorgelooze jaren voor ingewikkelde vraagstukken van opvoeding; moet het in gemeenschappelijk overleg den wil en het gemoed vormen en leiden van de liefste wezens, die het op aarde bezit. Als staats burger kloppen in couranten en brochu res, in strooibiljetten en circulaires allerlei propagandisten bij ons aan, wanneer wij zijn keus aan de stembus moeten maken. De brievenbus van den modernen mensch is dagelijksch gevuld metongevraagde raad gevingen en .adviezen op allerlei gebied, over de meest intieme en heilige zaken zelfs en altijd maar weeraan hebben wij onze keuze te maken. O, er zijn raadgevers en adviseurs te over, die al het werk uit onze handen willen nemen, die u het leven zoo gemakkelijk mogelijk willen maken, die u een zorgeloos bestaan beloven, mits gij hen maar slaafs volgt. Maar het fatale is, dat de een den ander tegenspreekt en dat men tenslotte toch ook weer tusschen al die •■aadgevers moet kiezen! Heeft men een kind, waarmede men na de schooljaren geen weg weet, een beroepskeuze-bureau staat klaar om het voor u te ontleden. Het wordt zielkundig in tientallen facto ren uit elkaar gehaald en een vernuftige berekening maakt uit of uw zoon timmer man of metselaar, advocaat of notaris moet worden. Ik zeg dit niet om te spot ten maar slechts ter waarschuwing. Nu ik aan de beroepskeuze raak, lijkt het mij niet ongewenscht, daaraan een afzonder lijke beschouwing te wijden. Laten wij besluiten voor heden, dat wij ons in keuze maken moeten trainen met geduld, maar met energie; niet ons leven door anderen laten leven, maar evenmin in blinden, eigenwaan beslissen met de gevaar lijke leus op de lippen: God zegene den greep! Leiding en voorlichting vragen aan wijzeren en meer ervarenen dan wij, zon der valsche schaamte, uit voorzichtigheid, telkens, wanneer wij het gevaar voelen van mis te tasten, is verstandig. Maar het doel zij daarbij tevens uit den raad leering te trekken voor een volgende maal en ons zelf op te voeden tot zelfstandigheid. Want raad vragen uit gemakzucht of beslissingen vermijden, omdat het voortdurend kiezen ons te lastig is, kweekt een zwak en op den duur wispelturig karakter, zich zelf en anderen ten last! HOMO SAPIENS. In St. Bavo was Vrijdagavond een bijeen komst uitgeschreven door de kiesvereeni- ging „Credo Pugno" voor bestuur en hee- ren afgevaardigden der Kamercentrale Haar lem, ter bespreking van het Reorganisatie rapport. Ook leden van de R.K. Kiesver eeniging waren op deze vergadering uitge- noodigd. De interesse voor een zoo belangrijke, kwestie bleek uiterst gering te zijn. Leider der vergadering was de Zeergel. heer dr. Th. Koot. Spr. zette 't doel der ver gadering uiteen, nl. met de afgevaardigden te bespreken wat door Haarlem op de a.s. algemeene vergadering zal worden gedaan. Daartoe gaat spr. over tot behandeling van den beschrijvingsbrief der vergadering van de Kamercentrale en de agenda van de de bondsvergadering. De heer v. CASTRICUM zou de motie Groningen inzake belastingverlaging willen steunen. De VOORZITTER meent met 't advies van 't bondsbestuur mee te kunnen gaan. 't Lijkt spr. 't beste dat de partijraad een dergelijke belangrijke zaak onder de oogen ziet en dan met omlijnde voorstellen komt. Spr, vindt de motie te vaag om haar naar de Kamerfractie te zenden, waar spr. niet veel sticces van verwacht. De heer KLEIN deelt nog mede, dat in dien het advies van het bondsbestuur wordt aangenomen dit door den e.v. Partijraad onmiddellijk zal worden behandeld en niet gewacht zal worden tot huishoudelijk regle ment e.d. zijn samengesteld. De heer BRINKMAN heeft juist in 't avondblad van de Maasbode gêlezen, dat de Minister vóór Pinksteren voorstellen tot veraging van belasting zal indienen. Snr. is f Kfl bij 'n breuk van f lf\ m bij verlies v. een I dl), been of arm: 1 frU» andere vinger. bevreesd dat als de motie op de bondsver gadering behandeld wordt, na behandeling van het reorganisatierapport, er van een serieuze behandeling geen sprake zal zijn. 't Komt spr. gewenscht voor de motie te steunen. De heer HOOIJ onderschrijft het gespro kene van den heer Brinkman. Spr. wil de Maasbode even ophalen teneinde de verga dering de voorstellen van den Minister voor te leggen. Aldus wordt de behandeling van dit punt opgeschort Overgegaan wordt inmiddels tot behande ling van Het reorganisatierapport. Art. 11 is wel het voornaamste, waar dit artikel de samenstelling van den Partijraad betreft. Het bestuur der Kiesvereeniging stelt 't volgende amendement voor: Artikel 11 van het ontwerp reglement wordt gelezen: De algemeene vergadering der R.K. Staatspartij heet Partijraad. Voorzitter van merfractie, maar de afgev. der Rijkskies- kringorganisaties uit den partijraad wilde houden. Dit wordt door den VOORZITTER be streden. De heer HOOIJ zegt toe om het rapport aan te nemen zooals 't voor ons ligt om na verloop van b.v. vier jaar, met de ervaring, die we dan hebben opgedaan, met voor stellen en wijzigingen te komen. Spr. stelt voor het rapport te aanvaarden, ook zonder het amendement Haarlem. De heer ADELAAR verdedigt het amen dement. Spr. zou dit voor vier jaar willen probeeren. De heer KEESEN zegt dat als straks de coalitie weer hersteld zou worden, deze zou moeten komen met een sociaal program. En waar toch de partijraad straks 't pro gram zal hebben samen te stellen, acht spr. het zeer gewenscht dat daar vertegenwoor digers der sociale organisaties zitting heb ben. RIME IMK 4 4 den Partijraad is de voorzitter der R.K. lie Kamerfractie. De Partijraad is samengesteld uit: lo. de afgevaardigden der Rijkskieskring- organisaies; 2o. het bestuur der R.K. Staatspartij; 3o. de leden der R.K. le en 2e Kamer- fractie's. Bovengenoemde leden van den Partijraad vormen een commissie in, zijn geheel, tot het benoemen van de overige leden van den partijraad, echter zoo, dat rekening gehou den wordt met de verschillende schakeerin gen in de R. K. Staatspartij, zoo, dat zij zooveel mogelijk in politiek evenwicht is en de grootst mogelijke bevrediging geeft, gehoord de verschillende vereenigingen. Toelichting: 1. Het komt ons voor, dat het incon sequent is, terwijl in het rapport vermeld' staat, dat geen standsorganisaties gevraagd of vertegenwoordigd zullen worden, toch énkele vereenigingen genoemd worden, (zie lijst der vereenigingen) die een bepaalde ca tegorie vertegenwoordigen; 2. Wij missen het element van den land- (tuinbouw; 3- Het komt ons niet juist voor, Be paalde functionarissen aan te wijzen, zoöals de lijst aangeeft. Het valt niet te ontken nen, dat voor een vereeniging op sociaal- of godsdienstig terrein, die personen worden gekozen, die op dat terrein met vrucht werkzaam kunnen zijn, om nog niet te spreken van ambitie voor de politiek. Het gevolg is, dat voor den partijraad moeten worden aangewezen die personen, die met vrucht werkzaam kunnen en willen zijn voor het algemeen en niet het minst voor de R. K. Staatspartij. 4e. Het moet mogelijk zijn, dat wan neer een of ander persoon, beter op zijn plaats is dan een aangewezen persoon, vol gens het ontwerp, dat het bestuur der R.K. Staatspartij, dié zich kan assumeeren, 5. Ten slotte merken wij op, dat het aan wijzen van bepaalde functionarissen eenig contact schept, zij het ongewild en iedere medezeggenschap (verantwoordelijkheid) dient, buiten -standsorganisaties gehouden te worden. De VOORZITTER ligt het amendement nader toe. De heer Lips komt onder applaus ter vergadering en wordt door den voorzitter bijzonder welkom geheeten en met woorden van gelukwensch toegesproken in verband met z'n gisteren gevierd ambtsjubileum. Spr. hoopt dat de heer Lips nog vele jaren een vurig propagandist voor de Kiesvereeniging zal zijn. De heer v. CASTRICUM zegt dat er inder daad reden is tot reorganisatie over te gaan. Spr. is van meening dat de standsor ganisaties indirect te weinig invloed hebben op 't politieke leven, waarom spr. meent dat aan deze groote organisatie meer invloed moet worden toegekend in den Partijraad. Spr. wijt 't ontstaan van de R.K. Volkspar tij hieraan. Het R.K. Werkliedenverbond is van mee- ning dat de Tweede Kamerleden geen zit ting behoeven te hebben in den Partijraad. Hij acht vertegenwoordiging van de stands organisaties, naar evenredigheid van grootte in den partijraad gewenscht omdat de wen- schen van een zoo groot deel onzer kie zers daar tot hun recht komen. Spr. meent dat 't de R.K. Staatspartij zal ten goede komen als de standsorganisaties meer medezeggenschap zullen hebben. De voorzitter zegt ten aanzien van de vertegenwoordiging der Kamerleden, dat het zeer gewenscht is dat alle leden daarin vertegenwoordigd zijn, opdat zij allen zich daar op de hoogte kunnen stellen van be paalde zaken. Ten aanzien van de standsorganisatie merkt spr. op, dat men z'n doel beter zal bereiken als men indirect werkt. Spr. acht de directe vertegenwoordiging van be paalde standen een bezwaar, omdat het verschil in ledental in de organisaties een verkeerde verhouding zou geven en om 't gevaar, de sociale vereenigingen in de po litiek te brengen. De heer KEESEN zegt, dat het Werklie denverbond wel degelijk voorstelt om de Kamerfracties in den partijraad te doen vertegenwoordigen Spr. merkt op dat men het eens is over de wenschelijkheid van den invloed van standsorganisaties in den partijraad, 't Gaat alleen om indirecte of directe vertegen woordiging .Spr. houdt een pleidopi voor 't laatste. Hij meent aldus meer vertrouwen te wekken bij de kiezers en wijst er op dat de vertegenwoordigers er niet zullen zitten met een mandaat van hun organisatie, maar als vrij man. De heer KLEIN zet uitvoerig uiteen dat 't voldoende is als eenige vooraanstaande personen uit de organisatie die zich in 't politieke leven hebben ingewerkt, zitting hebben in den partijraad. De heer v. CASTRICUM rectificeert, dat 't werkliedenverbond r.iet de leden der Ka- De heer HOOIJ zegt dit rapport niet ideaal te vinden, doch waar er zooveel ver schillende stroomingen zijn,, zegt spr. niet te weten wat men straks in Utrecht krijgt. We weten wel wat we voor ons hebben. Spr. merkt den heer Keesen op, dat niet alleen de arbeiders stiefmoederlijk worden bedeeld, maar o.a. ook de middenstand nog lang niet op het paard zit. (De heer Klein: „Nee, die rijden in een auto").' Spr. dringt er nogmaals op aan het rap port in zijn geheel te accepteeren. De heer ADELAAR meent aan den wensch van de heeren v. Castricum en Keesen te gemoet te komen door in het amendement de laatste zin te wijzigen als volgt: .ge hoord de R.K. Centrales en verbonden van sociale organisaties. De heer J. SCHIPPERS meent aan de bezwaren, tegemoet te kunnen komen door het voorstel te accepteeren en er aan toe te voegen dat de partijraad zich nog andere personen kan assumeeren. De heer HEERKENS THIJSSEN heeft voor zich persoonlijk niet met leedwezen 't amendement van Haarlem zien komen. De lijst zooals in 't rapport opgenoemd is niet volledig, kan niet volledig zijn. De heer R. C. A. v. CRANENBURG on derschrijft hetgeen de heer Schippers zegt. Er kan aanleiding zijn om specialisten te vragen, waartoe den Partijraad de gelegen heid zal moeten worden gelaten. De voorzitter merkt op, dat ook dit in de toelichting voorkomt. Tenslotte wordt het amendemenit aan genomen met de toevoeging: .gehoord de R.K. Centrales en Soc. organisaties en bovendien kan het bestuur der R.K. Staats partij zich die personen assumeeren, die het noodig acht in 't belang van den par tijraad. De heer BRINKMAN heeft nog een fi nancieel bezwaar. Er moet 5 ct. per lid worden opgebracht, wat men zoo noodig kan verhoogen. Spr. is hiertegen, want al dus zal de kiesvereeniging op den duur niet kunnen bestaan. Op practische gronden zou spreker dit willen wijzigen in „ten hoogste 5 ets." De heer HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat door het geheele land de ervaring is opgedaan dat de katholieken voor de po litiek heel weinig over hebben. Bij anderen konlt veel meer binnen. Er is hier weerzin om voor de politieke zaak te betalen. Wat is tenslotte een bedrag van 5 ets. per jaar. Dat 't voor een kiezer een belet sel zal wezen kan spr. niet gelooven. Als ze dat er niet voor over hebben moeten ze dat maar leeren. Wordt dit rapport aange nomen dan zal dat een hoop geld kosten. Een partijbureau kost veel geld. De kiezers moeten voor de zaak warm worden ge maakt. De heer BRINKMAN wil niet hooger gaan dan 5 ets. Hij vreest een te groote uitbreiding van het partijbureau. De heer DE BIE meent dat men door lage contributie veel leden zal winnen. De heer HEERKENS THIJSSEN: U moet de belangstelling voor de katholieke zaak levendig houden. U lokt geen sterveling met met lage contributie. De VOORZITTER zegt eveneens bevreesd te zijn dat het partijbestuur zich tot een te groote organisatie zal uitbreiden, die veel geld zal kosten. Spr. meent, dat de secre taris, 't beroep dat hij uitoefent zal moeten blijven waarnemen en 't secretariaat als bijwerk moet beschouwen. De heer KEESEN wil nog de aandacht vestigen op de taak van partijraad en boódsvergad erin g. De VOORZITTER zegt, dat deze zich langzamerhand zal ontwikkelen 't Reorganisatierapport werd hierna aan genomen. De VOORZITTER wekt de aanwezige afgevaardigden op tegenwoordig te zijn op de Kieskringvergadering op 15 Mei a.s. Dan gaat de vergadering over tot voort zetting van de behandeling van de motie Groningen aan het begin der vergadering opgeschort. De VOORZITTER leest 't betreffende be richt uit de Maasbode voor. De heer HOOIJ leest hierin o.rn. „Ver- hoogende aftrek van de inkomstenbelasting zal worden ingetrokken om aan kleine ge meenten tegemoet te komen. Dit acht spr. een teleurselling. „Herziening van de Personeele Bélasting ten bate van de groote gezinnen." 't Komt spr. voor, dat aan den eenen kant wordt gegeven wat aan den anderen kant wordt genomen. Spr. stelt voor een motie in te dienen, waar toe wordt besloten, en die, na een kleine aanvulling van den heer Keesen, als volgt luidt: „Gezien de in te dienen belasting voorstellen, verzoekt de afd. Groningen haar motie in te trekken en de Kamerfrac tie te verzoeken zorg te dragen, dat de be lasting clausule van het urgentieprogram tot practische uitvoering komt bij de be lastingherziening. Daarna sluiting. Tot voorzitter van den Zuidpolder werd gekozen de heer J. P. van Schie in de plaats van den heer K. Smit (overleden) en tot bestuursleden de heer A. P. van Loon, in de plaats van zijn vader en de heer H. van der Aar te Schoten, in de plaats van den heer J. P. van Schie. De Haarlemsche Coöp. Groenten- en Bloemboller.veiling verzoekt ons mede te deelen, dat, in tegenstelling met anders lui dende berichten, dat de prijzen der groen ten ongekend hoog zijn. Ter toelichting geeft zij hierbij het volgende aan: Gisteren werden o.m. de volgende prijzen besteed: postelein per kistje van 10 pond 2.50 2.75; spinazie per kistje van 15 pond 2 2.25; rhabarber 0.200.25 per bos. De oorzaak dezer hooge prijzen is gele gen in het koude weder. Bij gunstiger we der en voldoende aanvoer zouden de prij zen moeten zijn bij hoeveelheden als hier voor vermeld; postelein 1.251.50; spi- nezit 0.50—0,75 en rhabarber 0.10 0.12. Op 15 Juni a.s. zal de laatste Hongaarsche kindertrein voor het Noorden van ons land vertrekken, d.w. z. dat alle Hongaarsche kin deren, geplaatst door den Kring Haarlem (in Haarlem en Omstreken), op 15 Juni m a e t e n vertrekken In geen geval kan worden toegestaan, dat kinderen achterblijven. Het R.-K. Huisvestingscomité acht zich na 15 Juni van alle mogelijke verplichtingen ontslagen, Nadere inlichtingen kunnen bekomen wor den bij het Secretariaat: Jansweg 38. Geen liquidatie. Naar wij uit goede bron vernemen ligt bet in de bedoeling om het bedrijf der Zaanlandsche Bank weer ten spoedigste te hervatten. Noch bij directie, noch bij com missarissen zit de bedoeling voor tot liqui datie of anderszins over te gaan. Men verwacht dat de voorbereidende enkele dagen gereed zullen zijn. Uit de winst- en verliesrekening, welke behalve de cijfers der Haarlemsche, ook die der „Holland" en die van de 's-Hertogen- bossche Brandwaarborg Mij. omvat, steeg het premie-inkomen tot 1.586.019. De brandschaden voor eigen rekening beliepen ruim 21.000 minder dan in 1924. De totale winst steeg dan ook tot 402.445. Het kapitaal der reservekas werd ver hoogd met 5000 tot 270.000, de pensioen- reserve met 15.000 tot 60.000 en de reserve voor koersverschillen met 38.951.60 tot 63.951.60. De reserven en premiereserve der drie Maartschappijen ge zamenlijk bedragen nu in totaal 1.762.(M5. Het dividend werd op 20 pet. van de storting bepaald. De aftredende commissaris, de heer G. S. de Clercq, werd als zoodanig herbenoemd, terwijl ter voorziening in de commissaris- vacture, ontstaan door het overlijden van den heer A. C. Volker Azn., als commissaris werd benoemd de heer mr. R. E. Tilman te 's-Hertogenbosc'h. Auto tegen een boom. Gisteren reed een luxe auto, bestuurd doo-r den eigenaar, den heer D. B., wonende Kleine Houtstraat, op den Wagenweg in de richting Haarlem. Bij de Olieslagerslaan moest de heer D. plotseling stoppen voor drie wielrijders, die uit deze laan, met een g-rcote bocht naar links, zooals de verkeers- Pogingen om in zake het tramconflict te Doetinchem een vergadering' van aandeel-' houders te beleggen. Nederland en de stakingin Engeland. De verlaging der Indische post en tele foontarieven. De financieele De Geer. plannen van Minister Een wetenschappelijke hoogte vaart met de Hollandia. Extra-treinen gedurende de zomermaanden De likwidatie vac den melkooilog in de Hoofdstad. Het Reorganisatie-Rapport der R. K. Staatspartij in de Kiesvereeniging Haarlem met een amendement op art, 11 aangenomen De algemeene staking in Engeland. Geen noemenswaardige verandering. Het Vak verbond is tot onderhandelen bereid, mits daaraan geen voorwaarden worden ver bonden. De vrijheid van het luchtverkeer in Duitschland, voorzoover het geen militaire doeleinden betreft. De luchtschiphal te Friedrichshafen wordt niet gesloopt. De Fransch-Duitsche luchtvaartcvereenkomst', gisteren te Parijs geratificeerd. De vijandelijkheden in Marokko hervat. Zie verder Laatste Nienws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.57. Stilstand, OPTICIENS - FABRIKANTEN 'töninestraat i® - Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.06 en overmorgen om 8.08, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 8 Mei 1926. Hoogste barometerstand 769.1 m.M., te Vardo. Laagste barometerstand 753.3 m.M., te Skagen. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Mei: Matige westelijke tot noordwestelijken wind zwaarbewolkt met opklaringen, kans op ra genhuien. zelfde temperatuur. regels aangeven, den Wagenweg opreden. Door het plotselinge krachtige remmen slipte de auto en reed ove-r het trottoir tegen een boem op. De schok wierp het achtjarig zoontje van den heer B„ die naast hem zat door de voor-ruit. Het ventje be kwam een snijwonde in het gelaat van niet ernstigen aard. De knaap werd bij Dr. Land binnenged-ragen, waar hij werd ver bonden. Daarna werd hij per atax naar huis vervoerd. De auto we-rd ernstig beschadigd. De heer B. reed met geringe snelheid aan den recbtschen kant van den weg. Aanrijding te Wijk aan Duin. Vrijdagavond had te Wijk aan Duin op den Kleinen Houtweg een aanrijding plaats, die betrekkelijk goed afliep. Nabij een scherpen hoek, welke deze weg maakt, kwam de heer T. met zijn luxe auto aan rijden, juist toen van den tegenoverge stelde richting twee wielrijders kwamen gereden. Zij hadden den auto niet gezien, daar dit door de scherpe bocht niet moge lijk is; het gevolg was dat een der wielrij ders tegen den auto botste en er onder te recht kwam. Door sterk remmen stond de auto direct stil, wat evenwel niet be lette dat de wielrijder R. uit Heemskerk aan het been gewond werd. De eigenaar van den auto bracht hem met zijn wagen mi, zijn woning. Het rijwiel was zwaar beschadigd. De heer T. deed de toezegging, alles te zullen vergoeden. De Leidschevaart in. Gisteravond ongeveer II uur reed een. luxe auto Hispano Suiza, komende van de richting Leiden en gaande naar Noordwijk, even voorbij de Nagelbrug de Leidsche vaart in. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Met takels werd de zware auto hedenmorgen door het I.eidsche Motorhuis wederom op het droge gebracht Volgens verklaring van eenige personen zou met een ontzettend snelle vaart gereden zijn, waar door de chauffeur toen hij de brug gepas seerd was den wagen niet snel genoeg in de richting van den weg kon brengen. De auto was van den heer C. uit Haarlem. Gevaarlijk. Gisteravond is zekere G„ uit Haarlem, die met zijn fiets nabij het postkantoor door onbekendheid de Mariastraat te Hillegcm was ingereden, aan het einde van die straat, ver- moedelijv door de duisternis misleid, in de Vossevaart gereden Gelugkig wist hij zich zelf te redden. Reeds meermalen wezen we op het gevaar aldaar en het is te hopen dat door een afscheiding yan een hek bijv. erger wordt voorkomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1